TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Градоначалникот ги обвини советниците за уцена

Време - 15.09.2007

АЕРОДРОМ Советниците ме уценуваа да им исплатам паушали за да ги усвојат деталните урбанистички планови и затоа не се појавија на денешната седница, на која тие беа на дневниот ред, рече вчера градоначалникот на Аеродром Кирил Тодоровски.

Спорот меѓу Советот и градоначалникот ја кочи урбанизацијата на Мичурин

Утрински - 15.09.2007

Општинската организација на СДСМ собира потписи да го собори Тодоровски од функцијата ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКА Триесетина жители на Мичурин вчера во дворот на Општина Аеродром протестираа поради недонесените урбанистички планови за делови од Општината, меѓу нив и ДУП за Мичурин, поради кој е закочена ...

Кривична пријава за Кирил Тодоровски

Дневник - 15.09.2007

ВО РАБОТЕЊЕТО НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА АЕРОДРОМ Тодоровски вчера претпладне беше на протестите пред Општината и не знаеше дека против него има пријава од полицијата Градоначалникот на Општина Аеродром, Кирил Тодоровски, вчера попладне доби кривична пријава за злоупотреба на службена должност, при што ...

МВР поднесе кривична пријава против градоначалникот Тодоровски

Вест - 15.09.2007

ПОРАДИ ЗЛОУПОТРЕБА НА СЛУЖБЕНА ДОЛЖНОСТ Градоначалникот со наводни службени патувања и непочитување на одлуките на Советот ја оштетил Општината за 2.201.819,00 денари Одделението за економски криминал во МВР вчера поднесе кривична пријава против градоначалникот на Аеродром Кирил Тодоровски поради ...

Кривична пријава за првиот човек на Аеродром

Утрински - 15.09.2007

Министерството за внатрешни работи вчера до Јавното обвинителство поведе кривична пријава против градоначалникот на скопската општина Аеродром, Кирил Тодоровски. Тој е осомничен за злоупотреба на службената должност во период од 2006 година, а општински пари злоупотребувал и годинава.

СДСМ собира потписи за сменување на Тодоровски

Време - 15.09.2007

Општинската организација на СДСМ за Аеродром почнала да собира потписи за сменување на градоначалникот Кирил Тодоровски, рече вчера пратеникот Игор Ивановски од оваа партија. Тој побара МВР да го уапси Тодоровски затоа што и самиот признал како ги трошел општинските пари и посочи дека ова е доказ ...

Кривична пријава за градоначалникот на Аеродром

А1 - 14.09.2007

Кривична пријава за градоначалникот на општина Аеродром Кирил Тодоровски. Обвинет е дека ја злоупотребил службената должност. Незаконски од општинската каса потрошил 35.000 евра, од нив за себе земал 4.200 евра. Градоначалникот Тодоровски не знае за кривичната пријава.

МВР му поднесе кривична пријава на Кирил Тодоровски-незаконски трошел пари

Канал5 - 14.09.2007

Кривична пријава за Кирил Тодоровски- градоначалникот на Аеродром. МВР го товари за злоупотреба на службена должност. Го оштетил општинскиот буџет за дури 36 илјади евра – го издавал весникот Аеродром без дозвола на советот. За себе од општинската каса потрошил околу 4 илјади евра.

И со обвинение, Тодоровски би останал градоначалник

Време - 11.09.2007

ЗАКОНОТ НЕ ОВОЗМОЖУВА ПРЕДВРЕМЕНА СМЕНА ОД ФУНКЦИЈАТА Кирил Тодоровски би останал градоначалник на општината Аеродром дури и кога јавното обвинителство би поднело пријава или би покренало обвинение против него, по извештајот од Државниот завод за ревизија, во кој се вели дека тој во неработни ...

Нема конкурс без спонзор

Утрински - 10.09.2007

Милан МиловановиЌ, Скопје Се обраќам до еден сериозен и коректен весник во известувањето. Сакам да ве известам дека во Општина Аеродром градоначалникот Кирил Тодоровски без објавен оглас ги вработува своите пулени во основните училишта.

Тодоровски направил ненамерни пропусти во работењето

Утрински - 10.09.2007

„Општина Аеродром останува на ставот дека нема сторено никаков криминал. Набавката на одредени артикли за репрезентација, како што се бонбони, парфеми, очила и слично, се пикантерии извлечени од текстот на претходниот извештај, на кој Општината упати забелешки, приговори и објаснувања, а кои се ...

Хајка се води против градоначалникот Тодоровски

Време - 10.09.2007

РЕАКЦИИ ПО ОБЈАВАТА НА ИЗВЕШТАЈОТ НА ДРЖАВНИТЕ РЕВИЗОРИ Општината Аеродром останува на ставот дека нема сторено никаков криминал, а точно е дека се направени некои ситни пропусти, ова е наведено во реакциите на општинарите на веб-страницата на Аеродром, откако државните ревизори обелоденија ...