TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Њујоркер: Трамп влезе во истата бара за која предупредуваше

Фокус - 09.04.2017

Ако претседателот Трамп ги прошири своите напади врз Асад, на пример воспоставувајќи безбедни цивилни зони, или уништувајќи ги сириските воздушни сили, или бомбардирајќи го Асад за да го донесе на преговарачка маса, тој ќе влезе во истата бара за ...

Мајкл Фалон ја обвинува Русија за жртвите во Сирија

Сител - 09.04.2017

Британскиот министер за одбрана Мајкл Фалон ја обвини денеска Русија за жртвите во Сирија, тврдејќи дека Москва е „одговорна поради поддршката што му ја дава на Башар ал Асад“. Во авторски текст во неделникот „Сандеј Тајмс“ министерот Фалон пишува ...

Рохани со поддршка за Асад и осуда за американскиот напад врз сириска воена база

Сител - 09.04.2017

Претседателот на Иран, Хасан Рохани во денешниот телефонски разговор со сирискиот колега Башар ал Асад, изрази поддршка на Дамаск во борбата против тероризмот и го осуди нападот на САД врз сириската воена база како нарушување на суверенитетот на ...

Мајкл Фалон ја обвинува Русија за жртвите во Сирија

Алфа - 09.04.2017

Британскиот министер за одбрана Мајкл Фалон ја обвини денеска Русија за жртвите во Сирија, тврдејќи дека Москва е „одговорна поради поддршката што му ја дава на Башар ал Асад“. Британскиот министер за одбрана Мајкл Фалон ја обвини денеска Русија за ...

Рохани и Асад: САД го креваат моралот на терористите

Кајгана - 09.04.2017

Претседателите на Сирија и Иран, Башар ал Асад и Хасан Рохани оценуваат дека американските ракетни напади над воената база во Сирија претставуваат тешко кршење на суверенитетот на земјата и имаат за цел да го кренат моралот на терористичките групи, ...

По нападите во Сирија: Трамп ја фали војската

Стандард - 09.04.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ја пофали војската, која го изврши нападот во Сирија. Трамп се обрати кон нив преку Twitter. „Ги поздравувам нашите одлични војници, кои ја претставија толку добро Америка и светот при нападот во Сирија“, ...

Ристо Никовски: Нападот на Сирија треба да биде лекција за Путин, не за Асад

Press24 - 09.04.2017

Воздушниот напад на Сирија, без одлука на Советот за Безбедност на ООН е акт на тероризам и потврда дека американската надворешна политика не ја одредува претседателот. Тој е само извршител, вели во интервјуто за Прес24, дипломатот од кариера, Ристо ...

Збунувачкиот напад на Трамп врз Сирија (ВИДЕО)

МКД - 09.04.2017

Ако претседателот Трамп ги прошири своите напади врз Асад, тој ќе влезе во истата бара против која предупредуваше кандидатот Трамп, вели Њујоркер . На 7 август 1998 година, бомбашите-самоубијци на Ал каеда погодија две американски амбасади во ...

Британија ја обвини Русија за нападот во Сирија

Р.С.Европа - 09.04.2017

Британскиот секретар за одбрана Мајкл Фалон ја обвини Русија за “секоја цивилна жртва” во минатонеделниот “варварски” хемиски напад во сирискиот град во кој загинаа десетици мажи, жени и деца.

Рохани и Асад: САД го креваат моралот на терористите

Макфакс - 09.04.2017

Претседателите на Сирија и Иран, Башар ал Асад и Хасан Рохани оценуваат дека американските ракетни напади над воената база во Сирија претставуваат тешко кршење на суверенитетот на земјата и имаат за цел да го кренат морало на терористичките групи, ...

Мајкл Фалон ја обвинува Русија за жртвите во Сирија

А1 On - 09.04.2017

Британскиот министер за одбрана Мајкл Фалон ја обвини денеска Русија за жртвите во Сирија, тврдејќи дека Москва е „одговорна поради поддршката што му ја дава на Башар ал Асад“. Во авторски текст во неделникот „Сандеј Тајмс“ министерот Фалон пишува ...

Рохани со поддршка за Асад и осуда за американскиот напад врз сириска воена база

А1 On - 09.04.2017

Претседателот на Иран, Хасан Рохани во денешниот телефонски разговор со сирискиот колега Башар ал Асад, изрази поддршка на Дамаск во борбата против тероризмот и го осуди нападот на САД врз сириската воена база како нарушување на суверенитетот на ...

Путин и Рохани за американската интервенција во Сирија

А1 On - 09.04.2017

Рускиот и иранскиот претседател Владимир Путин и Хасан Рохани оценија дека агресивните акции на САД против Сирија се „недозволиви“ и оти со тоа се крши меѓународното право, соопшти Кремљ на својата интернет страница.

Рохани изрази поддршка за Башар Асад по американското напад

Стандард - 09.04.2017

Иранскиот претседател Хасан Рохани изрази поддршка на сирискиот колега Башар Асад во телефонски разговор вчера вечерта и повторно го осуди американскиот напад против сириска воена база, пренесе сајтот на иранското Претседателство, цитиран Франс прес.

Путин и Рохани со осуда за акциите на САД во Сирија

Р.С.Европа - 09.04.2017

Рускиот и иранскиот претседател во телефонскиот разговор ги осудиле “агресивните” американски акции против Сирија, соопшти Кремљ. Двајцата, Владимир Путин и Хасан Рохани “ги забележале неприфатливите американски агресивни акции против суверена ...

Трамп размислува да воведе санкции против Русија поради Сирија

Руска реч - 09.04.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп ја разгледува со членовите на неговата администрација можноста за воведување нови санкции против Русија и Иран поради поддршката на Сирија, изјави постојаната претставничка на САД во ООН Ники Хејли.

Берни Сандерс: Доналд Трамп нема овластување да лансира проектили

МКД - 09.04.2017

Неколку високи демократи, вклучувајќи ги Берни Сандерс и Тим Кејн, го обвинија американскиот претседател Доналд Трамп дека нема овластување да го заобиколува Конгресот и да лансира проектили во Сирија, вели Индипендент .

Лондон: Русија е одговорна за жртвите од хемискиот напад

Стандард - 09.04.2017

Русија е индиректно одговорна за секоја од 87-те жртви од нападот со хемиско оружје во северозападниот сириски град Хан Шејхун, вели во напис во весникот „Сандеј тајмс“, британскиот министер за одбрана Мајкл Фалон, цитиран од Франс прес.

Русија и Иран: САД се окупатор во Сирија, ќе го пресретнеме со сила секој агресор

Локално - 09.04.2017

Заедничкиот команден центар на коалицијата кој го подржува Башар ал Асад на власт во Сирија, објави дека ударот на САД од петокот ја заобиколил границата на дозволеното и отсега ќе реагираат со сила на секоја нова агресија и ќе ја зголемат ...

Нема траги од хемиско оружје во базите во Сирија

Тера - 09.04.2017

Десетици луѓе биле на воениот аеродром Шаjрат во Сирија по нападот од страна на САД, но не беа пронајдени траги од хемиско оружје. Ова го изјави официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков.

САД и понатаму ќе вршат активности за остварување на своите национални интереси

Тера - 09.04.2017

Американскиот претседател, Доналд Трамп, испратил писмо до Конгресот на САД, во кое го информира за ракетниот напад врз базата на сириските воздухопловни сили, и во кое се наведува дека САД ќе преземат дополнителни активности за остварување на ...

Мајкл Фалон ја обвинува Русија за жртвите во Сирија

Локално - 09.04.2017

Британскиот министер за одбрана Мајкл Фалон ја обвини денеска Русија за жртвите во Сирија, тврдејќи дека Москва е „одговорна поради поддршката што му ја дава на Башар ал Асад“. Во авторски текст во неделникот „Сандеј Тајмс“ министерот Фалон пишува ...

Нови воздушни напади на САД во Сирија: Убиени најмалку 15 цивили

Канал5 - 08.04.2017

Најмалку 15 цивили се убиени во воздушните напади на меѓународната коалиција врз утврдувања на т.н. Исламска држава, објавија сириските невладини здруженија. Меѓу жртвите има четири деца, наведува сириската опсерваторија за човекови права, кои ...

Руско МНР: Русија и Турција ги сметаат преговорите за единствен начин да се реши кризата во Сирија

Алсат-М - 08.04.2017

Министрите за надворешни работи на Русија и Турција, Сергеј Лавров и Мевлут Чавушоглу сметаат дека преговарачкиот процес е безалтернативен пат за решавање на ситуацијата во Сирија, соопшти руското МНР по телефонскиот разговор меѓу двајцата министри, ...

Русија и Турција сметаат дека преговорите се единствен начин да се реши кризата во Сирија

24 Вести - 08.04.2017

Министрите за надворешни работи на Русија и Турција, Сергеј Лавров и Мевлут Чавушоглу сметаат дека преговарачкиот процес е безалтернативен пат за решавање на ситуацијата во Сирија, соопшти руското МНР по телефонскиот разговор меѓу двајцата министри.

Подготвуваат ли САД копнена интервенција во Сирија?

Deutsche Welle - 08.04.2017

Посредната војна на Русите и Американците во Сирија може да ескалира, предупредува експертот за Блиски Исток, Михаел Лидерс.САД подготвуваат напад врз главното упориште на ИД во Рака, а Русите нема да се воздржуваат.

Меѓународни реакции по нападите во Сирија

24 Вести - 08.04.2017

САД презеле многу одмерен чекор кој во целост е оправдан кога изведоа ракетен напад во Сирија поради смртоносната акција со хемиско оружје во провинцијата Идлиб каде загинаа најмалку 86 луѓе меѓу кои и деца, изјави американската амбасадорка во ОН ...

Иран бара независна истрага за хемискиот напад во Сирија

Макфакс - 08.04.2017

Претседателот на Иран Хасан Рохани во саботата повика на формирање на независна меѓународна комисија која ќе ги испита фактите за хемискиот напад во Сирија, во кој загинаа 86 лица, од кои 27 деца, пренесуваат светските агенции.

МекКејн: Путин е исто толку лош како Башар Асад (ВИДЕО)

Стандард - 08.04.2017

Американскиот сенатор Џон Мекејн изјави за CNN дека Русија најверојатно знаела за постоењето на хемиско оружје од Башар Асад. Во прилог, републиканецот ја обвини Москва дека таа му помагала на сирискиот претседател и намерно ја бомбардирана болница ...

САД се подготвени на нови воени акции во Сирија

Нетпрес - 08.04.2017

САД презедоа многу одмерен чекор, кој „во целост беше оправдан“, кога изведоа ракетен напад во Сирија поради смртоносниот напад со хемиско оружје, изјави американската амбасадорка во ОН Ники Хејли.

Пенс: САД ќе продолжат со поддршката на Ирак во борбата против ИД

А1 On - 08.04.2017

Американскиот заменик претседател Мајкл Пенс во денешниот телефонски разговор со ирачкиот премиер Хајдер ал Абади вети дека САД ќе продолжат да ја поддржуваат ирачката борба против Исламска држава, соопшти Владата во Багдад.

Иранскиот претседател го обвини Трамп дека им помага на терористите

МКД - 08.04.2017

Иранскиот претседател Хасан Рохани го обвини американскиот колега Доналд Трамп дека им помага на „терористичките“ групи во Сирија, во говор емитуван на државната телевизија. „Господинот што ја презеде власта во САД наводно сакаше да се бори против ...

Американскиот напад против Сирија ги зближи Кремљ и Асад

Стандард - 08.04.2017

Ако претходно Русија се обидуваше да одржува нешто како дистанца со сирискиот претседател Башар Асад, тогаш по американскиот ракетен напад Москва почна да го брани, пишува The New York Times.

Од „Прво Америка“ до нападот врз Сирија: причините за одлуката на Трамп

МКД - 08.04.2017

Кога претседателот Трамп во јануари почна да ги добива брифинзите од разузнавачите, неговиот тим побара една работа: претседателот, рекоа тие, информациите најдобро ги прима преку слика и звук.

Хејли: САД се подготвени на нови воени акции во Сирија

Алфа - 08.04.2017

САД презедоа многу одмерен чекор, кој „во целост беше оправдан“, кога изведоа ракетен напад во Сирија поради смртоносниот напад со хемиско оружје, изјави американската амбасадорка во ОН Ники Хејли.

Трамп прати писмо до Конгресот: САД и понатаму ќе вршат активности за остварување на своите национални интереси

МКД - 08.04.2017

Американскиот претседател, Доналд Трамп, испратил писмо до Конгресот на САД, во кое го информира за ракетниот напад врз базата на сириските воздухопловни сили, и во кое се наведува дека САД ќе преземат дополнителни активности за остварување на ...

Пенс: САД ќе продолжат со поддршката на Ирак во борбата против ИД

Сител - 08.04.2017

Американскиот заменик претседател Мајкл Пенс во денешниот телефонски разговор со ирачкиот премиер Хајдер ал Абади вети дека САД ќе продолжат да ја поддржуваат ирачката борба против Исламска држава, соопшти Владата во Багдад.

САД испитува можна руска улога во хемискиот напад

Кајгана - 08.04.2017

САД испитува дали Русија била инволвирана во хемискиот напад во Сирија што го натера претседателот Доналд Трамп да го спроведе првиот директен воен напад против режимот на Башар ал Асад. Пентагон бара било каков доказ дека руската влада знаела за ...

Руско МНР: Русија и Турција ги сметаат преговорите за единствен начин да се реши кризата во Сирија

Сител - 08.04.2017

Министрите за надворешни работи на Русија и Турција, Сергеј Лавров и Мевлут Чавушоглу сметаат дека преговарачкиот процес е безалтернативен пат за решавање на ситуацијата во Сирија, соопшти руското МНР по телефонскиот разговор меѓу двајцата министри, ...

Руско МНР: Русија и Турција ги сметаат преговорите за единствен начин да се реши кризата во Сирија

Курир - 08.04.2017

Министрите за надворешни работи на Русија и Турција, Сергеј Лавров и Мевлут Чавушоглу сметаат дека преговарачкиот процес е безалтернативен пат за решавање на ситуацијата во Сирија, соопшти руското МНР по телефонскиот разговор меѓу двајцата министри, ...

Сирија: Терористите повторно ќе користат хемиско оружје поради нападот на Вашингтон

Стандард - 08.04.2017

„Американските ракетни напади по воениот аеродром во Сирија се варварска манифестација и јавна агресија која ќе ги охрабри терористичките групи да користат повторно хемиско оружје“, изјави на вонредна седница на Советот за безбедност на ОН ...

Светот ќе плати голема цена за пресвртот во Сирија

Стандард - 08.04.2017

Постои причина поради која претходникот на Доналд Трамп – Барак Обама – се наметна против отпорот на многумина – пример на поранешната министерка за надворешни работи Хилари Клинтон, на републиканските сенатори Џон Мекејн и Линдзи Греам – и одлучи ...

Вашингтон пост: Можен е директен судир меѓу Америка и Русија во Сирија

МКД - 08.04.2017

Откако го осуди американскиот ракетен напад врз Сирија, Русија објави дека се повлекува од договорот што го имаше со Америка, а кој се однесува на намалување на бројот на инцидентите меѓу воените авиони на двете земји за време на акциите во Сирија.

Само што стана потешко да се бориш против ИСИС

Оff.net - 08.04.2017

Позитивното во американското ракетирање на Сирија според Енрду Ексум од Атлантик е што сега САД имаат посилна преговарачка позиција, негативното е што САД самите на себе си ја отежнаа борбата против најголемата терористичка закана во светот.

Хејли: САД се подготвени на нови воени акции во Сирија

А1 On - 08.04.2017

САД презедоа многу одмерен чекор, кој „во целост беше оправдан“, кога изведоа ракетен напад во Сирија поради смртоносниот напад со хемиско оружје, изјави американската амбасадорка во ОН Ники Хејли.

Захарова: Целиот свет е вклучен во хемиската демилитаризација на Сирија

Макфакс - 08.04.2017

Руската потпаролка на министерството за надворешни работи Марија Захарова го потсети американскиот претседател Доналд Трамп дека со уништување на хемиското оружје во Сирија во моментов се занимава целата светска заедница, пренесуваат светските ...

Руско МНР: Русија и Турција ги сметаат преговорите за единствен начин да се реши кризата во Сирија

А1 On - 08.04.2017

Министрите за надворешни работи на Русија и Турција, Сергеј Лавров и Мевлут Чавушоглу сметаат дека преговарачкиот процес е безалтернативен пат за решавање на ситуацијата во Сирија, соопшти руското МНР по телефонскиот разговор меѓу двајцата министри, ...

Лавров: САД ги поткопува напорите на Москва и Анкара во Сирија

Стандард - 08.04.2017

Министрите за надворешни работи на Русија и Турција – Сергеј Лавров и Мевлут Чавушоглу се согласија дека преговарачкиот процес е безалтернативен пат за решавање на ситуацијата во Сирија. Ова станува јасно од известување на Москва по телефонскиот ...

Рохани: Трамп ги поддржа сириските терористи

Макфакс - 08.04.2017

Претседателот на Иран, Хасан Рохани рече дека терористите му аплаудираат на американскиот претседател Доналд Трамп за нападот со ракети на воздушната база во Сирија, пренесуваат светските агенции.

САД планираат нови санкции за Сирија

Р.С.Европа - 08.04.2017

Соединетите Американски Држави покрај воздушниот напад во Сирија ќе воведат и нова рунда санкции наменети да го казнат Дамаск за наводното убиство на цивили со хемиско оружје. Ова вчера го кажа секретарот за финансии на САД Стивен Мнучин кој додаде ...

Русија и Турција ги сметаат преговорите за единствен начин да се реши кризата во Сирија

Либертас - 08.04.2017

Министрите за надворешни работи на Русија и Турција, Сергеј Лавров и Мевлут Чавушоглу сметаат дека преговарачкиот процес е безалтернативен пат за решавање на ситуацијата во Сирија, соопшти руското МНР по телефонскиот разговор меѓу двајцата министри, ...

Хејли: САД се подготвени на нови воени акции во Сирија

Либертас - 08.04.2017

САД презедоа многу одмерен чекор, кој „во целост беше оправдан“, кога изведоа ракетен напад во Сирија поради смртоносниот напад со хемиско оружје, изјави американската амбасадорка во ОН Ники Хејли.

Захарова: Целиот свет е вклучен во хемиската демилитаризација на Сирија

Точка - 08.04.2017

Руската потпаролка на министерството за надворешни работи Марија Захарова го потсети американскиот претседател Доналд Трамп дека со уништување на хемиското оружје во Сирија во моментов се занимава целата светска заедница, пренесуваат светските ...

РУСИЈА ГИ ПОБИВА ТВРДЕЊАТА НА САД: Нема траги од хемиско оружје во базите во Сирија

Фактор - 08.04.2017

Десетици луѓе биле на воениот аеродром Шаjрат во Сирија по нападот од страна на САД, но не беа пронајдени траги од хемиско оружје. Ова го изјави официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков.

Нема хемиско оружје: Новинари без гас маски ја посетија погодената авио воена база – гаѓана од САД со ракети

Локално - 08.04.2017

Ниту Пентагон ниту Стејт департментот на САД не доставија докази дека има хемиско оружје во Сирија. Неколку часови откако САД нанесе ракетни удари врз авио базата во Шејрат, се уште нема докази дека таму имало хемиско оружје, објави РИА Новости.

Рохани: Трамп ги поддржа сириските терористи

Точка - 08.04.2017

Претседателот на Иран, Хасан Рохани рече дека терористите му аплаудираат на американскиот претседател Доналд Трамп за нападот со ракети на воздушната база во Сирија, пренесуваат светските агенции.

Американската амбасадорка во ОН повторно со закана до Сирија: Можеме да сториме нешто повеќе од бомбардирање...

Точка - 08.04.2017

Американската морнарица во петокот рано наутро ја бомбардираше сириската воздушна база Шајрат од двата разурнувачи распоредени во источниот дел од Средоземното море. САД превзедоа многу одмерен чекор кој е „целосно оправдан“ кога одлучија да изведат ...

САД се подготвени на нови воени акции во Сирија

Република - 08.04.2017

САД презедоа многу одмерен чекор, кој „во целост беше оправдан“, кога изведоа ракетен напад во Сирија поради смртоносниот напад со хемиско оружје, изјави американската амбасадорка во ОН Ники Хејли.

Бомбардирање на Сирија: Зошто САД ја нападнале токму оваа воена база

Точка - 08.04.2017

САД ја нападнале воената воздушна база "Шарјат" во Сирија, како одговор на нападот со хемиско оружје на провинцијата Идлиб, за што е обвинета сириската војска. Како што јавува дописникот на Al Arabiya од Вашингтон, САД веруваа дека сириската војска ...

Подготвуваат ли САД копнена интервенција во Сирија?

Локално - 08.04.2017

Посредната војна на Русите и Американците во Сирија може да ескалира, предупредува експертот за Блиски Исток, Михаел Лидерс. САД подготвуваат напад врз главното упориште на ИД во Рака, а Русите нема да се воздржуваат, информира DW.

Русија и Турција ги сметаат преговорите за единствен начин да се реши кризата во Сирија

Вечер Прес - 08.04.2017

Министрите за надворешни работи на Русија и Турција, Сергеј Лавров и Мевлут Чавушоглу сметаат дека преговарачкиот процес е безалтернативен пат за решавање на ситуацијата во Сирија, соопшти руското МНР по телефонскиот разговор меѓу двајцата министри, ...

Трамп испука речиси 100 милиони долари...

Н.Македонија - 08.04.2017

Додека едни уверуваат дека ова е ограничена операција на САД, а не вовед во интервенција, други нагласуваат дека конечниот исход ќе зависи од идните потези на Вашингтон, Москва и на Дамаск на сириското боиште * Неочекуваната и брза одлука на новиот ...

За Русија и Турција преговорите се излез за кризата во Сирија...

Н.Македонија - 08.04.2017

За Русија и Турција преговорите се излез за кризата во Сирија Министрите за надворешни работи на Русија и Турција, Сергеј Лавров и Мевлут Чавушоглу сметаат дека преговарачкиот процес е безалтернативен пат за решавање на ситуацијата во Сирија, ...

Пенс: САД ќе продолжат со поддршката на Ирак во борбата против ИД...

Н.Македонија - 08.04.2017

Пенс: САД ќе продолжат со поддршката на Ирак во борбата против ИД Американскиот заменик претседател Мајкл Пенс во денешниот телефонски разговор со ирачкиот премиер Хајдер ал Абади вети дека САД ќе продолжат да ја поддржуваат ирачката борба против ...

Хејли: САД се подготвени на нови воени акции во Сирија...

Н.Македонија - 08.04.2017

Хејли: САД се подготвени на нови воени акции во Сирија САД презедоа многу одмерен чекор, кој „во целост беше оправдан“, кога изведоа ракетен напад во Сирија поради смртоносниот напад со хемиско оружје, изјави американската амбасадорка во ОН Ники ...

Русија и Турција ги сметаат преговорите за единствен начин да се реши кризата во Сирија

Идивиди - 08.04.2017

Москва, 8 април 2017 (МИА) - Министрите за надворешни работи на Русија и Турција, Сергеј Лавров и Мевлут Чавушоглу сметаат дека преговарачкиот процес е безалтернативен пат за решавање на ситуацијата во Сирија, соопшти руското МНР по телефонскиот ...

Белата куќа: Нападите во Сирија - сигнал кон светот!

Канал5 - 07.04.2017

Белата куќа наведува дека ракетниот напад на воениот аеродром во Сирија претставува силен сигнал кон остатокот на светот. Нападите, според Белата куќа, биле одлучни, оправдани и пропорционални.

Фокс Тв: Во нападот уништени 20 сириски авиони

Канал5 - 07.04.2017

Во ракетниот напад на американските сили на сириската база во провинцијата Хомс уништени се 20 сириски авиони - објави американската телевизија Фокс, повикувајќи се на американски воени лица.

Москва: нападот на САД во Сирија, акт на агресија

Алсат-М - 07.04.2017

Официјална Москва соопшти дека рускиот претседател Владимир Путин смета дека американски воздушен напад врз Сирија е акт на агресија против суверена земја. Според Москва, тоа ќе им наштети на односите меѓу САД и Русија и ќе ги поткопа напорите за ...

Медиумси реакции на американскиот напад во Сирија

Алсат-М - 07.04.2017

САД покажаа драстична промена на својот курс, оценува парискиот весник „Монд“ во коментарот на ноќешните американски напади врз сириската воздухопловна база кај Хомс. Американскиот претседател Доналд Трамп претходно изјави дека САД „треба да изберат ...

Трамп удри на Сирија, Путин бесен

Вест - 07.04.2017

Соединетите американски држави нападнале сириска воздухопловна база со десетици крстосувачки ракети. Тоа било одговор на смртоносниот напад со хемиско оружје врз цивили што се случи деновиве, а за кој беше обвинета сириската влада.

Прв директен американски воен напад во Сирија

ТВ21 - 07.04.2017

Соединетите Држави извршија напади врз сириска воздухопловна база со десетици крстосувачки ракети. Тоа е направено по наредба на претседателот Доналд Трамп, а како одговор на смртоносниот напад со хемиско оружје врз цивили што се случи деновиве, а ...

Путин го осуди, Турција го поздрави нападот на САД врз Сирија

Сакам да кажам - 07.04.2017

Претседателот на Русија Владимир Путин го осуди американскиот напад на Сирија и рече дека тоа е агресија врз една суверена држава и кршење на меѓународното право, соопшти денеска Кремљ. Дмитриј Песков, портпаролот на рускиот претседател, рече дека ...

Фалон: Нападот на САД е предупредувачки и не значи нова воена кампања

Алсат-М - 07.04.2017

Американскиот напад врз сириската воено воздухопловна база има за цел да го спречи сирискиот претседател Башар Асад да извршува други напади со хемиско оружје, и не е почеток на нова воена кампања, изјави денеска британскиот министер за одбрана ...

Американски воен напад врз Сирија

Алсат-М - 07.04.2017

Американските медиуми јавуваат дека Соединетите држави нападнале сириска воздухопловна база со десетици крстосувачки ракети. Тоа било одговор на смртоносниот напад со хемиско оружје врз цивили што се случи деновиве, а за кој беше обвинета сириската ...

Американски воен напад врз цели во Сирија

24 Вести - 07.04.2017

Соединетите американски држави нападнале сириска воздухопловна база со десетици крстосувачки ракети. Tоа било одговор на смртоносниот напад со хемиско оружје врз цивили што се случи деновиве, а за кој беше обвинета сириската влада.

САД извршија ракетен напад врз Сирија

Сакам да кажам - 07.04.2017

САД извршија ракетен напад на воздухопловната база југоисточно од Хомс во Сирија како одговор на сомнежите дека од таа база бил извршен нападот со хемиско оружје во вторнико,т кога загинаа над 80 луѓе од нервен гас во градот Кан Шеикун во ...

САД ја нападнаа Сирија, Русија бесна

Deutsche Welle - 07.04.2017

САД нападнаа сириска воена база со крстосувачки проектили, во првата голема ескалација на улогата на Вашингтон во војната во таа земја, која веднаш предизвика остри реакции од Русија и Иран.

САД во одмазничка операција поради хемискиот напад во Сирија

Канал5 - 07.04.2017

Соединетите американски држави синоќа извршија ракетни напади во Сирија, како одговор на хемискиот напад што се случи пред три дена во провинцијата Идлиб. Околу 60 крстосувачки ракети од типот „Томахавк“ се истрелани од американските воени бродови ...

Путин: Нападите се акт на агресија врз суверена земја

Канал5 - 07.04.2017

Русија жестоко го осуди американското ракетирање во Сирија и го нарече акт на агресија против суверена земја. Рускиот претседател Владимир Путин утринава оцени дека американската операција им нанеле штета на руско-американските односи и се пречка за ...

Шест лица загинале во американскиот ракетен напад на сириска воена база

Фокус - 07.04.2017

Сириската армија соопшти дека во американските ракетни напади врз база на сириските Воено воздухопловни сили биле убиени шест луѓе и се нанесени огромни материјални штети. Според Си Ен Ен во источниот Медитеран испалени се 50-60 ракети „томахавк“ на ...

Светот се подели околу ракетните напади на САД на Сирија

Канал5 - 07.04.2017

Светот се подели околу ракетните напади што рано утрината ги извршија Соединетите американски држави врз цели на Сирија, како одговор на хемискиот напад што пред три дена се случи во сириската провинција Идлиб.

САД испали 59 проктили врз Сирија, Британија и Франција биле известени

Телма - 07.04.2017

Американската војска по наредба на претседателот Трамп испали со крстосувачки проектили на воена база во Сирија. Во три часот по полноќ ипукани се 59 проектили од типт Томахавк во воената база Шајрат во провинцијата Хомс, каде според Пентагон, било ...

Американски воен напад врз Сирија

24 Вести - 07.04.2017

Соединетите Американски Држави нападнале сириска воздухопловна база со крстосувачки ракети. Педесет и девет ракети Томахавк се истрелани од два воени брода на американската армија врз сириски воен аеродром и други цели, соопшти Пентагон.

НАТО бил претходно информиран за ракетниот напад на САД

ТВ21 - 07.04.2017

НАТО потврди дека бил информиран од САД пред да биде преземена воената интервенција врз сириската воена база во регионот на Хомс. – Можеме да потврдиме дека генералниот секретар беше информиран пред ракетните напади од страна на американскиот ...

Трамп му објави војна на Асад – Путин се закани со жесток одговор

Канал5 - 07.04.2017

Проектилите „Томахавк“ во 4 часот и 40 минути по сириско време полетаа кон сириската база во провинцијата Хомс, како најава дека Америка сериозно се вклучува во сириската војна. Американските воените бродови Портер и Рос, стационирани во Медитеранот ...

Опасен пресврт на Трамп во Сирија

Deutsche Welle - 07.04.2017

Во ризична демонстрација на сила, претседателот Трамп нареди напад во Сирија. Потегот не само што е во спротивност со неговите претходни ставови, туку и ги вовлекува САД во конфликт на кој не му се гледа крајот.

ГШ на сириската армија: САД не не предупредија за нападот

А1 On - 07.04.2017

Генералштабот на сириската армија соопшти денеска дека САД не ги предупредиле за нападот врз базата Шаират во провинцијата Хомс. Тие го осудија нападот, нарекувајќи го акт на агресија и дека со тоа им се помага на терористите во државата.

САД нападнаа воздухопловна база во Сирија

Глас на Америка - 07.04.2017

Американски медиуми јавуваат дека САД отпочнале воздушни напади врз Сирија, како одговор на нападот со хемиско оружје за кој се обвинуваат силите на сирискиот претседател Башар Ал-Асад, при што загинаа околу 100 цивили.

Прв директен американски воен напад во Сирија

Р.С.Европа - 07.04.2017

Соединетите држави извршија напади врз сириска воздухопловна база со десетици крстосувачки ракети. Тоа е направено по наредба на претседателот Доналд Трамп, а како одговор на смртоносниот напад со хемиско оружје врз цивили што се случи деновиве, а ...

ПОВИК НА ТРАМП: „Цивилизираните земји“ да им се приклучат на САД во нападите во Сирија

Телеграф - 07.04.2017

Тој додаде дека сирискиот режим поседува забранети хемиски оружја и дека САД треба да спречат нивно ширење Американскиот претседател Доналд Трамп ги повика „сите цивилизирани држави“ да се приклучат кон САД за да се стави крај на крвопролевањата во ...

Трамп ги повика цивилизираните земји да им се приклучат на САД во нападите на Сирија

+инфо - 07.04.2017

Според него, сирискиот режим поседува забранети хемиски оружја и дека САД треба да спречат нивно ширење. Американскиот претседател Доналд Трамп ги повика „сите цивилизирани држави“ да се приклучат Кон САД за да се стави крај на крвопролевањата во ...

САД со ракети нападнаа воздушна база во Сирија

Макфакс - 07.04.2017

Америка изврши ракетни напади врз воздушна база во Сирија, како одговор на наводниот хемиски напад кој се случи пред два дена во Иблиб, објавија светските медиуми. Како што објави CNN од бродовите стационирани во Средоземното море кон Сирија биле ...

Москва: нападот на САД во Сирија, акт на агресија

Р.С.Европа - 07.04.2017

Официјална Москва соопшти дека рускиот претседател Владимир Путин смета дека американски воздушен напад врз Сирија е акт на агресија против суверена земја. Според Москва, тоа ќе им наштети на односите меѓу САД и Русија и ќе ги поткопа напорите за ...

(ВИДЕО) Трамп ја бомбардираше Сирија: Ова е одмазда за Идлиб

Нова ТВ - 07.04.2017

Од американските разурнувачи во источниотМедитеран испалени се 50-60 ракети „томахавк“ на позициите на сириската војска, објави Си Ен Ен. Операцијата ја нареди претседателот Доналд Трамп како одговор за нападот на силите на Башар ал Асад во Идлиб.

САД извршија напади врз сириска воздушна база (видео)

Кајгана - 07.04.2017

Објавени се снимки од лансирањето на американски ракети од Средоземјето на сириска воздушна база. Американскиот претседател Доналд Трамп нареди напад на сириска база од која наводно полетале авиони кои учествувале во хемиски напад.

Путин: Нападите врз Сирија се агресија врз суверена држава

Сител - 07.04.2017

Американските напади врз Сирија се агресија против суверена држава, смета рускиот претседател Владимир ...

ПУТИН: Нападот на САД врз Сирија е агресија врз суверена држава

Телеграф - 07.04.2017

Американскиот напад сериозно им штети на руско-американските односи, кои и без тоа се во жална состојба, изјави портпаролот на рускиот претседател Американските напади врз Сирија се агресија против суверена држава, смета рускиот претседател Владимир ...

Боливија побара итна седница на Советот за безбедност на ОН за нападите во Сирија

А1 On - 07.04.2017

Боливија, која е непостојана членка на Советот за безбедност на ОН, побара вонредна седница на Советот за разгледување на ракетните напади на САД врз база на ВВС во Сирија. Седницата засега не е закажана.

Еве што пишуваат медиумите низ светот за американскиот напад во Сирија

Курир - 07.04.2017

САД покажаа драстична промена на својот курс, оценува парискиот весник „Монд“ во коментарот на ноќешните американски напади врз сириската воздухопловна база кај Хомс. Американскиот претседател Доналд Трамп претходно изјави дека САД „треба да изберат ...

Туск: Нападите на САД покажуваат потреба за решавање на прашањето со хемиско оружје

А1 On - 07.04.2017

Нападите на САД во Сирија покажуваат неопходност од решавање на прашањето со хемиско оружје. Тоа ги напиша на Твитер претседателот на Европскиот совет Донадл Туск. Според него, ЕУ и САД ќе работат заедно за да се прекинат непријателствата во Сирија.

Иран го осуди американскиот воен напад во Сирија

Р.С.Европа - 07.04.2017

Иранското министерство за наворешни работи оцени дека американскиот ракетен напад во Сирија е „деструктивен и опасен“. „Иран го осудува користењето хемиско оружје, но во исто време верува дека е опасно и деструктивно ова кршење на меѓународните ...

Путин: Нападите на САД врз сириската војска се нелегални

Кајгана - 07.04.2017

Рускиот претседател Владимир Путин реагираше на воздушните напади на САД врз сириска воздушна база, во која има и руски војници. Тој смета дека нападите на Сирија се одвраќање на вниманието од цивилните жртви во Ирак.

НАТО бил претходно информиран за ракетниот напад на САД

А1 On - 07.04.2017

НАТО потврди дека бил информиран од САД пред да биде преземена воената интервенција врз сириската воена база во регионот на Хомс. – Можеме да потврдиме дека генералниот секретар беше информиран пред ракетните напади од страна на американскиот ...

Путин: Американскиот напад на Сирија е агресија над суверена држава

Макфакс - 07.04.2017

Рускиот претседател Владимир Путин верува дека американскиот напад на сириските воени постројки претставува агресија против суверена држава, изјави денес портпаролот на Кремљ Димитри Песков.

НАТО бил претходно информиран за ракетниот напад на САД

+инфо - 07.04.2017

НАТО потврди дека бил информиран од САД пред да биде преземена воената интервенција врз сириската воена база во регионот на Хомс. НАТО потврди дека бил информиран од САД пред да биде преземена воената интервенција врз сириската воена база во ...

Путин го смета нападот на САД врз Сирија за агресија

Руска реч - 07.04.2017

Претседателот на Русија Владимир Путин го смета американскиот ракетен напад врз Сирија за агресија против суверена држава, изјави портпаролот на рускиот лидер Дмитриј Песков. САД ноќеска извршија масовен напад со 59 ракети врз база на Военото ...

Петмина загинати во ракетниот напад во Сирија

Макфакс - 07.04.2017

Тројца војници и двајца цивили загинале во ракетниот напад на САД врз воздушна база во Сирија, а седум лица биле повредени, рекол гувернерот на провинцијата Хомс, Талал Барази, додека Опсерваторијата за човечки права чие седиште е во Лондон, објави ...

САД ја бомбардираше Сирија (ВИДЕО)

Стандард - 07.04.2017

Американски ракети ја погодија воздухопловната база на владините сили во близина на градот Хомс во Сирија. Нападот е одговор на наводниот напад со хемиско оружје, кој се припишува на режимот на Башар Асад.

ВИДЕО: Војна меѓу Русија и Америка во Сирија – Светот веднаш се подели

Нетпрес - 07.04.2017

Американската армија ја нападна Сирија, истрелувајќи повеќе од 60 ракети од типот „Томахавк“, денеска рано изутрина. Гранатиран била воено-воздушна база во провинцијата Хомс, во западниот дел од земјата, под контрола на силите на претседателот Башар ...

Нападот врз сириската база- одговор на хемискиот напад во Идлиб

МРТ - 07.04.2017

САД изведоа серија напади со проектили вода-земја врз воздухопловна база во Сирија. Американскиот претседател Трамп изјави дека тоа е реакција на хемискиот напад на диктаторот Ал Асад. Русија бара итна седница на Советот за безбедност на ОН.

За Меркел и Оланд, целосно одговорен за нападите на САД е Асад

+инфо - 07.04.2017

Американски ракетни напади во Сирија се операција, која Франција ја побара уште во 2013 година, по претходниот напад со хемиско оружје. Башар ал Асад е целосно одговорен за американските ракетни напади врз базата на сириските Воено воздухопловни ...

Москва бара итна седница на Советот за безбедност: „Нападот врз Сирија е акт на агресија на САД врз членка на ОН“

МКД - 07.04.2017

Руско-американската соработка за решавање на сириската криза и напорите во борбата против тероризмот се доведени во прашање откако САД нападнаа сириска воена база, оцени претседателот на одборот за одбрана и безбедност на рускиот парламент.

Меркел и Оланд по бомбардирањето на САД: Башар Асад е единствениот одговорен за случувањата

Стандард - 07.04.2017

Канцеларот на Германија, Ангела Меркел и претседателот на Франција, Франсоа Оланд спровеле телефонски разговор, во кој разговарале за нападот на САД во Сирија, пишува германското издание Билд.

Путин: Американските удари во Сирија се агресија против суверена држава

Стандард - 07.04.2017

Американските удари во Сирија се агресија против суверена држава, смета претседателот на Русија Владимир Путин, пренесе ТАСС. „Путин исто така гледа во ударите во Сирија од страна на САД обид за дефокусирање на светската заедница од бројните жртви ...

Пофалби и критики за американскиот напад во Сирија

Р.С.Европа - 07.04.2017

Додека Русија и Иран го критикуваат првото директно воено вклучување на Соединетите држави во Сирија, американските сојузници го пофалија како исправен одговор на акциите на сирискиот лидер Башар ал Асад.

„САД не беа нападнати“: Трамп го прекршил американскиот устав со нападот врз Сирија

МКД - 07.04.2017

Членовите на Конгресот се поделени околу прашањето дали ракетниот напад што го наредил претседателот Доналд Трамп врз сириска воздухопловна база е во согласност со американските закони. Реакциите овојпат не беа партиски поделени како што обично е ...

ПУТИН ЗГРМЕ НА ТРАМП – Америка го прекрши законот, ова во Сирија има име – АГРЕСИЈА!

Репортер - 07.04.2017

Рускиот претседател Владимир Путин верува дека американските напади на аеродромот на сириската војска претставува сериозна пречка во создавањето на меѓународната коалиција за борба против тероризмот.

Лавров: Ракетниот напад во Сирија потсетува на инвазијата врз Ирак во 2003 година

+инфо - 07.04.2017

Русија нема да донесува заклучоци за односите со САД по ракетниот напад врз сириска воено воздухопловна база во провинцијата Хомс. Американската интервенција во Сирија потсетува на воената инвазија врз Ирак во 2003 година, изјави шефот на руската ...

ВО ЖИВО: Трамп „удри" на Сирија - расте бројот на загинати

Press24 - 07.04.2017

САД рано утринава по наредба на претседателот Доналд Трамп, ја нападна Сирија, како одговор на хемискиот напад. Сириската армија соопшти дека во американските ракетни напади врз база на сириските Воено воздухопловни сили биле убиени шест луѓе и се ...

ГШ на сириската армија: САД не не предупредија за нападот

Сител - 07.04.2017

Генералштабот на сириската армија соопшти денеска дека САД не ги предупредиле за нападот врз базата Шаират во провинцијата Хомс. Тие го осудија нападот, нарекувајќи го акт на агресија и дека со тоа им се помага на терористите во државата.

Туск: Нападите на САД покажуваат потреба за решавање на прашањето со хемиско оружје

Сител - 07.04.2017

Нападите на САД во Сирија покажуваат неопходност од решавање на прашањето со хемиско оружје. Тоа ги напиша на Твитер претседателот на Европскиот совет Донадл Туск. Според него, ЕУ и САД ќе работат заедно за да се прекинат непријателствата во Сирија.

Путин бесен, свикан итен состанок: Како ќе реагира на нападот?

Press24 - 07.04.2017

Рускиот претседател Владимир Путин повика на итен состанок на Советот за безбедност, на кој би се дискутирало за нападот на САД кон Сирија. Министерството за одбрана на Русија соопштило дека ракетниот напад на САД на сирскиот аеродром одамна е ...

Лавров: Нападите во Сирија потсетуваат на ситуацијата во Ирак во 2003 година

Стандард - 07.04.2017

Ракетните напади на САД во сириската авиобаза е агресија со измислен изговор и потсетува за ситуацијата во Ирак во 2003 година, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, пренесоа агенциите.

Воен пекол во Сирија: САД распали со 59 ракетни проектили врз сириската војска (видео)

Таратур - 07.04.2017

Од американските разурнувачи во источниот Медитеран испалени се 59 ракети томахавк на позициите на сириската војска, објави Си Ен Ен. Операцијата ја нареди претседателот Доналд Трамп како одговор за нападот на силите на Башар ал Асад во Идлиб.

Туск: Нападите на САД покажуваат потреба за решавање на прашањето со хемиско оружје

+инфо - 07.04.2017

Според него, ЕУ и САД ќе работат заедно за да се прекинат непријателствата во Сирија. Нападите на САД во Сирија покажуваат неопходност од решавање на прашањето со хемиско оружје. Тоа ги напиша на Твитер претседателот на Европскиот совет Донадл Туск.

Лавров: Да се открие вистината за одлуката на САД за нападите врз Сирија

Руска реч - 07.04.2017

Руската страна има намера да бара откривање на вистината за донесувањето на одлуката на САД за воздушните напади врз базата во Сирија во која загинаа луѓе, изјави шефот на Министерството за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров.

Во нападот во сириската база се убиени девет цивили, меѓу кои и деца

+инфо - 07.04.2017

Во нападот се ранети уште седум лица, а куќите во таа област се тешко оштетени. Во американскиот ракетен напад врз сириската воено воздухопловна база во близина на градот Хомс се убиени девет цивили, вклучувајќи и четири деца.

Фалон: Нападот на САД е предупредувачки и не значи нова воена кампања

А1 On - 07.04.2017

Американскиот напад врз сириската воено воздухопловна база има за цел да го спречи сирискиот претседател Башар Асад да извршува други напади со хемиско оружје, и не е почеток на нова воена кампања, изјави денеска британскиот министер за одбрана ...

Франција и Германија го обвинија Асад за нападите во Сирија

Макфакс - 07.04.2017

Лидерите на Франција и Германија го обвинија сирискиот председател Башар ал Асад дека ги поттикнал американските напади, преку користењето на хемиско оружје. Во заедничкото соопштение на Франсоа Орланд и Ангела Меркел е потенцирано дека Асад треба ...

Реакции по ракетниот напад на САД во Сирија

Макфакс - 07.04.2017

Нападите на САД во Сирија покажуваат неопходност од решавање на прашањето со хемиско оружје, на твитер објави претседателот на Европскиот совет Доналд Туск. Според него, ЕУ и САД ќе работат заедно за да прекинат непријателствата во Сирија.

ЕУ и НАТО: Нападите на САД се потребни против варварските хемиски напади во Сирија

+инфо - 07.04.2017

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск на својот профил на социјалната мрежа Твитер ги поздрави американските напади со ракети „Томахавк“. Лидерите на Европската унија и на НАТО, денеска реагираа на американскиот ракетен напад врз ...

Захарова: Американскиот напад во Сирија има внатрешно политички мотиви

Макфакс - 07.04.2017

Американскиот ракетен напад врз Сирија има очигледни внатрешни политички конотации, но порано или подоцна ќе биде согледана погубноста на таквата стратегија, изјави во петокот портпаролката на руското министерство за надворешни работи Марија ...

Неколку работи по американското бомбардирање на Сирија

Оff.net - 07.04.2017

По наредба на американскиот претседател, и без никаква дозвола или одобрување од О.Н., два американски воени брода во источниот Медитеран - УСС Портер и УСС Рос - испукаа 60 крстосувачки ракети на Сирија, конкретно на воздушната база Шајрат, затоа ...

Русија очекува зајакнување на сириската одбрана по нападот

Р.С.Европа - 07.04.2017

Руското министерство за одбрана соопшти дека сириската воздушна одбрана ќе биде зајакната по американскиот ракетен напад врз воздухопловната база во земјата. Според министерството, ефектот од нападот бил екстремно мал.

Во нападот во сириската база се убиени девет цивили, меѓу кои и деца

Курир - 07.04.2017

Во американскиот ракетен напад врз сириската воено воздухопловна база во близина на градот Хомс се убиени девет цивили, вклучувајќи и четири деца. Според државната сириска агенција САНА цивилите загинале во села во близина на базата.

Русија ја зајакнува сириската воздушна одбрана по ракетниот напад на САД

Курир - 07.04.2017

Русија ќе работи на зајакнување на сириската воздушна одбрана, по нападот со крстосувачки ракети од страна на американската армија врз воздухопловна база во Сирија, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

Во нападот во сириската база се убиени девет цивили, меѓу кои и деца

Нетпрес - 07.04.2017

Според државната сириска агенција САНА цивилите загинале во села во близина на базата. Во нападот се ранети уште седум лица, а куќите во таа област се тешко оштетени. Претходно гувернерот на покраината Хомс, Талал Барзаи изјави дека седум лица се ...

Путин го свика советот за безбедност: како Русија ќе одговори на американскиот напад?

МКД - 07.04.2017

Рускиот претседател Владимир Путин одржа состанок на Советот за безбедност за да се разговара за рускиот одговор на американскиот напад врз сириска воздухопловна база. „Присутните изразија длабока загриженост поради неизбежните негативни последици ...

Сириска агенција: 9 цивили се убиени во нападот на САД во Сирија

Стандард - 07.04.2017

Девет цивили, вклучувајќи и четири деца, се убиени денеска при американскиот ракетен напад против воздухопловна база во Сирија, пренесоа агенциите, повикувајќи се на Сириската арапска новинска агенција (САНА).

Светот тоне во хаос: Трамп и Путин на работ на нуклерана војна

Press24 - 07.04.2017

Бомбардирање врз сирската воздухопловна база Шаријат ги донесе односите на Русија и АМерика до точка на „вирење“, а цел свет стравува од избивање на атомска пресметка од страна на овие две суперсили.

Русија: Негативни последици од нападите на САД во Сирија

А1 On - 07.04.2017

Претседателот на Руисија, Владимир Путин денеска свика седница на Советот за безбедност на Руската Федерација на која се разговараше за нападите што САД ги извршија врз сириска воздухопловна база.

Песков: Нападите врз базата во Сирија се во интерес на ИД

Руска реч - 07.04.2017

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков ги коментираше нападите на САД врз воената база во Сирија. Портпаролот на претседателот на Русија Дмитриј Песков изјави дека нападите на САД врз воената база во Сирија се де факто извршени во интерес на ...

Само 30 секунди не делат од Трета светска војна! Бомби се фрлени во буре барут, катастрофа се приближува

Сител - 07.04.2017

САД го нападна воениот аеродром во Сирија во блзиина на Хомс. Испукани се 59 ракети од своите воени бродови на Медитеранот. Со новиот развој на случуваењата светските медиуми пренесуват дека можно е само 30 секунди да не делат од Тетата Светска ...

ЕУ и НАТО: Нападите на САД се потребни против варварските хемиски напади во Сирија

А1 On - 07.04.2017

Лидерите на Европската унија и на НАТО, денеска реагираа на американскиот ракетен напад врз воздухопловната база на сириската Армија, која е обвинета за нападот со хемиско оружје во Хан Шејхун при што загинаа најмалку 70 цивили.

Трамп ја нападна Сирија: одлучна акција, добар говор, но што сега? (ВИДЕО)

МКД - 07.04.2017

Претседателот Доналд Трамп го одржа својот најдобар говор досега, пренесува Си-ен-ен , кога доцна во четвртокот објави дека наредил воздушен напад од американските крстосувачи во Сирија – ракетите биле насочени кон базата од каде што во вторникот ...

Зариф: САД со лажен изговор ја нападнаа Сирија

А1 On - 07.04.2017

Шефот на иранската дипломатија Мохамад Џафад Зариф денеска ги обвини САД дека искористиле лажен изговор за да ја нападнат Сирија и оти се на страната на џихадистичките групи Ал Каеда и на Исламска држава.

Поделени реакции по американскиот напад врз Сирија

МРТ - 07.04.2017

Претседателот Путин го осуди нападот и додаде дека претставува чин на агресија врз суверена држава и кршење на меѓународното право. Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека поради нападот во прашање е доведено создавањето коалиција ...

Канада целосно ги поддржува ракетните удари на САД во Сирија

А1 On - 07.04.2017

Канадскиот премиер Џастин Трудо изјави денеска дека неговата земја целосно ги поддржува нападите на САД во Сирија. Трудо истакна дека Канада ја осудува секоја употреба на хемиско оружје, наведувајќи дека земјата ќе продолжи да ги поддржува ...

Меѓународни реакции по американската акција во Сирија

Глас на Америка - 07.04.2017

Неколку сојузници на САД целосно ја поддржуваат интервенцијата, додека рускиот претседател Владимир Путин потегот го нарече „агресија против една суверена нација“ Сириската опсерваторија за човекови права, соопшти дека при американскиот ракетен ...

Американски напад врз Сирија

МРТ - 07.04.2017

Соединетите Американски Држави бомбардираа воени цели во Сирија од каде беше извршен нападот со гас. Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека наредил воздушни напади бидејќи спречување на гасни напади е од витален интерес за националната ...

Прв директен напад на САД во Сирија - Трамп и Путин на различна страна

Сител - 07.04.2017

­Американските ракетни напади во Сирија ги наредил лично Трамп. Не случајно воздухопловната база кај Хомс под контрола на претседателот Асад е избрана за мета. Од таму полетал авионот, кој според Пентагон го извршил нападот со хемиско оружје во ...

Итен состанок на СБ на ОН за американскиот напад врз сириските сили

Макфакс - 07.04.2017

Советот за безбедност на Обединетите нации(ОН) во петок ќе одржи итен состанок на кој ќе се расправа за американскиот напад врз сириските сили. Состанокот го побара Русија, која, заедно со Иран, се сметаат за главни сојузници на Сирија.

Вонредна седница на СБ на ОН поради американските ракетни напади во Сирија

Телеграф - 07.04.2017

Русија побара итен состанок, остро осудувајќи ја воената акција на САД, оценувајќи ја како „агресија против суверена држава“ Советот на безбедност на Обединети нации денеска попладне ќе одржи вонредна седница поради американските ракетни напади во ...

Трамп и се одмазди на Сирија за хемискиот напад

Алфа - 07.04.2017

Се разгореа односите меѓу Русија и САД поради Сирија. По наредба на американскиот претседател Доналд Трамп, утрото американски разорувачи истрелаа 59 ракети томахавк врз позиции на сириската војска во базата Шајрат.

Германски експерт за DW: Не Асад, туку вооружените бунтовници во Сирија имаат сметка од нападoт со хемиско оружје

Макфакс - 07.04.2017

Во наводниот хемиски напад во Хан Шејхун кој се случи на почетокот на неделата загинаа над 80 лица. И засега смртта на овие луѓе е единствениот докажан факт. Дамаск и Москва ги отфрлаат обвинувањата на Западот дека режимот на Асад носи вината за ...

САД испитува можна руска улога во хемискиот напад

Макфакс - 07.04.2017

САД испитува дали Русија била инволвирана во хемискиот напад во Сирија што го натера претседателот Доналд Трамп да го спроведе првиот директен воен напад против режимот на Башар Ел Асад. Пентагон бара било каков доказ дека руската влада знаела за ...

(ВИДЕО) САМО 30 СЕКУНДИ НЕ ДЕЛАТ ОД ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА – Путин покажа со прст кон Трамп!

Репортер - 07.04.2017

САД го нападнаа воениот аеродром во Сирија во близина на Хомс. Испалени се 59 крстаречки ракети од воениот брод во Медитеранот. Со новиот развој на настаните, светските медиуми пренесоа дека многу е можно да не делат само 30 секунди од Третата ...

Хејли: САД се подготвени да преземат натамошни акции во Сирија

Глас на Америка - 07.04.2017

Амбасадорката на САД во ОН се надева дека тоа нема да биде потребно Амбасадорката на САД во ОН Ники Хејли, на состанокот на Советот за безбедност, истакна дека САД не можеле да чекаат по нападот со хемиско оружје од вторникот, и со воздушните напади ...

Јапонскиот премиер ги поддржал ракетните напади на САД во Сирија

Стандард - 07.04.2017

Јапонскиот премиер Шинзо Абе изјави дека ја „поддржува тврдокорноста“ на Вашингтон да не дозволи ширење на хемиско оружје, откако САД извршија ракетен напад на сириска воздухопловната база по смртоносниот хемиски напад, за кој се смета дека е ...

Русија ја зајакнува сириската воздушна одбрана по ракетниот напад на САД

А1 On - 07.04.2017

Русија ќе работи на зајакнување на сириската воздушна одбрана, по нападот со крстосувачки ракети од страна на американската армија врз воздухопловна база во Сирија, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

ЕУ и НАТО: Нападите на САД се потребни против варварските хемиски напади во Сирија

Сител - 07.04.2017

Лидерите на Европската унија и на НАТО, денеска реагираа на американскиот ракетен напад врз воздухопловната база на сириската Армија, која е обвинета за нападот со хемиско оружје во Хан Шејхун при што загинаа најмалку 70 цивили.

Еве какви мерки превзема Русија по ракетниот напад на САД во Сирија

Сител - 07.04.2017

Русија ќе работи на зајакнување на сириската воздушна одбрана, по нападот со крстосувачки ракети од страна на американската армија врз воздухопловна база во Сирија, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

Русија подготвува декларација за ракетните напади на САД во Сирија

А1 On - 07.04.2017

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека подготвува декларација за ракетните напади на САД врз база на воено воздухопловните сили (ВВС) на Сирија. – Создавањето коалиција меѓу Русија и САД за сириската криза е доведено во прашање по ...

Во нападот во сириската база се убиени девет цивили, меѓу кои и деца

Сител - 07.04.2017

Во американскиот ракетен напад врз сириската воено воздухопловна база во близина на градот Хомс се убиени девет цивили, вклучувајќи и четири деца. Според државната сириска агенција САНА цивилите загинале во села во близина на базата.

Почнува Трета светска војна? – Американците фрлија 59 ракети на Сирија – Путин ова го нарече агресија

Репортер - 07.04.2017

Најмалку четири лица загинаа, од кои еден офицер со висок ранг, во воздушниот напад на САД врз база на сириското Воено воздухопловство крај Хомс, а базата е целосно уништена, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Путин бесен: Американците го прекршија законот, ова во Сирија има име - агресија!

Сител - 07.04.2017

Рускиот претседател Владимир Путин верува дека американските напади на аеродромот на сириската војска претставува сериозна пречка во создавањето на меѓународната коалиција за борба против тероризмот.

ПО НАПАДОТ ОД САД: Русија ја зајакнува воздушната одбрана на Сирија

Телеграф - 07.04.2017

Минатата година Русија соопшти дека испраќа моќен систем за противвоздушна одбрана С-300 во Сирија, главно за заштита на руски военоморски објекти Русија ќе работи на зајакнување на сириската воздушна одбрана по нападот со крстосувачки ракети од ...

Во нападот во сириската база се убиени девет цивили, меѓу нив и деца

Слободен Печат - 07.04.2017

Во американскиот ракетен напад врз сириската воено воздухопловна база во близина на градот Хомс се убиени девет цивили, вклучувајќи и четири деца. Според државната сириска агенција САНА цивилите загинале во села во близина на базата.

Русија: Негативни последици од нападите на САД во Сирија

Сител - 07.04.2017

Претседателот на Руисија, Владимир Путин денеска свика седница на Советот за безбедност на Руската Федерација на која се разговараше за нападите што САД ги извршија врз сириска воздухопловна база.

Трамп му објави војна на Асад – Путин се закани со жесток одговор!

Курир - 07.04.2017

Проектилите „Томахавк“ во 4 часот и 40 минути по сириско време полетаа кон сириската база во провинцијата Хомс, како најава дека Америка сериозно се вклучува во сириската војна. Американските воените бродови Портер и Рос, стационирани во Медитеранот ...

Трамп му објави војна на Асад – Путин се закани со жесток одговор!

Press24 - 07.04.2017

Проектилите „Томахавк“ во 4 часот и 40 минути по сириско време полетаа кон сириската база во провинцијата Хомс, како најава дека Америка сериозно се вклучува во сириската војна. Американските воените бродови Портер и Рос, стационирани во Медитеранот ...

Сирија најави решавачка операција против бунтовниците

+инфо - 07.04.2017

Сирија ова го најави по нападот на воени сили на САД на сириската воздухопловна база во Хомс. Поради денешниот напад на САД врз сириската воздухопловна база во Хомс, Сирија ја зголеми решителноста за уништување на бунтовничките сили, се наведува во ...

Сирија изрази одлучност дека ќе ги уништи бунтовниците

А1 On - 07.04.2017

Поради денешниот напад на САД врз сириската воздухопловна база во Хомс, Сирија ја зголеми решителноста за уништување на бунтовничките сили, се наведува во соопштението на сириската Влада. Во соопштението се истакнува и дека Сирија ќе ја забрза ...

Зариф: САД со лажен изговор ја нападнаа Сирија

+инфо - 07.04.2017

Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи Бахрам Касеми ги осуди ракетните напади на САД врз воено воздухопловна база во Сирија. Шефот на иранската дипломатија Мохамад Џафад Зариф денеска ги обвини САД дека искористиле лажен изговор ...

Трамп му објави војна на Асад – Путин се закани со жесток одговор!

Сител - 07.04.2017

Проектилите „Томахавк“ во 4 часот и 40 минути по сириско време полетаа кон сириската база во провинцијата Хомс, како најава дека Америка сериозно се вклучува во сириската војна. Американските воените бродови Портер и Рос, стационирани во Медитеранот ...

САД испитува можна руска улога во хемискиот напад

Репортер - 07.04.2017

САД испитува дали Русија била инволвирана во хемискиот напад во Сирија што го натера претседателот Доналд Трамп да го спроведе првиот директен воен напад против режимот на Башар Ел Асад. Пентагон бара било каков доказ дека руската влада знаела за ...

РЕАКЦИИ Трамп е подготвен да преземе решителни акции, кога е потребно

+инфо - 07.04.2017

Пресврт во курсот на Трамп, кој во предизборната кампања потенцираше дека приоритет на САД повеќе не е смена на режимот во Сирија. САД покажаа драстична промена на својот курс, оценува парискиот весник „Монд“ во коментарот на ноќешните американски ...

Пет лица загинаа, а седум се повредени при американските воздушни напади во Сирија

+инфо - 07.04.2017

Сирискиот центар за мониторинг на човековите права соопшти дека најмалку четворица војници, вклучувајќи и еден генерал, се убиени. Пет лица се убиени, а седуммина повредени при воздушните напади на САД врз база на ВВС во централниот дел на Сирија, ...

Путин: Нападот на САД врз Сирија е агресија врз суверена држава

А1 On - 07.04.2017

Американските напади врз Сирија се агресија против суверена држава, смета рускиот претседател Владимир Путин. – Претседателот Путин смета дека американските напади врз Сирија се агресија врз суверена држава и непочитување на нормите на меѓународното ...

Еве што пишуваат медиумите низ светот за американскиот напад во Сирија

Press24 - 07.04.2017

САД покажаа драстична промена на својот курс, оценува парискиот весник „Монд“ во коментарот на ноќешните американски напади врз сириската воздухопловна база кај Хомс. Американскиот претседател Доналд Трамп претходно изјави дека САД „треба да изберат ...

Во нападите врз сириска база има жртви

+инфо - 07.04.2017

Базата е на околу 45 км источно од градот Хомс и се користи во борбите против тероризмот. Гувернерот на сириската провинција Хомс изјави дека има жртви во ракетните напади на САД врз база на воени и воздушни сили на Сирија.

САД ја гранатира воздушната база Шаријат (Видео)

Слободен Печат - 07.04.2017

Најмалку четири лица загинаа, од кои еден офицер со висок ранг, во воздушниот напад на САД врз базата Шаријат на сириското Воено воздухопловство, а базата е целосно уништена, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Иран: Нападот на САД во Сирија е деструктивен и опасен

Сител - 07.04.2017

Иран денеска го осуди американскиот ракетен напад врз база на сириските Воено воздухопловни сили, најрекувајќи го деструктивен и опасен. - Иран ја осудува употребата на хемиско оружје, но истовремено смета дека тоа да се користи како изговор за ...

Медиумси реакции на американскиот напад во Сирија

Сител - 07.04.2017

САД покажаа драстична промена на својот курс, оценува парискиот весник „Монд“ во коментарот на ноќешните американски напади врз сириската воздухопловна база кај Хомс. Американскиот претседател Доналд Трамп претходно изјави дека САД „треба да изберат ...

Пет лица загинаа, а седум се повредени при американските воздушни напади во Сирија

Сител - 07.04.2017

Пет лица се убиени, а седуммина повредени при воздушните напади на САД врз база на ВВС во централниот дел на Сирија, изјави денеска гувернерот на Хомс, Талал Барази, додавајќи дека не очекува значителен пораст на бројот на жртвите.

БИЛАНС НА НАПАДОТ НА САД ВРЗ СИРИЈА: Пет лица загинаа, а седум се повредени

Телеграф - 07.04.2017

Не се очекува значителен пораст на бројот на жртвите Пет лица се убиени, а седуммина се повредени при воздушните напади на САД врз база на ВВС во централниот дел на Сирија , изјави денеска гувернерот на Хомс, Талал Барази, додавајќи дека не очекува ...

Најмалку четири лица загинаа во ракетните напади на САД во Сирија

Курир - 07.04.2017

Најмалку четири лица загинаа, од кои еден офицер со висок ранг, во воздушниот напад на САД врз база на сириското Воено воздухопловство крај Хомс, а базата е целосно уништена, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Трамп ги повика „цивилизираните земји“ да им се приклучат на САД во нападите во Сирија

А1 On - 07.04.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ги повика „сите цивилизирани држави“ да се приклучат кон САД за да се стави крај на крвопролевањата во Сирија. Трамп даде куса изјава откако од два американски воени брода во Средоземното Море беа испукани 59 ...

Најмалку петмина загинати во ракетниот напад во Сирија

Кајгана - 07.04.2017

„Најмалку петмина се загинати, а седум се ранети во американскиот напад на воздушна база во Сирија“, изјави Талал Барази, гувернер на провинцијата Хомс. Тројца војници и двајца цивили загинале во ракетниот напад на САД врз воздушна база во Сирија, а ...

Нападот со „ограничен обем“ беше очекуван, според сирискиот министер за информции

А1 On - 07.04.2017

Сирискиот министер за информации Рамез Турџман изјави денеска дека американскиот напад врз базата Воено воздухопловната сили на Сирија во Хомс бил со „ограничен обем“ и оти не се очекува натамошна воена ескалација.

Медиумси реакции на американскиот напад во Сирија

А1 On - 07.04.2017

САД покажаа драстична промена на својот курс, оценува парискиот весник „Монд“ во коментарот на ноќешните американски напади врз сириската воздухопловна база кај Хомс. Американскиот претседател Доналд Трамп претходно изјави дека САД „треба да изберат ...

Дали почнува Трета светска војна?

Сител - 07.04.2017

Најмалку четири лица загинаа, од кои еден офицер со висок ранг, во воздушниот напад на САД врз база на сириското Воено воздухопловство крај Хомс, а базата е целосно уништена, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Почнува Трета светска војна? Американците фрлија 59 ракети на Сирија, Путин ова го нарече агресија

Press24 - 07.04.2017

Најмалку четири лица загинаа, од кои еден офицер со висок ранг, во воздушниот напад на САД врз база на сириското Воено воздухопловство крај Хомс, а базата е целосно уништена, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Меркел и Оланд: Асад целосно одговорен за нападите на САД

Нетпрес - 07.04.2017

Башар ал Асад е целосно одговорен за американските ракетни напади врз базата на сириските Воено воздухопловни сили, нагласија германскиот канцелар Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд.

Меркел и Оланд: Асад целосно одговорен за нападите на САД

Сител - 07.04.2017

Башар ал Асад е целосно одговорен за американските ракетни напади врз базата на сириските Воено воздухопловни сили, нагласија германскиот канцелар Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд.

Путин: Нападот на САД врз Сирија е агресија врз суверена држава

МРТ - 07.04.2017

Претседателот Путин смета дека американските напади врз Сирија се агресија врз суверена држава и непочитување на нормите на меѓународното право, притоа со измислен повод, изјави портпаролот на Путин, Дмитриј Песков.

ЛАВРОВ: Ракетниот напад во Сирија потсетува на инвазијата врз Ирак во 2003 година

Телеграф - 07.04.2017

Русија нема да донесува заклучоци за односите со САД по ракетниот напад врз сириска воено-воздухопловна база Американската интервенција во Сирија потсетува на воената инвазија врз Ирак во 2003 година, изјави шефот на руската дипломатија, Сергеј ...

Путин: Нападот на САД во Сирија е агресија врз суверена држава

Слободен Печат - 07.04.2017

Претседателот на Русија, Владимир Путин, го осуди американскиот напад на Сирија и рече дека тоа е агресија врз една суверена држава и кршење на меѓународното право, соопшти денеска Кремљ. Дмитриј Песков, портпаролот на рускиот претседател, рече дека ...

Лавров: Ракетниот напад во Сирија потсетува на инвазијата врз Ирак во 2003 година

А1 On - 07.04.2017

Американската интервенција во Сирија потсетува на воената инвазија врз Ирак во 2003 година, изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. – Русија се надева дека американската провокација врз Сирија нема да предизвика неповратна штета, истакна ...

Меркел и Оланд: Асад целосно одговорен за нападите на САД

А1 On - 07.04.2017

Башар ал Асад е целосно одговорен за американските ракетни напади врз базата на сириските Воено воздухопловни сили, нагласија германскиот канцелар Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд.

Генералштабот на сириската армија се огласи по нападот

Press24 - 07.04.2017

Генералштабот на сириската армија соопшти денеска дека САД не ги предупредиле за нападот врз базата Шаират во провинцијата Хомс. Тие го осудија нападот, нарекувајќи го акт на агресија и дека со тоа им се помага на терористите во државата.

Меркел и Оланд: Асад целосно одговорен за нападите на САД

Либертас - 07.04.2017

Башар ал Асад е целосно одговорен за американските ракетни напади врз базата на сириските Воено воздухопловни сили, нагласија германскиот канцелар Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд.

Ситуацијата е на раб на ескалација: Трамп и Пентагон планираат голема воена операција против Асад?

Точка - 07.04.2017

Асад мора да си оди - тврди американскиот шеф на дипломатијата Рекс Тилерсон, а неименуван висок американски функционер не ја исклучи можноста за воен напад на Сирија. Државниот секретар на САД порача дека Асад не смее да владее со народот на ...

Само што не започнала Трета светска војна?! Американците со ракетите погодиле само 23 мети од 59, Русите прашуваат каде ...

Точка - 07.04.2017

Америка лансирала 59 крстаречки ракети "Tomahawk" на воздушната база на сириската војска, поради нападот со хемиско оружје на бунтовничкото упориште во провинцијата Идлиб во вторникот, пренесува "Russia Today".

Русија ја зајакнува сириската воздушна одбрана по ракетниот напад на САД

Либертас - 07.04.2017

Русија ќе работи на зајакнување на сириската воздушна одбрана, по нападот со крстосувачки ракети од страна на американската армија врз воздухопловна база во Сирија, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

Американското бомбардирање на Сирија го подели светот: Од повеќето земји пристигнува поддршка, Русите бесни...

Точка - 07.04.2017

Американските воени бродови стационирани во источниот Медитеран утринава лансирале од 50 до 60 "Tomahawk" ракети на воените бази на Башар Ал Асад во Сирија. Русите бурно реагираа, а еве каква е реакцијата на другите земји.

Нови облаци над Сирија

Фактор - 07.04.2017

Трагичниот инцидент со хемиското оружје во Идлиб во Сирија навестува надоаѓање на нови експлозивни облаци над Сирија. Во моментов не е јасно дали станува збор за напад со хемиско оружје од страна на армијата на Сирија или пак нејзин воздушен напад ...

Трамп и Путин завојуваа: Директен напад на САД во Сирија

Република - 07.04.2017

Американските ракетни напади во Сирија ги наредил лично Трамп. Не случајно воздухопловната база кај Хомс под контрола на претседателот Асад е избрана за мета. Од таму полетал авионот, кој според Пентагон го извршил нападот со хемиско оружје во ...

Вонредна седница на СБ на ОН поради американските ракетни напади во Сирија

Либертас - 07.04.2017

Советот на безбедност на Обединети нации денеска попладне ќе одржи вонредна седница поради американските ракетни напади во Сирија. Русија побара итен состанок, остро осудувајќи ја воената акција на САД, оценувајќи ја како „агресија против суверена ...

(ВИДЕО) ТРАМП ГО ПРОМЕНИ СТАВОТ КОН АСАД: Жестоки воздушни удари на САД врз Сирија

Фактор - 07.04.2017

Од американските разорувачи во источниот Медитеран се исфрлени над десетици „tomahavk“ ракети на позициите на сириската војска, а операцијата ја наредил Доналд Трамп како одмазда за наводен напад со хемиско оружје на силите на Башар Асад во Идлиб, ...

Шестмина загинати во нападот на САД врз сирискиот воен аеродром

Бриф - 07.04.2017

Шестмина загинати меѓу кои има цивили и неколкумина повредени е билансот од американскиот напад врз сириската воздухопловна база. Руското министерство за одбрана соопшти дека се уништени шест борбени авиони МиГ-23 на сириското воено воздухопловство, ...

Трамп ја нападна Сирија и ги повика „цивилизираните земји" да им се приклучат на САД

Вечер Прес - 07.04.2017

Според Трамп, нападот е извршен врз базата од каде на 4 април сириската авијација извршила хемиски напад врз цивили во провинцијата Идлиб, но и во американскиот напад загинаа цивили Американскиот претседател Доналд Трамп ги повика „сите цивилизирани ...

Лавров: Ракетниот напад во Сирија потсетува на инвазијата врз Ирак во 2003 година

Либертас - 07.04.2017

Американската интервенција во Сирија потсетува на воената инвазија врз Ирак во 2003 година, изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. – Русија се надева дека американската провокација врз Сирија нема да предизвика неповратна штета, истакна ...

Почна Трета светска војна? Американците фрлија 59 ракети на Сирија, Путин ова го нарече агресија

Вечер Прес - 07.04.2017

Најмалку четири лица загинаа, од кои еден офицер со висок ранг, во воздушниот напад на САД врз база на сириското Воено воздухопловство крај Хомс, а базата е целосно уништена, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Канада го поддржува американскиот напад во Сирија

Мета - 07.04.2017

Канада целосно ги поддржува нападите на САД врз сириската воена база во провинцијата Холм, соопшти денеска канадскиот премиер Џастин Трудо. – Користењето на хемиско оружје од страна на сирискиот претседател Башар ал Асад и злосторствата извршени од ...

ЕУ и НАТО: Нападите на САД се потребни против варварските хемиски напади во Сирија

Република - 07.04.2017

Лидерите на Европската унија и на НАТО, денеска реагираа на американскиот ракетен напад врз воздухопловната база на сириската Армија, која е обвинета за нападот со хемиско оружје во Хан Шејхун при што загинаа најмалку 70 цивили.

Трамп пред четири години остро го осуди Обама поради напад на Сирија, а денес претвори во пепел сириска воздушна база

Точка - 07.04.2017

Пред да стане претседател на САД, Доналд Трамп во повеќе наврати преку својот профил на Твитер, силно се противеше на воените акции на американската армија во Сирија. Сепак, утринава Доналд Трамп нареди воен напад на Сирија и уште еднаш на целата ...

(ВИДЕО) САД ја нападнаа Сирија

Бриф - 07.04.2017

По наредба на американскиот претседател Доналд Трамп САД директно ја нападна Сирија. Ноќеска се лансирани 59 крстосувачки ракети „томахавка“ врз воздушна база на сириската армија како одговор на нападот со хемиско оружје на четврти април.

ПУТИН ЗГРМЕ: Нападот на САД врз Сирија е агресија!

Фактор - 07.04.2017

Рускиот претседател Владимир Путин верува дека американскиот напад претставува сериозна препрека на создавање меѓународна коалиција за борба против тероризмот. Путин го осуди нападот на САД врз Сирија и го нарече агресија на суверена држава и кршење ...

САД со крстосувачки ракети бомбардираа воена база во Сирија

Локално - 07.04.2017

Врз воена база крај градот Хомс во Сирија имаше американски ракетен напад. Истрелани биле 59 крстосувачки проектили “Томахоук” од воените бродови на САД во Медитеранот оваа ноќ . Ракетите погодилде авиони, бункери, магацини со муниција и радари на ...

ШТО ДА ОЧЕКУВАМЕ ПО НАПАДОТ ВО СИРИЈА: Трамп може да создаде ризици

Фактор - 07.04.2017

Одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп да ја нападне базата во Сирија каде и Русија има свои ресурси може да создаде ризици, анализира СNN. Се наведува дека може да дојде до „сириско проклетство“ затоа што војните завршуваат кога ќе снема ...

НАТО бил претходно информиран за ракетниот напад на САД

Вечер Прес - 07.04.2017

НАТО потврди дека бил информиран од САД пред да биде преземена воената интервенција врз сириската воена база во регионот на Хомс НАТО потврди дека бил информиран од САД пред да биде преземена воената интервенција врз сириската воена база во регионот ...

Меркел и Оланд: Асад целосно одговорен за нападите на САД

Точка - 07.04.2017

Оланд и Меркел изразуваат поддршка за ракетните напади на САД и нагласуваат дека биле информирани пред Вашингтон да преземе акција за нападите. Башар ал Асад е целосно одговорен за американските ракетни напади врз базата на сириските Воено ...

Нападите на САД покажуваат потреба за решавање на прашањето со хемиско оружје

Вечер Прес - 07.04.2017

Нападите на САД во Сирија покажуваат неопходност од решавање на прашањето со хемиско оружје. Тоа го напиша на Твитер претседателот на Европскиот совет Доналд Туск Нападите на САД во Сирија покажуваат неопходност од решавање на прашањето со хемиско ...

Лавров: Ракетниот напад во Сирија потсетува на инвазијата врз Ирак во 2003 година

Локално - 07.04.2017

Американската интервенција во Сирија потсетува на воената инвазија врз Ирак во 2003 година, изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. – Русија се надева дека американската провокација врз Сирија нема да предизвика неповратна штета, истакна ...

Трамп првпат нареди напад, бомбардирана воена база во Сирија

Мета - 07.04.2017

Од американските разорувачи во Источниот Медитеран истрелани се десетина ракети „томахавк“ на позиции на сириската војска, а операцијата ја наредил претседателот Доналд Трамп како одмазда за наводниот напад со хемиско оружје на силите на Башар ал ...

Тешки зборови: Путин луто го осуди ракетниот напад на САД како агресија!

Локално - 07.04.2017

Шефот на Руската Федерација Владимир Путин , нападот на САД врз објекти во Сирија го одредува како агресија против суверена држава, која ќе им наштети на руско-американските односи и борбата против тероризмот.

Соединетите Американски Држави извршија ракетен напад на Сирија

Либертас - 07.04.2017

Соединетите Американски Држави ноќеска нападнале сириска воздухопловна база со десетици крстосувачки ракети, како одговор на смртоносниот напад со хемиско оружје врз цивили, што се случи деновиве, а за кој беше обвинета сириската влада.

Нападот на САД во Сирија е агресија врз суверена држава, оцени Путин

Мета - 07.04.2017

Претседателот на Русија, Владимир Путин, го осуди американскиот напад на Сирија и рече дека тоа е агресија врз една суверена држава и кршење на меѓународното право, соопшти денеска Кремљ. Дмитриј Песков, портпаролот на рускиот претседател, рече дека ...

(ВИДЕО) Сите детали: Прв директен напад на САД врз Сирија

еМагазин - 07.04.2017

Не стивнуваат реакциите откако американските носачи испукаа над 60 проектили на воената воздухопловна база во провинцијата Хомс во Сирија, а која доѓа по неодамнешниот напад со хемиско оружје во оваа земја.

Трамп удри врз Сирија: Америка ја бомбардираше воздухопловната база Шаријат!

Точка - 07.04.2017

Шест мртви, десетина ранети. САД рано утрово, по наредба на претседателот Доналд Трамп, изврши воздушен напад врз Сирија со ракети како одговор на нападот со хемиското оружје врз цивилите во оваа земја, за кој Вашингтон ја обвинува сириската влада.

Туск: Нападите на САД покажуваат потреба за решавање на прашањето со хемиско оружје

Либертас - 07.04.2017

Нападите на САД во Сирија покажуваат неопходност од решавање на прашањето со хемиско оружје. Тоа ги напиша на Твитер претседателот на Европскиот совет Донадл Туск. Според него, ЕУ и САД ќе работат заедно за да се прекинат непријателствата во Сирија.

Во нападот во сириската база се убиени девет цивили, меѓу кои и деца

Република - 07.04.2017

Во американскиот ракетен напад врз сириската воено воздухопловна база во близина на градот Хомс се убиени девет цивили, вклучувајќи и четири деца. Според државната сириска агенција САНА цивилите загинале во села во близина на базата.

Пет загинати во нападот на сириската воздухопловна база

Мета - 07.04.2017

Најмалку пет лица се убиени, а седум се повредени во ракетниот напад што САД го извршија на воздухопловна база во близина на сирискиот град Хомс, соопшти денеска гувернерот на сириската покраина Хомс, Талал Бараз, за либиската телевизија „Ал ...

НАТО бил претходно информиран за ракетниот напад на САД

Либертас - 07.04.2017

НАТО потврди дека бил информиран од САД пред да биде преземена воената интервенција врз сириската воена база во регионот на Хомс. – Можеме да потврдиме дека генералниот секретар беше информиран пред ракетните напади од страна на американскиот ...

САД ја нападнаа Сирија

Тера - 07.04.2017

Два американски воени бродови испалија 59 крстосувачки проектили од Средоземното море кон сириската база контролирана од претседателот Башар ал-Асад како одговор на нападот со хемиско оружје врз територијата на бунтовниците.

Во нападите на САД врз сириска база на ВВС има жртви, потврди гувернерот на провинцијата Хомс

Либертас - 07.04.2017

Гувернерот на сириската провинција Хомс изјави дека има жртви во ракетните напади на САД врз база на ВВС на Сирија. Гувернерот Талал Барази не прецизира колку луѓе се убиени во ракетните напади извршени рано утрово.

Путин: Нападот на САД врз Сирија е агресија врз суверена држава

Вечер Прес - 07.04.2017

Претседателот Путин смета дека американските напади врз Сирија се агресија врз суверена држава и непочитување на нормите на меѓународното право, притоа со измислен повод, изјави портпаролот на Путин, Дмитриј Песков Американските напади врз Сирија се ...

Нападот беше со ограничен обем и беше очекуван, вели сириски министер

Мета - 07.04.2017

Сирискиот министер за информирање, Рамез Турџман, денеска изјави дека американскиот напад на сириската воена воздухопловна база во Хомс бил со „ограничен обем“ и дека не очекуваат понатамошна воена ескалација.

Боливија побара итна седница на Советот за безбедност на ОН за нападите во Сирија

Либертас - 07.04.2017

Боливија, која е непостојана членка на Советот за безбедност на ОН, побара вонредна седница на Советот за разгледување на ракетните напади на САД врз база на ВВС во Сирија. Седницата засега не е закажана.

Песков: Нападот на САД во Сирија е чин на агресија врз наш сојузник

Вечер Прес - 07.04.2017

Бидејќи даваме помош за сириската армија согласно барање на сириските власти, ние на Сирија гледаме како на наш сојузник, изјави Дмитриј Песков Портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва смета оти американските напади врз ...

Путин: Американскиот напад на Сирија е агресија над суверена држава

Точка - 07.04.2017

Рускиот претседател Владимир Путин верува дека американскиот напад на сириските воени постројки претставува агресија против суверена држава, изјави денес портпаролот на Кремљ Димитри Песков.

Реакции по ракетниот напад на САД во Сирија

Точка - 07.04.2017

Нападите на САД во Сирија покажуваат неопходност од решавање на прашањето со хемиско оружје, на твитер објави претседателот на Европскиот совет Доналд Туск. Според него, ЕУ и САД ќе работат заедно за да прекинат непријателствата во Сирија.

Нападот на САД во Сирија, акт на агресија

Тера - 07.04.2017

Официјална Москва соопшти дека рускиот претседател Владимир Путин смета дека американски воздушен напад врз Сирија е акт на агресија против суверена земја. Според Москва, тоа ќе им наштети на односите меѓу САД и Русија и ќе ги поткопа напорите за ...

Русија подготвува декларација за ракетните напади на САД во Сирија

Либертас - 07.04.2017

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека подготвува декларација за ракетните напади на САД врз база на воено воздухопловните сили (ВВС) на Сирија. – Создавањето коалиција меѓу Русија и САД за сириската криза е доведено во прашање по ...

Трамп ги повика „цивилизираните земји“ да се приклучат во нападите во Сирија

Пулс24 - 07.04.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ги повика „сите цивилизирани држави“ да се приклучат кон САД за да се стави крај на крвопролевањата во Сирија. Трамп даде куса изјава откако од два американски воени брода во Средоземното Море беа испукани 59 ...

Русија очекува зајакнување на сириската одбрана по нападот

Локално - 07.04.2017

Руското министерство за одбрана соопшти дека сириската воздушна одбрана ќе биде зајакната по американскиот ракетен напад врз воздухопловната база во земјата. Според министерството, ефектот од нападот бил екстремно мал.

(ВИДЕО ВО ЖИВО) ПРВИ СНИМКИ ОД НАПАДОТ ВРЗ СИРИЈА: САД уништи сириски воени бази

Фактор - 07.04.2017

САД рано утрово по наредба на претседателот Доналд Трамп извршиле воздушен напад на Сирија со крстаречки ракети како одговор на нападот со хемиско оружје на цивили во таа земја. Во воздушните напади на САД врз сириската воздухопловна база се ...

Франција и Германија бараат да се најде мировно решение за Сирија со помош на ОН

Мета - 07.04.2017

Франција и Германија ќе продолжат со напорите со посредство на Обединетите нации да се најде мировно решение за кризата во Сирија, изјави денеска францускиот претседател, Франсоа Оланд, по телефонскиот разговор со германската канцеларка Ангела ...

Захарова: Американскиот напад во Сирија има внатрешно политички мотиви

Точка - 07.04.2017

Американскиот ракетен напад врз Сирија има очигледни внатрешни политички конотации, но порано или подоцна ќе биде согледана погубноста на таквата стратегија, изјави во петокот портпаролката на руското министерство за надворешни работи Марија ...

Трамп го прекршил американскиот устав со нападот врз Сирија

Тера - 07.04.2017

Членовите на Конгресот се поделени околу прашањето дали ракетниот напад што го наредил претседателот Доналд Трамп врз сириска воздухопловна база е во согласност со американските закони. Реакциите овојпат не беа партиски поделени како што обично е ...

ЕУ и НАТО: Нападите на САД се потребни против варварските хемиски напади во Сирија

Либертас - 07.04.2017

Лидерите на Европската унија и на НАТО, денеска реагираа на американскиот ракетен напад врз воздухопловната база на сириската Армија, која е обвинета за нападот со хемиско оружје во Хан Шејхун при што загинаа најмалку 70 цивили.

Најмалку четири лица загинаа во ракетните напади на САД во Сирија

Либертас - 07.04.2017

Најмалку четири лица загинаа, од кои еден офицер со висок ранг, во воздушниот напад на САД врз база на сириското Воено воздухопловство крај Хомс, а базата е целосно уништена, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Франција и Германија бараат со помош на ОН да најде мировно решение за Сирија

Локално - 07.04.2017

Франција и Германија ќе продолжат со напорите со посредство на Обединетите нации да се најде мировно решение за кризата во Сирија, изјави денеска францускиот претседател Франсоа Оланд, по телефонскиот разговор со германската канцеларка Ангела Меркел.

Во нападот во сириската база се убиени девет цивили, меѓу кои и деца

МК News - 07.04.2017

Во американскиот ракетен напад врз сириската воено воздухопловна база во близина на градот Хомс се убиени девет цивили, вклучувајќи и четири деца. Според државната сириска агенција САНА цивилите загинале во села во близина на базата.

Трамп удри врз Сирија: САД испали 59 проктили врз Сирија, Британија и Франција биле известени

МК News - 07.04.2017

Шест мртви, десетина ранети. САД рано утрово, по наредба на претседателот Доналд Трамп, изврши воздушен напад врз Сирија со ракети како одговор на нападот со хемиското оружје врз цивилите во оваа земја, за кој Вашингтон ја обвинува сириската влада.

Путин го осуди, Турција го поздрави нападот на САД врз Сирија

МК News - 07.04.2017

Претседателот на Русија Владимир Путин го осуди американскиот напад на Сирија и рече дека тоа е агресија врз една суверена држава и кршење на меѓународното право, соопшти денеска Кремљ. Дмитриј Песков, портпаролот на рускиот претседател, рече дека ...

Трамп му објави војна на Асад – Путин се закани со жесток одговор

МК News - 07.04.2017

Проектилите „Томахавк“ во 4 часот и 40 минути по сириско време полетаа кон сириската база во провинцијата Хомс, како најава дека Америка сериозно се вклучува во сириската војна. Американските воените бродови Портер и Рос, стационирани во Медитеранот ...

Во нападите на САД врз сириска база на ВВС има жртви, потврди гувернерот на провинцијата Хомс

Локално - 07.04.2017

– Гувернерот на сириската провинција Хомс изјави дека има жртви во ракетните напади на САД врз база на ВВС на Сирија. Гувернерот Талал Барази не прецизира колку луѓе се убиени во ракетните напади извршени рано утрово.

Русија подготвува декларација за ракетните напади на САД во Сирија

Локално - 07.04.2017

– Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека подготвува декларација за ракетните напади на САД врз база на воено воздухопловните сили (ВВС) на Сирија. – Создавањето коалиција меѓу Русија и САД за сириската криза е доведено во прашање по ...

Путин го свика советот за безбедност: како Русија ќе одговори на американскиот напад?

МК News - 07.04.2017

„Присутните изразија длабока загриженост поради неизбежните негативни последици од овие агресивни дејства врз заедничките напори за борба против тероризмот“, изјави портпаролот Дмитриј Песков.

Неколку часа пред нападот на сириската база, Хилари Клинтон му порачала на Пентагон: Збришете ги аеродромите на Асад!

Точка - 07.04.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп, наредил напад на Сирија само неколку часа откако поранешната шефица на американската дипломатија, Хилари Клинтон, јавно го повикала Пентагон да "ги збрише аеродромите на Асад", известува агенцијата <b>PA</b> Во ...

Асад целосно одговорен за нападите на САД

Вечер Прес - 07.04.2017

Американски ракетни напади во Сирија се операција, која Франција ја побара уште во 2013 година, по претходниот напад со хемиско оружје, изјави Оланд Башар ал Асад е целосно одговорен за американските ракетни напади врз базата на сириските Воено ...

Путин: Нападот на САД врз Сирија е агресија врз суверена држава

Либертас - 07.04.2017

Американските напади врз Сирија се агресија против суверена држава, смета рускиот претседател Владимир Путин. – Претседателот Путин смета дека американските напади врз Сирија се агресија врз суверена држава и непочитување на нормите на меѓународното ...

Tрамп удри на Сирија, Путин бесен – најмалку четворица загинати од ракетниот напад (Видео)

Република - 07.04.2017

Американската армија ја нападна Сирија, истрелувајќи 59 ракети од типот „Томахавк“, денеска рано изутрина. Гранатиран била воено-воздушна база во провинцијата Хомс, во западниот дел од земјата, под контрола на силите на претседателот Башар Асад, а ...

Меркел и Оланд: Асад целосно одговорен за нападите на САД

Локално - 07.04.2017

Башар ал Асад е целосно одговорен за американските ракетни напади врз базата на сириските Воено воздухопловни сили, нагласија германскиот канцелар Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд.

Трамп ги повика „цивилизираните земји“ да им се приклучат на САД во нападите во Сирија

МК News - 07.04.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ги повика „сите цивилизирани држави“ да се приклучат кон САД за да се стави крај на крвопролевањата во Сирија. Трамп даде куса изјава откако од два американски воени брода во Средоземното Море беа испукани 59 ...

Трамп му објави војна на Асад – Путин се закани со жесток одговор!

Пулс24 - 07.04.2017

Проектилите „Томахавк“ во 4 часот и 40 минути по сириско време полетаа кон сириската база во провинцијата Хомс, како најава дека Америка сериозно се вклучува во сириската војна. Американските воените бродови Портер и Рос, стационирани во Медитеранот ...

Сирија го очекувала американскиот напад со „ограничен обем“...

Н.Македонија - 07.04.2017

Сирија го очекувала американскиот напад со „ограничен обем“ Сирискиот министер за информации Рамез Турџман изјави денеска дека американскиот напад врз базата Воено воздухопловните сили на Сирија во Хомс бил со „ограничен обем“ и оти не се очекува ...

Русија подготвува декларација за ракетните напади на САД во Сирија...

Н.Македонија - 07.04.2017

Русија подготвува декларација за ракетните напади на САД во Сирија Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека подготвува декларација за ракетните напади на САД врз база на воено воздухопловните сили (ВВС) на Сирија.

Трамп ги повика „цивилизираните земји“ да се приклучат во нападите во Сирија...

Н.Македонија - 07.04.2017

Трамп ги повика „цивилизираните земји“ да се приклучат во нападите во Сирија Американскиот претседател Доналд Трамп ги повика „сите цивилизирани држави“ да се приклучат кон САД за да се стави крај на крвопролевањата во Сирија.

Русија ја зајакнува сириската воздушна одбрана...

Н.Македонија - 07.04.2017

Русија ја зајакнува сириската воздушна одбрана Русија ќе работи на зајакнување на сириската воздушна одбрана, по нападот со крстосувачки ракети од страна на американската армија врз воздухопловна база во Сирија, соопшти денеска руското Министерство ...

Изненадувачка реакција, но и силна порака на Трамп...

Н.Македонија - 07.04.2017

Изненадувачка реакција, но и силна порака на Трамп САД покажаа драстична промена на својот курс, оценува парискиот весник „Монд“ во коментарот на ноќешните американски напади врз сириската воздухопловна база кај Хомс.

Британија и Франција информирани пред нападот на САД врз Сирија...

Н.Македонија - 07.04.2017

Британија и Франција информирани пред нападот на САД врз Сирија Британскиот министер за одбрана Мајкл Фалон изјави дека премиерката Тереза Меј била информирана за ракетниот напад на САД врз сириска воена база близу Хомс.

Контроверзии во обвинувањата за „хемискиот напад“ во Сирија?...

Н.Македонија - 07.04.2017

Австралискиот новинар и професор, Пол Антонопулос, тврди дека западната приказна „не држи вода“ и оти станува збор за валкана кампања. Антонопулос укажува и на низа недоследности од теренот - како што е реакцијата на т.н.

Путин: Нападот на САД врз Сирија е агресија врз суверена држава...

Н.Македонија - 07.04.2017

Путин: Нападот на САД врз Сирија е агресија врз суверена држава Американските напади врз Сирија се агресија против суверена држава, смета рускиот претседател Владимир Путин. - Претседателот Путин смета дека американските напади врз Сирија се ...

Туск: Соработка меѓу ЕУ и САД за прекин на нападите врз Сирија...

Н.Македонија - 07.04.2017

Туск: Соработка меѓу ЕУ и САД за прекин на нападите врз Сирија Нападите на САД во Сирија покажуваат неопходност од решавање на прашањето со хемиско оружје. Тоа ги напиша на Твитер претседателот на Европскиот совет Донадл Туск.

Сирија одлучена дека ќе ги уништи бунтовниците...

Н.Македонија - 07.04.2017

Сирија одлучена дека ќе ги уништи бунтовниците Поради денешниот напад на САД врз сириската воздухопловна база во Хомс, Сирија ја зголеми решителноста за уништување на бунтовничките сили, се наведува во соопштението на сириската Влада.

Меркел и Оланд: Асад целосно одговорен за нападите на САД...

Н.Македонија - 07.04.2017

Меркел и Оланд: Асад целосно одговорен за нападите на САД Башар ал Асад е целосно одговорен за американските ракетни напади врз базата на сириските Воено воздухопловни сили, нагласија германскиот канцелар Ангела Меркел и францускиот претседател ...

(Обновено) Војници и цивили загинаа во американскиот ракетен напад врз сириската воена база...

Н.Македонија - 07.04.2017

(Обновено) Војници и цивили загинаа во американскиот ракетен напад врз сириската воена база Најмалку седум лица се убиени, а девет се ранети во американскиот напад врз база на Воено воздушните сили во Сирија, соопштува „АП“.

Трамп: Убиството на деца во Сирија ги премина црвените линии

Канал5 - 06.04.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го осуди хемискиот напад во северниот дел на Сирија, во кој бројот на жртви се искачи на 86. Трамп кој во минатото беше воздржан околу сирискиот режим, овој пат, порача дека неговото мислење кон претседателот ...

Асад: Земјите од поранешна Југославија секогаш сме ги сметале за наши пријатели

Алсат-М - 06.04.2017

Претседателот на Сирија Башар ал Асад изјави дека граѓаните на Сирија, земјите од поранешна Југославија „секогаш ги сметале за свои пријатели“. Тој истакна дека не знае колку џихадисти и терористи од Балканот се борат во Сирија.

Пенс и Тилерсон бараат Русија да ги преиспита односите со Асад

Алсат-М - 06.04.2017

Американскиот потпретседател Мајк Пенс изјави дека нема сомневање оти сиријската влада стои зад хемискиот напад што деновиве се случи во Сирија кога загинаа над 80 луѓе. Тој побара од Русија да помогне во елиминирањето на хемиското оружје во Сирија.

Трамп смета дека во Сирија „линиите се пречекорени“

Deutsche Welle - 06.04.2017

По нападот во Сирија, во кој од отровен гас загинаа десетици луѓе, американскиот претседател Трамп го менува тонот. Планира ли целна воена интервенција против режимот на Асад? Со најновиот напад во Сирија „е помината цела низа линии“, изјави ...

САД: Русија да ги преиспита односите со Асад

24 Вести - 06.04.2017

Нема сомневање дека сиријската влада стои зад хемискиот напад што пред неколку дена се случи во Сирија, изјави американскиот потпретседател Мајк Пенс и побара од Русија да помогне во елиминирањето на хемиското оружје во Сирија.

Пенс и Тилерсон бараат Русија да ги преиспита односите со Асад

Р.С.Европа - 06.04.2017

Американскиот потпретседател Мајк Пенс изјави дека нема сомневање оти сиријската влада стои зад хемискиот напад што деновиве се случи во Сирија кога загинаа над 80 луѓе. Тој побара од Русија да помогне во елиминирањето на хемиското оружје во Сирија.

Пенс: Сите опции на маса во однос на одговорот на хемискиот напад на Сирија

Сител - 06.04.2017

Потпретседателот на САД Мајк Пенс изјави дека „сите опции се на маса“ што се однесува до тоа како ќе одговори државата на наводниот хемиски напад во Сирија. Пенс во интервју за Фокс њуз ја повика Русија да ги исполни своите обврски од договорот од ...

Во наводниот хемиски напад во Сирија загинаа 22 члена на едно семејство

+инфо - 06.04.2017

Семејството Алјусеф е меѓу најзагрозените во нападот. Тие дале 22 жртви, меѓу кои има многу деца, погребани се во заедничка гробница. Дваесет и две лица од едно семејство се меѓу убиените во наводниот хемиски напад во Сирија извршен во вторникот.

Трамп: Убиствата на деца во Сирија кај мене ги премина линиите

Нова ТВ - 06.04.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп го осуди убивањето на дузина цивили во северниот дел на Сирија со хемиско оружје. Како што вели тој, ваквите постапки се спротивни од човештвото. „Кога се убиваат мали деца, невини бебиња, со тоа се преминуваат ...

Трамп: Хемискиот напад во Сирија е многу тажен ден за Русија

Руска реч - 06.04.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп не ја смета Москва за вмешана во наводниот напад со хемиско оружје во сириската провинција Идлиб, но истакна дека „за Русија тоа е многу тажен ден, затоа што тие се поврзани (со сириската влада)“.

Во наводниот хемиски напад во Сирија загинаа 22 члена на едно семејство

Сител - 06.04.2017

Дваесет и две лица од едно семејство се меѓу убиените во наводниот хемиски напад во Сирија извршен во вторникот. Според најновите податоци, бројот на загинати во нападот достигна 86 луѓе. Меѓу загинатите 30 се деца и 20 жени.

Трамп: Убиството на деца во Сирија ги премина црвените линии

Курир - 06.04.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го осуди хемискиот напад во северниот дел на Сирија, во кој бројот на жртви се искачи на 86. Трамп кој во минатото беше воздржан околу сирискиот режим, овој пат, порача дека неговото мислење кон претседателот ...

Нападот во Идлиб како увертира во тотална војна во Сирија

Макфакс - 06.04.2017

Нападот со хемиско оружје во сириската провинција Идлиб, во кој според последните податоци загинаа над 100, а поврeдени се стотици лица експресно ја врати сириската војна во центарот на светското интересирање и драматично ги зголеми шансите за ...

Меркел: Скандалозно што СБ на ОН не усвои резолуција за хемискиот напад во Сирија

А1 On - 06.04.2017

Германскиот канцелар Ангела Меркел го нарече скандал тоа што Советот за безбедност на ОН не усвои резолуција со која се осудува претпоставениот хемиски напад во Сирија, во кој загинаа неколку десетици лица, пренесоа британските медиуми.

Асад: Земјите од поранешна Југославија секогаш сме ги сметале за наши пријатели

А1 On - 06.04.2017

Претседателот на Сирија Башар ал Асад изјави дека граѓаните на Сирија, земјите од поранешна Југославија „секогаш ги сметале за свои пријатели“. Тој истакна дека не знае колку џихадисти и терористи од Балканот се борат во Сирија.

Нападот со хемиско оружје ми го промени гледиштето за Асад, изјави Трамп (ВИДЕО)

МКД - 06.04.2017

Нападот со хемиско оружје во провинцијата Идлиб, во кој загинаа повеќе од 70 лица, Доналд Трамп го опиша како „навреда за човештвото", но не даде никакви насоки за каква било стратегија за да му се стави крај на насилството во Сирија.

Претседателот Трамп згрозен од нападот во Сирија; Дамаск и Москва негираат вклученост

Глас на Америка - 06.04.2017

Сирија и Русија уште еднаш негираа дека сириски воени авиони ја фрлиле хемиската бомба врз бунтовниците во градот, кој се наоѓа во северниот дел на земјата. Сирискиот министер за надворешни работи Валид Моалем пред новинарите во Дамаск изјави дека ...

Медиуми: Трамп ја разгледува опцијата за воена операција против Сирија

Макфакс - 06.04.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп им соопштил на некои членови на Конгресот дека разгледувал со министерството за одбрана воени мерки против Сирија, по хемискиот напад во северозападната сириска покраина Идлиб, пренесе во четвртокот ...

Трамп пак се премисли: „Не може Асад да ја води Сирија“ (ВИДЕО)

МКД - 06.04.2017

Администрацијата на Трамп пак го промени ставот за Сирија, обвинувајќи го претседателот Башар Асад за хемискиот напад во провинцијата Идлиб и прогласувајќи дека нема шанси тој во иднина да ја води Сирија - само неколку дена откако јавно се откажаа ...