TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јавно обвинителство: Во Куманово загинале 10 терористи

Алсат-М - 17.05.2015

Во полициската акција минатиот виикенд во Куманово загинати се 10 припадници на терористичката група, информира Јавното обвинителство на Република Македонија. При увидот на лице место, како што посочува Обвинителството, пронајдени се десет трупа, за ...

Јавно обвинителство: Во Куманово загинале 10 терористи

Канал5 - 17.05.2015

Во полициската акција минатиот виикенд во Куманово загинати се 10 припадници на терористичката група, информира Јавното обвинителство на Република Македонија. При увидот на лице место, како што посочува Обвинителството, пронајдени се десет трупа, за ...

Јавно обвинителство: Во Куманово загинале 10 терористи

Алфа - 17.05.2015

Во полициската акција минатиот виикенд во Куманово загинати се 10 припадници на терористичката група, информира Јавното обвинителство на Република Македонија. Во полициската акција минатиот виикенд во Куманово загинати се 10 припадници на ...

Јавно обвинителство: Во Куманово загинале 10 терористи

А1 On - 17.05.2015

Во полициската акција минатиот виикенд во Куманово загинати се 10 припадници на терористичката група, информира Јавното обвинителство на Република Македонија. При увидот на лице место, како што посочува Обвинителството, пронајдени се десет трупа, за ...

Јавно обвинителство: Во Куманово загинале 10 терористи

Сител - 17.05.2015

Во полициската акција минатиот виикенд во Куманово загинати се 10 припадници на терористичката група, информира Јавното обвинителство на Република Македонија. При увидот на лице место, како што посочува Обвинителството, пронајдени се десет трупа, за ...

ОБВИНИТЕЛСТВО: Во Куманово загинале 10 терористи

Телеграф - 17.05.2015

При увидот на лице место, како што посочува Обвинителството, пронајдени се десет трупа, за кои по извршената обдукција се утврдило дека припаѓаат на терористичката група Во полициската акција минатиот виикенд во Куманово загинати се 10 припадници на ...

Обвинителство: Во Куманово загинале 10 терористи

Нетпрес - 17.05.2015

Во полициската акција минатиот викенд во Куманово загинати се 10 припадници на терористичката група, информира Јавното обвинителство на Република Македонија. При увидот на лице место, како што посочува Обвинителството, пронајдени се десет трупа, за ...

ОБНОВЕНО Ховит прво во Куманово, па во Скопје (ФОТО)

+инфо - 17.05.2015

Европарламентарецот Ричард Ховит денеска е во посета на Куманово, каде што пред една недела во вооружена акција загинаа 8 полицајци, а 37 беа ранети. Ховит подоцна ќе се приклучи на големиот протест што го организира опозицијата.

Во Куманово не загинале 14 терористи, туку 10

+инфо - 17.05.2015

Бројот на загинати терористи во акцијата во Куманово не е 14, како што првично информираше Министерството за внатрешни работи, туку 10. Оваа информација за Плусинфо ја потврди и Јавното обвинителство кое што вели дека на теренот се пронајдени 10 ...

ВИДЕО: Командосите во акција - снимка од тренингот на полицијата против албанските терористи

Press24 - 17.05.2015

Специјален тренинг на српската полиција во кој вежбаат одбрана од терористи. Видеово ќе ве остави без здив. Српските безбедносни сили ја зголемија борбената подготвеност во касарните заедно со полициските сили и пунктови, кој би можеле да бидат на ...

Во Куманово загинале 10 терористи

Вечер Прес - 17.05.2015

Во полициската акција минатиот викенд во Куманово загинати се 10 припадници на терористичката група, информира Јавното обвинителство на Република Македонија. При увидот на лице место, како што посочува Обвинителството, пронајдени се десет трупа, за ...

Вандалите ги каменуваа, а потоа тие гинеа за Македонија

Пулс24 - 17.05.2015

Во само една недела сакаа да ја турнат Македонија од 21 во 19 век. Од нормална и мирна држава, во крв и крвопролевање. Од мај со сонце, во ровови и загинати. Но, граѓаните на Македонија не го дозволија тоа. Македонските полицајци не го дозволија тоа.

Снимка од тренингот на српската полиција против албанските терористи

Денешен - 17.05.2015

Специјален тренинг на српската полиција во кој вежбаат одбрана од терористи. Видеово ќе ве остави без здив. Српските безбедносни сили ја зголемија борбената подготвеност во касарните заедно со полициските сили и пунктови, кој би можеле да бидат на ...

Специјален тренинг на српската полиција за одбрана од терористи (видео)

Република - 17.05.2015

Специјален тренинг на српската полиција во кој вежбаат одбрана од терористи. Видеово ќе ве остави без здив. Српските безбедносни сили ја зголемија борбената подготвеност во касарните заедно со полициските сили и пунктови, кој би можеле да бидат на ...

Јавното обвинителство со друга бројка: Во Куманово загинале 10 терористи

Локално - 17.05.2015

Во полициската акција минатиот виикенд во Куманово загинати се 10 припадници на терористичката група, информира Јавното обвинителство на Република Македонија. При увидот на лице место, како што посочува Обвинителството, пронајдени се десет трупа, за ...

Во Куманово загинале 10 терористи не 14 – официјално од Јавно Обвинителство

МК News - 17.05.2015

Во полициската акција минатиот виикенд во Куманово загинати се 10 припадници на терористичката група, информира Јавното обвинителство на Република Македонија, пренесува Сител При увидот на лице место, како што посочува Обвинителството, пронајдени се ...

Јавно обвинителство: Во Куманово загинале 10 терористи

Република - 17.05.2015

Во полициската акција минатиот викенд во Куманово загинати се 10 припадници на терористичката група, информира Јавното обвинителство на Република Македонија. При увидот на лице место, како што посочува Обвинителството, пронајдени се десет трупа, за ...

Куманово

Вечер Прес - 17.05.2015

Драган Павловиќ Латас На 9. мај, нешто по четири часот рано изутрина почна полициската акција против терористи во кумaновската Дива населба. Масивна, сложена акција против педесеттина терористи на терен, плус обезбедување на градот и границата со ...

Јавно обвинителство: Во Куманово загинале десет терористи

Н.Македонија - 17.05.2015

Во полициската акција минатиот виикенд во Куманово загинати се 10 припадници на терористичката група, информира Јавното обвинителство на Република Македонија При увидот на лице место, како што посочува Обвинителството, пронајдени се десет трупа, за ...

Јавно обвинителство: Во Куманово загинале 10 терористи

Lider - 17.05.2015

Во полициската акција минатиот виикенд во Куманово загинати се 10 припадници на терористичката група, информира Јавното обвинителство на Република Македонија. При увидот на лице место, како што посочува Обвинителството, пронајдени се десет трупа, за ...

Ќе дозволиме ли Украина во Македонија?

Дневник - 16.05.2015

Македонија загуби осум херои. Жарко Kузмановски, Сашо Самоиловски, Ненад Серафимовски, Исамедин Османи, Горан Илиевски, Бобан Ивановиќ, Љубиша Арангеловиќ и Горан Стојменовиќ ги положија животите за ова парче земја.

Вандалите ги каменуваа, а потоа тие гинеа за Македонија

Дневник - 16.05.2015

Во само една недела сакаа да ја турнат Македонија од 21 во 19 век. Од нормална и мирна држава, во крв и крвопролевање. Од мај со сонце, во ровови и загинати. Но, граѓаните на Македонија не го дозволија тоа. Македонските полицајци не го дозволија тоа.

Груевски: Целта на криминално терористичката група беше напад врз цивилни објекти со многу жртви

Сител - 16.05.2015

Полицијата во Куманово беше нападната од криминално- терористичка група, чии што водичи дојдоа од Косово и кои што очигледно имаа за цел дестабилизација на Македонија и правеше штета на Македонија и на нејзините граѓани.

Груевски: Целта на криминално терористичката група беше напад врз цивилни објекти со многу жртви

Курир - 16.05.2015

Полицијата во Куманово беше нападната од криминално- терористичка група, чии што водичи дојдоа од Косово и кои што очигледно имаа за цел дестабилизација на Македонија и правеше штета на Македонија и на нејзините граѓани.

Груевски: Акцијата во Куманово беше против веројатно најсилна криминално-терористичка група

Сител - 16.05.2015

Премиерот Никола Груевски рече дека полицијата минатиот викенд во Куманово влегла во акција против веројатно најсилната криминално-терористичка група од Косово, дека акцијата била добро обмислена и избраниот момент за напад на терористите бил ...

Груевски: Терористите планираа напади на цивилни објекти и многу жртви

Press24 - 16.05.2015

Полицијата во Куманово беше нападната од криминално- терористичка група, чии што водичи дојдоа од Косово и кои што очигледно имаа за цел дестабилизација на Македонија и правеше штета на Македонија и на нејзините граѓани.

ПРЕМИЕРОТ ЗА КУМАНОВО: Имавме закана од најсилната криминално-терористичка група од Косово

Телеграф - 16.05.2015

Нивниот план бил да не се задржат многу долго на тоа место, туку да излезат од таму, да се распрснат од државата во групи и да вршат терористички акции на различни места, вклучувајќи дигање во воздух на Камениот мост, на шопинг-молови каде можеби би ...

Груевски: Акцијата во Куманово беше против веројатно најсилна криминално-терористичка група

Алфа - 16.05.2015

За жал, додаде тој, тие не биле уапсени, останале на слобода, иако најголем дел од нив биле осудени за многу кривични дела, биле во бегство и се барале со потерници. Премиерот Никола Груевски рече дека полицијата минатиот викенд во Куманово влегла ...

Вандалите ги каменуваа, а потоа тие гинеа за Македонија

Курир - 16.05.2015

Во само една недела сакаа да ја турнат Македонија од 21 во 19 век. Од нормална и мирна држава, во крв и крвопролевање. Од мај со сонце, во ровови и загинати. Но, граѓаните на Македонија не го дозволија тоа. Македонските полицајци не го дозволија тоа.

Груевски: Целта на криминално терористичката група бил напад врз цивилни објекти, во кој би имало многу жртви

Нетпрес - 16.05.2015

Полицијата во Куманово беше нападната од криминално- терористичка група, чии што водичи дојдоа од Косово и кои што очигледно имаа за цел дестабилизација на Македонија и правеше штета на Македонија и на нејзините граѓани, истакна премиерот Никола ...

Целта на криминално терористичката група беше напад врз цивилни објекти со многу жртви

Република - 16.05.2015

фото: Ѓ. Личовски Полицијата во Куманово беше нападната од криминално- терористичка група, чии што водичи дојдоа од Косово и кои што очигледно имаа за цел дестабилизација на Македонија и правеше штета на Македонија и на нејзините граѓани,истакна ...

Груевски: Целта на криминално терористичката група беше напад врз цивилни објекти со многу жртви

Пулс24 - 16.05.2015

Полицијата во Куманово беше нападната од криминално- терористичка група, чии што водичи дојдоа од Косово и кои што очигледно имаа за цел дестабилизација на Македонија и правеше штета на Македонија и на нејзините граѓани.

Целта на терористичката група беше напад врз објекти со многу жртви

Вечер Прес - 16.05.2015

Тие веќе почнаа да говорат одредени работи, колку што јас имам информации, дел од некои работи што им беа поставени како прашања ги одговорија. Кажаа каде се наоѓа оружјето што беше запленето во Гошинце и се најде оружјето- рече Груевски Полицијата ...

Груевски: Акцијата во Куманово беше против веројатно најсилна криминално-терористичка група

Lider - 16.05.2015

Премиерот Никола Груевски рече дека полицијата минатиот викенд во Куманово влегла во акција против веројатно најсилната криминално-терористичка група од Косово, дека акцијата била добро обмислена и избраниот момент за напад на терористите бил ...

Среќен роденден МНТ!

Идивиди - 16.05.2015

„Тероризам“ 2015 година, Македонскиот народен театар го одбележува својот 70. роденден и по тој повод два и пол месеци театарот, и ние со него, празнуваме! Дел од настаните во чест на седумдесегодишнината се гостувањата на сцената на МНТ на ансамбли ...

ФОТО: Центарот на Куманово под полициска опсада

Утрински - 15.05.2015

Зградите на Општина Куманово, на полицијата и на Судот утрово беа чувани со полиција. Центарот на градот, каде што изминатиот викенд се случија жестоки пресметки меѓу припадници на МВР и на терористичка група, беше затворен за сообраќај.

Косовската полиција ги претресе домовите на терористите вмешани во инцидентот во Куманово

Алсат-М - 15.05.2015

Косовската полиција денеска соопшти дека извршила претрес во неколку куќи во различни делови на Косово, меѓу кои и во домовите на терористите вмешани во инцидентот во Куманово за време на минатиот викенд, јави БТА.

Косовската полиција ги претресе домовите на терористите од Куманово

24 Вести - 15.05.2015

Косовската полиција денеска соопшти дека извршила претрес во неколку куќи во различни делови на Косово, меѓу кои и во домовите на терористите вмешани во инцидентот во Куманово за време на минатиот викенд, јави БТА.

Кекеновски: Можно ли е сеуште да не се знае колку членови броела терористичката група

Репортер - 15.05.2015

Репортер.мк интегрално ви го пренесува фејсбук статусот на професор Јове Кекеновски • Груевски во јавното обраќање на 10 мај 2015 вели: ,,Терористички група од над 40 добро вооружени лица, илегално влезена во Македонија, сместена во една кумановска ...

Претреси во домовите на косовските терористи

Нетпрес - 15.05.2015

Косовската полиција денеска соопшти дека извршила претрес во неколку куќи во различни делови на Косово, меѓу кои и во домовите на терористите вмешани во инцидентот во Куманово за време на минатиот викенд, јави БТА, пренесе МИА.

Косовската полиција ги претресе домовите на терористите вмешани во инцидентот во Куманово

+инфо - 15.05.2015

Косовската полиција денеска соопшти дека извршила претрес во неколку куќи во различни делови на Косово, меѓу кои и во домовите на терористите вмешани во инцидентот во Куманово за време на минатиот викенд, јави БТА.

Мршојадците од САД, НАТО, ОБСЕ и ЕУ

МКД - 15.05.2015

На почеток едно прашање: Има ли држава во светот во која барем во последниве две децении гореспомнатите одиграле позитивна улога? Каде се присутни САД и НАТО се рушат држави, а жртвите се бројат во илјадници.

КОСОВО: Претрес на домовите на терористите од Куманово

Телеграф - 15.05.2015

Според портпаролот на косовската полиција, акцијата е преземена врз основа на обвиненијата на македонските власти дека вооружени лица од Косово планирале терористички напади, чија цел била дестабилизација на Македонија Косовската полиција денеска ...

Кој ја сокрива вистината за бројот на терористите во Куманово?

Кирилица - 15.05.2015

• Груевски во јавното обраќање на 10 мај 2015 вели: ,,Терористички група од над 40 добро вооружени лица, илегално влезена во Македонија, сместена во една кумановска населба, беше со намера да извршуваа крупни теористички напади врз државни и цивилни ...

Претреси во домовите на терористите вмешани во нападот во Куманово

Курир - 15.05.2015

Косовската полиција денеска соопшти дека извршила претрес во неколку куќи во различни делови на Косово, меѓу кои и во домовите на терористите вмешани во инцидентот во Куманово за време на минатиот викенд, јави БТА, пренесе МИА.

Претреси во домовите на терористите вмешани во нападот во Куманово

Press24 - 15.05.2015

Косовската полиција денеска соопшти дека извршила претрес во неколку куќи во различни делови на Косово, меѓу кои и во домовите на терористите вмешани во инцидентот во Куманово за време на минатиот викенд, јави БТА, пренесе МИА.

Косовската полиција ги претресе домовите на терористите вмешани во инцидентот во Куманово

Република - 15.05.2015

Косовската полиција денеска соопшти дека извршила претрес во неколку куќи во различни делови на Косово, меѓу кои и во домовите на терористите вмешани во инцидентот во Куманово за време на минатиот викенд, јави БТА.

Пoлицијата ги тресе домовите на терористите од Куманово

Вечер Прес - 15.05.2015

Косовската полиција денеска соопшти дека извршила претрес во неколку куќи сопственост на членови на терористичката група која беше разбиена во Куманово. Станува збор за домовите на Бег Ризај кој беше ликвидиран од полициските специјалци и Мирсад ...

Косово: Полицијата изврши претрес во домовите на терористите вмешани во инцидентот во Куманово

Точка - 15.05.2015

Косовската полиција денеска соопшти дека извршила претрес во неколку куќи во различни делови на Косово, меѓу кои и во домовите на терористите вмешани во инцидентот во Куманово за време на минатиот викенд, јави БТА, пренесе МИА.

Никакви факти и докази, а серија сериозни обвинувања

СПФМ - 15.05.2015

Очаен и срамен обид за манипулација и поврзување на опозициската СДСМ со терористичката група која беше разбиена во полициската акција во Куманово. Текстот, од една страна, не е поткрепен со никакви факти и докази, а од друга страна, посочува на ...

Не е страшно што ДУИ преговара со терористи, проблем е што не ги известува безбедносните служби

Вечер Прес - 15.05.2015

Според нашите соговорници, поранешни и сегашни припадници на безбедносни и разузнавачките служби, средбите и контактите на раководството на ДУИ со водачите и членовите на терористичката група се сосема легитимни и нема ништо спорно во тоа.

На полицијата им било кажано да бидат подготвени за 16 мај, за што?

Бриф - 15.05.2015

Во вторникот напишав: ДА ГО ВИДИМЕ ЛИКОТ НА ТЕРОРИСТОТ ШТО ВЧЕРА (понеделник), Ви ПОБЕГНАЛ, од местото каде што ви покажувал каде терористите го сокриле оружјето при нивното повлекување!!! Или што се случило??? Денес организирате во Куманово акција ...

Кој ја сокрива вистината за бројот на терористите во Куманово?

Либертас - 15.05.2015

• Груевски во јавното обраќање на 10 мај 2015 вели: ,,Терористички група од над 40 добро вооружени лица, илегално влезена во Македонија, сместена во една кумановска населба, беше со намера да извршуваа крупни теористички напади врз државни и цивилни ...

Претреси во домовите на терористите вмешани во нападот во Куманово

Пулс24 - 15.05.2015

Косовската полиција денеска соопшти дека извршила претрес во неколку куќи во различни делови на Косово, меѓу кои и во домовите на терористите вмешани во инцидентот во Куманово за време на минатиот викенд, јави БТА.

Најчесто поставувани прашања

Н.Македонија - 15.05.2015

- По последните случувања во кумановската т.н. Дива населба, во домашната и меѓународната јавност, во медиумите, на социјалните мрежи, директно или индиректно, се лиферуваа многу соопштенија, мислења, ставови и се отворија многу дилеми од страна на ...

Косовската полиција ги претресе домовите на терористите вмешани во инцидентот во Куманово

Н.Македонија - 15.05.2015

Косовската полиција денеска соопшти дека извршила претрес во неколку куќи во различни делови на Косово, меѓу кои и во домовите на терористите вмешани во инцидентот во Куманово за време на минатиот викенд, јави БТА Според портпаролот на косовската ...

Претреси во домовите на терористите вмешани во нападот во Куманово

Lider - 15.05.2015

Косовската полиција денеска соопшти дека извршила претрес во неколку куќи во различни делови на Косово, меѓу кои и во домовите на терористите вмешани во инцидентот во Куманово за време на минатиот викенд, јави БТА, пренесе МИА.

Kуманово го нападнаа „вооружени групи“, а „Шарли ебдо“ го нападнаа терористи

Дневник - 14.05.2015

Искра Kоровешовска „Насилни случувања во Kуманово“, „настаните во Kуманово“, „трагичната смрт на храбрите полицајци минатиот викенд во и околу Kуманово“. Вакви формулации користеа странските амбасадори во земјава, бриселската тројка Едвард Kукан, ...

Албанците се водени од еден мозок

Press24 - 14.05.2015

Според меѓународниот ектремизам и тероризам клучниот безбедносен ризик за Србија е реализацијата на проектот „Голема Албанија“, тврди Миомир Стојановиќ претседател на општинскиот Одбор за контрола на службата за безбедност.

ФОТО: Автомобилот бомба на терористите

Нетпрес - 14.05.2015

Како што информираа од МВР, терористите од Куманово планирале повеќе напади, како врз државни институции така и врз цивилни цели со разновидна опрема. Со плинска боца, терористите кои беа разбиени во Куманово планирале напад врз македонската ...

ФОТО: Автомобилот бомба од Дивата населба во Куманово

Сител - 14.05.2015

Како што информираа од МВР, терористите од Куманово планирале повеќе напади, како врз државни институции така и врз цивилни цели со разновидна опрема. Тие со плинска боца, терористите кои беа разбиени во Куманово планирале напад врз македонската ...

Куманово и три дена потоа

Репортер - 14.05.2015

Дали јас сум терорист, дали моите најмили, моите комши, другари, пријатели, сограѓани сме терористи? Дали сите Кумановчани сме терористи? НЕ, НЕ, НЕ… А кој тоа не направи тогаш сите терористи? А кој тоа не стави во ист кош со болните избезумени ...

ФОТО: Автомобилот бомба на терористите од Куманово

Курир - 14.05.2015

Како што информираа од МВР, терористите од Куманово планирале повеќе напади, како врз државни институции така и врз цивилни цели со разновидна опрема. Со плинска боца, терористите кои беа разбиени во Куманово планирале напад врз македонската ...

Куманово и три дена потоа

А1 On - 14.05.2015

Дали јас сум терорист, дали моите најмили, моите комши, другари, пријатели, сограѓани сме терористи? Дали сите Кумановчани сме терористи? НЕ, НЕ, НЕ… А кој тоа не направи тогаш сите терористи? А кој тоа не стави во ист кош со болните избезумени ...

ФОТО: Погледнете го автомобилот бомба на тeрористите од Куманово

Press24 - 14.05.2015

Со плинска боца, терористите кои беа разбиени во Куманово планирале напад врз македонската полиција. Боцата експлодирала кога била погодена со куршум, па автомобилот е целосно уништен. Погледнете ги фотографиите од кумановската Дива ...

Автомобилот бомба на терористите од Куманово

Вечер Прес - 14.05.2015

Како што информираа од МВР, терористите од Куманово планирале повеќе напади, како врз државни институции така и врз цивилни цели со разновидна опрема. Со плинска боца, терористите кои беа разбиени во Куманово планирале напад врз македонската ...

ФОТО: Каков напад планирале терористите во Куманово

Пулс24 - 14.05.2015

Како што информираа од МВР, терористите од Куманово планирале повеќе напади, како врз државни институции така и врз цивилни цели со разновидна опрема. Со плинска боца, терористите кои беа разбиени во Куманово планирале напад врз македонската ...

Автомобил-бомба на терористите од Куманово (фото)

Република - 14.05.2015

Како што информираа од МВР, терористите од Куманово планирале повеќе напади, како врз државни институции така и врз цивилни цели со разновидна опрема.Со плинска боца, терористите кои беа разбиени во Куманово планирале напад врз македонската полиција.

ФОТО: Еве го автомобилот бомба на тeрористите од Куманово

МК News - 14.05.2015

Со плинска боца, терористите кои беа разбиени во Куманово планирале напад врз македонската полиција. Боцата експлодирала кога била погодена со куршум, па автомобилот е целосно уништен. ...

ФОТО: Автомобилот бомба на терористите од Куманово

Денешен - 14.05.2015

Како што информираа од МВР, терористите од Куманово планирале повеќе напади, како врз државни институции така и врз цивилни цели со разновидна опрема. Тие со плинска боца, терористите кои беа разбиени во Куманово планирале напад врз македонската ...

Македонија не е имуна од тероризам

Канал5 - 13.05.2015

Ниту една земја не е безбедна сите може да бидат на удар на терористите. Но по терористичкиот напад во Куманово Македонија испрати силна порака до сите оние кои сакаат да ја дестабилизираат, наместо конфлик граѓаните беа сплотени.

Терористички напад и се заканува и на Србија?

Press24 - 13.05.2015

Терористичкиот напад во Куманово го дигна Балканот на нозе, а тамошните аналитичари за тероризам тврдат дека не е исклучена можноста насилството да се прелие и во Србија, и на мета да бидат трговските центери и институции.

СЛОБОДЕН УДАР Скопје - симбол на тероризмот

+инфо - 13.05.2015

Тоалетоидите на власта, повикувајќи се на полициски извори, објавија дека приведените терористи, според нивно признание, сакале да го минираат Камениот мост, „еден од симболите на Скопје“.

Зулендер теоријата за тероризмот

Оff.net - 13.05.2015

Наративот на филмот е дека некој му го испрал мозокот на имбецилниот машки манекен, по што тој треба да изврши меѓународен акт на тероризам. Истата логика околу перењето мозок на Зулендер денес е водечка поента во некои од посензационалните ...

Ескперт: Во Македонија може да дојде до сериозно влошување на ситуацијата

Руска реч - 13.05.2015

Куманово веќе долго време претставува зона на напнатост на Балканот, каде продолжува етничкиот конфликт меѓу Македонците и Албанците, истакна во разговорот за онлајн-изданието „Взгљад” научниот соработник на одделението за европски политички ...

Автомобилот-бомба со кој терористите сакале да нанесат жртви (ФОТО)

Телеграф - 13.05.2015

Автомобилот бил паркиран на улицата во кумановската Дива населба, која води кон куќите каде што била забарикадирана вооружената терористичка група Со подметнат плински уред во автомобил, терористите сакале да им нанесат загуби на македонските ...

Ѕверското во човекот

Дневник - 12.05.2015

Не постојат зборови што можат да ја опишат грозоморноста на македонската реалност овие неколку дена како кулминација на проклетството на современата историја на македонскиот народ и држава.

Сомнежите болни колку и куршумите

Дневник - 12.05.2015

Нема тој што ќе каже дека македонската полиција, семејствата на загинатите, цела наша држава, не платила голема и преголема цена за акцијата во кумановската населба. Осум загубени човечки животи немаат цена.

Со темни очила за Kуманово

Дневник - 12.05.2015

Во април 2005 година учествував на едно отворено поетско читање во Чапел Хил, Северна Kаролина (САД) и тогаш се претставив со некои песни од мојата антивоена поетска книга „Танцот на црната маска“, но и со некои нови љубовни песни напишани за време ...

МВР објави видео - терористите се предаваат на безбедносните сили

Канал5 - 12.05.2015

Полицијата денеска објави видео на кое се гледа како голем број терористи се предаваа на безбедносните сили во ...

Таква демократија не сакам

Дневник - 12.05.2015

Викендот кој помина, може да го наречеме пеколен, бидејќи нашите безбедносни сили беа принудени да се справат со терористичките банди кои од почетокот на месецов етапно и притаено се сместија во Kуманово во реонот Дива Населба.

Ахмети бара транспарентно судење на терористите

Дневник - 12.05.2015

Партијата на Али Ахмети ќе се ангажира за транспарентен истражен и судски процес за инволвираните во судирите на 9 и 10 мај во Kуманово, е еден од заклучоците на Централното претседателство на ДУИ, кое заседаваше за случувањата во Kуманово и за ...

Прво Гошинце им беше местенка, сега плукаат по акцијата во Kуманово

Дневник - 12.05.2015

Бранко Ѓорѓевски Дводневната тешка и сложена акција во Kуманово, во која македонската полиција се пресмета со 50-члената терористичка група на пат е за делот од јавноста да стане нов предмет на оспорувањата и на сомневањата, на сличен начин како со ...

Терористите направиле „тврдина“ во Дивата Населба

Дневник - 12.05.2015

Игор Шегавиќ Четири куќи на улиците Перо Илиевски и Абдула Прешова во Дивата Населба биле главно упориште на терористите во битката со полицијата во саботата и неделата за време на полициската акција во Kуманово.

Терористите планирале да го минираат и Kамениот мост во Скопје

Дневник - 12.05.2015

Терористите планирале да го минираат и Kамениот мост во Скопје, а со тоа да предизвикаат паника и евентуално цивилни жртви во главниот град на Македонија покрај планираните терористички акции насочени против безбедносните сили во земјава.

(ВИДЕО) МВР со нови снимки од апсењето на терористите

Репортер - 12.05.2015

На најново видео од МВР,се гледа како еден од терористите со кренати раце и бела кеса во рака им се предава на македонските полициски службеници. Внимавај, рацете горе, покрај ѕидот! Се зборовите со кои се развикуваат припадниците на безбедносните ...

ВИДЕО од предавањето на терористите

А1 On - 12.05.2015

МВР објави нова видео снимка на која се гледа како дел од терористите, како што беше и официјално соопштено, се предаваат веејќи бели предмети во рацете во Дива Населба, Куманово. Меѓу дел од терористите кои се предадоа е и Сами Укшини алијас ...

НОВО ВИДЕО од предавањето на терористите

Кирилица - 12.05.2015

МВР објави нова видео снимка на која се гледа како дел од терористите, како што беше и официјално соопштено, се предаваат веејќи бели предмети во рацете во Дива Населба, Куманово. Меѓу дел од терористите кои се предадоа е и Сами Укшини алијас ...

Минирање на Камениот мост - цел на терористите од Куманово

Сител - 12.05.2015

Терористите поделени во групи кои викендов направија хорор во Куамново, според дел од приведените, имале задачи да вршат напади на разни објекти, цивилни и државни цели, полициски станици.

Горан Митевски: Неискусни полицајци биле ставени во ситуација да гинат во самите возила на влезот од Дива населба

Кирилица - 12.05.2015

Имам информации дека на околу 50 отсто од безбедносните сили ова им била прва акција и се ставени во таква ситуација да гинат во самото возило на влезот од Дива населба, вели поранешниот директор на безбедносните служби во МВР и полициски генерал, ...

Минирање на Камениот мост – цел на терористите од Куманово

Нетпрес - 12.05.2015

Терористите поделени во групи, според дел од приведените, имале задачи да вршат напади на разни објекти, цивилни и државни цели, полициски станици. Според исказите на еден од приведените една од целите била и Камениот мост во Скопје, а нападите ...

Светски медиуми: „Шарли ебдо“ го нападнале терористи, а Македонија вооружена група

Press24 - 12.05.2015

Речиси ниту еден европски и светски медиум, нападот во Куманово не го окарактеризира како терористички напад. Масакрот на новинарите во сатиричниот магазин „Шарли ебдо“, медиумите го окарактеризираа како терористички напад! На подмолниот напад на ...

Терористите планирале да го минираат Камениот мост во Скопје

Телеграф - 12.05.2015

Дел од групата влегла во Македонија на 1 и 2 мај и за сума од 5.000 евра изнајмила куќа, а на 6 и 7 мај почнала да го пренесува оружјето и да собира повеќе луѓе Дел од приведените терористи во акцијата во Куманово откриле дека планирале да го ...

Минирање на Камениот мост - цел на терористите од Куманово

Press24 - 12.05.2015

Терористите поделени во групи кои викендов направија хорор во Куамново, според дел од приведените, имале задачи да вршат напади на разни објекти, цивилни и државни цели, полициски станици.

Минирање на Камениот мост - цел на терористите од Куманово

Курир - 12.05.2015

Терористите поделени во групи, според дел од приведените, имале задачи да вршат напади на разни објекти, цивилни и државни цели, полициски станици. Според исказите на еден од приведените една од целите била и Камениот мост во Скопје, а нападите ...

Скопје - симбол на тероризмот

Окно - 12.05.2015

Тоалетоидите на власта, повикувајќи се на полициски извори, објавија дека приведените терористи, според нивно признание, сакале да го минираат Камениот мост, „еден од симболите на Скопје“.

ВИДЕО: Како се предадоа терористите во Куманово

Нетпрес - 12.05.2015

МВР објави нова видео снимка на која се гледа како дел од терористите, како што беше и официјално соопштено, се предаваат веејќи бели предмети во рацете во Дива Населба, Куманово. Меѓу дел од терористите кои се предадоа е и Сами Укшини алијас ...

ФОТО: Полицаецот кој пукал во своите колеги меѓу уапсените терористи

Курир - 12.05.2015

Во текот на акцијата која се одвиваше викендов во Куманово, министерството за внатрешни работи, уапси 28 припадници на терористичката група, од кои 14 се дојдени од територијата на Косово и Метохија.

НОВА СНИМКА: Терористите се предаваат со кренати раце и бели кеси (ВИДЕО)

Телеграф - 12.05.2015

Се гледа како еден од терористите со кренати раце и бела кеса во рака им се предава на македонските полициски службеници Внимавај, рацете горе, покрај ѕидот… се зборовите со кои се развикуваат припадниците на безбедносните сили во мигот кога поголем ...

МВР објави ново видео од акцијата во Куманово (ВИДЕО)

+инфо - 12.05.2015

Министерството за внатрешни работи ( МВР) на својот канал на „Јутјуб“ објави нова снимка од апсењето на вооружената група во Куманово. Во акцијата во Куманово, која се одвиваше во период од 28 часа, беа заробени 30 припадници на вооружената ...

Нова снимка МВР: Терористите се предаваат на полицијата (видео)

Кајгана - 12.05.2015

На својот официјален YouTube канал полицијата објави ново видео поврзано со настаните во Куманово. На истото дел од терористите уапсени во Куманово, се предаваат на полицијата, како што сугерира и насловот. Loading the player...

За странците, терористите станаа – наводни

А1 On - 12.05.2015

Дваесет и четири часа по акцијата на полицијата во кумановското Диво Насеље, амбасадорите на САД, земјите од Европската унија и западните медиуми, за групата што МВР ја оквалификува како терористичка, почнаа да зборуваат и да пишуваат во наводници ...

За странците, терористите станаа – наводни

Кирилица - 12.05.2015

Дваесет и четири часа по акцијата на полицијата во кумановското Диво Насеље, амбасадорите на САД, земјите од Европската унија и западните медиуми, за групата што МВР ја оквалификува како терористичка, почнаа да зборуваат и да пишуваат во наводници ...

Оркестрирана хајка- Гошинце им беше местенка, сега плукаат по акцијата во Куманово

Курир - 12.05.2015

Дводневната тешка и сложена акција во Kуманово, во која македонската полиција се пресмета со 50-члената терористичка група на пат е за делот од јавноста да стане нов предмет на оспорувањата и на сомневањата, на сличен начин како со нападот врз ...

„Дневник“: Прво Гошинце им беше местенка, сега плукаат по акцијата во Куманово

Нетпрес - 12.05.2015

Дводневната тешка и сложена акција во Kуманово, во која македонската полиција се пресмета со 50-члената терористичка група на пат е за делот од јавноста да стане нов предмет на оспорувањата и на сомневањата, на сличен начин како со нападот врз ...

Гошинце им беше местенка -сега плукаат по акцијата во Куманово

Press24 - 12.05.2015

Дводневната тешка и сложена акција во Kуманово, во која македонската полиција се пресмета со 50-члената терористичка група на пат е за делот од јавноста да стане нов предмет на оспорувањата и на сомневањата, на сличен начин како со нападот врз ...

ВИДЕО: Еве како се предадоа терористите

Курир - 12.05.2015

МВР објави нова видео снимка на која се гледа како дел од терористите, како што беше и официјално соопштено, се предаваат веејќи бели предмети во рацете во Дива Населба, Куманово. Меѓу дел од терористите кои се предадоа е и Сами Укшини алијас ...

ВИДЕО: Еве како се предадоа терористите

Press24 - 12.05.2015

МВР објави нова видео снимка на која се гледа како дел од терористите, како што беше и официјално соопштено, се предаваат веејќи бели предмети во рацете во Дива Населба, Куманово. Меѓу дел од терористите кои се предадоа е и Сами Укшини алијас ...

ВИДЕО: Еве како се предадоа терористите

Сител - 12.05.2015

МВР објави нова видео снимка на која се гледа како дел од терористите, како што беше и официјално соопштено, се предаваат веејќи бели предмети во рацете во Дива Населба, Куманово. Меѓу дел од терористите кои се предадоа е и Сами Укшини алијас ...

Еве како се предадоа терористите (НОВО-ВИДЕО)

Денешен - 12.05.2015

МВР објави нова видео снимка на која се гледа како дел од терористите, како што беше и официјално соопштено, се предаваат веејќи бели предмети во рацете во Дива Населба, Куманово. Меѓу дел од терористите кои се предадоа е и Сами Укшини алијас ...

ВИДЕО: Како се предадоа терористите во Куманово (МВР снимка)

МК News - 12.05.2015

МВР објави нова видео снимка на која се гледа како дел од терористите, како што беше и официјално соопштено, се предаваат веејќи бели предмети во рацете во Дива Населба, Куманово. Меѓу дел од терористите кои се предадоа е и Сами Укшини алијас ...

„Шарли ебдо“ го нападнале терористи, а Македонија вооружена група: Еве кој аршин го прават светските медиуми!

Денешен - 12.05.2015

Речиси ниту еден европски и светски медиум, нападот во Куманово не го окарактеризира како терористички напад. Масакрот на новинарите во сатиричниот магазин „Шарли ебдо“, медиумите го окарактеризираа како терористички напад! На подмолниот напад на ...

За странците, терористите станаа – наводни!

Sky - 12.05.2015

Дваесет и четири часа по акцијата на полицијата во кумановското Диво Насеље, амбасадорите на САД, земјите од Европската унија и западните медиуми, за групата што МВР ја оквалификува како терористичка, почнаа да зборуваат и да пишуваат во наводници ...

Последната пресметка: Еве како изгледал упадот на македонската полиција во "тврдината" на терористите

Точка - 12.05.2015

Македонската полиција објави снимка од акцијата во Куманово, на која се гледа уапсената група на терористи поради која Куманово беше два дена под опсада. Видеото започнува додека се уште е ден, па продолжува како што се стемнува кога следи и ...

Полицаец од Ваксинце меѓу уапсените терористи во Куманово?

Канал 77 - 12.05.2015

Полицаец од Ваксинце е меѓу уапсените од териристичката група од Куманово. Полицијата идентификува 28 од вкупно 30 притворени членови на групата. Најголемиот дел од нив, како што соопшти Обвинителството, се од Косово, но, има и по еден албански и ...

Полицаецот што пукал во своите колеги меѓу уапсените терористи

Република - 12.05.2015

Во текот на акцијата која се одвиваше викендов во Куманово, министерството за внатрешни работи, уапси 28 припадници на терористичката група, од кои 14 се дојдени од територијата на Косово и Метохија.

Во првото возило, само што ја отворил вратата бил погоден првиот полицаец! Приведен ви признал дека „пукал затоа што му ...

Либертас - 12.05.2015

Ви го пренесуваме Фејсбук статусот на Јасминка Ангелова, поранешна инспекторка во МВР, сопруга на генералот Стојанче Ангелов: Благодарам за снимката на ТВ Сител!!! Ама не сте ме разбрале. Побарав МВР веднаш да ја објави снимката од предавањето со ...

Шокантно откритие: Македонски полицаец со терористите убивал свои колеги (ФОТО)

Денешен - 12.05.2015

Во текот на акцијата која се одвиваше викендов во Куманово, министерството за внатрешни работи, уапси 28 припадници на терористичката група, од кои 14 се дојдени од територијата на Косово и Метохија.

Факти, контрадикции и дезинформации околу крвавите случувања во Куманово

Либертас - 12.05.2015

Што знаеме, а што не знаеме за случувањата во Куманово? Што се фактите, а што се дезинформациите кои се пласираат пред јавноста? Факти: Факт е дека има загинато луѓе. Премногу за полициска акција.

“Шарли Ебдо” го нападнале терористи, а Македонија вооружена група: Што велат светските медиуми за состојбата во ...

Точка - 12.05.2015

Речиси ниеден од европските и светските медиуми, нападот не го окарактеризирал под името - терористички акт. Масакрот на новинарите во францускиот весник Charlie Hebdo , медиумите пред неколку месеци го окарактеризирале како терористички напад! За ...

ФОТО: Полицаецот кој пукал во своите колеги меѓу уапсените терористи

МК News - 12.05.2015

Во текот на акцијата која се одвиваше викендов во Куманово, министерството за внатрешни работи, уапси 28 припадници на терористичката група, од кои 14 се дојдени од територијата на Косово и Метохија.

Прво Гошинце им беше местенка, сега плукаат по акцијата во Kуманово

Пулс24 - 12.05.2015

Дводневната тешка и сложена акција во Kуманово, во која македонската полиција се пресмета со 50-члената терористичка група на пат е за делот од јавноста да стане нов предмет на оспорувањата и на сомневањата, на сличен начин како со нападот врз ...

(ВИДЕО) МВР објави ново видео од акцијата во Куманово

Либертас - 12.05.2015

Министерството за внатрешни работи ( МВР) на својот канал на „Јутјуб“ објави нова снимка од апсењето на вооружената група во Куманово. Во акцијата во Куманово, која се одвиваше во период од 28 часа, беа заробени 30 припадници на вооружената група, ...

Митевски: На околу 50 отсто од полицајците ова им била прва акција во Куманово

Локално - 12.05.2015

Имам информации дека на околу 50 отсто од безбедносните сили ова им била прва акција и се ставени во таква ситуација да гинат во самото возило на влезот од Дива населба, вели поранешниот директор на безбедносните служби во МВР и полициски генерал ...

Факти, контрадикции и дезинформации околу крвавите случувања во Куманово

Локално - 12.05.2015

Што знаеме, а што не знаеме за случувањата во Куманово? Што се фактите, а што се дезинформациите кои се пласираат пред јавноста? Факти: Факт е дека има загинато луѓе. Премногу за полициска акција.

Како се предадоа терористите

Вечер Прес - 12.05.2015

МВР објави ново видео како се одвивало предавањето на дел од ...

МАКЕДОНСКАТА ПОЛИЦИЈА ОБЈАВИ НОВО ВИДЕО: Терористите се предаваат со бели кеси!

Sky - 12.05.2015

Полицијата на својот официјален Јутјуб канал објави ново видео од предавањето на дел од терористите во акцијата во Куманово. Видеото ...

Минирање на Камениот мост – цел на терористите од Куманово

Денешен - 12.05.2015

Терористите поделени во групи, според дел од приведените, имале задачи да вршат напади на разни објекти, цивилни и државни цели, полициски станици. Според исказите на еден од приведените една од целите била и Камениот мост во Скопје, а нападите ...

Цел на терористите од Куманово била минирање на Камени мост

Пулс24 - 12.05.2015

Терористите поделени во групи, според дел од приведените, имале задачи да вршат напади на разни објекти, цивилни и државни цели, полициски станици. Според исказите на еден од приведените една од целите била и Камениот мост во Скопје, а нападите ...

Светски медиуми: „Шарли ебдо“ го нападнале терористи, а Македонија вооружена група

Република - 12.05.2015

Масакрот на новинарите во сатиричниот магазин „Шарли ебдо“, медиумите го окарактеризираа како терористички напад! На подмолниот напад на албанските терористи, меѓу другото е друг аршин! Речиси ниту еден европски и светски медиум, нападот во Куманово ...

За странците, терористите станаа – наводни!

Локално - 12.05.2015

Дваесет и четири часа по акцијата на полицијата во кумановското Диво Насеље, амбасадорите на САД, земјите од Европската унија и западните медиуми, за групата што МВР ја оквалификува како терористичка, почнаа да зборуваат и да пишуваат во наводници ...

Последната пресметка: Еве како изгледал упадот на македонската полиција во “тврдината” на терористите

МК News - 12.05.2015

Може да се види и местото каде што беа најжестоките судири на полицијата и терористите, како и оружјето кое беше запленето во оваа прилика. Во сабота за време на целиот ден се водеше судирот помеѓу македонската полиција и вооружената група која се ...

ВИДЕО: Погледнете како се предадоа дел од терористите!

Пулс24 - 12.05.2015

МВР објави нова видео снимка на која се гледа како дел од терористите, како што беше и официјално соопштено, се предаваат веејќи бели предмети во рацете во Дива Населба, Куманово. Меѓу дел од терористите кои се предадоа е и Сами Укшини алијас ...

Митевски: На околу 50 отсто од полицајците ова им била прва акција и биле ставени во ситуација да гинат во самите ...

Либертас - 12.05.2015

Имам информации дека на околу 50 отсто од безбедносните сили ова им била прва акција и се ставени во таква ситуација да гинат во самото возило на влезот од Дива населба, вели поранешниот директор на безбедносните служби во МВР и полициски генерал ...

МВР објави видео од предавањето на терористите од Куманово

Lider - 12.05.2015

Министерството за внатрешни работи објави видео на кое се гледа предавањето на терористичката група од ...

Навремена или задоцнета реакција на МВР?

24 Вести - 11.05.2015

Зошто надлежните органи не реагирале порано иако имале информации за движењето на терористичката група и дали мораше да се нападне групата во урбано место, иако се знае дека таквите акции се најтешки и речиси секогаш се со човечки загуби.

Марковски: Кумановската група не ја постигна целта

Канал5 - 11.05.2015

Целта на кумановската група била да ја загрози безбедноста на институциите и да го заплаши населението, влевајќи му страв и несигурност, но не успеа да ја постигне целта - вели воениот аналитичар Благоја Марковски во изјава за Нова Македонија.

Странските користеа дезинформации од домашни медиуми

Дневник - 11.05.2015

Акцијата во Kуманово е смислено сценарио за да се спречат протестите на опозицијата кои деновиве добивале на интензитет. Тие обвинуваат дека полицијата за да се предизвика безбедносна криза поради која ќе се прогласи вонредна состојба кога се ...

Груевски: Полицијата изведе патриотска и херојска акција

Дневник - 11.05.2015

Македонската полиција изведе високопрофесионално патриотска и херојска акција со која успеа да ги неутрализира терористите што планираа масовни убиства во Македонија со цел нејзина дестабилизација, изјави вчера премиерот Никола Груевски.

Порака на терористите преку „Бота сот“: Вистинската војна почнува на 12 мај

Дневник - 11.05.2015

„Ова е само почеток. Одиме кон општа војна и оваа војна симболично ќе почне во чест на Харун Али токму на 12 мај во Скопје“, со вакво тврдење вчера излегле терористи кои не го открија својот идентитет, пренесува косовскиот весник „Бота сот“.

Терористите планирале масовни убиства во Македонија

Дневник - 11.05.2015

Терористички напади на цивилни цели и на државни институции и полициски станици кон средината на овој месец планирала терористичката група која е неутрализирана и елиминирана во полициската акција во Kуманово, објави вчера попладне Иво Kотевски, ...

Воени експерти: Искусните терористи не ја постигнаа целта

Алфа - 11.05.2015

Загрозување на безбедноста на институциите и заплашување на населението. Ова според воените експерти била целта на терористичката група која влезе во Куманово. Загрозување на безбедноста на институциите и заплашување на населението.

Мета на терористите бил Камениот мост

Репортер - 11.05.2015

Извори од истрагата на МВР говорат дека Камениот мост и држвни институции им биле на мета на терористите. Еден од уапсените терорити кои се предадоа на истрагата и признал дека негова цел требало да бидат случајни минувачи на Камениот Мост во Скопје.

МВР го објави најновото видео од акцијата во Куманово - погледнете како се предадоа терористите

Press24 - 11.05.2015

Македонската полиција објави видео од акцијата во Куманово. Погледнете дел од ...

КУМАНОВО МИРИСА НА БАРУТ- СИТЕЛ ОД МЕСТОТО НА АНТИ-ТЕРОРИСТИЧКАТА АКЦИЈА

Сител - 11.05.2015

КУМАНОВО МИРИСА НА БАРУТ- СИТЕЛ ОД МЕСТОТО НА АНТИ-ТЕРОРИСТИЧКАТА АКЦИЈА ДЕТАЛИ ОД ИСТРАГАТА: ТЕРОРИСТИТЕ ИЗНАЈМИЛЕ ИМОТ ЗА 5.000 ЕВРА. ШТО ПЛАНИРАЛЕ ДА НАПАДНАТ? СВЕДОШТВА НА ЦИВИЛИТЕ: ДОДЕКА ПУКАА ГРАНАТИ ПОЛИЦИЈАТА НЕ СПАСУВАШЕ И ВАДЕШЕ ОД ...

Видео од полициската акција во Куманово

Нетпрес - 11.05.2015

На оваа видео снимка објавена од Министерството за внатрешни работи можете да видите дел од полициската акција спроведена во кумановската Дива населба. ...

(ВИДЕО) МВР го објави најновото видео од акицијата како се предадоа терористите

Репортер - 11.05.2015

МВР го објави најновото видео од акцијата во Куманово, погледнете дел од ...

Шест клучни прашања зад кулисите на уличната војна во Куманово

МКД - 11.05.2015

Контрадикторната и непроодна шума од информации што ги преплави регионалните медиуми за време на конфликтот во македонско Куманово доведе до низа неодговорени прашања, кои ја мачат јавноста ден по завршувањето на полициската акција во која вкупно ...

МВР објави видео од акцијата во Куманово (ВИДЕО)

+инфо - 11.05.2015

Министерството за внатрешни работи (МВР) денеска на својот Јутјуб канал објави снимки од полициската акција во Куманово. На видеото се објавени извадоци од одвивањето на акцијата на апсење на терористите во ...

Терористите влегле во земјава за време на протестите на СДСМ

Сител - 11.05.2015

Додека СДСМ насилно протестираше, терористичката група го однела оружјето во Кумановската дива населба. Информаците од истрагата велат дека терористичката група го несела оружјето во Куманово во периодот од 5ти до 7ми мај, што коинцидира со периодот ...

Обвинителството заврши со распитот на членовите на терористичката група

А1 On - 11.05.2015

Надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција утрово заврши со распитот на триесетте члена на терористичката група, по што до судија на претходна постапка поднесе Предлог за определување на мерка ...

Професор Зоран Драгишиќ: Македонците заслужуваат честитки за одбраната

Press24 - 11.05.2015

Македонците заслужуваат честитки за одбраната, вели професорот на Факултетот за безбедност во Белград, Зоран Драгишиќ, пренесува српскиот весник Правда. Професорот по безбедносен менаџмент истакнува и дека терористите мислеле дека заради политичката ...

Обдукција на телата на терористите - собрани доказите од Дивата населба

Press24 - 11.05.2015

Утринава надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција заврши со распитот на триесетте члена на терористичката група, по што до судија на претходна постапка поднесе Предлог за определување на мерка ...

ОЈО: Заврши распитот на терористите и увидот на местото на настанот, истрагата продолжува

МКД - 11.05.2015

Осомничените се теретат за сторени кривични дела терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедностат и здружување заради непријателска дејност, а дел од групата и за кривично дело недозволено изработување, држење и тргување со оружје или ...

ОЈО заврши со распитот на членовите на терористичката група

Репортер - 11.05.2015

Надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство, утринава за гонење организиран криминал и корупција заврши со распитот на триесетте члена на терористичката група, по што до судија поднесе Предлог за определување на мерка – притвор.

Распитот заврши, одреден е притвор за 30-те уапсени терористи

Нова ТВ - 11.05.2015

Во Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција заврши распитот на триесетчлената терористичката група, по што до судија на претходна постапка поднесе Предлог за определување на мерка – Притвор, информираат од ...

Притвор за 30 уапсени во Куманово

Кајгана - 11.05.2015

Надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција заврши со распитот на триесетте члена на терористичката група, по што до судија на претходна постапка поднесе Предлог за определување на мерка – Притвор.

СДСМ е дел од опасната игра на терористичката група од Куманово

Press24 - 11.05.2015

СДСМ се инструменти на сценариото и дел од опасната игра на терористичката група која беше сузбиена во Куманово. Дел од опасната терористичка група која се лоцирала во кумановската Дива населба, ја преминала границата и влегла на територијата на ...

ВИДЕО: Како се одвиваше акцијата во Куманово

Курир - 11.05.2015

Министерството за внатрешни работи објави видео снимка, дел од акцијата спроведена во кумановска Дива ...

ВИДЕО: Како се одвиваше полициската акцијата во Куманово

Кирилица - 11.05.2015

Министерството за внатрешни работи објави видео снимка, дел од акцијата спроведена во кумановска Дива ...

Обвинителството заврши со распитот на членовите на терористичката група и со увидот на местото на настанот

Правдико - 11.05.2015

Утринава надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција заврши со распитот на триесетте члена на терористичката група, по што до судија на претходна постапка поднесе Предлог за определување на мерка ...

Обдукција на телата на терористите, доказите собрани од Диво насеље

Нетпрес - 11.05.2015

Надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција заврши со распитот на триесетте члена на терористичката група, по што до судија на претходна постапка поднесе Предлог за определување на мерка – Притвор.

Притвор за терористите што дејствуваа во Дива населба

Телеграф - 11.05.2015

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против определен број лица, за сторено кривично дело – терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста На сите триесет лица кои во ...

Притвор за 30 уапсени во Куманово

Макфакс - 11.05.2015

Надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција заврши со распитот на триесетте члена на терористичката група, по што до судија на претходна постапка поднесе Предлог за определување на мерка – Притвор.

Обинителството побара притвор за 30 членови на терористичката група

+инфо - 11.05.2015

Утринава, како што инфомира преку соопштение Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, заврши распитот на триесетте члена на терористичката група, по што до судија на претходна постапка поднесе предлог за определување ...

Марковски: Терористите во Куманово не ја постигнаа целта

Нетпрес - 11.05.2015

– Целта на кумановската група била да ја загрози безбедноста на институциите и да го заплаши населението, влевајќи му страв и несигурност, но не успеа да ја постигне целта – вели вое­ниот аналитичар Благоја Марковски во изјава за Нова Македонија.

Обвинителството завршило со распитот на осомничените

Р.С.Европа - 11.05.2015

Надлежниот обвинител за гонење организиран криминал и корупција утрово завршил со распитот на членовите на терористичката група.Осомничените, како што соопшти обвинителството, се теретат за сторени кривични дела „Терористичко загрозување на ...

ОБВИНИТЕЛСТВО: Увидот во Дива населба заврши, прибрани се потребните докази

Телеграф - 11.05.2015

Надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција издаде наредба за обдукција на сите починати лица Заврши распитот на членовите на терористичката група, кои во саботата ѝ се предадоа на полицијата.

ВИДЕО: Терористите во полициска станица

Сител - 11.05.2015

МВР објави нови видео од приведените терористи во Куманово, фотографирани во полициска ...

Марковски: Терористите не ја постигнаа целта

Press24 - 11.05.2015

Воениот аналитичар Благоја Марковски во изјава за Нова Македонија вели дека целта на кумановската група била да ја загрози безбедноста на институциите и да го заплаши населението, но за среќа не била постигната истата.

(ИНТЕРВЈУ) Митевски: Неискусни полицајци биле ставени во ситуација да гинат во самите возила на влезот од Дива населба

А1 On - 11.05.2015

Имам информации дека на околу 50 отсто од безбедносните сили ова им била прва акција и се ставени во таква ситуација да гинат во самото возило на влезот од Дива населба, вели поранешниот директор на безбедносните служби во МВР и полициски генерал ...

СДСМ е дел од опасната игра на терористичката група од Куманово

Курир - 11.05.2015

СДСМ се инструменти на сценариото и дел од опасната игра на терористичката група која беше сузбиена во Куманово. Дел од опасната терористичка група која се лоцирала во кумановската Дива населба, ја преминала границата и влегла на територијата на ...

Обдукција на телата на терористите, доказите собрани од Диво насеље

Курир - 11.05.2015

Утринава надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција заврши со распитот на триесетте члена на терористичката група, по што до судија на претходна постапка поднесе Предлог за определување на мерка ...

Камениот Мост во Скопје- една од целите за напад на терористите

МРТ - 11.05.2015

Еден од уапсените терорити кои се предадоа на истрагата и признал дека негова цел требало да бидат случајни минувачи на Камениот Мост во Скопје... Камениот мост и држвни институции им биле на мета на терористите.

Терористите влегле во Македонија за време на насилните протести

Алфа - 11.05.2015

Опасната терористичка група која се лоцирала во кумановската дива населба на територијата на Република Македонија влегла на 5 и 6 мај, дознава Алфа. Опасната терористичка група која се лоцирала во кумановската дива населба на територијата на ...

ИСИС веќе се упатил кон Европа!?

Точка - 11.05.2015

Зоран Драгишиќ и Милан Мијалковски, експерти за безбедност, оценуваат дека терористичкиот напад во Куманово би можел да биде прв чекор на исламистичката терористичка организација ИСИС во освојувањето на Европа.

МВР објави видео снимки од престрелката ВИДЕО

МК News - 11.05.2015

Министерството за внатрешни работи објави видео снимка, дел од акцијата спроведена во кумановска Дива ...

Еден од уапсените признал - Камениот Мост бил мета на терористите

Точка - 11.05.2015

Еден од уапсените терорити кои се предадоа на истрагата и признал дека негова цел требало да бидат случајни минувачи на Камениот Мост во Скопје Камениот мост и држaвни институции им биле на мета на терористите.

(ВИДЕО) МВР објави снимка од акцијата во Куманово

Бриф - 11.05.2015

Министертсвото за внатрешни работи на својот Јутјуб канал објави снимка од акцијата во ...

Фотографии од разорената Дива населба по терористичкиот напад

Тера - 11.05.2015

По судирот помеѓу македонската полиција и терористичката група во Куманово, кој траеше два дена, многу домови од кумановската населба Дива населба се уништени. Локалното население се врати на своите огништа по речиси 25 часовната борба меѓу ...

Фото: Нови графити се појавија во Скопје

Скопје инфо - 11.05.2015

Во текот на минатите денови во Скопје се појавија графити во кои граѓаните директно го прашуваат лидерот на СДСМ Зоран Заев дали е задоволен од настанатата ситуација. СДСМ се инструменти на сценариото и дел од опасната игра на терористичката група ...

Терористите влегле во Македонија на 5-ти и 6-ти мај кога во Скопје имаше насилни протести

Република - 11.05.2015

Терористичка група која се лоцирала во кумановската дива населба на територијата на Република Македонија влегла на 5 и 6 мај, објавува „Алфа“. Токму во тие денови во Скопје имаше насилни протести. Демонстрантите удрија по полицијата.

Еден од терористите ПРИЗНАЛ: Требало да се убијат случајни минувачи на Камениот Мост во Скопје!

Пулс24 - 11.05.2015

Камениот мост и држaвни институции им биле на мета на терористите. Извори од истрагата говорат дека некои од приведените во полициска станица признале кои биле планираните цели за напад, јавува МРТ .

ФОТО: Ова остана по разбивањето на терористите во Дива населба

Скопје инфо - 11.05.2015

Терористите се разбиени, а евакуираните цивили се враќаат во своите домови.Фотографии од кумановското село покажуваат колку жестока битка се водела меѓу македонската полиција и силно вооружени терористи.

Зоран Драгишиќ: Македонците заслужуваат честитки за одбраната

Точка - 11.05.2015

Македонците заслужуваат честитки за одбраната, вели професорот на Факултетот за безбедност во Белград, Зоран Драгишиќ, пренесува српскиот весник Правда. Професорот по безбедносен менаџмент истакнува и дека терористите мислеле дека заради политичката ...

И Камениот мост во Скопје требало да биде разнесен!

Вечер Прес - 11.05.2015

Тројца од петтемина водачи на терористите се фатени живи. Идентификацијата на ликвидираните и оние кои се предадоа се уште трае и се чека на потврди од нивните матични земји. Повеќето од косовските терористи се поврзани со нападот на караулата во ...

Српски експерти: Не се исклучува можноста дека ИСИС стои зад нападот во Кумнаново

Денешен - 11.05.2015

Македонците заслужуваат честитки за одбраната, вели професорот на Факултетот за безбедност во Белград, Зоран Драгишиќ, пренесува српскиот весник Правда. Професорот по безбедносен менаџмент истакнува и дека терористите мислеле дека заради политичката ...

Доказите собрани од Диво насеље - Обдукција на телата на терористите

Пулс24 - 11.05.2015

Утринава надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција заврши со распитот на триесетте члена на терористичката група, по што до судија на претходна постапка поднесе Предлог за определување на мерка ...

Марковски: Терористите не ја постигнаа својата цел

Пулс24 - 11.05.2015

- Целта на кумановската група била да ја загрози безбедноста на институциите и да го заплаши населението, влевајќи му страв и несигурност, но не успеа да ја постигне целта - вели воениот аналитичар Благоја Марковски во изјава за Нова Македонија.

Воениот аналитичар Благоја Марковски: Терористите во Куманово не ја постигнаа целта

Република - 11.05.2015

– Целта на кумановската група била да ја загрози безбедноста на институциите и да го заплаши населението, влевајќи му страв и несигурност, но не успеа да ја постигне целта – вели вое­ниот аналитичар Благоја Марковски во изјава за весникот“Нова ...

Зоран Драгишиќ од Факултетот за безбедност во Белград: Честитки до Македонците за одбраната!

Република - 11.05.2015

Македонците заслужуваат честитки за одбраната, вели професорот на Факултетот за безбедност во Белград, Зоран Драгишиќ, пренесува српскиот весник Правда. Професорот по безбедносен менаџмент истакнува и дека терористите мислеле дека заради политичката ...

Терористите не ја постигнаа целта

Денешен - 11.05.2015

– Целта на кумановската група била да ја загрози безбедноста на институциите и да го заплаши населението, влевајќи му страв и несигурност, но не успеа да ја постигне целта – вели вое­ниот аналитичар Благоја Марковски во изјава за Нова Македонија.

ВИДЕО: Како се одвиваше акцијата во Куманово?

Денешен - 11.05.2015

Министерството за внатрешни работи објави видео снимка, дел од акцијата спроведена во кумановска Дива населба. ...

МВР го објави најновото видео од акцијата во Куманово (видео)

Република - 11.05.2015

Македонската полиција објави видео од акцијата во Куманово. Погледнете како се предаваат ...

ВИДЕО: МВР објави снимка од акцијата во Куманово

Либертас - 11.05.2015

Министерството за внатрешни работи на својот Јутјуб канал објави снимка од акцијата во ...

Видео: Погледнете како се одвивала акцијата во Куманово!

Пулс24 - 11.05.2015

Министерството за внатрешни работи објави видео снимка, дел од акцијата спроведена во кумановска Дива населба. Погледнете што се случувало таму... ТУКА погледнете ги терористите кои ги нападнаа полицајците во Куманово! На следниот ЛИНК погледнете ја ...

ПОЛИЦИЈАТА ОБЈАВИ НОВО ВИДЕО: Еве како се предадоа терористите (ВИДЕО)

Sky - 11.05.2015

Полицијата објави ново видео од акцијата во Куманово. Видеото ...

(ВИДЕО) Како беа уапсени терористите во Куманово

Фактор - 11.05.2015

МВР објави ново видео со извадоци од одвивањето на акцијата на апсење на терористите во Куманово. Погледнете како се одвивала ...

Како се одвиваше борбата со терористите во Куманово (видео)

Скопје инфо - 11.05.2015

Mинистерството за внатрешни работи попладнево објави извадоци од акцијата во која беше ликвидирана терористичката група која беше стационирана во неколку објекти и претставуваше закана по безбедноста на граѓаните и на Република Македонија.

Обдукција на телата на терористите, доказите собрани од Диво насеље

МК News - 11.05.2015

Утринава надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција заврши со распитот на триесетте члена на терористичката група, по што до судија на претходна постапка поднесе Предлог за определување на мерка ...

Детали од истрагата: И камениот мост во Скопје бил цел на терористите

Република - 11.05.2015

Еден од терористите од кумановската „Дива населба“ признал дека групата имала намера да го сруши Камениот мост во Скопје. Неговата група составена од неколкумина терористи дел од оваа голема групација имала за задача хаосот да го пренесе во Скопје и ...

Марковски: Терористите во Куманово не ја постигнаа целта

Точка - 11.05.2015

– Целта на кумановската група била да ја загрози безбедноста на институциите и да го заплаши населението, влевајќи му страв и несигурност, но не успеа да ја постигне целта – вели вое­ниот аналитичар Благоја Марковски во изјава за Нова Македонија.

Странските користеа информации од домашни медиуми

Пулс24 - 11.05.2015

Акцијата во Kуманово е смислено сценарио за да се спречат протестите на опозицијата кои деновиве добивале на интензитет. Тие обвинуваат дека полицијата за да се предизвика безбедносна криза поради која ќе се прогласи вонредна состојба кога се ...

(Галерија) Застрашувачки слики од разореното Куманово по терористичкиот напад

еМагазин - 11.05.2015

По судорот помеѓу македонската полиција и терористичката група во Куманово, кој траеше два дена, многу делови од градот се уништени. Вчера, доцна вечерта започна расчистувањето на теренот, а според информациите од таму ќе има многу работа.

ГАЛЕРИЈА: Морбидни фотографии од разрушеното Куманово после немирите со терористите

Пулс24 - 11.05.2015

Распаднати куќи, згради, на улиците може да се види траги од крв...Таква е состојбата во Куманово после разбивањето а терористите во Дива населба. После тешкиот судир кој во Куманово траеше 28 часа помеѓу македонскитњ порбени сили и албанските ...

Крвавото лице на злосторникот: Еве како изгледа уапсениот терорист кој убивал во Куманово!

Точка - 11.05.2015

Министерството за внатрешни работи вчера објави уште едно видео кое содржи фотографии од некои од затворениците во Куманово, а на него можат да се видат шест лица кои наводно биле дел од вооружените групи кои пустошеа низ Куманово.

ВИДЕО Крвавото лице на терористот - МВР објави уште една снимка со уапсените терористи

Sky - 11.05.2015

МВР објави уште едно видео со уапсените терористи, наречено со името "теористи во полициска ...

(ВИДЕО) Ново видео на МВР од терористите

еМагазин - 11.05.2015

Министерството за внатрешни работи објави ново видео со фотографии од некои од терористите, кои моментално се во затвор во Куманово. На видеото може да се видат шест лица кои според МВР биле дел од вооружената група со која се судри полицијата.

ОЈО: Притвор за 30 терористи – следува обдукција на загинатите

Кумановски м. - 11.05.2015

Утринава надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција заврши со распитот на триесетте члена на терористичката група, по што до судија на претходна постапка поднесе Предлог за определување на мерка ...

МВР со ново видео за терористите од Куманово

Локално - 11.05.2015

Министерството за внатрешни работи в објави уште едно видео кое содржи фотографии од некои од затворениците во Куманово, а на него можат да се видат шест лица кои биле дел од вооружените групи кои пустошеле и убивале низ Куманово.

Пустош и неодговорени прашања останаа по престрелката во Куманово

Фактор - 11.05.2015

На жителите на населбата “Дива населба” во Куманово синоќа им беше дозволено да се вратат во своите домови. Во изминатата ноќ пукање веќе немаше. А глетката по завршувањето на операцијата изгледа како вистинско бојно поле.

Фото: Ова остана по судирот меѓу македонската полиција и силно вооружени терористи

Денешен - 11.05.2015

Терористите се разбиени, а евакуираните цивили се враќаат во своите домови. Фотографии од Куманово покажуваат колку жестока битка се водела меѓу македонската полиција и силно вооружени терористи.

Обвинителството заврши со распитот на членовите на терористичката група

Денешен - 11.05.2015

Надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција утрово заврши со распитот на триесетте члена на терористичката група, по што до судија на претходна постапка поднесе Предлог за определување на мерка ...

Обвинителството одреди мерка притвор за заробените терористи

Sky - 11.05.2015

Утринава надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција заврши со распитот на триесетте члена на терористичката група, по што до судија на претходна постапка поднесе предлог за определување мерка ...

Македонците заслужуваат честитки за одбраната

Вечер Прес - 11.05.2015

Драгишиќ додава дека според добиените прелиминарни податоци, се работело за поголема група на терористи кои имале цел за извршување на напади на цели низ цела Македонија Македонците заслужуваат честитки за одбраната, вели професорот на Факултетот за ...

СДСМ се инструменти на сценариото и дел од опасната игра на терористичката група во Куманово

Пулс24 - 11.05.2015

СДСМ се инструменти на сценариото и дел од опасната игра на терористичката група која беше сузбиена во Куманово. Дел од опасната терористичка група која се лоцирала во кумановската Дива населба, ја преминала границата и влегла на територијата на ...

Еден од уапсените признал – Камениот мост бил мета на терористите

МК News - 11.05.2015

Еден од уапсените терорити кои се предадоа на истрагата и признал дека негова цел требало да бидат случајни минувачи на Камениот Мост во Скопје Камениот мост и држвни институции им биле на мета на терористите.

Обвинителството одреди мерка притвор за заробените терористи од Куманово

Локално - 11.05.2015

Утринава надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција заврши со распитот на триесетте члена на терористичката група, по што до судија на претходна постапка поднесе предлог за определување мерка ...

Обвинителството заврши со распитот на членовите на терористичката група

Н.Македонија - 11.05.2015

Надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција утрово заврши со распитот на триесетте члена на терористичката група, по што до судија на претходна постапка поднесе Предлог за определување на мерка ...

Видео снимка од МВР за акцијата во Куманово

Н.Македонија - 11.05.2015

Министерството за внатрешни работи објави нови видео од акцијата во кумановската Дива населба На видеото има снимки при апсење, како и за време на ...

Терористите планирале масовни убиства

Н.Македонија - 11.05.2015

Додека светот им оддаваше признание и почит на паднатите жртви по повод 70-годишнината од победата над фашизмот, Македонија и нашите безбедносни сили жестоко се соочија со нова форма повампирен фашизам - терористички напад и агресија на нашата ...

Кумановската Дива населба по терористичкиот напад

Идивиди - 11.05.2015

По судирот помеѓу македонската полиција и терористичката група во Куманово, кој траеше два дена, многу домови од кумановската населба Дива населба се уништени. Локалното население се врати на своите огништа по речиси 25 часовната борба меѓу ...

Обвинителството заврши со распитот на членовите на терористичката група

Lider - 11.05.2015

Надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција утрово заврши со распитот на триесетте члена на терористичката група, по што до судија на претходна постапка поднесе Предлог за определување на мерка ...

Ова остана по разбивањето на терористите во Дива населба / Фото

Lider - 11.05.2015

Терористите се разбиени, а евакуираните цивили се враќаат во своите домови. Фотографии од кумановското село покажуваат колку жестока битка се водела меѓу македонската полиција и силно вооружени терористи.

ВИДЕО од акцијата на МВР во Куманово

Lider - 11.05.2015

Полицијата денеска објави ново видео за тоа како течеше полициската акција во Куманово при што беа уапсени 30 ...