TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Црвенковски: Се кандидирам за претседател зошто сакаме стабилна Македонија

А1 - 04.04.2004

Се кандидирам за претседател зошто сакам да ја видиме и направиме Македонија секогаш мирна, стабилна, безбедна. Земја во која ќе живеат среќни и вработени лица. Да ја направиме Македонија, држава членка на Европа и НАТО алијансата.

Кедев: На Македонија и е потребна самодоверба за влез во Европа

А1 - 04.04.2004

Нарекувајќи го Велес историско срце на Македонија претседателскиот кандидат на ВМРО ДПМНЕ Сашко Кедев порача дека на Македонците им е потребна доверба за влез во Европа. Македонците мораат да работата на својата внатрешна разединетост и да им овозможат на младите и стручни кадри самопотврдување.

Црвенковски: Сакам да го продолжам патот на Трајковски за во Европа

А1 - 04.04.2004

Претседателски кандидат на СДСМ Бранко Црвенковски својата денешна изборна кампања во Струмичко ја започна со посетата на повеќе населени места и месни заедници во Регионот. Во Куклиш, Муртино, Банско и Колешино, Црвенковски имаше непосредни средби и разговори со граѓаните, при што ја изнесе ...

Кедев: Струмица е наша морална и етичка обврска

А1 - 03.04.2004

Струмица е наша морална и етичка обврска, да продолжиме по патот на претходниот претседател Борис Трајковски, во делот на неговото визионерство, посебно во однос на потецирањето на интензивната регионална соработка со сите наши соседи, истакна престаделскиот кандидат на ВМРО ДПМНЕ Сашко Кедев на ...

Црвенковски: „Државата еднаш се создава но мора постојано да се гради“

А1 - 03.04.2004

Државата еднаш се создава но мора постојано да се чува и гради и не треба да се дозволи да се експериментира со неа. Приликата е пред нас и од нас зависи дали ќе ја искористиме. Ако се движиме во вистинскиот правец тогаш тоа ќе стане стварност, шансата која ни дава да се одлепиме од оваа Балканска ...

Кедев се обрати пред граѓаните на Прилеп

А1 - 03.04.2004

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ и ЛП, Сашко Кедев вчера на митингот од градскиот плоштад во Прилеп меѓу своите приоритети ги посочи обединувањето на сите граѓани без разлика на верска, национална и политичка припадност, подобрување на односите со соседите, почитување на регионална ...

Црвенковски побара поддршка од прилепчани

А1 - 03.04.2004

„Прилеп знае што е држава и како се прави, затоа ми треба вашата поддршка“, им рече на прилепчани Бранко Црвенковски, претседателскиот кандидат на коалицијата „ЗА Македонија заедно“ на митингот на градскиот плоштад. Македонија е по патот и треба да одлучи кој ќе ја води во овие немирни времиња.

На Македонија и треба кормилар кој ќе ја води во мирни води

Утрински - 03.04.2004

Бранко Црвенковски вчера во Неготино, Демир Капија и Кавадарци, а прексиноќа во Тетово ТЕТОВО, КАВАДАРЦИ - Претседателскиот кандидат на САСМ вчера напладне престојуваше во неколку населени места во Тиквешијата. Најнапред го посети Неготино, каде што се прошета низ неготинската чаршија која неодамна ...

Црвенковски: Им дојде крајот на тие што ја делеа земјата

Дневник - 03.04.2004

претседателскиот кандидат на СДСМ ВО ТЕТОВО Не е херој тој што сака да ја подели земјата, туку тој што ќе ја сочува и ќе го поштеди народот од страдања. Убеден сум дека во 2001 година го донесовме најдоброто решение - заеднички да го запреме лудилото, рече претседателскиот кандидат Бранко ...

Сашко Кедев ветува дека ќе ги обедини сите граѓани

Утрински - 03.04.2004

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ кампањата ја продолжи во Битола и во Прилеп ПРИЛЕП - "Првичните мои впечатоци по неколкучасовниот престој во Прилеп се импресивни. Во прилепско-битолскиот регион треба што побрзо да заживее европската зона, да има непречен проток на пари, стоки и идеи, да се приближиме кон ...

Херој е тој што ќе го спаси народот од страдање

Време - 03.04.2004

ЦРВЕНКОВСКИ НА МИТИНГ ВО ТЕТОВО Треба да изберете кормилар што умее бродот да го однесе во мирни води, а моја најголема желба е постојан мир во Македонија, порача Бранко Црвенковски завчера на предизборен митинг во Тетово. Под мотото „Бранко Црвенковски - државник“, претседателскиот кандидат на ...

Кедев ќе создава европски дух

Дневник - 03.04.2004

ВМРО-ДПМНЕ ВО БИТОЛА Во Европа можеме да влеземе само со успешни и докажани личности, рече кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Во Европа не можеме да влеземе со сиромаштија, туку со успешни и докажани личности, зашто тие ќе ги направат среќни сите луѓе во Македонија, порача претседателскиот кандидат Сашко ...

Кандидатите против делбите и сиромаштијата

Дневник - 03.04.2004

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2004 Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Сашко Кедев порача на митингот во Битола дека во Европа не може да се влезе со сиромаштија и со неуспешни луѓе. - Таму ќе влеземе само со успешни и докажани луѓе, кои ќе ги направат среќни сите во Македонија - рече Кедев.

Кедев не сака да биде публика на патот кон ЕУ и НАТО

Дневник - 02.04.2004

МИТИНГ НА ВМРО-ДПМНЕ ВО КИЧЕВО Ние нема да бидеме публика во евроатлантската интеграција, туку активен партнер, рече Сашко Кедев, претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, на митингот во Кичево. - Нашиот политички конкурент претставува публика, која само слуша сугестии и препораки.

Црвенковски и Кедев се популарни кај возрасните генерации

Утрински - 02.04.2004

АНКЕТА Претседателските кандидати на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ би ја добиле довербата на избирачите меѓу 30 и 60 години Фаворитите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ номинирани за претседател на државата, официјално потврдени за кандидати и влезени во изборна кампања, се популарни кај повозрасните избирачи.

Кедев прифаќа ТВ-дуели, но не во време на митинзи

Време - 02.04.2004

ПОРТПАРОЛ НА КАНДИДАТОТ НА ВМРО-ДПМНЕ Претседателскиот кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Сашко Кедев, во секое време е подготвен јавно да се соочи со своите политички опоненти, да дискутира и да дебатира за различни прашања од интерес на Македонија и на нејзините граѓани.

Нови виновници

Дневник - 02.04.2004

Колумна - Стојан Андов За вистински пресврт не е пречка само г-динот Црвенковски и неговата Влада туку и системот што тој го обнови и што за цело време на своето владеење го потхранува. Тој систем нема капацитет и му го одзема капацитетот на целото општество Во најавата за реконструкција на ...

Неодговорен човек не може да биде водач

Време - 02.04.2004

МИТИНГ НА ВМРО-ДПМНЕ ВО КИЧЕВО Апатија завладеа меѓу македонските граѓани. Од 14 април се ќе сториме за да го надминеме тоа и да го вратиме достоинството, бидејќи основно мерило за секој политичар треба да биде колку е чесен кон своите граѓани, рече претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Сашко ...

Бранко Црвенковски вети европска, сигурна и почитувана Македонија

Дневник - 02.04.2004

КОНВЕНЦИЈА НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИОТ КАНДИДАТ НА СДСМ Се кандидирам за шеф на држава со која сите ќе се гордеат, рече кандидатот на СДСМ Македонија денес има историска можност да одлучи европските принципи да бидат посилни од балканските предрасуди.

Граѓаните нема да дозволат апсолутистички режим на Бранко

Вест - 02.04.2004

КЕДЕВ ВО БИТОЛА Претседателскиот кандидат на опозиционата ВМРО-ДПМНЕ Сашко Кедев, вчера имаше еднодневна посета на Битола, при што посети повеќе локации и се сретна со голем број граѓани на конзулскиот град. Напладне во кафетеријата "Ексклузив" тој беше со овации пречекан од неколку женски ...

Тетовци од идниот претседател бараат вработувања и безбедност

Утрински - 02.04.2004

Претседателскиот кандидат на СДСМ посети повеќе тетовски села ТЕТОВО - Претседателскиот кандидат на владејачката коалиција, Бранко Црвенковски, вчера во рамките на неговата изборна кампања посети неколку тетовски села, при што со локалното население разговараше за нивните проблеми.

Со "Лет во место" до претседател

Вест - 02.04.2004

БРАНКО ЈА ПОЧНА КАМПАЊАТА СО ПРЕТСТАВА "На Македонија денес не и се потребни нови ризици, не и е потребен нов почеток, туку работа која еднаш ја почнавме, доследно да ја продолжиме", рече Бранко Црвенковски, претседателски кандидат на СДСМ, на завчер "На Македонија денес не и се потребни нови ...

И претседателските избори во знакот на партиски битки

Утрински - 02.04.2004

Изборните кампањи меѓу можноста да станат арена за политички борби или трибина за културно презентирање програми МАНЧО МИТЕВСКИ Македонија сў поинтензивно ја зафаќа предвремената изборна претседателска треска. Поради трагичното загинување на претседателот Борис Трајковски, како и поради уставното ...

ВМРО-Македонска е за Црвенковски

Утрински - 02.04.2004

Прес ВМРО-Македонска на претседателските избори ќе го поддржи кандидатот на коалицијата "За", Бранко Црвенковски, а одлуката ја објаснија со потребата "националната кауза за Македонија да претставува основа врз која ќе се обединат сите нејзини граѓани и прогресивни политички сили".

Црвенковски се кандидира за да биде претседател на сите граѓани

Утрински - 02.04.2004

Претседателскиот кандидат на СДСМ и на владејачката коалиција ја почна кампањата Црвенковски рече дека неговите премиерски ветувања за инвестициите за оваа година ќе бидат остварени Соња Крамарска Кандидатот на СДСМ, Бранко Црвенковски, ја почна претседателската кампања во полната сала во МНТ во ...

Кедев вети дека ќе им ја врати насмевката на граѓаните

Утрински - 02.04.2004

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ ги посети Кичево, Битола, Ресен и Демир Хисар БИТОЛА - Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Република Македонија, Сашко Кедев, во текот на вчерашниот дождлив ден практично во еден здив ги мина Битола, Ресен и Демир Хисар, максимално трудејќи се да воспостави ...

Европски принципи против балканските предрасуди

Време - 02.04.2004

ПРЕДИЗБОРНИОТ КАРВАН НА ЦРВЕНКОВСКИ ТРГНА ОД СКОПЈЕ Знаеме дека апликацијата за ЕУ ќе биде прифатена и ставена во процедура, рече претседателскиот кандидат на СДСМ На 14 април нема да се случат само избори, туку ќе се дефинира и патот по кој во иднина ќе чекори Македонија.

ВМРО-Македонска го поддржа Бранко Црвенковски

Време - 02.04.2004

ВМРО-Македонска ќе го поддржи Бранко Црвенковски, претседателскиот кандидат на СДСМ, на претстојните претседателски избори. Целта е националната кауза за Македонија да биде основа врз која ќе се обединат сите граѓани и прогресивни политички сили, велат од партијата.

Власта не возвраќа на ударите од опозицијата

Дневник - 02.04.2004

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2004 Македонија денес има историска можност да одлучи европските принципи да бидат посилни од балканските предрасуди - рече на прексиноќешната промотивна конвенција во Скопје, претседателскиот кандидат на СДСМ, Бранко Црвенковски.

Кедев ја откажа првата дебата, но ќе се појави на дуелот на 12 април

Утрински - 02.04.2004

ТВ-дуели Претседателскиот кандидат од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Сашко Кедев, нема да присуствува на дебатата на Македонската телевизија, која беше планирана да се одржи синоќа, но го потврдува своето присуство на последниот дуел пред молкот, којшто МТВ планира да го емитува на 12 април.

Кедев: Се кандидирам за претседател, бидејќи верувам во македонскиот народ

А1 - 01.04.2004

Се кандидирам за претседател на Република Македонија, бидејќи верувам во македонскиот народ кој заслужува попросперитетна иднина и подостоинствена власт, рече Сашко Кедев на митингот што се одржа вечерва во Битола. „Време да го вратиме достоинството на сите граѓани на Република Македонија, време е ...

Црвенковски: На Македонија и треба кормирал кој ќе ја води во мирни води

А1 - 01.04.2004

Претседателскиот кандидат на СДСМ Бранко Црвенковски вечерва одржа митинг во Тетово, каде пред тетовчани ја претстави својата програма и цели кои планира да ги реализира во наредните пет години доколку ја добие довербата од граѓаните на 14. април.

Кедев: Безрбетници не можат да не однесат во Европа

Време - 01.04.2004

ПРЕДИЗБОРЕН МИТИНГ НА ВМРО-ДПМНЕ ВО ОХРИД Диана Младеновска Под мотото „Кедев за претседател, новото лице на Македонија“, прексиноќа на градскиот плоштад во Охрид, во присуство на повеќе илјади граѓани, почна предизборната кампања на Сашко Кедев, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ.

Кедев ветува враќање на достоинството и перспективите на граѓаните

Утрински - 01.04.2004

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ ја почана својата кампања од Охрид На Македонија и се потребни не само економски реформи, туку и реформи во духот, порачаа претставниците на ВМРО-ДПМНЕ на митингот Сашко Димевски ОХРИД - На првиот од серијата митинзи низ државата, опозициската ВМРО-ДПМНЕ, ...

Црвенковски нема да одговара на нападите од Кедев

Дневник - 01.04.2004

СДСМ Претседателскиот кандидат Бранко Црвенковски ќе води позитивна кампања и покрај жестоките напади од опозицијата, соопштија вчера од Изборниот штаб на кандидатот на социјалдемократите. Официјалниот почеток на кампањата на Црвенковски беше најавен за синоќа со конвенцијата во Македонскиот ...

Кедев вети атмосфера на реформи наместо ползење без`рбет

Дневник - 01.04.2004

МИТИНГ НА ВМРО-ДПМНЕ И ЛП ВО ОХРИД Време е за новото лице на Македонија, наместо за бедата, невработеноста и за корупцијата што # ги донесе Црвенковски, порача Кедев Не може Бранко Црвенковски без'рбетно да отползи на нова позиција откако ја упропасти државата, а претседателската функција да биде ...

Опозицијата во напад

Дневник - 01.04.2004

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2004 Претседателскиот кандидат на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Сашко Кедев тргна во изборната кампања со жестоки обвинувања против својот главен противкандидат, Бранко Црвенковски. - Не може Црвенковски без'рбетно да отползи на нова позиција откако ја упропасти државата и ...

Неопределените гласачи ќе ги решат изборите

Утрински - 01.04.2004

Истражување на институтот за социолошки и политичко-правни истражувања за претседателските избори Бранко Црвенковски со најголеми изгледи за победа КАТИЦА ЧАНГОВА Претседателскиот кандидат на Социјалдемократскиот сојуз, Бранко Црвенковски, има најголеми изгледи да победи на изборите за шеф на ...

Кристина Арнаудова му пее на Кедев: Спаси го и моето срце

Вест - 01.04.2004

ПРОМОТИВЕН МИТИНГ НА КАНДИДАТОТ НА ВМРО-ДПМНЕ ВО ОХРИД Нашиот политички конкурент е само публика, публика што слуша, но амбасадорот на НАТО не соочи со вистината. Треба да престанеме да се лажеме еден со друг, треба да престанеме да ги слушаме бесконечните манипу Нашиот политички конкурент е само ...

Црвенковски ќе води позитивна кампања

Утрински - 01.04.2004

Прес на СДСМ Кандидатот на владејачката коалиција за претседател на државата, Бранко Црвенковски, нема да одговара на завчерашните напади на опозицијата искажани на митингот во Охрид, со кој стартуваше изборниот карван на неговиот противкандидат Сашко Кедев, соопштија вчера во штабот на Црвенковски.

Црвенковски ја започна својата кампања

А1 - 31.03.2004

Со мотото „Треба да знаеш, треба да можеш" претседателскиот кандидат на СДСМ Бранко Црвенковски ја започна својата предизборната кампања. Без збор за неговите против кандидати Црвенковски зборуваше за приоритетите кои влегуваат во ингеренциите кои треба да ги има идниот претседател.

Кедев синоќа митингуваше во Охрид

Време - 31.03.2004

ВМРО-ДПМНЕ ЈА ПОЧНА ПРЕДИЗБОРНАТА КАМПАЊА Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Сашко Кедев, синоќа требаше да ја почне изборната кампања со митинг во Охрид, а ќе ја заврши на 12 април во Скопје. Кедев ќе одржи 12 митинзи во поголемите градови и повеќе средби со граѓаните во помалите места.

Црвенковски со најголеми шанси за победа

Време - 31.03.2004

АНКЕТА НА ИНСТИТУТОТ ЗА ПОЛИТИЧКИ ИСТРАЖУВАЊА Кандидатот на СДСМ, Бранко Црвенковски, има најголеми шанси да победи на претседателските избори, покажале резултатите од анкетното испитување на Институтот за социолошки и политичко-правни истражувања.

Бошњачката демократска партија ќе застане зад Кедев

Утрински - 31.03.2004

Поддршка БоШњаЧката демократска партија на претстојните претседателски избори ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Сашко Кедев, соопшти на вчерашната прес-конференција лидерот на оваа партија Алија Шахиќ. Главната причина за тоа е што Бошњачката демократска партија смета оти Кедев е кандидат со ...

Јадранската група доби ветување за членство во НАТО

Утрински - 31.03.2004

Охрабрувачки пораки до балканските лидери од американската администрација на церемонијата во Вашингтон Буш: Вратите на НАТО ќе останат отворени сў додека цела Европа не е обединета во слобода и мир Слободанка Јовановска Американскиот претседател Џорџ Буш ги охрабри премиерите на Македонија, ...

Црвенковски ќе ја почне кампањата со конвенција во МНТ

Време - 31.03.2004

ДЕНЕСКА ВО СКОПЈЕ Со вечерашната свечена конвенција во Македонскиот народен театар во Скопје изборната кампања ќе ја почне претседателскиот кандидат на коалицијата „Заедно“, Бранко Црвенковски. Конвенцијата е од 20 часот, но официјалниот дел ќе почне во 21 часот.

Кедев реагира несоодветно на значајниот настан во Белата куќа

Дневник - 31.03.2004

СДСМ ОБВИНУВА Црвенковски го прифатил ТВ-дуелот со претседателските кандидати Сериозните претседателски кандидати треба да знаат дека настанот во Белата куќа во Вашингтон и експлицитната поддршка од првиот човек на САД за наше зачленување во НАТО се добра вест.

Црвенковски во претседателската кампања со осум принципи

Утрински - 31.03.2004

СДСМ ги обелодени првите детали од изборната стратегија пред конвенцијата Кандидатот на СДСМ, Црвенковски, во претседателската кампања ќе настапи со т.н. осум принципи кои ќе бидат обелоденети вечерва на гламурозната промотивна конвенција што се најавува за стартот на претседателската трка која ...

Шеќеринска: Настан кој не треба да се пропушти

Вест - 31.03.2004

ПОЧЕТОК НА КАМПАЊАТА НА ЦРВЕНКОВСКИ ВО МНТ Црвенковски прифаќа ТВ-дуел со ривалите Кандидатот Бранко Црвенковски денес во 20 часот, во фоајето на Македонскиот народен театар официјално ќе ја започне претседателска кампања. Радмила Шеќеринска, портпарол на изборниот штаб на Црвенковски, денешната ...

Џорџ Буш ги остави отворени вратите на НАТО за Македонија

Дневник - 31.03.2004

МАКЕДОНСКИОТ ПРЕМИЕР ВО ВАШИНГТОН Македонија порача дека е партнер на кого може да се смета Македонија е целосно посветена на тоа да стане дел од евроатланското семејство со целосно спроведување на неопходните реформи и со соработка со партнерите од НАТО, порача премиерот Бранко Црвенковски во ...

„За Македонија заедно“ утре ја започнува предизборната кампања

А1 - 30.03.2004

Коалицијата „За Македонија заедно“ утре ја започнува предизборната кампања со конвенција пред Македонскиот Народен Театар. Тогаш ќе бидат промовирани и изборните слогани со веќе познатото „Црвенковски државник“. Непосредно пред почетокот на изборниот молк во првиот изборен круг „За Македонија ...

Бошњачката демократка партија ќе го поддржи Кедев

А1 - 30.03.2004

Бошњачката демократка партија на претстојните претседателски избори ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Сашко Кедев, соопшти на денешната прес-конференција лидерот на оваа партија Алија Шахиќ. Главната причина за тоа е што Бошњачката демократска партија смета оти Кедев е кандидат со чиста ...

Кедев ја започна кампањата во Охрид

А1 - 30.03.2004

Првиот митинг на кандидатот Сашко Кедев од ВМРО ДПМНЕ се одржа во Охрид и го следеа од 3.000 до 5.000 охриѓани. Кедев изрази задоволство што својот митинг го започна во Охрид, тој им рече на граѓаните дека е време да и се погледне на вистината во очи, да му се врати достоинството на македонскиот ...

НАТО доби уште седум членки

Утрински - 30.03.2004

Голема церемонија во Вашингтон, на која речиси цела Европа воено се обедини Црвенковски го прослави со Буш проширувањето на Алијансата Слободанка Јовановска Премиерот Бранко Црвенковски вчера му беше гостин на претседателот на САД, Џорџ Буш, како еден од поканетите на свечената церемонија со ...

Црвенковски: „Македонија е целосно посветена да стане дел од НАТО“

Канал5 - 30.03.2004

Македонија е целосно посветена на тоа да стане дел од евроатлантското семејство, а трагичната смрт на претседателот Борис Трајковски само ја зајакна нашата решеност кон таа цел, изјави македонскиот премиер Бранко Црвенковски, говорејќи на заедничката п Македонија е целосно посветена на тоа да стане ...

Македонија гледа, други стануваат членки на НАТО

Време - 30.03.2004

КЕДЕВ ЗА ПОСЕТАТА НА ЦРВЕНКОВСКИ ВО ВАШИНГТОН Македонија има улога на набљудувач и на публика на церемонијата во Вашингтон, по повод приемот на седумте нови членки во НАТО, оцени вчера претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Сашко Кедев, коментирајќи ја посетата на премиерот Бранко Црвенковски на ...

Кедев тргнува од Охрид, Црвенковски од Скопје

Дневник - 30.03.2004

ПОЧНУВА ИЗБОРНАТА КАМПАЊА Кандидатот на ДУИ изборното претставување ќе го почне во Тетово, а ќе го заврши во Скопје, а на ДПА обратно Кампањата за вонредните претседателски избори, кои треба се одржат на 14 април, официјално почнува денеска.

Три помали партии застанаа зад Црвенковски

Утрински - 30.03.2004

Поддршка Социјалистичко-христијанската, Работничката и Зелената партија ја поддржаа кандидатурата на Бранко Црвенковски за претседател. Трите партии, на вчерашната прес-конференција истакнаа дека Црвенковски е најдобрата солуција од досега понудените кандидати за шеф на државата, а неговото ...

Запрените реформи не оддалечија од НАТО

Дневник - 30.03.2004

САШКО КЕДЕВ Македонија е само набљудувач на самитот на НАТО во Вашингтон бидејќи се запрени реформите што се услов за прием во сојузот, смета Сашко Кедев, претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. - Добро е што премиерот Бранко Црвенковски е во Вашингтон, но лошо е што е само набљудувач.

Денеска почнува изборната кампања

Утрински - 30.03.2004

На претседателските избори ќе се натпреваруваат четворица кандидати: Џелили, Црвенковски, Острени и Кедев Почнувајќи од денеска, па во наредните четиринаесет дена, се до 12 април на полноќ, изборните штабови на претендентите за највисоката државна функција, под полна пареа и во скусени рокови треба ...

Четворката се загрева во два изборни ринга

Време - 30.03.2004

ПОЧНУВА ИЗБОРНАТА КАМПАЊА Александра М. Митевска Четворица кандидати од четирите најголеми партии во земјава во наредните 12 дена ќе се обидат да ги придобијат симпатиите на гласачите пред третите претседателски избори, кои ќе се одржат на 14 април.

"Државничка" за Црвенковски, "Спаси ми го срцето" за Кедев

Утрински - 30.03.2004

Кандидатите и со свои химни на изборите Со вечерашниов митинг во Охрид, претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Сашко Кедев, ќе ја почне дванаесетдневната кампања низ државата, во која планира да посети педесетина градови и села.

Од полноќ почнува изборната кампања

А1 - 29.03.2004

Илјадници постери и плакати, ТВ спотови и митинзи се основната иконографија со која од вечерва по полноќ ќе биде преплавена Македонија. Тоа се главните орудија со кои изборните штабови на кандидатите Црвенковски, Кедев, Острени и Џелили во наредните 14 дена ќе се обидат да ги придобијат граѓаните ...

Посетата на Црвенковски во Вашингтон тема на кампањата меѓу СДСМ и ВМРО ДПМНЕ

А1 - 29.03.2004

Посетата на Црвенковски во Вашингтон стана тема на предизборна кампања меѓу СДСМ и ВМРО ДПМНЕ. Македонија е се уште само набљудувач во НАТО интеграциите, смета претседателскиот адут на ВМРО ДПМНЕ за што виновна е владата која само декларативно работи на реформи.

Црвенковски на средба со Буш

Дневник - 29.03.2004

ВАШИНГТОН Претседателот на Владата на Република Македонија Бранко Црвенковски вчера замина во дводневна посета на Вашингтон на покана од американскиот претседател Џорџ Буш. Повод за посетата е одржувањето на свечена церемонија во врска со претстојниот прием во НАТО на Литванија, Летонија, Естонија, ...

Бранко - Државник

Вест - 29.03.2004

Претседателскиот кандидат на СДСМ Бранко Црвенковски својата кампања ќе ја започне на конвенцијата закажана за 31 март во Скопје. Од први до 12 април, коалицијата "ЗА" ќе одржи повеќе митинзи, трибини и средби со граѓани и со медиуми.

КЕДЕВ ЗА ПОСЕТАТА НА ЦРВЕНКОВСКИ НА САД

Канал5 - 29.03.2004

Претседастелскиот кандидат на ВМРО ДПМНЕ Сашко Кедев, коментирајќи ја посетата на премиерот Бранко Црвенковски на САД, оцени дека Македонија во Вашингтон е во улога на набљудувач и на публика на церемонијата по повод приемот на седум нови земји членки Претседастелскиот кандидат на ВМРО ДПМНЕ Сашко ...

Либералите со поддршка за Кедев

Дневник - 29.03.2004

Републичкиот одбор на Либералната партија и Партијата за демократско движење на Турците завчера и формално го поддржаа претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Сашко Кедев. - Ако немаме јака коалиција, ако ВМРО-ДПМНЕ не е единствена, ако немаме единствена платформа, нема кој да го поправи хаотично ...

Црвенковски во дводневна посета на Вашингтон

Утрински - 29.03.2004

По покана на претседателот на САД Претседателот на Владата на Република Македонија, Бранко Црвенковски, од вчера престојува во Вашингтон по покана од претседателот на САД, Џорџ Буш, каде што ќе остане два дена. Повод за посетата е одржувањето на свечена церемонија во врска со претстојниот прием во ...

Кедев, новото лице на Македонија

Вест - 29.03.2004

ПРОМИВИРАНИ СЛОГАНОТ И ЛОГОТО НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИОТ КАНДИДАТ НА ВМРО-ДПМНЕ "Кедев, новото лице на Македонија, правда, сигурност, успех!" Тоа е слоганот на претседателскиот кандидат на опозиционата ВМРО-ДПМНЕ Сашко Кедев, со кој ќе се претстави пред граѓаните за време на кампањата за претседателските ...

Четворица претенденти на претседателската функција

Утрински - 29.03.2004

Пред утрешниот официјален почеток на изборната кампања, разрешени сите дилеми Еден ден пред официјалниот старт на изборната кампања, отстранети се сите непознатици околу тоа кои ќе бидат претендентите на претседателската функција, како и околу нивниот конечен распоред на гласачкото ливче.

Утврден редоследот на кандидатите

Дневник - 29.03.2004

ЖДРЕПКА во дик Кандидатот на ДПА, Зиди Џелили, ќе биде првонаведениот на гласачките ливчиња за претстојните претседателски избори, по ждребувањето извршено во Државната изборна комисија. Втор на гласачките ливчиња е Бранко Црвенковски, кандидат на СДСМ, а трет Гзим Острени од ДУИ.

Зад превезот на историјата

Утрински - 29.03.2004

Книги (Кон книгата ,,Заробена вистина" на Мирче Томовски и Крсте Црвенковски) Книгата "Заробена вистина" влегува во кругот на книгите кои припаѓаат на вреднувањата на поновата македонска политичка историја, на вреднувањата на настаните кои се судбински поврзани за Македонија, на личностите кои се ...

"Кедев за претседател - новото лице на Македонија"

Утрински - 29.03.2004

ВМРО-ДПМНЕ ги промовираше изборниот слоган и логото на нивниот кандидат Самоиловска: Ова е најрационалната медиумска кампања што сме ја направиле досега. Целокупниот ангажман падна на македонските агенции "Новото лице на Македонија.

Претседател ќе се избира од четворица кандидати

Време - 29.03.2004

ДИК ПРЕСЕЧЕ Зуди Џелили од ДПА, Бранко Црвенковски од СДСМ, Гзим Острени од ДУИ и Сашко Кедев од ВМРО-ДПМНЕ е редоследот според кој кандидатите ќе се најдат на гласачкото ливче на вонредните избори за претседател на 14 април.

Кедев вели дека ќе промовира правда, сигурност и успех

Дневник - 29.03.2004

ВМРО-ДПМНЕ ЈА ДЕФИНИРА ИЗБОРНАТА КАМПАЊА Време е за новите луѓе што ќе имаат енергија за наредните дваесет години, рече Ганка Самоиловска - Цветанова, шеф на Изборниот штаб Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Сашко Кедев, во изборната кампања ќе го промовира новото лице на Македонија како ...

Бранко 2., Кедев 4.

Вест - 29.03.2004

ДИК ГО УТВРДИ РЕДОСЛЕДОТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ КАНДИДАТИ НА ГЛАСАЧКОТО ЛИВЧЕ Државната изборна комисија вчера со ждрепка го утврди редоследот на кандидатите за претседател на Република Македонија на гласачкото ливче за претседателските избори што ќе се одржат на 14. идниот месец.

ПРЕМИЕРОТ ЦРВЕНКОВСКИ ВО ПОСЕТА НА САД

Канал5 - 29.03.2004

Македонскиот премиер Бранко Црвенковски, кој престојува во САД на покана од американскиот претседател Џорџ Буш, денеска во Вашингтон ќе присуствува на свечената церемонија по повод приемот во НАТО на Литванија, Летонија, Естонија, Бугарија, Романија, Слов Македонскиот премиер Бранко Црвенковски, ...

Демократската партија на Турците ќе го поддржи Црвенковски

Дневник - 29.03.2004

ИЗБОРНи коалиции Демократската партија на Турците на Македонија ќе ја поддржи кандидатурата на Бранко Црвенковски како заеднички кандидат на коалицијата ?За Македонија - заедноо? на претстојните претседателски избори, соопшти вчера оваа партија.

За граѓаните ново лице и едноставност

Време - 29.03.2004

ВМРО-ДПМНЕ ЈА ПРЕЗЕНТИРА КАМПАЊАТА НА КЕДЕВ „Кедев за претседател“ испишано на стилизираното македонско знаме во движење е логото со кое, меѓу другото, ВМРО-ДПМНЕ ќе се обиде да ги доближи пораките на својот кандидат за претседател, Сашко Кедев, до граѓаните.

На гласачкото ливче прв Џелили, па Црвенковски, Острени и Кедев

Утрински - 29.03.2004

Државната изборна комисија го утврди редоследот на листата на кандидати со ждребање Ливчињата беа ставени во посебни бели пликови и во стаклен сад, а можноста прв да избира ја имаше претставникот на ВМРО-ДПМНЕ ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Претседателскиот кандидат на ДПА, Зиди Џелили, е прв на гласачкото ...

Македонскиот пат кон НАТО

Време - 29.03.2004

ЦРВЕНКОВСКИ ВО ПОСЕТА НА САД Претседателот на Владата на Република Македонија, Бранко Црвенковски, два дена ќе престојува во Вашингтон по покана од претседателот на САД, Џорџ Буш. Повод за посетата е свечената церемонија во врска со претстојниот прием во НАТО на Литванија, Летонија, Естонија, ...