TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бин Ладен никогаш нема да биде фатен

А1 - 14.10.2001

Американските авиони во текот на ноќта исфрлиле три бомби на аеродромот во Кабул, кои предизвикале силни експлозии, јавија агенциите, додавајќи дека врз цели во северниот дел на авганистанскиот главен град паднале најмалку седум проектили.

Поврзаност на Бин Ладен со Албанците

А1 - 13.10.2001

Австриските медиуми последниве денови се повеќе пишуваат за поврзаноста на шефот на терористичката организација Ал Каида, Осама бин Ладен со Албанците. Весникот „Ди Пресе“ објавува дека први реагирале македонските медуми, веднаш по терористичките напади во САД на 11-ти септември доведувајќи ги ...

Во Непал уапсени тројца продавачи на маици со ликот на бин Ладен

Вест - 13.10.2001

КАТМАНДУ (Ројтерс) - Полицијата во Непал вчера соопшти дека привела тројца бизнисмени кои продавале маици на кои бил насликан портретот на Осама бин Ладен. "Испитуваме дали само продавале маици или имале и некои други мотиви" изјави пртставник на полицијата додавајќи дека дуќанџиите биле приведени ...

САД ќе ги цензурира изјавите на бин Ладен

Вест - 13.10.2001

Кондолиза Рајс реши дека Американците не треба да чујат се што бин Ладен има да каже ВАШИНГТОН, 13 октомври (Ројтерс) - Администрацијата на Буш во четвртокот од печатените медиуми побара да не ги објавуваат во целост изјавите на Осама бин Ладен и неговите воени лидери тврдејќи дека тие може да ...

Стотици цивилни жртви на петтиот ден од бомбардирањето

Дневник - 13.10.2001

АМЕРИКАНСКИ НАПАДИ ВРЗ ТАЛИБАНЦИТЕ ВО АВГАНИСТАН Повеќе од 200 селани од источниот дел на Авганистан загинаа во завчерашните американски воздушни напади, изјави во Пакистан претставник на талибанските власти, јави Бета. Стотина цивили загинале при нападот врз селото Кадам, а уште толку загинале во ...

Во Авганистан експлозии на секои 10 секунди

А1 - 12.10.2001

Американскиот претседател Џорџ Буш им даде уште една, последна, шанса на Талибанците да го предадат Осама Бин Ладен и да ги избегнат нападите, кои се уште продолжуваат со зголемена жестина. Во текот на ноќта во Кабул се слушале експлозии на секои 10 секунди, а претпоставката е дека американските ...

Жестоки напади на САД врз Авганистан

А1 - 11.10.2001

Најновите напади на американската авијација на Авганистан, како што јавуваат тамошните медиуми, се најжестоки досега. Само во Кабул се слушнале повеќе од 100 детонации. Погодена е и една воена академија на Талибанците. Пакистанската телевизија јави дека талибанската противвоздушна одбрана пружила ...

Во Хаг сеуште нема докази за терористи поврзани со бин Ладен во Македонија

А1 - 11.10.2001

Вчера агенциите преносоа дека главниот обвинител на меѓународниот суд за воени злосторства во Хаг, Карла дел Понте изјавила оти на американскиот амбасадор за човекови права, Пјер - Ришар Проспер му предала информации кои се ондесуваат на лица кои се во врска со терористичките организации во Босна и ...

Уништени 85% од базите на Ал Каида

А1 - 10.10.2001

Главна цел на најновите напади на САД се упориштата на Талибанците во Кандар. Американската авијација ја презела контролата над авганистанскиот воздушен простор и дека најголем дел од авганистанската противавионска одбрана е уништен, изјави американскиот министер за одбрана, Доналд Рамсфелд.

Талибанците му дадоа одврзани раце на Осама бин Ладен

А1 - 10.10.2001

На Осама бин Ладен нема повеќе да му наметнуваат никакви ограничувања. Тој и неговата организација „Ал Каида" се слободни да прават што сакаат, соопшти владата на Талибанците. Оваа организација во меѓувреме се закани со понатамошни самоубиствени акции со киднапирани авиони.

Талибанците најавуваат одбрана на Авганистан од нападите на САД

Вест - 10.10.2001

Исламабад, 10 октомври - Авганистанскиот владеачки талибански режим вчера соопшти дека ќе го брани Авганистан од нападите на американските бомбардери. Во меѓувреме агенцијата "Пакистан њуз" соопшти дека талибанскиот духовен водач Мула Мухамед Омар и Осама бин Ладен се евакуирани со авион од ...

Саудиска Арабија за првпат призна поврзаност на Бин Ладен со нападите на САД

Вест - 10.10.2001

Дубаи, 10 октомври - Саудискиот министер за надворешни работи, принцот Сауд ал-Фејсал вчера во интервју за Интернет изданието на неделникот "Тајм" изјави дека постојат јасни докази за вмешаноста на Осама бин Ладен во терористичките напади на САД.

Два милиони Талибанци се спремни да умрат за Авганистан

Вест - 10.10.2001

ИСЛАМАБАД 10 окомри (Ројтерс) - Авганистанскиот амбасадор во Пакистан Мулах Абдул Салам Заиф вчера изјави дека Талибанците се подготвени да понудат два милиони животи за каузата за независност. Подготвени сме да понудиме повеќе од два милиони мачители за независноста и сувереноста ако е потребно", ...

Четворица авганистански службеници на ОН загинаа во бомбардирањата на Кабул

Вест - 10.10.2001

Кабул, 10 октомври - Четворица Авганистанци, службеници на Обединетите нации загинаа, а еден е повреден за време на прексиноќешните бомбардирања на главниот град на Авганистан, Кабул. Сите петмина работеле на расчистувањето на противтенковски мини во околината на Кабул.

Воздушните напади продолжуваат, и ноќе и дење

Дневник - 10.10.2001

ВТОР ДЕН ОД СОЈУЗНИЧКИТЕ НАПАДИ ВРЗ ТАЛИБАНЦИТЕ Американските сили прексиноќа ги продолжија воздушните напади врз талибански воени капацитети и терористички бази во Авганистан, јави Ројтерс. За разлика од првиот ден, нападите продолжија и во раните утрински часови, а во нив не учествуваа британски ...

Загинале четворица работници на ОН - Демонстрации против САД

А1 - 09.10.2001

Четворица работници на Обединетите Нации, експерти за деминирање загинале во вчерашните напади на американските и британските сили врз главниот град на Авганистан, Кабул. Еден проектил испукан од американски авиони или британски подморници ја погодил канцеларијата на техничките советници во ...

Печатот за нападите врз Авганистан

А1 - 09.10.2001

Продолжувањето на воздушните напади врз Авганистан, реакциите на запад и во муслиманските земји, како и веројатната авганистанска хуманитарна криза бидејќи Пакистан не ги отвори границите за бегалците се теми што денеска ги исполнуваат британските весници.

Балканот за прв пат едногласен - поддршка на акцијата на САД врз Авганистан

А1 - 09.10.2001

Цврстата поддршка на меѓународната антитерорисричка коалиција најавија сите балкански држави залагајќи се за тесна и континуирана соработка со сите меѓународни институции кои се борат против тероризмот и организираниот криминал, иако тоа би можело да ги доведе во прашање и поединци и структури на ...

САД нападите ќе ги прошири врз други земји

А1 - 09.10.2001

Експлозии на бомби од американско - британските авони и дејство на противоздушна одбрана на Талибанците одекнуваат вечерва во Херат, град на западот на Авганистан. Цел на новиот бран напади е аеродромот односно воздухопловната база на талибанската војска.

Палестина ја одбива поддршката од Бин Ладен

Вест - 09.10.2001

ЕРУСАЛИМ, 9 октомври (Ројтерс) - Еден висок официјален претставник на Палестина вчера по американската воздушна кампања против Авганистан изјави дека Палестинците го одбиле обидот на Осама бин Ладен своите следни напади против САД да ги поврзе со нивната кауза.

Британија е подготвена за долга војна со Авганистан

Вест - 09.10.2001

ЛОНДОН, 9 октомври (Ројтерс) - Британија вчера изјави дека се подготви за долга војна во Авганистан и за ризикот од одмазднички напади во откако им се придружи на САД во првиот ракетен напад на Осама бин Ладен и неговите талибански заштници.

ОСАМА БИН ЛАДЕН: Америка веќе никогаш нема да се чувствува безбедна

Вест - 09.10.2001

Кабул, 9 октомври - "Америка е исполнета со страв. Она што Америка денеска го доживува ние го чувствувавме со години", изјави завжера саудискиот терорист Осама бин Ладен во обраќањето преку арапската телевизија Ал-Џазеира, за кое не се знае кога е снимено, односно дали пред или по нападот на САД ...

САД и Британија го нападнаа Авганистан

Вест - 09.10.2001

Завчера во 18 часот и 20 минути здружените американско-британски сили започнаа напади врз цели на талибанските сили во Авганистан кој му дава засолниШте на саудискиот дисидент осама бин ладен,... Завчера во 18 часот и 20 минути здружените американско-британски сили започнаа напади врз цели на ...

Талибанците ќе пружаат отпор на воздушните напади

Вест - 09.10.2001

ИСЛАМАБАД, 9 октомври (Ројтерс) - Кабинетот на авганистанското талибанско движење вчера донесе одлука да пружи отпор на воздушниот напад предводен од САД. Портпаролот на талибанската влада соопшти дека на вонредната средба на кабинетот што се одржа во Кабул исто така беше одлучено да се зајакнат ...

"Американците ќе немаат мир"

Дневник - 09.10.2001

БИН ЛАДЕН се заколна Веднаш откако првите крстосувачки проектили паднаа врз Кабул, катарската телевизија Ал Џезера објави снимено интервју на саудискиот терорист Осама бин Ладен, јави Ројтерс. Бин Ладен се закани дека откако го нападнале Авганистан, САД повеќе нема да имаат мир.

Москва, Пекинг и Њу Делхи не се противат, муслиманските земји молчат

Дневник - 09.10.2001

РЕАКЦИИ ПО НАПАДИТЕ ВРЗ АВГАНИСТАН Во неколку пакистански градови вчера избија силни антиамерикански демонстрации, а најлошо е во Куета и во Пешевар Светот различно реагираше на американските и британските напади врз талибанското движење во Авганистан и врз базите на Осама бин Ладен, јави Ројтерс.

САД со проектили си го расчистуваат патот до Осама

Дневник - 09.10.2001

ПРВА ФАЗА ОД СОЈУЗНИЧКИТЕ НАПАДИ ВРЗ ТАЛИБАНЦИТЕ - Според авганистански извори, при бомбардирањето загинале дваесетина цивили - Главна цел на првата фаза од акцијата е создавање воен баланс во Авганистан - Опозициските сили најавија дека ќе го освојат Кабул за неколку дена Соединетите Американски ...

Антитерористичкиот поход не смее да запре

Дневник - 09.10.2001

Коментар - Митко Билјаноски Со канонада врз камповите на Осама бин Ладен и неговите заштитници - талибанците, Американците завчера ја почнаа најавуваната војна против тероризмот. Првата голема војна во третиот милениум има многу специфичен и чувствителен карактер.

Талибанците: Ова е страшен терористички напад

А1 - 08.10.2001

Америка и Британија започнаа серија нови напади, а талибанската влада и по синоќешниот фијаско се уште цврсто ги држи своите позиции и не отстапува од својот став за непредавање на Осама бин Ладен. Талибански официјални лица ја опишаа акцијата како страшен терористички напад, но не известија за ...

Бин Ладен планира фронт и на Балканот

А1 - 08.10.2001

Приврзаниците на Осама бин Ладен од мрежата „Ал Каида” во борбата против САД се подготвуваат да отворат фронт и на Балканот, пишува весникот „Московски новости”, повикувајќи се на израелски разузнавачки извори. Според истите извори, вториот човек на „Ал Каида”, Аиман Ал Зауахири веќе наредил ...

Светот ја поддржува американската акција

А1 - 08.10.2001

„Германија им дава безрезервна поддршка на САД во нивната акција против „терористичките цели“ во Авганистан“, изјави германскиот канцелар Герхард Шредер, кој во синоќешното соопштение уште еднаш ја потенцираше „германската безгранична солидарност со САД“.

Трајковски ја поздравува акцијата на САД против Авганистан

А1 - 08.10.2001

Македонскиот претседател денеска изрази „целосна и безрезервна поддршка" за нападите што ги презедоа САД против целите во Авганистан, квалификувајќи го тоа како „право на делување во самоодбрана и акција како дел од борбата против тероризмот и сите оние што го поддржуваат".

Со нападот на САД се предизвика најтешката светска хуманитарна криза

А1 - 08.10.2001

Американските напади врз Авганистан предизвикаа илјадници луѓе да ги напуштат градовите Кабул, Кандахар, Џалалабад плашејќи се од дополнителни американски воздушни напади. До сега, според информациите на УНХЦР во соседните земји на Авганистан, Пакистан и Иран, се наоѓаат над 3.500.000 бегалци.

САД ќе го нападне Авганистан "многу скоро"

Вест - 08.10.2001

Талибанците распоредија 8000 војска на границата со Узбекистан ЏАБАЛ-УС-САРАЈ- инистерпот за надворешни работи на опозиционата Северна алијанса на Авганстан вчера рече дека САД ќе го нападне Авганистан од воздух најверјатно за неколку часа.

Нови напади врз Америка можеда се очекуваат со сигурност

Дневник - 08.10.2001

ЦИА И ФБИ ПРЕДУПРЕДУВААТ Голем проблем, според ЦИА, е тоа што организацијата Ал Каеда на Бин Ладен ги менува своите тактики и нема "свој" препознатлив начин на напаѓање Американските агенции ФБИ и ЦИА го предупредиле Конгресот дека не само што можат да се очекуваат нови терористички напади врз ...