TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Кипар се очекува да пристигнат 10 илјади бегалци од Либан

А1 - 23.07.2006

На Кипар денеска се очекува да пристигнат уште 10 илјади бегалци од Либан, по апелот од ОН за итна меѓународна помош за големиот број лица кои се уште не успеале да ја напуштат таа земја. Во кипарските пристаништни градови Ларнака и Лимасол денеска и утре се очекува да пристигнат околу 14 бродови ...

Семејството Јусуфовски се врати од Либан

А1 - 23.07.2006

По 10 дневна неизвесност повторно заедно. Семејството Јусуфовски се врати вчера вечер во Македонија. Првата средба со многу солзи на скопскиот аеродром. Денеска Гафур и Ранија Јусуфовски уште се во шок од војната во Либан која ги затекна.

Израел и Хезболах продолжуваат со воените дејствија

А1 - 23.07.2006

Израел и Хезболах продолжуваат со воените дејствија. Гори Бејрут но, повторно летаат катјуши кон Израел. Во Хаифа загинале најмалку два израелци. 18 се ранети. За прв пат пак израелските авиони го бомбардираа пристаништето Сидон, на југот од Либан.

Израел влезе во јужен Либан

А1 - 23.07.2006

Израелските тенкови и воени булдожери ја урнаа граничната ограда кон Либан, а војници во оклопни транспортери влегоа во јужниот дел на оваа држава. Последните денови се шпекулираше дека Израел ќе започне копнена офанзива. Израелските сили тргнаа кон селото Мерон А-Рас каде израелските војници се ...

Набљудувач на ОН тешко повреден во престрелка меѓу Израел и Хезболах

Канал5 - 23.07.2006

Невооружен воен набљудувач на ОН денеска е тешко повреден при престрелка меѓу Хезболах и израелски војници во јужен Либан, соопшти претставник на ОН. Бејрут, 23 јули (МИА) - Невооружен воен набљудувач на ОН денеска е тешко повреден при престрелка меѓу Хезболах и израелски војници во јужен Либан, ...

Силни експлозии го Бејрут

Канал5 - 23.07.2006

Серија силни експлозии ја потресе либанската престолнина Бејрут, кога израелски воени авиони ги бомбардираа јужните квартови каде се наоѓа радикалното движење Хамас. Бејрут, 23 јули (МИА) - Серија силни експлозии ја потресе либанската престолнина Бејрут, кога израелски воени авиони ги бомбардираа ...

Во Кипар се очекува да пристигнат 10 илјади бегалци од Либан

Канал5 - 23.07.2006

На Кипар денеска се очекува да пристигнат уште 10 илјади бегалци од Либан, по апелот од ОН за итна меѓународна помош за големиот број лица кои се уште не успеале да ја напуштат таа земја. Ларнака, 23 јули (МИА) - На Кипар денеска се очекува да пристигнат уште 10 илјади бегалци од Либан, по апелот ...

Израел нема намера да го убие лидерот на Хезбулах

А1 - 22.07.2006

Израелската армија нема за цел да го убие лидерот на либанската шиитска група Хезбулах Хасан Насрала. Ова го изјави командантот на северната воена зона на Израел генерал Уди Адам, цитиран од националното радио. „Насрала може да продолжи да говори.

Израел напушти една од двете позиции на либанска територија

А1 - 22.07.2006

Израелската армија денеска потвди дека претпладнево напуштила една од двете свои позиции во реонот на либански села во близина на границата. Израелците повлекле од позицијата и два тенка кои таму биле три дена, но ја задржаа позицијата во Марун ал Рас, кое се наоѓа на исток, на 911 метри височина и ...

Пеколната војна во Либан продолжува

А1 - 22.07.2006

Пеколната војна во Либан продолжува. Израелското воздухопловство бомбардирало повеќе од 150 локации во Либан во последните 24 часа. Цели, како што соопшти израелската армија биле складишта на оружје, патни правци кои ги поврзуваат Либан и Сирија и позиции на Хезболах од кои се бомбардираат градови ...

Од Либан си заминале околу 25.000 странци

А1 - 22.07.2006

Околу 25.000 странци го напуштиле Либан од почетокот на вооружениот конфликт меѓу израелската армија и борците на Хезболах. Од 25.000 Американци кои живеат во Либан, 8.000 изразиле желба да бидат евакуирани. Американските власти соопштија дека евакуацијата може да заврши порано од планираното, ...

Израел им порача на Либанците да бегаат, регрутира резервисти

Вест - 22.07.2006

БЕЈРУТ, 22 јули (Ројтерс) - Израел вчера ги предупреди либанските цивили да ги напуштат пограничните села и собра илјадници резервисти како најава за евентуална копнена офанзива што ќе ја прошири 10-дневната кампања против герилците на Хезболах.

Од почетокот на вооружениот конфликт од Либан си заминале околу 25.000 странци

Канал5 - 22.07.2006

Околу 25.000 странци го напуштиле Либан од почетокот на вооружениот конфликт меѓу израелската армија и борците на Хезболах. Бејрут, 22 јули (МИА ) - Околу 25.000 странци го напуштиле Либан од почетокот на вооружениот конфликт меѓу израелската армија и борците на Хезболах.

Израел напушти една од двете позиции на либанска територија

Канал5 - 22.07.2006

Израелската армија денеска потврди дека претпладнево напуштила една од двете свои позиции во реонот на либански села во близина на границата. Ерусалим, 22 јули (МИА) - Израелската армија денеска потврди дека претпладнево напуштила една од двете свои позиции во реонот на либански села во близина на ...

Израел ги протерува либанските цивили од пограничните села

Утрински - 22.07.2006

По десетдневно бомбардирање, Израел не успеа да го спречи Хезболах да стрела ракети врз еврејската држава БЕЈРУТ - Израел вчера ги предупреди либанските цивили да ги напуштат граничните села и повика илјадници резервисти за можен вовед во копнена офанзива, како проширување на 10-дневната кампања ...

Израел ќе нападне со тенкови, Либан ќе се брани

Дневник - 22.07.2006

Либанската армија нема да ги здружи силите со Хезболах за да ја одбрани татковината Борбени авиони и вчера биеја позиции во Либан, но Израел веројатно заклучил дека само со воздушни напади нема да може да ги уништи капацитетите на Хезболах, па затоа веќе построи тенкови и оклопни транспортери ...

Советот за безбедност на ОН на отворено заседание дискутираше за ситуацијата на Блискиот исток

Канал5 - 22.07.2006

Франција официјално го повтори повикот за итен прекин на борбените дејствија во Либан, за да се спречи ново страдање на населението и да му се даде шанса на барањето дипломатско решение, изјави францускиот амбасадор Жан-Марк де ла Саблиер за време на вчерашната јавна дебата во Советот за безбедност ...

Прво разоружување на Хезболах, па прекин на огнот

Време - 22.07.2006

ИЗРАЕЛ ПОСТАВИ УСЛОВ ЗА ПРЕКИН НА ВОЕНАТА АКЦИЈА ВО ЛИБАН Израел вчера се закани дека ќе продолжи со воената операција во Либан доколку шиитската терористичка организација Хезболах не се разоружи, јави новинската агенција АФП.

Тотална инвазија на Либан?

Вечер Прес - 22.07.2006

Додека либаскиот егзодус продолжува, израелската армија вчера пак ги засили своите напади врз позициите на Хезболах и цело претпладне одекнуваа артилериски канонади. Се повеќе се шпекулира дека е на повидок масивна копнената офанзифа врз разорениот Либан, со цел, трајно да се разбие Хезболах и да ...

Израел повторно го бомбардира јужен Либан

А1 - 21.07.2006

Израел денеска повторно го бомбардира јужен Либан, откако ги предупреди граѓаните да ги напуштат опасните области. Израелската армија соопшти дека извршила воздушни напади против 40 цели во Либан, вклучувајќи и институции и засолништа на Хезболах.

Олмерт: Офанзивата ќе трае додека „цената не биде превисока“

А1 - 21.07.2006

Израелската офанзива против Либан ќе трае се додека незината „цена не биде превисока“, изјави израелскиот премиер Ехуд Олмерт. Ваква оценка, дал во интервју за весникот „Марив“, без да посочи други детали. Бројот на жртви од најновите судири на Блискиот исток се повеќе се зголемува и на израелска ...

Берлин ќе ги ослободува заложниците?

Дневник - 21.07.2006

Пред две години со посредство на германски дипломати Израел ослободи 420 арапски заробеници во замена за тела на тројца војници и за еден израелски бизнисмен Израел вчера истакна дека е добредојдена секоја помош што Германија може да ја даде за да бидат ослободени двајцата израелски војници ...

Македонците се евакуираат од Либан со помош на Французите

Утрински - 21.07.2006

Македонското министерството за надворешни работи информира дека во тек е евакуацијата на македонските државјани од Либан. Евакуацијата се изведува со помош и посредство на француските сили за евакуација во јужен Либан. Тројца членови на семејството Јусуфовски веќе ја напуштија територијата на Либан ...

ЕУ даде 10 милиони евра хуманитарна помош за Либан

Вест - 21.07.2006

БРИСЕЛ, 21 јули (Ројтерс) - Европската унија најави помош од 10 милиони евра (12,6 милиони долари) за либанските државјани коишто бегаат од конфликтот во нивната земја и е сериозно загрижена поради хуманитарната ситуација во регионот.

Израел вчера 80 пати го бомбардираше Либан

Утрински - 21.07.2006

Претседателот на Либан повика на итен прекин на огнот и офанзивата на Израел ја нарече „масакр" БЕЈРУТ - Израел е уверен дека неговата кампања во Либан досега уништила 50 отсто од воените капацитети на Хезболах, јави вчера Израелското радио, цитирајќи министер од кабинетот.

Јусуфовски се евакуираа на француски брод

Дневник - 21.07.2006

Семејството на Гафур Јусуфовски вчера со помош на Франција беше извлечено од Либан, соопшти претставник на македонското Министерство за надворешни работи. - Побаравме помош од француската амбасада во Скопје да помогне во евакуацијата на жената и на децата на Гафур Јусуфовски, кои се наоѓале во ...

Русија:Офанзивата на Израел е далеку од антитерористичка

Вест - 21.07.2006

МОСКВА, 21 јули (Ројтерс) - Русија вчера соопшти дека израелската офанзива врз Либан е отидена многу подалеку од антитерористичка операција што Израел вели дека ја спроведува против милитантите на Хезболах. "Големиот број жртви и уништување се показатели на фактот дека операциите кои беа најавени ...

Израел бара помош од Германија за ослободување на заробените војници

Вест - 21.07.2006

Грабнувањето на војниците на 12 јули беше причина за израелската офанзива врз Либан во која досега загинаа 300 луѓе. Хезболах бара размена на заробеници слична на онаа што ја направи со посредство на Германија во 2004 година.

Голем метеж во незгодното соседство

Дневник - 21.07.2006

Ако не успее да ги запре ракетните напади, на Израел ќе му остане најризичната можност - да го насочи огнот спрема Сирија Живееме во незгодно соседство, обично говорат за себе Израелците. А во такви соседства може да се опстане само со цврстина.

Израел повторно го бомбардира јужен Либан

Канал5 - 21.07.2006

Израел денеска повторно го бомбардира јужен Либан, откако ги предупреди граѓаните да ги напуштат опасните области. Бејрут, 21 јули (МИА) - Израел денеска повторно го бомбардира јужен Либан, откако ги предупреди граѓаните да ги напуштат опасните области.

Борби на границата

Време - 21.07.2006

ПРОДОЛЖУВА ИЗРАЕЛСКАТА ВОЕНА АКЦИЈА ПРОТИВ ХЕЗБОЛАХ Израелската војска и терористичката група Хезболах вчера воделе тешки борби на две места на границата меѓу Либан и Израел, во кои биле убиени најмалку двајца Израелци. Цел на акцијата, според израелската војска, е да се уништат базите на Хезболах ...

Израел - Хезболах гради в гради

Вечер Прес - 21.07.2006

Вчераутро дојде до прв директен вооружен судир меѓу израелски војници и борци на Хезболах на либанска територија долж границата со Израел. Во судирот се убиени двајца израелски војници и двајца се повредени, а за загубите на Хезболах нема податоци.

Гафур Јусуфовски со семејството е на безбедно надвор од Либан

А1 - 20.07.2006

Семејството на македонскиот државјанин Гафур Јусуфовски со кое беше раздвоен десетина дена е на безбедно. Тој денеска преку Сирија патува кон Турција каде треба да биде пречекан од претставници на македонската амбасада во Анкара.

Олмерт: Офанзивата во Либан ќе трае

Вест - 20.07.2006

ЕРУСАЛИМ/БЕЈРУТ, 20 јули (Ројтерс) - Израелскиот премиер Ехуд Олмерт вчера соопшти дека израелската воена кампања против герилците на Хезболах ќе продолжи додека е потребно за да се ослободат двајцата заробени војници и додека не се отстрани заканата од Хезболах.

Грција ќе испрати хуманитарна помош за Либан

Канал5 - 20.07.2006

Грција денеска во Либан ќе испрати авион С-130, натоварен со хуманитарна помош која се состои од шатори, медицинска опрема и лекови, соопшти грчкото Министерство за надворешни работи Атина, 20 јули (МИА) - Грција денеска во Либан ќе испрати авион С-130, натоварен со хуманитарна помош која се состои ...

ОН со либански единици во јужен Либан ќе ја запира војната

Утрински - 20.07.2006

ЕРУСАЛИМ - Пратеници на ОН ќе предложат распоредување либански единици во безбедносна зона во јужен Либан и зајакнување на веќе распоредените меѓународни сили, во обид да се окончаат борбите меѓу Израел и Хезболах, изјавија вчера дипломатски извори.

Израелците се кријат на пуста плажа од ракетите на Хезболах

Вест - 20.07.2006

НИЦАНИМ БИЧ, Израел (АП) - Ревирал Абирмад се разбудила од сон и сфатила дека лежи на непозната плажа. Таа имала страшен кошмар; бегала кон засолниште од бомби, ја носела својата двегодишна ќерка во рацете додека околу неа одекнувале бомби.

Војната ќе трае додека не падне Хезболах

Време - 20.07.2006

ИЗРАЕЛ НАЈАВИ ДОЛГ СУДИР НА БЛИСКИОТ ИСТОК Во серијата нови израелски напади врз Либан вчера биле убиени најмалку 66 лица, а се стравува дека уште повеќе Либанци се затрупани во своите домови, јави француската новинска агенција АФП.

САД ги извлекуваат своите граѓани од Либан

Утрински - 20.07.2006

Девет воени брода, меѓу кои и носач на авиони учествуваат во евакуација на Американците од Либан БЕЈРУТ - Соединетите Американски Држави и други земји вчера ги извлекуваа своите државјани од Либан, додека илјадници луѓе бегаат од израелските воздушни напади како што ќе се снајдат.

Израелски војници водат борби со Хезболах на либанска територија до границата со Израел

Канал5 - 20.07.2006

Израелски војници утрово водат борби со борци на Хезболах на либанска територија до границата со Израел Ерусалим, 20 јули (МИА) - Израелски војници утрово водат борби со борци на Хезболах на либанска територија до границата со Израел.

САД ги запира дипломатите за да може Израел да го уништи Хезболах

Дневник - 20.07.2006

Со ограничената израелска операција, Американците ќе остварат неколку свои цели, а, пред се', ќе демонстрираат сила пред Иран и Сирија САД го известиле Израел дека има „прозорец“ од една недела да и' нанесе што е можно поголеми штети на групата Хезболах во Либан, а потоа ќе мора да се согласи на ...

Израел и по копно ја премина либанската граница

Утрински - 20.07.2006

Израелските копнени сили влегоа во јужен Либан за да ги нападнат позициите на Хезболах, додека авијацијата продолжи со нападите врз Бејрут БЕЈРУТ - Израел вчера го нападна Либан од воздух и изврши ограничени напади преку границата, при што загинаа 41 цивил, додека илјадници луѓе чекаа евакуација за ...

Mакедонски државјани се веќе извлечени од Либан и се на пат кон Кипар

Канал5 - 20.07.2006

Македонските државјани, кои ги затекна војната во Либан се успешно евакуирани од собирните центри во јужниот дел на земјата и се на пат за Кипар. Македонските државјани, кои ги затекна војната во Либан се успешно евакуирани од собирните центри во јужниот дел на земјата и се на пат за Кипар.

Егзодусот и војната продолжуваат!

Вечер Прес - 20.07.2006

Либанскиот егзодус продолжува, а земјата се соочува со хуманитарна катастрофа. Прецизни подтоци нема, но се смета дека стотици илјадници луѓе го напуштиле Либан или се на пат кон Сирија и Кипар. "Ситуацијата во Либан е катастрофална.

Либан пред хуманитарна катастрофа

А1 - 19.07.2006

По САД и Британија и хрватската влада упатила понуда до Скопје за евакуација на Македонските граѓани во Либан. Според МНР засега понудата нема да биде искористена поради тоа што нема заинтересирани македонски граѓани кои сакаат да го напуштат Либан.

Израел почна пешадиска операција во Либан

А1 - 19.07.2006

Прес-службата на израелската армија денеска ги потврди информациите за почеток на пешадиска операција на територијата на Либан. Армијата води ограничени активности за прекин на ракетната стрелба на Хезболах против северен Израел, јави Итар-ТАСС.

Израелските напади во Либан ќе потраат

Време - 19.07.2006

НАЈАВА ДЕКА ВОЈНАТА ЌЕ ТРАЕ СО НЕДЕЛИ, НО ПОМАЛКУ ОД ЕДЕН МЕСЕЦ Израел вчера најави дека воените операции во Либан може да потраат уште неколку недели, додека не биде ослабена терористичката група Хезболах и додека не ги избрка терористите вооружени со ракети од јужен Либан.

Повеќе од 259 лица жртви на судирот меѓу Израел и Хезболах

Канал5 - 19.07.2006

Повеќе од 250 лица го загубија животот од почетокот на судирот меѓу израелската војска и либанската милитантна организација Хезболах на 12 јули, покажуваат податоците на либанските и израелските власти Бејрут, Тел Авив, 19 јули (МИА) - Повеќе од 250 лица го загубија животот од почетокот на судирот ...

Анан бара либански мировници засилени со ЕУ

Вест - 19.07.2006

БРИСЕЛ, 19 јули (Ројтерс) - Генералниот секретар на ОН Кофи Анан вчера повика за поголеми, подобро вооружени и помасовни меѓународни сили за да се стабилизира јужен Либан и да се купи време за либанската влада да ги разоружа герилците на Хезболах.

Татнежот на бомбите ја замолкна дипломатијата

Дневник - 19.07.2006

Израелската армија не исклучува инвазија на либанска територија, за да ги уништи позициите на Хезболах Млаките дипломатски иницијативи вчера воопшто не ја намалија жестината на војната во Либан. Најмалку 26 лица загинаа во седмиот ден од израелските воздушни напади, а милитантната група Хезболах ...

Израелска авијација го бомбардираше центарот на Бејрут

Канал5 - 19.07.2006

Израелски воени авиони денеска го бомбардираа центарот на Бејрут, при што еден камион е погоден од ракета, соопшти либанската полиција Бејрут, 19 јули (МИА) - Израелски воени авиони денеска го бомбардираа центарот на Бејрут, при што еден камион е погоден од ракета, соопшти либанската полиција.

И Македонци заглавија во Либан

Дневник - 19.07.2006

Од МНР соопштуваат дека Франција и САД и' понудиле помош на Македонија за евакуацијата на нејзините граѓани што престојуваат во Либан Македонските власти вчера се обидуваа да стапат во контакт со тројца македонски државјани за кои се претпоставува дека престојуваат во Либан, откако претходно веќе ...

Израел почна пешадиска операција во Либан

Канал5 - 19.07.2006

Прес - службата на израелската армија денеска ги потврди информациите за почеток на пешадиска операција на територијата на Либан Ерусалим, 19 јули (МИА) - Прес - службата на израелската армија денеска ги потврди информациите за почеток на пешадиска операција на територијата на Либан.

Израел не исклучува копнена инвазија на Либан

Вест - 19.07.2006

БЕЈРУТ, 19 јули (Ројтерс) - Израелските воени авиони вчера го бомбардираа Либан при што 26 луѓе загинаа, а ракети на Хезболах го погодија израелскиот град Хаифа, и нема знаци дека дипломатијата би можела наскоро да го спречи еднонеделниот конфликт.

Странците го напуштаат пеколот во Либан

Утрински - 19.07.2006

БЕЈРУТ - Неколку илјади странци го напуштаат Либан за да побегнат од израелските авиони кои шест дена ја напаѓаат оваа земја. Некои патуваат по копнен пат кон Сирија, а други чекаат места во американските и европските бродови.

СЗО и УНИЦЕФ загрижени за цивилните жртви во Либан

Канал5 - 19.07.2006

Светската здравствена организација (СЗО) и УНИЦЕФ денеска изразија огромна загриженост заради цивилните жртви во Либан, меѓу кои има и деца, како и за лошата здравствена ситуација во земјата заради израелското бомбардирање. Женева, 19 јули (МИА) - Светската здравствена организација (СЗО) и УНИЦЕФ ...

Израел продолжува со нападите на Либан, Хезболах ја ракетира Хаифа

Утрински - 19.07.2006

Од израелски бомби вчера загинаа 26 лица од кои девет члена на едно семејство меѓу кои и деца БЕЈРУТ - Израелски воени авиони вчера го нападнаа Либан при што загинаа 26 лица, а повеќе ракети на Хезболах го погодија израелскиот град Хаифа, без никакви знаци дека дипломатските обиди наскоро ќе го ...

Израелските сили го ракетираат аеродромот во Бејрут

Канал5 - 19.07.2006

Израелски авион истрелаа две ракети врз бејрутскиот меѓународен аеродром, преку кој, според Израел, се доставува оружје за либанското шиитско движење Хезболах. Бејрут, 19 јули (МИА) - Израелски авион истрелаа две ракети врз бејрутскиот меѓународен аеродром, преку кој, според Израел, се доставува ...

Приоритети: вода, леб и превоз!

Вечер Прес - 19.07.2006

Главниот град на Либан е тотален колапс. Ништо не функционира, а граѓаните буквално се борат како да преживеат. Водата, лебот и обезбедување каков и да е превоз за да се избега, се трите најголеми приоритети за секој човек кој во изминатите седум дена се затекнал во градот на Апокалипсата! Сега ...

Најмалку 13 цивили загинаа во Либан

А1 - 18.07.2006

Најмалку 13 цивили загинаа синоќа во нападите на израелските авиони во јужен Либан, соопшти полицијата, а воени извори потврдија дека се бомбардирани две касарни на либанската војска во близина на Бејрут. „Три деца и еден возрасен се повредени, а уште три лица се под урнатините“, изјави ...

Хезболах одби соработка со ООН

А1 - 18.07.2006

Член на политичкиот совет на Хезболах го отфрли користењето на ООН или каква било меѓународна организација како начин да се реши судирот на оваа група со Израел. „Ние сме против соработката со ООН или друга организација - марионета на САД“, изјави за дневниот весник „Известиа“, членот на ...

МНР потврди дека има македонски граѓани во Либан

А1 - 18.07.2006

Министерството за надворешни работи по сторијата на А1 денеска тврди сепак има македонски државјани во Либан. За разлика од вчера кога негираа. Покрај семејството на Гафур Јусуфовски, разбрале дека во Либан има уште двајца студенти и еден градежен работник. Се уште не стапиле во контакт со нив.

Хезболах досега истрелал 1.500 ракети врз Израел

А1 - 18.07.2006

Либанската шиитска група Хезболах од минатата недела има истрелано 1.500 ракети од различен вид врз територијата на Израел, изјави денеска израелскиот вицепремиер Шимон Перес. Тој наведе дека Израел се обидува да преземе контрола врз 12.000 ракети со кои располага Хезболах, а кои се внесени од Иран ...

Советот за безбедност го одложи разгледувањето на израелско-либанската криза

А1 - 18.07.2006

И покрај повиците на арапските земји за итен прекин на огнот меѓу Израел и Либан Советот за безбедност на ОН го одложи разгледувањето на прашањето, за да ги чека резултатите од мисијата на ОН во областа. Претседателот на Советот, францускиот амбасадор во ОН Жан-Марк де ла Саблиер рече дека е ...

Израелски министер не ја исклучува можноста за преговори за ослободување на либанските затвореници

Канал5 - 18.07.2006

Израелскиот министер за внатрешна безбедност Ави Дихтер изјави дека е можно да почнат преговори за ослободување на либанските затвореници со цел да заврши кризата со двајцата киднапирани израелски војници од страна на Хезболах Ерусалим, 18 јули (МИА) - Израелскиот министер за внатрешна безбедност ...

Нема македонски државјани во Либан

Време - 18.07.2006

МНР ПОТВРДИ Ниту еден државјанин на Република Македонија досега не се пријавил во македонските институции дека престојува во Либан, тврдат во Министерството за надворешни работи. „Службите на МНР се во постојан контакт со македонските амбасади во Катар и во Египет, од каде што не евидентирале ...

Израел ја продолжува жестоката воена кампања во Либан

Утрински - 18.07.2006

Премиерот Ехуд Олмерт се закани дека нападот врз Хаифа ќе има далекусежни последици ЕРУСАЛИМ - Израел ја продолжи воздушната кампања во северниот дел на Либан, при што загинаа најмалку 14 лица, меѓу кои девет војници, во пристаништето Абдех во близина на Триполи.

ЕУ не бара прекин на огнот

Вест - 18.07.2006

БРИСЕЛ, 18 јули (АП) - Високиот претставник на Европската унија вчера се врати од Блискиот Исток со песимистички ставови за шансите за прекин на огнот меѓу Израел и милитантите на Хезболах, а ЕУ најави дека планира распоредување на мировници.

Иран во име на Хезболах бара размена на затвореници со Израел

Утрински - 18.07.2006

Хезболах ќе ја оконча војната под услов Израел да ги предаде либанските затвореници од своите затвори ТЕХЕРАН - Израел може да го оконча конфликтот со Хезболах во јужен Либан доколку се согласи со замена на затвореници, изјави вчера главниот командант на иранската Револуционерна гарда.

Нема Македонци во Либан, тврди МНР

Утрински - 18.07.2006

Според податоците на Министерството за надворешни работи, во македонските институции до овој момент ниту еден државјанин на Македонија не се пријавил дека престојува во Либан. Службите на МНР се во постојан контакт со македонските амбасади во Катар и во Египет, од каде што не евидентирале престој ...

Нова изреалска офанзива, соборен израелски авион

Време - 18.07.2006

Израелската армија вчера почна нова копнена офанзива во Либан, во потрага по двајцата свои војници што минатата недела беа заробени од страна на терористичката група Хезболах. Либанската телевизија вчера објави дека Хезболах соборил воен авион „ф-16“ на израелското воено воздухопловство.

ОН ќе испраќаат мировници во Либан

Утрински - 18.07.2006

САНКТ ПЕТЕРБУРГ - Членките на Советот за безбедност на ОН вчера започнаа да ги разработуваат деталите од договорот за распоредување мултилатерални безбедносни сили во Либан, изјави генералниот секретар на ОН, Кофи Анан. Светските лидери на самитот на Г-8 во Санкт Петербург укажаа на можноста за ...

Израел бомбардира, Хезболах ракетира

Дневник - 18.07.2006

ЕУ ги повика сите страни „да го запрат насилството“, но не побара итен прекин на огнот Израелските сили вчера продолжија жестоко да бомбардираат цели во Либан, а и копнена единица „малку“ навлегла на либанска територија во операцијата за уништување на проиранската милиција Хезболах, која, пак, ...

Соборен израелски авион

Утрински - 18.07.2006

БЕЈРУТ - Либанските телевизиски станици вчера соопштија дека израелски авион бил соборен над Либан и прикажаа снимки на остатоците како паѓаат од небото, но израелската војска го негираше тоа. „Не се случи такво нешто", изјави израелски безбедносен извор.

Израел и Хезболах во војна, ОН планира мировници во Либан

Вест - 18.07.2006

БЕЈРУТ, 18 јули (Ројтерс) - Израел вчера шести ден по ред го бомбардираше Либан и го отфрли како предвремен предлогот за меѓународни сили за стабилизација за да помогне да се прекинат најжестоките борби на израелско-либанската граница во последните 2 БЕЈРУТ, 18 јули (Ројтерс) - Израел вчера шести ...

Блер и Анан сакаат „сини шлемови“ во Либан

Време - 18.07.2006

Британскиот премиер Тони Блер и генералниот секретар на Обединетите нации Кофи Анан на самитот во Санкт Петербург се заложиле за испраќање на мировни сили на Обединетите нации во јужен Либан. Блер и Анан бараат првин да запрат судирите меѓу Израел и Хезболах, по што би се формирале добро опремени ...

Бомбардирањето во Бејрут било пострашно од тоа во Србија

Дневник - 18.07.2006

Сите 39 хрватски работници во Либан ги напуштија опасните региони и тргнаа дома во Славонски Брод Сите 39 хрватски работници во Либан ги напуштија опасните региони и тргнаа дома во Славонски Брод. Евакуацијата на хрватските државјани ќе биде спроведена во соработка со Амбасадата на Германија во ...

Советот за безбедност на ОН го одложи разгледувањето на израелско - либанската криза

Канал5 - 18.07.2006

И покрај повиците на арапските земји за итен прекин на огнот меѓу Израел и Либан Советот за безбедност на ОН го одложи разгледувањето на прашањето, за да ги чека резултатите од мисијата на ОН во областа Њујорк, 18 јули (МИА) - И покрај повиците на арапските земји за итен прекин на огнот меѓу Израел ...

Израел смета дека е уништена борбената сила на Хезболах

Утрински - 18.07.2006

ЕРУСАЛИМ - Шестдневната офанзива на Израел спрема Хезболах уништи најмалку една четвртина од борбените капацитети на либанската герилска група, објави вчера израелски весник, повикувајќи се на воени процени. Дневниот весник „Једиот ахронот" пишува дека и покрај жестокото бомбардирање на Израел врз ...

Македонските граѓани да не патуваат во Израел и во Либан

Дневник - 18.07.2006

Според податоците на Министерството за надворешни работи, нема македонски државјани во Либан. Службите на МНР се во постојан контакт со македонските амбасади во Катар и во Египет, од каде што не евидентирале престој на македонски државјани во Либан.

Израел најавува офанзивата во Либан дека ќе трае уште неколку недели

Канал5 - 18.07.2006

Израелската авијација синоќа бомбардира касарна на либанската армија на десетина километри источно од Бејрут, недалеку од претседателскиот дворец Баабда и Министерството за одбрана Бејрут, 18 јули (МИА) - Израелската авијација синоќа бомбардира касарна на либанската армија на десетина километри ...

МНР препорача да не се патува во Либан и во Израел

Вест - 18.07.2006

И МАКЕДОНИЈА ИЗРЕАГИРА НА КРИЗАТА НА БЛИСКИОТ ИСТОК И вчера официјално немаше податоци од македонските институции за тоа дали во Либан и во Израел престојуваат македонски државјани, оти, според податоците на МНР, ниту еден државјанин на Република Македонија не се пријавил дека престојува во овие ...

Општа паника во Бејрут

Вечер Прес - 18.07.2006

Израеските копнени сили вчера влегоа на терироријата на Либан со цел да ги уништат базите и ракетните рампи на Хезболах. Веста ја демантира израелската команда , но ја потврдија либански извори . Бејрут е град на општа паника и крајна неизвесност.

Усвоени седум документи

Вечер Прес - 18.07.2006

Вчера, во Санкт Петербург заврши тридневниот Самит на врвот на осумте најразвиени индустриски земји во светот, со донесување седум стратешки документи-декларации за глобалната енергетска безбедност, развојот на образованието и борбата против заразните болести.

Можно примирје помеѓу Хезболах и Израел за 24 часа

А1 - 17.07.2006

Можно е постигнување на примирје помеѓу Хезболах и Израел во наредните 24 часа, изјави претседателот на либанското собрание Набих Бери. „Примирјето е можно благодарение на посредувањето на трета страна“, појасни Бери. Тој додаде дека „доколку во наредните 24 часа не се смират страстите, целиот ...

Странците се евакуираат од Либан

А1 - 17.07.2006

САД, државите-членки на Европската унија, како и земјите од азиско-пацифичкиот регион почнаа организирано да ги евакуираат своите граѓани од Либан, кој е цел на израерлски воздушните напади. Илјада странци од четвртокот во сопствена режија побегнаа во соседна Сирија, а вчера со американски ...

Продолжуваат воените дејствија на Блискиот Исток

А1 - 17.07.2006

Израел продолжува со воздушните напади во Либан, каде од изутринава загинаа најмалку 25 луѓе, меѓу кои и девет војници на либанската армија. Повторно е бомбардиран Бејрут, јужните делови на градот, пристаништето и телевизијата на Хезболах.

МНР не знае дека има македонски државјани во Либан

А1 - 17.07.2006

Македонски државјани во Либан има и тие се оставени сами да се снаоѓаат. Македонските власти не знаат дека наши граѓани престојуваат во оваа земја. Министерството за надворешни работи тврди, македонски државјани во Либан нема.

Арапските влади го прогласија за мртов блискоисточниот мировен процес

Утрински - 17.07.2006

Повик Советот за безбедност да го сопре насилството и да го проучи арапско-израелскиот конфликт од сите аспекти КАИРО - На состанокот на арапските министри за надворешни работи во Каиро, што се одржа во саботата, мировниот процес за Блискиот Исток го прогласија за мртов и упатија апел до Советот за ...

МНР: Нема македонски државјани во Либан

Канал5 - 17.07.2006

Според податоците на Министерството за надворешни работи, во моментов нема македонски државјани во Либан Скопје, 17 јули (МИА) - Според податоците на Министерството за надворешни работи, во моментов нема македонски државјани во Либан.

Хезболах ја ракетираше Хаифа, најмалку 8 мртви

Вест - 17.07.2006

ХАИФА, 17 јули (Ројтерс) - Хезболах вчера го ракетираше израелскиот град Хаифа при што најмалку осум луѓе загинаа, а дваесетмина беа ранети во најкрвавиот ракетен напад на либанската герилска група по повеќе од една деценија.

Анан и Блер побараа испраќање меѓународни сили во Либан

Канал5 - 17.07.2006

Генералниот секретар на ОН Кофи Анан и британскиот премиер Тони Блер денеска побараа испраќање на меѓународни сили во Либан за да се запрат нападите врз Израел Санкт Петерсбург, 17 јули (МИА) - Генералниот секретар на ОН Кофи Анан и британскиот премиер Тони Блер денеска побараа испраќање на ...

Израелска пешадија влезе во Јужен Либан

Канал5 - 17.07.2006

Израелска пешадија денеска влезе во јужниот дел на Либан, соопшти израелски официјален претставник, јави бугарската агенција БТА Ерусалим, 17 јули (МИА) - Израелска пешадија денеска влезе во јужниот дел на Либан, соопшти израелски официјален претставник, јави бугарската агенција БТА.

Никој не знае дали има Македонци во Либан

Дневник - 17.07.2006

Македонските министерства за надворешни и за внатрешни работи вчера изјавија за „Дневник“ дека преку амбасадите во Доха и во Каиро постојано ја следат ситуацијата во Либан САД, Велика Британија, Франција и Италија се дел од земјите што почнаа масовна и брза акција за евакуација на десетици илјади ...

Хезболах ја ракетираше Хаифа

Време - 17.07.2006

ЕСКАЛАЦИЈА НА ВОЈНАТА НА БЛИСКИОТ ИСТОК Војната меѓу Израел и либанската терористичка група Хезболах ескалираше откако Хезболах вчера истрела десетина ракети врз Хаифа, трет по големина израелски град. Во нападот биле убиени најмалку осум цивили, главно во градската железничка станица, која била ...

Нови ракетни напади на Хезболах врз Хаифа

Канал5 - 17.07.2006

Припадници на вооруженото крило на либанската шиитска Божја партија (Хезболах) денеска повторно го ракетираа израелскиот град Хаифа, во кој при претходни напади загинаа осум лица, јави АФП. Ерусалим, 17 јули (МИА) - Припадници на вооруженото крило на либанската шиитска Божја партија (Хезболах) ...

Хезболах од Либан му возврати на Израел - војната неофицијално почна

Утрински - 17.07.2006

Во израелскиот град Хаифа вчера загинаа осум лица, додека во Либан само во саботата загинаа 35 лица, од кои 15 деца БЕЈРУТ - Ракетите што вчера беа истрелани о д герилците на Хезболах кон израелскиот град Хаифа убија осум лица, а експлозии од бомби го потресоа Бејрут, додека Израел го води ...

Нов чин од блискоисточната трагедија

Утрински - 17.07.2006

Ненадејно Израел повторно влезе во жестока воена акција, а мирниот Либан стана колатерална жртва Димитар Чулев Светот во помала или поголема мера е скандализиран од арогантната израелска казнена офанзива над Либан „правно" покриена со наводната потрага по заробени војници и дисциплинирање на ...

На Самитот на Г-8 енергетската безбедност засенета од војната на Блискиот Исток

Утрински - 17.07.2006

Разликите во врска со правата за потпомагање на нуклеарната енергија и за тоа како да се справат со климатските промени беа ставени настрана Од нашиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ САНКТ ПЕТЕРБУРГ - Светските лидери кои присуствуваат на самитот на Г-8 вчера се стремеа да постигнат обединет став во врска ...

Израел ги продолжува воздушните напади врз Бејрут

Канал5 - 17.07.2006

Израелски авиони од типот Ф-16 утрово го ракетираа седиштето на проиранското либанско движење Хезболах во предградието на Бејрут, Харет Хореик Бејрут, 17 јули (МИА) - Израелски авиони од типот Ф-16 утрово го ракетираа седиштето на проиранското либанско движење Хезболах во предградието на Бејрут, ...

Израел го здроби седиштето на Хизболах во Бејрут

Дневник - 17.07.2006

Во судирите помеѓу Израел и Либан досега загинаа најмалку 112 цивили, а ранети се околу 300 други Израелските сили завчера го уништија седиштето на лидерот на либанската шиитска Божја партија - Хизболах, Хасан Хасрала во јужното предградие на Бејрут, Харет Хрејк, јави МИА.

Хезболах ја ракетира Хаифа

Вечер Прес - 17.07.2006

Состојбата на Блискиот Исток добива драматични размери. Либан е блокиран од земја, воздух и море. Уништен е и либанскиот магистрален пат кон Сирија. Израелската авијација го интензивира бомбардирањето во Либан со серија напади врз пристаништето на либанската престолнина Бејрут, јави АФП.