TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ирак доби руски борбени авиони

Алсат-М - 29.06.2014

Ирачката влада соопшти дека ја добиле првата пратка на руски борбени авиони, кои треба да им помогнат на ирачките сили во борбата со сунитските бунтовници.

Хамнеи: Војната во Ирак е судир на цивилизираноста и варварството

24 Вести - 29.06.2014

Конфликтот во Ирак претставува отворен судир меѓу цивлизираноста и варварството, а не војна меѓу шиитите и сунитите како што го претставуваат западните медиуми, изјави иранскиот врховен верски лидер, ...

Хамнеи: Странските сили измислија судир меѓу шиити и сунити

Телма - 29.06.2014

Конфликтот во Ирак претставува отворен судир меѓу цивлизираноста и варварството, а не војна меѓу шиитите и сунитите како што го претставуваат западните медиуми, изјави иранскиот врховен верски лидер, ...

Пет руски „сухои“ слетаа во Ирак

Канал5 - 29.06.2014

Пет руски борбени авиони „сухој-25 “ слетаа во Ирак во цел на зајакнување на воената способност на ирачкото воздухопловство , потврди министерството за одбрана.

Ирачката армија се обидува да ја поврати контролата врз Тикрит

24 Вести - 29.06.2014

Ирачката армија ја продолжи офанзивата за преземање на Тикрит од сунитските бунтовници. Ирачките сили и вчера се обидоа да го заземат градот, но нападот беше одбиен од екстремистите и армијата беше ...

Продолжува ирачката офанзива на тиркит

Телма - 29.06.2014

Ирачките владини сили продолжуваат со офанзивата за освојување на северниот град Тикрит и потиснување на сунитските милитанти. Државната телевизија емитуваше снимки на кои воената авијација и ...

Војната во Ирак е судир на цивилизираноста и варварството

Телеграф - 29.06.2014

Странските сили често ги користат етничките и верските несогласувања во муслиманските земји за да измислат војна меѓу шиитите и сунитети. Такво нешто нема, порача Хамнеи Конфликтот во Ирак ...

Али Хамнеи: Војната во Ирак е судир на цивилизираноста и варварството

А1 On - 29.06.2014

Конфликтот во Ирак претставува отворен судир меѓу цивлизираноста и варварството, а не војна меѓу шиитите и сунитите како што го претставуваат западните медиуми, изјави иранскиот врховен верски лидер, ...

Акциите на екстремистите во Ирак распалуваат регионални стравови

А1 On - 29.06.2014

Заземањето на цели територии во Ирак и Сирија од страна на организацијата која се отцепи од Ал Каеда, прави потреси по целиот Блиски Исток и предизвикува соседните земји да делуваат против опасноста ...

Денес Ирак, утре Јордан?

А1 On - 29.06.2014

Терористичката група Исламска држава во Ирак и Левантот (ИДИЛ) и нејзините сојузнички милитантни групи се многу влијателни во Ирак. Тие сега контролираат оделни гранични премини кон Јордан.

Ирак ги доби првите руски борбени авиони, помош најавува и Иран

Кајгана - 29.06.2014

Ирачката армија објави дека во земјата пристигнале првите пет руски борбени авиони кои треба да помогнат во борбата против сунитските радикали и џихадисти, а истовремено иранскиот генерал Масуд ...

Руски воени авиони пристигнале во Ирак

МКД - 29.06.2014

Првите пет руски воени авиони сухој Су-24 биле испратени во Ирак со цел јакнење на борбените способности на ирачкото воздухопловство во борвите против терористичката исламистичка организација ИСИС, ...

Ирак доби руски борбени авиони

Р.С.Европа - 29.06.2014

Ирачката влада соопшти дека ја добиле првата пратка на руски борбени авиони, кои треба да им помогнат на ирачките сили во борбата со сунитските бунтовници.

Али Хамнеи: Војната во Ирак е судир на цивилизираноста и варварството

+инфо - 29.06.2014

Конфликтот во Ирак претставува отворен судир меѓу цивлизираноста и варварството, а не војна меѓу шиитите и сунитите како што го претставуваат западните медиуми, изјави иранскиот врховен верски лидер, ...

Руски борбени авиони пристигнаа во Ирак

А1 On - 29.06.2014

Ирачкото Министерство за одбрана потврди дека во државата пристигнале првите 5 руски борбени авиони „Сухои 25“, со цел да ги зајакнат борбените способности на ирачкото военовоздухопловство.

Денес Ирак, утре Јордан?

Алфа - 29.06.2014

Терористичката група Исламска држава во Ирак и Левантот (ИДИЛ) и нејзините сојузнички милитантни групи се многу влијателни во Ирак. Дојче веле - Берлин Терористичката група Исламска држава во Ирак и ...

Али Хамнеи: Војната во Ирак е судир на цивилизираноста и варварството

Сител - 29.06.2014

Конфликтот во Ирак претставува отворен судир меѓу цивлизираноста и варварството, а не војна меѓу шиитите и сунитите како што го претставуваат западните медиуми, изјави иранскиот врховен верски лидер, ...

Експерт: Курди сакаат да ја искористат кризата во Ирак и да прогласат независност

А1 On - 29.06.2014

Ирак во овој момент се наоѓа на работ на распад, вели поранешниот аналитичар на Пентагон, Мајкл Малуф и нагласува дека Курдите кои одамна бараат независност од Багдад, планираат да ја искористат ...

Во Ирак пристигнаа првите пет руски борбени авиони

Нетпрес - 29.06.2014

Русија на силите во Ирак им ги испорача првите пет борбени авиони кои Ирак ги купи како поддршка во борбата против бунтовниците во таа земја. Ирачките сили синоќа ја примија првата испорака руски ...

Ирак ги доби првите руски борбени авиони, помош најавува и Иран

Макфакс - 29.06.2014

Ирачката армија во неделата објави дека во земјата пристигнале првите пет руски борбени авиони кои треба да и’ помогнат во борбата против сунитските радикали и џихадисти, а истовремено иранскиот ...

Ирачките сили продолжуваат со офанзивата за Тиркит

Р.С.Европа - 29.06.2014

Ирачките сили продолжија со офанзивата да си ја повратат контролата на градот Тиркит од сунитските бунтовници. Во извештаите се наведува дека хеликоптери погодиле бунтовнички позиции и дека имало ...

Али Хамнеи: Војната во Ирак е судир на цивилизираноста и варварството

Алфа - 29.06.2014

Странските сили често ги користат етничките и верските несогласувања во муслиманските земји за да измислат војна меѓу шиитите и сунитети. Такво нешто нема, порача Хамнеи.

Денес Ирак, утре Јордан?

Сител - 29.06.2014

Терористичката група Исламска држава во Ирак и Левантот (ИДИЛ) и нејзините сојузнички милитантни групи се многу влијателни во Ирак. Тие сега контролираат оделни гранични премини кон Јордан.

Ирак ја доби првата серија руски борбени авиони

Руска реч - 29.06.2014

Првата серија борбени авиони „Сухој“ од Русија пристигна во Ирак, се наведува во соопштението на ирачкото Министерство за одбрана, објавено во саботата.

ISIL прогласи исламски калифат

Макфакс - 29.06.2014

Џихадистичката рупа Исламска држава во Ирак и на Левантот (ISIL), којашто претходните месеци зазема територии од Ирак и од Сирија, во саботата го објави создавањето на исламски калифат и ги повика ...

Ирак ја доби првата пратка на руски борбени авиони

Локално - 29.06.2014

Ирачката влада соопшти дека ја добиле првата пратка на руски борбени авиони, кои треба да им помогнат на ирачките сили во борбата со сунитските бунтовници.

Руски воени авиони пристигнале во Ирак

Тера - 29.06.2014

Првите пет руски воени авиони сухој Су-24 биле испратени во Ирак со цел јакнење на борбените способности на ирачкото воздухопловство во борвите против терористичката исламистичка организација ИСИС, ...

Каменеи: Војната во Ирак е последна пресметка на човештвото со варварското дивјаштво

Вечер Прес - 29.06.2014

Конфликтот во Ирак се разгоре кога сунитските милитанти од ИСИС во последните недели зазедоа големи територии на северот и западот на Ирак во обид да ја урнат владата на премиерот Нури Ал Малики и да ...

Хамнеи: Војната во Ирак е судир на цивилизираноста и варварството

Либертас - 29.06.2014

Конфликтот во Ирак претставува отворен судир меѓу цивлизираноста и варварството, а не војна меѓу шиитите и сунитите како што го претставуваат западните медиуми, изјави иранскиот врховен верски лидер, ...

Ирак ја врати контролата над Тикрит – ИСИС не го признава поразот

Локално - 29.06.2014

Ирачката армија ги победила сунитите џихадисти во големата офанзива во северниот град Тикрит, јави ВВС, повикувајќи се на државната телевизија. Според ирачката телевизија војскаја вратила контролата ...

Ирачката војска во офанзива против екстремистите со хрватско оружје?

Фактор - 29.06.2014

Во екот на офанзивата на џихадистите, ирачките власти се обидуваат да се одбранат и со – хрватско оружје, пишува хрватскиот весник „Јутарњи лист“. Според информациите на весникот, хрватскиот ...

Хамнеи: Војната во Ирак е судир на цивилизираноста и варварството

Н.Македонија - 29.06.2014

Конфликтот во Ирак претставува отворен судир меѓу цивлизираноста и варварството, а не војна меѓу шиитите и сунитите како што го претставуваат западните медиуми, изјави иранскиот врховен верски лидер, ...

Денес Ирак, утре Јордан?

Lider - 29.06.2014

Терористичката група Исламска држава во Ирак и Левантот (ИДИЛ) и нејзините сојузнички милитантни групи се многу влијателни во Ирак. Тие сега контролираат оделни гранични премини кон Јордан.

Офанзива на ирачката армија против сунитските исламисти

Канал5 - 28.06.2014

Ирачката армија денеска започна масовна офанзива против сунитската исламистичка група Исламска држава во Ирак и Левантот (ИДИЛ), чии припадници во текот на овој месец презедоа контрола врз поголеми ...

Македонија не е Ирак

Дневник - 28.06.2014

Ирена Радовановиќ Ирачкиот премиер Нури ал Малики го отфрли барањето на Запад за формирање техничка влада, односно влада на национално единство во борба со сунитските бунтовници, припадници на ...

Ирачката армија ја продолжува офанзивата против ИДИЛ

Deutsche Welle - 28.06.2014

Во борбата против ектремистичката милиција ИДИЛ ирачката армија денеска (28.06) продолжува со напади врз градот Тикрит. Американската армија, според извори во Вашингтон, над Багдад употребува ...

Офанзива на ирачката армија против сунитските исламисти

24 Вести - 28.06.2014

Ирачката армија денеска започна масовна офанзива против сунитската исламистичка група Исламска држава во Ирак и Левантот (ИДИЛ), чии припадници во текот на овој месец презедоа контрола врз поголеми ...

Ирачката армија во офанзива кон тиркит

Телма - 28.06.2014

Ирачката армија соопшти дека започнала голема офанзива за да ја преземе контролата во северниот град Тикрит и да ги потисне исламистичките сунитски милитанти.

Евакуирани кинески работници кои беа на мета на исламисти

Inpress - 28.06.2014

Багдад, 28. јуни 2014 (ИНПРЕС) Над 1200 кинески работници, кои беа блокирани во северен Ирак, беа евакуирани во главниот град на земјата Багдад. Во моментов тие се сместени во хотел со стража, ...

Лавров - Проблемите во Ирак се резултат на грешките на САД и Велика Британија

Inpress - 28.06.2014

Москва, 28. јуни 2014 (ИНПРЕС) Настаните во Ирак се резултат на грешките на САД и Велика Британија, рече рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, додавајќи дека излезот треба да се ...

Акциите на екстремистите во Ирак распалуваат регионални стравови

Сител - 28.06.2014

Заземањето на цели територии во Ирак и Сирија од страна на организацијата која се отцепи од Ал Каеда, прави потреси по целиот Блиски Исток и предизвикува соседните земји да делуваат против опасноста ...

Офанзива на ирачката армија против сунитските исламисти

Сител - 28.06.2014

Ирачката армија денеска започна масовна офанзива против сунитската исламистичка група Исламска држава во Ирак и Левантот (ИДИЛ), чии припадници во текот на овој месец презедоа контрола врз поголеми ...

Ајатолахот Каменеи: Војната во Ирак е последна пресметка на човештвото со варварското дивјаштво

МКД - 28.06.2014

Врховниот лидер на Иран, ајатолахот Каменеи го нарекол денес конфликтот во Ирак „последна пресметка на човештвото со варварското дивјаштво“ и ги критикувал западните медиуми што тој судир го ...

Офанзива на ирачката армија против сунитските исламисти

Телеграф - 28.06.2014

Примарна цел на офаназивата на ирачката армија е враќање контролата врз Тикрит и вториот по големина град во Ирак Ирачката армија денеска започна масовна офанзива против сунитската исламистичка група ...

Офанзива на ирачката армија против сунитските исламисти

+инфо - 28.06.2014

Ирачката армија денеска започна масовна офанзива против сунитската исламистичка група Исламска држава во Ирак и Левантот (ИДИЛ), чии припадници во текот на овој месец презедоа контрола врз поголеми ...

Лавров: Настаните во Ирак се поради грешка на САД и на Велика Британија

Телеграф - 28.06.2014

Ниту една авантура иницирана од Вашингтон и Лондон не заврши добро, рекол шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во интервју за телевизијата „Русија 1“ Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ...

Ирачката армија се бори за Тикрит

Р.С.Европа - 28.06.2014

Илјадници ирачки војници, поддржани од воздух и тенкови му се приближуваат на градот Тикрит, северно од Багдад, кој беше освоен од страна на исламистичките бунтовници претходно овој месец.

Ирачката војска напредува кон Тикрит

Макфакс - 28.06.2014

Ирачките војници напредувале во саботата кој северниот град Тикрит откако на почетокот од јуни контролата врз градот ја преземаа сунитските бунтовници предводени од џихадистичакта група Исламска ...

Ирачката војска напредува кон Тикрит

Тера - 28.06.2014

Ирачките војници напредувале во саботата кој северниот град Тикрит откако на почетокот од јуни контролата врз градот ја преземаа сунитските бунтовници предводени од џихадистичакта група Исламска ...

ИСИС се соочи со масовна офанзива на ирачката армија

Локално - 28.06.2014

Ирачката армија денеска започна масовна офанзива против сунитската исламистичка група Исламска држава во Ирак и Левантот (ИСИС), чии припадници во текот на овој месец презедоа контрола врз поголеми ...

Ирачката армија под полно оружје тргна кон Тикрит

Локално - 28.06.2014

Илјадници ирачки војници, поддржани од воздух и со тенкови му се приближуваат на градот Тикрит, северно од Багдад, кого исламистичките бунтовници го освоија овој месец.

Ирачка контраофанзива кон Тикрит

Либертас - 28.06.2014

Илјадници ирачки војници, поддржани од воздух и со тенкови му се приближуваат на градот Тикрит, северно од Багдад, кого исламистичките бунтовници го освоија овој месец.

ИСИС ја освои границата на Саудиска Арабија

Локално - 28.06.2014

Екстремистите ја дофатија границата на Саудиска Арабија. ИСИС, најопасната фракција на Ал- Каеда, ги мобилизира своите сили за да се соочи со режимот на Башар ал Асад.

Лавров: „Ирак е резултат на лошата политика на Вашингтон и Лондон“

Либертас - 28.06.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во интервју за телевизијата „Русија 1“ изјави дека случувањата во Ирак се последица на грешката на САД и на Велика Британија и дека излезот од ситуацијата ...

Интервју со амбасадорот на Иран: Кој и за што војува на Блискиот Исток

Бриф - 28.06.2014

Во интервју за Нова Македонија амбасадорот на Иран Саеид Садегх Моха­ммади ја објаснува заднината на војните во Ирак и во Сирија, и ранскиот поглед на светот и официјалната перспектива на Техеран врз ...

Кој и за што војува на Блискиот Исток

Н.Македонија - 28.06.2014

Групата ИДИЛ е одговорна за многу терористички акти и насилства што ги извршила на Блискиот Исток, па токму затоа со сигурност можам да кажам дека оваа терористичка организација не е признаена од ...

САД се далеку од енергетска независност

Н.Македонија - 28.06.2014

l Зголемувањето на производството на нафта и на гас во САД поттикна многу тамошни функционери, политичари и аналитичари да изразат надеж дека Америка во еден момент ќе стане енергетски независна или ...

Обама со 500 милиони долари ќе ѝ помага на опозицијата на Асад

Н.Македонија - 28.06.2014

Како што наведува „Ројтерс“, повикувајќи се на извори од Пентагон, пред да им биде дадена финансиската помош од САД на сириските бунтовници, тие ќе настојуваат да се намали загриженоста да не падне ...

Лавров: Настаните во Ирак се грешка на САД и Велика Британија

Н.Македонија - 28.06.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во интервју за телевизијата „Русија 1“ изјави дека случувањата во Ирак се последица на грешката на САД и на Велика Британија и оти излезот од ситуацијата ...

Акциите на екстремистите во Ирак распалуваат регионални стравови

Н.Македонија - 28.06.2014

Заземањето на цели територии во Ирак и Сирија од страна на организацијата која се отцепи од Ал Каеда, прави потреси по целиот Блиски Исток и предизвикува соседните земји да делуваат против опасноста ...

Малики формира влада, сунитите им се закануваат на Американците

Дневник - 27.06.2014

Ирачкото претседателство вчера издаде декрет за одржување седница на парламентот на 1 јули, а со тоа го почна процесот на формирање нова влада додека земјата е соочена со налетот на сунитските ...

Малики го поздравил бомбардирањето на Сирија на пограничниот регион

Макфакс - 27.06.2014

Премиерот на Ирак, Нуриј ел Малики, во четвртокот го поздравил сириското бомбардирање на ирачкиот пограничен град Каима кој е по контрола на сунитските екстремисти.

ВИДЕО: Деца се борат во Ирак

А1 On - 27.06.2014

Терористичката организација Исламска држава на Ирак и Левент (ИСИС), ги користи и децата за убиства. Како доказ за тоа е снимката од конвој на возила на оваа милитантна групација, на која се гледаат ...

Чуркин: Терористите не смеат да ја преземат контролата над Дамаск

Макфакс - 27.06.2014

Рускиот амбасадор во Обединетите нации, Виталиј Чуркин, изјави дека Русија ја поддржува владата во Сирија поради тоа што доколку падне режимот на претседателот Башар ал-Асад, контролата ќе ја ...

Чуркин: Да се спречат терористите да ја превземат контролата во Дамаск

Нетпрес - 27.06.2014

Рускиот амбасадор во ОН Виталиј Чуркин изјавил дека Русија ја поддржува Сириската влада заради тоа што, во случај да падне режимот на претседателот Башар ал Асад, контролата би ја превземале ...

Ирак: Џихадистите го прошируваат фронтот

МРТ - 27.06.2014

19 луѓе загинаа во самоубиствен напад во Багдад. Сунитските бунтовници се првите осомничени. И покрај мобилизацијата на војската, борците на Исламската држава Ирак и Левант го прошируваат својот ...

Ирак-Курдите не се откажуваат од автономијата на Киркук

Р.С.Европа - 27.06.2014

Ирачкиот курдски лидер Масуд Барзани изјави дека нема да биде повлечена автономијата на курдскиот режим во Киркук и останатите градови каде тие се борат со сунитските милитанти.

АНАЛИЗА: Нафта – финансискиот залог на ирачките џихадисти

Нетпрес - 27.06.2014

Рафинериjaта во ирачкиот град Бајџи е голем плен за групата џихадисти „Исламска држава во Ирак и Леванта“, која сака да создаде нова држава на териториите на Сирија и на Ирак.

Цената на нафтата близу 113 долари, стивна загриженоста за ирачкиот извоз

Макфакс - 27.06.2014

Цената на суровата нафта се консолидираше во петокот на лондонската берза близу 113 долари за барел, откако стивна загриженоста во поглед на ирачкиот извоз.

Русија повикува да не се купува нафта од Ирак

Руска реч - 27.06.2014

Русија ја анализира изјавата во Советот за Безбедност во ООН, со која меѓународната заедница повикува да не се купува нафта од територијата на Ирак, која во моментов е под контрола на терористите, ...

Ирачката криза: Иран и САД ги здржуваат силите против сунитските џихадисти од Исис

А1 On - 27.06.2014

Претседателот Обама размислува за воздушни напади против сунитските востаници, а Техеран испрати висок генерал во Багдад САД и Иран брзо се придвижуваат за да го одбранат Ирак од здивените сунитски ...

Во Багдад пристигнаа уште 50 американски војници со генерал, заземен универзитетот во Тикрит

Макфакс - 27.06.2014

Нови 50 американски специјалци пристигнале во Багдад под команда на генерал, соопшти во четвртокот навечер Пентагон, а станува збор за јакнење на советничката мисија којашто на ирачката власта треба ...

(Видео) Ужас- ИСИС регрутира деца!

Нетпрес - 27.06.2014

Екстремната исламска милитантна група ИСИС, како и нивната спротивставена страна – шиитските доброволци, регрутираат деца во своите борбени редови, пишува Индепендент, пренесоа медиумите.

Ирачкиот парламент ќе се состане наредната недела

Р.С.Европа - 27.06.2014

Новиот ирачки парламент избран пред два месеца ќе се состане на 1 јули кога и ќе започне формирањето на новата влада. Најавата дојде во декрет издаден на 26 јуни од страна на ирачкиот претседател ...

ВИДЕО: Деца се борат во војната

Sky - 27.06.2014

Терористичката организација Исламска држава на Ирак и Левент (ИСИС), ги користи и децата за убиства. Како доказ за тоа е снимката од конвој на возила на оваа милитантна групација, на која се гледаат ...

Џорџ Фридман: САД имаат недовршени случаи во Украина и Ирак

Локално - 27.06.2014

Во последните неколку недели некои од недовршени случаи на меѓународните односи станаа јасни. Судбината на Украина се уште не е јасна, а со тоа и односите на Русија со Европа.

Чуркин: Да се спречат терористите да ја превземат контролата во Дамаск

Точка - 27.06.2014

Рускиот амбасадор во ОН Виталиј Чуркин изјавил дека Русија ја поддржува Сириската влада заради тоа што, во случај да падне режимот на претседателот Башар ал Асад, контролата би ја превземале ...

Нафта – финансискиот залог на ирачките џихадисти

Точка - 27.06.2014

Нафтата е главен извор и на финансии и на формите на притисок и уцени на групата џихадисти "Исламска држава во Ирак и Левант", која сака да создаде нова држава на териториите на Сирија и на Ирак.

ИСИС регрутира деца во своите редови

Локално - 27.06.2014

Видео снимка која ја објави ИТВ, евидентира дека во комвојот на терористичката ИСИС парадираат деца во Мосул. Забележани се две малолетни момчиња со огнено оружје.

Чуркин: Терористите не смеат да ја преземат контролата над Дамаск

Тера - 27.06.2014

Рускиот амбасадор во Обединетите нации, Виталиј Чуркин, изјави дека Русија ја поддржува владата во Сирија поради тоа што доколку падне режимот на претседателот Башар ал-Асад, контролата ќе ја ...

Рецензија: Околу 30 отсто од џихадистите на ИДИЛ инфицирани со СИДА

СПФМ - 27.06.2014

Точно е дека сунитската терористичка организација ИСИС ( анг.: Исламска држава на Ирак и Сирија или ИДИЛ – Исламска држава на Ирак и Левантот), која, покрај тоа што држи големи територии во Сирија, ...

Малики го поздравил бомбардирањето на Сирија на пограничниот регион

Тера - 27.06.2014

Премиерот на Ирак, Нуриј ел Малики, во четвртокот го поздравил сириското бомбардирање на ирачкиот пограничен град Каима кој е по контрола на сунитските екстремисти.

Медиумските аспекти на известување за конфликтните состојби (примерот на Ирак – 2 дел)

СПФМ - 27.06.2014

Пишува: Доц. д-р Светлана Вељановска, доктор по меѓународно право Последниве денови сѐ почесто известувањата за состојбите во Ирак се насочени кон три суштествени проблеми: Дневник ги лоцира првите ...

Кери предупреди да не се преземаат воени акции во Ирак

24 Вести - 26.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери ги предупреди земјите од Блискиот Исток да не преземаат нови воени акции во Ирак кои би можеле да резултираат со дополнително заострување на тензичната ...

Хејг: Ирачките лидери треба да се обединат

24 Вести - 26.06.2014

Шефот на британската дипломатија Вилијам Хејг денеска ненадејно отпатува во Багдад за да ги повика ирачките лидери да се обединат против офанзивата на сунитските екстремисти.

Џон Кери: Да не се преземаат воени акции во Ирак

Утрински - 26.06.2014

Американскиот државен секретар, Џон Кери, ги предупреди земјите од Блискиот Исток да не преземаат нови воени акции во Ирак кои би можеле да резултираат со дополнително заострување на тензичната ...

Иран тајно испраќа беспилотни летала во Ирак

Утрински - 26.06.2014

Иран тајно испратил разузнавачки беспилотни авиони во Ирак, во обидот да му помогне на Багдад во борбата против сунитските џихадисти, пишува весникот „Њујорк тајмс“.

Малики не сака влада со сунитите и Курдите

Дневник - 26.06.2014

Ирачкиот премиер Нури ал Малики вчера ја отфрли можноста за формирање влада на национално единство за да се сузбие офанзивата на сунитските екстремисти од Исламската држава на Ирак и Левантот (ИСИЛ), ...

Ирак ги потврди сириските воздушни напади врз милитантите на ИСИЛ

24 Вести - 26.06.2014

Премиерот на Ирак Нури Ал Малики потврди за Би-Би-Си дека Сирија извршила воздушни напади врз сунитските милитанти на ирачка територија во текот на оваа недела.

Хејг во ненајавена посета на Ирак за градење единство

Deutsche Welle - 26.06.2014

Шефот на британската дипломатија Вилијам Хејг денеска ненадејно отпатува во Багдад за да ги повика ирачките лидери да се обединат против офанзивата на сунитските екстремисти.

Ирачката армија презеде контрола над Универзитетот во Тикрит

24 Вести - 26.06.2014

Специјалните сили на ирачката армија успеја да го преземат Универзитетот во Тикрит, град кој е под контрола на џихадистите од групата Исламска држава во Ирак и Левантот.

Иран тајно испратил разузнавачки беспилотни авиони во Ирак

Канал5 - 26.06.2014

Иран тајно испратил разузнавачки беспилотни авиони во Ирак, каде по воздух исто така испраќа и воени материјали, во обидот да му помогне на Багдад во борбата против сунитските џихадисти, пишува ...

ХЕЈГ ВО БАГДАД: Ирачките лидери да се обединат

Телеграф - 26.06.2014

Единствен и најважен фактор што ќе одреди дали Ирак ќе го надмине тој предизвик е политичкото единство, наведува Хејг во соопштение Шефот на британската дипломатија, Вилијам Хејг, денеска ненадејно ...

Шиитскиот верски водач им се заканува на сунитските екстремисти во Ирак

Нетпрес - 26.06.2014

Шиитскиот верски водач Моктада ал Адр ветил дека „ќе се стресе тлото“ под нозете на сунитските ектремисти чија офанзива е во тек во Ирак. Садр, чиишто следбеници долго се бореле против американските ...

Сириското крило Ал Каеда и’ се покори на ISIL

Макфакс - 26.06.2014

Сириското крило на глобалната терористичка мрежа Ал Каеда во едно од гратчињата на границата со Ирак, се обврза на послушност на ривалската џихадистичка организација Исламската држава во Ирак и на ...

Хејг ненајавено во Багдад: Ирачките лидери треба да се обединат

Сител - 26.06.2014

Шефот на британската дипломатија Вилијам Хејг денеска ненадејно отпатува во Багдад за да ги повика ирачките лидери да се обединат против офанзивата на сунитските екстремисти.

Хејг во ненадејна посета на Багдад

Макфакс - 26.06.2014

Шефот на британската дипломатија, Вилијам Хејг, во четвртокот ненадејо отпатувал за Багдад, со цел да ги повика ирачките лидери да се обединат против офанзивата на сунитските екстремисти.

Жестоки судири во Ирак, нападнати упориштата на џихадистите

МРТ - 26.06.2014

Безбедносната состојба во Ирак и натаму е кревка. Сириската војска почна воздушни напади врз цели за кои се претпоставува дека се упоришта на џихадистите.

Хејг ненајавено во Багдад: Ирачките лидери треба да се обединат

А1 On - 26.06.2014

Шефот на британската дипломатија Вилијам Хејг денеска ненадејно отпатува во Багдад за да ги повика ирачките лидери да се обединат против офанзивата на сунитските екстремисти.

Ирак: Отпочнат процесот на формирање на нова влада

Нетпрес - 26.06.2014

Ирачкото претседателство денеска издало декрет за одржување на седница на парламентот на 1-ви јули, и со тоа го тпочна процесот на формирање на нова влада.

Малики ги поддржа сириските воздушни напади

Р.С.Европа - 26.06.2014

Ирачкиот премиер Нури Ал Малики го поздрави спроведувањето на сириски воздушни напади против исламските милитанти на границата меѓу двете земји. Војската соопшти дека нападите се случиле во Ирак, но ...

Цената на нафтата близу 114 долари, Ирак и натаму во фокусот

Макфакс - 26.06.2014

Цената на суровата нафта се задржа во четвртокот на лондонската берза близу 114 долари за барел при што фокусот на инвеститорите и натаму е Ирак. Цената на барел сурова нафта на лондонската берза ...

Ирак-Напади против милитантите во Тикрит

Р.С.Европа - 26.06.2014

Ирачките власти соопштија дека безбедносните сили лансирале хеликоптерски напад врз засолниште на милитанти во градот Тикрит. Според нив, хеликоптерите слетале во внатрешноста на еден универзитет што ...

Исламистите во северен Ирак им наметнаа на христијаните данок за ’неверници’

Макфакс - 26.06.2014

Џихадистичката група Исламска држава во Ирак и на Левантот (ISIL) на териториите во северен Ирак кои ги зазема во изминатите две седмици воведе данок за немуслиманското население, чиј што минимален ...

ВИДЕО: Ужас – деца регрутирани во борбените редови на ИСИС

Курир - 26.06.2014

Екстремната исламска милитантна група ИСИС, како и нивната спротивставена страна – шиитските доброволци, регрутираат деца во своите борбени редови, пишува Индепендент.

Уште 50 американски војници пристигнаа во Багдад

+инфо - 26.06.2014

Уште 50 американски војници пристигнаа во Багдад, кои се дел од мисијата советници, кои треба да и помогнат на ирачката Влада да се справи со сунитските бунтовници, соопшти денеска Пентагон.

Ирачката армија презеде контрола над Универзитетот во Тикрит

Телеграф - 26.06.2014

Командосите пристигнале со хеликоптери и по жестоките борби воспоставиле контрола над универзитскиот комплекс Специјалните сили на ирачката армија успеја да го преземат Универзитетот во Тикрит, град ...

Уште 50 американски војници пристигнаа во Багдад

Телеграф - 26.06.2014

Во Ирак досега пристигнале 180 американски војници од предвидените 300. Се очекува за две до три недела да дадат првична оценка за ситуацијата во Ирак Уште 50 американски војници пристигнаа во Багдад ...

Уште 50 американски војници пристигнаа во Багдад

А1 On - 26.06.2014

Уште 50 американски војници пристигнаа во Багдад, кои се дел од мисијата советници, кои треба да и помогнат на ирачката Влада да се справи со сунитските бунтовници, соопшти денеска Пентагон.

Кери предупреди да не се преземаат воени акции во Ирак

Сител - 26.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери ги предупреди земјите од Блискиот Исток да не преземаат нови воени акции во Ирак кои би можеле да резултираат со дополнително заострување на тензичната ...

Кери предупреди да не се преземаат воени акции во Ирак

Курир - 26.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери ги предупреди земјите од Блискиот Исток да не преземаат нови воени акции во Ирак кои би можеле да резултираат со дополнително заострување на тензичната ...

Кери предупреди да не се преземаат воени акции во Ирак

Алфа - 26.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери ги предупреди земјите од Блискиот Исток да не преземаат нови воени акции во Ирак кои би можеле да резултираат со дополнително заострување на тензичната ...

Шиитскиот духовен лидер во Ирак е против присуство на американските воени советници

А1 On - 26.06.2014

Шиитскиот духовен лидер Моктада Садр изјави дека е против присуството на американски воени советници во Ирак. Во телевизиско обраќање од Наџаф, Садр рече дека би прифатиле помош однадвор која нема да ...

Малики порача да не се обидуваат да го маргинализираат

Макфакс - 26.06.2014

Ирачкиот премиер Нури ал-Малики, кој доаѓа од шиитското мнозинство, ги предупреди ривалските политички сили да не ја користат офанзивата на радикалните групи на сунитите и џихадистите од Исламската ...

ЏОН КЕРИ: Да не се преземаат воени акции во Ирак

Телеграф - 26.06.2014

Кери, исто така, нагласи дека ирачкиот премиер Нури ал Малики стои зад своите заложби да формира нова влада составена од претставници на шиити, сунити и курди Американскиот државен секретар Џон Кери ...

Кери ќе разговара за кризата во Ирак

Р.С.Европа - 26.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска во Париз ќе разговара за кризата во Ирак каде што сунитските бунтовници преземаа големи делови во пет провинции.

Шиитскиот духовен лидер во Ирак е против присуство на американските воени советници

Алфа - 26.06.2014

Во телевизиско обраќање од Наџаф, Садр рече дека би прифатиле помош однадвор која нема да го окупира Ирак. Армијата „Махди“ раководена од него беше сојузник со американските сили за време на нивната ...

Кери предупреди да не се преземаат воени акции во Ирак

Макфакс - 26.06.2014

Американскиот државен секретар, Џон Кери, ги предупредил земјите од Блискиот исток да не преземаат воени акции во Ирак кои би можеле да ги заострат веќе напнатите односи во оваа земја, пренесуваат ...

Шиитски верски лидер им се заканува на сунитските екстремисти во Ирак

Макфакс - 26.06.2014

Шиитскиот верски лидер Моктада ал Садр вети дека ќе ја „стресе земјата“ под нозете на сунитските екстремисти поради нивната офанзива која е во тек во Ирак.

Кери: Да не се преземаат акции во Ирак

А1 On - 26.06.2014

Американскиот државен секретар, Џон Кери на состанокот на дипломати на државите членки на НАТО во Брисел, ги предупреди државите од Блискиот исток да не преземаат воени акции во Ирак.

Ирачките џихадисти отворија пат кон Сирија

Inpress - 26.06.2014

Букамал, 26. јуни 2014 (ИНПРЕС) Ирачкиот шиитски премиер Нури ал Малики ги предупреди ривалските политички сили, потврдувајќи дека новата влада мора да биде изведена од парламентарните избори.

ISIL започна со комерцијализација на војната во Ирак и станува глобален терористички бренд

Макфакс - 26.06.2014

Џихадистите од Исламска држава Ирак и Левант на интернет почнале со продажба на качкети, маици и кукли со нивните ознаки со цел да привлечат поголема поддршка.

Кери предупреди да не се преземаат воени акции во Ирак

Денешен - 26.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери ги предупреди земјите од Блискиот Исток да не преземаат нови воени акции во Ирак кои би можеле да резултираат со дополнително заострување на тензичната ...

Моктада Ал Садр против новото американско воено присуство во Ирак

Либертас - 26.06.2014

Ирачкиот шиитски духовен лидер Моктада Ал Садр изјави дека е против присуството на американски воени советници во земјата. Во телевизиско обраќање од Наџаф, Садр рече дека би прифатиле помош однадвор ...

Кери со предупредување до соседите на Ирак

Либертас - 26.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери ги предупреди земјите од Блискиот Исток да не преземаат нови воени акции во Ирак кои би можеле да резултираат со дополнително заострување на тензичната ...

Кери предупреди да не се преземаат воени акции во Ирак

Локално - 26.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска во Париз ќе разговара за кризата во Ирак каде што сунитските бунтовници преземаа големи делови во пет провинции.

Кери предупреди да не се преземаат воени акции во Ирак

Тера - 26.06.2014

Американскиот државен секретар, Џон Кери, ги предупредил земјите од Блискиот исток да не преземаат воени акции во Ирак кои би можеле да ги заострат веќе напнатите односи во оваа земја, пренесуваат ...

Шиитски верски лидер им се заканува на сунитските екстремисти во Ирак

Тера - 26.06.2014

Шиитскиот верски лидер Моктада ал Садр вети дека ќе ја „стресе земјата" под нозете на сунитските екстремисти поради нивната офанзива која е во тек во Ирак.

Ирак: Отпочнат процесот на формирање на нова влада

Точка - 26.06.2014

Ирачкото претседателство денеска издало декрет за одржување на седница на парламентот на 1-ви јули, и со тоа го тпочна процесот на формирање на нова влада.

Обама испрати маринци во Ирак, ИСИЛ се закануваат дека ќе ги уништат "американските неверници"!

Точка - 26.06.2014

Во првите борбени редови на фронтот и во Багдад се наоѓаат половина од 300-те специјалци од САД кои ги вети Обама, на што жестоко реагирале припадници на ИСИЛ, заканувајќи се со одмазда против секој ...

Ужасни податоци: ИСИС регрутира деца во борбените редови (ВИДЕО)

Република - 26.06.2014

Екстремната исламска милитантна група ИСИС, како и нивната спротивставена страна – шиитските доброволци, регрутираат деца во своите борбени редови, пишува „Индепендент“.

ISIL започна со комерцијализација на војната во Ирак и станува глобален терористички бренд

Тера - 26.06.2014

Џихадистите од Исламска држава Ирак и Левант на интернет почнале со продажба на качкети, маици и кукли со нивните ознаки со цел да привлечат поголема поддршка.

Шиитскиот верски водач им се заканува на сунитските екстремисти во Ирак

Точка - 26.06.2014

Шиитскиот верски водач Моктада ал Адр ветил дека "ќе се стресе тлото" под нозете на сунитските ектремисти чија офанзива е во тек во Ирак. Садр, чиишто следбеници долго се бореле против американските ...

Сцени кои го шокираат светот: Деца во канџите на пеколот!

Точка - 26.06.2014

Шокантни снимки пристигнуваат од Ирак. На нив се гледа како во воени конвои, со оружје во рацете седат деца. Наводно, во своите редови ги регрутираат и двете страни.

Шиитскиот духовен лидер е против американските воени советници

Вечер Прес - 26.06.2014

Шиитскиот духовен лидер Моктада Садр изјави дека е против присуството на американски воени советници во Ирак. Во телевизиско обраќање од Наџаф, Садр рече дека би прифатиле помош однадвор која нема да ...

Видео: Деца во канџите на пеколот

Денешен - 26.06.2014

Екстремната исламска милитантна група ИСИС, како и нивната спротивставена страна – шиитските доброволци, регрутираат деца во своите борбени редови, пишува Индепендент .

Кризата во Ирак можност за сојузништво меѓу САД, Иран и Сирија

Н.Македонија - 26.06.2014

Главната закана според „Стратфор“ се радикалните исламистички милитанти, кои покрај тоа што претставуваат опасност на властите во Багдад, истовремено се и регионално жариште на немири што можат ...

Ирак: Напад врз најголемата воена база

24 Вести - 25.06.2014

Милитантите ја нападнаа најголемата воена база во Ирак во време кога првиот тим американски воени советници пристигна во земјата за да им помогне на владините сили да се справат со сунитските ...

Обама испрати 300 воени специјалци во Ирак

Телма - 25.06.2014

Првите американски војници кои треба на ирачката војска да помогнат во борбите против сунитските бунтовници пристигнаа во Ирак и ја почнаа својата работа, соопшти Пентагон.

ИДИЛ: Денес Ирак, утре Јордан?

Deutsche Welle - 25.06.2014

Терористичката група ИДИЛ и сојузничките милиции се сѐ повлијателни во Ирак. Тие сега го контролираат и единствениот граничен премин кон Јордан. Таму, пак, расте стравот од дестабилизација.

Kурдите се погласно за независен ирачки Kурдистан

Дневник - 25.06.2014

Претседателот на ирачки Kурдистан Масуд Барзани во понеделникот прв пат јавно посочи дека неговиот регион ќе побара и формална независност од остатокот од Ирак, изразувајќи притоа силна поддршка за ...

Малики ги отфрли барањата за влада на национално единство

Канал5 - 25.06.2014

Ирачкиот премиер Нури ал Малики ги отфрли повиците на западните сојузници за формирање влада на национално единство, од која се очекува да стави крај на офанзивата на сунитските бунтовници, кои ...

Премиерот Ал Малики не сака влада на национално единство

Телма - 25.06.2014

Ирачкиот премиер Нури Ал Малики ги отфрли повиците за формирање влада на национално единство чија главна задача би требало да биде справувањето со офанзивата на џихадистичките сунитски милитанти.

Во Ирак пристигнаа 300 американски специјалци

Утрински - 25.06.2014

Првите американски војници кои треба на ирачката војска да помогнат во борбите против сунитските бунтовници пристигнаа во Ирак и ја почнаа својата работа, соопшти Пентагон.

Пентагон: Првите американски воени советници ја почнаа мисијата во Ирак

24 Вести - 25.06.2014

Првите американски воени советници што ќе им помагаат на ирачките владини сили во борбата против сунитските бунтовници, ја почнаа својата мисија во Багдад, соопшти Пентагон.

Кери на разговори во Брисел за војната во Ирак

Р.С.Европа - 25.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери е во Брисел за да присуствува на разговорите на НАТО околу ирачката криза. Кратко време по неговото пристигнување, синоќа Кери се сретна со шефот за надворешна ...

„Њујорк тајмс“: Иран тајно испратил разузнавачки беспилотни авиони во Ирак

+инфо - 25.06.2014

Иран тајно испратил разузнавачки беспилотни авиони во Ирак, каде по воздух исто така испраќа и воени материјали, во обидот да му помогне на Багдад во борбата против сунитските џихадисти, пишува ...

Русија открива скандал со незаконско купување нафта од терористи

+инфо - 25.06.2014

Русија наскоро ќе поднесе до Советот за безбедност на Обединетите нации предлог-резолуција поврзана со незаконското купување нафта од терористи во Сирија и во Ирак.

Нападната и најголемата воена база во Ирак

Р.С.Европа - 25.06.2014

Милитантите во Ирак ја нападнаа најголемата воена база во Ирак во време кога првиот тим американски воени советници пристигна во Ирак за да им помогне на владините сили да се справат со сунитските ...

Американските војници пристигнаа во Багдад за помош на Ирак против ISIL

Макфакс - 25.06.2014

Првите американски војници кои на ирачката армија би требало да и’ помогнат во борбата против сунитските бунтовници и џихадистите од Ирачката армија во Ирак и на Левантот (ISIL), пристигнаа во Ирак и ...

Обама испрати помош на Ирак

Алфа - 25.06.2014

Првите американски војници кои треба на иранската војска да и помогнат во борбите против сунитските бунтовници пристигнаа во Ирак и ја почнаа својата работа, соопшти Пентагон.

Ирак-Малики против влада на национално единство

Р.С.Европа - 25.06.2014

Ирачкиот премиер Нури ал Малики ги одби повиците за формирање влада на национално единство со цел да се спротистави на офанзивата на сунитските милитанти.

ИСИС се заканува преку Твитер: ако нè нападнат САД, ние ќе ги нападнеме Американците

МКД - 25.06.2014

Приврзаниците на Исламската Држава Ирак и Сирија (ИСИС) порачаа на Твитер дека воздушниот напад на САД врз припадниците на таа група како последица ќе предизвика напади врз Американците.

Американски војници пристигнаа во Багдад

Inpress - 25.06.2014

Вашингтон, 25. јуни 2014 (ИНПРЕС) Американски војници кои пристигнаа во Багдад, се распоредени на територијата на земјата, во рамките на мисијата да и се помогне на ирачката армија во борбата против ...

Приврзаниците на ISIL ги предупредуваат САД

Макфакс - 25.06.2014

Приврзаниците на Исламска држава во Ирак и на Левантот (ISIL) на Twitter им порачаа на САД дека доколку започнат со воздушни напади врз нивните припадници, групата ќе изврши серија напади во Америка.

Пентагон: Првите американски воени советници ја почнаа мисијата во Ирак

Сител - 25.06.2014

Првите американски воени советници, што ќе им помагаат на ирачките владини сили во борбата против сунитските бунтовници, ја почнаа својата мисија во Багдад, соопшти синоќа Пентагон.

Премиерот на Ирак го одби предлогот на Кери

Макфакс - 25.06.2014

Ирачкиот премиер, Нури ел Малики ја отфрлил можноста за формирање влада на национално единство со цел да се запре офанзивата на сунитските екстремисти.

Малики против формирање ирачка влада на национално единство

А1 On - 25.06.2014

Ирачкиот премиер Нури ал Малики денеска ја отфрли можноста за формирње влада на национално единство на Ирак, чија цел би било разбивање на сунитските исламиситчки екстремисти кои држат под контрола ...

Исламски фундаменталисти го повикаа Меси да стане терорист!?

SportMedia - 25.06.2014

Сунитските милитанти, ченови на озогласената терористичка организација ИСИС (исламска држава Ирак и Сирија ) му честитаа на Лионел Меси, најдобриот аргентински фудбалер Лионел Меси за голот и ...

По четири години САД се враќаат во Ирак

МКД - 25.06.2014

Првите американски војници, кои би требало да ѝ помогнат на ирачката војска во борбата против сунитските бунтовници, стигнаа во Ирак и ги почнаа своите активности, објави денеска Пентагон.

Ирачкиот премиер ги одби барањата за заедничка Влада

Нова ТВ - 25.06.2014

Ирачкиот премиер Нури ал-Малики ги отфрли повиците за Влада на национален спас за да се помогне во спротивставувањето на офанзивата од страна на џихадистички предводените сунитски бунтовници.

Русија ќе поднесе предлог-резолуција до СБ за незаконското купување нафта од терористите

Курир - 25.06.2014

Русија наскоро ќе поднесе до Советот за безбедност на Обединетите нации предлог-резолуција поврзана со незаконското купување нафта од терористи во Сирија и во Ирак.

Ирачкиот премиер одби да формира вонредна влада

Глас на Америка - 25.06.2014

Тврди дека тоа би било против уставот и резултатите од парламентарните избори од 30-ти април Ирачкиот премиер Нури ал-Малики одби да формира вонредна влада што би помогнала земјата да се спротистави ...

„Њујорк тајмс“: Иран тајно испратил разузнавачки беспилотни авиони во Ирак

Сител - 25.06.2014

Иран тајно испратил разузнавачки беспилотни авиони во Ирак, каде по воздух исто така испраќа и воени материјали, во обидот да му помогне на Багдад во борбата против сунитските џихадисти, пишува ...

Русија ќе поднесе предлог-резолуција до СБ за незаконското купување нафта од терористите

Алфа - 25.06.2014

Русија наскоро ќе поднесе до Советот за безбедност на Обединетите нации предлог-резолуција поврзана со незаконското купување нафта од терористи во Сирија и во Ирак.

Пентагон: Првите американски воени советници ја почнаа мисијата во Ирак

А1 On - 25.06.2014

Првите американски воени советници, што ќе им помагаат на ирачките владини сили во борбата против сунитските бунтовници, ја почнаа својата мисија во Багдад, соопшти синоќа Пентагон.

Обама испрати помош на Ирак: 300 американски специјалци во борбите против сунитските бунтовници

А1 On - 25.06.2014

Првите американски војници кои треба на ирачката војска да помогнат во борбите против сунитските бунтовници пристигнаа во Ирак и ја почнаа својата работа, соопшти Пентагон.

Обама испрати 300 американски специјалци во Ирак

Курир - 25.06.2014

Првите американски војници кои треба на иранската војска да помогнат во борбите против сунитските бунтовници пристигнаа во Ирак и ја почнаа својата работа, соопшти Пентагон.

Обама испрати помош на Ирак: 300 американски специјалци во борбите против сунитските бунтовници

Сител - 25.06.2014

Првите американски војници кои треба на ирачката војска да помогнат во борбите против сунитските бунтовници пристигнаа во Ирак и ја почнаа својата работа, соопшти Пентагон.

САД СО ПОМОШ ЗА ИРАК: 300 американски специјалци против бунтовниците

Телеграф - 25.06.2014

Администрацијата на Обама наведе дека американските војници нема да учествуваат во борбите, туку ќе ги советуваат Ирачаните и ќе им дадат разузнавачки податоци Првите американски војници кои треба на ...

Русија ќе поднесе предлог-резолуција до СБ за незаконското купување нафта од терористите

А1 On - 25.06.2014

Русија наскоро ќе поднесе до Советот за безбедност на Обединетите нации предлог-резолуција поврзана со незаконското купување нафта од терористи во Сирија и во Ирак.

Обама испрати 300 американски специјалци во Ирак

+инфо - 25.06.2014

Првите американски војници кои треба да и помогнат на ирачката војска во борбите против сунитските бунтовници пристигнаа во Ирак и ја почнаа својата работа, соопшти Пентагон.

Русија ќе поднесе предлог-резолуција до СБ за незаконското купување нафта од терористите

Сител - 25.06.2014

Русија наскоро ќе поднесе до Советот за безбедност на Обединетите нации предлог-резолуција поврзана со незаконското купување нафта од терористи во Сирија и во Ирак.

Русија со предлог резолуција против нелегалната трговија со нафта со Сирија и Ирак

Нетпрес - 25.06.2014

Русија наскоро ќе поднесе до Советот за безбедност на Обединетите нации предлог-резолуција поврзана со незаконското купување нафта од терористи во Сирија и во Ирак.

Малики против формирање ирачка влада на национално единство

+инфо - 25.06.2014

Ирачкиот премиер Нури ал Малики денеска ја отфрли можноста за формирње влада на национално единство на Ирак, чија цел би била разбивање на сунитските исламиситчки екстремисти кои држат под контрола ...

Малики нема да прифати влада на национално единство

Нетпрес - 25.06.2014

Ирачкиот премиер Нури ал Малики ги отфрли повиците на западните сојузници за формирање влада на национално единство, од која се очекува да стави крај на офанзивата на сунитските бунтовници, кои ...

(ВИДЕО) Новите американски војници стигнаа во Ирак

Фактор - 25.06.2014

Првите американски војници кои треба да им помогнат на ирачките власти во борбата против екстремистите од радикалната Исламска држава на Ирак и Левант веќе пристигнаа во Багдад.

Обама испрати 300 американски специјалци во Ирак

Денешен - 25.06.2014

Првите американски војници кои треба на иранската војска да помогнат во борбите против сунитските бунтовници пристигнаа во Ирак и ја почнаа својата работа, соопшти Пентагон.

Русија со предлог резолуција против нелегалната трговија со нафта со Сирија и Ирак

Точка - 25.06.2014

Русија наскоро ќе поднесе до Советот за безбедност на Обединетите нации предлог-резолуција поврзана со незаконското купување нафта од терористи во Сирија и во Ирак.

Медиумските аспекти на известување за конфликтните состојби (примерот на Ирак)

СПФМ - 25.06.2014

Пишува: Доц. д-р Светлана Вељановска, доктор по меѓународно право Многу често аспектите на медиумското презентирање на определено прашање, проблем, состојба се премногу унифицирани.

Децата во Ирак сведоци на масовните убиства извршени од ИДИЛ

Локално - 25.06.2014

Терористичката организација ИДИЛ која оперира на Ирак и Сирија остава пустош, страв и траума во овие држави. Бројот на жртвите како и на бегалците секојдневно расте.

ИДИЛ им се закани со тероризам на САД

Локално - 25.06.2014

Приврзаниците на Исламска држава во Ирак и на Левантот (ISIL) на Twitter им порачаа на САД дека доколку започнат со воздушни напади врз нивните припадници, групата ќе изврши серија напади во Америка.

Русија ќе поднесе предлог-резолуција до СБ за незаконското купување нафта од терористите

Денешен - 25.06.2014

Русија наскоро ќе поднесе до Советот за безбедност на Обединетите нации предлог-резолуција поврзана со незаконското купување нафта од терористи во Сирија и во Ирак.

Во Ирак стигна дел од американските воени советници

Либертас - 25.06.2014

Првите американски воени советници кои ќе им помагаат на ирачките владини сили во борбата против сунитските бунтовници ја почнаа својата мисија во Багдад – соопшти синоќа Пентагон.

Русија бара мерки против нафтените бизниси на терористите

Либертас - 25.06.2014

Русија наскоро до Советот за безбедност на Обединетите нации ќе поднесе предлог-резолуција поврзана со незаконското купување нафта од терористи во Сирија и во Ирак.

Ова лето се носи џихад: Бизарна модна понуда на терористите!

Либертас - 25.06.2014

На интернет се појави бизарна понуда на облека и предмети кои ја промовираат исламистичката групација ИСИС која во Ирак последниве денови врши масовни злосторства и се заканува со преземање на Багдад.

Џихадистите ја нападнаа најголемата воена база во Ирак

Локално - 25.06.2014

Милитантите во Ирак ја нападнаа најголемата воена база во Ирак во време кога првиот тим американски воени советници пристигна во Ирак за да им помогне на владините сили да се справат со сунитските ...

Премиерот на Ирак го одби предлогот на Кери

Тера - 25.06.2014

Ирачкиот премиер, Нури ел Малики ја отфрлил можноста за формирање влада на национално единство со цел да се запре офанзивата на сунитските екстремисти.

САД испрати помош на Ирак

Локално - 25.06.2014

Првите американски војници кои треба на иранската војска да и помогнат во борбите против сунитските бунтовници пристигнаа во Ирак и ја почнаа својата работа, соопшти Пентагон.

Малики нема да прифати влада на национално единство

Точка - 25.06.2014

Ирачкиот премиер Нури ал Малики ги отфрли повиците на западните сојузници за формирање влада на национално единство, од која се очекува да стави крај на офанзивата на сунитските бунтовници, кои ...

Американските војници пристигнаа во Багдад за помош на Ирак против ISIL

Тера - 25.06.2014

Првите американски војници кои на ирачката армија би требало да и' помогнат во борбата против сунитските бунтовници и џихадистите од Ирачката армија во Ирак и на Левантот (ISIL), пристигнаа во Ирак и ...

Иран тајно испратил разузнавачки беспилотни авиони во Ирак

Локално - 25.06.2014

Иран тајно испратил разузнавачки беспилотни авиони во Ирак, каде по воздух исто така испраќа и воени материјали, во обидот да му помогне на Багдад во борбата против сунитските џихадисти, пишува ...

По 40 год. забрана САД дозволија извоз на лесна американска нафта

Локално - 25.06.2014

САД дозволија на две фирми да извезуваат вид лесна нафта, позната како кондензат, за прв пат по воведувањето на забрана за извоз на сурова нафта од САД пред 40 години, соопштува “Волстрит џурнал”.

Премиерот на Ирак против Западот, ја отфрли можноста за формирање на техничка влада

Локално - 25.06.2014

Премиерот на Ирак Нури ал Малики ја отфрли можноста за формирање на техничка влада за борба со сунитската офанзива која зазеде обемна територии од земјата, пренесува AFP.

Американски специјалци ќе се борат против сунитските бунтовници

Вечер Прес - 25.06.2014

Првите американски војници кои треба на ирачката војска да и помогнат во борбите против сунитските бунтовници пристигнаа во Ирак и ја почнаа својата работа, соопшти Пентагон.

Обама испрати 300 американски специјалци на помош на Ирак во борбите против сунитските бунтовници

Либертас - 25.06.2014

Првите американски војници кои треба на ирачката војска да помогнат во борбите против сунитските бунтовници пристигнаа во Ирак и ја почнаа својата работа, соопшти Пентагон.

Обама испрати помош на Ирак: 300 американски специјалци во борбите против сунитските бунтовници

Бриф - 25.06.2014

Првите американски војници кои треба на ирачката војска да помогнат во борбите против сунитските бунтовници пристигнаа во Ирак и ја почнаа својата работа, соопшти Пентагон.

Иран и САД ги здружуваат силите против џихадистите од Исис

Н.Македонија - 25.06.2014

Претседателот Обама размислува за воздушни напади против сунитските востаници, а Техеран испрати висок генерал во Багдад САД и Иран брзо се придвижуваат за да го одбранат Ирак од здивените сунитски ...

Кери побара сунитите да влезат во новата влада

Н.Македонија - 25.06.2014

Припадници на Исламска држава во Ирак и Левантот зазедоа голем дел северно и западно од Багдад, меѓу кои и Мосул, вториот по големина град во Ирак. При офанзивата што почна пред две недели досега се ...

Русија ќе поднесе предлог-резолуција до СБ за незаконското купување нафта од терористите

Lider - 25.06.2014

Русија наскоро ќе поднесе до Советот за безбедност на Обединетите нации предлог-резолуција поврзана со незаконското купување нафта од терористи во Сирија и во Ирак.

Кери ќе разговара со курдските лидери во Ирак

Алсат-М - 24.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери допатува денес во ирачкиот автономен курдски регион, еден ден по ненадејната посета на Багдад, каде изјави дека САД ќе му даде голема поддршка на Ирак во ...

Германските фирми го напуштаат завојуваниот Ирак

Deutsche Welle - 24.06.2014

Ирак им нуди големи шанси на странските инвеститори. Меѓутоа граѓанската војна го уништува економскиот подем од последните години. И германските компании повторно си заминуваат од земјата.

Кери: Процесот на составување нова влада во Ирак почнува на 1 јули

Deutsche Welle - 24.06.2014

На први јули ќе се почне со процесот на составување нова влада во Ирак, изјави американскиот министер за надворешни работи Џон Кери за телевизијата Еј-Би-Си по посетата на курдските автономни ...

Кери разговара бара формирање на национална ирачка влада

Телма - 24.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери, престојува во северниот ирачки град Ирбил, на разговори со лидерите на Курдите, додека продолжува офанзивата на сунитските бунтовници.

НАТО самит во Брисел за Ирак

Канал5 - 24.06.2014

Министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО денеска во Брисел се состануваат за да разговараат за кризата во Ирак, откако американскиот државен секретар Џон Кери вети „интензивна“ ...

Ирак: Рафинеријата во Баиџи целосно под контрола на екстремистите

24 Вести - 24.06.2014

Сунитските екстремисти во Ирак соопштија дека целосно ја зазеле главната и најголема ирачка нафтена рафинерија во Баиџи, северно од Багдад, јави Би-Би-Си.

Кери во посета на курдски регион во Ирак

24 Вести - 24.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери пристигна во Ирбил, во курдскиот регион во Ирак, како дел од неговите дипломатски напори за смирување на воената и политичка криза во земјата.

Кери ќе разговара со курдските лидери во Ирак

Утрински - 24.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери допатува денес во ирачкиот автономен курдски регион, еден ден по ненадејната посета на Багдад, каде изјави дека САД ќе му даде голема поддршка на Ирак во ...

Бајден се консултира со Турција и Бахреин за Ирак

Алсат-М - 24.06.2014

Американскиот потпретседател Џо Бајден се консултира за ситуацијата во Ирак со лидерите на Турција и Бахреин. Во телефонски разговор со турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган, Бајден изразил ...

САД добиле уверување за судски имунитет на америкнаските воени советници во Ирак

А1 On - 24.06.2014

Ирак изразил гаранции на САД дека специјалните сили, што американскиот претседател Барак Обама нареди да бидат распоредени во земјата, нема да бидат цел на прогон од ирачките судови.

Џон Кери во посета на ирачките курди

Р.С.Европа - 24.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери пристигна во Ирбил, во курдскиот регион во Ирак, како дел од неговите дипломатски напори за смирување на воената и политичка криза во земјата.

Рафинеријата во Баиџи потполно под контрола на екстремистите

Макфакс - 24.06.2014

Сунитските екстремисти во Ирак соопштиле дека ја имаат целосната контрола над главната и најголема нафтена рафинерија во Баиџи, северно од Багдад, јавува ВВС.

Чуркин: Кој ги финансира терористите

Макфакс - 24.06.2014

Русија смета дека Советот за безбедност на ОН треба да го истражува проблемот со финансирање на терористите, односно да го открие незаконскиот извоз на сурова нафта од Ирак и Сирија, смета ...

Што го предизвикува гневот на сунитите во Ирак?

Р.С.Европа - 24.06.2014

Како што сунитските бунтовници освојуваат територии во северен Ирак, така расте надежта дека ќе ја освојат и поддршката од локалното население и со тоа ќе ги капитализираат поплаките кои доаѓаат од ...

Кери ќе разговара со курдските лидери во Ирак

А1 On - 24.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери допатува денес во ирачкиот автономен курдски регион, еден ден по ненадејната посета на Багдад, каде изјави дека САД ќе му даде голема поддршка на Ирак во ...

И Бајден бара решение за Ирак

Макфакс - 24.06.2014

Американскиот потпретседател, Џо Бајден, разговарал за кризата во Ирак со лидерите на Турција и Бахреин, кои ги осудиле нападите на сунитските екстремисти.

Русија побара од ОН да се контролира извозот на нафта од Ирак и Сирија

Inpress - 24.06.2014

Њујорк, 24. јуни 2014 (ИНПРЕС) Русија смета дека Советот за безбедност на ОН треба да го испита проблемот на финансирањето на тероризмот и да го испита незаконскиот извоз на сурова нафта од Ирак и ...

ОН-1075 лица загиналe во немирите во Ирак

Р.С.Европа - 24.06.2014

ОН соопштија дека најмалку 1075 луѓе загинале во Ирак помеѓу 5 и 22 јуни, во нападите на сунитските милитанти кои ја преземаа контролата во северниот дел на земјата. Најголем дел од жртвите се цивили.

Ирак: Најголемата нафтена рафинерија на мета на бунтовниците

МРТ - 24.06.2014

Најмалку 19 лица се убиени, а 17-мина се повредени во воздушен напад во ирачкиот град Баиџи, познат по богатството со нафта. Меѓу жртвите има и цивили, а не е познато дали меѓу загинатите има и ...

Паѓаат клучните стратешки позиции: Ирачките бунтовници целосно ја зазеле најголемата рафинерија за нафта

МКД - 24.06.2014

Ирачките исламски милитанти тврдат дека целосно ја зазеле најголемата и најважна рафинерија на нафта, која се наоѓа во градот Баиџи, северно од Багдад, во која се преработува третина од вкупното ...

Кери во Ирбил

Глас на Америка - 24.06.2014

Американскиот државен секретар на средби со курдски водачи, во обид да влијае за политички реформи во Ирак Американскиот државен секретар Џон Кери вели дека главен предизвик во Ирак е формирање на ...

Кери ќе разговара со курдските лидери во Ирак

Алфа - 24.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери допатува денес во ирачкиот автономен курдски регион, еден ден по ненадејната посета на Багдад, каде изјави дека САД ќе му даде голема поддршка на Ирак во ...

ИРАК: Екстремистите ја зазедоа најголемата рафинерија

Телеграф - 24.06.2014

Рафинеријата беше под опсада 10 дена, а ирачките сили неколкупати успешно ги одбиваа нападите на екстремистите Сунитските екстремисти во Ирак соопштија дека целосно ја зазеле главната и најголема ...

Стивнатите стравувања за снабдувањето од Ирак ја спуштија цената на нафтата

Макфакс - 24.06.2014

Цената на нафтата падна во вторникот под ниво од 114 долари за барел откако се намали загриженоста дека ескалацијата на насилството во Ирак ќе влијае врз снабдувањето од вториот по големина ...

Кери ги повика Курдите да помогнат во спасувањето на Ирак

Макфакс - 24.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери разговараше во вторникот со лидерите на автономниот курдски регион во Ирак и ги повика да застанат зад официјален Багдад, бидејќи сунитското востание се ...

Германските компании си заминуваат од Ирак

Нетпрес - 24.06.2014

Ирак им нуди големи шанси на странските инвеститори. Меѓутоа граѓанската војна го уништува економскиот подем од последните години. И германските компании повторно си заминуваат од земјата, пишува ...

Рафинеријата во Баиџи целосно под контрола на екстремистите

А1 On - 24.06.2014

Сунитските екстремисти во Ирак соопштија дека целосно ја зазеле главната и најголема ирачка нафтена рафинерија во Баиџи, северно од Багдад, јави Би-Би-Си.

Џон Кери ќе разговара со курдските лидери

Телеграф - 24.06.2014

Кери вчера во Багдад истакна дека џихадистите претставуваат „егзистенцијална закана“ за Ирак и дека ова е „момент на одлука“ за лидерите на оваа земја Американскиот државен секретар, Џон Кери, ...

Кери ќе разговара со курдските лидери во Ирак

+инфо - 24.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери допатува денес во ирачкиот автономен курдски регион, еден ден по ненадејната посета на Багдад, каде изјави дека САД ќе му даде голема поддршка на Ирак во ...

Џо Бајден во консултации со Турција и со Бахреин за Ирак

Телеграф - 24.06.2014

Потпретседателот на САД разговарал и со кралот на Бахреин, Хамад бен Иса Ал Халифа, при што двајцата се согласиле дека ирачките лидери треба да се откажат од религиозното секташтво за да ја надминат ...

Нјаголемата ирачка рафинерија под контрола на екстремистите

Нетпрес - 24.06.2014

Главната и најголема ирачка нафтена рафинерија е целосн под контрола на сунитские екстремисти. Рафинеријата беше под опсада 10 дена, а ирачките сили неколкупати успешно ги одбиваа нападите на ...

Кери во посета на курдски регион во Ирак

Нова ТВ - 24.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери пристигна во Ирбил, во курдскиот регион во Ирак, како дел од неговите дипломатски напори за смирување на воената и политичка криза во земјата.

Ирачката армија поврати граничен премин кон Сирија

Макфакс - 24.06.2014

Ирачките безбедносни сили во понеделникот без борба го преземале граничниот премин Ал Валед од сунитските бунтовници кои го заземаа во неделата јави AFP повикувајќи се на ирачки функционери.

Ирачките Курди сакаат независност

Р.С.Европа - 24.06.2014

Претседателот на автономната курдска област во Ирак, Масуд Барзани, изрази силна поддршка за самоопределувањето на Курдите. За американската телевизиска мрежа Си-Ен-Ен, Барзани изјави дека Курдите во ...

Состанок на НАТО за кризата во Ирак

Р.С.Европа - 24.06.2014

Министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО денеска во Брисел се состануваат за да разговараат за кризата во Ирак, откако американскиот државен секретар Џон Кери вети „интензивна“ ...

Рафинеријата во Баиџи целосно под контрола на екстремистите

Алфа - 24.06.2014

Сунитските екстремисти во Ирак соопштија дека целосно ја зазеле главната и најголема ирачка нафтена рафинерија во Баиџи, северно од Багдад. Сунитските екстремисти во Ирак соопштија дека целосно ја ...

Време е за самоопределување, изјави лидерот на Курдите во Ирак

А1 On - 24.06.2014

Претседателот на ирачки Курдистан Масуд Барзани изрази силна поддршка за самоопределување на Курдите во Ирак, пренесува ДПА. - Изминатите 10 години ние направивме се што можевме, ги вложивме сите ...

Џо Бајден се консултира со Турција и Бахреин за Ирак

А1 On - 24.06.2014

Американскиот потпретседател Џо Бајден се консултира за ситуацијата во Ирак со лидерите на Турција и Бахреин. Во телефонски разговор со турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган, Бајден изразил ...

Русија: СБ на ОН треба да го запре илегалниот извоз на нафта од Ирак и Сирија

А1 On - 24.06.2014

Русија смета дека Советот за безбедност на ОН треба да го реши проблемот со илегалниот извоз на нафта од терористи во Ирак и Сирија, јави ИТАР-ТАСС. Тоа го изјави рускиот претставник во ОН Виталиј ...

Најголемата ирачка рафинерија под контрола на екстремистите

Точка - 24.06.2014

Главната и најголема ирачка нафтена рафинерија е целосн под контрола на сунитские екстремисти. Рафинеријата беше под опсада 10 дена, а ирачките сили неколкупати успешно ги одбиваа нападите на ...

Досега 1075 лица загиналe во борбите во Ирак

Локално - 24.06.2014

ОН соопштија дека најмалку 1075 луѓе загинале во Ирак помеѓу 5 и 22 јуни, во нападите на сунитските милитанти кои ја преземаа контролата во северниот дел на земјата. Најголем дел од жртвите се цивили.

Ирачките Курди веќе планираат своја држава

Локално - 24.06.2014

Претседателот на ирачки Курдистан Масуд Барзани изрази силна поддршка за самоопределување на Курдите во Ирак, пренесува ДПА. - Изминатите 10 години ние направивме се што можевме, ги вложивме сите ...

И Курдите во Ирак сакаат самоопределување

Вечер Прес - 24.06.2014

Претседателот на ирачки Курдистан Масуд Барзани изрази силна поддршка за самоопределување на Курдите во Ирак, пренесува ДПА. - Изминатите 10 години ние направивме се што можевме, ги вложивме сите ...

Најголемата нафтена рафинерија во Ирак во рацете на екстремистите од ИСИЛ!

Фактор - 24.06.2014

Сунитските екстремисти во Ирак објавија дека имаат целосна контрола врз нафтената рафинерија во Баиџи, северно од Багдад. Главната и најголема ирачка рафинерија за нафта беше под опсада 10 дена, а ...

Што стои зад новиот конфликт во Ирак

Република - 24.06.2014

Додека меѓународната заедница бара начин да се справи со состојбата во Ирак и експанзијата на насилствата меѓу сунитското и шиитското население, радио Слободна Европа анализира што стои зад ...

И Бајден бара решение за Ирак

Тера - 24.06.2014

Американскиот потпретседател, Џо Бајден, разговарал за кризата во Ирак со лидерите на Турција и Бахреин, кои ги осудиле нападите на сунитските екстремисти.

Рафинеријата во Баиџи целосно под контрола на екстремистите

Денешен - 24.06.2014

Сунитските екстремисти во Ирак соопштија дека целосно ја зазеле главната и најголема ирачка нафтена рафинерија во Баиџи, северно од Багдад, јави Би-Би-Си.

Чуркин: Кој ги финансира терористите

Тера - 24.06.2014

Русија смета дека Советот за безбедност на ОН треба да го истражува проблемот со финансирање на терористите, односно да го открие незаконскиот извоз на сурова нафта од Ирак и Сирија, смета ...

Дали Америка создаде терористи полоши од Ал Каеда?!

Точка - 24.06.2014

Американците извршија инвазија на Ирак, уапсен и ликвидиран беше Садам Хусеин, но вистинска држава никогаш не беше формирана. Тоа е одлична почва за разни екстремисти.

Германските компании си заминуваат од Ирак

Точка - 24.06.2014

Ирак им нуди големи шанси на странските инвеститори. Меѓутоа граѓанската војна го уништува економскиот подем од последните години. И германските компании повторно си заминуваат од земјата, пишува ...

„Падна“ најголемата нафтена рафинерија во Ирак

Либертас - 24.06.2014

Сунитските бунтовници во Ирак соопштија дека целосно ја зазеле главната и најголема ирачка нафтена рафинерија во Баиџи, северно од Багдад, јави Би-Би-Си.

Кери ќе разговара со курдските лидери во Ирак

Бриф - 24.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери допатува денес во ирачкиот автономен курдски регион, еден ден по ненадејната посета на Багдад, каде изјави дека САД ќе му даде голема поддршка на Ирак во ...

Консулатции на Бајден за ситуацијата во Ирак

Либертас - 24.06.2014

Американскиот потпретседател Џо Бајден се консултира за ситуацијата во Ирак со лидерите на Турција и Бахреин. Во телефонски разговор со турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган, Бајден изразил ...

Кери ќе разговара со курдските лидери во Ирак

Република - 24.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери допатува денес во ирачкиот автономен курдски регион, еден ден по ненадејната посета на Багдад, каде изјави дека САД ќе му даде голема поддршка на Ирак во ...

Кери во Багдад, бунтовниците напредуваат

Н.Македонија - 24.06.2014

Непосредно пред средбата со Кери, премиерот на Владата во Багдад, Ал Малики, уште еднаш ги обвини САД дека се виновни за внесување на припадниците на ИДИЛ во Ирак, како и за неисполнување на ...

Најголемата ирачка рафинерија за нафта падна во рацете на екстремистите

Lider - 24.06.2014

Сунитските екстремисти во Ирак соопштија дека целосно ја зазеле главната и најголема ирачка нафтена рафинерија во Баиџи, северно од Багдад, јави Би-Би-Си.

Багдад: Кери на разговори за кризата во Ирак

24 Вести - 23.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери допатува денеска во Багдад на разговори за актуелната криза во Ирак, која е најголема закана за неговиот суверенитет во последниве години.

Кери пристигна во Багдад на разговори за кризата во Ирак

Алсат-М - 23.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери допатува денеска во Багдад на разговори за актуелната криза во Ирак, која е најголема закана за неговиот суверенитет во последниве години.

Џон Кери пристигна во Багдад

Утрински - 23.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери пристигна денеска во Багдад во мисија на обнова на единството и стабилноста во Ирак, кој се соочува со офанзива на сунитските екстремисти.

Тал Афар под контрола на ирачките екстремисти

Утрински - 23.06.2014

Стратешки важниот шиитски град Тал Афар во северен Ирак по повеќедневни борби денеска целосно под контрола на сунитски екстремисти, соопштија локалните власти.

Јордан се мобилизира против ИДИЛ

Deutsche Welle - 23.06.2014

Поради напредувањето на џихадистите од ИДИЛ во Ирак Јордан ја зајакна заштитата на својата граница со Ирак. Сунитските екстремисти и натаму освојуваат територии.

Со турбани и калашникови

Deutsche Welle - 23.06.2014

Шиитите во Ирак се мобилизираат за да се спротистават на ИДИЛ. Притоа, се обновува армијата Махди на Моктада ал-Садр. Нејзиното реактивирање за жителите на Багдад не навестува ништо добро.

Кери во Ирак, исламистите освоија нови територии

Канал5 - 23.06.2014

Џон Кери во посета на Ирак, нов пробив на сунитските џихадисти во северозападниот дел на земјата. Милитантите на Исламската држава Ирак и Левант освоија нови територии, вклучувајќи го и аеродромот во ...

Џон Кери во Багдад

Deutsche Welle - 23.06.2014

Американскиот министер за надворешни работи Џон Кери во Багдад разговара со водечките политичари на земјата за борбата против екстремистите од ИДИЛ, кои ја презедоа контролата во делови на Ирак.

Крај за вештачките граници на Блискиот Исток?

Deutsche Welle - 23.06.2014

Напредувањето на терористичката ИДИЛ во Ирак ги доведува во прашање вештачките граници на Блискиот Исток. Западот треба прагматично да се обиде да го држи под контрола настанатиот хаос, смета во ...

Кери во Багдад на разговори за ирачката криза

Телма - 23.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери разговараше денеска во Багдад со највисоките ирачки официјални претставници, додека сунитските бунтовници ја проширија својата контрола во градовите во ...

Кери му ветува силна помош на Ирак

Deutsche Welle - 23.06.2014

Џихадистите претставуваат „егзистенцијална закана “за Ирак, оцени денеска (23.06) во Багдад американскиот министер за надворешни работи Џон Кери. Атмосферата на разговорите на Кери во Ирак - ...

Кери во „невозможна мисија“ во Ирак

24 Вести - 23.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери, пристигна денеска во Багдад, во обид да спречи распад на Ирак. Ситуацијата е многу сериозна и комплицирана. Сериозна затоа што бунтовниците од Исламската ...

Малики: Ситуацијата во Ирак е закана за регионалниот и светскиот мир

Press24 - 23.06.2014

Ситуацијата во Ирак претставува закана за „мирот во регионот и светот“, предупреди денеска ирачкиот премиер Нури ал Малики за време на средбата со американскиот државен секретар Џон Кери.

Малики: Ситуацијата во Ирак е закана за регионалниот и светскиот мир

+инфо - 23.06.2014

Ситуацијата во Ирак претставува закана за „мирот во регионот и светот“, предупреди денеска ирачкиот премиер Нури ал Малики за време на средбата со американскиот државен секретар Џон Кери.

Џихадистите во Ирак заземаа важни стратешки точки убивајќи стотици војници

Макфакс - 23.06.2014

Сунитските бунтовници и џихадистите од Исламската држава во Ирак и на Левантот (ISIL) го заземаа и местото Ал Валид, вториот пограничен премин кон Сирија, стратешкиот град Тал Афар меѓу Мосул и ...

Цената на нафтата над 115 долари по загриженоста за Ирак

Макфакс - 23.06.2014

Цената на нафтата пречекори во понеделникот на светските берзи ниво од 115 долари за барел, поттикната од стравувањата за можно нарушување во снабдувањето од Ирак, каде џихадистите ја презедоа ...

Кери се заложи за интензивна и одржлива помош за Ирак

Р.С.Европа - 23.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави денеска дека поддршката за ирачките безбедносни сили ќе биде интензивна и одржлива за да можат поефективно да им се спротистават на исламските милитанти.

Малики: Ситуацијата во Ирак е закана за регионалниот и светскиот мир

А1 On - 23.06.2014

Ситуацијата во Ирак претставува закана за „мирот во регионот и светот“, предупреди денеска ирачкиот премиер Нури ал Малики за време на средбата со американскиот државен секретар Џон Кери.

САД бара во ирачката влада да влезат Суните и Курдите

Нова ТВ - 23.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери е во Ирак, во претходно ненајавена посета. Таа доаѓа во време кога ирачките владини сили се пред предизвик да се спротистават на сунитските исламистички ...

Кери му вети помош на Ирак, Малики предупредува дека ISIL е закана за светот

Макфакс - 23.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери во понеделникот вети „интензивна и трајна“ американски поддршка за Ирак, но истакна дека оваа поделена земја ќе опстане само доколку нејзините челници преземат ...

Џон Кери во посета на Багдад

Сител - 23.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери пристигна денеска во Багдад во мисија на обнова на единството и стабилноста во Ирак, кој се соочува со офанзива на сунитските екстремисти.

Џон Кери во посета на Багдад

Алфа - 23.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери пристигна денеска во Багдад во мисија на обнова на единството и стабилноста во Ирак, кој се соочува со офанзива на сунитските екстремисти.

Џон Кери во посета на Багдад

А1 On - 23.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери пристигна денеска во Багдад во мисија на обнова на единството и стабилноста во Ирак, кој се соочува со офанзива на сунитските екстремисти.

Најмалку 23 затвореници загинаа при напад на сунитските екстремисти во Ирак

Телеграф - 23.06.2014

Инцидентот се случило синоќа јужно од Багдад. Меѓу убиените во нападот врз полициски возила се и седум напаѓачи, соопшти полицијата Во Ирак денеска се убиени 23 затвореници во напад на сунитски ...

Милитанти зазедоа повеќе градови во западен Ирак

Р.С.Европа - 23.06.2014

Сунитските милитанти вчера зазедоа повеќе градови во западниот дел на Ирак, како и уште два стратешки граничните премини со Сирија и со Јордан. Борци од Исламската држава во Ирак и Левант, исто така, ...

Нетанјаху бара САД да не соработуваат со Иран за Ирак

Р.С.Европа - 23.06.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги повика САД да не соработуваат со Иран во стабилизацијата на Ирак. За американската телевизија Ен-Би-Си, Нетанјаху вчера рече дека САД треба да се обидат да ...

Џон Кери пристигна во Багдад на разговори за кризата во Ирак

Р.С.Европа - 23.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери допатува денеска во Багдад на разговори за актуелната криза во Ирак, која е најголема закана за неговиот суверенитет во последниве години.

„Обама срамно ја изгуби војната против радикалниот ислам“

Руска реч - 23.06.2014

„Обама срамно ја изгуби војната против радикалниот ислам“, вака го оценува новото влошување на состојбата во Ирак директорот на Институтот за Блиски Исток Евгениј Сатановски.

Најмалку 23 затвореници загинаа при напад на сунитските екстремисти во Ирак

+инфо - 23.06.2014

Во Ирак денеска се убиени 23 затвореници во напад на сунитски екстремисти врз конвој возила, со кој се транспортирале осудениците. - Инцидентот се случило синоќа јужно од Багдад.

Уште еден град во Ирак под контрола на џихадистите

Press24 - 23.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери пристигна денеска во Багдад во мисија на обнова на единството и стабилноста во Ирак, кој се соочува со офанзива на сунитските екстремисти.

Обама: Насилството во Ирак може да го дестабилизира целиот регион

А1 On - 23.06.2014

Американскиот претседател, Барак Обама оцени дека екстремистите кои ги зазедоа поголемите градови во Ирак би можеле да го дестабилизираат блискоисточниот регион и дека насилството би можело да се ...

ИРАК: Џон Кери доаѓа во мировна мисија

Телеграф - 23.06.2014

Стејт департментот побара мисијата на Кери да се држи во тајност поради безбедносни причини. Во Багдад тој треба да има средба со премиерот Нури ал-Малики и други ирачки лидери Американскиот државен ...

Балкански медиуми - Балканот следна мета на напади од „Исламската држава Ирак и Левант“

Inpress - 23.06.2014

Приштина, 23. јуни 2014 (ИНПРЕС) Косовската влада, нејзините институции, како и некои држави на Балканот, би можеле да бидат цел на терористички напади, кои би можеле да ги изведе милитантската ...

Екстремистите во Ирак го екзекутирале судијата што пресудил смртна казна за Садам Хусеин

Макфакс - 23.06.2014

Милитантната организација која војува на северот во Ирак, Исламска држава во Ирак и на Левантот (ISIL), тврди дека успеала да го зароби, а потоа извршила и егзекуција врз судијата кој пресудил смртна ...

А сакав само за фудбал да пишувам

Нетпрес - 23.06.2014

Додека топката е во лет, да ви ја соопштам мојава саботна колумна! Врне. Не запира. Манаус ми е, двор ми е. До скоро од прозорецот гледав детско игралиште, сега таму никнала прашума.

Екстремисти во Ирак нападнале конвој со затвореници, убиени 30 лица

Макфакс - 23.06.2014

Ирачките бунтовници во понеделникот на југот од Ирак нападнале конвој на возила во кои се пренесувале затвореници по што во судирите со полицијата настрадале 30 лица, соопштиле лекарски и полициски ...

Ирачка криза: Џон Кери во Багдад, ИСИС граба цели градови (ВИДЕО)

МКД - 23.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери пристигна во главниот град на Ирак, Багдад, додека сунитските бунтовници ја прошируваат својата контрола во градовите низ северозападен Ирак.

Џон Кери во посета на Баград

МРТ - 23.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери стигна во ирачкиот главен град. Сунитските милитанти го зголемуваат својот фронт на северозападот од земјата. Претходно, во Египет Кери ги предупреди ...

Кери во Багдад, џихадистите заземаат се поголема територија!

МРТ - 23.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери во ирачкиот главен град на разговори за кризата која се проширува и е сериозна закана за регионот. Од безбедносни причини местото и времето на средбата со ...

Кери во Ирак

Глас на Америка - 23.06.2014

Врши притисок за повклучителна влада Американскиот државен секретар Џон Кери е во Ирак, во претходно ненајавена посета. Таа доаѓа во време кога ирачките владини сили се пред предизвик да се ...

Војна против кого?

Окно - 23.06.2014

Благодарение на Нобеловата награда за мир пред четири и пол години, додека САД сѐ уште ја водеа битката на Џорџ Буш помладиот против Ал Каеда, Барак Обама не зборуваше толку за мир колку за нужноста ...

Тал Афар под целосна контрола на ирачките екстремисти

+инфо - 23.06.2014

Стратешки важниот шиитски град Тал Афар во северен Ирак по повеќедневни борби денеска целосно под контрола на сунитски екстремисти, соопштија локалните власти.

Тал Афар под целосна контрола на ирачките екстремисти

А1 On - 23.06.2014

Стратешки важниот шиитски град Тал Афар во северен Ирак по повеќедневни борби денеска целосно под контрола на сунитски екстремисти, соопштија локалните власти.

ИСИС регрутира деца за самоубиствени бомбашки напади во Сирија

МКД - 23.06.2014

Исламските екстремисти во Сирија во борбите ангажираат малолетници, од кои некои немаат ни повеќе од 15 години, тврди организацијата за човекови права Хјуман рајтс воч.