TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Обвинетите негираат дека ја поставиле бомбата

Време - 09.11.2005

ЗА НАПАДОТ ВРЗ ПОЛИЦИСКАТА СТАНИЦА БИТ-ПАЗАР Огнен Чанчаревиќ Јас сум градско дете и не ме интересираат такви работи - изјави Ферид Фејрулаху на вчерашниот главен претрес во скопскиот Основен суд Скопје 1, обвинет за поставување бомба во полициската станица Бит-пазар во јуни годинава.

Не сум терорист туку градско дете, гледам филмови со Брус Ли

Вест - 09.11.2005

ПОЧНА СУДЊЕТО НА БОМБАШИТЕ КОИ ЈА НАПАДНАА ПОЛИЦИСКАТА СТАНИЦА БИТ ПАЗАР Ферид Хајрулау и Фарух Река вчера седнаа на обвинителна клупа во Основниот суд 1 во Скопје каде им се суди за минирањето на полицската станица Бит Пазар.

Бомбашите од Бит-пазар тврдат дека биле мачени

Дневник - 09.11.2005

ОСНОВЕН СУД СКОПЈЕ 1 Скопјаните Ферид Ајрулау (19) и Фарух Река (20), двајцата обвинети за поставување експлозив пред полициската станица на Бит-пазар во јули годинава, вчера ја обвинија полицијата дека ги наместила и дека брутално ги мачела за да ја признаат вината.

Бомбашите не се знаат меѓу себе?!

Вечер Прес - 09.11.2005

"Не се согласувам со наводите на обвинението, и нема што да признанам", рече вчера на почетокот на судењето прво Ферид Хајрулаху, а малку потоа и Фарук Река, двајцата обвинети за поставување на експлозив во дворот на полициската станица Бит-пазар.

Започна судскиот процес против бомбашите на станицата Бит Пазар

А1 - 08.11.2005

Ферид Хајрулаи и Фарух Река се обвинети за тероризам. Поставија противтенковска граната во полициската станица Бит Пазар на средината од јули годинава. Во отсуство за истото дел му се суди и на косовецот Рамадан Шити кој ги поттикнал да го сторат делото.

Почнува судењето на бомбашите од Бит пазар

Вест - 08.11.2005

ОСНОВЕН СУД 1 СКОПЈЕ Ферид Хајрулау и Фарух Река денес ќе седнат на обвинителна клупа во Основниот суд 1 во Скопје каде ќе им се суди за минирањето на полицската станица Бит Пазар. Обвинетите ќе бидат донесени на судење од затворот Скопје во Шутка каде се во притвор.

На суд бомбашите од Бит-пазар

Дневник - 08.11.2005

ДЕНЕСКА ВО СКОПЈЕ Бомбашите Ферид Хајрулау и Фарух Река, двајцата обвинети за поставување експлозив пред полициската станица на Бит-пазар во Скопје, денеска се очекува да седнат на обвинителната клупа на почетокот на судењето во Основниот суд Скопје 1.

Обвинетите за бомбашкиот напад на полициската станица Бит Пазар се изјаснија за невини

Канал5 - 08.11.2005

Фарух Река и Ферид Хајрулау, обвинети за бомбашкиот напад на полициската станица на Бит-пазар во скоскиот Основен суд –1, се изјаснија за невини, иако претходно пред истражниот судија, целосно ја признаа својата вина за случајот.

Стартува судењето за бомабашите од Бит-пазар

Вечер Прес - 08.11.2005

Во Основниот суд Скопје 1, денес ќе започне судската постапка за Фарук Река (20) и Ферид Ајрулаи (19) од Скопје. Двајцата се товарат за бомбашкиот напад на полициската станица Бит-пазар на 15 јули годинава. Според обвинението, Река и Ајрулаи, кои се товарат за тероризам и недозволено држење на ...