TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бугарскиот Алфа финансиски холдинг го купува и брокерското друштво Еуроброкер?!

Капитал - 11.01.2008

Преземање Бугарскиот Алфа финансиски холдинг го купува и брокерското друштво Еуроброкер?! Бугарската Алфа финанс холдинг по преземањето на македонската Интернационална приватна банка (ИПБ) ќе го купи и брокерското друштво Еуроброкер, дознава “Капитал” Според неофицијалните информации до ...

Свет вести

Капитал - 11.01.2008

Свет вести Светските банки заеднички ќе го спасуваат финансискиот пазар Здружена акција без преседан Централната банка на САД и неколку други централни банки заедно ќе работат на ублажување на ефектите од кредитна криза со пуштање во оптек на дополнителни 110 милијарди долари Во акцијата без ...

Руските олигарси живеат полуксузно и од американските капиталисти

Капитал - 11.01.2008

Москва-град со најмногу милијардери во светот Руските олигарси живеат полуксузно и од американските капиталисти Некој ќе рече дека Русија е земја на контрасти. Можеби, но се додека не се земе во обѕир, глобализацијата. Според списокот на најбогати луѓе, формиран од списанието Forbes, во Русија има ...

Лукоил се откажува од доларот-ќе продава нафта за рубљи?

Капитал - 11.01.2008

Лукоил се откажува од доларот-ќе продава нафта за рубљи? Лукоил поради ослабената платежна моќ на доларот, ја разгледува можноста за преминување кон рубљата во пресметките на трансакциите со купувачите од странство Можноста за преориентирање кон рубљата како платежно средство се проучува, изјави во ...

Решавањето на проблемот со името ќе го олесни членството во еу

Капитал - 11.01.2008

Интервју со Хавиер Солана, висок претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Решавањето на проблемот со името ќе го олесни членството во еу “Во Македонија се уште има место за прогрес. Потребно е да се зацврстат клучните институции.

Пазарна економија и во здравството

Капитал - 11.01.2008

Здравството под нож Пазарна економија и во здравството Здравството важи за една од најкоруптивните професии, покрај судството и образованието. Сепак, во последните месеци, Македонија бележи прогрес во реформите на оваа област. Крајните резултати се се уште далеку од задоволителни.

Целта ни е да изградиме бизнис -средина со еднакви шанси за успех!

Капитал - 11.01.2008

Мишел Османли, директорка на AmCham, Американската стопанска комора во Македонија Целта ни е да изградиме бизнис -средина со еднакви шанси за успех! “Сакам да нагласам дека не примаме финансии од некое странски асоцијации или влади, бидејќи не сме странски ентитет наметнат во Македонија, туку ...

Европската иднина на Балканот високо на агендата на Љубљана

Капитал - 11.01.2008

Словенија претседава со Европската Унија Европската иднина на Балканот високо на агендата на Љубљана Во првата половина на оваа година со Европската Унија ќе претседава Словенија за што ќе ангажира околу 1500 луѓе кои сочинуваат 10% од нејзината државна управа.

ОВАА ГОДИНА ПОЛЕСНО ДО ВИЗИ

Капитал - 11.01.2008

Визен режим ОВАА ГОДИНА ПОЛЕСНО ДО ВИЗИ Додека граѓаните на Европската Унија се радуваат на проширената Шенген- зона и на можноста без пасоши да патуваат од држава во држава, Македонците се израдувани со Спогодбата за олеснување на визниот режим која стапи на сила со почетокот на годинава, за ...

Владата и Комората пред договор!

Капитал - 11.01.2008

“Капитал” дознава: Владата и Комората пред договор! Бизнисот од Владата ќе побара конкретни мерки за подобра бизнис- клима. Станува збор за 12 мерки зад кои стојат најголемите македонски компании, здружени во Стопанската комора на Македонија, кои учествуваат со над 95% во вкупните ...

ЗА СЕКОГО ПО НЕШТО

Капитал - 11.01.2008

Како Србија ќе ги приватизира јавните компании? ЗА СЕКОГО ПО НЕШТО Одамна една вест од Српската влада не го свртела вниманието на јавноста како што беше најавата на српскиот министер за економија, Младен Динкиќ, дека секој граѓанин на Србија, кој не учествувал во приватизацијата, ќе добие бесплатни ...

Фокусирајте се на профитот, а не на пазарнoто учество

Капитал - 11.01.2008

Експерт за маркетинг од најпрестижната бизнис школа во светот препорачува: Фокусирајте се на профитот, а не на пазарнoто учество Вообичаена практика на многу компании е да се фокусираат врз што е можно поголемо приграбување од пазарниот колач, на штета на своите конкуренти, се разбира.

Американската економија е блиску до рецесија

Капитал - 11.01.2008

Ворен Бафет прогнозира: Американската економија е блиску до рецесија Невработеноста е главната опасност за американската потрошувачка економија, вели Ворен Бафет, американскиот милијардер и еден од најголемите инвеститори во светот Американскиот милијардер и инвеститор Ворен Бафет предупреди на ...

Англиската ElanProperties ќе гради трговски центар во Скопје

Капитал - 11.01.2008

Англиската ElanProperties ќе гради трговски центар во Скопје Министерството за транспорт и врски информираше дека потпишало договор со англиската компанија „ElanProperties”, која дел од групацијата ‘EquestBalcanPropertiesPLC “ за изградба на трговски центар во Скопје.

Очекувај емоции

Капитал - 11.01.2008

Европското фудбалско првенство 2008 Очекувај емоции “Очекувај емоции” е официјалниот слоган на Европското фудбалско првенство ЕФП 2008, според претседателот на континентот на федерацијата УЕФА Мишел Платини треба да обединува се што еден натпревар треба да претставува за многуте ...

НАШИТЕ ЗЕМЈИ ЌЕ ПРОДОЛЖАТ ДА СОРАБОТУВААТ

Капитал - 11.01.2008

Владимир Солоцински, амбасадор на Руската федерација во Македонија НАШИТЕ ЗЕМЈИ ЌЕ ПРОДОЛЖАТ ДА СОРАБОТУВААТ Рускиот амбасадор во Македонија во есклузивното интервју за “Капитал” зборува за економската соработка меѓу двете земји, можност за гасификација на Македонија, проблемите на ...

МБПР бара директно да кредитира фирми

Капитал - 11.01.2008

Реформи во Македонска банка за поддршка на развојот (МБПР) МБПР бара директно да кредитира фирми Македонска банка за поддршка на развојот после долги години “заспаност” конечно е во фаза на реформи. “Капитал” прашува како и кога оваа институција ќе стане ефикасна, вистински ...

Централна и Источна Европа сакаат да станат светски центар за автомобилската индустрија

Капитал - 11.01.2008

Анализа на “Уникредит Груп” Централна и Источна Европа сакаат да станат светски центар за автомобилската индустрија Автомобилската индустрија во земјите од ЦИЕ (Централна и Источна Европа) е извозно ориентирана. Регионот привлекува инвеститори со значајни предности во однос на ...

Без возен ред

Капитал - 11.01.2008

Што правите бре ? Без возен ред Од неодамна Македонските железници се поделени на два сектора: транспорт и инфраструктура- “Колку да не се укине возот”, а возовите се важни- ги спојуваат далечините и оддалечените.

Рускиот цар ја продолжува приказната

Капитал - 11.01.2008

Русија се враќа на голема врата Рускиот цар ја продолжува приказната Од политички аспект изминатата година за Русија беше вонредно значајна и извонредно бурна. Можат да се издвојат три најважни настани за кои може да се каже дека ја исцртаа патеката по која ќе се движи новото раководство на Кремљ ...

Секој Македонец има по 700 евра во банка

Капитал - 11.01.2008

Граѓаните се повеќе се вртат кон штедењето Секој Македонец има по 700 евра во банка Зголемената доверба во домашните банки и повисоките каматни стапки си го прават своето: орочените штедни влогови на населението се зголемуваат, особено денарските.

Глушец

Капитал - 11.01.2008

Сто правите бре?! Глушец Старите луѓе велат: кога некој сонува глушец, тоа е штета. Јас постојано ги сонувам “Окта”, скопските улици и “Топлификација”. Тие во моментов ми причинуваат најголема штета. Тоа порано беа некакви државно-општествени претпријатија, а сега се ...

CEED продолжува со Top Class програмата за млади менаџери

Капитал - 11.01.2008

CEED продолжува со Top Class програмата за млади менаџери Менаџерите ги разменија своите искуства за стратегиите за развој на бизнисот Центарот за развој на претприемачи и менаџери CEED Македонија во склоп на Top Class 2007/2008 програмата ја одржа својата втора обука од програмата за размена на ...

ГОСПОД НА ГОЛЕМА ВРАТА ВЛЕГУВА ВО ПОЛИТИКАТА

Капитал - 11.01.2008

Религии ГОСПОД НА ГОЛЕМА ВРАТА ВЛЕГУВА ВО ПОЛИТИКАТА Секуларизмот е во голема дефанзива во денешниот свет соочен со прерод на религиозноста и нејзиното навлегување на светската политичка сцена Александар Писарев, pisarev@kapital.com.mk Во издание на францускиот Ле Монд, неодамна се појави посебна ...

ПроКредит Банка ја издаде првата корпоративна обврзница

Капитал - 11.01.2008

Нов финансиски инструмент на пазарот ПроКредит Банка ја издаде првата корпоративна обврзница Со оглед на тоа што првата емисија на корпоративни обврзници се покажа како доста успешна, зависно од потребите на банката, планираме ваквата пракса да ја повториме и во иднина.

Либерал што сака рокенрол или верна сенка на Путин

Капитал - 11.01.2008

Профил: Дмитри Медведев, изборот на Путин за следен претседател на Русија Либерал што сака рокенрол или верна сенка на Путин На 10 декември минатата година, рускиот претседател Владимир Путин го откри името на кандидатот што тој ќе го поддржи на претседателските избори во март.

Pepsi го води Индијка, а Coca- Cola ќе ја управува Турчин

Капитал - 11.01.2008

Американските компании се повеќе увезуваат менаџери Pepsi го води Индијка, а Coca- Cola ќе ја управува Турчин Дури 15 лидери на водечки американски компании според списанието Fortune, родени се надвор од САД. Индиецот Викрам Пандит, именуван е минатата недела за претседател на управата на ...

Допрва не очекуваат поскапувања!

Капитал - 11.01.2008

“Капитал” тема: Допрва не очекуваат поскапувања! Минатата година сите бевме шокирани од поскапувањата на храната. И не само тоа. Се поскапи се бензинот, патарините, регистрацијата, сообраќајните казни, киријата, водата, струјата, парното..

Не планираме да купуваме други банки во Македонија

Капитал - 11.01.2008

Матеј Нарат, претседател на Управниот одбор на “НЛБ Тутунска банка” Не планираме да купуваме други банки во Македонија Капацитетот на секторот е многу зацврстен, а подобрени се и институционалните услови под кои работат банките.

За “Бетон” се отвораат источноевропските пазари

Капитал - 11.01.2008

Украински милијардер влегува во скопската градежна компанија За “Бетон” се отвораат источноевропските пазари Главниот акционер во големиот украински конгломерат “Индустриска унија на Донбас”, Сергеј Тарута и еден од најбогатите луѓе во Источна Европа, во вторникот стана член ...

Microsoft се подготвува за „постгејтовска ера”

Капитал - 11.01.2008

Бил Гејтс го напушта светот на компјутерите Microsoft се подготвува за „постгејтовска ера” Бизнисменот што го предводи годишното скалило на најбогати луѓе на светот од 1995 до 2007 година, веќе нема да доаѓа секој ден на работа во Микрософт.

Сакам да го сочувам курсот на Путин

Капитал - 11.01.2008

Интервју со Дмитри Медведев Сакам да го сочувам курсот на Путин Во септември и декември минатата година, непосредно пред да биде назначен за наследник на Путин, Медведев разговараше со новинари од New York Times и BusinessWeek околу политичката и економската ситуација во Русија.

Државните кредити –гол популизам или спас за невработените?

Капитал - 11.01.2008

Ефектите од новата владина програма за самовработување Државните кредити –гол популизам или спас за невработените? Владата одлучи годинава од буџетот да одвои шест милиони евра и на секој невработен кој сака да отвори свој бизнис да му даде кредит од три илјади евра.

Ова е само почеток на информатичката револуција во Македонија!

Капитал - 10.01.2008

Иво Ивановски, министер без ресор за развој на информатичкото општество Ова е само почеток на информатичката револуција во Македонија! “Ако во минатото светските корпорации се бореа за освојување пазари, денес секој човек се бори за себе и со помош на новите технологии освојува континенти без ...

До каде е нашиот капитализам и ние со него!?

Капитал - 10.01.2008

До каде е нашиот капитализам и ние со него!? Ако се земат при очи, уши и памет, изјавите што секојдневно се даваат по телевизии и весници, од разни таканаречени еминентни експерти за економија, бизнис и социо-политички анализи, полека се добива впечаток дека во Македонија, се чини, нема никаква ...

Струмица - македонскиот економски тигар!

Капитал - 10.01.2008

Како бизнисменот-политичар гради успешна економска приказна! Струмица - македонскиот економски тигар! Во последните неколку години Струмица стана една од економски најмоќните општини во Македонија. Бројките говорат сами за себе.

Светот ќе биде уште долго зависен од нафта

Капитал - 10.01.2008

Интервју Дејвид О’Рајли, главен извршен директор на “Шеврон” Светот ќе биде уште долго зависен од нафта Нафтените компании се обвинети (не)праведно за високите цени на нафтата, презирани за нивното профитирање и критикувани за нивната негрижа за заштита на животната средина.

Македонија во НАТО

Капитал - 10.01.2008

Безбедносен чадор Македонија во НАТО За опстанок и прогрес на државата, бројот на пријателите во светот е поважен од бројот на тенковите дома. За мултикултурна, мултиетничка и мултиконфесионална Македонија, членството во НАТО може да придонесе за дефинитивно ставање “ад акта” на едно ...

Сите очекуваат бикот да се врати на Македонската берза

Капитал - 10.01.2008

Што можат инвеститорите да очекуваат од Берзата во 2008.? Сите очекуваат бикот да се врати на Македонската берза Ако се има во предвид дека очекувањата на инвеститорите се тие кои ги движат берзите, речиси со сигурност може да се предвиди дека побарувачката за акции на македонските компании и ...

Македонските менаџери во акција

Капитал - 10.01.2008

Како македонските менаџери носат одлуки? Македонските менаџери во акција Мудриот лидер во своја близина собира луѓе кои се попаметни и поспособни од него, додека оној кому му недостасуваат лидерски способности бара соработници кои се помалку вешти од него, па својот авторитет го гради исклучиво на ...

БАЛКАНСКАТА ФЕДЕРАЦИЈА НА РИГАС

Капитал - 10.01.2008

Старо нови идеи БАЛКАНСКАТА ФЕДЕРАЦИЈА НА РИГАС Во балканските премрежија, било позитивни или негативни, случувањата во една од земјите, според домино ефект секогаш се рефлектирале и на соседите. Еден од творците на идејата за мирен и слободен Балкан е човекот кој многумина не го познаваат или ...

Софистициран аналитичар што ни го открива непознатото

Капитал - 10.01.2008

Благоја Самакоски ги објави своите колумни во две книги Софистициран аналитичар што ни го открива непознатото Благоја Самакоски-бизнисмен, претприемач кој што создава високо-технолошки машини, професор и во слободното време критичар на македонските и светските економско-политички текови, реши да ги ...

Сите очекуваат резултати!

Капитал - 10.01.2008

Сите очекуваат резултати! Да се прават економски прогнози е многу неблагодарна работа. Посебно кога сите прогнози треба да завршат со едно “ама”.За жал македонската економија, по кој знае кој пат изминатава деценија, е доведена во ситуација да трпи штети, од фактори на кои не може да ...

СУПЕР ЏАМБО “ЕРБАС” А 380 СВЕТСКО ЧУДО

Капитал - 10.01.2008

Модерни транспортни средства СУПЕР ЏАМБО “ЕРБАС” А 380 СВЕТСКО ЧУДО Според желбата на нарачувачите во овој авион може да има: супермаркет, коцкарница, неколку бара и ресторани, зависно од класата која ја бара нарачувачот, еднокреветни и двокреветени спални соби, теретана и фитнес- ...

8 совети за да го искористите празничниот дух за вашиот бизнис

Капитал - 10.01.2008

8 совети за да го искористите празничниот дух за вашиот бизнис Новогодишните и божикните празници започнаа и целокупната атмосфера е во знакот на славењето. Прашањето за вас, како сопственик на мал бизнис, е дали да му се приклучите на ова празнично расположение и како да го искористите ...

Тринаесет величествени

Капитал - 10.01.2008

Најмоќните луѓе во светскиот бизнис Тринаесет величествени Оваа избрана чета на бизнис- лидери владееше со светската корпоративна сцена во годината што измина Стив Џобс Претседател и генерален директор, Apple За време на првите две декади од извонредната 30- годишна кариера, основачот на ...

Преговорите најрано може да започнат пролетта 2009 година

Капитал - 10.01.2008

Димитар Мирчев, професор и претседател на Европското движење Преговорите најрано може да започнат пролетта 2009 година Доколку реформите, законодавството и стопанскиот развој се забрзаат во 2008, доколку се покаже поголема политичка одговорност и стабилност, а политичките тензии се релаксираат, во ...

Светот шокиран од скапата нафта

Капитал - 10.01.2008

Светот шокиран од скапата нафта Некои прилично застрашувачки работи се случија годинава, почнувајќи од 100 долари за барел нафта, па до крахот на пазарот за хипотекарни кредити во САД. Од друга страна, продолжи подемот на азиските џинови Кина и Индија, а Русија се враќа на глобалната сцена.

ДО КАПИТАЛИЗАМ ВО ТРИ ФАЗИ

Капитал - 10.01.2008

Проф. д-р Мирољуб Шукаров ДО КАПИТАЛИЗАМ ВО ТРИ ФАЗИ Александар Писарев, pisarev@kapital.com.mk Домашниот капитал треба, и мора да биде магнетна сила која ке го привлекува и странскиот капитал. Досега имавме еден проблем кога е во прашање привлекување на странскиот капитал и странските инвестиции.

Citigroup и Merril Lynch ги загубија своите челници годинава

Капитал - 10.01.2008

Кризата со хипотекарните кредити во САД доведе до “сеча на директори” на Wall Street Citigroup и Merril Lynch ги загубија своите челници годинава Годинава што изминува, меѓу другото, на Wall Street ќе биде запаметена и по оставките на првите луѓе на две големи финансиски корпорации, ...

Жар кон лидерот кој е над сите закони

Капитал - 10.01.2008

Враќањето на латино-американскиот “идиоти” Жар кон лидерот кој е над сите закони Во текот на дваесеттиот век лидерите на популизмот во Јужна Америка му се заканија на марксистичкиот одред, ги обвинуваа странските империјалисти за сите страдања и ветуваа дека ќе ги ослободат своите ...

Апаратчиња што ја одбележаа 2007

Капитал - 10.01.2008

Технологија и забава Апаратчиња што ја одбележаа 2007 Имаме компјутер, имаме лаптоп, имаме мобилен, тука е и еден супер “дигиталец”, па систем за домашно кино...имаме сe што ги прави радосни вљубениците во “хај-тек” играчките.

КАПИТАЛИЗМОТ ВО МАКЕДОНИЈА

Капитал - 10.01.2008

КАПИТАЛИЗМОТ ВО МАКЕДОНИЈА Еве неколку кратки лекции за капитализмот: Традиционален капитализам: имаш две крави, ја продаваш едната и купуваш бик. Стадото се множи и стопанството расте. Ги продаваш кравите и си живееш со добивката како пензионер.