TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стефановиќ - САД и Приштина дезинформират, не сме го признале Косово

Inpress - 26.02.2012

Белград, 26. февруари 2012 (ИНПРЕС) Со потпишувањето на договорот во Брисел меѓу властите во Белград и Приштина не се признава независноста на Косово туку и се дава нов живот на резолуцијата 1244 на ...

МНР го поздрави договорот Белград - Приштина

Телма - 25.02.2012

Министерството за надворешни работи на Република Македонија го поздравува постигнатиот договор меѓу српските и косовските преговарачи во Брисел, за претставување на Косово на состаноците на ...

МНР: Договорот меѓу Белград и Приштина покажа дека со дијалог може се да се реши

Канал5 - 25.02.2012

Министерството за надворешни работи на Република Македонија го поздрави постигнатиот договор меѓу српските и косовските преговарачи во Брисел, за претставување на Косово на состаноците на ...

ДУИ го поздрави договорот белград - приштина

Телма - 25.02.2012

Демократската унија за интеграција го поздравува договорот постигнат во Брисел помеѓу Република Косово и Србија, кој го оценува како мошне значаен за Косово и Регионот.

МНР: Договорот Белград - Приштина доказ дека со дијалог се решаваат сите прашања

Дневник - 25.02.2012

Министерството за надворешни работи на Република Македонија го поздравува постигнатиот договор меѓу српските и косовските преговарачи во Брисел, за претставување на Косово на состаноците на ...

Клинтон: Ќе се зголеми бројот на држави што ќе го признаат Косово

Deutsche Welle - 25.02.2012

Министерката за надворешни работи на САД Хилари Клинтон како многу паметна и храбра ја оцени одлуката на косовските власти за договор со Белград за претставувањето во меѓународните организации.

Фејт: Договорот ги приближува и Приштина и Белград до Европа

Дневник - 25.02.2012

Меѓународниот цивилен претставник на Косово Питер Фејт го поздрави денеска договорот кој е постигнат денеска во Брисел меѓу претставниците на Косово и на Србија.

ДУИ го поздрави договорот помеѓу Белград и Приштина

МКД - 25.02.2012

Демократската унија за интеграција го поздравува договорот постигнат во Брисел помеѓу Република Косово и Србија. „Договорот, координиран со нашите пријатели во Брисел и Вашингтон, ги поставува ...

МНР го поздрави договорот меѓу Белград и Приштина

Курир - 25.02.2012

Министерството за надворешни работи на Република Македонија го поздравува постигнатиот договор меѓу српските и косовските преговарачи во Брисел, за претставување на Косово на состаноците на ...

МНР го поздрави договорот Белград и Приштина

Р.С.Европа - 25.02.2012

Министерството за надворешни работи на Република Македонија го поздравува постигнатиот договор меѓу српските и косовските преговарачи во Брисел, за претставување на Косово на состаноците на ...

МНР: Договорот меѓу Белград и Приштина доказ дека сè може да се реши

+инфо - 25.02.2012

Министерството за надворешни работи го поздрави постигнатиот договор меѓу српските и косовските преговарачи во Брисел, за претставување на Косово на состаноците на регионалните иницијативи, како и за ...

Договорот е доказ дека низ дијалог можат да се решат сите отворени прашања

МРТ - 25.02.2012

Tweet Министерството за надворешни работи на Република Македонија го поздравува постигнатиот договор меѓу српските и косовските преговарачи во Брисел, за претставување на Косово на состаноците на ...

ДУИ го поздрави договорот Белград- Приштина

Press24 - 25.02.2012

Демократската унија за интеграција (ДУИ) го поздравува договорот постигнат во Брисел меѓу Република Косово и Република Србија што претставува значаен момент за Косово и регионот, се вели во писмената ...

ДУИ го поздрави постигнатиот договор помеѓу Белград и Приштина

Press24 - 25.02.2012

Демократската унија за интеграција го поздравува договорот постигнат во Брисел помеѓу Република Косово и Србија, кој го оценува како мошне значаен за Косово и Регионот.

МНР: Договорот меѓу Белград и Приштина доказ дека со дијалог се решава се’

Нетпрес - 25.02.2012

Министерството за надворешни работи го поздравува постигнатиот договор меѓу српските и косовските преговарачи во Брисел, за претставување на Косово на состаноците на регионалните иницијативи, како и ...

МНР - Договорот меѓу Белград и Приштина доказ дека низ дијалог можат да се решат сите отворени прашања

Inpress - 25.02.2012

Скопје, 25. февруари 2012 (ИНПРЕС) Министерството за надворешни работи на Република Македонија го поздравува постигнатиот договор меѓу српските и косовските преговарачи во Брисел, за претставување на ...

МНР: Договорот меѓу Белград и Приштина доказ дека со дијалог може се

Сител - 25.02.2012

Министерството за надворешни работи на Република Македонија го поздравува постигнатиот договор меѓу српските и косовските преговарачи во Брисел, за претставување на Косово на состаноците на ...

ДУИ ги поздрави постигнатиот договор помеѓу Белград и Приштина

Сител - 25.02.2012

Демократската унија за интеграција го поздравува договорот постигнат во Брисел помеѓу Република Косово и Србија, кој го оценува како мошне значаен за Косово и Регионот.

Хрватскиот претседател Јосиповиќ го поздрави договорот меѓу Белград и Приштина

Press24 - 25.02.2012

Претседателот на Хрватска, Иво Јосиповиќ денеска го поздрави договорот постигнат во дијалогот меѓу Белград и Приштина, оценувајќи дека тој ќе даде дополнителен стимул за европската интеграција на ...

Жбогар: Договорот добар за Косово

Р.С.Европа - 25.02.2012

Специјалниот претставник на Европската унија на Косово, Самуел Жбогар денеска во писмена изјава наведува дека ЕУ цврсто верува оти договорот за регионалното претставување е добар за напредокот и ...

ДУИ го поздравува договорот меѓу Белград и Приштина

Макфакс - 25.02.2012

Демократската унија за интеграција (ДУИ) го поздравува договорот постигнат во Брисел меѓу Република Косово и Република Србија што претставува значаен момент за Косово и регионот, се вели во ...

ДУИ го поздрави договорот меѓу Белград и Приштина

+инфо - 25.02.2012

Демократската унија за интеграција го поздрави договорот, постигнат во Брисел, меѓу Република Косово и Република Србија, што претставува значаен момент за Косово и регионот, пишува во синоќешната ...

ДУИ ги поздрави постигнатиот договор помеѓу Белград и Приштина

МРТ - 25.02.2012

Tweet Демократската унија за интеграција го поздравува договорот постигнат во Брисел помеѓу Република Косово и Србија, кој го оценува како мошне значаен за Косово и Регионот.

Македонското МНР го поздравува договорот Белград - Приштина

Макфакс - 25.02.2012

Македонското Министерство за надворешни работи го поздравува постигнатиот договор меѓу српските и косовските преговарачи во Брисел, за претставување на Косово на состаноците на регионалните ...

МНР: Договорот меѓу Белград и Приштина доказ дека низ дијалог можат да се решат сите отворени прашања

Press24 - 25.02.2012

Министерството за надворешни работи на Република Македонија го поздравува постигнатиот договор меѓу српските и косовските преговарачи во Брисел, за претставување на Косово на состаноците на ...

“Самоопределување“ најави протест заради договорот меѓу Србија и Косово

Нетпрес - 25.02.2012

Движењето на косовските Албанци “Самоопределување“, незадоволно од договорот меѓу Белград и Приштина за регионалното претставување на Косово, одлучи да повика на “општонароден протест“ во понеделник ...

МНР: Договорот меѓу Белград и Приштина е пример за сите отворени прашања

МКД - 25.02.2012

Постигнатиот договор меѓу Белград и Приштина под покровителство на Европската Унија е во насока на унапредување и зајакнување на стабилноста и соработката во регионот, но и конкретен пример дека ...

ДУИ го поздравува договорот меѓу Србија и Косово

Нетпрес - 25.02.2012

Демократската Унија за Интеграција го поздравува договорот постигнат во Брисел помеѓу Косово и Србија што, како што наведува партијата, претставува значаен момент за Косово и регионот.

Што стои во договорот помеѓу Белград и Приштина

Inpress - 25.02.2012

Белград, 25. февруари 2012 (ИНПРЕС) Приштина и Белград постигнаа договор во Брисел за реагионалното претставување на Косово.

Хрватскиот претседател го поздрави договорот Белград- Приштина

Р.С.Европа - 25.02.2012

Претседателот на Хрватска, Иво Јосиповиќ денеска го поздрави договорот постигнат во дијалогот меѓу Белград и Приштина, оценувајќи дека тој ќе даде дополнителен стимул за европската интеграција на ...

Стефановиќ: Србија не го призна Косово

Алфа - 25.02.2012

Шефот на српскиот преговарачки тим, Борислав Стефановиќ, изјави дека со договорот постигнат во Брисел, Србија не го признала Косово, ниту некогаш ќе го стори тоа.

Жбогар: Договорот добар за Косово

Press24 - 25.02.2012

Специјалниот претставник на Европската унија на Косово, Самуел Жбогар денеска во писмена изјава наведува дека ЕУ цврсто верува оти договорот за регионалното претставување е добар за напредокот и ...

ДУИ: договорот Приштина - Белград потик за регионот

Р.С.Европа - 25.02.2012

Демократската унија за интеграција го поздрави договорот постигнат во Брисел помеѓу Република Косово и Србија, кој го оценува како мошне значаен за Косово и Регионот.

Договорот меѓу Белград и Приштина поздравен од страна на ДУИ

Sky - 25.02.2012

Договорот меѓу Република Косово и Република Србија постигнат во Брисел, поздравен од страна на Демократската унија за интеграција- ДУИ.

Договорот помеѓу Белград и Приштина поздравен од МНР

Sky - 25.02.2012

Договор меѓу српските и косовските преговарачи во Брисел, беше поздравен од Македонското Министерство за надворешни работи.

МНР го поздрави договорот меѓу Белград и Приштина

Н.Македонија - 25.02.2012

Македонското министерството за надворешни работи го поздравува постигнатиот договор меѓу српските и косовските преговарачи во Брисел, за претставување на Косово на состаноците на регионалните ...

Косово доби име со фуснота

Н.Македонија - 25.02.2012

Белград и Приштина различно го толкува-ат договореното регионално прет- ставување на Косово Преговарачките тимови на Белград и на Приштина вчера во Брисел постигнаа договор за регионалното ...

МНР: Договорот меѓу Белград и Приштина доказ дека низ дијалог можат да се решат сите отворени прашања

Идивиди - 25.02.2012

Министерството за надворешни работи на Република Македонија го поздравува постигнатиот договор меѓу српските и косовските преговарачи во Брисел, за претставување на Косово на состаноците на ...

Белград и Приштина се договорија за претставувањеto на Косово

Телма - 24.02.2012

Преговарачките тимови на Белград и Приштина денеска во Брисел постигнаа договор за регионалното претставување на Косово, кој според српски извори, не „содржи елементи на државност на Косово и не го ...

Белград и Приштина договорија регионална фуснота за Косово

Дневник - 24.02.2012

Според српски медиуми, Белград и Приштина после маратонски преговори во Брисел синоќа и денеска, се договорија околу прашањето за претставувањето на Косово во меѓународните односи.

За Косово- фуснота, за Србија- ЕУ перспектива

Deutsche Welle - 24.02.2012

Делегациите на Белград и Приштина денеска во Брисел постигнаа договор околу клучното прашање за регионалното претставување на Косово и режимот на интегрирано гранично управување.

Белград и Приштина постигнаа договор - Србија сега се надева во март да стане кандидат за членство во ЕУ

Канал5 - 24.02.2012

Постигнат е договор за регионалното претставување на Приштина и за спроведување на спогодбата за интегрирано управување со премините – пишува Блиц.

Постигнат договор за претставување на Косово

Утрински - 24.02.2012

Договорот според српски извори, не содржи елементи на државност на Косово и не го прејудицира статусот Преговарачките тимови на Белград и Приштина денеска во Брисел постигнаа договор за регионалното ...

Тадиќ: Единствена реална политика е „и Европа и Косово“

24 Вести - 24.02.2012

Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска оцени, по повод вестите за резултатот од дијалогот во Брисел, дека политиката „и Европа и Косово“, за која доби поддршка од граѓаните на Србија, е потврдена ...

Тахири: Косово е еднакво со другите држави во регионот

24 Вести - 24.02.2012

Шефот на приштинскиот тим Едита Тахири изјави денеска, по постигнувањето на договорот во дијалогот со Белград, дека Косово од сега ќе биде претставувано еднакво како и другите држави во регионот и ...

Тадиќ го поздрави денешниот договор меѓу Белград и Приштина

Р.С.Европа - 24.02.2012

Претседателот на Србија Борис Тадиќ го денешниот поздрави договор меѓу Белград и Приштина, оценувајки дека со тоа Косово, на регионалните собири, нема да биде претставувано како независна држава.

Белград и Приштина постигнаа договор за регионалното претставување на Косово

Нетпрес - 24.02.2012

Тимовите на Белград и Приштина денеска во Брисел постигнаа договор за регионалното претставување на Косово, кој што, во рамките на барањата на Белград, нема елементи на државност на Косово, ниту го ...

Постигнат договор за регионалното претставување на Косово

Кајгана - 24.02.2012

Делегациите на Белград и Приштина постигнаа договор за регионалното претставување на Косово и интегрираното управување со премините, изјави шефот на белградскиот тим Борислав Стефановиќ.

Тадиќ - И Европа и Косово!

Inpress - 24.02.2012

Белград, 24. февруари 2012 (ИНПРЕС) Претседателот на Србија Борис Тадиќ, по позитивната вест од Брисел за постигнатиот договор со Приштина, изјави дека со тоа е потврдена неговата политика „и Европа ...

Договорот на тимовите на Белград и Приштина е голем чекор напред

МРТ - 24.02.2012

Tweet Високата претставничка на ЕУ Кетрин Ештон и еврокомесарот за проширување Штефан Филе изјавија дека договорот на тимовите на Белград и Приштина е голем чекор напред и нагласија дека се особено ...

Тадиќ: Единствена реална политика е „и Европа и Косово“

МРТ - 24.02.2012

Tweet Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска оцени, по повод вестите за резултатот од дијалогот во Брисел, дека политиката „и Европа и Косово“, за која доби поддршка од граѓаните на Србија, е ...

Тахири: Косово е еднакво со другите држави во регионот

Press24 - 24.02.2012

Шефот на приштинскиот тим Едита Тахири изјави денеска, по постигнувањето на договорот во дијалогот со Белград, дека Косово од сега ќе биде претставувано еднакво како и другите држави во регионот и ...

Тачи: Косово од денеска со своето име

Р.С.Европа - 24.02.2012

Премиерот на Косово Хашим Тачи денеска оцени дека договорите постигнати во Брисел се исклучително значајни и оти со нив Косово доби меѓународен државен субјективитет.

Белград и Приштина се договорија за името

+инфо - 24.02.2012

Шефот на белградскиот преговарачки тим Борислав Стефановиќ соопшти дека е договорено до името на Косово да стои фуснота со формулација што не го прејудицира статусот на Косово.

Клинтон го поздрави договорот на Србија и Косово

Макфакс - 24.02.2012

Косово и Србија сторија уште еден важен исчекор кој приближувањето на заедничката европска иднина“, оцени денеска американската државна секретарка, Хилари Клинтон.

Косово се кандидира за членство во 36 регионални иницијативи

Press24 - 24.02.2012

-Приштина ќе има право да потпишува спогодби, што ќе и овозможи да ја засили соработката со останатите земји и да стане одговорен член на меѓународната заедница.

Клинтон го поздрави договорот меѓу Белград и Приштина

Р.С.Европа - 24.02.2012

Американскиот државен секретар Хилари Кинтон оцени дека со денешниот договор Косово и Србија направиле уште еден важен чекор за приближување кон заедничката европска иднина.

Фејт: Договорот ги приближува и Приштина и Белград до Европа

Сител - 24.02.2012

Меѓународниот цивилен претставник на Косово Питер Фејт го поздрави денеска договорот кој е постигнат денеска во Брисел меѓу претставниците на Косово и на Србија.

Конечно договор меѓу Белград и Приштина

Алфа - 24.02.2012

Преговарачките тимови на Белград и Приштина во Брисел постигнаа договор за регионалното претставување на Косово, кој според српската страна, не „содржи елементи на државност и не го прејудицира ...

Косовското радикално движење „Самоопределување“ објави протест против денешната спогодба меѓу Приштина и Белград

Сител - 24.02.2012

Лидерите на косовското радикално движење „ Самоопределување“ за понеделник закажаа протестен митинг пред зградата на владата во Приштина по повод спогодбата за претставување на Косово на регионалните ...

Тачи: Донесовме одлука за иднината на Косово

Курир - 24.02.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека со договорот за регионално претставување Косово во ЕУ добило меѓународен државен субјективитет и дека станува збор за одлука за интеграција, а не за ...

Белград и Приштина постигнаа договор

Inpress - 24.02.2012

Брисел, 24. февруари 2012 (ИНПРЕС) Делегациите на Белград и Приштина денеска во Брисел постигнаа договор околу клучното прашање за регионалното претставување на Косово и режимот на интегрирано ...

Белград и Приштина постигнаа договор за регионалното претставување на Косово

МРТ - 24.02.2012

Tweet Преговарачките тимови на Белград и Приштина денеска во Брисел постигнаа договор за регионалното претставување на Косово, кој според српски извори, не „содржи елементи на државност на Косово и ...

Тадиќ: Единствена реална политика е „и Европа и Косово“

Press24 - 24.02.2012

Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска оцени, по повод вестите за резултатот од дијалогот во Брисел, дека политиката „и Европа и Косово“, за која доби поддршка од граѓаните на Србија, е потврдена ...

Белград и Приштина постигнаа договор за регионалното претставување на Косово

Сител - 24.02.2012

Преговарачките тимови на Белград и Приштина денеска во Брисел постигнаа договор за регионалното претставување на Косово, кој според српски извори, не „содржи елементи на државност на Косово и не го ...

Белград и Приштина постигнаа договор

Курир - 24.02.2012

Преговарачките тимови на Белград и Приштина денеска во Брисел постигнаа договор за регионалното претставување на Косово, кој според српски извори, не „содржи елементи на државност на Косово и не го ...

Селими: Косово кандидат за членство во 36 регионални иницијативи

Курир - 24.02.2012

Косово почнува процедура за членство во 36 регионални иницијативи, соопшти денеска косовскиот заменик министер за надворешни работи Петрит Селими.

Фејт: Договорот ги приближува и Приштина и Белград до Европа

МРТ - 24.02.2012

Tweet Меѓународниот цивилен претставник на Косово Питер Фејт го поздрави денеска договорот кој е постигнат денеска во Брисел меѓу претставниците на Косово и на Србија.

Продолжува дијалогот Белград-Приштина

МРТ - 24.02.2012

Tweet Разговорите на преговарачките тимови Белград-Приштина прекинати се синоќа во Брисел и денеска ќе бидат продолжени.

Дијалог Белград – Приштина, трет ден

Алфа - 24.02.2012

Преговарачките тимови на Белград и Приштина денеска ќе го продолжат дијалогот, кој доцна синоќа беше прекинат, за регионалното претставување на Косово и интегрираното управување со административните ...

Тачи - Србија ќе го признае независно Косово

Inpress - 24.02.2012

Приштина, 24. февруари 2012 (ИНПРЕС) Со најновиот договор што ќе биде постигнат и потпишан во Брисел, Србија практично ќе ја признае независноста на Косово, изјави премиерот на Косово Хашим Тачи.

Продолжија разговорите за регионалното претставување на Косово

Макфакс - 24.02.2012

Дијалогот меѓу Белград и Приштина за регионалното претставување на Косово продолжи во петок наутро, јавува агенцијата Бета, повикувајќи се на извори од Европската унија(ЕУ) во Брисел.

„Економист“: Резултатите од дијалогот Белград-Приштина ќе влијаат на кандидатурата и изборите во Србија

Press24 - 24.02.2012

Според магазинот, постигнувањето договор за претставувањето на Приштина е еден од условите Белград да го добие статусот кандидат за членство во ЕУ, што ќе претставува „вредна награда“, а на Косово ќе ...

Во тек дијалогот Белград - Приштина

Алфа - 24.02.2012

Дијалогот меѓу Белград и Приштина е во тек, јавуваат од Европската комисија во Брисел. Претходно, извори од Брисел, за српски Танјуг изјавија дека договорот за регионалното претставување на Косово, ...

Постигнат договор за регионалното претставување на Косово

Макфакс - 24.02.2012

Делегациите на Белград и Приштина постигнаа договор за регионалното претставување на Косово и интегрираното управување со премините, изјави шефот на белградскиот тим Борислав Стефановиќ.

„Самоопределување“ објави протест против спогодбата меѓу Приштина и Белград

МРТ - 24.02.2012

Tweet Лидерите на косовското радикално движење „ Самоопределување“ за понеделник закажаа протестен митинг пред зградата на владата во Приштина по повод спогодбата за претставување на Косово на ...

Резултатите од дијалогот Белград-Приштина ќе влијаат на изборите во Србија

МРТ - 24.02.2012

Tweet Иако преговорите меѓу Белград и Приштина под покровителство на ЕУ се одвиваат во напната атмосфера, постигнувањето договор за регионалното претставување на Косово би било од полза за двете ...

Постигнат договор во Брисел

Алфа - 24.02.2012

Преговарачките тимови на Белград и Приштина денеска во Брисел постигнаа договор за регионалното претставување на Косово, кој според српски извори, не „содржи елементи на државност на Косово и не го ...

Белград и Приштина постигнаа договор за регионално претставување на Косово

Вечер Прес - 24.02.2012

Поточно, тоа во практика ќе изгледа вака. На натписот или таблата ќе пишува Косово, но ќе има и ѕвездичка (*), а во фуснота ќе биде назначено: "Оваа ознака (или натпис) не го прејудицира статусот на ...

Договор помеѓу Белград и Приштина за претставувањето на Косово

Sky - 24.02.2012

Денеска во Брисел бил постигнат договор за регионално претставување на Косово, меѓу Белград и Приштина, кој според информации од српските извори, договорот не „содржи елементи на на државност на ...

Селими: Косово кандидат за членство во ЕУ

Sky - 24.02.2012

Денеска косовскиот заменик министер за надворешни работи Петрит Селими соопшти дека Косово ја започнува процедурата за членство во 36 регионални иницијативи, откако на денешната средба меѓу Приштина ...

Тачи: Договорот е за интеграција, а не за изолација на Косово

Н.Македонија - 24.02.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска изјави дека со договорот за регионално претставување Косово во ЕУ добило меѓународен државен субјективитет и дека станува збор за одлука за интеграција, а не за ...

Косово се кандидира за прием во 36 регионални иницијативи

Н.Македонија - 24.02.2012

Косовскиот заменик министер за надворешни работи Петрит Селими денеска соопшти дека Косово почнува процедура за членство во 36 регионални иницијативи, откако денеска во рамки на дијалогот ...

Белград и Приштина постигнаа договор за регионално претставување на Косово

eReporter - 24.02.2012

Делегациите на Белград и Приштина денеска во Брисел постигнаа договор за регионално претставување на Косово, изјави за српските медиуми Борислав Стефановиќ, шефот на српскиот преговарачки тим.

Тачи - Србија денеска ќе го признае Косово

Утрински - 23.02.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека Србија со новиот договор во Брисел, ќе ја признае независноста на Косово, јавија белградски медиуми.

Тачи: Србија денеска ќе го признае Косово

24 Вести - 23.02.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека Србија со новиот договор во Брисел, ќе ја признае независноста на Косово, јавија белградски медиуми.

Стефановиќ: Преговорите се тешки

Deutsche Welle - 23.02.2012

Во Брисел треба да продолжи дијалогот Белград-Приштина. Шефот на преговарачкиот тим на Србија укажа дека позициите на двете страни и натаму се „оддалечени“.

Тачи: Србија денес ќе го признае Косово

Кирилица - 23.02.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека Србија со новиот договор во Брисел, ќе ја признае независноста на Косово, јавија белградски медиуми.

Тачи: Србија денеска ќе го признае Косово

+инфо - 23.02.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека Србија со новиот договор во Брисел, ќе ја признае независноста на Косово, јавија белградски медиуми.

Тачи: Србија денеска ќе го признае Косово

Сител - 23.02.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека Србија со новиот договор во Брисел, ќе ја признае независноста на Косово, јавија белградски медиуми.

Денеска продолжуваат преговорите на српската и косовската делегација

Р.С.Европа - 23.02.2012

Српската и косовската делегација денеска во Брисел ќе ги продолжат разговорите за регионално претставување на Косово. Шефот на преговарачкиот тим на Србија Борислав Стефановиќ изјави дека преговорите ...

Тачи: Србија денеска ќе го признае Косово

Курир - 23.02.2012

Хашим Тачи, премиерот на Косово денеска изјави дека со новиот договор во Брисел на Србија, ќе ја признаат независноста на Косово, јавија белградските медиуми.

Втор ден од преговорите Белград- Приштина

Алфа - 23.02.2012

Делегациите на Белград и Приштина денеска ги продолжуваат разговорите во Брисел, откако ниту по 20 часа преговори не постигнаа договор за регионалното претставување на Косово.

Белград и Приштина без решение за регионалното претставување на Косово

Нетпрес - 23.02.2012

Разговорите меѓу Белград и Приштина ќе продолжат утрово во Брисел откако двете страни ни по деветчасовните разговори што се водеа вчера не успеаја да постигнат договор за регионалното претставување ...

Продолжија преговорите Белград - Приштина

Алфа - 23.02.2012

Дијалогот меѓу Белград и Приштина е продолжен изутрината во Брисел, откако двете страни вчера не постигнаа напредок за регионалното претставување на Косово.

Тачи: Србија денеска ќе го признае Косово

МРТ - 23.02.2012

Tweet Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека Србија со новиот договор во Брисел, ќе ја признае независноста на Косово, јавија белградски медиуми.

Српскиот претседател Тадиќ песимист за европскиот статус

Макфакс - 23.02.2012

Српскиот претседател Борис Тадиќ вели дека не е оптимист во поглед на европскиот статус на Србија, пишува во четвртокот белградскиот дневен весник Вечерње новости.

Тачи-Србија денеска ќе ја признае независноста на Косово

Р.С.Европа - 23.02.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека со новиот договор, што ќе биде постигнат денеска во Брисел, Србија ќе ја признае независноста на Косово.

Тачи:Србија ќе ја прифати косовската независност

Макфакс - 23.02.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи во денешниот број на приштинскиот весник „Експрес“ изјави дека Србија денеска, со најновиот договор во дијалогот со Приштина што се очекува да биде постигнат во четврток ...

Тадиќ разговарал со Ештон за кандидатскиот статус на Србија

Р.С.Европа - 23.02.2012

Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска телефонски разговараше со шефот на дипломатијата на ЕУ Кетрин Ештон за можностите на Србија да добие кандидатски статус за членство во Унијата.

Тачи: Србија денеска ќе го признае Косово

Press24 - 23.02.2012

Со новиот договор, што ќе биде постигнат денеска во Брисел, Србија ќе ја признае независноста на Косово, изјави Тачи за Експрес.

Тачи: Србија ќе ја прифати косовската независност

Кајгана - 23.02.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи во денешниот број на приштинскиот весник „Експрес“ изјави дека Србија денеска, со најновиот договор во дијалогот со Приштина што се очекува да биде постигнат денес ...

Тадиќ и Ештон разговараа за кандидатскиот статус на Србија

Sky - 23.02.2012

Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска телефонски разговарал со шефот на дипломатијата на Европската Унија можностите на Србија да добие кандидатски статус за влез во ЕУ.

Стефановиќ:Преговорите се тешки, позициите спротивставени

Канал 77 - 23.02.2012

Шефот на преговарачкиот тим на Србија Борислав Стефановиќ изјави во среда вечер дека дијалогот со Приштина ќе продолжи во четврток, но укажа дека позициите на двете страни и натаму се „оддалечени“.

Србија денеска ќе го признае Косово

Идивиди - 23.02.2012

Приштина, 23 февруари 2012 (МИА) - Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека Србија со новиот договор во Брисел, ќе ја признае независноста на Косово, јавија белградски медиуми.

Тадиќ: Не сум оптимист за статусот

Идивиди - 23.02.2012

...но правам се за да го добиеме Белград, 22 февруари 2012 (МИА) - Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска изјави дека во овој момент не може да искаже оптимизам во поглед на добивањето кандидатски ...

Нова рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина

Утрински - 22.02.2012

Денеска во Брисел треба да се одржи новата рунда од преговорите меѓу Белград и Приштина, на кои според најавите, треба да стане збор за регионалното претставување на Косово и за интегрираното ...

Во фуснотата за Косово и резолуцијата 1244

Deutsche Welle - 22.02.2012

Во Брисел продолжи дијалогот Белград-Приштина. Една од темите е решението за регионалното претставување на Косово, кое наиде на поделени реакции во Приштина.

Во Брисел почнаа преговорите меѓу Белград и Приштина

МРТ - 22.02.2012

Tweet Нова рунда преговори меѓу Белград и Приштина започна денеска во Брисел. Главни теми на разговорите ќе бидат регионалното претставување на Косово и примена на постигнатите договори.

Тадиќ: Незнам дали ќе добиеме покана за членство во ЕУ

Курир - 22.02.2012

Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска изјави дека во овој момент не може да искаже оптимизам во поглед на добивањето кандидатски статус на Србија за членство во ЕУ, но до последен момент ќе се ...

Тадиќ: Не сум оптимист за статусот, но правам се за да го добиеме

Press24 - 22.02.2012

Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска изјави дека во овој момент не може да искаже оптимизам во поглед на добивањето кандидатски статус на Србија за членство во ЕУ, но до последен момент ќе се ...

Тадиќ: Не сум оптимист за статусот, но правам се за да го добиеме

МРТ - 22.02.2012

Tweet Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска изјави дека во овој момент не може да искаже оптимизам во поглед на добивањето кандидатски статус на Србија за членство во ЕУ, но до последен момент ќе ...

Приштина во паника, Тачи го подигна нивото на безбедност

Курир - 22.02.2012

Додека тимовите за дијалог на Белград и Приштина разговараат во Брисел за регионалното претставување на Косово, во центарот на вниманието во Приштина е фуснота, поради која косовските власти трпат ...

Тадиќ е песимист за кандидатскиот статус

+инфо - 22.02.2012

Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска изјави дека во овој момент не може да искаже оптимизам во поглед на добивањето кандидатски статус на Србија за членство во ЕУ, но до последен момент ќе се ...

Дијалогот меѓу Белград и Приштина одложен за денес

Алфа - 22.02.2012

Новата рунда од преговорите меѓу Белград и Приштина, ќе продолжи денес, бидејќи делегацијата на Приштина вчера не успеа да стигне во Брисел.

Почна новата рунда дијалог меѓу Белград и Приштина

Макфакс - 22.02.2012

Новата рунда на дијалог меѓу Белград и Приштина почна утрово во Брисел, а шефот на српската делегација Борислав Стефановиќ рече дека белградскиот тим доаѓа потполно подготвен за договор кој ќе ...

Во Брисел почнаа преговорите меѓу Белград и Приштина

Сител - 22.02.2012

Нова рунда преговори меѓу Белград и Приштина започна денеска во Брисел. Главни теми на разговорите ќе бидат регионалното претставување на Косово и примена на постигнатите договори.

Најавена нова рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина

Press24 - 22.02.2012

Преговорите требаше да започнат вчера, но тие беа одложени на неопределено време, поради доцнењето на косовската делегација.

Стартуваа преговорите меѓу Белград и Приштина во Брисел

Р.С.Европа - 22.02.2012

Нова рунда преговори меѓу Белград и Приштина започна денеска во Брисел. Шефот на српскиот преговарачки тим Борислав Стефановиќ изјави дека тие се подготвени за постигнување на договор, кој ќе биде ...

Почна новата рунда преговори меѓу Белград и Приштина

Нетпрес - 22.02.2012

Новата рунда разговори меѓу Белград и Приштина започна утрово во Брисел, а шефот на српската делегација, Борислав Стефановиќ, рекол дека белградскиот тим доаѓа подготвен за договор што ќе вклучува ...

Филе-постигнат е значаен напредок во дијалогот меѓу Белград и Приштина

Р.С.Европа - 22.02.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе изјави денеска дека е постигнат значаен напредок во дијалогот меѓу Белград и Приштина од декември минатата година.

Тадиќ: Не сум оптимист за статусот, но правам се за да го добиеме

Сител - 22.02.2012

Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска изјави дека во овој момент не може да искаже оптимизам во поглед на добивањето кандидатски статус на Србија за членство во ЕУ, но до последен момент ќе се ...

Фуснотата за Резолуцијата 1244 ја вознемири Приштина- Тачи го подигнува нивото на безбедност

Press24 - 22.02.2012

Додека тимовите за дијалог на Белград и Приштина разговараат во Брисел за регионалното претставување на Косово, во центарот на вниманието во Приштина е фуснота, поради која косовските власти трпат ...

Тадиќ не е оптимист за добивањето на кандидатскиот статус на Србија

Р.С.Европа - 22.02.2012

Српскиот претседател Борис Тадиќ изјави денеска дека во моментов не е оптимист за добивањето кандидатски статус на земјата за членство во ЕУ.

Завршија разговорите меѓу Белград и Приштина, продолжението неизвесно

Макфакс - 22.02.2012

Најновата рунда од дијалгот меѓу Белград и Приштина заврши попладне во среда, соопштија извори од Европската унија(ЕУ) за агенцијата Бета.

Стефановиќ:Преговорите се тешки, позициите спротивставени

Макфакс - 22.02.2012

Шефот на преговарачкиот тим на Србија Борислав Стефановиќ изјави во среда вечер дека дијалогот со Приштина ќе продолжи во четврток, но укажа дека позициите на двете страни и натаму се „оддалечени“.

Нова рунда преговори помеѓу Белград и Приштина

Курир - 22.02.2012

Во Брисел денеска треба да се одржи нова рунда преговори за интегрираното управување со премините и за регионалното претставување на Косово помеѓу Белград и Косово.

Српскиот претседател не е оптимист за кандидатски статус за во ЕУ

Sky - 22.02.2012

Борис Тадиќ српскиот претседател денеска изјави дека не е оптимист дека земјата ќе добие кандидатски статус за членство во Европската Унија, но рече и дека и до последен момент ќе се бори да го ...

Тадиќ: Решенијата на Приштина далеку од реалноста

Н.Македонија - 22.02.2012

Тешкотиите во дијалогот со Косово, ја оддалечуваат Србија од добивањето кандидатски статус за членство во ЕУ Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска во изјава за медиумите истакнал дека во овој ...

Одложени преговорите меѓу Приштина и Белград

Утрински - 21.02.2012

Претстојниот круг разговори меѓу Белград и Приштина, кој требаше да започне изутринава во 10 часот во Брисел, беше одложен на неопределено време поради доцнење на делегацијата од Приштина.

Продолжуваат разговорите Белград-Приштина

Deutsche Welle - 21.02.2012

Денеска (21.02) во Брисел продолжуваат разговорите меѓу Белград и Приштина. Главна тема е регионалното претставување на Косово.

Најавена нова рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина

Сител - 21.02.2012

Денеска во Брисел треба да се одржи новата рунда од преговорите меѓу Белград и Приштина, на кои според најавите, треба да стане збор за регионалното претставување на Косово и за интегрираното ...

Во Брисел почна новата рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина

Сител - 21.02.2012

По повеќечасовно доцнење, попладнево во Брисел започна новата рунда преговори меѓу Белград и Приштина, на кои според најавите, треба да стане збор за регионалното претставување на Косово и за ...

Преговорите меѓу Белград и Приштина продолжуваат утре

Р.С.Европа - 21.02.2012

ЕУ соопшти дека преговорите меѓу Приштина и Белград најверојатно ќе продолжат утре. Преговорите денеска беа откажани поради доцнењето на приштинската делегација предводена од Едита Тахири, бидјеќи ...

Најавена нова рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина

МРТ - 21.02.2012

Tweet Денеска во Брисел треба да се одржи новата рунда од преговорите меѓу Белград и Приштина, на кои според најавите, треба да стане збор за регионалното претставување на Косово и за интегрираното ...

Во Брисел почна новата рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина

МРТ - 21.02.2012

Tweet По повеќечасовно доцнење, попладнево во Брисел започна новата рунда преговори меѓу Белград и Приштина, на кои според најавите, треба да стане збор за регионалното претставување на Косово и за ...

Во Брисел продолжува дијалогот меѓу Белград и Приштина

Сител - 21.02.2012

Во Брисел денеска почнува нова рунда од дијалогот Белград-Приштина на која се очекува да се зборува за регионалното претставување на Косово и интегрираното управување со премините, јави Танјуг.

Дијалогот меѓу Белград и Приштина одложен на неопределено време

Сител - 21.02.2012

Претстојниот круг разговори меѓу Белград и Приштина, кој требаше да започне изутринава во 10 часот во Брисел, беше одложен на неопределено време поради доцнење на делегацијата од Приштина.

Белград и Приштина ќе разговараат за учеството на Косово на регионалните форуми

Кајгана - 21.02.2012

Преговорите за техничките прашања меѓу Србија и Косово продолжуваат денес во Брисел, по две ипол месечна пауза, а главна тема ќе биде учеството на косовските претставници на регионалните средби.

Белград и Приштина ќе разговараат за учеството на Косово на регионалните форуми

Макфакс - 21.02.2012

Преговорите за техничките прашања меѓу Србија и Косово продолжуваат во вторникот во Брисел, по две ипол месечна пауза, а главна тема ќе биде учеството на косовските претставници на регионалните ...

Во Брисел продолжува дијалогот меѓу Белград и Приштина

МРТ - 21.02.2012

Tweet Во Брисел денеска почнува нова рунда од дијалогот Белград-Приштина на која се очекува да се зборува за регионалното претставување на Косово и интегрираното управување со премините, јави Танјуг.

Белград и Приштина ги продолжуваат преговорите во Брисел

Алфа - 21.02.2012

По два месеца пауза во Брисел продолжуваат преговорите меѓу Србија и Косово. Главна тема ќе биде претставувањето на Косово на регионални средби.

Дијалогот меѓу Белград и Приштина одложен на неопределено време

МРТ - 21.02.2012

Tweet Претстојниот круг разговори меѓу Белград и Приштина, кој требаше да започне изутринава во 10 часот во Брисел, беше одложен на неопределено време поради доцнење на делегацијата од Приштина.

Oдложен дијалогот меѓу Белград и Приштина

Press24 - 21.02.2012

Делегацијата од Приштина, предводена од Едита Тахири, не пристигнала синоќа во Брисел како што беше планирано. Се очекува делегацијата да пристигне во текот на денот.

Одложени преговорите меѓу Приштина и Белград

Р.С.Европа - 21.02.2012

Преговорите меѓу Белград и Приштина, кои требаше денеска да продолжат во Брисел се одложени на неопределно време, поради доцнењето на делегацијата од Приштина.

Попладне нова рунда разговори Белград

Макфакс - 21.02.2012

Поради доцнење на косовската делегација, новата рунда разговори во рамки на дијалогот Белград-Приштина ќе се одржи попладнево, јави Бета, повикувајќи се на извори од Европската Унија.

Преговорите меѓу Приштина и Белград се одложени

Sky - 21.02.2012

Поради доцнењето на делегацијата од Приштина, преговорите кои требаше да се одржат меѓу Белград и Приштина се одложени на неопределено време.

Одложен дијалогот меѓу Белград и Приштина за утре

Н.Македонија - 21.02.2012

Според многумина одлучувачката рунда од дијалогот е одложена затоа што делегацијата од Приштина не се појави во Брисел. Според дипломатски извори до одложувањето дошло поради технишки причини ...

Дачиќ: Приштина ја повикува ЕУ да не ѝ одобри на Србија статус на кандидат

МКД - 20.02.2012

Српскиот заменик-премиер вели дека косовските власти го обвинуваат официјален Белград за неуспехот на дијалогот меѓу Белград и Приштина Властите во Приштина побарале од земјите на Европската Унија да ...

Косовските власти ја повикуваат ЕУ да не и одобри статус на Србија

Р.С.Европа - 20.02.2012

Министерот за внатрешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави дека косовската влада испратила писмо до сите членки на ЕУ, во кое се предлага на Србија да не и биде одобрен статус на кандидат и во кое ...

Продолжуваат преговорите Белград - Приштина

Inpress - 20.02.2012

Белград, 21. февруари 2012 (ИНПРЕС) Денеска во Брисел продолжуваат преговорите помеѓу Белград и Приштина во рамките на „дијалогот“ за нормализирање на односите.

Стефановиќ::Писмото на Приштина е штетно и промашено

Макфакс - 20.02.2012

Шефот на преговарачкиот тим на Владата на Србија за преговорите со Приштина Борислав Стефановиќ оцени во понеделник дека писмото во кое Косово бара блокада на евроинтеграцијата на Србија е „промашен ...

Косовските власти ја повикуваат ЕУ да не и одобри статус на Србија

Канал 77 - 20.02.2012

Министерот за внатрешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави дека косовската влада испратила писмо до сите членки на ЕУ, во кое се предлага на Србија да не и биде одобрен статус на кандидат и во кое ...