TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Босна ќе испрати свои војници во Ирак

А1 - 09.11.2003

Босна и Херцеговина сака да им се приклучи на сојузничките сили во Ирак и затоа таму ќе испрати една своја единица, изјавил претставникот на бошњаците во претседателството на БиХ Сулејман Тихиќ, чија изјава ја пренесуваат британските медиуми.

Убиени двајца американски војници во Фалуџа

А1 - 08.11.2003

Двајца американски војници загинаа, а неколкумина се повредени во ракетниот напад врз воен конвој на сојузничките сили во близина на ирачкиот град Фалуџа. Според американски воени извори, во нападот бил уништен еден тенк „Бредли“.

Хеликоптер падна во Тикрит, загинаа 6 маринци

Вест - 08.11.2003

Ирачки Сунит се моли пред американскиот штаб во Багдада, додека апачи хеликоптерот лета во позадината. Стотици демонстранти вчера по петочната молитва излегоа од џамиите, извикуваа антиамерикански пароли Багдад, 8 ноември (АП) - Шест американски војници вчера загинаа при уривање на хеликоптер од ...

Турција нема да испрати војници во Ирак

Утрински - 08.11.2003

Анкара реши АНКАРА - Турција се изјасни против испраќање војници кои ќе им помогнат на САД, партнерот од НАТО, да се обезбеди поствоен Ирак, изјави вчера еден владин извор. Турскиот парламент минатиот месец го одобри распоредувањето на војниците, потег што уследи по барање на САД да се испратат ...

Соборен трет американски хеликоптер - шест војници загинаа

Утрински - 08.11.2003

Уште една хеликоптерска загуба на Американците во Ирак за две недели ТИКРИТ - Вчера еден американски хеликоптер од типот "блек хок" се урна во близина на родниот град на Садам Хусеин, при што загинаа шест лица, а еден американски војник јави дека тој најверојатно бил соборен со проектил од ракетен ...

Соборен американски хеликоптер

Дневник - 08.11.2003

НОВИ НАПАДИ ВО ИРАК Хеликоптерот "блекхок" бил соборен блиску до една од раскошните палати што диктаторот Садам Хусеин ги изгради во родниот град Тикрит Ирачките герилци вчера собориле американски транспортен хеликоптер "блекхок", при што загинале шест војници, јави Ројтерс.

ИРАК-НОВИ АМЕРИКАНСКИ ЖРТВИ

Канал5 - 08.11.2003

Ирачките бунтовници претпладнето нападнале на влезот во Фалуџа. Непознати ракетирале воен конвој, убиле двајца американски војници а неколкумина раниле и уништиле оклопно борбено возило од типот ,,Бредли,, . Сојузничките војници ведна Ирачките бунтовници претпладнето нападнале на влезот во Фалуџа.

Соборен американски хеликоптер во Багдад

А1 - 07.11.2003

Шест лица загинаа при денешното уривање на американски воен хеликоптер од типот УХ-60 Блекхок во близината на базата на Армијата на САД кај ирачкиот град Тикрит. „Не знаеме која е причината за уривањето на хеликоптерот, односно дали се урнал поради технички причини или е соборен од непријателси ...

Хронологоја на најголеми напади во Ирак

А1 - 07.11.2003

Во продолжение следува хронологија на некои од поголемите напади во Ирак откако американскиот претседател Џорџ Буш на 1 мај објави крај на војната. - 7 ноември: Шест американски војници се убиени кога американски хеликоптер „Блек хок“ се урна во близина на Тикрит.

Следуваат тешки месеци за Американците во Ирак

Утрински - 07.11.2003

Предупредување на специјалниот британски претставник во Ирак БАГДАД - Специјалниот британски претставник во Ирак вчера предупреди дека американските сили ќе се соочат со тешки месеци поради герилските напади, а американските официјални претставници соопштуваат дека на илјадници нови војници ќе им ...

САД праќаат нови војници во Ирак

Дневник - 07.11.2003

ПУСТИНСКАТА ВОЈНА СЕ ОДОЛЖУВА Вчера падна првата жртва од полскиот контингент во Ирак Пентагон изрази надеж дека до мај ќе повлече 30.000 војници од Ирак, но истовремено американската армија предупреди нови десетици илјади војници да се подготват за заминување во пустинското бојно поле, јави ...

ЧЕТВОРИЦА ЗАГИНАТИ ПРИ ПАД НА АМЕРИКАНСКИ ХЕЛИКОПТЕР ВО ИРАК

Канал5 - 07.11.2003

Четири лица загинаа при денешното уривање на американски воен хеликоптер од типот УХ-60 Блекхок во близината на базата на Армијата на САД кај ирачкиот град Тикрит, јави АФП повикувајќи се на воени извори. “Не знаеме која е причината за уривањето Четири лица загинаа при денешното уривање на ...

ИРАК-КРВАВ НОЕМВРИСКИ ДЕН

Канал5 - 07.11.2003

6-мина американски војници загинале при денешното уривање на воен хеликоптер, на еден километар од американската база во садамовиот роден Тикрит. Командата не знае дали хеликоптерот од типот ,,Блек хоук,, се урнал поради технички причини или 6-мина американски војници загинале при денешното уривање ...

САД ќе повлечат 30.000 војници од Ирак

А1 - 06.11.2003

Американската армија се надева дека до мај наредната година од Ирак ќе повлече 30.000 војници, изјави синоќа заменикот на шефот на Генералштабот на САД генералот Питер Пајс. Тој пред членовите на Комитетот за вооружени сили на Конгресот рече дека се поголемиот број ирачки сили, заедно со војниците ...

Америка нема да побегне од Ирак

Дневник - 05.11.2003

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ БУШ ПОРАЧА САД никогаш нема да побегнат од Ирак и да се повлечат пред нападите на непријателот, изјави американскиот претседател Џорџ В. Буш по уривањето на хеликоптер во Ирак, при што загинаа 16 војници, јави Ројтерс. - Непријателот во Ирак мисли дека Американците ќе бегаат.

Буш: „САД нема да побегнат од Ирак“

А1 - 04.11.2003

„САД никогаш нема да побегнат од Ирак и да се повлечат пред нападите на непријателот“, изјави американскиот претседател Џорџ Буш во синоќешниот говор во Бирмингем. Тој оцени дека мирен Ирак основен е услов за безбедноста на САД и објасни дека таков Ирак ќе ги зголеми шансите „нашите деца и внуци да ...

Русија не размислува за нејзино воено присуствo во Ирак

А1 - 04.11.2003

Русија засега дури и не ја разгледува можноста за испраќање воен контингент во Ирак, изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервјуто за италијанските медиуми пред почетокот на официјалната посета на Италија. Тој потсети оти Русија беше категорично против решавањето на ирачкиот проблем со ...

Новите напади на американските сили претходно испланирани

А1 - 04.11.2003

Во првите четири дена од ноември, откако беше најавен почетокот на герилската војна во Ирак, во оваа држава загинаа 22 американски војници. Поголемиот дел од нив должи на хеликоптерскиот напад извршен во неделата, кога загинаа 16 маринци, а 21 беа повредени.

Справувањето на Буш со Ирак под интензивен герилски напад

Утрински - 04.11.2003

Последнот напад врз Американците во Ирак постави нов политички предизвик пред САД КРАФОРД - Политичкиот предизвик, поставен пред американскиот претседател Џорџ Буш со неделното соборувањето на хеликоптерот во Ирак, е следниов: како да го задржи јавното мислење на своја страна во врска со Ирак, а да ...

Загинаа четворица Ирачани, повредените Американци пренесени во Германија

Утрински - 04.11.2003

Ново крвопролевање и нови жртви во Ирак БАГДАД - Најмалку четворица ирачки цивили, меѓу кои и едно 11-годишно момче, загинаа во новото крвопролевање во Ирак спроти најголемиот напад врз американските сили откако тие извршија инвазија за соборување на Садам Хусеин.

Сенаторите во САД се залагаат за повеќе војници во Ирак

Утрински - 04.11.2003

По најлошиот ден за американските сили во Ирак за шест месеци Двајца американски сенатори изјавија дека треба да бидат испратени повеќе војници во Ирак, по најлошиот ден за американските сили во последниве шест месеци. Демократот Џо Биден изјави дека ова можеби значи оти неодлучните сојузници ќе ...

Уште еден американски војник загина во Ирак

Канал5 - 04.11.2003

Американските сили во Ирак велат дека еден нивни војник загинал а друг бил ранет во бомбашки напад во северниот град Тикрит. Претходно, низа експлозии го потресоа центарот на Багдад без да предизвикаат жртви. Американски портпарол рече дека бил Американските сили во Ирак велат дека еден нивни ...

Ирак според експертите започна герилска војна

А1 - 03.11.2003

Во Ирак почна герилска војна, на што потврдуваат најновите напади врз сојузничките сили, а зад кои стојат добро обучени борци и современо вооружување, оценуваат американски воени претставници. „Нападите се добро координирани и во нив се вмешани припадници на Ал Каеда“, изјави командантот на ...

Ирак: 13 американски војници загинаа во соборен хеликоптер

Вест - 03.11.2003

Американските војници им ги одзема филмовите на новинарите што сликаа на местото на уривањето на хеликоптерот БАГДАД (Ројтерс) - Најмалку 13 војници загинаа вчера при соборувањето на американски хеликоптер "Чинук" западно од Багдад, вели американската војска.

Петнаесет војници загинаа во соборен хеликоптер

Утрински - 03.11.2003

Трагичен ден за американските воени сили во близина на Багдад БАИСА - Вчера во Ирак загинаа 15 американски војници откако беше соборен хеликоптер од типот "чинук" додека летал кон аеродромот во Багдад, што претставува најкрвав напад врз окупациските сили по соборувањето на Садам Хусеин.

Ирачки герилци соборија американски хеликоптер

Дневник - 03.11.2003

КАЈ ИРАЧКИОТ ГРАД ФАЛУЏА Најмалку 15 војници загинаа, а 20 се ранети Ирачки герилци вчера соборија американски хеликоптер, при што загинаа 15 американски војници, а 20 се ранети, јави Ројтерс. Тоа е најкрвавиот напад врз американските трупи откако тие на 1 мај го соборија режимот на Садам Хусеин и ...