TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ховит: Треба да бидете подобри од најдоброто за да го убедите Советот на ЕУ

Алфа - 03.11.2013

Господине Ховит, сметате дека е неодржлива статус кво ситуацијата за Македонија во евроинтегрирањето која би можела да предизвика назадување на земјава.

Горан Михајловски - Сакам да кажам - Посттрауматски шок

Вест - 02.11.2013

За морето можат да ни се фатат... Пишува Горан МИХАЈЛОВСКИ Следниот извештај на европратеникот Ричард Ховит ќе биде застарен. Ние со нетрпение ги чекаме нивните извештаи за да ни кажат како ни е и ...

Горан Михајловски: Пострауматски шок

Либертас - 02.11.2013

След­ни­от извештај на европратеникот Ричард Ховит ќе биде застарен, пишува уредникот на „Вест“, во „Сакам да кажам“ . Ние со не­тр­пе­ние ги чекаме нивните извештаи за да ни кажат како ни е и што ќе ...

Верувам дека ги исполнивте критериумите за преговори

Дневник - 31.10.2013

Напредок во спроведување на препораките што ги даде Анкетната комисија со консензус од политичките партии, напредок во постигнувањето договор со Бугарија за нерешените прашања меѓу двете земји и ...

Трите домашни задачи од Ховит за Македонија до декември

Таратур - 31.10.2013

Максимален можен напредок во исполнување на препораките од анкетната комисија за 24 декември, постигнување на договор за добрососедство со Бугарија и видлив напредок на планот на слободата на ...

„Прототема“: Шок во Скопје, Ховит го насамарил Груевски

Локално - 31.10.2013

„Ховит го насамарил Груевски“, пишува весникот „Прототема“ и додава дека се сруши теоријата на Груевски дека единствената причина за европското неинтегрирање на Македонија е името.

Ховит: Убедете ја ЕУ до декември

Канал5 - 30.10.2013

Известувачот на Македонија во Европскиот парламент Ричард Ховит, денеска порача дека мора да се убедат повеќе земји во Унијата, освен Грција и Бугарија, за добивањето на датум за преговори.

Ховит посочи три домашни задачи до декември

24 Вести - 30.10.2013

Да се направи максимално можниот напредок во исполнување на препораките од анкетната комисија за 24 декември, постигнување на договор за добрососедство со Бугарија и видлив напредок на планот на ...

Ховит: Името не е единствената пречка

Алсат-М - 30.10.2013

Не е само името пречка за евроинтегративниот пат на Македонија, рече вечерва известувачот Ричард Ховит во интервју за Алсат. Според него, проблеми има со демократијата, човековите права и слободата ...

Ховит со препораки за Македонија до декемврискиот самит на ЕУ

Утрински - 30.10.2013

Тој подвлече дека повеќе членки на ЕУ треба да бидат убедени дека Македонија ги исполнува Компенхашките критериуми за почеток на преговорите Прогрес во имплементацијата на препораките од Анкетната ...

Ховит ја завршува посетата на Македонија

Канал5 - 30.10.2013

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Ричард Ховит денеска ја завршува тридневната посета на Македонија, во чии рамки претпладнево ќе одржи прес-конференција.

Со три препораки Ховит ја заврши посетата на Скопје

24 Вести - 30.10.2013

Три препораки за да се убеди Европскиот совет дека Македонија е подготвена за почеток на преговорите за членство во ЕУ, предлага известителот за Македонија во Европарламентот Ричард Ховит.

Средба Ховит - Груевски: Препораката е позитивен момент за Македонија

Таратур - 30.10.2013

На средбата меѓу известувачот во ЕП за Македонија Ричард Ховит, и премиерот Никола Груевски било разговарано за европските интеграции на Македонија, активните реформи и мерки кои се преземаат во таа ...

Ховит ќе ги соопшти заклучоците од посетата на земјава

Макфакс - 30.10.2013

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент (ЕП), Ричард Ховит ја завршува тридневната посета на земјава, за време на која оствари бројни средби со македонскиот државен и политички врв, како и ...

Ховит ја завршува посетата на Македонија

Алфа - 30.10.2013

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Ричард Ховит, денеска ја завршува тридневната посета на Македонија, во рамки на која оствари бројни средби со македонскиот државен и политички врв, ...

Ховит: Македонските медиуми се на прагот на самоцензура

+инфо - 30.10.2013

Да се постигне политичкиот дијалог и да се имплементираат препораките на парламентарната комисија, да се постигне договор за разликите со Бугарија и да се постигне видлив напредок на полето на ...

Ховит: Македонија е подготвена за преговори, но за ова има сомнежи кај повеќе земји-членки на ЕУ

Макфакс - 30.10.2013

Македонија е подготвена за почеток на пристапните преговори со Европската унија (ЕУ), но за ова постои загриженост кај повеќе земји-членки на Унијата, вели известувачот за земјава во Европскиот ...

Ховит: Во Македонија постои атмосфера на страв и притисоци

Нова ТВ - 30.10.2013

Дипломатските напори на ПЈРМ да и се обезбеди датум за старт на преговорите треба да бидат подржани но постои опаснот дека во земјата е создадена атмосфера на притисоци и страв, изјави Ричар Ховит по ...

Ховит: Македонија е подготвена за преговори

Курир - 30.10.2013

Македонија доволно ги исполни сите неопходни критериуми за почеток на пристапни преговори во декември, смета известувачот за Македонија во Европскиот парламент (ЕП), Ричард Ховит.

Ховит со препораки за Македонија до декемврискиот самит на ЕУ

Сител - 30.10.2013

Прогрес во имплементацијата на препораките од Анкетната комисија, напредок во постигнување договор со Бугарија и видлив напредок во слободата на изразување, се трите области на кои Македонија треба ...

Ховит со три препораки за Македонија

Нетпрес - 30.10.2013

Известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит денеска ја заврши тридневната посета на земјава и пред неговото заминување даде три препораки до властите во однос на политичката ...

Ховит: повеќе членки на ЕУ не се убедени за почеток на преговорите

Р.С.Европа - 30.10.2013

Прогрес во имплементацијата на препораките од Анкетната комисија, напредок во постигнување договор со Бугарија и видлив напредок во слободата на изразување, се трите области на кои Македонија треба ...

Ховит со завршни зборови од посетата во Македонија - фокусот ставен на ЕУ и Кежаровски

Inpress - 30.10.2013

Скопје, 30. октомври 2013 (ИНПРЕС) Македонија е подготвена за почеток на пристапните преговори со Европската унија, но за ова постои загриженост кај повеќе земји-членки на Унијата, вели известувачот ...

Ховит со препораки ја завршува посетата на Скопје

Телеграф - 30.10.2013

Повеќе членки на ЕУ, а не само двете соседни земји, треба да бидат убедени дека Македонија доволно ги исполнува Копенхашките критериуми за почеток на преговорите Прогрес во имплементацијата на ...

Ховит: Направете прогрес во политичкиот дијалог, во договорот со Бугарија и во слободата на изразување

МКД - 30.10.2013

Политички дијалог и имплементација на препораките на парламентарната комисија, да се постигне договор за разликите со Бугарија и да има напредок на полето на слобода на изразувањето.

Ховит со препораки за Македонија до декемврискиот самит на ЕУ

Кирилица - 30.10.2013

Прогрес во имплементацијата на препораките од Анкетната комисија, напредок во постигнување договор со Бугарија и видлив напредок во слободата на изразување, се трите области на кои Македонија треба ...

Ховит: Македонија заслужува датум за преговори

Сител - 30.10.2013

Подобрување на политичкиот дијалог меѓу партиите, движење чекор напред кон добрососедските односи и подобрување на состојбата со слободата на изразување.

Ховит побара Македонија да исполни три обврски до декември

Алфа - 30.10.2013

Имплементацијата на заклучоците од Анкетната комисија, напредок во разговорите за добрососедство со Бугарија и видлив напредок во обезбедување на слободата на изразувањето се трите работи кои ...

Ховит: Македонија е подготвена за преговори, но за ова има сомнежи кај повеќе земји-членки на ЕУ

Таратур - 30.10.2013

Македонија е подготвена за почеток на пристапните преговори со Европската унија (ЕУ), но за ова постои загриженост кај повеќе земји-членки на Унијата, вели известувачот за земјава во Европскиот ...

„Прототема“: Шок во Скопје, Ховит го насамарил Груевски

МКД - 30.10.2013

Порталот на најпродаваниот грчки весник „Прототема“ пишува дека Скопје било во шок по денешната конференција за печатот на известувачот за земјава на Европскиот парламент и неговите забелешки.

Експертите различно ги толкуваат пораките од Ховит

Таратур - 30.10.2013

Македонија има проблеми со исполнувањето на критериумите за членство во Европската уинијата или нив ги пренагласува за да го сокрие фактот дека името е главната пречка? Аналитичарите со подлени ...

Ховит со препораки за Македонија до декемврискиот самит на ЕУ

Алфа - 30.10.2013

Прогрес во имплементацијата на препораките од Анкетната комисија, напредок во постигнување договор со Бугарија и видлив напредок во слободата на изразување, се трите области на кои Македонија треба ...

Ховит со три препораки за Македонија до декемврискиот самит

Press24 - 30.10.2013

Специјалниот известувач за Република Македонија во Европскиот Парламент, Ричард Ховит, кој веќе трет ден е во посета на Македонија, истакна дека во имплементацијата на препораките од Анкетната ...

Ховит: Потребен е напредок во слободата на изразување, имплементација на препораките од Анкетната комисија и договор со ...

Либертас - 30.10.2013

Прогрес во имплементацијата на препораките од Анкетната комисија, напредок во постигнување договор со Бугарија и видлив напредок во слободата на изразување, се трите области на кои Македонија треба ...

Ховит: Опасност од притисоци и страв во Македонија

Sky - 30.10.2013

- Дипломатските напори на ПЈРМ да и се обезбеди датум за старт на преговорите треба да бидат поддржани, изјави Известувачот на ЕП за Македонија, Ричар Ховит по тридневната посета на Македонија, ...

Ховит со три препораки за Македонија

Точка - 30.10.2013

Известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит денеска ја заврши тридневната посета на земјава и пред неговото заминување даде три препораки до властите во однос на политичката ...

Ховит постави три забелешки покрај името за датум во декември

Република - 30.10.2013

Спроведување на заклучоците од Анкетната комисија, напредок во разговорите за добрососедство со Бугарија и видлив напредок во обезбедување на слободата на изразувањето се трите работи кои Ричард ...

Ховит: Македонија е подготвена за преговори

Република - 30.10.2013

Македонија е подготвена за почеток на пристапните преговори со Европската унија (ЕУ), но за ова постои загриженост кај повеќе земји-членки на Унијата, вели известувачот за земјава во Европскиот ...

Да ја убедиме ЕУ во декември да одреди датум за Македонија!

Вечер Прес - 30.10.2013

ИЗВЕСТУВАЧОТ ВО ЕП СО ТРИ ПРЕПОРАКИ ЗА ЗЕМЈАВА ДО САМИТОТ НА УНИЈАТА Британецот порача дека до декемврискиот Самит на ЕУ земјава треба да продолжи да работи на имплементација на препораките од ...

Ховит: Македонија е подготвена за преговори, но за ова има сомнежи кај повеќе земји-членки на ЕУ

Тера - 30.10.2013

Македонија е подготвена за почеток на пристапните преговори со Европската унија (ЕУ), но за ова постои загриженост кај повеќе земји-членки на Унијата, вели известувачот за земјава во Европскиот ...

Ховит ќе ги соопшти заклучоците од посетата на земјава

Тера - 30.10.2013

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент (ЕП), Ричард Ховит ја завршува тридневната посета на земјава, за време на која оствари бројни средби со македонскиот државен и политички врв, како и ...

Слобода на медиумите и изразување на различностите клучно за Ховит

Локално - 30.10.2013

Слободата на изразување и медиумите била една од клучните теми на средбите на известувачот за Mакедонија во Eвропскиот парламент, Ричард Ховит. Тој по сослушувањето проблемите на Здружението на ...

Ховит најзагрижен за медиумите, судството и за политичкиот дијалог

Н.Македонија - 30.10.2013

Слободата на изразување, судството и политичкиот дијалог се темите за кои известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит, разговарал вчера со неговите домаќини од власта и од ...

Ховит со препораки за Македонија

Идивиди - 30.10.2013

до декемврискиот самит на ЕУ Скопје, 30 октомври 2013 (МИА) - Прогрес во имплементацијата на препораките од Анкетната комисија, напредок во постигнување договор со Бугарија и видлив напредок во ...

Експертите со различно толкување на пораките од Ховит

24 Вести - 29.10.2013

Македонија има проблеми со исполнувањето на критериумите за членство во Европската уинијата или нив ги пренагласува за да го сокрие фактот дека името е главната пречка? Аналитичарите со подлени ...

Бесими–Ховит: Да се искористи препораката за почеток на преговори со ЕУ

24 Вести - 29.10.2013

Препораката за почеток на преговорите е доказ дека Македонија останува во агендата за проширување на Европската унија и претставува шанса за прогрес во интеграцијата кон ЕУ.

Ховит со Заев разговарал за јакнење на политичкиот дијалог во земјата

Телма - 29.10.2013

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и известувачот на Европскиот Парламент за Македонија, Ричард Ховит денеска на средба што се одржа во седиштето на СДСМ во Скопје разговараа за напредокот на ...

Бесими-Ховит: Да се искористи препораката за преговори со ЕУ

Утрински - 29.10.2013

Препораката се очекува да влијае позитивно врз реформите за Европската агенда и претставува можност за напредок за отворените прашања со соседите Препораката за почеток на преговорите е доказ дека ...

Заев-Ховит: Политичкиот дијалог да се продлабочи

Утрински - 29.10.2013

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и известувачот на Европскиот Парламент за Македонија, Ричард Ховит денеска на средба што се одржа во седиштето на СДСМ во Скопје разговараа за напредокот на ...

Груевски-Ховит: Приемот на Македонија во ЕУ позитивно ќе влијае на државата и регионот

Канал5 - 29.10.2013

Позитивниот извештај за напредокот на Македонија и обновената петта по ред препорака за почеток на преговорите со Европската комисија претставуваат позитивен момент за државата, оценија денеска во ...

Пристапувањето на Македонија во ЕУ позитивно ќе влијае на државата и на регионот

Дневник - 29.10.2013

Позитивниот извештај за напредокот на Македонија и обновената петта по ред препорака за почеток на преговорите со Европската комисија претставуваат позитивен момент за државата, оценија вчера во ...

Ховит ја скенира состојбата во Македонија по извештајот на ЕК

Канал5 - 29.10.2013

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Ричард Ховит ја продолжува тридневната посета на Македонија. Ховит ќе се среќава со сите политички лидери.

Бесими–Ховит: Да се искористи препораката за почеток на преговори со ЕУ

Канал5 - 29.10.2013

Препораката за почеток на преговорите е доказ дека Македонија останува во агендата за проширување на Европската унија и претставува шанса за прогрес во интеграцијата кон ЕУ.

Средба Заев-Ховит: Политичкиот дијалог да се продлабочи

Press24 - 29.10.2013

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и известувачот на Европскиот Парламент за Македонија, Ричард Ховит денеска на средба што се одржа во седиштето на СДСМ во Скопје разговараа за напредокот на ...

Ховит: Загрижени сме за слободите, медиумите, судството

Нова ТВ - 29.10.2013

Земјите на Унијата се загрижени околу слободата на изразување, медиумите, и состојбите во судтството во Македонија, а европските институции одблиску ги следат состојбите во земјата, соопшти денеска ...

Заев - Ховит: Продлабочувањето на политичкиот дијалог е во интерес на Македонија

Макфакс - 29.10.2013

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во рамки на редовните контакти со меѓународни претставници, остварил работна средба со известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит.

(ВИДЕО) Ховит: Мора да се почитуваат правата на LGBT заедницата

А1 On - 29.10.2013

Ричард Ховит известувачот на ЕУ за Македонија како дел од редовните средби за добие јасна слика за случувањата во земјава го посети и LGBT центарот. Наа состанок со активисти и преставници на ...

Ховит: МВР да ги најде виновниците што го кршеа ЛГБТ центарот

Нова ТВ - 29.10.2013

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Ричард Ховит денеска го посети ЛГБТ Центарот во Старата скопска чаршија каде што се сретна со претставници на Хелсиншкиот комитет за човекови права.

Ховит - Груевски: Препораката е позитивен момент за Македонија

Макфакс - 29.10.2013

На средбата меѓу известувачот во ЕП за Македонија Ричард Ховит, и премиерот Никола Груевски било разговарано за европските интеграции на Македонија, активните реформи и мерки кои се преземаат во таа ...

Ховит бара да се пронајдат напаѓачите на ЛГБТ центарот во Скопје

+инфо - 29.10.2013

Слободата на изразување и медиумите била една од клучните теми на средбите на известувачот за Mакедонија во Eвропскиот парламент, Ричард Ховит. Тој денеска ги сослуша проблемите на Здружението на ...

Груевски: владин акциски план за препораките на ЕК

Р.С.Европа - 29.10.2013

Позитивниот извештај за напредокот на Македонија и обновената петта по ред препорака за почеток на преговорите со Европската комисија претставуваат позитивен момент за државата.

Ховит и Груевски се согласија дека датумот за преговори позитивно ќе влијае и на регионот

МКД - 29.10.2013

Kонечното пристапување на Република Македонија вo ЕУ позитивно ќе влијае за развојот на државата и регионот, тоа би било одлука од извонредно значење, се согласија на денешната средба во Скопје ...

Средба Заев-Ховит: Политичкиот дијалог да се продлабочи

А1 On - 29.10.2013

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и известувачот на Европскиот Парламент за Македонија, Ричард Ховит денеска на средба што се одржа во седиштето на СДСМ во Скопје разговараа за напредокот на ...

БЕСИМИ-ХОВИТ: Препораката за почеток на преговори со ЕУ треба да се искористи

Телеграф - 29.10.2013

Според соговорниците, се очекува препораката позитивно да влијае врз реформите за европската агенда Препораката за почеток на преговорите е доказ дека Македонија останува во агендата за проширување ...

Бесими–Ховит: Да се искористи препораката за почеток на преговори со ЕУ

Сител - 29.10.2013

Препораката за почеток на преговорите е доказ дека Македонија останува во агендата за проширување на Европската унија и претставува шанса за прогрес во интеграцијата кон ЕУ.

Бесими–Ховит: Да се искористи препораката за почеток на преговори со ЕУ

А1 On - 29.10.2013

Препораката за почеток на преговорите е доказ дека Македонија останува во агендата за проширување на Европската унија и претставува шанса за прогрес во интеграцијата кон ЕУ.

Бесими–Ховит: Да се искористи препораката за почеток на преговори со ЕУ

Алфа - 29.10.2013

Препораката за почеток на преговорите е доказ дека Македонија останува во агендата за проширување на Европската унија и претставува шанса за прогрес во интеграцијата кон ЕУ.

Ховит: Македонија останува во агендата за проширување на ЕУ

МКД - 29.10.2013

Препораката за почеток на преговорите е доказ дека Македонија останува во агендата за проширување на Европската унија и претставува шанса за прогрес во интеграцијата кон ЕУ.

СРЕДБА ЗАЕВ-ХОВИТ: Да се продлабочи политичкиот дијалог

Телеграф - 29.10.2013

Според Ховит, во земјите на Унијата постои загриженост за слободата на изразувањето, медиумите и за состојбите во судството, се вели во соопштението Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и известувачот ...

Средба Заев-Ховит: Политичкиот дијалог да се продлабочи

Сител - 29.10.2013

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и известувачот на Европскиот Парламент за Македонија, Ричард Ховит денеска на средба што се одржа во седиштето на СДСМ во Скопје разговараа за напредокот на ...

Бесими - Ховит: Важно е да се искористи препораката за започнување на преговори со ЕУ

Макфакс - 29.10.2013

Вицепремиерот за европски прашања, Фатмир Бесими оствари работна средба со известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит, на која двајцата дискутираа за препораките кои стојат во ...

Бесими-Ховит - Да се искористи препораката за преговори со ЕУ

Inpress - 29.10.2013

Скопје, 29. октомври 2013 (ИНПРЕС) Препораката се очекува да влијае позитивно врз реформите за Европската агенда и претставува можност за напредок за отворените прашања со соседите.

Жерновски се сретна со европарламентарецот Ховит

Телеграф - 29.10.2013

Резултатите од локалните избори во Општина Центар и случувањата по изборите се важна лекција за демократијата, изјави по средбата Ричард Ховит Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски , ...

Груевски- Ховит: Позитивниот извештај и петтата препорака за почеток на преговорите е позитивен момент за Македонија

Нетпрес - 29.10.2013

Премиерот Никола Груевски, денеска оствари средба со известувачот за Македонија во Европскиот Парламент, Ричард Ховит. Соговорниците истакнаа дека позитивниот извештај и обновената петта по ред ...

Ховит - Груевски: Препораката е позитивен момент за Македонија

Кајгана - 29.10.2013

На средбата меѓу известувачот во ЕП за Македонија Ричард Ховит, и премиерот Никола Груевски било разговарано за европските интеграции на Македонија, активните реформи и мерки кои се преземаат во таа ...

Ховит:Пристапувањето на Македонија во ЕУ позитивно ќе влијае на државата

Алфа - 29.10.2013

Позитивниот извештај за напредокот на Македонија и обновената петта по ред препорака за почеток на преговорите со Европската комисија претставуваат позитивен момент за државата, оценија денеска во ...

Средба Груевски-Ховит: Македонија е посветена на надминување на предизвиците и конструктивниот приод

Курир - 29.10.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска оствари средба со известувачот за Република Македонија во Европскиот Парламент, Ричард Ховит.

Бесими–Ховит: Да се искористи препораката за почеток на преговори со ЕУ

Курир - 29.10.2013

Препораката за почеток на преговорите е доказ дека Македонија останува во агендата за проширување на Европската унија и претставува шанса за прогрес во интеграцијата кон ЕУ.

ХОВИТ: Влегувањето на Македонија во ЕУ позитивно ќе влијае на државата и регионот

Телеграф - 29.10.2013

На средбата, премиерот изрази благодарност за посветеноста, ангажираноста и поддршката на Ховит и на Европскиот парламент во контекст на европските интеграции на државата Позитивниот извештај за ...

Груевски-Ховит: Пристапувањето на Македонија во ЕУ позитивно ќе влијае на државата и регионот

А1 On - 29.10.2013

Позитивниот извештај за напредокот на Македонија и обновената петта по ред препорака за почеток на преговорите со Европската комисија претставуваат позитивен момент за државата, оценија денеска во ...

Груевски-Ховит:Пристапувањето на Македонија во ЕУ позитивно ќе влијае на државата и регионот

Сител - 29.10.2013

Позитивниот извештај за напредокот на Македонија и обновената петта по ред препорака за почеток на преговорите со Европската комисија претставуваат позитивен момент за државата, оценија денеска во ...

Ховит: На Македонија и е потребно во декември да добие датум за преговори за влез во ЕУ

Press24 - 29.10.2013

Известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит, од вчера престојува во тридневна посета на Македонија.Тој во земјава доаѓа по објавувањето на Извештајот на Европската комисија, во ...

Лидерот на СДСМ на средба со Ричард Ховит

Press24 - 29.10.2013

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска ќе оствари средба со известувачот на Европскиот парламент за Р.Македонија, Ричард Ховит. Средбата ќе се одржи во седиштето на СДСМ на Бихаќка.

Груевски-Ховит: Пристапувањето на Македонија во ЕУ позитивно ќе влијае на државата и регионот

+инфо - 29.10.2013

Позитивниот извештај за напредокот на Македонија и обновената петта по ред препорака за почеток на преговорите со Европската комисија претставуваат позитивен момент за државата, оценија денеска во ...

Бесими – Ховит: Важно е да се искористи препораката за започнување на преговори со ЕУ

Нетпрес - 29.10.2013

Вицепремиерот задолжен за Европски прашања, Фатмир Бесими денеска оствари работна средба со известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит и Амбасадорот на Европската Делегација ...

Средба Бесими-Ховит-Орав

Нова ТВ - 29.10.2013

Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за Европски прашања, Фатмир Бесими денес оствари средба со известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит, како и ...

Груевски-Ховит: Пристапувањето на Македонија во ЕУ позитивно ќе влијае на државата и регионот

OhridNews - 29.10.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска оствари средба со известувачот за Република Македонија во Европскиот Парламент, Ричард Ховит.

Ховит и ЕУ загрижени за медиумите и за слободата на изразување

+инфо - 29.10.2013

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, утрово во седиштето на партијата оствари работна средба со известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит.

Членството на Македонија во ЕУ ќе биде позитивно за целиот регион!

Вечер Прес - 29.10.2013

СРЕДБА ГРУЕВСКИ - ХОВИТ Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска оствари средба со известувачот за Република Македонија во Европскиот Парламент, Ричард Ховит.

Ховит бара да се пронајдат напаѓачите на ЛГБТ центарот во Скопје

Sky - 29.10.2013

Слободата на изразување и медиумите била една од клучните теми на средбите на известувачот за Mакедонија во Eвропскиот парламент, Ричард Ховит. Тој денеска ги сослуша проблемите на Здружението на ...

Груевски-Ховит:Пристапувањето на Македонија во ЕУ позитивно ќе влијае на државата и регионот

Денешен - 29.10.2013

Позитивниот извештај за напредокот на Македонија и обновената петта по ред препорака за почеток на преговорите со Европската комисија претставуваат позитивен момент за државата, оценија денеска во ...

Бесими – Ховит: Важно е да се искористи препораката за започнување на преговори со ЕУ

Точка - 29.10.2013

Вицепремиерот задолжен за Европски прашања, Фатмир Бесими денеска оствари работна средба со известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит и Амбасадорот на Европската Делегација ...

Бесими–Ховит: Да се искористи препораката за почеток на преговори со ЕУ

Денешен - 29.10.2013

Препораката за почеток на преговорите е доказ дека Македонија останува во агендата за проширување на Европската унија и претставува шанса за прогрес во интеграцијата кон ЕУ.

Латас: Го бојкотираме Ховит оти најде време за хомосексуалците и соросоидите од ЗНМ, но не и за МАН

Бриф - 29.10.2013

„Ховит најде време да се види со хомосексуалците и соросоидите од ЗНМ, а не најде за да се види со организацијата во која членуваат повеќето новинари.

Ховит на средба со Заев, теми – слободата на изразувањето, медиумите, и состојбите во судството

Либертас - 29.10.2013

Соопштение од средбата на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, со Известувачот на ЕП за Р.Македонија, Ричард Ховит: Партиска делегација на СДСМ, предводена од претседателот Зоран Заев, во рамки на ...

Груевски-Ховит:Пристапувањето на Македонија во ЕУ позитивно ќе влијае на државата и регионот

Либертас - 29.10.2013

Позитивниот извештај за напредокот на Македонија и обновената петта по ред препорака за почеток на преговорите со Европската комисија претставуваат позитивен момент за државата, оценија денеска во ...

Заев-Ховит: ЕУ загрижена за слободата на изразувањето

Sky - 29.10.2013

Партиска делегација на СДСМ, предводена од Претседателот Зоран Заев, во рамки на редовните контакти со меѓународни претставници, оствари работна средба со известувачот на Европскиот парламент за ...

(ВИДЕО)Ховит: МВР да ги најде виновниците што го кршеа ЛГБТ центарот

Либертас - 29.10.2013

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Ричард Ховит денеска го посети ЛГБТ Центарот во Старата скопска чаршија каде што се сретна со претставници на Хелсиншкиот комитет за човекови права.

Груевски: владин акциски план за препораките на ЕК

Локално - 29.10.2013

Позитивниот извештај за напредокот на Македонија и обновената петта по ред препорака за почеток на преговорите со Европската комисија претставуваат позитивен момент за државата.

Ховит бара да се пронајдат напаѓачите на ЛГБТ центарот во Скопје

Република - 29.10.2013

Слободата на изразување и медиумите била една од клучните теми на средбите на известувачот за Mакедонија во Eвропскиот парламент, Ричард Ховит. Тој денеска ги сослуша проблемите на Здружението на ...

(ВИДЕО): Ховит пренесе дека Брисел знае за селективното судство, Милошоски и Димовски запишуваа

Либертас - 29.10.2013

Известувачот на ЕП за Македонија за време на вчерашниот настап во Собранието меѓу другото кажа дека случувањата во македонското судство не се непознати за Брисел.

Груевски до Ховит-Владата ќе направи годишен акциски план за препораките на ЕК

Локално - 29.10.2013

Позитивниот извештај за напредокот на Македонија и обновената петта по ред препорака за почеток на преговорите со Европската комисија претставуваат позитивен момент за државата- oва го соопшти прес ...

Груевски-Ховит: Пристапувањето на Македонија во ЕУ позитивно ќе влијае на државата и регионот

Бриф - 29.10.2013

Позитивниот извештај за напредокот на Македонија и обновената петта по ред препорака за почеток на преговорите со Европската комисија претставуваат позитивен момент за државата, оценија денеска во ...

Ховит: Пристапувањето на Македонија кон ЕУ позитивно ќе влијае на регионот

Република - 29.10.2013

Европратеникот Ричард Ховит позитивно го оцени напредокот на Република Македонија и активните мерки кои се преземаат во исполнувањето на стандардите, посочувајќи дека е неопходно да се продолжи со ...

Средба Заев- Ховит

Локално - 29.10.2013

Партиска делегација на СДСМ, предводена од Претседателот Зоран Заев, во рамки на редовните контакти со меѓународни претставници, оствари работна средба со известувачот на Европскиот парламент за ...

Средба Груевски-Ховит: Македонија е посветена на надминување на предизвиците и конструктивниот приод

Вечер Прес - 29.10.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска оствари средба со известувачот за Република Македонија во Европскиот Парламент, Ричард Ховит.

Ховит му кажал на Заев дека во ЕУ постои загриженост околу слободата на изразувањето и состојбите во судството во ...

Бриф - 29.10.2013

Партиска делегација на СДСМ, предводена од Претседателот Зоран Заев, во рамки на редовните контакти со меѓународни претставници, оствари работна средба со известувачот на Европскиот парламент за ...

Заев-Ховит: Политичкиот дијалог да се продлабочи

Н.Македонија - 29.10.2013

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и известувачот на Европскиот Парламент за Македонија, Ричард Ховит денеска на средба што се одржа во седиштето на СДСМ во Скопје разговараа за напредокот на ...

„Да се искористи препораката за почеток на преговори со ЕУ„

Н.Македонија - 29.10.2013

Препораката за почеток на преговорите е доказ дека Македонија останува во агендата за проширување на Европската унија и претставува шанса за прогрес во интеграцијата кон ЕУ, пренесува МИА Ова на ...

Ховит бара детали за негативните реперкусии од 5 годишната грчка блокада

Канал5 - 28.10.2013

Известувачот за Македонија во ЕП Ричард Ховит побарал од македонските пратеници детално да му соопштат кои се реперкусиите за Македонија од статус кво ситуацијата во преговорите со Грција.

Ричард Ховит бара начин како да ја убеди ЕУ за преговорите со Македонија

Канал5 - 28.10.2013

Како да се убедат членките на Европската унија да дозволат во декември старт на преговори со Македонија. Аргументи следниве три дена во Скопје ќе бара известувачот за земјава во Европскиот Парламент ...

Ховит: На Македонија и е потребен датум за преговори

Утрински - 28.10.2013

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент на денешната седница на Националниот совет за евроинтеграции „На Македонија и е потребно во декември да добие датум за старт на пристапните ...

Ховит му искажа поддршка на Жерновски

Телма - 28.10.2013

- Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски денеска се сретна со европарламентарецот и известувач за напредокот на Република Македонија во Европскиот Парламент, Ричард Ховит, соопштија од ...

Известувачот Ричард Ховит во посета на Македонија

24 Вести - 28.10.2013

Известувачот во Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит, од денеска ќе престојува во тридневна посета на земјава. Ховит денеска ќе се сретне со шефот на дипломатијата Никола Попоски, а се ...

Ричард Ховит во тридневна посета на Македонија

Утрински - 28.10.2013

Известувачот во Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит, од денеска ќе престојува во тридневна посета на Скопје. Ховит денеска ќе се сретне со шефот на дипломатијата Никола Попоски, а се ...

Ричард Ховит во посета на Македонија

Канал5 - 28.10.2013

Известувачот во Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит, од денеска ќе престојува во тридневна посета на Скопје. Ховит денеска ќе се сретне со шефот на дипломатијата Никола Попоски, а се ...

Ричард Ховит во посета на Македонија

Кирилица - 28.10.2013

Известувачот во Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит, од денеска ќе престојува во тридневна посета на Скопје. Ховит денеска ќе се сретне со шефот на дипломатијата Никола Попоски, а се ...

Ховит попладнево на раговор со Жерновски

Нова ТВ - 28.10.2013

Во рамките на тридневната посета на Р. Македонија, британскиот евро-парламентарец и известувач за Р. Македонија во Европскиот Парламент, Ричард Ховит денеска ќе ја посети општина Центар.

Известувачот Ховит во тридневна посета на Македонија

Кајгана - 28.10.2013

Британскиот европарламентарец и известувач за Македонија во Европскиот парламент, Ричард Ховит е во тридневна посета на земјава. За време на посетата предвидено е Ховит да оствари средби со државниот ...

Ховит: На Македонија и' е потребно да добие датум во декември

Нетпрес - 28.10.2013

На Македонија и е потребно во декември да добие датум за старт на пристапните преговори со Европската унија, истакна известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Ричард Ховит, на денешната ...

Ховит: На Македонија и е потребен датум за преговори

Алфа - 28.10.2013

На Македонија и е потребно во декември да добие датум за старт на пристапните преговори со ЕУ. Статус кво ситуацијата не е добра за земјата, истакна известувачот за Македонија во Европскиот парламент ...

Ховит во посета на Македонија

Курир - 28.10.2013

Известувачот во Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит, од денеска ќе престојува во тридневна посета на земјава. Неговата посета следи по објавувањето на Извештајот на Европската комисија ...

Ричард Ховит во тридневна посета на Македонија

А1 On - 28.10.2013

Известувачот во Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит, од денеска ќе престојува во тридневна посета на земјава. Неговата посета следи по објавувањето на Извештајот на Европската комисија ...

Известувачот Ховит во тридневна посета на Македонија

Макфакс - 28.10.2013

Британскиот европарламентарец и известувач за Македонија во Европскиот парламент, Ричард Ховит е во тридневна посета на земјава. За време на посетата предвидено е Ховит да оствари средби со државниот ...

Ховит од денеска во тридневна посета на Македонија

Нетпрес - 28.10.2013

Известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит од денеска ќе престојува во тридневна посета на земјава. Посетата на Ховит следи по објавувањето на Извештајот на Европската Комисија ...

Ричард Ховит во посета на Македонија

Press24 - 28.10.2013

Известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит од денеска престојува во тридневна посета на земјава. Тој во Македонија доаѓа по објавувањето на Извештајот на Европската комисија, во ...

Ховит: На Македонија и е потребен датум за преговори

Сител - 28.10.2013

На Македонија и е потребно во декември да добие датум за старт на пристапните преговори со ЕУ. Статус кво ситуацијата не е добра за земјата, истакна известувачот за Македонија во Европскиот парламент ...

Ховит во тридневна посета на Македонија

Телеграф - 28.10.2013

Тој денеска ќе се сретне со министерот за надворешни работи Никола Попоски, а ќе присуствува и на собраниски седници каде што ќе се презентира извештајот на ЕК Известувачот во Европскиот парламент за ...

Ховит заинтересиран за случувањата во Центар

А1 On - 28.10.2013

Во рамките на тридневната посета на Р. Македонија, британскиот евро-парламентарец и известувач за Р. Македонија во Европскиот Парламент, Ричард Ховит денеска ќе ја посети општина Центар.

Ховит во Скопје за извештајот на ЕК и медиумите

Р.С.Европа - 28.10.2013

Известувачот во Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит, од денеска ќе престојува во тридневна посета на Скопје. Ховит ќе се сретне со шефот на дипломатијата Никола Попоски, а се очекува да ...

Ховит пристигнува во тридневна посета на Македонија

Нова ТВ - 28.10.2013

Известувачот во Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит, од денеска ќе престојува во тридневна посета на Скопје. Покрај средбата со шефот на дипломатијата Никола Попоски, Ховит се очекува да ...

Ричард Ховит три дена во Македонија

МКД - 28.10.2013

Во тридневна посета на земјава од денеска ќе биде известувачот во Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит. Ховит во Скопје ќе се сретне со лидери на политички партии и со релевантни ...

Ховит ќе скенира евроинтеграции и медиуми

Р.С.Европа - 28.10.2013

Се оечкува Ховит да испрати порака до сите политички фактори во земјава да се посветат на процесот на евроинтеграции. Во рамките на тридневната посета на Скопје, најавено е дека известувачот на ...

Ховит: На Македонија и е потребно во декември да добие датум за преговори

Курир - 28.10.2013

На Македонија и е потребно во декември да добие датум за старт на пристапните преговори со ЕУ. Статус кво ситуацијата не е добра за земјата, истакна известувачот за Македонија во Европскиот парламент ...

Ховит: Македонија да ги убеди сите земји-членки на ЕУ за своите достигнувања

Макфакс - 28.10.2013

Македонија не може да остане во статус-кво состојба, а секое одбивање за почетокот на пристапните преговори влијае врз напредокот кој земјата го постигнува во евроинтеграции, порача известувачот за ...

Попоски се сретна со европратеникот Ричард Ховит

Алфа - 28.10.2013

Актуелните односи меѓу Република Македонија и Европската унија и перспективите за отпочнување на преговорите за членство во Европската унија, беа теми на денешната средба на министерот за надворешни ...

ХОВИТ: Македонија не може да остане во статус кво позиција

Телеграф - 28.10.2013

Потребен е датум за преговори, рече известувачот за Македонија, Ричард Ховит, на Националниот совет за евроинтеграции На Македонија ѝ е потребно во декември да добие датум за старт на пристапните ...

Попоски - Ховит: Македонија да ги надмине предизвиците на патот кон ЕУ

Макфакс - 28.10.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски оствари средба со известувачот за Македонија во Европскиот парламент Ричард Ховит, кој престојува во работна посета.

Ховит: Македонија да продолжи со реформите за да ги надмине предизвиците

Нова ТВ - 28.10.2013

Министерот Попоски изразил благодарност за поддршката и конструктивниот пристап на Европскиот парламент и личниот ангажман на европратеникот Ховит во процесот на евроатлантските интеграции на ...

Ховит: Македонија ги исполни копенхашките критериуми што е доволно за датум

МКД - 28.10.2013

Статус-кво ситуацијата во однос на евроинтеграциите на Македонија не е добра за земјата. Во декември Македонија треба да добие датум за старт на пристапните преговори со ЕУ, рече денеска Ричард ...

Слободното гласачко ливче најважно за европската демократија, вели Ховит

Нова ТВ - 28.10.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски денеска разговараше со европарламентарецот и известувач за напредокот на Р. Македонија во Европскиот парламент, Ричард Ховит.

(ВИДЕО) Жерновски: Настаните од Центар ќе се нотираат во следниот извештај на Ховит

А1 On - 28.10.2013

Случувањата во општина Центар ќе бидат вметнати во новиот извештај за напредокот на Македонија, но и во финалната изјава на европарламентарецот Ричард Ховит.

Ричард Ховит во тридневна посета на Македонија

Сител - 28.10.2013

Статус кво ситуацијата може само да и наштети на државата, па затоа би било добро Македонија да добие датум за преговори во декември, смета известувачот за земјава од Европскиот Парламент.

ГАЛЕРИЈА Ховит во инспекција и во Општина Центар

+инфо - 28.10.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски денеска го прими и разговараше со евро-парламентарецот и известувач за напредокот на Репбулика Македонија од Европскиот Парламент, Ричард Ховит.

Ховит: Македонија не ја блокираат само соседите

Алфа - 28.10.2013

Неодржлива е статус кво ситуацијата на Македонија за членство во Европската унија и тоа може негативно да влијае врз напредокот на земјава со нејзино назадување, изјави денеска известувачот за ...

Ховит: Македонија да ги убеди сите земји-членки на ЕУ за своите достигнувања

Кајгана - 28.10.2013

Македонија не може да остане во статус-кво состојба, а секое одбивање за почетокот на пристапните преговори влијае врз напредокот што земјата го постигнува во евроинтеграции, порача известувачот за ...

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски се сретна со европратеникот Ричард Ховит

Сител - 28.10.2013

Денес Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски оствари средба со известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент Ричард Ховит, кој престојува во работна ...

Ховит: Потребно е да добиете датум за преговори со ЕУ во декември

МКД - 28.10.2013

Македонија треба да добие датум за преговори со ЕУ во декември, статус кво ситуацијата не е добра за земјата. Ова денеска го изјави известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Ричард Ховит на ...

Ховит: Македонија да ги убеди сите земји-членки на ЕУ за своите достигнувања

Таратур - 28.10.2013

Македонија не може да остане во статус-кво состојба, а секое одбивање за почетокот на пристапните преговори влијае врз напредокот кој земјата го постигнува во евроинтеграции, порача известувачот за ...

Средба Попоски – Ховит

Телеграф - 28.10.2013

Шефот на македонската дипломатија очекува земјите-членки на Европската унија на Самитот во декември да ја поддржат одлука на Европскиот совет Актуелните односи меѓу Република Македонија и Европската ...

Средба Ховит - Попоски

Р.С.Европа - 28.10.2013

Актуелните односи меѓу Република Македонија и Европската унија и перспективите за отпочнување на преговорите за членство во Европската унија, беа теми на денешната средба на министерот за надворешни ...

Европарламентарецот Ховит во тридневна посета на Македонија

Inpress - 28.10.2013

Скопје, 28. октомври 2013 (ИНПРЕС) Британскиот европарламентарец и известувач за Македонија во Европскиот парламент, Ричард Ховит е во тридневна посета на земјава.

Ховит во посета на Македонија

Економски - 28.10.2013

Известувачот во Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит, од денеска ќе престојува во тридневна посета на Скопје. Ховит денеска ќе се сретне со шефот на дипломатијата Никола Попоски, а се ...

Ричард Ховит во посета на Македонија

МРТ - 28.10.2013

Известувачот во Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит, од денеска ќе престојува во тридневна посета на Скопје. Ховит денеска ќе се сретне со шефот на дипломатијата Никола Попоски, а се ...

Од денеска Ховит во тридневна посета на Скопје

Либертас - 28.10.2013

Известувачот во Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит, од денеска престојува во тридневна посета на Скопје. Ховит денеска ќе се сретне со шефот на дипломатијата Никола Попоски, а се ...

Ховит: Македонија да ги убеди сите земји-членки на ЕУ за своите достигнувања

Тера - 28.10.2013

Македонија не може да остане во статус-кво состојба, а секое одбивање за почетокот на пристапните преговори влијае врз напредокот кој земјата го постигнува во евроинтеграции, порача известувачот за ...

Известувачот Ховит во тридневна посета на Македонија

Тера - 28.10.2013

Британскиот европарламентарец и известувач за Македонија во Европскиот парламент, Ричард Ховит е во тридневна посета на земјава. За време на посетата предвидено е Ховит да оствари средби со државниот ...

Ховит: На Македонија и е потребен датум за преговори

Денешен - 28.10.2013

На Македонија и е потребно во декември да добие датум за старт на пристапните преговори со ЕУ. Статус кво ситуацијата не е добра за земјата, истакна известувачот за Македонија во Европскиот парламент ...

Ричард Ховит во посета на Македонија

Бриф - 28.10.2013

Известувачот во Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит, од денеска ќе престојува во тридневна посета на Скопје. Ховит денеска ќе се сретне со шефот на дипломатијата Никола Попоски, а се ...

Ховит: Македонија не може да остане во статус кво позиција

Република - 28.10.2013

На Македонија ѝ е потребно во декември да добие датум за старт на пристапните преговори со ЕУ, објави „Телеграф“. Статус кво ситуацијата не е добра за земјата, истакна известувачот за Македонија во ...

Ховит се заинтересира и за случувањата во Општина Центар,вечерва се сретна со Жерновски

Локално - 28.10.2013

Вечерва известувачот за Македонија во ЕП Ричард Ховит,заедно со евро-амбасадорот Орав му појдоа на гости на градоначалникот на Центар Андреј Жерновски.Според него случувањата во општина Центар ќе ...

(ВИДЕО) Ховит: Случувањата во Центар за и по изборите се важна лекција за демократијата

Либертас - 28.10.2013

,,Со мојата посета им покажуваме на сите кои ја поддржуваат локалната демократија, без разлика на која партија припаѓаат, дека во Европската Унија принципот на локална демократија и правото на ...

Ричард Ховит: Статус кво ситуацијата не е добра за Македонија

Фактор - 28.10.2013

Статус кво ситуацијата не е добра за Македонија,смета известувачот за Македонија во Европскиот парламент Ричард Ховит кој додаде дека на Македонија и е потребно во декември да добие датум за старт на ...

Ховит: Македонија не може да остане на стаус кво позиција!

Вечер Прес - 28.10.2013

ПЕТТАТА ПРЕПОРАКА ЗНАЧИ ДЕКА ЕК ВЕРУВА ВО ПОДГОТВЕНОСТА НА ЗЕМЈАВА ЗА ПРЕГОВОРИ Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија е особено важен и добар за земјата, потврдија ...

Ховит во посета на Македонија

Вечер Прес - 28.10.2013

Известувачот во Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит, од денеска ќе престојува во тридневна посета на земјава. Неговата посета следи по објавувањето на Извештајот на Европската комисија ...

Ричард Ховит во посета на Македонија

Денешен - 28.10.2013

Известувачот во Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит, од денеска ќе престојува во тридневна посета на Скопје. Ховит денеска ќе се сретне со шефот на дипломатијата Никола Попоски, а се ...

И Ховит и го сврте грбот на власта

Либертас - 28.10.2013

Во новиот број на Слободен печат: кликнете на фотографијата за поголеми ...

Ричард Ховит од денес во тридневна посета на Македонија

Република - 28.10.2013

Известувачот во Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит, од денеска ќе престојува во тридневна посета на земјава. Неговата посета следи по објавувањето на Извештајот на Европската комисија ...

Ховит: На Македонија и' е потребно да добие датум во декември

Точка - 28.10.2013

На Македонија и е потребно во декември да добие датум за старт на пристапните преговори со Европската унија, истакна известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Ричард Ховит, на денешната ...

Ховит му даде поддршка на Жерновски

Sky - 28.10.2013

- Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски денеска се сретна со европарламентарецот и известувач за напредокот на Република Македонија во Европскиот Парламент, Ричард Ховит, соопштија од ...

Ховит: На Македонија и е потребно во декември да добие датум за преговори

Вечер Прес - 28.10.2013

На Македонија и е потребно во декември да добие датум за старт на пристапните преговори со ЕУ. Статус кво ситуацијата не е добра за земјата, истакна известувачот за Македонија во Европскиот парламент ...

Ховит од денеска во тридневна посета на Македонија

Точка - 28.10.2013

Известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит од денеска ќе престојува во тридневна посета на земјава. Посетата на Ховит следи по објавувањето на Извештајот на Европската Комисија ...

Ричард Ховит утре ќе разговара со Заев на Бихаќка

Sky - 28.10.2013

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска информираше дека утре претседателот на партијата Зоран Заев ќе одржи средба со известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит.

Жерновски-Ховит: Локалната демократија е најважна

Н.Македонија - 28.10.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски денеска се сретна со европарламентарецот и известувач за напредокот на Република Македонија во Европскиот Парламент, Ричард Ховит, соопштија од ...

Ховит со позитивна оценка за Македонија

Н.Македонија - 28.10.2013

Актуелните односи меѓу Република Македонија и Европската унија и перспективите за отпочнување на преговорите за членство во Европската унија, беа теми на денешната средба на министерот за надворешни ...

На Македонија и е потребен датум за преговори

Идивиди - 28.10.2013

Скопје, 28 октомври 2013 (МИА) - На Македонија и е потребно во декември да добие датум за старт на пристапните преговори со ЕУ. Статус кво ситуацијата не е добра за земјата, истакна известувачот за ...