TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Обама го испраќа Мичел да го обнови изралеско палестинскиот мировен процес

Алсат-М - 25.01.2009

Претставникот на американскиот претседател Барак Обама, Џорџ Мичел, неделава ќе го посети Блискиот исток во обид да ги обнови израелско-палестинските мировни преговори. Мичел како што јавуваат агенциите ќе ги посети Египет и Западниот брег.

Обама со огромна поддршка за првите одлуки

Алсат-М - 25.01.2009

Две третини од Американците ја одобруваат работата на новиот американски претседател Барак Обама во првите три работни дена, пренесоа американските медиуми. Ова го покажуваат резултатите од новата анкета на јавното мислење спроведена од Галуп.

Вашингтон: Американски пратеник за Блискиот Исток Џон Мишел неделава во посета на регионот

Р.С.Европа - 25.01.2009

Американскиот претседател Барак Обама планира да го испрати во регионот својот нов претставник за Блискиот исток поранешниот американски сенатор Џорџ Мишел неделава, во обид за зацврснување на кршливото примирје помегу Израл и Палестинците во појасот ...

Обама по Кенеди

Вечер Прес - 25.01.2009

Две третини од Американците, или 68 проценти, ја одобруваат работата на новиот американски претседател Барак Обама во првите три работни дена, пренесоа американските медиуми.

Прво неделно обраќање на Обама кон нацијата

А1 - 24.01.2009

Создавање нови работни места, подобрување на здравствениот систем и поставување на темели на идната еколошка енергија се дел од ветувањата на американскиот претседател Барак Обама во првото неделно обраќање кон нацијата.

Холбрук и Мичел во мировни мисии

Дневник - 24.01.2009

Американскиот претседател Барак Обама и државниот секретар Хилари Клинтон го назначија поранешниот амбасадор во ОН и архитектот на Дејтонскиот договор, Ричард Холбрук за специјален пратеник за Авганистан и за Пакистан.

Холбрук во Авганистан, Мичел на Блискиот Исток

Време - 24.01.2009

Американскиот претседател Барак Обама именуваше двајца специјални пратеници за двете најконфликтни зони во светот. Поранешниот сенатор Џорџ Мичел ќе ја преземе дипломатијата за Блискиот Исток, додека Ричард Холбрук ќе биде задолжен за Пакистан и за ...

Обама бара поддржшка од републиканците за економските мерки

Алсат-М - 24.01.2009

Американскиот претседател Барак Обама ги повика републиканците да го поддржат неговиот предлог планиран пакет од 825 млијарди долари за стимулирање на американската економија.

Иран ја поздрави одлуката на Обама за почеток на повлекувањето на американските сили од Ирак

Канал5 - 24.01.2009

Иран со задоволство ја поздрави одлуката на новиот претседател на САД Барак Обама да почне одговорно повлекување на американските сили од Ирак, изјави иранскиот амбасдадор во Багдад, пренесува Франс прес.

Во првото неделно обраќање Барак Обама вети отворање нови работни места

Канал5 - 24.01.2009

Во првото неделно обраќање кон нацијата американскиот претседател Барак Обама вети дека ќе создаде нови работни места, ќе го подобри здравствениот систем и ќе ги постави темелите на идната еколошка енергија, пренесоа светските агенции.

Обама и Клинтон им ветија поддршка на ОН

Форум - 24.01.2009

Американскиот претседател, Барак Обама и неговата министерка за надворешни работи, Хилари Клинтон им ветија на ОН целосна поддршка од страна на САД. Во телефонски разговор со генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун, Обама рекол дека неговата земја и ОН ќе ...

Обама им вети нови вработувања на Американците

Форум - 24.01.2009

Во првото неделно обраќање кон нацијата американскиот претседател Барак Обама вети дека ќе создаде нови работни места, ќе го подобри здравствениот систем и ќе ги постави темелите на идната еколошка енергија, пренесоа светските агенции Додека членовите на ...

Барак Обама вети отворање нови работни места

Сител - 24.01.2009

Во првото неделно обраќање кон нацијата американскиот претседател Барак Обама вети дека ќе создаде нови работни места, ќе го подобри здравствениот систем и ќе ги постави темелите на идната еколошка енергија, пренесоа светските агенции.

ВИДЕО: НЛО на инаугурацијата на Обама

Нетпрес - 24.01.2009

На интернет се појавило видео на кое се гледа како лета НЛО над претседателот Барак Обама за време на неговата инаугурација. На снимката се гледа како водителот на СиЕнЕн Волт Блитзер и Андерсон Копер разговараат за говорот на Обама, а пред да прекинат ...

Вашингтон: Барак Обама ги подржува реформите на ОН

Р.С.Европа - 24.01.2009

Американскиот претседател Барак Обама во телефонски разговор со генералниот секретар на Обединетите нации Бан ки Мун изразил силна поддршка во напорите за реформирање на Светската организација, соопштено е Њујорк.

Холбрук и Мичел пратеници на Обама

Н.Македонија - 24.01.2009

Американскиот претседател Барак Обама именува двајца влијателни дипломати за специјални пратеници за Блискиот Исток и за Авганистан и Пакистан. Обама вети дека веднаш по инаугурацијата ќе се заложи за наоѓање трајно мировно решение за ...

Холбрук и Мичел на работа

BBC - 23.01.2009

Двајцата специјални пратеници кои американскиот претседател Барак Обама ги назначи во две од најконфликтните зони во светот, денеска почнуваат со работа.

Обама нареди план за повлекување од Ирак

Утрински - 23.01.2009

ВАШИНГТОН - Американскиот претседател Барак Обама вчера им нареди на воените команданти да направат дополнителни подготовки за да се изврши повлекување на американските сили од Ирак.

Поради грешка, Обама повторно положи заклетва

Утрински - 23.01.2009

ВАШИНГТОН - „Од претпазливост“ американскиот претседател Барак Обама вчера по втор пат положи заклетва во Белата куќа поради збор кажан надвор од редоследот за време на церемонијата во вторникот.

Пентагон го разгледува Планот на Обама за повлекување од Ирак

Сител - 23.01.2009

Планот на американскиот претседател барак Обама да ги повлече американските сили од Ирак за 16 месеци е една опција која ја разгледува Пентагон, изјави денеска американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс.

Воените сили на САД од Ирак се повлекуваат до 2011

Нетпрес - 23.01.2009

Функционер на американската амбасада во Багдад, потврдил дека воените сили на Соединетите американски држави од Ирак целосно ќе се повлечат до крајот на 2011 година.

Вашингтон: Обама го именува Џорџ Мишел за специјален пратеник за Блискиот Исток

Р.С.Европа - 23.01.2009

Американскиот претседател Барак Обама вчера изјави дека што е можно побрзо ке го испрати во регионот ново именуваниот пратеник за Блискиот Исток Џорџ Мишел за да го помогне одржувањето на кревкиот мир во појасот Газа.

Затворање на Гвантанамо, на тајните затвори на ЦИА...

Вечер Прес - 23.01.2009

Овие мерки, како и именувањето на Џорџ Мичел и Ричард Холбрук за "специјалци" за Блискиот Исток и за Авганистан, потврдуваат дека приоритетите на Обама се дијаметрално спротивни од оние на Буш, оценува "Фајненшл Тајмс" Првите мерки што ги презеде новиот ...

„Воената команда да планира повлекување од Ирак“

А1 - 22.01.2009

Американскиот претседател Барак Обама и нареди на високата воена команда да планира повлекување на САД од Ирак. Уште првиот ден од стапувањето на должност Обама се сретна со високи воени претставници и советници за национална безбедност, со кои ...

Обама повторно положи заклетва - овој пат без грешката

А1 - 22.01.2009

Само еден откако свечено положи заклетва пред очите на милиони Американци, претседателот на САД Барак Обама тоа го стори повторно, овој пат само во присуство на новинарите во Белата куќа.

Џејми Фокс размислува да го глуми Обама

Дневник - 22.01.2009

Откако на неделниот концерт во Вашингтон во чест на инаугурацијата на Барак Обама, Џејми Фокс реши да го имитира новиот претседател на САД, се чини дека актерот е подготвен и за негово портретирање на големото платно.

Обама и нареди на воената команда да планира повлекување на САД од Ирак

Канал5 - 22.01.2009

Американскиот претседател Барак Обама и нареди на високата воена команда да планира повлекување на САД од Ирак. Уште првиот ден од стапувањето на должност Обама се сретна со високи воени претставници и советници за национална безбедност, со кои ...

Обама вети надеж и тешка работа

Утрински - 22.01.2009

ВАШИНГТОН - Барак Хусеин Обама положи заклетва како прв афроамерикански претседател и ја повика огромната маса луѓе и државите што ја следеа неговата инаугурација да почнат со закрепнување на земјата од кризата. Инаугурацијата на 44.

Можно ли е Македонија да научи нешто од инаугурацијата во Вашингтон

Утрински - 22.01.2009

Македонските политичари се согласни дека она што го покажаа Америка и нејзините граѓани со изборот и самата инаугурацијата на новиот претседател со афроамериканско потекло, Барак Обама е настан од светски размери и манифестација на висока зрелост и ...

Во Лондон се зборува за „пресоздавање на Америка“

Утрински - 22.01.2009

Од нашиот дописник ЛОНДОН - Британските водечки весници, лондонските таблоиди и сите телевизиски станици своите страници и просторот во програмата целосно им го посветуваат на инаугурацијата на првиот Афроамериканец за претседател и на неговиот говор, ...

Обама нареди да се планира повлекување од Ирак

Телма - 22.01.2009

Американскиот претседател Барак Обама и нареди на високата воена команда да планира повлекување на САД од Ирак. Уште првиот ден од стапувањето на должност Обама се сретна со високи воени претставници и советници за национална безбедност, со кои ...

Претседателот на САД повторно положи заклетва

Телма - 22.01.2009

Само еден откако свечено положи заклетва пред очите на милиони Американци, претседателот на САД Барак Обама тоа го стори повторно, овој пат само во присуство на новинарите во Белата куќа.

Америка е подготвена повторно да стане лидер

Време - 22.01.2009

Видно напнат, Барак Хусеин Обама завчера пред зградата на Капитолот во Вашингтон ја даде свечената заклетва и стана 44. претседател на САД, најмлад досега и прв Афроамериканец на таа функција.

Атина ќе затоплува, Скопје се чува од заладување

Време - 22.01.2009

Грчките власти почнуваат операција за затоплување на односите со Соединетите Американски Држави, кои се во застој поради спорот на Атина за името Македонија, пишуваат вчера повеќе грчки весници.

Зарем не е згодна жена ми?

Вест - 22.01.2009

ЛОС АНЏЕЛЕС, 22 јануари (Ројтерс) - Мишел Обама, којашто многумина ја нарекуваат новата стилска икона во САД, завчера официјално зачекори на светската сцена облечена во нетрадицонална жолта боја што ги возбуди помодарите.

Обама ги поведе САД во нова ера

Вест - 22.01.2009

ВАШИНГТОН, 22 јануари (АП) - Претседателот Барак Обама ги поведе САД во една нова ера со тоа што стана првиот афроамерикански лидер на државата што ја основаа сопствениците на робови и му порача на светот дека Америка е подготвена повторно да води по ...

Вашингтон: Обама побарал да продолжи планирањето за повлекување на американската војска од Ирак

Р.С.Европа - 22.01.2009

Американскиот претседател Барак Обама на состанокот со воените команданти и советници за одбрана побарал од Пентагон да изврши натамошно планирање за, како што објави Белата куќа, одговорно повлекување на силите од Ирак.

ВИДЕО: Обама ја повторил заклетвата

Нетпрес - 22.01.2009

Ден откако ја положил заклетвата пред очите на милиони Американци, претседателот Барак Обама, повторно ја положил заклетвата овој пат само во присуство на новинари во Белата куќа.

Обама и нареди на воената команда да планира повлекување на САД од Ирак

Сител - 22.01.2009

Американскиот претседател Барак Обама и нареди на високата воена команда да планира повлекување на САД од Ирак. Уште првиот ден од стапувањето на должност Обама се сретна со високи воени претставници и советници за национална безбедност, со кои ...

Вашингтон: Прва одлука на Обама замрзнување на платите на високите функционери во Белата Куќа

Р.С.Европа - 22.01.2009

Една од првите одлуки на американскито претседател Барак Обама по стапувањето на функцијата е замрзнувањето на платите на високите функционери во Белата Куќа.

Обама и нареди на воената команда да планира повлекување на САД од Ирак

Алфа - 22.01.2009

Американскиот претседател Барак Обама и нареди на високата воена команда да планира повлекување на САД од Ирак. Уште првиот ден од стапувањето на должност Обама се сретна со високи воени претставници и советници за национална безбедност, со кои ...

Барак Обама по вторпат положи заклетва

Сител - 22.01.2009

Само еден откако свечено положи заклетва пред очите на милиони Американци, претседателот на САД Барак Обама тоа го стори повторно, овој пат само во присуство на новинарите во Белата куќа.

Барак Обама положи заклетва по вторпат

Кирилица - 22.01.2009

Само еден откако свечено положи заклетва пред очите на милиони Американци, претседателот на САД Барак Обама тоа го стори повторно, овој пат само во присуство на новинарите во Белата куќа Обама заклетвата ја повтори пред претседателот на Врховниот суд Џон ...

Обама и нареди на воената команда да планира повлекување на САД од Ирак

Кирилица - 22.01.2009

Американскиот претседател Барак Обама и нареди на високата воена команда да планира повлекување на САД од Ирак Уште првиот ден од стапувањето на должност Обама се сретна со високи воени претставници и советници за национална безбедност, со кои ...

Обама по вторпат положи заклетва!

Вечер Прес - 22.01.2009

Само еден ден откако свечено положи заклетва пред очите на милиони Американци, претседателот на САД Барак Обама тоа го стори повторно, средата, овој пат само во присуство на новинарите во Белата куќа.

Кина го цензурира говорот на Барак Обама

А1 - 21.01.2009

Кинеската телевизија го цензурира при преводот говорот на американскиот претседател Барак Обама и ги отстрани неговите зборови за комунизмот и дисидентите по светот.

Агендата на Барак Обама

BBC - 21.01.2009

По неговата инаугурација за претседател на Соединетите држави, Барак Обама учествуваше на серија формални прослави до раните утрински часови. Кога утре ќе влезе во канцеларијата, тој се очекува со своите соработници да разговара за финансиската криза.

Чавез се сомнева во промане на политка на САД спрема Латинска Америка

А1 - 21.01.2009

Венецуелскиот претседател Уго Чавес ги повика своите приврзаници да не полагаат големи надежи на стапувањето на должност на новиот американски претседател Барак Обама.

Нова ера за Белата куќа

Време - 21.01.2009

Симеон Серафимовски Новоизбраниот претседател Барак Обама вчера точно напладне по источноамериканско време (18 часот по централноевропско) на скалите на зградата на Капитолот на САД во Вашингтон требаше да ја положи „заклетвата на канцеларијата“ на ...

Обама „Балканец“ колку и Буш

Време - 21.01.2009

Американската политика кон Балканот и кон Македонија нема многу да се промени затоа што новиот претседател Барак Обама најпрво ќе се зафати со решавање на проблемите во сопствениот двор, а дури потоа би можел да се занимава со проблемите во овој ...

Брачниот пар Обама најблескав на претседателскиот бал

Телма - 21.01.2009

На десетте официјални балови кои се организирани во чест на инаугурацијата на Барак Обама, новата претседателска двојка ги засени славните како што се Бејонсе, Шакира и Дензел Вашингтон.

Обама носи одговорност и оптимизам во Белата куќа

Вест - 21.01.2009

ВАШИНГТОН, 20 јануари (Ројтерс) - Барак Обама вчера влезе во историјата како првиот афроамерикански претседател на САД, поведен од бран на оптимизам кај јавноста тој ќе треба да се справи со најтешката економска криза во задните 70 години и две војни.

Обама да извлече поука од рускиот пораз во Авганистан

Алсат-М - 21.01.2009

Талибанците во Авганистан денеска му порачаа на Барак Обама да ги повлече американските војници од земјата и да извлече поука од рускиот пораз во Авганистан пред неколку децении.

Талибанците со порака до Обама да ги повлече војските од Авганистан

Канал5 - 21.01.2009

Портпарол на талибанците упати денеска порака до новиот американски претседател Барак Обама да ги повлече силите на САД од Авганистан, јави АФП. САД не треба повеќе да ги испраќаат своите деца да страдаат во Авганистан, изјави Јусуф Ахмади.

Кина го цензурира говорот на Барак Обама

Канал5 - 21.01.2009

Кинеската телевизија го цензурира при преводот говорот на американскиот претседател Барак Обама и ги отстрани неговите зборови за комунизмот и диседентите по светот.

Обама ги замрзна сите судења во Гвантанамо

Дневник - 21.01.2009

Новиот претседател бара сите лица во затворот да ги добијат сите права што им следуваат според Уставот на САД, а нивните судења да бидат отворени за јавноста Неколку часа по стапувањето на должност, американскиот претседател Барак Обама нареди да бидат ...

Мисијата на Обама

Утрински - 21.01.2009

Ако Америка ја отвори новата страница на историјата на 4 ноември со изборот на Барак Обама за првиот Афроамериканец претседател на САД, вчера во Вашингтон, со неговата инаугурација за претседател, таа започна и да се пишува.

Милиони луѓе на заклетвата на Обама

Утрински - 21.01.2009

Барак Обама вчера се обиде да ја создаде историјата како прв претседател - Афроамериканец, одржувајќи се на оптимистичкиот бран на јавноста што ќе му биде потребен за да се справи со најголемата економска криза за 70 години и со две војни.

Почеток на нова ера во Америка

Утрински - 21.01.2009

ВАШИНГТОН - Барак Обама вчера стана првиот претседател - Афроамериканец на САД и вети смела, брза акција за да се одговори, како што истакна, на кризата со две војни и многу ослабена економија.

Сонот на Мартин Лутер Кинг стана стварност

Утрински - 21.01.2009

„Во промените веруваме“ е новиот слоган кој го прифати Америка 45 години по антологискиот говор на Мартин Лутер Кинг, свештеник и поборник за човековите права во Америка, кој во подножјето на споменикот на Линколн во Вашингтон сонуваше за „црвените ...

Венецуела и Иран реагираа претпазливо на стапувањето на должност на Барак Обама

Канал5 - 21.01.2009

Венецуелскиот претседател Уго Чавес ги повика своите приврзаници да не полагаат големи надежи на стапувањето на должност на новиот американски претседател Барак Обама.

Обама започнува со можностите за повлекување од Ирак

Алсат-М - 21.01.2009

Новиот американски претседател Барак Обама денеска ќе се сретне со високи функционери на Пентагон, за да ги разгледа можностите за брзо повлекување на американската војска од Ирак.

Браун: Доаѓањето на Обама е ново поглавје во историјата

Алфа - 21.01.2009

Доаѓањето на Барак Обама во Белата Куќа,претставува ново поглавје во американската историја,но и во историјата на светот,изјави синоќа во Лондон британскиот премиер Гордон Браун.

Браун: Обама е ново поглавје во американската и светска историја

Кирилица - 21.01.2009

Доаѓањето на Барак Обама во Белата Куќа,претставува ново поглавје во американската историја,но и во историјата на светот,изјави синоќа во Лондон британскиот премиер Гордон Браун Зборувајки по повод инагурацијата на новиот американски претседател,Браун ...

Барак и Мишел Обама ѕвезди на баловите

Кирилица - 21.01.2009

На десетте официјални балови кои се организирани во чест на инаугурацијата на Барак Обама, новата претседателска двојка ги засени славните како што се Бијонсе, Шакира и Дензел Вашингтон Новиот претседател Барак Обама и неговата сопруга Мишел имаа ...

Инаугурацискиот говор на Обама го напишало 27-годишно момче

Макфакс - 21.01.2009

Џон Фавро, 27-годишен „вундеркинд“ најверојатно ќе влезе во историјата како најмлада личност што напишала инаугурициски говор за некој претседател, во овој случај за Барак Обама, јавуваат американските медиуми.

Талибанците со порака до Обама да ја повлече војската од Авганистан

Нетпрес - 21.01.2009

Талибанците од Авганистан денеска му порачале на новиот американски претседател Барак Обама, да м,у биде поука загубата на Русија во оваа азиска земја, и да нареди повлекување на американската армија, за да им овозможи на Авганистанците сами да си ја ...

Обама започнува со Ирак

Макфакс - 21.01.2009

Новиот американски претседател Барак Обама денеска ќе се сретне со високи функционери на Пентагон, за да ги разгледа можностите за брзо повлекување на американската војска од Ирак.

ВИДЕО: Обама наведен на грешка во текот на полагањето на заклетвата

Нетпрес - 21.01.2009

Барак Обама донекаде ја “превртел“ заклетвата на вчерашната претседателска инаугурација во Вашингтон, бидејќи на грешка го навел претседателот на Врховниот суд, кој што по неправилен ред го изговарал свечениот текст предвиден со американскиот Устав.

Барозо го повика Обама да ги зајакне врските со Европа

Сител - 21.01.2009

Претсеадтелот на Европската комисија Жозе Мануел Барозо ги повика САД, по повод инаугурацијата на новиот претседател Барак Обама, на јакнење на врските и поблиска соработка за да се одговори на светските предизвици - од економската криза до мир и ...

Вил Смит „ја резервираше“ улогата на Барак Обама

Кирилица - 21.01.2009

Најплатениот актер во 2008-та година Вил Смит изјави дека би сакал да го игра новоизбраниот претседател на САД Барак Обама во филмот кој ќе го претстави неговиот пат до позицијата прв црн лидр на земјата, пренесе „Телеграф“ Смит ја стави раката на таа ...

„Гардијан“: Неопходен е реален пристап и паметна политика во водењето на Америка

Кирилица - 21.01.2009

Она што сега е неопходно е реален пристап кон домашните и меѓународните состојби, како и спроведување на паметна политика во водењето на Америка, пишува „Гардијан“, во својот коментар посветен на инаугурацијата и првиот говор на Барак Обама В о ...

Обама: 2009 година ќе биде многу тешка

Кирилица - 21.01.2009

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама изјави дека никој не може да предвиди кога американската економија ќе заздрави и нагласи дека 2009 година ќе биде „многу тешка“ Новиот шеф на Белата куќа најави дека во февруари ќе свика „самит на ...

850 милијарди долари тежи планот на Обама за стимулирање на економијата

Кирилица - 21.01.2009

Планот на новоизбраниот претседател на САД Барак Обама за стимулирање на националната економија ќе изнесува 850 милијарди долари, изјави претставник на администрацијата на Џорџ Буш Изворот, кој побарал анонимност, одбил да даде повеќе детали за ...

Момче од 27 години го напишало говорот на Обама

Форум - 21.01.2009

Џон Фавро, 27-годишниот американец, ќе влезе во историјата како најмлад човек кој напишал инаугурациски говор за некој претседател. Во случајов, за Барак Обама Момчето работело по 16 часа дневно во последните два месеци на говорот на Обама во кафулињата ...

Кина го цензурира говорот на Барак Обама

Сител - 21.01.2009

Кинеската телевизија го цензурира при преводот говорот на американскиот претседател Барак Обама и ги отстрани неговите зборови за комунизмот и диседентите по светот.

Првиот ден на Обама како претседател

Алфа - 21.01.2009

По вчерашното преземање на функцијата, прва одлука на Обама беше суспендирањето на сите случаи кои се водат пред воените судови во базата Гвантанамо на Куба.

Ќе ја смени ли Барак Обама политиката на САД?

Сител - 21.01.2009

Ќе има ли промена во политиката на САД кон спорот за името? Македонската и грчката влада со спротивставени прогнози за политиката која ќе ја води новоизбраниот американски претседател Барак Обама.

ЕУ се надева на блиска соработка со Обама

Форум - 21.01.2009

Чешкото претседателство со ЕУ ја поздрави инаугурацијата на Барак Обама за нов претседател на САД, истакнувајќи дека тоа предизвикало голем интерес и оптимизам, не само во САД, туку и во Европа.

Барак Обама: Ќе успееме!

Вечер Прес - 21.01.2009

"Светот се смени и ние мораме со него да се менуваме", рече во својот говор Обама и ги повика Американците да се потпрат на вистинските вредности и да отворат ново доба на одговорност кон себе, кон својата земја и кон светот Вторникот, на 20 јануари, ...

Балканот е незавршената американска работа

Н.Македонија - 21.01.2009

Претседателот Барак Обама и неговиот нов тим советници за надворешна политика ќе откријат дека листата на проблеми, која ја наследија од нивните претходници, е многу подолга од тоа што се надеваа.

Светските лидери му честитаа на Обама

А1 - 20.01.2009

Светските лидери вечерва му честитаа н Барак Обама на преземањето на функцијата Претседател на САД и изразија подготвеност за соработка. Премиерот на Италија, Силвио Берлускони го повика Обама „заедно да се соочат со актуелните предизвици - финансиската ...

Барак Обама претседател на Америка

А1 - 20.01.2009

Барак Обама денес ја положи свечената заклетва, со што официјално стана 44-тиот претседател на Соединетите Американски Држави. Обама заклетвата ја положи на скалите на Капитол, точно на пладне по локално време, над Библијата над која во 1861 година се ...

Јолевски: Нема да има промени во политиката на САД кон Македонија

А1 - 20.01.2009

Македонскиот амбасадор во САД Зоран Јолевски ја следеше церемонијата на инаугурирање на Обама во претседател на САД. Во интервју за А1 зборува за активностите на Обама. Америка доби нов претседател.

Биографија на Обама

А1 - 20.01.2009

Новиот американски претседател Барак Обама денеска положи заклетва пред Капитол Хил во Вашингтон како 44-ти претседател на САД. Барак Обама е роден на 4 август 1961 година на Хаваите.

Обама ги повика САД на заедничка работа

BBC - 20.01.2009

Барак Обама, кој денеска ќе биде инаугуриран за 44-ти претседател на Соединетите Американски Држави, побара од луѓето да се обединат во духот на борецот за човекови права Мартин Лутер Кинг.

Профил на Обама

BBC - 20.01.2009

Барак Обама стана првиот претседател на Соединетите држави, кој е афро-американец. Па како успеа да стигне до таму? За цело време Барак Обама сакаше да остане јасен и едноставен- понуди промена во Вашингтон. Неговото досие беше либерално.

Остварување на еден сон

Дневник - 20.01.2009

И пред да се случи денешниот свечен миг на инаугурација, Обама веќе ужива статус на икона на американската демократија , верба и надеж, а наредните четири или осум години мандат ќе покажат дали митот за него ќе продолжи да живее Можам да се сетам само на ...

Историскиot чекор со кој Обама влегува во Белата куќа

Телма - 20.01.2009

Демократот Барак Обама денеска и официјално ќе биде прогласен за 44. претседател на САД. Тој е воедно првиот црнец кој станува американски претседател. Влезната врата за инаугурациската свеченост ќе се отвори во 8 часот, а свеченоста ќе започне во 10 ...

Барак Обама денеска станува претседател на САД

Канал5 - 20.01.2009

Победникот на американските претседателски избори, Барак Обама, денеска ќе положи заклетва како 44. претседател на САД и со тоа официјално ќе ја преземе должноста од Џорџ Буш.

Обама ќе стане претседател точно на пладне

Време - 20.01.2009

Победникот на американските претседателски избори, Барак Обама, денеска напладне ќе положи заклетва како 44. претседател на САД и со тоа официјално ќе ја преземе должноста од Џорџ Буш.

5.000 нужници за историскиот ден на САД

Вест - 20.01.2009

ВАШИНГТОН, 20 јануари - Иако главниот град на САД доживеал многу историски моменти, претставници на власта велат дека речиси два милиона луѓе ќе дојдат во Вашингтон Д.Ц.

Денеска е инаугурацијата на новиот американски претседател Обама

Канал5 - 20.01.2009

Студеното време во американската престолнина од неколку степени под нула и долгите редици да се минат безбедносните пунктови да се најде подобро место за следење на манифестацијата не ги поколеба илјадници граѓани уште во раните утрински часови да се ...

Какви се безбедносниот аспект и инаугуративиот протокол?

Канал5 - 20.01.2009

САД ги одбројуваат минутите до моментот кога Барак Обама и официјално ќе стане 44-от претседател на земјата. Илјадници возбудени Американци уште од раните утрински часови почнаа да го исполнуваат Капитол Хил, со нетрпение очекувајќи го историскиот момент ...

Барак Обама ја презеде функцијата претседател на САД

Телма - 20.01.2009

Првиот афро-американски претседател на САД Барак Обама, нешто по 18 часот по европско време, положи заклетва и стана 44.американски претседател, воедно и најмлад шеф на најмоќната држава во светот.

Барак Обама стана новиот претседател на САД

Алсат-М - 20.01.2009

Америка денеска испиша нова страница во својата историја Барак Обама од денеска е 44-от претседател во историјата на САД, и првиот афро-американец кој застанува на чело на најмоќната светска држава.

Обама: Америка е подготвена повторно да стане лидер, Американците ја избраа надежта место стравот

Канал5 - 20.01.2009

Америка е подготвена повторно да предводи, уверуваше Барак Обама во првиот говор како претседател на САД, пред два милиони насобрани луѓе пред Капитол Хил во Вашингтон, пренесе Франс прес.

Во американската резиденција на Водно групно следење на инаугурацијата

Канал5 - 20.01.2009

Овде во американската резиденција на Водно вечерва беше организирано групно следење на инаугурацијата на Барак Обама. Присутни беа многу познати јавни личности, членови на невладини организации, студенти волонтери итн...

Инаугурацијата на Обама се следеше и во резиденцијата на САД во Скопје

Алсат-М - 20.01.2009

И во Скопје, заинтересираноста за инаугурацијата на новиот 44 претседател на САД, Барак Обама беше голема. Во американската резиденција, амбасадорот на САД во Македонија, Филип Рикер, организираше пречек за директно да се следи говорот на инаугурацијата ...

Денеска инаугурација на Барак Обама

Алсат-М - 20.01.2009

Барак Обама денеска ќе положи заклетва како 44. претседател на САД и се очекува да сврти нов лист во историјата на државата. На инаугурацијата на Обама, според проценките ќе присуствуваат околу два милиони луѓе, под многу силни мерки за безбедност.

Барак Обама стигна во Вашингтон во стил на Абрахам Линколн

Утрински - 20.01.2009

ВАШИНГТОН - Американците вчера го одбележија празникот во знак на сеќавање на лидерот на граѓанските права за Црнците, Мартин Лутер Кинг, ден пред денешната инаугурација на Барак Обама.

Барак Обама на чело на САД

Дневник - 20.01.2009

Стотици илјади луѓе со овации и со извици „Обама, Обама!“ го поздравија новиот претседател на бината на Капитол хил Америка ќе ги совлада сите предизвици, порача вчера на инаугуративниот говор пред море од луѓе во Вашингтон новиот претседател на САД, ...

Крунисување на демократски избраниот крал

Дневник - 20.01.2009

Едвај неколку земји низ светот организираат големи свечености по повод инаугурацијата на новите претседатели. Америка од инаугурац ијата прави најголем спектакл, а инаугурацијата на Барак Обама сигурно ќе влезе во историјата како една од ...

Свечена заклетва на Барак Обама

Алфа - 20.01.2009

Во овие моменти во Вашингтон се случува новата американска историја – првиот претседател афро американец Барак Обама го дава својот збор дека со целосна посветеност, искрено и чесно ќе ја води земјата кон подобро утре.

Барак Обама положи свечена заклетва за претседател на САД

Нетпрес - 20.01.2009

Идниот претседател на Соединетите американски држави, Барак Обама, даде свечена заклетва. Присутните на инаугурацијата со бурен аплауз го дочекаа новиот лидер на САД, кој од говорницата најпрво им заблагодари ним за довербата и изрази благодарност до ...

Груевски со честитки до Обама

Нетпрес - 20.01.2009

Премиерот Никола Груевски денеска испратил писмо до новиот Претседател на Соединетите Американски Држави Барак Обама во кое му го честита преземањето на функцијата. “Денеска е несомнено историски и значаен ден.

Обама стана 44. претседател на САД

Макфакс - 20.01.2009

Првиот афро-американски претседател на САД Барак Обама, нешто по 18 часот по европско време, положи заклетва и стана 44.американски претседател. На церемонијата пред Капитол Хил присуствуваат повеќе од два милиони луѓе, а забележливи се и високи мерки на ...

Барак Обама денеска официјално претседател на САД

Кирилица - 20.01.2009

Барак Обама денеска ќе положи заклетва како 44-ти претседател на САД и со тоа официјално ќе ја преземе должноста од Џорџ Буш Америка со тој чин ќе го добие досега најмладиот и прв во историјата претседател со африканско потекло, а светот со надеж очекува ...

Барак Обама денеска станува претседател на САД

Алфа - 20.01.2009

Следен со огромен оптимизам од сонародниците и незапамeтени мерки на безбедност, победникот на американските претседателски избори, Барак Обама, денеска точно на пладне ќе положи заклетва како 44-ти претседател на САД и со тоа официјално ќе ја преземе ...

Ѕвездите за Обама во Линколн Меморијал

Кирилица - 20.01.2009

Најголемите светски ѕвезди вчера со концерт во Вашингтон ја славеа претстојната претседателска инаугурација на Барак Обама Ју Ту, Брус Спрингстин, Стиви Вондер, Бијонсе, Шакира, Ашер, Џон Бон Џови, Шерил Кроу, Херби Хенкок, Дензел Вошингтон и уште многу ...

Инаугурација на Барак Обама

Макфакс - 20.01.2009

Барак Обама денеска ќе положи заклетва како 44. претседател на САД и се очекува да сврти нов лист во историјата на државата. На инаугурацијата на Обама, според проценките ќе присуствуваат околу два милиони луѓе, под многу силни мерки за безбедност.

Барак Обама 44-от претседател на САД

Форум - 20.01.2009

Првиот афро-американски претседател на САД Барак Обама, нешто по 18 часот по европско време, положи заклетва и стана 44.американски претседател Обама заклетвата ја положи на скалите на Капитол Хил, точно напладне по локално време, над Библијата над која ...

Груевски упати честитка до Обама

Макфакс - 20.01.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски вечерва упати честитки до новоизбраниот американски претседател Барак Обама. „Денеска е несомнено историски и значаен ден.

Обама:Америка се одлучи за надежта наместо стравот

Макфакс - 20.01.2009

Предизвиците со кои се соочуваме се реални и сериозни, ги има премногу, но на нив ќе биде одговорено, изјави денеска новиот американски претседател Барак Обама.

Барак Обама и официјално 44-ти претседател на САД

Сител - 20.01.2009

Новиот американски претседател Барак Обама положи заклетва во Вашингтон како 44-ти претседател на САД. Обама е првиот афроамериканец кој застанал на чело на Белата куќа.

Барак Обама денеска станува претседател на САД

Сител - 20.01.2009

Победникот на американските претседателски избори, Барак Обама, денеска ќе положи заклетва како 44-тиот претседател на САД и со тоа официјално ќе ја преземе должноста од Џорџ Буш.

ВИДЕО: Обама ќе го најави новото време на одговорност

Нетпрес - 20.01.2009

Во Вашингтон, денеска се создава историја, зборови со кои повеќето медиуми во Америка ја најавуваат инаугурацијата на првиот црн претседател. На сцената стапува Барак Обама, кој веќе ги освоил срцата на Американците.

ВИДЕО: Изложена восочна фигура на Обама

Нетпрес - 20.01.2009

Восочна фигура на американскиот претседател Барак Обама беше поставена денеска во Хонг Конг. Фигурата во природна големина на претседателот Обама прикажана на егзибиција на Мадам Тисо во Хонг ...

Биографија на Новиот американски претседател Барак Обама

Сител - 20.01.2009

Новиот американски претседател Барак Обама денеска положи заклетва пред Капитол Хил во Вашингтон како 44-ти претседател на САД. Барак Обама е роден на 4 август 1961 година на Хаваите.

Зад секој успешен маж стои успешна жена

Сител - 20.01.2009

Дали политиката во САД ќе ја води Барак или Мишел Обама?! Мишел е карпата на мојот живот - ова се само дел од цитатите во биографската книга за првата дама на САД.

Барак Обама - инспирација за светот

Вечер Прес - 20.01.2009

Од новиот американски претседател, не само Американците, туку целиот свет очекува многу. Дали ќе се исполнат надежите кои Обама веќе ги поттикна кај луѓето? Следен со огромен оптимизам од сонародниците и незапаметени мерки на безбедност, победникот на ...

Очите на светот свртени кон Вашингтон

Н.Македонија - 20.01.2009

Очите на светот денеска се вперени кон американската престолнина Вашингтон, каде што новоизбраниот американски претседател Барак Обама на свечената инаугурација точно напладне ќе ја положи заклетвата како 44-ти претседател на САД.

Понеделник, 19 јануари

BBC - 19.01.2009

Денешен ФАЈНЕНШЛ ТАЈМС пишува дека и за новоизбраниот за американски претстедател Барак Обама приоритет по стапувањето на позицијата утре, ќе биде поттикнување на протокот на кредити.

Обама: Мојата раса е шанса да се надминат разликите

А1 - 19.01.2009

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама кој за време на кампањата избегнуваше да зборува за раси, смета дека неговата раса е шанса да се надминат разликите, објави денеска американскиот весник „Вашингтон пост“.

Се чека инаугурацијата на Обама

А1 - 19.01.2009

Под будниот поглед на Абрахам Линколн, со госпел хор во црвени наметки и песната на Брус Спрингстен, во Вашингтон почна церемонијалниот дочек на новоизбраниот американски претседател Барак Обама.

Стапувањето на должност на Барак Обама во бројки

Канал5 - 19.01.2009

Стапувањето на должност на Барак Обама како 44-ти претседател на САД е поврзано со многу бројки. Еве некои од нив: - 5.000 преносливи тоалети ќе бидат распоредени во „Нешнел мол“ (огромен парк меѓу меморијалот на Абрахам Линколн и Капитол хил во ...

Голем концерт пред инаугурацијата на Обама

Алсат-М - 19.01.2009

Околу 500 илјади луѓе, заедно со музичките, филмските и спортските американски ѕвезди учествуваа на спектакуларниот концерт за чест и по повод именувањето на претседателот на САД Барак Обама.

Обама: мојата раса е шанса да се надминат разликите

Канал5 - 19.01.2009

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама кој за време на кампањата избегнуваше да зборува за раси, смета дека неговата раса е шанса да се надминат разликите, објави денеска американскиот весник „Вашингтон пост“.

Стапувањето на должност на Барак Обама во бројки

Сител - 19.01.2009

Стапувањето на должност на Барак Обама како 44-ти претседател на САД е поврзано со многу бројки. Еве некои од нив: - 5.000 преносливи тоалети ќе бидат распоредени во „Нешнел мол“ (огромен парк меѓу меморијалот на Абрахам Линколн и Капитол хил во ...

Обама: мојата раса е шанса да се надминат разликите

Алфа - 19.01.2009

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама кој за време на кампањата избегнуваше да зборува за раси, смета дека неговата раса е шанса да се надминат разликите, објави денеска американскиот весник „Вашингтон пост“.

Вашингтон: Започнаа свеченостите во пресрет на инаугурацијата на Барак Обама

Р.С.Европа - 19.01.2009

Со серија настани и свечености, Соединетите Држави ја започнаа инаугурацијата на Барак Обама за 44-ти американски претседател, која со официјална церемонија ќе биде заокружена утре.

Најскапа и најспектакуларна инаугурација

Форум - 19.01.2009

Свеченостите поврзани со инаугурацијата на Барак обама ќе чинат 150 милиони долари., што е рекордан сума во американската историја на 44-те претседателски инаугурации.

Концерт во чест на Обама во Вашингтон

Алфа - 19.01.2009

Возбуда, оптимизам и позитивни чувства дека овде во Вашингтон се случува новата американска историја, ги обединува луќето дојдени од целата земја да присуствуваат на утрешната инаугурација на Барак Обама – новиот претседател на САД.

Вил Смит го резервира Обама?

Вечер Прес - 19.01.2009

Најплатениот актер во 2008 година Вил Смит изјави дека би сакал да го игра новоизбраниот претседател на САД, Барак Обама во филмот кој ќе го претстави неговиот пат до позицијата прв црн лидер на земјата, пренесе "Телеграф".

Обама: Мојата раса е шанса да се надминат разликите

Вечер Прес - 19.01.2009

Рекордни 150 милиони долари ќе чини инаугурацијата на првиот црномурест претседател на САД Барак Обама, покажуваат пресметките во пресрет на свеченоста што ќе се одржи денеска во Вашингтон.