TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Киргистан го мобилизира воениот резервен состав

А1 - 13.06.2010

Киргистанската привремена влада ги мобилизираше сите војници од резервниот состав,во обид да се спречат судирите на меѓу Киргизите и узбечкото малцинство југот на земјата, соопшти локалното ...

Најмалку 80 луѓе загинаа во немирите во Киргистан

Алсат-М - 13.06.2010

Во јужниот дел на Киргистан продолжуваат немирите во кои до сега загинаа најмалку 80 луѓе, а повеќе од 1.000 се повредени.

Бројот на загинати луѓе во Киргистан се искачи на 113

Алсат-М - 13.06.2010

Во немирите во јужниот дел на Киргистан до сега загинаа најмалку 113 луѓе, а повеќе од 742 лица се хоспитализирани. Привремената киргистанска Влада денеска прогласи вондредна состојба и воведе ...

Русија го игнорира Киргистан – војската без предупредување ќе пука

Канал5 - 13.06.2010

Русите го игнорираа повикот за помош од Киргистан. План Б - општа мобилизација на киргистанската војска и наредба за пукање без предупредување кон вооружените групи, без разлика дали се Киргистанци ...

Егзодус на Узбеците од јужен Киргистан

Дневник - 13.06.2010

СЕ РАЗГОРУВА КРВОПРОЛЕВАЊЕТО ОКОЛУ ГРАДОВИТЕ ОШ И ЏАЛАЛАБАД Илјадници етнички Узбеци од јужните киргистански региони бегаат кон границата со Узбекистан, откако во тридневните крвави пресметки на ...

Вонредна состојба во Киргистан - светот денеска

Телма - 13.06.2010

Во јужниот дел на Киргистан продолжуваат немирите во кои до сега загинаа најмалку 100 луѓе, а повеќе од 1.000 се повредени.

Светот со апели за прекин на немирите во Киргистан

Р.С.Европа - 13.06.2010

Привремена влада на Киргистан им даде на војниците и полицајците моќ да користат оружје и сила за да го контролираат етничкиот судир на југот на земјата.

Амнести интернешнал:Киргистан да го заштити узбекистанското малцинство

Р.С.Европа - 13.06.2010

Амнести интернешнал повика Киргистан да ги заштити правата на етничкото узбекистанко малцинство од расното насилство и повика соседите на Киргистан да ги отворат своите граници за бегалците од оваа ...

Дозвола за убивање во Киргистан

Оn.net - 13.06.2010

видео вест Безбедносните сили во Киргистан од привремената Влада добија одобрение да пукаат и убијат без предупредување, за да ги спречат насилствата кои веќе трет ден продолжуваат во државата.

80 луѓе загинаа во немирите во Киргистан

Кирилица - 13.06.2010

Во јужниот дел на Киргистан продолжуваат немирите во кои до сега загинаа најмалку 80 луѓе, а повеќе од 1.000 се повредени Лекарите и хуманитарните работници претпоставуваат дека бројот на повредените ...

Киргистан го мобилизира воениот резервен состав

Макфакс - 13.06.2010

Киргистанската привремена влада ги мобилизираше сите војници од резервниот состав,во обид да се спречат судирите меѓу Киргизите и узбечкото малцинство југот на земјата, соопшти локалното министерство ...

И резервниот состав активиран во Киргистан

Р.С.Европа - 13.06.2010

Киргистанските власти испратиле дополнителни сили од резервниот состав за да им помогнат на безбедносните сили да стават крај на етничкиот конфликт на југот од земјата.

Исламска конференција: Апел за мир во Киргистан

Р.С.Европа - 13.06.2010

Организацијата на Исламската конференција денеска повика на воспоставување на мир во Киргистан. Генералниот секретар на таа организација со седиште во Џеда, Саудиска Арабија, побара од сите заедници ...

Вонредна состојба и во други области на Киргистан

Форум - 13.06.2010

Привремените киргистански власти поради непрекинатите меѓуетнички судири во кои досега се убиени повеќе од 82 луѓе а над илјада се ранети ја проширија вонредната состојба и вршат мобилизација на лица ...

Повеќе од 100 жртви во нередите во Киргистан

Нетпрес - 13.06.2010

Повеќе од стотина мртви во немирите што од четвртокот беснат во киргистанскиот град Ош. Безбедносните сили добиле наредба да пукаат на демонстрантите. Воедно била прогласена и делумна мобилизација.

Бакиев негира вмешанот во насилствата во Киргистан

Р.С.Европа - 13.06.2010

Прогонетиот поранешен киргистански претседател Курманбек Бакиев денеска негираше дека е поврзан со етничкото насилство во јужниот дел на Киргистан.

Пакистански студенти-заложници во Киргистан

Р.С.Европа - 13.06.2010

Пакистанските власти соопштуваат дека еден пакистански студент е убиен а 15 се земени како заложници во нестабилниот Киргистан.

Киргистан го мобилизира воениот резервен состав

Алфа - 13.06.2010

Киргистанската привремена влада ги мобилизираше сите војници од резервниот состав,во обид да се спречат судирите на меѓу Киргизите и узбечкото малцинство југот на земјата, соопшти локалното ...

Узбеците го напуштаат Киргистан

Р.С.Европа - 13.06.2010

Властите во Узбекистан јавуваат дека десетици илјади узбекистански бегалци бегаат од Киргистан, откако започна крвавиот етнички судир на југот од земјата.

Најмалку 80 луѓе загинаа во немирите во Киргистан

Сител - 13.06.2010

Во јужниот дел на Киргистан продолжуваат немирите во кои до сега загинаа најмалку 80 луѓе, а повеќе од 1.000 се повредени.

Најмалку 100 луѓе загинаа во етнички судири во Киргистан

Сител - 13.06.2010

Стотина мртви и над 1.000 поведени е билансот во 4-дневните улични меѓуетнички судири меѓу Узбеците и Кригистанците во јужниот киргистански град Ош.

Најмалку 80 загинати во немирите во Киргистан

Алфа - 13.06.2010

Во јужниот дел на Киргистан продолжуваат немирите во кои до сега загинаа најмалку 80 луѓе, а повеќе од 1.000 се повредени.

Бројот на загинати луѓе во Киргистан се искачи на 113

Сител - 13.06.2010

Во немирите во јужниот дел на Киргистан до сега загинаа најмалку 113 луѓе, а повеќе од 742 лица се хоспитализирани. Привремената киргистанска Влада денеска прогласи вондредна состојба и воведе ...

Бројката загинати во Киргистан се искачи на 114

Форум - 13.06.2010

Во неколкудневните етнички судири во Ошката и Џалалабадската област на југот од државата убиени се 114 лица а ранети се 1.458 лица, пренесува агенцијата АКИпрес повикувајќи се на министерството за ...

Русите не испраќаат мировници во Киргистан

Вечер Прес - 13.06.2010

Русија засега понуди хуманитарна помош и помош за евакуација на повредените, а најава за помош стигна и од Европската комисија Во етничките судири во Киргистан, што избија во четвртокот навечер, ...

Киргистан: Војската пука без предупредување, 89 мртви

eReporter - 13.06.2010

Преодната влада на Киргистан им нареди на силите за безбедност да отвораат оган без предупредување и прогласи делумна мобилизација на војската во обид да смири „деструктивните сили и криминалните ...

Продолжуваат судирите во Киргистан, над 80 мртви

eReporter - 13.06.2010

Етничките судири меѓу мнозинските Киргизи и малцинските Узбеки продолжија и денеска на југот на Киргистан, каде од петокот загинаа 80 луѓе, над 1.000 се ранети, а илјадници Узбеки ги напуштија своите ...

Нереди во Киргистан - 75 загинати

А1 - 12.06.2010

Се шири меѓуетничкото насилство во киргистанскиот град Ош. Бројот на загинатите се искачи на 75, а околу илјада луѓе се повредени. Судирите се проширија во соседната област Џалалабад.

Киргистан побара помош од Русија за запирање на насилството

Алсат-М - 12.06.2010

Киргистан побара од Русија помош за справување со ситуацијата во јужниот дел на земјата, каде од четвртокот има немири во кои според последните информации загинале 50 лица.

Хаос во Киргистан

Алсат-М - 12.06.2010

Армијата се обидува да воспостави контрола, но засега тоа не им успева Најмалку 49 луѓе загинаа, а повеќе од 650 се повредени во етничките судири во градот Ош на југот на Киргистан.

Свет - Крвави немири во киргистанскиот град Ош

Време - 12.06.2010

Најмалку 17 лица загинаа, а повеќе од 200 се посериозно повредени во немирите што завчера вечер избувнаа во градот Ош, во јужниот дел на Киргистан откако стотици млади лица дивееја по улиците, кршеа ...

Киргистан ја бара на помош руската војска

Канал5 - 12.06.2010

Привремената претседателка на Киргистан, Роза Отунбајева, соопшти дека земјата побарала од Русија да прати војска со цел да се запрат етничките судири во кои погинаа повеќе од 50 луѓе.

Киргистан пред граѓанска војна

Deutsche Welle - 12.06.2010

Во Киргистан денеска владее напната состојба, власта побара воена помош од Русија по безредијата меѓу мнозинските Киргизи и узбекистанското малцинство, ситуацијата според висок претставник на власта ...

Киргистанската Влада побара помош од Русија

Телма - 12.06.2010

Киргистан побара од Русија помош за справување со ситуацијата во јужниот дел на земјата, каде од четвртокот има немири во кои според последните информации загинале 50 лица.

Не се смирува состојбата во Киргистан

Алсат-М - 12.06.2010

Најмалку 65 луѓе загинаа, а повеќе од 850 се повредени во етничките судири во градот Ош, на југот на Киргистан.До судирите помеѓу киргиската и малцинската узбечка заедница дојде уште во ...

Продолжуваат насилствата во Киргистан

Р.С.Европа - 12.06.2010

Привремената влада на Киргистан прогласи вонредна состојба во вториот по големина град на југот на земјата Џалал-Абад. Привремената влада мораше да го направи тоа , бидејќи нестабилноста се шири, ...

Русија нема да се меша во внатрешен конфликт во Киргистан

Р.С.Европа - 12.06.2010

Конфликтот во Киргистан е внатрешна работа и Русија не гледа причина засега да земе учество во тоа, изјавила портпаролката на руската влада, Наталија Тимакова, јавува новинската агенција Интерфакс.

Се шири насилството во Киргистан

Сител - 12.06.2010

Меѓуетничкото насилство што избувна во киргистанскиот град Ош денеска се прошири во соседната област Џалалабад. Во судирите во Џалалабад загинале најмалку шест лица, а околу 30 се повредени.

Нереди во Киргистан, 49 загинати

Нетпрес - 12.06.2010

Најновите извештаи говорат дека во масовните нереди во киргистанскиот град Ош загинале 49 луѓе. Како што јавува утрово “Ројтерс“ речиси 700 биле повредени и побарале лекарска помош.

Во Киргистан војската може да пука без предупредување

Форум - 12.06.2010

Киргистанската привремена влада во сабота им дозволи на безбедносните сили да пукаат без предупредување на групите во јужниот дел од земјата кои имаат огнено оружје каде од петокот е воведен вонредна ...

Отунбаева побара од Русија воена помош за смирување на тензиите

Р.С.Европа - 12.06.2010

Привремената лидерка на Киргистан, Роза Отунбаева денеска побарала од рускиот претседател Дмитриј Медведев да испрати воени сили како помош да бидат запрени етничките насилства во јужен Киргистан.

Продолжуваат судирите во Киргистан

Форум - 12.06.2010

Во јужниот град Ош продолжуваат судирите и расте бројот на загинатите кој се искачи на 50 додека повеќе од 660 луѓе се ранети со огнено оружје, соопштило киргиското министерство за здравство, пренесе ...

Киргистан бара помош од Русија

Оn.net - 12.06.2010

видео вест Привремената претседателка на Киргистан соопштила дека нејзината Влада побарала од Русија да испрати свои трупи за задушување на немирите во јужниот дел од државата, во кои досега загинале ...

Нереди во Киргистан - 49 загинати

Макфакс - 12.06.2010

Најмалку 49 луѓе загинале во нападите на мнозинските Киргистанци врз малцинските Узбеки во градот Ош во јужниот дел на Киргистан, соопштија денеска киргистанските власти, додавајќи дека во ...

Киргистан побара помош од Русија за запирање на насилството во земјата

Алфа - 12.06.2010

Киргистан побара од Русија помош за справување со ситуацијата во јужниот дел на земјата, каде од четвртокот има немири во кои според последните информации загинале 50 лица.

Киргистан бара помош, Москва засега одбива

Форум - 12.06.2010

Привремената влада во Бишкек во сабота апелираше до руската власт да прати војници за да се воспостави ред во јужниот дел од земјата каде избувнаа меѓуетнички судири во кои досега загинаа 50 лица ...

Нов биланс на жртви во Киргистан:62 мртви и 800 повредени

Р.С.Европа - 12.06.2010

Се зголемува бројот на жртви во насилствата меѓу Киргистанците и Узбекистанците на југот на Киргистан. Властите соопштуваат дека досега загинале 62-ца луѓе а 800 се повредени.

Во Киргистан продолжуваат судирите, над 50 загинати

Р.С.Европа - 12.06.2010

Властите во Киргистан соопштија дека најмалку 50 луѓе загинале во судирите меѓу демонстрантите и безбедносните сили во текот на изминатата ноќ во јужниот град Ош.

Во етнички судири убиени 37 Киргистанци

Н.Македонија - 12.06.2010

Привремената киргистанска влада прогласи вонредна состојба на југот од земјата, откако во градот Ош во насилствата меѓу Киргизите и етничките Узбеци беа убиени десетици лица, а над 500 се повредени ...

Киргистан побара помош од Русија за запирање на насилството во јужниот дел на земјата

Идивиди - 12.06.2010

Бишкек, 12 јуни 2010 (МИА) - Киргистан побара од Русија помош за справување со ситуацијата во јужниот дел на земјата, каде од четвртокот има немири во кои според последните информации загинале 50 ...

Најмалку 12 загинати во немири на југот на Киргистан

А1 - 11.06.2010

Најмалку 12 лица загинаа, а повеќе од 100 се повредени во немирите што утрово избувнаа во јужниот дел на Киргистан. Портпаролот на министерството за здравство Јелена Баилинова рече дека во градот Ош ...

Најмалку 12 загинати и 126 повредени во нереди во Киргистан

Алсат-М - 11.06.2010

Најмалку 12 лица загинаа, а 126 се посериозно повредени во немири што избувнаа синоќа во градот Ош во јужниот дел на Киргистан, откако стотици млади лица дивееја по улиците, кршејќи излози, ...

Најмалку 12 мртви во немирите во Киргистан

Канал5 - 11.06.2010

Најмалку 12 луѓе погинале и повеќе од 120 се повардени во последниот бран насилства во Киргистан – информираат тамошните власти.

Узбечко-киргиска пресметка во Киргистан

Дневник - 11.06.2010

Обновените крвопролевања во Киргистан повторно ги загрижија Русија и САД, кои имаат бази во таа земја во централна Азија Десетици луѓе се убиени, а стотици се ранети во меѓуетничката крвава пресметка ...

Нови нереди во Киргистан со човечки жртви

Телма - 11.06.2010

Најмалку 12 лица загинаа, а 201 се посериозно повредени во немири што избувнаа синоќа во градот Ош во јужниот дел на Киргистан, откако стотици млади лица дивееја по улиците, кршејќи излози, ...

Најмалку 45 загинати и 630 повредени во нереди во Киргистан

Сител - 11.06.2010

Најмалку 45 лица загинаа, а повеќе од 630 се посериозно повредени во немири што избувнаа синоќа во градот Ош во јужниот дел на Киргистан, откако стотици млади лица дивееја по улиците, кршејќи излози, ...

Во немири во Киргистан загинаа 12, повредени 120 лица

Inpress - 11.06.2010

Ош, 11. јуни (ИНПРЕС) Во немирите на југот на Киргистан погинаа најмалку 12 лица. Според службените информации во нередите се повредени 120 лица. Во Ош и околината е прогласена вонредна состојба.

Во Киргистан, најмалку 17 загинати

Р.С.Европа - 11.06.2010

Најмалку 14 луѓе биле убиени, а над 200 биле повредени во новиот бран насилство што избувна во Киргистан. Преодната влада прогласи вонредна состојба во градот Ош и испрати војнци и оклопни возила за ...

Најмалку 17 загинати и 201 повредени во нереди во Киргистан

Алфа - 11.06.2010

Најмалку 17 лица загинаа, а 201 се повредени во немирите што избувнаа синоќа во градот Ош во јужниот дел на Киргистан, откако стотици млади лица дивееја по улиците, кршејќи излози, ограбувајќи ...

Немири во Киргистан, 17 загинати

Форум - 11.06.2010

Бројката загианти во безредијата во градот Ош во јужен Киргистан дистигна 17 загинати, потврдила за РИА Новости портпаролката на минситерството за здравство Елена Бајалинова Доцна навечер во ...

Немири во Киргистан

Кирилица - 11.06.2010

Стотици млади луѓе, етнички Киргизи и Узбеци се судриле меѓу себе, а потоа дивееле по улиците, кршејќи излози, ограбувајќи продавници и палејќи возила Најмалку 14 лица загинаа, а 150 се посериозно ...

Во немири во Киргистан 23 загинати

Нетпрес - 11.06.2010

Во последниот бран насилство на југот на Киргистан денеска загинале 23 лица, а повеќе од 300 се повредени, според најновите податоци од локалните власти.

Најмалку 26 загинати во судирите на југот на Киргистан

Макфакс - 11.06.2010

Најмалку 26 лица загинаа, а над 400 се ранети во најновите судири во јужниот дел на Киргистан, соопштија денеска локалните власти.

Во Киргистан 26 загинати, а над 450 ранети во насилствата

Р.С.Европа - 11.06.2010

Според Министерството за здравство, 26 луѓе биле убиени, а речиси 450 биле повредени во новиот бран насилство што избувна во јужен Киргистан.

Во Кригизија 28 загинати и над 400 ранети

Форум - 11.06.2010

Голема група лекари со специјален лет од главниот град Бишкек допатувала во јужниот град Ош каде во судирите кои попримија меѓуетнички карактер загианти се најмалку 28 лица кој постојано се зголемува ...

Расте бројот на мртви во Киргистан

Оn.net - 11.06.2010

видео вест 37 убиени и најмалку 500 ранети е новиот биланс од крвавите немири кои повторно го зафатија јужниот киргистански град Ош, каде одреден период се криеше протераниот претседател Курманбек ...

Истрели во Бишкек, во Ош 45 загинати

Форум - 11.06.2010

Истрели се слушаат доцна попладнето во петок од центарот на главниот град на Киргистан каде е во тек постојано заседание на привремената влада, пренесуваат дописниците на светските агенции Според ...

Најмалку 37 загинати и 520 повредени во нереди во Киргистан

Сител - 11.06.2010

Најмалку 37 лица загинаа, а повеќе од 520 се посериозно повредени во немири што избувнаа синоќа во градот Ош во јужниот дел на Киргистан, откако стотици млади лица дивееја по улиците, кршејќи излози, ...

Нереди во Киргистан - најмалку 12 загинати

Кирилица - 11.06.2010

Најмалку 12 лица загинаа, а 126 се посериозно повредени во немири што избувнаа синоќа во градот Ош во јужниот дел на Киргистан, откако стотици млади лица дивееја по улиците, кршејќи излози, ...

Најмалку 17 загинати и 201 повредени во нереди во Киргистан

МРТ - 11.06.2010

Најмалку 17 лица загинаа, а 201 се повредени во немирите што избувнаа синоќа во градот Ош во јужниот дел на Киргистан, откако стотици млади лица дивееја по улиците, кршејќи излози, ограбувајќи ...

Најмалку 12 загинати и 126 повредени во нереди во Киргистан

МРТ - 11.06.2010

Најмалку 12 лица загинаа, а 126 се посериозно повредени во немири што избувнаа синоќа во градот Ош во јужниот дел на Киргистан, откако стотици млади лица дивееја по улиците, кршејќи излози, ...

Вонредна состојба во Киргистан

Р.С.Европа - 11.06.2010

Властите на Киргистан прогласија вонредна состојба во јужниот град Ош и испратија војници и вооружени возила, по извештаите дека дошло до насилство меѓу групи на млади луѓе.

Најмалку 12 загинати во немири на југот на Киргистан

Макфакс - 11.06.2010

Најмалку 12 лица загинаа, а повеќе од 100 се повредени во немирите што утрово избувнаа во јужниот дел на Киргистан. Портпаролот на министерството за здравство Јелена Баилинова рече дека во градот Ош ...

Најмалку 17 мртви и над 200 повредени

Вечер Прес - 11.06.2010

Најмалку 17 лица загинаа, а повеќе од 200 се посериозно повредени во немири што избувнаа прексиноќа во градот Ош во јужниот дел на Киргистан, откако стотици млади лица дивееја по улиците, кршејќи ...

Најмалку 12 загинати и 126 повредени во Киргистан

Идивиди - 11.06.2010

Бишкек, 11 јуни 2010 (МИА) - Најмалку 12 лица загинаа, а 126 се посериозно повредени во немири што избувнаа синоќа во градот Ош во јужниот дел на Киргистан, откако стотици млади лица дивееја по ...

Најмалку 12 загинати во немири во Киргистан

eReporter - 11.06.2010

Најмалку 12 луѓе загинаа, а над 100 се повредени во немирите што утринава избија во јужен Киргистан, соопштија властите.

Нов биланс во Киргистан: 37 загинати, 500 ранети

eReporter - 11.06.2010

Во најновиот бран насилство на југот на Киргистан денеска загинаа 37 луѓе, а повеќе од 500 се ранети, е најновиот биланс на настрадани што попладнево го соопштија локалните власти.