TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ѓул ја повлекува кандидатурата за претседателските избори

А1 - 06.05.2007

Турскиот министер за надворешни работи Абдула Ѓул изјави денеска дека ја повлекува кандидатурата за претседателските избори, откако Парламентот не успеа да го собере потребниот кворум за избор на претседател. „Ја повлекувам кандидатурата.

Турскиот Парламент не успеа да обезбеди кворум за изборот за претседател

Канал5 - 06.05.2007

Турскиот министер за надворешни работи Абдула Ѓул изјави денеска дека ја повлекува кандидатурата за претседателските избори, откако Парламентот не успеа да го собере потребниот кворум за избор на претседател. Анкара, 6 мај (МИА) - Турскиот министер за надворешни работи Абдула Ѓул изјави денеска ...

Антивладини протести во Турција

Канал5 - 05.05.2007

Десетици илјади лица се собраа денеска во западнотурскиот град Маниса за да учествуваат на антивладините протести оргаизирани од секуларната опозиција против засилувањето на улогата на религијата во земјата. Анкара, 5 мај (МИА) - Десетици илјади лица се собраа денеска во западнотурскиот град Маниса ...

Прашања и одговори за политичката ситуација во Турција

А1 - 04.05.2007

Како функционира политичкиот систем на Турција? Иако 99% од населението е муслиманско, Турција е западноориентирана парламентарна демократија и нејзиниот Устав овозможува секуларен политички систем. Премиерот управува, но претседателот има право да става вето врз законите и да назначува функционери ...

Парламентарните избори во Турција закажани за 22 јули

Утрински - 04.05.2007

Несогласувањето околу изборот за претседател на државата ја доведе Турција до предвремени избори Турскиот парламент потврди дека предвремени избори, чија цел е окончување на кризата околу кандидатот за претседател на државата, ќе се одржат на 22 јули.

Турција избира на 22 јули

Време - 04.05.2007

ОБИД ДА СЕ СМИРИ ПОЛИТИЧКАТА КРИЗА Турција распиша предвремени парламентарни избори за 22 јули, во обид да ја смири политичката криза во која се отвори опасност и од државен удар на армијата. Парламентот се уште не го потврдил датумот за изборите, но тоа се смета за формалност, откако премиерот ...

Турскиот парламент одобри предвремени избори на 22 јули

Вест - 04.05.2007

АНКАРА, 4 мај (Ројтерс) -Турскиот парламент вчера го помести општите избори на 22 јули што треба да ја реши кризата меѓу секуларистите и исламистите и би можело да ја дефинира иднината на современа Турција. Парламентот се надева дека поместувањето на изборите за четири месеци порано од утврденото ...

Предвремените избори на 22 јули

Вечер Прес - 04.05.2007

Турскиот Парламент го прифати предлогот на Изборната комисија, предвремените парламентарни избори да се одржат на 22 јули, јави Франс-прес. "Утврдивме дека изборите би можеле да се одржат на 22 јули годинава", изјави претседавачот со Изборната комисија Муамер Ајдини.

Предвремените избори во Турција закажани за 22 јули

А1 - 03.05.2007

Предвремени парламентарни избори во Турција начелно се закажани за 22. јули годинава, соопшти уставната комисија на Парламентот. Одлуката треба да биде одобрена од членовите на Парламентот што би требало да претставува формалност бидејќи сите партии се за одржување на предвремени избори со кои што ...

Ердоган најави предвремени избори

Време - 03.05.2007

ПОЛИТИЧКА КРИЗА ВО ТУРЦИЈА Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган најави дека предвремени парламентарни избори може да се одржат на 24 јуни. Ердоган во исто време побарал и промена на Уставот на Турција за претседателот да биде избран на директно гласање, а не преку парламентот како досега, јави ...

Поништени изборите за турски претседател

Дневник - 03.05.2007

Премиерот Ердоган се закани дека нема да предложи нов кандидат и повика на одржување предвремени парламентарни избори Политичката криза во Турција се продлабочува откако Уставниот суд го поништи гласањето од претседателските избори одржано во петокот.

Кризата во Турција се решава со предвремени избори

Вест - 03.05.2007

АНКАРА, 3 мај (Ројтерс) - Турската владејачка партија АК вчера предложи парламентарните избори да се поместат порано, на 24 јуни за да олабават тензиите по кризата што настана меѓу исламистичката влада и секуларната елита. Премиерот Тајип Ердоган завчера повика на предвремени избори откако ја ...

Политички гамбит на турскиот премиер Ердоган

Утрински - 03.05.2007

Премиерот бара предвремени избори и граѓаните да го избираат претседателот, а не парламентот Димитар Чулев Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган, се чини, одбра одлична стратегија и момент за излез од моменталната пат-позиција предизвикана од парламентарната блокада на процесот за избор на ...

Турскиот Парламент донесе одлука предвремените избори да се одржат на 22 јули

Канал5 - 03.05.2007

Турскиот Парламент одобри предвремените парламентарни избори да се одржат на 22 јули. Предлогот едногласно го прифатија сите 458 пратеници, кои беа присутни на гласањето. Анкара, 3 мај (МИА) - Турскиот Парламент одобри предвремените парламентарни избори да се одржат на 22 јули.

Предвремени избори во Турција на 22. јули

Макфакс - 03.05.2007

Анкара Предвремени парламентарни избори во Турција начелно се закажани за 22. јули годинава, соопшти уставната комисија на Парламентот. Одлуката треба да биде одобрена од членовите на Парламентот што би требало да претставува формалност бидејќи сите партии се за одржување на предвремени избори со ...

Турскиот Парламент го потврди датумот на предвремените избори

Макфакс - 03.05.2007

Анкара Турскиот Парламент денеска ја потврди одлуката предвремените парламентарни избори во земјата да се одржат на 22 јули, јавуваат турските медиуми. Пратениците во турскиот Парламент одлуката за датумот на предвремените избори ја донесоа едногласно, а гласањето беше директно пренесувано на ...

Ердоган бара предвремени избори

Вечер Прес - 03.05.2007

Повод за ваков настап на Ердоган беше завчерашната одлука на Уставниот суд за поништување на првиот круг од претседателските избори и упорното одбивање на опзицијата и јавноста да се прифати повторното гласање и избор на Абдула Ѓул.

Нов прв круг в недела

Вечер Прес - 03.05.2007

Турскиот Парламент вчера усвои нов графикон за претседателските избори, кои предизвикаа политичка криза во Турција, и за в недела закажа нов прв круг избори. Според новиот графикон, првиот круг ќе се одржи на 6 мај, вториот на 9-ти, третиот круг на 12 мај, додека четвртиот на 15 мај.

Во Турција ќе има вонредни парламентарни избори

А1 - 02.05.2007

Во Турција ќе има вонредни парламентарни избори. Премиерот Таип Реџеп Ердоган денеска побара вонредни парламентарни избори, како решение за политичката криза што ја тресе Турција, предизвикана со изборот на претседател на државата.

Турската владејачка партија поднесе предлог во Парламентот за предвремени парламентарни избори

Канал5 - 02.05.2007

Владејачката Партија на правдата и развојот денеска во Парламентот поднесе предлог-закон за спроведување на предвремени парламентарни избори во Турција на 24 јуни, јави Франс- прес. Предлогот треба да биде изгласан во националното собрание.

Турскиот суд советуван да не ги суспендира изборите за претседател

Утрински - 02.05.2007

Суспендирањето би можело да предизвика предвремени општи избори во Турција ИСТАНБУЛ - Од турскиот Уставен суд е побарано да го одбие оспорувањето на опозицијата за претседателските избори, што ја подели Турција, објави вчера турскиот печат, додека полицијата уапси десетици демонстранти во Истанбул.

Ердоган: Одлуката на Уставниот суд куршум за демократијата

Макфакс - 02.05.2007

Анкара Решението на Уставниот суд во Турција да го поништи првиот круг од претседателските избори е “куршум истрелан против демократијата“. Ова денеска за турските медиуми го изјави турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган. „Изборите за претседател на државата во Парламентот беа блокирани.

Одложени претседателските избори во Турција

Макфакс - 02.05.2007

Анкара Владеачката партија во Турција денеска нема да бара парламентот да гласа за нејзиниот претседателски кандидат Абдула Ѓул, и со тоа да ја почитува одлуката на Уставниот суд. Веста синоќа ја објави турската државна агенција Анадолија, повикувајќи се на неименуван висок раководител на ...

Новиот круг претседателски избори во Турција на 6 мај

Макфакс - 02.05.2007

Анкара Турскиот Парламент одлучи денеска повторното одржување на првиот круг од претседателските избори да го закаже за в недела, 6-ти мај, пренесуваат агенциите. Вториот круг од изборите ќе се одржи на 9-ти мај, а другите два круга од гласањето ќе се одржат на 12-ти и 15-ти мај.

Ердоган побара предвремени избори во Турција

Макфакс - 02.05.2007

Анкара Владеачката турска партија на премиерот Реџеп Таип Ердоган побара предвремени избори за во јуни, со цел да се разреши кризата околу изборот на шеф на државата. Партијата го предлага 24 јуни за ден за предвремени избори, наместо ноември годинава, за кога се закажани редовните избори.

Денеска вториот круг

Вечер Прес - 02.05.2007

Советник на Уставниот суд на Турција му препорачал на судот да го отфрли барањето на опозициската Народнорепубликанска партија за анулирање на првиот круг од претседателските избори што се одржаа на 27 април, јавија вчера турските медиуми.

Поништени претседателските избори во Турција

Макфакс - 01.05.2007

Анкара Политичката криза во Турција се продлабочува, откако Уставниот суд денеска го поништи гласањето од претседателските избори одржано во петокот. Со тоа, судиите го прифатија барањето на опозиционите партии чија намера е да го попречат единствениот кандидат од владеачката партија Абдула Ѓул да ...

Неизвесна политичката иднина на Турција

А1 - 30.04.2007

Политичката иднина на Турција е крајно неизвесна, по политичката криза која ја тресе земјата околу изборот на претседателот на државата. Единствениот кандидат, министерот за надворешни работи Абдула Ѓул, во првиот круг гласање не го доби потребното дво-третинско мнозинство во Парламентот.

Абдула Ѓул не се повлекува од трката за претседател и покрај протестите

Утрински - 30.04.2007

Армијата испрати сигнал дека нема да ја прифати кандидатурата на министерот исламист АНКАРА - Абдула Ѓул изјави дека нема да се повлече како кандидат на владејачката партија за претседателската функција на Турција, и покрај се' поголемите критики од опонентите и од армијата.

Ѓул одби да се повлече од претседателските избори

Вест - 30.04.2007

ИСТАНБУЛ, 30 април (Ројтерс) - Министерот за надворешна политика на Турција Абдула Ѓул вчера одби да се повлече од претседателските избори, противречејќи на притисокот од војската и повиците од стотици илјади демонстранти загрижени за неговото исламистичко минато.

Абдула Ѓул не се откажува !

Вечер Прес - 30.04.2007

Министерот за надворешни работи на Турција Абдула Ѓул вчера изјави дека нема да се повлече од претседателските избори, наспроти жестоките демонстрации и сериозното предупредување од страна на турската Армија, која ја обвини Владата дека го става под прашање светскиот карактер на државата.