TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Коштуница против промена на границите на Балканот

А1 - 14.09.2002

Југословенскиот претседател Воислав Коштуница во интервју за телевизиската мрежа CNN синоќа изјави дека не се залага за промена на границите на Балканот и оти во целост го поддржува договорот од Дејтон. Одговарајќи на прашањето во врска со неговата изјава дека Србија и Република Српска се ...

Косово е засолниште на разбојници и терористи

Утрински - 14.09.2002

Говор на Воислав Коштуница во ОН ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ - Југословенскиот претседател Воислав Коштуница во четвртокот изјави пред Генералното собрание на ОН дека Косово сў уште претставува засолниште на разбојници и терористи, и покрај двегодишната директна власт на ОН во провинцијата.

Босанското претседателство за изјавата на Коштуница

А1 - 13.09.2002

Претседателот на тричленото претседателство на БиХ Бериз Белкиќ утре ќе побара од членовите на претседателството да заземат официјален став по повод изјавата на југословенскиот претседател Воислав Коштуница дека Република Српска е само привремено одвоена од Србија, која доведе до драматично ...

Силајџиќ го обвини Коштуница дека поттикнува војна во Босна

Дневник - 12.09.2002

САРАЕВО Харис Силајџиќ, кандидатот за претседател на Босна, остро ја осуди изјавата на југословенскиот претседател Воислав Коштуница дека "Република Српска е само привремено одвоена од Србија", јави Бета. - Изјавата потврдува дека актуелниот режим во Белград не се откажал од територијалните ...