TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Просечна плата за прослава на матура

Р.С.Европа - 19.05.2013

Колку се троши или веќе се потроши за една свечена вечер, која според многумина родители и средношколци би требала да се памети цел живот.

(ФОТО) Погледнете ги струмичките Креативни матуранти

Бриф - 19.05.2013

Со објавување на фотографиите од вкупно 36 професори денес (18 Мај) беше крунисан проектот на матурантите од струмичкото училиште „Јане Сандански“, на ден пред официјалната матурска ...

Ќесето на родителите изгоре, матурантите во полн сјај!

Фактор - 19.05.2013

Матурските прослави вообичаено и оваа година ги испразнија џебовите на родителите. Од пари за ресторан, табло, па се до фустани, чевли, шминка, фризура, одела, па и блех музика, во зависност од ...

Спласнува луксузот за матурските прослави во Битола

Утрински - 18.05.2013

Се' помалку има семејства кои за матура би подигнале кредит само за да се покажат пред народот Битола - Економската криза и се' поголемата скапотија ги вразумија битолчани за матурите на своите деца ...

Нема знаење без учебници и без практична настава

Дневник - 18.05.2013

Нe тераат само да ги потврдиме информациите што ни ги сервираат, без да размислуваме за нив. Не се бара од нас сами да дојдеме до некое сознание, смета матурантот Димитрија Марковиќ Помалку материјал ...

Креативноста на професорите од струмичката гимназија

Факултети - 18.05.2013

Со објавување на фотографиите од вкупно 36 професори денес беше крунисан проектот на матурантите од струмичкото училиште „Јане Сандански“, на ден пред официјалната матурска вечер.

ГАЛЕРИЈА: Матурантите се креативни творци - збор да не станува за струмичките!

+инфо - 18.05.2013

Со објавување на фотографиите од вкупно 36 професори денеска беше отворена изложбата на матурантите од струмичкото училиште „Јане Сандански“, на ден пред официјалната матурска вечер.

Најдобрите матуранти од Делчево ќе добијат награда – патување во Европа

Република - 18.05.2013

Најдобрите 12 матуранти од Делчево, од Средното општинско училиште „Методија Митевски-Брицо“ ќе добијат награда тридневна екскурзија во позната европска дестинација со средства од буџетот на општина ...

(ФОТО) Делчевските матуранти како на модна писта

Бриф - 18.05.2013

Синоќа со почеток во 20 часот, делчевските матуранти блескаа по делчевските улуци и го најавија почетокот на нивната најлуда ноќ во животот.

Квадрил на плоштадот „Македонија“

Н.Македонија - 18.05.2013

На плоштадот „Македонија“ вчера се одржа седмата по ред „Матурска парада 2013“, а матурантите од Скопје им се придружија на своите врсници од стотина градови од земјава и од Европа, кои во исто ...

Матурантите ќе играат салса и англиски валцер

Канал5 - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти по седми пат денеска на градскиот плоштад „Македонија“ ќе танцуваат во рамки на „Матурската парада 2013“.

Плоштадот „Македонија“ пулсираше во ритамот на квадрилот

24 Вести - 17.05.2013

На плоштадот „Македонија“ денеска се оддржа седмата по ред „Матурска парада 2013“, а матурантите од Скопје им се придружија на своите врсници од стотина градови од земјава и од Европа кои во исто ...

Матурски Квадрил на плоштадот „Македонија“

Телма - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти точно напладне на плоштадот „Македонија“ во Скопје играа Квадрил. На Матурската парада 2013 учествуваа средношколци од вкупно 19 скопски училишта, како и матурантите од ...

1.200 матуранти на плоштад „Македонија“ играа квадрил

Канал5 - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти точно напладне на плоштадот „Македонија“ во Скопје играа квадрил. На „Матурската парада 2013“ учествуваа средношколци од вкупно 19 скопски училишта, како и матурантите од ...

На матурска е подобро да не се оди со автомобил

Телма - 17.05.2013

Во изминатите две години не се регистрирани сообраќајни несреќи со тешки последици за време на матурските прослави, но сепак матурантите ги управуваат своите возила за време на прославата и биле ...

Матурантите ќе танцуваат седми пат

Дневник - 17.05.2013

На плоштадот Македонија, денеска точно напладне седми пат нашите матуранти ќе играат кадрил истовремено со матурантите од повеќе европски земји учеснички при што повторно ќе се обидат да го урнат ...

Матурантите одиграа кадрил на плоштадот Македонија

Дневник - 17.05.2013

Над 1.000 матуранти од скопските средни училишта, вчера седми пат, на плоштадот Македонија го одиграа танцот кадрил, на звуците на Штраусовата опера „Лилјакот“.

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Матурантите одиграа квадрил на плоштадот „Македонија“

Дневник - 17.05.2013

Тoчно напладне, над 1.000 матурантите од скопските средни училишта, по седми пат на плоштадот „Македонија“ го одиграа танцот „квадрил“, на звуците на штраусовата опера „Лилјакот“, Матурантите од ...

Се танцуваше квадрил за ненасилство и толеранција

Утрински - 17.05.2013

Средношколци од дваесетина скопски училишта учествуваа на седмата „Матурска парада“ го играа познатиот танц квадрил Средношколци од дваесетина скопски училишта учествуваа на седмата „Матурска парада“ ...

Матурантите на прослава да одат без своите возила

Канал5 - 17.05.2013

Учеството на матурантите во сообраќајот беше тема на денешната прес-конференција во организација на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот и патиштата (РСБСП) и Министерството за внатрешни ...

ГАЛЕРИЈА Охриѓани одушевени од „Матурската парада“

+инфо - 17.05.2013

Со изведба на познатиот танц квадрил, денеска на градскиот плоштад охридските матуранти од гимназиските, економските и медицинските паралелки го одбележаа крајот на завршување на средното образование ...

ВИДЕО Заев: Бидете горди што сте граѓани на Македонија

+инфо - 17.05.2013

Матурантите од трите средни општински училишта во Струмица денеска беа дел од најголемата матурска забава во светот „Матурска парада 2013“.

Матурска парада 2013

Алфа - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти по седми пат денеска на градскиот плоштад „Македонија“ ќе го заиграат танцот квадрил во рамки на „Матурската парада 2013“.

Фото: Илјадници матуранти го одиграа танцот "квадрил"

Факултети - 17.05.2013

Тoчно напладне, над 1.000 матурантите од скопските средни училишта, по седми пат на плоштадот „Македонија“ го одиграа танцот „квадрил“, на звуците на штраусовата опера „Лилјакот“, Матурантите од ...

Матурантите на прослава да одат без автомобили

Press24 - 17.05.2013

Во изминатите две години не се регистрирани сообраќајни несреќи со тешки последици за време на матурските прослави, но сепак матурантите ги управуваат своите возила за време на прославата и биле ...

На матура одете без автомобил

Курир - 17.05.2013

Во изминатите две години не се регистрирани сообраќајни несреќи со тешки последици за време на матурските прослави, но сепак матурантите ги управуваат своите возила за време на прославата и биле ...

Матурантите на прослава да одат без своите возила

Сител - 17.05.2013

Во изминатите две години не се регистрирани сообраќајни несреќи со тешки последици за време на матурските прослави, но сепак матурантите ги управуваат своите возила за време на прославата и биле ...

Матурантите на прослава да одат без своите возила

А1 On - 17.05.2013

Во изминатите две години не се регистрирани сообраќајни несреќи со тешки последици за време на матурските прослави, но сепак матурантите ги управуваат своите возила за време на прославата и биле ...

Фото: Уште еден масовен матурски танц за Гинис

Кирилица - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти точно напладне на плоштадот „Македонија“ во Скопје играа Квадрил. На Матурската парада 2013 учествуваа средношколци од вкупно 19 скопски училишта, како и матурантите од ...

Матурантите денес ќе играат салса и валцер на плоштад

Курир - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти по седми пат, денеска на градскиот плоштад „Македонија“ ќе го заиграат танцот квадрил во рамки на „Матурската парада 2013“.

Матурска парада 2013

Сител - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти по седми пат денеска на градскиот плоштад „Македонија“ ќе го заиграат танцот квадрил во рамки на „Матурската парада 2013“.

ВИДЕО: Матурантите по седми пат играа квадрил

А1 On - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти по седми пат денеска на градскиот плоштад „Македонија“ го заиграа танцот квадрил во рамките на „Матурската парада 2013“.

Охридските матуранти и оваа година играа квадрил (Фото)

Inpress - 17.05.2013

Охрид, 17. мај 2013 (ИНПРЕС) Околу 360 охридски матуранти денеска точно напладне на градскиот плоштад во Охрид го заиграа танцот квадрил на музиката од Штраусовата опера „Лилјакот, во рамките на ...

ГАЛЕРИЈА: Спектакуларна глетка - заеднички танц на скопските матуранти

Press24 - 17.05.2013

На плоштадот „Македонија“ денеска се одржа седмата по ред „Матурска парада 2013“, а матурантите од Скопје им се придружија на своите врсници од стотина градови од земјава и од Европа кои во исто ...

И охридските матуранти танцуваа квадрил

Press24 - 17.05.2013

Повеќе од 360 матуранти од гимназијата „Св. Климент Охридски“ точно напладне на Градскиот плоштад во Охрид танцуваа квадрил на Штраусовата опера „Лилјакот“, во рамки на меѓународната манифестација ...

ФОТО: Матурска парада – насмеани матурани, каврдил и многу забава

Нетпрес - 17.05.2013

По седми пат, македонските матуранти го заиграа танцот квадрил во рамки на „Матурската парада 2013“. На матурантите од Скопје им се придружија на своите врсници од стотина градови од земјава и од ...

Матурантите танцуваа за Гинис, охриѓани воодушевени од „Матурската парада“

OhridNews - 17.05.2013

Со изведба на познатиот штраусов танц квадрил, денеска на градскиот плоштад охридските матуранти од гимназиските, економските и медицинските паралелки го одбележаа крајот на завршување на средното ...

Матурска парада и во Куманово и Неготино

Press24 - 17.05.2013

Точно напладне, на градскиот плоштад матураните од Куманово заедно со нивните врсници од европските градови танцуваа квадрил на „Матурската парада 2013".

ВИДЕО: Матурска парада во Скопје

Кајгана - 17.05.2013

На плоштадот „Македонија" во Скопје, денес се одржа седмата по ред Матурска парада. Учествуваа околу 1.000 ученици од средните училишта во Македонија.

На матурската парада, 1.200 матуранти ќе танцуваат квадрил

Макфакс - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти по седми пат, во петок на градскиот плоштад „Македонија" ќе го заиграат танцот квадрил во рамки на „Матурската парада 2013".

Повеќе од илјада матуранти ќе играат салса и валцер на плоштадот Македонија

Кирилица - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти по седми пат денеска на градскиот плоштад „Македонија“ ќе го заиграат танцот квадрил во рамки на „Матурската парада 2013“.

Струмичките матуранти традиционално играа Квадрил

Нова ТВ - 17.05.2013

Матурантите од трите средни општински училишта во Струмица денеска беа дел од најголемата матурска забава во светот „Матурска парада 2013“.

Струмичките матуранти ја продолжија традицијата во играње квадрил

Макфакс - 17.05.2013

Матурантите од трите средни општински училишта во Струмица денеска беа дел од најголемата матурска забава во светот „Матурска парада 2013".

„Матурска парада 2013“ и во Гевгелија

Сител - 17.05.2013

Околу 140 матуранти од гимназијата „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, денеска на пладне на градскиот плоштад го заиграа матурскиот танц по звуците на Штраусовиот квадрил од операта „Лилјакот“, со што ...

Кумановските матуранти играа квадрил на разглас

+инфо - 17.05.2013

Кумановските матуранти денеска напладне наместо да играат на музика што се емитува на Македонското радио, танцуваа на музика пуштена на ЦД, јави њуз-сајтот Куманово Њуз .

Полни плоштади и весели лица – матурантите танцуваа квадрил

Радио МОФ - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти точно на пладне на плоштадот „Македонија“ во Скопје танцуваа квадрил. На „Матурската парада 2013“ учествуваа средношколци од вкупно 19 скопски училишта, како и матурантите ...

Матурантски квадрил и во центарот на Неготино

+инфо - 17.05.2013

Стотина матуранти од гимназијата „Св. Кирил и Методиј“ во центарот на Неготино ги покажаа танцувачките вештини, под звуците на светски познатото дело на Штраус, „Лилјак“.

Матурантите ќе влезат во Гинисовата книга на рекорди - матурска парада 2013

Press24 - 17.05.2013

Денеска повеќе од 1.200 матуранти точно напладне на плоштадот „Македонија“ во Скопје играа Квадрил. Се работи за средношколци од вкупно 19 скопски училишта, како и матурантите од Куманово, Струмица, ...

ФОТО: Матурска парада 2013

Сител - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти точно напладне на плоштадот „Македонија“ во Скопје играа Квадрил. На Матурската парада 2013 учествуваа средношколци од вкупно 19 скопски училишта, како и матурантите од ...

Матурантите да не возат пијани-полицијата најави казни

Алфа - 17.05.2013

Алкохол и автомобил на денот на матурската прослава е најлошата можна комбинација која може да заврши фатално. Полицијата и Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот апелираа до родителите на ...

Охридските матуранти танцуваа Квадрил

Курир - 17.05.2013

По седми пат, точно напладне, денеска, на градскиот плоштад „Св. Климент Охридски“ се одржа Матурската парада на која 360 матуранти танцуваа квадрил на музика од штраусовата опера „Лилјакот“.

Два инциденти за само половина час помеѓу матуранти во Охрид

А1 On - 17.05.2013

Попладнево во период од само половина час се случиле две тепачки помеѓу група матуранти во Охрид. Една од тепачките се случила пред Гимназијата, а другата се случила во близина на кафе барот Кадмо.

Денеска матурска парада, 1.200 матуранти ќе танцуваат квадрил, валцер и салса

Нетпрес - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти по седми пат, денеска на градскиот плоштад „Македонија“ ќе го заиграат танцот квадрил во рамки на „Матурската парада 2013“.

ФОТО: Македонските матуранти играа квадрил на плоштад

Курир - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти точно напладне на плоштадот „Македонија“ во Скопје играа квадрил. На Матурската парада 2013 учествуваа средношколци од вкупно 19 скопски училишта, како и матурантите од ...

ГАЛЕРИЈА 1.000 матуранти танцуваа во Скопје

+инфо - 17.05.2013

На плоштадот „Македонија“ денеска се одржа седмата по ред „Матурска парада 2013“, а матурантите од Скопје им се придружија на своите врсници од стотина градови од земјава и од Европа кои во исто ...

Матурантите играа Квадрил на скопскиот плоштадот

Нова ТВ - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти точно напладне на плоштадот „Македонија“ во Скопје играа Квадрил. На Матурската парада 2013 учествуваа средношколци од вкупно 19 скопски училишта, како и матурантите од ...

Охридските матуранти по шести пат со танц на Градскиот плоштад го прославија полнолетството

Сител - 17.05.2013

Повеќе од 360 матуранти од гимназијата „Св. Климент Охридски“ точно напладне на Градскиот плоштад во Охрид танцуваа квадрил на Штраусовата опера „Лилјакот“, во рамки на меѓународната манифестација ...

Матурантите се разиграа на плоштадот „Македонија"

Макфакс - 17.05.2013

На седмата по ред „Матурска парада 2013", матурантите од Скопје им се придружија на своите врсници од стотина градови од земјава и од Европа, кои во исто време, точно напладне, го одиграа танцот ...

1.200 матуранти денеска ќе танцуваат на скопскиот плоштад

Press24 - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти по седми пат денеска на градскиот плоштад „Македонија“ ќе го заиграат танцот квадрил во рамки на „Матурската парада 2013“.

Кумановските матуранти дел од „Матурската парада 2013″

А1 On - 17.05.2013

Точно напладне, на градскиот плоштад матураните од Куманово заедно со нивните врсници од европските градови танцуваа квадрил на „Матурската парада 2013″.

ВИДЕО: Струмичките матуранти ја продолжија традицијата во играње Квадрил

А1 On - 17.05.2013

Матурантите од трите средни општински училишта во Струмица денеска беа дел од најголемата матурска забава во светот „Матурска парада 2013“.

Матурска парада и во Неготино

Сител - 17.05.2013

Неготинските матуранти од средношколскиот училишен центар “Св. Кирил и Методиј” денеска се приклучија на меѓународната манифестација и го изиграа танцот на зрелоста.

БРАВО: Матуранти се откажаа од свечена гардероба – парите ги донираат за хумани цели

МК News - 17.05.2013

Матурантите од економското училиште „Вук Караџиќ“ од српскиот град Стара Пазова, донесоа многу хумана и херојска одлука.

Фото: Kвадрилот на матурантите со директен пренос на ЛЕД дисплејот на плоштад

Скопје инфо - 17.05.2013

„Седмата по ред „Матурска парада 2013“ се одржа денес, на плоштадот „Македонија“, кога скопските матуранти се приклучија на своите врсници од стотина европски градови, и заедно го одиграа танцот ...

1.200 матуранти ќе танцуваат квадрил, валцер и салса

Sky - 17.05.2013

Денеска по седми пат нешто повеќе од 1.200 матуранти на градскиот плоштад „Македонија“ ќе го заиграат танцот квадрил во рамки на „Матурската парада 2013“.

Фото: Еве како оваа година изгледа парадата на матурантите

Фактор - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти по седми пат денеска на градскиот плоштад „Македонија“ го заиграа танцот квадрил во рамки на „Матурската парада 2013“.

Струмичките матуранти ја продолжија традицијата во играње Квадрил

Бриф - 17.05.2013

Матурантите од трите средни општински училишта во Струмица денеска беа дел од најголемата матурска забава во светот „Матурска парада 2013“.

(ФОТО) Матурска парада 2013

Бриф - 17.05.2013

Денеска голем број матуранти од Македонија по седми пат заиграа квадрил на плоштадот „Македонија“. Освен скопските матуранти танцуваа и матуранти од Куманово, Струмица, Гевгелија, Охрид и Струга.

Квадрил се играше и во Струмица

Sky - 17.05.2013

Дел од најголемата матурска забава „Матурска парада 2013" денеска беа и матурантите од трите средни општински училишта во Струмица.

Одете на матура без автомобил

Sky - 17.05.2013

Не се регистрирани сообраќајни несреќи со тешки последици за време на матурските прослави во изминативе две години. Сепак и покрај ваквата статистика се препорачува матурантите за време на прославата ...

Матурска парада 2013

Денешен - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти точно напладне на плоштадот „Македонија“ во Скопје играа Квадрил. На Матурската парада 2013 учествуваа средношколци од вкупно 19 скопски училишта, како и матурантите од ...

Продолжуваат матурските прослави

Тера - 17.05.2013

Илјадници матурантни низ Македонија ги прават последните подготовки за испитот на зрелоста и зачекорувањето во нова фаза од животот.

Како треба да се прослави матурата?

Тера - 17.05.2013

Традиција во Битола е матурантите на Широк Сокак и в кафеана нагиздени, со ора, зурли и тапани да го прослават завршувањето на средното образование кое во земјава е задолжително.Со години нема ништо ...

Матурантите заиграа квадрил на плоштад (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Вечер Прес - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти точно напладне на плоштадот "Македонија" во Скопје играа квадрил. На Матурската парада 2013 учествуваа средношколци од вкупно 19 скопски училишта, како и матурантите од ...

Матурантите од Скопје, Куманово, Струмица, Гевгелија, Охрид и Струга на Матурската парада 2013

Либертас - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти по седми пат денеска на градскиот плоштад „Македонија“ ќе го заиграат танцот квадрил во рамки на „Матурската парада 2013“.

Кочанските матуранти вршат пренос во живо од матурската забава

Република - 17.05.2013

Матурантите од Кочани вршат пренос во живо од нивното пристигнување на матурската вечер. Тие прават лајв стрим на својата матурска вечер, пренесе Тв Пакет .

Скандал во играњето на квадрилот на плоштадот во Куманово

Sky - 17.05.2013

На одржувањето на Квадрилот на градскиот плоштад во Куманово каде танцуваа 300 кумановски матуранти се случи скандал без преседан, јави Нова Македонија.

Матурантите пред прославата да си понесат пари за такси!

Фактор - 17.05.2013

Иако изминатите две години немало тешки сообраќајни несреќи за време на матурските прослави, возењето под дејство на алкохол не едозволено ниту за матурантите, посочија претставниците на МВР и ...

За матурантот се потребни платите од мама и тато и пензијата од баба

Вечер Прес - 17.05.2013

ТРОШОЦИТЕ ОГРОМНИ, ЖЕЛБАТА ЗА ПРОСЛАВА УШТЕ ПОГОЛЕМА Пресметките покажуваат дека само за гардероба еден матурант минимум чини околу 15 илјади денари, а пари се потребни и за матурската вечер, но и за ...

И стари и млади заиграа квадрил на плоштадот

Вечер Прес - 17.05.2013

И оваа година по седми пат македонските матуранти ја продолжија традицијата на одржување на манифестацијата Матурска парада".

Денеска матурска парада, 1.200 матуранти ќе танцуваат квадрил, валцер и салса

Точка - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти по седми пат, денеска на градскиот плоштад „Македонија“ ќе го заиграат танцот квадрил во рамки на „Матурската парада 2013“.

Матурантите денес ќе играат салса и валцер на плоштад

Вечер Прес - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти по седми пат, денеска на градскиот плоштад "Македонија" ќе го заиграат танцот квадрил во рамки на "Матурската парада 2013".

Матурантите од Скопје, Охрид, Струга, Куманово, Струмица и Гевгелија играа на Матурската парада 2013

Либертас - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти точно напладне на плоштадот „Македонија“ во Скопје играа Квадрил. На Матурската парада 2013 учествуваа средношколци од вкупно 19 скопски училишта, како и матурантите од ...

Се одржа „Матурска парада 2013“

Локално - 17.05.2013

Денес, точно на пладне, на плоштадот „Македонија“ се оддржа седмата по ред „Матурска парада 2013“. Матурантите од Скопје заедно со своите врсници од стотина градови од земјава и од Европа во исто ...

Матурантите на прослава да одат без своите возила

Денешен - 17.05.2013

Во изминатите две години не се регистрирани сообраќајни несреќи со тешки последици за време на матурските прослави, но сепак матурантите ги управуваат своите возила за време на прославата и биле ...

Матуранти наместо за свечена гардероба, парите ќе ги донираат за хумани цели

Денешен - 17.05.2013

Матурантите од економското училиште „Вук Караџиќ“ од српскиот град Стара Пазова, донесоа многу хумана и херојска одлука.

ФОТО: Македонските матуранти играа квадрил на плоштад „Македонија“

Sky - 17.05.2013

На плоштадот „Македонија“ денеска се одржа седмата по ред „Матурска парада 2013“, а матурантите од Скопје им се придружија на своите врсници од стотина градови од земјава и од Европа кои во исто ...

Матурска парада на плоштадот „Македонија“

Денешен - 17.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти по седми пат денеска на градскиот плоштад „Македонија“ ќе го заиграат танцот квадрил во рамки на „Матурската парада 2013“.

ГАЛЕРИЈА: Охридските матурансти танцуваа квадрил

Sky - 17.05.2013

По седми пат, точно напладне, денеска, на градскиот плоштад „Св. Климент Охридски“ се одржа Матурската парада на која 360 матуранти танцуваа квадрил на музика од штраусовата опера „Лилјакот“.

Матурантите во Охрид танцуваа квадрил

Денешен - 17.05.2013

По седми пат, точно напладне, денеска, на градскиот плоштад „Св. Климент Охридски“ се одржа Матурската парада на која 360 матуранти танцуваа квадрил на музика од штраусовата опера „Лилјакот“.

Седми пат „Матурска парада“

Н.Македонија - 17.05.2013

„Матурска парада 2013“, во организација на градот Скопје, седми пат ќе се одржи денеска, точно напладне, на плоштадот „Македонија“ Матурантите ќе играат квадрил истовремено со матурантите од сите ...

Скандал на плоштадот во Куманово

Н.Македонија - 17.05.2013

Денеска на градскиот плоштад во Куманово на одржувањето на Квадрилот на кој танцуваа 300 кумановски матуранти се случи скандал без преседан Имено кумановските матуранти наместо да бидат дел од ...

Матурска парада во Скопје

365 - 17.05.2013

Повеќе од 1 200 матуранти денеска на плоштадот „Македонија“ во Скопје ќе играат квадрил во рамки на „Матурската парада 2013“.

Матурска парада 2013-матурантите ќе играат салса и англиски валцер

24 Вести - 16.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти по седми пат денеска на градскиот плоштад „Македонија“ ќе го заиграат танцот квадрил во рамки на „Матурската парада 2013“.

Матурска парада 2013

24 Вести - 16.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти по седми пат утре на градскиот плоштад „Македонија“ ќе го заиграат танцот квадрил во рамки на „Матурската парада 2013“.

Матуранти се откажаа од свечена облека и ги донираа парите

Радио МОФ - 16.05.2013

Во време кога матурантите насекаде се подготвуваат за прославата на полнолетноста, за која нивните родители ќе треба да издвојат поголема сума пари, учениците од четврта година од економското ...

Матурантите утре ќе заиграат Квадрил на плоштадот Македонија

Press24 - 16.05.2013

Утре точно на пладне, на плоштадот Македонија, по седми пат во Скопје и дванаесетти пат во Европа и светот, ќе се одржи „Матурска парада 2013“.

Илјада матуранти напладне ќе играат квадрил на плоштадот Mакедонија

+инфо - 16.05.2013

На плоштадот Македонија денеска точно напладне, во настанот кој ќе се одржи седми пат во Скопје, а 12-ти пат во Европа и во светот, ќе се одржи „Матурска парада 2013“, во организација на Град Скопје, ...

Матуранти се откажаа од свечена облека и ги донираа парите за да спасат живот

Црнобело - 16.05.2013

Матурантите од економско-трговското училиште Вук Караџиќ во Стара Пазова одлучиле да ја прослават матурата без да купат нова свечена облека, а тие пари да ги донираат во акцијата “Битка за бебе”.

ФОТО: Матурантите кои донесоа херојска и хумана одлука

Курир - 16.05.2013

Матурантите од економското училиште „Вук Караџиќ“ од српскиот град Стара Пазова, донесоа многу хумана и херојска одлука.

Благороден гест: Матуранти парите за свечена облека ги донираа хуманитарно

Таратур - 16.05.2013

Додека другите средношколци панично и фанатично се подготвуваат за нешто што се вика матурска прослава, притоа често безмилосно и претерано трошејќи пари на облека, обувки и други модни детали, ...

„Матурска парада” 2013: Утре ќе се танцува квадрил

Радио МОФ - 16.05.2013

Подготовките завршија, матурантите утре напладне излегуваат на улиците и плоштадите низ Македонија за да го танцуваат традиционалниот танц квадрил.

Матурска парада 2013

А1 On - 16.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти по седми пат денеска на градскиот плоштад „Македонија“ ќе го заиграат танцот квадрил во рамки на „Матурската парада 2013“.

Охридските матуранти ги завршија последните подготовки за утрешната „Матурска парада“

OhridNews - 16.05.2013

Охридските матуранти од гимназиските, економските и медицинските паралелки, ги завршија последните подготовки пред утрешната европска манифестација „Матурска парада“, која традиционално ќе се оддржи ...

Градоначалникот ќе им се обрати на матурантите

OhridNews - 16.05.2013

Утре на градскиот плоштад со почеток од 12 часот, охридските матуранти како дел од големата европска манифестација „Матурска парада“, ќе танцуваат квадрил на музиката од штраусовата опера „Лилјакот“.

Матурска парада утре на плоштад

Сител - 16.05.2013

На Плоштадот Македонија, утре точно напладне, во 12 часот, по седми пат во Скопје, а 12-ти во Европа и светот, ќе се одржи „Матурска парада 2013“ во организација на Град Скопје, Дирекцијата за ...

Матурска парада 2013

МРТ - 16.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти точно напладне на плоштадот „Македонија“ во Скопје играа Квадрил. На Матурската парада 2013 учествуваа средношколци од вкупно 19 скопски училишта, како и матурантите од ...

Матурантите ќе танцуваат и ќе се обидат да постават Гинисов рекорд

Факултети - 16.05.2013

Подготовките завршија, матурантите утре напладне излегуваат на улиците и плоштадите низ Македонија за да го танцуваат традиционалниот танц квадрил.

ФОТО: Ова се матурантите кои донесоа херојска и храбра одлука

Press24 - 16.05.2013

Матурантите од економското училиште „Вук Караџиќ“ од српскиот град Стара Пазова, донесоа многу хумана и херојска одлука.

Матурска парада утре на плоштад

Нетпрес - 16.05.2013

На Плоштадот Македонија, утре точно напладне, во 12 часот, по седми пат во Скопје, а 12-ти во Европа и светот, ќе се одржи „Матурска парада 2013“ во организација на Град Скопје, Дирекцијата за ...

Браво за нив: Матуранти се откажаа од свечената облека и ги донираа парите

Бриф - 16.05.2013

Учениците од четврта година од економското училиште „Вук Караџиќ“ од српскиот град Стара Пазова одлучиле да не купуваат нова свечена облека за матурската прослава.

Матурантите утре ќе танцуваат на плоштад „Македонија“

Бриф - 16.05.2013

Над 1.200 матуранти утре по седми пат ќе заиграат квадрил на плоштадот „Македонија“ во Скопје. Годинава матурантите за прв пат ќе играат салса и англиски валцер.

Матурска парада утре на плоштад

Точка - 16.05.2013

На Плоштадот Македонија, утре точно напладне, во 12 часот, по седми пат во Скопје, а 12-ти во Европа и светот, ќе се одржи „Матурска парада 2013“ во организација на Град Скопје, Дирекцијата за ...

Најавена „Матурската Парада“ – празник на матурантите

Скопје инфо - 16.05.2013

Денес, на прес –конференција беше најавено одржувањето на традиционалната „Матурската Парада“ која ќе се одржи утре (17.05.2012) точно напладне во 12:00 часот.

Матурантска парада 2о13 со танц на 1200 матуранти

Локално - 16.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти по седми пат утре на градскиот плоштад „Македонија“ ќе го заиграат танцот квадрил во рамки на „Матурската парада 2013“.

Матурска парада 2013

Фактор - 16.05.2013

Повеќе од 1.200 матуранти по седми пат утре на градскиот плоштад „Македонија“ ќе го заиграат танцот квадрил во рамки на „Матурската парада 2013“.

Започнаа матурските забави во Битола

Тера - 16.05.2013

Завршувањето на средното образование по традиција секоја година се прославува со пригодна прослава за која матурантите се спремаат и по цела година.Секако важно е што ќе се облече, каква фризура да ...

1200 македонски матуранти ќе танцуваат квадрил

Вечер Прес - 16.05.2013

Матурантите седма година по ред ќе играат квадрил. Танцот ќе започне денеска точно напладне, а ќе се танцува во шест градови: Скопје, Куманово, Струмица, Гевгелија, Охрид и Струга.

Полицијата во Битола засилено ќе ги контролира матурските прослави

Канал5 - 15.05.2013

Покрај тоа што будно ќе се следи дали се почитуваат прописите во однос на јавниот ред и мир, ќе се контролира и дали матурантите понесени од атмосферата ќе седнат зад волан под дејство на алкохол или ...

Превентивни мерки на СВР-Битола пред матурските прослави

Сител - 15.05.2013

Во пресрет на серијалот матурски прослави што ќе ги организираат учениците од битолските средни училишта, СВР-Битола денеска одржа заедничка средба со претставници на угоститетските објекти, ...

Полицијата и матурските прослави

Тера - 15.05.2013

Полицијата денес на состанок со битолските угостители. Разговараа за престојните матурски прослави и како безбедно да поминат, за присуството на малолетниците во угостителските објекти, како и ...

Матурант нападнал газда на кафеана

Канал5 - 14.05.2013

Осумнаесетгодишник, на прослава на матура во Битола, со стаклена чаша го удрил сопственикот на објектот, а потоа му се заканувал со нож.

Со стаклена чаша нападнал сопственик на таверна, заработил кривична

Курир - 14.05.2013

Кривична пријава заработи 18-годишниот Т.З. од Битола за сторени кривични дела „тешка телесна повреда“ и „насилство“. Како што соопштуваат од МВР, на 12.05.2013 година, околу 00,20 часот во Битола на ...

На прослава на матура нападнат сопственик на таверна

Inpress - 14.05.2013

Битола, 14. мај 2013 (ИНПРЕС) СВР Битола поднесе кривична пријава против 18-годишниот Т.З. за сторени кривични дела „тешка телесна повреда“ и „насилство“.

Битола: Славејќи матура со нож го нападнал сопственикот на ресторанот

Press24 - 14.05.2013

18-годишно момче од Битола си заработи кривична поради насилство. Настанот се случил пред два дена 20 минути по полноќ на улицата „Васко Карангелевски“, во ресторанот Таверна „Ел Амигос“ во Битола ...

Битолски матурант со нож го нападнал сопственикот на ресторанот

Сител - 14.05.2013

18-годишно момче од Битола си заработи кривична поради насилство. Настанот се случил пред два дена 20 минути по полноќ на улицата „Васко Карангелевски“, во ресторанот Таверна „Ел Амигос“ во Битола ...

Притвор за насилен битолчанец

+инфо - 14.05.2013

Осумнаесетгодишниот Т.З. од Битола е осомничен за нанесување тешка телесна повреда и за насилство. Тој во таверната „Ел Амигос“, каде имало прослава на матура, со стаклена чаша го удрил сопственикот ...

Матурант го нападнал газдата со нож

Денешен - 14.05.2013

Кривична пријава поради насилство заработи 18-годишно момче од Битола. Настанот се случил пред два дена, 20 минути по полноќ на улицата „Васко Карангелевски“, во ресторанот Таверна „Ел Амигос“ во ...

Матурант на прослава на матура го повредил газдата на кафеаната

Sky - 14.05.2013

СВР Битола поднесе кривична пријава против Т.З.(18) од Битола за сторени кривични дела „тешка телесна повреда“ и „насилство“. На 12.05.2013 година, околу 00,20 часот во Битола на ул.

Инцидент во битолска кафеана

Тера - 14.05.2013

СВР Битола поднесе кривична пријава против Т.З.(18) од Битола за сторени кривични дела „тешка телесна повреда" и „насилство". На 12.05.2013 година, околу 00,20 часот во Битола на ул.

Матурант на матура го расекол соптвеникот на ресторанот

Република - 14.05.2013

Битолски матурант со стаклена чаша го расекол соптвеникот на ресторанот каде ја славел матурата, а потоа му се заканувал со нож. СВР Битола поднесе кривична пријава против Т.З.

Матурант нападнал сопственик на ресторан, го гаѓал со чаша, па му се заканувал со нож

Либертас - 14.05.2013

СВР Битола поднесе кривична пријава против Т.З.(18) од Битола за сторени кривични дела „тешка телесна повреда“ и „насилство“. Завчера, во 00:20 часот во Битола на ул.

Спремете се за матурската вечер без да потрошите многу пари

Факултети - 13.05.2013

Матурската вечер е круна на созревањето на средношколецот, а за овој ден, матурантите особено девојките, сакаат да изгледаат совршено.