TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Парламентарни и претседателски избори во Доњецк и Луганск

24 Вести - 02.11.2014

Во самопрогласените Луганска Народна Република и Доњецка Народна Република денеска започна гласање за парламентарни и претседателски избори. Во ЛНР ќе можат да гласаат сите граѓани кои наполниле 18 ...

Парламентарни и претседателски избори во Доњецк и Луганск

Алсат-М - 02.11.2014

Во самопрогласените Луганска Народна Република и Доњецка Народна Република денеска започна гласање за парламентарни и претседателски избори. Во ЛНР ќе можат да гласаат сите граѓани кои наполниле 18 ...

Парламентарни и претседателски избори во Донецк и Луганск

Утрински - 02.11.2014

Во самопрогласените Луганска Народна Република и Донецка Народна Република денеска започна гласање за парламентарни и претседателски избори. Во ЛНР ќе можат да гласаат сите граѓани кои наполниле 18 ...

Порошенко изборите во Источна Украина ги нарече „фарса“

24 Вести - 02.11.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко го отфрли денешното гласање на претседателски и парламентарни избори во областите Доњецк и Луганск, нарекувајќи ги „фарса“ и ја повика Москва да не ги признава ...

Источна Украина: Со советски шлагери на избори

Deutsche Welle - 02.11.2014

Избори во сампрогласената „Доњецка Народна Република“. Учествуваат само сепаратистичките групи. Кандидатите се главно непознати луѓе. Поддршка има од познати личности од Русија.

Избори во Украина: Овој пат бунтовниците избираат

Канал5 - 02.11.2014

Во областите Донецк и Луганск, во источна Украина, почнаа претседателските и парламентарните избори и покрај противењата на Киев, Европската унија и Обединетите нации.

Донецк и Луганск гласаа под закана од терористички напади

Дневник - 02.11.2014

Проруските сепаратистички региони на истокот од Украина излегоа вчера на гласачките места за да изберат претседател и пратеници на изборите што официјална Москва ги поддржува, а Западот ги осудува и ...

Руски конвои доставија помош во Доњецк и Луганск

Телеграф - 02.11.2014

Ова е петти конвој со хуманитарна помош за жителите на овие две украински области Конвој од над 50 камиони на руското Министерство за вонредни ситуации достави хуманитарна помош во Доњецк, а друг ...

Порошенко изборите во Источна Украина ги нарече „фарса“

А1 On - 02.11.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко го отфрли денешното гласање на претседателски и парламентарни избори во областите Доњецк и Луганск, нарекувајќи ги „фарса“ и ја повика Москва да не ги признава ...

Порошенко изборите во Источна Украина ги нарече „фарса“

Алфа - 02.11.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко го отфрли денешното гласање на претседателски и парламентарни избори во областите Доњецк и Луганск, нарекувајќи ги „фарса“ и ја повика Москва да не ги признава ...

Парламентарни и претседателски избори во Доњецк и Луганск

Алфа - 02.11.2014

Во самопрогласените Луганска Народна Република и Доњецка Народна Република денеска започна гласање за парламентарни и претседателски избори. Во самопрогласените Луганска Народна Република и Доњецка ...

Порошенко изборите во Источна Украина ги нарече „фарса“

Сител - 02.11.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко го отфрли денешното гласање на претседателски и парламентарни избори во областите Доњецк и Луганск, нарекувајќи ги „фарса“ и ја повика Москва да не ги признава ...

Два руски конвоја доставија хуманитарна помош во Доњецк и Луганск

Сител - 02.11.2014

Конвој од над 50 камиони на руското Министерство за вонредни ситуации достави хуманитарна помош во Доњецк, а друг руски конвој испорача помош во Луганск.

Украина: Контроверзни избори на сепаратистите

Нова ТВ - 02.11.2014

Во самопрогласените Луганска Народна Република и Доњецка Народна Република денеска започна гласање за парламентарни и претседателски избори. Украина, САД и ЕУ велат дека нема да ги признаат избори, ...

Два руски конвоја доставија хуманитарна помош во Доњецк и Луганск

А1 On - 02.11.2014

Конвој од над 50 камиони на руското Министерство за вонредни ситуации достави хуманитарна помош во Доњецк, а друг руски конвој испорача помош во Луганск.

Два руски конвоја доставија хуманитарна помош во Доњецк и Луганск

Алфа - 02.11.2014

Конвој од над 50 камиони на руското Министерство за вонредни ситуации достави хуманитарна помош во Доњецк, а друг руски конвој испорача помош во Луганск.

Започна гласањето на изборите во Доњецк и Луганск

Р.С.Европа - 02.11.2014

Започна гласањето на контроверзните избори во источна Украина, која е под контрола на проруските сепаратисти. Самопрогласените претставници на власта во Доњецк и Луганск соопштија дека на гласањето ...

Доњецк и Луганск избираат претседател, само Москва ги поддржува

МКД - 02.11.2014

Во областите Доњецк и Луганск, во источна Украина, почнаа претседателските и парламентарните избори, и покрај негодувањето на Киев, Европската Унија и на Обединетите нации.

Вооружени лица пред избирачките места во Доњецк

Р.С.Европа - 02.11.2014

Жителите на регионите под контрола на проруските сепаратисти во источна Украина гласаат на контроверзните избори. Дописници на медиумите јавија дека вооружени лица стојат пред избирачките места во ...

Украина-Руски војници распоредени во источниот дел на земјата

Р.С.Европа - 02.11.2014

Портпаролот на украинската војска, Андриј Лисенко изјави дека Русија испорачала воена опрема и пресонал од нејзина територија во делови на источна Украина, која е под контрола на сепаратистите.

Се гласа во побунетите проруски региони во источна Украина

Макфакс - 02.11.2014

Населението во проруските побунети регион во источна Украина во неделата ги избираат претседателите и советите на самопрогласените Народни републики во Донецк и во Луганск, со што се продлабочуваат ...

Тензични избори во Доњец и Луганск- дали ќе доведат до конечно отцепување од Украина?

МРТ - 02.11.2014

Се уште е неизвесно дали изборите ќе доведат до конечното отцепување од Украина. Локалните медиуми јавуваат дека излезноста изутрината е над 8 насто и не се забележани инциденти...

Киев ја обвини Русија за распоредување војници кон истокот на Украина

Макфакс - 02.11.2014

Киев во неделата ги осуди разместувањето на руски воени единици кон границата со источна Украина во моментите кога побунетите проруски региони спроведуваат избори.

Порошенко изборите во Источна Украина ги нарече „фарса“

Телеграф - 02.11.2014

Фарсата, што под закана на тенкови и пушки ја спроведуваат две терористички организации во делови на Донбас е ужасен настан, што нема никаква врска со правото, изјави Порошенко Украинскиот ...

Захарченко победи на претседателските избори во Доњецк

МКД - 02.11.2014

Премиерот на самопрогласената република Доњецк, Александар Захарченко, денес е избран за претседател на таа област со 81,37 отсто од гласовите, велат резултатите од изборните места што ги објави ...

ИСТОЧНА УКРАИНА: Убедлива победа на лидерот на проруските сили

Телеграф - 02.11.2014

На изборот за претседател победи лидерот на проруските сили и премиер на самопрогласената ДНР Александар Захарченко На изборите за претседател во областите на Донецк и Луганск во источна Украина ...

Побунетите проруски региони во источна Украина ги избраа челниците

Макфакс - 02.11.2014

Побунетите доминантно рускојазични региони во источна Украина во неделата ги избраа челниците на самопрогласените ткн Народни републики во Донецк и Луганск, чии резултати, и покрај притисоците на ЕУ ...

ИЗБОРИ НА ИСТОКОТ НА УКРАИНА: Русија ги поддржува, Западот не ги признава (ВИДЕО)

Телеграф - 02.11.2014

Проруското население во Доњецк и во Луганск ги бојкотираше украинските вонредни парламентарни избори одржани на 26 октомври Започна гласањето на контроверзните избори во источна Украина, која е под ...

МНР на РФ: Москва ја почитува волјата на жителите на Донбас

Руска реч - 02.11.2014

Москва ја почитува волјата на жителите на југоистокот во Украина, пренесува прес-службата на МНР на Русија. „Изборите во Донецкиот и Луганскиот регион поминаа организирано и со висок процент на ...

Кремљ провоцира нова студена војна-довербата си отиде, сега на дневен ред е недовербата

Локално - 02.11.2014

Москва соопшти дека ќе ги признае изборите организирани од сепаратистите во Донецк и Луганск. Со тоа таа ја бетонира фрагментацијата на Украина. И ја отвора вратата кон нова студена војна, тврди Инго ...

Повторно нешто се случува во Украина, руски војници влегуваат во Донецк и Луганск

Република - 02.11.2014

Украинската војска соопшти дека забележала интензивно движење на војници и опрема од Русија во регионите Донјецк и Луганск, кои се под контрола на проруските сили.

Киев: Изборите во Доњецк и Луганск се фалсификувани и лажни

Република - 02.11.2014

Во самопрогласените Луганска Народна Република и Доњецка Народна Република денеска започна гласање за парламентарни и претседателски избори. Во ЛНР ќе можат да гласаат сите граѓани кои наполниле 18 ...

Парламентарни и претседателски избори во Доњецк и Луганск

Вечер Прес - 02.11.2014

Во самопрогласените Луганска Народна Република и Доњецка Народна Република денеска започна гласање за парламентарни и претседателски избори. Во ЛНР ќе можат да гласаат сите граѓани кои наполниле 18 ...

Што се случува? Војници од Русија влегуваат во Украина!

Sky - 02.11.2014

Украинската војска соопшти дека забележала интензивно движење на војници и опрема од Русија во регионите Донјецк и Луганск, кои се под контрола на проруските сили.

Парламентарни и претседателски избори во Доњецк и Луганск

Локално - 02.11.2014

Во самопрогласените Луганска Народна Република и Доњецка Народна Република денеска започна гласање за парламентарни и претседателски избори. Во ЛНР ќе можат да гласаат сите граѓани кои наполниле 18 ...

Киев: Избори на истокот од Украина – незаконско одземање на власта?

Фактор - 02.11.2014

Украинските власти денеска соопштија дека ќе покренат крвична истрага поради пртседателските и парламентарните избори кои денеска се одржуваат во оластите на Доњецк и Луганск на истокот од Украина, ...

Узбуна во Киев: Руската војска влегува во Украина

Република - 02.11.2014

Челниците на украинската војска наведоа дека денеска се забележани интензивни движења на руската војска на границата меѓу двете држави. Како што наведуваат, руската војска се подготвува за влегување ...

Парламентарни и претседателски избори во Доњецк и Луганск

Денешен - 02.11.2014

Во самопрогласените Луганска Народна Република и Доњецка Народна Република денеска започна гласање за парламентарни и претседателски избори. Во ЛНР ќе можат да гласаат сите граѓани кои наполниле 18 ...

Западот се заканува, Доњецк и Луганск гласаат

Вечер Прес - 02.11.2014

Сергеј Лавров нагласи дека изборите во Доњецк и Луганск се „една од најважните области од договорот во Минск“, а новата шефица на европската дипломатија, Федерика Могерини, го поддржа ставот на ...

Киев ќе им суди на раководителите на Донецк и Луганск за уривање на уставниот поредок

Локално - 02.11.2014

Службата за безбедност на Украина покрена кривично гонење за спроведување на изборите во самопрогласените Доњецка и Луганска народна република. Гонењето е покренато поради кривични дела предвидени во ...

Се гласа во побунетите проруски региони во источна Украина

Тера - 02.11.2014

Населението во проруските побунети регион во источна Украина во неделата ги избираат претседателите и советите на самопрогласените Народни републики во Донецк и во Луганск, со што се продлабочуваат ...

Во Доњецката област исчезнале 400 жени?

Н.Македонија - 02.11.2014

Во Красноармејск, во Доњецката област на истокот на Украина, во текот на специјалните операции на украинските владини сили, исчезнале околу 400 жени, на возраст од 18 до 25 години Во градот и ...

Жестоки судири пред изборите во Донецк

Канал5 - 01.11.2014

На аеродромот северно од градот Донецк, рано изутринава избија судири, ден пред изборите во областите Донецк и Луганск на истокот во Украина, јавуваат руските медиуми.

ОН-Над 4000 жртви во борбите во источна Украина

Р.С.Европа - 01.11.2014

ОН соопштија дека повеќе од 4000 лица загинале во судирите меѓу владините сили и проруските сепаратисти во источна Украина. Според извештајот, во борбите кои траат повеќе од шест месеци досега биле ...

На утрешните избори во Доњецк и Луганск ќе се гласа преку интерет

Нетпрес - 01.11.2014

Претседателски и парламентарни избори во украинските области Доњецк и Луганск ќе се одржат утре и покрај несогласувањето на Киев, ЕУ и ОН, а единствено се поддржани од официјална Москва.

Убиени 6 украински војници во последните борби

Р.С.Европа - 01.11.2014

Украинскиот национален совет за безбедност и одбрана соопшти дека шест војници загинале, а 10 биле повредени во вчерашните борби. Портпаролот на советот, Володимир Полиови не прецизираше каде точно ...

Украина: Убиени шест војници во пресрет на сепаратистичките избори

Макфакс - 01.11.2014

Во источна Украина, во која проруските бунтовници во недела ќе одат избори со кои би го запечатиле одвојувањето од Киев и покрај предупредувањата на Западот, во изминатите 24 часа убиени се шест ...

Парламентарни и претседателски избори во Доњецк и Луганск

А1 On - 01.11.2014

Во самопрогласените Луганска Народна Република и Доњецка Народна Република денеска започна гласање за парламентарни и претседателски избори. Во ЛНР ќе можат да гласаат сите граѓани кои наполниле 18 ...

Изборите во Доњецк и Луганск осудени од меѓународната заедница

Press24 - 01.11.2014

Претседателски и парламентарни избори во украинските области Доњецк и Луганск ќе се одржат утре и покрај несогласувањето на Киев, ЕУ и ОН, а единствено се поддржани од официјална Москва.

Осуди од светот за изборите во Доњецк и Луганск

+инфо - 01.11.2014

Претседателски и парламентарни избори во украинските области Доњецк и Луганск ќе се одржат утре и покрај несогласувањето на Киев, ЕУ и ОН, а единствено се поддржани од официјална Москва.

Парламентарни и претседателски избори во Доњецк и Луганск

Сител - 01.11.2014

Во самопрогласените Луганска Народна Република и Доњецка Народна Република денеска започна гласање за парламентарни и претседателски избори. Во ЛНР ќе можат да гласаат сите граѓани кои наполниле 18 ...

Молк пред изборите во Луганск и Доњецк

Р.С.Европа - 01.11.2014

Властите во украинските региони Луганск и Доњецк, кои се под контрола на проруските сепаратисти се подготвуват за избори, при што нивното спроведување беше осудено и окарактеризирано како нелегитимно.

Жестоки борби пред изборите во Донецк, убиени шест украински војници

Република - 01.11.2014

На аеродромот северно од Донецк, рано утринава избија судири, ден пред изборите во Донецк и Луганск на истокот на Украина, јавуваат руските медиуми. Украинскиот национален совет за безбедност и ...

Изборите во Доњецк и Луганск осудени од меѓународната заедница

Либертас - 01.11.2014

Претседателски и парламентарни избори во украинските области Доњецк и Луганск ќе се одржат утре и покрај несогласувањето на Киев, ЕУ и ОН, а единствено се поддржани од официјална Москва.

Украина: Расте бројот на загинати во граѓанската војна

Фактор - 01.11.2014

Во вооружените судири на истокот од Украина, каде проруските сили се борат за отцепување, 4035 лица загинале во последните шест месеци, а повеќе од 300 во само последните десет дена.

Во Доњецк е откриена масовна гробница со околу 400 женски тела

Пулс24 - 01.11.2014

Лидерот на самопрогласената Донецка Народна Република, Александар Захарченко, изјави дека во реонот на градот Красноармејск (донецска област) се откриени околу 400 тела на жени на возраст меѓу 18 и ...

На утрешните избори во Доњецк и Луганск ќе се гласа преку интернет

Точка - 01.11.2014

Претседателски и парламентарни избори во украинските области Доњецк и Луганск ќе се одржат утре и покрај несогласувањето на Киев, ЕУ и ОН, а единствено се поддржани од официјална Москва.

Изборите во Доњецк и Луганск осудени од меѓународната заедница

Н.Македонија - 01.11.2014

Претседателски и парламентарни избори во украинските области Доњецк и Луганск ќе се одржат утре и покрај несогласувањето на Киев, ЕУ и ОН, а единствено се поддржани од официјална Москва Во овие две ...

Украина секогаш ќе ги помни ослободителите

Н.Македонија - 01.11.2014

Цинизмот на денешната ситуација се состои во тоа што на украинска земја со оружје дојде Русија, со чиј народ и другите народи на некогашниот СССР У краинците рамо до рамо се бореа против нацистичката ...

НАТО:„Русија не смее да ги признае изборите во источна Украина“

Канал5 - 31.10.2014

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ја предупреди Русија да не ги признава изборите кои ќе бидат одржани во самопрогласените републики Донецк и Луганск.

Украинскиот министер призна присуство на странски платеници во своите редови

Канал5 - 31.10.2014

Украинскиот министер за внатрешни работи, Арсен Аваков го потврди присуството на странски платеници во доброволните баталјони, кои учествуваат во воените операции на истокот на Украина.

Речиси 300 тела на млади жени откриени во источна Украина

Дневник - 31.10.2014

Во градот Kрасноармијск во источната украинска Донецка област, центар на бунтот на рускојазичното население, како исчезнати се водат речиси 400 жени на возраст меѓу 18 и 25 години, а последните ...

Првите камиони од четвртиот руски конвој пристигнаа во Донбас

Алсат-М - 31.10.2014

Првите камиони од четвртиот конвој на руската хуманитарна помош днеска ја премина границата со Украина на граничниот премин Доњецк-Изварино. Одреден број на камиони се движат кон Доњецк, а други ...

Кремљ провоцира конфронтација Исток - Запад

Deutsche Welle - 31.10.2014

Со објавената намера да ги признае изборите организирани од сепаратистите во Доњецк и Луганск, Кремљ ја зацврстува поделбата на Украина и предизвикува опасност од нова Студена војна, смета Инго ...

Украина на изборите ја потврди проевропската определба

МКД - 31.10.2014

Изборите сепак забележаа значаен пад на нивото на поддршка на опозицискиот, или прорускиот блок, и според квантитативните показатели и според квалитативните показатели, вели Јуриј Гончарук, ...

Првите камиони од четвртиот руски конвој пристигнаа во Донбас

А1 On - 31.10.2014

Првите камиони од четвртиот конвој на руската хуманитарна помош днеска ја премина границата со Украина на граничниот премин Доњецк-Изварино. Одреден број на камиони се движат кон Доњецк, а други ...

Украина: меѓу доброволците има и странски платеници

Алфа - 31.10.2014

Украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Аваков призна дека во баталјоните со доброволци има и странски платеници Украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Аваков призна дека во ...

Тела на околу 300 млади жени откриени во источна Украина

Макфакс - 31.10.2014

Во градот Красноармијск во источната украинска Донецка област, која е центар на бунтот на рускојазичното население, како исчезнати се водат речиси 400 жени на возраст меѓу 18 и 25 години, а ...

Захарченко: Жените најдени во Красноармијск се силувани и застрелани во тилот

Кајгана - 31.10.2014

Премиерот на самопрогласената ткн Народна Република Донецк, Александар Захарченко, откако претходно во петокот претпладнето објави дека од 400 жени на возраст меѓу 18 и 25 години кои се водат како ...

Путин да не ги признава сепаратистичките избори

Р.С.Европа - 31.10.2014

Од канцеларијата на украинскиот претседател Петро Порошенко соопштија дека лидерите на Украина, на Германија и на Франција побарале рускиот претседател Владимир Путин да не ги признава изборите кои ...

Порошенко и предложи на неговата партија да го поддржи Јацењук за премиер

А1 On - 31.10.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко и предложи на партијата Блок на Петро Порошенко (БПП) да ја поддржи кандидатурата на досегашниот премиер Арсениј Јацењук за истата функција во новата влада.

Тела на околу 300 млади жени откриени во источна Украина

Кајгана - 31.10.2014

Во градот Красноармијск во источната украинска Донецка област, која е центар на бунтот на рускојазичното население, како исчезнати се водат речиси 400 жени на возраст меѓу 18 и 25 години, а ...

Захарченко: Жените чии тела се најдени во Красноармијск се силувани и застрелани во тилот

Макфакс - 31.10.2014

Премиерот на самопрогласената ткн Народна Република Донецк, Александр Захарченко, откако претходно во петокот претпладнето објави дека од 400 жени на возраст меѓу 18 и 25 години кои се водат како ...

Постојат ли масовни гробници на исчезнати млади жени во донецката област?

Република - 31.10.2014

Контрадикторни информации за оваа тема се појавуваат во руските медиуми. Лидерот на самопрогласената Донецка Народна Република, Александар Захарченко, изјави дека во реонот на градот Красноармејск ...

Тела на околу 300 млади жени откриени во источна Украина

Тера - 31.10.2014

Во градот Красноармијск во источната украинска Донецка област, која е центар на бунтот на рускојазичното население, како исчезнати се водат речиси 400 жени на возраст меѓу 18 и 25 години, а ...

Во источна Украина откриени тела на околу 300 млади жени

Република - 31.10.2014

Во градот Красноармијск во источната украинска Донецка област, која е центар на бунтот на рускојазичното население, како исчезнати се водат речиси 400 жени на возраст меѓу 18 и 25 години, а ...

Русија и Порошенко барем во едно единствени: Сè е провокација!

Вечер Прес - 31.10.2014

Москва ги повика сите страни во политичкиот процес во Украина, како и надворешни сили да се воздржат од избрзани и провокативни чекори и да го помогнат дијалогот во земјата, изјави рускиот амбасадор ...

Пронајдени тела на околу 300 млади жени во источна Украина

Денешен - 31.10.2014

Во градот Красноармијск во источната украинска Донецка област, која е центар на бунтот на рускојазичното население, како исчезнати се водат речиси 400 жени на возраст меѓу 18 и 25 години, а ...

"Дојдете да се борите за нас и ќе ви дадеме државјанство"

Точка - 31.10.2014

Странците кои војуваат во доброволните баталјони, доколку сакаат, можат да добијат украинско државјанство, изјавил денес министерот за внатрешни работи на Украина, Арсен Аваков.

Москва: Изборите во Донецк и Луганск се дел од договорот од Минск

24 Вести - 30.10.2014

Изборите во самопрогласените Доњецка Народна Република и Луганска Народна Република, закажани за 2 ноември, одговараат на договорот од Минск и даваат можност за враќање кон конструктивен дијалог, се ...

ОН и ЕУ ги осудуваат изборите во проруските украински области

24 Вести - 30.10.2014

Обединетите нации и Европската унија предупредија дека изборите во украинските региони Доњецк и Луганск, кои проруските сили ги закажаа за 2 ноември, можат да претставуваат препрека за мировниот ...

Седум украински војници загинаа во последното деноноќие

24 Вести - 30.10.2014

Седуммина украински војници се убиени во последните 24 часа во источниот дел од земјата и покрај договореното примирје со сепаратистите, истакна воениот портпарол Андриј Лисенко.

Захарченко: Доколку владините сили не се повлечат од Мариупољ, ќе го заземеме со сила

Сител - 30.10.2014

Проруските сепаратисти во Украина денеска се заканија дека со сила ќе го заземат градот Мариупољ на Азовско Море, доколку владините сили не се повлечат од него, јави ДПА.

Захарченко: Доколку владините сили не се повлечат од Мариупољ, ќе го заземеме со сила

Алфа - 30.10.2014

Проруските сепаратисти во Украина денеска се заканија дека со сила ќе го заземат градот Мариупољ на Азовско Море, доколку владините сили не се повлечат од него, јави ДПА.

ЕУ ја критикуваше одлуката на Русија да ги признае претстојните избори во источна Украина

А1 On - 30.10.2014

Европската унија вчера ја критукуваше одлуката на Русија да ги признае претстојните избори во источна Украина, организирани од проруските сепаратисти, пренесе ТАСС, повикувајќи се на коминике на ...

Русија: Изборите во Донецк и Луганск се дел од договорот од Минск

А1 On - 30.10.2014

Изборите во самопрогласените Доњецка Народна Република и Луганска Народна Република, закажани за 2 ноември, одговараат на договорот од Минск и даваат можност за враќање кон конструктивен дијалог, се ...

МНР на Русија: Изборите во ДНР и ЛНР се во согласност со минските договори

Руска реч - 30.10.2014

МНР на Русија изјави дека претстојните избори во самопрогласената Донецка и Луганска народна република одговараат и се во согласност на минските договори, се пренесува на интернет-страницата на ...

РУСИЈА: Изборите од Донецк и Луганск се според договорот од Минск

Телеграф - 30.10.2014

Руската дипломатска служба препорачува изборите на 2 ноември да се искористат не за зајакнување на судирите, туку за промена на ситуацијата кон основа за заеднички дијалог Изборите во ...

Русија е ставена пред тежок избор за изборите во ДНР и ЛНР

Руска реч - 30.10.2014

САД, Европската унија и Русија имаат кардинално различни гледни точки во оценката на легитимноста на закажаните избори во Донецката и Луганската народна република на 2 ноември.

Во борбите во Украина убиени 7 војници и цивил

Макфакс - 30.10.2014

Седум украински војници и еден цивил смртно настрадале во најжестокиот судир во побунетиот проруски исток на Украина од половината на октомври, соопштија во четвртокот властите во Киев.

За 24 часа убиени 7 украински војници

МРТ - 30.10.2014

7 украински војници се убиени во изминатите 24 часа на истокот од земјата. Расте притисокот врз примирјето од 5-ти септември пред локалните избори в недела, што ги организираа сепаратистите, а Киев ...

Захарченко: Доколку владините сили не се повлечат од Мариупољ, ќе го заземеме со сила

А1 On - 30.10.2014

Проруските сепаратисти во Украина денеска се заканија дека со сила ќе го заземат градот Мариупољ на Азовско Море, доколку владините сили не се повлечат од него, јави ДПА.

ОН и ЕУ ги осудуваат изборите во проруските украински области

А1 On - 30.10.2014

Обединетите нации и Европската унија предупредија дека изборите во украинските региони Доњецк и Луганск, кои проруските сили ги закажаа за 2 ноември, можат да претставуваат препрека за мировниот ...

ОН и ЕУ ги осудуваат изборите во проруските украински области

Алфа - 30.10.2014

Обединетите нации и Европската унија предупредија дека изборите во украинските региони Доњецк и Луганск, кои проруските сили ги закажаа за 2 ноември, можат да претставуваат препрека за мировниот ...

Русија: Изборите во Донецк и Луганск се дел од договорот од Минск

Алфа - 30.10.2014

Изборите во самопрогласените Доњецка Народна Република и Луганска Народна Република, закажани за 2 ноември, одговараат на договорот од Минск и даваат можност за враќање кон конструктивен дијалог.

Седуммина украински војници загинаа во последното деноноќие и покрај примирјето

А1 On - 30.10.2014

Седуммина украински војници се убиени во последните 24 часа во источниот дел од земјата и покрај договореното примирје со сепаратистите, истакна воениот портпарол Андриј Лисенко.

Во борбите во Украина убиени 7 војници и цивил

Тера - 30.10.2014

Седум украински војници и еден цивил смртно настрадале во најжестокиот судир во побунетиот проруски исток на Украина од половината на октомври, соопштија во четвртокот властите во Киев.

Убиени седум украински војници за 24 часа

Локално - 30.10.2014

Седуммина украински војници се убиени во последните 24 часа во источниот дел од земјата и покрај договореното примирје со сепаратистите, истакна воениот портпарол Андриј Лисенко.

Захарченко: Доколку владините сили не се повлечат од Мариупољ, ќе го заземеме со сила

Денешен - 30.10.2014

Проруските сепаратисти во Украина денеска се заканија дека со сила ќе го заземат градот Мариупољ на Азовско Море, доколку владините сили не се повлечат од него, јави ДПА.

Дали гласањето во Доњецк и Луганск е според договорот од Минск?

Вечер Прес - 30.10.2014

Обединетите нации и ЕУ предупредија дека изборите во украинските региони Доњецк и Луганск, кои проруските сили ги закажаа за 2 ноември, можат да претставуваат препрека за мировниот процес во таа ...

Нови санкции за Москва, ако ги признае изборите во Донбас

Локално - 30.10.2014

ЕУ може да и наметне нови санкции на Русија, ако Москва ги признае изборите во самопрогласена Доњецка и Луганска народни републики. Брисел смета изборите во Донбас за прекршување на мировниот ...

Русија: Изборите во Донецк и Луганск се дел од договорот од Минск

Н.Македонија - 30.10.2014

Изборите во самопрогласените Доњецка Народна Република и Луганска Народна Република, закажани за 2 ноември, одговараат на договорот од Минск и даваат можност за враќање кон конструктивен дијалог, се ...

Захарченко се закани дека со сила ќе го заземе Мариупољ

Н.Македонија - 30.10.2014

Проруските сепаратисти во Украина денеска се заканија дека со сила ќе го заземат градот Мариупољ на Азовско Море, доколку владините сили не се повлечат од него Три дена пред изборите закажани од ...

Порошенко: Изборите во Донбас се закана за мировниот процес

24 Вести - 29.10.2014

Секои избори кои не се во согласност со украинските закон во оделни реони во Доњецката и Луганската Област, нема да бидат признаени од меѓународната заедница и ќе го загрозат мировниот процес во ...

ЕУ е изненадена од подготвеноста на Русија да ги признае изборите во ДНР и ЛНР

Руска реч - 29.10.2014

Европската унија е изненадена од намерата на Русија да ги признае изборите во самопрогласената Донецка и Луганска Народна Република, закажани за 2 ноември, како и од праќањето на набљудувачи, изјави ...

Порошенко: Изборите во Донбас се закана за мировниот процес во Украина

А1 On - 29.10.2014

Секои избори кои не се во согласност со украинските закон во оделни реони во Доњецката и Луганската Област, нема да бидат признаени од меѓународната заедница и ќе го загрозат мировниот процес во ...

ОБСЕ: Парламентарните избори во Украина беа демократски и транспарентни

А1 On - 29.10.2014

Предвремените парламентарни избори во Украина беа демократски, транспарентни и добро организирани, изјави денеска претседателот на Парламентарното собрание на Организацијата за безбедност и соработка ...

ОБСЕ: Изборите во Украина фер и демократски

Нетпрес - 29.10.2014

Предвремените парламентарни избори во Украина беа демократски, транспарентни и добро организирани, изјави денеска претседателот на Парламентарното собрание на Организацијата за безбедност и соработка ...

ОБСЕ: Украинските избори беа демократски и транспарентни

Телеграф - 29.10.2014

Според него, како што јави ТАСС, Украина сега „треба да изврши огромна преобразба за да го заземе своето место меѓу европските нации“ Предвремените парламентарни избори во Украина беа демократски, ...

Демократски и транспарентни парламентарни избори во Украина

Press24 - 29.10.2014

Предвремените парламентарни избори во Украина беа демократски, транспарентни и добро организирани, изјави денеска претседателот на Парламентарното собрание на Организацијата за безбедност и соработка ...

ЕУ со критика до Русија, не требало да ги признае изборите во Украина

Телеграф - 29.10.2014

Европската унија предупредува дека ваквата одлука ќе биде пречка за постигнување на трајно политичко решение за кризата Европската унија денеска ја критукуваше одлуката на Русија да ги признае ...

Киев го повлече потписот од докуменот за линијата на поделба во Источна Украина

Сител - 29.10.2014

Украинската Влада без објаснување го повлече потписот од документот за линијата на поделба меѓу проруските активисти и украинските сили за безбедност на истокот на Украина, изјави потпретседателот на ...

Киев го повлече потписот од докуменот за линијата на поделба во Источна Украина

Алфа - 29.10.2014

Украинската Влада без објаснување го повлече потписот од документот за линијата на поделба меѓу проруските активисти и украинските сили за безбедност на истокот на Украина, изјави потпретседателот на ...

Русија ќе ги признае резултатите во „Народните републики“

Нова ТВ - 29.10.2014

Русија во вторник соопшти дека ќе ги признае резултатите од претстојните избори во два сепаратистички региони во источна Украина. Министерот за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека гласањето ...

САД и Киев ја осудија поддршката на Москва за изборите на сепаратистите

Р.С.Европа - 29.10.2014

Украина је осуди, како што се наведува, деструктивната и провокативна руска поддршка за изборите организирани од проруските сепаратисти во источна Украина, додека Соединетите држави соопштија дека ...

Арсениј Јатсењук најверојатно останува премиер на Украина

Р.С.Европа - 29.10.2014

Арсениј Јатсењук најверојатно ќе остане на функцијата премиер на Украина, откако ќе биде формирана новата влада. Тој денеска на прес-конференција изјави дека партија која го освоила првото место на ...

Порошенко: Изборите во Донбас се закана за мировниот процес во Украина

Алфа - 29.10.2014

Секои избори кои не се во согласност со украинските закон во оделни реони во Доњецката и Луганската Област, нема да бидат признаени од меѓународната заедница и ќе го загрозат мировниот процес во ...

Сепаратистите нападнале позиции на владините сили во Украина

Р.С.Европа - 29.10.2014

Проруските сепаратисти, наводно, гранатирале позиција на украинските владини сили во југоисточниот дел на Украина и покрај прекинот на огнот. Властите во пристанишниот град Мариупол велат дека воени ...

Тројна коалиција во Киев!?

Република - 29.10.2014

Петро Порошенко Три партии се на пат да влезат во новата украинска влада. Денес партијата на претседателот на источноевропските земји ” Блокот на Петро Порошенко ” објавил предлог за коалиција со ...

Киев ја обвини Русија за хуманитарен конвој без дозвола

Локално - 29.10.2014

Киев го разгледува испраќање на последниот конвој со руска хуманитарна помош за источниот дел на Украина како “кршење на Повелбата на ОН”. Тоа го изјави украинскиот претставник на седница на Советот ...

ОБСЕ: Изборите во Украина беа транспарентни и демократски

Локално - 29.10.2014

Предвремените парламентарни избори во Украина беа демократски, транспарентни и добро организирани, изјави денеска претседателот на Парламентарното собрание на Организацијата за безбедност и соработка ...

Јаценјук се чувствува должен да е премиер,ja објави коалицијата “Европска Украина”

Локално - 29.10.2014

Премиерот на Украина Арсениј Јаценјук изјави дека токму неговата партија “Народен фронт” треба да формира владејачка коалиција, бидејќи таа победи на изборите за Врховната Рада.

ЕУ со критики до Русија за признавање на изборите во источна Украина

Република - 29.10.2014

Европската унија денеска ја критикуваше одлуката на Русија да ги признае претстојните избори во источна Украина, организирани од проруските сепаратисти, пренесе ТАСС, повикувајќи се на коминике на ...

Киев го повлече потписот за линијата на поделба во Источна Украина

Н.Македонија - 29.10.2014

Украинската Влада без објаснување го повлече потписот од документот за линијата на поделба меѓу проруските активисти и украинските сили за безбедност на истокот на Украина, изјави потпретседателот на ...

ОБСЕ: Изборите во Украина беа демократски и транспарентни

Н.Македонија - 29.10.2014

Предвремените парламентарни избори во Украина беа демократски, транспарентни и добро организирани, изјави денеска претседателот на Парламентарното собрание на Организацијата за безбедност и соработка ...

Двајца украински војници убиени во источна Украина

24 Вести - 28.10.2014

Двајца украински војници се убиени, а други двајца се ранети во борби со проруските сепаратисти во источна Украина, соопшти денеска украинскиот воен портпарол Андреј Лисенко.

Москва условно ги признава изборите во Украина

Deutsche Welle - 28.10.2014

Ветувањето на Сергеј Лавров за признавање на изборните резултати во Украина не смее да се земе здраво за готово, смета рускиот политиколог Иван Преображенски во гостински коментар за Дојче веле.

Поршенко: Изборите во Доњецк и Луганск се во спротивност со Договорот од Минск

Сител - 28.10.2014

Изборите што проруските сепаратисти во Доњецк и Луганск ги закажа за 2 ноември се во спротивност со договорот од Минск, изјави украинскиот претседател Петро Порошенко на средбата во Киев со ...

Украинските прозападни партии на на коалициски разговори

Р.С.Европа - 28.10.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко беше домаќин на првата рунда разговори за формирање коалиција откако резултатите покажаа дека прозападните партии победија на парламентарните избори.

Русија ќе ги признае изборните резултати во источна Украина

Нова ТВ - 28.10.2014

Москва има во план да ги признае изборите кои следниот викенд ќе ги одржат про-руските сили на истокот во Украина, изјави рускиот шеф на дипломатијата Сергеј Лавров.

Лавров: Русија ќе ги признае изборите во Донецк и Луганск

Макфакс - 28.10.2014

Русија ќе ги призне парламентарните и претседателски избори кои на 2-ри ноември ќе бидат спроведени во самопрогласените ткн Народни република во Донецк и во Луганс, побунетите рускојазични источни ...

Лавров - Москва ќе ги признае изборите во источна Украина

Р.С.Европа - 28.10.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Москва планира да ги признае изборите закажани за 2 ноември во источниот дел на Украина.

Русија ќе ги признае резултатите во „Народните републики“

Глас на Америка - 28.10.2014

Министерот за надворешни работи изјави дека гласањето на 2-ри ноември е важно за „легитимизирање на власта“ во непризнаените Донецк и Луханск. Русија во вторник соопшти дека ќе ги признае резултатите ...

УКРАИНА: Двајца војници се убиени

Телеграф - 28.10.2014

Според податоците на ОН, во борбите во источна Украина досега загинале околу 3.700 лица Двајца украински војници се убиени, а други двајца се ранети во борби со проруските сепаратисти во источна ...

Кери: Москва ги прекршува обврските од Минск поддржувајќи ги изборите во источна Украина

А1 On - 28.10.2014

Руската подршка за изборите, што следната недела треба да се оддржат во источна Украина, е прекршување на обвските што ги презема Москва, изјави во Отава американскиот државен секретар Џон Кери.

Поршенко: Изборите во Доњецк и Луганск се во спротивност со Договорот од Минск

А1 On - 28.10.2014

Изборите што проруските сепаратисти во Доњецк и Луганск ги закажа за 2 ноември се во спротивност со договорот од Минск, изјави украинскиот претседател Петро Порошенко на средбата во Киев со ...

Лавров: Русија во новата Рада ќе има партнери за преговори

Руска реч - 28.10.2014

„Блокот на Петро Порошенко“ во Врховната рада на Украина ќе биде главен партнер во дипломатската соработка со Русија, изјави министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, а јавува "Life ...

Украина со осуда за руската поддршка на сепаратистичките избори

Р.С.Европа - 28.10.2014

Украина ја осуди поддршката која Русија ја дава за изборите во укранските сепаратистички региони. Според Украина поддршката е „деструктивна и провокативна“ и може да им наштети на напорите за мир.

КЕРИ: Москва го прекрши договорот од Минск

Телеграф - 28.10.2014

Вознемирен сум од плановите за т.н. локални избори на 2 ноември во источна Украина, чии резултати Русија најави дека ќе ги признае - вели тој Руската подршка за изборите, што следната недела треба да ...

Давјца украински војници убиени во источна Украина

А1 On - 28.10.2014

Двајца украински војници се убиени, а други двајца се ранети во борби со проруските сепаратисти во источна Украина, соопшти денеска украинскиот воен портпарол Андреј Лисенко.

По украинските избори,Русија ќе ги признае и изборите на сепаратистите

Локално - 28.10.2014

Русија планира да ги признае изборите на сепаратистите организирани за овој викенд во источна Украина. Тоа го изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во интервју за весникот ...

Русија сака токму таква Украина

Локално - 28.10.2014

Во конфликтот меѓу Русија и Украина сето би било многу полесно, ако Москва каже сосема искрено што сака. Но Кремљ молчи. Бидејќи му е профитабилно Украина да е точно таква каква што е, тврди рускиот ...

Кери: Москва ги прекршува обврските од Минск

Н.Македонија - 28.10.2014

Руската подршка за изборите, што следната недела треба да се одржат во источна Украина, е прекршување на обврските што ги презема Москва, изјави во Отава американскиот државен секретар Џон Кери - ...

Убедлива победа на прозападните украински сили

Телма - 27.10.2014

По убедливата победа на предвремените избори, на кои прозападните украински сили, освоија две третини од гласовите, од денеска почнаа консултации за формирање коалиција.

ЕУ ја поздрави победата на проевропските партии во Украина

24 Вести - 27.10.2014

Европската унија денеска ја поздрави победата на демократијата и програмата за проевропски реформи на изборите во Украина. - Поздрави за украинскиот народ.

Убедлива победа на Порошенко на предвремените парламентарни избори во Украина

Канал5 - 27.10.2014

Прозападните партии однесоа убедлива победа на предвремени парламентарни избори во Украина, пренесоа француските медиуми, цитирајќи истражување за излезеноста на избирачите.

Украина: Убедливо водат проевропските партии

Алсат-М - 27.10.2014

Според прелиминарните резултати по 22,63 отсто преброени гласови по вчерашните вонредни парламентарни избори во Украина, убедливо водат проевропските партии, соопшти украинската Централна изборна ...

Украина: Убедливо водат проевропските партии

Утрински - 27.10.2014

Според прелиминарните резултати по 22,63 отсто преброени гласови по вчерашните вонредни парламентарни избори во Украина, убедливо водат проевропските партии, соопшти украинската Централна изборна ...

Истокот без свои народни претставници во Kиев

Дневник - 27.10.2014

И покрај тоа што во источна Украина с` уште се пука, во земјата се гласа за нов парламент. На тој начин ќе заврши и мандатот на владата која беше избрана по насилните протести.

Проевропските партии убедливи победници на изборите

Deutsche Welle - 27.10.2014

Проевропските партии на актуелниот претседател Порошенко и на премиерот Јацењук победија на парламентарните избори во Украина. Радикалните и проруските партии минаа слабо.

Украина го засили курсот кон Европа

Deutsche Welle - 27.10.2014

Проевропските сили имаат јасно мнозинство во новиот украински парламент, иако популистите и старата гарда и натаму се присутни. Сепак, новиот политички момент е јасен, коментира Бернд Јохан.

Москва смета дека парламентарните избори во Украина се можност за мир

24 Вести - 27.10.2014

Руското министерство за надворешни работи денеска објави дека парламентарните избори во Украина претставуваат шанса за постигнување мир во источните делови на земјата.

Обама и честиташе за изборите на Украина

Press24 - 27.10.2014

Претседателот на САД, Барак Обама денеска упати честититки до Украинците за „успешно одржаните парламентарни избори“ и воедно ги поздрави милиоите гласачи, кои и покрај напнатата ситуација, сепак на ...

Обама упати честитки за изборите во Украина

Сител - 27.10.2014

Претседателот на САД, Барак Обама денеска упати честититки до Украинците за „успешноодржаните парламентарни избори“ и воедно ги поздрави милиоите гласачи, кои и покрај напнатата ситуација, сепак на ...

ЕУ ја поздрави изборната победа на проевропските партии во Украина

А1 On - 27.10.2014

Европската унија денеска ја поздрави победата на демократијата и програмата за проевропски реформи на изборите во Украина. - Поздрави за украинскиот народ.

Прозападните партии со убедлива победа во Украина

Таратур - 27.10.2014

Прозападните партии однесоа убедлива победа на денеска оддржаните предвремени парламентарни избори во Украина, пренесоа француските медиуми, цитирајќи истражување за излезеноста на избирачите.

Русија смета дека парламентарните избори во Украина се можност за мир

А1 On - 27.10.2014

Руското министерство за надворешни работи денеска објави дека парламентарните избори во Украина претставуваат шанса за постигнување на мир во источните делови на земјата.

Изборна победа на прозападните партии во Украина

Р.С.Европа - 27.10.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко ја поздрави огромната победа за проевропските партии на вчерашните парламентарни избори и најави разговори за формирање нова влада.

Проевропските партии убедливо водат во Украина

Нетпрес - 27.10.2014

Проевропските партии убедливо водат на вчера одржаните вонредни парламентарни избори во Украина. Народниот фронт на премиерот Арсениј Јацењук освои 21,71 проценти од гласовите, а Блокот на ...

Порошенко: гласачите ја поддржаа европската опција

Р.С.Европа - 27.10.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека украинците на вчерашните избори неотповикливо го поддржаа приближувањето кон Европа, како и неговиот план за политичко решавање на борбите во ...

Украина: Убедливо водат проевропските партии

Алфа - 27.10.2014

Народниот фронт на премиерот Арсениј Јацењук освои 21,71 проценти од гласовите, а Блокот на претседателот Петро Порошенко има 21,62 отсто од гласовите.

Про-западните партии со убделива победа на парламентарните избори во Украина

МРТ - 27.10.2014

Претседателот Петро Порошенко најави дека од денеска ќе почне разговори за формирање коалиција. Конечните резултати се очекуваат за десет дена... Според прелиминарните резултати со 22,63 насто од ...

Борбата за аеродромот во Доњецк продолжува (ВИДЕО)

МКД - 27.10.2014

Жесток минофрлачки оган избил утринава во близина на Доњецк на истокот на Украина, кој е под контрола на проруските бунтовници, со што бил завршен периодот на прекин на оружените активности за време ...

Лавров: Русија ќе ги признае резултатите од украинските избори

Press24 - 27.10.2014

Русија ќе ги признае резултатите од украинските парламентарни избори, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, изразувајќи надеж дека Киев ќе формира конструктивна влада и ќе работи ...

МНР на Русија: Зголемувањето на бројот на националисти во Радата може да доведе до продолжување на судирите во Украина

Руска реч - 27.10.2014

Зголеменото присуство на националистите во Врховната рада на Украина создава опасност за возобновување на борбените дејства на истокот на државата, изјави заменикот на министерот за надворешни работи ...

ЕУ ги поздрави изворите во Украина

Р.С.Европа - 27.10.2014

Европската унија го поздрави одржувањето на парламентарните избори во Украина, оценувјаќи дека тоа е победа на демократијата и проевропските реформи во земјата.

ОБСЕ и Русија со оценки за изборите во Украина

Р.С.Европа - 27.10.2014

Набљудувачите на ОБСЕ соопштија дека парламентарните избори во Украина понудиле реален избор и генерално го почитувале фундаменталните слободи. Од ОБСЕ велат дека гласањето и пребројувањето на ...

Лавров: Русија ќе ги признае резултатите од украинските избори

А1 On - 27.10.2014

Русија ќе ги признае резултатите од украинските парламентарни избори, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, изразувајќи надеж дека Киев ќе формира конструктивна влада и ќе работи ...

Москва: Изборите во Украина се шанса за мирот, опасност се националистите

Макфакс - 27.10.2014

Вонредните парламентарни избори во Украина даваат шанса за мирот во југоисточните рускојазични региони, оцени во понеделникот заменикот на рускиот министер за надворешни работи и истовремено ...

ЛАВРОВ: Ќе ги признаеме резултатите од изборите во Украина

Телеграф - 27.10.2014

Лавров додаде дека Русија се надева оти новата украинска влада ќе започне национален дијалог согласно договорот од Минск Русија ќе ги признае резултатите од украинските парламентарни избори, изјави ...

Проевропските партии на Јацењук и Порошенко победија на изборите во Украина

Сител - 27.10.2014

Проевропските партии на Јацењук и Порошенко сосема очекувано победија на вонредните паралментрани избори во Украина. Изборите само го потврдија правецот во кој се движи земјата која се сочува со ...

Лавров: Ќе ги признаеме украинските избори, новото раководство да не влече ни кон Западот ни кон Истокот

МКД - 27.10.2014

Рускиот шеф на дипломатијата за агенцијата Тасс кажал дека се надева дека новата украинска влада ќе биде конструктивна и дека ќе работи на ублажување на тензиите во земјата и подобрување на односите ...

Почнаа преговорите за коалициска влада на партиите на Порошенко и Јацењук

МРТ - 27.10.2014

Двете партии што освоија најголем број гласови на украинските избори, блокот на претседателот Порошенко и Народен фронт на премиерот Јацењук ги почнаа преговорите за коалициска влада.

МНР на Русија: Изборите во Врховната рада на Украина се регуларни

Руска реч - 27.10.2014

Вчерашните избори во украинскиот парламент Москва ги оценува како регуларни, изјави заменикот министер за надворешни работи на Русија, Григориј Карасин.

Украина - разговори за нова влада

Р.С.Европа - 27.10.2014

Претседателот на Украина Петро Порошенко и премиерот Арсениј Јатсењук ги почнаа разговорите за формирање коалициска влада, откакао нивните проевропски партии победија на изборите во земјата.

Обама упати честитки за изборите во Украина

+инфо - 27.10.2014

Претседателот на САД, Барак Обама денеска упати честититки до Украинците за „успешно одржаните парламентарни избори“ и воедно ги поздрави милионите гласачи, кои и покрај напнатата ситуација, сепак на ...

Лавров: Русија ќе ги признае резултатите од украинските избори

Сител - 27.10.2014

Русија ќе ги признае резултатите од украинските парламентарни избори, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, изразувајќи надеж дека Киев ќе формира конструктивна влада и ќе работи ...

Обама упати честитки за изборите во Украина

А1 On - 27.10.2014

Претседателот на САД, Барак Обама упати честититки до Украинците за „успешно одржаните парламентарни избори“ и воедно ги поздрави милионите гласачи, кои и покрај напнатата ситуација, сепак на фер и ...

Лавров:Русија ќе ги признае резултатите од изборите во Украина

Локално - 27.10.2014

Русија ќе ги признае резултатите од парламентарните избори во Украина. Ова го соопшти министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров, пренесе РИА Новости.

Москва: Изборите во Украина се шанса за мирот, опасност се националистите

Тера - 27.10.2014

Вонредните парламентарни избори во Украина даваат шанса за мирот во југоисточните рускојазични региони, оцени во понеделникот заменикот на рускиот министер за надворешни работи и истовремено ...

Украина оди кон Запад

Вечер Прес - 27.10.2014

Водечка партија според бројот на гласови е народниот фронт на премиерот Арсениј Јацењук која освои 21,71 процент од гласовите, а Блокот на претседателот Петро Порошенко има 21,62 отсто од гласовите.

Избори Украина: Украинците и официјално се свртија кон Запад

еМагазин - 27.10.2014

Прозападните и националистичките партии издвојуваа убедлива победа на вонредните парламентарни избори што се одржаа во Украина. Во одредени области од земјата, како што е Крим и областа на Донецк ...

Осмата Врховна Рада е избрана

Локално - 27.10.2014

Во Украина се знаат делумните резултати од спроведените во неделата предвремени избори за пратеници во Врховната рада на Украина. Според податоците на водечките партии кои се обновуваат речиси на ...

Во Украина убедливо водат проевропските партии

Денешен - 27.10.2014

Според прелиминарните резултати по 22,63 отсто преброени гласови по вчерашните вонредни парламентарни избори во Украина, убедливо водат проевропските партии, соопшти украинската Централна изборна ...

Москва смета дека парламентарните избори во Украина се можност за мир

Локално - 27.10.2014

Руското министерство за надворешни работи денеска објави дека парламентарните избори во Украина претставуваат шанса за постигнување мир во источните делови на земјата.

Проевропските партии убедливо водат во Украина

Точка - 27.10.2014

Проевропските партии убедливо водат на вчера одржаните вонредни парламентарни избори во Украина. Народниот фронт на премиерот Арсениј Јацењук освои 21,71 проценти од гласовите, а Блокот на ...

Нема сомнеж- Европа победи на изборите во Украина

Локално - 27.10.2014

Прозападните и националистичките партии однесоа убедлива победа на вонредните парламентарни избори што се одржаа вчера во Украина. Изборите ги бојкотираа проруските региони на истокот на земјата, ...

Проевропскиот блок на Порошенко фаворит на изборите

Н.Македонија - 27.10.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко ги повика гласачите да изберат парламент што ќе биде реформаторски, проукраински и проевропски, а не како што изјави тој просоветски Порошенко во обиколка на ...

Лавров: Русија ќе ги признае резултатите од украинските избори

Н.Македонија - 27.10.2014

Русија ќе ги признае резултатите од украинските парламентарни избори, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, изразувајќи надеж дека Киев ќе формира конструктивна влада и ќе работи ...