TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Реџаил Исмаили: ДУИ е подготвена за локалните избори

Фокус - 22.07.2017

Демократската унија за интеграција е подготвена за престојните локални избори и очекува Претседателот на Собранието Талат Џафери да ги распише на 6 август како што најави, за да се одржат на 15 октомври, истакна пратеникот на ДУИ, Реџаил Исмаили од ...

Партиите ги прават финалите листи за кандидатите за градоначалници

Канал5 - 22.07.2017

Партиите подготвени за изборна трка наесен. Ниту една од политичките партии не гледаат причина за одложување на локалните избори кои е предвидено да се одржат во првата половина на октомври.

ДУИ е подготвена за локални избори

ТВ21 - 22.07.2017

ДУИ е подготвена за претстојните локлани избри, рече пратеникот Реџаил Исмали, денеска во Собранието. Очекува да се одржат како што е договорено меѓу олитичките партии, на 15 октомври, а Претседателот на Собранието Талат Џафери да ги распише на 6 ...

Партиите од албанскиот блок подготвени за избори на 15-ти октомври

24 Вести - 22.07.2017

Политичките партии на Албанците подготвени за локални избори. ДУИ, БЕСА и Алијанса на Албанците остануваат на ставот дека изборите без одлагање треба да се одржат на 15 октомври. Од партиите велат дека веќе се подготвуваат за изборите и бараат да ...

Партиите од албанскиот блок се подготвуваат за локалните избори

Телма - 22.07.2017

Партиите од албанскиот блок се подготвуваат за локалните избори, за кои очекуваат дека нема да се одложат како претходно, и ќе се оддржат во првата половина на октомври. Движењето Беса, ДУИ и Алијансата за Албанците, очекуваат претседателот на ...

Партиите подготвени за локални избори на 15 октомври

Алсат-М - 22.07.2017

Политичките партии остануваат на ставот дека локалните избори треба да се оддржат на средината на октомври како што првично беше договорено со измените на Законот. Претставниците на политичките партии велат дека очекуваат претседателот на Собранието ...

Политичките партии подготвени за општинските избори на 15 октомври

ТВ21 - 22.07.2017

„Локалните избори треба да се одржат во средината на октомври“ е непроменетиот став на политичките партии, како што се договорија пред промените на Изборниот Законик. Претставниците од различни партии во Собранието очекуваат, претседателот на ...

(ВИДЕО)Реџаил Исмаили: ДУИ подготвена за локалните избори

Макфакс - 22.07.2017

Пратеникот на ДУИ, Реџаил Исмали од собранискиот прес-центар рече дека Демократската унија за интеграција е подготвена за престојните локални избори и очекува Претседателот на Собранието Талат Џафери да ги распише на 6 август како што најави, за да ...

Исмаили: ДУИ е подготвена за локалните избори

+инфо - 22.07.2017

Очекуваме дека кадрите на ДУИ и по локалните избори повтoрно ќе раководат со тие Општини, рече Исмаили. Демократската унија за интеграција е подготвена за претстојните локални избори и очекува претседателот на Собранието Талат Џафери да ги распише ...

ВИДЕО: ДУИ на локалните избори ќе излезе со нови кадри

А1 On - 22.07.2017

Пратеникот на ДУИ, Реџаил Исмали од собранискиот прес-центар рече дека Демократската унија за интеграција е подготвена за престојните локални избори и очекува Претседателот на Собранието Талат Џафери да ги распише на 6 август како што најави, за да ...

Сите се за октомвриски локални избори и сите се надеваат на победа

МКД - 23.07.2017

Ниту една од политичките партии засега не ја споменува можноста од повторно одлагање на локалните избори. Напротив, сите се за октомвриски локални избори и сите се надеваат дека токму нивните кандидати за градоначалници ќе ја добијат довербата од ...

Реџаил Исмаили: ДУИ подготвена за локалните избори

Точка - 22.07.2017

Пратеникот на ДУИ, Реџаил Исмали од собранискиот прес-центар рече дека Демократската унија за интеграција е подготвена за престојните локални избори и очекува Претседателот на Собранието Талат Џафери да ги распише на 6 август како што најави, за да ...

Албанците подготвени за локални избори – останите уште калкулираат!?

Локално - 22.07.2017

Политичките партии на Албанците подготвени за локални избори. ДУИ, БЕСА и Алијанса на Албанците остануваат на ставот дека изборите без одлагање треба да се одржат на 15 октомври, информира ТВ24.

ДУИ очекува дека по локалните избори ќе раководи со општините во кои и сега е на власт

Либертас - 22.07.2017

Очекуваме дека кадрите на ДУИ и по локалните избори ќе раководат со општините во кои и денес одговорноста за раководење е нивна, изјави денеска во Собранието, Реџаил Исмаили од ДУИ. Тој додаде дека во партијата ги направиле сите неопходни подготовки ...

ДУИ очекува дека по локалните избори ќе раководи со општините во кои и сега е на власт

Мета - 22.07.2017

Очекуваме дека кадрите на ДУИ и по локалните избори ќе раководат со општините во кои и денес одговорноста за раководење е нивна, изјави денеска во Собранието, Реџаил Исмаили од ДУИ. Тој додаде дека партијата е подготвена за изборите и направени се ...

Собранието ќе ги распише локалните избори на 6 август

Тера - 22.07.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери најави дека локалните избори ќе бидат распишани на 6 август. Тој во интервју за МИА, вели дека тој датум е краен рок да се распишат изборите и со тоа да почнат да течат подготовките за локалните избори, кои ...

ДУИ чека локалните избори да се распишат на 6 август

Фактор - 22.07.2017

ДУИ се подготвени за локалните избори, а пратеничката група во Собранието очекува истите да бидат распишани на 6 август за да може да се одржат на 15 октомври како што е планирано. Пратеникот на ДУИ, Реџаил Исмали од собранискиот прес-центар рече ...

ДУИ подготвена за локалните избори

Локално - 22.07.2017

Пратеникот на ДУИ, Реџаил Исмали од собранискиот прес-центар рече дека Демократската унија за интеграција е подготвена за престојните локални избори и очекува Претседателот на Собранието Талат Џафери да ги распише на 6 август како што најави, за да ...

Пратениците на одмор од 4 август, локалните ќе се распишат на 6 август, вели Џафери

Сакам да кажам - 21.07.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери кажа дека одморот на пратениците ќе почне од 4 август, а краен рок да ги распише локалните избори е 6 август во интервју за државната агенција МИА.

Шести август краен рок за распишување на локалните избори

Алсат-М - 21.07.2017

Засега нема никаква иницијатива во однос на локалните избори и ако вака останат работите 6-ти август е краен рок за да ги распишам. Ова го изјави претседателот на Собранието Талат Џафери во интервју за државната ...

Џафери задволен од работата на Собранието, локалните избори ќе ги распише на 6 август

Канал5 - 21.07.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери во интервју за МИА вели дека е задоволен од она што досега е направено во Парламентот и покрај последиците од настаните од 27 април, кога беше неговиот избор.

Џафери: Доколку се оди по планот, локалните избори ќе бидат распишани на 6-ти август

Фокус - 21.07.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери во интервју за МИА вели дека е задоволен од она што досега е направено во Парламентот и покрај последиците од настаните од 27 април, кога беше неговиот избор.

Џафери ќе ги распише локалните избори на 6 август

24 Вести - 21.07.2017

Локалните избори, доколку се оди по планот, ќе бидат распишани на 6-ти август, а по овој датум годинава би можел да започне и одморот за пратениците, изјави претседателот на Собранието Талат Џафери во интервју за МИА.

Џафери локалните избори ќе ги распише на 6 август

ТВ21 - 21.07.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери во интервју за МИА вели дека е задоволен од она што досега е направено во Парламентот и покрај последиците од настаните од 27 април, кога беше неговиот избор.

Џафери задоволен од работата на Собранието, локалните избори ќе се распишат на 6 август

Макфакс - 21.07.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во интервју за МИА вели дека е задоволен од она што досега е направено во парламентот и покрај последиците од настаните од 27 април кога беше неговиот избор.

Собранието ќе ги распише локалните избори на 6 август

Р.С.Европа - 21.07.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери најави дека локалните избори ќе бидат распишани на 6 август. Тој во интервју за МИА, вели дека тој датум е краен рок да се распишат изборите и со тоа да почнат да течат подготовките за локалните избори, кои ...

Талат Џафери: Локалните избори ќе бидат распишани на 6 август

+инфо - 21.07.2017

По овој датум годинава би можел да започне и одморот за пратениците. Локалните избори, доколку се оди по планот, ќе ги распишат на 6-ти август, а по овој датум годинава би можел да започне и одморот за пратениците, вели Талат Џафери, претседател на ...

Џафери: Ако се оди по планот, 6. август е краен рок да ги распишам локалните избори

Стандард - 21.07.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери во интервју за МИА вели дека е задоволен од она што досега е направено во Парламентот и покрај последиците од настаните од 27. април, кога беше неговиот избор.

Џафери задоволен од работата на Собранието, локални избори на 6 август

Кајгана - 21.07.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери во интервју за МИА вели дека е задоволен од она што досега е направено во Парламентот и покрај последиците од настаните од 27 април кога беше неговиот избор.

Џафери ќе ги распише локалните избори на 6 август

Слободен Печат - 30.07.2021

Претседателот на Собранието, Талат Џафери ќе ги распише локалните избори на 6 август кои ќе се одржат на 17 октомври годинава. – Изборите ќе се распишат на 6 август. Одлуката не се должи на меѓупартиски договор, туку врз основа на законите, бидејќи ...

Џафери задволен од работата на Собранието, локалните избори ќе ги распише на 6 август

А1 On - 21.07.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери во интервју за МИА вели дека е задоволен од она што досега е направено во Парламентот и покрај последиците од настаните од 27 април, кога беше неговиот избор.

Џафери: Ако се оди според планот, на 6 август ќе ги распишам локалните избори

Радио МОФ - 21.07.2017

Локалните избори ќе бидат распишани на 6 август ако нема промени во планот тие да се одржат на 15 октомври, вели претседателот на Собранието, Талат Џафери , во интервју за државната новинска агенција МИА.

Џафери ќе ги распише локалните избори на 6 август

Press24 - 21.07.2017

Талат Џафери во интервју за МИА вели дека е задоволен од она што досега е направено во Парламентот и дека изборите ќе ги распише на 6 август. Како еден од предизвиците за Собранието, според него, е изборот на потпретседатели, за што вели дека ...

Џафери локалните избори ќе ги распише на 6 август

Сител - 21.07.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери во интервју за МИА вели дека е задоволен од она што досега е направено во Парламентот и покрај последиците од настаните од 27 април, кога беше неговиот избор.

Џафери: Пратениците на одмор од 4 август, на 6 август ќе ги распишам изборите

МКД - 21.07.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери во интервју за МИА кажа дека одморот на пратениците ќе почне од 4 август, а краен рок да ги распише локалните избори е 6 август. „Одморот на пратениците ќе почне од 4 август, а има можност да почне и од 6 ...

Џафери: Ако се оди според договорот, локалните избори ќе ги распишам на 6 август

Сител - 21.07.2017

Локалните избори ќе бидат распишани на 6 август, најави денеска Талат Џафери во интервју за МИА. „Ако вака останат работите на 6 август е краен рок да ги распишам локалните избори и со тоа да почнат да течат роковите и организацијата во однос на ...

Џафери задоволен од работата на Собранието, локалните избори ќе се распишат на 6-ти август

Точка - 21.07.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во интервју за МИА вели дека е задоволен од она што досега е направено во парламентот и покрај последиците од настаните од 27 април кога беше неговиот избор.

Џафери локалните избори ќе ги распише на 6 август

МК News - 21.07.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери во интервју за МИА вели дека е задоволен од она што досега е направено во Парламентот и покрај последиците од настаните од 27 април, кога беше неговиот избор.

Локалните избори ќе се распишат на 6 август!

Вечер Прес - 21.07.2017

Талат Џафери во интервју за МИА вели дека е задоволен од она што досега е направено во Парламентот и покрај последиците од настаните од 27 април, кога беше неговиот избор. Локалните избори, доколку се оди по планот, ќе ги распише на 6-ти август, а ...

Џафери задволен од работата на Собранието, локалните избори ќе ги распише на 6 август

Канал 77 - 21.07.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери во интервју за агенцијата МИА вели дека е задоволен од она што досега е направено во Парламентот и покрај последиците од настаните од 27 април, кога беше неговиот избор.

Џафери задволен од работата на Собранието, локалните избори ќе ги распише на 6 август

Либертас - 21.07.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери во интервју за МИА вели дека е задоволен од она што досега е направено во Парламентот и покрај последиците од настаните од 27 април, кога беше неговиот избор.

Доколку се оди по планот, Џафери локалните избори ќе ги распише на 6. август

еМагазин - 21.07.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери во интервју за МИА вели дека локалните избори, доколку се оди по планот, ќе ги распише на 6. август, а по овој датум годинава би можел да започне и одморот за пратениците.

Ако се оди според планот, на 6 август Џафери ќе ги распише локалните избори

Локално - 21.07.2017

Локалните избори ќе бидат распишани на 6 август ако нема промени во планот тие да се одржат на 15 октомври, вели претседателот на Собранието, Талат Џафери, во интервју за државната новинска агенција МИА.

Ако се оди според планот, на 6 август Џафери ќе ги распише локалните избори

Мета - 21.07.2017

Локалните избори ќе бидат распишани на 6 август ако нема промени во планот тие да се одржат на 15 октомври, вели претседателот на Собранието, Талат Џафери, во интервју за државната новинска агенција МИА.

Талат Цафери: Пратениците на одмор од 4 август, локалните ќе се распишат на 6 август,

Либертас - 21.07.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери во интервју за државната агенција МИА кажа дека одморот на пратениците ќе почне од 4 август, а краен рок да ги распише локалните избори е 6 август.

Џафери: Локалните избори ќе бидат распишани на 6 август

Република - 21.07.2017

Талат Џафери во интервју за МИА вели дека е задоволен од она што досега е направено во Парламентот и покрај последиците од настаните од 27 април, кога беше неговиот избор. Локалните избори, доколку се оди по планот, ќе ги распише на 6 август, а по ...

Талат Џафери: Локалните избори ќе бидат распишани на 6 август

Бриф - 21.07.2017

Локалните избори, доколку се оди по планот, ќе се распишат на 6-ти август, а по овој датум годинава би можел да започне и одморот за пратениците, вели Талат Џафери, претседател на Собранието во интервју за МИА.

Џафери ќе ги распише локалните избори на 6 август

Н.Македонија - 30.07.2021

Претседателот на Собранието Талат Џафери ќе ги распише изборите на 6 август, најавувајќи ја одлуката на брифинг со новинарите. Претходно, меѓу партиите беше договорено изборите да се одржат на 17 октомври.

Бачев повторно бара амнестија за насилниците од „крвавиот четврток“

Стандард - 20.07.2017

Народното движење за Македонија во Собранието повторно го поднесе предлог-законот за амнестија на граѓани учесници во настаните на 27 април по скратена постапка. Во изјава за медиумите претседателот на НДМ, Јанко Бачев, рече дека Талат Џафери им ги ...

НДМ повторно поднесе предлог-закон за амнестија на учесниците во настаните од 27 април

Макфакс - 20.07.2017

Народното движење за Македонија во Собранието повторно го поднесе предлог-законот за амнестија на граѓани учесници во настаните на 27 април по скратена постапка. Во изјава за медиумите претседателот на НДМ, Јанко Бачев, рече дека Талат Џафери им ги ...

НДМ повторно поднесе предлог-закон за амнестија на учесниците во настаните од 27 април

Точка - 20.07.2017

Народното движење за Македонија во Собранието повторно го поднесе предлог-законот за амнестија на граѓани учесници во настаните на 27 април по скратена постапка. Во изјава за медиумите претседателот на НДМ, Јанко Бачев, рече дека Талат Џафери им ги ...