TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Официјално: Чапекоенсе освојувач на „Судамерикана“

24 Вести - 04.12.2016

Бразилската екипа Чапекоенсе која ја погоди огромна трагедија и официјално е прогласена за победник на „Копа Судамерикана“. Ова го соопшти в.д. претседателот на клубот Иван Тозо. „Потврдено ми е дека Чапекоенсе ќе го добие трофејот Копа Судамерикана.

Заеднички да ја надминат трагедијата: Сопругите и девојките на загинатите фудбалери ќе живеат во една куќа

Екипа - 04.12.2016

Градот Чапеко живее во голема тага по страшната несреќа што му се случи на бразилскиот фудбалски клуб, чиј авион се урна во близината на Меделин во Колумбија, во пресрет на финалето на Копа Судамерикана.

Чапекоенсе: Ќе ни биде доделена титулата од Копа Судамерикана

МКД - 04.12.2016

ВД претседателот на Чапекоенсе, Иван Тозо потврди дека бидат крунисани за шампиони во Копа Судамерикана Клубот од Чапеко против Атлетико Насионал требаше да се бори за трофејот од второто по престиж фудбалско натпреварување во Јужна Америка.

Официјално: Чапекоенсе освојувач на „Судамерикана“

+инфо - 04.12.2016

Бразилската екипа Чапекоенсе која ја погоди огромна трагедија и официјално ќе прогласена за победник на „Копа Судамерикана“. Бразилската екипа Чапекоенсе која ја погоди огромна трагедија и официјално ќе прогласена за победник на „Копа Судамерикана“.

Голем гест на Сан Лоренцо за Чапекоенсе, кој ќе биде одликуван и со титула (Видео)

Спортклуб - 04.12.2016

Фудбалерите на Сан Лоренцо, кои беа исфрлеи од Чапекоенсе од полуфиналето на купот Судамерикана, играа натпревар во дресови на истоимената екипа која загуби повеќе играч во несреќата во Колумбија.

ПОТВРДЕНО: Чапекоенсе е новиот освојувач на Копа Судамерикана!

Gol.mk - 04.12.2016

Тоа што пред неколку денови елитниот бразилски медиум „Глобеспорт“ најави, синоќа се потврди – Чапекоенсе е новиот освојувач на Копа Судамерикана. В.д. претседателот на малиот бразилски клуб Иван Тозо, за бразилските медиуми откри дека во разговор ...

Чапекоенсе официјално ја доби титулата на „Копа Судамерикана“

А1 On - 04.12.2016

Бразилската екипа Чапекоенсе која ја погоди огромна трагедија и официјално е прогласена за победник на „Копа Судамерикана“. Ова го соопшти в.д. претседателот на клубот Иван Тозо. – Потврдено ми е дека Чапекоенсе ќе го добие трофејот Копа ...

ФОТО: „Комити“ со сочувство за Чапекоенсе

Gol.mk - 04.12.2016

Навивачката група на Вардар, популарните „Комити“ на средбата против Силекс му даде сочувство на бразилскиот клуб Чапекоенсе, чија експедиција пред неколку дена загина во авионска несреќа.

И официјално потврдено: Чапекоенсе е новиот шампион на Копа Судамерикана!

Дерби - 04.12.2016

Бразилскиот состав Чапекоенсе и официјално е новиот освојувач на второто по ранг натпреварување во Јужна Америка, Копа Судамерикана. Ова го потврди привремениот претседател клубот Иван Тозо кој посочи дека КОНМЕБОЛ му ја соопштил информација притоа ...

Сопругите на 13 фудбалери пред несреќата истетовирале исти тетоважи - авиони! ФОТО

+инфо - 04.12.2016

На тетоважите се гледа срце и мал авион, кој симболизира пат до него, открила сопругата на настраданиот капитен Чапекоензе, Клебер Сантана Лоуреира. Неверојатна приказна доаѓа од Бразил. Сопругите на 13-фудбалери на Чапекоензе пред несреќата, во ...

Официјално: Чапекоенсе освојувач на „Судамерикана“

Сител - 04.12.2016

Бразилската екипа Чапекоенсе која ја погоди огромна трагедија и официјално ќе прогласена за победник на „Копа Судамерикана“. Ова го соопшти в.д. претседателот на клубот Иван Тозо. - Потврдено ми е дека Чапекоенсе ќе го добие трофејот Копа ...

Официјално: Чапекоенсе освојувач на „Судамерикана“

Канал5 - 04.12.2016

Бразилската екипа Чапекоенсе која ја погоди огромна трагедија и официјално ќе прогласена за победник на „Копа Судамерикана“. Ова го соопшти в.д. претседателот на клубот Иван Тозо. - Потврдено ми е дека Чапекоенсе ќе го добие трофејот Копа ...

Чапекоенсе е прогласен за освојувач на „Копа Судамерикана“...

Н.Македонија - 04.12.2016

Чапеко доби загарантирано место следните три сезони во најквалитетната бразилска лига. Бразилската екипа Чапекоенсе која ја погоди огромна трагедија и официјално ќе прогласена за победник на „Копа Судамерикана“.Ова го соопшти в.д.

Нема да верувате каква одлука донесоа сопругите на загинатите фудбалери

Репортер - 04.12.2016

Светските медиуми не престануваат да пишуваат за страшната несреќа во која загина речиси целиот тим на бразилскиот прволигаш Чапекоензе, а сега на виделина излегоа и помалку морничави детали поврзани со сопругите на 13 од загинатите фудбалери.

Нема да верувате каква одлука донесоа сопругите на загинатите фудбалери

Press24 - 04.12.2016

Светските медиуми не престануваат да пишуваат за страшната несреќа во која загина речиси целиот тим на бразилскиот прволигаш Чапекоензе, а сега на виделина излегоа и помалку морничави детали поврзани со сопругите на 13 од загинатите фудбалери.

Вдовиците на играчите на Чапекоенсе заедно ќе жалат

Република - 04.12.2016

Светските медиуми не престануваат да пишуваат за страшната несреќа во која загина речиси целиот тим на бразилскиот прволигаш Чапекоенсе, а сега на виделина излегоа и помалку морничави детали поврзани со сопругите на 13 од загинатите фудбалери.

Чапекоенсе официјално ја доби титулата на „Копа Судамерикана“

Репортер - 04.12.2016

Бразилската екипа Чапекоенсе која ја погоди огромна трагедија и официјално е прогласена за победник на „Копа Судамерикана“. Ова го соопшти в.д. претседателот на клубот Иван Тозо. – Потврдено ми е дека Чапекоенсе ќе го добие трофејот Копа ...

Пред несреќата сопругите на 13 играчи на Чапекоензе направиле тетоважи, а сега ќе живеат во заедничка куќа

Курир - 04.12.2016

Светските медиуми не престануваат да пишуваат за страшната несреќа во која загина речиси целиот тим на бразилскиот прволигаш Чапекоензе, а сега на виделина излегоа и помалку морничави детали поврзани со сопругите на 13 од загинатите фудбалери.

(ВИДЕО) Во чест на загинатите фудбалери – Погледнете што направи Атлетико

Репортер - 04.12.2016

Пред четири дена требаше да се одигра финалето на Копа Судамерикана во Колумбија, но поради трагичната авионска несреќа во која загинаа фудбалерите на Чапекоезе истото беше откажано. Додека вчера траеше комерацијата во чест на загинатите синови на ...

Донесена одлука: Чапекоензе прогласен за победник на купот!

Press24 - 04.12.2016

Јужноамериканскиот фудбалски сојуз – КОНМЕБОЛ, ќе го прогласи бразилскиот прволигаш Чапекоензе за почесен победник на купот Судамерикана во кој тие требаа да играат во финалето. По трагичната авионска несреќа во Колумбија во која загинаа 19 ...

ВИДЕО: Во чест на загинатите фудбалери - погледнете што направи Атлетико

Press24 - 04.12.2016

Пред четири дена требаше да се одигра финалето на Копа Судамерикана во Колумбија, но поради трагичната авионска несреќа во која загинаа фудбалерите на Чапекоезе истото беше откажано. Додека вчера траеше комерацијата во чест на загинатите синови на ...

Падна одлука: Чапекоензе е победник на купот!

Курир - 04.12.2016

Јужноамериканскиот фудбалски сојуз – КОНМЕБОЛ, ќе го прогласи бразилскиот прволигаш Чапекоензе за почесен победник на купот Судамерикана во кој тие требаа да играат во финалето. По трагичната авионска несреќа во Колумбија во која загинаа 19 ...

Во чест на Чапекоензе ечеше соблекувалната: Атлетико ја славеше победата со химната на ривалот (ВИДЕО)

Курир - 04.12.2016

Пред четири дена требаше да се одигра финалето на Копа Судамерикана во Колумбија, но поради трагичната авионска несреќа во која загинаа фудбалерите на Чапекоезе истото беше откажано. Додека вчера траеше комерацијата во чест на загинатите синови на ...

Комитите им оддадоа почит на навивачите на трагичниот Чапекоенсе

Фактор - 04.12.2016

Навивачката група Комити на Вардар, за време на натпреварот од последното коло против Силекс, истакнаа транспарент со кој оддадоа почит на бразилскиот фудбалски клуб Чапекоенсе чии фудбалери загинаа во трагичната авионска несреќа во Колумбија, а ...

И небото плачеше за фудбалерите на Чапекоенсе

Вечер Прес - 04.12.2016

Во саботата телата на трагично загинатите фудбалери пристигнаа во бразилскиот град Чапеко, каде фамилиите и пријателите мораа да ја извршат задолижетлната процедура на препознавање на лицата на починатите фудбалери Повеќе од 100.000 верни фанови им ...

КОНМЕБОЛ одлучи: Чапекоенсе е победник на купот Судамерикана!

Република - 04.12.2016

Јужноамериканскиот фудбалски сојуз – КОНМЕБОЛ, ќе го прогласи бразилскиот прволигаш Чапекоенсе за почесен победник на купот Судамерикана во кој тие требаа да играат во финалето. По трагичната авионска несреќа во Колумбија во која загинаа 19 ...

Приказна која крши срца: Она што го направи свршеница на загинат фудбалер на Чапекоензе ГО РАСПЛАКА светот!

Пулс24 - 04.12.2016

На Бразил, а посебно на малиот град Чапеко, ќе им биде потребно долго време да закрепнат од тешката трагедија која се случи, кога во страшна авионска несреќа загинаа скоро сите фудналери на нивната гордост – Чапекоензе.

Денес небото се отвори над Чапекоенсе - телата на фудбалерите донесени на нивниот стадион (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Exclusive.mk - 04.12.2016

Заминаа за Колумбија како херои, се вратија како ангели на небото. Се споија небото и земјата денеска над Чапекоенсе, заедно плачејќи за хероите кои трагично го загубија животот во авионската нереќа во Колумбија, пред играњето на финалниот меч од ...

И небото плаче: Пристигнаа посмртните останки на трагично загинатите во Бразил (Фото)

Спортклуб - 03.12.2016

Авионот на бразилското воено воздухопловство со телата на бразилските фудбалери, кои загинаа во падот на авионот во вторникот во Колумбија, пристигнаа во Чапеко, градот од јужниот дел на Бразил.

Каков срам и шок за спортскиот свет: Карваљо ја спореди авионската несреќа со испаѓање од Серија А?!

Спортклуб - 03.12.2016

Потпретседателот на бразилскиот Интернасионал, Фернандо Карваљо го шокираше фудбалскиот свет со изјавата во која трагедијата на фудбалерите на Чапекоенсе ја спореди со испаѓањето од лигата. 19.

Играчот на Чапекоенсе, кој загина, и неговото голчиште против Реал во минатото (Видео)

Спортклуб - 03.12.2016

Клебер Сантана, еден од 19-те фудбалери кои не го преживеаа падот на авионот кој патуваше кон Колумбија, во минатото имаше неколку спектакуларни голови, а еден од нив го постигна против големиот Реал Мадрид.

Фудбалер на Чапекоенсе обвинува: Не е несреќа, моите пријатели се убиени!

Gol.mk - 03.12.2016

Авионската несреќа во која погина речиси целиот тим на Чапекоенсе е топ-тема во светот, а со интересна приказна излезе англискиот таблоид „Дејли мејл“. Новинарите од англискиот медиум добиле ексклузивно интервју со Моисес Сантош, еден од фудбалерите ...

ЦЕЛ СВЕТ ЈА ГЛЕДА ТАЖНАТА ПОВОРКА: Илјадници навивачи ги испраќаат фудбалерите на Чапекоенсе (ВИДЕО)

Телеграф - 03.12.2016

Тажната поворка со телата на загинатите стигна до стадионот, каде беше пречекана од повеќе од 100.000 фанови на клубот Повеќе од 100.000 навивачи ги наполнија трибините на стадионот Чапеконсе , за за последен пат да им оддадат почит на фудбалерите ...

Најтажната карикатура: Фудбалерите на Чапекоенсе во рајот пречекани од фудбалерите на Торино и Манчестер Јунајтед

Репортер - 03.12.2016

Човек не може да остане рамнодушен на оваа карикатура, дефинитивно најтажна на фудбалска тема по трагично загинатите фудбалери на Чапекоенсе. „Добредојдовте во фудбалскиот рај“ е пораката на оваа слика, „од страна“ на легендарните фудбалери на ...

Најтажната светска карикатура: Добредојдовте во фудбалскиот рај

Среќа.mk - 03.12.2016

„ Добредојдовте во фудбалскиот рај “ е пораката на оваа слика, „од страна“ на легендарните фудбалери на Торино и на Манчестер јунајтед, кои и самите загинаа во трагични авионски несреќи во 1949 и во 1958 ...

Последен поздрав од 100.000 навивачи: Чапекоенсе ги чека загубени синови (ФОТО)

Република - 03.12.2016

Денеска во градот Чапекоенсе ќе пристигнат телата на фудбалерите кои загинаа пред неколку дена во авионската несреќа која се случи во близината на колумбискиот град Меделин. Предвидено е на аеродромот во Бразил да се појави и бразилскиот претседател ...

Еден од фудбалерите барал да умре!

Вечер Прес - 03.12.2016

Светот уште долг период нема да се опорави од болката поради авионската несреќа во Колумбија во која животот го загубија 71 лице, меѓу кои речиси целиот тим и стручен штаб на фудбалскиот клуб Чапекоенсе.

ФОТО: Чапекоенсе ги чека загубени синови

Вечер Прес - 03.12.2016

Предвидено е на аеродромот во Бразил да се појави и бразилскиот претседател Мичел Темер, а се очекува над 100.000 луѓе да се појават на последниот поздрав со фудбалерите Денеска во градот Чапекоенсе ќе пристигнат телата на фудбалерите кои загинаа ...

Потресни сцени: Полицијата откри како е спасен еден од преживеаните од урнатиот авион (ВИДЕО)

Маркукуле - 03.12.2016

Бразилските и колумбиските медиуми со големо внимание ја следат и состојбата на шесте преживеани кои и натаму добиваат медицинска нега по чудото и добиената шанса за втор живот. Ова попладне беше пренесено дека еден од тројцата преживеани фудбалери ...

Најтажната светска карикатура: Добредојдовте во фудбалскиот рај

Екипа - 02.12.2016

Човек не може да остане рамнодушен на оваа карикатура, дефинитивно најтажна на фудбалска тема по трагично загинатите фудбалери на Чапекоенсе. „ Добредојдовте во фудбалскиот рај “ е пораката на оваа слика, „од страна“ на легендарните фудбалери на ...

Сега и официјално шампиони: Пехарот од Судамерикана пристигна во Чапекоенсе

Екипа - 02.12.2016

Атлетико Насионал, финалист во овогодишниот Куп Судамерикана покрена иницијатива за титулата да му биде доделена на Чапекоенсе. Идејата беше поздравена од сите клубови учесници на овој Куп, а КОНМЕБОЛ федерацијата донесе одлука да го прифати гестот ...

КОНМЕБОЛ одлучил, Чапекоенсе ќе биде шампион во Копа Судамерикана

МКД - 02.12.2016

Според пишувањата на медиумите, Чапекоенсе ќе биде прогласен за шампион во Копа Судамерикана, официјална потврда ќе пристигне за неколку недели Веднаш по големата трагедија која го погоди клубот од Бразил пред финалето на Копа Судамерикана, нивниот ...

(Видео) Потресни сцени: Полицијата објави снимка од спасувањето на еден од преживеаните на трагичниот лет

Спортклуб - 02.12.2016

Трагедијата која го погоди малиот бразилски клуб Чапекоенсе, се уште е во центарот на вниманието на светската јавност. Бразилските и колумбиските медиуми со големо внимание ја следат и состојбата на шесте преживеани кои и натаму добиваат медицинска ...

Безброј невистини околу Чапекоенсе: Роналдињо и Рикелме нема да играат за бразилскиот клуб

Gol.mk - 02.12.2016

По трагедијата во која загина скоро целиот тим на Чапекоенсе се појавија многу невистинити информации или полувистини. Така беа демантирани вестите дека ПСЖ и Кристијано Роналдо донирале пари за несреќниот бразилски клуб, а сега стигна демант и дека ...

Плач на сите страни: Најблиските и фановите засекогаш ќе се поздрават со хероите на Чапекоенсе (Видео)

Спортклуб - 02.12.2016

Загинатите фудбалери на бразилскиот прволигаш, ќе бидат погребани утре, а најавено е и присуството на првиот човек на ФИФА, Џани Инфантино. Телата се изложени во капела, а на утрешниот погреб се очекуваат над 100.000 луѓе кои за последен пат ќе се ...

Две фотографии кои го „топат“ срцето: Хероите на Чапекоенсе летнаа во фудбалскиот рај (ФОТО)

Дерби - 02.12.2016

Фудбалскиот свет комплетно се сплоти по трагедијата која му се случи на бразилскиот состав Чапекоенсе кој патувајќи за Колумбија на првиот финален меч против Атлетико Насионал во Копа Америка доживеа катастрофа, односно авонот се сруши пред ...

Еден од преживеаните има шанса да му се врати на фудбалот?!

Спортклуб - 02.12.2016

Бразилскиот фудбалер, Хелио Хермито Зампиер Нето, кој го преживеа падот на авионот на Чапекоенсе, би можел да му се врати на фудбалот. Нето е еден од шестмината кои преживеаа во летот од Боливија кон Колумбија во кој загинаа 71 лице.

Женска интуиција: Овие тетоважи им претскажаа дека ќе останат вдовици (Фото)

Спортклуб - 02.12.2016

13 сопруги на фудбалерите на Чапекоенсе само неколку дена пред стравичната авионска несреќа која го потресе сиот свет, направиле идентични тетоважи. Имено, тие во знак на поддршка за своите сопрузи направиле тетоважи на кои се гледа срце и мал авион ...

Еден од преживеаните фудбалери на Чапекоенсе пак ќе заигра фудбал?

Gol.mk - 02.12.2016

Бразилскиот фудбалер Хелио Хермито Зампјер Нето кој го преживеа падот на авионот на Чапекоенсе би можел повторно да му се врати на фудбалот кога ќе закрепне од повредите. Нето е еден од шесте преживеани патници во трагедијата во која загинаа 71 лице ...

Чудо: Еден од преживеаните асови на Чапекоенсе ќе може повторно да игра фудбал

Дерби - 02.12.2016

Авионската несреќа која пред неколку дена се случи во Колумбија одзема 71 човечки живот, настрада експедицијата на бразилскиот клуб Чапокоенсе, новинари, екипаж, но ако може да се извлече нешто позитивно од таа трагедија е тоа што преживеаа шестмина ...

МЗТ ќе им одаде почит на загинатите фудбалери на Чапекоенсе

Спортклуб - 02.12.2016

Светот беше потресен по трагедијата која му се случи на бразилскиот фудбалски клуб Чапекоенсе, чиј речиси цел тим загина во авионска несреќа близу колумбиски Меделин, на пат кон првиот натпревар од финалето на Копа Судамерикана.

Угледниот „Глобоеспорте“: КОНМЕБОЛ донесе одлука за иднината на Чапекоенсе и титулата во Копа Судамерикана

Дерби - 02.12.2016

Каква судбина ќе го снајде Чапекоенсе во иднина ќе покаже само времето, но повеќе од јасно е дека голем број на бразилски клубови веќе покренаа иницијатива за давање таканаречен имунитет на загрозениот бразилски клуб кој остана без играчи по ...

Порака од потпретседателот: Со помош на светот повторно ќе го изградиме Чапекоенсе

Дерби - 02.12.2016

Малиот бразилски клуб Чапекоенсе неочекувано се најде во центарот на вниманието на целата фудбалска, но и светска јавност, откако се случи вистинска трагедија во која загинаа 71 лице. Имено авионот со кој тие патуваа на првиот меч од финалето на ...

Неверојатен податок: Ново откритие говори дека причина за несреќата е видеоигра?!

Спортклуб - 02.12.2016

Англиски Дејли Меил откри неверојатна причина поради која кобниот авион со играчите на Чапекоенсе не полетал на време од Бразил. Откако авионот во кој играчите на Чапекоенсе патуваа на првото финале од Копа Судамерикана се упатил во Колумбија, ...

(Фото) Хуман потег: Милан со специјален дрес само во чест на Чапекоенсе

Спортклуб - 02.12.2016

Управата на Милан подготви хуман гест за мечот со Кротоне. Челниците на италијанскиот гигант одлучија за дуелот од 15 коло во Серија А да направат специјална серија на дресови кои пулените на тренерот Винченцо Монтела ќе ги носат во знак на сеќавање ...

Потресни сцени: Колумбиската полиција откри како е спасен еден од шесте преживеани во фаталниот лет на Чапекоенсе ...

Дерби - 02.12.2016

Покрај емотивните приказни и информации за 75-те луѓе кои го загубија животот во фаталниот лет на Чапекоенсе, бразилските и колумбиските медиуми со големо внимание ја следат и состојбата на шесте преживеани кои и натаму добиваат медицинска нега по ...

Шокантна изјава на фудбалерот кој не отпатува за Меделин: Тоа не беше несреќа, моите соиграчи од Чапекоенсе беа убиени!

Дерби - 02.12.2016

Големата авионска трагедија во која животот го загубија речиси сите играчи и комплетниот екипаж на бразилскиот фудбалски клуб Чапекоенсе ја шокираше комплетната светска јавност, но овој жален настан секако најголемо внимание доби од страна на ...

Потресна исповест на спасувачкиот тим по авионската несреќа: Еден од фудбалерите барал да умре!?

Спортклуб - 02.12.2016

Светот нема да се опорави во скоро време од болката поради авионската несреќа во Колумбија во која животот го загубија 71 лице, меѓу кои речиси целиот тим и стручен штаб на фудбалскиот клуб Чапекоенсе.

Потресни сцени: Полицијата откри како е спасен еден од шесте преживеани во летот на Чапокоенсе

Сител - 02.12.2016

Бразилските и колумбиските медиуми со големо внимание ја следат и состојбата на шесте преживеани кои и натаму добиваат медицинска нега по чудото и добиената шанса за втор живот. Ова попладне беше пренесено дека еден од тројцата преживеани фудбалери ...

Чудо: Еден од преживеаните асови на Чапекоенсе ќе може повторно да игра фудбал

Точка - 02.12.2016

Авионската несреќа која пред неколку дена се случи во Колумбија одзема 71 човечки живот, настрада експедицијата на бразилскиот клуб Чапокоенсе, новинари, екипаж, но ако може да се извлече нешто позитивно од таа трагедија е тоа што преживеаа шестмина ...

Угледниот „Глобоеспорте“: КОНМЕБОЛ донесе одлука за иднината на Чапекоенсе и титулата во Копа Судамерикана

Точка - 02.12.2016

Каква судбина ќе го снајде Чапекоенсе во иднина ќе покаже само времето, но повеќе од јасно е дека голем број на бразилски клубови веќе покренаа иницијатива за давање таканаречен имунитет на загрозениот бразилски клуб кој остана без играчи по ...

Порака од потпретседателот: Со помош на светот повторно ќе го изградиме Чапекоенсе

Точка - 02.12.2016

Малиот бразилски клуб Чапекоенсе неочекувано се најде во центарот на вниманието на целата фудбалска, но и светска јавност, откако се случи вистинска трагедија во која загинаа 71 лице. Имено авионот со кој тие патуваа на првиот меч од финалето на ...

ОФИЦИЈАЛНО ОД КОНМЕБОЛ: Чапекоенсе е шампион на Копа Судамерикана

Телеграф - 02.12.2016

На барање на Атлетико Национал, екипата која доживеа голема трагедија ќе го добие трофејот од второто по квалитет натпреварување во Јужна Америка Екипата на Чапекоенсе ќе биде запишана како освојувач на Копа Судамерикана за 2016 година.

Пред несреќата 13 жени на фудбалери на Чапокоензе ставиле иста тетоважа со авион - сега сите се вдовици

Сител - 02.12.2016

Неколку дена пред авионската несреќа во која животот го загубија 19 фудбалери на Чапокоензе, 13 жени на фудбалери од истиот клуб направиле исти тетоважи. На тетоважите јасно се гледа срце и мал авион кој симболизира пат до него, открила сопругата на ...

ПОТРЕСНИ СЛИКИ ОД ЧАПЕКОНЕСЕ: Што рекоа лекарите за преживеаните фудбалери по авионската несреќа (ВОЗНЕМИРУВАЧКО)

Телеграф - 02.12.2016

На интернет кружат страотни фотографии и видеа направени веднаш по несреќата од крвавото тело на фудбалерот сето ова го потресе светот Одлична вест се шири од Бразил, дефанзивецот Нето Чапекоенсе (31) ќе му се врати на фудбалот.

Потресни сцени: Полицијата откри како е спасен еден од шесте преживеани од урнатиот авион (ВИДЕО)

Press24 - 02.12.2016

Бразилските и колумбиските медиуми со големо внимание ја следат и состојбата на шесте преживеани кои и натаму добиваат медицинска нега по чудото и добиената шанса за втор живот. Ова попладне беше пренесено дека еден од тројцата преживеани фудбалери ...

Потресни сцени: Полицијата откри како е спасен еден од шесте преживеани во летот на Чапокоенсе (ВИДЕО)

Курир - 02.12.2016

Бразилските и колумбиските медиуми со големо внимание ја следат и состојбата на шесте преживеани кои и натаму добиваат медицинска нега по чудото и добиената шанса за втор живот. Ова попладне беше пренесено дека еден од тројцата преживеани фудбалери ...

Потресно Видео: Објавена снимка како е спасен еден од шесте преживеани во летот на Чапекоенсе (видео)

МК News - 02.12.2016

Бразилските и колумбиските медиуми со големо внимание ја следат и состојбата на шесте преживеани кои и натаму добиваат медицинска нега по чудото и добиеаната шанса за втор живот. Ова попладне беше пренесено дека еден од тројцата преживеани фудбалери ...

ОФИЦИЈАЛНО ОД КОНМЕБОЛ: Чапекоенсе е шампион на Копа Судамерикана

Курир - 02.12.2016

Екипата на Чапекоенсе ќе биде запишана како освојувач на Копа Судамерикана за 2016 година. После големата авионска несреќа, противникот на Чапекоенсе, Атлетико Национал, побара од челниците на КОНМЕБОЛ титулата да му се додели на ривалот.

Пред несреќата 13 жени на фудбалери на Чапокоензе ставиле иста тетоважа со авион – сега сите се вдовици

МК News - 02.12.2016

Неколку дена пред авионската несреќа во која животот го загубија 19 фудбалери на Чапокоензе, 13 жени на фудбалери од истиот клуб направиле исти тетоважи. На тетоважите јасно се гледа срце и мал авион кој симболизира пат до него, открила сопругата на ...

Најтажната карикатура: Фудбалерите на Чапекоенсе во рајот пречекани од фудбалерите на Торино и Манчестер Јунајтед

Press24 - 02.12.2016

Човек не може да остане рамнодушен на оваа карикатура, дефинитивно најтажна на фудбалска тема по трагично загинатите фудбалери на Чапекоенсе. „Добредојдовте во фудбалскиот рај“ е пораката на оваа слика, „од страна“ на легендарните фудбалери на ...

Овие тетоважи им претскажаа дека ќе останат вдовици (Фото)

Вечер Прес - 02.12.2016

Тринаесет сопруги на фудбалерите на Чапекоенсе само неколку дена пред стравичната авионска несреќа која го потресе сиот свет, направиле идентични тетоважи Имено, тие во знак на поддршка за своите сопрузи направиле тетоважи на кои се гледа срце и мал ...

Милан со специјален дрес во чест на Чапекоенсе (Фото)

Вечер Прес - 02.12.2016

„Росонерите" на своите ракави, веднаш покрај знакот со кој потсетуваат на своите седум европски шампионски титули, да го носат грбот на бразилскиот клуб, додека на задната страна од дресот, под презимињата и бројот на играчите, ќе биде испишана ...

Потресни сцени: Колумбиската полиција откри како е спасен еден од шесте преживеани во летот на Чапекоенсе (видео)

Република - 02.12.2016

Бразилските и колумбиските медиуми со големо внимание ја следат и состојбата на шесте преживеани кои и натаму добиваат медицинска нега по чудото и добиеаната шанса за втор живот. Ова попладне беше пренесено дека еден од тројцата преживеани фудбалери ...

Чапекоенсе го доби пехарот од Судамерикана

Вечер Прес - 02.12.2016

Идеата, победничкиот трофеј од ова натпреварување да му биде доделена на бразилскиот тим експресно беше реализирана Колумбискиот преставник Атлетико Насионал, кој требаше да биде финалист во овогодишниот Куп Судамерикана, успеа во својата намера и ...

Во терминот за одигрување на мечот, 30.000 Колумбијци навиваа за бразилскиот Чапекоенсе (видео)

Република - 02.12.2016

Првиот натпревар од финалето на „Копа Судамерикана“ требаше да се одигра синоќа со почеток од 00.45 часот по европско време. Се беше подготвено за голем спектакл да не се случеше авионската несреќа во Колумбија во која загинаа речиси сите фудбалери ...

Атлетико Насионал јавно се откажа од пехарот кој најверојатно ќе заврши во рацете на Чапекоенсе

Република - 02.12.2016

Јужноамериканската Фудбалска Асоцијација КОНМЕБОЛ веќе донела одлука титулата во „Копа Судамерикана“ да биде доделена на бразилскиот клуб Чапекоенсе откако повеќемина од фудбалерите и стручниот штаб загинаа во авионската несерќа пред неколку дена во ...

Пред несреќата, сопругите на 13 играчи на Чапекоенсе направиле тетоважи со авион – сега сите се вдовици

Република - 02.12.2016

Светските медиуми не престануваат да пишуваат за страшната несреќа во која загина речиси целиот тим на бразилскиот прволигаш Чапекоенсе, а сега на виделина излегоа и помалку морничави детали поврзани со сопругите на 13 од загинатите фудбалери.

Кристијано Роналдо ќе донира 3 милиони евра на семејствата на загинатите играчи!

Exclusive.mk - 02.12.2016

Трагедијата која се случи во Колумбија со уривањето на авионот со играчите на Чапакоенсе го потресе светот. Бразилските клубови започнаа петиција Чапакоенсе да се заштити и да не испадне од серијата А во наредните 3 сезони, а ветиле и дека ќе им ...

Фудбалерите на Чапекоенсе кои не се качија на авионот почесно продефилираа на стадионот на Атлетико (ВИДЕО)

Екипа - 01.12.2016

Финалниот меч од Купот Судамерикана никогаш нема да биде одигран. Мнозинството од играчите на Чапекоенсе пред неколку дена трагично го загубија животот откако авионот кој ги превезуваше до Колумбија наместо да ги однесе на финалето ги однесе во смрт.

Роналдињо и Рикелме се понудиле да играат за Чапекоенсе?!

МКД - 01.12.2016

На социјалните мрежи кружат голем број гласини дека легендите Роналдињо и Хуан Роман Рикелме се понудиле да играат за Чапекоенсе Пред Чапекоенсе се црни денови откако во авионска несреќа го загубија речиси цел тим и тренерскиот персонал.

Фановите на Атлетико Насионал до последно место го исполнија стадионот за да му оддадат почит на Чапекоенсе ...

МКД - 01.12.2016

Атлетико Насионал организираше трогателен помен и им оддаде почит на жртвите од авионската несреќа и големата трагедија која го погоди Чапекоенсе Наместо спектакл во финалето на Копа Судамерикана, на Атанасио Гирадот во Меделин рано утрово, во ...

Легендите на помош: Роналдињо и Рикелме сакаат да играат за Чапекоенсе

Екипа - 01.12.2016

Легендите на светскиот фудбал, Бразилецот Роналдињо и Аргентинецот Хуан Роман Рикелме сакаат да му помогнат на бразилскиот клуб Чапекоенсе, по страшната трагедија и загубата на најголемиот дел од фудбалерите во авионската несреќа што се случи крај ...

Борбата продолжува: Двајца од преживеаните фудбалери на Чапекоенсе се во критична состојба

Екипа - 01.12.2016

Малкумината преживеани фудбалери од страшната авионска несреќа на бразилскиот фудбалски клуб Чапекоенсе се уште се во критична здравствена состојба. Лекарите во клиничкиот центар во Меделин се уште се борат за нивните животи.

Атлетико Минеиро нема да игра против Чапекоенсе: Ја почитуваме нивната болка

МКД - 01.12.2016

Првиот човек на Атлетико Минеиро, Даниел Непомусено соопшти дека тие немаат намера да играат против Чапекоенсе по авионската несреќа во која живтото го загубија дури 19 фудбалери на клубот од Чапеко На големо изненадување, Фудбалската Федерација на ...

КОНМЕБОЛ реши: Титулата за Чапекоенсе

Екипа - 01.12.2016

Идејата што ја иницираше Атлетико Насионал речиси сигурно ќе биде реализирана, откако последните информации од Јужна Америка говорат дека челниците на КОНМЕБОЛ федерацијата донесе одлука титулата во Копа Судамерикана да му биде доделена на ...

Трогателно простување од бразилските фудбалери на Чапекоенсе (ВИДЕО)

+инфо - 01.12.2016

На стадионот на Атлетико Насионал каде што синоќа требаше да се дуелот од финалето на „Судамерикана“ против Чапекоенсе се собраа 45.000 навивачи. На стадионот на колумискиот тим Атлетико Насионал каде што синоќа требаше да се одигра првиот дуел од ...

Колумбијците се простија од фудбалерите на Чапекоенсе

ТВ21 - 01.12.2016

На стадионот на колумискиот тим Атлетико Насионал каде што синоќа требаше да се одигра првиот дуел од финалето на „Судамерикана“ против Чапекоенсе од Бразил, се собраа околу 45.000 навивачи да одадат почит на трагично загинатите фудбалери од ...

Сплотен Меделин за еден историски Чапекоенсе (Видео)

Спортклуб - 01.12.2016

Трогателно е да се види на кој начин фановите на Атлетико Насионал му оддадоа почит на целиот табор на Чапекоенсе, на својот несуден ривал во финалето на Копа Судамерикана. На стадионот присуствуваа 45 илјади луѓе, а преку 100 илјади пред да се ...

Аргентинска легенда и еден од најголемите на сите времиња ќе го облечат дресот на Чапекоенсе

Gol.mk - 01.12.2016

Во Јужна Америка се зборува дека поранешниот фудбалер на Виљареал и Бока Јуниорс, Хуан Роман Риелме би можел да ја прекине пензијата и да му се врати на фудбалот во дресот на Чапекоенсе. Легендарниот аргентински фудбалер е во пензија веќе две ...

Кавани со специјална маичка и уникатен гест испрати порака до Чапекоенсе, одлуката на судијата ги разлути фановите ...

Дерби - 01.12.2016

Единсон Кавани е голем фудбалски мајстор и фантастичен голгетер, а дека е и феноменален човек потврди изминатава ноќ со својот гест на натпреварот против Анже во француската прва фудбалска лига.

ФОТО: Тетоважа која кажува повеќе од 1.000 зборови!

Gol.mk - 01.12.2016

Росангела Лоуреиро, сопругата на загинатиот капитен на Чапекоенсе, Клебер Сантана, го одушеви светот со својата нова тетоважа. Таа на своето лево рамо одлучи да стави тетоважа во облик на срце кое е формирано од авион и кое наеднаш прекинува, како ...

Колумбијците се простија од фудбалерите на Чапекоенсе

А1 On - 01.12.2016

На стадионот на колумискиот тим Атлетико Насионал каде што синоќа требаше да се одигра првиот дуел од финалето на „Судамерикана“ против Чапекоенсе од Бразил, се собраа околу 45.000 навивачи да одадат почит на трагично загинатите фудбалери од ...

ВИДЕО: Стотици илјади Колумбијци оддадоа помен наместо финале на стадионот во Меделин

Gol.mk - 01.12.2016

Вториот финален меч од Копа Судамерикана помеѓу Атлетико Насионал и Чапекоенсе требаше денес да го даде шампионот на вториот јужноамерикански Куп. Но, мечот не се одигра поради авионската несреќа во која загинаа скоро сите фудбалери на Чапекоенсе.

Помош за бразилскиот состав: Легендите Роналдињо и Рикелме сакаат да играат за Чапекоенсе

Дерби - 01.12.2016

Легендарните Роналдињо Гаучо и Хуан Роман Рикелме се подготвени да заиграт за бразилскиот состав Чапекоенсе кој доживеа голема катастрофа и загуби најголем дел од стручниот стаб, играчите во авионската несреќа која се случи во Колумбија.

Над 100.000 луѓе им оддадоа почит на „вечните шампиони“: Меделин и Колумбија се простија од Чапекоенсе (Видео)

Дерби - 01.12.2016

Светот се уште е под импресии по трагичната авионска несреќа во Колумбија во која животот го загубија скоро сите играчи на бразилскиот клуб Чапекоенсе, стручниот стаб, новинари, екипажот, но фудбалот по кој знае кој пат покажа дека ги спојува сите ...

Глобеспорт: КОНМЕБОЛ ќе му ја додели титулата од Копа Судамерикана на Чапекоенсе

Gol.mk - 01.12.2016

Според еден од најверодостојните медиуми во Бразил, „Глобеспорт“ најголемото јужноамеирканско фудбалско тело КОНМЕБОЛ за два дена ќе го именува Чапекоенсе за победник на Копа Судамерикана и со тоа ќе ја прифати петицијата на Атлетико Насионал од ...

Чапекоенсе ги добива легендарните Роналдињо и Рикуелме

Спортклуб - 01.12.2016

Бразилската и аргентинска легенда се подготвени една или дури и две сезони да играат бесплатно за Чапекоенсе и така заедно со клубот сите заедно да застанат на нозе. Некогашниот најдобар фудбалер на светот, Бразилецот Роналдињо и аргентинската ...

Нови детали за преживеаните играчи на Чапекоенсе: Состојбата е критична

Спортклуб - 01.12.2016

Преживеаните играчи на бразилскиот Чапекоенсе, Алан Рушел, Хелио Нето и Џексон Фолман се наоѓаат во критична состојба. Рушел е првиот играч кој бил спасен од рушевините на авионот, додека Нето со вистинско чудо останал жив и покрај тоа што чекал со ...

Каква судбина: Сопругите на загинатите фудбалери на Чапекоенсе ја истетовирале смртта на своите најсакани пред извесно ...

Дерби - 01.12.2016

Трогателните приказни кои пристигнуваат за смртта на трагично загинатите фудбалери на Чапекоенсе постојано предизвикуваат многу реакции од светската спортска јавност, но оваа вечер бразилските медиуми на големо пренесоа една навистина потресна ...

Кавани со специјална маичка и уникатен гест испрати порака до Чапекоенсе, одлуката на судијата ги разлути фановите

Точка - 01.12.2016

Единсон Кавани е голем фудбалски мајстор и фантастичен голгетер, а дека е и феноменален човек потврди изминатава ноќ со својот гест на натпреварот против Анже во француската прва фудбалска лига.

Колумбијците се простија од фудбалерите на Чапекоенсе

Локално - 01.12.2016

На стадионот на колумискиот тим Атлетико Насионал каде што синоќа требаше да се одигра првиот дуел од финалето на „Судамерикана“ против Чапекоенсе од Бразил, се собраа околу 45.000 навивачи да одадат почит на трагично загинатите фудбалери од ...

Да се смрзнеш: Повеќе од 145 илјади навивачи на Атлетико им оддадоа почит на фудбалерите на Чапекоенсе (Фото/Видео)

Република - 01.12.2016

Неверојатна сцена се случи синоќа во Колумбија, каде што се собраа повеќе од 145 илјади навивачи на Атлетико насионал за да им оддадат почит за загинатите фудбалери на Чапекоенсе. Пред исполнетиот стадион се собраа уште неколку десетици илјади луѓе ...

71 гулаб во чест на трагично загинатите бразилски фудбалери на Чапекоенсе (Видео)

Република - 01.12.2016

На стадионот на колумискиот тим Атлетико Насионал каде што синоќа требаше да се одигра првиот дуел од финалето на „Судамерикана“ против Чапекоенсе од Бразил, се собраа околу 45.000 навивачи да одадат почит на трагично загинатите фудбалери од ...

(ФОТО) Ги чекаа фудбалерите на стадион кога слушнаа за трагедијата – Погледнете што направија навивачите

Репортер - 01.12.2016

Целиот свет го потресе фудбалската трагедија во која загинаа речиси сите фудбалери на Чапекоенсе, а во Колумбија во градот каде требаше да биде одигран натпреварот, на стадионот навивачите ја слушнаа веста за трагедијата.

Аргентиската и бразилската легенда ќе заиграат за Чапекоенсе?!

Република - 01.12.2016

Еден од најголемите аргентински фудбалери во историјата и поранешен играч на Вилјареал и Бока Јуниорс Хуан Роман Риелме би можел да ја прекине пензијата и да му се врати на фудбалот во дресот на Чапекоенсе.

Легендите на светскиот фудбал сакаат да играат за Чапокоензе

Курир - 01.12.2016

Бразилецот Роналдињо и Аргентинецот Хуан Роман Рикелме сакаат да му помогнат на бразилскиот клуб Чапекоенсе. По страшната трагедија и загубата на најголемиот дел од фудбалерите во авионската несреќа што се случи крај Меделин, Колумбија, фудблските ...

ФОТО: Ги чекаа фудбалерите на стадион кога слушнаа за трагедијата - погледнете што направија навивачите

Press24 - 01.12.2016

Целиот свет го потресе фудбалската трагедија во која загинаа речиси сите фудбалери на Чапекоенсе, а во Колумбија во градот каде требаше да биде одигран натпреварот, на стадионот навивачите ја слушнаа веста за трагедијата.

БРАВО ЛЕГЕНДИ! – Роналдињо и Рикелме сакаат да играат за Чапекоенсе!

Репортер - 01.12.2016

Легендарните фудбалери Роналдињо Гаучо и Хуан Рикелме изразија желба да од почетокто на наредната година заиграат за бразилскиот Чапекоенсе во знак на солидарноста на жртвите од трагичниот настан.

Роналдињо и Рикелме ќе играат за Чапекоенсе

Вечер Прес - 01.12.2016

Легендарните фудбалери Роналдињо и Хуан Рамон Рикелме изразија желба од наредната година да бидат дел од бразилскиот Чапекоенсе, тим кој во вторникот ги загуби речиси сите фудбалери по страшната авионска несреќа во Меделин, Колумбија.

Предлог Чапекоенсе да го одигра последниот натпревар: Претседателе, ние немаме 11 играчи

Република - 01.12.2016

Бразилскиот фудбалски сојуз пратил предлог до Чапекоенсе да го одигра последниот натпревар од бразилскиот шампионат закажан за на 11 декември во чест на фудбалерите и членовите на стручниот штаб на овој клуб кои загинаа во авионската несреќа во ...

Загина и големиот талент на Бразил: Чекаше да заигра со брат му во Чапекоенсе, а зад себе остави и четиримесечен син ...

Вечер Прес - 01.12.2016

Фудбалскиот свет се уште е завиен во црно заради авионската несреќа во која загинаа 19 фудбалери на бразилскиот фудбалски клуб Чапекоенсе. Земјата која е синоним за фудбал се уште е во шок, како и љубителите на фудбалската игра.

(ВИДЕО) Трогателно збогување од фудбалерите на Чапекоенсе

еМагазин - 01.12.2016

На стадионот на колумискиот тим Атлетико Насионал каде што синоќа требаше да се одигра првиот дуел од финалето на „Судамерикана“ против Чапекоенсе од Бразил, се собраа околу 45.000 навивачи да одадат почит на трагично загинатите фудбалери од ...

Колумбијците се простија од фудбалерите на Чапекоенсе

Lider - 01.12.2016

На стадионот на колумискиот тим Атлетико Насионал каде што синоќа требаше да се одигра првиот дуел од финалето на „Судамерикана“ против Чапекоенсе од Бразил, се собраа околу 45.000 навивачи да одадат почит на трагично загинатите фудбалери од ...

Легендите на светскиот фудбал сакаат да играат за Чапекоенсе

Маркукуле - 01.12.2016

Бразилецот Роналдињо и Аргентинецот Хуан Роман Рикелме сакаат да му помогнат на бразилскиот клуб Чапекоенсе. По страшната трагедија и загубата на најголемиот дел од фудбалерите во авионската несреќа што се случи крај Меделин, Колумбија, фудблските ...

ФОТО: Навивачите ги чекаа фудбалерите на стадион кога слушнаа за трагедијата - Погледнете што направија!

Пулс24 - 01.12.2016

На стадионот на кој имаше 45.000 лица, а 100.000 и повеќе стоеле надвор, сите имаа една желба, да оддадат почит на загинатите играчи. Целиот свет го потресе фудбалската трагедија во која загинаа речиси сите фудбалери на Чапекоенсе, а во Колумбија во ...

ВИДЕО: Колумбијците се простија од фудбалерите на Чапекоенсе

Телевизија Нова - 01.12.2016

На стадионот на колумискиот тим Атлетико Насионал каде што синоќа требаше да се одигра првиот дуел од финалето на „Судамерикана“ против Чапекоенсе од Бразил, се собраа околу 45.000 навивачи да одадат почит на трагично загинатите фудбалери од ...

Преживеан тврди: Пилотот спречи експлозија на авионот

Exclusive.mk - 01.12.2016

Илјадници фанови ги обоија во зелено и бело улиците на градот, во знак на почит на своите херои, кои трагично загинаа на патот кон фудбалската слава, финалето на Копа Судамерикана во Колумбија. - Толку го посакувавме, но не го дочекавме финалето.

ПСЖ ја демантираше приказната за донација на Чапекоенсе

СуперСпорт - 30.11.2016

Светските медиуми вчера објавија дека ПСЖ порача дека ќе донира 40 милиони евра на Чапеконсе кој вчера доживеа голема трагедија. Авионот во кој се наоѓааа играчи на бразилската екипа вчера падна во Колумбија, а преживееја само четири лица.

Претседателот на КОНМЕБОЛ одговори на предлогот на Атлетико

СуперСпорт - 30.11.2016

Претседателотна КОНМЕБОЛ, врвот на фудбалската организација во Јужна Америка, зборуваше за идејата за трофејот Копа Судамерикано да се додели на Чапекоенсе. Алехандро Домингез со делегација на Чапекоесе стигна во Рионегро, место во близина на ...

Дадена чест за загинатите: „Вембли“ засвете во боите на Чапекоенсе

СуперСпорт - 30.11.2016

Фудбалскиот свет беше потресен од трагичната авионска несреќа која се случи во Колумбија. Во таа несреќа загинаа 76 лица додека само 5 преживеаа. Во авионот поголем дел беа фудбалери на Чапекоенсе кои патуваа на финалниот натпревар на Купот на ...

Срамен потег на спортска компанија по трагедијата на Чапекоенсе

СуперСпорт - 30.11.2016

Голема трагедија се случи вчера во Колумбија каде загинаа 76 лица по авионска несреќа. Во авионот поголем дел беа фудбалери и членови на Чапекоенсе, а само 3 успеаа да преживеат. Оваа трагедија го потресе цел свет, но најверојатно има и такви кои ...

Емотивно простување на Чапекоенсе од „вечните шампиони“

СуперСпорт - 30.11.2016

Цел свет со тага ги проследи вестите од Колумбија, каде во авионската несреќа во близина на Меделин загина скоро цел тим на Чапекоенсе. На официјалната фејсбук страница на овој клуб се појави и видео, кое на емотивен начин се прости од своите херои.

Во Бразил 3 дена жалост по трагедијата на Чапекоенсе

СуперСпорт - 30.11.2016

Падот на авионот кој ја возеше екипата на Чапекоенсе во близина на Меделин предизвика шок во Бразил, но и во целиот свет. Бразилскиот претседател Темер прогласи 3 дена жалост поради несреќата во која скоро загина цела екипа која требаше утре да ...

Некој ќарува и на трагедии: Дресовите на Чапекоенсе двојно поскапеа

Екипа - 30.11.2016

Траор и тага во фудбалски Бразил, но некој сака да заработи и во периодот на огромната трагедија што го потресе светот, откако при авионска несреќа во Меделин, Колумбија, животот го загубија најголемиот дел од фудбалерите и стручниот штаб на ...

Почит за загинатите: Цел Бразил да игра фудбал во дресовите на Чапекоенсе

Екипа - 30.11.2016

Целиот фудбалски свет, а посебно Бразил, е во шок по огромната трагедија што се случи во близината на Меделин, Колумбија, каде се урна авионот на бразилскиот тим Чапекоенсе, кој требаше да го игра првиот меч од финалето на Судамерикана.

Емотивно видео за Чапекоенсе: Вечни шампиони!

Екипа - 30.11.2016

Светската спортска јавност се уште е во шок по трагедијата во која загина речиси целиот тим на Чапекоенсе, а емоциите уште повеќе зовриваат по видеото што денеска го објави самиот клуб на својот официјален јутјуб канал под наслов „Вечни шампиони“.

Двојно поскапеа дресовите на Чапекоенсе, некој се обиде да ќари на трегедијата

МКД - 30.11.2016

Он-лајн продавницата Netshoes го навлече гневот на Бразилците откако двојно ги зголеми цените на дресовите на Чапекоенсе по трагедијата која му се случи на клубот Бразил и фудбалскиот свет се уште тагува по големата трагедија во која животот го ...

Контролната кула не му дала приоритет на авионот на Чапекоенсе: „Немаме гориво, изгубивме сила, помогнете ни…“

Екипа - 30.11.2016

Авионот кој се урна во близината на Меделин, а во кој се наоѓаа фудбалерите и стручниот штаб на бразилскиот клуб Чапекоенсе, како и новинарите кои требаше да го следат нивниот финален меч во Копа Судамерикана, не добил приоритет од Контролната кула ...

Фелипе: Голот против Пелистер им го посветувам на сите кои беа во урнатиот авион

МКД - 30.11.2016

Фудбалерот на Вардар, Хуан Фелипе голот против Пелистер му го посвети на Чапекоенсе и фудбалерите кои трагично ги загубија животите во авионската несреќа Светот на фудбалот сочуствува со Чапекоенсе по големата трагедија која го снајде клубот од ...

Фелипе: Голот и победата од Битола за моите загинати сонародници од Чапекоенсе

Екипа - 30.11.2016

Победата на Вардар во Битола ја донесе Хуан Фелипе. Бразилецот емотивно го посвети погодокот и победата на тимот на Чaпекоенсе и на фудбалерите кои трагично ги загубија животите во авионската несреќа која се случи вчера во Колумбија.

Фотографија која говори повеќе од 1000 зборови: Го пропуштија кобниот лет поради суспензија

БркајРабота - 30.11.2016

Целиот фудбалски свет остана во тага по падот на авион во кој патувал бразилскиот фудбалски тим Чапекоенсе. Падот на авионот го преживеаа само четворица од вкупно 81 патник со тоа што живи се само дефанзивецот Алан Рушел, голманот Џексон Фолман, ...

Хуан Фелипе: Голот и победата во Битола ги посветувам на загинатите сонародници

Gol.mk - 30.11.2016

Вардар ја освои Битола и по втор пат оваа сезона Хуан Фелипе постигна победоносен гол под „Тумбе кафе“. По триумфот над Победа и против Пелистер одлучи единствениот гол на Бразилецот. Хуан Фелипе емотивно го посвети погодокот на фудбалерите на ...

ВИДЕО: Солзите на Гуга Куертен за Чапекоенсе ја покажаа тагата на Бразилците по трагедијата

Gol.mk - 30.11.2016

Идолот на спортски Бразил, тенисерот Густаво Куертен низ солзи изрази сочувство на жртвите од трагичната несреќа на авионот кој ги пренесуваше фудбалерите на Чапекоенсе во Колумбија за да го одиграат реванш мечот од финалето на Копа Судамерикана.

Испадна од Чапекоенсе, а сега му ги нуди СИТЕ фудбалери!

Gol.mk - 30.11.2016

Фудбалот веќе подолго време не памети ваков тажен ден како денешниот, бидејќи во авионска несреќа во Колумбија загинаа скоро сите фудбалери и стручниот штаб на бразилскиот клуб Чапекоенсе.

ФОТО: Цел свет обоен во боите на Чапекоенсе!

Gol.mk - 30.11.2016

Загубата што вчера ја доживеа фудбалскиот клуб Чапекоенсе го потресе целиот свет, а за тоа најмногу говори фотографијата на која може да се види дека некои познати светски знаменитости се обоени во зелена боја, бојата на малиот фудбалски клуб од ...

ФОТО: Фановите на Чапекоенсе на стадион емотивно ги исплакаа хероите

Gol.mk - 30.11.2016

Десетици илјади Бразилци се собраа синоќа на стадионот на Чапекоенсе да оддадат почит на загинатиот тим кој настрада во авионската несреќа во Колумбија. Сите беа облечени во клупските дресови, изразуваа емоции на сите страни, останаа со часови на ...

Сцена која го расплака цел свет: Како малиот фан на Чапекоенсе ги чекаше своите идоли кои никогаш нема да се вратат… ...

Дерби - 30.11.2016

На голема жалост, во изминативе 24 часа тема број еден во светската спортска јавност е трагедијата која ги снајде фудбалерите на Чапекоенсе и сите останати патници кои беа дел од кобниот лет од Боливија до Колумбија кој предвремен крај имаше во ...

Претседателот на КОНМЕБОЛ со свој став за доделување на титулата на Чапекоенсе

Дерби - 30.11.2016

Авионската несреќа која вчера се случи на територијата на Колумбија го потресе фудбалскиот свет откако при падот на авионот загина речиси цела ескпедиција на бразилскиот прволигаш Чапекоенсе.

Чапекоенсе им оддаде почит на „вечните шампиони“ (Видео)

Дерби - 30.11.2016

Фудбалсскиот клуб Чапекоенсе доживеа огромна трагедија во текот на вчерашниот ден, откако нивниот авион со кој патуваа на првиот финален натпревар против Атлетико Насионал во Копа Судамерикана се урна во Колумбија.

ВИДЕО: Еве ја последната одбрана на Данило која го одведе Чапекоенсе во финале!

Gol.mk - 30.11.2016

Од вчера фудбалскиот свет е во тага, откако фудбалерите и стручниот штаб на Чапекоенсе настрадаа во авионската несреќа во Колумбија, каде требаше да го одиграат првиот финален натпревар во Копа Судамерикана против тимот на Атлетико Насионал.

Француски Ст. Етјен со специјална посвета за трагично загинатите од екипажот на Чапекоенсе (Фото)

Дерби - 30.11.2016

Големата трагедија и загинувањето на најголемиот дел од членовите на бразилскиот клуб Чапекоенсе навистина го погоди фудбалскиот свет, а реакциите сигурно нема да стивнат уште долго. Покрај останатите, вечерва Французите ги започнаа натпреварите по ...

Бразилската федерација го принудува Чапекоенсе на незасмислива работа, потпретседателот излезе со искрен одговор

Дерби - 30.11.2016

Додека комплетната бразилска јавност и сите луѓе од оваа земја жалат за трагедијата која ги снајде фудбалерите на Чапекоенсе и сите преостанати во летот кој свој предвремен крај имаше во близина на Меделин, бразилската фудбалска федерација го ...

Голманот кој не отпатува со своите соиграчи низ солзи ја донесе најтешката одлука: Ништо од мојот јубилеј (Видео)

Дерби - 30.11.2016

Трагедијата која ги снајде фудбалерите и целиот екипаж на фудбалскиот клуб Чапекоенсе ги потресе сите искрени љубители на фудбалот, но ако во изминативе 24 часа најголемо внимание им се посвети на приказните поврзани за загинатите и преживеаните во ...

Сцена која го расплака цел свет: Како малиот фан на Чапекоенсе ги чекаше своите идоли кои никогаш нема да се вратат…

Точка - 30.11.2016

На голема жалост, во изминативе 24 часа тема број еден во светската спортска јавност е трагедијата која ги снајде фудбалерите на Чапекоенсе и сите останати патници кои беа дел од кобниот лет од Боливија до Колумбија кој предвремен крај имаше во ...

Претседателот на КОНМЕБОЛ со свој став за доделување на титулата на Чапекоенсе

Точка - 30.11.2016

Авионската несреќа која вчера се случи на територијата на Колумбија го потресе фудбалскиот свет откако при падот на авионот загина речиси цела ескпедиција на бразилскиот прволигаш Чапекоенсе.

Чапекоенсе им оддаде почит на „вечните шампиони“

Точка - 30.11.2016

Фудбалскиот клуб Чапекоенсе доживеа огромна трагедија во текот на вчерашниот ден, откако нивниот авион со кој патуваа на првиот финален натпревар против Атлетико Насионал во Копа Судамерикана се урна во Колумбија.

ЧЕТВОРИЦА НЕ СЕ КАЧИЛЕ ВО АВИОНОТ: Официјално 71 загинат и шест преживеани

Телеграф - 30.11.2016

Најновите бројки за авионесреќата во Колумбија покажуваат дека имало 68 патници и девет члена на екипажот Авионесреќата на фудбалскиот тим на Чапекоенсе однесе 71 живот, а само шестмина успеаја да преживеат.

Преживеан тврди: Пилотот спречи експлозија на авионот

Канал5 - 30.11.2016

Малото градче Чапеко синоќа беше претесно да ја прими целата тага. Илјадници фанови ги обоија во зелено и бело улиците на градот, во знак на почит на своите херои, кои трагично загинаа на патот кон фудбалската слава, финалето на Копа Судамерикана во ...

Ампутирани двете нозе на голманот кој ја преживеа несреќата - се бори за живот

Press24 - 30.11.2016

Голманот на бразилската екипа, Чапекоенсе Џексон Фолман, иако ја преживеа авионската несреќа, остана без двете нозе поради сериозноста на неговата ситуација. -Минимални шансите да преживеете авионска несреќа.

Ампутирани двете нозе на голманот, Фолман и понатаму се бори за живот

Курир - 30.11.2016

Состојбата на Фолман и натаму е критична. Голманот на бразилската екипа, Чапекоенсе Џексон Фолман, иако ја преживеа авионската несреќа, остана без двете нозе поради сериозноста на неговата ситуација. -Минимални шансите да преживеете авионска несреќа.

Игра на судбината: Oдбраната на голманот на Чапекоенсе по која се можеше да биде поинаку

Република - 30.11.2016

Од вчера фудбалскиот свет е во тага откако фудбалерите и стручниот штаб на Чапекоенсе настрадаа во авионската несреќа во Колумбија, каде требаше да го одиграат првиот финален натпревар во Копа Судамерикана против тимот на Атлетико Насионал.

Кристијано ќе донира 3 милиони евра за Чапекоензе

Стандард - 30.11.2016

Ѕвездата на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо ќе донира 3 милиони евра на бразилскиот клуб Чапекоензе. Седумдесет и едно лице загина во несреќата со авионот во кој патуваше бразилскиот фудбалски тим Чапекоензе. Преживеаните се шестмина.

Голманот Фолман остана без двете нозе

Вечер Прес - 30.11.2016

Авионот со 72 патника и девет члена на екипажот се урна во вторникот наутро во близина на колумбискиот град Меделин Резервниот голман на Чапекоенсе, Џексон Фолман, го преживеа падот на авионот, кој тргна од Боливија и требаше да слета во ...

(ВИДЕО)НОВИ ДЕТАЛИ ОД НЕСРЕЌАТА ВО КОЛУМБИЈА: На голманот Џексон Фолман му е ампутирана една нога!

Фактор - 30.11.2016

Бразилските и колумбиските власти денес покренуваат истрага за падот на авионот кој се урна во централиниот дел на Колумбија, а пронајдените „црни кутии“ би можеле да дадат одговор дали несреќата се случила поради технички проблеми или леталото ...

Авионската несреќа го обедини целиот свет

Вечер Прес - 30.11.2016

Бразилскиот Лестер, како што го нарекуваа најверните фанови, го натера целиот свет да плаче. Овој клуб пред седум години мораше да прогласи банкрот, но потоа успеа, преку Серија Д, Серија Ц, Серија Б и Серија А, да обезбеди пласман и во Копа ...

Ампутирани двете нозе на фудбалерот Фолман

Пулс24 - 30.11.2016

Состојбата на Фолман и натаму е критична. Голманот на бразилската екипа, Чапекоенсе Џексон Фолман, иако ја преживеа авионската несреќа, остана без двете нозе поради сериозноста на неговата ситуација.

Еве зошто одбраната на голманот се покажа како кобна за бразилските фудбалери кои загинаа во авионска несреќа!

Пулс24 - 30.11.2016

Од вчера фудбалскиот свет е во тага откако фудбалерите и стручниот штаб на Чапекоензе настрадаа во авионската несреќа во Колумбија, каде требаше да го одиграат првиот финален натпревар во Копа Судамерикана против тимот на Атлетико Национал.

Кристијано Роналдо на емотивен начин се опрости од загинатите фудбалери

Exclusive.mk - 30.11.2016

-Шокиран сум од трагедијата која и се случи на Чапекоензе. Сакам да им искажам сочуство на семејствата и пријателите на жртвите. Голема прегратка за клубот и за бразилскиот фудбал - напиша Кристијано Роналдо на својата официјална страна на Фејсбук.

Откажани сите фудбалски натпревари во Јужна Америка

24 Вести - 29.11.2016

Фудбалскиот сојуз на Јужна Америка денеска донесе одлука да се откажат сите натпревари и останати активности по падот на авионот во Колумбија во кој се наоѓаше и бразилскиот фудбалски тим Чапекоенсе.

Видео: Се појави видео од падот на авионот!

СуперСпорт - 29.11.2016

Во авионот кој се сруши во Колумбија, каде што беше целата бразилска екипа на Чапекоенсе, се наоѓаше о некогашниот фудбсалер Марио Серхио. Се појави видео од падот на ...

(Видео) Емоции, солзи, страв… Илјадници навивачи се молеа на стадионот Чапекоенсе

СуперСпорт - 29.11.2016

Погледнете го видеото што ни доаѓа од Бразил, илјадници навивачи на Чапакоенсе се молеа за починатите од авионската ...

Откажани сите фудбалски натпревари во Јужна Америка

Алсат-М - 29.11.2016

Фудбалскиот сојуз на Јужна Америка денеска донесе одлука да се откажат сите натпревари и останати активности по падот на авионот во Колумбија во кој се наоѓаше и бразилскиот фудбалски тим Чапекоенсе.

Во авионска несреќа 76 загинати, само пет преживеани!

СуперСпорт - 29.11.2016

Поради силен дожд и невреме, откажана е понатамошна претрага на местото на несреќата и падот на авионот на бразилаката фудбалска екипа Чапекоенсе, јавуваат колумбиските медиуми. А полицијата официјално објави: од 81 патници и членови на екипажот – а ...

Неверојатен гест, Атлетико Насионал бара титулата да се додели на Чапекоенсе!

СуперСпорт - 29.11.2016

Големото финале на купот на Јужна Америка помеѓу Атлетико Национал и Чапекоенсе требаше да се игра во Колумбија. Сепак авионот со кој екипата на Чапекоенсе требаше да пристигне во Колумбија падна и финалето нема да се игра.

Во авионот кој се сруши во Колумбија беше и поранешен бразилски репрезентативец

СуперСпорт - 29.11.2016

Во авионот кој се сруши во Колумбија, каде што беше целата бразилска екипа на Чапекоенсе, се наоѓаше о некогашниот фудбсалер Марио Серхио. После завршувањето на фудбалската, а потоа и на тренерската кариера Серхио почна да работи како коментатор на ...

Ова е да заплачеш, знате што изјави тренерот на Чапекоенсе после пласманот во финалето?

СуперСпорт - 29.11.2016

Да се наежиш… Требаше да се одигра финалето на Копа Садамерика меѓу Атлетико Насионал и Чапекоенсе, но натпреварот е одложен поради голема трагедија што се случи. Се сруши авионот со фудбалерите Лапекоенсе, само четворија преживееја, меѓу нив е ...

Потресно – писмот на Луиз кон фудбалер на Чапекоенсе

СуперСпорт - 29.11.2016

Давид Луиз добро се познаваше со еден фудбалер на Чапекоенсе кој почина во падот на авионот Сите ги погоди оваа несреќа на фудбалерите на Чапекоенсе, па и играчот на Челси, Давид Луиз. Луиз на својот инстаграм профил сподели фотографија од соиграч ...

Го заборавил пасошот, не влегол во авионот…

СуперСпорт - 29.11.2016

После што тројца фудбалери кои мораа да останат во Бразил поради суспензија и кои не се качија во авионот, уште еден човек имаше доста среќа… Кајо Жуниор е тренер во Чапекоенсе, тој е само еден од починатите денеска после падот во авионот на ...

„Многу тажен ден за фудбалот“

СуперСпорт - 29.11.2016

Џани Инфантино инаку претседател на ФИФА рече дека многу му е жал поради тоа што скоро сите фудбалери на Чапекоенсе загинаа во авионска несреќа. „Денеска е многу, многу тажен ден за фудбалот. Жал ми е за авионската несреќа.

Инфантино: Тажен ден за фудбалот

СуперСпорт - 29.11.2016

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино се огласи по ужасниот настан што се случи денеска во Колумбија. Авионот со фудбалерите на Чапекоенсе утрово се урна, а животото го загубија 76 лица. Низ целиот свет владее тага поради смртта на бразилските ...

Бразилските клубови покренаа неверојатна иницијатива за Чапекоенсе

СуперСпорт - 29.11.2016

Трагедијата со авионот на Чапекоенсе го потресе целиот свет, а денеска од Бразил ни доаѓа и една убава новост. Големите клубови од Бразил се спремни да направат се за бразилскиот клуб да не згасне и да продолжи да функционира.

Нема врска колку животи живееше, во секој ќе те сакам тебе

СуперСпорт - 29.11.2016

И дури светот плаче за фудбалскиот клуб Чапекоенсе од Бразил, стигнуваат се потажни вести. Авионот со фудбалерите на бразилскиот клуб кој падна над Колумбија, а животот згазна за 76 луѓе. Помеѓу настраданите имаше многу фудбалери.

Приказна за напаѓачот на Чапекоенсе која ќе ви ги скрши срцата

СуперСпорт - 29.11.2016

Во авионската несреќа што се случи утрово во Колумбија загинаа 76 лица, а меѓу нив голем дел се од бразилскиот Чапекоенсе. Светов утрово го погоди голема трагедија која се случи по авионската несреќа во Колумбија.

Едноминутно молчење на тренингот на Бока, Ривер, Барселона, Олимпија, Сараево, У.Де Чиле за жртвите во авионската ...

СуперСпорт - 29.11.2016

За настраданите фудбалери на бразилскиот клуб Чапекоенсе стигна подршка од сите страни. Фудбалерите и членовите на бразилскиот клуб смртно страдаа после тоа што авионот се руши во Колумбија.

Кобна игра на судбината - наместо финале, трагична смрт!

ЗаЗабава - 29.11.2016

Авионот кој пренесувал 72 патници и 9 членови на екипажот, вклучувајќи ги и фудбалерите од бразилскиот тим на Чапекоенсе, падна на патот од Боливија кон Колумбија. Откако првичните информации кажуваа дека голманот го преживеал ударот, сега најновите ...

Голман преживеа, но неговиот живот е упропастен

СуперСпорт - 29.11.2016

Во авинот кој се сруши во Колумбија се наоѓаа фудбалери на Чапекоенсе кои одеа на финалниот меч од Копа Судамерикана. Трагедијата се случи на пет минути пред слетувањето, а после истрагата колумбиската полиција установи дека се само пет преживеани.

Најтажната фотографија оваа година

СуперСпорт - 29.11.2016

Бразилскиот клуб, Чапекоенсе денес доживеа голема трагедија бидејќи авионот во кој беа фудбалерите се руши во Колумбија. Во оваа несреќа загинаа 76 луѓе, а само пет од нив успеаа да преживеат.

Тажна сцена – Дете се присетува на убавите работи

СуперСпорт - 29.11.2016

Авионот со 72 патници вклучувајќи ги и фудбалерите на бразилскиот клуб Чапекоенсе кој беше присилен да го промени летот во последен момент се руши во Колумбија. Чапекоенсе денес е главна вест и еден од најтажните спортски приказни.

Голманот кој не замина на пат не излегува од соблекувалната

СуперСпорт - 29.11.2016

Јужноамеричкиот фудбал денес доживеа голем удар бидејќи во Колумбија се руши авионот во кој беа фудбалерите на Чапекоенсе. Во оваа несреќа загинаа 76 луѓе, а само пет преживеаа. Голема среќа имаше третиот голман на овој тим Марсело Бек кој вчера го ...

Испаднаа од Чапекоенсе, а сега им ги нудат сите фудбалери

СуперСпорт - 29.11.2016

Во фудбалот одамна немаше потажен ден од денешниот бидејќи во авионската несреќа во Колумбија загина целиот тим на фудбалскиот клуб Чапекоенсе. Овој клуб го живееше најубавиот сон оваа сезона бидејќи фудбалерите на Чапекоенсе се изборија за финале ...

Чапекоенсе, никогаш нема одиш сам (ВИДЕО)

СуперСпорт - 29.11.2016

Фантастичен гест на навивачите на Ливерпул пред почетокот на натпреварот во Лига Купот на Енфилд. Трагедијата на фудбалериет на Чапекоенсе предизвика внимание од љубителите на фудбалот ширум светот, но во Англија каде посебна чест на загинатите ...

Се огласи и Роналдо по повод несреќата во Колумбија

СуперСпорт - 29.11.2016

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо се огласи по повод трагичната авионска несреќа која утрово се случи во Колумбија. Во авионската несреќа загинаа 76 лица од кои поголем дел беа фудбалери и членови на бразилскиот Чапекоенсе.

Останатите нудат разни видови на голема помош, но парагвајски клуб нуди неверојатно на Чапекоенсе!

СуперСпорт - 29.11.2016

Трагедијата која го растажи целиот свет, ги соедини сите фудбалски клубови во Јужна Америка. Пишувавме веќе за иницијативата за бразилските гиганти бесплатно да дадат по тројца играчи на позајмица во Чапекоенсе, но парагвајскиот Либертад ја покажа ...

Знаете кој е најпознат фудбалер на Чапекоенсе?

СуперСпорт - 29.11.2016

Чапекоенсе е мал клуб во Бразил, а стана познат после големата несреќа. Фудбалерите и членови на Чапекоенсе кои се наоѓаа во авионот се руши. Многу членови на клубот загинаа, а неколку се спасија.

Помош за Чапекоенсе – Светот после ова на ПСЖ ќе гледа со други очи!

СуперСпорт - 29.11.2016

Вестите поврзани за трагедијата која се случи во Колумбија продолжуваат да се нижат како на лента, а една која ни стигна од Париз ни носи со себе посебна тежина. Трагедија со незамисливи размери се случи рано утрово во близината на колумбискиот град ...

ТРАГЕДИЈА: Авионска несреќа на бразилски тим при пат на Копа Судамерикана

Екипа - 29.11.2016

Шокантна вест доаѓа од Јужна Америка, откако бројни медиуми објавија дека бразилскиот фудбалски клуб Чапекоенсе имал авионска несреќа при патот до Колумбија. Фудбалерите и стручниот штаб на оваа екипа патувале за финалето на Копа Судамерикана ...

Меси и Аргентина пред 20 дена летале во „кобниот“ авион

Екипа - 29.11.2016

Авионот што се урна во непосредна близина на колумбискиот град Меделин редовно бил користен за транспорт на спортски екипи, а пред само дваесетина дена во него патувал Лео Меси, кој заедно со аргентинската репрезентација летал за Бразил за ...

Детали: Требало да тргнат со чартер, планот сменет во последен момент

Екипа - 29.11.2016

Екипата на Чапекоенсе требала да патува за Колумбија со чартер авион, но во последен момент била принудена да ги смени своите планови и да тргне со комерцијален лет – комбинација што се покажала кобна за бразилскиот клуб по големата нереќа што се ...

Последната изјава на тренерот на Чапекоенсе: Ние сме како Лестер…

Екипа - 29.11.2016

Чапекоенсе наликуваше на вистинска фудбалска бајка, откако за неколку години овој тим од четвртата лига успеа да избори влез во елитното бразилско фудбалско друштво, за годинава да стигне и до историско финале во Копа Судамерикана.

Црно сценарио: Само шест преживеани и дури 75 жртви?

Екипа - 29.11.2016

Последните информации кои доаѓаат од Колумбија по падот на авионот што ја пренесуваше експедицијата на фудбалскиот клуб Чапекоенсе се далеку од охрабрувачки. Имено, потрагата по нови преживеани лица моментно се наоѓа во прекин поради обилните ...

Пронајден уште еден преживеан фудбалер (ВИДЕО)

Екипа - 29.11.2016

Уште еден преживеан патник е пронајден кон крајот на акцијата за вадење на жртви од авионот кој се сруши утринава во Колумбија. Станува збор за Хелио Нето, фудбалер кој ги покривал одбранбените линии на клубот Чапакоенсе чија експедиција била дел од ...

Пред пет дена славеа историја, сега заедно во смрт (видео)

Екипа - 29.11.2016

Колку знае да биде суров животот покажува и ова видео, на кое се гледа огромната радост на фудбалерите на Чапекоенсе во нивната соблекувална по историскиот успех – пласманот во финалето од Копа Судамерикана.

Пред неколку дена славеа историски успех, денес заедно отидоа во смрт (ВИДЕО)

МКД - 29.11.2016

Фудбалерите на Чапеконсе пред само неколку дена се радуваа на пласманот во финалето од Копа Судамерикана, а денес најголемиот дел од нив починаа во авионската несреќа во близина на Меделин, Колумбија.

Атлетико Насионал: Титулата дајте му ја на Чапекоенсе

Екипа - 29.11.2016

Светскиот фудбал е завиен во црно по трагичната авионска несреќа во која загинаа речиси сите фудбалери на Чапекоене, при патот на бразилскиот клуб за Колумбија каде требаше да игра со Атлетико Насионал во финалето од Копа Судамерикана.

Атлетико Насионал побарал Чапекоенсе да биде прогласен за шампион во Копа Судамерикана

МКД - 29.11.2016

На социјалните мрежи се појавија стории кои велат дека клубот од Колумбија побарал титулата од Копа Судамерикана да му биде доделена на Чапекоенсе Голема трагедија го погоди фудбалскиот свет утрово откако се урна авион со кој патуваше делегацијата ...

НЕВЕРОЈАТЕН ГЕСТ: ПСЖ ќе донира 40 милиони евра за Чапекоенсе!

Екипа - 29.11.2016

Неверојатен гест од најдобриот француски клуб. Како што информираат светските медиуми, раководството на ПСЖ ја информирало ФИФА дека ќе донира 40 милиони евра за бразилскиот Чапекоенсе по големата трагедија која изминатава ноќ го затекна клубот.

Бразилските клубови бараат „имунитет“ за Чапекоенсе

Екипа - 29.11.2016

Дел од најголемите бразилски клубови покренаа иницијатива со цел да му помогнат на Чапекоенсе во најтешките моменти што еден спортски колектив може да си ги замисли. Речиси целиот играчки кадар и стручниот штаб на овој тим го загуби животот во ...

ПСЖ ставен во непријатна ситуација, мора да негира дека ќе донира 40 милиони евра за Чапекоенсе

МКД - 29.11.2016

Шампионот на Франција, ПСЖ ги демантираше сториите кои велеа дека ќе донира 40 милиони евра на бразилскито клуб Чапекоенсе кој денеска беше погоден од голема трагедија На пат кон Меделин утрово се урна авионот кој ја пренесуваше делегацијата на ...

Бразил во црно: Голманот кој не замина на пат не излегува од соблекувална, навивачите се молат на стадион…(ФОТО)

Екипа - 29.11.2016

Светскиот фудбал денеска доживеа голем удар по огромната трагедија откако во Колумбија се сруши авионот на бразилскиот Чапекоенсе. Во оваа несреќа загинаа 77 лица, а само пет успеаја да преживеат.

Гигантите од Бразил бараат Чапекоенсе да не испадне од Серија А во следните три сезони

МКД - 29.11.2016

Големите клубови од Бразил се обединија по трагедијата која го погоди Чапекоенсе и побараа од федерацијата да го заштити клубот и да не му дозволи да испадне од Серија А во следните три сезони Бајката на Чапекоенсе денеска имаше трагичен крај откако ...

Откажани сите фудбалски натпревари во Јужна Америка

А1 On - 29.11.2016

Фудбалскиот сојуз на Јужна Америка денеска донесе одлука да се откажат сите натпревари и останати активности по падот на авионот во Колумбија во кој се наоѓаше и бразилскиот фудбалски тим Чапекоенсе.

Тажна слика од соблекувалната на Чапекоенсе

+инфо - 29.11.2016

Чапекоенсе утре требаше да го игра финалето од Купот на Јужна Америка. Тројца играчи кои поради повреди или суспензија на се качија на авионот кој леташе за Меделин се појавија на сликата која го обиколи светот и која сведочи за тагата по трагичниот ...

Откажани сите фудбалски натпревари во Јужна Америка

Идивиди - 29.11.2016

Фудбалскиот сојуз на Јужна Америка денеска донесе одлука да се откажат сите натпревари и останати активности по падот на авионот во Колумбија во кој се наоѓаше и бразилскиот фудбалски тим Чапекоенсе.

Тажна слика од соблекувалната на Чапекоенсе

Идивиди - 29.11.2016

Чапекоа, 29 ноември 2016 (МИА) - Тројца играчи кои поради повреди или суспензија на се качија на авионот кој леташе за Меделин се појавија на сликата која го обиколи светот и која сведочи за тагата по трагичниот настан со фудбалерите на Чапекоенсе.

Атлетико Насионал побара титула да му се додели на Чапекоенсе

Идивиди - 29.11.2016

Меделин, 29 ноември 2016 (МИА) - Колумбиски фудбалски клуб Атлетико Насионал побара од Фудбалскиот сојуз на Јужна Америка титулата „Судамерикана“ да ја додели на Чапекоенсе, по несреќата и падот на авионот во кој се наоѓаа фудбалерите на бразилскиот ...

На голманот на Шапикоенсе му биле ампутирани нозете

Кајгана - 29.11.2016

24-годишниот голман на Шапикоенсе, Џексон Фолман ја преживеа авионската несреќа кај Меделин, но за жал останал без двете нозе. Фолман е еден од тројцата фудбалери, односно еден од шестмината, кои ја преживеаја авионската несреќа во која животите ги ...

По падот на авионот со фудбалерите откажани сите фудбалски натпревари во Јужна Америка

+инфо - 29.11.2016

Фудбалерите на Чапекоенсе утре требаше да играат во Меделин против локалниот клуб Атлетико Насионал во финалето на Купот на Јужна Америка. Фудбалскиот сојуз на Јужна Америка денеска донесе одлука да се откажат сите натпревари и останати активности ...

Тажна слика од соблекувалната на Чапекоенсе

А1 On - 29.11.2016

Тројца играчи кои поради повреди или суспензија на се качија на авионот кој леташе за Меделин се појавија на сликата која го обиколи светот и која сведочи за тагата по трагичниот настан со фудбалерите на Чапекоенсе.

Просто да заплачеш – Еве што изјави тренерот на Чапекоенсе по пласманот во финалето!

Gol.mk - 29.11.2016

Утре требаше да се одигра првиот финален натпревар од Копа Судамерикана, помеѓу Атлетико Насионал и Чапекоенсе, но истиот е одложен на неодредено време, поради авионската несреќа во која загинаа најголемиот број на фудбалери на Чапекоенсе.

Ампутирани нозете на преживеаниот голман на Чапекоенсе

Тера - 29.11.2016

Голманот на Чапекоенсе Џексон Фолман ја преживеа авионската несреќа кај Меделин, но за жал останал без двете нозе. Фолман е еден од тројцата фудбалери, односно еден од шестмината, кои ја преживеаја авионската несреќа во која животите ги загубија 75 ...

Атлетико Насионал побара титула да му се додели на Чапекоенсе

А1 On - 29.11.2016

Колумбиски фудбалски клуб Атлетико Насионал побара од Фудбалскиот сојуз на Јужна Америка титулата „Судамерикана“ да ја додели на Чапекоенсе, по несреќата и падот на авионот во кој се наоѓаа фудбалерите на бразилскиот клуб.

ТРАГЕДИЈА: Се урна авионот на бразилскиот Чапекоенсе, преживеани само шестмина

Gol.mk - 29.11.2016

Фудбалери на бразилскиот фудбалски клуб Чапекоенсе имале авионска несреќа при патот до Колумбија. Несреќата се случила во непосредна близина на Меделин, градот каде бразилската експедиција требало да игра возвратен финален меч на Копа Судамерикана.

Спасувачките екипи на лице место, преживеаните фудбалери надвор од животна опасност

Gol.mk - 29.11.2016

По големата трагедија и урувањето на авионот на бразилсиот Чапокаенсе, потврдени се жртвите на голем дел од патниците, но спасувачките екипи се наоѓаат на местото на несреќата и во наредните часови се очекуваат повеќе информации.

Меси и „Гаучосите“ пред 3 недели биле во „авионот на смртта“

Спортклуб - 29.11.2016

Авионот во кој се наоѓаа 81 патник се сруши синоќа во колумбискиот град Меделин. 76 лица се погинати, а во авионот се наоѓале и членовите на бразилскиот клуб Шапокоенсе, која патуваше на финалето од Копа Судамерикана против Атлетико Насионал од ...

Бразил прогласи тридневна жалост по авионската несреќа

Gol.mk - 29.11.2016

По официјалната потврда на 76 жртви по авионската несреќа на Чапекоенсе, претседателот на Бразил, Мишел Темер прогласи тридневна на жалост во Бразил. Првиот човек на оваа голема јужноамериканска земја обелодени дека ссо сите сили државата ќе им ...

Плач и неверица во Чапекоенсе: Фудбалери и навивачи се собираат во стадионот

Gol.mk - 29.11.2016

Веста за авионската несреќа во која загина скоро целиот тим и експедицијата на бразилскиот Чапекоенсе, силно го потресе Бразил.Целата земја е во неверица и плач, а најтешко им е на најблиските и на фановите на малиот клуб со зелена боја како свој ...

Во авионската несреќа загина и поранешен фудбалер на Атлетико Мадрид

Дерби - 29.11.2016

Голема трагедија денеска ја потресе Јужна Америка, откако авион во кој беше и експедицијата на бразилскиот фудбалски тим Чапекоенсе се урна во Колумбија. Во овој трагичен настан во летот од Боливија до Меделин (Колумбија) загинаа 76 од вкупно 81 ...

Финалето на Копа Судамерикана одложено на неодредено време

Gol.mk - 29.11.2016

По авионската несреќа во која загинаа најголемиот број на фудбалери на Чапекоенсе, финалето на Копа Судамерикана, помеѓу Атлетико Насионал и Чапекоенсе е одложено на неодредено време. „Сите активности околу одржувањето на финалниот натпревар се ...

Шокантни откритија: Бразилските власти се виновни за смртта на фудбалерите

Спортклуб - 29.11.2016

Најмалку 76 патници, од кои 19 фудбалери, загинаа ноќеска на кобниот лет во падот на авионот во Колумбија. Во него се наоѓале 22 фудбалери на бразилскиот прволигаш Чапекоенсе, а тројца се однесени во болница и нивната состојба е тешка.

Хуманоста уште постои: Атлетико Насионал му ја подарува титулата на Чапекоенсе

Спортклуб - 29.11.2016

Колумбискиот прволигаш Атлетико Насионал побара од КОНМЕБОЛ, титулата од Копа Судамерикана да му биде доделена на тимот на Чапекоенсе чии фудбалери загинаа ноќеска во авионска несреќа. Атлетико Насионал требаше да му биде противник на Чапекоенсе во ...

Проговори Алан Расел, еден од преживеаните фудбалери на Чапекоенсе

Gol.mk - 29.11.2016

Еден од двајцата преживеани фудбалери на Чапекоенсе, Ален Рушел, иако се здоби со тешки повреди на главата, е во добра состојба и може да зборува. 27-годишниот фудбалер кој за Чапекоенсе настапува како позајмен играч на Интернационал во болницата ги ...

Се намалува бројот на преживеаните: Почина и голманот на Чапекоенсе

Спортклуб - 29.11.2016

Портпаролот на Чапекоенсе, Андреј Копети предмалку објави дека е намален бројот на преживеани од авионската несреќа што се случи синоќа во Колумбија. Првите информаци беа дека преживеале тројца фудбалери на бразилскиот тим, но Копети изјави дека ...

Фотографија која говори повеќе од 1000 зборови: Тие останаа во Бразил поради суспензија…

Дерби - 29.11.2016

Целиот фудбалски свет денеска остана без зборови по информации дека авион со експедицијата на бразилскиот фудбалски тим Чапекоенсе се урна во Колумбија. Падот на авионот го преживеаа само четворица од вкупно 81 патник со тоа што живи се само ...

Солзи и плач на стадионот: Навивачите на Чапекоенсе се собраа, играчите што не патуваа како во транс (ФОТО)

Спортклуб - 29.11.2016

Навивачите на Чапекоенсе полека почнаа да се собираат околу стадионот на својот омилен клуб откако ја дознаа трагичната вест за загинувањето на речиси комплетниот тим во авионска несреќа во Колумбија.

Видео кое ќе ве наежи – Илјадници навивачи се молат пред стадионот на Чапекоенсе (ВИДЕО)

Gol.mk - 29.11.2016

Бразил е во неверица и плач, а дефинитивно најтешко им е на фановите Чапекоенсе, кој по несреќниот пад на авионот во Колумбија ги загуби скоро сите фудбалери и членови на стручниот тим. Во знак на почит пред стадионот на малиот бразилски клуб се ...

Атлетико Национал: Доделете му ја титулата на Чапекоенсе

Дерби - 29.11.2016

Трагичната вест за падот на авионот на бразилскиот фудбалски состав Чапекоенсе брзо го обиколи светот кој се сплоти во име на овој мал клуб кој во последните години се промовираше во Јужна Америка.

Атлетико Насионал побара титула да му се додели на Чапекоенсе

+инфо - 29.11.2016

Комерцијалниот авион кој леташе за Меделин, а во кој се наоѓаше и бразилската експедиција. Колумбиски фудбалски клуб Атлетико Насионал побара од Фудбалскиот сојуз на Јужна Америка титулата „Судамерикана“ да ја додели на Чапекоенсе, по несреќата и ...

Неверојатен гест: Атлетико Насионал предложи титулата да му се додели на Чапекоенсе!

Gol.mk - 29.11.2016

Авионската несреќа која се случи утрово на територијата на Колумбија, а по која загинаа скоро сите членови на фудбалскиот клуб Чапекоенсе сè уште е во центарот на вниманието кај фудбалската јавност.

Кога и спасителите се откажале, чудо од урнатините на авионот: Уште еден преживеан?!

Спортклуб - 29.11.2016

Авионот во кој се наоѓаа 81 лице се сруши кај Меделин во Колумбија. Во авионот се наоѓаа како што е веќе познато членовите на бразилскиот прволигашки тим Чапекоенсе, кои беа на пат кон финалето на Копа Судаамерикана против Атлетико Насионал од ...

ВИДЕО: Едноминутно молчење од ѕвездите на Реал и Барса за жртвите по трагедијата

Gol.mk - 29.11.2016

Целиот свет е потресен од трагичната авионска несреќа во која 75 лица го загубија животот, а голем дел од нив беа фудбалери или членови на клубот Чапекоиренсе од Бразил. Пред утринскиот тренинг големите шпански клубови, Реал Мадрид и Барселона кои ...

Бразилските гиганти го спасуваат Чапекоенсе: Бесплатни позајмици и имунитет од испаѓање за три години

Gol.mk - 29.11.2016

Неколку часа по трагедијата која го погоди бразилскиот клуб, Чапекоенсе најголемите клубови во Бразилерао, Коринтијанс, Сантош, Сао Паоло и Палмеирас потпишале петиција до фудбалската асоцијација како би му помогнале на клубот кој остана без цел ...

Емотивно: Преживеаниот фудбалер побарал да му се сочува само една работа

Спортклуб - 29.11.2016

Малиот фудбалски клуб, дел од бразилската лига,Чапекоенсе, тргна кон историски успех, но истиот беше прекинат во трагедијата која се случи во Колумбија. Во авионот кој се наоѓаше на летот од Боливија, меѓу патниците беше и целиот фудбалски тим на ...

Чапекоенсе со специјално видео се прости од своите херои: Ова нека биде последната слика од нашите воини

Дерби - 29.11.2016

Целиот фудбалски свет се сочувствува со екипата на бразилски Чапекоенсе кој денеска доживеа голем удар, откако авионот со нивната експедиција се урна во Колумбија. Најмалку 75 луѓе загинаа во оваа несреќа, фудбалери, стручен штаб, новинари, екипаж ...

Последната победа и чувството дека ќе се замине во друг свет: Да умрев денес, ќе умрев среќен (Видео)

Спортклуб - 29.11.2016

Пред само пет дена Чапекоенсе го славеше најголемиот успех во историјата на клубот и се подготвуваше за „најважниот пат во животот“. Се чини не беа свесни колку многу биле во право. „На тој лет беа моите животни пријатели.

Бразилскиот тим Чапекоенсе што настрада во авионска несреќа брзо стана почитуван и покрај кратката историја

Сакам да кажам - 29.11.2016

Бразилскиот фудбалски тим што беше во авионот што се урна во Колумбија се стекна со големa почит и поддршка од цел Бразил, иако беше еден мал клуб со кратка историја. Чапeкоенсе, основан во 1973 година, се подготвуваше да игра во финалето на Копа ...

Двајца од преживеаните фудбалери на Чапекоенсе ќе останат инвалиди

Дерби - 29.11.2016

Двајца од преживеаните тројца фудбалери на бразилскиот тим Чапекоенсе по авионската несреќа во Колумбија ќе останат инвалиди по тешките повреди здобиени при падот. Гилермо Молина, директорот на клиниката каде беа примени настраданите во авионската ...

Убедливо најтажната приказна од авионот: Едниот од фудбалерите непсредно пред фаталниот пат дознава дека ќе стане татко ...

Спортклуб - 29.11.2016

Во авионската несреќа која се случи во Колумбија загинаа 76 патника, а меѓу нив и скоро целиот тим на бразилски Чапекоенсе, кој патуваше на првиот дуел од финалето на Копа Судамерика против Атлетико Насионал.

Каква среќа: Синот на тренерот на Чапекоенсе го заборавил пасошот и избегна сигурна смрт!

Gol.mk - 29.11.2016

Денешниот ден со црни букви ќе биде запишан во историјата на фудбалската игра. Нешто по полноќ авионот, во кој патуваа и фудбалерите и стручниот штаб на бразилскиот клуб Чапекоенсе се сруши, а за жал само тројца играчи на овој клуб преживеаја, но се ...

ФОТО: Тажна глетка - Расплакано момче се сеќава на убавите моменти минати на стадионот на Чапекоенсе!

Gol.mk - 29.11.2016

Веста за авионската несреќа во која загина скоро целиот тим и експедицијата на бразилскиот Чапекоенсе, сè уште е носечка тема низ бразилските, па и низ светските медиуми. Во последните неколку години, овој мал клуб со труд успеа од четврта лига да ...

Ампутирани двете нозе на голманот Џексон Фолман, состојбата и натаму критична

Gol.mk - 29.11.2016

Голманот на бразилската екипа, Чапекоенсе Џексон Фолман, иако ја преживеа авионската несреќа, остана без двете нозе. Поради сериозноста на неговата ситуација, специјалистите морале да му ги ампутираат двете нозе и неговата состојба и натаму е ...

Пристигнува солидарноста од сите страни: Секој клуб по тројца ќе испрати на позајмица?!

Спортклуб - 29.11.2016

Трагедијата на бразилскиот Чапекоенсе ги сполоти сите клубови од земјата на сабмаба и кафето кои денес јавно ја понудија својата помош на тимот кој измината ноќ доживеа трагедија од невидени размери.

Клебер Сантана со трогателна порака од авионот: Колку животи да живеам, секогаш…. (Фото)

Дерби - 29.11.2016

Клебер Сантана е еден од 75-те несреќни патници кои ова утро за жал загинаа во големата трагедија која се случи во близина на Меделин, кога авионот во кој беше комплетниот екипаж на бразилскиот клуб Чапекоенсе се урна во планински и доста ...

Потресно татково сведоштво: Остана без нога, но е жив...

Спортклуб - 29.11.2016

Трагедијата која го обзема целиот свет денес, донесе епилог од 76 жртви и само петтмина преживеани, по падот на авионот во кој се наоѓаа фудбалерите и стручниот штаб на бразилскиот прволигаш, Чапекоенсе.

Пристигнува првата финансиска „инјекција“ за Чапекоенсе – ПСЖ ќе донира 40 милиони евра!

Gol.mk - 29.11.2016

Голема трагедија се случи утрово во Колумбија, каде падна авион во кој патуваа фудбалерите и членовите на стручниот штаб на бразилскиот клуб Чапекоенсе. Овој клуб во последните години запиша нови страници во фудбалската историја на Бразил и беше ...

Како роденденот му го сочува животот: Голманот на Чапекоенсе и неговиот солидарен потег

Спортклуб - 29.11.2016

Јужноамериканскиот фудбал денеска доби сериозен удар со смртта на поголем број играчи од бразилскиот клуб Чапекоенсе. Во оваа несреќа загинаа 76. луѓе, а само пет успеале да го преживеат стравичниот пад со авионот.

Фернандо тажен и вознемирен: Загубив пријател и соиграч во авионот за Колумбија

Gol.mk - 29.11.2016

Левиот бек на Пелистер, Бразилецот Фернандо Аугусто минува тешки моменти илјадници километри далеку од неговиот Бразил. Веста за смртта на 75 патници во авионската несреќа во Колумбија ги вознемири Бразилците, а посебно младиот Фернандо кој се наоѓа ...

„Енфилд“ во сиот сјај: Фановите на Ливерпул на уникатен начин ја одбележаа трагедијата на Чапекоенсе (Видео)

Дерби - 29.11.2016

Целиот фудбалскиот свет се сплоти во едно и непрекинато се испраќаат пораки за поддршка и жалење за тоа што ги снајде играчите на фудбалскиот клуб Чапекоенсе, а оваа вечер емотивни сцени пристигнаа од еден од најмитските стадиони во светот кој е ...

Тој ќе биде сведок на трагедијата: Ги загуби соиграчи, нозете, но, и душата..

Спортклуб - 29.11.2016

Еден од голманите на Чапекоенсе, кој го преживеа големиот пад на авионот во Колумбија, за жал ги загубил двете нозе, кои му биле по падот ампутирани, и тој сега ќе остане нем сведок на сето тоа што се случи во нивниот клупски ужас.

Познат идентитетот на преживеаните во големата несреќа во Колумбија (Фото)

Спортклуб - 29.11.2016

Откако беше објавено дека се срушил авион кој бил на чартер линија, во кој загинаа 72 патници, потврдено е дека и неколкумина по некоја среќа-несреќа, го преживеале падот и дека се со сериозни повреди и во животна опасност.

Фрапантен податок: Бројот на жртвите од несреќата, го имало на дресот на Чапекоенсе (Видео)

Спортклуб - 29.11.2016

Можеби станува збор за обична случајност, но кога ќе го погледнете бројчето кое го имале играчите на Чапекоенсе, ќе ве фрапира, бидејки тоа е број на жртви по авионската несреќа која се случи во вторник наутро во Колумбија.

Игра на судбината: Синот на тренерот на Чапекоенсе го пропуштил „летот кон смртта“ поради бизарна причина (Фото)

Дерби - 29.11.2016

Комплетната спортска јавност се уште со голема неверица ја пренесува веста за трагичната смрт на фудбалерите и луѓето од стручниот штаб на Чапекоенсе при кобното уривање на авионот во близина на Меделин, но вестите кои пристигнуваат неколку часа по ...

Фотографија синоним за големата трагедија: Зошто го оставивте сам..

Спортклуб - 29.11.2016

Денешниот ден беше исполнет со тажни лица во фудбалот, и синоним за ден во кој се случила една од најголемите трагедии во кои загинале повеќе фудбалери. Утрово во Колумбија се сруши авионот на бразилската екипа Чапекоенсе, во несреќа каде загина ...

Бразилските власти се виновни за смртта на фудбалерите?!

Точка - 29.11.2016

Најмалку 76 патници, од кои 19 фудбалери, загинаа ноќеска на кобниот лет во падот на авионот во Колумбија. Во него се наоѓале 22 фудбалери на бразилскиот прволигаш Чапекоенсе, а тројца се однесени во болница и нивната состојба е тешка.

Атлетико Насионал побара титула да му се додели на Шапокоенесе

Канал5 - 29.11.2016

Колумбиски фудбалски клуб Атлетико Насионал побара од Фудбалскиот сојуз на Јужна Америка титулата „Судамерикана“ да ја додели на Шапокоенесе, по несреќата и падот на авионот во кој се наоѓаа фудбалерите на бразилскиот клуб.

Откажани сите фудбалски натпревари во Јужна Америка...

Н.Македонија - 29.11.2016

Откажани сите фудбалски натпревари во Јужна Америка Фудбалскиот сојуз на Јужна Америка денеска донесе одлука да се откажат сите натпревари и останати активности по падот на авионот во Колумбија во кој се наоѓаше и бразилскиот фудбалски тим ...

Откажани сите фудбалски натпревари во Јужна Америка

Канал5 - 29.11.2016

Фудбалскиот сојуз на Јужна Америка денеска донесе одлука да се откажат сите натпревари и останати активности по падот на авионот во Колумбија во кој се наоѓаше и бразилскиот фудбалски тим Чапекоенсе.

Меси преживеал лет во авионот на смртта - Аргентинецот патувал со авионот во кој загинаа колумбиските фудбалери

Сител - 29.11.2016

Меси и Аргентина пред 20 дена летале во „кобниот“ авион Авионот што се урна во непосредна близина на колумбискиот град Меделин редовно бил користен за транспорт на спортски екипи, а пред само дваесетина дена во него патувал Лео Меси, кој заедно со ...

Се урнa патнички авион во Бразил, бројот на загинатите непознат (видео)

Канал5 - 29.11.2016

Авион со 72 патници, меѓу кои и целиот фудбалски тим на Чапекоензе, и 9 лица на екипажот се урнаа при пристапот кон аеродромот во колумбискиот град Меделин, објавија светските медиуми. Според градоначалникот на градот, Федерико Гутиерес има и ...

Официјално - Само шестмина ја преживеале авионската несреќа во Колумбија, 75 загинале

Вест - 29.11.2016

Властите од Колумбија информираат дека има 75 загинати лица и само шест преживеани при авионската несреќа на тимот на ФК Чапекоенсе од Бразил. На патот кон Меделин на првиот меч од финалето од Копа Судамерикана, поради дефект во електрониката, ...

Во авионската несреќа загина и поранешен фудбалер на Атлетико Мадрид

Точка - 29.11.2016

Голема трагедија денеска ја потресе Јужна Америка, откако авион во кој беше и експедицијата на бразилскиот фудбалски тим Чапекоенсе се урна во Колумбија. Во овој трагичен настан во летот од Боливија до Меделин (Колумбија) загинаа 76 од вкупно 81 ...

Славеа заедно историја, а денес отидоа заедно во смрт

Сител - 29.11.2016

Колку знае да биде суров животот покажува и ова видео, на кое се гледа огромната радост на фудбалерите на Чапекоенсе во нивната соблекувална по историскиот успех – пласманот во финалето од Копа Судамерикана.

Клебер Сантана со трогателна порака од авионот: Колку животи да живеам, секогаш….

Точка - 29.11.2016

Клебер Сантана е еден од 75-те несреќни патници кои ова утро за жал загинаа во големата трагедија која се случи во близина на Меделин, кога авионот во кој беше комплетниот екипаж на бразилскиот клуб Чапекоенсе се урна во планински и доста ...

ПОСЛЕДНОТО СЕЛФИ: Се радуваа на финалето, а одеа во смрт (ВИДЕО)

Телеграф - 29.11.2016

Фудбалерите на Чапекоенсе пред кобниот момент беа весели и среќни и правеа селфи и видеоснимки на кои се гледа колку се расположени Играчите на тимот на Чапекоенсе, кои го загубија животот во денешната авионесреќа, кратко пред несреќата поставиле ...

ОФИЦИЈАЛНО ЗА АВИОНЕСРЕЌАТА: Загинаа 76 лица, преживеаја само пет (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 29.11.2016

Најновите вести од Колумбија велат дека бројот на преживеаните се намалил на само пет лица, од кои тројца се фудбалери, еден е новинар и една стјуардеса Властите од Колумбија информираат дека има 76 загинати лица и само пет преживеани при авионската ...

ПОВРЕДАТА ГО СПАСИ: Алехандро Мартинучио остана дома и преживеа

Телеграф - 29.11.2016

Фудбалерот од Аргентина не беше дел од експедицијата на Чапекоенсе која не успеа да стигне до Меделин Еден од напаѓачите на Чапекоенсе, Аргентинецот Алехандро Мартинучио, не тргна заедно со своите колеги на дуелот против Атлетико национал во ...

ФАНОВИТЕ ЈА ИСПОЛНИЈА БАЗАТА: Навивачите на Чапекоенсе им оддаваат почит на загинатите (ВИДЕО)

Телеграф - 29.11.2016

Трагедијата што се случи со фудбалерите на тимот од Бразил го потресе целиот свет Навивачите на екипата на Чапекоенсе ја исполнија базата на клубот за да им оддадат почит на загинатите фудбалери и на другите членови на екипата.

НЕМАА ДРУГО РЕШЕНИЕ: Докторите ги ампутираа нозете на голманот на Чапекоенсе

Телеграф - 29.11.2016

Еден од играчите коишто ја преживеаја несреќата се наоѓа во лоша состојба, а лекарите донесоа многу тешка одлука за да го спасат Голманот кој ја преживеа авионесреќата, Џексон Фолман и понатаму е во критична состојба и се бори за својот живот.

УНИШТЕНИ ОД БОЛКА: Солзи и тага во соблекувалната на Чапекоенсе (ФОТО)

Телеграф - 29.11.2016

Фудбалерите кои не патуваа на средбата во Колумбија во соблекувалната на стадионот во Куритиба тагуваат по загинатите колеги Играчите кои не беа дел од експедицијата на Чапекоенсе на патот кон Меделин дојдоа на стадионот во Куритиба и во ...

ИМАЛ СРЕЌА ШТО ГО СЛУШНАЛЕ: Нето барал помош, го пронашле во последен момент

Телеграф - 29.11.2016

Одбранбениот фудбалер на Чапекоенсе викал барајќи помош и имал среќа бидејќи спасувачките екипи веќе ја загубиле надежта дека ќе пронајдат преживеани Последниот фудбалер којшто беше пронајден меѓу остатоците од авионот, Нето имал среќа што успеале ...

Трагедија место историски натпревар

Вест - 29.11.2016

Она што требаше да биде историски натпревар за клубот, се претвори во катастрофа. Целиот тим на бразилскиот фудбалски прволигаш Чапекоенсе се наоѓаше во авионот што се урна непосредно пред слетувањето во колумбискиот град Меделин, патувајќи на ...

Вонредна! Авион со над 80 лица и цел бразилски тим на летот се урна во Колумбија

Локално - 29.11.2016

Машината се урнала при приодот кон аеродромот во градот Меделин Авион со 72 патници, меѓу кои и целиот фудбалски тим на Чапекоензе, и 9 лица на екипажот се урнаа при пристапот кон аеродромот во колумбискиот град Меделин, објавија светските медиуми.

Последен пат живи! Видете го видеото од аеродромот во Сао Паоло пред полетувањето на “Чапекоензе” кое заврши со ...

Локално - 29.11.2016

Видео со тимот на бразилскиот “Чапекоензе” од аеродромот во Сао Паоло се појави на интернет. На него фудбалерите, меѓу кои и поранешниот бранител на ЦСКА Фелипе Машадо, чекаат да дојде време за качување во авионот.

Најмалку 25 загинати при авионска несреќа во Колумбија

Локално - 29.11.2016

Спасувачите му даваат прва помош на дефанзивецот Алан Рушел кој се покажа прв преживеан во трагедијата. Најмалку 25 лица загинаа во авионската несреќа во Колумбија, соопшти порталот “Ерлаjв”.

ТРАГЕДИЈА: Се урна авионот на бразилскиот Чапокаенсе, преживеани само шестмина

Орбис - 29.11.2016

Фудбалери на бразилскиот фудбалски клуб Чапекоенсе имале авионска несреќа при патот до Колумбија. Несреќата се случила во непосредна близина на Меделин, градот каде бразилската експедиција требало да игра возвратен финален меч на Копа Судамерикана.

Откажани сите фудбалски натпревари во Јужна Америка

Република - 29.11.2016

Фудбалскиот сојуз на Јужна Америка денеска донесе одлука да се откажат сите натпревари и останати активности по падот на авионот во Колумбија во кој се наоѓаше и бразилскиот фудбалски тим Чапекоенсе.

Тажна слика од соблекувалната на Чапекоенсе

Репортер - 29.11.2016

Тројца играчи кои поради повреди или суспензија на се качија на авионот кој леташе за Меделин се појавија на сликата која го обиколи светот и која сведочи за тагата по трагичниот настан со фудбалерите на Чапекоенсе.

Бразилските власти се виновни за смртта на фудбалерите?

Press24 - 29.11.2016

Најмалку 76 патници, од кои 19 фудбалери, загинаа ноќеска на кобниот лет во падот на авионот во Колумбија. Во него се наоѓале 22 фудбалери на бразилскиот прволигаш Чапекоенсе, а тројца се однесени во болница и нивната состојба е тешка.

Атлетико Насионал побара титулата да му се додели на Чапокоензе

Нетпрес - 29.11.2016

Колумбиски фудбалски клуб Атлетико Насионал побара од Фудбалскиот сојуз на Јужна Америка титулата „Судамерикана“ да ја додели на Чапокоензе, по несреќата и падот на авионот во кој се наоѓаа фудбалерите на бразилскиот клуб.

На голманот на Шапикоенсе му биле ампутирани нозете

Актуелно24 - 29.11.2016

Фолман е еден од тројцата фудбалери, односно еден од шестмината, кои ја преживеаја авионската несреќа во која животите ги загубија 75 луѓе, од кои 19 фудбалери и 20 новинари. Поради сериозноста на повредите лекарите морале да му ги ампутираат двете ...

Шокантни откритија: Бразилските власти се виновни за смртта на фудбалерите?

МК News - 29.11.2016

Најмалку 76 патници, од кои 19 фудбалери, загинаа ноќеска на кобниот лет во падот на авионот во Колумбија.Во него се наоѓале 22 фудбалери на бразилскиот прволигаш Чапекоенсе, а тројца се однесени во болница и нивната состојба е тешка.

Меси преживеал лет во авионот на смртта – Аргентинецот патувал со авионот во кој загинаа колумбиските фудбалери

За Се - 29.11.2016

Меси и Аргентина пред 20 дена летале во „кобниот“ авион Авионот што се урна во непосредна близина на колумбискиот град Меделин редовно бил користен за транспорт на спортски екипи, а пред само дваесетина дена во него патувал Лео Меси, кој заедно со ...

Тажна слика од соблекувалната на Чапекоензе

Курир - 29.11.2016

Тројца играчи кои поради повреди или суспензија на се качија на авионот кој леташе за Меделин се појавија на сликата која го обиколи светот и која сведочи за тагата по трагичниот настан со фудбалерите на Чапекоензе.

Бразилските власти се виновни за смртта на фудбалерите?!

Нетпрес - 29.11.2016

Најмалку 76 патници, од кои 19 фудбалери, загинаа ноќеска на кобниот лет во падот на авионот во Колумбија. Во него се наоѓале 22 фудбалери на бразилскиот прволигаш Чапекоенсе, а тројца се однесени во болница и нивната состојба е тешка.

Браво Колумбијци: Атлетико Насионал побара титулата да му се додели на Чапокоензе

Курир - 29.11.2016

Колумбиски фудбалски клуб Атлетико Насионал побара од Фудбалскиот сојуз на Јужна Америка титулата „Судамерикана“ да ја додели на Чапокоензе, по несреќата и падот на авионот во кој се наоѓаа фудбалерите на бразилскиот клуб.

Пет дена претходно славеа, денеска заедно заминаа на последното патување (видео)

Република - 29.11.2016

Колку знае да биде суров животот покажува и ова видео, на кое се гледа огромната радост на фудбалерите на Чапекоенсе во нивната соблекувална по историскиот успех – пласманот во финалето од Копа Судамерикана.

Последната фотографија од тимот

Вечер Прес - 29.11.2016

Чапекоенсе е тим од Бразил основан 1973 година, а во 2014 година влезе во првата бразилска лига. До финалето на Копа Судамерикана стигнале елиминирајќи го големиот Сан Лоренцо од Аргентина Фотографијата на која во преден план се членовите на ...

Шокантни откритија: Бразилските власти се виновни за смртта на фудбалерите?

Курир - 29.11.2016

Најмалку 76 патници, од кои 19 фудбалери, загинаа ноќеска на кобниот лет во падот на авионот во Колумбија. Во него се наоѓале 22 фудбалери на бразилскиот прволигаш Чапекоенсе, а тројца се однесени во болница и нивната состојба е тешка.

Меси пред 20 дена летал во „кобниот“ авион

Вечер Прес - 29.11.2016

Авионот го користел и колумбискиот клуб, Атлетико Насионал, кој требаше да биде ривалот на Чапекоенсе во големото финале од Копа Судамерикана Авионот што се урна во непосредна близина на колумбискиот град Меделин, пред само дваесетина дена бил ...

Видео од авионската несреќа во Колумбија

Вечер Прес - 29.11.2016

Помеѓу патниците биле и фудбалерите на бразилскиот клуб Чапекоенсе. Според последните информации, околу 25 лица го загубиле својот живот, а најмалку шест лица се веќе спасени Авионот во кој биле повеќе од 80 лица, се урна во централна Колумбија, ...

Последната фотографија од тимот: Тргнале да играат финале, ги снајде трагедија

Република - 29.11.2016

Утрово веста дека авионот во кој патувал бразилскиот прволигаш Чапекоенсе се срушил во Колумбија го потресе светот. Леталото тргнало од Боливија, а се срушило недалеку од Меделин. Во авионот патувал целиот бразилски тим кој требало утре да игра ...

Најмалку 10 лица преживеале при авионската несреќа на Чапекоензе

Стандард - 29.11.2016

Најмалку десет лица се преживеани при авионската несреќа на бразилскиот клуб Чапекоензе, пријави 360 Radio Colombia. Меѓу фудбалерите тоа се сигурно Данило Падила, Алан Рашел и Џексон Фолмано.

Неверојатен гест по трагедијата: Атлетико Национал побара трофејот да се додели на Чапекоенсе

Press24 - 29.11.2016

По авионската трагедија во која животот го загубија 77 луѓе, меѓу кои и најголемиот дел од фудбалскиот тим на Чапекоенсе од Бразил. Тие патуваа накај Колумбија, каде требаше да го играат финалето од Копа Судамерика.

Фудбалерите воопшто не требало да бидат на кобниот лет

Макфакс - 29.11.2016

Најмалку 76 луѓе, од кои 17 се фудбалери на бразилскиот Шапикоенсе, загинаа во авионска несреќа во близина на Меделин во колумбија. Бразилските фудбалери патувале на првиот финален меч во Копа Судамерикана против Колумбискиот Атлетико Насионал.

Да заплачеш: Еве што изјави тренерот на Чапекоенсе по пласманот во финалето!

Вечер Прес - 29.11.2016

Утре требаше да биде одигран финалниот натпревар на Копа Судамерикана, помеѓу Атлетико Насионал и Чапекоенсе, но тој е одложен на неодредено време, поради авионската несреќа во која загинаа повеќе од 76 паниви, меѓу кои и 20 фудбалери на Чапекоенсе.

Атлетико Национал побара пехарот да му биде даден на Чапекоенсе

Вечер Прес - 29.11.2016

Дури 20 фудбалери на овој клуб го загубија својот живот во авионската несреќа која се случи пред неколку часа во близната на колумбискиот град Меделин Раководните лица на колумбискиот клуб, Атлетико Национал, побараа трофејот кој е наменет за ...

ОФИЦИЈАЛНО: Загинаа 76 лица, помеѓу нив 20 фудбалери на Чапекоенсе

Вечер Прес - 29.11.2016

До несреќата дошло во непосредна близина на Меделин, градот каде бразилската експедиција требало да слета, а според последните информации 76 лица го загубиле својот живот Авион со повеќе од осумдесетина патници, вклучивајки го и бразилскиот ...

Инфантино: Ова е еден од најцрните денови во фудбалската историја

Вечер Прес - 29.11.2016

Претседателот на Светската фудбалска федерација, Џани Инфантино, изјави дека декеска е еден од најтажните денови во фудбалската историја поради падот на авион во кој загунаа 76 лица меѓу кои и 20 фудбалери на бразилскиот клуб Чапекоенсе.

Излезе видео од спасувањето на еден од фудбалерите на Чапекоензе (18+)

Стандард - 29.11.2016

Дефанзивецот на Чапекоензе, Нето е меѓу ретките преживеани по ужасната авионска несреќа, која го шокираше светот. 31-годишниот фудбалер на бразилскиот тим бил извлечен од под урнатините откако човек кој учествуваше во спасувачката операција слушнал ...

Атлетико побарал титулата да му биде доделена на Шапекоенсе после големата авионска несреќа

Позитив.мк - 29.11.2016

Колумбискиот фудбалски клуб Атлетико Насионал побарал од Јужноамериканската конфедерација титулата од Судамерикана да му биде доделена на Шапокоенсе, после трагедијата и паѓањето на авионот на пат за да го одиграат првиот финален натпревар.

Еве што прво побара еден од преживеаните фудбалери

Вечер Прес - 29.11.2016

Рушел, кој веќе е опрериран има голем број на фракрури и удари во главата, но е свесен и дури побарал од медицинскиот персонал да му ја тргнат бурмата се со цел да ја зачуваат. Малиот фудбалски клуб од Бразил, Чапекоенсе, имаше одлична можност да ...

ПСЖ ќе донира 40 мил. евра за Чапекоенсе

Вечер Прес - 29.11.2016

Популарните "светци" одлучија да издвојат финансиска сума за помош на семејствата на настраданите фудбалери, но истата ќе биде искористена и за консолидација на клубот по големата трагедија Раководните лица на актуелниот шампион на Франција, тимот ...

На голманот на Шапикоенсе му биле ампутирани нозете

Макфакс - 29.11.2016

Голманот на Шапикоенсе Џексон Фолман ја преживеа авионската несреќа кај Меделин, но за жал останал без двете нозе. Фолман е еден од тројцата фудбалери, односно еден од шестмината, кои ја преживеаја авионската несреќа во која животите ги загубија 75 ...

Откажани сите фудбалски натпревари во Јужна Америка

Lider - 29.11.2016

Фудбалскиот сојуз на Јужна Америка денеска донесе одлука да се откажат сите натпревари и останати активности по падот на авионот во Колумбија во кој се наоѓаше и бразилскиот фудбалски тим Чапекоенсе.

Тажна слика од соблекувалната на Чапекоенсе

еМагазин - 29.11.2016

Тројца играчи кои поради повреди или суспензија на се качија на авионот кој леташе за Меделин се појавија на сликата која го обиколи светот и која сведочи за тагата по трагичниот настан со фудбалерите на Чапекоенсе.

Атлетико Насионал побара титула да му се додели на Чапекоенсе

Телевизија Нова - 29.11.2016

Колумбиски фудбалски клуб Атлетико Насионал побара од Фудбалскиот сојуз на Јужна Америка титулата „Судамерикана“ да ја додели на Чапекоенсе, по несреќата и падот на авионот во кој се наоѓаа фудбалерите на бразилскиот клуб.

Откажани сите фудбалски натпревари во Јужна Америка

Телевизија Нова - 29.11.2016

Фудбалскиот сојуз на Јужна Америка денеска донесе одлука да се откажат сите натпревари и останати активности по падот на авионот во Колумбија во кој се наоѓаше и бразилскиот фудбалски тим Чапекоенсе.

Авионот на фудбалскиот клуб од Бразил, Чапекоенсе се срушил во Колумбија , има преживеани

Телевизија Нова - 29.11.2016

Авион со вкупно 81 патник , во кој се наоѓале играчите од фудбалскиот клуб Чапекоенсе се срушил во непосредна близина на Меделин, градот каде бразилската експедиција требало да слета. Според „ББЦ“ , има шест преживеани , прчина за несреќата е ...

ФОТО: Тага во една слика, соиграчите жалат за загинатите

Телевизија Нова - 29.11.2016

Тројца играчи на на Чапекоенсе не беа во авионот на кобниот лет за Меделин поради повреда и суспензии, сликата од соблекувалната на клубот брзо се прошири на социјалните мрежи и најдобро ја опишува состојбата по трагедијата .

Официјално: Тројца од петте преживеани во авионската несреќа се играчи на фудбалскиот клуб Чапекоенсе

Телевизија Нова - 29.11.2016

Колумбијската полиција потврди дека само петмина се преживени во авионската несреќа која се случи утринава , тројца од преживеаните се играчи на фудбалскиот клуб Чапекоенсе од Бразил кој патуваше на натпревар со екипата на Атлетико Насионал во ...

Тренерот на бразилскиот тим: Да умрам денес, ќе умрам среќен!

Exclusive.mk - 29.11.2016

Утре требаше да се одигра првиот финален натпревар од Копа Судамерикана, помеѓу Атлетико Насионал и Чапекоенсе, но истиот е одложен на неодредено време, поради авионската несреќа во која загинаа најголемиот број на фудбалери на Чапекоенсе.