TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ не се враќа во Собранието

Deutsche Welle - 13.01.2013

СДСМ опстојува на барањето за предвремени парламентарни избори во Македонија. Партијата, преку соопштение, го отфрли повикот на владејачката партија да се врати во законодавниот дом.

СДСМ: Остануваме на своите цели и од нив нема да отстапиме

24 Вести - 13.01.2013

Опозицијата останува на своите јавно прокламирани цели и од нив нема да отстапи. За остварување на овие цели понудивме разумен и остварлив план, за чија реализација како што повторивме неколку пати ...

Груевски ја повика СДСМ да се врати во Собранието

24 Вести - 13.01.2013

По синоќешната одлука на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ да не се прифатат барањата на СДСМ за техничка влада и предвремени избори како услов за учество на локалните избори, премиерот Груевски ја ...

СДСМ - Со локалните мора да се одржат и парламентарни избори

Р.С.Европа - 13.01.2013

СДСМ остана на својот претходен став дека заедно со локалните избори треба да има и предвремени парламентарни што ќе ги спроведе „влада од доверба“.

ДУИ - Владата има легитимитет, опозицијата да се врати во Собрание

Р.С.Европа - 13.01.2013

Македонската влада има чист легитимитет од мнозинство граѓани, вклучувајќи го и двојното етничко мнозиство од неодамнешните предвремени парламентарни избори на кои граѓаните ги одобрија програмите на ...

Власта не ги прифати условите на опозицијата за избори

Р.С.Европа - 13.01.2013

Власта не ги прифати условите на опозицијата заедно со локалните да има и предвремени парламентарни избори што ќе ги спроведе „влада од доверба“.

СДСМ: Не отстапуваме!

Вест - 13.01.2013

Опозицијата останува на своите јавно прокламирани цели и од нив нема да отстапи. За остварување на овие цели понудивме разумен и остварлив план, за чија реализација како што повторивме неколку пати ...

СДСМ не се пишмани: само предвремени парламентарни избори ќе ја решат кризата

МКД - 13.01.2013

За да се избегне понатамошно продлабочување на политичката криза единствено решение е да се врати изгубениот легитимитет на институциите.

СДСМ не отстапува од јавно прокламираните цели

Утрински - 13.01.2013

По соопштението на владеачката ВМРО-ДПМНЕ од опозицијата наведуваат дека понудиле разумен и остварлив план, за чија реализација се подготвени да постигнат политички договор Опозицијата останува на ...

СДСМ не отстапува од ставот - локални, заедно со парламентарни избори

Телма - 13.01.2013

Опозицијата останува на своите јавно прокламирани цели и од нив нема да отстапи. За остварување на овие цели понудивме разумен и остварлив план, за чија реализација како што повторивме неколку пати ...

Груевски распали пак: Бранко се плаши!

Утрински - 13.01.2013

Премиерот смета дека лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, се плаши од немањето поддршка од народот и ја повика опозицијата да се врати во парламентот и да разговара низ дијалог, а не со тепачки ...

ДУИ - Владата има чист легитимитет од граѓаните

Утрински - 13.01.2013

Oд партијата гарантираат одржување фер и демократски локални избори и ја повикаа опозицијата да се врати во институциите Македонската влада има чист легитимитет од мнозинство граѓани, вклучувајќи го ...

ДУИ Ја повика опозицијата да учествува на локалните избори

Телма - 13.01.2013

Политичката сосотојба во земјата е стабилна и институциите работат согласно уставот и законите, велат од ДУИ. Ја повикуваат опозицијата да се врати во инситутициите и заедно да дебатираат и да ги ...

СДСМ: Собранието во овој состав не е повеќе место за нормален политички дијалог

А1 On - 13.01.2013

Опозицијата останува на своите јавно прокламирани цели и од нив нема да отстапи. За остварување на овие цели понудивме разумен и остварлив план, за чија реализација како што повторивме неколку пати ...

СДСМ: Нема враќање во Собрание, бараме и парламентарни избори

Н.Македонија - 13.01.2013

СДСМ останува на своите јавно прокламирани цели за одржување на локлани и предвремени парламентарни избори - Во вакви услови невозможно е да се одржат само локални избори, бидејќи тоа би значело ...

СДСМ: Со локални, а без парламентарни избори само ќе се продлабочи кризата

Капитал - 13.01.2013

Во одговорот на опозицијата по соопштението на ВМРО-ДПМНЕ се вели дека таа останува на своите јавно прокламирани цели и од нив нема да отстапи, а за условите за нивно остварување е спремна да ...

СДСМ бара предвремени парламентарни избори

Алфа - 13.01.2013

Опозицијата останува на своите јавно прокламирани цели и од нив нема да отстапи. За остварување на овие цели понудивме разумен и остварлив план, за чија реализација како што повторивме неколку пати ...

Груевски: Легитимитет дава народот, за шест години три пати победуваме на парламанетарни избори

А1 On - 13.01.2013

Легитимитет дава народот на избори. ВМРО-ДПМНЕ победи три пати на парламентарните избори организирани во изминатите шест години, а секој обид од страна на СДСМ да се покаже нелегитимна оваа власт е ...

ДУИ: Владата има чист легитимитет од граѓаните, опозицијата да се врати во Парламентот

А1 On - 13.01.2013

Македонската влада има чист легитимитет од мнозинство граѓани, вклучувајќи го и двојното етничко мнозиство од неодамнешните предвремени парламентарни избори на кои граѓаните ги одобрија програмите на ...

СДСМ: Парламентарни за кризата, само локални – не

Алфа - 13.01.2013

СДСМ не отстапува – со локалните мора да има и парламентарни избори. Само тоа, според опозициската партија, е излез од политичката криза.

СДСМ: Во вакви услови невозможно е да се одржат само локални избори

+инфо - 13.01.2013

Во вакви услови невозможно е да се одржат само локални избори, бидејќи тоа би значело легитимирање на однесувањето на власта, а сите оние кои би излегле на тие избори би станале соучесници во ...

ДУИ застана зад ВМРО-ДПМНЕ и не прифаќа парламентарни избори

+инфо - 13.01.2013

ДУИ го поддржа својот коалициски партнер ВМРО-ДПМНЕ во одлуката да не се случат предвремени парламентарни избори. Владата има чист легитимитет од мнозинството, вклучувајќи го и двојното етничко ...

Став на СДСМ по денешното соопштение од ВМРО - ДПМНЕ

Сител - 13.01.2013

Опозицијата останува на своите јавно прокламирани цели и од нив нема да отстапи. За остварување на овие цели понудивме разумен и остварлив план, за чија реализација како што повторивме неколку пати ...

Став на СДСМ по денешното соопштение од ВМРО - ДПМНЕ

Локално - 13.01.2013

Опозицијата останува на своите јавно прокламирани цели и од нив нема да отстапи. За остварување на овие цели понудивме разумен и остварлив план, за чија реализација како што повторивме неколку пати ...

СДСМ: Предвремените парламентарни избори се неопходни

Либертас - 13.01.2013

“Предвремените парламентарни избори не се само барање на опозицијата туку неопходност наметната од политичката криза, како и единствено можно решение за истата“, стои во реакцијата на СДСМ на ставот ...

СДСМ не се врака во собранието,во март да има и предвремени парламентарни избори

Канал5 - 13.01.2013

На одлуката на владејачката партија реагираше опозицискиот СДСМ. Од партијата остануваат на ставот дека по настаните од 24 декември собранието нема легитимитет и единствен начин за излез од ...

Груевски: Легитимитет дава народот, за шест години три пати победуваме на парламанетарни избори

Сител - 13.01.2013

Легитимитет дава народот на избори. ВМРО-ДПМНЕ победи три пати на парламентарните избори организирани во изминатите шест години, а секој обид од страна на СДСМ да се покаже нелегитимна оваа власт е ...

ДУИ: Владата има чист легитимитет од граѓаните, опозицијата да се врати во Парламентот

Сител - 13.01.2013

Македонската влада има чист легитимитет од мнозинство граѓани, вклучувајќи го и двојното етничко мнозиство од неодамнешните предвремени парламентарни избори на кои граѓаните ги одобрија програмите на ...

ДУИ: Владата има чист легитимитет од граѓаните, опозицијата да се врати во Парламентот

Канал5 - 13.01.2013

Македонската влада има чист легитимитет од мнозинство граѓани, вклучувајќи го и двојното етничко мнозинство од неодамнешните предвремени парламентарни избори на кои граѓаните ги одобрија програмите ...

Груевски: Легитимитет дава народот, за шест години три пати победуваме

МРТ - 13.01.2013

Легитимитет дава народот на избори. ВМРО-ДПМНЕ победи три пати на парламентарните избори организирани во изминатите шест години, а секој обид од страна на СДСМ да се покаже нелегитимна оваа власт е ...

СДСМ: Локални избори се невозможни, власта опасно ја игнорира кризата што ја создаде

Бриф - 13.01.2013

„Сметаме дека е штетно за државата политичката криза создадена од власта да се игнорира“ порачува опозициската СДСМ по отфрлувањето на нивните барања за предвремени парламентарни избори и смена на ...

Груевски: Секој обид да се покаже нелигитмна оваа власт е обид за манипулација

Бриф - 13.01.2013

- ВМРО-ДПМНЕ победи три пати на парламентарните избори организирани во изминатите шест години, а секој обид од страна на СДСМ да се покаже нелегитимна оваа власт е само обид за манипулација со ...

Груевски: Низ хаос манипулираат, ќе биде спречено ?!

Бриф - 13.01.2013

Груевски не прифаќа дека со исфрлањето на опозициските пратеници од Собранието е созаддена политичка криза од којашто не може да се излезе на друг начин освен преку предвремени парламентарни избори, ...

СДСМ нема да се врати во парламентот, и натаму бара вонредни избори

Тера - 13.01.2013

Опозиционата СДСМ го отфрли повикот на владеачката ВМРО-ДПМНЕ да се врати во парламентот и го повтори својот став дека заедно со локалните треба да се одржат и вонредни парламентарни избори.

Зошто го нема Игор Ивановски?

Курир - 13.01.2013

Се уште во меморијата на јавноста се пресни случувањата од 24.12.2012, кога беше нападнат Претседателот на Собранието на Република Македонија од страна на пратениците на СДСМ.

“Курир“: Зошто го нема Игор Ивановски?

Нетпрес - 13.01.2013

Се’ уште во меморијата на јавноста се пресни случувањата од 24.12.2012, кога беше нападнат Претседателот на Собранието на Република Македонија од страна на пратениците на СДСМ.

СДСМ: Предвремените парламентарни избори се неопходни

Нетпрес - 13.01.2013

Како одговор на ставот на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ вели дека предвремените парламентарни избори биле неопходни. “Предвремените парламентарни избори не се само барање на опозицијата туку ...

СДСМ: Власта која ги злоупотребува институциите не може да организира фер избори

Sky - 13.01.2013

Во врска со денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ излезе со свој став во кој се вели: -Ниту едно соопштение не може да го избрише фактот дека ВМРО ДПМНЕ, со настаните пред и на “црниот ...

СДСМ: Политичката криза наметна неопходност од предвремени парламентарни избори

Press24 - 13.01.2013

“Предвремените парламентарни избори не се само барање на опозицијата туку неопходност наметната од политичката криза, како и единствено можно решение за истата“, стои во реакцијата на СДСМ на ставот ...

СДСМ: Предвремени парламентарни избори за да не се продлабочи политичката криза

Фама - 13.01.2013

Откако владејачката ВМРО-ДПМНЕ излезе со соопштение дека Извршниот комитет на партијата синоќа донел одлука за неприфаќање на условите поставени од опозицијата, СДСМ излезе со своја реакција: „Би ...

Став на СДСМ по денешното соопштение од ВМРО - ДПМНЕ

Курир - 13.01.2013

Опозицијата останува на своите јавно прокламирани цели и од нив нема да отстапи. За остварување на овие цели понудивме разумен и остварлив план, за чија реализација како што повторивме неколку пати ...

СДСМ нема да се врати во парламентот и натаму бара вонредни избори

Пулс24 - 13.01.2013

„За да се избегне понатамошно продлабочување на политичката криза единствено решение е да се врати изгубениот легитимитет на институциите.

Легитимитетот го дава народот, а ВМРО-ДПМНЕ победи три пати на изборите во овие 6 години

Нетпрес - 13.01.2013

Легитимитет дава народот на избори. ВМРО-ДПМНЕ победи три пати на парламентарните избори организирани во изминатите шест години, а секој обид од страна на СДСМ да се покаже нелегитимна оваа власт е ...

Груевски: Народот ни дава легитимитет

Курир - 13.01.2013

Легитимитет дава народот на избори. ВМРО-ДПМНЕ победи три пати на парламентарните избори организирани во изминатите шест години, а секој обид од страна на СДСМ да се покаже нелегитимна оваа власт е ...

Груевски: Народот ни дава легитимитет - три пати победуваме на парламентарни избори

Press24 - 13.01.2013

Секој обид од страна на СДСМ да се покаже нелегитимна оваа власт е само обид за манипулација со граѓаните,кој нема да им успее, изјави премиерот Никола Груевски.

ДУИ: Владата има чист легитимитет од граѓаните, опозицијата да се врати во Парламентот

Курир - 13.01.2013

Македонската влада има чист легитимитет од мнозинство граѓани, вклучувајќи го и двојното етничко мнозиство од неодамнешните предвремени парламентарни избори на кои граѓаните ги одобрија програмите на ...

Груевски: Легитимитетот на избори се добива од народот

Пулс24 - 13.01.2013

“Довербата и легитимитетот се добива на избори. Во овие шест-шест и пол години во минатото имавме трипати парламентарни избори.

Ахмети застана безусловно зад Груевски и ДПМНЕ

Sky - 13.01.2013

Македонската влада има чист легитимитет од мнозинство граѓани, вклучувајќи го и двојното етничко мнозиство од неодамнешните предвремени парламентарни избори на кои граѓаните ги одобрија програмите на ...

СДСМ нема да се врати во парламентот и натаму бара вонредни избори

Хајд Парк - 13.01.2013

Опозиционата СДСМ го отфрли повикот на владеачката ВМРО-ДПМНЕ да се врати во парламентот и го повтори својот став дека заедно со локалните треба да се одржат и вонредни парламентарни избори.

Груевски: Легитимитет дава народот на избори

Хајд Парк - 13.01.2013

ВМРО-ДПМНЕ победи три пати на парламентарните избори организирани во изминатите шест години, а секој обид од страна на СДСМ да се покаже нелегитимна оваа власт е само обид за манипулација со ...

Груевски: Народот ни дава легитимитет

еВести - 13.01.2013

Легитимитет дава народот на избори. ВМРО-ДПМНЕ победи три пати на парламентарните избори организирани во изминатите шест години, а секој обид од страна на СДСМ да се покаже нелегитимна оваа власт е ...

СДСМ нема да се врати во парламентот, и натаму бара вонредни избори

Макфакс - 13.01.2013

Опозиционата СДСМ го отфрли повикот на владеачката ВМРО-ДПМНЕ да се врати во парламентот и го повтори својот став дека заедно со локалните треба да се одржат и вонредни парламентарни избори.

Груевски: Легитимитет дава народот на избори

Макфакс - 13.01.2013

ВМРО-ДПМНЕ победи три пати на парламентарните избори организирани во изминатите шест години, а секој обид од страна на СДСМ да се покаже нелегитимна оваа власт е само обид за манипулација со ...

СДСМ - Нема враќање во Собрание во вакви услови, кризата ќе се реши само со предвремени парламентарни избори

Inpress - 13.01.2013

Скопје, 13. јануари 2013 (ИНПРЕС) За да се избегне понатамошно продлабочување на политичката криза единствено решение е да се врати изгубениот легитимитет на институциите.

Груевски: Легитимитет дава народот, за шест години три победи

Денешен - 13.01.2013

Легитимитет дава народот на избори. ВМРО-ДПМНЕ победи три пати на парламентарните избори организирани во изминатите шест години, а секој обид од страна на СДСМ да се покаже нелегитимна оваа власт е ...

СДСМ: Политичката криза наметна неопходност од предвремени парламентарни избори

Maxim - 13.01.2013

“Предвремените парламентарни избори не се само барање на опозицијата туку неопходност наметната од политичката криза, како и единствено можно решение за истата“, стои во реакцијата на СДСМ на ставот ...

Владеачките партии ќе расправаат за условите на опозицијата за учество на изборите

24 Вести - 12.01.2013

Доцна попладнево се очекува Извршниот комитет на владеачката ВМРО-ДПМНЕ да расправа за условите на опозицијата за учество на изборите.

Ќе има ли крај на заканите со бојкот?

Дневник - 12.01.2013

Владо БУЧКОВСКИ Македонија веќе трета недела се наоѓа во длабока политичка криза без опипливи шанси за брзо надминување.

Мико: Опозицијата да се врати во Парламентот каде функционира демократијата

А1 On - 12.01.2013

Бранко Црвенквски и СДСМ треба да се вратат во Парламентот и да учествуваат на претстојните локални избори. Така функционира демократијата – во Парламентот и преку гласачката кутија, вели ...

Мико: Опозицијата да се врати во Парламентот

Алфа - 12.01.2013

Бранко Црвенквски и СДСМ треба да се вратат во Парламентот и да учествуваат на претстојните локални избори. Така функционира демократијата - во Парламентот и преку гласачката кутија, вели ...

Мико: Опозицијата да се врати во парламентот

Канал5 - 12.01.2013

Бранко Црвенквски и СДСМ треба да се вратат во парламентот и да учествуваат на претстојните локални избори бидејќи така функционира демократијата, вели американскиот аналитичар Џејсон Мико за „Гласот ...

Американскиот аналитичар Мико: Опозицијата да се врати во Парламентот

Сител - 12.01.2013

Бранко Црвенквски и СДСМ треба да се вратат во Парламентот и да учествуваат на претстојните локални избори. Така функционира демократијата - во Парламентот и преку гласачката кутија, вели ...

Мико: Опозицијата да се врати во Парламентот

МРТ - 12.01.2013

Бранко Црвенковски и СДСМ треба да се вратат во Парламентот и да учествуваат на претстојните локални избори. Така функционира демократијата - во Парламентот и преку гласачката кутија, вели ...

Мико: Опозицијата да се врати во парламентот и да учествува на изборите

Точка - 12.01.2013

Бранко Црвенкoвски и СДСМ треба да се вратат во Парламентот и да учествуваат на претстојните локални избори. Така функционира демократијата - во Парламентот и преку гласачката кутија, вели ...

Ванковска: Груевски и Црвенковски се како Том и Џери

Тера - 12.01.2013

Политичката криза со која се соочува Македонија по 24 декември е најсериозната криза во независноста на државата. Единствен најбезболен начин за излез од оваа ситуација е одржување вонредни ...

Интервју со Ванковска: Груевски и Црвенковски се како Том и Џери

Press24 - 12.01.2013

Политичката криза со која се соочува Македонија по 24 декември, според универзитетската професорка, Билјана Ванковска е најсериозната криза во независонста на државата.

Ванковска: Бојкотот на опозицијата ќе и’ се врати како бумеранг

Нетпрес - 12.01.2013

Политичката криза со која се соочува Македонија по 24 декември, според универзитетската професорка, Билјана Ванковска е најсериозната криза во независноста на државата.

Ванковска: Бојкотот на опозицијата ќе и се врати како бумеранг

Курир - 12.01.2013

-Не верувам дека влада која, и покрај се, има не само легалитет туку и легитимитет (па и висок јавен рејтинг), нема никако да го прифати и да се саморазвласти само затоа што тоа го сака една слаба ...

Ванковска: Груевски и Црвенковски се како Том и Џери

Пулс24 - 12.01.2013

Политичката криза со која се соочува Македонија по 24 декември е најсериозната криза во независноста на државата. Единствен најбезболен начин за излез од оваа ситуација е одржување вонредни ...

Мико: Опозицијата да се врати во парламентот и да учествува на изборите

Нетпрес - 12.01.2013

Бранко Црвенкoвски и СДСМ треба да се вратат во Парламентот и да учествуваат на претстојните локални избори. Така функционира демократијата - во Парламентот и преку гласачката кутија, вели ...

Мико: СДСМ да се врати во Парламентот и да учествува на избори

еВести - 12.01.2013

Бранко Црвенквски и СДСМ треба да се вратат во Парламентот и да учествуваат на претстојните локални избори. Така функционира демократијата – во Парламентот и преку гласачката кутија, вели ...

Мико: СДСМ стана пречка за земјата и демократијата

Курир - 12.01.2013

Бранко Црвенкoвски и СДСМ треба да се вратат во Парламентот и да учествуваат на претстојните локални избори. Така функционира демократијата - во Парламентот и преку гласачката кутија, вели ...

Ванковска: Груевски и Црвенковски се како Том и Џери

Хајд Парк - 12.01.2013

Политичката криза со која се соочува Македонија по 24 декември е најсериозната криза во независноста на државата. Единствен најбезболен начин за излез од оваа ситуација е одржување вонредни ...

Мико: Црвенковски и сојузниците се само стари комунисти - без аргументи и без политика

Press24 - 12.01.2013

Бранко Црвенкoвски и СДСМ треба да се вратат во Парламентот и да учествуваат на претстојните локални избори. Така функционира демократијата - во Парламентот и преку гласачката кутија, вели ...

Бучковски: Груевски не е Милошевиќ, како што ни Црвенковски не е Ѓинѓиќ

Курир - 12.01.2013

Ниту Македонија може да биде како Србија, ниту Груевски е Милошевиќ, уште помалку Црвенковски може да биде Ѓинѓиќ. Ова во најновата колумна за весникот „Дневник“ го пишува поранешниот претседател на ...

Бучковски: Груевски не е Милошевиќ, како што ни Црвенковски не е Ѓинѓиќ

еВести - 12.01.2013

Ниту Македонија може да биде како Србија, ниту Груевски е Милошевиќ, уште помалку Црвенковски може да биде Ѓинѓиќ. Ова во најновата колумна за весникот „Дневник“ го пишува поранешниот претседател на ...

Бучковски: Груевски не е Милошевиќ, како што ни Црвенковски не е Ѓинѓиќ

Нетпрес - 12.01.2013

Ниту Македонија може да биде како Србија, ниту Груевски е Милошевиќ, уште помалку Црвенковски може да биде Ѓинѓиќ. Ова во најновата колумна за весникот „Дневник“ го пишува поранешниот претседател на ...

Владо Бучковски: Груевски не е Милошевиќ, како што ни Црвенковски не е Ѓинѓиќ

Пулс24 - 12.01.2013

Тој исто така додаде дека изјавата на Црвенковски дека и Груевски, како Милошевиќ ќе си го добие својот 5 октомври е одраз на конфузијата која владее во раководството на СДСМ, објаснувајќи го ваквиот ...

Ванковска: Груевски и Црвенковски се како Том и Џери

Макфакс - 12.01.2013

Политичката криза со која се соочува Македонија по 24 декември е најсериозната криза во независноста на државата. Единствен најбезболен начин за излез од оваа ситуација е одржување вонредни ...

Мико: Опозицијата да се врати во Парламентот за да функционира демократијата

Денешен - 12.01.2013

Бранко Црвенквски и СДСМ треба да се вратат во Парламентот и да учествуваат на претстојните локални избори. Така функционира демократијата – во Парламентот и преку гласачката кутија, вели ...

Бучковски: СДСМ треба да заборави на зборот бојкот

Денешен - 12.01.2013

-СДСМ во изминативе три недели не докажа дека има сериозна стратегија како да се однесува во ново настанатите околности, кои по подолго време му дадоа шанса за поправање на сопствениот рејтинг.

Ванковска: Груевски и Црвенковски се како Том и Џери

Maxim - 12.01.2013

Политичката криза со која се соочува Македонија по 24 декември, според универзитетската професорка, Билјана Ванковска е најсериозната криза во независонста на државата.

Мико: Црвенковски и сојузниците се само стари комунисти - без аргументи и без политика

Maxim - 12.01.2013

Бранко Црвенкoвски и СДСМ треба да се вратат во Парламентот и да учествуваат на претстојните локални избори. Така функционира демократијата - во Парламентот и преку гласачката кутија, вели ...

Угоре високо, удолу длабоко

Утрински - 11.01.2013

Ерол Ризаов Работата дојде до онаа народната: угоре високо, удолу длабоко. Така некако ми изгледа сегашната ситуација во која се најде Македонија по „црниот понеделник“ од 24 декември 2012 година.

Во ДУИ зачудени од односот на СДСМ

Дневник - 11.01.2013

Првичните коментари на неколку високи функционери на ДУИ вчера беа дека Црвенковски претерал. Во партијата на Ахмети се воздржани за официјален коментар за барањата на Црвенковски додека за тоа не ...

СДСМ: Режимот има време со локаланите да организира и парламентарни, за дестабилизацијата ќе сноси одговорност

Бриф - 11.01.2013

СДСМ смета дека има време заедно со локланите да се организираат и превремените парламентарни избори што ги бараат. Во спротивно за можната дестабилизација на земјата одговорна ќе биде власта, ...

ДУИ: Црвенковски претера

Press24 - 11.01.2013

Од ДУИ за Дневник велат дека е можно да разговараат за имплементација на препораките на ОБСЕ и ОДИХР, бидејќи тоа е во рамките на законите. Условите на Црвенковски ја надминаа секоја мерка.

Петров - Локални ќе има, само ако се одржат и предвремени парламентарни избори

Охрид Прес - 11.01.2013

Локални избори во Македонија ќе има, само доколку се одржат и предвремени парламентарни, порача синоќа од Охрид Генералниот секретар на СДСМ Андреј Петров.

„Република“: Невозможни барања за спас на лидерот

Курир - 11.01.2013

Со ли­ста на жел­би, ме­ѓу кои и ре­кон­струк­ци­ја на трој­ца ми­ни­стри и сме­на на ди­ре­ктор на МРТВ, што е пре­се­дан во ме­ѓу­на­род­на­та по­ли­ти­ка, Цр­вен­ков­ски, всуш­ност, си соз­да­ва ...

Анализа: Ако режимот одбие, време е за бојкот и блокада на изборите!

Sky - 11.01.2013

Бојкот на локалните избори станува неизбежна опција, откако владејачкиот режим ги откри своите карти дека нема намера да прифати ниту еден опозициски услов.

“Република“: Не­воз­мож­ни ба­ра­ња за спас на ли­де­рот

Нетпрес - 11.01.2013

Со ли­ста на жел­би, ме­ѓу кои и ре­кон­струк­ци­ја на трој­ца ми­ни­стри и сме­на на ди­ре­ктор на МРТВ, што е пре­се­дан во ме­ѓу­на­род­на­та по­ли­ти­ка, Цр­вен­ков­ски, всуш­ност, си соз­да­ва ...

Петров - Локални ќе има, само ако се одржат и предвремени парламентарни избори

Inpress - 11.01.2013

Охрид, 11. јануари 2013 (ИНПРЕС) Локални избори во Македонија ќе има, само доколку се одржат и предвремени парламентарни, порача синоќа од Охрид Генералниот секретар на СДСМ Андреј Петров.

Власта крчка негативен одговор на условите на Црвенковски

24 Вести - 10.01.2013

Условите на опозициајта на прва дочекани на нож кај власта. Иако и ВМРО ДПМНЕ и ДУИ официјалниот став ќе го градат на највисоките партиски тела, на кои ќе се расправа за барањата на опозицијата, ...

Опозицијата го услови враќањето во институциите на системот

Глас на Америка - 10.01.2013

Стручната јавност поделена во врска со барањата на СДСМ. Опозицискиот СДСМ истапи со услови под кои партијата би учествувала на избори и би се вратила во Парламентот, за да се надмине кризата.

Дневен печат - Барањата на СДСМ и посетата на Нимиц

Р.С.Европа - 10.01.2013

Медиумите анализираат за посетата на Метју Нимиц на Атина и Скопје, како и за барањата на СДСМ за парламентарни избори и привремена влада.

Разумна одлука на СДСМ

Утрински - 10.01.2013

„По немилите случувања околу носењето на буџетот за оваа година ова е најздраворазумната одлука на опозицијата. Откако СДСМ ја увиде штетноста на избрзаната одлука да се оди со граѓанска непослушност ...

Македонија во пат-позиција

Утрински - 10.01.2013

Роберт Несими Како што поминуват новогодишните празници и влегуваме во новата 2013 година, Македонија полека затвара уште едно политичко поглавје и отвара ново во која доминантна тема се локалните ...

2008, 2011, 2013 - веќе видено од СДСМ

Дневник - 10.01.2013

Влада во која тројца министри – за внатрешни работи, за правда и за финансии ќе бидат луѓе од доверба на СДСМ, директор на МРТВ по теркот на опозицијата и изменети изборни правила.

Црвенковски бара парламентарни избори за да не оди на локалните

Н.Македонија - 10.01.2013

Предвремени парламентарни избори заедно со локалните, независни луѓе за министерствата за полиција, правда и финансии и нов човек за директор на МРТВ се условите што опозицијата ѝ ги испорача на ...

(ФОТО) Охрид: СДСМ се труди да го направи подобар животот на живите, а не да прави споемници за умрените

А1 On - 10.01.2013

За СДСМ ќе има локални избори само долколку се организираат и предвремени парламентарни избори под услов да бидат фер и демократски рече вечерва Генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров пред ...

Петров: Македонија набргу ќе се разбуди како демократска земја!

+инфо - 10.01.2013

За СДСМ ќе има локални избори само долколку се организираат и предвремени парламентарни избори, под услов да бидат фер и демократски.

Бучковски: Црвенковски е свесен дека нема да му бидат исполнети условите

Канал5 - 10.01.2013

Бучковски вели дека самиот Црвенковски е свесен дека дел од поставените услови не може да ги добие, па некои од нив се ставени на маса повеќе како простор за евентуален компромис или пазар.

Бранко остана сам?!

Вечер - 10.01.2013

ПАРТНЕРИ НА ЦРВЕНКОВСКИ МОЛЧАТ ЗА ОДЛУКАТА ЗА БОЈКОТ НА ИЗБОРИТЕ Се очекува денеска собранискиот спикер Трајко Вељаноски да ги распише изборите.

СДСМ шест години со исто сценарио

Курир - 10.01.2013

Вкупно 12 пати СДСМ ја бојкотира работата на Собранието и ги напушта собраниските седници од 2007-ма до денес. Пратениците од опозицијата, искажувајќи своевиден револт, создаваат вештачка политичка ...

СДСМ шест години го турка истото сценарио!

БезПардон - 10.01.2013

Досега вкупно 12 пати СДСМ ја бојкотира работата на Собранието и ги напушта собраниските седници од 2007 година па се до денес.

СДСМ шест години со исто сценарио

Нетпрес - 10.01.2013

Вкупно 12 пати СДСМ ја бојкотира работата на Собранието и ги напушта собраниските седници од 2007-ма до денес. Пратениците од опозицијата, искажувајќи своевиден револт, создаваат вештачка политичка ...

СДСМ секоја година со исто сценарио

еВести - 10.01.2013

Меѓуетнички или социјални немири, зовривање и блокада во Собранието од пратениците на СДСМ, излегување од парламентот, закани за улична демократија, барање предвремени избори, е истата шема што ...

Црвенковски го изигра Статутот на партијата

Курир - 10.01.2013

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски го изигра Статутот на партија со повикувањето на таканаречен мини конгрес, кој не постои во Статутот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија.

Бучковски: Црвенковски е свесен дека не може да ги добие условите

Курир - 10.01.2013

И самиот Црвенковски знае дека условите кои ги поставува се нереални и нема да му бидат исполнети. Вака екс-претседателот на партијата, Владо Бучковски ги коментира барањата на лидерот на СДСМ.

Бучковски: Црвенковски знае дека условите кои ги поставува се нереални и нема да му бидат исполнети

БезПардон - 10.01.2013

И самиот Црвенковски знае дека условите кои ги поставува се нереални и нема да му бидат исполнети. Вака екс-претседателот на партијата, Владо Бучковски ги коментира барањата на лидерот на СДСМ.

Бучковски: Црвенковски сака да се пазари

Press24 - 10.01.2013

Ако СДСМ искрено сака избори, може да се бара компромис. Ако е ова давање на предлог за кој мислат и сами дека нема да се прифати, за да се најде причина за бојкот на изборите, тоа ќе биде до ...

Црвенковски го изигра Статутот на партијата

еВести - 10.01.2013

Според извори порталот Курир од опозициската партијата, Црвенковски го изигра Статутот на партија со повикувањето на таканаречен мини конгрес, кој не постои во Статутот на Социјалдемократскиот сојуз ...

Петров од Охрид: Локални избори ќе има само ако се одржат предвремени парламентарни

OhridNews - 10.01.2013

Локални избори ќе има, само доколку се одржат и предвремени парламентарни кои ќе бидат фер и демократски, истакна Генералниот секретар на СДСМ Андреј Петров, пред граѓаните на Охрид кои и вечерва беа ...

СДСМ цврсто до ставот за формирање техничка влада

Inpress - 10.01.2013

Скопје, 10. јануари 2013 (ИНПРЕС) Влада во која тројца министри – за внатрешни работи, за правда и за финансии ќе бидат луѓе од доверба на СДСМ, директор на МРТВ по теркот на опозицијата и изменети ...

СДСМ со исто сценарио во 2008, 2011 и 2013 година

Денешен - 10.01.2013

Влада во која тројца министри – за внатрешни работи, за правда и за финансии ќе бидат луѓе од доверба на СДСМ, директор на МРТВ по теркот на опозицијата и изменети изборни правила.

Црвенковски го прекрши Статутот на партијата

Денешен - 10.01.2013

Статутот на партијата СДСМ беше изигран од страна на лидерот Бранко Црвенковски со повикувањето на таканаречен мини конгрес, кој не постои во Статутот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, ...

Бучковски: Црвенковски сака да се пазари

Maxim - 10.01.2013

Ако СДСМ искрено сака избори, може да се бара компромис. Ако е ова давање на предлог за кој мислат и сами дека нема да се прифати, за да се најде причина за бојкот на изборите, тоа ќе биде до ...

ДУИ: Црвенковски претера

Maxim - 10.01.2013

Условите на Црвенковски ја надминаа секоја мерка. Високи функционери на ДУИ неофицијалноза Дневник велат дека Црвенковски претерал.

СДСМ бара Влада од доверба

Deutsche Welle - 09.01.2013

СДСМ оддржа поширена седница на Централниот одбор на партијата, на која се разгледуваа условите под кои партијата би учествувала на локалните избори во март.

„Разумна одлука на СДСМ што дава простор за компромис“

Deutsche Welle - 09.01.2013

Ставовите на опозициската СДСМ и условите за нивно учество во изборниот процес според дел од експертската јавност се добар сигнал.

СДСМ ги соопшти своите услови

Deutsche Welle - 09.01.2013

Опозицискиот „Сојуз на иднината“, предводен од СДСМ, ќе учествува на изборите, доколку покрај најавените локални се одржат и предвремени парламентарни избори. СДСМ има и неколку други услови.

Разумни барања или алиби за неучество на избори

24 Вести - 09.01.2013

Разумни барања или алиби за неучество на локалните избори? Политичките аналитичари со подели мислења за условите што ги постави СДСМ.

СДСМ со услови ќе оди на избори

Р.С.Европа - 09.01.2013

СДСМ на Централниот одбор на партијата ги разгледуваше условите за учество на избори во март. Неофицијално СДСМ е подготвена да излезе на избори ако се постават нови министри за внатрешни, финансии и ...

СДСМ - Или исполнување на условите или улица

Р.С.Европа - 09.01.2013

Нов формат на влада која заедно со локалните ќе организира и парламентарни е едно од барањата на опозициската СДСМ за излез од политичката криза во која се наоѓа земјата.

Партиите на Албанците во Македонија не се за бојкот на изборите

Р.С.Европа - 09.01.2013

ДУИ застана на страната на власта и оцени дека одлуката на СДСМ не е вистинскиот начин за спроведување на политиките. НДП застана зад бојкотот на Собранието, но не и на изборите.

Бранко бара парламентарни избори и привремена влада без Гоца

Вест - 09.01.2013

Опозицискиот „Сојуз на иднината“ предводен од СДСМ ќе учествува на изборите доколку покрај најавените локални се одржат и предвремени парламентарни избори.

Граѓанскиот парламент на СДСМ и натаму активен

Утрински - 09.01.2013

Потребни се вистински решенија за фер и демократски избори, велат во СДСМ Безусловно вметнување на сите препораки на ОБСЕ и на ОДИХР во Изборниот законик, засилен меѓународен мониторинг, формирање ...

СДСМ бара нови министри за полиција, финансии и правда

МКД - 09.01.2013

Нови министри за внатрешни работи, за правда и за финансии е владата од доверба со која СДСМ би се согласила да биде одговорна да ги организира локалните избори.

СДСМ бара изборите да ги организира влада на доверба

Телма - 09.01.2013

СДСМ бара изборите да ги организира влада на доверба, во која, пред се, за најважните сектори, внатрешни работи, правда и финансии, ќе се дојде до консезуална поддршка од сите релевантните фактори.

СДСМ на избори, но со Влада од доверба

Утрински - 09.01.2013

Најголемата опозициона партија ќе учестува на претстојните избори, ако министерствата за внатрешни работи, правда и финансии ги водат луѓе кои уживаат поширока доверба На синоќешната проширена ...

Ванковска за условите на СДСМ: нонсенс е да се бара влада на доверба и менување министри!

МКД - 09.01.2013

СДСМ не е во ситуација да наметнува услови, ниту пак е логично да бара влада на доверба, затоа што тоа е онаа влада што има мнозинство во парламентот, ги коментира професорката Билјана Ванковска ...

Црвенковски бара влада со кредибилитет да спроведе локални и парламентарни избори

МКД - 09.01.2013

Опозициската СДСМ на локални избори ќе оди само заедно со парламентарни избори што би биле фер и демократски, а подготвени се за политички дијалог во кој било формат, вели лидерот Бранко Црвенковски.

Црвенковски: Без влада од доверба не одиме на избори

Утрински - 09.01.2013

Опозицијата ја услови власта дека ќе оди на локални избори само ако се одржат во пакет со парламентарни и ако бидат спроведени од влада со консензуална поддршка од сите партии застапени во ...

СДСМ бара со локалните и парламентарни избори или, улична демократија

Телма - 09.01.2013

Опозицискиот „Сојуз на иднината“ предводен од СДСМ ќе учествува на изборите доколку покрај најавените локални се одржат и предвремени парламентарни избори.

ЦО на СДСМ ќе го разреши разногласието за изборите

Дневник - 09.01.2013

Централниот одбор на СДСМ, на вчерашната вонредна седница, се очекуваше да ја потврди или негира одлуката за бојкот или да ги дефинира условите под кои партијата ќе излезе на локалните избори во март.

СДСМ бара локални и парламентарни избори организирани од Влада на доверба

А1 On - 09.01.2013

„СДСМ бара новите избори да ги организира Влада на доверба, која ќе има консензуална поддршка од сите релевантни фактори, за секторите внатрешни работи, финансии и правда.Опозицијата треба да им ...

СДСМ со невозможни услови, бараат смена на тројца министри

Идивиди - 09.01.2013

Социјалдемократскиот сојуз бара смена на тројца министри за да излезе на претстојните локални избори во март годинава, ваква одлука била донесена на вчерашната вонредна седница на Централниот комитет ...

Нови министри за внатрешни, финансии и правда како услов за учество на избори?

Алфа - 09.01.2013

На синоќешниот состанок на проширената седница на СДСМ, неофицијално биле одредени условите за нивното учество на претстојните локални избори.

За да оди на избори, СДСМ бара „Влада од доверба“

Капитал - 09.01.2013

Дејан Азески Најголемата опозициска партија, СДСМ, бара истовремено одржување на локалните и на предвремените парламентарни избори, на кои би учествувала само под услов нив да ги организира техничка ...

Црвенковски да бара со усул, Груевски да прифати со амин

Н.Македонија - 09.01.2013

Не смееме да бегаме од фактот дека Македонија е во сериозна и длабока политичка криза. Затоа, и опозицијата и власта мора да покажат подготвеност и одговорност за нејзино решавање.

(ВИДЕО) Црвенковски: Локални заедно со парламентарни организирани од Влада со кредибилитет

А1 On - 09.01.2013

Централниот одбор на СДСМ донесе одлука да учествуваат на избори, доколку се одржат локални заедно со предвремени парламентарни, и доколку се исполнат условите тие да бидат фер и демократски.

СДСМ ги кажа своите услови...

Идивиди - 09.01.2013

Скопје, 9 јануари 2013 (МИА) - Опозицискиот „Сојуз на иднината“ предводен од СДСМ ќе учествува на изборите доколку покрај најавените локални се одржат и предвремени парламентарни избори.

Црвенковски: Ќе одиме на избори само ако се и парламентарни

Н.Македонија - 09.01.2013

Нема логика да се одржат само локални избори во март, тие треба да бидат и предвремени парламентарни, рече лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски на прес-конференцијата на која ги претстави заклучоците ...

СДСМ бара парламентарни избори и формирање привремена влада

Дневник - 09.01.2013

Опозицискиот „Сојуз на иднината“ предводен од СДСМ ќе учествува на изборите доколку покрај најавените локални се одржат и предвремени парламентарни избори.

Црвенковски: Локални избори само заедно со парламентарни! А парламентарни само ако се фер!

Капитал - 09.01.2013

Црвенковски потенцираше дека на вчерашниот состанок на проширениот Централен одбор на СДСМ сите заклучоци биле донесени едногласно и се обиде да демантира дека негова цел е барањето што подобро алиби ...

СДСМ: Или исполнување на условите или улица

Алфа - 09.01.2013

Локални избори само со парламентарни заедно, организирани од извршна власт во која клучните позиции - за текот на парите, за безбедноста и за спроведувањето на изборниот процес, заедно со јавниот ...

Условите на СДСМ ги поделија експертите

Алфа - 09.01.2013

Барањата со кои СДСМ го условува учеството на престојните избори се поставени само за да не се прифатат. Ретко која власт во светот би прифатила опозицијата да менува министри во влада која е ...

СДСМ бара изборите да ги организира влада на доверба!

+инфо - 09.01.2013

СДСМ бара новите избори да ги организира влада на доверба, која ќе има консензуална поддршка од сите релевантни фактори, пред сѐ за најважните три ресори – внатрешни работи, правда и финансии.

Божиновски: СДСМ постави услови што власта нема да ги прифати

+инфо - 09.01.2013

„Барањата со кои СДСМ го условува учеството на изборите се поставени само за да не се прифатат“, вели аналитичарот Владимир Божиновски од Институтот за политички истражувања - Скопје во изјава за ...

(ОБНОВЕНО) ВИДЕО Црвенковски: Локални и парламентарни избори заедно или улична демократија

+инфо - 09.01.2013

Локални избори заедно со парламентарни избори, но парламентарни, само ако се фер и демократски. Целата одговорност за каков било обид да се организираат какви било нелигитимни избори и со тоа за ...

Црвенковски: Сиромаштијата и невработеноста ќе ги сузбиеме само ако имаме фер избори!

Фактор - 09.01.2013

На прес конференција лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски повика на предвремени парламентарни избори, заедно со локалните, поставувајќи неколку услови пред нивното одржување: Тие да бидат организирани ...

Услови на СДСМ – Нов министер за Финансии, правда, МВР и директор на МТВ

МК News - 09.01.2013

Нови министри за внатрешни работи, за правда и за финансии е владата од доверба со која СДСМ би се согласила да биде одговорна да ги организира локалните избори.

СДСМ денеска решава ИЗБОРИ или НЕ!

Локално - 09.01.2013

МИнистер за внатрешни да биде независен професионалец а не Гордана Јанкуловска-тоа е новиот услов што најверојатно ќе биде прифатен и изгласан како официјален став на СДСМ на денешниот мини-конгрес ...

НА избори да ама со неутрален директор на МРТВ и прв човек на МВР

Локално - 09.01.2013

Сдсм сепак ке оди на избори ама под одредени услови.Бриф неофицијално дознава дека на ЦО на СДСМ на кој партијата гради став за условите под кои ќе учествува на локалните избори во март, не станува ...

СДСМ ги постави условите !

Локално - 09.01.2013

КОнечниот став на социјалдемократите на полседниот мини конгрес е нови министри за внатрешни работи, за правда и за финансии е владата од доверба со која СДСМ би се согласила да биде одговорна да ги ...

Бојкотот е безусловен СДСМ не оди на избори !

Локално - 09.01.2013

СДСМ и официјално потврди дека барањата што до неодамна ѝ ги испорачуваше на власта како услов за опозицијата да излезе на избори сега ги смета за ирелевантни, и оти по настаните од 24 декември нема ...

ВИДЕО: Црвенковски – Локални и парламентарни, организирани од влада со кредибилитет, или улична демократија!

Либертас - 09.01.2013

На синоќешната седница на Ц.О. во проширен состав на која учествуваа и пратениците од редот на СДСМ, актуелните градоначалници и кандидатите за градоначалници како и претседателите на сите општински ...

СДСМ бара парламентарни избори и формирање привремена влада

Сител - 09.01.2013

Опозицискиот „Сојуз на иднината“ предводен од СДСМ ќе учествува на изборите доколку покрај најавените локални се одржат и предвремени парламентарни избори.

Црвенковски ги испорача барањата - локални со парламентарни и оставка на тројца министри

Канал5 - 09.01.2013

Црвенковски на Груевски му испорача барања за постигнување на политички договор за учество на локаните избори. Локални во март, само заедно со предвремени парламентарни и тоа само доколку бидат фер и ...

СДСМ бара парламентарни избори и формирање привремена влада

МК News - 09.01.2013

Опозицискиот „Сојуз на иднината“ предводен од СДСМ ќе учествува на изборите доколку покрај најавените локални се одржат и предвремени парламентарни избори.

СДСМ: Избори ДА, ама и парламентарни и услови веднаш

Локално - 09.01.2013

Централниот одбор на СДСМ донесе одлука да учествуваат на избори, доколку се одржат локални заедно со предвремени парламентарни, и доколку се исполнат условите тие да бидат фер и демократски.Изборите ...

Експертите за барањата на СДСМ

МРТ - 09.01.2013

Коцкарска тактика и условувања на СДСМ за собирање политички поени, вака дел од експертската јавност ги коментира барањата на опозицискиот фронт за учество на локалните избори.

Бране, да не имаш и некоја музичка желба?!

Вечер - 09.01.2013

Експертите ценат дека барањата со кои СДСМ го условува учеството на изборите се поставени само за да не се прифатат Локални избори, само заедно со парламентарни, во спротивно СДСМ ќе остане на ...

Клучното барање на СДСМ е ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ !

Бриф - 09.01.2013

Клучното барање на СДСМ е предвремени парламентарни избори како единствен излез од политичката криза на земјава, велат за „Бриф“ високи партиски извори по синоќешниот состанок на ЦО на СДСМ во ...

Божиновски: Власта нема да ги прифати условите на СДСМ

Бриф - 09.01.2013

Аналитичарот Владимир Божиновски, близок до власта, од Институтот за политчки истражувања – Скопје за Прес 24 вели дека е речи си сигурен дека „власта нема да ги прифати условите на СДСМ за смена на ...

Црвенковски: Локални избори само заедно со парламентарни

Бриф - 09.01.2013

Карактерот на проблемите во државата е таков што тие едниствено можат да се решат само со одржување на парламентарни избори и добивање на централната власт со нов демократски легитимитет – соопшти ...

(ВИДЕО) Црвенковски: Одговорноста за нелегитимни избори ќе ја сноси власта

Бриф - 09.01.2013

- Целокупната одговорност за било каков обид да се организираат било какви нелегитимни избори и со тоа за понатамошно политичко дестабилизирање на земјата, ќе ја сноси актуелната власт – оцени ...

И официјално СДСМ бара смена на тројца министри и директорот на МРТВ за да оди на избори

Точка - 09.01.2013

Бранко Црвенковски, претседателот на СДСМ денеска на прес конференција ги потврди неофицијални информации дека за неговата партија да учествува на изборите што ќе се одржат во март годинава бараат ...

СДСМ ќе оди на избори ако се сменат министрите за внатрешни, финансии и правда

Тера - 09.01.2013

Состанокот на Централниот одбор на опозициската СДСМ се уште трае, а според неофицијални извори СДСМ за условите под кои ќе учествува на локалните избори во март, не бара формирање техничка влада.

СДСМ подготвен за политички дијалог за надминување на кризата

Тера - 09.01.2013

Опозициската СДСМ на локални избори ќе оди само заедно со парламентарни избори кои би биле фер и демократски, а подготвени се за политички дијалог во кој било формат, соопшти во среда лидерот на ...

СДСМ бара локални и парламентарни избори, кои ќе ги организира Влада на доверба

Sky - 09.01.2013

Опозицијата бара претстојните избори да ги организира влада на доверба. Централниот одбор на СДСМ на вечерашната неколкучасовна средба заклучи дека владата ќе има кредибилитет да организира фер и ...

Ова се условите на СДСМ за да одат на избори

БезПардон - 09.01.2013

Состанокот на Централниот одбор на опозициската СДСМ се уште трае, а според неофицијални извори СДСМ за условите под кои ќе учествува на локалните избори во март, не бара формирање техничка влада.

Седницата на Централниот одбор на СДСМ во тензии и на раб на инцидент

Курир - 09.01.2013

Иако се очекуваше да трае од половина до еден час, сепак во тензична атмосфера на раб на инцидент заврши седницата на Централниот одбор на СДСМ која траеше цели пет часа.

СДСМ ќе оди на избори ако се сменат министрите за внатрешни, финансии и правда

Пулс24 - 09.01.2013

Еден од условите под кои СДСМ е подготвена да излезе на избори е за први луѓе на министертвата за внатрешни, финансии и министерството за правда, да се постават луѓе прифатливи за опозицијата и за ...

СДСМ со невозможни услови, бараат смена на тројца министри

Нетпрес - 09.01.2013

Социјалдемократскиот сојуз бара смена на тројца министри за да излезе на претстојните локални избори во март годинава, ваква одлука била донесена на вчерашната вонредна седница на Централниот комитет ...

СДСМ ги испорача условите – ќе оди на избори, но со Влада од доверба

Фама - 09.01.2013

Социјалдемократите на синоќешната седница на Централниот обор одлучиле дека ќе учествуваат на претстојните локални избори во март, само доколку тие бидат организирани од Влада од доверба.

Во СДСМ контраставови, бараат смена на тројца министри

еВести - 09.01.2013

Седницата на Централниот одбор на СДСМ која траеше пет часа, заврши со поделени ставови на сопартијците. Според неофицијални информации, СДСМ ќе бара смена на министрите за внатрешни работи Гордана ...

СДСМ ќе оди на избори ако се сменат министрите за внатрешни, финансии и правда

Канал 77 - 09.01.2013

Исто така ќе се бара за директор на МРТВ да се постави лице кое ќе ја има довербата од сите и власта и опозицијата. Според извори во партијата, има поделени ставови околу тоа дали СДСМ треба воопшто ...

Божиновски: СДСМ постави услови за власта да ги одбие

Press24 - 09.01.2013

Аналитичарот Владимир Божиновски од Институтот за политчки истражувања Скопје за Press24 вели дека е речи си сигурен дека власта нема да ги прифати условите на СДСМ за смена на министри во Владата.

СДСМ ќе оди на избори, но со Влада од доверба

Таратур - 09.01.2013

Најголемата опозициона партија ќе учестува на претстојните избори, под услов министерствата за внатрешни работи, правда и финансии да ги водат нови луѓе кои уживаат поширока доверба.

Божиновски: Барањата на СДСМ се поставени само за да не се прифатат

Курир - 09.01.2013

Барањата со кои СДСМ го условува учеството на изборите се поставени само за да не се прифатат, смета аналитичарот Владимир Божиновски за Press24, додавајќи дека е речиси сигурен дека власта нема да ...

Божиновски за Прес24: Барањата на СДСМ се поставени само за да не се прифатат

БезПардон - 09.01.2013

Барањата со кои СДСМ го условува учеството на изборите се поставени само за да не се прифатат, смета аналитичарот Владимир Божиновски за Press24, додавајќи дека е речиси сигурен дека власта нема да ...

Еве кои се условите на СДСМ за учество на изборите

Sky - 09.01.2013

Ставот на СДСМ е „локални избори само заедно со парламентарни, а парламентарни избори само ако се фер и демократски“, порача предмалку лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски.

Црвенковски: Локалните и парламентарните избори заедно со техничка влада

БезПардон - 09.01.2013

Ставот на СДСМ е „локални избори само заедно со парламентарни, а парламентарни избори само ако се фер и демократски“, порача денеска Бранко Црвенковски. Тој наброја три услова: 1.

Црвенковски: Ако власта ги одбие барањата, ќе продолжиме со улична демократија

Фама - 09.01.2013

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, пред малку ги соопшти официјалните барања на опозицијата од синоќешната седница и рече дека ако власта не ги прифати, опозицискиот фронт ќе продолжи со улична ...

Црвенковски: Ако не бидат исполнети нашите услови ќе продолжи уличната демократија

Press24 - 09.01.2013

На денешната прес-конференција, лидерот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковскиги обелодени заклучоците донесени на синоќешната седница на партијата.

Велјаноски: Опозицијата останува на улица се додека не се врати уставниот поредок на РМ

OhridNews - 09.01.2013

Формирање Влада на доверба која би ги спровела локалните избори и во која со клучните министерства за одвивање на еден изборен процес, меѓу кои за правда, внатрешни работи и финансии, би раководеле ...

Ванковска: Бесмислено е опозицијата да бара менување на министри

еВести - 09.01.2013

СДСМ не е во ситуација да наметнува услови, ниту пак е логично да бара влада на доверба, затоа што тоа е онаа влада што има мнозинство во парламентот, вели професорката Билјана Ванковска последните ...

И официјално СДСМ бара смена на тројца министри и директорот на МРТВ за да оди на избори

Нетпрес - 09.01.2013

Бранко Црвенковски, претседателот на СДСМ денеска на прес конференција ги потврди неофицијални информации дека за неговата партија да учествува на изборите што ќе се одржат во март годинава бараат ...

СДСМ подготвен за политички дијалог за надминување на кризата

Хајд Парк - 09.01.2013

Опозициската СДСМ на локални избори ќе оди само заедно со парламентарни избори кои би биле фер и демократски, а подготвени се за политички дијалог во кој било формат, соопшти во среда лидерот на ...

СДСМ бара парламентарни заедно со локални избори и оставка на тројца министри

eReporter - 09.01.2013

Лидерот на најголемата опозициона партија Бранко Црвенковски побнара денеска од владејачката партија да организира предвремени парламентарни избори заедно со локалните и оставка на тројца минитри ...

СДСМ постави услови за тие да бидат одбиени

Курир - 09.01.2013

Барањата на СДСМ се поставени само за да не се прифатат. Дел од нив се нелогични, неодржливи и неразумни. Вака експертската јавност ги оценува условите кои денеска официјално ги претстави лидерот на ...

Црвенковски: Фер локални и парламентарни избори или улична демократија (ВИДЕО)

Sky - 09.01.2013

На синоќешната седница на Ц.О. во проширен состав на која учествуваа и пратениците од редот на СДСМ, актуелните градоначалници и кандидатите за градоначалници како и претседателите на сите општински ...

СДСМ ќе оди на избори ако се сменат министрите за внатрешни, финансии и правда

Макфакс - 09.01.2013

Состанокот на Централниот одбор на опозициската СДСМ се уште трае, а според неофицијални извори СДСМ за условите под кои ќе учествува на локалните избори во март, не бара формирање техничка влада.

СДСМ подготвен за политички дијалог за надминување на кризата

Макфакс - 09.01.2013

Опозициската СДСМ на локални избори ќе оди само заедно со парламентарни избори кои би биле фер и демократски, а подготвени се за политички дијалог во кој било формат, соопшти во среда лидерот на ...

Поделеност во СДСМ за идните чекори на партијата

Денешен - 09.01.2013

Во тензична атмосфера завршила петчасовната седница на Централниот одбор на СДСМ, дознава новинската агенција „Курир“. Според информации на Курир, на сендицата имало жестоки дискусии кои биле ...

СДСМ бара парламентарни избори и привремена влада

Денешен - 09.01.2013

Опозицискиот „Сојуз на иднината“ предводен од СДСМ ќе учествува на изборите доколку покрај најавените локални се одржат и предвремени парламентарни избори.

Божиновски: СДСМ постави услови за власта да ги одбие

Maxim - 09.01.2013

Аналитичарот Владимир Божиновски од Институтот за политчки истражувања Скопје за Press24 вели дека е речи си сигурен дека власта нема да ги прифати условите на СДСМ за смена на министри во Владата.

Црвенковски: Доколку не бидат исполнети условите ќе продолжи уличната демократија

Maxim - 09.01.2013

На денешната прес-конференција, лидерот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковскиги обелодени заклучоците донесени на синоќешната седница на партијата.

Прва фаза пред бојкот - СДСМ вечерва ќе испорачаат услови за да излезат на избори

24 Вести - 08.01.2013

Социјалдемократите вечерва на вонредна седница на проширениот Централен одбор ги дефинираат условите под кои ќе се откажат од бојкотот на изборите.

Услови или бојкот

24 Вести - 08.01.2013

Најмалку 5 услови ќе му испорача Црвенковски на Груевски за да се откаже да опцијата бојкот, брифираат партиски извори од СДСМ за 24 Вести.

СДСМ ги дефинира условите за излегување на избори

24 Вести - 08.01.2013

Техничка влада која во исто време ќе органзиира локални и предвремени избори, ова е клучниот услов за кој Црвенковски побарал мислење од проширениот Централниот одбор.

СДСМ одлучува - бојкот или нови услови за локалните избори

Р.С.Европа - 08.01.2013

СДСМ вечерва на вонредна седница на Централниот одбор одлучува дали ќе ги бојкотира локалните избори во март или пак ќе ги дефинира условите за учество.

Ќе добие ли виза предлогот на Црвенковски?

Р.С.Европа - 08.01.2013

Техничка влада која во исто време ќе организира локални и предвремени избори е клучниот услов за кој Црвенковски побарал мислење од проширениот Централниот одбор.

СДСМ ги дефинира условите за учество на изборите

Утрински - 08.01.2013

На денешната вонредна седница на Централниот одбор, социјалдемократите ќе ja разгледаат актуелната политичка состојба и ќе донесат крупни одлуки за идното политичко дејствување Наум Котевски Можно ли ...

На „бихачка“ вечерва ќе се носи став за локалните избори

Телма - 08.01.2013

СДСМ вечерва ќе решава дали ќе учествува на локалните избори што треба да се одржат во март. Централниот одбор на партијата, заедно со кандидатите за градоначалници треба да го утврдат ставот дали ќе ...

Социјалдемократите вечерва пред конечен избор: бојкот или избори!

МКД - 08.01.2013

Социјалдемократите вечерва на вонредна седница на Централниот одбор (ЦО) ќе донесат дефинитивна одлука – ќе ги бојкотираат локалните избори или пак ќе испорачаат дополнителни услови кои во пакет со ...

(ФОТО) СДСМ ќе оди на локални избори, ако има и парламентарни

Утрински - 08.01.2013

Се очекува по завршувањето на проширената седница на Централниот одбор, партискиот врв официјално да го соопшти ставот .

СДСМ решава дали ќе учествува на изборите и во парламентот

Телма - 08.01.2013

Раководството на СДСМ, во проширен состав со пратениците, градоначалниците и кандидатите за градоначалници, вечерва во седиштето на партијата ја гради стратегијата за своето натамошно политичко ...

СДСМ: Техничка влада која ќе организира локални и предвремени избори

МКД - 08.01.2013

Техничка влада која во исто време ќе органзира локални и предвремени парламентарни избори. Неофицијално, ова е клучниот услов за кој лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски побарал мислење од проширениот ...

СДСМ ќе бара независен министер за внатрешни работи

Н.Македонија - 08.01.2013

Министерството за внатрешни работи (МВР) да го води независен министер, а не човек на ВМРО-ДПМНЕ ОПОЗИЦИЈАТА НЕ САКА НА ИЗБОРИ СО ГОРДАНА ЈАНКУЛОСКА Тоа е новиот услов што најверојатно ќе биде ...

СДСМ вечерва ќе ги изнесе условите за изборите

А1 On - 08.01.2013

СДСМ пред неколку дена официјално потврди дека бара формирање на Влада во друг формат – техничка, експертска или концентрациона, во која партијата воопшто не би ни била заинтересирана да учествува, а ...

СДСМ вечерва ќе пресече дали ќе оди на избори

Капитал - 08.01.2013

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија вечерва на вонредна седница на проширениот Централен одбор која ќе почне во 19 часот ги дефинира причините за бојкот или условите за учество на изборите во ...

СДСМ ќе ги дефинира условите за учество на избори

Алфа - 08.01.2013

Влада која нема да биде предводена од ВМРО-ДПМНЕ, без разлика дали се нарекува техничка, преодна или експертска. Како и официјализирање на барањето за предвремени парламентарни избори.

ВИДЕО: СДСМ вечерва одлучува за ставот за изборите

А1 On - 08.01.2013

Почна централниот одборн на СДСМ на кој партијата треба да го изгради ставот за тоа далии под кои услови ќе учествува на локалните избори во март.

СДСМ на избори со нови министри во МВР, финансии и правда

Н.Македонија - 08.01.2013

Порталот Бриф.мк неофицијално дознава дека на Централниот Одбор (ЦО) на СДСМ на кој партијата гради став за условите под кои ќе учествува на локалните избори во март, не се разговарало за формирање ...

Продолжува Граѓанскиот парламент, СДСМ решава дали ќе оди на избори

+инфо - 08.01.2013

Опозицијата и вечерва во 18 часот ќе ги блокира крстосниците во поголемите градови низ Македонија. Зборното место во Скопје останува пред „Рекорд“, велат од СДСМ.

ГАЛЕРИЈА СДСМ на Бихаќка гради стратегија

+инфо - 08.01.2013

Во 19 часот почна централниот одбор на СДСМ, во седиштето на СДСМ на Бихаќка, на кој партијата гради став дали опозицијата ќе учествува на локалните избори во март.

Бриф: СДСМ на избори само со нови министри за внатрешни, за правда и за финансии

+инфо - 08.01.2013

На Централниот Одбор на СДСМ, каде партијата гради стратегија за тоа дали ќе учествува на претстојните локални избори, не станувало збор за барање за формирање техничка влада, тврди порталот Бриф.

СДСМ вечерва одлучува: бојкот или избори

Сител - 08.01.2013

Бојкот или избори. Социјалдемократите вчеерва на мини конгрес треба да ја решат дилемата, дали ќе се соочат со граѓаните во март, или ќе останат на позициите за спас на кариерата на лидерот ...

Ќе има ли парламентарни избори заедно со локалните?

Канал5 - 08.01.2013

Се уште нема официјални информации што одлучи Социјалдемократскиот сојуз на вечерашниот Централен одбор во проширен состав на кој партијата расправа како ќе ја продолжи политичката борба по напуштање ...

Нови министри за внатрешни работи, за правда и за финансии бара СДСМ за локалните избори

Канал5 - 08.01.2013

Во недостиг на официјални информации за одлукаите на Социјалдемократскиот сојуз на синоќешниот централен одбор во проширен состав, на кој партијата расправаше како ќе ја продолжи политичката борба по ...

СДСМ вечерва одлучува за ставот за изборите

Либертас - 08.01.2013

Техничка влада која во исто време ќе органзиира локални и предвремени избори, ова е клучниот услов за кој Црвенковски побарал мислење од проширениот Централниот одбор, јавува 24Вести.

СДСМ ќе бара локални и предвремени парламентарни избори заедно

Сител - 08.01.2013

Предвремени парламентарни избори, заедно со локалните се очекува да биде едно од барањата кои опозицијата ќе ги испорача по вечершната седница на Централниот одбор во проширен состав.

Нови министри за внатрешни, финансии и правда, плус нов директор на МРТВ, за СДСМ да оди на избори?!

Либертас - 08.01.2013

На Централниот Одбор на СДСМ, каде партијата гради стратегија за тоа дали ќе учествува на претстојните локални избори, не станувало збор за барање за формирање техничка влада, тврди порталот Бриф.

На „Рекорд“ во 18, во 19 вонредна седница на врвот на СДСМ

Бриф - 08.01.2013

СДСМ со коалиционерите и вечерва во 18 часот ќе ги блокира крстосниците во поголемите градови низ Македонија. Зборното место во Скопје останува пред „Рекорд“ во 18 часот, за кадешто е најавено ...

СДСМ на избори само со нови министри во МВР, финансии и правда

Бриф - 08.01.2013

Бриф неофицијално дознава дека на ЦО на СДСМ на кој партијата гради став за условите под кои ќе учествува на локалните избори во март, не станува збор за барање за формирање на техничка влада.

Услови за излегување на избори ќе испорачува СДСМ вечерва

Sky - 08.01.2013

Вондредна седница на СДСМ на која проширениот Централен одбор ги дефинира условите под кои ќе се откажат од бојкотот на изборите.

Вечерва СДСМ ќе решава - бојкот или избори

Press24 - 08.01.2013

Денеска на мини-конгрес социјалдемократите треба да ја донесат конечната одлука, дали ќе излезат на престојните локални избори или ќе останат на одлуката за бојкот.

Вечерва вонредна седница на Централниот одбор на СДСМ

Нетпрес - 08.01.2013

Вечерва со почеток во 19 часот ќе се одржи вонредна седница на Централниот одбор на СДСМ, информираат од партијата. На вонредната седница, покрај членовите на ЦО, ќе присуствуваат и сите претседатели ...

СДСМ вечер одлучува дали ќе оди на избори

Фама - 08.01.2013

Вечерва во 19 часот ќе се одржи вонредната седница на Централниот одбор на СДСМ, на која се очекува да ги дефинираат условите под кои ќе се откажат од бојкотот на изборите.

СДСМ вечерва со одлука – на избори или на улица

БезПардон - 08.01.2013

Денеска на мини-конгрес социјалдемократите треба да ја донесат конечната одлука, дали ќе излезат на престојните локални избори или ќе останат на одлуката за бојкот.

Никој ништо не знае во СДСМ освен дикататорот Бранко

БезПардон - 08.01.2013

Никој освен Бранко Црвенковски и Наташа Савова не знае што одлука ќе донесе СДСМ. Тоа е одраз на недостаток на внатрепартиска демократија и во диктаторски стил ќе биде соопштена одлуката на Бранко ...

Никој во СДСМ не знае што одлучил Црвенковски

Курир - 08.01.2013

Никој освен лидерот Бранко Црвенковски и шефот на неговиот кабинет Наташа Савова не знае каква одлука вечерва ќе донесе Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, дознаваме од извори во партијата.

Груевски да прифати пет услови или опозицијата оди во бојкот

Sky - 08.01.2013

Опозицијата се подготвува за вечерашниот централен одбор на нејзината најголема политичка сила СДСМ. Според изворите на Скај, опозицијата на чело со СДСМ, на Никола Груевски ќе му испорача вкупно пет ...

Ниту бојкот ниту техничка влада - што ќе побара Црвенковски за учество на изборите?

Press24 - 08.01.2013

Меѓу условите кои Црвенковски се очекува да ги наметне вечерва, се и измена на изборниот законик, прочистен избирачки список, контрола на трошењето на државните пари во време на кампања, како и ...

СДСМ ја гради стратегијата на Бихакќа

Sky - 08.01.2013

Во седиштето на СДСМ на Бихаќка во 19:00 часот почна централниот одбор на партијата. На вечерашната седница партијата гради став дали опозицијата ќе учествува на локалните избори во март.

СДСМ ќе бара локални и предвремени парламентарни избори заедно

Press24 - 08.01.2013

Конечниот став социјалдеморкатите се очекува да го соопштат на прес конференција утре. Меѓу условите најверојатно ќе бидат и контрола на трошењето на буџетските пари во време на кампања, засилен ...

Бриф: СДСМ на избори само со нови министри во МВР, финансии и правда

Sky - 08.01.2013

На Централниот Одбор на СДСМ на кој партијата гради став за условите под кои ќе учествува на локалните избори во март, не станувало збор за барање за формирање на техничка влада, објави „Бриф“.

Никој во СДСМ не знае што одлучил Црвенковски

Денешен - 08.01.2013

Никој освен лидерот Бранко Црвенковски и шефот на неговиот кабинет Наташа Савова не знае каква одлука вечерва ќе донесе Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, дознава новинската агенција „Курир„ ...

Опозицијата вечерва ќе решава дали ќе оди на избори или на бојкот

Maxim - 08.01.2013

Денеска на мини-конгрес социјалдемократите треба да ја донесат конечната одлука, дали ќе излезат на престојните локални избори или ќе останат на одлуката за бојкот.

Ниту бојкот ниту техничка влада - што ќе побара Црвенковски за учество на изборите?

Maxim - 08.01.2013

Mедиуми блиски до опозицијата лиферуваат информации дека Црвенковски е подготвен да се откаже и од идејата за бојкот и од онаа за тејничка влада.

СДСМ ќе бара локални и предвремени парламентарни избори заедно

Maxim - 08.01.2013

Предвремени парламентарни избори, заедно со локалните се очекува да биде едно од барањата кои опозицијата ќе ги испорача по вечершната седница на Централниот одбор во проширен состав.

Беличанец: За излез од кризата ВМРО-ДПМНЕ да го смени арогантниот однос

А1 On - 07.01.2013

СДСМ утре на „мини конгрес“, ќе го гради ставот за наредните чекори во исклучително сложената политичка состојба. Од партијата сметаат дека Македонија после „црниот понеделник“ се наоѓа пред многу ...