TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Куновска: Шеќеринска е политичка хиена, профитира на жртвата на Павле Богоевски

Press24 - 26.05.2019

„Каква политичка хиена !?Ако може она да испрофитира малку од свежо положената политичка жртва од страна на пратеникот Богоевски“, напиша на својот Фејсбук профил актерката и поранешна пратеничка од редовите на СДСМ, Софија Куновска.

Павле Богоевски и по оставката ќе зема пратеничка плата уште една година!?

Магазин - 26.05.2019

Откако во јавноста излезе аудио снимката за аферата на пратеникот Павле Богоевски, на која нарачува масло од канабис за својата сестра, Богоевски во четвртокот си даде оставка од функцијата пратеник во Собранието.

Куновска: Шеќеринска е политичка хиена, профитира на жртвата на Павле Богоевски

еМагазин - 26.05.2019

„Каква политичка хиена !?Ако може она да испрофитира малку од свежо положената политичка жртва од страна на пратеникот Богоевски“, напиша на својот Фејсбук профил актерката и поранешна пратеничка од редовите на СДСМ, Софија Куновска.

Кој е Александар Филиповски-пратеникот што ќе го замени Богоевски

IRL - 25.05.2019

Александар Филиповски е пратеникот кој треба да дојде на местото на Павле Богоевски, кој во четвртокот си даде оставка од функцијата пратеник. Филиповски беше на 17-то место на листата кандидати за пратеници.

По оставката, Павле Богоевски има право на апанажа од една година

Press24 - 25.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски, откако официјално ќе поднесе оставка, има право на апанажа од една година, а за да го оствари тоа право, во рок од 30 дена по престанувањето на функцијата, тој треба да поднесе барање.

Судство: Павле Богоевски една година ќе зема апанажа

ММС - 25.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски, откако официјално ќе поднесе оставка, има право на апанажа од една година, а за да го оствари тоа право, во рок од 30 дена по престанувањето на функцијата, тој треба да поднесе барање, пишува порталот Судство.

По оставката, Павле Богоевски има право на апанажа од една година

Скопје24 - 25.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски, откако официјално ќе поднесе оставка, има право на апанажа од една година, а за да го оствари тоа право, во рок од 30 дена по престанувањето на функцијата, тој треба да поднесе барање.

По оставката, Павле Богоевски има право на апанажа од една година

Скопје инфо - 25.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски, откако официјално ќе поднесе оставка, има право на апанажа од една година, а за да го оствари тоа право, во рок од 30 дена по престанувањето на функцијата, тој треба да поднесе барање.

По оставката, Павле Богоевски ќе има право на апанажа од една година

Либертас - 25.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски, откако официјално ќе поднесе оставка, има право на апанажа од една година, а за да го оствари тоа право, во рок од 30 дена по престанувањето на функцијата, тој треба да поднесе барање.

Кој е Александар Филиповски-пратеникот што ќе го замени Павле Богоевски

Либертас - 25.05.2019

Александар Филиповски е пратеникот кој треба да дојде на местото на Павле Богоевски, кој во четвртокот си даде оставка од функцијата пратеник. Филиповски беше на 17-то место на листата кандидати за пратеници.

Павле Богоевски и по оставката една година ќе зема пари од граѓаните

Нетпрес - 25.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски, откако официјално ќе поднесе оставка, има право на апанажа од една година, а за да го оствари тоа право, во рок од 30 дена по престанувањето на функцијата, тој треба да поднесе барање, пренесе Судство .

,,Срамна поддршка”: Шеќеринска прогласена за ,,политичка хиена”

Република - 25.05.2019

Низа реакции на поддршката на вицепремиерката Радмила Шеќеринска за пратеникот Павле Богоевски кој си даде оставка откако беше фатен како нарачува забранети супстанци. Сопартијката Софија Куновска ја нарекува Шеќеринска “политичка хиена” која сака ...

Павле Богоевски и по оставката една година ќе зема пари од граѓаните

Курир - 25.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски, откако официјално ќе поднесе оставка, има право на апанажа од една година, а за да го оствари тоа право, во рок од 30 дена по престанувањето на функцијата, тој треба да поднесе барање, пренесе Судство .

Кој е Александар Филиповски-пратеникот што ќе го замени Павле Богоевски?

iPortal - 25.05.2019

Александар Филиповски е пратеникот кој треба да дојде на местото на Павле Богоевски, кој во четвртокот си даде оставка од функцијата пратеник. Филиповски беше на 17-то место на листата кандидати за пратеници.

По оставката, Павле Богоевски има право на апанажа од една година

еМагазин - 25.05.2019

Откако и официјално ќе поднесе оставка од пратеничката функција, Павле Богоевски има право на апанажа од една година. Оваа можност произлегува од Законот за плата и другите надоместоци на пратеници во Собранието и другите избрани и именувани лица во ...

Пратеничкото столче на Богоевски ќе му припадне на Александар Филиповски

Алсат-М - 24.05.2019

По оставката на Павле Богоевски од пратеничката функција, неговото место во Собранието ќе го добие Александар Филиповски, кој беше на 17-то место на листата кандидати за пратеници. Филиповски е член на СДСМ и доаѓа од нивната општинската ...

Ќе има ли и други оставки, власта и опозицијата со меѓусебни критики

Канал5 - 24.05.2019

Дали оставката на пратеникот Богоевски ке ја следат и други.? Од СДСМ сепак велат дека смените треба да бидат не само кадровски туку и суштински. Антикорупциска ќе отвора нови предмети за вработувања на роднини на актуелни пратеници, дознава Канал 5 ...

Оставката на Богоевски предизвика спротивни реакции кај СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

Сител - 24.05.2019

Владејачката СДСМ, по вчерашната оставка на пратеникот од нивната пратеничка група Павле Богоевски, бараат оставки од народните избраници на ВМРО-ДПМНЕ кои се осудени или обвинети за криминал како дел од преѕходната власт.

Богоевски поднесе оставка, последен глас во Собранието ќе му биде тој за одземање на мандатот на Груевски

Сител - 24.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски, кој е и претседател на собраниската Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања поднесе оставка, откако во јавноста се појави аудио-снимка, наводно снимена од таксист на која тој нарачува некаква нелегална ...

Ни ангели, ни ѓаволи

Призма - 24.05.2019

На ВМРО-ДПМНЕ и се потврди изреката: Внимавај што посакуваш, може да ти се оствари. Ете, пратеникот Павле Богоевски си поднесе оставка. Не само заради барањето на опозицијата, туку, пред се, заради негови морални принципи.

По Павле Богоевски во Собранието доаѓа Александар Филиповски

Нова ТВ - 24.05.2019

По оставката на Павле Богоевски од пратеничката функција, неговото место во Собранието ќе го добие Александар Филиповски. Богоевски беше петти на листата на СДСМ и Коалицијата во првата изборна единица на парламентарните избори во 2016 година.

Снимката на Богоевски предизвика лавина реакции - Тој си даде оставка

Press24 - 24.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски, кој е и претседател на собраниската Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања поднесе оставка, откако во јавноста се појави аудио-снимка, наводно снимена од таксист на која тој нарачува некаква нелегална ...

Богоевски поднесе оставка, последен глас во Собранието ќе му биде тој за одземање на мандатот на Груевски

Либертас - 24.05.2019

Скопје, 24 мај 2019 (/) – Пратеникот Павле Богоевски, кој е и претседател на собраниската Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања поднесе оставка, откако во јавноста се појави аудио-снимка, наводно снимена од таксист на која тој ...

Ќе ја преживее ли Груевски оставката на Богоевски ?

Независен - 24.05.2019

Оставката што ја најави вчера пратеникот Павле Богоевски, кој влезе во Собранието како еден од предводниците на „Шарената револуција“, предизвика пресврт на седницата на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.

Гласот за одземање на мандатот на Никола Груевски ќе биде мојот последен глас во ова Собрание!

Локално - 24.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски, кој е и претседател на собраниската Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања поднесе оставка, откако во јавноста се појави аудио-снимка, наводно снимена од таксист на која тој нарачува некаква нелегална ...

Павле Богоевски даде оставка, другите кога? – Анализа во Студио 1

Либертас - 24.05.2019

Оставката на пратеникот Павле Богоевски е преседан во досегашниот парламентаризам во земјава и се очекува да предизвика промени во етичките кодови на носителите на јавните функции. За ова во отвореното Студио 1 разговараат собраниските аналитичари ...

Шутирање на мали голчиња со мандатите на Груевски и Богоевски

Локално - 24.05.2019

Чиј мандат ќе биде на мета? Опозициската ВМРО-ДПМНЕ смета дека пратеникот Павле Богоевски нема кредибилитет да ја води комисиската расправа за одземање на мандатот на Груевски. Неизвесно е во какви околности ќе се одвива денешната седница на ...

Богоевски поднесе оставка, последен глас во Собранието ќе му биде тој за одземање на мандатот на Груевски

Слободен Печат - 24.05.2019

Оставката, како што рече ја поднесува од морални и етички причини. Пратеникот Павле Богоевски, кој е и претседател на собраниската Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања поднесе оставка, откако во јавноста се појави аудио-снимка, ...

Ни ангели, ни ѓаволи

Либертас - 24.05.2019

Ви пренесуваме дел од колумната на Катерина Блажевска за Призма: На ВМРО-ДПМНЕ и се потврди изреката: Внимавај што посакуваш, може да ти се оствари. Ете, пратеникот Павле Богоевски си поднесе оставка.

ВМРО: Местото на Богоевски е во некоја казнено поправна установа

Магазин - 24.05.2019

Од опозициската партија ВМРО, велат дека правната држава престана да постои откако СДСМ дојде на власт. Од ВМРО велат дека со доаѓањето на СДСМ на власт граѓаните не се еднакви пред законите.

Оставката на Богоевски во фокусот на Студио 1

1tv - 24.05.2019

На самиот почеток на Отвореното Студио 1 Антонио Крстевски и Влатко Чаловски направија најава за денешната програма на 1ТВ, а потоа следеше краток извадок од вчерашното студио со Александар Чомовски.

Најчевска: Богоевски постави модел на оставка кој треба да го следат и другите

Фактор - 24.05.2019

Експертот за човекови права Мирјана Најчевска изјави дека вчерашната оставка од морални причини на Павле Богоевски е модел кој треба да го следат сите пратеници во иднина, без разлика дали се од власта или од опозицијата.

Што ќе се случува со седницата за одземање на мандатот на Груевски, по оставката на Богоевски?

Фактор - 24.05.2019

Седницата на пратеничката комисија за мандатно-имунитетни прашања засега не е познато кога ќе продолжи откако претседателот на истата, Павле Богоевски, на самиот нејзин почеток ја објави оставката како пратеник по што беше веднаш прекината и не ...

ВМРО-ДПМНЕ бара оставки од СДСМ, СДСМ бара оставки од ВМРО-ДПМНЕ, за ДУИ сите молчат

1tv - 24.05.2019

ВМРО-ДПМНЕ бара оставки од СДСМ, СДСМ бара оставки од ВМРО-ДПМНЕ, за ДУИ сите молчат. По оставката на пратеникот Павле Богоевски, македонскиот собраниски живот веќе нема да биде ист, дециден е Борјан Ѓузелов во гостувањето во Отворено студио на 1 ...

ЛЕБЕДОВАТА ПЕСНА НА БОГОЕВСКИ: Ќе гласам за одземање на мандатот на Груевски и одам од Собранието

Денешен - 24.05.2019

Гласот за одземање на мандатот на Никола Груевски ќе биде мојот последен глас во ова Собрание, рече пратеникот Павле Богоевски, кој е и претседател на собраниската Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања.

Оставката на Богоевски не треба да ја запре истрагата за набавката на „пола“ непозната супстанца

MakPress - 24.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски, кој е и претседател на собраниската Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања поднесе оставка, откако во јавноста се појави аудио-снимка, наводно снимена од таксист на која тој нарачува некаква нелегална ...

Ни ангели, ни ѓаволи

iPortal - 24.05.2019

Ви пренесуваме дел од колумната на Катерина Блажевска за Призма: На ВМРО-ДПМНЕ и се потврди изреката: Внимавај што посакуваш, може да ти се оствари. Ете, пратеникот Павле Богоевски си поднесе оставка.

Александар Филиповски ќе го замени Богоевски

Скопје1 - 24.05.2019

По оставката на Павле Богоевски од пратеничката функција, неговото место во Собранието ќе го добие Александар ...

ВМРО-ДПМНЕ: Правната држава престана да постои откако СДСМ дојде на власт

MakPress - 24.05.2019

Правната држава престана да постои откако СДСМ дојде на власт. Правната држава во Македонија СДСМ ја укина, граѓаните веќе не се еднакви пред законите. За функционерите од власта истите закони не важат.

Антони Пешев, Хари Костов, Павле Богоевски: Оставките реткост во македонската политика

еМагазин - 24.05.2019

По оставката на пратеникот Павле Богоевски, што секако е за поздравување бидејќи покажа доблест и ја прифати одговорноста по случајот со набавката на недозволени супстанци се наметнува прашањето колку нашите политичари се подготвени да го следат ...

Павле Богоевски поднесе оставка, ќе се активира по гласањето за одземање на мандатот на Груевски

МКД - 23.05.2019

Пратеникот и претседател на Комисијата за деловнички и мандатно имунитетни прашања Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција. Од говорница на денешната седница на Комисијата кажа дека оставката ќе биде активирана по пленарната ...

Богоевски поднесе оставка, ќе биде активирана по гласањето за одземање на мандатот на Груевски

Телма - 23.05.2019

Пратеникот и претседател на Комисијата за деловнички и мандатно имунитетни прашања, Павле Богоевски, поднесе оставка на пратеничката функција. Од говорница на денешната седница на Комисијата кажа дека оставката ќе биде активирана по пленарната ...

Богоевски им се заблагодари на граѓаните, а на пратениците им порача дека нема место ниту за Груевски во Собранието

Фокус - 23.05.2019

Во својот говор пред пратениците, Павле Богоевски, кој денеска соопшти дека си поднесува оставка од пратеничката функција, им се заблагодари на граѓаните за честа, како што рече, да им служи изминативе две години.

Павле Богоевски си поднесе оставка од пратеничката функција

Сител - 23.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски, претседател на собраниската Комисија за мандатни прашања поднесе оставка од пратеничката функција. Оставката на Богоевски ќе биде на истата пленарна седница со барањето за одземање на мандатот на пратеникот Никола ...

Павле Богоевски си поднесе оставка како пратеник

Канал5 - 23.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски си поднесе оставка од фукцијата пратеник во Собранието, по аферата со аудио снимката. Одлуката ја соопшти предмалку на седницата на Комисијата за мандатното имунитетна прашања во Собранието, на која се одлучува за мандатот ...

Павле Богоевски поднесе оставка

Алсат-М - 23.05.2019

Пратеникот од редовите на СДСМ и претседател на Комисијата за деловнички и мандатно имунитетни прашања, Павле Богоевски, објави дека се повлекува од пратеничката функција. Неговата објава ја соопштил за време на седницата на Комисијата каде на ...

Видео: Павле Богоевски си поднесе оставка како пратеник

Канал5 - 23.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски си поднесе оставка од функцијата пратеник во Собранието, по аферата со аудио снимката. Одлуката ја соопшти предмалку на седницата на Комисијата за мандатното имунитетна прашања во Собранието, на која се одлучува за ...

Собраниска комисија ќе расправа за одземање на мандатот на Груевски, ВМРО-ДПМНЕ бара најпрво оставка од Богоевски

МКД - 23.05.2019

За денеска во 11 часот закажана е седницата на собраниската Комисија за мандатно-имунитетни прашања на која ќе се расправа за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски, кој повеќе од 6 месеци е неоправдано отсутен од собраниските обврски.

Павле Богоевски поднесе оставка

Фокус - 23.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски поднесе оставка по скандалот со објавената снимка од телефонски разговор. Наспроти тврдењето дека Богоевски нарачувал кокаин, тој тврдеше дека нарачал масло од канабис за негов близок пријател кој боледува.

Пратеникот Богоевски си поднесе оставка на функцијата

Канал5 - 23.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција. Одлуката ја соопшти пред почетокот на седницата на Комисијата за деловничко и мандатно имунитетни прашања на која требаше да се расправа за одземање на пратеничкиот мандат на ...

На местото на Богоевски, нов пратеник треба да стане Александар Филиповски

Фокус - 23.05.2019

Откако ќе биде констатирана оставката на независниот пратеник избран од пратеничка листа на СДСМ, Павле Богоевски, кој се повлекува од парламентот по објавувањето на снимката каде набавува недозволена супстанца, се отвора место нов пратеник да стане ...

Власта ја поздрави одлуката на Богоевски

Телма - 23.05.2019

Владеачките СДСМ и ДУИ ја поздравија одлуката на Богоевски како храбра одлука од морални причини. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ не е сосема задоволна: бара освен морална и кривична одговорност. Премиерот Заев оцени дека Павле Богоевски е одговорен ...

Павле Богоевски си поднесе оставка

Телма - 23.05.2019

Говорот на Богоевски ги збуни членовите на Комисјата за мандатно имунитетни и деловнички прашања. Оставката ја соопшти од говорница а ќе се ефектуира по гласањето во Парламентот за одземање на мандатот на Никола Груевски.

Кога е во прашање Груевски, ВМРО-ДПМНЕ нема намера да учи од примерот на Богоевски

Фокус - 23.05.2019

Отако пратеникот Павле Богоевски поднесе оставка поради скандалот кој одекна во јавноста со телефонскиот разговор, пратениците следниве денови ќе преминат на расправата за мандатот на осудениот екс премиер, Никола Груевски, кој веќе шест месеци е во ...

Оставката на Богоевски ќе биде активирана по пленарната седница за одземање на мандатот на Груевски

Канал5 - 23.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција. Одлуката за оставка ја донесов веднаш по објавувањето на откривањето на случајот, порача пратеникот Павле Богоевски објавувајќи дека поднесува оставка од функцијата поради морални ...

Павле Богоевски си поднесе оставка од пратеничката функција што ќе стапи на сила откако ќе гласа за одземање на ...

Сакам да кажам - 23.05.2019

Со говор кој ги збуни и изненади насобраните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања, што ја води пратеникот Павле Богоевски, а на која требаше да одлучи денеска за одземање на мандатот на избеганиот Никола Грувски, тој ...

Павле Богоевски си даде оставка од пратеник - ќе ја активира по одземањето на имунитетот на Груевски

Сител - 23.05.2019

Топли прегратки од сопартијците и колегите на Павле Богоевски за предвремениот крај на неговиот пратенички мандат. По скандалот со „половинката“ поранешниот предводник на Шараената револуција денеска си поднесе оставка Оставката на Богоевски прв ја ...

Шутирање на мали голчиња со мандатите на Груевски и Богоевски

Deutsche Welle - 23.05.2019

Чиј мандат ќе биде на мета? Опозициската ВМРО-ДПМНЕ смета дека пратеникот Павле Богоевски нема кредибилитет да ја води комисиската расправа за одземање на мандатот на Груевски. Неизвесно е во какви околности ќе се одвива денешната седница на ...

Богоевски: Поставувам пример кој се надевам сите ќе го следат, етиката и моралот мора да се над желбата за функциите

IRL - 23.05.2019

Долгоочекуваната седница на Комисијата на мандатно имунитетни прашања, наместо со одземаење на мандатот на поранешниот премиер и бегалец во егзил, Никола Груевски, заврши со оставка на пратеникот и претседателот на Комисијата, Павле Богоевски.

Богоевски поднесе оставка, ќе биде активирана по гласањето за одземање на мандатот на Груевски

24 Вести - 23.05.2019

Пратеникот и претседател на комисијата за деловнички и мандатно имунитетни прашања Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција после скандалот со прислушуваниот разговор. Од говорница на денешната седница на комисијата кажа дека ...

Павле Богоевски поднесе оставка

24 Вести - 23.05.2019

Пратеникот и претседател на Комисијата за деловнички и мандатно имунитетни прашања Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција. Од говорница на денешната седница на Комисијата кажа дека оставката ќе биде активирана по пленарната ...

Богоевски поднесе оставка од пратеничката функција

Р.С.Европа - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски до собраниските служби ја достави оставката пред седницата на која ќе се расправа за одземање на мандатот на пратеникот и поранешниот премиер Никола Груевски, кој доби политички азил во Унгарија.

Пратеникот Павле Богоевски поднесе оставка

Нова ТВ - 23.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски денеска поднесе оставка од функцијата пратеник, поради аудио-снимката која се појави на социјалните мрежи, каде се слуша како тој нарачува нелегална супстанца, за која тврди дека се работело за масло од канабис.

Оставка на Богоевски, за Груевски допрва ќе се одлучува

Р.С.Европа - 23.05.2019

На денешната седница на собраниската комисија за мандатно-имунитетни прашања Павле Богоевски поднесе оставка од пратеничката функција. Оставката, како што рече, ја поднесува од морални и етички причини Претседателот на Собраниската комисија за ...

Павле Богоевски поднесе оставка од пратеничката функција

Глас на Америка - 23.05.2019

Оставката е поради аудио снимка на која договара купување на масло од канабис од нелегален извор. Премиерот Заев ја почна „метлата“ од својот двор - разрешени 78 претседатели на општинските организации во СДСМ.

Савески: Богоевски постапи правилно, сега Туфегџиќ и Стефоска треба да поднесат оставка

А1 On - 23.05.2019

Граѓанскиот активист и член на Левица, Здравко Савески ја поздрави одлуката за оставка на пратеникот Павле Богоевски и побара оставка и од пратеничките Ивана Туфегџиќ и Ирена Стефоска. Тој на својот „Фејсбук“ профил напиша дека е правилно што ...

Богоевски: Јас направив незаконски акт, но до кога ВМРО – ДПМНЕ ќе го штитат криминалецот Груевски

+инфо - 23.05.2019

Гласот за одземање на мандатот на Никола Груевски ќе биде мојот последен глас во ова Собрание. Оваа одлука ја донесов веднаш по скандалот во моментите кога се самопријавував во полиција, рече пратеникот и претседател на Комисијата за мандатно ...

(Видео) Груби ја поздрави одлуката за оставка на Богоевски

Макфакс - 23.05.2019

Пратеникот од ДУИ, Артан Груби ја поздрави одлуката за оставката на пратеникот Павле Богоевски и изрази жалење за состојбата во која е членот на неговото семејство и посака брзо оздравување.

(Видео) Павле Богоевски најави оставка

Макфакс - 23.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски најави дека ќе поднесе оставка по скандалот со аудиоснимката објавена на руската мрежа „Вконтакте“, а на која се тврдеше дека Богоевски е снимен како нарачува кокаин.

Павле Богоевски поднесе оставка

Тера - 23.05.2019

Пратеникот од редовите на СДСМ и претседател на Комисијата за деловнички и мандатно имунитетни прашања, Павле Богоевски, објави дека се повлекува од пратеничката функција. Неговата објава ја соопштил за време на седницата на Комисијата каде на ...

Богоевски поднесе оставка

+инфо - 23.05.2019

Пратеникот Паве Бооевски, претседател на собраниската Комисија за мандатни прашања поднесе оставка од пратеничката функција. Оставката на Богоевски ќе биде на истата пленарна седница со барањето за одземање на мандатот на пратеникот Никола ...

Кој ќе седне на местото на пратеникот Богоевски?

+инфо - 23.05.2019

Александар Филиповски најверојатно ќе биде нов пратеник од СДСМ откако Павле Богоевски денеска поднесе оставка од пратеничката функција. Филиповски е прв „слободен“ на ред на изборната листа на која пред него сите веќе вршат некакви функции во ...

ВМРО-ДПМНЕ побара освен за мандатот на Груевски да се расправа и за случајот Богоевски

+инфо - 23.05.2019

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница на Комисијата за мандатно имунитетни прашања на која на дневен ред е расправа за одземање на мандатот на осудениот пратеник и поранешен премиер Никола Груевски, побара да се дополни дневниот ред ...

Груби ја поздрави оставката на Богоевски

+инфо - 23.05.2019

Артан Груби, пратеник на ДУИ, ја поздрави одлуката на неговиот колега Павле Богоевски да поднесе оставка. – Изразувам жалење за состојбата на блискиот член на семејството и му посакувам брзо оздравување – рече Груби и му посака успех на Богоевски за ...

ВИДЕО: Груби ја поздрави оставката на Богоевски

А1 On - 23.05.2019

Пратеникот од ДУИ, Артан Груби ја поздрави одлуката за оставката на пратеникот Павле Богоевски и изрази жалење за состојбата во која е членот на неговото семејство и посака брзо оздравување.

Богоевски поднесе оставка

AKO - 23.05.2019

Павле Богоевски, независниот пратеник, којн делуваше во рамки на коалицијата на СДСМ, поднесе оставка по скандалот со снимката на телефонски разговор. Откако беше објавена снимката на социјалните мрежи, тврдеше дека тој не нарачувал кокаин, туку ...

Политички анонимус ќе седне во пратеничката фотелја на Павле Богоевски

А1 On - 23.05.2019

По оставката на пратеникот Павле Богоевски, следен од листата на СДСМ кој ќе седне во пратеничката фотелја е Александар Филиповски. Досега во јавноста нема многу информации за Филиповски кој преставува енигма и политички анонимус.

Богоевски најави оставка по гласањето за Груевски

Н.Македонија - 23.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски најави дека ќе поднесе оставка од функцијата пратеник во Собранието, по скандалот со аудиоснимката објавена на руската мрежа „Вконтакте“, а на која се тврдеше дека Богоевски е снимен како нарачува кокаин.

Богоевски даде оставка - Кој ќе го земе неговото место

Press24 - 23.05.2019

Павле Богоевски денеска на седницата за одземање на мандатот на Груевски, поднесе оставка по скандалот со видеото кое се појави, за кое тој тврдеше дека нарачува масло од канабис за медицински цели.

Груби по оставката на Богоевски: Му посакувам брзо оздравување на членот од семејството

Press24 - 23.05.2019

Павле Богоевски поднесе оставка по скандалот со видеото кое се појави, за кое тој тврдеше дека нарачува масло од канабис за медицински цели. Тој на седницата за одземање на мандатот на Груевски кој шест месеци е неоправдано отсутен, кажа дека гласот ...

ВИДЕО: Павле Богоевски најави оставка по гласањето за мандатот за Никола Груевски

А1 On - 23.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски кажа дека ќе поднесе оставка од пратеничката функција поради аферата со снимениот материјал. Богоевски ја најави оставката на мандатно – имунитетната комисија, со која претседава, а на која денеска на дневен ред е ...

Павле Богоевски даде оставка од пратеничката функција

Радио МОФ - 23.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски поднесе оставка од својата функција, по негативните реакции во јавноста откако протече прислушкуван разговор во кој се слуша како пратеникот преку телефон прави некаква нарачка, за која подоцна Богоевски соопшти дека ...

Заев: Одлуката на Богоевски е храбра

Press24 - 23.05.2019

Павле Богоевски денеска на седницата за одземање на мандатот на Груевски, поднесе оставка по скандалот со видеото кое се појави, за кое тој тврдеше дека нарачува масло од канабис за медицински цели.

Зеќири до Богоевски: Павле другар докажа дека си човек и борец

Press24 - 23.05.2019

Пратеникот и заменик претседател на СДСМ, Мухамед Зекири даде поддршка за Павле Богоевски, кој денеска поднесе оставка од пратеничката функција по скандалот кој излезе со видеото кое се појави на кое му се слуша гласот.

Пратеникот Павле Богоевски поднесе оставка

OhridNews - 23.05.2019

Пратеникот и претседател на Комисијата за деловнички и мандатно имунитетни прашања, Павле Богоевски, поднесе оставка на пратеничката функција, јавува Телма. Од говорница на денешната седница на Комисијата кажа дека оставката ќе биде активирана по ...

Еве кој ќе биде нов пратеник откако Богоевски поднесе оставка

Скопје инфо - 23.05.2019

Александар Филиповски ќе биде нов пратеник од пратеничката група на СДСМ во македонското Собрание, откако ќе биде констатирана оставката на независниот пратеник избран од пратеничка листа на СДСМ, Павле Богоевски, кој се повлекува од парламентот по ...

Павле Богоевски поднесе оставка

Алфа - 23.05.2019

Пратеникот и претседател на Комисијата за деловнички и мандатно имунитетни прашања Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција. Од говорница на денешната седница на Комисијата кажа дека оставката ќе биде активирана по пленарната ...

Павле Богоевски си поднесе оставка како пратеник

Мета - 23.05.2019

Павле Богоевски си поднесе оставка од функцијата пратеник во Собранието, по аферата со аудио снимката на која се слуша како нарачува „пола“ од нешто, за што подоцна тој кажа дека било масло од канабис.

Павле Богоевски поднесе оставка: На местото на Богоевски, нов пратеник треба да стане Александар Филиповски

Скопје24 - 23.05.2019

Откако ќе биде констатирана оставката на независниот пратеник избран од пратеничка листа на СДСМ, Павле Богоевски, кој се повлекува од парламентот по објавувањето на снимката каде набавува недозволена су*станца, се отвора место нов пратеник да стане ...

Павле Богоевски си поднесе оставка од функцијата пратеник

Скопје инфо - 23.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски си поднесе оставка од функцијата пратеник во Собранието, по аферата со аудио снимката. Одлуката ја соопшти предмалку на седницата на Комисијата за мандатното имунитетна прашања во Собранието, на која се одлучува за ...

На местото на Богоевски, нов пратеник треба да стане Александар Филиповски

Либертас - 23.05.2019

Откако ќе биде констатирана оставката на независниот пратеник избран од пратеничка листа на СДСМ, Павле Богоевски, кој се повлекува од парламентот по објавувањето на снимката каде набавува недозволена супстанца, се отвора место нов пратеник да стане ...

Павле Богоевски поднесе оставка од пратеничката функција

Точка - 23.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски си даде оставка од пратеничката функција по скандалот со нарачка на нелегална супстанца, што предизвика бројни реакции во јавноста. Одлуката ја соопшти предмалку на седницата на Комисијата за мандатното имунитетна прашања ...

Еве кој ќе биде нов пратеник откако Богоевски поднесе оставка

Курир - 23.05.2019

Александар Филиповски ќе биде нов пратеник од пратеничката група на СДСМ во македонското Собрание, откако ќе биде констатирана оставката на независниот пратеник избран од пратеничка листа на СДСМ, Павле Богоевски, кој се повлекува од парламентот по ...

Богоевски поднесе оставка, ќе биде активирана по гласањето за одземање на мандатот на Груевски

Бриф - 23.05.2019

Пратеникот и претседател на Комисијата за деловнички и мандатно имунитетни прашања Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција. Од говорница на денешната седница на Комисијата кажа дека оставката ќе биде активирана по пленарната ...

Груби ја поздрави одлуката за оставка на Богоевски

Точка - 23.05.2019

Пратеникот од ДУИ, Артан Груби ја поздрави одлуката за оставката на пратеникот Павле Богоевски и изрази жалење за состојбата во која е членот на неговото семејство и посака брзо оздравување.

Груби по оставката на Богоевски: Му посакувам брзо оздравување на членот од семејството

Либертас - 23.05.2019

Павле Богоевски поднесе оставка по скандалот со видеото кое се појави, за кое тој тврдеше дека нарачува масло од канабис за медицински цели. Тој на седницата за одземање на мандатот на Груевски кој шест месеци е неоправдано отсутен, кажа дека гласот ...

Павле Богоевски ќе си поднесе оставка од функцијата пратеник (ВИДЕО)

Курир - 23.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски си поднесе оставка од функцијата пратеник во Собранието, по аферата со аудио снимката. Одлуката ја соопшти предмалку на седницата на Комисијата за мандатното имунитетна прашања во Собранието, на која се одлучува за ...

На местото на Богоевски, нов пратеник треба да стане Александар Филиповски

1tv - 23.05.2019

Откако ќе биде констатирана оставката на независниот пратеник избран од пратеничка листа на СДСМ, Павле Богоевски, кој се повлекува од парламентот по објавувањето на снимката каде набавува недозволена супстанца, се отвора место нов пратеник да стане ...

Филиповски на местото на Богоевски

Точка - 23.05.2019

На местото на Павле Богоевски треба да дојде Александар Филиповски. Откако ќе биде констатирана оставката на независниот пратеник избран од пратеничка листа на СДСМ кој се повлече од функцијатапо објавувањето на снимката, доаѓа следниот од листат во ...

Савески: Павле требаше да знае дека кој со ѓаволот тикви сади...

Фактор - 23.05.2019

По поднесената оставка на пратеникот во јавноста се јавија и првите критики. „Павле Богоевски си поднесе оставка. Правилно. И таа оставка ќе стапи во сила по гласањето за одземање на мандатот на Груевски. И тоа правилно.

Познато е кој ќе го замени Богоевски во пратеничката клупа

Слободен Печат - 23.05.2019

Александар Филиповски најверојатно ќе биде нов пратеник од СДСМ откако Павле Богоевски денеска поднесе оставка од пратеничката функција. Филиповски е прв „слободен“ на ред на изборната листа на која пред него сите веќе вршат некакви функции во ...

Артан Груби ја поздрави оставката на Павле Богоевски

Пулс24 - 23.05.2019

Пратеникот од редовите на ДУИ, Артан Груби ја поздрави одлуката да поднесе оставка на неговиот колега Павле Богоевски. – Изразувам жалење за состојбата на блискиот член на семејството и му посакувам брзо оздравување, рече Груби и му посака успех на ...

Груби: Му посакувам брзо оздравување на членот од семејството на Богоевски

Република - 23.05.2019

Павле Богоевски поднесе оставка по скандалот со видеото кое се појави, за кое тој тврдеше дека нарачува масло од канабис за медицински цели. Одлуката ја искоментира Груби од ДУИ. – Изразувам жалење за состојбите на негивиот близок член на ...

Павле Богоевски поднесе оставка од пратеничката функција

Нетпрес - 23.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски си даде оставка од пратеничката функција по скандалот со нарачка на нелегална супстанца, што предизвика бројни реакции во јавноста. Одлуката ја соопшти предмалку на седницата на Комисијата за мандатното имунитетна прашања ...

Собраниска комисија ќе расправа за одземање на мандатот на Груевски

Нетпрес - 23.05.2019

Во 11 часот треба да започне според најавите седницата на собраниската Комисија за мандатно-имунитетни прашања на која ќе се расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер Никола Груевски, кој повеќе од шест месеци е неоправдано ...

Богоевски си поднесе оставка

24Инфо - 23.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски поднесе оставка по скандалот со објавената снимка од телефонски разговор. Наспроти тврдењето дека Богоевски нарачувал кокаин, тој тврдеше дека нарачал масло од канабис за негов близок пријател кој боледува.

Александар Филиповски ќе стане нов пратеник на местото на Павле Богоевски

Република - 23.05.2019

Откако ќе биде констатирана оставката на независниот пратеник избран од пратеничка листа на СДСМ, Павле Богоевски, кој се повлекува од парламентот по објавувањето на снимката каде набавува недозволена супстанца, се отвора место нов пратеник да стане ...

Со револт и многу емоции Павле Богоевски поднесе оставка од функцијата пратеник

1tv - 23.05.2019

Со грст револт и многу емоции пратеникот и претседател на собраниската комисија за мандатно-имунитетни прашања Павле Богоевски денеска поднесе оставка. Оваа негова одлука ја фрли во сенка закажаната седница на комисијата на која требаше да се ...

Павле не издржа – видео од оставката на Богоевски

Република - 23.05.2019

Павле Богоевски си поднесе оставка од функцијата пратеник во Собранието. Најави дека гласот за одземање на мандатот на Никола Груевски ќе биде неговиот последен глас. Видеото од оставката е преземено од ПресингТВ ...

Павле Богоевски поднесе оставка

Република - 23.05.2019

Колку и да се трудеше да се прикаже како невин, пратеникот Павле Богоевски не ги издржа притисоците од јавноста, по објавениот разговор во кој тој нарачува половина грам. Тој денеска си поднесе оставка од функцијата пратеник во Собранието.

(ВИДЕО) Оставка со револт и емоции на Богоевски од комиската говорница

ММС - 23.05.2019

По скандалот „Пола“, пратеникот Павле Богоевски поднесе оставка од говорницата на Комисијата за мандатно – имунитетни прашања, каде е претседател. При објавувањето на одлуката, за која рече дека ја донел во меметот кога се самопријавил во полцијата, ...

Филиповски на местото на Богоевски

Нетпрес - 23.05.2019

На местото на Павле Богоевски треба да дојде Александар Филиповски. Откако ќе биде констатирана оставката на независниот пратеник избран од пратеничка листа на СДСМ кој се повлече од функцијатапо објавувањето на снимката, доаѓа следниот од листат во ...

Павле Богоевски си поднесе оставка

Пулс24 - 23.05.2019

Претседателот на собраниската Комисија за мандатни прашања, Павле Богоевски си поднесе оставка од пратеничката функција. По оставката на претседателот Богоевски седницата на комисијата е прекината, а со неа во иднина ќе претседава неговата ...

Видео од Богоевски: Ќе си ја гушнам одговорноста

Република - 23.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски ги повика надлежните да го испитаат неговиот случај но и на тие кои го снимале. Тој вели дека со неговата оставка ќе покаже пример дека етиката и моралот ќе бидат над желбата за функција.

Павле Богоевски поднесе оставка од функцијата пратеник: Знам дека политиката е валкана игра

1tv - 23.05.2019

Независниот пратеник од владејачката коалиција на СДСМ, Павле Богоевски поднесе оставка од пратеничката функција која како што рече тој ќе стапи на сила веднаш откако Собранието ќе гласа за одземање на имунитет на Никола Груевски.

Богоевски поднесе оставка, ќе биде активирана по гласањето за одземање на мандатот на Груевски

Локално - 23.05.2019

Пратеникот и претседател на Комисијата за деловнички и мандатно имунитетни прашања Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција. Од говорница на денешната седница на Комисијата кажа дека оставката ќе биде активирана по пленарната ...

Павле Богоевски поднесе оставка

Фактор - 23.05.2019

Павле Богоевски поднесе оставка на функцијата пратеник на денешната комисија за мандатно-имунитетски прашања по скандалот со аудио-снимката за која тврдеше дека нарачувал масло од канабис.

Павле Богоевски денеска е на потег: Ќе заврши ли неславно уште една негова битка?

Фактор - 23.05.2019

Павле Богоевски денеска во 11 часот ќе ја води седницата како претседател на собраниската комисија за мандатно-имунитетски прашања во обид да му се одземе пратеничкиот мандат на поранешниот премиер Никола Груевски, кој како азилант во Унгарија е ...

Павле Богоевски најави оставка во парламентот

Независен - 23.05.2019

Павле Богоевски најави оставка од пратеничката функција во почетокот на седницата на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетски прашања во Собранието. Богоевски пред малку ја најави оставката, одговарајќи на барањето на пратеници од ВМРО-ДПМНЕ ...

Пратеникот Богоевски поднесе оставка

Слободен Печат - 23.05.2019

Неговата оставка доаѓа по бурните реакции во јавноста по протечената снимка „бомба“. Пратеникот Павле Богоевски денеска поднесе оставка, поради аудио-снимката која се појави на социјалните мрежи, каде се слуша како тој нарачува нелегална супстанца, ...

НЕ ИЗДРЖА: Павле Богоевски си поднесе оставка (ВИДЕО)

Магазин - 23.05.2019

Откако во јавноста излезе аудио снимката за аферата на пратеникот Павле Богоевски, на која нарачува масло од канабис за својата сестра, Богоевски денеска си даде оставка од функцијата пратеник во Собранието.

Груби: Жал ми е за Богоевски и за неговиот близок член од семејството

Фактор - 23.05.2019

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби ја поздрави одлуката на пратеникот Павле Богоевски денеска да си пондесе оставка од функцијата пратеник во Собранието на РСМ како чин на морална одговорност по објавената аудио-снимка на која може да се слушне како тој ...

Павле Богоевски поднесе оставка: „Одземањето на мандатот на Груевски ќе биде мојот последен глас“

ТВ21 - 23.05.2019

„Почитувана јавност, гласот за одземање на мандатот на Никола Груевски ќе биде мојот последен глас во ова Собрание. Ова одлука ја донесов кога се пријавував во полиција. Не би сакал мојата пратеничка функција да влијае на правосудните органи кои ќе ...

Груби: Ја поздравувам одлуката на Богоевски

Слободен Печат - 23.05.2019

Тој изјави дека проектот за ветинг кој што тој го најави ќе функционира за сите што извршуваат јавна служба. Пратеникот на ДУИ, Артан Груби ја поздрави одлуката на пратеникот Павле Богоевски кој си поднесе оставка.

Павле Богоевски поднесе оставка, но не без да гласа за одземање на мандатот на Груевски (ВИДЕО)

365 - 23.05.2019

„Почитувана јавност, гласот за одземање на мандатот на Груевски ќе биде мојот последен глас во ова Собрание. Оваа одлука ја донесов кога се пријавував во полиција. Не би сакал мојата пратеничка функција да влијае на правосудните органи кои ќе го ...

По оставката на Богоевски, шарените бараат оставка и од Туфекџиќ и Стефоска

Република - 23.05.2019

Здравко Савески, граѓанскиот активист, член на Левица и еден од најборбените учесници во протестите низ изминатите години по оставката од пратеникот ПАвле Богоевски, кој беше негов „соборец“ во Шарената револуција’, бара оставка и од шарените Ивана ...

Оставката на Павле Богоевски е предизвик за Мира Дизел и Бујар Османи!

Магазин - 23.05.2019

Сега се поставува прашањето дали со овој потег на Павле Богоевски не им се фрла ракавица и на други функционери на власта, за кои се водат одредени истраги. На пример, во јавноста на големо се зборуваше за непотизмот според кој функционирала ...

Павле Богоевски поднесе оставка: Гласот за одземање на мандатот на Груевски ќе биде мојот последен глас во Собранието

ММС - 23.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски си поднесе оставка. Тој го напушта Собранието, откако во јавноста протече телефонски разговор во кој се слуша како нарачува супстанца чиј промет е забранет, или како што тврди самиот, масло од канабис.

Имунитетот на Груевски во сенка на етичкиот потег на Богоевски – во фокусот на Студио 1

1tv - 23.05.2019

Денешното Отворено Студио 1 со Елена Милошевска и Антонио Крстевски го отворивме со веста околу претседателот на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања, Павле Богоевски кој си поднесе оставка од функцијата пратеник во Собранието на Северна ...

Павле Богоевски сам се смете-поднесува оставка со одложена примена

Алфа - 23.05.2019

По притисок од јавноста за скандалот со видео снимката во која Павле Богоевски нарачува наркотични средства, тој денеска поднесе оставка од пратеничката функција. Вели од морални причини одлучил да го врати мандатот, и уште еднаш од собраниската ...

Богоевски поднесе оставка

Опсервер - 23.05.2019

Пратеникот и претседател на Комисијата за деловнички и мандатно имунитетни прашања Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција. Од говорница на денешната седница на Комисијата кажа дека оставката ќе биде активирана по пленарната ...

Павле Богоевски поднесе оставка: „Мандатот на Груевски ќе биде мојот последен глас“

ТВ21 - 23.05.2019

Мојот глас за одземањето на мандатот на Никола Груевски ќе биде мојот последен во ова Собрание. Со овие зборови претседателот на Комисијата за мандатно имунитетни прашања Павле Богоевски даде оставка на функцијата пратеник.

Златев повторно удри на Богоевски: “Браво Павле, сега е време да си помогнеш со лечење„

Магазин - 23.05.2019

Притиснат од жестоките реакции на јавноста, две недели по објавувањето на телефонскиот разговор во кој тој порачува дрога, претпладнево, пратеникот Павле Богоевски си поднесе оставка од функцијата народен пратеник.

Павле Богоевски даде оставка, другите кога? – Анализа во Студио 1

1tv - 23.05.2019

Оставката на пратеникот Павле Богоевски е преседан во досегашниот парламентаризам во земјава и се очекува да предизвика промени во етичките кодови на носителите на јавните функции. За ова во отвореното Студио 1 разговараат собраниските аналитичари ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев почна со „чистката“, Богоевски поднесе оставка

Фактор - 23.05.2019

Зоран Заев, премиерот на Македонија, денеска изјави дека како претседател на СДСМ донел одлука да ги разреши сите претседатели на општинските комитети на владеачката партија и да се спроведе изборен конкурс.

Богоевски поднесе оставка, ќе биде активирана по гласањето за одземање на мандатот на Груевски

MTM - 23.05.2019

Пратеникот и претседател на Комисијата за деловнички и мандатно имунитетни прашања Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција. Од говорница на денешната седница на Комисијата кажа дека оставката ќе биде активирана по пленарната ...

Богоевски си поднесе оставка од пратеничката функција

CivilMedia - 23.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски си поднесе оставка од функцијата пратеник во Собранието, по аферата со аудио снимката. Одлуката ја соопшти предмалку на седницата на Комисијата за мандатното имунитетна прашања во Собранието, на која се одлучува за ...

Богоевски поднесе оставка од пратеничката функција

MakPress - 23.05.2019

Пратеникот и претседател на Комисијата за деловнички и мандатно имунитетни прашања Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција. Од говорница на денешната седница на Комисијата кажа дека оставката ќе биде активирана по пленарната ...

Богоевски: Ќе ја гушнам одговорноста и ќе си ги понесам последиците (ВИДЕО)

PressingTV - 23.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски ги повика надлежните да го испитаат неговиот случај но и на тие кои го снимале. Тој вели дека со неговата оставка ќе покаже пример дека етиката и моралот ќе бидат над желбата за функција.

ПО ПРИТИСОКОТ ОД ЈАВНОСТА: Павле Богоевски поднесе оставка

Денешен - 23.05.2019

Павле Богоевски поднесе оставка на функцијата пратеник на денешната комисија за мандатно-имунитетски прашања по скандалот со аудио-снимката за која тврдеше дека нарачувал масло од канабис.

Филиповски на местото на Богоевски

CivilMedia - 23.05.2019

По денешната оставка на пратеникот Павле Богоевски, неговото место ќе го заземе Александар Филиповски, откако ќе биде констатирана оставката на независниот пратеник од пратеничката листа на СДСМ.

Павле Богоевски поднесе оставка

iPortal - 23.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски денеска поднесе оставка од функцијата пратеник, поради аудио-снимката која се појави на социјалните мрежи, каде се слуша како тој нарачува нелегална супстанца, за која тврди дека се работело за масло од канабис.

Павле Богоевски најави оставка од функцијата пратеник

Скопје1 - 23.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања најави негова оставка. Тој рече дека ќе поднесе оставка откако ќе се изгласа одземање на мандатот на пратеникот и бегалец Никола Груевски.

Богоевски: Мојот глас за одземање на мандато на Груевски ќе биде последен во ова Собрание

Скопје1 - 23.05.2019

Пратеникот Павле Богоевкси на расправата во Комисијата за мандатно имунитетни прашања рече дека донел одлука да се повлече од пратеничката функција. Тој ги повика институциите да ја утврдат неговата одговорност за набавката на маслото од канабис.

Твитер „поцрвене“: „Павле повлече нога, ајде да ви се множат оставките! Кој е следен?“

еМагазин - 23.05.2019

Голем број реакции на социјалните мрежи предизвика денешната најава на пратеникот Павле Богоевски дека ќе поднесе оставка од функацијата, а по скандалот со набавката на масло од канабис. Граѓаните ја поздравуваат неговата одлука и порачуваат дека ...

Филиповски на местото на Богоевски

PressingTV - 23.05.2019

На местото на Павле Богоевски треба да дојде Александар Филиповски. Откако ќе биде констатирана оставката на независниот пратеник избран од пратеничка листа на СДСМ кој се повлече од функцијатапо објавувањето на снимката , доаѓа следниот од листат ...

Павле Богоевски поднесе оставка (ВИДЕО)

PressingTV - 23.05.2019

Павле Богоевски си поднесе оставка од функцијата пратеник во Собранието. На стартот на денешната седница откако пратениците од ВМРО-ДПМНЕ побараа комисиската расправа на која единствена точка беше одземање на мандатот на Никола Груевски, да се ...

Пратеникот Павле Богоевски си поднесе оставка: „Гласот за одземање на мандатот на Груевски ќе биде мој последен“

еМагазин - 23.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски, претседател на собраниската Комисија за мандатни прашања денеска си поднесе оставка од пратеничката функција. Оставката на Богоевски ќе биде на истата пленарна седница со барањето за одземање на мандатот на пратеникот ...

За Павле Богоевски веќе е таксано ново работно место во администрација?

MakPress - 23.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски, кој денеска си поднесе оставка, што се очекува да му се процесуира после завршувањето на расправата на собраниската комисија што тој ја раководи, за одземањето на имунитетот на екс-премиерот Никола Груевски – нема да ...

Оставка на Павле Богоевски, Пендаровски продолжува со потпишување закони, ДУИ се буни за новиот директор на ...

CivilMedia - 23.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски си поднесе оставка од функцијата пратеник во Собранието, по аферата со аудио снимката. Одлуката ја соопшти на седницата на Комисијата за мандатно имунитетни прашања во Собранието, на која се одлучува за мандатот на Никола ...

За утре во 11 часот закажана седницата за пратеничкиот мандат на Никола Груевски

Канал5 - 22.05.2019

Павле Богоевски, како претседател на Комисијата за деловнички и имунитетно-мандантни прашања за утре во 11 часот ја закажа седницата на која треба да се одлучува за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски.

„Макфакс“ – анкета: Павле Богоевски треба да поднесе оставка

А1 On - 22.05.2019

Во онлајн-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“ на прашањето каков епилог треба да има аферата за пратеникот Павле Богоевски, за кого протече аудио снимка дека наводно нарачува психотропни супстанци, 66,4 проценти од ...

За утре во 11 часот е закажана седницата за пратеничкиот мандат на Никола Груевски

Press24 - 22.05.2019

Павле Богоевски, како претседател на Комисијата за деловнички и имунитетно-мандантни прашања за утре во 11 часот ја закажа седницата на која треба да се одлучува за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски, објави Канал5 .

Анкета на „Макфакс“: Павле Богоевски треба да поднесе оставка

Макфакс - 22.05.2019

Во онлајн-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“ на прашањето каков епилог треба да има аферата за пратеникот Павле Богоевски за кого се обелодени аудиоснимка дека наводно нарачува психотропни супстанции, 66,4 проценти од ...

Анкета на „Макфакс“: Павле Богоевски треба да поднесе оставка

Точка - 22.05.2019

Во онлајн-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“ на прашањето каков епилог треба да има аферата за пратеникот Павле Богоевски за кого се обелодени аудиоснимка дека наводно нарачува психотропни супстанции, 66,4 проценти од ...

„Макфакс“ – анкета: Павле Богоевски треба да поднесе оставка

24Инфо - 22.05.2019

Во онлајн-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“ на прашањето каков епилог треба да има аферата за пратеникот Павле Богоевски, за кого протече аудио снимка дека наводно нарачува психотропни супстанци, 66,4 проценти од ...

Министерот за финансии и УЈП можат да го гонат Павле Богоевски?

Република - 22.05.2019

Откако премиерот Заев му прости на Павле Богоевски за признатото кривично дело и практично на обвинителството му испрати порака да не го гиба пратеникот за набавка на психотропни супстанци останува уште една шанса тој да одговара пред законот, ...

Има ли Павле кредибилитет да остане пратеник и претседател на собраниска комисија?

Нетпрес - 22.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски, како претседател на Комисијата за деловнички и имунитетно-мандантни прашања за утре ја закажа седницата на која што треба да се расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер Никола Груевски.

Независните пратеници нема да гласаат против Груевски

Скопје1 - 22.05.2019

Претседателот на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања, Павле Богоевски за во четврток ја закажа седницата на која точка на дневен ред ќе биде одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски.

Дали комисијата што ја води Богоевски утре ќе предложи одземање на мандатот на Груевски?

PressingTV - 22.05.2019

По неколку одлагања пратеникот Павле Богоевски ја закажа собраниската комисија за мандатно-имунитетни прашања за утре во 11 часот. Само една точка е на дневен ред а тоа е одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски врз основа на известувањето ...

Богоевски за во четврток ја закажа расправата за мандатот на Груевски

Канал5 - 21.05.2019

Пратеникот, Павле Богоевски, во својство на претседател на комисијата за мандатно-имунитетни и деловнички прашања за утре претпладне ја закажа седницата на ова тело . Седница на која единствена точка на дневен ред е предлогот од претседателот на ...

Павле Богоевски ја закажа Комисијата за мандатот на „неоправдано отсутниот“ Груевски

Телма - 21.05.2019

Од собраниски извори, Телма дознава дека за во четврток е закажана мандатно имунитетната комисија на која треба да се расправа за пратеничкиот мандат на екс премиерот Никола Груевски. Седницата ја закажува комисискиот претседател Павле Богоевски, ...

Богоевски ја закажа седницата за одземање на мандатот на Груевски

Фокус - 21.05.2019

Претседателот на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања, Павле Богоевски за во четврток ја закажа седницата на која точка на дневен ред ќе биде одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски.

За одземањето на пратеничкиот мандат на Груевски ќе се расправа в четврток, Павле Богоевски закажа комисиска седница

Сакам да кажам - 21.05.2019

Претседателот на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања Павле Богоевски закажа седница за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер Никола Груевски за в четврток.

Комисиската расправа за мандатот на Груевски закажана за четврток

Н.Македонија - 21.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски во својство на претседател на Комисијата за мандатно-имунитетни и деловнички прашања за в четврток закажа седницата на ова тело на која единствена точка на дневен ред е предлогот од претседателот на Собранието, Талат ...

Богоевски за в четврток ја закажа комисиската расправа за мандатот на Груевски

Макфакс - 21.05.2019

Пратеникот, Павле Богоевски, во својство на претседател на Комисијата за мандатно-имунитетни и деловнички прашања за во четврток закажа седницата на ова тело на која единствена точка на дневен ред е предлогот од претседателот на Собранието, Талат ...

Муцунски: Павле Богоевски да се повлече од функцијата пратеник

Press24 - 21.05.2019

Се согласувам со премиерот дека не треба да побара оставка од пратеникот Павле Богоевски, тоа би било стварно незрело, претседател на Влада да побара оставка од пратеник. Но, не смееме да заборавиме дека тој ист претседател на Влада носи едно друго ...

Павле Богоевски, сепак, ќе jа води расправата за одземање на мандатот на Груевски

+инфо - 21.05.2019

Павле Богоевски, претседателот на собраниската Комисија за мандатно-имунитетни прашања, ќе ја води расправата за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер Никола Груевски, потврдуваат извори во Собранието, откако во минатата недела ...

Богоевски за во четврток ја закажа комисиската расправа за мандатот на Груевски

А1 On - 21.05.2019

Пратеникот, Павле Богоевски, во својство на претседател на Комисијата за мандатно-имунитетни и деловнички прашања за во четврток закажа седницата на ова тело на која единствена точка на дневен ред е предлогот од претседателот на Собранието, Талат ...

Богоевски за в четврток ја закажа комисиската расправа за мандатот на Груевски

Точка - 21.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски во својство на претседател на Комисијата за мандатно-имунитетни и деловнички прашања за в четврток закажа седницата на ова тело на која единствена точка на дневен ред е предлогот од претседателот на Собранието, Талат ...

Павле Богоевски ја закажа Комисијата за мандатот на Груевски

Република - 21.05.2019

Од собраниски извори, телевизија Телма дознава дека за во четврток е закажана мандатно имунитетната комисија на која треба да се расправа за пратеничкиот мандат на екс премиерот Никола Груевски.

Богоевски закажа седница за одземање на мандатот на Груевски

Фактор - 21.05.2019

Пратеникот и претседателот на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања, Павле Богоевски за во четврток ја закажа седницата на која точка на дневен ред ќе биде одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски.

Павле Богоевски ја закажа седницата за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

365 - 21.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски, кој истовремено е и претседател на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања, ја свикал седницата за мандатот на експремиерот Никола Груевски за во четврток (23 мај), во 11 часот.

„Павле Богоевски да се повлече од функцијата пратеник поради нарушување на моралот и етиката“

Курир - 21.05.2019

-Се согласувам со премиерот дека не треба да побара оставка од пратеникот Павле Богоевски, тоа би било стварно незрело, претседател на Влада да побара оставка од пратеник. Но, не смееме да заборавиме дека тој ист претседател на Влада носи едно друго ...

Дотепувањето на Шарената (г)револуција

Независен - 21.05.2019

ЗДРАВКО САВЕСКИ Како малку да беше извалкана Шарената т.н. револуција, ете и конечно ја дотолчија, ја докрајчија, jа дотепаа! Пред еден месец прво бевме сведоци на шарадата кога учесници во протестите од 2016 година, а експлицитни поддржувачи на ...

Твитер го „подбра“ Заев за Богоевски: Тоа што Крсто Мукоски ги отворил вратите од Собрание е негова лична работа

еМагазин - 21.05.2019

Лавина реакции на социјалните мрежи има по вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев во однос на случајот со пратеникот Павле Богоевски во која вели дека набавката на масло од канабис е негова лична работа.

Аферата „Богоевски“ го спасува мандатот на Груевски?

Канал5 - 20.05.2019

Пет дена откако Богоевски се пријави во полиција и ја потврди автентичноста на аудио снимката, тврдејќи дека всушност нарачувал масло од канабис, а не кокаин, се уште нема правна разрешница на случајот.

ОЈО го доби известувањето од полицијата за аферата со Богоевски, но „топката“ ја врати во МВР

Канал5 - 20.05.2019

Аферата поврзана со претседталот на Мандатно иминутетната комисја, Павле Богоевски, засега го спасува пратеничкиот мандат на поранешниот премиер во бегство, Никола Груевски. Пет дена по пријавата од Богоевски за случајот со аудио снимката во ...

ВИДЕО: Богоевски не сака да зборува за скандалот со дрогата, се фокусира на безбедносните реформи

А1 On - 20.05.2019

Ниту наркотестови за пратениците, ниту комисиска расправа за мандатот на Груевски не се одржа денеска во Собранието. Безбедносните реформи се чини ги одложија сите активности кои јавноста очекуваше да се случат во законодавниот дом, поврзани со ...

До среда треба да му се одземе мандатот на Груевски

Независен - 20.05.2019

Точката за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски до вчера не беше закажана, иако треба да се разгледа до среда, кога изминува рокот од 15 дена по известувањето добиено од собранискиот спикер, Талат Џафери.

Павле Богоевски уште не го става Груевски на дневен ред

Фактор - 20.05.2019

Павле Богоевски се уште го нема ставено на дневен ред одземањето на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер Никола Груевски на комисијата на мандатно-имунитетески прашања чиј претседател е самиот пратеник.

Павле Богоевски во среда ќе закаже комисија за мандатот на Никола Груевски

Магазин - 20.05.2019

Првиот човек на собранието, Талат Џафери, уште минатата среда испрати допис до Мандатно-имунитетната комисија во кој извести дека пратеникот Груевски неоправдано отсуствува од работата на Собранието во период подолг од 6 месеци.