TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопските и битолските ученици ќе ги бојкотираат екстерните тестови

Утрински - 09.05.2009

СКОПЈЕ, БИТОЛА - Скопските и битолските основци и средношколци се заканија со бојкот на екстерните тестови доколку Министерството за образование и наука не ја повлече одлуката за нивно воведување.

Учениците ќе ги бојкотираат екстерните

Дневник - 09.05.2009

Ако Министерството за образование не ја смени одлуката и не го укине екстерното тестирање, основците и средношколците најавија дека ќе го бојкотираат решавањето на тестовите.

Учениците на бунт

Време - 09.05.2009

Во повеќе градови во земјава основците и средношколците и вчера протестираа поради екстерното оценување кое се воведува од оваа учебна година.

Учениците пак протестираа

Вест - 09.05.2009

Министерот Перо Стојановски изјави дека протестот не е генерален туку инцидентна појава на група од педесетина ученици и оти за нивното однесување одговорност треба да понесат и директорите на училиштата И ...

Потребно е екстерно будење на 25.000 заспани даскали

Н.Македонија - 09.05.2009

Ти ќе добиеш тројка, иако можеби и знаеш за повеќе. Но не се грижи, треба да си горд што твојата „тројка“ е јака и таа сигурно во некое друго послабо училиште, практично би била петка! Професорите во земјава ...

Учениците се вратија пред МОН

А1 - 08.05.2009

Група ученици, главно од средните училишта, по краткиот прекин денеска повторно се вратија на протести пред Министерството за образование и наука.

Незнаењето е сила

Вест - 08.05.2009

Вчера новоименуваниот директор на Државниот просветен инспекторат Џорџе Арсов не беше достапен да одговори на прашањето дали ќе преземе мерки против директорите што дозволија нивните деца масовно да избегаат ...

Веќе се знае содржината на екстерните тестови

Канал5 - 08.05.2009

Распоредите во кој ден по кој предмет ќе се реализира тестирањето училиштата веќе ги добиле. Надлежните во ресорното министерство остануваат на ставот дека екстерно оценување за проверка на наставниците ќе има.

Ученици или опитни глувци?

Утрински - 08.05.2009

Крајот на април и почетокот на мај е период за протести на матурантите. Со години наназад власта си поигрува со трпението на илјадници млади на кои условите за школување буквално им ги менуваат во пет минути ...

Со јајца против екстерното оценување

Утрински - 08.05.2009

Со фрлање јајца и извикување пароли „долу Влада“, основците и средношколците од повеќе училишта вчера уште од раните утрински часови протестираа пред Министерството за образование и наука, барајќи и тие како и ...

Положен екстерниот тест

Дневник - 08.05.2009

Учениците вчера го положија првиот „екстерен тест“ по граѓанско образование. Можеше ли да се очекува поинаква реакција на основците и средношколците отколку фрлање јајца врз тазе бојадисаната зграда на ...

Екстерното доби јајца

Дневник - 08.05.2009

Повеќе од петстотини основци и средношколци од пониските класови од повеќе училишта во Скопје вчера протестираа пред Министерството за образование револтирани од одлуката на министерот само матурантите ...

Со јајца против екстерни тестови

Време - 08.05.2009

Повеќе од 500 основци и средношколци од прва до трета година вчера пред Министерството за образование протестираа поради одлуката за полагање екстерни тестови.

Учениците се вратија пред МОН

Макфакс - 08.05.2009

Група ученици, главно од средните училишта, по краткиот прекин денеска повторно се вратија на протести пред Министерството за образование и наука (МОН).

Протестот пред МОН е инцидентна, а не генерална појава

Сител - 08.05.2009

Министерот Перо Стојановски изјави дека протестот пред Министерството за образование и наука не е генерална, туку инцидентна појава на група од педесетина ученици и оти за нивното однесување одговорност треба ...

Екстерни тестови ќе има, одговорноста за протестите врз директорите

Макфакс - 08.05.2009

стандардизираните тестови водат во насока на подигање на квалитетот на образованието и на квалитетот на објективното вреднување на знаењето кај учениците.

Протести против екстерното тестирање

Алфа - 08.05.2009

Повеќе од 150 основци и средношколци и денеска фрлаа јајца врз зградата на Министерството за образование, барајќи да се укине екстерното оценување кое треба да почне од 20-ти мај.

Детали за екстерното тестирање на основците

Макфакс - 08.05.2009

Министерството за образование и наука (МОН) денеска ќе соопшти по кои предмети и кога ќе биде извршено екстерно тестирање на учениците во основните училишта во Македонија.

Протест за укинување на екстерното оценување

Сител - 08.05.2009

Група средношколци и денеска простестираaт пред зградата на Министерството за образование и наука барајќи укинување на екстерното оценување кое се воведува од оваа учебна година за проверка на објективноста на ...

Втор ден протест на учениците во Скопје

Макфакс - 08.05.2009

Протестот на учениците од средните и основните училишта против екстерно тестирање, денеска втор ден продолжува во Скопје. Околу 150 ученици, иницирани преку Интернет форумите, претпладнево продолжија со ...

Детали за екстерното тестирање на основците

МРТ - 08.05.2009

Министерството за образование и наука (МОН) денеска ќе соопшти по кои предмети и кога ќе биде извршено екстерно тестирање на учениците во основните училишта во Македонија.

Средношколците фрлаат јајца кон МОН

Кирилица - 08.05.2009

Група средношколци и денеска простестираaт пред зградата на Министерството за образование и наука барајќи укинување на екстерното оценување кое се воведува од оваа учебна година за проверка на објективноста на ...

Завршија протестите на учениците пред МОН

Макфакс - 08.05.2009

Заврши протестот на учениците од основните и средните училишта пред Министерството за образование и наука (МОН), кои денеска протестираа втор ден незадоволни од одлуката да полагаат екстерни тестови.

Нема отстапки, екстерно оценување ќе има

Вечер Прес - 08.05.2009

По електронски пат до сите основни и средни училишта во Македонија, во средата се доставени распоредите по наставни предмети кои се опфатени со екстерното проверување на знаење Отстапки во однос на екстерното ...

Со јајца и со домати против екстерното оценување

Н.Македонија - 08.05.2009

Со испишани пароли „Со детска мака во ЕУ?!“, „Не нè тестирајте туку мотивирајте нè“, „Не сакаме екстерни тестови“ повеќе од петстотини основци и средношколци вчера протестираа против екстерното оценување пред ...

Основците со јајца против екстерно тестирање

А1 - 07.05.2009

Со скандирање, пароли и јајца по зградата на Министерството за образование основците бараа да се укинат екстерните тестови и за нив.

Матурантите куртулија од екстерни тестови

Дневник - 07.05.2009

На друг начин ќе се утврдуваат професионалното однесување и објективното оценување на наставниците, велат во Министерството за образование Матурантите, но само оваа генерација, нема да полагаат екстерни ...

Пробни матуранти

Време - 07.05.2009

Екстерното тестирање, иако планирано со корисна намера, да им стави крај на вештачките петки, не доживеа среќен почеток. Прва сопка му е најавената оцена од Уставниот суд а втора “ протестите на матурантите, ...

Матурантите куртулија

Време - 07.05.2009

Матурантите ги прекинаа протестите откако завчера Министерството за образование реши годинава да не полагаат екстерни тестови.

Екстерно оценување ќе има и покрај протестите

Вест - 07.05.2009

Екстерно оценување за средношколците од прва до трета година ќе има и покрај протестите на учениците од прва до трета година. Ова го изјави Раководителот на секторот за основно и средно образование при ...

И основци и средношколци протестираа - владата не попушта

Телма - 07.05.2009

Сања Јовановиќ Дамјановска Само еден ден откако се исчисти , зградата на некогашната НИП “ Нова Македонија ” во која што се наоѓа Министерството за образование повторно беше измачкана со јајца.

Место во училишни клупи на протести пред Министерството за образование

Канал5 - 07.05.2009

Место во училишни клупи на протести пред Министерството за образование - дел од основците и средношколците со барање да не ги полагаат екстерните тестови.

Матурантите ја добија битката

Утрински - 07.05.2009

Како што експресно соопшти за екстерните тестови за матурантите, така експресно Министерството за образование и наука ја повлече одлуката за воведување вакво дополнително оценување за учениците кои сега го ...

Ученички протести, МОН нападнато со јајца

Алфа - 07.05.2009

Вака фрлајки јајца на зградата на министерството за образование претпладнето протестираа основци и средношколци противејќи се на намерата на министерството да спроведе екстерни тестови за да утврди дали ...

ВИДЕО: МОН нападнато со јајца

Нетпрес - 07.05.2009

Околу 500 основци и средношколци од прва до трета година денеска пред министерството за образование и наука протестираат против одлуката за полагањето на екстерни тестови.

МОН: Екстерно оценување ќе има и покрај протестите

Макфакс - 07.05.2009

Екстерно оценување за средношколците од прва до трета година ќе има и покрај протестите на учениците од прва до трета година. Ова денеска го изјави Раководителот на секторот за основно и средно образование при ...

Основците и средношколците на улица против екстерното оценување

Вечер Прес - 07.05.2009

Кога станува збор за екстерното проверување на знаењето на учениците, има одредена структура која е против тоа, вели Љупчо Спасовски, раководител на секторот за основно и средно образование Ученици од петто ...

Министерството попушти под притисок на матурантите

А1 - 06.05.2009

Матурантите оваа учебна година нема да полагаат екстерни тестови. Средношколците, министерот за образование и градоначалникот на Скопје, вечерва постигнаа согласност. Реформите продолжуваат од наредната година.

Матурантите на протести поради екстерните тестови

Вест - 06.05.2009

Посебно револтирани се учениците од Средното економско училиште на кои министерот Перо Стојановски, кој пред две недели беше во нивното училиште при поставувањето на камен-темелникот за новата фискултурна ...

Нема екстерно тестирање

Вест - 06.05.2009

Матурантите во Македонија оваа година нема да бидат екстерно тестирани. Во проектот со кој се оценува објективноста на наставниците ќе бидат опфатени учениците до трета година, соопшти Министерството за ...

Матурантските протести се проширија низ градовите

Утрински - 06.05.2009

Протестот на скопските матуранти против полагање екстерни испити вчера се прошири и во други градови. Неколку стотици матуранти од Скопје, Битола, Куманово, Велес вчера наместо на настава, излегоа на улиците ...

Експериментални глувци

Дневник - 06.05.2009

„Експерименти во лабораторија, а не во училиште“. Ова е пораката на матурантите од земјава, кои жестоко се спротивставуваат на одлуката на Министерството за образование да ги круниса екстерните тестови како ...

Се' повеќе матуранти на улица

Дневник - 06.05.2009

Мирни протести против одлуката да полагаат екстерни тестови одржаа вчера матурантите во Скопје, Куманово и во Велес Се'повеќе се шири незадоволството на матурантите од ненадејната одлука на Министерството за ...

Матурска тестоманија

Утрински - 06.05.2009

„Каде е достоинството на министерот“, прашаа битолските матуранти, кои се солидаризираа со протестите пред Министерството за образование, прозивајќи го ресорниот министер Перо Стојановски.

Матурантите сакаат чочек, а не тестови

Време - 06.05.2009

Стотина матуранти од повеќе скопски и кумановски училишта и вчера протестираа пред Министерството за образование, со барање да бидат изоставени од екстерното оценување за кое беа информирани пред два дена.

МОН: Нема екстерно оценување на матурантите

Кирилица - 06.05.2009

Матурантите оваа година нема да бидат екстерно тестирани и со овој проект со кој ќе се оценува објективноста на наставниците ќе бидат опфатени учениците до трета година средно, соопшти Министерството за ...

Матурантите се изборија, годинава нема да бидат екстерно тестирани

Макфакс - 06.05.2009

Матурантите во Македонија, со дводневни протести се изборија оваа година да бидат ослободени од екстерното тестирање. Стотици матуранти во понеделникот и во вторникот излегоа пред Министерството за образование ...

Нема екстерно тестирање за матурантите

Р.С.Европа - 06.05.2009

Матурантите во Македонија оваа година нема да бидат екстерно тестирани. Во проектот со кој се оценува објективноста на наставниците ќе бидат опфатени учениците до трета година, соопшти Министерството за ...

Нема екстерни тестови за идните студенти

Вечер Прес - 06.05.2009

Матурантите оваа година нема да бидат екстерно тестирани и со овој проект со кој ќе се оценува објективноста на наставниците ќе бидат опфатени учениците до трета година средно, велат од Министерството за ...

Матурантите нема да се појават на екстерните тестирања

Н.Македонија - 06.05.2009

„Експериментите во лаборатории, а не во училиштата“, „Не играјте си со нас“, „Да се чуе матурантскиот глас“. Со вакви пароли триста матуранти од Скопје и од Куманово вчера протестираа пред зградата на ...

Матурантите протестираат пред МОН

А1 - 05.05.2009

Неколку стотици матуранти од повеќе училишта од Скопје денеска повторно се собраа пред Министерството за образование и наука, во знак на револт поради најавеното екстерно тестирање.

Матурантите протестираат Поради екстерното оценување

Телма - 05.05.2009

Сања Јовановиќ Дамјановска Пред зградата на некогашната НИП “Нова Македонија”, каде сега се наоѓаат просториите на Министерството за образование денеска се собраа повеѓе стотици скопски матуранти, на кои им се ...

Матурантите на протести пред Министерството за образование

Канал5 - 05.05.2009

Матурантите на протести пред Министерството за образование. Протестираат против екстерните тестови на проверка на знаењето. Велат за тестовите дознале пред еден ден, а веќе идната недела треба да полагаат што ...

Постигната согласност за укинување на екстерните тестови за матурантите

Канал5 - 05.05.2009

Министерот за образование Перо Стојановски, градоначалникот на Скопје Коце Трајановски и учениците- средношколци постигнаа согласност за укинување на екстерните тестови за матурантите.

МОН: Нема екстерно оценување на матурантите

Алсат-М - 05.05.2009

Матурантите оваа година нема да бидат екстерно тестирани Со овој проект со кој ќе се оценува објективноста на наставниците ќе бидат опфатени учениците до трета година средно, соопшти Министерството за ...

Екстерното оценување ги извади матурантите на улица

Утрински - 05.05.2009

Повеќе од стотина матуранти експресно се собраа на протест пред Министерството за образование и наука, откако ја дознаа лошата вест - дека и тие, како и нивните соученици од другите години, ќе треба да поминат ...

Матурантите изгореа од тестови

Време - 05.05.2009

Најавите за неделното екстерно оценување на матурантите внесе паника кај идните студенти, кои освен за овие тестови се подготвуваат и за државна матура.

Екстерно тестирање и за матурантите

Алсат-М - 05.05.2009

Матурантите денеска треба да бидат официјално информирани за обврската за екстерно тестирање. И покрај најавите на почетокот на годината дека тие ќе бидат изземени од тестирањето поради полагањето државна ...

Протест на матурантите пред МОН

Алсат-М - 05.05.2009

Матурантите од Скопје попладнево протестираа пред Министерството за образование и наука против одлуката и тие да бидат екстерно тестирани Изненадени се зашто досега беа изземани од проектот бидејќи ним им ...

Кумановските матуранти мирно протестираа за укинување на екстерните испити

Кирилица - 05.05.2009

Матурантите од четирите средни училишта денеска мирно протестираа низ кумановските улици, изразувајќи го незадоволството од воведувањето на екстерните испити Тие велат дека не биле запознаени навреме за ...

Екстерно тестирање и за матурантите

Макфакс - 05.05.2009

Матурантите денеска треба да бидат официјално информирани за обврската за екстерно тестирање. И покрај најавите на почетокот на годината дека тие ќе бидат изземени од тестирањето поради полагањето државна ...

Матурантите втор ден на протест поради екстерното тестирање

Форум - 05.05.2009

Неколку стотици матуранти од повеќе градови, протестираа денеска пред просториите на Министерството за образование во Скопје, против одлуката и тие да бидат екстерно тестирани, за што училиштата ги информирале ...

Матурантите протестираат пред МОН

Макфакс - 05.05.2009

Неколку стотици матуранти од повеќе училишта од Скопје денеска повторно се собраа пред Министерството за образование и наука, во знак на револт поради најавеното екстерно тестирање.

Протести против екстерното оценување

Алфа - 05.05.2009

По верското образование, сега екстерното оценување причина за протести. Повеќе од 200 матуранти, денеска попладне, околу еден час протестираа пред Министерството за образование поради, како што велат – ...

Екстерно тестирање и за матурантите

МРТ - 05.05.2009

Матурантите денеска треба да бидат официјално информирани за обврската за екстерно тестирање. И покрај најавите на почетокот на годината дека тие ќе бидат изземени од тестирањето поради полагањето државна ...

ВИДЕО: Матурантите во мат позиција, ќе полагаат и матура и екстерни тестови

Нетпрес - 05.05.2009

Матурантите ставени во мат позиција од министерството за образование и науки, покрај матурата треба да полагаат и екстерни тестови. Како што велат за ова дознале пред некој ден од еден приватен медиум.

Матураните протестираат за укинување на екстерното тестирање

Сител - 05.05.2009

Околу 300 матуранти денеска пред Министерството за образование побараа укинување на екстерното тестирање. Од медиумите се инфирмирале дека тестовите треба да ги полагаат за една недела.

Нема екстерни тестови за матурантите

Макфакс - 05.05.2009

Матурантите во Македонија оваа учебна година нема да полагаат екстерни тестови, откако Министерството за образование ја повлече оваа одлука, јави вечерва електронските медиуми.

Протест против екстерните тестови

Дневник - 04.05.2009

Директорите на средните скопски училишта се збунети од одлуката на Министерството матурантите да полагаат екстерни тестови во периодот од 11 до 20 мај Неколку стотини матуранти од скопските училишта вчера ...

Матурантите против екстерното тестирање

Макфакс - 04.05.2009

Скопските матуранти попладнево се собраа пред Министерството за образование, за да го изразат својот протест поради воведувањето на екстерното тестирање.

За 9 дена матурантите на екстерно тестирање

Сител - 04.05.2009

Екстерното тестирање ќе важи и за матурантите. И покрај најавите дека ќе бидат изземени од ова оценување, поради тоа што им претстои полагање на државна матура, сепак екстерното тестирање ќе се спровде и за ...