TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Демолирана канцеларијата на ДПА во Куманово

А1 - 16.07.2006

Околу 3 часот по полноќ засега непознати лица со канта за смет ги скршиле прозорите на канцеларијата на ДПА во Куманово. Активисти на партијата го пријавиле инцидентот во полицијата. Екипи на СВР Куманово излегле на терен. Се уште работат на откривање на сторителите.

Демолирано седиштето на ДПА во Куманово

Канал5 - 16.07.2006

Инцидентот во кој настрадале прозорците на партиските канцеларии на ДПА во Куманово се случил изутрината меѓу три и пет часот. Инцидентот во кој настрадале прозорците на партиските канцеларии на ДПА во Куманово се случил изутрината меѓу три и пет часот.

Се подготвува теренот за нова платформа на идната влада

А1 - 15.07.2006

Се подготвува теренот за нова платформа на идната влада. ВМРО-ДПМНЕ и потенцијалните партнери ДУИ или ДПА се уште ги усогласуваат заедничките приоритети и услови. „Преродбата во сто чекори“ со која новиот мандатар Груевски освои над 300.000 гласови и ја доби довербата на граѓаните ќе биде новата ...

Верна курва

Вест - 15.07.2006

САКАМ ДА КАЖАМ - Горан Михајловски Подрж'ми го копилево да и се изнасмеам на копиљарката 1 ДУИ мора да влезе во Владата оти има освоено најмногу гласови. Така вели Али Ахмети. Така вели и Ерван Фуере. Ако е според тоа кој освоил најмногу гласови тогаш ВМРО-ДПМНЕ треба да коалицира со СДСМ.

ДУИ замина без коментар, Џафери дојде кај Груевски

Време - 15.07.2006

ПРЕГОВОРИ ЗА НОВА ВЛАДА Сунчица Стојановска ДУИ е незадоволна од понудата на ВМРО-ДПМНЕ за три министерски и едно вицепремиерско место доколку оваа партија влезе во власта, велат партиски извори. Преговарачите од партијата на Ахмети вчера го напуштија седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, одбивајќи да дадат ...

ДУИ го притиска Груевски ДПА да не влезе во владата

Утрински - 15.07.2006

Демократската унија за интеграции и понатаму инсистира дека во идната влада предводена од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, не би требало да има место за ДПА. Ова прашање било повторно отворено на вчерашната нова рунда разговори меѓу претставниците на двете партии во Скопје.

ДПА обвинува дека ДУИ победил со украдени гласови

Утрински - 15.07.2006

ТЕТОВО - „Врховниот суд утврди кражба на гласови во 26 избирачки места од оние што ги обжали ДПА. Ако се отстранат украдените гласови во шестата изборна единица ДПА би била со осум пратеници а ДУИ седум. Слична е состојбата и во другите изборни единици.

ДУИ го бара Министерството за внатрешни

Дневник - 15.07.2006

Сметаме дека е добро со МВР да раководи наш кадар, бидејќи може многу да придонесе за сигурноста на државата, велат од преговарачкиот тим на ДУИ Демократската унија за интеграција ако биде дел од владата на Никола Груевски, најверојатно, ќе ги бара министерските места за внатрешни и за надворешни ...

Ништо не е неприродно

Дневник - 15.07.2006

Зошто е добро и природно ДПА да влезе во владата на Никола Грувски? Затоа што оваа партија беше жесток критичар на „промашувањата на ДУИ“, па така редно е да и' се даде шанса да ги тера работите подобро, што јас не сум баш сигурен, но шансата си ја заслужува Виртуелни аргументи! Да, сметам дека ...

Груевски може да смета на Љубчо само без ДУИ

Дневник - 15.07.2006

ВМРО-Народна партија со своите пратеници ќе ја поддржи владата што ќе ја формира претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски под услов во неа да не учествува ДУИ. Партискиот портпарол Александар Ѓорѓиев рече дека ќе ја поддржуваат владата на ВМРО-ДПМНЕ без да бараат министерски места или функции од ...

Груевски избра и тој и преговорите за новата влада да одмораат овој викенд

Канал5 - 15.07.2006

Молк среде преговорите за нова влада. Викендот добро му дојде на Груевски, официјално нема преговори, го намени за одмор. Молк среде преговорите за нова влада. Викендот добро му дојде на Груевски, официјално нема преговори, го намени за одмор.

ДПА не влегува во влада со ДУИ

А1 - 14.07.2006

ДПА останува на своето ќе влезат во владата на ВМРО ДПМНЕ но, само под услов таму да не е ДУИ. Аргумент плус денеска за ваквиот став е и решението на врховниот суд со кои ќе се дозволи прегласување во некои места каде што ДПА очекува да добие уште некои мандат.

Пет или шест ресори за ДУИ и за ДПА

Време - 14.07.2006

ВЧЕРА ПАУЗА ВО ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ВЛАДИНАТА КОАЛИЦИЈА По три министерски и едно вицепремиерско место ако само една од албанските партии влезе во власта, или по две министерства и еден потпретседател на влада ако во владата учествуваат и ДУИ и ДПА, е последната понуда на ВМРО-ДПМНЕ до раководствата на ...

ВМРО-ДПМНЕ сака двотретинско мнозинство во Собранието

Утрински - 14.07.2006

По вчерашниот ден одмор, денеска продолжуваа преговорите за состав на новата влада Политичките партии што учествуваат во преговорите за состав на новата влада вчерашниот ден го искористија за последни внатрепартиски консултации во пресрет на конечната разврска околу идното парламентарно мнозинство.

ДУИ бара 6 ресори, Груевски дава 4

Дневник - 14.07.2006

Теута Арифи го мерка МНР, Гзим Острени ресорот одбрана, Фатмир Бесими - финансии, а ДУИ сака да ги задржи и ресорите транспорт и земјоделие ВМРО-ДПМНЕ ќе и' понуди на ДУИ три министерски места плус едно вицепремиерско, дознаваме од извори во партијата на Никола Груевски.

ВМРО-ДПМНЕ и ДПА имаа големи успеси

Вечер - 14.07.2006

- Ако не дојдеше до упадите од Косово и до страшните напади, тогаш последната влада сигурно ќе имаше уште поголеми успеси во соработката со Албанците - рече Пак. Шефот на делегацијата на Европскиот парламент за односи со Југоисточна Европа, Дорис Пак, во интервју за радиото Дојче веле - Македонска ...

Состанок на ИК на ВМРО-ДПМНЕ за преговорите со ДУИ и ДПА

А1 - 13.07.2006

Во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ заседава Извршниот комитет на партијата. Ќе реферира нивниот преговарачки тим за разговорите околу формирањето на новата влада со ДУИ и ДПА. Според информациите, овие две партии вечерва треба да одржат состанок со своите преговарачки тимови.

ДУИ и ДПА во владата заради решението за Косово

А1 - 13.07.2006

Најверојатно и ДУИ и ДПА ќе се најдат во владата на Груевски. Ова е препорака и од меѓународната заедница. Причината е Косово и дефинирањето на неговиот статус, што треба да се случи во текот на оваа година. Затоа Македонија мора да биде стабилна и тоа преку влегување на двете партии на Албанците ...

ДПА молчи и го чека исходот од разговорите

Време - 13.07.2006

ДОДЕКА ВМРО-ДПМНЕ И ДУИ ПРЕГОВАРААТ ДПА по никоја цена нема да влезе во новата влада заедно со ДУИ, одлучило партиското раководство на завчерашниот состанок во Тетово. Според високи партиски извори, ДПА одлучила да го почека исходот од преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, а дури потоа да излезе со ...

ДУИ и ДПА ќе делат шест министерства

Вест - 13.07.2006

ПРОДЛЖУВААТ ПРЕГОВОРИТЕ ЗА НОВА ВЛАДА Во ВМРО-ДПМНЕ велат дека е рано да се зборува за распределба на места, но најавуваат дека квотата од шест министерски и едно вицепремиерско место за Албанците, ќе се задржи и таа нема да биде надмината.

Коалиција уште нема, а се договараат реформи

Време - 13.07.2006

ТРЕТ ДЕН ПРЕГОВОРИ МЕЃУ ВМРО-ДПМНЕ И ДУИ Сунчица Стојановска Коалиција уште не е договорена, а се разговара за измени во законите со кои ќе се спречува криминалот и корупцијата и за тоа како би функционирала евентуална влада со ВМРО-ДПМНЕ и со ДУИ, велат од двете партии по вчерашната претпладневна ...

Многу стројници за владата на Груевски

Утрински - 13.07.2006

Интензивни лобирања од меѓународната заедница и од „кибицерите" во домашната политика Соња Крамарска Владата на Груевски веројатно е единствената досега што се формира во атмосфера на интензивни лобирања од страна на меѓународната заедница и од таканаречените кибицери од домашната политичка сцена.

ДПА пак се вклучува во разговорите за владата

Утрински - 13.07.2006

Музичкото ЦД на Јордановски вчера една од темите на разговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ Чуден тек добиваат разговорите на ВМРО-ДПМНЕ со партиите-кандидати за влез во идната влада. Од повеќекратните секојдневни средби меѓу претставниците на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ во јавноста се испраќаат ...

ДПА молчи и тактизира

Дневник - 13.07.2006

Неизвесно е дали ДПА ќе продолжи да преговара со ВМРО-ДПМНЕ за свое учество во идната влада. Вчера во ДПА не сакаа да ја откријат завчерашната одлука на највисокиот партиски орган. Таму потврдија дека има одлука, но дека неа ќе ја соопшти претседателот на ДПА Арбен Џафери или неговиот заменик ...

И Бучковски составува влада?

Дневник - 13.07.2006

Премиерот во оставка завчера во Тетово се сретнал со лидерот Арбен Џафери и му понудил да направат влада со СДСМ, ВМРО-Народна партија, ДПА и ДУИ Паралелно со преговорите на победничката партија ВМРО-ДПМНЕ за составување нова влада, и поразената СДСМ, далеку од очите на јавноста, преговара и бара ...

Четири министерства и две вицепремеирски позиции за албанскиот партнер во владата

Канал5 - 13.07.2006

По две министерски места за двете албански партии и по едно вицепремиерско. Ова е понудата што на маса ќе ја стави ВМРО ДПМНЕ за евентуалното партнерство во новата влада со ДУИ и со ДПА. По две министерски места за двете албански партии и по едно вицепремиерско.

Тачи на нова средба со Груевски

А1 - 12.07.2006

Во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ пристигна потпретседателот на ДПА Мендух Тачи на средба со Никола Груевски. Досега никој од двете партии не кажа за што ќе разговараат челниците на ДПА и на ВМРО-ДПМНЕ. Оваа средба новинарите ја дознаа молчешкум, без најава на двете партии.

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ја договараа работата на новата влада

А1 - 12.07.2006

Велат, не договориле коалиција, а ги фиксираат деталите како ќе работи нивната влада. ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ само ноќта не ја поминаа заедно. Утрово на нова рунда преговори договарале како ќе работи извршната и судската власт. „Се разгледани можностите за суштински реформи во Јавното обвинителство, во ...

ДУИ и ДПА не сакаат заедно во владата

Време - 12.07.2006

ПРЕГОВОРИТЕ НА ГРУЕВСКИ ВЛЕГОА ВО ДЕЛИКАТНА ФАЗА Сунчица Стојановска ДУИ веќе размислува кои министерства и кои министри ќе бидат дел од новата влада, а ДПА најавува протести. Ова е пресвртот што вчера се случил во преговорите помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и двете најголеми партии од албанскиот политички блок ...

ДПА највува напуштање на коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ

Вест - 12.07.2006

ЛУТА ШТО ГРУЕВСКИ САКА ДА ЈА ВДОМИ ДУИ ВО ВЛАДАТА Во партијата на Арбен Џафери сметаат дека ВМРО-ДПМНЕ ја фатило амнезија за однесувањето на ДУИ во владата на СДСМ, но и за нејзиниот "учинок" во воениот конфликт Ако ВМРО-ДПМНЕ се договори со ДУИ за приклучок во новото парламентарно мнозинство, ДПА ...

Многу проблеми за Груевски уште во самиот почеток

Утрински - 12.07.2006

Со голем број коалициски партнери тешко дека ќе може владата ефикасно да работи Соња Крамарска Идната влада на Груевски би можела да се соочи со силни внатрешни тензии доколку во неа како партнери влезат повеќе партии. Коалициската распределба на колачот ќе се најде во ќор-сокак многу брзо, бидејќи ...

ДПА сега вели дека не сака да седи во иста влада со ДУИ

Утрински - 12.07.2006

Се очекува ДУИ да ги отвори картите и да соопшти кои ресори ги посакува во идната влада БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ Пресврт во разговорите за состав на новата влада или уште еден обид на ДПА да извлече колку што е можно подобра позиција во преговорите со неформалниот мандатар Никола Груевски? Дилемата ја ...

ДПА и' откажува на ВМРО-ДПМНЕ?

Дневник - 12.07.2006

Според некои информации, новиот предлог за ДПА, веројатно и последен, ќе биде двете албански партии да влезат во владата барем до решавањето на статусот на Косово, а потоа одново да се разгледа учеството ДПА и' ја откажала коалцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Георгиевски со шестте пратеници ја засилува ДПА

Канал5 - 12.07.2006

Пресвртот во преговорите за составување на нова влада и се поизвесното коалицирање на ВМРО ДПМНЕ со ДУИ, за ВМРО Народна се големо предавство. Пресвртот во преговорите за составување на нова влада и се поизвесното коалицирање на ВМРО ДПМНЕ со ДУИ, за ВМРО Народна се големо предавство.

ВМРО ДПМНЕ и ДУИ составуваат влада

Канал5 - 12.07.2006

ВМРО- ДПМНЕ инсистира, ДУИ избегнува да каже колку и кои ресори сака да ги има. Ова, како што дознава Канал 5, било првото прашање кое и денеска како и синоќа претставниците на Груевски им го поставиле на соработниците на Ахмети.

Анализа: Што му е неопходно на Груевски во Парламентот

Канал5 - 12.07.2006

На Груевски му се потребни стабилни позиции во парламентот, обезбедена двотретинска поддршка за реформските закони што ќе треба да ги турка, а со неа условени. На Груевски му се потребни стабилни позиции во парламентот, обезбедена двотретинска поддршка за реформските закони што ќе треба да ги ...

Трета рунда преговори

Вечер - 12.07.2006

Претседателствата на ДПА и ДУИ синоќа одржаа нови состаноци на кои е разговарано за прифаќање на платформата предложена од ВМРО-ДПМНЕ. Овие состаноци следуваат по третата рунда преговори меѓу делегациите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, предводени од Антонио Милошоски и Теута Арифи.

Во ВМРО ДПМНЕ молк за одлуката на ДПА

А1 - 11.07.2006

Во ВМРО ДПМНЕ официјално молк за одлуката на ДПА. Најавата дека Џафери и Тачи ги напуштаат преговорите се прима со резерва во победничката партија. Официјално само е потврдено дека денеска попладне потпретседателот на ДПА Мендух Тачи во телефонскиот разговор со Груевски го известил дека неговата ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ договориле измена на законот за обвинител

А1 - 11.07.2006

ВМРО-ДПМНЕ предложиле и од ДУИ добиле начелна согласност да биде изменет законот за јавното обвинителство, да се донесе од европска земја докажан професионалец во борбата со корупцијата и организираниот криминал. Министрите да одговараат пред премиерот и парламентарното мнозинство за својата ...

ПДП не влегува во влада со ДПА

А1 - 11.07.2006

Не прифаќаме влада заедно со ДПА. Ова е конечниот став на ПДП донесен денеска на централното претседателство на партијата во Тетово. „Не доаѓа во предвид ние, коалицијата ДУИ-ПДП, да влегуваме во влада заедно со ДПА “, изјави Сафет Незири портпарол на ПДП.

ДПА нема да учествува во новата влада

А1 - 11.07.2006

Како што неофицијално дознаваме, ДПА преку заменик претседателот Тачи, попладнево му соопштиле на Груевски дека нема да бидат во иста влада со ДУИ. Оваа одлука му ја пренел при телефонскиот разговор кој го имал со него. Но одлуката не е конечна додека не ја потврди највисокото тело партијата, ...

Прво поделба на ресорите, потоа имињата

Време - 11.07.2006

МНОГУ КАНДИДАТИ Има многу кандидати за нови министри, но ВМРО - ДПМНЕ ќе ги соопшти имињата откако ќе се расчисти дилемата дали и ДУИ ќе влезе во владејачката коалиција, велат во партијата на Груевски. - Ќе почекаме да се договориме која партија кои министерства ќе ги раководи, а потоа ќе ги ...

Груевски и Ахмети си пратија пораки преку Славески и Бесими

Време - 11.07.2006

ВМРО - ДПМНЕ И ДУИ ГИ ПОЧНАА ПРЕГОВОРИТЕ Сунчица Стојановска Не падна договор за коалиција по првата средба меѓу претставници на ВМРО - ДПМНЕ и ДУИ во неделата вечерта. ДУИ не ја отфрла можноста да влезе во власта и покрај тоа што Груевски веќе начелно се договори со ДПА, велат извори од двете ...

Груевски бара нови луѓе од Ахмети

Вест - 11.07.2006

ПРЕГОВОРИ ВМРО-ДПМНЕ - ДУИ ВМРО-ДПМНЕ за синоќа очекуваше дефинитивен одговор од ДУИ - дали ќе се приклучи во новото парламентарно мнозинство под условите што ги нуди Никола Груевски Раководството на ВМРО-ДПМНЕ за синоќа очекувало дефинитивен одговор од ДУИ, дали ќе се приклучи на веќе обезбеденото ...

Се чисти патот ДУИ да влезе во владата заедно со ДПА

Утрински - 11.07.2006

Ахмети и Џафери треба да одлучат дали им е прифатливо да седат заедно во иста влада БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ Сж поизвесно е дека Демократската унија за интеграции ќе биде дел од новата владина коалиција, која ќе ја предводи ВМРО-ДПМНЕ.

И ДУИ влегува во власта

Дневник - 11.07.2006

Со самото тоа што ја поканивме ДУИ на разговори демонстриравме дека имаме интерес и волја за соработка, велат во ВМРО-ДПМНЕ Се' поизвесно е дека и Демократската унија за интеграција ќе биде дел од владино мнозинство на ВМРО-ДПМНЕ.

Вратата за ДУИ отворена, но не по секоја цена

Вечер - 11.07.2006

ДУИ не ја отфрла можноста заедно со ДПА да влезе во новата влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. "Се ќе зависи од тоа дали со ВМРО-ДПМНЕ ќе ги усогласиме принципите и програмските определби". Ова е кусиот одговор од ДУИ по првата средба на Муса Џафери и Фатмир Бесими со претставниците на ...

Меѓународната заедница сака да ја види ДУИ во власта

А1 - 10.07.2006

Меѓународната заедница денеска вмеша прсти во составувањето на новата влада. Амбасадорот на ЕУ во Скопје Ерван Фуере денеска порача дека меѓународната заедница во новата влада би сакала да ги види застапени партиите кои добија мнозинство на изборите во двете заедници - македонската и албанската.

ДУИ во Мала Речица расправаше за предлогот на ВМРО-ДПМНЕ

А1 - 10.07.2006

Заврши состанокот на раководството на ДУИ, чии членови беа собрани во седиштето во Мала Речица. Најверојатно тие го разгледуваа предлогот што синоќа оваа партија го доби од ВМРО-ДПМНЕ за составување на нова влада. Детали од средбата не се соопштуваат, а претставници од оваа партија не кажуваат ни ...

Влада со Тито, Џафери и Лиле

Вест - 10.07.2006

ВМРО-ДПМНЕ ОБЕЗБЕДИ МНОЗИСТВО ВО СОБРАНИЕТО Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Бичиклиски тврди дека за коалиција ќе разговараат и со ДУИ, но дали и оваа партија ќе влезе во новата влада ќе зависи од нејзините барања ВМРО-ДПМНЕ вчера објави дека постигна начелна согласност со три политички партии ...

„ДУИ е легитимниот претставник на албанскиот народ“

Време - 10.07.2006

АЛИ АХМЕТИ ТВРДИ Ние сме легитимните претставници на албанскиот народ во Македонија врз основа на изборниот резултат, изјави лидерот на ДУИ Али Ахмети завчера на прес-конференција. Според него, ДУИ и партнерите сметаат дека новата влада треба да биде влада што има легитимитет и мандат од гласачите ...

Џафери, Петковски, Поповска и Цаноски влегуваат во власта

Време - 10.07.2006

ГРУЕВСКИ ОБЕЗБЕДИ МНОЗИНСТВО ЗА НОВАТА ВЛАДА Сунчица Стојановска Арбен Џафери, Тито Петковски, Лилјана Поповска и Фијат Цаноски, лидери на ДПА, НСДП, ДОМ и на ПЕИ, се коалициските партнери во новата влада, објави вчера ВМРО-ДПМНЕ.

Блиска средба на активисти на ДУИ и на ДПА

Време - 10.07.2006

НА ПРОСЛАВАТА НА ПЛОШТАДОТ ВО ТЕТОВО Активистите на ДУИ и на ДПА во саботата на градскиот плоштад за малку ќе се испотепаа меѓусебе. Младинскиот форум на ДУИ уште дента, за 19 часот, закажа музички хепенинг и прослава на плоштадот по повод победата на изборите во т.н. албански политички блок.

Ахмети: ДУИ е легитимен претставник на Албанците

Вест - 10.07.2006

"Според резултатите од парламентарните избори, коалицијата ДУИ-ПДП е легитимен претставник на албанскиот народ во Македонија. При формирањето на владата треба да се има предвид субјектот што ја одразува вољата на тој народ", категорично изјави лидерот Али Ахмети завчера во Мала Речица.

ДУИ и ПДП бараат да бидат дел од Владата

Утрински - 10.07.2006

Ахмети вели дека новата влада треба да се бори со корупцијата ГоЈко Ефтоски ТЕТОВО - „Почитувајќи ги изборните резултати од 5 јули, коалицијата ДУИ и ПДП, во која е и Лигата на Бошњаците, сме легитимните претставници на албанскиот народ во Македонија.

Хепенинг во Тетово со кордон полиција

Утрински - 10.07.2006

ТЕТОВО - Вклучувајќи се во прославата на победата на изборите, младите на ДУИ и на ПДП на плоштадот во Тетово во саботата доцна навечер организираа музички хепенинг на кои настапија солисти од Македонија и Косово, пеејќи за ОНА, за војната и за командантите.

Груевски ќе прави влада со ДПА, НСДП, ДОМ и ПЕИ

Утрински - 10.07.2006

ВМРО-ДПМНЕ ќе и понуди соработка и на ДУИ, но во партијата на Ахмети не се одушевени Борис Георгиевски Составот на новата влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ е познат, останува само да се види дали во неа ќе се сместат една или две албански политички партии.

Груевски обезбеди мнозинство за влада

Дневник - 10.07.2006

Дали и ДУИ ќе влезе во владината коалиција ќе се реши деновиве, по средбите на претставниците на двете партии Лидерот на коалицијата „За подобра Македонија“, Никола Груевски, обезбеди мнозинство за состав на влада. Тој во изминатите неколку дена им понудил коалиција и начелно се договорил со ...

ДПА, НСДП и ДОМ во новата влада

Вечер - 10.07.2006

ВМРО-ДПМНЕ обезбеди парламентарно мнозинство, објавија вчера во партијата која го доби мандатот од граѓаните да формира влада. Лидерот Никола Груевски добил начелна согласност за коалиција од првите луѓе на НСДП, ДПА и ДОМ. Тито Петковски, Мендух Тачи и Лилјана Поповска ја прифатиле програмата и ...

Големи се притисоците да не се отцепиме, но мали се шансите да го сториме тоа

Вечер - 10.07.2006

Лидерите на ДУИ и ПДП, Али Ахмети и Абдуљади Вејсели, во Мала Речица истакнаа дека врз основа на изборните резултати тие се легитимни претставници на албанскиот народ во Македонија. - ДУИ и партнерите сметаат дека новата влада треба да биде влада којашто има легитимитет и мандат од гласачите за да ...