TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Европа математика се учи повеќе отколку кај нас

Дневник - 22.03.2015

Не само што е аксиома дека во денешниот технички насочен и развиен свет врвен инженер не може да се стане без огромни знаење од математика, туку таа е неопходна секаде каде што има елементи на техника, економија или каде што е потребно планирање и ...

Адеми: Досега немаше проблеми со полагањето на математиката

Дневник - 21.03.2015

Министерот Абдилаќим Адеми вчера го повтори ставот на Министерството за образование и наука дека предметот математика во државната матура ќе биде на основно ниво и оти оваа новина, која треба да се воведе од оваа учебна година, била најавена пред ...

[Колумна] Чашите се прелеаја

Радио МОФ - 21.03.2015

Најновата реформа која ги потишти средношколците е законот за полагање на математика како задолжителен предмет на државна матура. Нешто кое е воопшто неприфатливо и нешто за кое најверојатно ќе следи една огромна битка, пишува Кристина Крајевска од ...

Унијата на средношколци на Денот на пролетта и среќата порачаa дека се за поквалитетно образование

Курир - 21.03.2015

Денес на Унијата на средношколци на Македонија го обележа светскиот ден на среќата. По тој повод УСМ организираше музички хепенинг во Градскиот парк- на Школка, со познати ѕвезди од македонската музичка естрада.

И средношколците во Дебар ќе протестираат против „реформите“

+инфо - 21.03.2015

Средношколскиот пленум в понеделник ќе организира протест на средношколците и во Дебар. Протестот ќе почне во 12.30 часот во дворот на гимназијата ЦСНО „Здравко Чочковски“. Во Скопје и во други градови се протестираше завчера.

И средношколците од Дебар се приклучуваат на протестите

Радио МОФ - 21.03.2015

Средношколскиот пленум ќе организира протести против измените во полагањето државна матура овој понеделник, соопштија од дебарскиот огранок на Пленумот. Збирно место на протестот ќе биде дворот на гимназијата “Здравко Чочковски”.

Унијата на средношколци на Денот на пролетта и среќата порачаa дека се за поквалитетно образование

Press24 - 21.03.2015

Денес на Унијата на средношколци на Македонија го обележа светскиот ден на среќата. По тој повод УСМ организираше музички хепенинг во Градскиот парк- на Школка, со познати ѕвезди од македонската музичка естрада.

БЕЗ ВАС НЕМА ДА УСПЕЕМЕ: Матурантите се сетија на своите професори!

Фактор - 21.03.2015

Протестите и незадоволството од новиот модел на државната матура како и целиот концепт на екстерно тестирање, кај матурантите разбуди и креативна страна. Велат дека без подршка од своите наставници и ментори кои се и нивни животни примери со кои ...

МОН не отстапува од математиката

Утрински - 20.03.2015

И покрај масовните протести на средношколците, Министерството за образование и наука цврсто стои на ставот дека математиката треба да се воведе како трет задолжителен предмет во новиот концепт на матура.

Адеми: Ќе се сретнам со средношколците

Телма - 20.03.2015

Барањата кои вчера ги доставија средношколците сепак ќе стигнат до работната маса на министерот Адеми. Вети дека ќе ги разгледа, а потоа ќе организира јавна дебата за сите отворени прашања околу државната матура.

Адеми ќе дебатира и со средношколците

Фокус - 20.03.2015

По протестниот марш на средношколците, на кој имаше над 4.ооо луѓе и по барањата кои ги доставија до министерството за образование, министерот Адеми денеска рече дека ќе ги разгледа барањата и потоа ќе организира јавна дебата за сите отворени ...

Протест на струмичките средношколци

24 Вести - 20.03.2015

Дајте ни избор и престанете со вашите реформи кои му штетат на образованието. Ова е апелот што го упатија струмичките средношколци до одговорните во Министерството за образование од денешниот протест против математиката во државаната матура.

Адеми: Матурантите ќе имаат корист од полагањето математика

Канал5 - 20.03.2015

Министерот Абдилаќим Адеми денеска го повтори ставот на Министерството за образование и наука дека предметот математика во државната матура ќе биде на основно ниво и дека оваа новина која треба да се воведе од оваа учебна година била најавена пред ...

Адеми: Матурантите ќе имаат корист од полагањето математика

24 Вести - 20.03.2015

Министерот Абдилаќим Адеми денеска го повтори ставот на Министерството за образование и наука дека предметот математика во државната матура ќе биде на основно ниво и дека оваа новина која треба да се воведе од оваа учебна година била најавена пред ...

Адеми: Матурантите ќе имаат корист од полагањето математика

Алсат-М - 20.03.2015

Министерот Абдилаќим Адеми денеска го повтори ставот на Министерството за образование и наука дека предметот математика во државната матура ќе биде на основно ниво и дека оваа новина која треба да се воведе од оваа учебна година била најавена пред ...

Меѓународното студентско движење со извештај за протестите на средношколците

24 Вести - 20.03.2015

За вчерашните протести на средношколците против новиот концепт на матурата и против екстерното тестирање, кои беа одбележани со бројни притисоци и заклучување врати на неколку средни училишта, извести и Меѓународното студентско движење, кое е ...

Адеми: Матурантите ќе имаат корист од полаѓањето математика

Телма - 20.03.2015

По вчерашните масовни протести на средношколците кои остро се спротивставуваат на, како што велат лошите реформи во образованието, министерот Адеми денеска изјави дека ќе бидат повикани на дебата, на која ќе им ги предочат предностите од полагањето ...

Адеми со јавна дебата ќе ги убедува средношколците за математиката

Вест - 20.03.2015

Министерството за образование и наука сè уште стои на ставот дека во државната матура задолжително треба да се полага математика. Ставот на Министерството го повтори министерот Абдилаќим Адеми, нагласувајќи дека оваа промена била најавена пред две ...

Адеми: Ќе се полага математика на основно ниво

+инфо - 20.03.2015

Предметот математика во државната матура ќе биде на основно ниво и таа новина ќе се воведе од оваа учебна година, изјави денеска министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми. Оваа измена била најавена пред две години, а преку јавна дебата за ...

МОН ќе ги разгледа барањата на средношколците

МРТ - 20.03.2015

„Ние ќе ги разгледаме барањата на матурантите и врз основа на тоа што ние го планиравме и врз основа на тоа тие што го бараа, преку една јавна дебата ќе ја информираме јавноста“, изјави министерот Адеми...

Средношколците од Велес заклучени да не излезат на марш

Макфакс - 20.03.2015

Во едно од стручните училишта во Велес, ОСУ „Јовче Тесличков“, директорката ги заклучила училишните врати, не дозволувајќи им на стотина ученици да излезат на маршот, што се одржуваше во четвртокот, против реформите во образованието, информираат ...

Струмичките средношколци излегоа на протест

Радио МОФ - 20.03.2015

Струмичките средношколци во голем број излегоа на протест и кажаа „не“ за овој образовен процес и „не“ за сегашните тестирања, јавува порталот „ 24Струмица “ „Образовниот систем е претворен во лично претпријатие, во нова можност да ги исполнат ...

Адеми: Матурантите ќе имаат корист од полагањето математика

Сител - 20.03.2015

Министерот Абдилаќим Адеми денеска го повтори ставот на Министерството за образование и наука дека предметот математика во државната матура ќе биде на основно ниво и дека оваа новина која треба да се воведе од оваа учебна година била најавена пред ...

Средношколците од Велес заклучени за да не излезат на марш

Кајгана - 20.03.2015

Во едно од стручните училишта во Велес, ОСУ „Јовче Тесличков“, директорката ги заклучила училишните врати, не дозволувајќи им на стотина ученици да излезат на маршот, што вчера се одржуваше против реформите во образованието, информираат ...

Индија на екстерно

Оff.net - 20.03.2015

Над 600 матуранти во Индија беа избркани од училиште затоа што нивното семејство, роднини и пријатели, им висеа на прозори додека овие полагаа матура. Како тоа им висеа на прозори? Вака. Инаку, годинава околу 1,4 милиони ученици полагаа матура во ...

Адеми: Матурантите ќе имаат корист од полагање математика

Глас на Америка - 20.03.2015

Министерот ова го изјави по вчерашниот протестен марш на средношколците организиран од Средношколски пленум. Матурантите ќе имаат корист од полагањето математика во државната матура. Ова е одговорот на министерот за образование и наука Абдулаким ...

АДЕМИ: Ќе ги убедуваме учениците дека не е лошо да се полага математика

Телеграф - 20.03.2015

Во врска со вчерашниот протест на матурантите и барањето што го доставија до МОН, Адеми рече дека ќе биде разгледано и дека Министерството ќе ги информира и матурантите и јавноста за предностите на полагањето државна матура Државната матура е ...

Адеми: Матурантите ќе имаат корист од математиката

МРТ - 20.03.2015

Mинистерот Адеми вели дека корист од ова ќе имаат учениците, а тие ќе треба да покажат основно знаење. Државната матура е признаена во светски рамки, а математиката и мајчиниот јазик се задолжителни предмети вели тој...

Преку јавна дебата средношколците ќе се информираат колку математиката е корисна

Сител - 20.03.2015

Математиката останува задолжителен предмет во државната матура. Министерот за образование е спремен да дебатира со средношколците, но не за менување на концептот на полагање. Задачите ќе бидат од основно ниво и ќе може да ги решат сите матуранти, ...

Адеми: Mатематиката во државната матура беше најавена пред две години

Нетпрес - 20.03.2015

Министерот Абдилаќим Адеми денеска го повтори ставот на Министерството за образование и наука дека предметот математика во државната матура ќе биде на основно ниво и дека оваа новина која треба да се воведе од оваа учебна година била најавена пред ...

Адеми: Со полагањето на математика, освен средношколците, предност ќе има и образовниот процес

Алфа - 20.03.2015

Mинистерството за образование е отворено за разговори со учениците, да им објаснат зошто треба да го полагаат предметот математика како задолжителен на државната матура вели министерот Адеми по вчерашниот протест на средношколците.

Адеми: Матурантите ќе имаат корист од полагањето математика

Нова ТВ - 20.03.2015

Министерот Абдилаќим Адеми денеска го повтори ставот на Министерството за образование и наука дека предметот математика во државната матура ќе биде на основно ниво и дека оваа новина која треба да се воведе од оваа учебна година била најавена пред ...

Адеми: Матурантите ќе имаат корист од полагањето математика

Алфа - 20.03.2015

Министерот Абдилаќим Адеми денеска го повтори ставот на Министерството за образование и наука дека предметот математика во државната матура ќе биде на основно ниво и дека оваа новина која треба да се воведе од оваа учебна година била најавена пред ...

Во Велес учениците преку прозорец одеа на протест (ФОТО)

МКД - 20.03.2015

Затворени ученици во училишта, притисоци, закани со казни, со укори... ваква била атмосферата вчера во средните училишта во Велес, информираа од Средношколскиот пленум. Поединци, членови на пленумот биле повикувани во директорските канцеларии, ...

ФОТО Нови закани кон средношколците: Нема екскурзија ако одите на протест!

+инфо - 20.03.2015

Во тајна група на Фејсбук од трета година во средно училиште во Неготино се врши притисок врз учениците да не излезат на протест и да ги искажат своите ставови, соопшти Средношколскиот одбор на ова училиште.

Меѓународното студентско движење извести за протестите на средношколците во Македонија

+инфо - 20.03.2015

За вчерашните протести на средношколците против новиот концепт за матурата и против екстерното тестирање, кои беа одбележани со бројни притисоци и дури и заклучување врати, извести и Меѓународното студентско движење („International Student ...

Прв средношколски марш против образовните реформи

Правдико - 20.03.2015

„Доста беше молк“, „Не за математика“, „Ние сме иднината“ – со овие пораки испишани на транспарентите почна масовниот протестен марш на средношколците од фонтаната во Градскиот парк до Министерството за образование и наука.

Адеми: Матурантите ќе имаат корист од полагањето математика

А1 On - 20.03.2015

Министерот Абдилаќим Адеми денеска го повтори ставот на Министерството за образование и наука дека предметот математика во државната матура ќе биде на основно ниво и дека оваа новина која треба да се воведе од оваа учебна година била најавена пред ...

Средношколците од Велес заклучени да не излезат на марш

Тера - 20.03.2015

Во едно од стручните училишта во Велес, ОСУ „Јовче Тесличков", директорката ги заклучила училишните врати, не дозволувајќи им на стотина ученици да излезат на маршот, што се одржуваше во четвртокот, против реформите во образованието, информираат ...

Средношколски пленум: Немаме никаква врска со никоја политичка партија

Локално - 20.03.2015

И покрај нашето излагање дека немаме никаква врска со никоја политичка партија и се бориме само за нашите права како средношколци,некои поединци се обидуваат сето наше залагање да падне во вода со тоа што пишуваат постови кои средошколскиот одбор и ...

Средношколците од Велес заклучени да не излезат на марш

Точка - 20.03.2015

Во едно од стручните училишта во Велес, ОСУ "Јовче Тесличков", директорката ги заклучила училишните врати, не дозволувајќи им на стотина ученици да излезат на маршот, што се одржуваше во четвртокот, против реформите во образованието, информираат ...

Адеми: Матурантите ќе имаат корист од полагањето математика

Пулс24 - 20.03.2015

Министерот Абдилаќим Адеми денеска го повтори ставот на Министерството за образование и наука дека предметот математика во државната матура ќе биде на основно ниво и дека оваа новина, која треба да се воведе од оваа учебна година, била најавена пред ...

Адеми во обид да го смири тензиите: Матурантите ќе имаат корист од полагањето математика

Локално - 20.03.2015

Министерот Абдилаќим Адеми денеска го повтори ставот на Министерството за образование и наука дека предметот математика во државната матура ќе биде на основно ниво и дека оваа новина која треба да се воведе од оваа учебна година била најавена пред ...

Адеми: Матурантите ќе имаат корист од полагањето математика

Република - 20.03.2015

Министерот Абдилаќим Адеми денеска го повтори ставот на Министерството за образование и наука дека предметот математика во државната матура ќе биде на основно ниво и дека оваа новина која треба да се воведе од оваа учебна година била најавена пред ...

Адеми: Mатематиката во државната матура беше најавена пред две години

Точка - 20.03.2015

Министерот Абдилаќим Адеми денеска го повтори ставот на Министерството за образование и наука дека предметот математика во државната матура ќе биде на основно ниво и дека оваа новина која треба да се воведе од оваа учебна година била најавена пред ...

Адеми не се откажува од математика

еМагазин - 20.03.2015

Министерот Абдилаќим Адеми денеска го повтори ставот на Министерството за образование и наука дека предметот математика во државната матура ќе биде на основно ниво и дека оваа новина која треба да се воведе од оваа учебна година била најавена пред ...

Матурантите ќе имаат корист од полагањето математика

Вечер Прес - 20.03.2015

Математиката во државната матура ќе се изучува на основно ниво а не на напредно, изјави денеска министерот за образование и наука Абдулаќим Адеми и дополни дека преку јавна дебата ќе ги информира матурантите зошто е корисна оваа одлука.

И средношколците од Струмица излегоа на протест

Н.Македонија - 20.03.2015

И средношколците од Струмица велат дека не се откажуваат од своите барања. Според нив, како и според останатите средношколци во државата, математиката не треба да биде задолжителен предмет за матура. - Нашите барања се исти.

Средношколски пленум: Од нас треба да се плашите

Призма - 19.03.2015

Средношколскиот пленум, и покрај огромните притисоци, организираше протестен марш на кој се појавија повеќе илјади средношколци и пред Министерството за образование го искажаа своето незадоволство од „лошите реформи“, екстерното тестирање и ...

ФОТО: Средношколски марш против образовните реформи

Утрински - 19.03.2015

Голем број средношколци од повеќе скопски училишта денеска маршираа од Градскиот парк до Министерството за образование и наука, како што рекоа, против лошите реформи во средното образование и задолжително полагање математика во државната матура.

Прв средношколски марш против образовните реформи

24 Вести - 19.03.2015

„Доста беше молк“, „Не за математика“, „Ние сме иднината“ - со овие пораки испишани на транспарентите почна масовниот протестен марш на средношколците од фонтаната во Градскиот парк до Министерството за образование и наука.

Средношколски протест против новата матура

Дневник - 19.03.2015

Со транспаренти „Стоп за лошите реформи во образованието“, „Не на новиот концепт на државната матура“, „Мамо зошто не ме роди една година порано“, „50 испити за 4 години за факултет = 14 испити за две недели за матура“ и со извиците „Сакаме избор“ и ...

Средношколците денеска ќе протестираат во повеќе градови низ земјава

Фокус - 19.03.2015

Најмасовен марш се очекува во главниот град Во повеќе градови низ Македонија денеска средношколците излегуваат на улица, да кажат стоп за лошите реформи во образованието. Најмасовен марш се очекува во главниот град.

Средношколците денеска на протести

24 Вести - 19.03.2015

Средношколците од повеќе градови низ земјава денеска излегуваат на улица. Најмасовно се очекува да маршираат во Скопје, против, според нив, лошите реформи во средното образование. Пред протестот средночколците велат дека се засилуваат притисоците во ...

Средношколски марш против реформите во средното образование

Телма - 19.03.2015

Средношколците денска на протестен марш низ повеќе градови на Македонија ќе кажат стоп за лошите реформи во средното образование. И покрај притисоците од наставниците и родителите, тие ги повикуваат сите да им дадат поддршка.

Средношколците масовно се собираат во Градскиот парк

Фокус - 19.03.2015

Почна протестот на средношколците Во Моментот стотици средношколци се собираат во Градскиот парк во Скопје, од каде што ќе тргне маршот против новиот модел на државна матура, кој вклучува и задолжително полагање на математика.

Протест на средношколците во Македонија

Утрински - 19.03.2015

Во неколку градови во Македонија за денеска е најавен протестен марш со цел, како што велат од Средношколскиот пленум, да се стави крај на лошите реформи во средното образование. „Бараме враќање на стариот концепт на матура и мирување на законот за ...

Протест на средношколците: „Стоп за лошите реформи“

Фокус - 19.03.2015

Околу 2.000 средношколци се упатуваат кон Министерството за образование и наука Околу две илјади средношколци во моментот тргнаа кон Министерството за образова и наука, каде што ќе го изразат незадоволството од новиот модел на државна матура, според ...

Средношколците го „окупираа“ Министерството за образование

Фокус - 19.03.2015

Масовен протест на средношколците Околу 4.000 средношколци во моментот се пред Министерството за образование и наука, каде што ги дочекаа барикади и голем број на полицајци. Средношколците тука ќе го завршат својот марш кој што го започнаа од ...

(Галерија): Средношколски протести во Скопје

Фокус - 19.03.2015

Средношколците во Скопје денеска излегоа на протести против воведувањето на новиот модел на државната матура Фото: Фокус, ...

Средношколците со протестен марш против полагањето математика

24 Вести - 19.03.2015

Средношколците од повеќе градови низ земјава излегоа на улица. Најмасовно се очекува да маршираат во Скопје, против, според нив, лошите реформи во средното образование и задолжителното полагање на математика во државната матура.

Средношколците бараат да се укине екстерното тестирање

Канал5 - 19.03.2015

Стоп за лошите реформи во образованието, целосно повлекување на екстерното тестирање и враќање на стариот модел на државната матура, во кој математиката беше изборен предмет-побараа средношколците обединети околу средношколскиот пленум за време на ...

Средношколците со протестен марш против полагањето математика

Алсат-М - 19.03.2015

Средношколци од неколку училишта во Скопје денеска протестираа поради задолжителното полагање на математика во државната матура. Тие се собраа пред фонтаната во Градскиот парк, од каде го продолжија протестниот марш пред Министерството за ...

Средношколци: Не можете веќе да не манипулирате

Телма - 19.03.2015

На протесниот марш имаше средношколци од речиси сите гимназии. На патот од градскиот парк до министерството за образование постојано им се приклучуваа нови. Не ви се плашиме бидејќи покажавме дека не сме една една под појавите на вашата цел- нација ...

(ВИДЕО) Средношколци: Плашете се од нас, не од партиите

А1 On - 19.03.2015

Никој не смее да избира во наше име. Средношколците од пред министерството за образование пратија порака дека изборот за полагање државна матура е нивна одлука но не и на власта. Порачаа дека доволно долго биле тивки.

Стоп за лошите реформи! Средношколците маршираа во Скопје

Факултети - 19.03.2015

Денес, точно напладне средношколците се собраа кај фонтаната во Градскиот парк со една намена - да го покажат својот револт против донесените одлуки на Министерството за образование и наука без нивно вклучување.

Средношколски протести во повеќе градови

Телеграф - 19.03.2015

Протестни маршови ќе се одржат во десетина града меѓу кои Скопје, Тетово, Струга, Кочани, Ресен, Струмица и Неготино Средношколците од повеќе македонски градови денеска ќе излезат на протест на кој ќе побараат враќање на стариот концепт на полагање ...

Во повеќе градови средношколците денеска на протести

Нова ТВ - 19.03.2015

Во повеќе градови низ Македонија денеска средношколците излегуваат на улица на марш, за лошите реформи во образованието. Најмасовен марш се очекува во главниот град. Со денешните протестни марширања средношколците уште еднаш ќе потенцираат до ...

Средношколците на протест против лошите реформи во образованието

Кајгана - 19.03.2015

Средношколците од неколку училишта во Скопје денеска излегоа на протестен марш против, како што велат, лошите реформи во образование. Протестот започна на пладне пред градскиот парк, а завршно место е Министерството за образование и наука.

[Видео] Средношколски марш во Скопје

Радио МОФ - 19.03.2015

Во продолжение погледнете ја атмосферата на средношколскиот марш во Скопје против воведувањето математика како задолжителен предмет во државната матура и влијанието на оценката од екстерното оценување врз крајниот успех на ...

[Фото] Маршираат средношколците во Кавадарци

Радио МОФ - 19.03.2015

Средношколците од Кавадарци и денеска излегоа на протестен марш незадоволни од новиот концепт на државната матура со кој сите матуранти ќе треба да го полагаат предметот математика. Средношколците се собраа кај гимназијата „Добри Даскалов“, по што ...

Средношколците на протест против задолжителното полагање математика на државната матура

МРТ - 19.03.2015

Средношколци од повеќе градови излегоа на протест. Се противат на задолжителното полагање математика на државната матура. Бараат да се врати стариот концепт. Централниот протест беше во Скопје.

Маршираа и средношколците во Струга и Куманово

Радио МОФ - 19.03.2015

На средношколски марш поради новиот концепт на полагање државна матура и екстерното тестирање денеска излегоа и средношколците од Струга и Куманово. Стотина средношколци се собраа на чаршискиот мост во Струга.

Средношколците бараат укинување на математиката од државната матура

Сител - 19.03.2015

Средношколците од неколку училишта во Скопје излегоа на протестен марш. Средношколскиот марш почна од градскиот парк, а заврши пред Министерството за образование и наука. Целта на маршот, според средношколците, е законските одредби од реформите во ...

[Видео] Дебата: Средношколски протести – права, прититисоци и уцени

Радио МОФ - 19.03.2015

Флаери и плакати со навредливи содржини, уцени од училишните раководства , заклучени врати се само дел од притисоците со кои се соочуваат средношколците во екот на средношколските протести против новиот концепт на државната матура и екстерното ...

Протестираа и средношколците во Куманово и Струга

+инфо - 19.03.2015

Против новиот концепт на полагање државна матура, во кој предметот математика е задолжителен, но пред се против екстерното тестирање денеска маршираа и средношколците во Куманово и Струга.

Саботиран маршот на штипските средношколци!?

А1 On - 19.03.2015

Штипските средношколци денеска не го одржаа најавениот протест против екстерното тестирање и реформите во средното образование, бидејќи според тврдењата на дел триесетината средношколци кои сепак се собраа, некој телефонски се јавил и кажал дека се ...

ФОТО: Велешките средношколци прескокнуваа заклучени капии за да одат на Марш

А1 On - 19.03.2015

Професорите, особено директорите се закануваа дека секој што ќе излезе на марш ќе биде казнет, ќе има укор, нема да присуствува на средношколските забави и слично. Поединци, членови на пленумот беа повикувани во директорските канцеларии, беа ...

Саботиран маршот на штипските средношколци?

+инфо - 19.03.2015

Телефонски повик го одложил протестот на штипските средношколци најавен за денеска. Според информацијата што ја објави агенцијата Мета , за време на собирањето на средношколците некој им се јавил на телефон и им кажал дека се одлагаат сите ...

Средношколци од Велес биле заклучувани во училиштата за да не излезат на марш

Нова ТВ - 19.03.2015

Со притисоци и закани се соочиле средношколците од Велес доколку излезат на марш кој се одржа денеска, соопштуваат од Средношколскиот пленум од овој град. „Професорите, особено директорите се закануваа дека секој што ќе излезе на марш ќе биде ...

Средношколците пред МОН: Не се откажуваме!

Радио МОФ - 19.03.2015

Денови ли се денови, средношколски маки големи – со стиховите од познатата поема на македонскиот писател Кочо Рацин, голем број на средношколци од речиси сите скопски гимназии и средни училишта денеска го искажаа својот револт против задолжителното ...

Средношколците денеска на протести

Кајгана - 19.03.2015

Средношколците од неколку градови во Македонија денеска ќе излезат на протест против, како што велат, лошите реформи во образованието. Тие бараат враќање на стариот концепт на матура и мирување на законот за екстерно тестирање.

ГАЛЕРИЈА Средношколците го почнаа маршот: „Фати не за уво, внеси не на екстерно“.

+инфо - 19.03.2015

Неколку стотици средношколци се собраа пред фонтаната „Лотус“ во Градскот парк во Скопје, од каде ќе го почнат протестниот парш против задолжително полагање на математика за државна матура.

Стотици средношколци маршираат против лошите реформи

А1 On - 19.03.2015

Со паролите „Шу праите со нашето образование“, „Стоп за лошите реформи“ стотици средношколци, матуранти, родители и нивни поддржувачи се собраа кај Фонтаната во Градскиот парк и тргнаа на марш кон Министерството за образование и наука.

Во Велес ги заклучиле вратите за средношколците да не протестираат?

+инфо - 19.03.2015

На еден час пред најавениот протестен марш на средношколците во Велес, кој како и нивните врсници од други градови на Македонија, во некои велешки средни училишта се заклучувале вратите за да се спречи протестот, информира Средношколски пленум.

(ВИДЕО) Притисоците не спречија да се одржи масовен средношколски марш

Нова ТВ - 19.03.2015

Им се заканувале дека нема да одат на екскурзија доколку се појават на средношколскиот протест денеска, дека ќе имаат неоправдани и санкции за непослушноста. Вака дел од раководството во дел од скопските училиште се обиделе да го спречат денешниот ...

ФОТО: Средношколците протестираат

Факултети - 19.03.2015

Денеска низ повеќе градови средношколците излегоа на марш и протест и со тоа сакаат да го изразат своето незадоволство од новиот концепт на државната матура со кој сите матуранти ќе треба да го полагаат предметот математика.

СРЕДНОШКОЛСКИ МАРШ: Наместо да нè мотивирате, нè туркате кон дно

Телеграф - 19.03.2015

Сите овие години молк беа ваша шанса да запрете и да го подобрите образованието и да нè мотивирате. Шанса што не само што не ја искористивте туку не ја ни забележавте и, згора на тоа, упорно продолживте да нè туркате кон дно Нашето присуство овде ...

[Фото] Започна големиот средношколски марш во Скопје

Радио МОФ - 19.03.2015

Голем број средношколци се собраат во Градскиот парк на најавениот голем протест поради новиот концепт на државната матура кој се воведува од оваа учебна година. Како што јавува репортерката на Радио МОФ, дел од учениците се жалат на притисоци за да ...

Хелсиншки: Нови закани и непристојни предлози за средношколците

Правдико - 19.03.2015

На само еден ден пред почетокот на средношколските протестите во неколку градови низ Македонија и пред големиот протест најавен за 19.03.2015, четврток во Скопје, повторно осамнаа летоци со содржина која има за цел да ги обесхрабри младите слободно ...

ГАЛЕРИЈА Средношколците ја окупираа Илинденска, родители се приклучија на маршот

+инфо - 19.03.2015

Средношколскиот марш од минута во минута добива на масовност. Колона од неколку илјади средношколци се движи по Илинденска, извикувајќи „Доста беше молк“, „Избор сакаме“, „Дојди и приклучи се“. Меѓу учениците, има и родители кои им даваат поддршка.

Притисоци и закани за средношколците, маршот се помасовен

А1 On - 19.03.2015

Матурантите, средношколците, придружени од нивните професори се помасовно маршираат кон Министерството за образование и наука. Тие скандираат „Сакаме избор“ и „Доста беше молк“. На раскрсниците ги пречекуваат нивните соученици од разни средни ...

ВМРО-НП: Им се заканувале на средношколците, но и на нивните родители

+инфо - 19.03.2015

Загрижени сме поради континуираната црна кампања насочена кон Средношколскиот пленум, кој е и организатор на средношколските протести. По поплаки од некои ученици и нивните родители дознаваме дека вчера во неколку средни училишта од Тетово ...

Маршот на средношколците

Факултети - 19.03.2015

Фото: ФБ страна на средношколски пленум Денеска средношколците од повеќе градови низ земјава излегуваат на улица. Ќе маршираат/протестираат без истакнување на верски/партиски/етнички симболи, без говор на омраза и без насилство.

ВИДЕО: Реки средношколци по улиците на Скопје

А1 On - 19.03.2015

Матурантите и средношколците, масовно маршираат по улиците на Скопје и се движат кон Министерството за образование и наука. Тие скандираат „Сакаме избор“ и „Доста беше молк“ „Стоп за лошите ...

Средношколците пред МОН: „Ние сме иднината“

Нова ТВ - 19.03.2015

Маршот на средношколците стигна до крајната дестинација – Министерството за образование и наука, каде учениците им порачаа на надлежните „Сега ќе не слушнете“, јавува репортерката на НОВА Славица Филиповска.

ВИДЕО: Шу праите со нашето образование?

А1 On - 19.03.2015

Средношколците пред почетокот на маршот опремени со транспаренти и порачаа на власта дека нема да пројде нивниот план со „лошите реформи во образованието“ и дека нема да ги прифатат. „Шу матура“, „Ќе падне матурата заедно со системот“, „Шу праите со ...

Битолските средношколци ќе маршираат во вторник

+инфо - 19.03.2015

Средношколски пленум организира марш против лошите реформи во средното образование во вторник, 24 март, во 12 часот пред средното медицинско училиште „Д-р Јован Калаузи“ во Битола. Средношколскиот пленум има две барања - укинување на екстерното ...

(ФОТО) Струшките средношколци едногласни: Доста беше молк

А1 On - 19.03.2015

Во повеќе градови низ Република Македонија денеска на протест се кренаа средношколците. И струшките средношколци преку протест се спротивставија на лошите реформи во образованието. Средношколскиот пленум во Струга денеска организираше протестен марш ...

Средношколците со протестен марш против полагањето математика

Кирилица - 19.03.2015

Средношколци од неколку училишта во Скопје денеска протестираа поради задолжителното полагање на математика во државната матура. Тие се собраа пред фонтаната во Градскиот парк, од каде го продолжија протестниот марш пред Министерството за ...

Средношколците маршираат низ Скопје – „Ние сме иднината“, „Сега ќе не слушнете“

Радио МОФ - 19.03.2015

Со кренати транспаренти во рацете, извикувајќи „Ние сме иднината“, „Сега ќе не слушнете“, „Доста беше молк“, средношколците стигнаа пред зградата на Министерството за образование како крајна дестинација на денешниот марш.

Средношколскиот марш заврши: Баталете ги политичките партии, ние сме вашата закана!

+инфо - 19.03.2015

Со инспиративен говор на средношколката Евгенија Јанакиеска од гимназијата „Раде Јовчевски Корчагин“, заврши средношколскиот марш пред Министерството за образование, на кој учествуваа неколку илјади ученици и нивни поддржувачи.

„Ова не е матура, ова е тортура“: средношколците масовно на протест пред МОН! (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 19.03.2015

Голем број средношколци од седум-осум скопски гимназии денеска од Градскиот парк тргнаа преку центарот на Скопје до Министерството за образование, за да го изразат својот протест поради воведувањето државна матура.

Марш на средношколците на пладне во Скопје

+инфо - 19.03.2015

Денеска во 12 часот од Градски парк – фонтана ќе тргне маршот на средношколците кон Министерството за образование под мотото „Имам став, немам страв“. Средношколците ги покануваат сите соученици, родители, професори и поранешни средношколци да се ...

[Галерија] Стотици средношколци маршираа и во Велес

Радио МОФ - 19.03.2015

Стотици средношколци во Велес денеска протестираа против воведувањето математика како задолжителен предмет во државната матура како и влијанието на оценката од екстерното оценување врз крајниот успех на учениците.

Средношколците на протест против лошите реформи во образованието

Макфакс - 19.03.2015

Средношолците од неколку училишта во Скопје во четврток напладне излегоа на протестен марш против, како што велат, лошите реформи во образование. Протестот започна на пладне од градскиот парк, а завршно место е Министерството за образование и наука.

„Сакаат сето знаење да умре!“ Од масовниот средношколски протест

МКД - 19.03.2015

Со паролите „Ова не е матура, ова е тортура“, „Шу реформи?!“, „Стоп за лошите реформи“, „Кој – ако не ние, кој – ако не сега“, „Немам страв, имам став“, „Мамо, зошто не ме роди година порано“, „Игра на реформи All Knowledge Must Die“ неколку илјади ...

Средношколско „НЕ“ за лошите реформи

Р.С.Европа - 19.03.2015

Со скандирања и транспаренти, средношколците излегоа на протест во Скопје со кој бараат целосно укинување на екстерното тестирање и враќање на стариот концепт на матура. Стоп за лошите реформи во средното образование, порачаа денеска средношколците ...

Средношколците на протести

Макфакс - 19.03.2015

Средношколците од неколку градови во Македонија во четврток излегуваат на протест против, како што велат, лошите реформи во образованието. Тие бараат враќање на стариот концепт на матура и мирување на законот за екстерно тестирање.

(ФОТО) Струшките средношколци едногласни: Доста беше молк

Локално - 19.03.2015

Во повеќе градови низ Република Македонија денеска на протест се кренаа средношколците. И струшките средношколци преку протест се спротивставија на лошите реформи во образованието. Средношколскиот пленум во Струга денеска организираше протестен марш ...

Средношколците со протестен марш против полагањето математика

Република - 19.03.2015

Средношколци од неколку училишта во Скопје денеска протестираа поради задолжителното полагање на математика во државната матура. Тие се собраа пред фонтаната во Градскиот парк, од каде го продолжија протестниот марш пред Министерството за ...

Средношколски марш во 12 часот

Sky - 19.03.2015

Средношклоците денеска во 12 часот ќе протстираат во повеќе градови низ Македонија против, како што велат, лошите реформи во образованието. Маршот во Скопје ќе почне кај фонтаната во Градски парк, а ќе заврши пред Министерството за образование.

Средношколците утре ќе маршираат во Скопје, Велес, Струга, Неготино, Кавадарци и Куманово

Канал 77 - 19.03.2015

Средношколци од Велес, Струга, Скопје, Куманово, Кавадарци и Неготино најавија за утре протестни маршови во своите градови против задолжителното полагање на математика на матура и начинот на полагање на екстерното тестирање.

Денеска протест на средношколците низ Македонија

Фактор - 19.03.2015

Денска Средношколците ќе искочат на протестен марш во повеќе градови низ Македонија и ќе кажат стоп за лошите реформи во средното образование. И покрај притисоците од наставниците и родителите, тие ги повикуваат сите да им дадат поддршка.

Средношколците на протест против лошите реформи во образованието

Тера - 19.03.2015

Средношолците од неколку училишта во Скопје во четврток напладне излегоа на протестен марш против, како што велат, лошите реформи во образование. Протестот започна на пладне од градскиот парк, а завршно место е Министерството за образование и наука.

Средношколскиот марш заврши: Баталете ги политичките партии, ние сме вашата закана!

Локално - 19.03.2015

Со инспиративен говор на средношколката Евгенија Јанакиеска од гимназијата „Раде Јовчевски Корчагин“, заврши средношколскиот марш пред Министерството за образование, на кој учествуваа неколку илјади ученици и нивни поддржувачи.

Средношколците денеска на улица

Локално - 19.03.2015

Средношколците од повеќе градови низ земјава денеска излегуваат на улица. Најмасовно се очекува да маршираат во Скопје, против, според нив, лошите реформи во средното образование. Пред протестот средночколците велат дека се засилуваат притисоците во ...

Средношколците на протести

Тера - 19.03.2015

Средношколците од неколку градови во Македонија во четврток излегуваат на протест против, како што велат, лошите реформи во образованието. Тие бараат враќање на стариот концепт на матура и мирување на законот за екстерно тестирање.

Средношколците на улица: „НЕ“ за новиот концепт на државна матура!

Фактор - 19.03.2015

Како што најавија за денеска, толпа средношколци излегоа на улиците во главниот град и ширум земјава да кажат „НЕ“ за новиот концепт на државна матура! Со транспаренти во раце „Стоп за лошите реформи“, „Мамо зошто не ме роди година порано“, „Не за ...

Средношколците маршираат во Скопје, Велес, Струга, Неготино, Кавадарци и Куманово

МК News - 19.03.2015

Средношколци од Велес, Струга, Скопје, Куманово, Кавадарци и Неготино најавија за утре протестни маршови во своите градови против задолжителното полагање на математика на матура и начинот на полагање на екстерното тестирање.

Во Велес ги заклучиле вратите за да не се протестира – средношколците излегувале од прозорци

Либертас - 19.03.2015

На еден час пред најавениот протестен марш на средношколците во Велес, во некои велешки средни училишта се заклучувале вратите за да се спречи протестот, информира Средношколски пленум. – Професорите, особено директорите се закануваа дека секој што ...

Во Велес ги заклучиле вратите – средношколците излегувале преку прозорци

Бриф - 19.03.2015

– Професорите, особено директорите се закануваа дека секој што ќе излезе на марш ќе биде казнет, ќе има укор, нема да присуствува на средношколските забави и слично. Поединци, членови на пленумот беа повикувани во директорските канцеларии, беа ...

Саботиран маршот на штипските средношколци?

Либертас - 19.03.2015

Телефонски повик го одложил протестот на штипските средношколци најавен за денеска. Според информацијата што ја објави агенцијата Мета , за време на собирањето на средношколците некој им се јавил на телефон и им кажал дека се одлагаат сите ...

Стотици средношколци маршираат против лошите реформи

Локално - 19.03.2015

Со паролите „Шу праите со нашето образование“, „Стоп за лошите реформи“ стотици средношколци, матуранти, родители и нивни поддржувачи се собраа кај Фонтаната во Градскиот парк и тргнаа на марш кон Министерството за образование и наука.

Протест на средношколците против новиот модел на матура

Канал 77 - 19.03.2015

Во моментот стотици средношколци се собираат во Градскиот парк во Скопје, од каде што ќе тргне маршот против новиот модел на државната матура, кој вклучува и задолжително полагање на математика.

Дождот го расипа протестот на матурантите

Kumanovo News - 19.03.2015

Дождот го растури протестот на матурантите, кои денеска требаше да се соберат пред канцелариите на Министерството за образование во Куманово. Учениците тргнаа од пред Гимназијата “Гоце Делчев“, стигнаа до Градскиот плоштад, и откако почна да врне се ...

(Фото) По студентите и средношколците кажаа НЕ на реформите во образованието

еМагазин - 19.03.2015

Голем број на средношколци денеска во Скопје, а и во Велес и Кавадарци, протестираа како што велат против лошите реформи во образованието. Средношколците протестираат против измени во концептот на полагање државна матура, со кои се предвидува ...

(ВИДЕО – ФОТО) Средношколците маршираат: „Фати не за уво, внеси не на екстерно“

Локално - 19.03.2015

Стотици средношколци од пред фонтаната „Лотус“ во Градскот парк во Скопје, го почнаа маршот против задолжително полагање на математика за државна матура. Најмногу средношколци има од гимназиите „Орце Николов“ и од „Никола Карев“, како и од Средното ...

ФОТО: Средношколците денеска маршираат

Sky - 19.03.2015

Средношколците од пред фонтаната во Градскот парк во Скопје го почнаа протестниот парш против задолжително полагање на математика за државна матура. фото Мета.мк Тие носат транспаренти: „Шу матура“, „Шу прајте со нашето образование“, „Фати не за ...

Притисоци и закани за средношколците, маршот се помасовен

Локално - 19.03.2015

Матурантите, средношколците, придружени од нивните професори се помасовно маршираат кон Министерството за образование и наука. Тие скандираат „Сакаме избор“ и „Доста беше молк“. На раскрсниците ги пречекуваат нивните соученици од разни средни ...

Средношколци до средношколци:  не подлегнувајте на притисоци и закани!

Фактор - 19.03.2015

Се стега обрачот околу учениците. Закани, притисоци, јавувања -велат учениците стигнуваат од сите страни, но тие остануваат на ставот против според нив, лошите реформи во образованието. Средношколците денеска се обединети како никогаш до сега и ...

ФОТО: И покрај заканите, средношколците маршираат низ Скопје – „Стоп за лошите реформи!“

Либертас - 19.03.2015

Голем број средношколци се собраат во Градскиот парк на најавениот голем протест поради новиот концепт на државната матура кој се воведува од оваа учебна година, пренесе Радио МОФ . Како што јавува репортерката на Радио МОФ, дел од учениците се ...

УМС на ВМРО-НП: Образовните институции да не го кршат Уставот

Бриф - 19.03.2015

Соопштение на Унија на млади сили на ВМРО-Народна партија, Општински комитет – Тетово: Општинскиот комитет на Унијата на млади сили на ВМРО-Народна партија од Тетово внимателно ја следи ситуацијата со протестите на средношколците и упатува целосна ...

Македонци и Албанци – сплотени на денешниот протест на матурантите (видео и галерија)

Кумановски м. - 19.03.2015

Под слоганот ”Стоп за лошите реформи”, точно напладне, кумановските матуранти од Гимназијата ”Гоце Делчев”, и ”Сами Фрашери”, денес излегоа на протест низ улиците на Куманово, во знак на протест за воведување математика во државна матура.

(ФОТО) Стоп за лошите реформи – средношколците маршираат низ Скопје

Бриф - 19.03.2015

Голем број средношколци се собраат во Градскиот парк на најавениот голем протест поради новиот концепт на државната матура кој се воведува од оваа учебна година, пренесе Радио МОФ. Како што јавува репортерката на Радио МОФ, дел од учениците се жалат ...

ВМРО-НП: Им се заканувале на средношколците, но и на нивните родители

Локално - 19.03.2015

Загрижени сме поради континуираната црна кампања насочена кон Средношколскиот пленум, кој е и организатор на средношколските протести. По поплаки од некои ученици и нивните родители дознаваме дека вчера во неколку средни училишта од Тетово ...

Битолските средношколци ќе маршираат во вторник

Локално - 19.03.2015

Средношколски пленум организира марш против лошите реформи во средното образование во вторник, 24 март, во 12 часот пред средното медицинско училиште „Д-р Јован Калаузи“ во Битола. Средношколскиот пленум има две барања – укинување на екстерното ...

Маршираат средношколците во Кавадарци

Канал 77 - 19.03.2015

Средношколците од Кавадарци и денеска излегоа на протестен марш незадоволни од новиот концепт на државната матура со кој сите матуранти ќе треба да го полагаат предметот математика. Средношколците се собраа кај гимназијата „Добри Даскалов“, по што ...

ФОТО: Армија од специјалци ги чекаше средношколците пред Министерството за образование

Либертас - 19.03.2015

Читател на Либертас ни испрати фотографија на која се гледа како полицијата се спремаше за средношколците и нивниот марш од Градскиот парк до Министерството за образование. Во непосредна близина на министерството беа распоредени специјални полициски ...

ВИДЕО - ГИ ИМА ИЛЈАДНИЦИ: Врие од средношколци по улиците - сите се кренаа на нозе против лошите реформи во ...

Sky - 19.03.2015

Матурантите и средношколците, масовно маршираат по улиците на Скопје и се движат кон Министерството за образование и наука, јави А1он.мк ,. Тие скандираат „Сакаме избор“ и „Доста беше молк“ „Стоп за лошите реформи“, пишува порталот ...

Средношколци протестираат, но математика ќе се полага

Н.Македонија - 19.03.2015

Стотина средношколци вчера го искажаа својот револт на плоштадот во Тетово од, како што велат, новиот концепт на полагање на државната матура и екстерното тестирање НОВИНИТЕ ЗА МАТУРА СЕ НАЈАВЕНИ УШТЕ ПРЕД ГОДИНА И ПОЛ Тие бараат да не се полага ...

Средношколците порачаа дека не се сите математичари

Н.Македонија - 19.03.2015

Учениците не сакаат да полагаат математика како дел од државната матура и не сакаат да полагаат екстерни тестови ПРОТЕСТ ПРОТИВ ПОЛАГАЊЕ ЕКСТЕРНО И МАТЕМАТИКА „Мамо, зошто не ме роди една година порано?“, „Не сме сите математичари, министре, ...

Средношколците со протестен марш против полагањето математика

Lider - 19.03.2015

Средношколци од неколку училишта во Скопје денеска протестираа поради задолжителното полагање на математика во државната матура. Тие се собраа пред фонтаната во Градскиот парк, од каде го продолжија протестниот марш пред Министерството за ...

Хелсиншки: Се поткупуваат и уценуваат средношколци за да не излезат на утрешниот протест!

Фокус - 18.03.2015

Од комитетот истакнуваат дека до нив се обратиле и средношколци од Ресен кои биле мета на закани со насилство, обиди за поткуп и вршење притисок преку родителите. На само еден ден пред почетокот на средношколските протестите во неколку градови низ ...

Дополнителни часови по математика во средните училишта

Канал5 - 18.03.2015

Средните училишта во рамките на второто полугодие, конципираа дополнителна настава по Математика која согласно новиот модел на државната матура од годинава станува задолжителен предмет. Во Скопската гимназија Јосип Броз Тито три пати неделно се ...

Средношколски пленум: Засилени притисоци на ден пред протестниот марш

24 Вести - 18.03.2015

Средношколците од повеќе градови низ земјава утре излегуваат на улица. Најмасовно се очекува да маршираат во Скопје, против според нив лошите реформи во средното образование. На ден пред протестниот марш велат се засилуваат притисоците во сите ...

Притисоци пред утрешниот протестен марш на средношколците

Фокус - 18.03.2015

Средношколците од Средношколскиот пленум се жалат дека врз нив, но и врз нивните семејства се вршат притисоци пред утрешните протестни маршови кои се закажани во повеќе градови низ Македонија.

Хeлесиншки комитет: Прекршени правата на средношколците

Нова ТВ - 18.03.2015

На само еден ден пред почетокот на средношколските протестите во неколку градови низ Македонија и пред големиот протест најавен за 19.03.2015, четврток во Скопје, повторно осамнаа летоци со содржина која има за цел да ги обесхрабри младите слободно ...

ЦИВИЛ ги осудува црната кампања и притисокот против учениците

+инфо - 18.03.2015

ЦИВИЛ најостро го осудува притисокот и црната кампања која се води против учениците од средните училишта. Во нивната реакција, тие пишуваат дека правото на протест е неприкосновено и заштитено со Устав и закон.

Утре средношколците на марш против новите матурски испити

МКД - 18.03.2015

Скопските средношколци утре ќе одржат генерален протест пред Министерството за образование и наука. Тие чекаа на одговор од МОН на нивните барања за запирање на новиот концепт на државната матура.

И велешките средношколци ќе маршираат утре

+инфо - 18.03.2015

И Средношколски пленум од Велес ќе се приклучи на протестните маршови на средношколците против измените во образованието, кои според младите се многу штетни. Одлуката велешките средношколци ја донеле вчеравечер, и тие утре ќе маршираат во центарот ...

Велешките средношколци се приклучуваат на маршот

Телеграф - 18.03.2015

Мирен марш најави Средношколскиот пленум, кој треба да се одржи в четврток Велешките средношколци одлучија да се приклучат на протестниот марш кој е најавен за в четврток, информираат од Пленумот во Велес.

Хелсиншки: Нови закани и непристојни предлози за средношколците

А1 On - 18.03.2015

„На само еден ден пред почетокот на средношколските протестите во неколку градови низ Македонија и пред големиот протест најавен за 19.03.2015, четврток во Скопје, повторно осамнаа летоци со содржина која има за цел да ги обесхрабри младите слободно ...

Хелсиншки комитет го поддржува Средношколски пленум и нуди правна помош

+инфо - 18.03.2015

Хелсиншкиот комитет за човекови права даде поддршка на средношколскиот пленум и ги охрабрува младите слободно да си го изразат своето мислење и ги осудува оние кои со помош на летоците сакаат да ги обесхрабрат средношколците пред утрешниот протест.

[Фото] Средношколците од Тетово маршираат против задолжителната математика

Радио МОФ - 18.03.2015

Неколку стотини средношколци излегоа на плоштадот во Тетово на марш против новиот концепт на полагање на државната матура и екстерното тестирање. Протестираат средношколците од економското училиште „8 Септември“, гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“, од ...

Хелсиншки: Летоците се обид да се дефокусира незадоволството на средношколците

Радио МОФ - 18.03.2015

Хелсиншкиот комитет за човекови права повторно излезе со реакција за новопоставените летоци во Скопје и Неготино во кои учениците кои протестираат се поврзани со претставници на партиите во опозиција.

Цивил е згрозен од гнасната кампања против средношколците

А1 On - 18.03.2015

ЦИВИЛ најостро го осудува притисокот и црната кампања која се води против учениците од средните училишта. „Правото на протест е неприкосновено и заштитено со Устав и закон! Згрозени сме од вулгарноста и незамисливо ниското морално ниво на оние што ...

Средношколски марш против лоши реформи

Р.С.Европа - 18.03.2015

Протестен марш низ неколку градови во земјава најавуваат за утре од Средношколскиот пленум. Од Наставничкиот пленум најавуваат и заеднички протест. Средношколците утре ќе одржат протестен марш низ неколку градови во земјава со цел да се стави крај, ...

(ВИДЕО) Средношколски марш во Неготино

А1 On - 18.03.2015

Неколку стотици средношколци излегоа на протестен марш во Неготино против новиот концепт на полагање на државната матура и екстерното тестирање. Учениците се жалат на притисоци од страна на професори кои, како што велат, им забрануваат да одат на ...

Цивил е згрозен од гнасната кампања против средношколците

Нова ТВ - 18.03.2015

Невладината организација „ЦИВИЛ“ најостро го осудува притисокот и црната кампања која се води против учениците од средните училишта. Од невладината потенцираат дека правото на протест е неприкосновено и заштитено со Устав и закон.

[Фото] И средношколците во Ресен и Неготино излегоа на марш

Радио МОФ - 18.03.2015

Средношколците во Ресен и Неготино денеска излегоа на марш против задолжителното полагање на математика на државна матура и екстерното тестирање. Со тоа им се приклучија на своите соученици од неколку градови во државата.

ГАЛЕРИЈА И средношколците во Неготино на протест против експериментите

+инфо - 18.03.2015

Во големиот бран протести на средношколците против измените во образованието, денеска се приклучија и средношколците во Неготино. Тие во дел од големата протестна акција на средношколски пленум побараа да се врати стариот концпет на матура и да се ...

Протест на средношколците од Македонска Каменица: Стоп за реформите, НЕ за математика!

А1 On - 18.03.2015

Средношколскиот пленум од СОУ „Миле Јаневски-Џингар” Македонска Каменица, организира мирен протестен марш против воведување на математиката како задолжителен предмет при полагање на матура.

Тетово: Се праќале пораки средношколците да не се појавуваат на денешниот марш

Нова ТВ - 18.03.2015

Притисоците кон средношколците да не се појавуваат на маршевите против реформите во средното образование не престануваат. Непосредно пред маршот кој денеска на пладне се одржа во Тетово, ученици од тетовското средно економско училиште „8 Септември“ ...

Средношколци: Имаме закани и кон родителите и кон нас

Нова ТВ - 18.03.2015

Во екот на средношколските маршеви низ земјава, учениците остануваат на ставот дека измените на концептот за државна матура се лоши реформи. Сите средношколци кои се соочуваат со притисоци треба до надлежните тоа да го пријават, велат во Студиото на ...

Цивил е згрозен од гнасната кампања против средношколците

Радио МОФ - 18.03.2015

Цивил најостро го осудува притисокот и црната кампања која се води против учениците од средните училишта иако правото на протест е неприкосновено и заштитено со Устав и закон. Од Цивил соопштија дека до нив пристигнале информации од Средношколскиот ...

Задолжителната математика во државната матура создава подобри студенти и професионалци

Сител - 18.03.2015

Математиката е основа на сите науки, можеби и најважниот предмет во образованието кој го потикнува логичкото размислување и заклучување тврдат академските професори. Сметаат дека најдобите стучњаци и во општествените обалсти се одлични математичари.

Математиката неопходна за полесно до вработување

МРТ - 18.03.2015

Оправдан е потегот математиката да се полага во државната матура, смета деканот на Технолошко- металуршкиот факултет. Вели дека ова е основа на знаењето кое е потребно при вработувањето. Анализите веќе покажаа дека полесно до работа доаѓаат оние што ...

Притисоци за протестот на тетовските средношколци

А1 On - 18.03.2015

„Стоп за екстерното тестирање“ и „Не за полагање математика“ порачаа попладнево тетовските средношколци на маршот кој „Средношколски пленум“ го организира поради новиот начин на полагање државна матура. На маршот поддршка му дадоа околу 200 ученици.

Поддршка за другарите од Ресен и од Неготино

+инфо - 18.03.2015

Средношколскиот пленум во Битола ги поздравува нивните другари од Ресен и од Неготино кои денеска со марш јасно и гласно го кажаа нивниот став за екстерното тестирање на учениците. Средношколскиот пленум - Битола, на пленум одлучи дека исто така ќе ...

Средношколците утре ќе маршираат во Скопје, Велес, Струга, Куманово, Кавадарци, Неготино

Радио МОФ - 18.03.2015

Средношколци од Велес, Струга, Скопје, Куманово, Кавадарци и Неготино најавија за утре протестни маршови во своите градови против задолжителното полагање на математика на матура и начинот на полагање на екстерното тестирање.

Средношколци утре ќе маршираат против лошите реформи

Sky - 18.03.2015

Утре напладне ќе се одржи првиот средношколски марш поради, како што велат од „Средношколски пленум“, лошите реформи во образованието, кои го вклучуваат новиот начин на државна матура и екстерното тестирање.

СРЕДНОШКОЛЦИТЕ ВО РЕСЕН НА НОЗЕ: Стоп за лошите реформи во образованието

Sky - 18.03.2015

Ресенските средношколци денеска на протестен марш го искажаа своето незадоволство од новите законски измени кои налагаат задолжителното полагање на математика на државна матура и екстерното тестирање.

Средношколците по стапките на студентите: Утре протести

еМагазин - 18.03.2015

За утре, точно напладне, под слоганот „Стоп за лошите реформи во средното образование", е закажан нов средношколски марш, соопшти Средношколски пленум. Маршот ќе тргне од Градскиот парк во Скопје, од местото кај фонтаната, а ќе заврши пред ...

И велешките средношколци утре на протестен марш

Локално - 18.03.2015

И Средношколски пленум од Велес ќе се приклучи на протестните маршови на средношколците против измените во образованието, кои според младите се многу штетни. Одлуката велешките средношколци ја донеле вчеравечер, и тие утре ќе маршираат во центарот ...

Хелсиншки комитет: Нови закани за средношколците, ги повикуваме родителите да поднесат кривични пријави

Либертас - 18.03.2015

„На само еден ден пред почетокот на средношколските протестите во неколку градови низ Македонија и пред големиот протест најавен за 19.03.2015, четврток во Скопје, повторно осамнаа летоци со содржина која има за цел да ги обесхрабри младите слободно ...

Притисоци за протестот на тетовските средношколци

Локално - 18.03.2015

„Стоп за екстерното тестирање“ и „Не за полагање математика“ порачаа попладнево тетовските средношколци на маршот кој „Средношколски пленум“ го организира поради новиот начин на полагање државна матура. На маршот поддршка му дадоа околу 200 ученици.

Матурантите од Куманово повторно на протести

Kumanovo News - 18.03.2015

Средношколскиот пленум од Куманово утре во 12 часот ќе организира протест пред подрачното Министерството за образование и наука во Куманово. Матурантите се револтирани затоа што немаат одговор од надлежните за нивното барање математиката да не биде ...

Притисоци за протестот на тетовските средношколци

Sky - 18.03.2015

„Стоп за екстерното тестирање“ и „Не за полагање математика“ порачаа попладнево тетовските средношколци на маршот кој „Средношколски пленум“ го организира поради новиот начин на полагање државна матура. На маршот поддршка му дадоа околу 200 ученици.

Тетовските средношколци протестираа против екстерното и државната матура

Канал 77 - 18.03.2015

Неколку стотини средношколци од повеќе средни училишта во градот со протестен марш од градскиот плоштад до просториите на бирото за развој на образованието во објектот на Народниот универзитет побараа од надлежните укинување на екстерното оценување ...

Хелсиншки комитет: Летоците се во манирот на негативната пропаганда

Sky - 18.03.2015

Само еден ден пред почетокот на средношколските протести во неколку градови низ Македонија и пред големиот протест најавен за 19 март 2015 година, четврток, во Скопје, повторно осамнаа летоци со содржина која има цел да ги обесхрабри младите ...

Средношколски марш во Велес – четврток од 12:15

Либертас - 18.03.2015

По долги консултации и договори и велешките средношколци одлучија да им се придружат на останатите ученици од другите градови со одржување на протестен марш на 19 март (четврток). Собирна дестинација е повторно киоск „Авона” во 12.15 часот, ...

Точно на пладне средношколски маршеви во повеќе градови

Либертас - 18.03.2015

Ви го пренесуваме повикот на Средношколскиот пленум за марш во Скопје: Драги наши соученици, родители, професори и поранешни средношколци. Ве повикуваме на првиот средношколски марш кој ќе се одржи на 19.03.2015 (четврток) и ќе започне во 12 ч.

Утре ќе маршираат и средношколците од Велес

Канал 77 - 18.03.2015

И Средношколски пленум од Велес ќе се приклучи на протестните маршови на средношколците против измените во образованието, кои според младите се многу штетни. Одлуката велешките средношколци ја донеле вчеравечер, и тие утре ќе маршираат во центарот ...

Средношколците од Велес се приклучуваат на протестните маршови

Фактор - 18.03.2015

Утре Средношколскиот пленум од Велес ќе се приклучи на протестните маршови на средношколците против измените во образованието. Велешките средношколци донеле одлука вчеравечер, и тие утре ќе маршираат во центарот на Велес.

(ВИДЕО) Средношколски протести во Неготино

Бриф - 18.03.2015

Средношколскиот Одбор од Неготино организира мирен протестен марш заради неисполнети барања од страна на Министерството за Образование и Наука. – Нашата борба за подобро образование и подобро утре, нема да успеат да ја задушат – порачаа младите ...

Средношколски протести најавени неделава во цела Македонија

24 Вести - 17.03.2015

Средношколски маршеви ќе се одржат неделава во поголем број градови низ земјата, а в четврток во 12 часот и во Скопје. Скопскиот марш ќе тргне од градски парк и ќе се движи кон Министерството за образование.

Средношколци побараа мирување на новиот концепт на матура

Дневник - 17.03.2015

Скопските средношколци утре ќе одржат генерален протест пред Министерството за образование и наука незадоволни од тоа што од таму немаат никаков одговор за нивните барања да биде стопиран новиот концепт за државната матура, кој прв пат треба да се ...

Средношколците од Битола излегуваат на марш наредната недела

Фокус - 17.03.2015

Точниот датум не беше прецизиран на синоќешниот состанок, но учениците се договорија маршот да се одржи во работен ден Средношколците наредната недела ќе излезат на марш, поради незадоволството од реформите во средното образование и игнорирањето на ...

Средношколски марш во Скопје во четврток

Фокус - 17.03.2015

Учениците повикуваат да се соберат во што поголем број, со цел да се искаже нивниот револт кон лошите реформи Средношколски маршеви ќе се одржат неделава во поголем број градови низ земјата, а во четврток во 12 часот и во Скопје.

ФОТО: Нови плакати за оцрнување на Средношколскиот пленум

Радио МОФ - 17.03.2015

Флаери и плакати на кои лажно е потпишан Средношколски пленум повторно се делеа низ средните училишта. Овојпат на тапет се средношколците од Скопје и Неготино кои до редакцијата на Радио МОФ испратија фотографии од плакатите на кои налетаа утрово во ...

Средношколците ќе маршираат против лошите реформи во образованието

Макфакс - 17.03.2015

Средношколците од повеќе училишта во земјава, во петок, ќе излезат на мирен марш, под мотото „Стоп за лошите реформи во средното образование“. Маршот ќе почне кај Градскиот парк, а ќе заврши пред Министерството за образование и наука.

Средношколскиот Пленум од утре започнува со маршеви и протести низ земјава

Факултети - 17.03.2015

Средношколскиот Пленум од утре започнува со маршеви и протести низ земјава во знак на револт од лошите образовни реформи кои го вклучуваат и новиот начин на државна матура и екстерното тестирање, под мотото „Стоп за лошите реформи во образованието“.

Непосредно пред најавените маршеви, средношколците се соочуваат со притисоци

Нова ТВ - 17.03.2015

Во очи на маршовите, кои следуваат до крајот на тековната недела во речиси сите градови на нашата земја, учениците кои се дел од Средношколскиот Пленум се соочуваат со силни и морбидни притисоци и закани.

Средношколците ќе маршираат со став и без страв

+инфо - 17.03.2015

Средношколскиот пленум од утре започнува со маршеви и протести низ целата земја во знак на револт од лошите образовни реформи кои вклучуваат и нов начин на државна матура и екстерното тестирање.

Средношколски пленум: Се закануваат со бркање од работа на родители ако протестираме

А1 On - 17.03.2015

Средношколскиот пленум се пожали дека се под силни притисоци по највата дека ќе се организираат маршови низ градовите против задолжителното полагање математика. Притисоците да не се маршира биле најизразени во Ресен, Струга, Кавадарци, Штип и ...

Средношколците тврдат дека се под притисоци да не го одржат маршот

Макфакс - 17.03.2015

Со силни и морбидни закани се соочуваат учениците, тврдат од Средношколкиот пленум, да не го одржат најавениот марш во петок. „Заканите се однесуваат на нивното излегување на маршовите и собирите под организација на Пленумот, а се одразуваат со ...

[Галерија] Бојкот на настава и марш против задолжителната математика во Кавадарци

Радио МОФ - 17.03.2015

Голем број средношколци од гимназијата „Таки Даскалов“ и средните стручни училишта во Кaвадарци, денеска повторно излегоа на улиците да маршираат против задолжителното полагање математика на матура и начинот на полагање на екстерното тестирање.

Со плакати со лажни потписи и пиштоли против Средношколски пленум

+инфо - 17.03.2015

Насилство, лаги за санкции во училиштата каде што учат, закани за неодење на екскурзии, бркање од работа на нивните родители, кинење плакати со информации околу маршовите, создавање црна контракампања....

Средношколски пленум: Најголеми се притисоците против протестите во Ресен, Струга, Кавадарци, Штип и Крушево

МКД - 17.03.2015

По најавените протести за неделава во сите градови на Македонија, учениците кои се дел од Средношколскиот пленум се соочуваат со закани дури и од професорите, соопштуваат пленумци. „Заканите се однесуваат на нивното излегување на маршовите и ...

Македонија: По студентите, на улични маршеви излегуваат средношколците

Глас на Америка - 17.03.2015

Протести се планирани покрај Скопје и во Струга, Струмица, Кочани, Неготино и Ресен. По примерот на студентите и средношколците решија да излезат на протести против ектерното испитување. Утре Средношколскиот пленум повика на марш во Тетово, а за ...

Се упростува полагањето на државната матура

Алфа - 17.03.2015

Нема веќе полагање државна матура по 4 часа. Од оваа учебна година, предметите ќе се поделат во два дела - есејот по интерниот предмет, матурантите ќе го полагаат писмено, а прашањата од екстерното, електронски.

Заклучиле врата од училиште во Кавадарци, за учениците да не излезат на протест

Нова ТВ - 17.03.2015

Влезната врата од средното индустриско училиште Киро Спанџов – Брко од Кавадарци минатата среда била заклучена за време на средношколски марш, се со цел учениците да не се појават на организираниот марш против екстерното тестирање, тврдат за Нова од ...

Средношколците во четврток ќе одржат протестен марш до МОН

Нова ТВ - 17.03.2015

Револтирани од реформите во средното образование, средношколците неделава ќе одржат маршеви во повеќе градови низ земјата, а во четврток во 12 часот и во Скопје. Скопскиот марш ќе тргне од Градски парк - фонтана и ќе се движи кон Министерството за ...

Нов средношколски марш во четврток во Скопје

Нова ТВ - 17.03.2015

Со наслов „Стоп за лошите реформи во средното образование“, во четврток (19 март) напладне ќе се одржи нов средношколски марш на скопските ученици.Маршот, информираат од Средношколски пленум, ќе започне кај фонтаната во Градски парк, а ќе заврши ...

Средношколците во Скопје ќе протестираат во четврток

А1 On - 17.03.2015

Маршеви на средношкоците се одржуваа во повеќе градови, а во четврток во 12 часот и во Скопје. Маршот ќе тргне од Градски парк – фонтана и ќе се движи кон Министерството за образование. Учениците повикуваат да се соберат во што поголем број со цел ...

Средношколците ќе маршираат против лошите реформи во образованието

Кајгана - 17.03.2015

Средношколците од повеќе училишта во земјава, во петок, ќе излезат на мирен марш, под мотото „Стоп за лошите реформи во средното образование“. Маршот ќе почне кај Градскиот парк, а ќе заврши пред Министерството за образование и наука.

Во Кавадарци заклучиле врата од училиште, за учениците да не излезат на протест?

+инфо - 17.03.2015

Влезната врата од средното индустриско училиште „Киро Спанџов – Брко“ од Кавадарци минатата среда била заклучена за време на средношколски марш, се со цел учениците да не се појават на организираниот марш против екстерното тестирање, пишува НОВА ...

Средношколски марш и во Скопје, Струмица, Кочани и Ресен

Факултети - 17.03.2015

Во четврток средношколците одат на марш против лошите реформи во средното образование во земјава. Откако средношколците во Битола, Струга и Тетово официјално најавија средношколски маршеви, средношколците од Скопје, Струмица, Кочани и Ресен синоќа ...

Средношколски марш во Скопје во четврток

+инфо - 17.03.2015

Првиот средношколски марш ќе се одржи во поголем број градови низ државата, а во четврток во 12 часот ќе тргне од Градски парк - фонтана во Скопје кон Министерството за образование. Учениците повикуваат да се соберат во што поголем број со цел да се ...

Анкета на Средношколски пленум

+инфо - 17.03.2015

Средношколскиот пленум Велес прави анкета меѓу средношколците со неколку прашања поврзани со државната матура. Меѓу прашањата се „Дали се согласувате со тоа матурантите да полагаат математика како задожителен втор предмет за полагање на матура?“, ...

ГАЛЕРИЈА Герила акција на битолските средношколци

+инфо - 17.03.2015

Средношколскиот пленум од Битола организираше герила акција низ средните училишта, праќајки ги пораките преку плакати кои ги лепеа низ училиштата во ...

Битолските средношколци се договорија – излегуваат на марш идната седмица

Радио МОФ - 17.03.2015

На вториот Средношколски пленум во Битола кој синоќа се одржа пред вратите на гимназијата „Таки Даскало“ едногласно е донесена одлука следната недела средношколците во Битола да излезат на марш поради незадоволството од реформите во средното ...

Пленумот од Велес ги анкетира средношколците

Нова ТВ - 17.03.2015

Дали се согласувате со тоа матурантите да полагаат математика како задожителен втор предмет за полагање на матура? Дали сметате дека новата измена во поглед на екстерното тестирање (укинување на казни/награди за професорите) е паметна реформа?.

Нов средношколски марш во четврток во Скопје

Радио МОФ - 17.03.2015

Со наслов „Стоп за лошите реформи во средното образование“, во четврток (19 март) напладне ќе се одржи нов средношколски марш на скопските ученици.Маршот, информираат од Средношколски пленум, ќе започне кај фонтаната во Градски парк, а ќе заврши ...

Средношколскиот пленум повика на марш против владините реформи

МКД - 17.03.2015

За четврток, точно напладно, под слоганот „Стоп за лошите реформи во средното образование", е закажен нов средношколски марш, соопшти Средношколски пленум. Маршот ќе тргне од Градскиот парк, од местото кај фонтаната, а ќе заврши пред Министерството ...

ГАЛЕРИЈА Министре, јави се на овој број....

+инфо - 17.03.2015

Протест на средношколците денеска се одржа во Кавадарци. Учениците бараат математиката да не биде задолжителен предмет на државната матура. Протестот се одржа под мотото „Стоп за лошите реформи во образованието“.

Средношколците најавија мирен протестен марш в четврток

Телеграф - 17.03.2015

Бараме враќање на стариот концепт на матура и мирување на законот за екстерно тестирање, велат од Средношколскиот пленум Под мотото „Стоп за лошите реформи во средното образование“ средношколци од повеќе училишта во земјава ќе одржат нов мирен марш, ...

Точно напладне во четврток – кумановските матуранти ќе протестираат пред МОН во Куманово

Кумановски м. - 17.03.2015

На денешниот состанок на Интерниот Средношколски Пленум во Куманово, средношколците ги договорија деталите околу претстојниот протест во четврток. Имено, протестот ќе ја има истата агенда како и претходните четири, но, овој пат, средношколците велат ...

Средношколци ќе маршираат в четврток

Sky - 17.03.2015

В четврток, во 12 часот, ќе се одржи нов средношколски марш на скопските ученици. Маршот, како што информираат од „Средношколски пленум“, ќе почне кај фонтаната во Градски парк, а ќе заврши пред МОН.

Притисок врз средношколците во обид да се спречат протестите

Бриф - 17.03.2015

После најавата од страна на Средношколски пленум за организирање на Средношколски маршеви во неколку градови оваа недела, започнаа и притисоците кон членовите на средношколскиот пленум. Средношколци од Неготино се жалат дека во градот се делат ...

Протест на средношколци од Кавадарци: Став или страв, избираш сам!

Бриф - 17.03.2015

Средношколскиот Одбор од Кавадарци организира мирен протестен марш заради неисполнети барања од страна на Министерството за Образование и Наука. Собирот започна во дворот на гимназијата “Добри Даскалов” во 10:00 часот, а продолжи по улиците “Гоце ...

Кумановските средношколци и матуранти на протести во четврток

Кумановски м. - 17.03.2015

Средношколскиот Пленум на Македонија во кој интерно членуваат и средношколците од Куманово, денес пренесоа соопштение во кое информираат за претстојниот Средношколски Марш кој ќе се одржи во четврток (19 март) со старт закажан во 12 ч.

Средношколски марш во Скопје во четврток

Локално - 17.03.2015

Средношколски маршеви ќе се одржат неделава во поголем број градови низ земјата, а во четврток во 12 часот и во Скопје. Скопскиот марш ќе тргне од Градски парк – фонтана и ќе се движи кон Министерството за образование.

ФОТО: Продолжуваат заканите и безобразното и срамно оцрнување на Средношколскиот Пленум

Либертас - 17.03.2015

„Ја известуваме јавноста дека во очи маршовите кои следуваат до крајот на тековната недела во речиси сите градови на нашата земја, учениците кои се дел од Средношколскиот Пленум се соочуваат со силни и морбидни притисоци и закани“, велат од пленумот.

Средношколците во четврток излегуваат на марш

Фактор - 17.03.2015

Под мотото „СТОП ЗА ЛОШИТЕ РЕФОРМИ ВО СРЕДНОТО ОБРАЗОВАНИЕ“ средношколците повикуваат на првиот средношколски марш кој ќе се одржи во поголем број градови низ државата. „Да се собереме во што поголем број со цел да го искажеме нашиот револт кон ...

Средношколски пленум од Битола со марш против екстерното

Тера - 17.03.2015

И вториот средношколски пленум се случи под отворено небо но овој пат во дворот на средното општинско училиште Таки Даскало.Средношколци, наставници, родители и дел од претседателството на СОНК дојода да ги поддржат средношколците во нивната борба.

В четврток нов средношколски марш

Локално - 17.03.2015

Со мотото „Стоп за лошите реформи во средното образование“, во четврток (19 март) напладне ќе се одржи нов средношколски марш на скопските ученици. Маршот, информираат од Средношколски пленум, ќе започне кај фонтаната во Градски парк, а ќе заврши ...

Протест на средношколците од Кавадарци

Н.Македонија - 17.03.2015

Кавадаречките гимназијалци денеска испратија порака - СТОП ЗА ЛОШИТЕ РЕФОРМИ ВО СРЕДНОТО ОБРАЗОВАНИЕ Минатиот вторник на 11-ти март кавадаречките гимназијалци беа први кои на мирен протест со транспаренти излегоа да штрајкуваат и гласно кажаа НЕ за ...

Се поедноставува полагањето на државната матура

МРТ - 16.03.2015

д оваа учебна година, есејот и тестот по интерниот предмет, матурантите ќе го полагаат писмено, а прашањата од екстерните, електронски. Со поделба на тестот во два дена, учениците ќе можат да постигнат подобар резултат...

Средношколски марш и во Битола

Факултети - 16.03.2015

Денес во Битола се одржа вториот средношколски пленум на кој учениците се одлучија дека нивниот револт кон министерството за образование и екстерното ќе го искажат преку средношколски марш.

Герилска акција од средношколскиот пленум низ средните училишта во Битола

Факултети - 16.03.2015

Битолските средношколски пленумци вечерва спроведоја герилска акција низ средните училишта во градот. Преку нивните пораки тие ги поздравуваат директорите на средните училишта во Битола, со порака дека никој нема да ги спречи.

МОФ: Училиштата, професорите, родителите, институциите да застанат во одбрана на учениците

Радио МОФ - 16.03.2015

Откако за повеќе ученици кои се дел од Средношколскиот пленум во јавност осамнаа постери, каде со име и презиме се обвинети дека земале 10.000 денари за секој организиран протест, со реакција излезе Младински образовен форум, која ви ја пренесуваме ...

Средношколскиот Пленум повикува на Средношколски марш

Факултети - 16.03.2015

Незадоволството од лошите реформи во образованието се прошири и кај средношколците, па така, Средношколскиот пленум ќе организира марш во Тетово во среда на 18-ти март, објавија на својата фејсбук страна.

Средношколците в среда ќе маршираат и во Тетово

+инфо - 16.03.2015

Средношколците в среда (18 март) ќе маршираат против новиот концепт на државната матура со кој како задолжителен предмет се воведува Математика, против лошите реформи во средното образование, како и против екстерното тестирање.

Средношколцитe во среда ќе маршираат и во Тетово

Нова ТВ - 16.03.2015

Средношколците од Тетово во среда (18 март) преку марш ќе го искажат незадоволството од лошите реформи во средното образование, од екстерното тестирање и од измените за државната матура. Како што соопштува Средношколскиот пленум, собирно место за ...

Средношколски марш во Тетово и Струга

Радио МОФ - 16.03.2015

Средношколците најавуваат два марша поради против екстерното тестирање и новиот концепт на државната матура, во среда во Тетово, во четврток во Струга. Како што информираат од Средношколски пленум, во среда тетовските средношколци ќе маршираат од ...

Средношколците в среда ќе маршираат

Канал 77 - 16.03.2015

Тетовските средношколците в среда на 18-ти март, ќе маршираат против новиот концепт на државната матура со кој како задолжителен предмет се воведува Математика. Најавениот марш,исто така,е и против лошите реформи во средното образование, како и ...

Средношколците в среда ќе маршираат и во Тетово

Локално - 16.03.2015

Средношколците в среда (18 март) ќе маршираат против новиот концепт на државната матура со кој како задолжителен предмет се воведува Математика, против лошите реформи во средното образование, како и против екстерното тестирање.

КАКО децата ДА ЈА засакаат МАТЕМАТИКАТА ?

Канал 77 - 16.03.2015

Како што ние возрасните треба да бидеме мотивирани за да го дадеме нај доброто од себе, така е и со нашите деца. Тие не се ништо поразлични од нас возрасните. Ние како родители треба да се трудиме да ги мотивираме нашите деца.

Во четврток Средношколски марш во Струга

Фактор - 16.03.2015

Во четврток, 19-ти март, со почеток во 12:30 часот, пред Чаршиски Мост во Струга, ќе започне Средношколскиот марш. Маршот ќе продолжи по рутата – по кејовите – Мостот на Поезијата – назад до Чаршија.