TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Малите партии и „Шарената револуција“ бараат да учествуваат во преговорите

Телма - 12.06.2016

Помалите политички партии и невладини организации бараат да бидат вклучени во преговорите за излез од политичката криза. Коалицијата за промени и правда смета дека ВМРО- ДПМНЕ и ДУИ немаат кредибилитет да зборуваат за реформи, стабилност и фер ...

Заев се исплаши, чадорите на „шарените“ подготвени за на плажа

Република - 12.06.2016

„Ка­ко ќе поз­на­е­те член на вр­ху­шка­та на СДСМ? – По кра­тки­те но­зе, се раз­би­ра! -Ка­ко по нив? –Па на ла­га­та ѝ се кра­тки но­зе­те, а СДСМ еп­тен ја пре­те­ра, За­ев ве­ќе но­си пан­та­ло­ни од вто­ро од­де­ле­ние…“ Ова е са­мо ед­на од ...

Република: Чадорите на „шарените“ подготвени за на плажа

Пулс24 - 12.06.2016

Лани, ефектот на и така петардоидните „бомби“ целосно се загуби со доаѓањето на летото и на одморите, а шарената бурлескна револуција влезе во истиот период. Сосема разбирливо е што Заев и СДСМ ставија во петта брзина и наметнаа рок од само 11 дена ...

На автопат кон Грција транспаренти против Шарената Револуција

Р.С.Европа - 11.06.2016

На автопатот кон Грција денеска се појавија транспаренти против Шарената револуција. На големо платно кое засега не се знае кој го поставил пишува „Пријатен престој во Грција, Шарена револуција”.

Недела на повторувања

Deutsche Welle - 11.06.2016

По целосното повлекување на аболицијата, три работи се вратија како политичко повторување во инаку (за македонските бизарни политички услови) релативно мирната седмица. Пишува Јасна Котеска.

„Шарената револуција“ ќе го чека крајниот рок за исполнување на нивните барања

Алсат-М - 11.06.2016

Шарфената револуција ќе чека - ако за седум дека власта не ги исполни барањата тогаш ќе размисли дали ќе преземеа радикални мерки по 18-ти јуни. Од движењето велат дека досегашните протести дале резултат – како што е целосното повлекување на ...

Интервју со „Шарените“: Симболите на режимот ги претворивме во симболи на будење на граѓаните

Либертас - 11.06.2016

Никола Груевски е соочен со една закана со која не знае да се справи. Соочен е со еден авангарден глас на граѓаните кој најискрено кажано е кул и фраерски, велат во интервју за Стандард.мк ., момците и девојките од „Шарената револуција“.

Недела на повторувања

Либертас - 11.06.2016

По целосното повлекување на аболицијата, три работи се вратија како политичко повторување во инаку (за македонските бизарни политички услови) релативно мирната седмица. За почеток една постара анегдота од комунистичките времиња за југословенски ...

Шарениот асфалт пред Собрание експресно исчистен

Фокус - 11.06.2016

Веднаш по завршувањето на вчерашниот протест на кој целиот асфалт пред Собранието беше исфарбан во боите на Шарената револуција, градските власти брзо излегоа на терен и ја измија улицата.

Контра-герила: „Пријатен престој во Грција, Шарена револуција!“

Фокус - 11.06.2016

На автопатот кон Грција денеска се појавија транспаренти против Шарената револуција. „Пријатен престој во Грција, Шарена револуција” пишува на големи платна, за кои се уште не се знае кој ги постави.

ФОТО:  По насилните протести, „шарените“ ќе одмораат во Грција

Курир - 11.06.2016

„Револуционерите“ кои во последните два месеци протестираат и прават хаос во Скопје, уништуваат културни и национални одбележја и напаѓаат граѓани и припадници на полицијата, викендов ќе одмораат на плажите во Грција.

Недела на повторувања

Репортер - 11.06.2016

По целосното повлекување на аболицијата, три работи се вратија како политичко повторување во инаку (за македонските бизарни политички услови) релативно мирната седмица. За почеток една постара анегдота од комунистичките времиња за југословенски ...

Интервју со „Шарените“: Симболите на режимот ги претворивме во симболи на будење на граѓаните

Репортер - 11.06.2016

Никола Груевски е соочен со една закана со која не знае да се справи. Соочен е со еден авангарден глас на граѓаните кој најискрено кажано е кул и фраерски, велат во интервју за Стандард.мк . , момците и девојките од „Шарената револуција“.

ФОТО: По насилните протести, „шарените“ ќе одмораат во Грција

Press24 - 11.06.2016

„Револуционерите“ кои во последните два месеци протестираат и прават хаос во Скопје, уништуваат културни и национални одбележја и напаѓаат граѓани и припадници на полицијата, викендов ќе одмораат на плажите во Грција, пренесува Курир.мк На автопатот ...

Поставени транспаренти на автопат „Пријатен престој во Грција, Шарена револуција!“

ТВ21 - 11.06.2016

На автопатот кој води кон Грција беа поставени транспаренти со порака„Пријатен престој во Грција, Шарена револуција“. Се уште не се знае кој ги поставил ...

ФОТО: Се чистеше улицата пред Собрание која беше целосно офарбана

Скопје инфо - 11.06.2016

Демонстрантите од Шарената револуција вчеравечер ја обоија улицата пред Собранието на Република Македонија. Градските служби по завршувањето на протестот излегоа на терен и ја измија и исчистија улицата која претходно беше целосно офарбана од ...

„Шарената револуција“: Граѓаните знаат дека Груевски не може да спроведува реформи

Стандард - 11.06.2016

„Шарената револуција“ направи уште една герила акција, овој пат во градскиот парк на манифестацијата насловена „Skopje street festival“ и испрати уште едно предупредување до власта дека истекува рокот за исполнување на нејзините барања.

Се чистеше улицата пред Собрание која беше целосно офарбана

Exclusive.mk - 11.06.2016

Демонстрантите од Шарената револуција вчеравечер ја обоија улицата пред Собранието на Република Македонија. Градските служби по завршувањето на протестот излегоа на терен и ја измија и исчистија улицата која претходно беше целосно офарбана од ...

Шарената револуција потсетува: Уште осум дена до истекување на рокот

24 Вести - 10.06.2016

Осум дена – уште толку остануваат до дамуот кој Шарената револуција го постави како краен рок за исполнување на преостанатите барања. На денешниот протест, пред Собрание, демонстрантите истурија боја низ целата улица и во средината, во ширина на две ...

Громогласен аплауз од Шарената револуција за Дарко Марковиќ

Нова ТВ - 10.06.2016

Демонстрантите од Шарената револуција вечерва на протестот пред Собранието го започнаа со громогласен аплауз за легендарниот карикатурист Дарко Марковиќ, кој почина вчера. Како еден од декорите на денешниот протест беа карикатурите на популарниот ...

„Доста е Никола“ му порача Шарената револуција од Велес

+инфо - 10.06.2016

Следниот протест на Шарената револуција во Велес е закажан за во понеделник од истото место и во исто време. Дваесет и петти ден Шарената револуција маршира низ улиците на Велес. Пред велешани вечерва храбро и одважно говореа две жени , мајки и ...

ГАЛЕРИЈА: Протест на #ШаренаРеволуција вечерва во Прилеп

Либертас - 10.06.2016

Ви пренесуваме фотографии од вечерашниот протест на #ШаренаРеволуција во Прилеп. Фото – ...

ВИДЕО: Шарената револуција повторно го обои Собранието

Либертас - 10.06.2016

И вечерва работеше чаталот на Шарената револуција. Откако целосно ја офарбаа улицата пред Собранието , шарените го фарбаа и Собранието. Видео – ...

ГАЛЕРИЈА: #ШаренaРеволуција ја бои улицата пред Собранието

Либертас - 10.06.2016

Демонстрантите од Шарената револуција стигнаа пред Собранието на Република Македонија, каде во моментов спроведуваат акција и ја бојат улицата. Фото – Либертас/Твитер, видео – ...

(ВИДЕО) Офарбана цела улицата пред Собранието

А1 On - 10.06.2016

Демонстрантите од Шарената Револуција ја офарбаа улицата пред Собранието. Уште осум дена, до 18 овој месец, им порачаа граѓаните од Шарената револуција и порачаа на власта до кога треба Уставниот суд да се произнесе за нивните ...

ФОТО: Вечерва се мие улицата пред Собрание која беше целосно офарбана од #ШаренаРеволуција

Либертас - 10.06.2016

На Твитер е објавена фотографија од улицата пред Собрание која вечерва градските служби се обидуваат да ја измијата и исчистат, откако претходно беше целосно офарбана од #ШаренаРеволуција на денешниот протест.

Шарена револуција и во Нов Зеланд (ФОТО)

+инфо - 10.06.2016

Шарени и весели, насмеани, стари и млади во еден глас и во Окланд скандираа „Нема правда, нема мир“ и „Оставка, оставка“. Минатата сабота напладне на Лонг Беј, регионалниот парк во Оукланд се собраа Македонци кои живеат во Нов Зеланд да изразат ...

(ФОТО) „Ја мирисаме правдата, ќе направиме се за да ја гарантираме“

Фокус - 10.06.2016

Шарените револуционери денеска преку боење на целата улица пред Собранието ја потсетија власта дека има уште осум дена за исполнување на барањата кои ги поставија. Шарената револуција на својата фејсбук страница објави фотографија од улицата после ...

Јајоска: Шарената револуција го урна ѕидот, сите сме едно!

+инфо - 10.06.2016

Шарената револуција придонесе сите да бидеме блиски, да бидеме едно големо семејство. Овие денови, гледаме како преку прашањата за екстерно тестирање режимот се обидува да ги плаши младите, да не бидат бунтовни и формата ПРОТЕСТ ја карактеризираат ...

[Видео] Шарената револуција одбројува: Уште 8 дена од ултиматумот

Радио МОФ - 10.06.2016

Боите на Шарената револуција го обоија просторот меѓу Собранието и Триумфалната порта, оставајќи круг во средина со бројката 8, како потсетување дека остануваат уште осум дена до исполнување на ултимативните барања на демонстрантите.

Велешани се со Шарената револуција (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 10.06.2016

Демонстрантите се движеа по улицата Благој Ѓорев, покрај кафе баровите во Велес. Извикуваа „Апаши“, „Вратете ги парите“, „Чади баба оставка“... Граѓаните и граѓанките на Велес дваесет и и петти ден протестираат во боите на Шарената револуција.

Шарената револуција остави осмица пред собрание, активиран и чаталот за фасадата

Сакам да кажам - 10.06.2016

Откако го посипаа со боја асфалтот пред Собранието, шарените револуционери навалија на шарање на фасадата. Со чаталот фрлаа балони со боја која им остана од боењето на улицата. Активистите на Шарената револуција речиси еден час го боеја асфалтот ...

Шарената револуција истури рекордно количество боја на асфалтот пред собрание

Сакам да кажам - 10.06.2016

Шарените револуционери ја почнаа вечерашната мисија за боење. Го шараат асфалтот пред Собранито. Истурено е рекордно количество боја. Со ваљаци демонстрантите ја разнесуваат за да се покрие целата улица.

„Доста е Никола“ му порача Шарената револуција од Велес

Дума - 10.06.2016

Дваесет и петти ден Шарената револуција маршира низ улиците на Велес. Пред велешани вечерва храбро и одважно говореа две жени , мајки и баби, кои ги потсетија зошто се на улиците низ државата.

Дојде викенд, „шарените“ тргнаа за Халкидики

Курир - 10.06.2016

„Шарената револуција“ ќе одмора за викендов. Транспаренти со порака „Пријатен престој во Грција, Шарена револуција“ беа поставени денес низ автопатот кој води до граничниот премин кон нашиот јужен сосед.

„Шарените“ тргнаа за Халкидики на одмор - Транспарентите со порака „Пријатен престој во Грција

Press24 - 10.06.2016

„Шарената револуција“ ќе одмора за викендов. Транспаренти со порака „Пријатен престој во Грција, Шарена револуција“ беа поставени денес низ автопатот кој води до граничниот премин кон нашиот јужен сосед.

ГАЛЕРИЈА: Протест на #ШаренаРеволуција вечерва во Прилеп

Репортер - 10.06.2016

Ви пренесуваме фотографии од вечерашниот протест на #ШаренаРеволуција во Прилеп. Фото – ...

ГАЛЕРИЈА: #ШаренaРеволуција ја бои улицата пред Собранието

Репортер - 10.06.2016

монстрантите од Шарената револуција стигнаа пред Собранието на Република Македонија, каде во моментов спроведуваат акција и ја бојат улицата. #ШаренаРеволуција ја шара улицата пред Собранието #протестирам pic.twitter.com/tkRzK1ynVS — META.mk ...

(ВИДЕО) Офарбана цела улицата пред Собранието

Репортер - 10.06.2016

Демонстрантите од Шарената Револуција ја офарбаа улицата пред Собранието. Уште осум дена, до 18 овој месец, им порачаа граѓаните од Шарената револуција и порачаа на власта до кога треба Уставниот суд да се произнесе за нивните ...

(ФОТО) Вечерва се мие улицата пред Собрание

Репортер - 10.06.2016

Твитер е објавена фотографија од улицата пред Собрание која вечерва градските служби се обидуваат да ја измијата и исчистат, откако претходно беше целосно офарбана од #ШаренаРеволуција на денешниот протест.

(ФОТО) Целосно ишарана улицата пред Собрание

Репортер - 10.06.2016

Демонстрантите од Шарената Револуција истураат боја на улицата пред ...

Целосно ишарана улицата пред Собрание

ТВ21 - 10.06.2016

Членовите на „Шарената револуција“ денеска преку боење на целата улица пред Собранието ја потсетија власта дека има уште осум дена за исполнување на барањата кои ги ...

(ВИДЕО) И вечерва Шарените го бомбардираа Собранието

Репортер - 10.06.2016

Вечерва работеше чаталот на Шарената револуција. Откако целосно ја офарбаа улицата пред Собранието , шарените го фарбаа и Собранието. #ШаренаРеволуција го обои Собранието на денешниот протест посветен на стрип-јунакот Пецко ...

„Шарената револуција“ повторно маршираше низ Куманово (галерија)

Кумановски м. - 10.06.2016

Во организација на граѓанското движење „Протестирам“ голем број граѓани на Општина Куманово и подржувачи на опозициските партии и нивните претставници вчера повторно маршираа низ улиците во градот.

ФОТО:Демонстрантите ја бојат улицата пред Собранието

Фактор - 10.06.2016

Демонстрантите од „Шарена револуција“ попладнево ја бојат улицата пред Собранието. Го повикуваат градоначалникот на град Скопје, Коце Трајановски да дојде да го исчисти, како што правеше пред некој ден на плоштадот.

Интервју со „Шарените“: Симболите на режимот ги претворивме во симболи на будење на граѓаните

Стандард - 10.06.2016

Никола Груевски е соочен со една закана со која не знае да се справи. Соочен е со еден авангарден глас на граѓаните кој најискрено кажано е кул и фраерски, велат во интервју за Стандард.мк., момците и девојките од „Шарената револуција“.

ФОТО: На шарените револуционери им беше посакан пријатен престој во Халкидики

Пулс24 - 10.06.2016

„Шарената револуција“ ќе одмора за викендов. Транспаренти со порака „Пријатен престој во Грција, Шарена револуција“ беа поставени денес низ автопатот кој води до граничниот премин кон нашиот јужен сосед.

Европските активисти со поддршка за Протестирам и Шарената револуција

Нова ТВ - 09.06.2016

Во двеминутното видео, тие изразуваат поддршка за борбата за правда и слобода, а против корупцијата и авторитарниот режим Активисти од Балканот и Европа упатија порака со поддршка за платформата Протестирам и Шарената револуција.

Шарена Револуција: Протести вечерва во шест градови низ Македонија

Нова ТВ - 09.06.2016

Демонстрантите на Шарената револуција денеска ќе протестираат во Струмица, Куманово, Гостивар, Ресен, Свети Николе и Битола. Протестите во Струмица, Куманово, Гостивар, Ресен и Свети Николе ќе започнат во 19 часот, додека во Битола во 18:30.

Протести во Прилеп

24 Вести - 09.06.2016

Казна од 2400 евра во денарска противвредност, треба да плати граѓанскиот активист, Жаре Стеваноски, еден од најистакнатите борци на Шарената револуција, за направен сообраќен прекршок, како учесник во протестите во Прилеп.

Кражба во Шарената џамија во Тетово

Утрински - 09.06.2016

Девет илјади денари одзеле засега непознати сторители од дрвена кутија поставена на ѕидот пред влезот на Шарената џамија во Тетово, информираше денеска портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифоски.

Пред полицијата во Прилеп група граѓани со поддршка на адвокатот Стеваноски

МКД - 09.06.2016

На информативен разговор денеска повторно беше повикан еден од истакнатите учесници во Шарената револуција, адвокатот Жаркo Стеваноски. Во знак на поддршка, стотина учесници од Шарената револуција се собраа на мирен протест пред полициската станица ...

Кражба во Шарената џамија во Тетово

Вест - 09.06.2016

Девет илјади денари одзеле засега непознати сторители од дрвена кутија поставена на ѕидот пред влезот на Шарената џамија во Тетово, информираше денеска портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифоски.

Шарена револуција‬ / ‎Протестирам‬ ги осудува сите форми на насилство

Окно - 09.06.2016

Драги соборки и соборци, ‪ #‎ШаренаРеволуција‬ / ‪#‎Протестирам‬ ги осудува сите форми на насилство кон граѓаните без разлика од кого се тие иницирани. Во времиња кога нашата држава тоне во автократија, ние мора да останеме присебни и обединети во ...

Кражба во Шарената џамија во Тетово

Либертас - 09.06.2016

Девет илјади денари одзеле засега непознати сторители од дрвена кутија поставена на ѕидот пред влезот на Шарената џамија во Тетово, информираше денеска портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифоски.

ГАЛЕРИЈА: Протест на Шарената револуција во Свети Николе

Либертас - 09.06.2016

Вечерва се одржа уште еден протест на Шарената револуција во Свети ...

[Видео] Активисти од регионот и Европа со поддршка за Шарената револуција

Радио МОФ - 09.06.2016

Во двеминутно видео, активисти од Балканот и Европа упатија порака со поддршка за неформалното движење Протестирам и Шарената револуција. „Ве поддржуваме кога протестирате против корупцијата и авторитарниот режим.

ВИДЕО: Казна од 2.400 евра за адвокатот Жаре Стеваноски, еден од најистакнатите демонстранти во Прилеп

Либертас - 09.06.2016

Казна од 2.400 евра во денарска противвредност, треба да плати граѓанскиот активист, Жаре Стеваноски, еден од најистакнатите борци на Шарената револуција, за направен сообраќен прекршок, како учесник во протестите во Прилеп, пренесе 24 Вести .

(ВИДЕО) Демијан Хаџи-Ангелковски во „10 Минути“: Или исполнети барања, или народот ќе преземе акција

Либертас - 09.06.2016

Доколку не се исполнат двете клучни барања на демонстрантите од „Шарената револуција“, народот ќе ја преземе демократијата во свои раце, рече Демијан Хаџи Ангелковски еден на активистите на Шарената револуција во „10 минути“ на ТВ21 .

Какви преговори?!

Либертас - 09.06.2016

Однапред се извинувам што сите четворица ве ставам во ист кош, ама од аспект на најавените преговори (повторувам – ПРЕГОВОРИ) за надминување на кризата, морам да ви се обратам на сите заедно.

Европските активисти даваат поддршка за Шарената револуција ВИДЕО

+инфо - 09.06.2016

„Ве поддржуваме кога се борите за правда, еднаквост и слобода и кога ги штитите европските перспективи на Македонија!“, се вели во видео пораката. Активисти од Балканот и Европа упатија порака со поддршка за платформата Протестирам и Шарената ...

(ВИДЕО) Активисти од регионот и Европа со поддршка за Шарената револуција

Либертас - 09.06.2016

Активисти од регионот и Европа со поддршка за Шарената ...

(ВИДЕО) Жаре Стеваноски по распитот во полиција: Полициските службеници не знаеја да дадат образложение

Либертас - 09.06.2016

Изјава за медиуми распитот на активистот Жаре Стеваноски во полициската станица ...

Денес протестираме во Струмица, Куманово, Гостивар, Ресен, Свети Николе и Битола!

Либертас - 09.06.2016

Демонстрантите на Шарената револуција денеска ќе протестираат во Струмица, Куманово, Гостивар, Ресен, Свети Николе и ...

ГАЛЕРИЈА: Масовен протест на Шарената револуција во Битола

Либертас - 09.06.2016

Вечерва битолчани повторно излегоа на уште еден протест на Шарената револуција. Фото – ...

Европски активисти ја поддржаа Шарената револуција

Фокус - 09.06.2016

Граѓански активисти од Балканот и од цела Европа изразија поддршка за Шарената револуција, односно поддржуваат, како што велат, протести против криминалот и корупцијата и борба за правда, еднаквост и ...

ГАЛЕРИЈА: Протест на дожд на Шарената револуција во Гостивар

Либертас - 09.06.2016

Вечерва Гостивар излезе на протест на на Шарената револуција. Дождот не ги спречи демонстрантите и тие со чадори го изодеа протестниот ...

Шарената револуција со протест му даде поддршка за прилепскиот адвокат Жаре ГАЛЕРИЈА

+инфо - 09.06.2016

На информативен разговор денеска повторно беше повикан еден од истакнатите учесниците во Шарената револуција, адвокатот Жаре Стеваноски. На информативен разговор денеска повторно беше повикан еден од истакнатите учесниците во Шарената револуција, ...

ГАЛЕРИЈА: Вечерва 14-ти протест на Шарената револуција во Куманово

Либертас - 09.06.2016

Вечерва во Куманово се одржа четиринаесетиот по ред протест на Шарената револуција , на кој граѓаните во голем број го искажаа својот револт со марш по улиците во центарот на ...

Поддршка за Жаре Ставаноски пред полициската станица во Прилеп

А1 On - 09.06.2016

Стотина учесници на Шарената револуција се собраа пред полициската станица во Прилеп, како поддршка за адвокатот Жаре Ставаноски кој е повикан на информативен разговор. Стевановски изминатиот период е еден од најактивните учесници на протестите во ...

Полицискиот притисок не запира: На распит активист на „Протестирам“ од Прилеп ВИДЕО

+инфо - 09.06.2016

Жаре Стеваноски вели дека полициските службеници не знаеле да му објаснат зошто е повикан на разговоро Активист на „Протестирам“ од Прилеп бил повикан на распит во полициската станица поради учество на протест.

ВИДЕО: Демонстрантите на Шарената револуција ја отворија полициската ограда за да помине Брзата помош

Либертас - 09.06.2016

На Твитер се споделува видео направено од големиот протест на Шарената револуција во понеделникот кога полицијата целосно ги имаше затворено приодите кон седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, кон Собранието и кон Владата.

Полицискиот притисок не запира: 2.400 евра казна за активист на „Протестирам“ ВИДЕО

+инфо - 09.06.2016

Жаре Стеваноски вели дека полициските службеници не знаеле да му објаснат зошто е повикан на разговорот. Активист на „Протестирам“ од Прилеп бил повикан на распит во полициска станица. Адвокатот Жаре Стеваноски вели дека полициските службеници не ...

Владе, најтешко е да играш претстава пред Катица

Сакам да кажам - 09.06.2016

Шарената револуција за време на вечерашните протести повторно ја обои зградата на битолското обвинителство. Во последно време овој објект е најчеста мета за боење на шарените револуционери откако полицијата поднесе 26 кривични пријави против ...

2 400 евра казна за демонстрант на Шарената револуција

Фокус - 09.06.2016

Активистот Жаре Стеваноски, еден од најистакнатите борци на Шарената револуција во Прилеп е казнет со 2 400 евра за направен сообраќаен прекршок за време на протестите, јави „ 24 Вести “. Тој беше на распит во полиција по втор пат за време од две ...

Герила во Скопје, половина Македонија на протести ГАЛЕРИЈА

+инфо - 09.06.2016

Гостивар, Свети Николе, Битола, Ресен, Куманово и Струмица. Во овие градови вечерва се протестираше, додека во Скопје почна одбројувањето. Гостивар, Свети Николе, Битола, Ресен, Куманово и Струмица.

Ограбена Шарена џамија во Тетово

Канал5 - 09.06.2016

Околу девет илјади денари одзеле засега непознати сторители од дрвена кутија поставена на ѕидот пред влезот на Шарената џамија во Тетово. Случајот во полиција го пријавил 49 годишен тетовец инаку претседател на Одборот на Шарената Џамија.

Кражба во Шарената џамија во Тетово

Канал5 - 09.06.2016

Девет илјади денари одзеле засега непознати сторители од дрвена кутија поставена на ѕидот пред влезот на Шарената џамија во Тетово, информираше денеска портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифоски.

Шарена револуција: Ве повикуваме да им одолеете на провокациите и да ги изолирате провокаторите

Локално - 09.06.2016

Фејсбук статус на страницата „Шарена револуција“: Драги соборки и соборци, ‪#‎ШаренаРеволуција‬ / ‪#‎Протестирам‬ ги осудува сите форми на насилство кон граѓаните без разлика од кого се тие иницирани.

(ГАЛЕРИЈА) Протест на Шарената револуција во Свети Николе

Локално - 09.06.2016

Вечерва се одржа уште еден протест на Шарената револуција во Свети ...

Кражба во Шарената џамија во Тетово

Локално - 09.06.2016

Девет илјади денари одзеле засега непознати сторители од дрвена кутија поставена на ѕидот пред влезот на Шарената џамија во Тетово, информираше денеска портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифоски.

(ГАЛЕРИЈА) Масовен протест на Шарената револуција во Битола

Локално - 09.06.2016

Вечерва битолчани повторно излегоа на уште еден протест на Шарената револуција. Фото – ...

(ВИДЕО) Трајчевски: Сакаме иднина тука, нашиот мотив е Македонија!

Локално - 09.06.2016

Во прилог е линк до видео, фотографија и интегрален дел, од обраќањето на Игор Трајчевски, член на Извршниот одбор на СДММ, на вчерашниот протест во Тетото, во рамки на Шарената револуција.

(ВИДЕО) Жаре Стеваноски по распитот во полиција: Полициските службеници не знаеја да дадат образложение

Локално - 09.06.2016

Изјава за медиуми распитот на активистот Жаре Стеваноски во полициската станица ...

Денес протести во Струмица, Куманово, Гостивар, Ресен, Свети Николе и Битола!

Локално - 09.06.2016

Демонстрантите на Шарената револуција денеска ќе протестираат во Струмица, Куманово, Гостивар, Ресен, Свети Николе и ...

(ГАЛЕРИЈА) Протест на дожд на Шарената револуција во Гостивар

Локално - 09.06.2016

Вечерва Гостивар излезе на протест на на Шарената револуција. Дождот не ги спречи демонстрантите и тие со чадори го изодеа протестниот ...

(ГАЛЕРИЈА) Вечерва 14-ти протест на Шарената револуција во Куманово

Локално - 09.06.2016

Вечерва во Куманово се одржа четиринаесетиот по ред протест на Шарената револуција , на кој граѓаните во голем број го искажаа својот револт со марш по улиците во центарот на ...

Украдени 9.000 денари од Шарената џамија во Тетово

Дневник - 09.06.2016

Kрадци однеле околу 9.000 денари од дрвена кутија поставена на ѕидот пред влезот на Шарената џамија во Тетово, информира вчера портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски. Случајот во полиција го пријавил претседателот на Одборот на Шарената џамија ...

Кражба во Шарената џамија во Тетово

Репортер - 09.06.2016

Девет илјади денари одзеле засега непознати сторители од дрвена кутија поставена на ѕидот пред влезот на Шарената џамија во Тетово, информираше денеска портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифоски.

Крадци украле 20.000 денари од Шарената џамија

Стандард - 09.06.2016

­ Девет илјади денари одзеле засега непознати сторители од дрвена кутија поставена на ѕидот пред влезот на Шарената џамија во Тетово, информираше денеска портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифоски.

(ФОТО) Шарената револуција на масовни протести во Свети Николе

Репортер - 09.06.2016

Вечерва се одржа уште еден протест на Шарената револуција во Свети ...

(ВИДЕО) Казна од 2.400 евра за адвокатот Жаре Стеваноски, еден од најистакнатите демонстранти во Прилеп

Репортер - 09.06.2016

Казна од 2.400 евра во денарска противвредност, треба да плати граѓанскиот активист, Жаре Стеваноски, еден од најистакнатите борци на Шарената револуција, за направен сообраќен прекршок, како учесник во протестите во Прилеп, пренесе 24 Вести .

(ВИДЕО) Жаре Стеваноски по распитот во полиција: Полициските службеници не знаеја да дадат образложение

Репортер - 09.06.2016

Изјава за медиуми распитот на активистот Жаре Стеваноски во полициската станица ...

Масовен протест на Шарената револуција во Битола

Бриф - 09.06.2016

Вечерва битолчани повторно излегоа на уште еден протест на Шарената ...

(ВИДЕО) Демијан Хаџи-Ангелковски во „10 Минути“: Или исполнети барања, или народот ќе преземе акција

Репортер - 09.06.2016

Доколку не се исполнат двете клучни барања на демонстрантите од „Шарената револуција“, народот ќе ја преземе демократијата во свои раце, рече Демијан Хаџи Ангелковски еден на активистите на Шарената револуција во „10 минути“ на ТВ21 .

(ФОТО) Дождот не ги спречи гостиварчани денеска масовно да ги исполнат улиците

Репортер - 09.06.2016

Вечерва Гостивар излезе на протест на на Шарената револуција. Дождот не ги спречи демонстрантите и тие со чадори го изодеа протестниот ...

„Шарената револуција“ со протест му даде поддршка за прилепскиот адвокат Жаре

Стандард - 09.06.2016

На информативен разговор денеска повторно беше повикан еден од истакнатите учесниците во „Шарената револуција“, адвокатот Жаре Стеваноски. Како поддршка, стотина учесници од Шарената револуција се собраа и на мирен протест пред полициската станица ...

(ФОТО) Шарените вечерва масовно го наполнија и Куманово

Репортер - 09.06.2016

Вечерва во Куманово се одржа четиринаесетиот по ред протест на Шарената револуција , на кој граѓаните во голем број го искажаа својот револт со марш по улиците во центарот на ...

Какви преговори?!

Репортер - 09.06.2016

Однапред се извинувам што сите четворица ве ставам во ист кош, ама од аспект на најавените преговори (повторувам – ПРЕГОВОРИ) за надминување на кризата, морам да ви се обратам на сите заедно.

(ВИДЕО) Активисти од регионот и Европа со поддршка за Шарената револуција

Репортер - 09.06.2016

Активисти од регионот и Европа со поддршка за Шарената ...

(ФОТО) Битолчани на масовен протест против режимот

Репортер - 09.06.2016

Вечерва битолчани повторно излегоа на уште еден протест на Шарената револуција. Фото – ...

Група граѓани со поддршка на адвокатот Жарко Стеваноски пред полициската станица во Прилеп

10без10 - 09.06.2016

На информативен разговор денеска повторно беше повикан еден од истакнатите учесниците во Шарената револуција, адвокатот Жарko Стеваноски. Како поддршка, стотина учесници од Шарената револуција се собраа и на мирен протест пред полициската станица во ...

Поддршка за Жаре Ставаноски пред полициската станица во Прилеп

Репортер - 09.06.2016

Стотина учесници на Шарената револуција се собраа пред полициската станица во Прилеп, како поддршка за адвокатот Жаре Ставаноски кој е повикан на информативен разговор. Стевановски изминатиот период е еден од најактивните учесници на протестите во ...

(ВИДЕО) Демонстрантите ја тргнаа полициската ограда за да помине Брзата помош

Репортер - 09.06.2016

Твитер се споделува видео направено од големиот протест на Шарената револуција во понеделникот кога полицијата целосно ги имаше затворено приодите кон седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, кон Собранието и кон Владата.

„Владе, најтешко е да играш претстава пред Катица Јанева“ – Битола на нозе

Репортер - 09.06.2016

Шарената револуција за време на вечерашните протести повторно ја обои зградата на битолското обвинителство. Во последно време овој објект е најчеста мета за боење на шарените револуционери откако полицијата поднесе 26 кривични пријави против ...

Казна од 2 400 евра за демонстрант на „Шарената револуција“

ТВ21 - 09.06.2016

Демонстрантот на Шарената Револуција,Жаре Стеваноски, во Прилеп е казнет со 2 400 евра за направен сообраќаен прекршок за време на протестите, јави „ 24 Вести “. Тој беше на распит во полиција по втор пат за време од две недели, а паричната казна ...

Протести во Прилеп: Демонстранти го поддржаа активистот Стевановски

Стандард - 09.06.2016

Казна од 2.400 евра во денарска противвредност, треба да плати граѓанскиот активист, Жаре Стеваноски, еден од најистакнатите демонстранти на Шарената револуција, за направен сообраќен прекршок, како учесник во протестите во Прилеп.

Поддршка за „Шарената револуција“ од Балканот

ТВ21 - 09.06.2016

Активисти од цел Балкан со поддршка за „Шарената револуција“. Граѓани од Босна и Херцеговина, Бугарија, Србија, Албанија, Хрватска и иселеници се придружуваат, како што велат, во борбата за демократија и да и се покаже на власта дека таа е тука за ...

„Шарената револуција“ вечерва повторно во Куманово

Кумановски м. - 09.06.2016

По една недела пауза вечерва со почеток во 19 часот пред зградата на Основниот суд ќе започне уште еден протестен марш во организација на граѓанското движење „Протестирам“. На протестот првин ќе се обрати Дамјан Манчевски од извршниот одбор на СДСМ, ...

Кражба во Шарената џамија во Тетово

Мета - 09.06.2016

Непознати сторители извршиле кражба на парични средства во Шарена џамија во Тетово, утринава околу 3.45 часот. Откако насилно ја отвориле дрвената кутија за доброволни прилози од верниците, поставена на sидот пред влезот на џамијата, одзеле околу ...

Активист на „Шарената револуција“ од Прилеп казнет со 2.400 евра

Мета - 09.06.2016

Граѓанскиот активист Жаре Стеваноски е казнет со 2.400 евра за направен сообраќен прекршок како учесник во протестите на „Шарената револуција“во Прилеп, јавува телевизијата „24 вести“. Демонстрантите на „Шарената револуција“ со полициски кордон биле ...

„Шарената револуција“ денеска ќе протестира во шест градови

Мета - 09.06.2016

Поддржувачите на „Шарената револуција“ денеска ќе протестираат во шест градови. Во 19 часот ќе се протестира во Струмица, Куманово, Гостивар, Ресен и Свети Николе, а во Битола во 18.30 часот.

Демијан Хаџи Ангелковски во „10 Минути“: Или исполнети барања, или народот ќе преземе акција

ТВ21 - 09.06.2016

Доколку не се исполнат двете клучни барања на демонстрантите од „Шарената револуција“, народот ќе ја преземе демократијата во свои раце, рече Демијан Хаџи Ангелковски еден на активистите на Шарената револуција во 10 минути.

Кражба во Шарената џамија во Тетово

Сител - 09.06.2016

Девет илјади денари одзеле засега непознати сторители од дрвена кутија поставена на ѕидот пред влезот на Шарената џамија во Тетово, информираше денеска портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифоски.

Прилеп: Поддршка на “шарениот” адвокат Стеваноски

Нова ТВ - 08.06.2016

Шарените револуционери од “Прилеп протестира“, повикуваат на протест за поддршка на “шарениот”адвокат Жарко Стеваноски, кој е повикан утре (четврток 09.06.2016) во 10.30 часот на информативен разговор во полициската станица Прилеп.

„Шарената револуција“ повторно со протест пред Основниот суд во Тетово

24 Вести - 08.06.2016

Основниот суд во Тетово повторно беше збирно место за граѓаните кои се дел од таканаречената „Шарената револуција“. Синоќа, протестот започна во 19 часот и 30 минути. Присутните велат дека протестираат за промени – повлекување на аболицијата на ...

Притисоци врз демонстрантите

24 Вести - 08.06.2016

Притисоците врз демонстрантите од Шарената револуција се засилуваат. Власта го стега обрачот со сите механизми кои ги има на располагање, меѓутоа тоа нема да ги спречи да продолжат со своите барања – децидни се активистите.

Анкета на “Шарената револуција”

Телма - 08.06.2016

Повлекување на одлуката за аболиција ,оставка на Претседателот Иванов, овозможување непречена работа на СЈО и итна оставка и преземање на политичка и правна одговорност на владата за неуставно, неетичко и корумпирано владеење се приоритетните барања ...

Шарена револуција: Ги осудуваме сите форми на насилство, без разлика од кого се иницирани

МКД - 08.06.2016

#Шарена револуција/#Протестирам ги осудува сите форми на насилство кон граѓаните без разлика од кого се тие иницирани. Во времиња кога нашата држава тоне во автократија, ние мора да останеме присебни и обединети во борбата против оние кои сакаат да ...

„Шарената револуција“ протестираше во Штип, Струмица и во Тетово

МКД - 08.06.2016

Неколку десетици граѓани со блокада на главните сообраќајници во центарот на Штип го почнаа протестот на „Шарената револуција“, објави агенцијата „ Мета “. Штипјани испратија порака дека сакаат Македонија да ја видат во ЕУ и дека на криминалците ...

Шарена револуција: Изолирајте ги провокаторите, одолејте им на провокациите!

А1 On - 08.06.2016

‪#‎ШаренаРеволуција‬ / ‪#‎Протестирам‬ ги осудува сите форми на насилство кон граѓаните без разлика од кого се тие иницирани. Во времиња кога нашата држава тоне во автократија, ние мора да останеме присебни и обединети во борбата против оние кои ...

„Прилеп протестира“ повика на протест за поддршка на адвокатот Жаре

+инфо - 08.06.2016

„Прилеп протестира“ повикува на протест за поддршка на адвокатот Стеваноски, кој утре е повикан на информативен разговор во полициска станица. „Прилеп протестира“ повикува на протест за поддршка на адвокатот Жарко Стеваноски, кој утре (четврток ...

Прилепската полиција повикува на разговори граѓански активисти

Либертас - 08.06.2016

Граѓанските активисти вклучени во протестите на Шарената револуција преку социјалните мрежи информираат дека полицијата продолжува да им врши притисоци. Како што објавува на Фејбук Јане Ѓоргиоски денеска во полиција во Прилеп бил повикан активистот ...

Трајчевски: Сакаме иднина тука, нашиот мотив е Македонија! ВИДЕО

+инфо - 08.06.2016

Тој нагласи дека до 18 јуни, Уставниот суд мора да се произнесе за уставноста на СЈО и да запре прогонот на демонстрантите. Игор Трајчевски, член на Извршниот одбор на СДММ, на вечерашниот протест во Тетото, во рамки на Шарената револуција, порача ...

Шарена револуција: Изолирајте ги провокаторите, одолејте им на провокациите!

+инфо - 08.06.2016

‪#‎ШаренаРеволуција‬ / ‪#‎Протестирам‬ ги осудува сите форми на насилство кон граѓаните без разлика од кого се тие иницирани. Драги соборки и соборци, ‪#‎ШаренаРеволуција‬ / ‪#‎Протестирам‬ ги осудува сите форми на насилство кон граѓаните без ...

Теренска анкета на протестите на Шарената револуција: Никогаш повеќе ваков тип на владеење

Либертас - 08.06.2016

Повлекување на одлуката за аболиција ,оставка на Претседателот Иванов, овозможување непречена работа на СЈО и итна оставка и преземање на политичка и правна одговорност на владата за неуставно, неетичко и корумпирано владеење се приоритетните барања ...

ГАЛЕРИЈА: Протест на Шарената револуција во Струга

Либертас - 08.06.2016

Вечерва и во Струга се одржа протест на Шарената револуција. Фото – ...

ГАЛЕРИЈА: „Криминалците во затвор – парите во буџет“ – протест на Шарената револуција во Тетово

Либертас - 08.06.2016

Под мотото „Криминалците во затвор – парите во буџет“ се одржа вечерашниот протест на Шарената револуција во ...

Вечерва од 19:30 часот протест на Шарената револуција во Тетово

Либертас - 08.06.2016

Вечерва продолжуваат протестите на Шарената револуција. Ќе се протестира во Тетово во 19:30 часот. Повеќе од Фејсбук настанот : Тетово е будно и одлучно! Не застануваме, не запираме! Борбата за подобро утре не запира! Борбата за демократија не ...

Шарената револуција вечерва протестираше и во Струга

+инфо - 08.06.2016

Демонстрантите ги искажаа истите барања како и во текот на овие два месеци. Вечерва и во Струга се одржа протест на Шарената револуција, кој беше масовно поддржан од граѓаните. Демонстрантите ги искажаа истите барања како и во текот на овие два ...

Прилепската полиција повикува на разговори граѓански активисти

+инфо - 08.06.2016

Малтретирањата продолжуваат, не им се плашиме, порачуваат активистите. Граѓанските активисти вклучени во протестите на Шарената револуција преку социјалните мрежи информираат дека полицијата продолжува да им врши притисоци.

Собир за поддршка на адвокатот Жаре Стеваноски кој е повикан во полиција на информативен разговор

Либертас - 08.06.2016

Фејсбук статус на „Прилеп протестира“: Соборци и соборки, притисоците кон учесниците на протестите на Шарената револуција не стивнуваат. Нашиот истакнат соборец – адвокатот Жаре Стеваноски е повикан утре четврток 07.06.2016 во 10.30 часот на ...

Шарената револуција вечерва протестираше во Струга, Штип и во Тетово

+инфо - 08.06.2016

Демонстрантите ги искажаа истите барања како и во текот на овие два месеци. Вечерва и во Струга се одржа протест на Шарената револуција, кој беше масовно поддржан од граѓаните. Демонстрантите ги искажаа истите барања како и во текот на овие два ...

Шарена револуција: Одбегнете ги провокаторите, агресијата е јазикот на власта!

Фокус - 08.06.2016

По инцидентот кај Соборен храм, кога едно лице со вербални закани и пцовки се обиде и делумно успеа да испровоцира помал инцидент за време на блокадата на улицата, со сооштение реагираа од Шарената револуција.

20-тина демонстранти од Свети Николе повикани на распит во полиција

Либертас - 08.06.2016

Над 20 граѓани на Свети Николе, кои учествуваа на последниот протест на Шарената револуција на 3 јуни, денеска добиле покани утре да се јават на информативен разговор во полициска станица.

(ВИДЕО) Трајчевски: Сакаме иднина тука, нашиот мотив е Македонија!

Либертас - 08.06.2016

Во прилог е линк до видео, фотографија и интегрален дел, од обраќањето на Игор Трајчевски, член на Извршниот одбор на СДММ, на вечерашниот протест во Тетото, во рамки на Шарената револуција.

Шарена револуција: Ве повикуваме да им одолеете на провокациите и да ги изолирате провокаторите

Либертас - 08.06.2016

Фејсбук статус на страницата „Шарена револуција“: Драги соборки и соборци, ‪#‎ШаренаРеволуција‬ / ‪#‎Протестирам‬ ги осудува сите форми на насилство кон граѓаните без разлика од кого се тие иницирани.

Шарена револуција: По 18. јуни ќе има големи промени во Македонија!

+инфо - 08.06.2016

Шарените револуционери велат дека ваквиот начин на изразување на ревлотот е да им се предочи на граѓаните како ни се блокирани државните институции. Блокадите на улиците во Скопје се начин на изразување револт и да предочување на граѓаните како ни ...

Какви преговори?!

Окно - 08.06.2016

Однапред се извинувам што сите четворица ве ставам во ист кош, ама од аспект на најавените преговори (повторувам - ПРЕГОВОРИ) за надминување на кризата, морам да ви се обратам на сите заедно.

„Шарената револуција“ протестираше пред кавадаречката полиција

Дума - 08.06.2016

Кавадарчани кои ја подржуваат „шарената револуција“ вечерва протестираа пред полициската станица во Кавадарци. Оваа локација ја избраа за протест откако минатата недела се повикуваа учесници во протестите на информативни разговори.

„Шарената револуција“ денеска протестираше во Штип, Струмица и во Тетово

Локално - 08.06.2016

Неколку десетици граѓани со блокада на главните сообраќајници во центарот на Штип го почнаа протестот на „Шарената револуција“. Штипјани испратија порака дека сакаат Македонија да ја видат во ЕУ и дека на криминалците местото им е в затвор.

Вечерва од 19.30 часот протест на Шарената револуција во Тетово

Локално - 08.06.2016

Вечерва продолжуваат протестите на Шарената револуција. Ќе се протестира во Тетово во 19:30 часот. Повеќе од Фејсбук настанот : Тетово е будно и одлучно! Не застануваме, не запираме! Борбата за подобро утре не запира! Борбата за демократија не ...

„Шарената револуција“:Да ги изолирате провокаторите

Фактор - 08.06.2016

Од „Шарената револуција“ и „Протестирам“ ги осудуваат сите форми на насилство кон граѓаните без разлика од кого се тие иницирани. Велат дека во времиња кога нашата држава тоне во автократија, ние мора да останеме присебни и обединети во борбата ...

Шарена револуција: Изолирајте ги провокаторите, одолејте им на провокациите!

Репортер - 08.06.2016

#ШаренаРеволуција / #Протестирам ги осудува сите форми на насилство кон граѓаните без разлика од кого се тие иницирани. Во времиња кога нашата држава тоне во автократија, ние мора да останеме присебни и обединети во борбата против оние кои сакаат да ...

Прилепски активист од „Шарена револуција“ повикан во полиција

Стандард - 08.06.2016

Граѓанските активисти вклучени во протестите на „Шарената револуција“ преку социјалните мрежи информираат дека полицијата продолжува да врши притисоци. Како што објавува на Фејбук Јане Ѓоргиоски денеска во полиција во Прилеп бил повикан активистот ...

„Шарената револуција“ денеска протестираше во Штип, Струмица и во Тетово

Бриф - 08.06.2016

Неколку десетици граѓани со блокада на главните сообраќајници во центарот на Штип го почнаа протестот на „Шарената револуција“. Штипјани испратија порака дека сакаат Македонија да ја видат во ЕУ и дека на криминалците местото им е в затвор.

Oд 19:30 часот протест на Шарената револуција во Тетово

Репортер - 08.06.2016

Вечерва продолжуваат протестите на Шарената револуција. Ќе се протестира во Тетово во 19:30 часот. Повеќе од Фејсбук настанот : Тетово е будно и одлучно! Не застануваме, не запираме! Борбата за подобро утре не запира! Борбата за демократија не ...

Прилепската полиција повикува на разговори граѓански активисти

Репортер - 08.06.2016

Граѓанските активисти вклучени во протестите на Шарената револуција преку социјалните мрежи информираат дека полицијата продолжува да им врши притисоци. Како што објавува на Фејбук Јане Ѓоргиоски денеска во полиција во Прилеп бил повикан активистот ...

„Шарената револуција“: Нема да дозволиме изолирани случаи да го оцрнат нашиот крик за слобода

Стандард - 08.06.2016

„‪Шарена Револуција‬ / ‪‎Протестирам‬ ги осудува сите форми на насилство кон граѓаните без разлика од кого се тие иницирани. Во времиња кога нашата држава тоне во автократија, ние мора да останеме присебни и обединети во борбата против оние кои ...

Никогаш повеќе ваков тип на владеење – Анкета меѓу Шарените

Репортер - 08.06.2016

Повлекување на одлуката за аболиција ,оставка на Претседателот Иванов, овозможување непречена работа на СЈО и итна оставка и преземање на политичка и правна одговорност на владата за неуставно, неетичко и корумпирано владеење се приоритетните барања ...

(ФОТО) Штипјани вечерва масовно на протести против режимот

Репортер - 08.06.2016

Вечерва во Штип се одржа протест на Шарената револуција. Фото – ...

(ФОТО) Преполни улиците на Струга со „Шарените“ демонстранти

Репортер - 08.06.2016

Вечерва и во Струга се одржа протест на Шарената револуција. Фото – ...

„Криминалците во затвор – парите во буџет“ – Тетовчани испратија порака до режимот

Репортер - 08.06.2016

Под мотото „Криминалците во затвор – парите во буџет“ се одржа вечерашниот протест на Шарената револуција во ...

Вечерва протест на „Шарена револуција“ во Тетово

Стандард - 08.06.2016

Вечерва продолжуваат протестите на Шарената револуција. Ќе се протестира во Тетово во 19:30 часот. Во повикот на Фејсбук пишува: Тетово е будно и одлучно! Не застануваме, не запираме! Борбата за подобро утре не запира! Борбата за демократија не ...

Приведени демонстранти од Свети Николе

Репортер - 08.06.2016

Над 20 граѓани на Свети Николе, кои учествуваа на последниот протест на Шарената револуција на 3 јуни, денеска добиле покани утре да се јават на информативен разговор во полициска станица.

Прилепскиот адвокат и активист Жарко Стеваноски повторно повикан во полиција поради учество на протестите

10без10 - 08.06.2016

Еден од најекспонираните активисти на „Шарената револуција“ во Прилеп, адвокатот Жарко Стеваноски, денес во 14:30 часот повторно бил повикан на информативен разговор во полиција. Придружуван од уште неколкумина активисти, адвокатот набрзо ја науштил ...

„Шарената Револуција“ во Тетово

ТВ21 - 08.06.2016

Во 19:30 е најавен протест на “Шарена Револуција“ пред Основниот суд во Тетово. Организаторите на овој протест изјавија дека ќе ги пренесат барањата до Уставниот Суд да одлучи врз уставноста на Специјалното Јавно Обвинителство, имплементација на ...

„КЛИК ПЛУС“ Дебата: Колкава поддршка има „Шарената Револуција“?

ТВ21 - 08.06.2016

„Шарената Револуција“ нема голема поддршка од народот“, вели универзитетскиот професор Илбер Села. „Решение на кризата е можно само со подобрување на меѓуетничките односи“, рече политичкиот аналитичар Парим Марку.

„Шарената револуција“ протестираше во Штип, Струмица и во Тетово

Мета - 08.06.2016

Неколку десетици граѓани со блокада на главните сообраќајници во центарот на Штип го почнаа протестот на „Шарената револуција“. Штипјани испратија порака дека сакаат Македонија да ја видат во ЕУ и дека на криминалците местото им е в затвор.

„Сељак, дебела свиња, ретардиран“: Шарените со говор на омраза против Крис!

Пулс24 - 08.06.2016

Уличното лудило во Скопје не стивнува, а ненасилната шарена револуција покажа дека не е ништо друго освен добра глума пред камерите. Откако на учесниците во шарената револуција им тргна од рака да малтретираат човек со болно дете, уживањето во ...

Штип протестира: Шарената револуција ја потценуваат тие што се плашат од неа

Канал 77 - 08.06.2016

Доловувајќи ја преку сатирични песни, актуелната политичка ситуација во земјава, штипјани го заокружија денешниот протест од Шарената револуција. Со транспарентите кои вообичаено ги користат „Затвор за криминалците“ и „Нема правда, нема мир“ тие ...

Шарената револуција го победи стравот

Призма - 07.06.2016

Шарената револуција покажа дека власта треба да се плаши од критичката мисла на народот, а не обратно. А тоа е нешто што Македонија ја носи многу чекори напред во развојот на демократијата. Заврши она познатото „Секој ден во 18 часот, пред СЈО“.

Гротескната бајка на разочараната револуција

МКД - 07.06.2016

Последните политички динамики во нашето зачмаено општество, единствено делумно расонето од успешното наметнување на „шаренилото“, нè принудуваат да излеземе од наметнатите шаблони на политичката коректност кон опозицијата и нејзините планови за ...

Врзани знамиња на протестот на Шарената револуција во Битола ГАЛЕРИЈА

+инфо - 07.06.2016

„Ќе има правда, ќе има мир“ синоќа ечеше во Битола на протестот на Шарената револуција. „Ќе има правда, ќе има мир“ синоќа ечеше во Битола на протестот на Шарената револуција. Се бараше ‪оставка‬ и секој да си одговара за своите ...

(ФОТО) Шарената револуција доби поддршка и од Нов Зеланд

Либертас - 07.06.2016

Вчера напладне на Лонг Беј, регионалниот парк во Окленд, Нов Зеланд, се собраа Македонците кои живеат таму да изразат поддршка за Шарената револуција. ­ Македонците од Нов Зеланд изразуваат поддршка за Шарената револуција и нивните браќа и сестри ...

Жестока расправа за „Шарената револуција“ во битолскиот општински совет

Либертас - 07.06.2016

„Шарената револуција“ денеска неформално се најде на дневен ред на седницата на Советот на Општина Битола. Советниците од власта ја обвинија опозицијата за поддршка на „Шарената револуција“, констатирајќи дека активностите на демонстрантите се ...

СДСМ ги поддржува акциите на Шарената Револуција

Тера - 07.06.2016

Централниот одбор на СДСМ на седница што се одржа доцна вчера го поздрави исполнувањето на двата предуслови кои ги постави партијата. „Се спречи одржување на криминални избори на 5 јуни и аболицијата целосно се поништи.

Коце синоќа ги бришеше боите од Шарената револуција

+инфо - 07.06.2016

Во чистењето на плоштадот помогна и градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски. Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски вчеравечер можеше да се забележи како го чисти плоштадот „Македонија“ во центарот на Скопје, откако тој ...

24-ти протест на Шарената Револуција во Велес ГАЛЕРИЈА

+инфо - 07.06.2016

Синоќа имаше повеќе стотици демонстранти, а протестот заврши мирно без инциденти. Граѓаните и граѓанките на Велес синоќа дваесет и и четврти ден протестираат во боите на Шарената Револуција. Протестот започна од пред кружниот тек кај Авона.

СДСМ ги поддржува акциите на Шарена Револуција

Фокус - 07.06.2016

Централниот одбор на СДСМ на седница што се одржа доцна вчера го поздрави исполнувањето на двата предуслови кои ги постави партијата. „Се спречи одржување на криминални избори на 5 јуни и аболицијата целосно се поништи.

ГАЛЕРИЈА: Вечерва масовен протест на Шарената револуција во Охрид

Либертас - 07.06.2016

Вечерва во Охрид се одржа масовен протест на Шарената револуција. Фото – ...

ГАЛЕРИЈА: Протест на Шарената револуција вечерва во Валандово

Либертас - 07.06.2016

Ви пренесуваме фотографии од протестот на Шарената револуција вечерва во Валандово. Фото – ...

ВО ЖИВО Прес на лидерот на СДСМ, Зоран Заев

+инфо - 07.06.2016

Шарената револуција постави ултиматум на власта до 18.јуни да ги исполни барањата за излез од политичката криза. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, ќе се обрати на прес-конференција денеска со цел да ги соопшти следните чекори на опозицијата откако ...

ГАЛЕРИЈА: Протест на Шарената револуција вечерва во Струмица

Либертас - 07.06.2016

Вечерва се одржа уште еден протест на Шарената револуција во Струмица. Фото – Струмица ...

Поддршка од Нов Зеланд за Шарената револуција

А1 On - 07.06.2016

Вчера напладне на Лонг Беј, регионалниот парк во Окленд, Нов Зеланд, се собраа Македонците кои живеат таму да изразат поддршка за Шарената револуција. -Македонците од Нов Зеланд изразуваат поддршка за Шарената револуција и нивните браќа и сестри кои ...

Прилеп останува со Шарената револуција до крај ГАЛЕРИЈА

+инфо - 07.06.2016

Прилепчани повторно порачаа „ЧЕ СИ ЛЕЖИЕТЕ“. Вечерва над 4.000 прилепчани излегоа за да дадат подршка на шарената револуција до исполнување на барањата од „Протестирам“. Прилепчани повторно порачаа „ЧЕ СИ ЛЕЖИЕТЕ“.

„Бојата се мие, крвта не!“

Окно - 07.06.2016

Вчерашниот протест на Шарената револуција помина во знакот на годишнината од убиството на Мартин Нешкоски. Граѓаните во голем број се собраа пред СЈО, од каде се упатија кон Владата, но кај Соборниот храм беа запрени од кордон спецјалци.

Активист на Шарената револуција раскажа потресна приказна „како рекетира режимот“

+инфо - 07.06.2016

Ништо не е вечно а најмалку ваквата корумпирана власт, пишува на својот Фејсбук профил Владимир Ѓорѓевски, активист на Шарената револуција. Колку повеќе тие ни се закануваат, етикетираат, оцрнуваат, незаконски казнуваат, притвораат, затвораат, толку ...

„Еден за сите и сите за еден“ – солидарно во „Излет“ за „шарените командоси“

Радио МОФ - 07.06.2016

Граѓани, активисти, познати личности – еден за сите и сите за еден денес во кафе-бар „Излет“ дадоа поддршка на осомничените „командоси“ на Шарената револуција, кои се соочуваат со потенцијална парична, но и казна затвор поради боењето на протестите.

(ГАЛЕРИЈА) Вечерва масовен протест на Шарената револуција во Охрид

Локално - 07.06.2016

Вечерва во Охрид се одржа масовен протест на Шарената револуција. Фото – ...

(ГАЛЕРИЈА) Протест на Шарената револуција вечерва во Валандово

Локално - 07.06.2016

Ви ги пренесуваме фотографии од протестот на Шарената револуција вечерва во Валандово. Фото – ...

(ГАЛЕРИЈА) Масовен протест на Шарената револуција во Прилеп

Локално - 07.06.2016

Ви ги пренесуваме фотографии од вечерашниот масовен протест на Шарената револуција во Прилеп Фото – ...

(ГАЛЕРИЈА) Протест на Шарената револуција вечерва во Струмица

Локално - 07.06.2016

Вечерва се одржа уште еден протест на Шарената револуција во Струмица. Фото – Струмица ...

(ФОТО) И струмичани се дигнаа вечерва против режимот

Репортер - 07.06.2016

Вечерва се одржа уште еден протест на Шарената револуција во Струмица. Фото – Струмица ...

(ФОТО) Денеска „Шарените“ ги преплавија охридските улици

Репортер - 07.06.2016

Вечерва во Охрид се одржа масовен протест на Шарената револуција. Фото – ...

ГАЛЕРИЈА: Протест на Шарената револуција вечерва во Валандово

Репортер - 07.06.2016

Ви ги пренесуваме фотографии од протестот на Шарената револуција вечерва во Валандово. Фото – ...

Шарената револуција доби поддршка и од Нов Зеланд

Репортер - 07.06.2016

Вчера напладне на Лонг Беј, регионалниот парк во Окленд, Нов Зеланд, се собраа Македонците кои живеат таму да изразат поддршка за Шарената револуција. ­ Македонците од Нов Зеланд изразуваат поддршка за Шарената револуција и нивните браќа и сестри ...

СДСМ ги поддржа барањата на Шарената Револуција

Фактор - 07.06.2016

Централниот одбор на СДСМ, доцна синоќа го донесе одлуките за натамошните чекори на партијата. Седницата заврши некаде пред полноќ. Според информациите на Фактор, донесена е одлука да се поддржат барањата на демонстрантите од Шарената револуција.

Чавков продолжува да снима (ВИДЕО)

Стандард - 07.06.2016

Порталот Слободна.мк објави видео каде се гледа припадник на полициската единица ЕБР ги снима демонстрантите кои вчера беа на улиците на Скопје. „Шарената револуција“ веќе два месеци протестира против власта и нивните одлуки кои ја одведоа земјата ...

(ФОТО) Прилепачни денеска масовно излегоа на протести

Репортер - 07.06.2016

Ви пренесуваме фотографии од вечерашниот масовен протест на Шарената револуција во Прилеп Фото – ...

СДСМ со поддршка на ултимативните барања на Шарената Револуција

Репортер - 07.06.2016

Централниот одбор на СДСМ,на седницата која заврши околу полноќ, донесе одлуки за натамошните чекори на опозициската партија.. СДСМ ги поддржа ултимативните барањата и бескомромисниот став на Шарената револуција за излез од кризата, кој се темели на ...

ВИДЕО: Следете во живо прес конференција на СДСМ

Фактор - 07.06.2016

Опозицијата најави прес конференција за во 13 часот. Пред медиумите, граѓаните и целата јавност ќе се обрати лидерот на партијата Зоран Заев. Во видеото подолу може директно во живо да следите што ќе соопшти Заев.

Жестока расправа за „Шарената револуција“ во битолскиот општински совет

Мета - 07.06.2016

„Шарената револуција“ денеска неформално се најде на дневен ред на седницата на Советот на Општина Битола. Советниците од власта ја обвинија опозицијата за поддршка на „Шарената револуција“, констатирајќи дека активностите на демонстрантите се ...

Поддршка од Нов Зеланд за „Шарената револуција“

Канал 77 - 07.06.2016

Македонците кои живеат во Нов Зеланд вчера се собраа во Лонг Беј, регионалниот парк во Окленд со цел да ја искажат својата поддршка за „Шаренатa револуција“. Со транспаренти „Нема правда, нема мир; „Оставка, Оставка“ тие дадоа поддршка за како што ...

Централен одбор на СДСМ

24 Вести - 06.06.2016

Социјалдемократите вечерва откако ќе дадат поддршка на барањата на шарената револуција на Централен одбор ќе решаваат за нивните чекори и методи со кои ќе ја поддржат стратегијата. Се очекува лидерот на СДСМ Зоран Заев да реферира каква е моментална ...

Шарената револуција со нови методи против власта

Телма - 06.06.2016

Протести секој ден во 18 часот ќе нема. Но, Шарената револуција ќе користи дополнителни други методи на изразување протест преку герила акции и оставање пораки, како вчерашната на концертот на популарниот Дејвид Гета и бетонирање на гласачка кутија ...

Аналитичарите за Шарената револуција

24 Вести - 06.06.2016

Радикализацијата заедно со нови формати на изразување на незадоволство е следниот логичен чекор во Шарената револуција, коментираат дел од упатените. Според нив, ако системот се прилагоди на еден формат на протести, тогаш ефектот од истите би бил ...

ВО ЖИВО од протестите на Шарената револуција во Скопје

Нова ТВ - 06.06.2016

НОВА во живо од протестите на Шарената револуција во ...

Шарената револуција со ултиматум до власта!

Нова ТВ - 06.06.2016

Демонстрантите вечерва упатија неколку барања и поставија рок до кога да се исполнат. А, тоа е 18 јуни. Првото барање е Уставниот суд да се произнесе за уставноста на Специјалното јавно обвинителство, бидејќи е под ризик да се прогласи за неуставно.

Видео од пробивањето на полицискиот кордон пред Соборниот храм

Нова ТВ - 06.06.2016

Колоната демонстранти на денешниот протест на Шарената Револуција успеа да го пробие силното полициско обезбедување во близина на Соборниот храм. Улицата која води кон Владата беше блокирана со хермелини и водени топови, со вооружени специјалци кои ...

Средба на партиското централно Собрание на СДСМ

Алсат-М - 06.06.2016

Централното собрание на СДСМ се очекува да ù даде поддршка на стратегијата на шарената револуција за вадење на земјава од кризата. Стратегијата на револуцијата вклучува и формирање на преодна влада за организирање на демократски избори со што, како ...

„Шарената револуција“ и опозицијата со ултимативни рокови до власта

Утрински - 06.06.2016

Најголемата опозициска партија СДСМ вчера на Централен одбор одлучуваше за натамошните чекори Во предвечерјето на доаѓањето на германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл, движењето „Протестирам“, поддржувачите и активистите на „Шарената ...

По кривичните за 33 демонстранти, Шарената револуција за денес најавува нова стратегија

Сакам да кажам - 06.06.2016

Движењето Шарена револуција најави дека од денеска ја менува стратегијата за отпор против власта. Неофицијално, вечерва на власта ќе и биде даден рок до кога ќе мора да биде целосно повлечена аболицијата, да се прочисти избирачкиот список и да се ...

Од порта на триумфот до порта на отпорот – симболот на шарената револуција

Сакам да кажам - 06.06.2016

Со речиси секојдневно фрлање боја на фасадата демонстрантите го излеваат гневот собиран од 2009 година, кога почна реализацијата на мегаломанскиот проектот "Скопје 2014" па се досега Капијата направена да го величи триумфот во Македонија, последниве ...

(Видео) BBC: Демонстрантите во Македонија водат “шарена револуција”

Капитал - 06.06.2016

Демонстрантите во Македонија ги покрија со боја познатите споменици и згради во знак на протест поради политичкиот хаос во земјата, се вели во прилогот на британскиот BBC кој го прави Гај Де Лони, кој известува од Скопје.

Шарена револуција: Пет години од убиството на Нешковски, граѓаните се на нозе. Дојдете да го изразиме својот револт

Либертас - 06.06.2016

Шести јуни е датум со силно значење за сите нас, датум со крв врежан во нашите сеќавања. Ден кога сите ние дознавме за свирепоста, бруталноста и способноста на власта да сокрие убиство на дете – Мартин Нешковски.

Шарена револуција денеска ќе објави план за излез од кризата

А1 On - 06.06.2016

Како што најавија во саботата, демонстрантите од Шарената револуција на денешниот протест ќе објават план за излез од кризата. „Шести јуни е датум со силно значење за сите нас, датум со крв врежан во нашите сеќавања.

Шарената револуција денеска против свирепоста и бруталноста на власта

Фокус - 06.06.2016

Од денеска, шарените револуционери најавија радикализација на протестите. Денешниот протест ќе биде против свирепоста, бруталноста и способноста на власта да сокрие убиство на дете. -Шести јуни е датум со силно значење за сите нас, датум со крв ...

На шести јуни ќе испорачаме план и рокови за излез од кризата!

Окно - 06.06.2016

Граѓанки и граѓани, Шести јуни е датум со силно значење за сите нас, датум со крв врежан во нашите сеќавања. Ден кога сите ние дознавме за свирепоста, бруталноста и способноста на власта да сокрие убиство на дете - Мартин Нешковски.

Заев и сите останати опозициски лидери на вечерашниот протест на Шарената револуција

Либертас - 06.06.2016

На вечерашниот протест на Шарената револуција кој се најавува како клучен за понатамошниот тек во борбата против режимот, најавено е присуство на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, како и сите останати лидери на опозиски партии кои се дел од коалицијата, ...

Демонстрантите бараат да престане прогонот против Шарената револуција

Сакам да кажам - 06.06.2016

Демонстрантите на вечерашниот протест во Скопје ќе побараат да престане прогонот на активистите и поддржувачите на Шарената револуција. Тие вечерва ќе излезат со барања до 18 јуни Уставниот суд да се изјасни за уставноста на Специјалното јавно ...

Опозициските лидери на чело на маршот на Шарената револуција

Сакам да кажам - 06.06.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев придружуван од речиси сите лидери на другите опозициски партии е на чело на маршот на Шарената револуција кој се движи од седиштето на Специјалното јавно обвинителство кон Владата.

ВО ЖИВО: НОВА со пренос од протестот на Шарената револуција

Либертас - 06.06.2016

Преку стримот на НОВА погледнете го во живо денешниот протест на Шарената револуција. ВИДЕО: ...

[Видео] Шарената револуција проби кордон на патот до Влада

Радио МОФ - 06.06.2016

Силно полициско обезбедување и блокада кај Соборниот храм на булевар „Свети Климент и Наум Охридски“ ја пречекаа Шарената револуција. После неколку минути преговарање со полицијата, скандирање „Дојдете со нас!“ и обиди да поминат, граѓаните успејаа ...

(ВИДЕО) Шарената револуција со ултиматум до 18 јуни

А1 On - 06.06.2016

Работите ќе ги превземеме во свои раце. Дојден е часот да ставиме крај на оваа криза и овој режим. Првиот чекор беше повлекување на аболицијата и тоа се исполни. Два следни чекори се Уставниот суд да се произнесе за устaвноста на СЈО.

Дваесет и четврти ден протест на Шарената револуција во Велес

Дума - 06.06.2016

Со едноминутно молчење демонстрантите од Протестирам и Шарената револуција во Велес му оддадоа почит на прерано загинатиот Мартин Нешковски , кој на денешен ден пред пет години брутално до смрт беше претепан од специјалец на прославата на победата ...

ГАЛЕРИЈА: Врзани знамиња на протестот на Шарената револуција во Битола

Либертас - 06.06.2016

‪#‎ЌеИмаПравдаЌеИмаМир‬ вечерва ечеше во Битола на протестот на Шарената револуција. Се бараше ‪#‎Оставка‬ и секој да си одговара за своите ...

„Дневник“: Радикализирање на СДСМ и шарениот терор, хаос во цела држава ако се згазат опозициските црвени линии

Курир - 06.06.2016

Целосно повлекување на аболицијата, прочистување на Избирачкиот список, реформирање на медиумскиот простор, се главните барања што како услов кој мора да биде постигнат до 20 јуни, а денеска ќе ги обелодени шарената револуција, односно ...

Шарената револуција денеска- Повлекуваме црвена линија!

Локално - 06.06.2016

На сите да им кажеме јасно и гласно што бараме! Нашето трпение помина! Нема повеќе изговори и бегање од граѓаните кои речиси два месеца, храбро и истрајно се борат против овој режим. Да живее Македонија и сите оние кои веруваат во слобода и ...

Битолчани го слават повлекувањето на аболицијата

Локално - 06.06.2016

Неколку стотици битолчани вечерава повторно излегоа на улица, но овој пат со славење за целосното повлекување на аболицијата. На протестот демонстрантите скандираа „Затвор не ти бега Никола“.

„Шарената револуција“: Од денеска одбројуваме!

Орбис - 06.06.2016

„Шести јуни е датум со силно значење за сите нас, датум со крв врежан во нашите сеќавања. Ден кога сите ние дознавме за свирепоста, бруталноста и за способноста на власта да сокрие убиство на дете – Мартин Нешковски“, пишува во најавата на „Шарената ...

Хаос во целата држава ако се згазат опозициските црвени линии

Дневник - 06.06.2016

Целосно повлекување на аболицијата, прочистување на Избирачкиот список, реформирање на медиумскиот простор, се главните барања што како услов кој мора да биде постигнат до 20 јуни, а денеска ќе ги обелодени шарената револуција, односно ...

„Дневник“: Радикализирање на СДСМ и шарениот терор, хаос во цела држава ако се згазат опозициските црвени линии

Нетпрес - 06.06.2016

Целосно повлекување на аболицијата, прочистување на Избирачкиот список, реформирање на медиумскиот простор, се главните барања што како услов кој мора да биде постигнат до 20 јуни, а денеска ќе ги обелодени шарената револуција, односно ...

„Шарената револуција“: Од денеска одбројуваме!

Мета - 06.06.2016

„Шести јуни е датум со силно значење за сите нас, датум со крв врежан во нашите сеќавања. Ден кога сите ние дознавме за свирепоста, бруталноста и за способноста на власта да сокрие убиство на дете – Мартин Нешковски“, пишува во најавата на „Шарената ...

Шарена револуција вечерва на нозе од револт за свирепото убиство на Мартин Нешкоски

Фактор - 06.06.2016

18 часот пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство. Продолжуваат протестите на движењето „Протестирам“. Според најавите шарените револуционери денеска ќе протестираат како што велат против свирепоста, бруталноста и способноста на власта ...

„Шарена револуција“: Денеска протест против способноста на власта да сокрие убиство на дете–Мартин Нешковски

Стандард - 06.06.2016

„Шарените револуционери“ денеска ќе протестираат како што велат против свирепоста, бруталноста и способноста на власта да сокрие убиство на дете. „Шести јуни е датум со силно значење за сите нас, датум со крв врежан во нашите сеќавања.

„Шарената револуција“: Додека Саше го глумеше Фикус, ние работевме

Стандард - 06.06.2016

Активистите на „Шарената револуција“, вчеравечер упатија поддршка до сите оние кои се борат против неправдите во своите земји. „Граѓани на Европа, обојте ја својата револуција“, напишаа во солидарност со луѓето од Франција, Германија, Хрватски ...

Радикализирање на СДСМ и на шарениот терор: Хаос во целата држава ако се згазат опозициските црвени линии

Република - 06.06.2016

Целосно повлекување на аболицијата, прочистување на Избирачкиот список, реформирање на медиумскиот простор, се главните барања што како услов кој мора да биде постигнат до 20 јуни, а денеска ќе ги обелодени шарената револуција, односно ...

Шарена револуција денеска ќе го обелодени јавно планот за излез од кризата

Репортер - 06.06.2016

Како што најавија во саботата, демонстрантите од Шарената револуција на денешниот протест ќе објават план за излез од кризата. „Шести јуни е датум со силно значење за сите нас, датум со крв врежан во нашите сеќавања.

Централен одбор на СДСМ

Бриф - 06.06.2016

Социјалдемократите вечерва откако ќе дадат поддршка на барањата на шарената револуција на Централен одбор ќе решаваат за нивните чекори и методи со кои ќе ја поддржат стратегијата, јавува 24 Вести.

ВО ЖИВО: НОВА со пренос од протестот на Шарената револуција

Репортер - 06.06.2016

Преку стримот на НОВА погледнете го во живо денешниот протест на Шарената револуција. ВИДЕО: ...

Битолчани го слават повлекувањето на аболицијата

Мета - 06.06.2016

Неколку стотици битолчани вечерава повторно излегоа на улица, но овој пат со славење за целосното повлекување на аболицијата. На протестот демонстрантите скандираа „Затвор не ти бега Никола“.

Планот за радикализација го спреми Шарената револуција, Заев треба само да го пренесе во партијата

Дневник - 06.06.2016

Веќе е договорен план за тоа како ќе дејствува следниве денови опозицискиот СДСМ, а на синоќешниот Централен одбор било планирано членовите само да го слушнат она што лидерот Зоран Заев го добил како насоки од Шарената револуција за тоа како треба ...

„Шарена револуција“- Ќе станат ли обоените фасади културно наследство?

ТВ21 - 06.06.2016

Инцијативата за чистење на објектите од боите на „Шарена Револуција“, беше главната причина која го поттикна уметникот Сашо Станојковиќ да им се обрати на културните институции со барање да се спречи чистењето на обоените објекти и тие во ова шарена ...

„Шарената револуција“ од денеска ја менува стратегијата

еМагазин - 06.06.2016

Од „Шарена револуција„ најавија дека од денеска ја менуваат стратегијата. „Во понеделник соопштуваме бескомпромисен план за излез од кризата, со цврсти рокови од кои нема отстапувања“, стои на официјалната Фејсбук страница на движењето.

„Дневник“: Радикализирање на СДСМ и шарениот терор

Пулс24 - 06.06.2016

Целосно повлекување на аболицијата, прочистување на Избирачкиот список, реформирање на медиумскиот простор, се главните барања што како услов кој мора да биде постигнат до 20 јуни, а денеска ќе ги обелодени шарената револуција, односно ...