TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заслужен аванс за Обама

Deutsche Welle - 10.10.2009

Нобеловата награда за мир оди во рацете на Барак Обама. Тој е прв по Џими Картер во 2002 година и вкупно четврти американски претседател, кој го добива ...

Обама реагираше скромно

Deutsche Welle - 10.10.2009

Доделувањето на Нобеловата награда за мир на Барак Обама, предизвика изненадување, но во најголем дел беше позитивно прифатено во светот.

Обама ќе ги подари парите од Нобеловата награда

Р.С.Европа - 10.10.2009

Американскиот претседател Барак Обама ќе и го подари на некоја хуманитарна организација паричниот дел од Нобеловата награда за мир што изнесува 1,4 милиони ...

Медведев му честита на Обама за Нобеловата награда

Р.С.Европа - 10.10.2009

Рускиот претседател Дмитри Медведев денеска му ја честиташе на Барак Обама Нобеловата награда за мир, оценувајќи дека одлуката на Нобеловиот комитет сведочи за ...

Кастро: Нобеловата награда, критика за претходниците на Обама

Р.С.Европа - 10.10.2009

Кубанскиот лидер Фидел Кастро денеска оцени дека доделувањето на Нобеловата награда за мир на Барак Обама е позитивна мерка.

Нобеловата награда, добро или лошо за Обама?

Р.С.Европа - 10.10.2009

За секој друг добивањето на Нобеловата награда за мир би било огромно признание. Но, за американски претседател Барак Обама тоа би можело да биде поинаку.

Обама нобеловец за мир

Вест - 10.10.2009

Луѓето кои го следат доделувањето на Нобеловите награди се шокирани од неочекуваниот избор кој падна на Обама прилично рано откако е дојден на функција, која ...

Нобелова награда за мир за Барак Обама

Утрински - 10.10.2009

ОСЛО - Американскиот претседател Барак Обама ја доби Нобеловата награда за мир за 2009 година, со изненадувачка одлука, чија цел е да се охрабрат неговите ...

Не е никаков пораз да се загуби од Обама

Утрински - 10.10.2009

„Не е никаков пораз да се загуби од Барак Обама. Неговата награда е аконтативна, тој е човек кој со функцијата што ја врши ќе може многу повеќе да даде и ...

Обама за мир

Утрински - 10.10.2009

Дали не му направи лоша услуга Нобеловиот комитет, со седиште во Осло, на американскиот претседател Барак Обама? Дали со изборот на човекот, кој пред речиси ...

„Нобел“ за миротворецот Обама

Н.Македонија - 10.10.2009

Претседателот на САД е добитник на Нобеловата награда за мир за 2009 година за исклучителните напори во меѓународната дипломатија и нуклеарното разоружување.

Се бара оставка на претседателот на Нобеловиот комитет

Форум - 10.10.2009

Шеф на најголемата норвешка опозициона партија го повика претседателот на Комитетот за Нобелова награда кој му ја додели Нобеловата награда на Обама, да даде ...

Обама има повеќе плускавци на устата, отколку на рацете

Алфа - 10.10.2009

Последно нешто што му треба на Барак Обама, во овој миг на неговиот мандат и американската политика е награда за ветувања.

Обама парите од Нобеловата награда ќе ги донира во хуманитарни цели

Кирилица - 10.10.2009

Обама е четврти американски претседател кој го добива ова престижно признание, пред него Нобеловата награда ја добија Џими Картер, Вудро Вилсон и Теодор ...

Обама – Не ја заслужувам Нобеловата награда

МРТ - 10.10.2009

Американскиот претседател Барак Обама, по сознанието дека е добитник на Нобеловата награда за мир, скромно изјавил дека наградата за него е повик да тргне во ...

Волшебникот од Осло

Окно - 10.10.2009

Ова е втор пат во последните три години наградата за мир да оди во рацете на човек кој се обидува да создаде нова интернационална клима.

Обама добитник на Нобеловата награда за мир

А1 - 09.10.2009

Претседателот на САД Барак Обама ја доби Нобеловата награда за мир. Тој беше избран од петчлен Нобелов комитет со седиште во Осло.

Барак Обама доби „Нобел“ за мир

BBC - 09.10.2009

Годинешнава Нобелова награда за мир му е доделена на американскиот претседател Барак Обама. Норвешката комисија соопшти дека тој направил извонредни напори да ...

Барак Обама е носител на Нобеловата награда за мир

Deutsche Welle - 09.10.2009

Американскиот претседател Барак Обама е годинашниот носител на Нобеловата награда за мир, најзначајното меѓународно признание за особени заслуги за мирот.

Реакции на веста за Нобеловата награда за Обама

Deutsche Welle - 09.10.2009

Решението на Нобеловиот комитет од Осло е сензација - се чини дури и за самата Бела куќа, каде во прв момент останаа без зборови.

Денеска ќе биде соопштен добитникот на Нобеловата награда за мир

Р.С.Европа - 06.10.2017

Во Осло денеска ќе биде соопштено името на добитникот на Нобеловата награда за мир која во минатата година ја освои колумбискиот претседател Хуан Мануел Сантос за напорите за постигнување мировна спогодба со бунтовниците.

Обама на мирот

Оn.net - 09.10.2009

"За неговите исклучителни напори за зајакнување на меѓународната дипломатија и соработката меѓу народите," Барак Обама ја доби годинешната Нобеловата награда ...

Нобеловата награда за мир за Обама, реакции во светот

Р.С.Европа - 09.10.2009

Позитивни реакции во светот за изборот на американскиот претседател Барак Обама за годинашен добитник на Нобеловата награда за мир.

Барак Обама изненаден од Нобеловата награда за мир

Р.С.Европа - 09.10.2009

Добитник на годинешната Нобелова награда за мир е американскиот претседател Барак Обама, е соопштено денеска во Осло.

Барак Обама - добитник на Нобеловата награда за мир

Р.С.Европа - 09.10.2009

Добитник на годинешната Нобелова награда за мир е американскиот претседател Барак Обама, е соопштено денеска во Осло.

Нобеловата награда за мир за Барак Обама

Телма - 09.10.2009

Претседателот на САД Барак Обама ја доби Нобеловата награда за мир. Тој беше избран од петчлен Нобелов комитет со седиште во Осло.

Американскиот претседател Барак Обама ја доби Нобеловата награда за мир

Алфа - 09.10.2009

Претседателот на САД Барак Обама ја доби Нобеловата награда за мир. Тој беше избран од петчлен Нобелов комитет со седиште во Осло.

Барак Обама ја доби Нобеловата награда за мир

Форум - 09.10.2009

Американскиот претседател Барак Обама, ја доби Нобеловата награда за мир, денеска, за „давање надеж за подобра иднина“ на светот, со неговата мировна работа и ...

Обама, Нобел за мир

Кајгана - 09.10.2009

"За неговиот напор за зајакнувањето на меѓународната дипломатија и односот помеѓу народите", американскиот претседател Барак Обама е добитникот на ...

Обама ја доби Нобеловата награда за мир

Идивиди - 09.10.2009

Осло, 9 октомври (МИА) - Претседателот на САД Барак Обама ја доби Нобеловата награда за мир. Тој беше избран од петчлен Нобелов комитет со седиште во Осло.

Обама добитник на Нобеловата награда за мир

Алсат-М - 09.10.2009

Обама стана претстедател само две недели пред да заврши процесот на номинирање за наградата Американскиот претседател Барак Обама ја доби Нобеловата награда за ...

Русија: Обама доби награда благодарение на Буш

Форум - 09.10.2009

Одлуката за доделување на Нобеловата награда на претседателот Обама е израз на разочарување од претходниот лидер на САД, вели Русија „По рушењето на ...

Некои честитаат, а некои зачудени од Нобеловата награда за Обама

Форум - 09.10.2009

Решението на Нобеловиот комитет од Осло е сензација - се чини дури и за самата Бела куќа, каде во прв момент останале без зборови.

Барак Обама добитник на Нобеловата награда за мир!!!

Алфа - 09.10.2009

Претседателот Обама воопшто не беше меѓу фаворитите за оваа година, и затоа многумина се збунети од одлуката на Нобеловиот комитет.

Обама: Не ја заслужувам Нобеловата награда

Форум - 09.10.2009

Американскиот претседател Барак Обама, по сознанието дека е добитник на Нобеловата награда за мир, скромно изјавил дека наградата за него е повик да тргне во ...

Обама стана нобеловец за мир

Дневник - 09.10.2009

Критичарите тврдат дека наградата е избрзана, зашто Обама се' уште не ни почнал да ги спроведува во дело своите визии Барак Обама е добитник на Нобеловата ...

Алфред би пукнал од мака

Дневник - 09.10.2009

Нобеловиот комитет годинава направи исклучително смел потег со дел од наследството на Алфред Нобел да награди харизматичен човек, кому му појде од рака да го ...

Митовите за Нобеловата награда за мир најчесто се заблуди

Кирилица - 09.10.2009

Секретарот на Нобеловиот комитет за мир Гејр Лундестад изјавува дека постојат многу митови за Нобелобата награда за мир, што воедно претставуваат и најчести ...

Обама ја доби Нобеловата награда за мир

Кирилица - 09.10.2009

На изненадување на многумина, актуелниот американски претседател Барак Обама добитник е на овогодинешната Нобелова награда за мир Според страната ...

Обама доби Нобелова наград за мир

Кирилица - 09.10.2009

Американскиот претседател барак Обама е овогодинешниот добитник на Нобеловата награда за мир Од одборот за доделување на Нобеловата награда изјавија дека ...

Американскиот претседател Барак Обама ја доби Нобеловата награда за мир

Сител - 09.10.2009

Претседателот на САД Барак Обама ја доби Нобеловата награда за мир. Тој беше избран од петчлен Нобелов комитет со седиште во Осло.

Цветин: Не е пораз да се загуби од Обама

Кирилица - 09.10.2009

Сите светски медиуми го вброија Цветин во елитата и тоа е голема верификација за Република Македонија Не е никаков пораз да се загуби од Барак Обама.

Барак Обама добитник на Нобеловата награда за мир

Канал5 - 09.10.2009

Американскиот претседател, Барак Обама е добитник на годинешната Нобелова награда за мир, поради неговите напорите за зајакнување на меѓународната дипломатија ...

Цветин: Кандидатурата за Нобел ќе ја повториме идната година

Канал5 - 09.10.2009

Не е никаков пораз да се загуби од Барак Обама. Тој е човек кој со функцијата што ја извршува може да даде многу повеќе за мирот.

Реакции По повод објавувањето на Барак Обама за добитник на Нобеловата награда за мир

Сител - 09.10.2009

По објавувувањето на Нобеловиот комитет на Шведската кралска академија дека американскиот претседател Барак Обама е добитник на овогодинешната Нобелова награда ...

Реакции по повод објавувањето на Барак Обама за добитник на Нобеловата награда за мир

Кирилица - 09.10.2009

По објавувувањето на Нобеловиот комитет на Шведската кралска академија дека американскиот претседател Барак Обама е добитник на овогодинешната Нобелова награда ...

Американскиот претседател почестен од Нобеловата награда за мир

Канал5 - 09.10.2009

Американскиот претседател Барак Обама исклучително е почестен што денеска му е доделена Нобелова награда за мир, соопшти висок функционер во американската ...

Нашиот Цветин на трето МЕСТО во конкуренција за Нобеловата награда за мир

Сител - 09.10.2009

БАРАК ОБАМА ГО ДОБИ ПРВОТО МЕСТО Американскиот претседател Барак Обама е добитник на Нобеловата награда за мир за 2009 година.

Барак Обама ја доби Нобеловата награда за мир

Вечер - 09.10.2009

"Ретко се случува едно лице да добие толку многу внимание во светот и да влее толкава надеж за подобра иднина", е нагласено во пораката на Комитетот за ...

Цветин: Не е пораз да се загуби од Обама

Вечер - 09.10.2009

Не е никаков пораз да се загуби од Барак Обама. Тој со функцијата што ја извршува може да даде многу повеќе за мирот.

Цвангираи фаворит за Нобелова награда за мир 2009 година

Нетпрес - 09.10.2009

Како што јавила норвешката телевизија НРК, меѓу претендентите е и кинескиот дисидент Ху Џиа. Како можен добитник се споменува и долгогодишниот заложник на ...

ВИДЕО: Барак Обама ја доби Нобеловата награда за мир

Нетпрес - 09.10.2009

Американскиот претседател Барак Обама е годинашниот лауреат на Нобеловата награда за мир. На интернет страницата на наградата било објавено дека поради ...

Барак Обама добитник на Нобеловата награда за мир

Макфакс - 09.10.2009

Осло / 09.10.09 / 11:14 Автор ACF Американскиот претседател Барак Обама е добитник на Нобеловата награда за мир за 2009. година.

Обама – Не ја заслужувам Нобеловата награда

Макфакс - 09.10.2009

/ 09.10.09 / 18:50 Автор ACF Американскиот претседател Барак Обама, по сознанието дека е добитник на Нобеловата награда за мир, скромно изјавил дека наградата ...

Премиерот на Зимбабве меѓу фаворитите за Нобеловата награда за мир

Inpress - 09.10.2009

Осло, 9. октомври (ИНПРЕС) Премиерот на Зимбабве, Морган Цвангираи е фаворитот за овогодинешната Нобелова награда за мир, која треба да биде доделена денеска.

Култура - Нобелова награда за хемија

Време - 08.10.2009

Двајца Американци, Венкатраман Рамакришнан и Томас А. Стеиц и Израелката Ада Е. Јонат, се добитници на годинашната Нобелова награда за хемија во вредност од ...

Американци и Израелка добиja Нобеловата награда за хемија

Утрински - 08.10.2009

Нобеловата награда за хемија оваа година им е доделена на Венкатраман Рамакришнан, Томас Штајц и Ада Јонат.

Нобеловците за хемија ја решија загатката со рибозомот

Дневник - 08.10.2009

Американците Венкатраман Рамакришнан и Томас Штајц, како и Израелката Ада Јонат се годинашните добитници на Нобеловата награда за хемија за објаснување на ...

Тројца научници ја делат и Нобеловата награда за хемија

Н.Македонија - 08.10.2009

Откако по тројца научници беа именувани за добитници на нобеловите награди за медицина и за физика, уште тројца научници ќе треба да ја делат годинешнава ...

Три дами - фаворити за Нобеловки

Дневник - 08.10.2009

Во трка за угледната награда се и американскиот претседател Барак Обама, неговиот претходник Џорџ Буш помладиот и поранешниот американски лидер Бил Клинтон, ...

Нобеловата награда за хемија за структурата на рибозомите

Deutsche Welle - 07.10.2009

Нобеловиот комитет им ја додели наградата за хемија на една израелска и двајца американски научници.

Култура - Доделен Нобел за физика

Време - 07.10.2009

Научник што е пионер во истражувањата за оптичките влакна и двајца научници што открија како да ја претворат светлината во електронски сигнали, дела што го ...

Објавени добитниците на Нобеловата награда за хемија

Р.С.Европа - 07.10.2009

Добитници на годинешната нобелова награда за хемија се индиецот Венкатраман Рамакишнан, американецот Томас Стеиц и израелката Ада Јонат.

Нобелова за рибозоми

Оn.net - 07.10.2009

Една Израелка и двајца Американци ја добија Нобеловата награда за хемија, за истражувањата кои го откриваат механизмот со чија помош клетките произведуваат ...

Пи­о­не­ри­те на ди­ги­тал­на­та фо­тог­ра­фи­ја но­бе­лов­ци за фи­зи­ка

Вест - 07.10.2009

Чарлс Као, Вилард Бојл и Џорџ Смит, кои ја создадоа технологијата зад дигиталната фотографија и помогнаа светот да се поврзе со мрежи од оптички кабли, ја ...

Тие ја измислија дигиталната стварност

Утрински - 07.10.2009

СТОКХОЛМ - Тројцата Американци кои ја создадоа технологијата што се наоѓа зад дигиталната фотографија и му помогна на светот да се поврзе преку фибер-оптички ...

„Господарите на светлината“ добитници на Нобеловата награда за физика

Н.Македонија - 07.10.2009

Американските научници Чарлс Као, Вилард Бојл и Џорџ Смит, се годинешни добитници на Нобеловата награда за физика, за револуционерни откритија во преносот на ...

Доделена Нобеловата награда за хемија

Алфа - 07.10.2009

Американците Венкатраман Рамакришнан и Томас Штајц, како и Израелската Ада Јонат, се овогодинешните добитници на Нобеловата награда за хемија, соопштено е ...

Венкатраман Рамакришнан, Томас Стеjц и Ада Jонат ја добија Нобеловата награда за хемија

Кирилица - 07.10.2009

Британецот Венкатраман Рамакришнан, Американецот Томас Стејц и Израелката Ада Јонат се годинешни лауреати на Нобеловата награда за хемија, пренесоа светските ...

Објавени добитниците на Нобеловата награда за хемија

Нетпрес - 07.10.2009

Професорите Венкатраман Рамакришнан, Томас Штајц и Ада Јонат се годинашни добитници на Нобеловата награда за хемија.

Доделена Нобеловата награда за хемија

Макфакс - 07.10.2009

Стокхолм / 07.10.09 / 13:15 Американците Венкатраман Рамакришнан и Томас Штајц, како и Израелската Ада Јонат, се овогодинешните добитници на Нобеловата награда ...

Тројца научници ќе ја поделат Нобеловата награда од 1,4 милиони долари

Inpress - 07.10.2009

Осло, 7. октомври (ИНПРЕС) Нобеловата награда за физика заминува во рацете на тројца научници кои се најзаслужни за развивање комуникациска мрежа со оптички ...

Доделени Нобеловите награди за хемија

Inpress - 07.10.2009

Стокхолм, 7. октомври (ИНПРЕС) Венкатраман Рамакришнан и Томас Стајц од САД и Ада Јонат од Израел, се добитниците на овогодинешната Нобелова награда за хемија, ...

Тројца научници ја добија Нобеловата награда за физика

А1 - 06.10.2009

Чарлс Као, Вилард Бојл и Џорџ Смит ја добија Нобеловата награда за физика за работата во областа на оптичките кабли и полупроводниците, соопшти Нобеловиот ...

„Нобел“ за физика за полупроводници

BBC - 06.10.2009

Нобеловата фондација ги додели овогодинешните награди за физика. Добитници се Чарлс Као, Вилард Бојл и Џорџ Смит за развојот на технологија за оптичките кабли ...

Нобеловата награда за физика за тројца научници од САД

Deutsche Welle - 06.10.2009

Оваа година Нобеловата награда за физика оди во рацете на тројца научници кои ги овозможија дигиталните камери и брзата комуникација преку оптички влакна.

Нобелова награда за оптички кабли и дигитална камера

IT.mk - 06.10.2009

Овогодинешната Нобелова награда за физика ќе ја поделат тројца научници чии откритија го овозможија брзиот пренос на информации на интернетот и дигиталната ...

Култура - Нобелова награда за медицина за Американци

Време - 06.10.2009

Тројца американски научници се добитници за 2009 година на Нобеловата награда за медицина или физиологија за нивното откритие на начинот на кој хромозомите се ...

Доделена Нобеловата награда за физика

Р.С.Европа - 02.10.2018

Триото на американски, канадски и француски научници ја освоија Нобеловата награда за физика за 2018 година „иновативна работа“ во ласерската физика. Кралската шведска академија на науките денеска соопшти дека му доделила една половина од наградата ...

Нобелова за супер брзо порно

Оn.net - 06.10.2009

Развојот на ултра тенките оптички кабли, и уделот во изумот на двојно напоените уреди, беа доволни за тројца научници да ја добијат Нобелова награда за физика, ...

Нобеловата награда за медицина за хромозомски истражувања

Утрински - 06.10.2009

СТОКХОЛМ - Годинешнава Нобелова награда за медицина е доделена на тројца американски истражувачи кои открија како организмот ги заштитува хромозомите, каде што ...

Тројца Американци ја делат Нобеловата награда за медицина

Н.Македонија - 06.10.2009

Тројца американски научници вчера беа именувани за добитници на годинашната Нобелова награда за медицина, поради нивното откритие на процесот на копирање на ...

Нобелова награда за физика за тројца Американци

Алсат-М - 06.10.2009

Шарлс Као, Вилард Бојл и Џорџ Смит се овогодишни лауреати за Нобелова награда за физика за својата работа врз оптички кабли и полупроводници.

Нобелова награда за физика за тројца Американци

Идивиди - 06.10.2009

Стокхолм, 6 октомври (МИА) - Шарлс Као, Вилард Бојл и Џорџ Смит се овогодишни лауреати за Нобелова награда за физика за својата работа врз оптички кабли и ...

Информатичари ја поделија Нобеловата награда за физика

Дневник - 06.10.2009

Чарлс Као, Вилард Бојл и Џорџ Смит се годинашните лауреати за Нобелова награда за физика, која ја добија за својата работа за унапредување на ефикасноста на ...

Тројца американски научници ја добија Нобеловата награда за медицина

МРТ - 06.10.2009

Нобеловата награда за медицина годинава им припадна на тројца американски научници за откритието како „теломерите и ензимот теломераза ги штитат хромозомите“.

Нобелова награда за физика за тројца Американци

Кирилица - 06.10.2009

Чарлс Као, Вилард Бојл и Џорџ Смит се овогодишни лауреати за Нобелова награда за физика за својата работа врз оптички кабли и полупроводници Као е награден за ...

Бисери и анегдоти на добитниците на Нобел

Окно - 06.10.2009

Сезоната на доделување на Нобеловите награди за оваа година започна вчера, со објавувањето на добитниците на наградата за медицина, Сезоната на доделување на ...

Тројца научница ја добија Нобеловата награда за физика

Макфакс - 06.10.2009

/ 06.10.09 / 13:00 Чарлс Као, Вилард Бојл и Џорџ Смит ја добија Нобеловата награда за физика за работата во областа на оптичките кабли и полупроводниците, ...

Тројца Американци добитници на Нобеловата награда за медицина

Inpress - 06.10.2009

Вашингтон/Скопје, 6.октомври (ИНПРЕС) Американците Елизабет Блекбурн, Керол Граидер и Џек Шостак се добитници на овогодишната Нобелова награда за медицина.

Доделена Нобеловата награда за физика

Inpress - 06.10.2009

Стокхолм, 6. октомври (ИНПРЕС) Нобеловата награда за физика годинава ја добија Чарлс К. Као, Вилард С. Бојл и Џорџ Е.

Објавување на нобеловците за 2009 година

А1 - 05.10.2009

Со објавувањето на овогодишните лауреати на Нобеловата награда за медицина или физиологија, денеска почнува 108-та „нобелова недела“.

Нобеловата награда за медицина за тројца Американци

Deutsche Welle - 05.10.2009

Тројца американски научници кои се на пат да го откријат еликсирот на вечната младост ја добија годинешната Нобелова награда за медицина.

Нобелова награда за медицина

Телма - 05.10.2009

Нобеловата награда за медицина годинава им припадна на тројца американски научници за откритието како „теломерите и ензимот теломераза ги штитат хромозомите“.

Почнува објавувањето на Нобеловите лауреати за 2009 година

Алфа - 05.10.2009

Со објавувањето на овогодишните лауреати на Нобеловата награда за медицина или физиологија, денеска почнува 108-та „нобелова недела“.

Тројца американски научници ја добија Нобеловата награда за медицина

Алсат-М - 05.10.2009

Елизабет Блекбрн една од добитничките на наградата Нобеловата награда за медицина годинава им припадна на тројца американски научници за откритието како ...

Тројца нобеловци за медицина

Дневник - 05.10.2009

Тројца Американци се годинашните добитници на Нобеловата награда за медицина за откривање вграден уред за заштита на хромозоми, пронајдок што има примена во ...

Денеска почнува „Нобеловата недела“

Кирилица - 05.10.2009

Со објавувањето на овогодишните лауреати на Нобеловата награда за медицина или физиологија, денеска почнува 108-та „Нобелова недела“ Од денеска до 12 октомври ...

Почнува објавувањето на Нобеловите лауреати за 2009 година

МРТ - 05.10.2009

Со објавувањето на овогодишните лауреати на Нобеловата награда за медицина или физиологија, денеска почнува 108-та „нобелова недела“.

Тројца Американци ја добија Нобеловата награда за медицина

Кирилица - 05.10.2009

Нобеловата награда за медицина или психологија ја добија американските доктори кои работат на изучување на хромозомите и нивната поделба Елизабет Блекбурн, Џек ...

Тројца американци годинешни лауреати на Нобеловата награда за медицина или физиологија

Сител - 05.10.2009

Американците Елизабет Х. Блекберн, Карел В. Грајдер и Џек Шостак се годинешни лауреати на Нобеловата награда за медицина или физиологија, сопштија агенциите.

Почна сезоната на Нобеловите награди за 2009 година

Нетпрес - 05.10.2009

Сезоната за доделување на Нобеловите награди почнува од денес со објавување на добитникот за медицина и ќе заврши на 12 октомври.

Нобеловата награда за книжевност

Окно - 05.10.2009

Точно во 13 часот некој четврток во ноември секретарот на Шведската академија ќе ја отвори вратата што чкрипи во Стариот град во Стокхолм, ќе излезе пред ...

Тројца Американци добитници на Нобелова награда за медицина

Нетпрес - 05.10.2009

Американците Елизабет Блекбурн, Керол Греидер и Џек Шостак се годинашни добитници на Нобеловата награда за медицина, за истражување на ракот и стареењето.

Тројца американски научници ја добија Нобеловата награда за медицина

Макфакс - 05.10.2009

Стокхолм / 05.10.09 / 13:06 Нобеловата награда за медицина годинава им припадна на тројца американски научници за откритието како „теломерите и ензимот ...

Започнува Нобеловата недела

Inpress - 05.10.2009

Осло, 5. октомври (ИНПРЕС) Денеска започнува „Нобеловата недела“ во чии рамки ќе бидат објавено годинешните лауреати на Нобеловата награда за медицина или ...

Објавени добитниците на Нобеловата награда за медицина

Inpress - 05.10.2009

Стокхолм, 5. октомври (ИНПРЕС) Тројца американски научници се добитниците на овогодинешната Нобелова награда за медицина.