TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дејвид Боуви доби свое соѕвездие

Телма - 17.01.2016

Неодамна починатиот британски музичар Дејвид Боуви доби свое соѕвездие, кое е замислено како негов симболичен дом по смртта. Иницијаторите на ваквата идеја, белгиското радио Студио Брисел и опсерваторијата МИРА, соопштија дека биле поттикнати од ...

Дејвид Боуви доби свое соѕвездие

Вест - 17.01.2016

Неодамна починатиот британски музичар Дејвид Боуви доби свое соѕвездие, кое е замислено како негов симболичен дом по смртта. Иницијаторите на ваквата идеја, белгиското радио Студио Брисел и опсерваторијата МИРА, соопштија дека биле поттикнати од ...

Дејвид Боуви доби соѕвездие (ФОТО)

+инфо - 17.01.2016

Неодамна починатиот британски музичар Дејвид Боуви (69) доби свој симболичен дом, свое соѕвездие, сместено помеѓу 88 други соѕвездија. Боуви помеѓу останатото беше познат по неговите хитови „Starman“, „Space Oddity“, „Life on Mars?“ и „"Hallo ...

ФОТО: Дејвид Боуви доби свое соѕвездие

Популарно - 17.01.2016

Неодамна починатиот британски музичар Дејвид Боуви доби свое соѕвездие, кое е замислено како негов симболичен дом по смртта. Иницијаторите на ваквата идеја, белгиското радио Студио Брисел и опсерваторијата МИРА, соопштија дека биле поттикнати од ...

Британците покренаа петиција ликот на Дејвид Боуви да се најде на банкнотата од 20 фунти

МК News - 17.01.2016

Фановите на неодамна починатиот британски музичар Дејвид Боуви го повикаа светот, а особено Британците да гласаат за тоа ликот на пејачот да се стави на банкнотата од 20 фунти. Британија на пролет треба да добие нови банкноти, а постои можност овој ...

Дејвид Боуви доби свое соѕвездие

Идивиди - 17.01.2016

Неодамна починатиот британски музичар Дејвид Боуви доби свое соѕвездие, кое е замислено како негов симболичен дом по смртта. Иницијаторите на ваквата идеја, белгиското радио Студио Брисел и опсерваторијата МИРА, соопштија дека биле поттикнати од ...

ФОТО: Дејвид Боуви доби свое соѕвездие

А1 On - 17.01.2016

Неодамна починатиот британски музичар Дејвид Боуви доби свое соѕвездие, кое е замислено како негов симболичен дом по смртта. Иницијаторите на ваквата идеја, белгиското радио Студио Брисел и опсерваторијата МИРА, соопштија дека биле поттикнати од ...

Спотот за „Lazarus“ на Дејвид Боуви собори рекорди по неговата смрт (ВИДЕО)

+инфо - 17.01.2016

Големиот уметник Дејвид Боуви почина на 10 јануари на 69-годишна возраст, а зад себе остави вистинско музичко богатство. Кариерата исполнета со големи хитови од кои повеќето се ремек-дела е она што Боуви му го остави на светот во наследство.

Дејвид Боуви доби свое соѕвездие

Сител - 17.01.2016

Неодамна починатиот британски музичар Дејвид Боуви доби свое соѕвездие, кое е замислено како негов симболичен дом по смртта. Иницијаторите на ваквата идеја, белгиското радио Студио Брисел и опсерваторијата МИРА, соопштија дека биле поттикнати од ...

Дејвид Боуви доби свое соѕвездие

Локално - 17.01.2016

Неодамна починатиот британски музичар Дејвид Боуви доби свое соѕвездие, кое е замислено како негов симболичен дом по смртта. Иницијаторите на ваквата идеја, белгиското радио Студио Брисел и опсерваторијата МИРА, соопштија дека биле поттикнати од ...

Дејвид Боуви доби соѕвездие

Вечер - 17.01.2016

Неодамна починатиот британски музичар Дејвид Боуви доби свое соѕвездие, кое е замислено како негов симболичен дом по смртта. Иницијаторите на ваквата идеја, белгиското радио Студио Брисел и опсерваторијата МИРА, соопштија дека биле поттикнати од ...

Дејвид Боуви доби свое соѕвездие во форма на молња

Курир - 17.01.2016

Неодамна починатиот британски музичар Дејвид Боуви доби свое соѕвездие, кое е замислено како негов симболичен дом по смртта. Иницијаторите на ваквата идеја, белгиското радио Студио Брисел и опсерваторијата МИРА, соопштија дека биле поттикнати од ...

Дејвид Боуви доби свое соѕвездие

Република - 17.01.2016

Неодамна починатиот британски музичар Дејвид Боуви доби свое соѕвездие, кое е замислено како негов симболичен дом по смртта. Иницијаторите на ваквата идеја, белгиското радио Студио Брисел и опсерваторијата МИРА, соопштија дека биле поттикнати од ...

Фото: Дејвид Боуви доби свое соѕвездие

Денешен - 17.01.2016

Неодамна починатиот британски музичар Дејвид Боуви доби свое соѕвездие, кое е замислено како негов симболичен дом по смртта. Иницијаторите на ваквата идеја, белгиското радио Студио Брисел и опсерваторијата МИРА, соопштија дека биле поттикнати од ...

Најубавите цитати од Дејвид Боуви

Скопје инфо - 17.01.2016

На 11 јануари 2016 година, овој свет го напушти еден од најталентираните и најголемите уметници во светот на музиката. Дејвид Боуви беше повеќе од музичар. Тој беше уметник со огромна душа и бескраен талент за трансформација.

Десет албуми на Боуви во британските топ 40

Макфакс - 17.01.2016

Десет албуми на скоро починатиот култен британски музичар Дејвид Боуви влегоа измината седмица во најпродаваните 40 албуми на британските топ листи, објави BBC. Фактот дека албумите на Дејвид Боуви заземаат четвртина од британската топ листа ...

Починатиот британски музичар Дејвид Боуви доби свое „место“ на небото

Позитив.мк - 17.01.2016

Британската музичка легенда, Дејвид Боуви кој почина неодамна, доби свое соѕвездие замислено како негов симболичен дом по смртта. Иницијаторите на ваквата идеја од белгиското радио „Студио Брисел“ и опсерваторијата МИРА, соопштија дека биле ...

Дејвид Боуви доби свое соѕвездие/ФОТО

Lider - 17.01.2016

Неодамна починатиот британски музичар Дејвид Боуви доби свое соѕвездие, кое е замислено како негов симболичен дом по смртта. Иницијаторите на ваквата идеја, белгиското радио Студио Брисел и опсерваторијата МИРА, соопштија дека биле поттикнати од ...

Ликот на Боуви ќе се најде на банктнотата од 20 фунти

ЗаЗабава - 16.01.2016

Фановите на неодамна починатиот британски музичар Дејвид Боуви го повикаа светот, а особено Британците да гласаат за тоа ликот на пејачот да се стави на банкнотата од 20 фунти. Британија на пролет треба да добие нови банкноти, а постои можност овој ...

Емисија од културата, само до Пржино

Утрински - 16.01.2016

Многу набрзо откако почина Мајкл Џексон, пред 6-7 години, како усно предание се појави еден виц или анегдота, што наводно се случила во Бугарија. Наводно во некое помало гратче (може и да е на границата со Македонија), во една кафеана влегува по ...

[Став] Видеото за „Lazarus“ на Боуви не е само збогување, туку и предупредување

Радио МОФ - 16.01.2016

Неверојатно е колку различно може едно парче уметност да биде интерпретирано пред и после нечија смрт. Во случајот на Дејвид Боуви и музичкото видео за „Lazarus“, она што можеби беше гледано како „истрипана“ забава се претвори во вознемирувачко, ...

Видеото „Lazarus“ на Боуви со рекордни 1,1 милиони прегледи во еден ден на Vevo

Тера - 16.01.2016

Видеоспотот на легендата на британската и светската рок ѕвезда Дејвид Боуви за нумерата „Lazarus“ ден по неговата смрт е прегледан на смртен канал Vevo 11,1 милиони пати, со што стана видеото со најголем број прегледи во еден ден, додека неговиот ...

Британците покренаа петиција ликот на Дејвид Боуви да се најде на банкнотата од 20 фунти

+инфо - 16.01.2016

Фановите на неодамна починатиот британски музичар Дејвид Боуви го повикаа светот, а особено Британците да гласаат за тоа ликот на пејачот да се стави на банкнотата од 20 фунти. Британија на пролет треба да добие нови банкноти, а постои можност овој ...

Фановите на Боуви бараат неговиот лик да се најде на банкнота

Канал5 - 16.01.2016

Обожавателите на неодамна починатиот британски музичар Дејвид Боуви ги повикаа светот и Британија да гласаат за тоа ликот на пејачот да се стави на банкнотата од 20 фунти. Британија на пролет треба да добие нови банкноти, а постои можност овој ...

Дејвид Боуви доби свое соѕвездие

Канал5 - 16.01.2016

Неодамна починатиот пејач Дејвид Боуви доби свој симболичен дом, сместен помеѓу 88 други соѕвездија. Боуви помеѓу останатото беше познат и по хитовите „Starman“, „Space Oddity“, „Lige on Mars“, и „Hello Spaceboy“, па е сосема јасно дека универзумот ...

Британците покренаа петиција ликот на Дејвид Боуви да се најде на банкнотата од 20 фунти

Денешен - 16.01.2016

Фановите на неодамна починатиот британски музичар Дејвид Боуви го повикаа светот, а особено Британците да гласаат за тоа ликот на пејачот да се стави на банкнотата од 20 фунти. Британија на пролет треба да добие нови банкноти, а постои можност овој ...

Дејвид Боуви во едно од интервјуата: Се покајав само што признав дека сум бисексуалец

Либертас - 16.01.2016

Легендата Дејвид Боуви почина неодамна на 68 години. Тој на светот му остави многу музика,песни што и ден денес оставија голем белег врз поп музиката. Во неговите безбројни интервјуа тој говори за неговите почетоци во музиката како 17 годишно момче, ...

Почина легендарниот музичар Дејвид Боуви

Cooltura - 15.01.2016

Британскиот пејач и глумец Дејвид Боуви по 18 месеци храбра борба со канцерот почина на 10 јануари во својот дом на 69-годишна возраст, опкружен со своето семејство... Веста за смртта на п ознатиот музичар е објавена утрово на неговата официјална ...

Пингвин го доби името Боуви

Cooltura - 15.01.2016

Минијатурниот пингвин роден на 8 јануари во зоолошката градина во Синсинати го доби името Боуви, по легендарниот уметник кој почина во понеделникот... - Боуви е првото бебе кое дојде на свет оваа година во зоолошката градина во Синсинати, објави ...

Боуви објави нов, досега најиновативен албум

Cooltura - 15.01.2016

Британски пејач Дејвид Боуви на својот 69 роденден, објави нов албум именуван „Blackstar“, кој критичарите веќе го оценуваат како негов најиновативен досега... Албумот се темели на џез мусиката, рапавиот глас на Боуви, звукот на саксофонот, неговиот ...

Спотот за„Lazarus“ на Боуви со рекордни 1,1 милион прегледи во еден ден

Кајгана - 15.01.2016

Видеоспотот на рок ѕвездата Дејвид Боуви за нумерата „Lazarus“ ден по неговата смрт на Vevo е прегледан 11,1 милион пати, со што стана видео со најголем број прегледи во еден ден, уривајќи го рекордот што дотогаш го држеше Адел.

Ликот на Дејвид Боуви на банкнота од 20 фунти?!

Fashionel - 15.01.2016

Обожавателите и почитувачите на Дејвид Боуви во Британија, а потоа и ширум светот покренаа петиција за ликот на уметникот да се најде банкнотата од 20 фунти, која треба да се смени во 2020 година.

За Дејвид Боуви

Окно - 15.01.2016

Што да се каже за Дејвид Роберт Џоунз, кој на стартот на својата музичка кариера во средината на 1960-те, за да ја избегне збрката со имењакот од тогаш актуелните The Monkees (ако Битлси се од Битола, овие од Прилеп ќе да се), предавнички ќе си го ...

Растејќи со Боуви: поп и рок, висока и ниска култура итн.

Окно - 15.01.2016

Се контролира она што се става во монтажата (миксерот); она што излегува оттаму баш и не може да се контролира. Вилијам Бароуз Мислам дека рокот треба така да се дотера да личи на проститутка, да биде сопствена пародија.

Последната фото сесија на Дејвид Боуви

Шеталиште - 15.01.2016

Последната фото сесија, направена за промовирање на неговиот последен албум “Blackstar”, го покажува легендарниот музичар во црно одело и шапка, носејќи ја својата препознатлива самоуверена насмевка.

Десетте најкултни парчиња на Дејвид Боуви

Локално - 15.01.2016

Дејвид Боуви си отиде од овој свет, по долга борба со рак на белите дробови, само неколку дена по издавањето на неговиот последен албум – “Blackstar”. Тој се смета за еден од највлијателните рок музичари на сите времиња и ќе биде запаметен по ...

Сопругата и децата на Боуви ќе наследат 135 милиони фунти!

Вечер - 15.01.2016

Легендарниот музичар Дејвид Боуви во текот на 70-тите беше на работ на банкрот, но со паметена професионална стратегија, во 1997 година успеа да го врати своето богатство со тоа што го осигура повратокот на авторските права од најпознатите хитови, ...

"lazаrus" со 20 милиони прегледи

Дневник - 15.01.2016

Бројот на прегледи на видеото "Lazarus" на YouTube ја достигна бројката од 20 милиони. Дејвид Боуви почина на 10 јануари, губејќи ја борбата со ракот на црниот дроб. Неговиот последен студиски албум со наслов "Blackstar", на кој е синглот "Lazarus", ...

Видеото „Lazarus“ на Боуви со рекордни 1,1 милиони прегледи во еден ден на Vevo ВИДЕО

Макфакс - 15.01.2016

Видеоспотот на легендата на британската и светската рок ѕвезда Дејвид Боуви за нумерата „Lazarus“ ден по неговата смрт е прегледан на смртен канал Vevo 11,1 милиони пати, со што стана видеото со најголем број прегледи во еден ден, додека неговиот ...

Боуви, Елвис и Блејд Ранер

Оff.net - 15.01.2016

После смртта на Боуви излегоа толку статии и муабети што веќе тешко ги следиме. Но после оваа теорија веќе немаме што да додадеме. 8 јануари е роденден на Боуви, кој го славеше на ист ден со кралот на рокенролот Елвис.

Се подготвувал мјузиклот „Лазарус“

Утрински - 14.01.2016

Легендарниот Боуви целиот овој период од јавноста успеал да ја сокрие сериозноста на болеста што ја имал. За неа знаеле само неколку најблиски луѓе, пренесува „Индепендент“. Една од личностите која знаела колку е Боуви болен, односно за канцерот на ...

Мадона на сцена колабираше од тага по Дејвид Боуви (видео)

Хитпортал - 14.01.2016

Мадона е уште една славна личност која му оддаде почит на Девид Боуви. Поп кралицата тоа го направи на својствен, оригинален и театрален начин за време на нејзиниот концерт во Хјустон. Изведувајќи го големиот хит на Боуви, „Rebel, rebel“, Мадона на ...

Последната фото сесија на Дејвид Боуви

ЗаЗабава - 14.01.2016

Последната фото сесија, направена за промовирање на неговиот последен албум "Blackstar", го покажува легендарниот музичар во црно одело и шапка, носејќи ја својата препознатлива самоуверена насмевка.

Збогум, Мајоре Том

Утрински - 14.01.2016

Постојаното реинвентирање на Дејвид Боуви ни покажа дека човекот може да се промени. Дека промените не се дел од она од што би се срамеле како од некоја измама, туку дека преродувањето е возможно.

Кај кого ќе отидe богатството од 135 милиони фунти на Дејвид Боуви?

Попара - 14.01.2016

Култниот музичар Дејвид Боуви зад себе остави богатство вредно 135 милиони фунти, а се верува дека во целост и го оставил на својата втора сопруга Иман, синот и ќерката. Дејвид во текот на 70.тите беше на работ на банкрот, но со паметните деловни ...

Кај кого ќе отидe богатството од 135 милиони фунти на Дејвид Боуви?

БркајРабота - 14.01.2016

Култниот музичар Дејвид Боуви зад себе остави богатство вредно 135 милиони фунти, а се верува дека во целост и го оставил на својата втора сопруга Иман, синот и ќерката. Дејвид во текот на 70.тите беше на работ на банкрот, но со паметните деловни ...

Мадона колабираше на сцената оддавајќи му почест на Дејвид Боуви (ВИДЕО)

+инфо - 14.01.2016

Меѓу многуте славни личности од светскиот џетсет кои на овој или на оној начин му оддадоа почест на британскиот музичар Дејвид Боуви, се најде и Мадона која тоа го направи на својствен, оригинален и театрален начин.

David Bowie - Ashes To Ashes

Окно - 14.01.2016

Ashes to Ashes е песна на Дејвид Боуви, од албумот Scary Monsters (and Super Creeps) , од 1980. Видеото е во режија на Дејвид Боуви и Дејвид Малет, а текстот се навраќа на ликот на мајорот Том од албумот Space Oddity .

За „Blackstar“, последниот албум на Дејвид Боуви

Окно - 14.01.2016

DAVID BOWIE BLACKSTAR 2016, ISO/Columbia Пред три години Боуви предизвика бурни реакции со промовирањето на албумот „The Next Day“ по долга пауза од десет години. Во последниве два-три месеци Боуви повторно беше во центарот на медиумското внимание ...

Дејвид Боуви доби улица во Берлин

Канал5 - 14.01.2016

Култниот музичар Дејвид Боуви доби улица во Берлин. Во негова чест, група германските обожаватели ја сменија својата стара адреса и ја преименуваа во Дејвид Боуви. Станува збор за улицата Хаупштрасе, каде што британскиот пејач престојувал во ...

Кавер на песната „Space Oddity“ направен во вселената

Црнобело - 14.01.2016

Најпосебниот кавер направен на песна на Дејвид Боуви воопшто. Дури слободно можеме да кажеме и најпосебниот кавер направен на која било песна воопшто. „Space Oddity“, една од најуспешните песни на Дејвид Боуви, отпеана во вселената од страна на ...

Мадона легна на сцена од тага додека ја пееше „Rebel Rebel“ на Дејвид Боуви (видео)

Црнобело - 14.01.2016

Мадона оддаде почит на својата инспирација, Дејвид Боуви, а за време на настапот легна на земја обземена од тагата. 57-годишната пејачка започна со пеење на песната „Rebel Rebel“ и за сето тоа време скока и танцува, но од преголема тага за вестите ...

Галерија на ретки фотографии од легендарниот Боуви

Локално - 14.01.2016

Juxtapoz објави ретка галерија на фотографии од животот на Дејвид Боуви. Тој беше иноватор, шоумен, камелеон со моќ за трансформација, пионер во поместување на родовите граници на сцена чие творештво се протегаше низ четири декади.

Билетите за концертот во чест на Боуви се продаваат на црно по 2-3000 долари

Локално - 14.01.2016

Билетите за концертот во чест на Дејвид Боуви, кој ќе се одржи на 31 март на сцената во Карнеги Хол во Њујорк, беа распродадени за неколку минути. Главниот организатор на концертот Мајкл Дорф соопшти дека гледачи на концертот ќе бидат 2 800 луѓе.

(ВИДЕО) Човекот што и од својата смрт направи уметност: DAVID BOWIE – „Lazarus“

Вистина.мк - 14.01.2016

Три дена пред да почине, Дејвид Боуви го објави видео записот за песната „Lazarus“ , која има мошне симболичен текст и звучи како збогување… Тој е врзан за болнички кревет, а телото му се тресе во чаршавите додека очите му се прекриени со завои.

Пингвин роден на ист ден со Дејвид Боуви, па го крстиле по него

Вечер - 14.01.2016

Минијатурниот пингвин роден на 8 јануари во зоолошката градина во Синсинати го доби името Боуви, по легендарниот уметник кој почина во понеделникот. - Боуви е првото бебе кое дојде на свет оваа година во зоолошката градина во Синсинати, објави ...

Пингвин доби име Боуви

еМагазин - 14.01.2016

Минијатурниот пингвин роден на 8 јануари во зоолошката градина во Синсинати го доби името Боуви, по легендарниот уметник кој почина во понеделникот. - Боуви е првото бебе кое дојде на свет оваа година во зоолошката градина во Синсинати, објави ...

Еве кај кој одат 135 милиони фунти од богатството на Дејвид Боуви

Денешен - 14.01.2016

Дејвид Боуви зад себе остави богатство тешко 135 милиони фунти, а се верува дека во целост и го оставил на својата втора сопруга Иман, синот и ќерката. Култниот музичар во текот на 70-тите беше на работ на банкрот, но со паметните деловни потези во ...

Дејвид Боуви остави богатството од 135 милиони фунти, како ќе се подели?

Република - 14.01.2016

Култниот музичар Дејвид Боуви зад себе остави богатство вредно 135 милиони фунти, а се верува дека во целост и го оставил на својата втора сопруга Иман, синот и ќерката. Дејвид во текот на 70.тите беше на работ на банкрот, но со паметните деловни ...

На кого Дејвид Боуви му остави богатство од 135 милиони фунти

Press24 - 14.01.2016

Дејвид Боуви зад себе остави богатство тешко 135 милиони фунти, а се верува дека ѝ го оставил на својата сакана сопруга Иман, синот Данкан и ќерката Александриа, пишува британски „Дејли мејл“.

ВИДЕО: Уметност на колаче – го „оживеа“ Дејвид Боуви

Курир - 14.01.2016

Вистинска уметност. Со помош на мала фантазија и огромен талент, погледнете што направи овој слаткарски уметник. Тој го „оживеа“ легендарниот Дејвид Боуви на ...

Дејвид Боуви снимил уште пет необјавени песни

Република - 14.01.2016

Дејвид Боуви планирал да објави уште еден албум и снимил уште пет песни пред смртта, откри неговиот продуценти. Музичарот работел на новите песни и едвај чекал да се врати во студио барем уште еднаш, пред да почине, бидејќи се надевал оти ќе живее ...

Дејвид Боуви снимил уште пет необјавени песни

Позитив.мк - 14.01.2016

Дејвид Боуви планирал да објави уште еден албум и снимил уште пет песни пред смртта, открива неговиот продуцент. Славниот музичар работел на своите нови песни и едвај чекал да се врати во студиото барем уште еднаш пред да умре, бидејќи се надевал ...

(ВИДЕО+ФОТО) КОМУ БОУВИ ГИ ОСТАВИ ПАРИТЕ: 135 милиони фунти не е мала пара

Репортер - 14.01.2016

Дејвид Боуви почина на 10 јануари на 69-годишна возраст, по битката со ракот. Зад себе остави богатство од 135 милиони фунти. Се верува дека сите пари ги оставил на својата втора сопруга, Иман, на синот и ќеркаат.

Сопругата и децата на Боуви ќе наследат вистинско богатство!

Вистина.мк - 14.01.2016

Легендарниот музичар Дејвид Боуви во текот на 70-тите беше на работ на банкрот, но со паметена професионална стратегија, во 1997 година успеа да го врати своето богатство со тоа што го осигура повратокот на авторските права од најпознатите хитови, ...

Дејвид Боуви и Иман – љубов без скандали и интриги

Нетпрес - 14.01.2016

Два дена пред смртта на Дејвид Боуви, неговата сопруга Иман на социјалните мрежи објави „Понекогаш не можете да ја сфатите вистинската вредност на моментот, додека тоа не стане сеќавање“. Тој ден нејзиниот сопруг го славел 69.

Мадона на сцена колабираше од тага по Дејвид Боуви (Видео)

Канал 77 - 14.01.2016

Пејачката Мадона е една од славните личности, кои му оддадоа почит на починатиот Дејвид Боуви. Кралицата на поп музиката тоа го направи на оргинален и театарален начин за време на својот концерт во Хјустон.

Петиција во Италија: Господе, врати ни го Дејвид Боуви

Телма - 13.01.2016

Италијанката Андреа Натела никако не можела да се помири со смртта на британската музчика ѕвезда Дејвид Боуви, па решиле да покрене „петиција со која ќе биде побарано од Господ“ да го врати пејачот меѓу живите. - Писмо до Господ.

Еве кај кој одат 135 милиони фунти од богатството на Дејвид Боуви

ЗаЗабава - 13.01.2016

Дејвид Боуви зад себе остави богатство тешко 135 милиони фунти, а се верува дека во целост и го оставил на својата втора сопруга Иман, синот и ќерката. Култниот музичар во текот на 70-тите беше на работ на банкрот, но со паметните деловни потези во ...

Последната фотосесија на Боуви пред неговата смрт (ФОТО)

МКД - 13.01.2016

Еве како би сакале да го паметите. Дејвид Боуви на последната фотосесија наменета за промоција на неговиот последен албум Блекстар. Ѕвездата е облечена во костим и црн шешир и има самоуверена насмевка.

Зоолошка именувала пингвинче по легендарниот музичар (ВИДЕО)

МКД - 13.01.2016

Зоолошката од Синсинати му оддала почит на големиот музичар Дејвид Боуви со тоа што именувале едно пингвинче по него. Пингвинчето го добило името пред Боуви да почине. Всушност малиот пингвин е роден на ист ден со Боуви, на 8 јануари.

„Блекстар“ на Боуви најпродаван на Амазон и Ајтјунс

МКД - 13.01.2016

Додека песните на Дејвид Боуви го исполнија воздухот во понеделникот вечерта низ сите поголеми светски градови, изгледа дека тоа не беше единственото место каде луѓето ја славеа неговата музика, зашто албумите на Зиги се продаваат во огромен број.

Петиција во Италија: Господе, врати ни го Дејвид Боуви

+инфо - 13.01.2016

Италијанката Андреа Натела никако не можела да се помири со смртта на британската музчика ѕвезда Дејвид Боуви, па решиле да покрене „петиција со која ќе биде побарано од Господ“ да го врати пејачот меѓу живите. „Писмо до Господ.

Пингвин доби име Боуви

А1 On - 13.01.2016

Минијатурниот пингвин роден на 8 јануари во зоолошката градина во Синсинати го доби името Боуви, по легендарниот уметник кој почина во понеделникот. – Боуви е првото бебе кое дојде на свет оваа година во зоолошката градина во Синсинати, објави ...

ФОТО: Малиот пингвин Боуви

Популарно - 13.01.2016

Минијатурниот пингвин роден на 8 јануари во зоолошката градина во Синсинати го доби името Боуви, по легендарниот уметник кој почина во понеделникот. – Боуви е првото бебе кое дојде на свет оваа година во зоолошката градина во Синсинати, објави ...

Дејвид Боуви во Југославија, 1990: дожд, гламур и 50.000 херои

Окно - 13.01.2016

Југославија на почетокот на 90-тите години на минатиот век, непосредно пред нејзиниот крвав распад, била една од дестинациите на турнејата „Sound+Vision“ на Дејвид Боуви. 50.000 луѓе на стадионот „Максимир“ во Загреб присуствувале на овој концерт, ...

Боуви починал од карцином на црниот дроб

МК News - 13.01.2016

Дејвид Боуви боледувал од карцином на црниот дроб, но ова го знаеле само малкумина негови блиски. Ова го открива легендарниот продуцент Брајан Ино, кој последно работел со Боуви на неговиот албум од 1995 година.

Последната фотографија на Дејвид Боуви

Убавина и Здравје - 13.01.2016

„Зашто е овој човек толку среќен? Можеби дека полни 69 години или можеби затоа што го издаде неговиот 28 студиски албум? Којзнае, но во секој случај знаеме дека ќе сакате да му ги честитате и роденденот и новиот албум“, пишува покрај фотографијата ...

Изгледа одлично: Последната фотографија на Дејвид Боуви снимена на неговиот роденден

+инфо - 13.01.2016

Последната фотографија на британскиот музичар Дејвид Боуви кој почина во неделата по 18-месечната борба со ракот, на социјаланите мрежи ја објави музичарот Били Ајдол, а легендарниот пејач изгледа повеќе од позитивно.

Последната фотосесија на Дејвид Боуви пред да почине

Кајгана - 13.01.2016

Дејвид Боуви ќе го паметиме по многу работи, меѓу кои и неговите последни фотографии. Со цел да го промовира новиот албум Blackstar пејачот ја направи последната фотосесија во животот, облечен во елегантен костум и шапка.

Петиција во Италија: Господе, врати ни го Дејвид Боуви

А1 On - 13.01.2016

Италијанката Андреа Натела никако не можела да се помири со смртта на британската музчика ѕвезда Дејвид Боуви, па решиле да покрене „петиција со која ќе биде побарано од Господ“ да го врати пејачот меѓу живите. – Писмо до Господ.

Дејвид Боуви ќе биде погребан во Њујорк

А1 On - 13.01.2016

Легендарниот Дејвид Боуви кој почина во неделата на 69 годишна возраст, ќе биде погребан во Њујорк. Оваа вест се уште не потврдена, но светските медиуми објавуваат дека сопругата на Боуви, Иман почнала да го организира погребот во Њујорк, каде ...

Љубовната приказна на Иман и Дејвид Боуви низ фотографии

Кајгана - 13.01.2016

Можеби во Холивуд е клише рок ѕвездите да бидат во љубовна врска со супермодели , но љубовната приказна на Иман и Дејвид Боуви не спаѓа во таа група. Двајцата се запознале во 1990 година, а во 1992 година се венчале.

Човекот кој два пати ѝ кажа "НЕ" на кралицата: Зошто Боуви го одби највисокото признание?

БркајРабота - 13.01.2016

Иако британската кралица Елизабета инсиситраше во два наврати, да го награди со највисоката титула, Дејвид Боуви два пати ја одби на учтив начин, за разлика од останатите славни колеги. Имено, Дејвид Боуви отсекогаш важеше за единствена личност а ...

На когo Дејвид Боуви му го остави богатството од 135 милиони фунти

+инфо - 13.01.2016

Дејвид Боуви зад себе остави богатство тешко 135 милиони фунти, а се верува дека ѝ го оставил на својата сакана сопруга Иман, синот Данкан и ќерката Александриа, пишува британски „Дејли мејл“.

ПИНГВИНОТ БОУВИ: Запознајте го бебето кое го носи името на легендарниот пејач (ВИДЕО)

Телеграф - 13.01.2016

Пингвинчето дошло на свет на 8 јануари, на 69-от роденден на Дејвид Боуви, именувано е по него на истиот ден Минијатурниот пингвин роден на 8 јануари во зоолошката градина во Синсинати го доби името Боуви, по легендарниот уметник кој почина во ...

Бесмислена петиција во Италија: Господе, врати ни го Дејвид Боуви

Сител - 13.01.2016

Италијанката Андреа Натела никако не можела да се помири со смртта на британската музичка ѕвезда Дејвид Боуви, па решиле да покрене „петиција со која ќе биде побарано од Господ“ да го врати пејачот меѓу живите. - Писмо до Господ.

Пингвин доби име Боуви

Сител - 13.01.2016

Минијатурниот пингвин роден на 8 јануари во зоолошката градина во Синсинати го доби името Боуви, по легендарниот уметник кој почина во понеделникот. - Боуви е првото бебе кое дојде на свет оваа година во зоолошката градина во Синсинати, објави ...

Како се држи Иман по смртта на Боуви - открива нејзината најдобра пријателка

Канал5 - 13.01.2016

- Се држи, сите се држиме, доаѓа во бранови. Тоа е голема загуба, загубивме не само уметник туку и голем човек - вели Бетан Хардисон, добра пријателка на Иман, за „People“. 18 месеци семејството на Боуви живеело во грч по веста за неизлечивата ...

Карате лекција за Дејвид Боуви (ВИДЕО)

IPON - 13.01.2016

Големата рок ѕвезда, Дејвид Боуви, во младоста тренирал карате, со цел да ги подобри своите предиспозиции за играње. Оваа снимка е направена 1976 година во Лос Ангелес, САД, за една ТВ емисија. Но, тоа не била единствената цел.

Петиција во Италија: Господе, врати ни го Дејвид Боуви

Локално - 13.01.2016

Италијанката Андреа Натела никако не можела да се помири со смртта на британската музчика ѕвезда Дејвид Боуви, па решиле да покрене „петиција со која ќе биде побарано од Господ“ да го врати пејачот меѓу живите. – Писмо до Господ.

Поранешната сопруга на Боуви не сака да го напушти „Големиот брат“ и покрај неговата смрт

Локално - 13.01.2016

Поранешната сопруга на Боуви не сака да го напушти „Големиот брат“ и покрај неговата смрт Поранешната сопруга на Дејвид Боуви, Енџи Боуви (66), одлучила да не го прекинува учеството во реалното шоу, и покрај смртта на својот поранешен сопруг, ...

18 месеци пред смртта Дејвид Боуви и семејството биле во тајна посета на Лондон

Локално - 13.01.2016

18 месеци пред да умре легендарниот Дејвид Боуви ја однел својата жена Иман и нивната ќерка Лекс (15) на тајна посета на Лондон, тврди “Дејли Меил”. Со патувањето пејачот сакал да му оддаде последна почит на градот во кој е израснал и да им ги ...

(ГАЛЕРИЈА) Карипската вила на Дејвид Боуви одвнатре

Локално - 13.01.2016

Зашеметувачката вила на Дејвид Боуви беше прогласена за продажба за сума од 20 милиони американски долари, неколку дена по смртта на 69-годишниот култен пејач. Тропското парче од рајот на Боуви е на приватниот карипски остров Мустик, омилено место ...

ВИДЕО: Последниот спот на Боуви најава за неговата смрт?

Курир - 13.01.2016

Последниот спот на Дејвид Боуви денес обожавателите го гледаат на сосема поинаков начин. Дали тој со него ја најави својата смрт? Станува збор за песната „Lazarus“, каде тој лежи во кревет, а песната започнува со зборовите „Погледни горе, јас сум во ...

Зошто Дејвид се презиваше Боуви?

Press24 - 13.01.2016

Кога во средината на 1960 –тите почнал да се занимава со музика, Дејвид Џонс брзо сфатил дека неговото име и презиме се прилично чести. Постоела можност луѓето да го смешаат со некој друг уметник, како Дејв Џонс, пејачот на групата „Манкис“.

Петиција: Господе, врати ни го Дејвид Боуви!

Вечер - 13.01.2016

Италијанката Андреа Натела никако не можела да се помири со смртта на британската музчика ѕвезда Дејвид Боуви, па решиле да покрене „петиција со која ќе биде побарано од Господ" да го врати пејачот меѓу живите. - Писмо до Господ.

Зошто Дејвид се презиваше Боуви?

Курир - 13.01.2016

Потоа стана Зиги Стардаст, Аладин Сејн и Слабиот бел војвода, односно Дејвид Боуви. Но зошто токму Боуви? Кога во средината на 1960 –тите почнал да се занимава со музика, Дејвид Џонс брзо сфатил дека неговото име и презиме се прилично чести.

Повремени одблесоци

Либертас - 13.01.2016

Постои светоглед кои некои луѓе го нарекуваат „наративен идентитет“. Под оваа синтагма се подразбира дека сечиј живот е некој вид приказна, историја – со почеток, средина и крај. Обично тука има некое рано, пресудно, трауматско искуство, потоа криза ...

Дејвид Боуви ќе биде погребан во Њујорк

Репортер - 13.01.2016

Легендарниот Дејвид Боуви кој почина во неделата на 69 годишна возраст, ќе биде погребан во Њујорк. Оваа вест се уште не потврдена, но светските медиуми објавуваат дека сопругата на Боуви, Иман почнала да го организира погребот во Њујорк, каде ...

Дејвид Боуви остави богатството од 135 милиони фунти, како ќе се подели?

Курир - 13.01.2016

Култниот музичар Дејвид Боуви зад себе остави богатство вредно 135 милиони фунти, а се верува дека во целост ѝ го оставил на својата втора сопруга Иман, на синот и на ќерката. Дејвид во текот на 70-тите беше на работ на банкрот, но со паметните ...

Дејвид Боуви на балкански начин: Како Милена Дравиќ го отпеа Боуви!

Вистина.мк - 13.01.2016

Големиот хит на Дејвид Боуви „The Man Who Sold The World” го имаат обработувано многумина, а исто така и Милена Дравиќ. Таа ја препеа песната на славниот музичар, кој почина во неделата на 69 годишна возраст.

Зошто Дејвид се презиваше Боуви?

Република - 13.01.2016

Пред да стане еден од најголемите музичари на своето време Дејвид Боуви бил Дејвид Роберт Џонс, анонимно момче, родено во 1947 во Брикстон кој пеел во мали лондонски групи, како што се „Конрадс“ и „Кинг Бис“.

(ВИДЕО) ПОЗНАТАТА „CHINA GIRL“ НА БОУВИ: Романсата со него ми го промени животот

Репортер - 13.01.2016

Гилинг Чинг имала 23 години и работела како келнерка во кафуле во Сиднеј кога во 1983 година е избрана за главна улога во музичкото видео на Дејвид Боуви „ China Girl“. Музичкото видео и кратката романса со Боуви која се случила, за неа биле како ...

Петиција во Италија: Господе, врати ни го Дејвид Боуви

Lider - 13.01.2016

Италијанката Андреа Натела никако не можела да се помири со смртта на британската музчика ѕвезда Дејвид Боуви, па решиле да покрене „петиција со која ќе биде побарано од Господ“ да го врати пејачот меѓу живите. – Писмо до Господ.

Пингвин доби име Боуви

Lider - 13.01.2016

Минијатурниот пингвин роден на 8 јануари во зоолошката градина во Синсинати го доби името Боуви, по легендарниот уметник кој почина во понеделникот. – Боуви е првото бебе кое дојде на свет оваа година во зоолошката градина во Синсинати, објави ...

Актерот наречен Боуви: 10 филмови со легендата кои треба да ги погледнете

Филм24 - 12.01.2016

Музичката легенда и еден од најдобрите пејачи и уметници во историјата, Дејвид Боуви, ја загуби борбата со ракот. Боуви замина во легендите но тој остави големо наследство за фановите и почитувачите на неговото дело.

Боуви починал од карцином на црниот дроб

Нова ТВ - 12.01.2016

Дејвид Боуви боледувал од карцином на црниот дроб, но ова го знаеле само малкумина негови блиски. Ова го открива легендарниот продуцент Брајан Ино, кој последно работел со Боуви на неговиот албум од 1995 година.

Светот се обедини, замина најголемиот

Утрински - 12.01.2016

Валентина Тодоровска Легендарниот Дејвид Боуви почина по неславната битка со карцином, долга ни повеќе ни помалку - 18 месеци. Веста е објавена во вчерашните утрински часови, а неговиот претставник за печат ја потврди информацијата за „Холивуд ...

Нема да верувате каков твит сподели Карлеуша по смртта на Дејвид Боуви

Хитпортал - 12.01.2016

Многумина јавни личности ширум светот синоќа преку пораки на интернетот се простија од Дејвид Боуви. На нив им се придружи и Јелена Карлеуша. Пејачката на светската ѕвезда и посвети еден твит , крајно едноставен и концизен.

Со ОВАА песна Дејвид Боуви ја најави својата смрт!

Хитпортал - 12.01.2016

Стиховите на песната што Дејвид Боуви ја објави еден месец пред неговата смрт претставуваат збогување на човек кој знаел дека неговиот живот завршува, оценуваат британските медиуми. „Погледни горе, во рајот сум“, е само еден од стиховите во песната ...

Сопругата на Дејвид Боуви со емотивна порака на Фејсбук!

Хитпортал - 12.01.2016

Дејвид Боуви умре на 70 години, откако 18 месеци се борел со ракот, а за неговата смрт проговори и неговата сопруга, супермоделот Иман. Иман Мухамед Абдулмахид, објави серија на пораки на социјалите мрежи по смртта на Боуви, со кој била во брак 23 ...

Дејвид Боуви во Југославија во 1990 година: дожд, гламур и 50.000 херои

Радио МОФ - 12.01.2016

Југославија на почетокот на 90-те години на минатиот век, непосредно пред нејзиниот крвав распад, била една од дестинациите на турнејата „ Sound+Vision “ на Дејвид Боуви. 50.000 луѓе на стадионот „Максимир“ во Загреб присуствувале на овој концерт, ...

„Мислевме дека ќе траеш вечно“

Утрински - 12.01.2016

Милиони фанови ширум светот жалат за големиот уметник Дејвид Боуви (69) - обожавателите се собираат пред неговиот дом од детството во Брикстон, јужен Лондон, пред неговата зграда во Њујорк, пред музејот во Холандија кој моментално ги изложува ...

(ФОТО) Светот се простува од Боуви

Утрински - 12.01.2016

„Плови понатаму, ѕвезден човеку. Секогаш ќе бидеш легенда... Благодарам за се'...“ Со овие зборови, британскиот Би-Би-Си се прости од големиот Дејвид Боуви, кој по 18-месечната борба со карцином почина во понеделникот, неколку дена по објавувањето ...

Ѕвона за Боуви: Камбана во Холандија ја одѕвони „Спејс одити“ (ВИДЕО)

МКД - 12.01.2016

Црква во Холандија на уникатен начин му оддаде почит на големиот Дејвид Боуви, со тоа што нејзината канбана ѕвонеше во ритамот на „Space Oddity“. Снимката е направена од улица во Утрехт во централна Холандија.

Светските насловни страници осамнаа со ликот на Дејвид Боуви (ФОТО)

МКД - 12.01.2016

Кога се прочу веста во неделата навечер дека Дејвид Боуви почина, целиот свет оддаваше почит на големата музичка легенда на социјалните мрежи, сеќавајќи се на уметникот што даде огромен придонес за модерната култура воопшто.

Најомилените книги на Дејвид Боуви

Факултети - 12.01.2016

Сите го знаеме Дејвид Боуви како музичка и поп културна икона. Меѓутоа, Дејвид е познат и по тоа што доста читал книги, па затоа ви ги нудиме 100-те најомилени негови книги. Неговата лисат е динамична и разновидна.

Манекенка му оддаде почит на Дејвид Боуви на вчерашната ревија на „Барбери“

Stylist - 12.01.2016

Светот изгуби голем уметник чиј импакт може да се забележи не само во музиката, туку и во модата, и додека на различни начини му се оддава почит на генијалниот Дејвид Боуви, манекенката Хајет Беларби Макартни тоа го направи така што го ...

ВИДЕО: Последниот спот на Боуви најава за неговата смрт?

МК News - 12.01.2016

Последниот спот на Дејвид Боуви денес обожавателите го гледаат на сосема поинаков начин. Дали тој со него ја најави својата смрт? Станува збор за песната „Lazarus“, каде тој лежи во кревет, а песната започнува со зборовите „Погледни горе, јас сум во ...

Последните стихови на Боуви се збогување на човекот кој знаел дека умира

Алфа - 12.01.2016

Стиховите на песната што Дејвид Боуви ја објави еден месец пред неговата смрт претставуваат збогување на човек кој знаел дека неговиот живот завршува, оценуваат британските медиуми. Стиховите на песната што Дејвид Боуви ја објави еден месец пред ...

ВИДЕО: Последните стихови на Боуви се збогување на човекот кој знаел дека умира

А1 On - 12.01.2016

Стиховите на песната што Дејвид Боуви ја објави еден месец пред неговата смрт претставуваат збогување на човек кој знаел дека неговиот живот завршува, оценуваат британските медиуми. „Погледни горе, во рајот сум“, е само еден од стиховите во песната ...

Последните стихови на Боуви се збогување на човекот кој знаел дека умира

Популарно - 12.01.2016

Стиховите на песната што Дејвид Боуви ја објави еден месец пред неговата смрт претставуваат збогување на човек кој знаел дека неговиот живот завршува, оценуваат британските медиуми. „Погледни горе, во рајот сум“, е само еден од стиховите во песната ...

Басистот на Ред Хот Чили Пеперс го истетовира Боуви

Panika.be - 12.01.2016

Басистот на рок бендот Ред Хот Чили Пеперс се истетовира во чест на Дејвид Боуви. Мајкл или попознат по своето уметничко име Фли (вошка), најде најдобар начин како Дејвид Боуви засекогаш да биде дел од неговиот живот.

Најзначајните филмски остварувања на Боуви

Убавина и Здравје - 12.01.2016

Добро познат по неговата неверојатно плодна и влијателна кариера како еден од најталентираните музичари од неговата генерација, Дејвид Боуви, исто така, често се вртеше и кон актерството. Ова се некои од неговите најдобри моменти на екранот.

Модната икона Боуви

Идивиди - 12.01.2016

Легендарниот музичар и актер, Дејвид Боуви за време на неговата децениска кариера беше познат во јавноста како „камелеон“ кој експериментираше со неговата музика но таков беше и со неговиот имиџ.

И фудбалските легенди се простија од Дејвид Боуви (ФОТО)

+инфо - 12.01.2016

Смртта на еден од најголемите музичари на сите времиња, легендарниот Дејвид Боуви кој во неделата вечер почина на 69-годишна возраст не го потресе само музичкиот свет. Целата планета , особено на социјалните мрежи го оплакува митскиот Зиги Стардаст, ...

Дејвид Боуви доживеал шест срцеви удари во изминатите години

+инфо - 12.01.2016

М узичката легенда Дејвид Боуви (69) кој почина во неделата по 18-месечна борба со карциномот , доживеал шест срцеви удари , јавуваат британските медиуми. Музичарот кој пред неколку дена го прослави својот 69-ти роденден, доживеал шест срцеви удари ...

Музичките ѕвезди со трогателни објави му оддадоа почест на Боуви (ФОТО)

+инфо - 12.01.2016

Во низата уметници , музичари и имиња од филмскиот свет кои и оддадоа почест на британската музичка легенда Дејвид Боуви се поп-кралицата Мадона, Канје Вест, Рики Џервајс, Иги Поп, Дејв Гахан од „Депеш мод“, Ени Ленокс, Марк Рафало, како британскиот ...

Дејвид Боуви боледувал од рак на црниот дроб

+инфо - 12.01.2016

Светот изгуби голем уметник. Смртта на Дејвид Боуви ги шокираше неговите обожаватели, бидејќи својата болест навистина вешто ја криеше од јавноста. До самиот крај. Само неговото семејство и најблиските пријатели знаеле дека Боуви е тешко болен, ...

7 интересни факти за Дејвид Боуви

Кајгана - 12.01.2016

Дејвид Боуви важеше за еден од највлијателните и најиновативни музичари, а по неговата смрт медиумите постојано објавуваат интересни информации за него. Британскиот весник Independent направи листа со интересни и непознати факти за легендарниот ...

Меморијален концерт за Дејвид Боуви на 31 март во Њујорк

+инфо - 12.01.2016

Меморијалниот концерт за починатиот британски музичар Дејвид Боуви ќе биде одржен во њујоршки Карнеги Хол на 31 март, пренесуваат светските медиуми. Првобитно било планирано музиката на Боуви да биде изведена на трибјут концерт, но организаторите го ...

Љубовта на Дејвид Боуви и Иман: Ќе те сакам до смрт и ќе те видам на небото (ФОТО)

+инфо - 12.01.2016

Во ерата во која браковите на светските ѕвезди обично почнуваат со исповед пред таблоидите и завршуваат после неколку месеци, бракот каков што го имале Дејвид Боуви и легендарниот супермодел Иман е вистинска реткост.

Поранешната сопруга на Боуви не сака да го напушти „Големиот брат“ и покрај неговата смрт

+инфо - 12.01.2016

Поранешната сопруга на Дејвид Боуви, Енџи Боуви (66), одлучила да не го прекинува учеството во реалното шоу, и покрај смртта на својот поранешен сопруг, соопштиле продуцентите на ВИП Големиот брат“.

Боуви: „И си велам себеси, не знам кој сум јас!“

Окно - 12.01.2016

Повремени одблесоци Постои светоглед кои некои луѓе го нарекуваат „наративен идентитет“. Под оваа синтагма се подразбира дека сечиј живот е некој вид приказна, историја – со почеток, средина и крај.

Интересни факти за Дејвид Боуви што можеби не сте ги знаеле

Fashionel - 12.01.2016

Светот се прости од една од најголемите музички легенди на сите времиња Дејвид Боуви, а голем дел од светските магазини денеска ги променија нивните насловни страни и го поставија токму овој исклучителен уметник.

Очите на Дејвид Боуви

Окно - 12.01.2016

Дејви Џонс, 1965 Неовоземните нивоа на Боуви се поставени на тој начин што неговите рани години сега изгледаат како научно-фантастична серија за вонземјани ангажирани во бавно навлегување во некое приградско не-место.

Последните стихови на Боуви се збогување на човекот кој знаел дека умира

Сител - 12.01.2016

Стиховите на песната што Дејвид Боуви ја објави еден месец пред неговата смрт претставуваат збогување на човек кој знаел дека неговиот живот завршува, оценуваат британските медиуми. „Погледни горе, во рајот сум“, е само еден од стиховите во песната ...

Неколку добри муабети на Дејвид Боуви

365 - 12.01.2016

Светот изгуби уште еден голем музичар. Откако на крајот на 2015 година овој свет го напушти легендарниот Леми Килмистер, на почетокот 2016 ни одзеде уште музичка легенда и тоа, само два дена откако напишавме дека Дејвид Боуви “ растура и на 69 ” ...

10 вечни цитати од Дејвид Боуви

Фактор - 12.01.2016

Завчера, 10 јануари, светот изгуби уште еден голем музичар. Откако на крајот на 2015 година овој свет го напушти легендарниот Леми Килмистр, во почетокот на 2016 година пламен друг голем – Дејвид Боуви. Причината иста – рак.

Последните фотографии на Боуви - со широка насмевка позираше два дена пред смртта!

Канал5 - 12.01.2016

Музичката икона позираше пред својот долгогодишен фотограф само два дена пред да замине... Ова се неговите последни фотографии - тој само два дена пред смртта, на својот 69 роденден (на 8 јануари) , со широка насмевка позира пред објективот на ...

ВИДЕО: Последните стихови на Боуви се збогување на човекот кој знаел дека умира

За Се - 12.01.2016

Стиховите на песната што Дејвид Боуви ја објави еден месец пред неговата смрт претставуваат збогување на човек кој знаел дека неговиот живот завршува, оценуваат британските медиуми. „Погледни горе, во рајот сум“, е само еден од стиховите во песната ...

Последните фотки од Дејвид Боуви

Црнобело - 12.01.2016

Дејвид Боуви на неговиот последен 69-ти роденден го сподели својот албум „Blackstar“, а заедно со него и последните фотографии. Пред камерата изгледа бунтовнички како и вообичаено, но и софистицирано во црна федора и сив костум.

(ВИДЕО)Првата сопруга на Дејвид Боуви се расплака во Биг Брадер

Локално - 12.01.2016

Ова е крај на една ера, според неа Енџи Боуви, поранешната сопруга на вчера починатиот светски музичар Дејвид Боуви се расплака откако дозна дека музичката икона и отишла од овој свет од рак, информира “Дејли Меил”.

Светот му оддаде почит на Дејвид Боуви

Локално - 12.01.2016

Музички ѕвезди, продуценти и политичари оддадоа почит на легендата Дејвид Боуви, кој почина во неделата. Водечки личности од музичкиот и шоу-бизнисот се сетија за влијанието на Боуви во музиката и неговиот уникатен стил.

Учевме од неговата уметност, му се восхитувавме на оригиналноста

Дневник - 12.01.2016

Не знам во кој правец ќе продолжам, но ветувам дека нема да биде здодевно. Ова е само една од репликите на Дејвид Боуви, култниот британски артист кој почина завчера на 69 години. На музичкиот гениј пред осумнаесет месеци му беше дијагностициран ...

Двете жени кои го одбележаа животот на Дејвид Боуви

Нетпрес - 12.01.2016

Музичката легенда Дејвид Боуви зад себе имаше два брака, прввиот со Ангела Барнет и вториот со супермоделот Иман Абдулмахид. Првиот пат, Боуви се венчал со Барнет во 1969 година и со неа го има синот Зоуви, роден на 30 мај 1971 година.

(ВИДЕО) " Blackstar " на Боуви е албум за збогум

Дневник - 12.01.2016

Стиховите на песната " Lazarus" што Дејвид Боуви ја објави еден месец пред неговата смрт претставуваат збогување на човек кој знаел дека неговиот живот завршува, оценуваат британските медиуми.

Последните стихови на Боуви се збогување на човекот кој знаел дека умира (видео)

Денешен - 12.01.2016

Стиховите на песната што Дејвид Боуви ја објави еден месец пред неговата смрт претставуваат збогување на човек кој знаел дека неговиот живот завршува, оценуваат британските медиуми. „Погледни горе, во рајот сум“, е само еден од стиховите во песната ...

Боуви знаел дека умира!

Вечер - 12.01.2016

Последните стихови на Боуви се збогување на човекот кој знаел дека умира Стиховите на песната што Дејвид Боуви ја објави еден месец пред неговата смрт претставуваат збогување на човек кој знаел дека неговиот живот завршува, оценуваат британските ...

Сите жени на Дејвид Боуви

Вистина.мк - 12.01.2016

Музичката легенда Дејвид Боуви зад себе имаше два брака, првиот со Ангела Барнет и вториот со супермоделот Иман Абдулмахид. Првиот пат, Боуви се венчал со Барнет во 1969 година и со неа го има синот Зоуви, роден на 30 мај 1971 година.

(ВИДЕО) Рокенрол гение – 10 најдобри песни по кои ќе го паметиме Дејвид Боуви

Репортер - 12.01.2016

Боуви е познат како британски рок музичар, пејач, композитор и актер. Го нарекувале како рокенрол камелеон, музички гение, а ова се 10 песни по кои ќе го ...

ВИДЕО: Црква во Холандија му оддаде почит на Боуви

Нетпрес - 12.01.2016

Една црква во холандија му оддаде почит на Дејвид Боуви, така што камбаните ја отсвираа познатата негова песна „Space Oddity“. Моментот беше снимен на видео снимка на улиците во Утрехт во Холандија, додека од Дом Тауер, која воедно и највисока ...

Нашите за Боуви

Оff.net - 12.01.2016

Без намера да наддаваме во глупиот натпревар на „Ја го сакав Х кога никој од вас не го сакаше", од луѓе за кои приватно (и јавно) знаеме дека Боуви им бил херој, кои ја свиреле неговата музика, организирале трибјути „за живота" и генерално со години ...

Боуви како Никола Тесла

Вечер - 12.01.2016

Последната вистинска филмска улога Дејвид Боуви ја имаше во филмот "Престиж" од 2006 година, на Кристофер Нолан, а во кој го играше генијалниот изумител Никола Тесла. Режисерот Нолан своевремено изјави дека Боуви бил негиовиот прв избор за таа ...

Откриено од што боледувал Дејвид Боуви

Позитив.мк - 12.01.2016

Светот вчера остана без еден од најплодните уметници, а по смртта на Дејвид Боуви сите негови обожаватели останаа во шок, бидејќи до последниот ден тој криеше дека е болен. Ниту многу од неговите пријатели не знаеле за неговата болест, за што ...

Дејвид Боуви со песната „Lazarus“ ја најави својата смрт / видео

Lider - 12.01.2016

Стиховите на песната што Дејвид Боуви ја објави еден месец пред неговата смрт претставуваат збогување на човек кој знаел дека неговиот живот завршува, оценуваат британските медиуми. „Погледни горе, во рајот сум“, е само еден од стиховите во песната ...

Иман со трогателна порака на Твитер по смртта на Дејвид Боуви: „Ќе те сакам до смрт“

Пулс24 - 12.01.2016

Дејвид Боуви почина по 18-месечна борба со ракот, а по неговата смрт се огласи и неговата сопруга, супермоделот Иман. Иман Мухамед Абдулмахид, објави серија пораки на социјалите мрежи по смртта на Боуви, со кого беше во брак 23 години.

Почина Дејвид Боуви

Глас на Америка - 11.01.2016

Британскиот култен музичар кој веќе половина век влијаеше врз изгледот на музичката сцена, само пред три дена го прослави 69-от роденден, објавувајќи го албумот Blackstar. Почина музичката легенда Дејвид Боуви - мирно, опкружен со семејството, по ...

Светската музичка легенда Дејвид Боуви почина

Телма - 11.01.2016

Светската музичка легенда, дејвид Боуви почина денеска во 69-година, по 18 месечна борба со ракот. Веста ја потврди неговиот син, Данкан Џоунс, по што медиумите во Британија ја лиферуваа во јавноста.

Поп-иконата Дејвид Боуви почина

Телма - 11.01.2016

Светската музичка икона, Дејвид Боуви, по 18 месечна борба со ракот, почина во својот дом. Веста ја потврди неговиот син, Данкан Џоунс, по што медиумите во Британија ја лиферуваа во јавноста.

Човекот кој падна на Земјата им се врати на ѕвездите – Збогум Дејвид

Филм24 - 11.01.2016

Највлијателниот музичар на својата ера, неповторлив уметник и неприкосновен трендсетер, модна икона, секс симбол, а воедно со својот бунтовнички дух и најгласниот промотор на диверзитетот наспроти сите догми на секојдневието, вонземското битие кое ...

Дејвид Боуви- музички гениј и стилска икона

Deutsche Welle - 11.01.2016

Дејвид Боуви важи за еден од најзначајните рок-музичари на минатиот век. Во петокот, на 8 јануари, на денот на својот 69 роденден го промовираше и својот последен албум. Британската музичка легенда Дејвид Боуви почина синоќа по долга битка со ракот, ...

Почина легендата Дејвид Боуви

Нова ТВ - 11.01.2016

Eден од најзначајните и најголемите рок-музичари, во петокот, на 8 јануари, на денот на својот 69 роденден го промовираше и својот последен албум. После три дена почина по тешката битка со рак.

Почина Дејвид Боуви на 69 години

Нова ТВ - 11.01.2016

Музичката легенда Дејвид Боуви почина по битката со ракот на 69 годишна возраст. Боуви починал спокојно во кругот на неговото семејство по 18-месечна биткa. Влијателниот пејач, кантавтор и продуцент остави печат во рокот, соул музиката, хард рок, ...

Почина музичката легенда Дејвид Боуви

24 Вести - 11.01.2016

Музичката легенда Дејвид Боуви почина вчера во својот дом во 69-година од животот, опкружен со своето семејство, по 18 месеци борба со канцерот, објавено е утрово на официјалната Фејсбук страница на познатиот музичар.

Почина Дејвид Боуви

Радио МОФ - 11.01.2016

Легендарниот британски музичар Дејвид Боуви починал синоќа, по 18-месечна борба со ракот, објавено е на неговите официјални профили на социјалните мрежи. Милионите фанови на Боуви низ светот најпрвин ја отфрлија веста како измама, но според ...

Почина Дејвид Боуви

Р.С.Европа - 11.01.2016

Легендарниот британски пејач Дејвид Боуви почина на возраст од 69 години, по битката со ракот. На неговите официјални профили на Твитер и Фејсбук е соопштено дека Дејвид Боуви денеска починал опкружен со своето семејство по храбрата 18 месечна битка ...

(ВИДЕО) Почина Дејвид Боуви

Утрински - 11.01.2016

- Денеска почина во мир, опкружен со семејството, по храбрата 18-месечна битка со ракот. Иако многумина од вас ќе го споделат овој губиток со нас, ве замолуваме да ја почитувате приватноста на семејството за време на тагувањето, стои во соопштението ...

Почина Дејвид Боуви

Хитпортал - 11.01.2016

Легендарниот британски пејач Дејвид Боуви, по битката со ракот почина вчера на возраст од 69 години. На неговите официјални профили на Твитер и Фејсбук е соопштено дека Дејвид Боуви починал опкружен со своето семејство по храбрата 18 месечна битка ...

Почина Дејвид Боуви

Алсат-М - 11.01.2016

Популарниот британски пејач и глумес Дејвид Боуви почина на 10 јануари во својот дом на 69-годишна возраст, опкружен со своето семејство, по 18 месеци храбра борба со канцерот, објавено е утрово на официјалната Фејсбук страница на познатиот музичар.

Почина легендарниот Дејвид Боуви

Вест - 11.01.2016

САД (АП) - Дејвид Боуви, иноватор и легендарен пејач, чија кариера траеше пет децении со голем број хитови како "Слава" (Fame), "Херои" (Heroes) и "Ајде да танцуваме" (Let`s dance), почина по борба со ракот на 69-годишна возраст.

По кратка борба со ракот почина Дејвид Боуви

ЗаЗабава - 11.01.2016

Дејвид Боуви, иноватор и легендарен пејач, чија кариера траеше пет децении со голем број хитови како "Слава" (Fame), "Херои" (Heroes) и "Ајде да танцуваме" (Let`s dance), почина по борба со ракот на 69-годишна возраст.

[Галерија] Животот на Дејвид Боуви низ фотографии

Радио МОФ - 11.01.2016

Дејвид Боуви почина на 69 години по 18 месечна борба со ракот. Влијателниот музичар имаше кариера која се протегаше низ шест декади. Хитовите на Боуви ги вклучуваат Let’s Dance, Space Oddity, Heroes, Under Pressure, Rebel, Rebel и Life on Mars.

Како се менуваше и нѐ менуваше Дејвид Боуви – господарот на преобразбата

Капитал - 11.01.2016

Еден од најголемите творци во историјата на популарната музика, Дејвид Боуви, почина на 10 јануари, два дена откако наполни 69 години, по 18-месечна борба со ракот. За влијанието на Боуви врз развојот на музиката, како автор и изведувач што ...

Почина светската музичка легенда Дејвид Боуви

Ladybook - 11.01.2016

Светската музичка легенда, рок енд рол визионерот Дејвид Боуви, почина на 69-годишна возраст по 18-месечна борба со ракот. Веста ја потврди неговиот син, филмскиот режисер Данкан Џоунс, по што беше објавена на неговите официјални профили на ...

[Став] Мојот Дејвид Боуви, жив засекогаш

Радио МОФ - 11.01.2016

Мојот Дејвид Боуви не е мртов. Никогаш нема да биде. Тоа што ми го даде засекогаш ќе биде мое, бидејќи ме оформи. Сосема ми е јасно, не ми треба оплакувањето на политичарите и ТВ презентерите и нивните замаглени сеќавања на неговите „хитови“.

Неколку цитати по кои ќе го паметиме Дејвид Боуви

Кафе пауза - 11.01.2016

Денес, на 69-годишна возраст почина Дејвид Боуви, еден од највпечатливите и најмаркантните музичари во историјата. Човекот камелеон кој знаеше да се приспособи на секоја музичка ера и кој секогаш во себе откриваше нови длабочини и вистини ја изгуби ...

Венгер: Боуви испрати важна порака до мојата генерација

Дерби - 11.01.2016

Смртта на Дејвид Боуви е глобална топ тема, а медиумите ги пренесуваат и реакциите на познатите во однос на збогувањето со култниот музичар кој ја загуби долгата битка со ракот. Споменувањето на неговото име не е исклучок ниту меѓу спортските ...

Последните стихови на Боуви се збогување од човекот кој знаел дека умира

ЗаЗабава - 11.01.2016

Стиховите во последната песна која Дејвид Боуви ја објави месец дена пред својата смрт, се збогување од човек кој знаел дека неговиот живот завршува. "Погледни горе, во рајот сум", се само некои од стиховите од песната "Lazarus" во која меѓу ...

Заминување на легендата: Дејвид Боуви почина на 69-годишна возраст

МКД - 11.01.2016

Легендарниот пејач Дејвид Боуви се бореше со рак изминатите 18 месеци. Дејвид Боуви легендарниот пејач, текстописец, актер и уметник, почина по долга борба со рак. Дејвид имаше 69 години. На страницата на Фејсбук беше објавена тажната вест, а ...

Оваа прекрасна мисла е збир од сите чувства на светот за смртта на Дејвид Боуви

МКД - 11.01.2016

Денеска, на 11 јануари, светот се разбуди со веста дека легендата на музичката индустрија Дејвид Боуви починал по 18-месечна битка со ракот. 69-годишниот Боуви беше инспирација не само за цела една генерација музичари, туку и за многумина од нас што ...

Што правел Дејвид Боуви кога бил на ваши години?

МКД - 11.01.2016

Само два дена пред смртта на легендарниот Дејвид Боуви, беше објавен неговиот последен албум „Блекстар“(Blackstar). Боуви музичката кариера ја започна на 16 годишна возраст, а неговиот живот беше повеќе од импресивен.

Мик Џегер емотивно за Боуви: „Тој беше прекрасно бесрамен во својата работа“

МКД - 11.01.2016

Водачот на Ролингстоунс го нарече Дејвид Боуви „инспирација“, откако пејачот на „Heroes“ и на многу други хитови вчера почина по 18-месечна тајна битка со рак на црниот дроб. Во емотивната порака постирана на Твитер Мик Џегер вели: „Дејвид секогаш ...

Почина легендарниот Дејвид Боуви

Факултети - 11.01.2016

Познатиот музичар Дејвид Боуви почина на 69 годишна возраст, после 18 месечна храбра борба со ракот. „Дејвид Боуви почина опкружен со своето семејство после храбрата 18 месечна битка со ракот.

Легендарниот Дејвид Боуви почина од рак на 69 години

Фемина - 11.01.2016

Дејвид Боуви почина од рак. Популарниот пејач пред три дена го прослави својот 69. роденден. Веста за смртта беше потврдена од синот на Боуви, Данкан Џонс. Во кратка порака на социјалните мрежи, беше објавено дека Дејвид починал од рак.

Сеќавање на Дејвид Боуви како модна икона

Stylist - 11.01.2016

Тажна вест го потресе светот – два дена по неговиот 69-ти роденден, обавувањето на новиот албум Blackstar и на новиот спот за Lazarus, почина Дејви Боуви. Легендарниот музичар во последните 18 месеци се бореше со карцином, интимно и во кругот на ...

Дејвид Боуви почина на 69-годишна возраст

Тера - 11.01.2016

Дејвид Боуви легендарниот пејач, текстописец, актер и уметник, почина по 18-месечната борба со ракот. Боуви имаше 69 години. На страницата на Фејсбук беше објавена тажната вест, а претставниците на музичарот ја потврдија оваа информација за ...

Почина музичката легенда Дејвид Боуви

+инфо - 11.01.2016

По долга и тешка борба со карцином во 69-тата година од животот почина еден од најголемите британски музичари Дејвид Боуви. - Денеска почина во мир, опкружен со семејствотот, по храбрата 18-месчна битка со ракот.

RIP Боуви

Оn.net - 11.01.2016

Почина легендарниот Дејвид Боуви. Имаше 69 години. На официјалните онлајн акаунти на Боуви била потврдена веста за неговата смрт. „Дејвид Боуви почина мирно, опкружен од неговите најблиски, после 18-месечна битка со рак.

Почина Дејвид Боуви

RadioMk - 11.01.2016

Само неколку дена откако наполна 69 години и го објави својот 25. и последен студиски албум „Blackstar“ , легендарниот британски музичар Дејвид Боуви вчера ја изгуби 18-месечната битка со ракот.

Легендарниот Дејвид Боуви, почина по 18-месечната борба со ракот

Кајгана - 11.01.2016

Легендарниот музичар Дејвид Боуви, почина на 69 годишна возраст по 18-месечната борба со ракот, и по само неколку дена од издавањето на неговиот последен албум, Blackstar. Неговиот портпарол изјави дека пејачот и актер починал опкружен со ...

Изгубивме уште една легенда: Дејвид Боуви почина на 69 години

Идивиди - 11.01.2016

Дејвид Боуви ја изгуби битката со ракот на 69 годишна возраст. - Дејвид почина денес во мирна околина опкружен со неговата фамилија, откако 18 месеци се бореше со ракот. Знаеме дека многумина ќе сочувствувате, но ве замолуваме да ја почитувате ...

Почина Дејвид Боуви

А1 On - 11.01.2016

Популарниот британски пејач и глумес Дејвид Боуви почина на 10. јануари во својот дом на 69-годишна возраст, опкружен со своето семејство, по 18 месеци храбра борба со канцерот, објавено е утрово на официјалната Фејсбук страница на познатиот музичар.

Почина Дејвид Боуви

Алфа - 11.01.2016

Популарниот британски пејач и глумес Дејвид Боуви почина на 10 јануари во својот дом на 69-годишна возраст, опкружен со своето семејство, по 18 месеци храбра борба со канцерот, објавено е утрово на официјалната Фејсбук страница на познатиот музичар.

Почина Дејвид Боуви

Орбис - 11.01.2016

Само неколку дена откако наполна 69 години и го објави својот 25. и последен студиски албум „Blackstar“ , легендарниот британски музичар Дејвид Боуви вчера ја изгуби 18-месечната битка со ракот.

Збогум, Дејвид Боуви!

МакМода - 11.01.2016

Во својот дом, во 69-та година од животот, на 10 јануари, опкружен со семејството, после храбри 18 месеци борба со ракот, почина рок легендата Дејвид Боуви. Во текот на животот Боуви ги вмеша своите прсти во уметноста, музиката, поп културата и ...

Небото е комплетно, збогум Дејвид Боуви

Pixel.mk - 11.01.2016

Легендарниот Дејвид Боуви ја изгуби 18-месечната битка со ракот и почина на 69-годишна возраст, набргу по објавувањето на неговиот последен албум. Светот на музиката изгуби неповторлив уметник.

Почина легендарниот Дејвид Боуви

Здравство24 - 11.01.2016

Популарниот британски пејач и глумец Дејвид Боуви почина на 10 јануари во својот дом на 69-годишна возраст, опкружен со своето семејство, по 18 месеци храбра борба со канцерот, објавено е утрово на официјалната Фејсбук страница на познатиот музичар.

Легендарниот пејач Дејвид Боуви почина по 18 месеци борба со канцерот

Популарно - 11.01.2016

Популарниот британски пејач и глумес Дејвид Боуви почина на 10 јануари во својот дом на 69-годишна возраст, опкружен со своето семејство, по 18 месеци храбра борба со канцерот, објавено е утрово на официјалната Фејсбук страница на познатиот музичар.

Збогум Дејвид Боуви

Fashionel - 11.01.2016

Музичката икона Дејвид Боуви замина во легендите. Тој почина изутринава на 69 годишна возраст по тешката битка со ракот. Веста што го шокираше светот, особено неговите обожаватели, за медиумите ја потврди неговиот син, филмскиот режисер Данкан Џонс.

Почина легендарниот Дејвид Боуви

Окно - 11.01.2016

Музичката икона Дејвид Боуви почина во седумдесеттата година од животот по 18-месечна борба со ракот, соопшти неговото семејство. „Дејвид Боуви умре мирно, опкружен со семејството, по 18 месеци храбра борба против ракот.

Почина Дејвид Боуви на 69 години

МК News - 11.01.2016

Музичката легенда Дејвид Боуви почина по битката со ракот на 69 годишна возраст. Боуви починал спокојно во кругот на неговото семејство по 18-месечна биткa. Влијателниот пејач, кантавтор и продуцент остави печат во рокот, соул музиката, хард рок, ...

Дејвид Боуви почина, го победи болеста

Интересно - 11.01.2016

Британскиот рок музичар Дејвид Боуви починал синоќа, на 69 годишна возраст... „Дејвид Боуви умре денес опкружен со своето семејство, после тешката борба со рак, што траеше 18 месеци“, објавено е во соопштението на официјалните страници на ...

Почина Дејвид Боуви

24Струмица - 11.01.2016

По 18-месечна со ракот музичката легенда Дејвид Боуви почина на 69 годишна возраст. Боуви починал спокојно во кругот на неговото семејство. Влијателниот пејач и продуцент остави печат во рокот, соул музиката, хард рок, поп, панк и електронската ...

Почина легендарната музичка ѕвезда Дејвид Боуви

БркајРабота - 11.01.2016

По долга и тешка борба со карцином, во 69-тата година од животот, почина еден од најголемите британски музичари Дејвид Боуви. Боуви пред само неколку дена го објави својот нов албум, „Blekstar“, но последните месеци не се појавуваше во јавноста - ...

Почина Дејвид Боуви

Попара - 11.01.2016

Музичката икона Дејвид Боуви почина ноќта кон понеделникот, по 18-месечна борба со ракот, соопшти неговото семејство. „Дејвид Боуви почина мирно, опкружен со семејството, по 18-месечна храбра битка со ракот.

Дејвид Боуви се врати дома!

Убавина и Здравје - 11.01.2016

Дејвид Боуви се врати дома, после, според сите, премногу краткиот престој помеѓу хуманоидите, стои во еден од бројните текстови кои осамнаа на интернет по веста за смртта на британската рок легенда, поп гениј и мајстор на трансформацијата, Дејвид ...

Од Дејви Џонс до Зиги Стардаст

Оn.net - 11.01.2016

Од момчето по име Дејви Џонс до култниот Зиги Стардаст, суперѕвездата Дејвид Боуви имаше многу инкарнации. Младиот Боуви, 1964-та. Дејвид Боуви кога беше познат како Дејви Џонс, фотографиран пред BBC, 1965-та.

Почина Дејвид Боуви

Runway - 11.01.2016

Музичката икона Дејвид Боуви почина ноќта кон понеделникот, по 18-месечна борба со ракот, соопшти неговото семејство. „Дејвид Боуви почина мирно, опкружен со семејството, по 18-месечна храбра битка со ракот.

Погледни, јас сум во рајот: Боуви со „Blаkstar“ симболично се збогува со светот (ФОТО)

+инфо - 11.01.2016

По долга и тешка борба со карцином, во 69-тата година од животот, почина еден од најголемите британски музичари Дејвид Боуви. Боуви пред само неколку дена го објави својот нов албум, „Blаkstar“, но последните месеци не се појавуваше во јавноста.

Боуви - приказна за амбивалентноста на современиот идентитет

Окно - 11.01.2016

Се свртев со лицето кон себе Но не согледав ни за миг Како измамникот делува бавни се за мене таквите проверки. Changes Ние сме ништо и ништо не ни помага. Heroes Кога прв пат се појави, Боуви во себе ги носеше одразите на недоумиците предизвикани ...

Најдобрите филмски моменти на Дејвид Боуви

Кајгана - 11.01.2016

Покојниот Дејвид Боуви стана ѕвезда и легенда првенствено како музичар кој остави неизбришлива трага на музичкиот свет. Но овој музичар има свој удел и во филмската историја. Уште на почетоците, Боуви, уникатен како што беше, бираше и такви филмски ...

По долга битка со болеста, денеска почина музичката ѕвезда Дејвид Боуви!

Турлитава - 11.01.2016

Музичката икона Дејвид Боуви почина ноќта кон понеделникот, по 18-месечна борба со ракот, соопшти неговото семејство. „Дејвид Боуви почина мирно, опкружен со семејството, по 18-месечна храбра битка со ракот.

Иман сподели трогателна објава за својот починат сопруг (ФОТО)

+инфо - 11.01.2016

Сопругата на култниот британски музичар Дејвид Боуви, кој по 18-месечната борба со канцерот почина синоќа на 69-годишна возраст, супер-моделката Иман на својот профил на Инстаграм објави трогателна порака.

Двете жени кои го одбележаа животот на Дејвид Боуви

А1 On - 11.01.2016

Музичката легенда Дејвид Боуви зад себе имаше два брака, прввиот со Ангела Барнет и вториот со супермоделот Иман Абдулмахид. Првиот пат, Боуви се венчал со Барнет во 1969 година и со неа го има синот Зоуви, роден на 30 мај 1971 година.

Дејвид Боуви низ времето (22 фотки)

Panika.be - 11.01.2016

Светската музичка икона, Дејвид Боуви, по 18 месечна борба со ракот, почина во својот дом. Toj половина век ја обележа и ја менуваше музичката сцена, пред три дена го прослави својот 69 роденден, оставајќи ми го на светот неговиот последен подарок, ...

Отриена симболиката во последниот видео запис на Дејвид Боуви?

RadioMk - 11.01.2016

Три дена пред да почине, Дејвид Боуви го објави видео записот за песната „ Lazarus “, која има мошне симболичен текст и звучи како збогување… Тој е врзан за болнички кревет, а телото му се тресе во чаршавите додека очите му се прекриени со завои.

Тивко си замина Големиот бунтовник

Алфа - 11.01.2016

По 18 месечна борба со ракот, почина Дејвид Боуви. Легендарниот пејач и бунтовничка икона замина тивко, опкружен со семејството... Опкружен од семејството, тивко си замина големиот бунтовник Дејвид Боуви.

Боуви ќе го паметиме и по неговата актерска кариера

Идивиди - 11.01.2016

Дејвид Боуви, еден од најдобрите музичари во историјата на музиката, почина на возраст од 69 години по 18-месечната борба со ракот, соопшти неговото семејство за медиумите. Својот деби албум насловен David Bowie го објави во 1967-та година, но ...

Дејвид Боуви: Моден камелеон

Pixel.mk - 11.01.2016

Боуви беше неповторлив феномен, не само во областа на музиката, туку и во модата, како стилски пионер и инспирација за дизајнерите. Никој не може да се спореди со уметничката персона на Дејвид Боуви кој од многу аспекти беше пред своето време.

Иман со денови пишувала срцепарателни твитови навестувајќи ја смртта на Боуви

МК News - 11.01.2016

Иман Абдулмахид со месеци пишувала тажни твитови, но никој не помислил дека се посветени за битката со ракот на Дејвид Боуви. Иман и Боуви се венчаа во 1992 година, а таа последните денови од животот на легендарниот пејач споделила неколку тажни ...

Почина легендарниот пејач Дејвид Боуви

Сител - 11.01.2016

По долга и тешка борба со карциномот, во 69-тата година од животот почина една од најголемите британски и светски музички легенди Дејвид Боуви. – Денес почина во мир, опкружен со семејството, по храбрата 18 месечна битка со ракот.

Почина музичката легенда Дејвид Боуви

Канал5 - 11.01.2016

Музичката легенда Дејвид Боуви почина вчера во својот дом на 69 години, по 18 месеци борба со ракот. Веста ја потврди и неговиот син. Во соопштението од семејството се замолуваат сите обожаватели на пејачот да ја почитуваат приватноста на фамилијата ...

Ashes to ashes, dust to dust:почина Дејвид Боуви

Канал5 - 11.01.2016

На неговите официјални профили, портпаролот објави дека вчера, на 10ти јануари, само еден ден по неговиот роденден,во присуство на своето семејство, по 18 месечна борба, почина музичкиот камелеон Сигурно ќе остане запаметен како човек кој ја ...

Светот окован во црно: Легендарниот пејач 18 месеци тајно се борел со ракот

Сител - 11.01.2016

Легендата на светската музичка сцена, Дејвид Боуви, 18 месеци се борел со ракот далеку од очите на јавноста. За ова знаело само неговото семејство, а борбата со оваа кобна болест ја водел подалеку од обожавателите.

Дејвид Камерон: Смртта на Боуви е голема загуба!

Фактор - 11.01.2016

Легендарниот Дејвид Боуви, еден од најпопуларните музички звезди на сите времиња, почина во 69-тата година на животот после тешка болест. Тој со рак се бореше 18месеци. Зад себе остави бројни незаборавни хитови кои и денес со задоволство се слушаат.

Дејвид Боуви: Животот низ фотографии и факти

365 - 11.01.2016

Денеска светот се прости со една од музичките икони на 20 век – Дејвид Боуви, кој почина на 69 години по тешка битка со ракот, само два дена по неговиот роденден, кога официјално излезе и последниот неговиот албум Blackstar.

Висконти: Боуви знаеше дека ќе замине, „Blackstar“ е неговиот подарок „за разделба“!

Канал5 - 11.01.2016

Долгогдишниот продуцент на Дејвид Боуви, Тони Висконти, вели дека Дејвид Боуви повеќе од една година знаел дека неговата болест е неизлечива, и последниот албум „Blackstar“ е последен подарок за разделба од светот! Последното видео „Lazarus“ кое ...

Некако ни успеа да живееме во исто време со Дејвид Боуви!

Канал5 - 11.01.2016

-Погледнете тука, јас сум во рајот, имам лузни што не можат да се видат, вели Боуви во неговата последна песна Лазарус. Дејвид Боуви и од смртта направи уметност. Продуцентите потврдија, неговата последна песна Лазарус, објавена пред пет дена, е ...

Замина уште една музичка легенда

Сител - 11.01.2016

Популарниот британски пејач и глумес Дејвид Боуви почина на 10 јануари во својот дом на 69-годишна возраст, опкружен со своето семејство, по 18 месеци храбра борба со канцерот, објавено е утрово на официјалната Фејсбук страница на познатиот музичар.

Двете жени кои го одбележаа животот на Дејвид Боуви

Сител - 11.01.2016

Музичката легенда Дејвид Боуви зад себе имаше два брака, прввиот со Ангела Барнет и вториот со супермоделот Иман Абдулмахид. Првиот пат, Боуви се венчал со Барнет во 1969 година и со неа го има синот Зоуви, роден на 30 мај 1971 година.

ПОСЛЕДЕН ПОЗДРАВ: Како реагираше светот на смртта на Дејвид Боуви

Фактор - 11.01.2016

По смртта на легендардниот британски музичар Дејвид Боуви, денес стигнаа реакции од целиот свет- од колеги музичари па до политички лидери. Композиторот, пејач, актер, продуцент, и една од најголемите поп-ѕвезди во светот, вчера почина по долгата ...

„Почина Дејвид Камерон” – гафот на британска новинарка го запали Твитер

Фактор - 11.01.2016

Соопштувајќи ја веста за смрта на поп-легендата Дејвид Боуви, британската водителка на радиото Харт ФМ, ги помеша имињата, па информираше дека починал премиерот на Велика Британија, Дејвид Камерон.

Двете најважни жени во животот на Дејвид Боуви

Телеграф - 11.01.2016

д Боуви зад себе имаше два брака, првиот со Ангела Барнет и вториот со супермоделот Иман Абдулмахид Музичката легенда Дејвид Боуви зад себе имаше два брака, првиот со Ангела Барнет и вториот со супермоделот Иман Абдулмахид.

Почина легендарниот пејач Дејвид Боуви

Црнобело - 11.01.2016

Дејвид Боуви почина на 69 години откако 18 месеци тајно се борел против ракот. Ѕвездата која пред само неколку дена го објави својот нов албум, беше позната како креатор на глам рокот и еден од најуспешните музичари на 20-иот век.

Почина легендарниот Дејвид Боуви

За Се - 11.01.2016

Само неколку дена по неговиот 69-ти роденден и го објави својот 25. и последен студиски албум „Blackstar“, легендарниот британски музичар Дејвид Боуви вчера ја изгуби 18-месечната битка со ракот.

Легендата Дејвид Боуви почина на 69-годишна возраст

Шеталиште - 11.01.2016

Дејвид Боуви легендарниот пејач, текстописец, актер и уметник, почина по 18-месечната борба со ракот. Боуви имаше 69 години. На страницата на Фејсбук беше објавена тажната вест, а претставниците на музичарот ја потврдија оваа информација за ...

Почина легендарниот Дејвид Боуви: Не успеа да ја победи болеста

think.mk - 11.01.2016

- Дејвид Боуви почина мирно, опкружен од семејството, после 18 месеци храбра борба против ракот. Иако многумина од вас ќе ја споделат нивната болка, ве молиме да го почитувате нивното право на приватност додека тагуваат, објавил тимот на Боуви на ...

Прочитајте го писмото кое Дејвид Боуви го испратил на своја 14-годишна обожавателка

Црнобело - 11.01.2016

По вестите за смртта на познатиот пејач Дејвид Боуви, фановите започнаа да споделуваат негово писмо до 14-годишна девојка напишано во 1967-та година. Дејвид имал само 20 години кога го добил писмото на Сандра Дод од Ново Мексико.

Почина музичката легенда Дејвид Боуви

Локално - 11.01.2016

По долга и тешка борба со карцином, во 69-тата година од животот, почина еден од најголемите британски музичари Дејвид Боуви. „Денеска почина во мир, опкружен со семејството, по храбрата 18-месечна битка со ракот.

Рок легендата Дејвид Боуви

Локално - 11.01.2016

Британската рок легенда Дејвид Боуви почина по долга борба со ракот, соопштува АФП цитирајќи официјални “Твитер” и “Фејсбук” профили на ѕвездата. “Дејвид Боуви тивко си отиде денес (недела), опкружен со семејството, по храбрата 18-месечна битка со ...

10 вечни цитати од Дејвид Боуви

Локално - 11.01.2016

Вчера, 10 јануари, светот изгуби уште еден голем музичар. Откако на крајот на 2015 година овој свет го напушти легендарниот Леми Килмистер, во почетокот на 2016 година почина друг голем – Дејвид Боуви. Причината иста – рак.

20 занимливости кои можеби не сте ги знаеле за Дејвид Боуви

Локално - 11.01.2016

Роден како Дејвид Роберт Џонс во Брикстон во Лондон, го дели роденденот со уште една легенда-Елвис. Десната зеница на Дејвид е трајно проширена, откако неговиот пријател Џорџ Андервуд го удрил во училишна тепачка.

Почина светската музичка легенда Дејвид Боуви

Република - 11.01.2016

По долга и тешка борба со карциномот, во 69-тата година од животот почина една од најголемите британски и светски музички легенди Дејвид Боуви. – Денес почина во мир, опкружен со семејството, по храбрата 18 месечна битка со ракот.

Почина Дејвид Боуви

Макфакс - 11.01.2016

Музичката икона Дејвид Боуви почина ноќта кон понеделникот, по 18-месечна борба со ракот, соопшти неговото семејство. „Дејвид Боуви почина мирно, опкружен со семејството, по 18-месечна храбра битка со ракот.

Трагедија во светот на музиката -почина легендарниот Дејвид Боуви

Курир - 11.01.2016

По долга и тешка борба со карциномот, во 69-тата година од животот почина една од најголемите британски и светски музички легенди Дејвид Боуви. – Денес почина во мир, опкружен со семејството, по храбрата 18 месечна битка со ракот.

Почина легендарниот Дејвид Боуви

Вечер - 11.01.2016

Дејвид Боуви почина по 18-месечна борба со ракот Британскиот музичар Дејвид Боуви почина вчера, на два дена откако го прослави 69. роденден и откако го објави неговиот најнов албум. На официјалната Фејсбук страна на пејачот денеска беше објавен ...

IN MEMORIAM: Почина Дејвид Боуви

Вечер - 11.01.2016

Почина легендарниот рок визионер Дејвид Боуви, по долга битка со ракот. Имаше 69 години. Eдинствениот Боуви пред да си замине во ѕвездите го издаде албумот Блекстар и го сними шоуто Лазарус.

Почина пејачот Дејвид Боуви

Денешен - 11.01.2016

Светски познатиот пејач Девид Боуви почина на 69 годишна возраст после 18 месечна тајна битка со ракот. Легендарниот пејач почина во својот дом покрај своето семејство, откако мината недела го промовираше својот нов албум, светот го знае како еден ...

(ВИДЕО) Почина Дејвид Боуви

еМагазин - 11.01.2016

На 69 годишна возраст почина еден од најпознатите светски музичари Дејвид Боуви. На неговите официјални профили на Твитер и Фејсбук е соопштено дека Боуви денеска починал опкружен со своето семејство по храбрата 18 месечна битка со ракот.

Почина светската музичка легенда Дејвид Боуви

Вистина.мк - 11.01.2016

Легендарниот британски музичар Дејвид Боуви по долга и тешка борба со карциномот почина на 69-годишна возраст. Боуви беше истакнат музичар, пејач, композитор и актер. – Денес почина во мир, опкружен со семејството, по храбрата 18 месечна битка со ...

Почина легендарниот Дејвид Боуви

Нетпрес - 11.01.2016

Само неколку дена по неговиот 69-ти роденден и го објави својот 25. и последен студиски албум „Blackstar“, легендарниот британски музичар Дејвид Боуви вчера ја изгуби 18-месечната битка со ракот.

Почина легендата Дејвид Боуви на 69 годишна возраст

Среќа.mk - 11.01.2016

После 18 месечна борба со ракот, како што пренесуваат светските медиуми, пеачот ја изгубил битката. Опркужен со своето семејство и најблиски го поминал овој тежок период. Последниот свој албум Blackstar го објави само пред неколку дена, во петокот, ...

ШОК И НЕВЕРУВАЊЕ: Почина легендарниот пејач Дејвид Боуви

Press24 - 11.01.2016

По долга и тешка борба со карциномот, во 69-тата година од животот почина една од најголемите британски и светски музички легенди Дејвид Боуви. – Денес почина во мир, опкружен со семејството, по храбрата 18 месечна битка со ракот.

Дејвид Боуви 18 месеци тајно се борел со ракот, шоубизнисот во шок и неверување

Курир - 11.01.2016

Легендата на светската музичка сцена, Дејвид Боуви, 18 месеци се борел со ракот далеку од очите на јавноста. За ова знаело само неговото семејство, а борбата со оваа кобна болест ја водел подалеку од обожавателите.

Светот окован во црно: Пејачот 18 месеци тајно се борел со ракот

Press24 - 11.01.2016

Легендата на светската музичка сцена, Дејвид Боуви, 18 месеци се борел со ракот далеку од очите на јавноста. За ова знаело само неговото семејство, а борбата со оваа кобна болест ја водел подалеку од обожавателите.

Почина Дејвид Боуви

Бриф - 11.01.2016

По долга и тешка борба со тешката болест, во 69-тата година од животот почина една од најголемите британски и светски музички легенди Дејвид Боуви. – Денес почина во мир, опкружен со семејството, по храбрата 18 месечна битка со ракот.

(ВИДЕО) Замина во ѕвездите: Кој беше Дејвид Боуви

еМагазин - 11.01.2016

Популарниот британски пејач и глумес Дејвид Боуви почина на 10 јануари во својот дом на 69-годишна возраст, опкружен со своето семејство, по 18 месеци храбра борба со канцерот, објавено е утрово на официјалната Фејсбук страница на познатиот музичар.

Дејвид Боуви ја загуби битката со ракот

Вечер - 11.01.2016

Популарниот британски пејач и глумец Дејвид Боуви почина на 10 јануари во својот дом на 69-годишна возраст, опкружен со своето семејство, по 18 месеци храбра борба со канцерот, објавено е утрово на официјалната Фејсбук страница на познатиот музичар.

(ВИДЕО) Со последниот видеоспот Боуви ја најави својата смрт?

Бриф - 11.01.2016

Легендата на светската музичка сцена, Дејвид Боуви, 18 месеци се борел со ракот далеку од очите на јавноста. За ова знаело само неговото семејство, а борбата со оваа кобна болест ја водел подалеку од обожавателите.

Зиги се врати меѓу ѕвездите

Оff.net - 11.01.2016

Како се пишува вест кога ќе умре некој како Дејвид Боуви? "Роден во работничко семејство во источен Лондон... љубовта кон музиката ја открива во раната младост... долго време жиивее и твори...посмртните останки ќе бидат изложени...

Почина Дејвид Боуви

Либертас - 11.01.2016

Популарниот британски пејач и глумец Дејвид Боуви почина на 10 јануари во својот дом на 69-годишна возраст, опкружен со своето семејство, по 18 месеци храбра борба со канцерот, објавено е утрово на официјалната Фејсбук страница на познатиот музичар.

Почина Дејвид Боуви

МРТ - 11.01.2016

Смртта на Боуви доаѓа само неколку дена откако во петокот го објави својот последен албум „Блекстар“. Светската музичка легенда, Дејвид Боуви, почина на 69 годишна возраст, по 1,5 годишна борба со ракот.

Дејвид Боуви замина во легендите

Кумановски м. - 11.01.2016

Музичката ѕвезда Дејвид Боуви почина во 69-та година од својот живот, откако 18 месеци претходно водеше битка со ракот, соопштуваат од неговото семејство. Дејвид Боуви, роден како Дејвид Роберт Џонс на 8 јануари 1947 година беше британски рок ...

ВИДЕО: Последниот спот на пејачот најава за неговата смрт

Press24 - 11.01.2016

Последниот спот на Дејвид Боуви денес обожавателите го гледаат на сосема поинаков начин. Дали тој со него ја најави својата смрт? Станува збор за песната „Lazarus“, каде тој лежи во кревет, а песната започнува со зборовите „Погледни горе, јас сум во ...

Поп кралицата Мадона му посвети статус на легендата Дејвид Боуви

Либертас - 11.01.2016

Поп иконата Мадона објави на својот ФБ профил стара фотка од неа и Дејвид Боуви. Таа напиша “ Изгубив прекрасен пријтел,но продолжуваме заедно со нашите бинтовни срца, во мене ...

Музичкиот гениј Дејвид Боуви

Макфакс - 11.01.2016

Дејвид Боуви беше еден од највлијателните музичари на своето време, кој постојано одново ја редифинираше своја личности и својот звук, од хипиевскиот албум „Space Oddity“ од доцните шеесетти години на минатиот век, преку Зиги Стардас и Слабиот бел ...

Заминување на легендата: Почина Дејвид Боуви

МРТ - 11.01.2016

Веста за неговата смрт ја потврди синот Данкан Џоунс, кој од медиумите во Британија побара да ја почитуваат семејната приватност. Боуви починал мирно, во кругот на семејството... Светската музичка легенда, Дејвид Боуви, почина на 69 годишна возраст, ...

Иман,сопругата на Боуви “ Секој наш момент, стана незаборав“

Либертас - 11.01.2016

Топ моделот Иман,една од најубавите жени на светот,му беше сопруга на Дејвод Боуви цели 24 години. Иман се огласи на твитер,жалејки за смртта на нејзиниот сопруг.Таа ќе напише “ Секој наш заеднички момент,стана незаборав“.Убавицата од модните писти, ...

ФОТО: Иман со денови пишувала срцепарателни твитови навестувајќи ја смртта на Боуви

Курир - 11.01.2016

Иман Абдулмахид со месеци пишувала тажни твитови, но никој не помислил дека се посветени за битката со ракот на Дејвид Боуви. Иман и Боуви се венчаа во 1992 година, а таа последните денови од животот на легендарниот пејач споделила неколку тажни ...

Не успеа да го победи ракот – Збогум, Дејвид Боуви

Позитив.мк - 11.01.2016

Синоќа на возраст од 69 години, познатиот британски музичар Дејвид Боуви ја изгуби битката против канцерот. Во соопштението на официјалните страни на социјалните мрежи се пишува дека Боуви починал мирно, опкружен со најблиското семејство по тешката ...

Почина Дејвид Боуви

Дневник - 11.01.2016

Популарниот британски пејач и глумец Дејвид Боуви почина на 10 јануари во својот дом на 69-годишна возраст, опкружен со своето семејство, по 18 месеци храбра борба со канцерот, објавено е утрово на официјалната Фејсбук страница на познатиот музичар.

Денот кога Боуви ги поплави медиумите

Оff.net - 11.01.2016

Само два дена пред од гаќи да нè извади веста за смртта на Дејвид Боуви, на сајтов ги објавивме неговите одговори на познатиот Прустов прашалник во кои тој ги покажува сите свои чудесии и убавини на неговата неконвенционална мисла.

ФОТО: Жените со кои Боуви го помина животот

Курир - 11.01.2016

Музичката легенда Дејвид Боуви зад себе имаше два брака, прввиот со Ангела Барнет и вториот со супермоделот Иман Абдулмахид. Првиот пат, Боуви се венчал со Барнет во 1969 година и со неа го има синот Зоуви, роден на 30 мај 1971 година.

(ФОТО) Двете жени што му го украдоа срцето на Дејвид Боуви

Репортер - 11.01.2016

Музичката легенда Дејвид Боуви зад себе имаше два брака, прввиот со Ангела Барнет и вториот со супермоделот Иман Абдулмахид. Првиот пат, Боуви се венчал со Барнет во 1969 година и со неа го има синот Зоуви, роден на 30 мај 1971 година.

Жените кои ги љубеше Дејвид Боуви

еМагазин - 11.01.2016

Музичката легенда Дејвид Боуви зад себе имаше два брака, прввиот со Ангела Барнет и вториот со супермоделот Иман Абдулмахид. Првиот пат, Боуви се венчал со Барнет во 1969 година и со неа го има синот Зоуви, роден на 30 мај 1971 година.

75-те книги „на“ Дејвуд Боуви

Либертас - 11.01.2016

Порталот Бреинпикинг с ја објави листата на 75 книги кои дејвуд боуви ги избрал како дела кои на различен начин влијаеле на ...

(ВИДЕО) ЌЕ СЕ НАЕЖИТЕ – Со овие стихови Боуви ја најави својата смрт

Репортер - 11.01.2016

Дејвид Боуви кој почина на 69 годишна возраст наводно со стиховите на своите последни песни се опрости од својата публика, поточно од сите нас. „Погледни ме во рајот сум“, се стиховите на нумерата „Лазарус“ во кои се говори дека нас славниот пејач ...

Заев и Груевски не го слушале Дејвид Боуви

еМагазин - 11.01.2016

Прераната смрт на светската музичка легенда Дејвид Боуви го потресе светот. Социјалните мрежи се преполни со постови за неговата богата кариера, неговите песни и благодарност за инспирацијата што му ја даде на светот.

Иман,сопругата на Боуви: “ Секој наш момент, стана незаборав“

Бриф - 11.01.2016

Топ моделот Иман,една од најубавите жени на светот,му беше сопруга на Дејвод Боуви цели 24 години. Иман се огласи на твитер,жалејки за смртта на нејзиниот сопруг. Таа ќе напише “ Секој наш заеднички момент,стана незаборав“.Убавицата од модните ...

Почина Дејвид Камерон – Гаф на британската водителка го запали интернетот

Репортер - 11.01.2016

Водителката на британското радио Hart FMнаправи огромен гаф во моментот на објавата на смртта на легендарниот музичар Дејвид Боуви, мешајќи го со премиерот на Велика Британија Дејвид Камерон.

(ВИДЕО) ЛАВИНА НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: На овој начин се збогуваат од Боуви

Репортер - 11.01.2016

Покрај хитовите, Дејвид Роберт Џонс (БОУВИ) ќе биде запаметен како суштински важен и вистински уметник на модерната ера. Патрис Марициано, графички дизајнер и сликар вака му оддаде почит на Боуви.

Боуви – приказна за амбивалентноста на современиот идентитет

Либертас - 11.01.2016

Кога прв пат се појави, Боуви во себе ги носеше одразите на недоумиците предизвикани кон крајот на шеесеттите години, можеби и со смртта на контракултурата. Публиката, се чини, беше спремна за нешто поинакво.

Дејвид Боуви- музички гениј и стилска икона

Актуелно24 - 11.01.2016

Дејвид Боуви беше еден од највлијателните музичари на своето време, кој постојано одново ја редифинираше своја личности и својот звук, од хипиевскиот албум „Space Oddity“ од доцните шеесетти години на минатиот век, преку Зиги Стардас и Слабиот бел ...

Дејвид Боуви внимателно го ,,испланирал” своето заминување

Позитив.мк - 11.01.2016

Водејќи се по последниот спот на Боуви од песната „Lazarus“ јасно е дека тој и од смртта направил уметничко дело. Долгогодишниот продуцент на Боуви Тони Висконти изјави дека неговите два најнови спота, а посебно последниот за песната „Lazarus“ биле ...

(ФОТО) И КАРЕЛУША СЕ ЗБОГУВА ОД БОУВИ: Погледајте како?!

Репортер - 11.01.2016

Повеќе јавни личности од целата планета, на интерент оставија пораки кога ја слушнаа веста за смртта на Дејвид Боуви. Веста ја потресе и Јелена Карлеуша, која на свој начин се прости од легендата.

Погледнете како Карлеуша се прости од Дејвид Боуви (фото)

Република - 11.01.2016

На големата листа на јавни личности ширум светот кој денес преку пораки на интернетот се простија од Дејвид Боуви се придружи и Јелна Карлеуша. Пејачката на светската ѕвезда и посвети еден твит , крајно едноставен и ...

„Under Pressure“ без музика: Дејвид Боуви и Фреди Меркјури A капела

Нетпрес - 11.01.2016

Во 1981 година, Дејвид Боуви со групата Квин, заминуваат во студио во Швајцарија, да снимат вокали за песната „Cool Cat”. На Дејвид му станало досадно и предложил да напишат нова песна. Според Марк Блејк, автор на биографијата на Фреди Меркјури, тие ...

„Погледни горе, јас сум во рајот“: Боуви се збогува со светот (ВИДЕО)

Нетпрес - 11.01.2016

По долга и тешка борба со карцином, во 69-тата година од животот, почина еден од најголемите британски музичари Дејвид Боуви. Боуви пред само неколку дена го објави својот нов албум, „Blаkstar“.

Почина Дејвид Боуви

Lider - 11.01.2016

По долга и тешка борба со карциномот, во 69-тата година од животот почина една од најголемите британски и светски музички легенди Дејвид Боуви. – Денес почина во мир, опкружен со семејството, по храбрата 18 месечна битка со ракот.

Почина светската музичка легенда Дејвид Боуви

Канал 77 - 11.01.2016

На шеесет и деветгодишна возраст, познатиот музичар Дејвид Боуви почина по 18 месечната борба со ракот, Веста ја потврди неговиот син, Данкан Џоунс, по што медиумите во Британија ја пласираа во јавноста.

Емотивен статус на Мадона за Дејвид Боуви

Канал 77 - 11.01.2016

Кралицата на поп музиката, Мадона објави стара фотографија од неа и Дејвид Боуви на својот профил на Фејсбук. „Изгубив прекрасен пријтел, но продолжуваме заедно со нашите бунтовни срца, во мене тага“, напиша ...

ЗБОГУВАЊЕ СО ЛЕГЕНДАТА: Почина Дејвид Боуви!

Пулс24 - 11.01.2016

Дејвид Боуви почина на 10. јануари во својот дом во 69. година од животот во кругот на семејстовто по храбрата 18-месечна борба со ракот, беше објавено на Фејсбук страницата на познатиот рок музичар.

Двете жени кои го одбележаа животот на Дејвид Боуви

Lider - 11.01.2016

Музичката легенда Дејвид Боуви зад себе имаше два брака, првиот со Ангела Барнет и вториот со супермоделот Иман Абдулмахид. Првиот пат, Боуви се венчал со Барнет во 1969 година и со неа го има синот Зоуви, роден на 30 мај 1971 година.