TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Опозицијата и официјално повика на бојкот на локалните избори

Deutsche Welle - 24.02.2013

На конвенција во Куманово опозициската коалиција, предводена од СДСМ, усвои декларација од пет точки во koja претстојните локални избори се означуваат како нелегитимни и се повикуваат граѓаните да ги ...

Сојузот за иднината во Куманово

24 Вести - 24.02.2013

Опозицискиот сојузот на иднината предводен од СДСМ одржува политичка конвенција во Куманово. Откако вчера потпретседателот на СДСМ ги соопшти новите барања на опозицијата за учество на локалните ...

„Сојузот на иднината“ повика на бојкот на локалните избори

Телма - 24.02.2013

Предвремени избори, неучество на локалните избори, враќање на мандатите на пратениците од опозицијата, ревизија на локални избори на кои не учествува опозицијата, се дел од мерките опфатени во ...

(ФОТО) Бојкотот е конечниот избор на опозицијата

Утрински - 24.02.2013

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, на конвенцијата во Куманово ја потврди решителноста на „Сојузот за иднината“ да ги бојкотира локалните избори, кои немаат смисла без одржување предвремени ...

Сојузот на иднината одржа конвенција во Куманово

Курир - 24.02.2013

Предвремени избори, неучество на локалните избори, враќање на мандатите на пратениците од опозицијата, ревизија на локални избори на кои не учествува опозицијата, се дел од мерките опфатени во ...

„Сојузот на иднината“ повика на бојкот на локалните избори

Таратур - 24.02.2013

Предвремени избори, неучество на локалните избори, враќање на мандатите на пратениците од опозицијата, ревизија на локални избори на кои не учествува опозицијата, се дел од мерките опфатени во ...

„Сојузот на идината“ ќе ги бојкотира изборите

Inpress - 24.02.2013

Куманово, 24. февруари 2013 (ИНПРЕС) Предвремени избори, неучество на локалните избори, враќање на мандатите на пратениците од опозицијата, ревизија на локални избори на кои не учествува опозицијата… ...

Анкета: 40% од граѓаните ќе излезат на гласање на локалните избори

Press24 - 24.02.2013

Анкетата е спроведена телефонски според методологија од ИРИ на 1117 испитаници во периодот од 18 до 22 февруари.Во општините каде што мнозинството на населението е од албанска националност, 67% се ...

Анкета: 37 проценти од граѓаните не знаат дали ќе гласаат

+инфо - 24.02.2013

Четириесет проценти од испитаниците одговориле дека ќе излезат да гласаат на претстојните локални избори во анкетата што ја спроведе невладината организација Хоризонт.

Повеќе од 37% од граѓаните размислуваат дали да излезат на избори, 24% сигурно бојкотираат

Капитал - 24.02.2013

Според истражувањето на невладината огранизација Хоризонт спроведена според методологија на ИРИ голем дел од граѓаните или нема да излезат на избори или за тоа сеуште немаат одлучено.

Само 24 отсто од граѓаните планираат бојкот на изборите

Нетпрес - 24.02.2013

Само 24 отсто до граѓаните нема да излезат на гласање на локалните избори закажани за24-ти март, покажуваат резултатите од анкетата спроведена од оргнизацијата “Хуманитарен хоризонт“.

Сојузот за иднина ги повика граѓаните на бојкот на изборите

Нова ТВ - 24.02.2013

Опозиционата коалиција „Сојузот за иднината“, предводена од СДСМ, на политичката конвенцијата што се одржа во Куманово, усвои декларација за, како што се наведува, обнова на демократијата, слободата ...

Анкета: Само една четвртина од граѓаните ќе ги бојкотира изборите

Курир - 24.02.2013

Само 24 проценти од испитаниците се изјасниле дека ќе ги бојкотираат претстојните локални избори. Ова го покажува анкетата на невладината организација Хоризонт спроведена телефонски на 1.117 ...

Со Декларацијата, Сојузот за иднина повика на неучество на изборите

А1 On - 24.02.2013

Сојузот за иднината со акламација усвои декларација за обнова на демократијата слободата и правдата во Република Македонија.

„Сојуз за иднината“: Бојкот на локалните избори кои се нелегитимни!

+инфо - 24.02.2013

„Сојузот за иднината“ усвои декларација за обнова на демократијата, слободата и правдата во Македонија на денешната конвенција што се одржа во Куманово.

Ќе гласаат 39 отсто, 37 размислуваат, а 24 решени на бојкот

Макфакс - 24.02.2013

Вкупно 39 отсто од граѓаните сигурно ќе излезат на гласање на претстојните локални избори, 37 отсто сѐ уште се колебаат, а 24 отсто се решени да ги бојкотираат изборите.

39 отсто ќе гласаат, 37 размислуваат, а 24 решени на бојкот

Макфакс - 24.02.2013

Вкупно 39 отсто од граѓаните сигурно ќе излезат на гласање на претстојните локални избори, 37 отсто се уште се колебаат, а 24 отсто се решени да ги бојкотираат изборите.

Опозицијата во Куманово ги потврди одлуките за бојкот и за враќање на мандатите

Капитал - 24.02.2013

Опозицијата на денешната конвеција во Куманово ја усвои декларација во која сите партии се согласија дека нема да одат на избори и дека ќе ги вратат пратеничките мандати на денот на изборите.

„Сојузот за иднината“ и официјално повика на бојкот

Макфакс - 24.02.2013

Опозиционата коалиција „Сојузот за иднината“, предводена од СДСМ, на политичката конвенција што се одржа во недела во Куманово, усвои декларација за, како што се наведува, обнова на демократијата, ...

Кумановска декларација за опозициски револт

МКД - 24.02.2013

Опозицијата денеска под името „Сојузот за иднината“ усвои декларација за таканаречена обнова на демократијата и слободата и правдата во Македонија.

„Сојузот за иднината“ и официјално повика на бојкот

Кајгана - 24.02.2013

Опозиционата коалиција „Сојузот за иднината“, предводена од СДСМ, на политичката конвенција што се одржа во Куманово, усвои декларација за, како што се наведува, обнова на демократијата, слободата и ...

„Сојузот на иднината“ најавува ревизија на локалните избори

Р.С.Европа - 24.02.2013

Предвремени избори, неучество на локалните избори, враќање на мандатите на пратениците од опозицијата, ревизија на локалните избори на кои не учествува опозицијата, се дел од мерките опфатени во ...

Опозицијата ќе бојкотира, најави и ревизија на локалните избори

Алфа - 24.02.2013

Опозицијата ќе ги бојкотира локалните избори и ќе води кампања меѓу граѓаните тие да не успеат. Пратениците на 24 март ќе ги вратат мандатите, ќе се бараат предвремени парламентарни избори, а по ...

Анкета: 37 проценти од граѓаните не знаат дали ќе гласаат

А1 On - 24.02.2013

Четириесет проценти од испитаниците одговориле дека ќе излезат да гласаат на претстојните локални избори во анкетата што ја спроведе невладината организација Хоризонт.

Декларација поддржана со акламација: Повик за БОЈКОТ на локалните избори!

Бриф - 24.02.2013

- На 24. март 2013 сите граѓани ќе бидат исправени пред досега најважниот личен демократски предизвик со својот избор да не учествуваат на вакви локални избори, всушност да дадат конкретен влог и да ...

„Сојуз за иднината“ дефинитивно со БОЈКОТ на локалните избори кои се нелегитимни!

Локално - 24.02.2013

„Сојузот за иднината“ усвои декларација за обнова на демократијата, слободата и правдата во Македонија на денешната конвенција што се одржа во Куманово.

ВИДЕО: Декларација за обнова на демократијата, слободата и правдата во Република Македонија

Бриф - 24.02.2013

Република Македонија се наоѓа во длабока политичка криза после партиско полицискиот пуч на 24 декември 2012 година. Здружената опозиција ,, Сојуз за иднината ,, во целиот изминат период се раководеше ...

„Сојузот за иднината“ и официјално повика на бојкот

Тера - 24.02.2013

Опозиционата коалиција „Сојузот за иднината“, предводена од СДСМ, на политичката конвенција што се одржа во недела во Куманово, усвои декларација за, како што се наведува, обнова на демократијата, ...

Анкета: 24 отсто ќе бојкотираат, 37 отсто размислуваат – голема неизвесност за излезноста на локалните

Бриф - 24.02.2013

Голема неизвесност за излезноста на граѓаните на локланите избори покажува истражувањето на невнадината организација Хоризонт. 24 проценти од граѓаните планинаат да ги бојкотираат локланите избори.

Сојузот за иднината усвои декларација за обнова на демократијата, слободата и правдата, повикува на бојкот

Либертас - 24.02.2013

Сојузот за иднината со акламација усвои декларација за обнова на демократијата, слободата и правдата во Република Македонија, пренесува А1он.

ВИДЕО: Сојузот за иднината со акламација и декларација повика на неучество на изборите

Sky - 24.02.2013

Со акламација на денешната конвенција во Куманово, Сојузот за иднината усвои декларација за обнова на демократијата, слободата и правдата. Партиите од Сојузот за иднината се согласија дека: 1.

Опозицијата донесе декларација за обнова на демократијата, слободата и правдата (Видео)

МК News - 24.02.2013

На денешниот конгрес на опозицијата во Куманово донесена е декларација за обнова на демократијата, слободата и правдата во Македонија. Еве што се вели во неа.

39 отсто ќе гласаат, 37 размислуваат, а 24 решени на бојкот

Тера - 24.02.2013

Вкупно 39 отсто од граѓаните сигурно ќе излезат на гласање на претстојните локални избори, 37 отсто се уште се колебаат, а 24 отсто се решени да ги бојкотираат изборите.

Анкета: На изборите ќе излезат речиси половина од избирачите

Република - 24.02.2013

Според резултатите од телефонската анкета, направена од невладината организација Хуманитарен Хоризонт 24 % од граѓаните планираат да ги бојкотираат локaлните избори.

Хоризонт: Само една четвртина од гласачите ќе ги бојкотираат изборите

Денешен - 24.02.2013

Само 24 проценти од испитаниците се изјасниле дека ќе ги бојкотираат претстојните локални избори. Ова го покажува анкетата на невладината организација Хоризонт спроведена телефонски на 1.117 ...

Што донесе „Кумановскиот одговор“ на СДСМ?

Фактор - 24.02.2013

Отворен е патот кон целосна политичка неизвесност со економски реперкусии. По повеќе неделни обиди да се стави крај на политичката криза во земјата која почна црниот понеделник на 24 декември, од ...

Граѓаните ќе гласаат!

Вечер Прес - 24.02.2013

Четириесет отсто од граѓаните ќе излезат на гласање на претстојните локални избори закажани за 24 март, покажа анкетата што во периодот од 18 до 22 февруари ја спроведе ИРИ.

ВМРО-ДПМНЕ сака фер фудбалски меч со СДСМ, и со полни трибини публика

Вечер Прес - 24.02.2013

Со спортски речник, ВМРО-ДПМНЕ сака ферплеј натпревар во фудбал со екипата на СДСМ, и со полни трибини публика. Ова што го прави СДСМ со бојкотот ме потсетува на еден неодамнешен натпревар меѓу ...

Избор

Вечер Прес - 24.02.2013

СДСМ, повторно, е против избори. Изборот е само нивно право. Кога пред седум години имавме референдум против нивната територијална поделба, со која Скопје, Куманово, Кичево и Струга се албанизираат...

24 отсто ќе ги бојкотираат изборите, 37 отсто сеуште не знаат

Либертас - 24.02.2013

37 отсто од испитаниците не знаат, односно се уште не одлучиле дали ќе ги бојкотираат претстојните локални избори, а 24 отсто се изјасниле дека ќе ги бојкотираат изборите.

СДСМ: Граѓаните имаат избор, да бојкотираат!

Н.Македонија - 24.02.2013

Околу 5.000 луѓе присуствуваа на конвенцијата што опозицискиот Сојуз за иднината ја одржа во спортската сала во Куманово Опозицијата ги повтори своите ставови дека ќе ги бојкотира локалните избори и ...

Милошоски: Бојкотот на опозицијата ќе биде аргумент во полза на Грција

Канал5 - 23.02.2013

Бојкотот на опозицијата ќе биде најсилниот аргумент на Грција против Македонија на самитот на Европската унија во јуни, смета пратеникот и поранешен министер за надворешни работи Антонио Милошоски во ...

Партијата шах околу локалните избори продолжува

Deutsche Welle - 23.02.2013

Потпретседателот на СДСМ Зоран Заев изјави дека опозицијата ќе оди на локални избори ако се одложат за две недели. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ веднаш порача дека не е возможно одложување на локалните ...

Заев: Опозицијата ќе оди на локални избори ако се одложат две недели

Дневник - 23.02.2013

Опозицијата е подготвена да оди на локални избори, ако бидат одложени за две недели, без барање за предвремени парламентарни избори.

Заев - Опозицијата ќе оди на локални избори ако се одложат за две недели

Утрински - 23.02.2013

Ова стои во последниот предлог што опозицијата експресно го доставила до власта по писмото на еврокомесарот за проширување Штефан Филе Опозицијата е подготвена да оди на локални избори, ако бидат ...

Заев: опозицијата ќе оди на локални избори ако се одложат за две недели

Телма - 23.02.2013

Опозицијата е подготвена да оди на локални избори, ако бидат одложени за две недели, без барање за предвремени парламентарни избори.

Заев: Опозицијата ќе оди на локални избори ако се одложат за две недели

24 Вести - 23.02.2013

Опозицијата е подготвена да оди на локални избори, ако бидат одложени за две недели, без барање за предвремени парламентарни избори.

Црвенковски за парламентарни се крсти во Ахмети

Дневник - 23.02.2013

Опозицијата предводена од Бранко Црвенковски сериозно игра на картата дека лидерот на ДУИ, Али Ахмети, ќе биде одлучувачкиот фактор, кој ќе пресече сепак да се оди на предвремени парламентарни ...

Заев: Ќе одиме на локалните избори ако се одложат за две недели

Канал5 - 23.02.2013

Опозицијата е спремна да оди на локални избори без барања за предвремени парламентарни избори. Ова стои во последниот предлог што опозицијата експресно го достави до власта по писмото на Фуле.

Реакција на СДСМ на изјавата на Заев: немаме нов предлог до Владата

Телма - 23.02.2013

На прес - конференцијата на СДСМ во седиштето на партијата, пратеникот Оливер Спасовски, на новинарско прашање во врска со денешната изјава на потпретседателот на партијата Зоран Заев изјави дека ...

Заев: Ќе одиме на локални избори под овие услови

Press24 - 23.02.2013

Опозицијата е спремна да оди на локални избори без барања за предвремени парламентарни избори, стои во последниот предлог што опозицијата експресно го достави до власта по писмото на Штефан Филе.

СДСМ од Куманово ќе повика на бојкот на изборите

Макфакс - 23.02.2013

Опозиционата СДСМ, која не поднесе кандидатски листи за претстојните локални избори, во недела во Куманово ќе одржи конвенција на која ќе ги најави активности на здружената опозиција во пресрет на ...

Заев: Подготвени сме да излеземе на локални, без барања за предвремени парламентарни

Нетпрес - 23.02.2013

Опозицијата е подготвена да оди на локални избори, без барања за предвремени парламентарни избори. Тоа е дел од последниот предлог што опозицијата го достави до власта по писмото од Фуле, објави ...

Заев: Спремни сме за локални, без барање за предвремени парламентарни избори

+инфо - 23.02.2013

Опозицијата е спремна да оди на локални избори без барања за предвремени парламентарни избори, во интерес на доброто на државата и по препораките од меѓународната заедница, изјавил потпретседателот ...

Заев: Опозицијата ќе оди на локални избори ако се одложат за две недели

Сител - 23.02.2013

Опозицијата е подготвена да оди на локални избори, ако бидат одложени за две недели, без барање за предвремени парламентарни избори.

СДСМ со контрадикторни изјави околу бојкотот на изборите

Курир - 23.02.2013

СДСМ во рок од само неколку часа излезе со контрадикторни изјави околу учеството на локалните избори. Додека пратеникот од редовите на СДСМ Оливер Спасовски денеска на прес-конференција изјави дека ...

СДСМ сака да оди на локални избори

МКД - 23.02.2013

Опозицијата е спремна да оди на локални избори без ултиматумот за предвремени парламентарни избори. Тоа е дел од последниот предлог што опозицијата го достави до власта по писмото од еврокомесарот ...

СДСМ бара да се врати во изборниот процес

Алфа - 23.02.2013

Опозицијата излезе со нов предлог - што би ја вратило во изборниот процес. Со него побара двонеделно одложување на изборите.

Бојкотот на изборите ќе и биде на Грција најсилен аргумент против Македонија

МКД - 23.02.2013

Милошоски вели дека владеачката коалиција е свесна оти по локалните избори, без учество на опозицијата, кризата дополнително ќе се продлабочува.

Заев: Подготвени сме за локални, без барање за предвремени парламентарни избори

А1 On - 23.02.2013

Опозицијата е подготвена да оди на локални избори, ако бидат одложени за две недели, без барање за предвремени парламентарни избори.

„Република“: За само 48 часа Заев ги потврди нашите информации

Курир - 23.02.2013

Иако првично демантираше дека имал кавга со Црвенковски од кого барал да попушти и опозицијата да оди на избори Заев сега признава дека „Република“ била во право, стои во денешниот напис објавен во ...

На политичката криза не и се гледа крајот

Р.С.Европа - 23.02.2013

Решение за политичката криза се уште нема. Зошто партиите досега не успеаа да се договорат и има ли простор и волја за промена на ставовите до локалните избори.

Интервју со Милошоски: Бојкотот ќе биде најсилниот аргумент на Атина во јуни

Press24 - 23.02.2013

Екс Министерот на Надворешни работи со најдолг стаж на таа позиција, а сега пратеник на владеачката ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски нема дилеми дека бојкотот на опозицијата сериозно ќе им наштети на ...

Милошоски: Бојкотот на СДСМ ќе биде најсилно оружје на Грција

Нетпрес - 23.02.2013

Бојкотот на опозицијата ќе биде најсилниот аргумент на Грција против Македонија на Самитот на Европската Унија во јуни, смета пратеникот и поранешен министер за надворешни работи Антонио Милошоски во ...

Милошоски: Бојкотот ќе биде најсилниот аргумент на Атина во јуни

Макфакс - 23.02.2013

Бојкотот на опозицијата сериозно ќе им наштети на македонските евроинтеграции, вели поранешниот министер за надворешни работи Антонио Милошоски, истакнувајќи дека лидерот на опозицијата станал ...

СДСМ: Бојкотот на локалните избори е влог за иднината на државата

+инфо - 23.02.2013

Опозицијата денеска повика на бојкот на локалните избори што ќе се одржат на 24 март годинава. За СДСМ бојкотот ќе значи конкретен влог на граѓаните за подобра иднина.

СДСМ: Шпекулација е дека сме предложиле локални избори на 7 април

Press24 - 23.02.2013

Од СДСМ велат дека тие и натаму остануваат на полседниот предлог, кој Црвенковски го упати непосредно пред истекот на рокот за поднесување на кандидатските листи и дека партијата овој став не го ...

Милошоски: Бојкотот на СДСМ ќе биде најсилниот аргумент на Атина

Курир - 23.02.2013

Поранешниот шеф на македонската дипломатија со најдолг стаж на таа позиција, а сега пратеник на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски нема дилеми дека бојкотот на опозицијата сериозно ќе им ...

Во СДСМ некој е за бојкот, а некој за избори

Денешен - 23.02.2013

Додека пратеникот од редовите на СДСМ Оливер Спасовски денеска на прес-конференција изјави дека СДСМ од Куманово ќе повика на бојкот на изборите и граѓаните да не учествуваат на нив, потпретседателот ...

Република: За само 48 часа Заев ги потврди нашите информации

Денешен - 23.02.2013

Иако првично демантираше дека имал кавга со Црвенковски од кого барал да попушти и опозицијата да оди на избори Заев сега признава дека „Република“ била во право, стои во денешниот напис објавен во ...

80% од Македонците ќе бојкотираат - ВМРО ја турка СДСМ кон сигурен бојкот

Sky - 23.02.2013

Се поизвесно е дека СДСМ ќе оди на активен бојкот, откако ВМРО ДПМНЕ одлучи да не преговара со македонската опозиција, како да е терористичка организација.

Милошоски: Бојкотот на изборите ќе биде најсилниот аргумент на Грција против Македонија

Република - 23.02.2013

Бојкотот на опозицијата ќе биде најсилниот аргумент на Грција против Македонија на Самитот на Европската Унија во јуни, изјави пратеникот и поранешен министер за надворешни работи Антонио Милошоски ...

Зоран Заев за само 48 часа ги потврди информациите на „Република“

Република - 23.02.2013

Иако првично демантираше дека имал кавга со Црвенковски од кого барал да попушти и опозицијата да оди на избори Заев сега признава дека „Република“ била во право Ниту денови ниту недели туку само 48 ...

Заев: Опозицијата е спремна за локални, без барање за парламентарни избори

Sky - 23.02.2013

Опозицијата е спремна да оди на локални избори без барања за предвремени парламентарни избори, во интерес на доброто на државата и по препораките од меѓународната заедница, изјавил потпретседателот ...

Опозицијата спремна да оди на локални без барања за предвремени парламентарни?!

Либертас - 23.02.2013

Опозицијата е спремна да оди на локални избори без барања за предвремени парламентарни избори. Тое е дел од последниот предлог што опозицијата го достави до власта по писмото од Фуле, пренесува ...

СДСМ од Куманово ќе повика на бојкот на изборите

Тера - 23.02.2013

Опозиционата СДСМ, која не поднесе кандидатски листи за претстојните локални избори, во недела во Куманово ќе одржи конвенција на која ќе ги најави активности на здружената опозиција во пресрет на ...

Милошоски: Бојкотот на опозицијата ќе биде најсилниот аргумент на Атина во јуни

Либертас - 23.02.2013

Поранешниот министер за надворешни работи со најдолг стаж на таа позиција, а сега пратеник на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, нема дилеми дека бојкотот на опозицијата сериозно ќе им ...

Ако СДСМ ги врати мандатите, парламентарни избори мора да има!

Sky - 23.02.2013

Доколку СДСМ истрае до крај, ги врати мандатите на 24 март, тогаш парламентарни избори мора да има. Делумни парламентарни избори како што заговара Никола Груевски, нема да и' одговараат на ДУИ ...

Заев: Опозицијата е спремна да оди на локални избори ако се одложат за две недели

Н.Македонија - 23.02.2013

Опозицијата е спремна да оди на локални избори без барања за предвремени парламентарни избори. Тоа е дел од последниот предлог што опозицијата го достави до власта по писмото од Фуле, пренесува ...

Бојкотот ќе ги спушти цензусите за советници

Дневник - 22.02.2013

Според процените, за разлика од изборите пред четири години, тежината на едно советничко место во услови на бојкот ќе биде полесна за најмалку педесетина, стотина или повеќе гласови зависно од ...

Не излегувајте на избори

МКД - 22.02.2013

Предизборната кампања на СДСМ за претстојните локални избори ќе се содржи во убедување на гласачите на 24 март да не излегуваат на избори.

Европската левица не го поддржува Црвенковски

Курир - 22.02.2013

Бојкотирањето на изборите не е одговорна опцијa, опозициските политичари да стават крај на бојкотот, позицијата на СДСМ е неодговорна кон сопствената земја, тоа е неприфатливо однесување, опозицијата ...

И професорката Данева оди во „герилска борба“

Курир - 22.02.2013

Потпретседателката на СДСМ, Ана Павлова Данева во изјава за весникот „Вест“ најавува што ќе се случува по бојкотирањето на изборите и какви се понатамошните мерки со кои што СДСМ и Црвенковски ќе се ...

24 Вести: СДСМ бара локални избори на 7-ми април

Курир - 22.02.2013

Локалните избори да се одржат на 7-ми април без барање за предвремени парламентарни избори, е новиот предлог на лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, пренесува 24 Вести.

Опозицијата оди во герила

Либертас - 22.02.2013

Ако не постигне компромис со владејачката ВМРО-ДПМНЕ за пролонгирање на локалните избори, измена на Изборниот законик и предвремени избори во септември, СДСМ почнува кампања за локалните избори, но ...

Ниту Европската левица не го поддржува Црвенковски

Денешен - 22.02.2013

Бојкотирањето на изборите не е одговорна опцијa, опозициските политичари да стават крај на бојкотот, позицијата на СДСМ е неодговорна кон сопствената земја, тоа е неприфатливо однесување, опозицијата ...

СДСМ бара локални избори на 7 април

Република - 22.02.2013

Локалните избори да се одржат на 7-ми април без барање за предвремени парламентарни избори – ова е новиот предлог на лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, пренесува 24 Вести.

СДСМ со нов предлог – локални избори на 7-ми април

Локално - 22.02.2013

Локалните избори да се одржат на 7-ми април без барање за предвремени парламентарни избори, е новиот предлог на лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, пренесува 24 Вести.

Европската левица не го поддржува отпорот на СДСМ

Н.Македонија - 22.02.2013

Откако дојде до внатрешнополитичката криза, речиси секојдневно стигнува изјава од некој европратеник од десницата што ја критикува опозицијата поради бојкотот.

СДСМ ќе ги убедува граѓаните да не гласаат на избори

Канал5 - 21.02.2013

Опозициската СДСМ преку конвенција во Куманово што ќе се одржи в недела ќе ги повика граѓаните да им се придружат во бојкотот на локалните избори и да не гласаат на 24 март.

СДСМ: Одиме во герила

Вест - 21.02.2013

Ако не постигне компромис со владејачката ВМРО-ДПМНЕ за пролонгирање на локалните избори, измена на Изборниот законик и предвремени избори во септември, СДСМ почнува кампања за локалните избори, но ...

Од бојкотот ќе се офајди албанскиот политички блок

Дневник - 21.02.2013

Бојкотот на изборите од страна на македонската опозиција ќе придонесе да се зголеми бројот на советниците-Албанци во општините каде што Албанците се мнозинство, но и во мешаните општини, а во Kичево ...

„СДСМ оди во герила“

А1 On - 21.02.2013

Доколку не се најде компромис со ВМРО-ДПМНЕ за пролонгирање на локалните избори, измена на Изборниот законик и предвремени избори во септември, Социјалдемократите ќе ја започнат кампањата за локални ...

Опозицијата најави активен бојкот

Inpress - 21.02.2013

Скопје, 21. феваруари 2013 (ИНПРЕС) Во недела на јавна конвенција, Сојузот на иднината ќе ги соопшти идните планови и чекори за бојкотот.

Со опозициски бојкот до нелегитимни избори

Р.С.Европа - 21.02.2013

Бојкотот на изборите од страна на опозицијата го отвара прашањето за нивниот легитимитет. Градоначалникот на Куманово од редовите на СДСМ, Зоран Дамјановски, вели дека цензусот секако ќе биде ...

Опозицијата започнува „активен“ бојкот

Таратур - 21.02.2013

Опозицијата тргнува во активен бојкот. В недала на јавна конвенција Сојузот на иднината ќе ги соопшти идните планови и чекори за бојкотот.

Еве што ќе прави СДСМ на денот на изборите

Press24 - 21.02.2013

Од партијата за Вест најавуваат дека ќе ја тераат предизборната кампања со таа разлика што ќе ги убедуваат граѓаните да не излезат на избори Платена политчка програма, плакати, фалери, билборди.

СДСМ оди во герила

Sky - 21.02.2013

Доколку не се најде компромис со ВМРО-ДПМНЕ за пролонгирање на локалните избори, измена на Изборниот законик и предвремени избори во септември, Социјалдемократите ќе ја започнат кампањата за локални ...

Активен бојкот

Либертас - 21.02.2013

Доаѓа преломниот момент кога СДСМ ја верификува својата нова позиција и станува чинител на темелно новата политика на национален план – активниот бојкот на локалните избори, придружен со гниење на ...

Опозицијата почнува со активен бојкот – се чистат и редовите – членови или се исклучени или сами си одат

МК News - 21.02.2013

Опозицијата тргнува во активен бојкот. В недала на јавна конвенција Сојузот на иднината ќе ги соопшти идните планови и чекори за бојкотот.

(Впиши име) вмровски град!

Н.Македонија - 21.02.2013

ВМРО-ДПМНЕ и со добар одѕив, мора да бидат свесни за последиците на „(впиши име) вмровски град“. Мора да станат свесни дека влегуваат во власт без опозиција или „удолница без кочници“ А сè што треба ...

Избори без опозиција

Утрински - 20.02.2013

Роберт Несими Во саботата на полноќ политичката криза која од 24 декември ја зафати Македонија, конечно, ја доби разврската од нејзиниот прв акт.

Европратениците Кукан, Маковеј и Келам со осуда на бојкотот на СДСМ

Канал5 - 20.02.2013

Пратеници од Европскиот парламент продолжуваат со осуда на опозициската СДСМ за бојкот на претстојните локални избори во Македонија.

Кризата во Македонија како црна кутија

Утрински - 20.02.2013

Нано Ружин Дали има крај на политичката криза во Македонија? Димензиите на оваа криза се непредвидливи. Тоа не е еден обичен испад или епизода.

Опозицијата активно ќе ги бојкотира изборите

Утрински - 20.02.2013

Сојузот за иднината и покрај одлуката за бојкот на локалните избори нема намера да се откаже од протестните активности. На денешната прес-конференција свикана да ги најават своите идни активности, ...

Опозицијата почнува со „активен“ бојкот

24 Вести - 20.02.2013

Опозицијата тргнува во активен бојкот. В недала на јавна конвенција Сојузот на иднината ќе ги соопшти идните планови и чекори за бојкотот.

СДСМ: Предвремени избори ќе има кога ќе ги вратиме мандатите

Канал5 - 20.02.2013

Ќе има предвремени парламентарни избори, тврдат во СДСМ. Според нив со враќањето на пратеничките мандати на 24 март Собранието го губи легитимитетот, бидејќи Изборниот законик не познавал ...

Европратениците Кукан, Маковеј и Келам со осуда на бојкотот на СДСМ

Кирилица - 20.02.2013

Европратениците Кукан, Маковеј и Келам со осуда на бојкотот на СДСМ Пратеници од Европскиот парламент продолжуваат со осуда на опозициската СДСМ за бојкот на претстојните локални избори во Македонија.

Европратениците продолжуваат со апели да се најде излез од ситуацијата во која се најде Македонија

Алфа - 20.02.2013

- Бојкотирањето на изборите не е одговорна опција и јас сум убеден дека Македонците заслужуваат шанса да имаат избор меѓу конкурентските политички алтернативи, вели словачкиот пратеник од Европските ...

Критики од европратеници за бојкотот на опозицијата

Макфакс - 20.02.2013

Европратениците Едуард Кукан, Моника Маковеј и Туне Келам упатија критики за опозицискиот бојкот на изборите и ги реафирмираа позициите на Европската Унија, македонските политичари да изнајдат ...

СДСМ ќе ги повика граѓаните да не гласаат на избори

Кајгана - 20.02.2013

Опозициската СДСМ ќе ги повика граѓаните да им се придружат во бојкотот на локалните избори, да не гласаат на 24 март, преку конвенција во Куманово.

Европратеници со осуда за бојкотот на СДСМ

Курир - 20.02.2013

Пратеници од Европскиот парламент продолжуваат со осуда на опозициската СДСМ за бојкот на претстојните локални избори во Македонија.

СДСМ ќе ги повика граѓаните да не гласаат на избори

Макфакс - 20.02.2013

Опозициската СДСМ ќе ги повика граѓаните да им се придружат во бојкотот на локалните избори, да не гласаат на 24 март, преку конвенција во Куманово.

Европратениците бараат да се реши политичката криза

Капитал - 20.02.2013

Продолжува барањето на европратениците од Европскиот парламент да заврши политичката криза и да се најде решение кое нема да и штети на државата и нема да ја оддалечува од евроинтеграциите.

Европратениците Кукан, Маковеј и Келам со осуда на бојкотот на СДСМ

Press24 - 20.02.2013

Пратеници од Европскиот парламент продолжуваат со осуда на опозициската СДСМ за бојкот на претстојните локални избори во Македонија Едвард Кукан, Моника Маковеј и Туне Келам, истакнати ...

СДСМ ќе повика на бојкот на локалните избори

OhridNews - 20.02.2013

Сојузот за иднината во недела на 24 февруари ќе одржи политичка конвенција во Домот на културата во Куманово, од која ќе ги повика граѓаните на отпор со неизлегување на локалните избори.

СДСМ повикува на бојкот

Алфа - 20.02.2013

СДСМ повикува на бојкот Преку активен бојкот со протести, кои би биле одговор на предизборните митинзи на власта,опозициската СДСМ ќе ги убедува граѓаните зошто неучеството на локалните избори е ...

Европратеници го критикуваат бојкотот на опозицијата

Кајгана - 20.02.2013

Европратениците Едуард Кукан, Моника Маковеј и Туне Келам упатија критики за опозицискиот бојкот на изборите и ги реафирмираа позициите на Европската Унија, македонските политичари да изнајдат ...

Опозицијата планира „активен бојкот“ на изборите

Р.С.Европа - 20.02.2013

Коалицијата Сојуз за иднината в недела во Куманово ќе одржи политичка конвенција на која ќе ги реафирмира основните политички принципи и ставови што ќе ги застапува во наредниот период.

Европратениците Кукан, Маковеј и Келам со осуда на бојкотот на СДСМ

Сител - 20.02.2013

Пратеници од Европскиот парламент продолжуваат со осуда на опозициската СДСМ за бојкот на претстојните локални избори во Македонија.

СДСМ од Куманово ќе повика: Граѓаните да не учествуваат на вакви локални избори!

Бриф - 20.02.2013

- На 24 март 2013 година, сите граѓани ќе бидат исправени пред досега најважниот личен, демократски предизвик, со својот избор да не учествуваат на вакви локални избори, всушност да го дадат својот ...

Критики од европратеници за бојкотот на опозицијата

Тера - 20.02.2013

Европратениците Едуард Кукан, Моника Маковеј и Туне Келам упатија критики за опозицискиот бојкот на изборите и ги реафирмираа позициите на Европската Унија, македонските политичари да изнајдат ...

СДСМ ќе ги повика граѓаните да не гласаат на избори

Тера - 20.02.2013

Опозициската СДСМ ќе ги повика граѓаните да им се придружат во бојкотот на локалните избори, да не гласаат на 24 март, преку конвенција во Куманово.

Опозицијата ја прави земјата дисфункционална

Вечер Прес - 20.02.2013

Пратеници од Европскиот парламент продолжуваат со осуда на опозициската СДСМ за бојкот на претстојните локални избори во Македонија.

Европратеници со осуда за бојкотот на СДСМ

Денешен - 20.02.2013

Пратеници од Европскиот парламент продолжуваат со осуда на опозициската СДСМ за бојкот на претстојните локални избори во Македонија.

СДСМ од недела со активен бојкот на локалните избори

Н.Македонија - 20.02.2013

Коалицијата Сојуз за иднината во недела во Куманово ќе одржи политичка конвенција на која ќе ги реафирмира основните политички принципи и ставови што ќе ги застапува во наредниот период за активен ...

Ховит: ЕП не поддржува бојкот, сите партии сносат одговорност

Дневник - 19.02.2013

Известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, Ричард Ховит повторно категорично истакна дека е неприфатливо решение да се бојкотираат избори.

Грчки медиуми: Локалните избори во Македонија без опозиција

Канал5 - 19.02.2013

Македонскиот премиер и лидер на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски не ја убеди опозициската коалиција предводена од СДСМ на Бранко Црвенковски да ја промени одлуката да не учествува на ...

Премислувањата со различна цена

Дневник - 19.02.2013

Времето, како најдобар судија, ќе покаже што на една земја ќе ~ донесе бојкотот на изборите. Ќе покаже с` - какви последици ќе донесе за нашата евро-атлантска иднина, дали тој потег на опозицијата ќе ...

Бојкотот е бојкот врз Македонија

Дневник - 19.02.2013

Локалните избори се избори кои се најблиски и најпотребни за граѓаните. Овој тип избори не се политички процес во кој се одлучува за крупни политики, стратешки и национални прашања.

Бојкотот и по него

Утрински - 19.02.2013

Слободан Најдовски Голем беше бројот на оние кои не веруваа дека опозицијата ќе ги бојкотира локалните избори. Сега, кога и дефинитивно е познато дека ниедна од релевантните опозициски партии нема да ...

Изборите стартуваа, преговорите продолжуваат

Утрински - 19.02.2013

Две вонпарламентарни партии со социјалдемократски предзнак (СДП и СДУ) се обидуваат да го пополнат отсуството на СДСМ на кандидатските листи Засилени опозициски протести, наспроти нагласена кампања ...

Грчки медиуми: Локалните избори во Македонија без опозиција

Кирилица - 19.02.2013

Грчки медиуми: Локалните избори во Македонија без опозиција Македонскиот премиер и лидер на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски не ја убеди опозициската коалиција предводена од СДСМ на ...

Грчки медиуми: Локалните избори во Македонија без опозиција

Сител - 19.02.2013

Македонскиот премиер и лидер на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски не ја убеди опозициската коалиција предводена од СДСМ на Бранко Црвенковски да ја промени одлуката да не учествува на ...

Бојкотот е бојкот врз Македонија

Курир - 19.02.2013

Локалните избори се избори кои се најблиски и најпотребни за граѓаните. Овој тип избори не се политички процес во кој се одлучува за крупни политики, стратешки и национални прашања.

Грчки медиуми: Локални избори во Македонија без опозиција

Курир - 19.02.2013

Македонскиот премиер и лидер на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски не ја убеди опозициската коалиција предводена од СДСМ на Бранко Црвенковски да ја промени одлуката да не учествува на ...

Грчки медиуми: Груевски не го премисли Црвенковски - локалните избори во Македонија без опозиција

Press24 - 19.02.2013

Македонскиот премиер и лидер на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски не ја убеди опозициската коалиција предводена од СДСМ на Бранко Црвенковски да ја промени одлуката да не учествува на ...

Грчки медиуми: Локалните избори во Македонија без опозиција

А1 On - 19.02.2013

Македонскиот премиер и лидер на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски не ја убеди опозициската коалиција предводена од СДСМ на Бранко Црвенковски да ја промени одлуката да не учествува на ...

Грчки медиуми: Опозицијата во Македонија нема да учествува на локалните избори

Sky - 19.02.2013

Премиерот Никола Груевски не ја убеди опозициската коалиција предводена од Бранко Црвенковски да ја промени одлуката да не учествува на локалните избори закажани за 24 март, пишуваат Грчките медиуми.

ВМРО-ДПМНЕ се плаши граѓаните да не им ги бојкотираат локалните?

Бриф - 19.02.2013

Директорот на Центарот за комунијации на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, во денешна колумна, прво ја амнестира власта од одговорноста за тоа што ќе и се случува на Македонија во следниот период и им на ...

Интервју - Не бев осамен во ставот против бојкотот

Локално - 19.02.2013

Не бев осамен во ставот против бојкотот тврди Стевче ЈАкимовски во интервју за УТРИНСКИ ВЕСНИК. Тој вели дека тоа го правел за грѓаните на Карпош ,но тоа му претходело убедување од Црвенковски и ...

СДСМ ќе го крпи единството со нови протести

Н.Македонија - 19.02.2013

За своите активности СДСМ ќе може да добива медиумски простор, но не според правилата што важат за партиите што учествуваат на изборите.

Бојкот погубен за демократијата

Дневник - 18.02.2013

За надворешнополитичките перспективи на земјава, ова е автогол, со кој признаваме дека досега ни прогледувале низ прсти со позитивни извештаи, и голема услуга за соседите, кои не мора посебно да се ...

Извори во Брисел: Поделбата во СДСМ за (не)учество на изборите ја менува сликата за политичката криза

Канал5 - 18.02.2013

Бојкотот не е решение на политичката ситуација во Македонија! Но, по кандидатурата на претставник на Централниот одбор на опозициската СДСМ за градоначалник на Карпош (н.з.

Интервју - Не бев осамен во ставот против бојкотот

Утрински - 19.02.2013

Силниот притисок од огромен број членови на СДСМ, кои беа цврсти во ставот дека треба да излеземе на избори, беа одлучувачки да се кандидирам, вели Стевчо Јакимовски, градоначалник на Општина Карпош ...

Ховит: Европскиот парламент не поддржува бојкот на избори

Утрински - 18.02.2013

Европскиот парламент не поддржува бојкот на избори, реагира известувачот за Република Македонија Ричард Ховит, по сознанието дека дел од опозициската СДСМ и дел од нивната коалиција не доставиле ...

Ховит: Европскиот парламент не поддржува бојкот на избори

Канал5 - 18.02.2013

Европскиот парламент не поддржува бојкот на избори, реагира известувачот за Република Македонија Ричард Ховит, по сознанието дека дел од опозициската СДСМ и дел од нивната коалиција не доставиле ...

ВИДЕО: „Слободна Македонија“: Партиите од „Сојузот за иднината“ го поддржаа бојкотот

+инфо - 18.02.2013

Опозицијата опстои на одлуката за бојкот, г радоначалниците на СДСМ се откажаа од функциите за доброто на Македонија, партиите од „Сојузот за иднината" го поддржаа бојкотот на локалните избори, се ...

Реакции на европа за бојкот на изборите

Алфа - 18.02.2013

Ова е првата реакција на известувачот за Република Македонија, Ричард Ховит, по веста дека дел од опозициската СДСМ и дел коалицијата не доставиле листа на кандидати за претстојните локални избори.

Санџачка лига одлучи да ги бојкотира изборите

+инфо - 18.02.2013

Партијата на Бошњаците во Македонија „Санџачка лига“, заедно со пратеникот од редовите на оваа партија Сафет Бишевац нема да учествува на овие локални избори и најавува бојкот.

Стано: Поделбата во СДСМ за (не)учество на изборите ја менува сликата за политичката криза

А1 On - 18.02.2013

Бојкотот не е решение на политичката ситуација во Македонија! Но, по кандидатурата на претставник на Централниот одбор на опозициската СДСМ за градоначалник на Карпош (н.з.

Ховит - За Европскиот парламент е неприфатлив бојкот на избори

Inpress - 18.02.2013

Брисел, 18. февруари 2013 (ИНПРЕС) Европскиот парламент не поддржува бојкот на избори, реагира известувачот за Република Македонија Ричард Ховит.

Ховит: ЕП не поддржува бојкот на изборите!

Курир - 18.02.2013

Европскиот парламент не поддржува бојкот на избори, реагира известувачот за Република Македонија Ричард Ховит, по сознанието дека дел од опозициската СДСМ и дел од нивната коалиција не доставиле ...

Според Брисел поделбата во СДСМ ја менува сликата за политичката криза

Сител - 18.02.2013

Кандидатурата на претставникот на опозициската СДСМ Стефче Јакимовски,како и поднесувањето на кандидатски листи од други партии од опозициската коалиција која бојкотира, заедно со независните ...

Ховит: Европскиот парламент не поддржува бојкот на избори

Сител - 18.02.2013

Европскиот парламент не поддржува бојкот на избори, реагира известувачот за Република Македонија Ричард Ховит, по сознанието дека дел од опозициската СДСМ и дел од нивната коалиција не доставиле ...

Ховит: Европскиот парламент не поддржува бојкот на избори

Капитал - 18.02.2013

Според известувачот за Република Македонија, Ричард Ховит, Европскиот парламент не поддржува бојкот на избори. Во изјава за МИА, британскиот европратеник вели дека сите политички актери во Македонија ...

Ховит: Европскиот парламент не поддржува бојкот на избори

Кирилица - 18.02.2013

Ховит: Европскиот парламент не поддржува бојкот на избори Европскиот парламент не поддржува бојкот на избори, реагира известувачот за Република Македонија Ричард Ховит, по сознанието дека дел од ...

Ховит: Европскиот парламент не поддржува бојкот на избори

МКД - 18.02.2013

Ричард Ховит Европскиот парламент не поддржува бојкот на избори, реагира известувачот за Република Македонија Ричард Ховит, по сознанието дека дел од опозициската СДСМ и дел од нивната коалиција не ...

Фокус: Избори ќе нема!

А1 On - 18.02.2013

Новиот број на дневен „Фокус“ донесува: По одлуката за бојкот извори од опозицијата тврдат – избори ќе нема! Јакимовски влезе во трка за Карпош, СДСМ го исклучи од партијата Предизборна лустрација за ...

Фајронт

Курир - 18.02.2013

Забавата, дали ќе учествува СДСМ на локалните избори, е завршена. Фајронт. Нема да учествува. Затоа што така сакаше Бранко. Друга логика, друга математика нема. Само гол егоизам.

Бугарската левичарска опозиција ќе го бојкотира парламентот?

МКД - 18.02.2013

Опозициската Бугарска социјалистичка партија (БСП) размислува да го бојкотира бугарскиот парламент пред општите избори во јули, јавува бугарскиот сајт Новините .

ЕУ: Бојкотот на локалните избори не е решение

Нетпрес - 18.02.2013

Бојкотот на локалните избори не е решение - е ставот на Европската Унија. Кандидатурата на Стевчо Јакимовски и неговото експресно исклучување од редовите на Социјалдемократскиот сојуз, покажаа една ...

Ховит: Европскиот парламент не поддржува бојкот на избори

Алфа - 18.02.2013

Европскиот парламент не поддржува бојкот на избори, реагира известувачот за Република Македонија Ричард Ховит, по сознанието дека дел од опозициската СДСМ и дел од нивната коалиција не доставиле ...

Ховит: Европскиот парламент не поддржува бојкот на избори

А1 On - 18.02.2013

Европскиот парламент не поддржува бојкот на избори, реагира известувачот за Република Македонија Ричард Ховит, по сознанието дека дел од опозициската СДСМ и дел од нивната коалиција не доставиле ...

Ховит: Европскиот парламент не поддржува бојкот на избори

Press24 - 18.02.2013

Европскиот парламент не поддржува бојкот на избори, денеска остро изреагира известувачот за Република Македонија Ричард Ховит Ховит по сознанието дека опозицијата не доставила листа на кандидати за ...

ЕУ: Бојкотот на локалните избори не е решение

МРТ - 18.02.2013

Бојкотот на локалните избори не е решение - е ставот на Европската Унија. Кандидатурата на Стевчо Јакимовски и неговото експресно исклучување од редовите на Социјалдемократскиот Сојуз - покажаа една ...

Санџачка лига ги бојкотира изборите

А1 On - 18.02.2013

Партијата на Бошњаците во Република Македонија „Санџачка лига“ заедно со пратеникот од редовите на оваа партија Сафет Бишевац нема да учествува на овие локални избори и најавува бојкот.

Бојкотот – исклучок, а не пракса

Алфа - 18.02.2013

Бојкотот во европските демократии е исклучок,а не пракса. Тоа е непопуларна мерка и се применува во екстремни ситуации, сметаат аналитичарите.

(ВИДЕО) Слободна Македонија: Градоначалниците на СДСМ се откажа од функциите за доброто на Македонија

А1 On - 18.02.2013

Опозицијата опстои на одлуката за бојкот Градоначалниците на СДСМ се откажа од функциите за доброто на Македонија Партиите од „Сојузот за иднината” го поддржаа бојкотот на локалните избори „Ја ...

Санџачка лига ги бојкотира изборите

Sky - 18.02.2013

Партијата на Бошњаците во Република Македонија „ Санџачка лига “ заедно со пратеникот од редовите на оваа партија Сафет Бишевац како дел од „ Сојузот на иднината“ нема да учествува на овие локални ...

И Санџачка лига ќе ги бојкотира локалните

Бриф - 18.02.2013

Партијата на Бошњаците во Република Македонија „ Санџачка лига “ заедно со пратеникот од редовите на оваа партија Сафет Бишевац како дел од „ Сојузот на иднината“ нема да учествува на овие локални ...

Избори нема да има?

Sky - 18.02.2013

И покрај намерата власта да ги спроведе изборите по секоја цена, следните избори или ќе се одложат по претходно постигнување на политички договор за надминување на политичката криза помеѓу власта и ...

Брисел: Поделбата во СДСМ ја менува сликата за политичката криза

Вечер Прес - 18.02.2013

Кандидатурата на претставникот на опозициската СДСМ Стевче Јакимовски, како и поднесувањето на кандидатски листи од други партии од опозициската коалиција која бојкотира, заедно со независните ...

ЕУ: Бојкотот на локалните избори не е решение

Точка - 18.02.2013

Бојкотот на локалните избори не е решение - е ставот на Европската Унија. Кандидатурата на Стевчо Јакимовски и неговото експресно исклучување од редовите на Социјалдемократскиот сојуз, покажаа една ...

Ховит: Европскиот парламент не поддржува бојкот на избори

Денешен - 18.02.2013

Европскиот парламент не поддржува бојкот на избори, реагира известувачот за Република Македонија Ричард Ховит, по сознанието дека дел од опозициската СДСМ и дел од нивната коалиција не доставиле ...

Ховит: Европскиот парламент не поддржува бојкот на избори

Либертас - 18.02.2013

Европскиот парламент не поддржува бојкот на избори, реагира известувачот за Република Македонија Ричард Ховит, по сознанието дека дел од опозициската СДСМ и дел од нивната коалиција не доставиле ...

Ховит: ЕП не поддржува бојкот на изборите!

Република - 18.02.2013

Европскиот парламент не поддржува бојкот на избори, реагира известувачот за Република Македонија Ричард Ховит, по сознанието дека дел од опозициската СДСМ и дел од нивната коалиција не доставиле ...

Ховит: Европскиот парламент не поддржува бојкот на избори

Н.Македонија - 18.02.2013

Европскиот парламент не поддржува бојкот на избори, реагира известувачот за Република Македонија Ричард Ховит, по сознанието дека дел од опозициската СДСМ и дел од нивната коалиција не доставиле ...

Опозицијата нема иднина со улична демократија

Н.Македонија - 18.02.2013

Ако продолжи инаетењето, сосема е можно сегашната состојба да остане цели две и пол години, до следните парламентарни избори.

Европскиот парламент не поддржува бојкот на избори

Идивиди - 18.02.2013

Брисел, 18 февруари 2013 (МИА) - Европскиот парламент не поддржува бојкот на избори, реагира известувачот за Република Македонија Ричард Ховит, по сознанието дека дел од опозициската СДСМ и дел од ...