TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски: ВМРО – ДПМНЕ ќе го поддржи автентично толкување

Алсат-М - 01.12.2019

ВМРО – ДПМНЕ ќе даде поддршка на иницијативата за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување. Лидерот на опозицијата. Христијан Мицкоски денеска порача дека се против амнестија но и упати две барања – да се направат законски измени ...

Иницијативата пред Уставен поднесена пред три години, иницијаторот тврди дека нема политичка заднина

Опсервер - 01.12.2019

Иницијативата до Уставниот суд за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година адвокатот Зоран Стојановски ја поднел пред три години.

На Уставен суд после три години му „текнало“ да расправа за укинатото помилување

еМагазин - 01.12.2019

Иницијативата до Уставниот суд за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година адвокатот Зоран Стојановски ја поднел пред три години.

Иницијативата пред Уставен поднесена пред три години, иницијаторот тврди дека нема политичка заднина

MakPress - 01.12.2019

Иницијативата до Уставниот суд за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година адвокатот Зоран Стојановски ја поднел пред три години.

ДУИ ќе се консултира со странски експерти за Законот за помилување

365 - 01.12.2019

Од ДУИ нема подршка за иницијативата на СДСМ за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување. Коалиционите партнери засега се без усогласен став по одлуката Уставен да преиспитува дали поранешниот Претседател Ѓорѓе Иванов имал или ...

Адвокатот Стојановски: Нема политички мотиви за да спасам поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 30.11.2019

Иницијативата до Уставниот суд за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година адвокатот Зоран Стојановски ја поднел пред три години.

Адвокатот Стојановски за ТВ 24: Иницијативата до Уставен суд не е политички мотивирана

24 Вести - 30.11.2019

Адвокатот Зоран Стојановски во телефонска изјава ги образложи своите очекувања од Уставниот суд по поднесените иницијативи за Законот за помилување и Законот за одликување кои вчера ја разбрануваа јавноста.

Стојановски за ТВ 24: Немам политичка заднина, очекувам иницијативата да биде прифатена

24 Вести - 30.11.2019

Политички мотиви немал, а единствена цел за иницијативата со која Уставниот суд би можел да ги воскресне аболициите на екс-шефот на државата Иванов, била заштита на уставноста, ова е тврдењето на Зоран Стојановски, адвокатот кој што стои зад повеќе ...

ДУИ ќе се консултира со странски експерти за Законот за помилување

Алсат-М - 30.11.2019

Нема бланко поддршка од ДУИ за иницијативата на СДСМ за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување. Коалиционите партнери засега се без усогласен став по одлуката Уставен да преиспитува дали поранешниот Претседател Ѓорѓе Иванов имал ...

Автентични толкувања за свој интерес, амнестијата ќе биде „амнезија“ за „27 април“ и криминалот во „бомбите“

ТВ21 - 30.11.2019

Уставниот суд на закажана редовна седница ќе одлучува дали екс-претседателот Иванов, имал право да ја повлече амнестијата која претходно ја дал за 56 лица меѓу кои и целото тогашнот раководство на ВМРО-ДПМНЕ.

Се актуелизираат помилувањата на екс-претседателот Ѓорге Иванов од 2016 година

24 Вести - 30.11.2019

Уривање на правната држава, на принципот на владеење на правото и директен удар на демократијата. Вака државните претставници и правните експерти ги оценуваат можните последици што може да ги предизвика евентуалната одлука на Уставниот суд за ...

Се актуелизираат помилувањата на Иванов од 2016

А1 On - 30.11.2019

Уривање на правната држава, на принципот на владеење на правото и директен удар на демократијата. Вака државните претставници и правните експерти ги оценуваат можните последици што може да ги предизвика евентуалната одлука на Уставниот суд за ...

Помилувањата на Иванов од 2016 повторно актуелни

МКД - 30.11.2019

Уривање на правната држава, на принципот на владеење на правото и директен удар на демократијата. Вака државните претставници и правните експерти ги оценуваат можните последици што може да ги предизвика евентуалната одлука на Уставниот суд за ...

ДУИ ќе се консултира со странски експерти за Законот за помилување

ММС - 30.11.2019

Нема бланко поддршка од ДУИ за иницијативата на СДСМ за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување. Коалиционите партнери засега се без усогласен став по одлуката Уставен да преиспитува дали поранешниот Претседател Ѓорѓе Иванов имал ...

По никоја цена нема амнестија!

Слободен Печат - 30.11.2019

Со отворањето на постапка од Уставниот суд за оценка на членот 11-а, се заканува голема опасност за иднината на постапките што се водат за и врз основа на прислушуваните материјали, вели министерката Дескоска.

Се актуелизираат помилувањата на Иванов од 2016

Сител - 30.11.2019

Уривање на правната држава, на принципот на владеење на правото и директен удар на демократијата. Вака државните претставници и правните експерти ги оценуваат можните последици што може да ги предизвика евентуалната одлука на Уставниот суд за ...

СДСМ со барање за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување

Р.С.Европа - 30.11.2019

Од СДСМ денеска соопштија дека партијата поднела барање за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување. Целта на барањето, според СДСМ, е да се спречат најавите да се врати незаконската аболиција на поранешниот претседател Ѓорѓе ...

Иницијативата за помилувањето пред Уставен била поднесена пред три години

+инфо - 30.11.2019

Адвокатот Зоран Стојановски иницијативата ја поднел пред три години. Стојановски за ТВ24 вели дека немал политички мотиви, а единствена цел за иницијативата била заштита на уставноста. Иницијативата до Уставниот суд за оценка на уставноста на членот ...

Политички препукувања- во чиј интерес е можното враќање на аболицијата од Иванов?

Сител - 30.11.2019

Автентичното толкување на членот 11 од Законот за помилување што го бара владејачката СДСМ нема да влијае врз одлуката на Уставниот суд. Оттаму за Сител посочуваат дека предмет на нивната иницијатива е уставноста на членот 11 а од овој Закон донесен ...

Стојановски очекува иницијативата за аболициите на Иванов да биде прифатена

Слободен Печат - 30.11.2019

Стојановски за ТВ24 вели дека немал политички мотиви, а единствена цел за иницијативата со која Уставниот суд би можел да ги воскресне аболициите на екс-шефот на државата Иванов, била заштита на уставноста Иницијативата до Уставниот суд за оценка на ...

Иницијаторот за уставноста на член 11-а тврди: Нема политичка заднина

Нова ТВ - 30.11.2019

Иницијативата до Уставниот суд за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година е поднесена од тетовскиот адвокат Зоран Стојановски пред три години.

ДУИ ќе се консултитра со странски експерти и нема безусловно да го поддржи СДСМ во барањето за автентично толкување на ...

Нетпрес - 30.11.2019

Нема бланко поддршка од ДУИ за иницијативата на СДСМ за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување. Коалиционите партнери засега се без усогласен став по одлуката Уставен да преиспитува дали поранешниот Претседател Ѓорѓе Иванов имал ...

Адвокатот Стојановски пред три години ја поднел иницијативата за помилувањето пред Уставен суд

МКД - 30.11.2019

Иницијативата до Уставниот суд за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година адвокатот Зоран Стојановски ја поднел пред три години.

Се актуелизираат помилувањата на Иванов од 2016 година

ММС - 30.11.2019

Уривање на правната држава, на принципот на владеење на правото и директен удар на демократијата. Вака државните претставници и правните експерти ги оценуваат можните последици што може да ги предизвика евентуалната одлука на Уставниот суд за ...

Политички препукувања- во чиј интерес е можното враќање на аболицијата од Иванов?

4NEWS - 30.11.2019

Автентичното толкување на членот 11 од Законот за помилување што го бара владејачката СДСМ нема да влијае врз одлуката на Уставниот суд. Оттаму за Сител посочуваат дека предмет на нивната иницијатива е уставноста на членот 11 а од овој Закон донесен ...

Иницијативата пред Уставен поднесена пред три години, иницијаторот тврди дека нема политичка заднина

Вечер Прес - 30.11.2019

Иницијативата до Уставниот суд за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година адвокатот Зоран Стојановски ја поднел пред три години.

Се актуелизираат помилувањата на Иванов од 2016

Опсервер - 30.11.2019

Уривање на правната држава, на принципот на владеење на правото и директен удар на демократијата. Вака државните претставници и правните експерти ги оценуваат можните последици што може да ги предизвика евентуалната одлука на Уставниот суд за ...

Се актуелизираат помилувањата на Иванов од 2016

Локално - 30.11.2019

Уривање на правната држава, на принципот на владеење на правото и директен удар на демократијата. Вака државните претставници и правните експерти ги оценуваат можните последици што може да ги предизвика евентуалната одлука на Уставниот суд за ...

СТОЈАНОВСКИ: Иницијативата пред Уставен три години држена во фиока, одеднаш брзо се постапува по неа

Денешен - 30.11.2019

Иницијативата до Уставниот суд за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година адвокатот Зоран Стојановски ја поднел пред три години.

Уставниот суд во поход за спас на поранешните функционери од ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 30.11.2019

Деветмината уставни судии наидоа на гласна критика од јавноста откако на две последователни седници донесоа контроверзни одлуки да разгледуваат Закони со кои од одговорност би се спасиле поранешните функционери од ВМРО-ДПМНЕ, обвинети и осомничени ...

Помилувањето ги засени хонорарите: „СЈО е мртво, да живее Уставен!“

еМагазин - 30.11.2019

Огромен број реакции предизвика најавата дека Уставен суд ќе ја преиспитува законитоста на дополнувањето на Законот за помилување во 2016 година со кое се создаде можност претседателот на Републиката да го поништи веќе даденото помилување.

Се актуелизираат помилувањата на Иванов од 2016

4NEWS - 30.11.2019

Уривање на правната држава, на принципот на владеење на правото и директен удар на демократијата. Вака државните претставници и правните експерти ги оценуваат можните последици што може да ги предизвика евентуалната одлука на Уставниот суд за ...

Контроверзните обиди на уставните судии да ги спасат поранешните функционери ја брануваа јавноста

iPortal - 30.11.2019

Деветмината уставни судии наидоа на гласна критика од јавноста откако на две последователни седници донесоа контроверзни одлуки да разгледуваат Закони со кои од одговорност би се спасиле поранешните функционери од ВМРО-ДПМНЕ, обвинети и осомничени ...

Иницијативата пред Уставен поднесена пред три години, иницијаторот тврди дека нема политичка заднина

Локално - 30.11.2019

Иницијативата до Уставниот суд за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година адвокатот Зоран Стојановски ја поднел пред три години.

Адвокатот што ја поднесе иницијативата до Уставен суд тврди дека не застапува никого политички

Фактор - 30.11.2019

Адвокатот Зоран Стојановски кој ги поднесе иницијативите до Уставен суд за Законот за помилување и Законот за одликување кои изминатите денови ја разбрануваа јавноста демантира дека има било каква политичка мотивираност од негова страна во ...

Стојановски: Немам политички мотиви за иницијативата пред Уставен

iPortal - 30.11.2019

Иницијативата до Уставниот суд за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година адвокатот Зоран Стојановски ја поднел пред три години.

Иницијативата пред Уставен поднесена пред три години, иницијаторот тврди дека нема политичка заднина

Либертас - 30.11.2019

Иницијативата до Уставниот суд за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година адвокатот Зоран Стојановски ја поднел пред три години.

ДУИ ќе се консултира со странски експерти за Законот за помилување

Република - 30.11.2019

Нема бланко поддршка од ДУИ за иницијативата на СДСМ за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување. Коалиционите партнери засега се без усогласен став по одлуката Уставен да преиспитува дали поранешниот Претседател Ѓорѓе Иванов имал ...

Се актуелизираат помилувањата на Иванов од 2016, што ќе биде исходот од постапката на Уставен

Либертас - 30.11.2019

– Уривање на правната држава, на принципот на владеење на правото и директен удар на демократијата. Вака државните претставници и правните експерти ги оценуваат можните последици што може да ги предизвика евентуалната одлука на Уставниот суд за ...

Иницијативата пред Уставен поднесена пред три години, иницијаторот не сака да коментира зошто сега се става на дневен ...

Бриф - 30.11.2019

Иницијативата до Уставниот суд за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година адвокатот Зоран Стојановски ја поднел пред три години.

Претседателот Пендаровски и Министерот Спасовски да не вршат отворен притисок врз уставните судии

Република - 30.11.2019

За аболицијата и нејзиното преиспитување по три години, професорот по Кривично право Гордан Калајџиев со анализа во вестите на Сител. ...

СДСМ со барање за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување

Република - 30.11.2019

СДСМ поднела барање за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување. Целта на барањето, според СДСМ, е да се спречат најавите да се врати незаконската аболиција на поранешниот претседател Ѓорѓе Иванов, соопштија денеска од партијата.

ДУИ ќе консултира меѓународни експерти за Законот за помилување

24Инфо - 30.11.2019

ДУИ ќе консултира меѓународни правни екперти и нема да даде бланко поддршка на иницијативата на СДСМ за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување, објави „АлсатМ“ . Коалиционите партнери засега се без усогласен став по одлуката ...

ДУИ вели дека ќе се консултира со странски експерти за Законот за помилување и автентичното толкување

Либертас - 30.11.2019

Нема бланко поддршка од ДУИ за иницијативата на СДСМ за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување. Коалиционите партнери засега се без усогласен став по одлуката Уставен да преиспитува дали поранешниот Претседател Ѓорѓе Иванов имал ...

Нова епизода во театарот на апсурдот

Н.Македонија - 30.11.2019

Иницијативата на шесте уставни судии што гласаа „за“ на дневен ред да биде ставен предлогот за оценувањето на одлуката на поранешниот претседател Ѓорге Иванов за повлекување на аболицијата од 2016 година, со која се аболицираа 56 политичари и нивни ...

Уставниот суд во средата ќе поведе постапка во врска со членот 11- а поради помилувањата на Иванов

MakPress - 30.11.2019

Уривање на правната држава, на принципот на владеење на правото и директен удар на демократијата. Вака државните претставници и правните експерти ги оценуваат можните последици што може да ги предизвика евентуалната одлука на Уставниот суд за ...

Адвокатот Стојановски: Нема политички мотиви за да спасам поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ

365 - 30.11.2019

Иницијативата до Уставниот суд за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година адвокатот Зоран Стојановски ја поднел пред три години.

Адвокат од Тетово ја поднел иницијативата, Уставниот суд ја „оживува“ амнестијата на Иванов

IRL - 29.11.2019

Адвокатот Зоран Стојановски од Тетово е подносителот на иницијативата за оценување на членот 11-а од Законот за помилување од 2016 година. Стојановски иницијативата ја поднел пред три и пол години веднаш по амнестијата на поранешниот Претседател ...

Уставниот суд одбива да каже кое е лицето кое ја испратило иницијативата за помилувањето – можело да има последици по ...

IRL - 29.11.2019

За Уставниот суд подносителот на иницијатива бил ирелевантен. Важна била самата иницијатива, а кој ја поднел не кажувале бидејќи тоа лице можело да има последици по безбедноста. Извори во Судот за ИРЛ велат дека тоа лице е еден од адвокатите на ...

Автентично толкување во собранието контра враќање на помилувањата на Иванов

Телма - 29.11.2019

Новиот правен земјотрес кој се заканува да дојде од Уставниот суд и да ги ослободи повеќето осомничени и обивнети од сјо ја предизвика министерката за правда да понуди контра план. Преку автентично толкување во собрнаието на чл 11 од законот за ...

Собранието влезе во трка со Уставниот суд кој брза да ги врати амнестиите на Иванов за Груевски и соработниците

Сакам да кажам - 29.11.2019

Барањето за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување, кој според стручната правна фела е мртов, непостоечки, а преку него Ѓорге Иванов ги амнестираше осомничените функционери од ВМРО-ДПМНЕ, стигна кај претседателот на Собранието ...

Пендаровски: Петте уставни судии да се освестат!

Алсат-М - 29.11.2019

Министерката за правда, „спас“ од уставните судии бара во Собранието. По одлуката Уставен да ја оценува уставноста на членот 11 – а од Законот за помилување со кој Ѓорге Иванов ја повлече аболицијата од 2016 година, се отвара пат спас од ...

Ќе се спасат ли Мијалков, Груевски, Јанкулоска…? Дескоска: Собранието да го спречи Уставниот суд

ТВ21 - 29.11.2019

Повеќе од 50 помилувани па одмилувани осомничени, обвинети, сведоци во постапки на СЈО може да бидат ослободени од кривична одговорност, доколку Уставниот суд повторно ја активира аболицијата на екс-претеседателот Ѓорге Иванов.

Од волјата на пратениците и судиите зависи кој ќе се спаси од затвор

24 Вести - 29.11.2019

Дали пратениците ќе бидат побрзи од уставните судии за да спречат да се активира масовното помилување од Ѓорѓе Иванов кое го даде пред 3 години? Во раце веќе имаат иницијатива за автентично толкување кое по повикот од министерката за правда го ...

Барање за автентично толкување од СДСМ, членот 11 од Законот за помилување пред пратениците

ТВ21 - 29.11.2019

Веднаш по повикот на министерката за правда Рената Дескоска, пратеничката група на СДСМ го поднесе барање за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување, на кое се потпишани пратениците Сашко Коцев и Диме Велковски.

Ивановски: Уставниот суд не треба да го урива принципот на владеење на правото и да го штити криминалот

Канал5 - 29.11.2019

Уставниот суд треба да сфати дека правната држава се гради преку принципот на владеење на правото и дека не треба да потпаѓа под влијание на какви било политички притисоци. Евентуалната одлука на Уставниот суд за укинување на членот 11-а од Законот ...

Ивановски: Уставниот суд не треба да го урива принципот на владеење на правото и да го штити криминалот

Фокус - 29.11.2019

Евентуалната одлука на Уставниот суд за укинување на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година, може да значи рушење на принципот на владеење на правото и на правна држава, вели за МИА поранешниот претседател на ...

Ивановски: Уставниот суд не треба да го урива принципот на владеење на правото и да го штити криминалот

Алсат-М - 29.11.2019

Евентуалната одлука на Уставниот суд за укинување на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година, може да значи рушење на принципот на владеење на правото и на правна држава, вели ...

Пендаровски: Уставните судии да сфатат дека Груевски веќе не е господар на нашите животи

Канал5 - 29.11.2019

„Навистина сакам да апелирам до тие луѓе да се свестат, да сфатат што почнале да прават.“ Евентуалната одлука на Уставниот суд со која практично би се активирало помилувањето што кое го даде поранешниот претседател Ѓорге Иванов на осомничени за ...

Се активираат ли амнестиите за обвинетите и осомничените од СЈО?

24 Вести - 29.11.2019

Уставниот суд поведе постапка за оценување на уставноста на членот 11-а од законот за дополнување на законот за помилување од 2016 година, кој предвидува Претседателот на Републиката да го поништи помилувањето дадено без претходна постапка за ...

Павле Трајанов: Смрди на амнестија!

Deutsche Welle - 29.11.2019

Очекувам силна реакција од партиите на власт, невладиниот сектор, медиумите и граѓаните. Ги повикувам на протести, а судиите на Уставниот суд да си понесат оставки или да бидат разрешени, вели лидерот на ДС Јавноста е скандализирана од одлуката на ...

Уставен ќе ги спаси сите обвинети од СЈО ако го поништи членот 11-а, а пресудите и обвиненијата ќе завршат во ѓубре!

Фокус - 29.11.2019

Уставниот суд одлучи на дневен ред да ја стави иницијативата за член 11-а од Законот за помилување од 2016 година, поради што повторно оживеaја сомнежите дека се прави обид за воскреснување на спорната аболиција на Ѓорге Иванов, со што од кривичен ...

Пратениците можат да го спречат активирањето на помилувањата на Иванов, во Собранието ќе се види кој е за правда, а кој ...

Сакам да кажам - 29.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска ги повика пратениците да направат автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување со што би го спречиле Уставниот суд да ги активира помилувањата на поранешниот претседател Ѓорге Иванов за ...

Дескоска: Собранието да го спречи оживувањето на аболицијата на Иванов!

Фокус - 29.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска ги повика пратениците да направат автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување со што би го спречиле Уставниот суд да ја оживее спорната аболиција на екс претседател Ѓорге Иванов, со кој ...

Дескоска: Собранието да го спречи активирањето на пoмилувањата на Иванов

Алсат-М - 29.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска го повика Собранието да даде автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување со цел, како што наведе, да се спречат секојдните обиди од различен тип за избегнување на правдата и обезбедување ...

Дескоска: Собранието да го спречи активирањето на пoмилувањата на Иванов

Канал5 - 29.11.2019

Тие обиди се движат од постојано одложување на судските постапки со цел да се опструира носењето на судски одлуки, до иницирање постапки пред Уставниот суд за укинување на членови од Кривичниот законик, а сега и од Законот за помилување.

Дескоска бара собранието да даде автентично толкување на законот за помилување

Телма - 29.11.2019

Собранието треба да даде автентично толкување на членот 11-А од законот за помилување, бара министерката за правда Дескоска. Нејаснотиите што ги предизвика Уставниот суд кога поведе постапка за оценување на уставноста за овој член се поради можноста ...

Пендаровски: Уставните судии да сфатат дека Груевски веќе не е господар на нашите животи

Фокус - 29.11.2019

Евентуалната одлука на Уставниот суд со која практично би се активирало помилувањето што кое го даде поранешниот претседател Ѓорге Иванов на осомничени за сериозен криминал што беше предмет на истраги на СЈО, би бил директен удар на демократијата и ...

Двајца пратеници побараа автентично толкување на спорниот член 11, за да не воскресне аболицијата на Иванов

Фокус - 29.11.2019

Пратениците Сашко Коцев и Диме Велковски од СДСМ до Собранието веќе поднеле барање за автентично толкување на Членот 11 од Законот за помилување, потврдуваат за „Фокус“ од Собранието. Нивната иницијатива следува откако министерката за правда, Рената ...

Собранието треба да даде автентично толкување на законот за помилување

Канал5 - 29.11.2019

Уставниот суд отвори пат да се активираат амнестиите што ги даде поранешниот претседател Иванов. Мнозинството судии ја прифатиле иницијативата за испитување на уставноста на членот од законот со кој беше овозможено нивно повлекување, а конечната ...

Пендаровски: Одлуката на уставниот суд е директен удар врз правната држава

Телма - 29.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски вели дека одлуката на Уставниот суд да проценува дали еднаш дадената амнестија може да се повлекува е директен удар врз правната држава кој ќе предизвика далекусежни последици.

Дескоска: Собранието да го спречи активирањето на пoмилувањата на Иванов

24 Вести - 29.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска го повика Собранието да даде автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување со цел, како што наведе, да се спречат секојдните обиди од различен тип за избегнување на правдата и обезбедување ...

Дескоска: Пратениците можат да спречат активирање на помилувањата на Иванов

360 степени - 29.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска ги повика пратениците во Собранието итно да побараат автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување. Според неа, на тој начин ќе се спречи евентуална одлука на Уставниот суд со која може да се ...

Дескоска: Собранието да го спречи активирањето на пoмилувањата на Иванов

А1 On - 29.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска го повика Собранието да даде автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување со цел, како што наведе, да се спречат секојдните обиди од различен тип за избегнување на правдата и обезбедување ...

Дескоска: Собранието да го спречи активирањето на пoмилувањата на Иванов

Сител - 29.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска го повика Собранието да даде автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување со цел, како што наведе, да се спречат секојдните обиди од различен тип за избегнување на правдата и обезбедување ...

Помилувањата на Иванов повторно актуализирани

Академик - 29.11.2019

Уставниот суд поведе постапка за членот 11-а од Законот за помилување. Во оспорениот член 11-а се пропишува дека претседателот на Републиката може во рок од 30 дена од денот на донесувањето на овој закон да го поништи помилувањето дадено без ...

Пендаровски апелираше до уставните судии да се разбудат

Р.С.Европа - 29.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека евентуалната одлука на Уставниот суд со која практично би се активирало помилувањето кое го даде поранешниот претседател Ѓорге Иванов на осомничени за сериозен криминал би била директен удар на ...

Ивановски: Уставниот суд не треба да го штити криминалот и да го урива правото

+инфо - 29.11.2019

Евентуалната одлука на Уставниот суд за укинување на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година, може да значи рушење на принципот на владеење на правото и на правната држава, вели за МИА поранешниот претседател на ...

Ивановски: Уставниот суд не треба да го урива принципот на владеење на правото и да го штити криминалот

Сител - 29.11.2019

Евентуалната одлука на Уставниот суд за укинување на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година, може да значи рушење на принципот на владеење на правото и на правна држава, вели за МИА поранешниот претседател на ...

Пендаровски: Уставните судии да сфатат дека Груевски веќе не е господар на нашите животи

+инфо - 29.11.2019

Евентуалната одлука на Уставниот суд со која практично би се активирало помилувањето што кое го даде поранешниот претседател Ѓорге Иванов на осомничени за сериозен криминал што беше предмет на истраги на СЈО, би бил директен удар на демократијата и ...

Пендаровски: Уставните судии да сфатат дека Груевски веќе не е господар на нашите животи

А1 On - 29.11.2019

Евентуалната одлука на Уставниот суд со која практично би се активирало помилувањето што кое го даде поранешниот претседател Ѓорге Иванов на осомничени за сериозен криминал што беше предмет на истраги на СЈО, би бил директен удар на демократијата и ...

Пендаровски: Уставните судии да сфатат дека Груевски веќе не е господар на нашите животи

Press24 - 29.11.2019

Евентуалната одлука на Уставниот суд со која практично би се активирало помилувањето што кое го даде поранешниот претседател Ѓорге Иванов на осомничени за сериозен криминал што беше предмет на истраги на СЈО, би бил директен удар на демократијата и ...

Пендаровски до уставните судии: Груевски веќе не е господар на нашите животи

Нова ТВ - 29.11.2019

Евентуалната одлука на Уставниот суд со која практично би се активирало помилувањето што кое го даде поранешниот претседател Ѓорге Иванов на осомничени за сериозен криминал што беше предмет на истраги на СЈО, би бил директен удар на демократијата и ...

Пендаровски: Уставните судии да се свестат на време, да сфатат дека Груевски веќе не е господар на нашите животи

МКД - 29.11.2019

Евентуалната одлука на Уставниот суд со која практично би се активирало помилувањето што го даде поранешниот претседател Ѓорге Иванов на осомничени за сериозен криминал што беше предмет на истраги на СЈО, би бил директен удар на демократијата и ...

Уставниот суд ја крена судско- политичката фела на нозе

Алфа - 29.11.2019

Членот 11- а од Законот за помилување на маса кај уставните судии. Тие одлучија на дневен ред да ја стават иницијата за поништување на сите обвиненија, истраги и судски процеси, поведени против поранешни функционери, кои пред четири и пол години беа ...

СДСМ поднесе барање за автентично толкување во Собранието

Сител - 29.11.2019

Пратеничката група на СДСМ поднесе барање за автентично толкување на чл. 11 од Законот за помилување кој се однесува на правото на претседателот на државата да дава помилувања без одобрение и мислење од посебната комисија.

Уставниот суд ќе расправа за амнестијата на Иванов

Сител - 29.11.2019

Уставниот суд ќе оценува дали екс петседателот Иванов пред три години имал законска основа да ги повлече амнестиите. Шест уставни судии на последната седница ја поддржале иницијативата за преиспитување на уставноста на членот 11 а од Законот за ...

Пендаровски: Помилувањето кое го даде Иванов беше акт на неправда

Слободен Печат - 29.11.2019

Според него, правно неоснована е иницијативата за оценување на уставнста на членот 11 – а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 – та година. Евентуалната одлука на Уставниот суд со која практично би се активирало помилувањето ...

Дескоска: Автентичното толкување ќе покаже кој е за правда – кој за помилување

OhridNews - 29.11.2019

Министерката за правда проф. д-р Рената Дескоска, во изјава за медиумите истакна дека со отварањето на вчерашната постапка од страна на Уставниот суд за оценка на членот 11-а се заканува голема опасност за иднината на постапките кои се водат за и ...

Уставниот суд во обид да ја “повампири” амнестијата на Иванов

Нова ТВ - 29.11.2019

Македонската јавност е обединета по информацијата дека постои можност да се актуелизираат помилувањата на поранешниот претседател Ѓорѓе Иванов, кои беа главниот мотив за почетокот на „Шарената револуција“ во 2016 година.

Ќе воскресне ли аболицијата што ја даде Иванов?

Слободен Печат - 29.11.2019

Одлуката на Уставниот суд позитивно го одговори прашањето дали е „жив“ членот 11 од Законот за помилување, но го наметна прашањето дали сè уште важи аболицијата на 56-те лица, кои беа опфатени со предметите на СЈО што ја даде поранешниот претседател ...

Владата бара Собранието да даде автентично толкување на членот 11а од Законот за помилување

Глас на Америка - 29.11.2019

Во рацете на Собранието е еднаш за секогаш да го затвори ова прашање и да оневозможи оживување на незаконските помилувања на Иванов, рече министерката за правда Владата бара Собранието да даде автентично толкување на членот 11а од Законот за ...

По одлуката на Уставниот суд, можно ли е сите обвинети во случаите на СЈО да бидат ослободени?

МКД - 29.11.2019

Уставниот суд во средата одлучи да поведе постапка за оценување на уставноста на членот 11-а од Законот за помилување од 2016 година. Овој член од Законот предвидува претседателот на Републиката да го поништи помилувањето.

Дескоска го повика Собранието да го спречи активирањето на пoмилувањата на Иванов

Нетпрес - 29.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска го повика Собранието да даде автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување со цел, како што наведе, да се спречат секојдните обиди од различен тип за избегнување на правдата и обезбедување ...

Пендаровски: Уставните судии да сфатат дека Груевски веќе не е господар на нашите животи

Нетпрес - 29.11.2019

Евентуалната одлука на Уставниот суд со која практично би се активирало помилувањето што кое го даде поранешниот претседател Ѓорге Иванов на осомничени за сериозен криминал што беше предмет на истраги на СЈО, би бил директен удар на демократијата и ...

Пратениците од СДСМ побараа автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување

360 степени - 29.11.2019

Пратеничката група на СДСМ, веднаш по повикот на министерката за правда Рената Дескоска, побара автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување во Собранието. Портпаролот на социјалдемократите, Костадин Костадинов, објасни дека ова е ...

Адвокат од Тетово ја поднел иницијативата - Уставниот суд ќе ја разгледува амнестијата на Иванов

Press24 - 29.11.2019

Адвокатот Зоран Стојановски од Тетово е подносителот на иницијативата за оценување на членот 11-а од Законот за помилување од 2016 година. Стојановски иницијативата ја поднел пред три и пол години веднаш по амнестијата на поранешниот Претседател ...

Судии предупредуваат: Уставниот суд ќе направи правен хаос во државата ако ја заживее аболицијата на Иванов

Слободен Печат - 29.11.2019

Со ова ќе тргне лавината на помилуваните 56 лица, меѓу кои Никола Груевски, Сашо Мијалков, Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески, Кирил Божиновски, Трајко Вељаноски, Мендух Тачи, но и на Зоран Заев и Бранко Црвенковски и други, што веднаш беше ...

Дескоска - Собранието може да спречи да се активираат амнестиите на Иванов

Р.С.Европа - 29.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека постојано се прават обиди за избегнување на правдата и за неказнивост на сериозни кривични дела. Обидите се движат од постојано одложување на судски постапки до иницирање на постапки до ...

(Видео) Дескоска: Собранието да спречи оживување на незаконските помилувања на Иванов

Макфакс - 29.11.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска, во изјава за медиумите истакна дека со отварањето на вчерашната постапка од страна на Уставниот суд за оценка на членот 11-а се заканува голема опасност за иднината на постапките кои се водат за и врз основа ...

Само Собранието може да го спречи оживувањето на амнестиите од Иванов

+инфо - 29.11.2019

Со автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување Собранието може еднаш и засекогаш да го затвори прашањето за спорната амнестија на поранешниот претседател Ѓорге Иванов. Ако пратениците донесат автентично толкување тогаш ниту Уставниот ...

ИРЛ: Адвокат од Тетово ја поднел иницијативата, Уставниот суд ја „оживува“ амнестијата на Иванов

ММС - 29.11.2019

Адвокатот Зоран Стојановски од Тетово е подносителот на иницијативата за оценување на членот 11-а од Законот за помилување од 2016 година. Стојановски иницијативата ја поднел пред три и пол години веднаш по амнестијата на поранешниот Претседател ...

Дескоска бара Собранието да го спречи активирањето на пoмилувањата на Иванов

Press24 - 29.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска го повика Собранието да даде автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување со цел, како што наведе, да се спречат секојдните обиди од различен тип за избегнување на правдата и обезбедување ...

Дескоска ги повика пратениците да го спречат активирањето на пoмилувањата на Иванов

МКД - 29.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска го повика Собранието да даде автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување за да се спречат секојдневните обиди од различен тип за избегнување на правдата и обезбедување на неказнивост за ...

Владата ќе бара автентично толкување од собранието за помилувањата на Иванов

Сител - 29.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска најави дека ќе побара од Владата да побара Собранието да спроведе автентично толкување на членот 11-а од Законот за амнестија откако Уставниот суд покрена иницијатива за преиспитување на овој член според кој ...

Дескоска: Се заканува голема опасност за иднината на постапките кои се водат

Слободен Печат - 29.11.2019

Јас не сакам да прејудицирам, ниту да влијаам на било каква одлука на Уставниот суд, вели министерката за правда, Рената Дескоска. Министерката за правда Рената Дескоска денеска го повика Собранието да даде автентично толкување на членот 11 од ...

Уставниот суд на чекор до „правно харикири“

Р.С.Европа - 29.11.2019

Шест уставни судии гласаа за, а тројца против на дневен ред да биде ставена иницијативата за оценувањето на одлуката на претседателот Иванов за повлекување на аболицијата. Правни експерти велат дека тоа не значи пропаѓање на процесите на СЈО, туку ...

Ивановски: Уставниот суд не треба да го урива принципот на владеење на правото и да го штити криминалот

А1 On - 29.11.2019

Евентуалната одлука на Уставниот суд за укинување на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година, може да значи рушење на принципот на владеење на правото и на правна држава, вели за МИА поранешниот претседател на ...

Пендаровски: Иницијативата на уставните судии е директен напад врз демократијата

Сител - 29.11.2019

Иницијативата на уставните судии кои гласаа за иницијативата за оценувањето на одлуката на претседателот Иванов за повлекување на аболицијата е директен удар врз демократијата. Вака претседателот Пендаровски ја оцени постапката на шесте уставни ...

Сите сакаат да ѝ побегнат на правдата: Дескоска бара Собранието да спречи активирање на амнестиите на Иванов

Точка - 29.11.2019

Министерката за правда вели дека во нашата земја сите се обидуваат да ја избегнат правдата и да не бидат осудени за тешки кривични дела. Откако неодамна се случи судско фијаско и пропаднаа неколку предмети на СЈО поради застареност на дело, веќе ...

Дескоска: Собранието да го спречи активирањето на пoмилувањата на Иванов

Локално - 29.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска го повика Собранието да даде автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување со цел, како што наведе, да се спречат секојдните обиди од различен тип за избегнување на правдата и обезбедување ...

Дескоска: Собранието може да го спречи активирањето на пoмилувањата на Иванов

Centar - 29.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска го повика Собранието да даде автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување со цел, како што наведе, да се спречат обидите од различен тип за избегнување на правдата и обезбедување на ...

Владата ќе бара автентично толкување од собранието за помилувањата на Иванов

4NEWS - 29.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска најави дека ќе побара од Владата да побара Собранието да спроведе автентично толкување на членот 11-а од Законот за амнестија откако Уставниот суд покрена иницијатива за преиспитување на овој член според кој ...

Владата ќе бара автентично толкување од собранието за помилувањата на Иванов

Вечер Прес - 29.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска најави дека ќе побара од Владата да побара Собранието да спроведе автентично толкување на членот 11-а од Законот за амнестија откако Уставниот суд покрена иницијатива за преиспитување на овој член според кој ...

Манчевски за Уставен: Неопходен е ветинг за еднаш засекогаш да ги решиме проблемите од ваков тип

iPortal - 29.11.2019

Создадовме услови системот да функционира, а показател за тоа е дека за кого било и да се работи, денес се спроведуваат истраги и лицата се изведуваат пред лицата на правдата, односно се спроведуваат судски постапки, а што се случува во судовите тоа ...

Уставниот суд може да го укине членот со кој се повлечени помилувањата, но тие се незаконски, сметаат правниците

Локално - 29.11.2019

Помилувањата на поранешниот претседател Ѓорге Иванов од 2016 година повторно се актуелни, поради одлуката на Уставниот суд да го разгледа членот 11-а од Законот со кој Иванов ги повлече 56-те помилувања за поранешните функционери од ВМРО-ДПМНЕ, кои ...

Дали Уставниот суд ќе ја врати аболицијата на Иванов?

PressingTV - 29.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска го повика Собранието да даде автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување со цел, како што наведе, да се спречат секојдните обиди од различен тип за избегнување на правдата и обезбедување ...

Пендаровски: Уставните судии да се разбудат - Груевски не е господар на нашите животи

Фактор - 29.11.2019

Евентуалната одлука на Уставниот суд со која практично би се активирало помилувањето што кое го даде поранешниот претседател Ѓорге Иванов на осомничени за сериозен криминал што беше предмет на истраги на СЈО, би бил директен удар на демократијата и ...

И да се укине членот од страна на Уставниот суд, помилувањата беа донесени незаконски, велат правниците

iPortal - 29.11.2019

Помилувањата на поранешниот претседател Ѓорге Иванов од 2016 година повторно се актуелни, поради одлуката на Уставниот суд да го разгледа членот 11-а од Законот со кој Иванов ги повлече 56-те помилувања за поранешните функционери од ВМРО-ДПМНЕ, кои ...

Владејачките пратеници креваат „брана“ од амнестиите на Иванов

Фактор - 29.11.2019

Владејачките пратеници ја послушаа министерката за правда Рената Дескоска, па веднаш по нејзиниот повик, п ратеничката група на СДСМ поднесе Барање за автентично толкување на член 11 од Законот за помилување.

Пендаровски до Уставните судии: Груевски веќе не е господар на нашите животи

iPortal - 29.11.2019

Евентуалната одлука на Уставниот суд со која практично би се активирало помилувањето што кое го даде поранешниот претседател Ѓорге Иванов на осомничени за сериозен криминал што беше предмет на истраги на СЈО, би бил директен удар на демократијата и ...

Ивановски: Уставниот суд не смее да го штити криминалот

Либертас - 29.11.2019

Евентуалната одлука на Уставниот суд за укинување на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година, може да значи рушење на принципот на владеење на правото и на правна држава, вели за МИА поранешниот претседател на ...

Дескоска: Пратениците можат да спречат активирање на помилувањата на Иванов

Тера - 29.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска ги повика пратениците во Собранието итно да побараат автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување. Според неа, на тој начин ќе се спречи евентуална одлука на Уставниот суд со која може да се ...

Пендаровски: Уставните судии да сфатат дека Груевски веќе не е господар на нашите животи

Скопје инфо - 29.11.2019

Евентуалната одлука на Уставниот суд со која практично би се активирало помилувањето што кое го даде поранешниот претседател Ѓорге Иванов на осомничени за сериозен криминал што беше предмет на истраги на СЈО, би бил директен удар на демократијата и ...

Дали оваа приказна има договорен крај?!

Вечер Прес - 29.11.2019

По скоро три години во фиока, Уставниот суд на дневен ред ја стави одлуката да се преиспита уставноста на актот со кој беше повлечена аболицијата на Иванов за 56 тогашни функционери. Конечната одлука ќе се знае за петнаесетина дена, во текот на ...

Двајца пратеници побараа автентично толкување на спорниот член 11

Либертас - 29.11.2019

Пратениците Сашко Коцев и Диме Велковски од СДСМ до Собранието веќе поднеле барање за автентично толкување на Членот 11 од Законот за помилување, пренесе „Фокус“. Нивната иницијатива следува откако министерката за правда, Рената Дескоска денеска ги ...

Ивановски: Уставниот суд не треба да го урива принципот на владеење на правото и да го штити криминалот

Опсервер - 29.11.2019

Евентуалната одлука на Уставниот суд за укинување на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година, може да значи рушење на принципот на владеење на правото и на правна држава, вели за МИА поранешниот претседател на ...

Дескоска бара Собранието да спречи помилувањата на Иванов да поминат на Уставен суд

Република - 29.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска го повика Собранието да даде автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување со цел, како што наведе, да се спречат секојдните обиди од различен тип за избегнување на правдата и обезбедување ...

Манчевски за можноста на оживување на амнестијата на Иванов: Граѓаните бараат правда и правда мора да има

Локално - 29.11.2019

Создадовме услови системот да функционира, а показател за тоа е дека за кого било и да се работи, денес се спроведуваат истраги и лицата се изведуваат пред лицата на правдата, односно се спроведуваат судски постапки, а што се случува во судовите тоа ...

Пендаровски: Уставните судии да сфатат дека Груевски веќе не е господар на нашите животи

Опсервер - 29.11.2019

Евентуалната одлука на Уставниот суд со која практично би се активирало помилувањето што кое го даде поранешниот претседател Ѓорге Иванов на осомничени за сериозен криминал што беше предмет на истраги на СЈО, би бил директен удар на демократијата и ...

Уставниот суд ќе расправа за амнестијата на Иванов

4NEWS - 29.11.2019

Уставниот суд ќе оценува дали екс петседателот Иванов пред три години имал законска основа да ги повлече амнестиите. Шест уставни судии на последната седница ја поддржале иницијативата за преиспитување на уставноста на членот 11 а од Законот за ...

СДСМ поднесе барање за автентично толкување во Собранието

4NEWS - 29.11.2019

Пратеничката група на СДСМ поднесе барање за автентично толкување на чл. 11 од Законот за помилување кој се однесува на правото на претседателот на државата да дава помилувања без одобрение и мислење од посебната комисија.

Дескоска: Собранието да го спречи активирањето на пoмилувањата на Иванов

24Инфо - 29.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска го повика Собранието да даде автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување со цел, како што наведе, да се спречат секојдните обиди од различен тип за избегнување на правдата и обезбедување ...

Ивановски: Уставниот суд не треба да го урива принципот на владеење на правото и да го штити криминалот

24Инфо - 29.11.2019

Евентуалната одлука на Уставниот суд за укинување на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година, може да значи рушење на принципот на владеење на правото и на правна држава, вели за МИА поранешниот претседател на ...

Уставен суд ги „спасува“ обвинетите и осомничените од СЈО

Фактор - 29.11.2019

По се изгледа дека сите случаи на Специјалното јавно обвинителство се под сериозна закана, откако Уставниот суд поведе постапка за оценување на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година.

(Видео) Дескоска: Собранието да спречи оживување на незаконските помилувања на Иванов

24Инфо - 29.11.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска, во изјава за медиумите истакна дека со отварањето на вчерашната постапка од страна на Уставниот суд за оценка на членот 11-а се заканува голема опасност за иднината на постапките кои се водат за и врз основа ...

Дескоска: Собранието да спречи оживување на незаконските помилувања на Иванов

Точка - 29.11.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска, во изјава за медиумите истакна дека со отварањето на вчерашната постапка од страна на Уставниот суд за оценка на членот 11-а се заканува голема опасност за иднината на постапките кои се водат за и врз основа ...

Адвокат од Тетово ја поднел иницијативата, Уставниот суд ја „оживува“ амнестијата на Иванов

Либертас - 29.11.2019

Адвокатот Зоран Стојановски од Тетово е подносителот на иницијативата за оценување на членот 11-а од Законот за помилување од 2016 година. Стојановски иницијативата ја поднел пред три и пол години веднаш по амнестијата на поранешниот Претседател ...

Барање за автентично толкување од СДСМ, членот 11 од Законот за помилување пред пратениците

4NEWS - 29.11.2019

Веднаш по повикот на министерката за правда Рената Дескоска, пратеничката група на СДСМ го поднесе барање за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување, на кое се потпишани пратениците Сашко Коцев и Диме Велковски.

Трендафил Ивановски: Уставниот суд не треба да го урива принципот на владеење на правото и да го штити криминалот

еМагазин - 29.11.2019

Евентуалната одлука на Уставниот суд за укинување на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година, може да значи рушење на принципот на владеење на правото и на правна држава, вели за МИА поранешниот претседател на ...

(ВИДЕО) Дескоска: Го повикувам Собранието да го спречи активирањето на пoмилувањата на Иванов

Либертас - 29.11.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска, во изјава за медиумите истакна дека министерството за правда ќе побара Владата да побара автентично толкување на помилувањата на Иванов, со цел да се спрели нивното активирање.

РСЕ: Уставниот суд на чекор до „правно харикири“

Либертас - 29.11.2019

Шест уставни судии гласаа за, а тројца против на дневен ред да биде ставена иницијативата за оценувањето на одлуката на претседателот Иванов за повлекување на аболицијата. Правни експерти велат дека тоа не значи пропаѓање на процесите на СЈО, туку ...

Дескоска со драматичен апел до пратениците - со автентично толкување да се спасиме од помилувањата на Иванов

Фактор - 29.11.2019

Сведоци сме на обиди за избегнување на правдата и обезбедување на неказнивоста за сериозни кривични дела, рече министерката за правда Рената Дескоска, по последната одлука на Уставен суд, кој поведе постапка за оценување на членот 11-а од Законот за ...

Павле Трајанов: Смрди на амнестија!

Либертас - 29.11.2019

Очекувам силна реакција од партиите на власт, невладиниот сектор, медиумите и граѓаните. Ги повикувам на протести, а судиите на Уставниот суд да си понесат оставки или да бидат разрешени, вели лидерот на ДС.

Манчевски: Враќањето на амнестијата на Иванов ги потврдува заложбите на структури на ВМРО-ДПМНЕ за одбрана на ...

24Инфо - 29.11.2019

Создадовме услови системот да функционира, а показател за тоа е дека за кого било и да се работи, денес се спроведуваат истраги и лицата се изведуваат пред лицата на правдата, односно се спроведуваат судски постапки, а што се случува во судовите тоа ...

Ивановски: Уставниот суд не треба да го урива принципот на владеење на правото и да го штити криминалот

Локално - 29.11.2019

Евентуалната одлука на Уставниот суд за укинување на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година, може да значи рушење на принципот на владеење на правото и на правна држава, вели за МИА поранешниот претседател на ...

Дескоска: Собранието да го спречи активирањето на пoмилувањата на Иванов

Бриф - 29.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска го повика Собранието да даде автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување со цел, како што наведе, да се спречат секојдните обиди од различен тип за избегнување на правдата и обезбедување ...

Пендаровски: Уставните судии да сфатат дека Груевски веќе не е господар на нашите животи

24Инфо - 29.11.2019

Евентуалната одлука на Уставниот суд со која практично би се активирало помилувањето што кое го даде поранешниот претседател Ѓорге Иванов на осомничени за сериозен криминал што беше предмет на истраги на СЈО, би бил директен удар на демократијата и ...

Министерката Дескоска го повика Собранието да го спречи активирањето на пoмилувањата на Иванов

еМагазин - 29.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска го повика Собранието да даде автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување со цел, како што наведе, да се спречат секојдните обиди од различен тип за избегнување на правдата и обезбедување ...

Пендаровски: Уставните судии да сфатат дека Груевски веќе не е господар на нашите животи

Бриф - 29.11.2019

Евентуалната одлука на Уставниот суд со која практично би се активирало помилувањето што кое го даде поранешниот претседател Ѓорге Иванов на осомничени за сериозен криминал што беше предмет на истраги на СЈО, би бил директен удар на демократијата и ...

ИРЛ: Уставениот Суд одбива да каже кое е лицето кое ја испратило иницијатива за помилувањето – можело да има последици ...

Либертас - 29.11.2019

За Уставниот суд подносителот на иницијатива бил ирелевантен. Важно била самата иницијатива, а кој ја поднел не кажувале бидејќи тоа лице можело да има последици по безбедноста. Извори во Судот за ИРЛ велат дека тоа лице е еден од адвокатите на ...

Дескоска: Собранието еднаш за секогаш да оневозможи оживување на незаконските помилувања на Иванов

iPortal - 29.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска го повика Собранието да даде автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување со цел, како што наведе, да се спречат секојдните обиди од различен тип за избегнување на правдата и обезбедување ...

Пендаровски со апел до Уставните судии да се свестат и да се повлечат на време

Локално - 29.11.2019

Евентуалната одлука на Уставниот суд со која практично би се активирало помилувањето што кое го даде поранешниот претседател Ѓорге Иванов на осомничени за сериозен криминал што беше предмет на истраги на СЈО, би бил директен удар на демократијата и ...

Дескоска: Собранието да спречи оживување на незаконските помилувања на Иванов

Н.Македонија - 29.11.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска, во изјава за медиумите истакна дека со отварањето на вчерашната постапка од страна на Уставниот суд за оценка на членот 11-а се заканува голема опасност за иднината на постапките кои се водат за и врз основа ...

СОБРАНИЕТО ИМА ЕДЕН МЕСЕЦ ДА ОДЛУЧИ: По одлуката на Уставниот суд, можно ли е сите обвинети во случаите на СЈО да бидат ...

Магазин - 29.11.2019

Уставниот суд ќе расправа за амнестијата на Ѓорѓе Иванов. Инцијативата за преиспитување на уставноста на членот 11 од Законот за помилување ја поддржаа дури шест уставни судии. Во 2016 година Иванов ги повлече сите амнестии и пратениците му дадоа ...

Уставен ја „оживува“ аболицијата на Иванов по иницијатива од пред 3,5 години!?

Expres - 29.11.2019

Адвокатот Зоран Стојановски од Тетово е подносителот на иницијативата за оценување на членот 11-а од Законот за помилување од 2016 година. Стојановски иницијативата ја поднел пред три и пол години веднаш по амнестијата на поранешниот Претседател ...

Пендаровски: Нема правна основа за оценување на членот 11-а од Законот за помилување

MakPress - 29.11.2019

Евентуалната одлука на Уставниот суд со која практично би се активирало помилувањето што кое го даде поранешниот претседател Ѓорге Иванов на осомничени за сериозен криминал што беше предмет на истраги на СЈО, би бил директен удар на демократијата и ...

Дескоска: Собранието да даде автентично толкување за членот за помилувања

MakPress - 29.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска го повика Собранието да даде автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување со цел, како што наведе, да се спречат секојдните обиди од различен тип за избегнување на правдата и обезбедување ...

Ивановски: Евентуалната одлука на Уставниот суд може да значи уривање на правниот систем

MakPress - 29.11.2019

Евентуалната одлука на Уставниот суд за укинување на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година, може да значи рушење на принципот на владеење на правото и на правна држава, вели за МИА поранешниот претседател на ...

Дескоска ги повика пратениците еднаш засекогаш да ги „пoгpeбат“ пoмилувaњaтa на Иванов

365 - 29.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска не сака да прејудицира каква одлука ќе донесе Уставниот суд за членот 11-а од Законот за помилувања (за неупатените, прочитајте ТУКА ), но дефинитивно сака да се спречи oживyвањето на, според неа, незаконските ...

Трајанов повика на протести, Дескоска бара Собранието да „пресече“ за амнестијата на Иванов

Expres - 29.11.2019

Демократскиот сојуз, очекува решителна реакција од партиите на власт, невладиниот сектор, медиумите и слободномислечките граѓани и ги повикува на протести, а од членовите на Уставниот суд бара итни оставки по иницијативата да се вратат во сила ...

ИРЛ: Иницијативата до Уставен суд ја поднел адвокат пред 3 и пол години

365 - 29.11.2019

Адвокатот Зоран Стојановски од Тетово е подносителот на иницијативата за оценување на членот 11-а од Законот за помилување од 2016 година, објави Истражувачка репортерска лабораторија (ИРЛ) .

„Поништените“ пoмилувaњa на Иванов повторно во фокус, ќе куpтулaт ли сите ocудени и oбвинeти од СЈО?

365 - 29.11.2019

Уставниот суд ја стави на дневен ред иницијативата за членот 11-а од Законот за помилување од 2016-та година, кој поранешниот претседател на државата Ѓорге Иванов го искористи за да ги поништи помилувањата од април 2016-та за 56 обвинети ...

Министерката Дескоска бара Собранието итно да го спречи оживувањето на амнестијата за Груевски и соработниците(видео)

AKO - 29.11.2019

Во продолжение изјава на министерката за правда, Рената Дескоска, за обидот на Уставен суд да ја врати во живот амнестијата од поранешниот претседател, Ѓорге Иванов, објавена па повлечена , а се однесуваше на Никола Груевски и сите поранешни ...

Уставниот суд ќе им „пресуди“ на сите случаи на СЈО

Алсат-М - 28.11.2019

Дали случаите на СЈО се под нова закана? Одлуката Уставниот суд да поведе постапка за оценување на членот 11 – а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 – та година директно влијае врз актуелните обвиненија и истраги.

Уставните судии ги враќаат во живот помилувањата на Иванов за Мијалков, Груевски, Протоѓер

А1 On - 28.11.2019

Уставниот суд вчера поведе постапка за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година, што му овозможи на поранешниот претседател, Ѓорѓе Иванов, да ги поништи помилувањата кои самиот ги даде во ...

Уставните судии ги враќаат во живот помилувањата на Иванов за Мијалков, Груевски, Протоѓер

Press24 - 28.11.2019

Уставниот суд вчера поведе постапка за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година, што му овозможи на поранешниот претседател, Ѓорѓе Иванов, да ги поништи помилувањата кои самиот ги даде во ...

Уставен поведе постапка за оценување на членот 11-а од дополнувањето на Законот за помилување

Фокус - 27.11.2019

Уставниот суд на денешната седница поведе постапка за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година. Овој член од Законот предвидува претседателот на Републиката да го поништи помилувањето ...

Уставен поведе постапка за оценување на членот 11-а од дополнувањето на Законот за помилување

Канал5 - 27.11.2019

Уставниот суд на денешната седница поведе постапка за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година. Овој член од Законот предвидува претседателот на Републиката да го поништи помилувањето ...

Уставен поведе постапка за оценување на членот 11-а од дополнувањето на Законот за помилување

Телма - 27.11.2019

Уставниот суд на денешната седница поведе постапка за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година. Овој член од Законот предвидува претседателот на Републиката да го поништи помилувањето ...

Уставен поведе постапка за оценување на членот 11-а од дополнувањето на Законот за помилување

А1 On - 27.11.2019

Уставниот суд на денешната седница поведе постапка за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година. Овој член од Законот предвидува претседателот на Републиката да го поништи помилувањето ...

Уставен поведе постапка за оценување на членот 11-а од дополнувањето на Законот за помилување

+инфо - 27.11.2019

Уставниот суд на денешната седница поведе постапка за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година. Овој член од Законот предвидува претседателот на Републиката да го поништи помилувањето ...

Уставен поведе постапка за оценување на членот 11-а од дополнувањето на Законот за помилување

Слободен Печат - 27.11.2019

Претседателот на Републиката е должен во рок од 30 дена од денот на поднесувањето на барањето, да ја поништи донесената одлука. Уставниот суд на денешната седница поведе постапка за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на ...

Уставен поведе постапка за оценување на членот 11-а од дополнувањето на Законот за помилување

Нетпрес - 27.11.2019

Уставниот суд на денешната седница поведе постапка за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година. Овој член од Законот предвидува претседателот на Републиката да го поништи помилувањето ...

Уставен поведе постапка за оценување на членот 11-а од дополнувањето на Законот за помилување

Сител - 27.11.2019

Уставниот суд на денешната седница поведе постапка за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година. Овој член од Законот предвидува претседателот на Републиката да го поништи помилувањето ...

Уставен поведе постапка за член кој предвидува Претседателот да може да поништи помилување

Нова ТВ - 27.11.2019

Уставниот суд на денешната седница поведе постапка за оценување на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година, кој предвидува претседателот на Републиката да го поништи помилувањето дадено без ...

Уставен поведе постапка за оценување на членот 11-а од дополнувањето на Законот за помилување

Локално - 27.11.2019

Уставниот суд на денешната седница поведе постапка за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година. Овој член од Законот предвидува претседателот на Републиката да го поништи помилувањето ...

Уставен поведе постапка за оценување на членот 11-а од дополнувањето на Законот за помилување

24Инфо - 27.11.2019

Уставниот суд на денешната седница поведе постапка за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година. Овој член од Законот предвидува претседателот на Републиката да го поништи помилувањето ...

Уставен поведе постапка за оценување на членот 11-а од дополнувањето на Законот за помилување

Бриф - 27.11.2019

Уставниот суд на денешната седница поведе постапка за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година. Овој член од Законот предвидува претседателот на Републиката да го поништи помилувањето ...

Уставен поведе постапка за оценување на членот 11-а од дополнувањето на Законот за помилување

Опсервер - 27.11.2019

Уставниот суд на денешната седница поведе постапка за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година. Овој член од Законот предвидува претседателот на Републиката да го поништи помилувањето ...

Уставен поведе постапка за оценување на членот 11-а од дополнувањето на Законот за помилување

4NEWS - 27.11.2019

Уставниот суд на денешната седница поведе постапка за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година. Овој член од Законот предвидува претседателот на Републиката да го поништи помилувањето ...

Уставен поведе постапка за оценување на членот 11-а од дополнувањето на Законот за помилување

еМагазин - 27.11.2019

Уставниот суд на денешната седница поведе постапка за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година. Овој член од Законот предвидува претседателот на Републиката да го поништи помилувањето ...

Уставен суд поведе постапка за оценување на членот 11-а од дополнувањето на Законот за помилување

CivilMedia - 27.11.2019

Уставниот суд на денешната седница поведе постапка за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година. Овој член од Законот предвидува претседателот на Републиката да го поништи помилувањето ...

Уставниот суд ќе го преиспитува членот 11-а од Законот за помилување

MakPress - 27.11.2019

Уставниот суд на денешната седница поведе постапка за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година. Овој член од Законот предвидува претседателот на Републиката да го поништи помилувањето ...

Америка одлично ги штити своите воени злосторници

МКД - 25.11.2019

Одлуката на претседателот на САД Доналд Трамп за помилување воени офицери обвинети за воени злосторства наиде на остри реакции на американски воени ветерани и експерти, пренесува Радио слободна Европа.