TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шпанија и Мароко се договорија за статус кво на Перехил

Вест - 24.07.2002

Рабат, 24 јули - Шпанија и Мароко го финализираа договорот предложен од САД за надминување на 10-дневната криза меѓу двете земји околу малиот остров Перехил близу мароканскиот брег. Двете земји се обврзаа да го почитуваат предходното "статус кво" во врска со островот како неутрална територија и да ...

Перихил останува неокупирана територија

Утрински - 24.07.2002

Мароко и Шпанија постигнаа договор Министрите за надворешни работи на Мароко и на Шпанија ја финализираа резолуцијата, издејствувана со посредништво на САД, за нивниот спор околу медитеранскиот остров Перехил. По состанокот во мароканскиот главен град Рабат, тие го усвоија договорот, за кој беше ...

Шпанија и Мароко ја решија кризата за островот Перехил

Дневник - 24.07.2002

РАБАТ Шпанија и Мароко денеска го финализираа договорот предложен од САД за надминување на 10-дневната криза меѓу двете земји околу малиот остров Перехил близу мароканскиот брег, јави МИА. Двете земји се обврзаа да го почитуваат предходното "статус кво" во врска со островот како неутрална ...

Пауел го поздрави договорот меѓу Шпанија и Мароко

А1 - 23.07.2002

Американскиот државен секретар Колин Пауел го поздрави договорот меѓу Мароко и Шпанија за решавање на спорот околу островот Перехил во Средоземното Море. Договорот кој предвидува повлекување на сите воени сили од островот и враќање на позиција како пред јули 2002-та година, е почеток и на разговори ...

Шпанија негира дека европската дипломатија е слаба

Утрински - 23.07.2002

По американското инволвирање за надминување на спорот со Мароко БРИСЕЛ - Шпанија вчера ги негираше сугерирањата дека американското инволвирање за надминување на спорот со Мароко ја покажува слабоста на дипломатијата на ЕУ. Американскиот државен секретар Колин Пауел, помогна да се постигне договор ...

Мадрид и Рабат ќе повлечат црта на заедничките проблеми

Утрински - 22.07.2002

Шпанија - Мароко МАДРИД - Шпанија и Мароко ќе одржат разговори за помирување на високо ниво, за подобрување на односите, откако беа убедени од САД да се повлечат од спорот околу ненаселениот остров Перехил. Новоименуваниот шпански министер за надворешни работи, Ана Паласио, денеска треба да се ...