TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Опозицијата се подели за деловникот

Шпиц - 09.09.2010

Координаторите на пратеничките групи вчера се договориле денеска да се гласаат измените на собранискиот деловник, кои предвидуваат опозицијата да предлага точка на дневен ред на секоја втора седница.

Донесувањето на Деловникот ќе го подобри ноемврискиот извештај

МРТ - 09.09.2010

Донесувањето на Деловникот во Собранието на ќе придонесе кон подобрување на ноемврискиот извештај во делот на политичките критериуми, изјавија за Радио Слободна Европа во канцеларијата на Европската ...

Усвојувањето на Деловникот е важно заради добра клима во Собранието

МРТ - 09.09.2010

Усвојувањето на собранискиот деловник во Парламентот е значаен за продолжување на градењето добра клима во Собранието за добар политички дијалог.

Усвоени предлог измените во Деловникот

Канал 77 - 08.09.2010

Со 86 гласа за и само 5 против пратениците денес го изгласаа Деловникот за работа на Собранието.Измените во Деловникот единствено не ги поддржаа пратениците на ЛДП и Нова Демократија,бидејќи како што ...

Собранието ги донесе измените на Деловникот

А1 - 07.09.2010

Со 86 гласа за и пет против денеска пратениците ги донесоа измените на Собранискиот Деловник, откако вчера беше постигнат договор на координација кај претседателот на законодавниот дом Трајко ...

Усвоен собранискиот Деловник за работа

Deutsche Welle - 07.09.2010

Во македонскиот парламент денеска (07.09.2010) беше усвоен собранискиот Деловник. На седницата присуствуваше и опозицијата, која гласаше, како што истакна, во интерес на демократизацијата на ...

Деловникот на Собранието пред пратениците

Р.С.Европа - 07.09.2010

Македонскиот парламент денеска ќе расправа за измените на Деловникот на Собранието. Тоа беше договорено на вчерашната координација кај претседателот Трајко Вељаноски, на која по неколкунеделен ...

Македонија - Деловник без целосна поддршка

Време - 07.09.2010

Опозицијата вчера ги прифати измените на Деловникот за работа на Собранието со кои има право на секоја втора седница да предлага по една точка на дневен ред и тој на денешната седница ќе се најде ...

Донесен Деловникот за работа на Собранието

Р.С.Европа - 07.09.2010

Пратениците денеска ги донесоа измените на Собранискиот Деловник со 86 гласа за и пет против, откако вчера беше постигнат дпговор на координација кај претседателот на Парламентот Трајко Вељаноски.

Македонија - Денеска се гласаат измените на Деловникот

Вест - 07.09.2010

Пратеничката група на СДСМ вчера се врати на координациите кај спикерот Трајко Вељаноски и повтори дека ќе ги гласа измените на собранискиот Деловник Собранието денеска се очекува да ги изгласа ...

Експресно донесен нов собраниски Деловник

Телма - 07.09.2010

Со 86 гласа за и пет против денеска пратениците ги донесоа измените на Собранискиот Деловник, откако вчера беше постигнат дпговор на координација кај претседателот на законодавниот дом Трајко ...

Собранието ги донесе измените на Деловникот

Алфа - 07.09.2010

Со 86 гласа за и пет против денеска пратениците ги донесоа измените на Собранискиот Деловник, откако вчера беше постигнат дпговор на координација кај претседателот на законодавниот дом Трајко ...

Усвоени измените на Деловникот за работа на Собранието

Кајгана - 07.09.2010

Собранието со 86 гласа „За“ и 5 „Против“ ги усвои измените на Деловникот за работа на Законодавниот дом. Единствено против измените гласаа пратениците на ЛДП и Нова Демократија, кои сметаат дека овие ...

ЕК: Донесувањето на Деловникот ќе го подобри ноемврискиот извештај

Форум - 07.09.2010

Донесувањето на Деловникот во Собранието на ќе придонесе кон подобрување на ноемврискиот извештај во делот на политичките критериуми, изјавија за Радио Слободна Европа во канцеларијата на Европската ...

ЕК: Донесувањето на Деловникот ќе го подобри ноемврискиот извештај

Алфа - 07.09.2010

Донесувањето на Деловникот во Собранието на ќе придонесе кон подобрување на ноемврискиот извештај во делот на политичките критериуми, изјавија за Радио Слободна Европа во канцеларијата на Европската ...

Груевски го поздрави донесувањето на собранискиот Деловник

Идивиди - 07.09.2010

Скопје, 7 септември 2010 (МИА) - Премиерот Никола Груевски го поздрави денеска усвоениот собраниски деловник во Парламентот истакнувајќи дека е значаен за продолжување на градењето добра клима во ...

Собранискиот Деловник ќе придонесе кон ноемврискиот извештај на ЕК

Алсат-М - 07.09.2010

Донесувањето на Деловникот во Собранието на Република Македонија ќе придонесе кон подобрување на ноемврискиот извештај во делот на политичките критериуми, изјавија за Радио Слободна Европа во ...

Премиерот Груевски го поздрави донесувањето на собранискиот Деловник

Алсат-М - 07.09.2010

Премиерот Никола Груевски го поздрави денеска усвоениот собраниски деловник во Парламентот истакнувајќи дека е значаен за продолжување на градењето добра клима во Собранието за добар политички ...

Собранието ги донесе измените на Деловникот

Алсат-М - 07.09.2010

Со 86 гласа за и пет против денеска пратениците ги донесоа измените на Собранискиот Деловник, откако вчера беше постигнат дпговор на координација кај претседателот на законодавниот дом Трајко ...

Опозицијата се врати на редовните координации во Собранието

МРТ - 07.09.2010

Опозицијата денеска учествуваше на редовната понеделничка координација кај претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, прв пат по петмесечна пауза.

Собранието ги донесе измените на Деловникот

Сител - 07.09.2010

Со 86 гласа за и пет против денеска пратениците ги донесоа измените на Собранискиот Деловник, откако вчера беше постигнат дпговор на координација кај претседателот на законодавниот дом Трајко ...

Во интерес на политичкиот дијалог - изгаласан собранискиот Деловник

Кирилица - 07.09.2010

Со 86 гласа за и пет против денеска пратениците ги донесоа измените на Собранискиот Деловник, откако вчера беше постигнат дпговор на координација кај претседателот на законодавниот дом Трајко ...

Усвоени измените на Деловникот

Канал5 - 07.09.2010

Со 86 гласа за и 5 против денеска пратениците ги донесоа измените на Собранискиот Деловник. СДСМ –според координаторот Цветанка Иванова, ја даде поддршката во интерес на демократизација на ...

Груевски го поздрави усвојувањето на собранискиот Деловник

Кирилица - 07.09.2010

Премиерот Никола Груевски го поздрави денеска усвоениот собраниски деловник во Парламентот истакнувајќи дека е значаен за продолжување на градењето добра клима во Собранието за добар политички ...

Премиерот Груевски го поздрави донесувањето на собранискиот Деловник

Сител - 07.09.2010

Премиерот Никола Груевски го поздрави денеска усвоениот собраниски деловник во Парламентот истакнувајќи дека е значаен за продолжување на градењето добра клима во Собранието за добар политички ...

Пратениците гласаат за Деловникот

eReporter - 07.09.2010

Деловникот денеска е прва точка на дневен ред на Собранието и пратениците ќе треба да гласаат за или против измените во него.

Изгласан Деловникот за работа на Собранието

Нетпрес - 07.09.2010

Собранието денеска на пленарна седница го изгласа Деловникот за работа во Собранието со 86 пратеници “за“ и пет пратеници против.

Македонија чекор поблиски до позитивен извештај од ЕУ

eReporter - 07.09.2010

Македонското Собрание по неколку месечни расправии меѓу власта и опозицијата денеска го изгласа Деловникот за работа, со што ја доближи земјата кон позитивен извештај од Европската комисија.

ЕК: Донесувањето на Деловникот ќе го подобри ноемврискиот извештај

Макфакс - 07.09.2010

Донесувањето на Деловникот во Собранието на ќе придонесе кон подобрување на ноемврискиот извештај во делот на политичките критериуми, изјавија за Радио Слободна Европа во канцеларијата на Европската ...

Груевски:Усвојувањето на Деловникот е важно заради добра клима во Собранието

Макфакс - 07.09.2010

Усвојувањето на собранискиот деловник во Парламентот е значаен за продолжување на градењето добра клима во Собранието за добар политички дијалог.

Парламентарците денеска ќе расправаат за деловникот

Inpress - 07.09.2010

Скопје, 7. септември 2010 (ИНПРЕС) Пратениците во Македонското собрание денеска ќе расправаат околу измените на Деловникот.

Опозицијата се врати на координациите во Собранието

А1 - 06.09.2010

Опозицијата денеска учествуваше на редовната понеделничка координација кај претседателот на Собранието, Трајко Вељановски, прв пат по петмесечна пауза.

Деловникот на дневен ред

Р.С.Европа - 06.09.2010

На собраниската седница треба да се најдат измените на новиот Деловник, откако СДСМ најави негово прифаќање во интерес на државните интереси.

Деловникот утре пред пратениците

Р.С.Европа - 06.09.2010

Измените на Деловникот ќе се најдат пред пратениците на утрешната пленарна седница. Тоа е договорено денеска на координација кај претседателот на парламентот Трајко Вељаноски.

Опозицијата се врати на редовните координации во Собранието

Алфа - 06.09.2010

Опозицијата денеска учествуваше на редовната понеделничка координација кај претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, прв пат по петмесечна пауза.

Опозицијата се врати на редовните собраниски координации

Форум - 06.09.2010

Опозицијата денеска учествуваше на редовната понеделничка координација кај претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, првпат по петмесечна пауза На координацијата, која според извори од ...

Опозицијата се врати на редовните координации во Собранието

Кајгана - 06.09.2010

Опозицијата денеска учествуваше на редовната понеделничка координација кај претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, прв пат по петмесечна пауза.

СДСМ се врати на координација, НД нема да гласа за Деловникот

Алсат-М - 06.09.2010

Нова Демократија најави дека ќе гласа против деловникот незадоволна со статусот на употребата на албанскиот јазик Социјалдемократскиот сојуз се врати на координациите во собранието деблокирајќи го ...

Деловникот на гласање утре

Алфа - 06.09.2010

Деловникот се враќа на агендата во Собранието. Пратениците ќе ги гласаат неговите измени утре, откако опозицијата на денешната координација кај првиот парламетарец Трајко Вељановски, се согласи тие ...

Собранискиот Деловник утре пред пратенциите

Сител - 06.09.2010

Измените на Деловникот на Собранието ќе се најдат пред пратениците на утрешната пленарна седница. Тоа е договорено денеска на координација кај претседателот на законодавниот дом Трајко Вељаноски, на ...

Собранискиот Деловник утре пред пратенциите

Кирилица - 06.09.2010

Измените на Деловникот на Собранието ќе се најдат пред пратениците на утрешната пленарна седница Тоа е договорено денеска на координација кај претседателот на законодавниот дом Трајко Вељаноски, на ...

Опозицијата ги прифати измените на Деловникот

Нетпрес - 06.09.2010

Опозицијата ги прифати предлог- измените на Деловникот за работа на Собранието, со кои имаат право на секоја втора седница да предлагаат по една точка на дневен ред, како што информираа од ...

Опозицијата се врати, собранискиот Деловник на гласање

eReporter - 06.09.2010

По пауза од пет месеци, опозицијата денеска за прв пат учествуваше на координацијата кај претседателот на Спбранието Трајко Вељаноски која редовно се одржува секој понеделник.

Опозицијата се врати на редовните координации во Собранието

Макфакс - 06.09.2010

Опозицијата денеска учествуваше на редовната понеделничка координација кај претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, прв пат по петмесечна пауза.

Деловникот утре пред парламентарците

Inpress - 06.09.2010

Скопје, 6. септември 2010 (ИНПРЕС) Утре во Македонското собрание ќе се расправа околу измените на Деловникот. Политичките партии денеска на координацијата кај претседателот на парламентот Трајко ...