TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кина 'ржи на Осло

Шпиц - 12.12.2010

Додека Осло вчера се подготвуваше за церемонијата за доделување на Нобелот за мир, Кинезите протестираа пред норвешката амбасада и канцелариите на Обединети нации во Пекинг, а кинеските власти ...

Фото на неделата - Празното столче за нобеловецот

Вест - 11.12.2010

Празно столче и голема фотографија од годинашниов добитник на Нобеловата награда за мир Љу Сијаобо, закачена на ѕидот зад говорниците во Градското собрание во Осло, беа ударната слика од вчерашното ...

Македонија - Амбасада во Осло има од лани, ама нема амбасадор

Вест - 11.12.2010

Македонија немаше свој претставник на церемонијата за доделување на Нобеловата награда за мир која се одржа вчера во Осло, Норвешка.

Немаше кој да го прими Нобел

Утрински - 11.12.2010

Комитетот за Нобелова награда за мир вчера во отсуство на годинашниов лауреат Лиу Ксијаобо ја одржа церемонијата за доделување на наградата, наспроти отворениот гнев на кинеската влада.

Празно столче во Осло

Н.Македонија - 11.12.2010

Кинескиот дисидент Лиу Сјаобо од затворската ќелија порача дека признанието им го посветува на загубените души од протестите на „Тјананмен“ во 1989 година.

Кина апси дисиденти - нема кој да ја подигне Нобеловата

А1 - 10.12.2010

Околу празно столче светот денеска ќе го слави добитникот на Нобеловата награда за мир. Наместо да допатува во Осло со сите почести, лауреатот Лиу Сјаобо останува во затвор.

Бранувања за Нобел

BBC - 10.12.2010

Денеска во Осло ќе биде доделена Нобеловата награда за мир. Годинава местото на добитникот ќе биде празно. Наградата ја доби кинескиот про-демократски активист Лиу Џиаобо кој отслужува 11 годишна ...

Нобеловецот Лиу „мора да биде ослободен“

BBC - 10.12.2010

Претседавачот на Нобеловиот комитет побара итно ослободување на затворениот кинески дисидент Лиу Џиаобо, добитник на годинешнава Награда за мир.

Најважното столче во Осло- празно

Deutsche Welle - 10.12.2010

Годинешниот лауреат на Нобеловата награда за мир- кинескиот дисидент Лиу Шијаобо нема да присуствува на денешното врачување на признанието во Осло.

Нобеловиот медал на празното столче на Шијаобо

Deutsche Welle - 10.12.2010

Во Осло денеска (10.12.2010) се одржа свеченоста за врачување на Нобеловата награда за мир. Првпат по повеќе децении таа мина без присуство на лауреатот.

Започна церемонијата за доделување на Нобеловата награда за мир

Р.С.Европа - 10.12.2010

Во Осло денеска започна церемонија на која му се доделува Нобеловата награда за мир на кинескиот дисидент Лиу Ксиаобо, кој не беше присутен затоа што издржува 11-годишна затворска казна во Кина.

Доделен Нобелот за мир во отсуство на лауреатот

Оn.net - 10.12.2010

Откако одржа пригоден говор, претседателот на Нобеловиот комитет на симболичен начин папката со медалот ја постави на празното столче, на кое требаше да седи Лиу Ксиаобо.

Нобеловата награда за Лиу Ксиобао

Р.С.Европа - 10.12.2010

Столчето на Ксиобао на церемонијата на доделувањето на Нобеловата награда за мир остана празно. САД побараа од Кина да биде ослободен од затвор.

Во Осло симболично врачена Нобеловата награда за мир во отсуство на лауреатот за 2010

VOX - 10.12.2010

Во Осло денеска симболично врачена Нобеловата награда за мир во отсуство на лауреатот за 2010 година, кинескиот дисидент Лиу Ксиаобо.

Во Стокхолм свечено доделени Нобеловите награди

Р.С.Европа - 10.12.2010

Годинашните добитници на Нобеловата награда за литература, економија, физика и хемија денеска во Стокхолм свечено ги примија наградите од шведскиот крал Карл 16 Густав.

Свет - Кина нема да попушти под Нобеловиот притисок

Вест - 10.12.2010

ПЕКИНГ, 10 декември (Ројтерс) - Кина нема да се потклекне на надворешниот притисок поради затворениот добитник на Нобеловата награда за мир Љу Сјаобо, соопшти вчера министерството за надворешни ...

Ештон ја избегна Нобеловата церемонија

Утрински - 10.12.2010

БРИСЕЛ - ЕУ-комесарот за надворешни работи, Кетрин Ештон, ги отфрли апелите од водечки европарламентарци упатени до неа денес да присуствува на церемонијата на доделување на Нобеловата награда за мир ...

Србија сепак ќе учествува на доделувањето на Нобеловата награда

Телма - 10.12.2010

На церемонијата на доделување на Нобеловата награда за мир на кинескиот дисидент Лиу Ксијабао, која се одржува денеска во Осло, ќе присуствува и Србија, која ќе биде претставена од пратеникот на ...

Во Осло симболично врачена Нобеловата награда за мир

Телма - 10.12.2010

Во Осло денеска симболично врачена Нобеловата награда за мир во отсуство на лауреатот за 2010 година, кинескиот дисидент Лиу Ксиаобо.

Kина загрижена поради доделувањето на Нобеловата награда за мир

Алфа - 10.12.2010

Кина денеска ја зaостри реториката насочена против норвешкиот одбор за доделување на Нобеловата награда, неколку часа пред доделувањето на Наградата за мир на кинескиот десидент Лиу Ксиаобо, а ...

Кина приведува дисиденти пред доделувањето на Нобеловата награда за мир

Алфа - 10.12.2010

Кинеската власт денеска пред доделувањето на Нобеловата награда за мир во Осло, привела 20 дисиденти, јавуваат светските медиуми, пренесува агенцијата Бета.

Апсења во Кина пред доделувањето на Нобеловата награда за мир

Алсат-М - 10.12.2010

Во Кина денеска се уапсени дваесетина активисти кои се залагаат за политички промени во земјата. Полицијата ја зајакна и контролата околу домот на добитникот на Нобеловата награда за мир Лиу Ксијабао ...

Празен стол за годинешниот добитник на Нобел

Mnogoo - 10.12.2010

Денес е доделувањето на Нобеловата награда кое ова година е обвиткано со контроверзии заради тоа што нејзиниот добитник одлежува 11 годишна затворска казна и не му беше дозволено ниту нему, ниту на ...

Столчето во Осло остана празно

Идивиди - 10.12.2010

Осло, 10 декември 2010 (МИА) - Во Осло денеска симболично врачена Нобеловата награда за мир во отсуство на лауреатот за 2010 година, кинескиот дисидент Лиу Ксиаобо.

Врачена Нобеловата награда за мир

Алсат-М - 10.12.2010

Во Норвешка церемонија, во Кина протести . Во Осло симболично врачена Нобеловата награда за мир во отсуство на лауреатот за 2010 година, кинескиот дисидент Лиу Ксиаобо.

Србија ќе присуствува на церемонијата на доделување на Нобеловата награда

SETimes - 10.12.2010

БЕЛГРАД, Србија -- Србија во четвртокот (9-ти декември) ја промени својата одлука да ја бојкотира церемонијата на доделување на Нобеловата награда за мир во Осло, во чест на кинескиот дисидент Лиу ...

Кина ја додели наградата за мир „Конфучие“, како алтернатива за Нобеловата награда за мир

МРТ - 10.12.2010

Кинеска организација ја додели денеска својата верзија на Нобеловата награда за мир, наречена Награда за мир „Конфучие“, што се толкува како одговор на одлуката на Нобеловиот комитет наградата оваа ...

Кина со серија мерки пред доделувањето на Нобеловата награда за мир

Кирилица - 10.12.2010

Кинеските власти презедоа серија мерки пред денешното претстојно врачување на Нобеловата награда за мир за 2010 година на кинескиот дисидент Лиу Ксијабао, кој одлежува затворска казна во земјата ...

Кина презеде серија мерки пред доделувањето на Нобеловата награда за мир

Сител - 10.12.2010

Кинеските власти презедоа серија мерки пред денешното претстојно врачување на Нобеловата награда за мир за 2010 година на кинескиот дисидент Лиу Ксијабао, кој одлежува затворска казна во земјата.

Во пресрет на доделувањето на Нобеловата награда за мир, Кина апси дисиденти

Канал5 - 10.12.2010

Кинеските власти во пресрет на доделувањето на Нобеловата награда за мир во Осло, приведоа дури дваесетина дисиденти. Одлуката, за годинашниот лауреат го разбесни Пекинг, кој настојува да ја ...

Кина презеде серија мерки пред доделувањето на Нобеловата награда за мир

МРТ - 10.12.2010

Кинеските власти презедоа серија мерки пред денешното претстојно врачување на Нобеловата награда за мир за 2010 година на кинескиот дисидент Лиу Ксијабао, кој одлежува затворска казна во земјата.

Србија сепак ќе учествува на церемонијата на доделувањето на Нобеловата награда за мир во Осло

МРТ - 10.12.2010

На церемонијата на доделување на Нобеловата награда за мир на кинескиот дисидент Лиу Ксијабао, која се одржува денеска во Осло, ќе присуствува и Србија, која ќе биде претставена од пратеникот на ...

Осло: Празно столчето на лауреатот на Нобеловата награда за мир

Канал5 - 10.12.2010

Кинеска традиционална музика низ жиците на виолината со која музицираше познат кинески виолинист одекна во салата каде што се одржува свеченоста на доделување на Нобеловата награда за мир.

Во Осло симболично врачена Нобеловата награда за мир

Сител - 10.12.2010

Во Осло денеска симболично врачена Нобеловата награда за мир во отсуство на лауреатот за 2010 година, кинескиот дисидент Лиу Ксиаобо.

Во Осло симболично врачена Нобеловата награда за мир во отсуство на лауреатот за 2010

МРТ - 10.12.2010

Во Осло денеска симболично врачена Нобеловата награда за мир во отсуство на лауреатот за 2010 година, кинескиот дисидент Лиу Ксиаобо.

Лауреатот Ксиаобо остана во затвор

Вечер Прес - 10.12.2010

Во Осло вчера симболично беше врачена Нобеловата награда за мир во отсуство на лауреатот за 2010 година, кинескиот дисидент Лиу Ксиаобо.

Србија сепак ќе присуствува на доделувањето на Нобеловата награда за мир

Нетпрес - 10.12.2010

Србија ќе присуствува на утрешното доделување на Нобеловата награда за мир, јавува “Блиц“. Како специјален претставник на премиерот Мирко Цветковиќ, Србија на доделувањето на наградата ќе ја ...

Кина приведе дисиденти пред доделувањето на Нобеловата награда

Нетпрес - 10.12.2010

Кинеските власти денеска, непосредно пред доделувањето на Нобеловата награда за мир во Осло, привеле дваесетина дисиденти, јавуваат светските медиуми.

Нобеловата награда за мир врачена во отсуство на добитникот

Курир - 10.12.2010

Во Осло денеска симболично беше врачена Нобеловата награда за мир во отсуство на лауреатот за 2010 година, кинескиот дисидент Лиу Ксиаобо.

Врачена Конфучиевата награда

А1 - 09.12.2010

Кина го покажа своето гледиште на мирот во светот. Конфучие против Нобел - иако тврдеше дека не се поврзани, ова е одразот на кинескиот бес против прогласувањето на кинескиот дисидент Лиу Сјаобо за ...

Свет - Кина со сопствена Нобелова награда

Време - 09.12.2010

Кина денеска ќе додели сопствена Конфучиева награда за мир, само еден ден пред доделувањето на Нобеловата награда за мир во Осло, која оваа година ја доби кинескиот дисидент Лиу Сјаобо.

Кина плус 18 го бојкотираат Нобел

Дневник - 09.12.2010

Кина и уште 18 земји ќе ја бојкотираат церемонијата на доделување на Нобеловата награда за мир на кинескиот дисидент Љу Сјаобо, кој отслужува казна од 11 години затвор, јави Ројтерс.

Србија ја поддржува Кина

Идивиди - 09.12.2010

Белград, 8 декември 2010 (МИА) - Српската Влада донесе одлука да не присуствува на доделувањето на Нобеловата награда за мир на кинескиот дисидент Лиу Шијаобо, в петок, во Осло.

„Дејли телеграф“: Кина уапси стотина поддржувачи на дисидентот-нобеловец Лиу

Алфа - 09.12.2010

Кинските власти, гневни што Нобеловата награда за мир му е доделена на дисидентот Лиу Ксиабо, уапсија или ставија во куќен притвор „неколку стотици“ лица, за кои се верува дека се негови поддржувачи, ...

Деветнаесет земји го бојкотираат Нобел

Шпиц - 09.12.2010

Кина и уште 18 други земји, како и високиот комесар на ОН за човекови права, одбија да присуствуваат утре во Осло на церемонијата во чест на Лиу Ксиаобо, соопшти норвешкиот Комитет за Нобел, пренесе ...

EК загрижена поради одлуката на Србија да не присуствува на церемонијата на доделување на Нобеловата награда

SETimes - 09.12.2010

БРИСЕЛ, Белгија -- Европската комисија (ЕК) во средата (8-ми декември) изрази разочарување и загриженост поради одлуката на Србија да не присуствува на церемонијата на доделување на Нобеловата ...

Дел од документите објавени од „Викиликс“ се однесуваат на кинескиот нобеловец Лиу Ксиабaо

МРТ - 09.12.2010

Дел од тајните телеграми од декември минатата година објавени од страна на „Викиликс“ се однесуваат и на кинескиот дисидент Лиу Ксиабaо, објави денеска весникот „Њујорк тајмс“.

Кинескиот нобеловец Лиу Ксиабaо опфатен во Викиликс

Кирилица - 09.12.2010

Дел од тајните телеграми од декември минатата година објавени од страна на „Викиликс“ се однесуваат и на кинескиот дисидент Лиу Ксиабaо, објави денеска весникот „Њујорк тајмс“ Во телеграмите на ...

Викиликс: Нобеловата награда- американски заговор против Кина

Курир - 09.12.2010

Дел од тајните телеграми од декември минатата година објавени од страна на „Викиликс“ се однесуваат и на кинескиот дисидент Лиу Ксиабaо, објави денеска весникот „Њујорк тајмс“.

Кина има своја награда за мир

Окно - 09.12.2010

Само еден ден пред да биде доделена Нобеловата награда за мир во Осло на кинескиот дисидент Ли Сјаобо, Кина ќе додели сопствена „Конфучиева награда за мир“.

Кина ја додели наградата за мир, „Конфучие“

Курир - 09.12.2010

Кинеска организација, својата верзија на Нобеловата награда за мир, наречена Награда за мир „Конфучие“, што се толкува како одговор на одлуката на Нобеловиот комитет, наградата оваа година да му ја ...

Кина воведе сопствена награда за мир како одговор на Нобел

А1 - 08.12.2010

Кина утре ќе додели сопствена „Конфучиева награда за мир“, само еден ден пред доделувањето на Нобеловата награда за мир во Осло, што оваа година ја доби кинескиот дисидент Лиу Сјаобо.

И Србија го бојкотира Нобел

BBC - 08.12.2010

Србија е меѓу 19-те земји кои нема да присуствуваат на доделувањето на Нобеловата награда за мир на кинескиот дисидент Лиу Џиаобо.

Конфузна надворешна политика на Србија

Deutsche Welle - 08.12.2010

Србија е една од 19-те земји кои нема да присуствуваат на доделувањето на Нобеловата награда за мир на кинескиот дисидент Лиу Шијаобо, во петок, во Осло.

Деветнаесет земји ги бојкотираат „кловновите во Осло“

VOX - 08.12.2010

Кина ги нарече членовите на норвешкиот Нобелов комитет „кловнови“. Деветнаесет амбасадори нема да присуствуваат на церемонијата на доделување на Нобеловата награда за мир, а еден празен стол ќе го ...

Кинеските бизнис партнери со бојкот на Нобеловата награда за мир

Алфа - 08.12.2010

Поканата да присуствуваат на свеченоста по повод врачувањето на Нобеловата награда за мир на кинескиот дисидент Лиу Сјаобао ја одбиле 19 земји, пишува денеска лондонски „Тајмс“.

Кина воведе сопствена награда за мир како одговор на Нобел

Алфа - 08.12.2010

Кина утре ќе додели сопствена „Конфучиева награда за мир“, само еден ден пред доделувањето на Нобеловата награда за мир во Осло, што оваа година ја доби кинескиот дисидент Лиу Сјаобо.

Србија ја одби поканата да присуствува на церемонијата на доделување на Нобеловата награда за мир

SETimes - 08.12.2010

БЕЛГРАД, Србија -- Србија е меѓу 19-те држави што нема да присуствуваат на церемонијата на доделување на Нобеловата награда за мир, в петок во Осло, во чест на кинескиот дисидент Лиу Ксиаобо, потврди ...

Деветнаесет земји ги бојкотираат „кловновите во Осло“

Сител - 08.12.2010

Кина ги нарече членовите на норвешкиот Нобелов комитет „кловнови“. Деветнаесет амбасадори нема да присуствуваат на церемонијата на доделување на Нобеловата награда за мир, а еден празен стол ќе го ...

Кина воведе сопствена награда за мир

Канал5 - 08.12.2010

Само ден пред доделувањето на Нобеловата награда за мир на кинескиот дисидент Лиу Сјаобо ,Кина ќе воведе сопствена „Конфучиева награда за мир“.

Кина воведува свој Нобел

Вечер Прес - 08.12.2010

Кина членовите на норвешкиот Нобелов комитет ги нарече кловнови и одлучи да воведе сопствена, Конфучиева награда за мир (11.300 евра), чиј прв добитник е Лијен Чанг, поранешниот потпретседател на ...

Кина воведе сопствена награда за мир како одговор за Нобеловата

eReporter - 08.12.2010

Кина утре ќе додели сопствена „Конфучиева награда за мир“, само ден пред доделувањето на Новеловата награда за мир во Осло, коа годинава ќе ја добие кинескиот дисидент Лиу Шиабоу.

19 земји нема да присуствуваат на Нобеловата церемонија

Курир - 08.12.2010

Деветнаесет амбасадори нема да присуствуваат на церемонијата на доделување на Нобеловата награда за мир во Осло. Кина ги нарече членовите на норвешкиот Нобелов комитет „кловнови“.

Кина со своја „Нобелова награда“

Курир - 08.12.2010

Кина воведе сопствена награда за мир како одговор на Нобеловата награда. Во четврток, ден пред официјалното доделување на Нобеловата награда за мир на Ли Сјаобо, Кина има намера да додели своја ...

Кинеските бизнис партнери со бојкот на Нобеловата награда за мир

Макфакс - 08.12.2010

Поканата да присуствуваат на свеченоста по повод врачувањето на Нобеловата награда за мир на кинескиот дисидент Лиу Сјаобао ја одбиле 19 земји..

Кина воведе сопствена награда за мир како одговор на Нобел

Макфакс - 08.12.2010

Кина утре ќе додели сопствена „Конфучиева награда за мир“, само еден ден пред доделувањето на Нобеловата награда за мир во Осло, што оваа годи..

Нова Кинеска награда за мир

Inpress - 08.12.2010

Пекинг, 8. декември 2010 (ИНПРЕС) На само еден ден пред доделувањето на Нобеловата награда за мир во Осло, што оваа година ја доби кинескиот дисидент Лиу Сјаобо, Кина ќе додели сопствена „Конфучиева ...

Русија ќе го бојкотира доделувањето на Нобеловите награди

Deutsche Welle - 07.12.2010

19 земји ќе го бојкотираат годинешното доделување на Нобеловата награда за мир на кинескиот борец за човекови права Лиу Шиабо.

Доделувањето на Нобеловата награда за мир без 19 земји

Р.С.Европа - 07.12.2010

Норвешкиот Нобелов Комитет соопшти дека Кина и 18 други земји ги одбија поканите да присуствуваат на церемонијата за доделување на наградата за мир на кинескиот дисидент Лиу Џиаобо што в петок ќе се ...

Бојкот на Нобел

Оn.net - 07.12.2010

Годинашното доделување на Нобеловата награда за мир се соочува со сериозен бојкот. Не само Кина туку уште 18 други држави како и високиот комесар на ОН за човекови права одбија да присуствуваат на ...

На доделување на Нобелова за мир нема да дојдат 19 земји

Алсат-М - 07.12.2010

Деветнаесет држави нема да учествуваат на церемонијата на доделување на Нобеловата награда за мир, која ќе се одржи на 10 декември во Осло и на која наградата ќе ја добие кинескиот дисидент Лиу ...

19 држави нема да учествуваат на доделувањето на Нобеловата награда за мир

Алфа - 07.12.2010

Деветнаесет држави нема да учествуваат на церемонијата на доделување на Нобеловата награда за мир, која ќе се одржи на 10 декември во Осло и на која наградата ќе ја добие кинескиот дисидент Лиу ...

Бојкот на доделувањето на Нобеловата награда за мир?

Канал5 - 07.12.2010

Церемонијата за доделување на Нобеловата награда за мир пред дебакл. Кина и уште 18 други држави соопштија дека в петок нема да присуствуваат на церемонијата на која кинескиот дисидент Лиу Џијабо ...

Кина и 18 земји ја бојкотираат Нобеловата награда за мир

Нетпрес - 07.12.2010

Деветнаесет земји, меѓу кои Кина и Русија нема да присуствуваат на доделувањето на Нобеловата награда за мир, информирал денес норвешкиот Комитет за доделување на Нобеловата награда.

Блиц: Србија го бојкотира доделувањето на Нобеловата награда за мир

eReporter - 07.12.2010

Србија е меѓу 19-те земји кои нема да присуствуваат на доделувањето на Нобеловата награда за мир што во петок, 10. декември ќе се одржи во норвешката престолнина Осло, потврди Нобеловиот комитет.

Кина и уште 18 држави го бојкотираат Нобел

Макфакс - 07.12.2010

Организаторот на манифестацијата „Нобелова награда за мир“ соопшти дека Кина и уште 18 други држави одбиле да учествуваат на овогодинешната церемон..

Деветнаесет држави ќе ја бојкотираат церемонијата на доделување на Нобеловата награда за мир

Inpress - 07.12.2010

Осло, 7. декември 2010 (ИНПРЕС) Кина, Русија, Казахстан, Словачка, Тунис, Саудиска Арабија, Пакистан, Србија, Ирак, Иран, Виетнам, Авганистан, Венецуела, Филипините, Египет, Судан, Украина, Куба и ...