TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Лондон затворена подземна станица и уапсени две лица

А1 - 23.07.2005

Од вчера попладне, уапсени се уште 2 осомничени лица во врска со обидот за подметнување експлозиви во лондонската транспортна мрежа. Утрово една станица на подземната железница во источен Лондон беше затворена, а очевидци велат дека од еден од вагоните излегувало дим.

Четири нови експлозии одново го потресоа Лондон

Утрински - 22.07.2005

Две недели откако повеќе од 50 лица загинаа во терористичките напади во британскиот главен град Штетите од експлозиите се мали, а бомбите биле помали од оние што предизвикаа ужас пред две недели ЛОНДОН - Четири бомби експлодираа во транспортниот систем на Лондон во текот на вчерашниот ден, при што ...

Нови 4 експлозии во Лондон

Вест - 22.07.2005

ЛОНДОН, 22 јули (Ројтерс) - Лондонските итни служби вчера се упатија во три подземни железници во главниот град по сознанијата за нови експлозии две недели по бомбашките напади во кои загинаа повеќе од 50 луѓе. На ЛОНДОН, 22 јули (Ројтерс) - Лондонските итни служби вчера се упатија во три подземни ...

Пак експлозии во Лондон

Дневник - 22.07.2005

КОПИЈА НА НАПАДot ОД 7 ЈУЛИ Лондон вчера го потресоа нови четири експлозии, идентични според локацијата на тие од 7 јули, но со далеку помала разорна моќ, јави Ројтерс. Немало жртви, а причинета била минимална материјална штета.

Нови експлозии во Лондон

Вечер Прес - 22.07.2005

Вчера попладне, само две недели по големата трагедија, британската метропола повторно ја зафати терористичка паника. Сите метро-станици во Лондон веднаш беа затворени, откако се евакуирани три метро и една автобуска станица, поради серија од четири експлозии и чад кој излегувал од некои возови, ...

Лондон под нови напади

А1 - 21.07.2005

3 станици на подземната железница во Лондон беа евакуирани и линиите затворени по серија мали експлозии за кои шефот на полицијата, рече дека се третираат како сериозен инцидент. „Во моментов се чини дека бројот на жртви во експлозиите е многу мал.

Во Европа цвета трговијата со експлозиви

Утрински - 20.07.2005

ЕУ бара заострување на контролата на материјалите за производство на бомби Официјалната или паралелна трговија со вишок воени експлозиви од организираните криминални мрежи се главна причина за загриженост БРИСЕЛ - Европската унија вчера презентираше предлози за зајакнување на контролата за ...

Седум години живееме со урбан тероризам

Време - 19.07.2005

ЧИЕ ДЕЛО СЕ БОМБИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА Емил Зафировски Огнен Чанчаревиќ Урбаниот тероризам е присутен во Македонија веќе седум години. Првите терористички напади во земјава беа извршени во 1997 година, а истата група што ги направи изведе и серија напади во текот на 1998 година.

МВР уште испитува кој подметна ТНТ пред станицата Бит пазар

А1 - 18.07.2005

Истрагата напредува, напаѓачите се бараат, МВР сеуште испитува кој подметна моќен ТНТ експлозив пред станицата Бит пазар петокот вечерта. Бомбашите се бараат меѓу криминалците - објаснуваат во полицијата кои по експлозијата во скопската полициска станица нападот го нарекоа криминално-терористички ...

Бомбата поставена од внатре?!

Вест - 18.07.2005

ПОЛИЦИЈАТА ГИ ИСПИТУВА СИТЕ ВАРИЈАНТИ ЗА ЕКСПЛОЗИЈАТА НА БИТ-ПАЗАР И ОЧЕКУВА НОВИ НАПАДИ Полицијата вчера откри само дека експлозивната направа била изработена од ТНТ-експлозив со голема разорна моќ. Се уште не се знае кој ја подметнал пеколната направа.

Странски разузнавачи ја дестабилизираат Македонија

Утрински - 18.07.2005

По терористичките напади врз полициската станица во Бит-пазар во петокот навечер Жртви нема, а од силната експлозија се искршени прозорците од петкатната зграда на полициската станица и на околните објекти ЉУБИША СТАНКОВИЌ Криминално-терористички албански банди, рецидиви од воената криза 2001 ...

Експлозив ТНТ го стресе Скопје

Дневник - 18.07.2005

ВО НАПАДОТ НА ПОЛИЦИСКАТА СТАНИЦА БИТ-ПАЗАР Во терористичкиот напад над полициската станица на Бит-пазар, во петокот во 23.20 часот бил употребен експлозив ТНТ. Ова е единствениот детаљ што го соопшти полицијата во врска со завчерашниот напад по дводневната истрага.

Полицијата го откри составот на експлозивот, по терористите се трага

Време - 18.07.2005

НАПАДНАТА ПОЛИЦИСКАТА СТАНИЦА „БИТ-ПАЗАР“ ВО СКОПЈЕ Огнен Чанчаревиќ Полицијата се уште нема никакви конкретни информации за петочниот терористички напад, кога беше подметната бомба во дворот на полициската станица „Бит-пазар“.

Експлозивот активиран со далечински управувач

Вечер Прес - 18.07.2005

Подметната бомба со огромна разорна моќ, во петокот пред полноќ експлодира во дворот на полициската станица во Бит Пазар, во Скопје и предизвика вознемиреност кај граѓаните во сите скопски населби. Од експлозијата нема повредени, ниту ранети, иако во тој момент внатре во станицата се наоѓале ...

Партиите бараат акција

Вечер Прес - 18.07.2005

"Нема да го водиме случајот преку медиумите", велат од кабинетот на премиерот Владо Бучковски по вчерашната средба со министрите за внатрешни и за надворешни работи Љубомир Михајловски и Илинка Митрева во врска со терористичкиот напад врз полициската станица "Бит Пазар".