TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Силјановска за повикот за селфи: И Трамп и Обама имаа иста кампања!

Фокус - 24.02.2019

Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска- Давкова на својот фејсбук појаснува зошто ги повикала граѓаните да направат селфи кога ќе го дадат својот потпис за поддршка на претседателската кандидатура, бидејќи повикот ...

Силјаноска: На државата веднаш и се потребни промени, како и владеење на правото и демократијата

ТВ21 - 24.02.2019

Кандидатката за Претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, Проф-Др. Гордана Силјаноска Давкова, денеска оствари средба со Претседателката на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласовска како и членови на ИК на Унијата на жени на ...

Силјановска: Зарем не се плашите од апсолутната моќ што ја поседувате?

Нетпрес - 24.02.2019

Кандидатот за претседател проф-др Гордана Силјановска Давкова, на својот фејсбук профил, ја запраша власта дали не се плаши од апсолутната моќ што ја поседува или подржува, па сега сака да задуши и секакво алтернативно движење и граѓанска моќ која ...

Силјановска: Ги повикав граѓаните да направат селфи за да се ослободат од стравот

Press24 - 24.02.2019

Кандидатот за претседател на Република Северна Македонија, Проф-Др Гордана Силјановска Давкова на својот Фејсбук профил упати прашање до Владата на Заев, дали се плаши од апсолутната моќ што ја поседува или подржува.

Силјановска: Повикот за потпис и постирањето селфи имаше за цел ослободување на македонските граѓани од стравот и нивно ...

Алфа - 24.02.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија, Проф-Др Гордана Силјановска Давкова на својот Фејсбук профил ја запраша власта дали не се плаши од апсолутната моќ што ја поседува или подржува, па сега сака да задуши и секакво алтернативно движење ...

Силјановска: Ќе ги користам сите демократски средства за водењето на изборната кампања

Макфакс - 24.02.2019

Ќе ги користам сите демократски средства на водење на изборна кампања, порача кандидатката за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјаноска Давкова, која имаше свое обраќање на редовната седница на Централниот Комитет на Унијата на жени на ...

Професор Митревски: Силјановска е сламка на спасот за Македонија (ВИДЕО)

Курир - 24.02.2019

Еден од водечките европски археолози професорот Драги Митревски ја дава својата поддршка за Гордана Силјановска Давкова која вчера доби над 16 илјади потписи од граѓаните за својата претседателска кандидатура, објавува Експрес.мк На професорот му е ...

Силјановска: Повикот за потпис и постирањето селфи имаше за цел ослободување на македонските граѓани од стравот и нивно ...

Курир - 24.02.2019

Кандидатот за претседател на Република Северна Македонија, Проф-Др Гордана Силјановска Давкова на својот Фејсбук профил ја запраша власта дали не се плаши од апсолутната моќ што ја поседува или подржува, па сега сака да задуши и секакво алтернативно ...

Силјановска доби поддршка од ГРОМ: На Македонија и треба демократски гром во овој момент

Курир - 24.02.2019

Кандидатот од редовите на ВМРОИ-ДПМНЕ на претстојните претседателски избори Гордана Силјановска Давкова вечерва се сретна со претставници од ГРОМ. -Јас побарав поддршка не само на Конвенцијата од делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ, туку и од други партии и ...

Мицкоски: Силјановска освен поддршката од ГРОМ убеден сум дека ќе ја добие од сите граѓани и таа ќе биде идниот ...

Курир - 24.02.2019

Граѓанската опција за Македонија е дел од коалицијата за подобра Македонија која што ја предводи ВМРО-ДПМНЕ и денеска на покана на претседателот Стевче Јакимовски сум дел од овој состанок каде што претседателскиот кандидат и идниот претседател на ...

Мицкоски: Силјановска освен поддршката од ГРОМ, убеден сум дека ќе ја добие и од сите граѓани

МКД - 24.02.2019

„Граѓанската опција за Македонија е дел од коалицијата за подобра Македонија која што ја предводи ВМРО-ДПМНЕ и денеска на покана на претседателот Стевче Јакимовски сум дел од овој состанок каде што претседателскиот кандидат и идниот претседател на ...

Проф.д-р Гордана Силјановска Давкова: За правните небулози и заплашувањата

Опсервер - 24.02.2019

Вчерашниот ден не беше само крунисан со ентузијазмот на граѓаните кои масовно излегоа да дадат потпис за поддршка на претседателската кандидатура, туку и ден на недолични инсинуации и лични дисквалификации од политичките ривали и неистомисленици кои ...

Мицкоски: Освен од ГРОМ, Силјановска ќе добие поддршка од сите граѓани и таа ќе биде идниот претседател

Република - 24.02.2019

Граѓанската опција за Македонија е дел од коалицијата за подобра Македонија која што ја предводи ВМРО-ДПМНЕ и денеска на покана на претседателот Стевче Јакимовски сум дел од овој состанок каде што претседателскиот кандидат и идниот претседател на ...

Мицкоски смета дека го има победникот за престојните претседателски избори

Фактор - 24.02.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски помеѓу првите го стави својот потпис зад кандидатурата на професорката Гордана Силјановска-Давкова. Мицкоски смета дека со неа го има победникот за престојните избори за претседател.

Силјановска: Повикот за потпис и постирањето селфи имаше за цел ослободување на македонските граѓани од стравот и нивно ...

Република - 24.02.2019

Кандидатот за претседател на Република Северна Македонија, Проф-Др Гордана Силјановска Давкова на својот Фејсбук профил ја запраша власта дали не се плаши од апсолутната моќ што ја поседува или подржува, па сега сака да задуши и секакво алтернативно ...

Силјановска обезбеди и “граѓанска поддршка”, консензуалниот на Заев се уште чека

Вечер Прес - 24.02.2019

Кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска-Давкова која беше избрана со мнозинство гласови на партискиот конгрес, за само неколку часа, во саботата собра 10 илјади потписи потребни за нејзината кандидатура за претседател на државата.

Силјановска: Ќе ги користам сите демократски средства за водењето на изборната кампања

24Инфо - 24.02.2019

Ќе ги користам сите демократски средства на водење на изборна кампања, порача кандидатката за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјаноска Давкова, која имаше свое обраќање на редовната седница на Централниот Комитет на Унијата на жени на ...

Професор Драги Митревски: Силјановска е сламка на спасот за Македонија

Република - 24.02.2019

Еден од водечките европски археолози професорот Драги Митревски ја дава својата поддршка за Гордана Силјановска Давкова која вчера доби над 16 илјади потписи од граѓаните за својата претседателска кандидатура.

И во Битола се собираа потписи за кандидатурата на Силјановска

Тера - 24.02.2019

Кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска-Давкова која беше избрана со мнозинство гласови на партискиот конгрес, вчера собра 10 илјади потписи потребни за нејзината кандидатура за претседател на државата.

Силјановска: Ќе ги користам сите демократски средства за водењето на изборната кампања

Точка - 24.02.2019

Ќе ги користам сите демократски средства на водење на изборна кампања, порача кандидатката за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјаноска Давкова, која имаше свое обраќање на редовната седница на Централниот Комитет на Унијата на жени на ...

Ивор Мицковски до Силјановска: Изгледа ПР-от ви го работат овие од Влада

Бизнис Вести - 24.02.2019

Силјановска: Граѓаните да дадат потпис и селфи да направат. Генералниот секретар на ВМРО прв излага во медиуми дека се потпишал. Изгледа ПР-от ви го работат овие од ...

Проф-Др.  Гордана Силјановска оствари средба со Претседателката на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласовска

Опсервер - 24.02.2019

Кандидатката за Претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, Проф-Др. Гордана Силјаноска Давкова, денес (24.02.2019) оствари средба со Претседателката на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласовска како и членови на ИК на Унијата на жени ...

Силјановска: Ќе победам и ќе му ставам крај на владеењето на СДСМ !

Магазин - 24.02.2019

Ќе ги користам сите демократски средства на водење на изборна кампања, порача кандидатката за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјаноска Давкова, која имаше свое обраќање на редовната седница на Централниот Комитет на Унијата на жени на ...

Силјаноска на средба со членови на ИК на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ

Скопје1 - 24.02.2019

Кандидатката за Претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, Проф-Др. Гордана Силјаноска Давкова, денес оствари средба со Претседателката на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласовска како и членови на ИК на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ.

Самослик за професорката Силјановска

AKO - 24.02.2019

ВМРО ДПМНЕ само за неколку часа успеа да ги собере потребните 10.000 потписи за кандидатурата на професорката Гордана Силјановска Давкова. Таа утрината побара потпишувачите да направта самослик(селфи) и фотографиите како доказ дека се потпишале да ...

Самосликот е поради ослободување на граѓаните од стравот, вели Силјановска

AKO - 24.02.2019

,,Вчерашниот ден не беше само крунисан со ентузијазмот на граѓаните кои масовно излегоа да дадат потпис за поддршка на претседателската кандидатура, туку и ден на недолични инсинуации и лични дисквалификации од политичките ривали и неистомисленици ...

Силјановска-Давкова ги собра потребните потписи, СДСМ ја обвини за поклонување на груевизмот, а Бајрам ја предизвика

24 Вести - 23.02.2019

Гордана Силјановска -Давкова за неколку часа ги собра потписите потребни за нејзината кандидатура за Претседателка на државата. Преку видео-порака на социјалните мрежи, таа соопшти дека за неколку часа ги собрала потребните 10 илјади потписи како ...

Мицкоски: Јас сум силно убеден дека ВМРО-ДПМНЕ со професорката Гордана ќе извојува убедлива победа

ТВ21 - 23.02.2019

Лидерот на опозициската партија, ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во подрачната единица на Министерството за правда,општина Карпош денеска се потпиша на кандидатурата на професорката Гордана Силјановска Давкова и на тој начин практично ирази поддршка ...

Силјановска бара селфи од оние кои ќе се потпишат на нејзината кандидатура

Фокус - 23.02.2019

Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, почна со собирање на 10.000 потписи, со цел нејзината кандидатура да се сфати и како надпартиска. Таа ги повика подржувачите да излезат во канцелариите на ДИК, а како потврда за нивниот ...

Арсовски: Било кој од четирите фаворити на СДСМ би имал предност пред Силјановска

Фокус - 23.02.2019

Политичкиот аналитичар и пи-ар експерт, Петар Арсовски, вели дека за кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, е хендикеп тоа што се гледа низ призмата на актуелниот претседател, Ѓорге Иванов.

Јанушев: СДСМ соочени со очајно слаб рејтинг ќе се спротивстават на професорката Силјановска

ТВ21 - 23.02.2019

Од денеска започна собирањето потписи за поддршка на кандидатурата на претседател на државата, Гордана Силјановска Давкова. Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев во Велес утрово даде поддршка на кандидатот од партијата и рече дека апелира ...

Јанушев: Го дадов мојот потпис за поддршка на кандидатурата на професорката Гордана Силјановска Давкова

Канал5 - 23.02.2019

Денес сум во Велес, туку што го дадов мојот потпис за поддршка на кандидатурата на професорката Гордана Силјановска Давкова, рече генералниот секретар на ВМРО – ДПМНЕ, Игор Јанушев. Апелирам до сите оние кои што се залагаат за правда и право, за ...

СДСМ: Силјановска му се поклони на Груевизмот и на дело го применува

Канал5 - 23.02.2019

Се потврди она што јавноста веќе добро го знае, дека изборот на кандидатката на Мицкоски е обична фарса, тој самиот ја избра, се наведува во реакцијата на СДСМ на ставовите на претседателот на ВМРО – ДПМНЕ.

Силјановска бара селфи како доказ за храброст, Петровски се жали на опструкции

Телма - 23.02.2019

Силјаносвка тргна со барања за самослик (селфи) фотографии за сите оние кои ќе и дадат потпис за кандидатура. Филип Петровски тврди дека се бори со опструкции во неколку града. Амди Бајрам има солидна поддршка во канцелариите на ДИК во Чаир под кои ...

СДСМ: Членовите на ВМРО-ДПМНЕ се принудени да собираат потписи за Силјановска

Фокус - 23.02.2019

Од владејачката СДСМ тврдат дека членството на ВМРО-ДПМНЕ е принудено да се потпишува на претседателската кандидатура на професорката Гордана Силјановска. „Се потврди она што јавноста веќе добро го знае, дека изборот на кандидатката на Мицкоски е ...

Силјановска ги собра потребните потписи: За мене силно светна ден

Фокус - 23.02.2019

Професорката, Гордана Силјановска, за неколку часа ги собра потписите со кои ќе се кандидира за претседател како надпартиски кандидат. Таа објави видео порака со благодарност за оние кои застанаа со своите потписи зад нејзината кандидатура.

Амди Бајрам: Да ја видам Силјановска ко мене, без толкава партија зад неа, па ќе ја прашам дали ќе собере потписи во ...

Фокус - 23.02.2019

Пратеникот и претседател на Сојуз на ромите, Абди Бајрам, вели дека не брза да ги собере потребните потписи за да се кандидира за претседател. За „Фокус“ тој изјави дека денеска почнале со собирање потписи во Скопје, а од утре и во другите градови ...

За неколку часа собрани потребните 10 илјади потписи за кандидатурата на Силјановска

Нетпрес - 23.02.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова за неколку часа ги собра потребните 10 илјади потписи од граѓани за кандидатурата на претстојните претседателски избори. Професорката Силјановска немаше потреба од собирање на овие 10 илјади гласови бидејќи ...

СДСМ: Силјановска му се поклони на груевизмот, со потписот бара и селфи

Макфакс - 23.02.2019

Силјановска му се поклони на Груевизмот и на дело го применува, се потврди, изборот на кандидатката на Мицкоски е фарса, вели Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку соопштение. СДСМ подвлече дека Мицкоски бил соочен со изгубената поддршка од ...

(Видео) Силјановска: Силно светнал ден, за рекордно време собрани 10 илјади потписи

Макфакс - 23.02.2019

Професорката Гордана Силјановска преку видео порака на „Фејсбук“ ја извести јавноста дека за рекорден рок се собрани потребните 10 илјади потписи за нејзината кандидатура за претседател. „Туку што дознав дека за многу кусо време, за рекордни неколку ...

Силјановска освен потпис ќе бара и селфи

Press24 - 23.02.2019

Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, почна со собирање на 10.000 потписи, а бара и селфи. „Како што веќе најавив, од денес, па во наредните две недели, ќе се одвива постапката за собирање потписи за мојата претседателска ...

Мицкоски се потпиша зад канидатурата на Силјановска Давкова

Сител - 23.02.2019

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Мицковски помеѓу првите го стави својот потпис зад кандидатурата на професорката Гордана Силјановска- Давкова. Низ целата држава од утрово голем број на граѓани се потпишаа на кандидатурата во канцелариите на ДИК на стартот од ...

За неколку часа собрани потребните 10 илјади потписи за кандидатурата на професорката Гордана Силјановска

Курир - 23.02.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова за неколку часа ги собра потребните 10 илјади потписи од граѓани за кандидатурата на претстојните претседателски избори. Професорката Силјановска немаше потреба од собирање на овие 10 илјади гласови бидејќи ...

(Видео) Мицкоски: Поддршката за Силјановска е поддршка за правната држава

Макфакс - 23.02.2019

Доколку владејачкото мнозинство и Зоран Заев веруваат во правна држава нека исполнат барем едно нивно ветување од предизборната кампања, а тоа е да го сменат актуелниот јавен обвинител и да поддржат нов по предлог на опозицијата, рече претседателот ...

Од срце ви благодарам на сите за вашата поддршка- Силјановска со порака до граѓаните

Курир - 23.02.2019

Откако за само неколку часа професорката Гордана Силјановска Давкова ги собра потребните 10 илјади потписи од граѓани за кандидатурата на претстојните претседателски избори, таа преку својот Фејсбук профил изрази благодарност до ...

Силјановска Давкова побара самослик од граѓаните кои ѝ даваат потпис за поддршка

+инфо - 23.02.2019

Доколку почувствувате потреба да ги охрабрите другите, би можеле да направите самослик (selfie) и да го постирате заедно со хаштагот #СеПотпишавЗаПравоиПравда, напиша Силјановска Давкова, Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател на ...

Силјановска за неколку часа ги собра потребните потписи

Р.С.Европа - 23.02.2019

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давковапреку видео порака на социјалните мрежи соопшти дека за неколку часа ги собрала потребните 10 илјади потписи како поддршка за нејзината кандидатура.Во своето обраќање посочи дека со ...

(ВИДЕО) Силјановска: Силно светнал ден, за рекордно време собрани 10 илјади потписи

А1 On - 23.02.2019

Професорката Гордана Силјановска преку видео порака ја извести јавноста дека за рекорден рок се собрани потребните 10 илјади потписи за нејзината кандидатура за претседател. -Туку што дознав дека за многу гусо време, за рекордни неколку часа се ...

Силјановска собра над 10 илјади потписи за кандидатурата – СДСМ допрва ќе одлучува за претседателски кандидат

Алфа - 23.02.2019

За неколку часа собрани над 10 илјади потписи во подрачните канцеларии на ДИК за поддршка за кандидатурата на професорката по уставно право Гордана Силјановска Давкова за претседател на државата.

Претседателот на Нова Либерална Партија го даде својот потпис за поддршка на кандидатурата на Гордана Силјановска – ...

Курир - 23.02.2019

Во текот на денешниот ден, во подрачното одделение на Државната изборна комисија во Прилеп, својот потпис за поддршка на кандидатурата на професорката Гордана Сиљановска-Давкова за Предтседател на Република Македонија, го даде Претседателот на Нова ...

Силјановска со видео се заблагодари на собраните 10.000 потписи (ВИДЕО)

+инфо - 23.02.2019

Ова е денот кога ја започуваме битката за право и правда во РМ, од срце ви благодарам- изјави Силјановска. Професорката Гордана Силјановска преку видео порака на Фејсбук информира дека се собрани потребните 10 илјади потписи за нејзината кандидатура ...

Силјановска за неколку часа ги собра потребните 10 илјади потписи

МКД - 23.02.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова за неколку часа ги собра потребните 10 илјади потписи, од граѓани за кандидатурата на претстојните претседателски избори. Таа преку својот Фејсбук профил изрази благодарност до граѓаните за дадената поддршка.

Глас за Силјановска? Не, фала!

Слободен Печат - 23.02.2019

Опозицијата мора да искристализира лидер, а тоа не може да го направи без сериозни реформи во партијата. Ако тоа го нема, тогаш на оваа партија доволна и е Силјановска. Ама, ви реков, без мене. Да ја гласам Силјановска? Не.

Мицкоски: Силно сум убеден со Силјановска и граѓаните ќе извојуваме победа

Press24 - 23.02.2019

Како граѓанин денеска во подрачната единица на Министерството за правда, тука во општина Карпош дојдов да се потпишам на кандидатурата на професорката Гордана Силјановска Давкова и на тој начин практично да ја изразам мојата недвосмислена поддршка ...

Силјановска со целосна поддршка во Ѓорче Петров и Бутел- поддршка стигна и од потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...

Курир - 23.02.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова која е претседателски кандидат од најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ на идните претседателски избори во Република Македонија започна со собирање на 10 илјади граѓански потписи.

(ФОТО) Метеж пред канцелариите на ДИК, се собираат потписи за Силјановска

Нетпрес - 23.02.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова која е претседателски кандидат од најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ на идните претседателски избори во Република Македонија започна со собирање на 10 илјади граѓански потписи.

Мицкоски: Поддршката за Силјановска Давкова е поддршка за правната држава

Сител - 23.02.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во просториите на Државната Изборна Комисија во Општина Карпош се потпиша и даде поддршка на кандидатурата на Гордана Силјановска Давкова за претседател на Република Македонија.

Силјановска ќе собира 10.000 потписи, со можност за селфи за нејзината кандидатура

Нова ТВ - 23.02.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова која е кандидатка на ВМРО ДПМНЕ за претседателските избори, ќе започне со собирање на 10.000 потписи од граѓаните за да се докаже дека нејзината кандидатура е натпартиска.

Силјановска во кампања за собирање потписи: #СеПотпишавЗаПравоиПравда

Нетпрес - 23.02.2019

Кандидатот за шеф на државата, Гордана Силјановска Давкова, откако вчера најави дека ќе ги собира потребните 10 илјади потписи за официјалната кандидатура, денеска, преку својот фејсбук профил, повика на мобилизација и масовност пред канцелариите на ...

Мицкоски: Силно сум убеден дека заедно со ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска и граѓаните на Македонија ќе извојуваме ...

Курир - 23.02.2019

Како граѓанин денеска во подрачната единица на Министерството за правда, тука во општина Карпош дојдов да се потпишам на кандидатурата на професорката Гордана Силјановска Давкова и на тој начин практично да ја изразам мојата недвосмислена поддршка ...

СДСМ: Силјановска му се поклони на Груевизмот

А1 On - 23.02.2019

„Се потврди она што јавноста веќе добро го знае, дека изборот на кандидатката на Мицкоски е обична фарса, тој самиот ја избра. Соочен со изгубената поддршка од граѓаните но и внатре од своите сопартијци и пратеничката група Мицкоски ги принудува ...

(ВИДЕО) Мицкоски: Поддршката за Силјановска е поддршка за правната држава

А1 On - 23.02.2019

Доколку владејачкото мнозинство и Зоран Заев веруваат во правна држава нека исполнат барем едно нивно ветување од предизборната кампања, а тоа е да го сменат актуелниот јавен обвинител и да поддржат нов по предлог на опозицијата, рече претседателот ...

СДСМ: Силјановска му се поклони на Груевизмот, ја чека пораз на избори

МКД - 23.02.2019

Се потврди она што јавноста веќе добро го знае, дека изборот на кандидатката на Мицкоски е обична фарса, тој самиот ја избра, велат од СДСМ. „Соочен со изгубената поддршка од граѓаните но и внатре од своите сопартијци и пратеничката група Мицкоски ...

Силјановска Давкова бара поддршка и од граѓаните за претседателската кандидатура

Р.С.Европа - 23.02.2019

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова денеска стартуваше со собирање на 10 илјади потписи од граѓаните за поддршка на нејзината кандидатура. Таа на социјалните мрежи побара од граѓаните на социјалните мрежи да го дадат ...

СДСМ: Силјановска му се поклони на Груевизмот

Локално - 23.02.2019

„Се потврди она што јавноста веќе добро го знае, дека изборот на кандидатката на Мицкоски е обична фарса, тој самиот ја избра. Соочен со изгубената поддршка од граѓаните но и внатре од своите сопартијци и пратеничката група Мицкоски ги принудува ...

Силјановска бара селфи од оние кои ќе се потпишат на нејзината кандидатура

iPortal - 23.02.2019

Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска ги повика подржувачите да излезат во канцелариите на ДИК и да си направат селфи како потврда дека го дале својот потпис за нејзината кандидатура и на тој начин да ги поттикнат и ...

Мицкоски: Бараме нов јавен обвинител по предлог од опозицијата

Точка - 23.02.2019

Доколку владејачкото мнозинство и Зоран Заев веруваат во правна држава нека исполнат барем едно нивно ветување од предизборната кампања, а тоа е да го сменат актуелниот јавен обвинител и да поддржат нов по предлог на опозицијата, рече претседателот ...

СДСМ: Силјановска му се поклони на Груевизмот

MTM - 23.02.2019

Се потврди она што јавноста веќе добро го знае, дека изборот на кандидатката на Мицкоски е обична фарса, тој самиот ја избра. Соочен со изгубената поддршка од граѓаните но и внатре од своите сопартијци и пратеничката група Мицкоски ги принудува ...

Силјановска само за неколку часа собра потписи од 10 илјади граѓани

Република - 23.02.2019

Во рок од неколку часа професорката по уставно право и политички систем Гордана Силјановска Давкова собра над 10 илјади потписи на граѓани кои застанаа зад нејзината кандидатура за претседател на Република Македонија, дознава „Република“.

СДСМ: Силјановска му се поклони на Груевизмот

Опсервер - 23.02.2019

Се потврди она што јавноста веќе добро го знае, дека изборот на кандидатката на Мицкоски е обична фарса, тој самиот ја избра. Соочен со изгубената поддршка од граѓаните но и внатре од своите сопартијци и пратеничката група Мицкоски ги принудува ...

Битолчани се потпишаа за Силјановска

Република - 23.02.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова која е претседателски кандидат од најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ на идните претседателски избори во Република Македонија започна со собирање на 10 илјади граѓански потписи.

(ВИДЕО) За само неколку часа Силјановска собра над 10.000 потписи за претседателската кандидатура

еМагазин - 23.02.2019

За само неколку часа, денеска, кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска – Давкова собра над 10.000 потписи за претседателската кандидатура. Информацијата ја соопшти самата на својот Фејсбук профил: ПОВРЗАНИ ВЕСТИ ...

(Видео) Силјановска: Силно светнал ден, за рекордно време собрани 10 илјади потписи

Centar - 23.02.2019

Професорката Гордана Силјановска преку видео порака на „Фејсбук“ ја извести јавноста дека за рекорден рок се собрани потребните 10 илјади потписи за нејзината кандидатура за претседател. „Туку што дознав дека за многу кусо време, за рекордни неколку ...

За неколку часа собрани потребните 10 илјади потписи за кандидатурата на професорката Гордана Силјановска

Локално - 23.02.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова за неколку часа ги собра потребните 10 илјади потписи од граѓани за кандидатурата на претстојните претседателски избори. Професорката Силјановска немаше потреба од собирање на овие 10 илјади гласови бидејќи ...

(ВИДЕО) Силјановска ќе собира и потписи за претседателската кандидатура, тие што ќе се потпишат ги замоли да си ...

еМагазин - 23.02.2019

Канидатот за претседател на државата од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска – Давкова , на својот Фејсбук профил најави дека за нејзината кандидатура ќе собира и најмалку 10 илјади потписи.

СДСМ: Силјановска му се поклони на Груевизмот и на дело го применува

iPortal - 23.02.2019

Се потврди она што јавноста веќе добро го знае, дека изборот на кандидатката на Мицкоски е обична фарса, тој самиот ја избра. Соочен со изгубената поддршка од граѓаните но и внатре од своите сопартијци и пратеничката група Мицкоски ги принудува ...

Силјановска почна да собира потписи за кандидатурата – за потврда од потпишувачите бара „селфи“

Вечер Прес - 23.02.2019

Професорката Гордана Силјановска – Давкова, кандидатот за претседател на државата од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на својот Фејсбук профил најави дека за нејзината кандидатура ќе собира најмалку 10 илјади потписи, со цел нејзината кандидатура да се ...

Силјановска ги собра потписите за кандидатура, им се заблагодари на граѓаните

24Инфо - 23.02.2019

За неколку часа во подрачните единици на ДИК низ републиката беа собрани потребните 10.000 потписи за кандидатурата на претседателскиот кандидат на ВМРО ДПМНЕ , Гордана Силјановска. На собирањето претходеше повикот и потпишувањето од првите луѓе на ...

СДСМ тврди: Силјановска му се поклони на Груевизмот, ја чека пораз

Република - 23.02.2019

Се потврди она што јавноста веќе добро го знае, дека изборот на кандидатката на Мицкоски е обична фарса, тој самиот ја избра, велат од СДСМ. истакнуваат од СДСМ. Според СДСМ Силјановска и Мицкоски бадијала ги принудуваат членовите на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Силјановска ги собра потребните потписи за претседателската кандидатура

Вечер Прес - 23.02.2019

За само неколку часа собрани над 10 илјади потписи во подрачните канцеларии на ДИК за поддршка за кандидатурата на професорката по уставно право Гордана Силјановска Давкова за претседател на државата.

Гордана Силјановска собра повеќе од 10.000 потписи

Фактор - 23.02.2019

Повеќе од10.000 потписи за само неколку часа се собрани во подрачните канцеларии на ДИК за поддршка за кандидатурата на професорката по уставно право, Гордана Силјановска Давкова за претседател на државата.

Ивор Мицковски: Изгледа ПР-от ви го работат овие од Влада

Опсервер - 23.02.2019

Силјановска: Граѓаните да дадат потпис и селфи да направат. Генералниот секретар на ВМРО прв излага во медиуми дека се потпишал. Изгледа ПР-от ви го работат овие од ...

Јанушев: Сите кои се залагаат за правда да го дадат својот потпис за Силјановска

Република - 23.02.2019

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев денеска беше во Велес од каде даде поддршка на кандидатот за претседателските избори Гордана Силјановска Давкова. Од Велес тој одговори на неколку прашања поврзани со актуелната ситуација во нашата ...

„Направете и селфи кога се потпишате“: Силјановска во кампања преку социјалните мрежи

Фактор - 23.02.2019

Официјално изборната кампања не е почната, но на социјалните мрежи кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска и тоа како бара поддршка. Професорката на Фејсбук постојано ги информира поддржувачите но и им се заблагодарува на сите за ...

Силјановска започна со собирање потписи: Еве што соопшти на Facebook

Бизнис Вести - 23.02.2019

„Почитувани граѓани, Како што веќе најавив, од денес, па во наредните две недели, ќе се одвива постапката за собирање потписи за мојата претседателска кандидатура и тоа во локалните канцеларии на ДИК во вашите места на живеење.

Мицкоски: Поддршката за Силјановска Давкова е поддршка за правната држава

Локално - 23.02.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во просториите на Државната Изборна Комисија во Општина Карпош се потпиша и даде поддршка на кандидатурата на Гордана Силјановска Давкова за претседател на Република Македонија.

Мицкоски: Поддршката за Силјановска Давкова е поддршка за правната држава

MTM - 23.02.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во просториите на Државната Изборна Комисија во Општина Карпош се потпиша и даде поддршка на кандидатурата на Гордана Силјановска Давкова за претседател на Република Македонија.

Мицкоски: Поддршката за Силјановска Давкова е поддршка за правната држава

Вечер Прес - 23.02.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во просториите на Државната Изборна Комисија во Општина Карпош се потпиша и даде поддршка на кандидатурата на Гордана Силјановска Давкова за претседател на Република Македонија.

Недвосмислена поддршка од Мицкоски и Мисајловски за сигурна победа на претседателските избори

Република - 23.02.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски како граѓанин се потпиша на кандидатурата на професорката Гордана Силјановска Давкова во подрачната единица на Министерството за правда во општина Карпош.

Карпош застана зад Силјановска

Република - 23.02.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и членови на ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Карпош се потпишаа на кандидатурата на професорката Гордана Силјановска Давкова во подрачната единица на Министерството за правда во општина Карпош.

Силјановска освен потпис, бара и едно селфи со хаштаг!

CivilMedia - 23.02.2019

Професорката Гордана Силјановска денеска почнала со собирањето на 10.000 потписи за нејзината кандидатура за претседател на државата. Иако беше избрана како кандидат на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ, таа претендира преку потписи да се покаже како ...

Силјановска бара селфи од оние кои ќе се потпишат на нејзината кандидатура

Република - 23.02.2019

Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска ги повика подржувачите да излезат во канцелариите на ДИК и да си направат селфи како потврда дека го дале својот потпис за нејзината кандидатура и на тој начин да ги поттикнат и ...

Мицкоски: Бараме нов јавен обвинител по предлог од опозицијата

Centar - 23.02.2019

Доколку владејачкото мнозинство и Зоран Заев веруваат во правна држава нека исполнат барем едно нивно ветување од предизборната кампања, а тоа е да го сменат актуелниот јавен обвинител и да поддржат нов по предлог на опозицијата, рече претседателот ...

Силјановска бара и селфи од оние кои ќе се потпишат за нејзината кандидатура

Локално - 23.02.2019

Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска ги повика нејзините подржувачи да си направат самослик/селфи како потврда дека го дале својот потпис за нејзината кандидатура и на тој начин да ги поттикнат и останатите.

14.000 потписи за неколку часа-реална поддршка за кандидатите или герила маркетинг на партиите ?

Магазин - 23.02.2019

Професорката, Гордана Силјановска, за неколку часа ги собра потписите со кои ќе се кандидира за претседател како надпартиски кандидат. Таа објави видео порака со благодарност за оние кои застанаа со своите потписи зад нејзината кандидатура.

Мицкоски се потпиша на кандидатурата на Силјановска Давкова и рече, сигурен сум во победата

Скопје1 - 23.02.2019

Како граѓанин денес, овде во подрачната единица на Министерството за правда во Општина Карпош дојдов да се потпишам на кандидатурата на професорката Гордана Силјановска Давкова и на тој начин практично да ја изразам мојата недвосмислена поддршка ...

Гордана Силјановска ги повика граѓаните со селфи да собираат потписи за нејзината кандидатура

Магазин - 23.02.2019

Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова преку својот фејсбук профил ги повика граѓаните да се потпишат за нејзината кандидатура во канцелариите на ДИК и да објават селфи како мотив и за другите граѓани да го направат ...

Силјановска бара потврда со самослик (selfie) од сите што ќе се потпишат на нејзината кандидатура

AKO - 23.02.2019

Кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија од ВМРО ДПМНЕ, откако побара поддржувачите да ја оверат кандидатурата и со потписи во подрачните единици на ДИК, побара и докази од потпишувачите: ,,Утрово ве повикувам сите да се упатите ...

(Видео) Силјановска: Собрав над 10,000 потписи

1tv - 23.02.2019

Гордана Силјановска Давкова, кандидатката за претседател на ВМРО на својот фејсбук профил соопшти дека успеала да собере над 10,000 потписи за својата кандидатура. Претходно, таа ги повика подржувачите да излезат во канцелариите на ДИК и да си ...

(ВИДЕО) Силјаноска побара подршка за кандидатурата за претседател, но и самослик (selfie)

Скопје1 - 23.02.2019

Кандидатката за Претседател на Македонија од ВМРО ДПМНЕ, откако побара поддржувачите да ја оверат кандидатурата и со потписи во подрачните единици на ДИК, побара и докази од потпишувачите: ,,Утрово ве повикувам сите да се упатите до подрачните ...

СДСМ: Силјановска му се поклони на Груевизмот и на дело го применува, изборот на кандидатката на Мицкоски е фарса

Скопје1 - 23.02.2019

Се потврди она што јавноста веќе добро го знае, дека изборот на кандидатката на Мицкоски е обична фарса, тој самиот ја избра. Соочен со изгубената поддршка од граѓаните но и внатре од своите сопартијци и пратеничката група Мицкоски ги принудува ...

(ВИДЕО) Јанушев одговара на новинарски прашања: СДСМ се соочува со очајно слабиот рејтинг

Скопје1 - 23.02.2019

Игор Јанушев се потпиша за поддршка на Гордана Силјановска Дафкова за Претседател на РМ и при тоа одговори на неколку новинарски прашања. Во продолжение одговорите на Јанушев. Прашање новинар: Господине Јанушев во 46 градови во државава веќе започна ...

Силјаноска само за два три часа со повеќе од 14`000 потписи!

Магазин - 23.02.2019

Актуелниот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова за само неколку часа откако почна граѓанската поддршка за претседателската кандидатура собра повеќе од 14.000 потписи. Тоа е бројка што е повеќе и од доволно за охриѓанката Силјановска ...

Јанушев: Го дадов мојот потпис за поддршка на професорката Гордана Силјановска Давкова

1tv - 23.02.2019

Туку што го дадов мојот потпис за поддршка на кандидатурата на професорката Гордана Силјановска Давкова, рече генералниот секретар на ВМРО – ДПМНЕ, Игор Јанушев, кој апелираше до сите да ја дадат својата поддршка за Силјановска на претстојните ...

(ВИДЕО) Силјноска Давкова ги собра потребните 10 илјади потписи- „Од срце ви благодарам“, рече преку ФБ

Скопје1 - 23.02.2019

Откако за само неколку часа професорката Гордана Силјановска Давкова ги собра потребните 10 илјади потписи од граѓани за кандидатурата на претстојните претседателски избори, таа преку својот Фејсбук профил изрази благодарност до ...

Силјановска бара селфи од оние кои ќе се потпишат на нејзината кандидатура

1tv - 23.02.2019

Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска ги повика подржувачите да излезат во канцелариите на ДИК и да си направат селфи како потврда дека го дале својот потпис за нејзината кандидатура и на тој начин да ги поттикнат и ...

ВМРО ДПМНЕ ги собра потребните потписи за кандидатурата на Силјановска

AKO - 23.02.2019

За неколку часа во подрачните единици на ДИК низ републиката беа собрани потребните 10.000 потписи за кандидатурата на претседателскиот кандидат на ВМРО ДПМНЕ , Гордана Силјановска. На собирањето претходеше повикот и потпишувањето од првите луѓе на ...

Мицкоски: Поддршката за Силјановска Давкова е поддршка за правната држава

1tv - 23.02.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во просториите на Државната Изборна Комисија во Општина Карпош се потпиша и даде поддршка на кандидатурата на Гордана Силјановска Давкова за претседател на Република Македонија.

Силјановска почна со собирање потписи за претседателската кандидатура

Фокус - 22.02.2019

Професорката, Гордана Силјановска Давкова, ја започна постапката за собирање 10.000 потписи од граѓаните за поддршка на нејзината претседателска кандидатура, зад која застана партијата ВМРО-ДПМНЕ.

Силјановска започна со собирање на 10 илјади потписи за претседателската кандидатура

Канал5 - 22.02.2019

Гордана Силјановска Давкова, иако е номинирана од најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ за кандидат за претседател на Македонија, започна со собирање на 10.000 граѓански потписи. Иако професорката може да се кандидара и со поддршка од ...

Силјановска почна да собира 10.000 потписи за претседателската кандидатура

Нетпрес - 22.02.2019

Гордана Силјановска Давкова, иако е номинирана од најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ за кандидат за претседател на Македонија, започна со собирање на 10.000 граѓански потписи. Професорката не мора да го прави тоа, бидејќи ја има поддршката од ...

Македонија со поддршка за Силјановска: охриѓани, тетовци, прилепчани и кавадарчани масовно се потпишуваат за ...

Курир - 22.02.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова која е претседателски кандидат од најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ на идните претседателски избори во Република Македонија започна со собирање на 10 илјади граѓански потписи.

Силјановска почна со собирање потписи за претседателската кандидатура

+инфо - 22.02.2019

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова почна со собирање на 10.000 граѓански потписи. Таа на Фејсбук објави дека го исполнува ветувањето дадено на Конгресот во Струга.

(ИНТЕРВЈУ) Силјановска: Ме болат навредите, но јас сум инает и бунтовник

А1 On - 22.02.2019

Кандидатката за претседател зад која застана опозициската ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска Давкова, предизвика различни реакции во јавноста по објавувањето и изборот на нејзината кандидатура.

(ИНТЕРВЈУ) Силјановска: Ме болат навредите, но јас сум инает и бунтовник

Макфакс - 22.02.2019

Кандидатката за претседател зад која застана опозициската ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска Давкова, предизвика различни реакции во јавноста по објавувањето и изборот на нејзината кандидатура.

Силјановска: Ме болат навредите, но јас сум бунтовник

Press24 - 22.02.2019

Кандидатката за претседател зад која застана опозициската ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска-Давкова во интервју за Макфакс истакнува дека навредите ја болат, но дека таа е бунтовник.

Неделници - Непотизам и избори дома и во ЕУ

Р.С.Европа - 22.02.2019

Неделникот Капитал анализира за непотизмот и вработувањето во државната администрација без усул. Фокус пишува за изборот на Гордана Силјановска – Давкова за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ.

Силјановска започна со собирање на 10 илјади потписи за претседателската кандидатура

Алфа - 22.02.2019

Гордана Силјановска Давкова започна со собирање на 10.000 граѓански потписи за претседателската кандидатура. Професорката не мора да го прави тоа, бидејќи ја има поддршката од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, но уште на партиската конвенција рече дека ќе ...

Силјановска започна со собирање на 10 илјади потписи за претседателската кандидатура

Press24 - 22.02.2019

Гордана Силјановска Давкова, иако е номинирана од најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ за кандидат за претседател на Македонија, започна со собирање на 10.000 граѓански потписи. Професорката не мора да го прави тоа, бидејќи ја има поддршката од ...

Подем ќе ја поддржи Силјановска на претседателските избори

Република - 22.02.2019

Партијата на Обединети демократи на Македонија – ПОДЕМ ѝ дава јавна и отворена поддршка на проф. д-р Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател на Република Македонија. Проф. Силјановска Давкова е докажана личност во својата професија како ...

Димитров со коментар за претседателскиот дуел со Силјановска: Судир на два наративи

Фактор - 22.02.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во интервју за РСе што целосно ќе се емитува в недела вели дека дуелот помеѓу евентуалниот консензуален кандидат за претседател на Македонија инициран од владеачкото мнозинство и Гордана Силјановска ...

Силјановска: Ме болат навредите, но јас сум инает и бунтовник

Точка - 22.02.2019

Кандидатката за претседател зад која застана опозициската ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска-Давкова, предизвика различни реакции во јавноста по објавувањето и изборот на нејзината кандидатура.

Силјановска започна со собирање 10.000 потписи

Фактор - 22.02.2019

Гордана Силјановска Давкова, иако е номинирана од најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ за кандидат за претседател на Македонија, започна со собирање на 10.000 граѓански потписи. Професорката не мора да го прави тоа, бидејќи ја има поддршката од ...

Силјановска Давкова ги повика граѓаните да го дадат својот потпис

Република - 22.02.2019

Време е без разлика на партиската, етничката, половата, старосната структура да се обединиме и да ја вратиме Македонија во нормала, повикува кандидатката на ВМРО – ДПМНЕ за претседател, Гордана Силјановска Давкова.

Силјановска ги повика граѓаните да го дадат својот потпис за нејзината кандидатура

24Инфо - 22.02.2019

Кандидатот на ВМРО- ДПМНЕ за претседател, Гордана Силјановска Давкова ги повика граѓаните да го дадат својот потис за нејзината кандидатура бидејќи е време без разлика на партиската, етничката, половата, старосната структура да се обединиме и да ја ...

Како што ветив, го започнувам процесот на собирање најмалку 10 илјади потписи за претседателската кандидатура

Република - 22.02.2019

пишува на Фејсбук кандидатката за претседател на ВМРО – ДПМНЕ, Гордана Силјановска. додава таа. ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја трча претседателската трка со соросовите чевли

iPortal - 22.02.2019

Доколку ВМРО-ДПМНЕ не ја критикуваше и напаѓаше Фондацијата отворено општество позната како Сорос, а во една прилика и се обиде да ја укине, сега ќе беше сосема нормално оваа партија по втор пат да бира кандидат за претседателската трка кои имале ...

Костадинов: Гордана Силјановска мора да има полиберални ставови доколку сака да добие поддршка од граѓаните

24 Вести - 21.02.2019

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска мора да има полиберални ставови доколку сака да добие поддршка од граѓаните. Почетните нејзини тврдокорни изјави за договорот со Грција, и законот за јазици не и одат во прилог.

Силјановска: Не можев да се пријавам на конкурс на СДСМ бидејќи не се согласувам со овие политики

Макфакс - 21.02.2019

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ разговараше со професорката Гордана Силјановска-Давкова како претседателски кандидат зад кој ...

Силјановска за Макфакс: Да беа СДСМ опозиција можеби ќе одев на избори со нив

Press24 - 21.02.2019

Две недели по распишувањето на претседателските избори, Гордана Силјановска за Макфакс вели дека одлучила да се кандидира преку ВМРО-ДПМНЕ, а не преку СДСМ, поради тоа што не се согласува со овие ...

Нелоски: Силјановска ќе биде мајка на нацијата, таа го почитувала и ќе го почитува Уставот

Курир - 21.02.2019

Фокусот им е кон нашиот претседателски кандидат, Гордана Силјановска и тоа е добро. Нејзините ставови се и ќе бидат во согласно Уставот на Република Македонија. Таа има студенти Албанци, нејзиниот асистент е Албанец.

Нова Либерална партија со поддршка за кандидатурата на професорката Гордана Силјановска-Давкова

Курир - 21.02.2019

Нова Либерална партија отворено даде поддршка на професорката Гордана Силјановска Давкова за претстојните претседателски избори. „Нова Либерална партија изразува огромно задоволство од изборот на проф.Гордана Силјановска-Давкова за кандидат за ...

ПОДЕМ со отворена и целосна поддршка за кандидатурата на Силјановска

Макфакс - 21.02.2019

Партијата на Обединети Демократи на Македонија – ПОДЕМ, дава јавна и отворена поддршка на Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател на Република Македонија. „Професорката Силјановска Давкова е докажана личност во својата професија како ...

ПОДЕМ: Отворена и целосна поддршка за професорката Гордана Силјановска Давкова

Курир - 21.02.2019

Партијата на Обединети Демократи на Македонија – ПОДЕМ, преку соопштение даде јавна и отворена поддршка на професорката Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател на Република Македонија. -Имено, проф.

ПОДЕМ со отворена и целосна поддршка за кандидатурата на Силјановска

А1 On - 21.02.2019

Партијата на Обединети Демократи на Македонија – ПОДЕМ, дава јавна и отворена поддршка на Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател на Република Македонија. „Професорката Силјановска Давкова е докажана личност во својата професија како ...

ПОДЕМ со отворена и целосна поддршка за кандидатурата на Силјановска

Точка - 21.02.2019

Партијата на обединети демократи на Македонија – ПОДЕМ дава јавна и отворена поддршка на Гордана Силјановска-Давкова, кандидат за претседател на Република Македонија. „Професорката Силјановска-Давкова е докажана личност во својата професија како ...

Силјановска: Не можев да се кандидирам на конкурс на СДСМ, бидејќи не се согласувам со овие политики

Точка - 21.02.2019

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ разговараше со професорката Гордана Силјановска Давкова како претседателски кандидат зад кој ...

Нелоски: Силјановска ќе биде мајка на нацијата, таа го почитувала и ќе го почитува Уставот

Република - 21.02.2019

Фокусот им е кон нашиот претседателски кандидат, Гордана Силјановска и тоа е добро. Нејзините ставови се и ќе бидат во согласно Уставот на Република Македонија. Таа има студенти Албанци, нејзиниот асистент е Албанец.

Николоски: Кај СДСМ изборот за кандидат за претседател го прави Али Ахмети

Фактор - 21.02.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, синоќа во телевизиско интервју изјави дека изборот за кандидат на претседател кај СДСМ го прави лидерот на ДУИ, Али Ахмети. - На една страна народот како избор ја има професорката Силјановска ...

Николоски: Не може тие да зборуваат за консензус затоа што не претставуваат мнозинство од народот кој живее во ...

Опсервер - 21.02.2019

Не може тие да зборуваат за консензус затоа што не претставуваат мнозинство од народот кој живее во Македонија, а камоли да ги претставуваат сите па да зборуваат за консензус. Да имаше предвремени избори ќе беа дебело поразени, како што ќе бидат ...

ПОДЕМ со отворена и целосна поддршка за кандидатурата на Силјановска

24Инфо - 21.02.2019

Партијата на обединети демократи на Македонија – ПОДЕМ дава јавна и отворена поддршка на Гордана Силјановска-Давкова, кандидат за претседател на Република Македонија. „Професорката Силјановска-Давкова е докажана личност во својата професија како ...

Претседателски кандидати за поширока поддршка

Н.Македонија - 21.02.2019

На приближно два месеца пред шестите претседателски избори, кои ќе се одржат на 21 април 2019 година, на кои ќе се избере петтиот претседател на Републиката, ВМРО-ДПМНЕ ја избра Гордана Силјановска за свој кандидат за претседател.

Ѓорчев и Силјановска сплотени ќе го уриваат Заев

Магазин - 21.02.2019

Многу корисен и пријателски разговор со Влатко Ѓорчев. Се договоривме да продолжиме да работиме заедно за Македонија, напиша кандидатот за претседател на државата од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот Фејсбук профил.

Силјановска: Киро Глигоров беше против политичко влијание на Сорос во Македонија

Фокус - 20.02.2019

Професорката и кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, во вчерашното интервју на Сител негираше дека било кога користела грантови од Фондацијата Отворено Општество, туку дека Универзитетот каде предава соработувале со ФООМ.

Најчевска кон Силјановска-Давкова: Не си ти фикус драга моја, туку дифенбахија која е опасна по живот

Фокус - 20.02.2019

Професорката Мирјана Најчевска упати критики кон претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова. Според неа, Давкова во својата кариера се борела за себепромовирање и себепретставување.

Незадоволство кај поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ

Телма - 20.02.2019

Дел од поранешните функционери, членови и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ не се задоволни од изборот на професорката Гордана Силјановска-Давкова за претседателски кандидат. Со надеж дека партиското раководство знае што прави, изборот го сметаат за „чуден“.

Николоски: СДСМ и ДУИ не може да бираат консензуален кандидат, бидејќи тоа е Силјановска

Фокус - 20.02.2019

СДСМ и ДУИ не може да бираат консензуален кандидат, туку таквиот кандидат кој ќе го изберат ќе биде кандидат за Заев и Ахмети, смета потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. -Не може тие да зборуваат за консензус затоа што не ...

Најчевска кон Силјановска-Давкова: Не си ти фикус драга моја, туку дифенбахија која е опасна по живот

24 Вести - 20.02.2019

Професорката Мирјана Најчевска упати критики кон претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова. Според неа, Давкова во својата кариера се борела за себепромовирање и себепретставување.

Николоски: Претседателот на државата треба да е коректив на власта

Курир - 20.02.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, за Алфа телевизија, за професорката Силјановска Давкова вели дека е можеби најдоброто решение кое што како држава можеме да го понудиме.

Николоски: Консензуален кандидат за македонскиот народ е професорката Гордана Силјановска Давкова

Нетпрес - 20.02.2019

Најдобар доказ за тоа како СДСМ стојат со доверба кај народот е фактот дека тие избегаа од предвремени парламентарни избори. Ова го истакна потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во гостувањето на Алфа телевизија.

ФОТО: Силјановска објави фотографија со Киро Глигоров

Press24 - 20.02.2019

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за претседател, Гордана Силјановска, објави на својот Фејсбук фотографија со поранешниот претседател Киро ...

Денеска во 18:18 часот Александар Николоски гостин во „Отворено“ на Алфа

Курир - 20.02.2019

Зошто професор Гордана Силјановска – Давкова, во овие турбулентни времиња, е најдобар избор за Македонија каква што ја знаеме? -За судирот на два сосема различни коцепти, натпартискиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ VS.

СДСМ: Граѓаните нема да дозволат нов Иванов

Макфакс - 20.02.2019

Граѓаните нема да дозволат нов Иванов кој ќе работи против ЕУ и НАТО, Мицкоски, Силјановска и ВМРО-ДПМНЕ нека се подготват за пораз, вели Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, реагирајќи на прес-конференцијата на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум ...

Силјановска Давкова: Името е неразделно од нашиот идентитет, тоа го тврдеше и Димитров во Хаг

Press24 - 20.02.2019

Ќе ве излажам ако ви кажам дека ако станам претседател, веднаш ќе го укинам Преспанскиот договор. Тоа може само Уставниот суд да го поништи и укине, истакна професорката Гордана Силјановска Давкова. -Тоа не може да го укине претседателот.

Силјановска Давкова: Името е неразделно од нашиот идентитет, тоа го тврдеше и Димитров во Хаг, но сега е заразен од ...

Курир - 20.02.2019

Ќе ве излажам ако ви кажам дека ако станам претседател, веднаш ќе го укинам Преспанскиот договор. Тоа може само Уставниот суд да го поништи и укине, истакна професорката Гордана Силјановска Давкова. -Тоа не може да го укине претседателот.

Силјановска на средба со Ѓорчев: Ќе продолжиме да работиме заедно за Македонија

Курир - 20.02.2019

Многу корисен и пријателски разговор со Влатко Ѓорчев. Се договоривме да продолжиме да работиме заедно за Македонија, напиша кандидатот за претседател на државата од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот Фејсбук ...

Николоски: Силјановска Давкова е најквалитетно решение за Македонија, не е приврзок на ниту една партија

Алфа - 20.02.2019

Денеска во емисијата „Отворено“ на Алфа телевизија гостин е потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој говореше околу претседателскиот кандидат на неговата партија, Гордана Силјановска Давкова.

Николоски: Консензуален кандидат за македонскиот народ е професорката Гордана Силјановска Давкова

Курир - 20.02.2019

Најдобар доказ за тоа како СДСМ стојат со доверба кај народот е фактот дека тие избегаа од предвремени парламентарни избори. Ова го истакна потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во гостувањето на Алфа телевизија.

СДСМ: Силјановска и ВМРО-ДПМНЕ нека се подготват за пораз

А1 On - 20.02.2019

Антизападниот Христијан Мицкоскки нема капацитет да разбере што значи демоктатска процедура за избор на кандидат, исто како што нема претства што значи вистински претседателски кандидат зад кого ќе застанат граѓаните, реагираа преку соопштение од ...

(Фото) Силјановска објави заедничка фотографија со Киро Глигоров

еМагазин - 20.02.2019

Професорката Гордана Силјановска – Давкова , која за сега е единствениот кандидат за претседател на државата е поприлично активна на социјалните мрежи. На својот Фејсбук профил таа објави заедничка фотографија со првиот македонски претседател, Киро ...

СДСМ: Граѓаните нема да дозволат нов Иванов

24Инфо - 20.02.2019

Граѓаните нема да дозволат нов Иванов кој ќе работи против ЕУ и НАТО, Мицкоски, Силјановска и ВМРО-ДПМНЕ нека се подготват за пораз, вели Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, реагирајќи на прес-конференцијата на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум ...

Силјановска на средба со Ѓорчев: Ќе продолжиме да работиме заедно за Македонија

24Инфо - 20.02.2019

Многу корисен и пријателски разговор со Влатко Ѓорчев. Се договоривме да продолжиме да работиме заедно за Македонија, напиша кандидатот за претседател на државата од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот Фејсбук профил.

Силјановска: Јас ќе се борам да бидам претседател на Република Македонија, како што се распишани изборите

Бизнис Вести - 20.02.2019

Јас ќе се борам да бидам претседател на Република Македонија, како што се распишани изборите Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за вестите на Сител ...

Граѓаните нема да дозволат нов Иванов

Centar - 20.02.2019

Граѓаните нема да дозволат нов Иванов кој ќе работи против ЕУ и НАТО, Мицкоски, Силјановска и ВМРО-ДПМНЕ нека се подготват за пораз, вели Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, реагирајќи на прес-конференцијата на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум ...

Средба Силјановска – Ѓорчев: Ќе продолжиме да работиме заедно за Македонија

Република - 20.02.2019

Многу корисен и пријателски разговор со Влатко Ѓорчев. Се договоривме да продолжиме да работиме заедно за Македонија, напиша кандидатот за претседател на државата од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот Фејсбук профил.

Николоски: Силјановска Давкова е најквалитетно решение за Македонија

Република - 20.02.2019

Денеска во емисијата „Отворено“ на Алфа телевизија гостин е потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој говореше околу претседателскиот кандидат на неговата партија, Гордана Силјановска Давкова.

За што разговараа Гордана Силјановска и Влатко Ѓорчев?

Фактор - 20.02.2019

Се договоривме да продолжиме да работиме заедно за Македонија, напиша кандидатот за претседател на државата од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот Фејсбук профил по средбата со пратеникот, Влатко Ѓорчев.

Силјановска со одговор ако стане претседател на која држава ќе и се заколне

Фактор - 20.02.2019

Неформално кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова ја почна кампањата а веќе и го даде првото интервју. Силјановска вели ќе ја почитува реалноста, но при секоја рилика ќе укажува на проблемот како е променето името на ...

Додека СДСМ и ДУИ изберат кандидат за претседател, Силјановска победува

еМагазин - 20.02.2019

Во фијаско се претвори конкурсот за претседателски кандидат на СДСМ на кој се пријави единствено амбасадорот Ѓорги Филипов, што покажува дека во партијата демократските процеси се во втор план бидејќи се веќе сигурни дека без поддршка на албанските ...

СДСМ не само што ќе изгубат на избори, туку ќе завршат како Пасок во Грција

Република - 20.02.2019

Најдобар доказ за тоа како СДСМ стојат со доверба кај народот е фактот дека тие избегаа од предвремени парламентарни избори. Ова го истакна потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во гостувањето на Алфа телевизија.

Заедничка фотографија на ривалите Силјановска и Ѓорчев

AKO - 20.02.2019

Кандидатката за Претседател на РСМ од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска, објави заедничка фотографија со нејзиниот партиски ривал на конвенцијата, Влатко Ѓорчев. ,, Многу корисен и пријателски разговор со Влатко Ѓорчев.

Граѓаните нема да дозволат нов Иванов кој ќе работи против ЕУ и НАТО, Мицкоски, Силјановска и ВМРО-ДПМНЕ нека се ...

Скопје1 - 20.02.2019

Антизападниот Христијан Мицкоскки нема капацитет да разбере што значи демоктатска процедура за избор на кандидат, исто како што нема претства што значи вистински претседателски кандидат зад кого ќе застанат граѓаните, велат од СДСМ.

Костадинов: Христијан Мицкоски зборува преку Гордана Силјановска

Канал5 - 19.02.2019

Дека ништо не се променило во партијата на Никола Груевски, во овој скапоцен дворец зад мене, потврдуваат ставовите на Гордана Силјановска, кандидатката на Христијан Мицкоски за претседател на државата.

Силјановска: Имам попривлечни фотографии во бикини, но не сакам да бидам инспирација на мажите

Фокус - 19.02.2019

До кога ние жените мораме да се дотеруваме, за да ги убедиме мажите дека треба да не слушаат, вели професорката, Гордана Силјановска, која е кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Со кратко видео на својот фејсбук профил таа одговори на критиките и ...

Силјановска Давкова за двојазичноста: Не постои стекнато право на неуставен начин

Курир - 19.02.2019

Не постои стекнато право на неуставен начин. Значи јас направив една уставно правна анализа на овој закон низ призма на Рамковниот договор, низ призма на Уставот, но исто така и низ призма на двата најважни документи, европски, на кои и во ...

Силјановска: Првата моја одлука ќе биде за намалување на личнитепривилегии на институцијата претседател

Курир - 19.02.2019

Прво ќе побарам од било кој од пратениците да предложат закон, односно за измена на законот за привилегиите на претседателот по завршување на мандатот, се разбира тој закон нема ретроактивно и ќе важи од мене натаму.

Судир на концепти: Натпартиски VS. консензуален кандидат – Утре интервју со Александар Николоски, потпретседател на ...

Алфа - 19.02.2019

-Зошто професор Гордана Силјановска – Давкова, во овие турбулентни времиња, е најдобар избор за Македонија каква што ја знаеме? -За судирот на два сосема различни коцепти, натпартискиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ VS.

Силјановска: Нормално дека не се вклопувам во концептот на Заев за непотизам и тендери

Независен - 19.02.2019

Професорката Гордана Силјановска - Давкова му возврати на премиерот Зоран Заев, кој рече дека таа не се вклопува во визијата на власта за консензуален кандидат за претседател на државата. „На навредите и етикетите кон мене им се придружи и премиерот.

Силјановска: Имам попривлечни фотографии вобикини но не сакам да сум инспирација на мажите

Press24 - 19.02.2019

Деновиве ме линчуваат јавно за тоа како изгледам и колку години имам. И ме споредуваат со "лажни" слики на политичарки. Не дека немам попривлечни фотографии во бекини на тие години ама јас не прифаќам да бидам инспирација на мажите! Сакам во ...

Силјановска му одговори на Заев: Јас сум надвор од концепот за непотизам, тендери, неодговорност

+инфо - 19.02.2019

Професорката Гордана Силјановска – Давкова му одговори на премиерот Зоран Заев, кој вчера рече дека таа не се вклопува во визијата на власта за консензуален кандидат за претседател на државата.

ВИДЕО: Силјановска жестока против потчинувањето на жените во политиката

Курир - 19.02.2019

До кога ние жените мораме да се дотеруваме, за да ги убедиме мажите дека треба да не слушаат, вели професорката, Гордана Силјановска, која е кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Со кратко видео на својот фејсбук профил таа одговори на критиките и ...

Силјановска: Имам попривлечни фотографии во бикини но не сакам да сум инспирација на мажите

Скопје24 - 19.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ го избра својот кандидат за претседател на државата за претстојните избори што ќе се одржат на 21 април, годинава. Со 408 гласа, професорката Гордана Силјановска Давкова делегатите ја избраа за кандидат за претседател на партијата.

Силјановска жестока против потчинувањето на жените во политиката

Нетпрес - 19.02.2019

До кога ние жените мораме да се дотеруваме, за да ги убедиме мажите дека треба да не слушаат, вели професорката, Гордана Силјановска, која е кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Со кратко видео на својот фејсбук профил таа одговори на критиките и ...

Професорке Силјановска, внимавајте да не се избербатите!

+инфо - 19.02.2019

Во текот на преткампањата и кампањата, како што ја предупредив, Силјановска ќе биде клеветена, навредувана и повредувана, а шансите да биде поразена се огромни. Тоа не значи дека самата таа треба да се спушти на едно такво ниво на дебата, па дури и ...

Силјановска Давкова за двојазичноста: Не постои стекнато право на неуставен начин

Нетпрес - 19.02.2019

Не постои стекнато право на неуставен начин. Значи јас направив една уставно правна анализа на овој закон низ призма на Рамковниот договор, низ призма на Уставот, но исто така и низ призма на двата најважни документи, европски, на кои и во ...

Силјановска: Имам попривлечни фотографии во бикини (ВИДЕО)

Слободен Печат - 19.02.2019

Во краткото видео објавено на нејзиниот фејсбук профил таа одговори на критиките и нападите преку социјалните мрежи за нејзиниот изглед. До кога ние жените мораме да се дотеруваме, за да ги убедиме мажите дека треба да не слушаат, вели ...

Професорке Силјановска, внимавајте да не се избербатите!

Слободен Печат - 19.02.2019

За жал, со разочарување морам да објавам дека професорката веќе падна на двата испита, иако не велам дека нема да има и поправни. Претседателската кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска, упорно и донекаде со право јавно ...

Силјановска објави фотографија со Киро Глигоров на својот ФБ профил

+инфо - 19.02.2019

Од мене, ниту било ниту ќе биде фикус. Јас никогаш во животот, ниту дома, ниту на работа, ниту во кусото членување во Либералната партија и како нејзин претставник во двете години министерување во првата политичка влада, не сум била фикус.

Силјановска- Давкова: Јас ќе се борам да бидам претседател на Република Македонија, како што се распишани изборите

Курир - 19.02.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител телевизија, одговарајќи на новинарското прашање, дали во случај доколку победи на ...

Силјановска Давкова: Изборот на Џафери се случи на крајно невообичаен начин, тоа фрла недемократска светлина на ...

Курир - 19.02.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова, како гостин во вестите на Сител телевизија, изјави дека Талат Џафери е актуелен претседател на Собранието на Република Македонија кој што ги распиша и претстојните избори, тоа е еден ноторен факт.

(ВИДЕО) 360˚ Каква беше атмосферата на саботниот собир на ВМРО-ДПМНЕ во Струга

Либертас - 19.02.2019

Партиското знаме на ВМРО ДПМНЕ викендов се вееше на Центарот за култура во Струга. Ова бил единствениот слободен простор на тој датум што собира шестотини гости. Меѓу првите пристигнаа неколкумина поранешни градоначалници и актуелни обвинети од СЈО.

Силјановска за коментарите за нејзиниот изглед: Не дека немам попривлечни фотографии во бикини, ама не прифаќам да ...

еМагазин - 19.02.2019

Невкусни се коментарите на јавноста во однос на физичкиот изглед на претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова , а најповеќе нејзината споредба со хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ .

Заев за Силјановска: Таа е надвор од актулениот концепт на живот

Тера - 19.02.2019

На прашањето дека професорката Силјановска рекла дека таа би прифатила да биде решение за консензуален кандидат за претседател, доколку е поддржана и од СДСМ, премиерот Заев одговори: „Интересни коментари, но веднаш ќе кажам не е прифатлива.

Алиса во Северна Македонија – Земјата на фикусите!

Република - 19.02.2019

АЛИСА ВО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА – ЗЕМЈАТА НА ФИКУСИТЕ! Во долгата листа на изборни начела и стандарди, вградени во бројните изборни документи, заслужено место има оној за нужноста од неутрално однесување на државните органи и медиумите во изборниот ...

ВИДЕО: „Ако бидам, ќе чуете“ – Силјановска во интервју на Сител одговараше дали ќе се заколне пред Уставот на Република ...

Либертас - 19.02.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител телевизија, одговарајќи на новинарското прашање, дали во случај доколку победи на ...

Најчевска за Силјановска: Стара реторика, стари цели, таа не нуди ништо ново

Фактор - 19.02.2019

Низа реакции предизвика името на професорката Гордана Силјановска која во име на опозициската ВМРО ДПМНЕ ќе се бори за претседателска функција. И негативни и позитивни реакции секојдневно се бројат во јавноста.

Најчевска за Силјановска: Тоа што е жена и возрасна е добро, се останато е труба

iPortal - 19.02.2019

Гордана Силјановска како кандидат за претседател има две добри карактеристики. Прво – тоа што е жена. Второ – тоа што е повозрасна. И тука запира доброто. Она што е најстрашно кај нејзе како кандидат е тоа што не нуди ништо ново.

Николоски во „Отворено“: Натпартиски VS. консензуален кандидат

Република - 19.02.2019

Зошто професор Гордана Силјановска – Давкова, во овие турбулентни времиња, е најдобар избор за Македонија каква што ја знаеме, ќе одговори потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, во вечерашната емисија „Отворено“ на „Алфа“ телевизија.

Коневски: Силјановска има капацитет да повлече неопределени гласачи, но не ми е јасна нејзината идеолошка поставеност

Локално - 19.02.2019

Гостин во Централниот дневник на 1ТВ беше поранешниот градоначалник на општина Аеродром, Ивица Коневски кој зборуваше за претстојните претседателски избори. -Во прицип состојбата во државата не е идеална, економската состојба е лоша, немаме ...

(ВИДЕО) 360˚ Каква беше атмосферата на саботниот собир на ВМРО-ДПМНЕ во Струга

iPortal - 19.02.2019

Партиското знаме на ВМРО ДПМНЕ викендов се вееше на Центарот за култура во Струга. Ова бил единствениот слободен простор на тој датум што собира шестотини гости. Меѓу првите пристигнаа неколкумина поранешни градоначалници и актуелни обвинети од СЈО.

Силјановска: Имам попривлечни фотографии во бикини, но не сакам да бидам инспирација на мажите

24Инфо - 19.02.2019

Професорката Гордана Силјановска, кандидат за претседател со кратко видео на својот Фејсбук профил тодговори на критиките и нападите преку социјалните мрежи за нејзиниот изглед. Силјановска вели дека има попривлечни фотографии во бикини, но дека не ...

Нема да кршам со чекан како Цар Душан, но секаде ќе укажувам на кршењето на правото и Уставот

Република - 19.02.2019

Никакви фондови не сум користела од фондацијата „Сорос“. Да, ме примиле извесно време и ме разрешиле во моментот кога прифатив да бидам претседател во фондацијата на Глигоров, изјави професор Гордана Силјановска Давкова во своето прво телевизиско ...

Силјановска: На навредите и етикетите кон мене им се придружи и премиерот

Тера - 19.02.2019

Гордана Силјановска се огласи на Фејсбук откако премиерот Заев изјави дека таа е надвор од секој можен концепт и не дала поддршка на тоа што цел свет и огромното мнозинство граѓани го поддржуваат.

Силјановска: Од мене, ниту било ниту ќе биде фикус, јас му припаѓам на родот на кактуси

еМагазин - 19.02.2019

Во долгата листа на изборни начела и стандарди, вградени во бројните изборни документи, заслужено место има оној за нужноста од неутрално однесување на државните органи и медиумите во изборниот процес.

Силјановска: Имам попривлечни фотографии во бикини, но не прифаќам да бидам инспирација на мажите

Точка - 19.02.2019

До кога ние жените мораме да се дотеруваме, за да ги убедиме мажите дека треба да не слушаат, вели професорката, Гордана Силјановска, која е кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Со кратко видео на својот фејсбук профил таа одговори на критиките и ...

Костадинов: Силјановска се обиде да ја злоупотреби трагичната сообраќајна несреќа

iPortal - 19.02.2019

Дека ништо не се променило во партијата на Никола Груевски, во овој скапоцен дворец зад мене, потврдуваат ставовите на Гордана Силјановска, кандидатката на Христијан Мицкоски за претседател на државата.

Костадинов: Силјановска злоупотреби трагична несреќа, тоа не е однесување на претседател

24Инфо - 19.02.2019

Дека ништо не се променило во партијата на Никола Груевски, во овој скапоцен дворец зад мене, потврдуваат ставовите на Гордана Силјановска, кандидатката на Христијан Мицкоски за претседател на државата, рече портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов.

Претседателските кандидати во челустите на политиката – разговор во Студио 1

Либертас - 19.02.2019

Гости во отвореното Студио 1 со уредникот Сашо Ордановски беа колумнистката Ана Пановска и професорот Мерсел Биљали. Тема на разговор беа претседателските кандидати, а прво се осврнаа на професорката Гордана Силјановска Давкова, која е кандидатот на ...

Името повторно на политички мегдан

Н.Македонија - 19.02.2019

По една недела од влегувањето во сила на договорот со Грција и почнувањето на негова целосна имплементацијата и дома и надвор, како и користење на новото уставно име, одредени политички партии или нивни претставници во пресрет на претседателските ...

Силјановска објави фотографија со Киро Глигоров

AKO - 19.02.2019

Кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, професорката Гордана Силјановска, не престанува да изненадува. Таа на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот Претседател на Република Македонија, Киро Глигоров.

Силјановска Давкова: Уставниот суд е орган кој што има надлежност да каже дали некој закон ќе се укине или поништи

Скопје1 - 19.02.2019

Не постои стекнато право на неуставен начин. Значи јас направив една уставно правна анализа на овој закон низ призма на Рамковниот договор, низ призма на Уставот, но исто така и низ призма на двата најважни документи, европски, на кои и во ...

Најчевска до Силјаноска: Не си ти фикус драга моја, ти си дифенбахија

Скопје1 - 19.02.2019

Професорката Мирјана Најчевска преку својот Фејсбук профил ја искритикува Гордана Силјаноска која е кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ “Ахахахаха, ќе пукнам. Била кактус. Ахахахахаха. Кого боцнала Гордана – кактусот кога била секогаш покрај некој ...

„Силјановска е надвор од актуелниот концепт на живот, надеж и живеење“, рече Заев

ТВ21 - 18.02.2019

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Северна Македонија воопшто не е профил за консензуален претседател, рече денеска премиерот Зоран Заев. „Веднаш ќе кажам не е прифатлива. Таа е надвор од секој можен концепт.

Силјановска му возврати на Заев: Надвор сум од моралните норми во кои во сообраќајка загинаа 15 луѓе, а никој не ...

Фокус - 18.02.2019

Кандидатката за претседател на државата од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска вечерва преку својот Фејсбук профил му возврати на премиерот Зоран Заев на неговата изјава дека таа е спротивност на концептот на едно општество за сите.

Силјановска ќе игра „втор референдум“ за Договорот од Преспа!

Deutsche Welle - 18.02.2019

На изборот на Силјановска може да се гледа и како на сведување на претседателската трка на гласање 'за или против' потврдувањето на поддршката на Преспанскиот договор, вели Александар Кржаловски од МЦМС Иако Гордана Силјановска Давкова беше избрана ...

Силјановска: Ќе се залагам за намалување на претседателските ингеренции

Канал5 - 18.02.2019

Викендов е избран првиот учесник во шестата по ред претседателска трка. Тоа е универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова која со 408 гласови од делегатите на саботната конвенција беше избрана за кандидат за претседател од ВМРО ДПМНЕ, ...

СПМ: Безрезервна поддршка на кандидатурата на Гордана Силјановска-Давкова

Курир - 18.02.2019

Социјалистичката партија на Македонија изрази задоволството од изборот на професорката Гордана Силјановска-Давкова за кандидат за претседател на Републиката, имајќи ги во предвид меѓусебните коалициони разговори, кои претходеле за профилот на ...

(ВИДЕО) Заев: Силјановска е надвор од концептот едно општество за сите

А1 On - 18.02.2019

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ ,Гордана Силјановска е надвор од секој можен концепт на актуелната власт и не е прифатливо решение за нас, изјави премиерот Зоран Заев по средбата со лидерот на ДУИ, Али Ахмети на која разговараа за ...

Досие Силјановска Давкова: Од министер на Црвенковски до претседателски кандидат на Мицкоски

Таратур - 18.02.2019

Таа е првата жена која е предложена од десничарската ВМРО-ДПМНЕ за шеф на државата, поради што Гордана Силјановска-Давкова вели дека можеби е знак оти доаѓа времето на жените во Македонија, пишува „Телевизија 24“ во описот на нејзиното животно и ...

Силјановска тргна со Иванов за да го наследи

Независен - 18.02.2019

Професорката Гордана Силјановска-Давкова својот прв ден како кандидат на опозицијата за претседател на Македонија го помина во Охрид, заедно со актуелниот шеф на државата Ѓорге Иванов и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Заев: Силјановска е надвор од нашиот концепт, ние направивме квантен скок

Слободен Печат - 18.02.2019

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, е надвор од секој можен концепт на актуелната власт и не е прифатливо решение за нас, изјави премиерот Зоран Заев по средбата со лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

СПМ: Безрезервна поддршка за Гордана Силјановска Давкова

Нетпрес - 18.02.2019

Социјалистичката партија на Македонија изрази задоволството од изборот на професорката Гордана Силјановска-Давкова за кандидат за претседател на Републиката, имајќи ги во предвид меѓусебните коалициони разговори, кои претходеле за профилот на ...

Честитка од Дорис Пак за кандидатурата на Силјановска

Курир - 18.02.2019

За изборот на Гордана Силјановска Давкова за кандидат за претседател од редовите на ВМРО-ДПМНЕ пристигна честитка од Дорис Пак, претседател на асоцијацијата на жени во Европската народна партија (ЕПП).

И по Ѓорге, Гордана

Независен - 18.02.2019

Ерол Ризаов Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, два месеци пред да се одржат претседателските избори, го прогласи победникот со зборовите: „Професорката Гордана Силјановска-Давкова е новиот претседател на државата.

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија нема потреба од нов Заев, тој и СДСМ се плашат од Силјановска

А1 On - 18.02.2019

Република Македонија нема потреба од нов Зоран Заев. На граѓаните им е преку глава од понижување и обесчестување на државата, граѓаните сакаат претседател кој ќе ги брани нивните интереси, реагираа од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на денешната изјава на ...

Социјалистите ја поддржаа Силјановска: Таа е кандидатот што обединува

Независен - 18.02.2019

Социјалистичката партија на Македонија изрази задоволството од изборот на професорката Гордана Силјановска-Давкова за кандидат за претседател на Републиката, имајќи ги во предвид меѓусебните коалициони разговори, кои претходеле за профилот на ...

Заев: Силјановска е надор од актуелниот концепт на живот

+инфо - 18.02.2019

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со Али Ахмети да разговараат за консензуален кандидат за претседател, а по средбата премиерот даде коментар и за изборот на ВМРО-ДПМНЕ да ја кандидира професорката Гордана Силјановска Давкова.

(Видео) Заев: Силјановска е спротивност на концептот едно општество за сите

Макфакс - 18.02.2019

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, е надвор од секој можен концепт на актуелната власт и не е прифатливо решение за нас, изјави премиерот Зоран Заев по средбата со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на која разговараа за ...

ВМРО-ДПМНЕ цврсто зад Силјановска Давкова

Глас на Америка - 18.02.2019

СДСМ и ДУИ се уште преговараат за заеднички кандидат за претседателските избори Првата учесничка на шестите претседателски избори во Македонија што ќе се одржат на 21 април и 5 мај, е д-р Гордана Силјановска Давкова, професорка по уставно право и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија нема потреба од нов Зоран Заев

Курир - 18.02.2019

Република Македонија нема потреба од нов Зоран Заев. На граѓаните им е преку глава од понижување и обесчестување на државата. Граѓаните сакаат претседател кој ќе ги брани нивните интереси, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и СДСМ се плашат од Силјановска

Макфакс - 18.02.2019

Очигледен е стравот кај Зоран Заев и СДСМ од Гордана Силјановска Давкова, личност со интегритет и капацитет да ја води државата, нешто што го докажала низ годините со нејзината професионалност, реагира ВМРО-ДПМНЕ, по изјавата на Зоран Заев кој ...

Силјановска: Надвор сум од концептот за живот на Заев, во кој работа има само за децата на функционерите

Нетпрес - 18.02.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ на претстојните претседателски избори, деновиве е цел на канонада сексистички и мизерни навреди од власта и нејзините апологети, со цел да се дискредитира нејзината личност.

Заев: Силјановска не е прифатлива за консензуален кандидат

Нова ТВ - 18.02.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека професорката Гордана Силјановска Давкова која е кандидат за претседател од ВМРО ДПМНЕ е надвор од концептот едно општество за сите. – Силјановска не е прифатлива за консензуален кандидат.

Силјановска до Заев: Надвор сум од вашиот концепт во кој работа има само за децата на функционерите

Press24 - 18.02.2019

Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, денеска се огласи на Фејсбук откако премиерот Заев изјави дека таа е „надвор од актуелниот концепт на живот, надеж и живеење на огромно мнозинство од граѓаните“.

Нелоски за Силјановска Давкова: Најважното е што таа ќе биде мајка на целата нација и на сите граѓани на Република ...

Курир - 18.02.2019

Гордана Силјановска Давкова е сосема спротивното од Зоран Заев. Зошто? Затоа што таа има конзистентност во своите ставови, има принципи, се води по владеењето на правото и едно од најважните нешта во нејзиниот живот е Уставот на Република Македонија.

Силјановска до Заев: Надвор сум од вашиот концепт во кој работа има само за децата на твоите функционери

МКД - 18.02.2019

Гордана Силјановска, денеска се огласи на Фејсбук откако премиерот Заев изјави дека таа надвор од секој можен концепт и не дала поддршка на тоа што цел свет и огромното мнозинство граѓани гоподдржуваат.

Силјановска до Заев: Надвор сум од концептот во кој работа има само за децата на вашите функционери

Макфакс - 18.02.2019

Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, се огласи на нејзиниот профил на „Фејсбук“, откако премиерот Зоран Заев изјави дека таа е спротивност на концептот на едно општество за сите.

Силјановска до Заев: Надвор сум од концептот во кој работа има само за децата на ваши функционери

А1 On - 18.02.2019

Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, се огласи на нејзиниот профил на „Фејсбук“, откако премиерот Зоран Заев изјави дека таа е спротивност на концептот на едно општество за сите.

Честитка од Дорис Пак за кандидатурата на Силјановска

Press24 - 18.02.2019

За изборот на Гордана Силјановска Давкова за кандидат за претседател од редовите на ВМРО-ДПМНЕ пристигна честитка од Дорис Пак, претседател на асоцијацијата на жени во Европската народна партија (ЕПП).

Честитка од Дорис Пак за кандидатурата на Силјановска

Сител - 18.02.2019

За изборот на Гордана Силјановска Давкова за кандидат за претседател од редовите на ВМРО-ДПМНЕ пристигна честитка од Дорис Пак, претседател на асоцијацијата на жени во Европската народна партија (ЕПП).

СПМ: Безрезервна поддршка на кандидатурата на Гордана Силјановска-Давкова

Сител - 18.02.2019

Социјалистичката партија на Македонија го изразува задоволството од изборот на проф. Гордана Силјановска-Давкова за кандидат за Претседател на Републиката, имајќи ги во предвид меѓусебните коалициони разговори, кои претходеа, за профилот на личноста ...

Заев: Силјановска е надвор од актуелниот концепт на живот, надеж и живеење

Press24 - 18.02.2019

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Северна Македонија воопшто не е профил за консензуален претседател, рече денеска премиерот Зоран Заев. „Веднаш ќе кажам не е прифатлива. Таа е надвор од секој можен концепт.

Заев: Силјановска е надвор од актуелниот концепт на живот

24Инфо - 18.02.2019

Премиерот Зоран Заев по средбата со лидерот на ДУИ Али Ахмети рече дека професорката Гордана Сиљановсказа нив не е прифатлива како заеднички претседателски кандидат. -Веднаш ќе кажам не е прифатлива. Таа е надвор од секој можен концепт.

Силјановска ќе игра „втор референдум“ за Договорот од Преспа!

iPortal - 18.02.2019

На изборот на Силјановска може да се гледа и како на сведување на претседателската трка на гласање ‘за или против’ потврдувањето на поддршката на Преспанскиот договор, вели Александар Кржаловски од МЦМС.

Силјановска: На навредите и етикетите кон мене им се придружи и премиерот

еМагазин - 18.02.2019

Професорката Гордана Силјановска – Давкова , кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за престојните претседателски избори, на својот Фејсбук профил реагираше на денешната изјава на премиерот Зоран Заев , дека таа е надвор од секој можен концепт за актуелната власт ...

И по Ѓорге, Гордана

Либертас - 18.02.2019

Ви пренесуваме дел од колумната на Ерол Ризаов за „Независен“: Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, два месеци пред да се одржат претседателските избори, го прогласи победникот со зборовите: „Професорката Гордана Силјановска-Давкова е новиот ...

Силјановска до Заев: Не сакам да бидам дел од концептот од ПИОМ да исчезнат 19 милиони

Фактор - 18.02.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседател му одговори на премиерот, Зоран Заев кој денеска изјави дека таа е надвор од актуелниот концепт на живот, надеж и живеење на огромно мнозинство од граѓаните, и надвор од ...

Силјановска до Заев: Надвор сум од вашиот концепт во кој работа има само за децата на функционерите

Либертас - 18.02.2019

Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, денеска се огласи на Фејсбук откако премиерот Заев изјави дека таа е „надвор од актуелниот концепт на живот, надеж и живеење на огромно мнозинство од граѓаните“.

Заев и Ахмети ќе разговараат за можен консензуален претседателси кандидат

24Инфо - 18.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ на партискиот конгрес, што се одржа во саботата во Струга ја избра професорката на Правниот факултет во Скопје, Гордана Силјановска Давкова за нивен претседателски кандидат. Шестите претседателски избори беа распишани од претседателот на ...

Заев и Ахмети ќе разговараат за можен консензуален претседателси кандидат

MTM - 18.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ на партискиот конгрес, што се одржа во саботата во Струга ја избра професорката на Правниот факултет во Скопје, Гордана Силјановска Давкова за нивен претседателски кандидат. Шестите претседателски избори беа распишани од претседателот на ...

Силјановска до Заев: Надвор сум од концептот во кој работа има само за децата на вашите функционери

Точка - 18.02.2019

Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, се огласи на нејзиниот профил на „Фејсбук“, откако премиерот Зоран Заев изјави дека таа е спротивност на концептот на едно општество за сите.

Заев: Силјановска е надвор од вредностите на мнозинството граѓани

iPortal - 18.02.2019

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Северна Македонија воопшто не е профил за консензуален претседател, рече денеска премиерот Зоран Заев. „Веднаш ќе кажам не е прифатлива. Таа е надвор од секој можен концепт.

Заев: Силјановска е надвор од вредностите на мнозинството граѓани

Либертас - 18.02.2019

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Северна Македонија воопшто не е профил за консензуален претседател, рече денеска премиерот Зоран Заев. „Веднаш ќе кажам не е прифатлива. Таа е надвор од секој можен концепт.

Силјановска Давкова: Да, јас сум надвор од Заевиот концепт за вработување партиски другари, роднини и пријатели

Република - 18.02.2019

На навредите и етикетите кон мене им се придружи и премиерот, реагираше денеска кандидатката за претседател на државата од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова преку својот Фејсбук профил.

Коневски во Централниот дневник на 1ТВ: Силјановска има капацитет да повлече неопределени гласачи, но не ми е јасна ...

Либертас - 18.02.2019

Гостин во Централниот дневник на 1ТВ беше поранешниот градоначалник на општина Аеродром, Ивица Коневски кој зборуваше за претстојните претседателски избори. -Во прицип состојбата во државата не е идеална, економската состојба е лоша, немаме ...

Се бришат анкети на кои води убедливо д-р Филип Петровски, пред Силјановска

Пулс24 - 18.02.2019

Деновиве на мошне чуден начин беше изберена, по воља на Мицковски, некогашната министерка на Бранко Црвенковски, Гордана Сиљановска Давкова, на настан од затворен тип во Струга. По ова уследија лавина реакции помеѓу членовите на ВМРО-ДПМНЕ.

Проф. Силјановска Давкова: Јас сум надвор од концептот за живот на Заев

Опсервер - 18.02.2019

На навредите и етикетите кон мене им се придружи и премиерот. И морам да кажам дека се согласувам со него дека сум надвор од неговиот концепт за животот. Јас сум надвор од неговиот концепт на живот во кој работа има само за децата на неговите ...

Заев и Ахмети ќе разговараат за можен консензуален претседателси кандидат

Опсервер - 18.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ на партискиот конгрес, што се одржа во саботата во Струга ја избра професорката на Правниот факултет во Скопје, Гордана Силјановска Давкова за нивен претседателски кандидат. Шестите претседателски избори беа распишани од претседателот на ...

Твитерџииите се испокараа за физичкиот изглед на Силјановска, првиот кандидат за претседател на државата

еМагазин - 18.02.2019

Различни коментари по социјалните мрежи за професорката Гордана Силјановска – Давкова, првиот официјален кандидат за претседател на државата. Некои сметаат дека е одличен кандидат, други и забележуваат за тоа дека позади неа стои опозициската ...

И по Ѓорге, Гордана

iPortal - 18.02.2019

Ви пренесуваме дел од најновата колумна на Ерол Ризаов за Независен: Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, два месеци пред да се одржат претседателските избори, го прогласи победникот со зборовите: „Професорката Гордана Силјановска-Давкова е ...

Силјановска ќе игра „втор референдум“ за Договорот од Преспа!

Локално - 18.02.2019

На изборот на Силјановска може да се гледа и како на сведување на претседателската трка на гласање ‘за или против’ потврдувањето на поддршката на Преспанскиот договор, вели Александар Кржаловски од МЦМС, пишува DW Иако Гордана Силјановска Давкова ...

Прошетка со Иванов и Мицкоски

Тера - 18.02.2019

Претседателот Иванов вчера низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат за наследник на Ѓорге, во друштво беа и лидерот на партијата Христијан Мицковски и членовите ...

Заев: Силјановска е спротивност на концептот едно општество за сите

Точка - 18.02.2019

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, е надвор од секој можен концепт на актуелната власт и не е прифатливо решение за нас, изјави премиерот Зоран Заев по средбата со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на која разговараа за ...

Честитка од Дорис Пак за кандидатурата на Силјановска

Република - 18.02.2019

стоело во честитката од Дорис Пак, претседател на асоцијацијата на жени во Еврпската народна партија (ЕПП) до професорката Гордана Силјановска Давкова која во саботата на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ беше избрана за кандидат за претстојните ...

СПМ: Безрезервна поддршка на кандидатурата на Гордана Силјановска-Давкова

Република - 18.02.2019

Социјалистичката партија на Македонија го изразува задоволството од изборот на професорката, Гордана Силјановска-Давкова за кандидат за Претседател на Републиката, имајќи ги во предвид меѓусебните коалициони разговори, кои претходеа, за профилот на ...

Силјановска не е прифатлива, таа е надвор од секој можен концепт

Република - 18.02.2019

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Северна Македонија воопшто не е профил за консензуален претседател, рече денеска премиерот Зоран Заев. Веднаш ќе кажам не е прифатлива. Таа е надвор од секој можен концепт.

Социјалистичката партија на Македонија со безрезервна поддршка на кандидатурата на Гордана Силјановска-Давкова

еМагазин - 18.02.2019

Социјалистичката партија на Македонија го изразува задоволството од изборот на проф. Гордана Силјановска-Давкова за кандидат за Претседател на Републиката, имајќи ги во предвид меѓусебните коалициони разговори, кои претходеа, за профилот на личноста ...

Гордана Силјановска-Давкова – претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Н.Македонија - 18.02.2019

Универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова е кандидатката од ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата на претстојните избори, кои се закажани за 21 април. Силјановска викендов беше избрана на партиската конвенција со 408 гласа „за“ од ...

Коневски во Централниот дневник на 1ТВ: Силјановска има капацитет да повлече неопределени гласачи

1tv - 18.02.2019

Гостин во Централниот дневник на 1ТВ беше поранешниот градоначалник на општина Аеродром, Ивица Коневски кој зборуваше за претстојните претседателски избори. -Во прицип состојбата во државата не е идеална, економската состојба е лоша, немаме ...

Претседателските кандидати во челустите на политиката – разговор во Студио 1

1tv - 18.02.2019

Гости во отвореното Студио 1 со уредникот Сашо Ордановски беа колумнистката Ана Пановска и професорот Мерсел Биљали. Тема на разговор беа претседателските кандидати, а прво се осврнаа на професорката Гордана Силјановска Давкова, која е кандидатот на ...

Заев: Силјановска е надвор од секој можен концепт за претседател

1tv - 18.02.2019

Премиерот Зоран Заев по средбата со првиот човек на ДУИ Али Ахмети, изјави дека професорката Гордана Силјановска за нив не е прифатлива како заеднички претседателски кандидат. -Веднаш ќе кажам не е прифатлива. Таа е надвор од секој можен концепт.

Поделени реакции за претседателскиот кандидат на ВМРО – ДПМНЕ

1tv - 18.02.2019

Не стивнуваат реакциите по повод изборот на професорката на Правниот факултет на УКИМ Гордана Силјановска-Давкова за претседателски кандидат на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Освен мнозинството членови делегати на Конгресот во Струга кои ја изгласаа ...

Силјановска до Заев:Надвор сум од неговиот концепт за живот

AKO - 18.02.2019

Кандидатката за претседател од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, одговори на изјавата на премиерот Заев во која тој рече дека таа не е концепт на заеднички прифатлив кандидат.

Заев за Силјановска: Таа е надвор од актуелниот концепт за живот и е неприфатлива

AKO - 18.02.2019

Одговарајќи на прашања на новинари дали кандидатот на ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска е прифатлив модел на консензуален кандидат, премиерот Зоран Заев по средбата со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, рече.