TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сите детали: Стечајците може да поднесат барање за надомест од државата

еМагазин - 23.09.2017

Стечајните работници опфатени со новиот Закон за материјално обезбедување на невработени лица поради приватизација на претпријатијата со доминантна сопственост на државата може да поднесат барање со кое ќе користат месечен надомест.

АВРМ: Стечајците може да поднесат барање за надомест од државата

Канал5 - 22.09.2017

Стечајните работници опфатени со новиот Закон за материјално обезбедување на невработени лица поради приватизација на претпријатијата со доминантна сопственост на државата може да поднесат барање со кое ќе користат месечен надомест.

АВРМ: Стечајците може да поднесат барање за надомест од државата

+инфо - 22.09.2017

Надоместот може да го користат невработени на возраст од најмалку 52 години (жени) и 55 години (мажи) со најмалку 15 години стаж. Стечајните работници опфатени со новиот Закон за материјално обезбедување на невработени лица поради приватизација на ...

АВРМ: Стечајците може да поднесат барање за надомест од државата

Press24 - 22.09.2017

Стечајните работници опфатени со новиот Закон за материјално обезбедување на невработени лица поради приватизација на претпријатијата со доминантна сопственост на државата може да поднесат барање со кое ќе користат месечен надомест.

АВРМ: Стечајците може да поднесат барање за надомест од државата

Слободен Печат - 22.09.2017

Стечајните работници опфатени со новиот Закон за материјално обезбедување на невработени лица поради приватизација на претпријатијата со доминантна сопственост на државата може да поднесат барање со кое ќе користат месечен надомест.

АВРМ: Стечајците може да поднесат барање за надомест од државата

А1 On - 22.09.2017

Стечајните работници опфатени со новиот Закон за материјално обезбедување на невработени лица поради приватизација на претпријатијата со доминантна сопственост на државата може да поднесат барање со кое ќе користат месечен надомест.

АВРМ: Стечајците може да поднесат барање за надомест од државата

Кумановски м. - 22.09.2017

loading... Стечајните работници опфатени со новиот Закон за материјално обезбедување на невработени лица поради приватизација на претпријатијата со доминантна сопственост на државата може да поднесат барање со кое ќе користат месечен надомест.

АВРМ: Стечајците веќе може да поднесат барање за надомест од државата

Либертас - 22.09.2017

Стечајните работници опфатени со новиот Закон за материјално обезбедување на невработени лица поради приватизација на претпријатијата со доминантна сопственост на државата може да поднесат барање со кое ќе користат месечен надомест.

АВРМ: Стечајците можат да поднесат барање за надомест од државата...

Н.Македонија - 22.09.2017

АВРМ: Стечајците може да поднесат барање за надомест од државата Стечајните работници опфатени со новиот Закон за материјално обезбедување на невработени лица поради приватизација на претпријатијата со доминантна сопственост на државата може да ...

(ВИДЕО) Митрески: Ги спроведуваме клучните мерки, обештетени се стечајците, укината е радиодифузната такса

А1 On - 20.09.2017

„Владата предводена од СДСМ и парламентарното мнозинство ги решаваат долгогодишните проблеми во интерес на граѓаните. Со усвојувањето на Законот за стечајците, уште во првите сто дена го решаваме деценискиот проблем на работниците кои останале без ...

Митрески: Владата ги решава долгогодишните проблеми на граѓаните

Сител - 20.09.2017

Владата предводена од СДСМ и парламентарното мнозинство ги решаваат долгогодишните проблеми во интерес на граѓаните. Со усвојувањето на Законот за стечајците, уште во првите сто дена го решаваме деценискиот проблем на работниците кои останале без ...

Митрески: Се решаваат долгогодишните проблеми на граѓаните

Слободен Печат - 20.09.2017

Пратеникот Јован Митрески денес во Собранието на Република Македонија одржа прес-конференција во врска со новоизгласаните закони. Неговото обраќање го пренесуваме во целост: „Почитувани граѓани, Владата предводена од СДСМ и парламентарното ...

(ВИДЕО) Митрески: Владата ќе продолжи со спроведување на зацртаните мерки

Макфакс - 20.09.2017

Преку отворен и одговорен пристап во работата Владата ќе продолжи со спроведувањето на зацртаните мерки што носат економски напредок, повеќе пари кај граѓаните и квалитетен живот за сите, изјави Јован Митрески, пратеник во Собранието.

Митрески: Принципот на одговорна и услужна власт ќе се преслика и на локално ниво

+инфо - 20.09.2017

Тој најави дека парламентарното мнозинство ќе продолжи со зацртаните мерки за економски напредок и повеќе пари кај граѓаните. Со покачувањето на минималната плата, укинувањето на радиодифузната такса и усвојувањето на Законот за стечајците, ...

Кумановските стечајци задоволни од донесувањето на Законот за стечајци

А1 On - 20.09.2017

Кумановските стечајци од здружението „Унит“, на денешната прес-конференција го оценија како „спас за стечајците“, неодамна донесениот Закон за стечајци. Координаторот на здружението, Лилјана Георгиевска, изјави дека на ниво на држава со овој закон ...

Митрески: Ги спроведуваме клучните мерки, обештетени се стечајците, укината е радиодифузната такса

iPortal - 20.09.2017

Прес конференција, Јован Митрески, пратеник во Собранието на Република Македонија Скопје, 20.09.2017 Почитувани граѓани, Владата предводена од СДСМ и парламентарното мнозинство ги решаваат долгогодишните проблеми во интерес на граѓаните.

Митрески: Владата ќе продолжи со спроведување на зацртаните мерки

Точка - 20.09.2017

Преку отворен и одговорен пристап во работата Владата ќе продолжи со спроведувањето на зацртаните мерки што носат економски напредок, повеќе пари кај граѓаните и квалитетен живот за сите, изјави Јован Митрески, пратеник во Собранието.

Кумановските стечајци задоволни од донесувањето на Законот за стечајци

Кумановски м. - 20.09.2017

Кумановските стечајци од здружението „Унит“, на денешната прес-конференција го оценија како „спас за стечајците“, неодамна донесениот Закон за стечајци. Координаторот на здружението, Лилјана Георгиевска, изјави дека на ниво на држава со овој закон ...

Лилјана Георгиевска: Конечно спас за стечајците

Точка - 20.09.2017

Кумановските стечајци од здружението „Унит“ на денешната прес-конференција неодамна донесениот Закон за стечајци го оценија како „спас за стечајците“. Координаторот на здружението, Лилјана Георгиевска, изјави дека на ниво на држава со овој закон ...

Митрески: Принципот на одговорна и услужна власт ќе се преслика и на локално ниво

Либертас - 20.09.2017

Со покачувањето на минималната плата, укинувањето на радиодифузната такса и усвојувањето на Законот за стечајците, парламентарното мнозинство од СДСМ и Владата продолжуваат да работат одговорно, отчетно и во интерес на граѓаните, порача пратеникот ...

Собранието го донесе Законот за стечајни работници

Телма - 19.09.2017

Собранието на Република Македонија во рамки на денешното продолжение на 12. седница го донесе Законот за стечајни работници. Со законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна ...

Собранието го донесе Законот за стечајни работници

24 Вести - 19.09.2017

Собранието на Република Македонија во рамки на денешното продолжение на 12. седница го донесе Законот за стечајни работници. Со законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна ...

Изгласан законот за обештетување на стечајците со поддршка од опозицијата

Фокус - 19.09.2017

Со 82 гласа „за“ и без ниту еден против, парламентот го изгласа законот за материјално обезбедување на невработени лица поради приватизација на претпријатијата со доминантна сопственост на државата.

Собранието го донесе Законот за стечајни работници

ТВ21 - 19.09.2017

Собранието на Република Македонија во рамки на денешното продолжение на 12. седница го донесе Законот за стечајни работници. Со законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна ...

Собранието го донесе Законот за стечајни работници

Канал5 - 19.09.2017

Собранието на Република Македонија во рамки на денешното продолжение на 12. седница го донесе Законот за стечајни работници. Со законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна ...

Собранието го донесе Законот за стечајни работници

Сител - 19.09.2017

Собранието на Република Македонија во рамки на денешното продолжение на 12. седница го донесе Законот за стечајни работници. Со законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна ...

Собранието го донесе Законот за стечајни работници

Стандард - 19.09.2017

Собранието на Република Македонија во рамки на денешното продолжение на 12. седница го донесе Законот за стечајни работници. Со законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна ...

Собранието го донесе Законот за стечајците

Press24 - 19.09.2017

Собранието на Република Македонија во рамки на денешното продолжение на 12. седница го донесе Законот за стечајни работници. Законот беше донесен едногласно со 82 гласа „за“. Со законот за материјално обезбедување на невработените лица поради ...

3.000 стечајци ќе добиваат по 7.596 денари месечно

Нова ТВ - 19.09.2017

Собранието денеска го донесе Законот за стечајни работници. Со законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна сопственост на државата се овозможува околу 3.000 лица да добиваат ...

Собранието го донесе Законот за стечајни работници

МКД - 19.09.2017

Група стечајни работници кои од галеријата ја следеа денешната собраниска седница конечно дочекаа донесување на Закон за стечајни работници. Собранието денеска со 82 гласа „за“ го усвои законот со кој материјално се обезбедуваат невработените лица ...

Изгласан Законот за стечајни работници

Слободен Печат - 19.09.2017

Собранието на Република Македонија денес, на продолжението на 12-тата седница го донесе Законот за стечајци, со 82 гласа „за“. Со овој Закон се овозможува на околу 3000 невработени лица поради приватизација на претпријатија со доминантна државна ...

Собрание: Изгласан Законот за стечајците

МРТ - 19.09.2017

Во Собранието изгласан законот за стечајците погодени од приватизацијата на претпријатија во државна сопственост. И ВМРО-ДПМНЕ порача- ќе го поддржиме овој закон кој е во интерес на граѓаните. Пратениците го изгласаа законот за стечајците.

Собранието го донесе Законот за стечајни работници

Алфа - 19.09.2017

Собранието на Република Македонија во рамки на денешното продолжение на 12. седница го донесе Законот за стечајни работници. Собранието на Република Македонија во рамки на денешното продолжение на 12. седница го донесе Законот за стечајни работници.

Собранието го донесе Законот за стечајни работници

МРТ - 19.09.2017

Законот беше донесен едногласно со 82 гласа „за“. ВМРО-ДПМНЕ порача, ќе го поддржиме овој закон кој е во интерес на граѓаните. Во Собранието изгласан Законот за стечајците погодени од приватизацијата на претпријатија во државна сопственост.

Околу 3000 стечајци ќе добиваат месечно по 8.356 денари

Слободен Печат - 19.09.2017

Пратениците во Собранието едногласно го донесоа законот за стечајни работници во рамките на 12. седница. Со овој закон, се овозможува околу 3.000 лица да добиваат месечен надомест од по 8.356 денари, односно 34 проценти од просечно исплатената ...

Нов закон по 8400 денари за 3000 невработени лица – проверете за кого се важи

Скопје24 - 19.09.2017

Со 82 гласа за денеска Собранието го усвои законот со кој материјално се обезбедуваат невработени лица кои поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна сопственост на државата останале без работа.

Собранието изгласа - 3.000 стечајци да добиваат по 8.356 денари месечно

+инфо - 19.09.2017

Од галеријата во Собранието денешната седница ја следеа група стечајни работници. Собранието во рамки на денешното продолжение на 12. седница го донесе Законот за стечајни работници. Со законот за материјално обезбедување на невработените лица ...

Заврши долгогодишната голгота, изгласан Законот за стечајците

А1 On - 19.09.2017

Собранието на Република Македонија во рамки на денешното продолжение на 12. седница го донесе Законот за стечајни работници. Со законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна ...

Собранието едногласно го донесе Законот за стечајните работници

Точка - 19.09.2017

Со 82 гласа „за“, без ниту против и воздржан пратениците го изгласаа Законот за материјалното обесштетување на стечајните работници. По гласањето ,следуваше аплауз во салата од страна на пратениците од парламентарното мнозинство.

Собранието изгласа 3.000 стечајци да добиваат по 8.356 денари месечно

iPortal - 19.09.2017

Собранието денеска го донесе Законот за стечајни работници. Со законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна сопственост на државата се овозможува околу 3.000 лица да добиваат ...

Стечајците ќе добиваат месечен надомест од 7.500 денари

Kumanovo News - 19.09.2017

Со тоа се создадоа услови стечајните работници да добиваат од државата месечен паричен надомест од 7.596 денари. Претседателката на здружението на стечајни работници УНИТ од Куманово, Љиљана Георгиевска, најголемиот борец за оставување на правата на ...

Околу 3.000 стечајци ќе добиваат месечен надомест од по 7.596 денари

Вечер Прес - 19.09.2017

Собранието на Република Македонија во рамки на денешното продолжение на 12. седница го донесе Законот за стечајни работници. Со законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна ...

Собранието го донесе Законот за стечајни работници

Локално - 19.09.2017

Собранието на Република Македонија во рамки на денешното продолжение на 12. седница го донесе Законот за стечајни работници. Со законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна ...

Собранието го донесе Законот за стечајни работници

Скопје инфо - 19.09.2017

Собранието на Република Македонија во рамки на денешното продолжение на 12. седница го донесе Законот за стечајни работници. Со законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна ...

Собранието го донесе законот за стечајни работници

Мета - 19.09.2017

Пратениците во Собранието едногласно го донесоа законот за стечајни работници во рамките на 12. седница. Со овој закон, се овозможува околу 3.000 лица да добиваат месечен надомест од по 8.356 денари, односно 34 проценти од просечно исплатената ...

Донесен Законот за обештетување на стечајците: 3.000 лица ќе добиваат по 8.356 денари месечно

еМагазин - 19.09.2017

Собранието на Република Македонија во рамки на денешното продолжение на 12. седница го донесе Законот за стечајни работници. Со законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна ...

Собранието го донесе Законот за стечајни работници

Либертас - 19.09.2017

Собранието на Република Македонија во рамки на денешното продолжение на 12. седница го донесе Законот за стечајни работници. Со законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна ...

Собранието го донесе Законот за стечајни работници...

Н.Македонија - 19.09.2017

Собранието го донесе Законот за стечајни работници Собранието на Република Македонија во рамки на денешното продолжение на 12. седница го донесе Законот за стечајни работници. Со законот за материјално обезбедување на невработените лица поради ...

Собранието на Република Македонија го изгласа Законот за стечајни работници

Денар - 19.09.2017

На 12-тата седница Собранието на Република Македонија го донесе Законот за стечајни работници. Со законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна сопственост на државата се овозможува ...