TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Црвенковски: Груевски ќе одговара за грабежот во Македонија

А1 - 27.06.2010

Народот си ја бара државата назад, вечерва почнува битката за предвремени избори, порача на митингот лидерот на СДСМ. Без разлика на исходот од НАТО Самитот, Црвенковски најави дека во ноември ќе ...

Црвенковски: „Грција е неправедна, Но мора да мислиме на иднината“

Телма - 27.06.2010

Нема Македонец што сака да се смени уставното име. Јас сум првиот што не сака тоа да се случи, што тврди дека Грција спроведува една неправедна, недемократска, неевропска политика кон Македонија.

Црвенковски: Народот си ја бара државата назад!

Канал5 - 27.06.2010

Ова е народ, а не каков таков народ, ова е горд Македонски народ. Не ѕиркај од зад завеси Груевски, туку симни се долу за да си го видиш народот и татковината. Не има многу.

Црвенковски: Нема Македонец кој сака да се смени името

Кирилица - 27.06.2010

- Наша цел е успешна Македонија. Наша цел е победничка Македонија. Македонија заслужува подобра иднина.... Знаеме дека такви избори пред ноември би биле погубни за иднината на земјата и затоа ниту ...

Црвенковски: Ја почнуваме битката за предвремени пaрламентарни избори

Форум - 27.06.2010

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски на протестниот митинг „Ние сме за победничка Македонија“ пред Владата рече дека со протестот го означува почетокот на битката за предвремени ...

Црвенковски ja мобилизира Македoнија против “ненародниот” режим на Груевски

Сител - 27.06.2010

Со 500 изнајмени автобуси, и над 150 комбиња Црвенковски вечерва ќе ги донесе своите симпатизери пред Владата со цел да го изразат незадоволството од режимот на Груевски и да го означат почетокот на ...

Црвенковски: Ја почнуваме битката за предвремени парламентарни избори

Сител - 27.06.2010

Нема Македонец што сака да се смени уставното име. Јас сум првиот што не сака тоа да се случи, што тврди дека Грција спроведува една неправедна, недемократска, неевропска политика кон Македонија.

Црвенковски: Ја почнуваме битката за предвремени пaрламентарни избори

Макфакс - 27.06.2010

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски на протестниот митинг „Ние сме за победничка Македонија“ пред Владата рече дека со протестот го означува почетокот на битката за предвремени ...

Црвенковски: Наместо на крстопат, Македонија во ќорсокак

Шпиц - 27.06.2010

Нема Македонец што сака да се смени уставното име. Јас сум првиот што не сака тоа да се случи, што тврди дека Грција спроведува една неправедна, недемократска, неевропска политика кон Македонија.

Црвенковски: Режимот на Груевски е голема перална на пари!

Нетпрес - 27.06.2010

Народот си ја бара државата назад, вечерва почнува битката за предвремени избори, порача на митингот лидерот на СДСМ. Без разлика на исходот од НАТО Самитот, Црвенковски најави дека во ноември ќе ...

Црвенковски - Започна битката за предвремени парламентарни избори

Inpress - 27.06.2010

Скопје, 27. јуни (ИНПРЕС) Наша цел е успешна и победничка Македонија која заслужува подобра иднина. Ова е најава за предвремени парламентарни избори по ноември, односно по самитот на НАТО, порача на ...

Добро е што заврши времето на Црвенковски

Вечер Прес - 27.06.2010

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, посочи дека никогаш не изгубил избори од ВМРО-ДПМНЕ. Но фактите покажуваат дека ова е ова е лага.

Грувески: „Црвенковски е кошмар, неговото време е завршено“

Телма - 26.06.2010

Бранко Црвенковски е ноќен кошмар на многу генерации, рече премиерот Никола Груевски одговарајќи на новинарско прашање дали тој е ноќна мора на премиерот по изјавите на лидерот на СДСМ дека на ...

Груевски: Времето на Црвенковски заврши

Канал5 - 26.06.2010

Премиерот Никола Груевски, пред утрешниот митинг на СДСМ порача, добро било што времето на Црвенковски завршило. Не само тој туку цела негова генерација, но и сите македонски граѓани имале ноќен ...

ВМРО-ДПМНЕ - СДСМ е партија која ја обмисли, спроведе и ја искористи приватизацијата за богатење на својата елита

Inpress - 26.06.2010

Скопје, 26. јуни (ИНПРЕС) СДСМ е партија која донесе закони со кои се спроведе најкриминалната приватизација во Централна и Источна Европа.

Груевски: Црвенковски е ноќна мора за многу генерации, неговото време заврши

Сител - 26.06.2010

Бранко Црвенковски е ноќен кошмар на многу генерации, рече премиерот Никола Груевски одговарајќи на новинарско прашање дали тој е ноќна мора на премиерот по изјавите на лидерот на СДСМ дека на ...

Груевски среќен што завршило времето на Црвенковски

Кирилица - 26.06.2010

СДСМ ваквата изјава ја поврзуваат со утрешниот митинг на кои тие го најавија. Велат, како што се ближи протесниот митинг на СДСМ, така на Груевски му било се потешко да го контролира стравот Добро е ...

Со Црвенковски ќе изгубат и на редовни избори

Н.Македонија - 24.06.2010

Во моментов најголемиот хендикеп што го има СДСМ е токму Црвенковски и неговиот багаж, и тоа не е добро, генерално за никого.

Груевски и Црвенковски пак во лична пресметка

Утрински - 23.06.2010

Кога до медиумите стигна најава дека премиерот Никола Груевски ќе присуствува на поставување камен-темелник на нов објект на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, многумина ...

Поента - Национално предавство

Време - 23.06.2010

Ана Анастасовска Однесувањето на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ деновиве личеше на лошо реализирано сценарио од филмска пародија. Едноставно, граѓаните не знаеја дали да плачат или да се смеат на нападите и ...

Македонија - Партиите се мајтапат со името

Време - 23.06.2010

Ана Анастасовска Жалосно е што прашањето за спорот за името се користи за дневно-политички цели, коментираат аналитичарите откако деновиве ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ го злоупотребија ова витално прашање за да ...

Погрешни прашања на вистински адреси

Н.Македонија - 23.06.2010

Неодговорноста на власта и на опозицијата и неконструктивните дебати за името на Македонија долеваат масло на огнот што во ЕУ гори против нас, предупредуваат аналитичарите Како да се постигне ...

Дали Црвенковски сонува за власт со воен преврат?

Н.Македонија - 23.06.2010

Ако и сé друго може благонаклонето да се толкува како типичен македонски транзициски фолклор на кој сме отрпнале, воведувањето на војската смрди на закана, ако не и на заговор за преврат Минатата ...

Реакција на СДСМ на изјавата на премиерот Груевски

Идивиди - 23.06.2010

Скопје, 22 јуни 2010 (МИА) - СДСМ денеска го повика претседателот на Владата да почне да се занимава со економијата во земјата, како одговор на неговата изјава во која тој го обвини лидерот на ...

Нападот на Црвенковски обид за избегнување да каже како би го решил спорот со името

Идивиди - 23.06.2010

Тетово, 22 јуни 2010 (МИА) - Вчерашниот напад на лидерот на опозицијата е всушност негова одбрана и затскривање да го даде одговорот како ќе го реши спорот со името, оцени денеска премиерот Никола ...

Груевски: Нападот на Црвенковски обид за избегнување да каже како би се решил спорот со името

Алсат-М - 22.06.2010

Вчерашниот напад на лидерот на опозицијата е всушност негова одбрана и затскривање да го даде одговорот како ќе го реши спорот со името, оцени денеска премиерот Никола Груевски во Тетово, каде ...

„Нападот на Црвенковски е неговата одбрана“

Телма - 22.06.2010

Вчерашниот напад на лидерот на опозицијата е всушност негова одбрана и затскривање да го даде одговорот како ќе го реши спорот со името, оцени денеска премиерот Никола Груевски во Тетово, каде ...

Црвенковски избегнува да одговори како ќе го реши името,Груевски е во бунило

Канал5 - 22.06.2010

Откако Црвенковски во одговор на прозивките од ВМРО ДПМНЕ да одговори како ќе го реши името го повика Груевски или да владее или да си оди,Груевски денескa вели дека Црвенковски само избегнувал да ...

Власта и опозицијата си играат „во тебе е шугата“

Утрински - 22.06.2010

Песочниот часовник истекува, а власта и опозицијата го трошат времето и политичката енергија во препукувања. И вчера продолжија меѓусебните префрлањата околу тоа кој и како треба да го реши проблемот ...

Груевски: Нападот на Црвенковски обид за избегнување да каже како би го решил спорот со името

Сител - 22.06.2010

Вчерашниот напад на лидерот на опозицијата е всушност негова одбрана и затскривање да го даде одговорот како ќе го реши спорот со името, оцени денеска премиерот Никола Груевски во Тетово, каде ...

Груевски: Црвенковски напаѓа за да избегне одговор како би го решил спорот за името

Форум - 22.06.2010

Вчерашниот напад на лидерот на опозицијата е всушност негова одбрана и затскривање да го даде одговорот како ќе го реши спорот со името смета премиерот Груевски „Остана неодговореното прашање.

Црвенковски се крие!

Вечер Прес - 22.06.2010

Нападот на лидерот на опозицијата Црвенковски е всушност негова одбрана и затскривање да го даде одговорот како ќе го реши спорот со името, оцени премиерот Никола Груевски.

Црвенковски и Груевски се прозиваат за името

Н.Македонија - 22.06.2010

Што планира да направи Бранко Црвенковски за решавање на спорот со името? Дали тоа што ќе го направи ќе биде по цена на идентитетот и промена на Уставот, праша вчера ВМРО-ДПМНЕ Црвенковски експресно ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се препукуваат за името

А1 - 21.06.2010

Наместо обид да изградат заедничка позиција за името, партиите во обид да соберат политички поени на прашањето. ВМРО-ДПМНЕ и денеска го обвини СДСМ дека е на линија на грчките позиции и дека е ...

Црвенковски му порача на Груевски или да владее или да замине

Телма - 21.06.2010

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска на прес-конференција изјави дека ќе одговори на прашањата на премиерот Никола Груевски во врска со решавањето на спорот за името доколку тој јавно ја ...

ВМРО-ДПМНЕ прашува - какви се плановите на Црвенковски ?

Телма - 21.06.2010

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција го повика лидерот на СДСМ Бранко Цевенковски да одговори што планира да направи за решавање на спорот за името и дали тоа ќе биде по цена на идентитетот и ...

Груевски и Црвенковски се скараа - наместо едниство раскол за името

Канал5 - 21.06.2010

Наместо единство, раскол за името. Власта го прозива Црвенковски дека тајно преговара, а опозицијата дека власта е неспособна да ја внесе Македонија во НАТО и ЕУ.

Црвенковски:”Владејте или одете! “

Алсат-М - 21.06.2010

Прашањето за името продолжува да ги судира најголемите македонски политички партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Партијата на премиерот Груевски, повторно го повика лидерот на опозицијата, Бранко Црвенковски, ...

Груевски: Нема предвремени избори

Утрински - 21.06.2010

ТЕТОВО - Премиерот Никола Груевски ги негира сите калкулации и озборувања во земјата дека ќе има предвремени избори. „Тоа се шпекулации, пред се', на политичките опоненти.

Власта прашува, опозицијата одговара

Дневник - 21.06.2010

СДСМ и Бранко Црвенковски велат дека ќе ја внесат Република Македонија во ЕУ и НАТО, но не кажуваат како и по која цена ќе го направат тоа.

Македонија - Груевски го жигоса митингот на СДСМ

Време - 21.06.2010

Ана Анастасовска Премиерот Никола Груевски завчера го обвини лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, дека ќе организира протестен митинг за да и соопшти на јавноста дека би го прифатил кое било решение ...

ВМРО-ДПМНЕ – Дали Црвенковски тајно преговара за името?

Inpress - 21.06.2010

Скопје, 21. јуни (ИНПРЕС) Веќе подолго време Бранко Црвенковски одбива да даде одговор што планира да направи со решавање на спорот за името на Република Македонија, со идентитетот на македонскиот ...

Црвенковски со контрабарања до Груевски

Р.С.Европа - 21.06.2010

Владејте или одете си!-му порача денеска лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски на премиерот Никола Груевски. Лидерот на СДСМ изјави дека ќе каже како мисли да го реши проблемот со името, што претходно ...

Црвенковски – Груевски или нека владее или нека си оди!

Inpress - 21.06.2010

Скопје, 21. јуни (ИНПРЕС) Последниве неколку дена се соочуваме со целосно напуштање на елементарната логика и тотално политичко лудило во земјата.

Црвенковски: Груевски да ја преземе одговорноста за неуспесите

Макфакс - 21.06.2010

Човекот кој ја има целокупната власт во државата после дебаклот кој што го доживеавме во Брисел наместо да излезе пред македонската јавност и да даде отчет како и зошто се доведовме во ваква ...

Црвенковски: Груевски да ја преземе одговорноста

Алфа - 21.06.2010

Никола Груевски да си ја преземе одговорноста и конечно да почне да ги решава проблемите на граѓаните и државата. А, не да ги крие одговорите и да ја прозива опозицијата да одговори на прашања кои ...

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски да одговори што планира со името

Нетпрес - 21.06.2010

Бранко Црвенковски да одговори што планира да направи со решавање на спорот за името на Република Македонија, со идентитетот на македонскиот народ и македонскиот јазик, побараа денес од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Што планира Црвенковски со името и идентитетот?

Макфакс - 21.06.2010

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ денеска јавно го праша лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски што планира со името на државата и идентитетот на македонскиот народ.

Ѓорчев: По која цена Црвенковски ќе ја внесе Македонија во ЕУ и НАТО?

Форум - 21.06.2010

Одговорот на прашањата за ветување за решение за името Црвенковски им го должи на македонските граѓани, затоа што многупати видовме дека тој презема обврски кои се на штета на Македонија, а потоа ...

Црвенковски: Груевски да ја преземе одговорноста за неуспесите

Форум - 21.06.2010

За Црвенковски правото за поставување на вакви прашања ВМРО-ДПМНЕ и лидерот Никола Груевски ќе ја стекнат со преземањето на, како што рече, одговорноста за поразот во Брисел и јавно признание дека не ...

ВМРО-ДПМНЕ - Црвенковски повторно лаже

Inpress - 21.06.2010

Скопје, 21. јуни (ИНПРЕС) Бранко Црвенковски, човекот што ветуваше по едно вработување во секое семејство повторно лаже и навестува преку ноќ членство на Република Македонија во Европската Унија и ...

Дали Бранко договара нешто за името?!

Вечер Прес - 21.06.2010

Владеачката ВМРО-ДПМНЕ вчера уште еднаш го праша лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски на кој начин планира да го реши спорот со Грција за името и што во тој случај мисли да направи со македонскиот ...

ВМРО ДПМНЕ: Црвенковски пак лаже

eReporter - 21.06.2010

Бранко Црвенковски, човекот што ветуваше по едно вработување во секое семејство повторно лаже и навестува преку ноќ членство на Република Македонија во Европската Унија и НАТО.

Црвенковски го повика Груевски да владее или да си оди

eReporter - 21.06.2010

Последниве неколку дена се соочуваме со целосно напуштање на елементарната логика и тотално политичко лудило во земјата.