TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нова подршка за најавениот студентски марш

24 Вести - 07.12.2014

Студентскиот марш закажан за во среда добива подршка од дел од синдикатите и од граѓанските организации. Од Мултиетничкиот синдикат велат дека го подржале првиот, а ќе ги подржат студентите и за вториот протестен марш.

Синдикатите со поддршка за најавениот студентски марш

Утрински - 07.12.2014

Студентскиот марш закажан за во среда добива поддршка од дел од синдикатите и од граѓанските организации. Од Мултиетничкиот синдикат велат дека го подржале првиот, а ќе ги подржат студентите и за вториот протестен марш.

Студентски Пленум: Почитувајте ја нашата решителност, не сме прибрани под ниедно партиско миље

Фокус - 07.12.2014

Студентите уште една повторија дека тие немаат партиска книшка, туку индекс Откако, вечерва, премиерот Никола Груевски повторно се обиде да го исполитизира најавениот марш на студентите за во среда, против државниот испит, поврзувајќи ги со ...

Мултиетничкиот синдикат за образование ќе го повика своето членство да протестира заедно со студентите

Локално - 07.12.2014

Мултиетничкиот синдикат за образование го поддржа првиот студентски марш, ќе го поддржи и вториот и ќе го повика своето членство да земе учество на него-велат за Фактор од МЕСО. Оттаму додаваат дека студентите доста пријатно ги изненадиле и ...

Мултиетничкиот синдикат за образование го поддржа и вториот студентски марш

Факултети - 07.12.2014

Мултиетничкиот синдикат за образование го поддржа првиот студентски марш, ќе го поддржи и вториот и ќе го повика своето членство да земе учество на него-велат од МЕСО. Оттаму додаваат дека студентите доста пријатно ги изненадиле и професорите и ...

Студентско – политичка манипулација

Фактор - 07.12.2014

Ноември е месец кој го обожувам бидејќи во тој месец сум родена јас и мојот љубен, го обожувам бидејќи ги вткајува сите најубави бои на есента, вкусуваме плодови и зимница кои вредно сме ги собирале и приготвувале , месец на слави, месец на концерти ...

Синдикатите го поддржаа студентскиот протест закажан за среда!

Фактор - 07.12.2014

Мултиетничкиот синдикат за образование го поддржа првиот студентски марш, ќе го поддржи и вториот и ќе го повика своето членство да земе учество на него-велат од МЕСО. Оттаму додаваат дека студентите доста пријатно ги изненадиле и професорите и ...

„Студентскиот пленум“ денеска имаше акција на Железничката акција во Скопје

+инфо - 07.12.2014

Студентската иницијатива „Студентски пленум“ денеска реализираше уште една акција, овојпат на Железничката станица во Скопје. Група од 15-тина студенти симулираа како си заминуваат со воз оставајќи ги индексите зад себе, а воедно и ги повикуваа ...

(ФОТО) Акција на Студентски пленум на железничката станица во Скопје

Бриф - 07.12.2014

Студентската иницијатива „Студентски пленум“ денеска реализираше уште една акција, овој пат на железничката станица во Скопје. Група од 15-тина студенти симулираа како си заминуваат со воз оставајќи ги индексите зад себе, а воедно и ги повикуваа ...

Црвениот круг – симбол на непокор?

24Струмица - 07.12.2014

Масовната појава на самозаокружување на социјалните мрежи проследено со пораката „Имам свој став! Заокружи ме и мене!“ , ја покажува се поголемата поддршка на граѓаните за студентските протести против екстерното тестирање или државен испит (како што ...

И Пендаровски повика на студентски протести за да не се обрука опозицијта

Република - 07.12.2014

Продолжуваат политичките повици за студентски протести. По низата членови на СДСМ, нивни активисти и поддржувачи кои упатија апел да се излезе на протест, се јави и последниот претседателски кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски.

Пендаровски од СДСМ јавно ги повика студентите да се приклучат кон протестите

Нетпрес - 07.12.2014

Стево Пендаровски, претседателскиот кандидат на СДСМ, кој учествуваше на трибината на опозициската партија одржана синоќа во Прилеп јавно упати повик до студентите и до нивните родители да се приклучат кон протестите.

Пендаровски од СДСМ јавно ги повика студентите на протести

Курир - 07.12.2014

Повик до студентите да се приклучат кон протестите синоќа стигна директно и од Стево Пендаровски, претседателскиот кандидат на СДСМ, кој учествуваше на трибината на опозициската партија одржана синоќа во Прилеп.

ФОТО Погледнете само колку млади попладнево сакаа да си заминат од Македонија - ќе ве шокира

Sky - 07.12.2014

Студентската иницијатива „Студентски пленум“ денеска реализираше уште една акција, овојпат на железничката станица во Скопје. Група од 15-тина студенти симулираа како си заминуваат со воз оставајќи ги индексите зад себе, а воедно и ги повикуваа ...

Синдикатите го поддржаа студентскиот протест

Либертас - 07.12.2014

Мултиетничкиот синдикат за образование го поддржа првиот студентски марш, ќе го поддржи и вториот и ќе го повика своето членство да земе учество на него-велат од МЕСО. Оттаму додаваат дека студентите доста пријатно ги изненадиле и професорите и ...

ФОТО: Акција на Студентски пленум на железничката станица во Скопје

Либертас - 07.12.2014

Студентската иницијатива „Студентски пленум“ денеска реализираше уште една акција, овојпат на железничката станица во Скопје. Група од 15-тина студенти симулираа како си заминуваат со воз оставајќи ги индексите зад себе, а воедно и ги повикуваа ...

Студентски пленум: Нема да дозволиме да бидеме прибрани под ниедно партиско миље

Либертас - 07.12.2014

Откако, вечерва, премиерот Никола Груевски повторно се обиде да го исполитизира најавениот марш на студентите за во среда, против државниот испит, поврзувајќи ги со опозициската СДСМ, студентите уште еднаш повторија дека тие се интелектуално ...

Боксер чао, добредојде слободо!

Либертас - 07.12.2014

„Постапките на раководството на СДСМ се фашистички“, „СДСМ и СОРОС ставија раце и врз студентите“, „СДСМ со загубена доверба, што и да направи, народот не им верува“, „Студентскиот Пленум финансиран од СОРОС“, „Стево Пендаровски сношти од Прилеп ...

И прилепските студенти ќе излезат на улица во среда

Либертас - 07.12.2014

Студентите од Прилеп заедно со средношколците во среда ќе се соберат пред Камената Бина во 12 часот како поддршка за студентите кои ќе протестираат во Битола и Скопје закажани за истиот ден.

Пендаровски: Повик до студентите да се приклучат кон протестите

Денешен - 07.12.2014

Повик до студентите да се приклучат кон протестите синоќа стигна директно и од Стево Пендаровски, претседателскиот кандидат на СДСМ, кој учествуваше на трибината на опозициската партија одржана синоќа во Прилеп.

Пендаровски јавно ги повика студентите да се приклучат кон протестите

Falanga - 07.12.2014

На 10 декември во Скопје е закажан голем студентски протест. Стево Пендаровски, претседателскиот кандидат на СДСМ, кој учествуваше на трибината на опозициската партија одржана синоќа во Прилеп јавно упати повик до студентите и до нивните родители да ...

И прилепските студенти на марш

24 Вести - 06.12.2014

Поголема масовност на идните собири и анимација на пошироката јавност во Прилеп, со цел да се чујат и разберат ставовите со кои студентите и средношколците им порачуваат гласно „НЕ“ на ресорното министерство и Владата, во нивните намери да се воведе ...

Се зголемува подршката на Студентскиот пленум

24 Вести - 06.12.2014

Студентите ја добиваат подршката и од средношколската младина, иако добар дел од нив не сакаат да зборуваат пред камера. Дел од средношколците кои пак отворено зборуваат дека ќе излезат на протестниот марш во среда откриваат дека во училиштата има ...

Поддршка за студентскиот протест од рок-групата „Бернејс пропаганда“

Нова ТВ - 06.12.2014

Васко Атанасовски, гитаристот на една од најдобрите македонски рок-групи „Бернајс пропаганда“ ги поддржа студентите кои се против воведувањето на државниот испит во високото образование. - Поддршка за оние коишто се борат за реиспитување на моќта и ...

Поддршка за студентскиот пленум

Телма - 06.12.2014

По Подршка која студентскиот пленум ја доби од студентите во Србија и Америка ,на веќе закажаниот протестен марш за следната недела ќе се вклучат и студентите од Штуловиот унизверзитет. Ваквата одлука ја донеле по бројни консултации и разговори со ...

Собир на прилепските студенти и средношколци за поддршка на студентскиот марш

Нова ТВ - 06.12.2014

Во знак на поддршка студентскиот марш кој во среда ќе се одржи во Скопје, прилепскиот Студентски пленум во среда ќе организира собир на студентите, средношколците и сите други заинтересирани граѓани од Општина Прилеп.

Студентите од Штуловиот универзитет се придружуваат кон Студентскиот пленум

Радио МОФ - 06.12.2014

По меѓусебни разговори и консултации, и студентите на Штулов универзитет одлучија да им се приклучат на Студентски пленум на вторите протести закажани за 10.декември, пишува Нова ТВ. Тие деновиве одржале состанок по кој се договориле да се приклучат ...

Во среда ќе протестираат и студентите во Прилеп

Фокус - 06.12.2014

Покрај студентите се очекува на улица да излезат и средношколците и нивните родители Како поддршка на студентскиот марш, кој ќе се одржи во среда, во Скопје, прилепскиот Студентски пленум ќе организира собир на студентите, средношколците и на сите ...

[Колумна] Гласна младина е симбол за здрава младина

Радио МОФ - 06.12.2014

На 10 декември во 12 часот започнува вториот марш на Студентскиот пленум од платото на УКИМ. И ако на 17-ти бевме три илјади и изненадивме многумина со бројката, идната среда да излеземе во поголем и да бидеме уште погласни.

Пленумот повикува на солидарност, и во Прилеп собир на 10 декември

Радио МОФ - 06.12.2014

Активистите на Студентскиот пленум денеска посетија неколку локации во центарот на Скопје, откаде повикаа на солидарност и масовност на претстојниот втор студентски марш, закажан за оваа среда (10 декември).

И Студентите од Штуловиот универзитет им се придружуваат на Студентски пленум

Локално - 06.12.2014

По меѓусебни разговори и консултации, и студентите на Штулов универзитет одлучија да им се приклучат на Студентски пленум на вторите протести закажани за 10.декември. Како што пренесува Nova , тие деновиве одржале состанок по кој се договориле да се ...

Поддшка за студентскиот протест од рок-групата „Бернејс пропаганда“

Локално - 06.12.2014

Васко Атанасовски, гитаристот на една од најдобрите македонски рок-групи „Бернајс пропаганда“ ги поддржа студентите кои се против воведувањето на државниот испит во високото образование. – Поддршка за оние коишто се борат за реиспитување на моќта и ...

Студентите од Штулов универзитет им се придружуваат на Студентски пленум

+инфо - 06.12.2014

По меѓусебни разговори и консултации, и студентите на Штулов универзитет одлучија да им се приклучат на Студентски пленум на вторите протести закажани за 10.декември, дознава Новатв . Тие деновиве одржале состанок по кој се договориле да се ...

ВИДЕО Поддршка за студентскиот протест од рок-групата „Бернејс пропаганда“

+инфо - 06.12.2014

Васко Атанасовски, гитаристот на една од најдобрите македонски рок-групи „Бернајс пропаганда“ ги поддржа студентите кои се против воведувањето на државниот испит во високото образование. - Поддршка за оние коишто се борат за реиспитување на моќта и ...

И прилепските студенти на марш

Бриф - 06.12.2014

Поголема масовност на идните собири и анимација на пошироката јавност во Прилеп, со цел да се чујат и разберат ставовите со кои студентите и средношколците им порачуваат гласно „НЕ“ на ресорното министерство и Владата, во нивните намери да се воведе ...

Студентите од Прилеп в среда на марш

+инфо - 06.12.2014

Поголема масовност на идните собири и анимација на пошироката јавност во Прилеп, со цел да се чујат и разберат ставовите со кои студентите и средношколците им порачуваат гласно „не“ на ресорното министерство и Владата, во нивните намери да се воведе ...

(ВИДЕО) Васко Бернејс Пропаганда: Студентите ќе победат

А1 On - 06.12.2014

Со почетокот на викендот пред вториот Студентски Марш, првото од неколкуте видеа за поддршка на маршот! -Солидарност за студентките и студентите, поддршка за оние кои се борат за реиспитување на легитимноста и моќта на владеачката класа.

Сонот за голем универзитетски центар не е невозможен

Орбис - 06.12.2014

Универзитетот Св Климент Охридски Битола одбележа 35 години од своето постоење. 35 години работа, вложен труд и резултати. Во Своето постоење над 35 000 студенти ги удриле темелите на својата иднина токму продолжувајќи го своето образование на една ...

Студентски протест и во Прилеп

Н.Македонија - 06.12.2014

Како поддршка на студентскиот марш, кој ќе се одржи во среда, 10 декември, во Скопје, прилепскиот Студентски пленум ќе организира собир на студентите, средношколците и на сите други заинтересирани граѓани од Прилеп Тоа е главниот заклучок кој ...

СДСМ и СОРОС ставија рака и врз студентите

Нетпрес - 06.12.2014

Комуникациските центри на СДСМ, високи функционери, активисти на опозицијата, луѓе кои во јавноста важат за нејзини отворени поддржувачи, поранешни советници отворено ги повикуваат студентите и ги иницираат нивните протести.

Државен испит и досега имаше на некои факултети, СДСМ и СОРОС ги поттикнуваат студентите на протести

Република - 06.12.2014

Основната идеја што ние јавно ја споделивме беше предлог на систем за воспоставување на државен испит со кој ќе се провери квалитетот на знаењето во виското образование. Впрочем, ваков државен испит повеќе децнии постои на медицинските факултети и ...

СДСМ и СОРОС ставија раце и врз студентите

Press24 - 06.12.2014

Во Македонија според податоците има 60.000 студенти и 85.000 средношколци. Еден протест се смета за успешен ако на него излезат најмалку половина од овој број, односно 30.000 студенти и 40-тина илјади средношколци, кои на улиците би резултирале со ...

СДСМ и СОРОС ставија раце и врз студентите

Курир - 06.12.2014

Во Македонија според податоците има 60.000 студенти и 85.000 средношколци. Еден протест се смета за успешен ако на него излезат најмалку половина од овој број, односно 30.000 студенти и 40-тина илјади средношколци, кои на улиците би резултирале со ...

Студентите ќе маршираат низ Прилеп и низ Битола

Либертас - 06.12.2014

Поголема масовност на идните собири и анимација на пошироката јавност во Прилеп, со цел да се чујат и разберат ставовите со кои студентите и средношколците им порачуваат гласно „НЕ“ на ресорното министерство и Владата, во нивните намери да се воведе ...

Студентите од Штулов универзитет им се придружуваат на Студентски пленум

Либертас - 06.12.2014

По меѓусебни разговори и консултации, и студентите на Штулов универзитет одлучија да им се приклучат на Студентски пленум на вторите протести закажани за 10.декември, дознава НОВА. Тие деновиве одржале состанок по кој се договориле да се приклучат ...

(ВИДЕО) Васко Бернејс Пропаганда: Студентите ќе победат

Sky - 06.12.2014

Со почетокот на викендот пред вториот Студентски Марш, првото од неколкуте видеа за поддршка на ...

Студентите ќе маршираат низ Битола

Шеталиште - 06.12.2014

После студентите од скопскиот и штипскиот универзитет, и битолските студенти најавија протестен марш против иницијативата за воведување на државен испит на факултетите. Оваа одлука беше донесена на четвртиот по ред Студентски Пленум кој се одржа ...

Собир на прилепските студенти и средношколци за поддршка на студентскиот марш

10без10 - 06.12.2014

Тоа е главниот заклучок кој произлезе од денешниот втор Студентски пленум на прилепските студенти и средношколци, на кој покрај другото се разгледуваа начини за омасовување на пленумот. „Студентите и средношколците од Прилеп им даваат безрезервна ...

Сè појасно станува дека СДСМ и СОРОС ставија рака и врз студентите

Денешен - 06.12.2014

Во Македонија според податоците има 60.000 студенти и 85.000 средношколци. Еден протест се смета за успешен ако на него излезат најмалку половина од овој број, односно 30.000 студенти и 40-тина илјади средношколци, кои на улиците би резултирале со ...

СДСМ и СОРОС ставија раце и врз студентите

Maxim - 06.12.2014

Во Македонија според има 60.000 студенти и 85.000 средношколци. Еден протест се смета за успешен ако на него излезат најмалку половина од овој број, односно 30.000 студенти и 40-тина илјади средношколци, кои на улиците би резултирале со бројка од ...

Студентскиот пленум доби поддршка од колегите од Србија и САД

24 Вести - 05.12.2014

Информации за притисоци врз студентите да не излегуваат на најавениот протест се појавија на социјалните мрежи и порталите. Од Студентскиот пленум велат дека ја следат ситуацијата иако до нив сеуште никој официјално не се пожалил.

Студентите од Штулов универзитет им се придружуваат на Студентски пленум

Нова ТВ - 05.12.2014

По меѓусебни разговори и консултации, и студентите на Штулов универзитет одлучија да им се приклучат на Студентски пленум на вторите протести закажани за 10.декември, дознава НОВА. Тие деновиве одржале состанок по кој се договориле да се приклучат ...

Студентски пленум доби поддршка од студентите од САД во борбата против екстерно

Нова ТВ - 05.12.2014

Студентскиот пленум доби поддршка од Асоцијацијата на студенти од Балканот на Универзитетот „Џорџ Вашингтон“ во своите повици за отфрлање на најавената реформа од власта во Македонија за екстерно тестирање во високото образование.

Закани за студентите поради вториот марш против екстерно

Телма - 05.12.2014

Закани започнаа да добиваат студентите кои протестираа на првиот Марш против воведувањето на државен испит на факултетите. Организаторите од Студентскиот пленум велат дека до нив закани не стигнуваат, но имаат информации дека такви притисоци се ...

Почнаа директните притисоци до студентите да не излегуваат на протест

Нова ТВ - 05.12.2014

„Да те потсетам и за дечко ти ме молија да го сместам “, „Се надевам дека ќе извлечеш нешто од ова“. Ова е дел од порака која студентка ја сподели на фејсбук страницата на Студентски пленум.

И студенти од Вашингтон и од Белград во поддршка на Студентскиот пленум

МКД - 05.12.2014

Асоцијацијата на студенти од Балканот на универзитетот „Џорџ Вашингтон" ги подржа барањата на студентите од скопскиот универзитет во однос на нивното незадоволство против најавената реформа во високото образование „Ние, Асоцијацијата на студенти од ...

Ни забите на лавот, ни боцките на розата! – студентска герила акција во Скопје

Радио МОФ - 05.12.2014

„Ни забите на лавот, ни боцките на розата!“ е насловена новата „герила акција“ на студентите од Студентски пленум во Скопје. Тие утрово преку транспаренти поставени на неколку места во градот повикуваат на студентско будење и истакнуваат дека не се ...

Српските студенти се солидаризираат со македонските, најавуваат протест во Белград

Фокус - 05.12.2014

Ваквиот настан е закажан на Фејсбук, во кој се планира студентите во Белград да го подржат студенсткиот марш што ќе се одржи на 10 декември. Српските студенти се солидаризираат со македонските, најавуваат протест во Белград.

Српските студенти се солидаризираат со македонските, најавуваат протест во Белград

Радио МОФ - 05.12.2014

На социјалната мрежа Фејсбук се појави настан во кој се повикуваат студентите во Белград да го поддржат студентскиот марш на македонските студенти што ќе се одржи во среда (10 декември). Настанот е креаиран синоќа, а досега четириесетина лица се ...

Студентите под притисок за прекин на протестите

Алсат-М - 05.12.2014

Студентскиот пленум вели дека постојат закани за прекин на нивните протести против државниот испит. На нивна адреса пристигнале закани за да ги прекинат сите такви активности. Од Студентскиот пленум велат дека таквата ситуација им дава уште една ...

Почнаа заканите и притисоците врз студентите, да не излегуваат на студентски марш

Фокус - 05.12.2014

Дел од нив добиваат закани дека наводно можат да останат без студентски места, додека дел биле убедувани дека СДСМ го организирала маршот… На неколку дена пред најавениот студентски марш на 10 декември почнаа притсоците и заканите врз дел од ...

Студентска герила во акција – пораки до власта и опозицијата!

Локално - 05.12.2014

„Ни забите на лавот, ни боцките на розата!“ е насловена новата „герила акција“ на студентите од Студентски пленум во ...

Американските академци ги поддржаа студентите против екстерното

Локално - 05.12.2014

Балканско-американската студентска асоцијација при Универзитетот „Џорџ Вашингтон“ во САД, ги поддржа студентите во Македонија во борбата за нивните неприкосновени права како студенти. На фејсбук страницата на Стуентскиот пленум објавено е писмо со ...

Српските студенти ги поддржуваат македонските колеги, најавуваат протест во Белград

Локално - 05.12.2014

На Фејсбук се појави информација со која студентите од Белград се повикуваат да го поддржат студентскиот марш на македонските студенти кој ќе се одржи во среда на 10 декември. Настанот е креаиран синоќа, а досега четириесетина лица се пријавиле дека ...

Поддршка за македонските студенти од Србија и САД, притисоци од дома

Факултети - 05.12.2014

На неколку дена пред најавениот студентски марш на 10 декември (среда) почнаа притсоците и заканите врз дел од студентите, информираа од Студентски пленум. „Да покажеме дека меѓу колегите и колешките во Србија имаат искрени соборци за правата на ...

Закани за студентите за вториот марш

Локално - 05.12.2014

Закани започнаа да добиваат студентите кои протестираа на првиот Марш против воведувањето на државен испит на факултетите. Организаторите од Студентскиот пленум велат дека до нив закани не стигнуваат, но имаат информации дека такви притисоци се ...

Поддршка од САД и Србија за протестот на македонските студенти

Фактор - 05.12.2014

Српските студенти се организираат преку Фејсбук за да им дадат поддршка на македонските колеги во протестите против најавениот државен испит во високото образование. Според повикот, кој се споделува на социјалните мрежи, студентите имаат намера да ...

Студентите докажуваат демократска зрелост

Фактор - 05.12.2014

Првиот студентски марш кој се одржа на 17-ти ноември остана препознатлив по својата масовност и студентско единство. Студентите покажаа вистинска демократска зрелост кај студентската младина.

„Студентски пленум“: Ни забите на лавот, ни боцките на розата!

+инфо - 05.12.2014

„Ни забите на лавот, ни боцките на розата!“ е насловена новата „герила акција“ на студентите од „Студентски пленум“ во Скопје. Тие утрово преку транспаренти поставени на неколку места во градот повикаа на студентско будење и истакнаа дека не се ...

Американските студенти со поддршка за протестот против екстерното

А1 On - 05.12.2014

Балканско-американската студентска асоцијација при Универзитетот „Џорџ Вашингтон“ во САД, ги поддржа студентите во Македонија во борбата за нивните неприкосновени права како студенти. На фејсбук страницата на Стуентскиот пленум објавено е писмо со ...

Српските студенти се солидаризираат со македонските, најавуваат протест во Белград

+инфо - 05.12.2014

На социјалната мрежа Фејсбук се појави настан во кој се повикуваат студентите во Белград да го поддржат студентскиот марш на македонските студенти што ќе се одржи во среда на 10 декември - објави радио МОФ .

ФОТО И студенти од САД го поддржуваат протестот против екстерното во Македонија

+инфо - 05.12.2014

Балканско-американската студентска асоцијација при Универзитетот „Џорџ Вашингтон“ во САД, се солидаризира со студентите во Македонија и стои зад нив во борбата за нивните неприкосновени права како студенти.

Власта смирува - студентите се мобилизираат-Цело СДСМ и СОРОС вклучено во протестите пишува порталот Курир

Канал5 - 05.12.2014

Министерството за образование и наука апелира до политичките партии да се држат настрана од студентите Министерството за образование и наука апелира до политичките партии да се држат настрана од студентите Заменикот министер за образование Спиро ...

Рецензија: Студентскиот пленум прочитан, студентите не сакаат да протестираат за СОРОС

СПФМ - 05.12.2014

Веќе познатите непроверени ставови овој пат се повторуваат во пресрет на најавите за можен нов собир на студентите против иницијативата за државен испит. Едностраните информации се ставени во функција на обесхрабрување на нов собир на академските ...

Цело СДСМ и СОРОС вклучени во протестите на студентите

Press24 - 05.12.2014

СДСМ преку нивните комуникациски центри ги организира членовите на партијата за најавениот протест на студентите во среда. Станува се појасно дека најголемата опозициска партија и полугите на Соросовата фондација во земјава директно ги иницираат и ...

Опозицијата и „Сорос“ вклучени во студентските протести

Република - 05.12.2014

Станува се појасно дека најголемата опозициска партија и марионетите на Соросовата фондација во земјава директно ги иницираат и поттикнуваат протестите на студентите. СДСМ преку нивните комуникациски центри ги организира членовите на партијата за ...

Закани и уцени за да се спречи студентскиот протест

Sky - 05.12.2014

Кој се плаши од протестот на студентите закажан за в среда? Во игра се и закани и уцени за да се спречи масовноста. На предупредувањето до студентка од внатрешноста да внимава што прави, тaa одговара дека има поддршка и од неjзините, бидејќи вели, ...

СОРОС и СДСМ ги впрегнаа сите сили за „студентските“ протести

Нетпрес - 05.12.2014

Опозициската СДСМ, преку своите комуникациски центри, ги организира членовите на партијата за најавениот протест на студентите во среда. Станува се’ појасно дека најголемата опозициска партија и нејзините полуги од Соросовата фондација во земјава ...

„Ни забите на лавот, ни боцките на розата!“ – студентска герила акција

Либертас - 05.12.2014

„Ни забите на лавот, ни боцките на розата!“ е насловена новата „герила акција“ на студентите од Студентски пленум во Скопје. Тие утрово преку транспаренти поставени на неколку места во градот повикуваат на студентско будење и истакнуваат дека не се ...

Српски студенти ќе протестираат пред амбасадата на Македонија - поддршка за маршот на студентите

Sky - 05.12.2014

На Фејсбук бил објавен настан во кој се повикуваат студентите во Белград да го поддржат студентскиот марш на македонските студенти што ќе се одржи во среда на 10 декември - објави радио МОФ .

Студентскиот пленум доби поддршка од студенти во САД и Србија

Sky - 05.12.2014

Асоцијацијата на студенти од Балканот на универзитетот „Џорџ Вашингтон“ во САД ги подржаа ставовите на Студентскиот пленум против најавените реформи во високото образование. Студентите од Србија, преку социјалните мрежи, почнаа да се организираат за ...

Српски и американски студенти со поддршка за македонските

Либертас - 05.12.2014

Во пресрет на вториот студентски протест во Скопје, во среда, поддршка за Студентски пленум стигна од Србија и од САД. Српските студенти се солидаризираат со македонските, и ќе одржат протест во Белград пред Македонската амбасада во среда.

Цело СДСМ и СОРОС вклучени во протестите на студентите

Курир - 05.12.2014

СДСМ преку нивните комуникациски центри ги организира членовите на партијата за најавениот протест на студентите во среда. Станува се појасно дека најголемата опозициска партија и полугите на Соросовата фондација во земјава директно ги иницираат и ...

Среќно Студентски Пленум

Либертас - 05.12.2014

Како протежер на идејата за тотален бојкот, блокирање на државата преку блокирање на нејзините институции и сообраќајниот крвоток, блокирање на административните „апаратчики“ на владата, па се’ до повик на сеопшта граѓанска непослушност, со масовно ...

Студентски пленум: Kолку повеќе нѐ има на 10 декември, толку потешко е да нѐ заокружат!

Актуелно24 - 05.12.2014

Соопштение на Студентски пленум: Почитувани колеги и колешки, професори, родители, ученици, членови на политички партии и подмладоци, граѓански организации, синдикати, вработени и невработени. Почитувани граѓани.

СДСМ и СОРОС се вклучени во протестите на студентите

Пулс24 - 05.12.2014

СДСМ преку нивните комуникациски центри ги организира членовите на партијата за најавениот протест на студентите во среда. Станува се појасно дека најголемата опозициска партија и полугите на Соросовата фондација во земјава директно ги иницираат и ...

Истакнати членови на СДСМ и СОРОС активно вклучени во студентските протести

Денешен - 05.12.2014

Станува се појасно дека СДСМ и Соросовата фондација во земјава директно ги иницираат и поттикнуваат протестите на студентите. Комуникациските центри на СДСМ, високи функционери, активисти на опозицијата, луѓе кои во јавноста важат за нејзини ...

Нов студентски марш на 10 декември

24 Вести - 04.12.2014

Студентскиот пленум го најавува вториот Студентски марш против последните реформи во високообразовниот процес со кој се предвидува екстерно оценување на секои две години од студиите. Маршот на студентите ќе се одржи на 10 декември што симболично се ...

„Марш Надвор!“ – Втор студентски марш во среда

24 Вести - 04.12.2014

Под мотото Марш надвор-Студентскиот пленум во среда повторно ќе излезе на улица. Преку соопштение ги повикаа граѓаните, студентите и професорите да им се придружат на вториот студентски марш против, како што велат, необмислените реформи во високото ...

Втор студентски марш на 10. декември

Нова ТВ - 04.12.2014

Нов студентски марш на 10.декември во 12 часот е одлуката која Студентски пленум ја соопшти на нивната Фејсбук страна. „Она што сите го очекуваа од последниот Студентски пленум па сè до сега е официјален датум и место за вториот Студентски Марш.

Марш надвор! Студентите ги повикаа сите граѓани на протест

Телма - 04.12.2014

Под мотото Марш надвор, Студентскиот пленум го организира вториот протест против како што велат необмислените реформи во високото образование. Повикаа со нив да маршира секој студент, ученик, родител, професор или секој кој ги поддржува во намерата ...

Нов студентски марш на 10 декември

Р.С.Европа - 04.12.2014

Студентскиот пленум најави нов студентски марш кој ќе се одржи на Меѓународниот ден на човекови права, 10 декември, против, како што велат, необмислените реформи во високото образование. „Маршот е неопходност во времиња кога институциите не нѐ ...

Незадоволството од власта не мора да е партиски мотивирано

Р.С.Европа - 04.12.2014

Студентите повикаа на нов марш. Премиерот оцени дека следниот пат ќе маршираат студенти од подмладокот на СДСМ и од невладините организации финансирани СОРОС. Нов студентски марш ќе се одржи на 10 декември на кој повторно ќе се бара од Владата да го ...

Студентите во среда напладне најавуваат студентски маршеви во Скопје и Битола

Радио МОФ - 04.12.2014

На 10 септември (среда), со почеток во 12 часот, пред платото на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје и Техничкиот факултет во Битола , студентите повторно ќе се излезат на улица за да протестираат против најавите за воведување државен ...

Студентски пленум: Марш надвор!

Радио МОФ - 04.12.2014

На 10 декември, Меѓународниот ден на човекови права, студентите најавија втор студентски марш против необмислените реформи во високото образование кој ќе тргне од платото на УКИМ во 12 часот.

Нов студентски марш на 10 декември

Алсат-М - 04.12.2014

Студентскиот пленум најави нов студентски марш кој ќе се одржи на Меѓународниот ден на човекови права, 10 декември, против, како што велат, необмислените реформи во високото образование. „Маршот е неопходност во времиња кога институциите не нѐ ...

Студентите решија на 10 декември пак да протестираат

МКД - 04.12.2014

Вториот студентски марш ќе се одржи на 10 декември, во среда, во 12 часот пред платото на УКИМ во Скопје. Студнетскиот пленум ги повикува студентите и сите граѓани, колеги, средношколци, роднини и пријатели повторно заедно да побараат Владата да го ...

[Галерија] Акција на Студентски пленум на железничката станица во Скопје

Радио МОФ - 04.12.2014

Студентската иницијатива „ Студентски пленум “ денеска реализираше уште една акција, овојпат на железничката станица во Скопје. Група од 15-тина студенти симулираа како си заминуваат со воз оставајќи ги индексите зад себе, а воедно и ги повикуваа ...

Повик за втор студентски марш на 10 декември

Локално - 04.12.2014

Маршот на студентите ќе се одржи на 10 декември што симболично се поврзува со меѓународниот Ден на човековите права. Студентите на овој марш очекуваат и поддршка од сите граѓани. Маршот ќе почне во 12 часот на платото на УКИМ.

Студентски пленум: Марш надвор!

Факултети - 04.12.2014

Почитувани колеги и колешки, професори, родители, ученици, членови на политички партии и подмладоци, граѓански организации, синдикати, вработени и невработени. Почитувани граѓани. На 10 декември, кој воедно е и Меѓународен ден на човекови права, ве ...

Студентски пленум: Премиерот ги потценува студентите и нивната способност да се организираат!

Фактор - 04.12.2014

Иако министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми најави дека сеуште е неизвесно дали ќе се спроведе идејата за воведување на државни испити на факултетите и истата допрва ќе се разгледува на владина седница во вторник, за премиерот Никола ...

Студентите решија на 10 декември пак да протестираат

Тера - 04.12.2014

Вториот студентски марш ќе се одржи на 10 декември, во среда, во 12 часот пред платото на УКИМ во ...

Прогласени најдобрите студенти

Тера - 04.12.2014

По повод патрониот празник на битолскиот универзитет денеска беа прогласени најдобрите студенти од академската 2013/2014 година. Тринаесет студенти од факултетите на битолскиот универзитет Св.Климент Охридски денеска беа прогласени за најдобри во ...

Студентски пленум: Не нѐ слушаат ако не сме на улица, граѓани приклучете се на 10-ти

Бриф - 04.12.2014

Соопштение на Студентски пленум: Почитувани колеги и колешки, професори, родители, ученици, членови на политички партии и подмладоци, граѓански организации, синдикати, вработени и невработени. Почитувани граѓани.

Професори ги плашат средношколците: Ако протестирате, ќе ве заокружат со црвено!

+инфо - 04.12.2014

Професори од средните училишта во Скопје ги поучувале учениците да не се приклучуваат на протестот на Студентскиот пленум против екстерното оценување, односно државниот испит, зашто на тој начин ќе биле етикетирани и обележани како опозициски ...

Марш надвор!

Окно - 04.12.2014

Почитувани колеги и колешки, професори, родители, ученици, членови на политички партии и подмладоци, граѓански организации, синдикати, вработени и невработени. Почитувани граѓани. На 10 декември, кој воедно е и Меѓународен ден на човековите права, ...

Нов студентски марш на 10 декември

Н.Македонија - 04.12.2014

Студентскиот пленум го најави новиот студентски марш, кој ќе се одржи на 10 декември пред платото на УКИМ во Скопје, во 12 часот. Студентскиот пленум ги повикува студентите и сите граѓани, колеги, средношколци, роднини и пријатели повторно заедно да ...

Без страв од етикетирања – сите студенти на марш

А1 On - 04.12.2014

Студентскиот пленум повикува на масовност на студентскиот марш закажан за четврток на 10 декември и реагира на обидите да студентите да се претстават како изманипулирани и политички обоени, што за нив значи дека погодиле во сржта.

(ФОТО) „Добронамерни“ предупредувања во студентските домови за студентите да се откажат од протест

Бриф - 04.12.2014

На Фејсбук страната на Студентски пленум е објавено предупредување до студентка, на која „добронамерно“ и се препорачува да не излегува на студентските ...

Закани и уцени за да се спречи студентскиот протест

А1 On - 04.12.2014

Кој се плаши од протестот на студентите закажан за в среда? Во игра се и закани и уцени за да се спречи масовноста. На предупредувањето до студентка од внатрешноста да внимава што прави, тaa одговара дека има поддршка и од неjзините, бидејќи вели, ...

Студентски пленум: Сите марш надвор!

+инфо - 04.12.2014

Студентскиот пленум ги поканува колегите и колешките, професорите, родителите, учениците, членовите на политички партии и подмладоци, граѓански организации, синдикати, вработените и невработените да им се придружат на 10 декември, кој воедно е и ...

Притисоци кон студентите: Потсети се дека го сместував дечко ти во студентски дом

+инфо - 04.12.2014

Синоќа во 2 саат ме разбудија за оваа ситуација, вакви притисоци им се вршат на студентите во пресрет на вториот марш против екстерното тестирање, ака државен испит, кој треба да се одржи на 10-ти декември.

„Студентски пленум“: Колку повеќе нè има, толку е потешко да нè заокружат!

Sky - 04.12.2014

„На 10 декември, кој воедно е и Меѓународен ден на човекови права, ве повикуваме на втор студентски марш против необмислените реформи во високото образование. Студентскиот марш ќе се случи на 10 декември 2014 година, среда, со почеток во 12 часот.

Студентите повикуваат: Марш надвор на 10-ти декември! Граѓани, приклучете се!

Либертас - 04.12.2014

Соопштение на Студентски пленум: Почитувани колеги и колешки, професори, родители, ученици, членови на политички партии и подмладоци, граѓански организации, синдикати, вработени и невработени. Почитувани граѓани.

Втор студентски марш в среда, на Денот на човековите права

Sky - 04.12.2014

Неформалната студентска организација „Студентски пленум“ одлучи в среда, на 10 декември, да го одржи вториот студентски марш против одлуката на Владата да воведе државен испит на факултетите.

Студентите повторно ќе маршираат на 10 декември

еМагазин - 04.12.2014

Студентски пленум донесе одлука вториот марш на студентите против државниот испит да биде на 10 декември, што симболично се поврзува со Денот на човековите права. Информацијата ја соопштија на официјалната Фејсбук страница.

Втор студентски марш на 10-ти декември

Макфакс - 04.12.2014

Студентскиот пленум најави дека вториот студентски марш ќе се одржи на 10ти декември, на Меѓународниот ден на човекови права, со почеток во 12 часот од пред платото на УКИМ. „Гневни сме што државните институции покажаа непрофесионалност во ...

ФОТО: Еве кој стои зад најавениот студентски протест

Денешен - 04.12.2014

Уште еднаш се докажа дека неформалната студентска организација „Студентски пленум“, која повторно најавува протести на студентите на 10-ти декември против најавениот државен испит кој треба да го зголеми квалитетот во високотo образование не постои, ...

Студентски пленум испрати повик до сите за нов студентски марш

Нова ТВ - 03.12.2014

Дел од студентите денеска повикаа на уште еден марш, втор после тој на 17 ноември. Тие преку фејсбук профилот на Студентски пленум се обратија до сите студенти, но и средношколци, професори, и родители прашувајќи ги дали се спремни за уште еден ...

Битолските студенти и средношколци го одржаа четвртиот Пленум на отворено

Нова ТВ - 03.12.2014

„Главната тема за која разговаравме на денешниот пленум беше претстојниот протестен марш против воведувањето на екстерното тестирање, кој во средината на следната недела ќе се одржи во Скопје.

Средношколско - студентско „НЕ“ за државниот испит

Р.С.Европа - 03.12.2014

Средношколците се соочуваат со притисоци да не го поддржат маршот на студентите против државниот испит, вели Михаил Мофковски од Кочо Рацин. Но реформата ги засега токму нив, па затоа велат дека ќе се охрабрат и ќе кажат „не за државниот испит“.

[Фото] Герила акција на студентите во Прилеп

Радио МОФ - 03.12.2014

Прилеп денеска беше облепен со плакати за случувањата со екстерното/државното тестирање, јавува порталот РеволуционерМк . На плакатите се забележуваат веќе познатите слогани кои се користеа пред големиот студентски марш во Скопје, како „Не појдов на ...

Нов студентски марш против државниот испит на 10 декември

Фокус - 03.12.2014

Тие ги повикуваат сите граѓани, колеги, средношколци, роднини и пријатели да им се придружат наредната среда во 12 часот кај Платото на УКИМ Студнтскиот пленум пресече, одлучи на 10 декември, во среда да се одржи студентскиот марш на кој повторно ќе ...

Груевски: Студентите се поддржани од опозицијата

Алсат-М - 03.12.2014

Владата инсистира на тестирање на студентите. Премиерот Груевски денес рече дека самите студенти сега сфатиле дека не се работи за екстерно тестирање, туку за државен испит. Груевски дури и ги обвини студентите дека се мотивирани и поддржани од ...

Втор Студентски Марш!

Факултети - 03.12.2014

Она што сите го очекуваа од последниот Студентски пленум па сè до сега е официјален датум и место за вториот Студентски Марш, објавија од Студентски Пленум на официјалната Фејсбук страна .

Студентите го закажаа новиот протест за 10-ти декември

Фактор - 03.12.2014

Новиот студентски марш против најавите за екстерно тестирање или државен испит во високото образование ќе се одржи на 10-ти декември, најави организаторот Студентски пленум на својата Фејсбук страница .

„Студентски пленум“: Викај гласно за уште еден СТУДЕНТСКИ МАРШ!

+инфо - 03.12.2014

Иницијативата за одбрана на правата на студентите „Студентскиот пленум“, на својата фан страница прашува: „Пoдгoтвени ли сме за уште еден марш?!“ Од таму нагласуваат дека се обраќаат до сите колеги и колешки, другари и другарки, но и до професорите, ...

Студентскиот пленум : Викај гласно за уште еден СТУДЕНТСКИ МАРШ!

А1 On - 03.12.2014

Студентскиот пленум (иницијатива за одбрана на правата на студентите), на својата Фан страна прашува: Пoдгoтвени ли сме за уште еден марш?! Се обраќаат до сите колеги и колешки, другари и другарки, но и до професорите, родителите, роднините и сите ...

Средношколците најавуваат дека ќе маршираат со Студентскиот пленум, професори им вршат притисок да не протестираат

Бриф - 03.12.2014

Студентскиот пленум упати апел да се вклучат сите граѓани и заинтересирани страни на најавениот марш за наредната недела против воведувањето на државниот испит на универзитетите. „Викај гласно за правда, за подобро образование.

Нов студентски марш на 10. декември

А1 On - 03.12.2014

Студентскот пленум одлучи нов студентски марш да се одржи на 10. декември. На нивнта фејсбук страница стои: „Она што сите го очекуваа од последниот Студентски пленум па сè до сега е официјален датум и место за вториот Студентски Марш.

Битолските студенти ќе протестираат следната среда

Орбис - 03.12.2014

Битолските студенти ќе протестираат следната среда. Ваква одлука падна на денешниот пленум, четврти по ред кој се одржа пред Педагошкиот факултет во Битола. Студентите ги повикаа и средношколците да се приклучат на маршот од кој уште еднаш ќе ...

Втор студентски марш на 10 декември

+инфо - 03.12.2014

Студентски пленум на официјалната Фејсбук страница го најави вториот Студентски марш против последните реформи во високообразовниот процес со кој се предвидува екстерно оценување на секои две години од студиите.

Втор студентски марш на 10 декември

Либертас - 03.12.2014

Втор студентски марш на 10 декември Објавено во 22:11 03 декември 2014 | Прочитано 346 | Печати Студентски пленум на официјалната Фејсбук страница го најави вториот Студентски марш против последните реформи во високообразовниот процес со кој се ...

Професори и директори вршеле притисок средношколците да не маршираат со студентскиот пленум

Либертас - 03.12.2014

Претседателот на коалиција на младински невладини организации „СЕГА“, Зоран Илиески вели дека сосема е легитимен повикот на студентскиот пленум до средношколците и тие имаат право да повикаат на поддршка од сите.

Битолските студенти и средношколци го одржаа четвртиот Пленум на отвoрено

Либертас - 03.12.2014

Поради спреченоста да биде одржан во некоја од просториите на постојните факултети во Битола, идентично како и претходните три, и четвртиот Студентски пленум се одржа на отворено, пред Педагошкиот факултет во Битола.

Идејата за државни испити следната недела на владина седница

24 Вести - 02.12.2014

Новиот модел за државни испити на факултетите владата ќе го разгледува следната недела на владина седница. Откако ќе утврди конечно решение истото ќе го достави до универзитетите-ова денеска го најави министерот за образование и наука Абдулаќим ...

Државниот испит за студентите во вторник на седница на влада

Телма - 02.12.2014

Нема отстапки од идејата за државен испит на факултетите и покрај најавата за нов протестен марш на студентите. Министерството за образование во вторник на седница на влада ќе ги претстави деталите за тестирањето, очекува владата да ги прифати по ...

Студентите најавуваат нов марш против државниот испит

Р.С.Европа - 02.12.2014

На вчерашниот собир на Студентскиот пленум, кој се одржа зад затворена врата во Правниот факултет во Скопје била донесена одлука во идната недела да биде одржан нов протестен марш против воведувањето државен испит на факултетите.

Студентите ги повикуваат и средношколците на протест

Призма - 02.12.2014

Студентите ги повикаа средношколците да им се придружат на нов протестен марш насочен против предлогот на Министерството за образование за воведување на екстерно тестирање Откако Министерството за образование одби да се сретне со нив, студентите од ...

Студентите и Адеми немаат за што да разговараат

Р.С.Европа - 02.12.2014

Студентите најавуваат нов марш и остануваат на ставот дека се против државен испит. И Министерот си останува на ставот, но да има државен испит. Министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми не се откажува од идејата за воведување на државен ...

Студентите заедно со средношколците ќе излезат на протест

Фокус - 02.12.2014

Студентите побараа и поддршка и солидарност од колегите од другите градови, а за тоа кога точно би се одржал протестот дополнително ќе соопштат. Наредната недела, студентите, „засилени“ со средношколци, повторно ќе излезат на улица, каде што ќе го ...

Студентите најавуваат нов марш против државниот испит

Алсат-М - 02.12.2014

На вчерашниот собир на Студентскиот пленум, кој се одржа зад затворена врата во Правниот факултет во Скопје била донесена одлука во идната недела да биде одржан нов протестен марш против воведувањето државен испит на факултетите.

Студентите наредната недела пак на протестен марш: Не сакаме ни екстерно, ниту пак државен испит

МКД - 02.12.2014

Наредната недела Студентскиот пленум пак ќе организира протестен марш против воведувањето на државни испити на факултетите, реши оваа неформална организација по синоќешниот состанок на скопскиот универзитет.

Четврти Студентски пленум во Битола

Радио МОФ - 02.12.2014

Утре (среда, 3 декември), со почеток од 12 часот пред Педагошкиот факултет во Битола, ќе се одржи четвртиот по ред собир на студентите против воведувањето на државен испит на државните и приватните универзитети во државата, објави студентската ...

Адеми: Нема средба со студентите без писмен предлог за државниот испит

Радио МОФ - 02.12.2014

Министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми не сака да се сретне за да разговара со студентите, се додека концептот за државен испит не биде ставен на хартија. Иако студентите кои се дел од иницијативата „Студентски пленум“ вчера најавија нов ...

Студентски пленум: Спремни ли сме за уште еден марш?!

Фокус - 02.12.2014

Повик од студентскиот пленум за нов студентски марш Дел од студентите денеска повикаа на уште еден марш, како оној на 17 ноември, сакајќи оваа борба против државниот испит да се истера да крај.

И матурантите се приклучуваат на студентскиот марш?

Фактор - 02.12.2014

Студентите одат на нов протестен марш. Ваквата одлука била донесена на вечерашниот собир на Студентскиот пленум кој се одржа на Скопскиот универзитет„Кирил и Методиј“, зад затворени врати во просториите на Правниот факултет.

Пленумци ги повикаа своите родители и професори да се придружат на студентските протести

Фактор - 02.12.2014

Студентскиот пленум пред малку на својата фан страна на фејсбук издаде соопштение во кое се обраќа до средношколците, роднините, родителите, професорите, со посреден повик до сите нив, да се придружат на протестот кој почна на 17 ноември.

Студентски пленум - Викај гласно за правда, за подобро образование.

Факултети - 02.12.2014

Почитувани колеги и колешки, другари и другарки, професори, родители, роднини и сите граѓани на оваа наша држава, Во последно време многумина од вас изразија желба за уште еден марш како оној на 17-ти ноември, сакајќи да се истера оваа борба до крај.

Студентите ги повикуваат и средношколците на протест

Локално - 02.12.2014

Студентите ги повикаа средношколците да им се придружат на нов протестен марш насочен против предлогот на Министерството за образование за воведување на екстерно тестирање-информира Призма.

Следната недела студентите на протестен марш

Локално - 02.12.2014

Студентскиот пленум кој се одржа синоќа на скопскиот универзитет., донесе одлука за нов протестен марш, следната недел, против воведувањето на државни испити на факултетите Сеуште не прецизираат официјален датум но очекуваат подршка и солидарност од ...

Студентите наредната недела пак на протестен марш

Тера - 02.12.2014

Наредната недела Студентскиот пленум пак ќе организира протестен марш против воведувањето на државни испити на факултетите, реши оваа неформална организација по синоќешниот состанок на скопскиот универзитет.

Студентите најавуваат нов протестен марш против државниот испит

Популарно - 02.12.2014

Нов протестен марш против воведувањето на државни испити на факултетите најавуваат студентите за наредната недела. Ваквата одлука била донесена на вечерашниот собир на Студентскиот пленум кој се одржа на скопскиот универзитет.

Идната недела студентите повторно на марш

Канал 77 - 02.12.2014

Нов протестен марш, следната недела, таква одлука донесе синоќа Студенскиот пленум кој се одржа на Скопскиот универзитет. Датата за најавениот марш се уште не е утврдена.Студенскиот пленум очекува поддршка и солидарности од другите градови.

Студентите и средношколците на протест против екстерното следниот четврток

+инфо - 02.12.2014

Студентскиот пленум следниот четврток - 11 декември - ќе го одржи најавениот протестен марш, велат за „Плусинфо“ членови на движењето. Ден потоа ќе се одржи трибина „Честите измени во Законот за високо образование како пречка за создавање квалитетни ...

„Не“ за екстерно ќе кажат и средношколците - протестот се засилува

+инфо - 02.12.2014

Студентскиот пленум ја продолжува борбата против идејата на владата екстерно да ги тестира студентите, односно да го проверува квалитетот на високото образование преку државен испит. Нов протестен марш ќе се одржи следната недела, каде студентите ...

Студентите и средношколците на нов протест против екстерното следниот четврток

Либертас - 02.12.2014

Студентскиот пленум следниот четврток – 11 декември – ќе го одржи најавениот протестен марш, велат за „ Плусинфо “ членови на движењето. Ден потоа ќе се одржи трибина „Честите измени во Законот за високо образование како пречка за создавање ...

Студентскиот пленум е продолжена рака на СДСМ и СОРОС

Курир - 02.12.2014

Неформалната студентска организација „Студентски пленум“, која стои зад протестите на студентите по најавениот државен испит кој треба да го зголеми квалитетот во високотo образование повтoрно најавува марш, без притоа да понуди сугестии и забелешки ...

Студентски Пленум: Подготвени ли сме за уште еден марш?!

Либертас - 02.12.2014

Фејсбук статус од страната на Студентски Пленум : Пoдгoтвени ли сме за уште еден марш?! Почитувани колеги и колешки, другари и другарки, професори, родители, роднини и сите граѓани на оваа наша држава, Во после дно време многумина од вас изразија ...

Нов студентски марш следната недела

Sky - 02.12.2014

Следната недела ќе се одржи втор протестен марш против воедувањето на државен испит на факултетите, информираат од неформалната студентска организација „Студентски пленум“. „Драги пленумци, денес беше одржан петтиот студентски пленум на кој беше ...

На наредната Владина седница ќе се утврди конечниот модел на државен испит

МРТ - 02.12.2014

Ресорниот министер ги повика студентите на дебата откако ќе го чујат концептот. Студентскиот пленум најави протест... Министерот за образование не се откажува од државниот испит кој треба да го подигне квалитетот на високото образование.

Студентскиот пленум прочитан, студентите не сакаат да протестираат за СОРОС

Нетпрес - 02.12.2014

Студентите изманипулирани и измамени не сакаат да го поддржат Студентскиот пленум кој се огласи како организатор на масовниот протест кој се одржа на 17 ноември оваа година. Како што поминува времете се покажа дека членовите на Пленумот се ...

Студентите повторно ќе маршираат

еМагазин - 02.12.2014

Следната недела Студентскиот пленум повторно ќе организира протестен марш против воведувањето на државни испити на факултетите, реши оваа неформална организација по синоќешниот состанок на скопскиот универзитет.

Синоќа се одржа првиот студентски пленум во Прилеп

10без10 - 02.12.2014

Тие изјавија дека не се задоволни од одлуката да се воведе тестирањето и дека доколку не се слушне нивниот глас тие не ја исклучуваат можноста за нов марш.Исто така ги повикаа и средношколците да му се приклучат бидејќи за кратко време овој проблем ...

Студентскиот пленум е продолжена рака на СДСМ и СОРОС

Денешен - 02.12.2014

Неформалната студентска организација „Студентски пленум“, која стои зад протестите на студентите по најавениот државен испит кој треба да го зголеми квалитетот во високотo образование повтoрно најавува марш, без притоа да понуди сугестии и забелешки ...

Идејата за државен испит оди на владина седница

Вечер - 02.12.2014

Ресорниот министер ги повика студентите на дебата откако ќе го чујат концептот. Студентскиот пленум најави протест.. .Министерот за образование не се откажува од државниот испит кој треба да го подигне квалитетот на високото образование.

Студентите на нови средби

24 Вести - 01.12.2014

Студентскиот пленум за попладне во 18 часот го најави својот пленум на платото пред УКИМ. Се очекува Пленумот да дискутира и за нов протест мотивиран од одлуката на Министерството за образование да го тестира квалитетот на универзитетската диплома ...

Студентски пленум - следната недела студентите на протестен марш

24 Вести - 01.12.2014

Нов протестен марш против воведувањето на државни испити на факултетите следната недела најавуваат студентите. Ваквата одлука била донесена на вечерашниот собир на Студентскиот пленум кој се одржа на скопскиот универзитет.

Студентскиот пленум денеска ќе договара нова стратегија

Нова ТВ - 01.12.2014

Студентскиот пленум денеска во 18 часот ќе договара нова стратегија против најавениот државен испит пред платото на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, бидејќи како што велат, иако биле доволно гласни, не биле слушнати од премиерот Никола Груевски ...

Нов Студентски протест наредната недела

Телма - 01.12.2014

Студентски протест наредната недела. Ова е првичната одлука на студентите од денешниот петти пленум и прв по масовниот протест. Велат ќе се борат до крај, па затоа е потребна поголема мобилзиација и кординација со факултетите од останатите градови.

Студентски пленум: Следната недела студентите на протестен марш

Нова ТВ - 01.12.2014

Нов протестен марш против воведувањето на државни испити на факултетите следната недела најавуваат студентите. Ваквата одлука била донесена на вечерашниот собир на Студентскиот пленум кој се одржа на Скопскиот универзитет.

Студентите најавија нов протест за идната недела

Нова ТВ - 01.12.2014

Студентски протест наредната недела. Ова е првичната одлука на студентите од денешниот петти пленум и прв по масовниот протест. Велат ќе се борат до крај, па затоа е потребна поголема мобилизација и кординација со факултетите од останатите градови, ...

Студентите најавуваат нова стратегија против државниот испит

Р.С.Европа - 01.12.2014

Студентите се противат на државен испит. Велат дека, иако биле доволно гласни, не биле слушнати од премиерот Никола Груевски и од министерот за образование и наука Абдулаќим Адеми. Студентскиот пленум вечерва расправаше, односно нафрлаше идеи, како ...

Студентскиот пленум во 18 часот ќе договара нова стратегија против најавениот државен испит

Фокус - 01.12.2014

Се очекува Пленумот да дискутира и за нов студентски марш, на кој повторно ќе го изразат своето незадоволство од одлукат, а студентите да полагаат државен испит. Студентскиот пленум денеска во 18 часот ќе договара нова стратегија против најавениот ...

Втор марш на студентите идната седмица

Радио МОФ - 01.12.2014

Нов студентски марш што ќе се случи наредната недела е одлуката на денешната петта средба на студентите во просториите на Правниот факултет во Скопје. После долгата дискусија, студентите се одлучија на овој чекор бидејќи според нив, не треба да се ...

Студентите излегуваат на нов пленум вечер во 18ч !

Локално - 01.12.2014

Земете си топла облека и повелете сите заедно на Студентскиот пленум попладне во 18 часот, е најавата за новата средба за нов пленум на платото пред УКИМ. Се очекува Пленумот да дискутира и за нов протест мотивиран од одлуката на Министерството за ...

И покрај лошото време студентите од Прилеп се собраа во центарот на градот

Локално - 01.12.2014

Вечерва пред споменикот на Методија Андонов Ченто се одржа Студентскиот пленум од студентите кои се огласија против екстерното тестирање. Тие изјавија дека не се задоволни од одлуката да се воведе тестирањето и дека доколку не се слушне нивниот глас ...

(ВИДЕО) Студентски пленум: Потполно укинување на државниот испит

Локално - 01.12.2014

На петтиот студентски пленум едногласно е мислењето на студентите дека државниот испит треба да се укине. -Ние бараме потполно укинување на државен испит, не сме отворени за преговори во однос на форматот, туку бараме потполно укинување на истиот, ...

Борбата продолжува: Студентите повторно ќе маршираат низ Скопје

Факултети - 01.12.2014

Идната недела ќе се одржи нов студентски протест. Ова е првичната одлука на студентите од денешниот петти пленум и прв по масовниот протест. Велат ќе се борат до крај, па затоа е потребна поголема мобилзиација и кординација со факултетите од ...

„Студентски пленум“ вечерва заседава на отворено

А1 On - 01.12.2014

Неформалната студентска организација „Студентски пленум“ вечерва ќе одржи средба пред платото на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“. „Пленумци, дојде време за петтата студентска средба, прва по протестниот марш.

Студенски пленум во Скопје и Прилеп

Канал 77 - 01.12.2014

„Понесете си топла зимска облека и во 18 часот дојдете на платото на УКИМ, е повикот од Студентскиот пленум до студентите за петтата студентска средба, што вечерва ќе се одржи пред платотото на УКИМ во Скопје.

Студентскиот пленум во 18 часот ќе договара тактика против екстерното

+инфо - 01.12.2014

Студентскиот пленум за попладнево во 18 часот го најави својот пленум на платото пред Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Се очекува Пленумот да дискутира и за нов протест мотивиран од одлуката на Министерството за образование да го тестира ...

Студентскиот пленум ќе ги договара идните активности против екстерното тестирање

24Струмица - 01.12.2014

Неформалната студентска организација „Студентски пленум“ ги повикува сите студенти вечерва во 18.00 часот на средба пред платото на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“. „Пленумци, дојде време за петтата студентска средба, прва по протестниот марш.

Студентскиот пленум ќе ги договара идните активности против екстерното тестирање

Фама - 01.12.2014

Неформалната студентска организација „Студентски пленум“ ги повикува сите студенти вечерва во 18.00 часот на средба пред платото на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“. „Пленумци, дојде време за петтата студентска средба, прва по протестниот марш.

Студентскиот пленум денеска ќе договара нова стратегија

Н.Македонија - 01.12.2014

Студентскиот пленум денеска во 18 часот ќе договара нова стратегија против најавениот државен испит пред платото на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, бидејќи како што велат, иако биле доволно гласни, не биле слушнати од премиерот Никола Груевски ...

(ВИДЕО) Студентски пленум: Потполно укинување на државниот испит

А1 On - 01.12.2014

На петтиот студентски пленум едногласно е мислењето на студентите дека државниот испит треба да се укине. -Ние бараме потполно укинување на државен испит, не сме отворени за преговори во однос на форматот, туку бараме потполно укинување на истиот, ...

ВИДЕО Не преговараме, туку бараме потполно укинување на државниот испит

+инфо - 01.12.2014

На петтиот студентски пленум , што се одржа вечерва во 18 часот, студентите беа едногласни дека државниот испит треба да се укине, јави А1 он. - Ние бараме потполно укинување на државен испит, не сме отворени за преговори во однос на форматот, туку ...

Нов студентски протест наредната недела

Бриф - 01.12.2014

Нов студентски протест ќе има наредната недела. Ова е првичната одлука на студентите од денешниот петти пленум и прв по масовниот протест. Велат ќе се борат до крај, па затоа е потребна поголема мобилизација и кординација со факултетите од ...

Наредната недела студентите пак ќе го кренат гласот против екстерното

+инфо - 01.12.2014

Студентите повторно ќе излезат на протести против екстерното тестирање и тоа наредната недела, е првичната одлука од денешниот петти пленум, јави „Телма“. Тие порачаа дека ќе се борат до крај и затоа, како што рекоа, потребна е поголема мобилзиација ...

Утре петта студентска средба во Скопје и првиот Студентски пленум во Прилеп

Либертас - 01.12.2014

Утре, 1-ви декември, ќе се одржи првиот Студентски пленум во Прилеп. Поканети да учествуваат сите студенти и средношколци во градот. Пленумот ќе се одржи во паркот „Ченто“ со почеток во 18 часот, најавуваат студентите-иницијатори.

Студенски пленум во Скопје и Прилеп

Sky - 01.12.2014

„Понесете си топла зимска облека и во 18 часот дојдете на платото на УКИМ, е повикот од Студентскиот пленум до студентите за петтата студентска средба, што вечерва ќе се одржи пред платотото на УКИМ во Скопје.

(ВИДЕО) Студентски пленум: Бараме потполно укинување на државниот испит

Либертас - 01.12.2014

На петтиот студентски пленум едногласно е мислењето на студентите дека државниот испит треба да се укине. -Ние бараме потполно укинување на државен испит, не сме отворени за преговори во однос на форматот, туку бараме потполно укинување на истиот – ...

И покрај лошото време студентите од Прилеп протестираа против екстерното тестирање

Либертас - 01.12.2014

Вечерва пред споменикот на Методија Андонов Ченто се одржа протест на студентите кои се огласија против екстерното тестирање. Тие изјавија дека не се задоволни од одлуката да се воведе тестирањето и дека доколку не се слушне нивниот глас тие не ја ...

Нов студентски протест наредната недела

Либертас - 01.12.2014

Студентски протест наредната недела. Ова е првичната одлука на студентите од денешниот петти пленум и прв по масовниот протест. Велат ќе се борат до крај, па затоа е потребна поголема мобилзиација и кординација со факултетите од останатите градови, ...

И покрај лошото време студентите од Прилеп се собраа во центарот на градот

Шеталиште - 01.12.2014

Вечерва пред споменикот на Методија Андонов Ченто се одржа Студентскиот пленум од студентите кои се огласија против екстерното тестирање. Тие изјавија дека не се задоволни од одлуката да се воведе тестирањето и дека доколку не се слушне нивниот глас ...

Следната недела студентите на протестен марш

Вечер - 01.12.2014

Нов протестен марш против воведувањето на државни испити на факултетите следната недела најавуваат студентите. Ваквата одлука била донесена на вечерашниот собир на Студентскиот пленум кој се одржа на скопскиот универзитет.