TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Водици мини едишн

Оn.net - 20.01.2013

Водици 2013-та во Вељуса. Традицијата испочитувана. Крстот фрлен и фатен. Ама каде фрлен и после колку време фатен, од видеото ...

Ќе ја убедам и жена ми да скока по крстот

Вест - 20.01.2013

"Беше свежичко, но не е некој проблем. Сè е прашање на желба и зависи од умот", вели Попоски, чија мајка ја предводи семејната традиција за капење во Охридското Езеро на Водици Целиот текст е објавен ...

Во црно-црвени купачи на пруги – Министерот Поповски скокна во вода на водици

МК News - 20.01.2013

МИНИСТЕРОТ ЗА НАДВОРЕШНИ НИКОЛА ПОПОСКИ ПРВПАТ ЗА ВОДИЦИ СЕ ИСКАПИ ВО ОХРИД “Беше свежичко, но не е некој проблем. Сè е прашање на желба и зависи од умот”, вели Попоски, чија мајка ја предводи ...

Крстот по втор пат кај Марио Димитријевски

Вечер Прес - 20.01.2013

Втора година по ред осветениот крст кој се фрла во водите на езерото на хотелот Бест Вестерн Белви во Општина Илинден, се најде во рацете на Марио Димитријевски.

Во Охрид најмасовно и со рибна чорба за Гинис

24 Вести - 19.01.2013

Околу илјада верници се очекува денеска да влезат во водите на Охридското Езеро, во обид да го фатат крстот што во осветените води ќе го фрли владиката Дебарско-кичевски Тимотеј.

Ден кога водите стануваат лековити

24 Вести - 19.01.2013

Именден празнуваат: Богдан, (значи даден од Бога) Богдана, Бојан, Богомил (значи мил на Бога) , Јордан, Данчо, Јорданка, Данка, Даница...

Православните верници го слават Водици

Р.С.Европа - 19.01.2013

Православните верници денеска го слават христијанскиот празник Богојавление - Водици, кој се одбележува од вториот век. Празникот е поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на реката Јордан ...

Во дебарско Долно Мелничани за Водици не се фрла крст (ФОТО + ВИДЕО)

МКД - 19.01.2013

Во Долно Мелничани, дебарско село, обичаите за Водици се поинакви. Никој таму не се спрема за фрлање во некоја река по крстот.

Во вода по крстот, а не по фрижидерот

Дневник - 19.01.2013

Со подарувањето технички апарати празникот се прави бесмислен. Најдобро е тоа да се укине бидејќи се добива впечаток дека наградите се поважни од с`.

Православните верници денес го слават Богојавление – Водици

Хитпортал - 19.01.2013

П равославните верници денеска го слават големиот христијански празник Богојавление – Водици, кој се слави уште од вториот век.

Православните верници го одбележуваат празникот Богојавление - Водици

Кајгана - 19.01.2013

Православните верници во Македонија денес, согласно Јулијанскиот календар, го одбележуваат големиот христијански празник Богојавление - Водици.

Во Охрид најмасовно и со рибна чорба за Гинис

Дневник - 19.01.2013

Околу илјада верници се очекува денеска да влезат во водите на Охридското Езеро, во обид да го фатат крстот што во осветените води ќе го фрли владиката Дебарско-кичевски Тимотеј.

Поглаварот на МПЦ одржа литургија по повод Водици

Н.Македонија - 19.01.2013

Во присуство на голем број верници поглаварот на Македонската православна црква, господин господин Стефан во црквата Свети Димитрија во Скопје ја одржа богојавленската литургија по повод празнувањето ...

Одбележување на Водици во Куманово

А1 On - 19.01.2013

Верниците во кумановско денеска масовно го одбележуваат верзскиот празник Богојавление. Во сите цркви во кумановско се оддржа богојавленска литургија, каде верниците се помолија за здравје, пресекоа ...

Марио Димитријевски по втор пат најсреќен меѓу верниците во Општина Илинден

А1 On - 19.01.2013

Втора година по ред осветениот крст кој се фрла во водите на езерото на хотелот Бест Вестерн Белви во Општина Илинден, се најде во рацете на седумнаесетгодишниот Марио Димитријевски.

ВИДЕО: Гулаби на слободата за Водици

А1 On - 19.01.2013

За православниот празник „Богојавление“ – „Водици“ претседателот на ОО СДСМ Прилеп Илија Јованоски и кандидатот за градоначалник Хари Локвенец беа во посета на Црквата „Св.

ВИДЕО: Локвенец 15-та година по ред за „Богојавление“ во „Св.Јован Бигорски“

А1 On - 19.01.2013

Традиционално 15-та година по ред, Хари Локвенец- кандидатот за градоначалник на Прилеп од редовите на СДСМ, ја посетува и помага традицијата на манастирот „Св.Јован Бигорски“ , фрлање на крстот во ...

Се празнува Водици, масовна посетеност на Охрид и Скопје

Фактор - 19.01.2013

По повод големиот христијански празник Богојавление – Водици кој го слават православните верници, денеска напладне во водите на Вардар во Скопје ќе скокнат 173 пријавени верници во обид да го фатат ...

Денеска е Водици - Богојавление

+инфо - 19.01.2013

Православните верници денеска го слават големиот христијански празник Богојавление - Водици, кој се слави уште од вториот век.

Охрид празнува масовно за Водици и со чорба за Гинис

+инфо - 19.01.2013

Во водите на Охридското Езеро денеска за празникот Водици се очекува да влезат илјада верници во обид да го фатат крстот што во водите ќе го фрли владиката Дебарско–кичевски Тимотеј.

ФОТО Скопје се подготвува за Водици

+инфо - 19.01.2013

Во 11.45 минути треба да започне настанот по повод празникот Богојавление Христово Водици, со кој ќе се осветат водите на Вардар и ќе се фрли крстот во реката.

ГАЛЕРИЈА Хари Локвенец во манастирот „Св. Јован Бигорски“ за Водици

+инфо - 19.01.2013

Традиционално 15-та година по ред, Хари Локвенец, кандидатот за градоначалник на Прилеп од редовите на СДСМ, ја посетува и помага традицијата на манастирот „Св.

Водици низ Македонија: Кои беа најсреќните и што заработија!?

Фактор - 19.01.2013

Водици се славеше ширум Македонија. Најхрабрите не беа спречени од зимата и ладното време за влезат во осветените води. Крстови се фрлаа во реките, во езерата во црковните базени.

Православните христијани го празнуваат Богојавление (Водици)

Сител - 19.01.2013

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 6 jaнуари. Денеска е Богојавление (Водици). Овој празник е еден од најголемите христијански празници.

БОГ СЕ ЈАВИ – Денес е Богојавление – Водици

МК News - 19.01.2013

„И штом се крсти, Исус веднаш излезе од водата. Одеднаш Му се отворија небесата, и Го виде Духот Божји да слегува како гулаб и да се спушта над Него. И ете, глас од небесата говореше: Овој е Мојот возљубен Син, Кој е по Мојата волја.

Претседателот Иванов на Водици во Валандово и во Гевгелија

Сител - 19.01.2013

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска ќе присуствува на чинот на одбележување на големиот христијански празник Богојавление - Водици во Валандово и во Гевгелија.

Во Охрид најмасовно и со рибна чорба за Гинис

Сител - 19.01.2013

Околу илјада верници се очекува денеска да влезат во водите на Охридското Езеро, во обид да го фатат крстот што во осветените води ќе го фрли владиката Дебарско-кичевски Тимотеј.

Ден кога водите стануваат лековити

Сител - 19.01.2013

Богојавление - Водици 19/6.I Именден празнуваат: Богдан, (значи даден од Бога) Богдана, Бојан, Богомил (значи мил на Бога) , Јордан, Данчо, Јорданка, Данка, Даница...

Православните хриситијани го слават Водици

Локално - 19.01.2013

Празникот Водици (Богојавление) народот го празнува како еден од најголемите христијански празници, зашто на тој ден Исус Христос е крстен од Свети Јован Крстител во реката Јордан.

Во Прилеп 70 пријавени за фаќање на крстот

Сител - 19.01.2013

По повод празникот Богојавление -Водици, над 70 прилепчани, меѓу кои две девојки, ќе учествуваат во церемонијата со фрлање на крстот во водите на басенот при хотелот „Сонце“ во Прилеп.

Во Охрид најмасовно и со рибна чорба за Гинис

МРТ - 19.01.2013

Околу илјада верници се очекува денеска да влезат во водите на Охридското Езеро, во обид да го фатат крстот што во осветените води ќе го фрли владиката Дебарско-кичевски Тимотеј.

Претседателот Иванов на Водици во Валандово и во Гевгелија

МРТ - 19.01.2013

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска ќе присуствува на чинот на одбележување на големиот христијански празник Богојавление - Водици во Валандово и во Гевгелија.

Ден кога водите стануваат лековити

МРТ - 19.01.2013

Богојавление - Водици 19/6.I Именден празнуваат: Богдан, (значи даден од Бога) Богдана, Бојан, Богомил (значи мил на Бога) , Јордан, Данчо, Јорданка, Данка, Даница...

Одбележување на Водици во Велес

Сител - 19.01.2013

Одбележувањето на големиот христијански празник „Водици“ изутрината во Велес започна во црквата „Свети Спас", каде митрополитот Повардарски г.Агатангел одржа празнична божествена литургија.

Во Прилеп 70 пријавени за фаќање на крстот

МРТ - 19.01.2013

По повод празникот Богојавление -Водици, над 70 прилепчани, меѓу кои две девојки, ќе учествуваат во церемонијата со фрлање на крстот во водите на басенот при хотелот „Сонце“ во Прилеп.

ФОТО: Богојавление Водици во Скопје

Сител - 19.01.2013

Чинот на положувањето на светиот крст во Скопје почна на пладне, а по него ќе скокнат 173 пријавени верници. Годинава меѓу учесниците има повозрасни граѓани од над 60 години и малолетни лица, кои ќе ...

Премиерот Груевски за Водици во Скопје

МРТ - 19.01.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, денеска по повод празникот Богојавление Христово Водици, ќе присуствува на чинот на Големиот Богојавленски Водосвет и осветувањето на ...

Одбележување на Водици во Велес

МРТ - 19.01.2013

Одбележувањето на големиот христијански празник „Водици“ изутрината во Велес започна во црквата „Свети Спас", каде митрополитот Повардарски г.Агатангел одржа празнична божествена литургија.

ВИДЕО: Водици во Охрид во 1941

Либертас - 19.01.2013

Преку ова видео, погледнете како охриѓани ја почитувале традицијата на фрлање на крстот во водите на Охридското езеро, дури и во 1941 ...

Водици одбележан во Пијанечко-малешевскиот регион

Сител - 19.01.2013

Големиот христијански празник Богојавление-Водици во општините од Пијанечко-малешевскиот регион e одбележан со водосвет, богослужби во храмовите и со традиционалното осветување и фрлање на чесниот ...

Марио Димитријевски по втор пат најсреќен во Општина Илинден

Сител - 19.01.2013

Втора година по ред осветениот крст кој се фрла во водите на езерото на хотелот Бест Вестерн Белви во Општина Илинден, се најде во рацете на седумнаесетгодишниот Марио Димитријевски.

Ден кога водите стануваат лековити

Бриф - 19.01.2013

19 jaнуари Богојавление – Водици 19/6.I Именден празнуваат: Богдан, (значи даден од Бога) Богдана, Бојан, Богомил (значи мил на Бога) , Јордан, Данчо, Јорданка, Данка, Даница…) Празникот Водици ...

Водици - празнување на Исусовото крштевање

Точка - 19.01.2013

Денеска православните христијани го прославуваат празникот Водици или Богојавление, еден од најголемите христијански празници.

Премиерот Груевски ќе присуствува на осветувањето на водите на Вардар

Точка - 19.01.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски ќе присуствува на денешното празнување на големиот христијански празник Водици.

(ВИДЕО) Илјадници верници го проследија осветувањето на водите во Охрид

Бриф - 19.01.2013

И годинава на Градското пристаниште во Охрид и на Кејот на езерото чинот на осветувањето на водите на Охридското Езеро и фрлањето на Светиот крст го следат илјадници верници, но и гости, туристи од ...

Како Русите го прославуваат Водици?

Точка - 19.01.2013

За верниците со христијанска вероисповед денеска е голем празник, Водици или крштевањето на Исус Христос. Во духот на старата руска традиција, во мразот на реките и езерата се сечат дупки во форма на ...

(ВИДЕО) Водици во Подмочани

Бриф - 19.01.2013

Во духот на денешниот празник едно потсетување на традиционалното фрлање по крстот во село ...

Православните верници го одбележуваат празникот Богојавление - Водици

Тера - 19.01.2013

Православните верници во Македонија во сабота, согласно Јулијанскиот календар, го одбележуваат големиот христијански празник Богојавление - Водици.

Честит именден Богдан, Бојан, Јорданка, Даница...

Курир - 19.01.2013

Именден празнуваат: Богдан, (значи даден од Бога) Богдана, Бојан, Богомил (значи мил на Бога) , Јордан, Данчо, Јорданка, Данка, Даница...

Иванов на Водици во Валандово и во Гевгелија

Курир - 19.01.2013

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска ќе присуствува на чинот на одбележување на големиот христијански празник Богојавление - Водици во Валандово и во Гевгелија.

Со 3,3 тона рибна чорба Охрид во обид за Гинис

Курир - 19.01.2013

Околу илјада верници се очекува денеска да влезат во водите на Охридското Езеро, во обид да го фатат крстот што во осветените води ќе го фрли владиката Дебарско-кичевски Тимотеј.

Хрсистијаните денес го прославуваат Богојавление- Водици

Sky - 19.01.2013

Денес православните верцници го прославуваат Богојавление Водици. Водици претставува еден од најголемите и најзначајните празници а се претпоставува дека се прославувал уште од вториот век од ...

Иванов за Водици во Валандово и Гевгелија

Sky - 19.01.2013

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска ќе присуствува на чинот на одбележување на големиот христијански празник Богојавление - Водици во Валандово и во Гевгелија.

Водици - празнување на Исусовото крштевање

Нетпрес - 19.01.2013

Денеска православните христијани го прославуваат празникот Водици или Богојавление, еден од најголемите христијански празници.

Православните верници го слават Водици

Press24 - 19.01.2013

Денеска е Богојавление, Водици, еден од најголемите христијански празници. Познато е дека се празнувал уште во вториот век од христијанската ера.

Претседателот Иванов на Водици во Валандово и во Гевгелија

Press24 - 19.01.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов денеска на еден од најголемите христијански празници ќе присуствува во Валандово и Гевгелија Претседателот Ѓорге Иванов, денеска ќе присуствува на ...

Во Охрид за Водици ќе се подготвува рибна чорба за Гинис

Press24 - 19.01.2013

Денеска се очекува околу илјада верници да влезат во одите на Охридското Езеро, во обид да го фатат крстот за Водици Во осветените води крстот ќе го фрли владиката Дебарско-кичевски Тимотеј.

Вечно име на Богдан, Бојан, Јорданка, Даница...

Press24 - 19.01.2013

Денеска именден празнуваат Богдан, (значи даден од Бога) Богдана, Бојан, Богомил (значи мил на Бога) , Јордан, Данчо, Јорданка, Данка, Даница...

За Водици 70 прилепчани ќе се фрлат по крстот

Курир - 19.01.2013

По повод празникот Богојавление -Водици, над 70 прилепчани, меѓу кои две девојки, ќе учествуваат во церемонијата со фрлање на крстот во водите на басенот при хотелот „Сонце“ во ...

ФОТО: Како Русите го прославуваат Водици?

Нетпрес - 19.01.2013

За верниците со христијанска вероисповед денеска е голем празник, Водици или крштевањето на Исус Христос. Во духот на старата руска традиција, во мразот на реките и езера се сечат дупки во форма на ...

Прилеп: 70 лица ќе учествуваат во церемонијата со фрлање на крстот

Press24 - 19.01.2013

Денеска по повод празникот Богојавление -Водици, над 70 прилепчани ќе скокаат по крстот Меѓу нив се пријавени и две девојки. Крстот ќе биде фрлен во водите на басенот при хотелот „Сонце“ во Прилеп.

70 прилепчани ќе скокаат по крстот за Водици

Sky - 19.01.2013

По повод празникот Богојавление -Водици, над 70 прилепчани, меѓу кои две девојки, ќе учествуваат во церемонијата со фрлање на крстот во водите на базенот при хотелот „Сонце“ во Прилеп.

Одбележување на Водици во Велес

Курир - 19.01.2013

Одбележувањето на големиот христијански празник „Водици“ изутрината во Велес започна во црквата „Свети Спас", каде митрополитот Повардарски г.Агатангел одржа празнична божествена литургија.

Премиерот Груевски ќе присуствува на осветувањето на водите на Вардар

Нетпрес - 19.01.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски ќе присуствува на денешното празнување на големиот христијански празник Водици.

Премиерот Груевски ќе присуствува на осветувањето на реката Вардар

Press24 - 19.01.2013

Денеска премиерот Груевски ќе присуствува на одбележувањето на Водици, на реката Вардар Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска ќе присуствува на чинот на Големиот ...

Стотина велешани ќе се обидат да го фатат крстот

Press24 - 19.01.2013

Одбележувањето на големиот христијански празник „Водици“ изутрината во Велес започна во црквата „Свети Спас", каде митрополитот Повардарски г.Агатангел одржа празнична божествена литургија Литијата ...

ФОТО: Скопје се подготвува за Водици 2013

Press24 - 19.01.2013

Денеска е Богојавление, Водици, еден од најголемите христијански празници. За скокање по крстот во реката Вардар се пријавиле 173 лица.

Православните верници го одбележуваат празникот Богојавление - Водици

Скопје инфо - 19.01.2013

Православните верници во Македонија во сабота, согласно Јулијанскиот календар, го одбележуваат големиот христијански празник Богојавление - Водици.

21-годишно момче го фати крстот во Куманово

Press24 - 19.01.2013

Верниците во кумановско денеска масовно го одбележуваат верзскиот празник Богојавление Во сите цркви во кумановско се оддржа богојавленска литургија, каде верниците се помолија за здравје, пресекоа ...

Верниците од Куманово го одбележуваат Водици

Курир - 19.01.2013

Верниците во кумановско денеска масовно го одбележуваат верзскиот празник Богојавление. Во сите цркви во кумановско се оддржа богојавленска литургија, каде верниците се помолија за здравје, пресекоа ...

Додека едни слават, други на терен го расчистуваат отпадот

OhridNews - 19.01.2013

Додека останатите славеа и го празнуваа Богојавление- Водици, екипите од јавното претпријатие „Охридски комуналец“ на терен го расчистуваа отпадот кој остана зад неколкуте илјади посетители на ...

Марио Димитријевски го фати крстот во општина Илинден

Press24 - 19.01.2013

Втора година по ред осветениот крст кој се фрла во водите на езерото на хотелот „Бест Вестерн Белви“ во Општина Илинден, се најде во рацете на седумнаесетгодишниот Марио Димитријевски На најсреќниот ...

Марио Димитријевски по втор пат најсреќен меѓу верниците што скокнаа по крстот во Илинден

Скопје инфо - 19.01.2013

Втора година по ред осветениот крст кој се фрла во водите на езерото на хотелот Бест Вестерн Белви во Општина Илинден, се најде во рацете на седумнаесетгодишниот Марио Димитријевски.

Водици одбележан во општините од Пијанечко-малешевскиот регион

Курир - 19.01.2013

Големиот христијански празник Богојавление-Водици во општините од Пијанечко-малешевскиот регион e одбележан со водосвет, богослужби во храмовите и со традиционалното осветување и фрлање на чесниот ...

Крстот во општина Илинден го фати Марио Димитријевски

Курир - 19.01.2013

Втора година по ред осветениот крст кој се фрла во водите на езерото на хотелот „Бест Вестерн Белви“ во Општина Илинден, се најде во рацете на седумнаесетгодишниот Марио Димитријевски.

Како Русите го слават Водици

Република - 19.01.2013

Со капењето во ледена вода кои го симболизира крштевањето на Исус Христос во водите на Јордан, илјадници Руси го прославаaт овој празник Во духот на старата руска традиција, во мразот на реките и ...

Богојавленските мразови повикуваат на капење

Руска реч - 19.01.2013

Капењето во ладна вода пред Богојавление е една од најатрактивните и најпопуларните традиции во Русија (во Русија ова капење најчесто се нарекува „крстовденско“).

Фото: Празнување на Водици на почетокот на 20- от век

Република - 19.01.2013

Празнување на Водици во Скопје за време на Краласка Југославија Прослава на Водици во близина на Камениот мост во Скопје, во почетокот на 20-0т ...

ВИДЕО: Како се фрлаше крстот во Подмочани?

Курир - 19.01.2013

Православните верници денеска масовно го одбележуваат верскиот празник Богојавление - Водици. Ако досега не сте го погледнале, тогаш да се потсетиме на ова несекојдневно видео, фрлање на крстот во ...

Празнувањето на Водици без ниту еден инцидент, регистрирана една кражба

OhridNews - 19.01.2013

Одбележувањето на празникот Богојавление - Водици во Охрид од безбедносен аспект помина во најдобар ред, соопшти СВР Охрид.

ГАЛЕРИЈА / ВИДЕО: Локвенец 15-та година по ред за „Богојавление“ во „Св.Јован Бигорски“

Sky - 19.01.2013

Традиционално 15-та година по ред, Хари Локвенец- кандидатот за градоначалник на Прилеп од редовите на СДСМ, ја посетува и помага традицијата на манастирот „Св.

Елшанци пред зори го фрлија крстот за Водици

OhridNews - 19.01.2013

Водици е еден од најголемите православни празници. Култот кон овој празник особено е голем во охридско. Во Елшани водите беа осветени уште пред зори, кога се фрли и чесниот крст.

Православните верници го одбележуваат празникот Богојавление - Водици

Макфакс - 19.01.2013

Православните верници во Македонија во сабота, согласно Јулијанскиот календар, го одбележуваат големиот христијански празник Богојавление - Водици.

Марио Димитријевски вторпат најсреќен меѓу верниците што скокнаа по Богојавленскиот крст во Општина Илинден

Макфакс - 19.01.2013

Втора година по ред осветениот крст кој се фрла во водите на езерото на хотелот Бест Вестерн Белви во Општина Илинден, се најде во рацете на седумнаесетгодишниот Марио Димитријевски.

Денес се осветуваат водите - Богојавление Водици

Inpress - 19.01.2013

Скопје, 19. јануари 2013 (ИНПРЕС) Водици или Богојавление е денот на кој според христијанското предание Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан.

Богојавление Водици - на полноќ се отвора небото!

Inpress - 19.01.2013

Скопје, 19. јануари 2013 (ИНПРЕС) Според православниот календар и според верувањето на овој ден спасителот Исус Христос е крстен во водите на реката Јордан од Светецот Јован, кој оттогаш се нарекува ...

Анастас Локоски го фати чесниот крст во охридско Пештани

Inpress - 19.01.2013

Охрид, 19. јануари 2013 (ИНПРЕС) Традиционално и оваа година празникот Богојавление Водици беше прославен и во селото Пештани кај Охрид.

Водици во Охрид во 1941 година (Видео)

Inpress - 19.01.2013

Охрид, 19. јануари 2013 (ИНПРЕС) Православните верници денеска го слават празникот Водици или Богојавление, денот на кој според христијанското предание Св.

Горно Маало го одбележа празникот Водокрст

Денешен - 19.01.2013

Викарниот епископ лешочки г. Јосиф чиночалствуваше со светата божествена литургија по повод осветувањето на водите и фрлањето на крстот што денеска на празникот Водокрст се одржа во црквата Света ...

Крстот во Куманово го фати Миодраг Јовановски

Денешен - 19.01.2013

Верниците во кумановско денеска масовно го одбележуваат верзскиот празник Богојавление. Во сите цркви во кумановско се оддржа богојавленска литургија, каде верниците се помолија за здравје, пресекоа ...

Водици одбележан во Пијанечко-малешевскиот регион

Денешен - 19.01.2013

Големиот христијански празник Богојавление-Водици во општините од Пијанечко-малешевскиот регион e одбележан со водосвет, богослужби во храмовите и со традиционалното осветување и фрлање на чесниот ...

Крстот во општина Илинден го фати Марио Димитријевски

Денешен - 19.01.2013

Втора година по ред осветениот крст кој се фрла во водите на езерото на хотелот „Бест Вестерн Белви“ во Општина Илинден, се најде во рацете на седумнаесетгодишниот Марио Димитријевски.

И Илинден организира Водици

Дневник - 18.01.2013

Фрлањето на крстот по повод претстојниот празник Богојавление - Водици на територијата на Илинден ќе се изврши во езерото на хотелот „Бест вестерн - Белви“.

Православните верници го слават Богојавление - Водици

Идивиди - 19.01.2017

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление - Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој од тогаш се нарекува Крстител.

Тетовци традиционално скокаа по светиот крст на Водокрст

Алфа - 18.01.2013

Црквата Св.Богородица во Тетово и годинава собра голем број верници за денешниот празник Водокрст.Традиционално,светиот крст во оваа црква се фрла денеска, ден пред големиот христијански празник ...

ГАЛЕРИЈА Охрид е подготвен за утрешниот празник Водици

+инфо - 18.01.2013

На градското пристаниште попладнево се вршат последните подготовки пред утрешниот голем празник Богојавление-Водици. Под будното око на членовите на здружението „Богојавление“, се украсуваа бродовите ...

Тетовско Горно Маало го одбележа празникот Водокрст, ден пред Водици

Сител - 18.01.2013

Викарниот епископ лешочки г. Јосиф чиночалствуваше со светата божествена литургија по повод осветувањето на водите и фрлањето на крстот што денеска на празникот Водокрст се одржа во црквата Света ...

Дарко Јовановски го фати крстот во Тетово

Сител - 18.01.2013

По повод Водокрст денот на крштевањето на народот од Свети Јован Крстител, на ден пред Водици во тетовската црква Света Богородица традиционално се извршува спуштање на осветен крст.

Утре е верскиот празник Богојавление – Водици

Канал5 - 18.01.2013

Според Библијата, на утрешниот ден е крстен синот Божји - Исус Христос во реката Јордан и во спомен на тој чин, над 170 верници ќе скокнат по крстот во реката Вардар.

РЕТРО ВИДЕО: Лаптоп во срцето и тепачка за Водици

Либертас - 18.01.2013

Во пресрет на утрешното фрлање на крстот низ државава како дел од традицијата за одбележување на христијанскиот празник Водици, ве потсетуваме на две видеа кои беа хит на интернет, а и двете се од ...

Подводно чистење на просторот каде ќе се фрла светиот крст

OhridNews - 18.01.2013

Во пресрет на големиот православен празник Богојавление - Водици, членовите на нуркачкиот центар „Амфора“ и клубот за подводни активности Охрид од Охрид, денеска ќе спроведат акција за чистење на ...

Јубилејно 5. одбележување на Богојавление – Водици во oпштина Илинден

Скопје инфо - 18.01.2013

Општина Илинден по повод претстојниот празник Богојавление (Водици) во соработка со свештениците од црквата „Св. Константин и Елена“, по петти пат организира фрлање на крстот во езерото на хотелот ...

Охрид подготвен за големиот спектакл

OhridNews - 18.01.2013

Охрид е подготвен за одбележување на еден од најголемите христијански празници Богојавление - Водици. Со низа настани, градот на овој ден привлекува бројни туристи кои ос сите страни пристигнаа во ...

Денеска и утре се празнуваат Водокрст и Водици

Република - 18.01.2013

Празникот Водици се празнува два дена. Првиот, 19 јануари, е познат под имињата Богојавление и Водици, но во некои краишта се спомнува и како Војордание или Машки Водици.

Водици во дебарско Долно Мелничани

Република - 18.01.2013

Водици се празнува два дена, на 19 и на 20 јануари, Водокрст и Водици. Во селото има традиција кумовите секоја година да се избираат со договор, по редослед кој го диктира движењето на раката при ...

Градското пристаниште се украсува за големиот празник

OhridNews - 18.01.2013

На градското пристаниште попладнево се вршат последните подготовки пред утрешниот голем празник Богојавление- Водици. Под будното око на членовите на здружението „Богојавление“, се украсуваа ...

Празникот Водокрст традиционално се одбележува во тетовско Горно Маало

Курир - 18.01.2013

Викарниот епископ лешочки г. Јосиф чиночалствуваше со светата божествена литургија по повод осветувањето на водите и фрлањето на крстот што денеска на празникот Водокрст се одржа во црквата Света ...

Богојавление- Водици, празник на крштевањето на Исус

Република - 18.01.2013

Богојавление- Водици се слави од вториот век и е поврзан со крштевањето од свети Јован Крстител на Исус Христос во реката Јордан.

Во Москва веќе 15 илјади луѓе учествуваа во Богојавленското капење

Макфакс - 18.01.2013

Веќе 15 илјади луѓе учествуваа во Богојавленското капење во руската престолнина Москва, јави агенцијата РИА Новости, повикувајќи се на податоците на градските власти.

Ден пред Водици - Водопост

Inpress - 18.01.2013

Скопје, 18. јануари 2013 (ИНПРЕС) На еден ден пред празникот Богојавление Водици, православните верници денес го празнуваат Водокрштение, Водокрст или Водопост.

Фуере се враќа во Охрид - За Денот на рибарите ќе се искапи во езерото

Inpress - 18.01.2013

Охрид, 18. јануари 2013 (ИНПРЕС) Поранешниот амбасадор на ЕУ во Република Македонија Ерван Фуере при заминувањето од државава најави дека повторно ќе се враќа, ветување кое по се изгледа ќе го ...

Последни подготовки пред утрешниот празник Водици во Охрид

Inpress - 18.01.2013

Охрид, 18. јануари 2013 (ИНПРЕС) Охрид се подготвува за фрлањето на Светиот крст во водите на Охридското Езеро, во рамките на годинешното прославување на рпазникот Богојавление Водици.

Бизнисменот Стојан Ѓоргоски нов кум за Водици во Охрид

МКД - 17.01.2013

Нов кум на Водици во Охрид е бизнисменот Стојан Ѓоргоски. Тој кумството ќе го преземе од минатогодишниот кум, бизнисменот Ванчо Чифлиганец.

Апарати за домаќинство за среќникот што ќе го фати крстот

Дневник - 17.01.2013

Фрижидер, машина за перење алишта, микробранова печка, телевизор, правосмукалка и златен накит ќе му подари семејството на кумот Мите Јовановски на среќникот што ќе го фати осветениот крст што г.г.

Путин за Водици ќе го дочекавме со блокиран пат за Охрид?!

Капитал - 17.01.2013

Одрони го блокираа патот за Охрид само три дена пред одржувањето на најголемата вонсезонска манифестација во градот, празнувањето на празникот Богојавление Водици.

Со примопредавањето на кумството почнуваат Богојавленските чествувања во Охрид

А1 On - 17.01.2013

Со свечената церемонија на примопредавањето на кумството, во Охрид почнаа последните подготовки за најмасовната верска манифестација – традиционалното осветување на водите на Охридското Езеро и ...

Православните верници го слават Богојавление - Водици

Дневник - 17.01.2013

Православните верници денеска го слават големиот христијански празник Богојавление - Водици, кој се слави уште од вториот век.

Кумството на Водици во Охрид се предава денеска

+инфо - 17.01.2013

Со традиционални обичаи и богослужба во црквата „Свети Никола Геракомија“, денеска ќе биде извршено примопредавање на кумството за големиот празник Богојавление - Водици, јави „Охрид Њуз“.

Јубилејно 5-то одбележување на Водици во Општина Илинден

Сител - 17.01.2013

Општина Илинден по повод претстојниот празник Богојавление (Водици) во соработка со свештениците од црквата „Св. Константин и Елена“, по петти пат oрганизира фрлање на крстот во езерото на хотел Бест ...

И странци ќе скокаат по крстот во Охридското езеро

Канал5 - 17.01.2013

Украинци, Чеси, Шкотланѓани и Холанѓани ќе пливаат по светиот крст во водите на Охридското езеро Рамо до рамо со охриѓани и капачи од земјава странците ќе бидат дел од најмасовната црковно народна ...

Православните верници го слават Богојавление – Водици

Сител - 18.01.2017

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици, што се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој оттогаш се нарекува Крстител.

Православните верници утре го слават Богојавление - Водици

МРТ - 17.01.2013

Православните верници утре го слават големиот христијански празник Богојавление - Водици. Празникот, кој се слави уште од вториот век, е поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на реката ...

Утре Православните верници го слават Богојавление - Водици

Канал5 - 17.01.2013

Православните верници утре го слават големиот христијански празник Богојавление - Водици. Празникот, кој се слави уште од вториот век, е поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на реката ...

Утре православните христијани слават Водици – најмасовно во Охрид и Скопје

Либертас - 17.01.2013

Православните верници утре го слават големиот христијански празник Богојавление – Водици. Празникот, кој се слави уште од вториот век, е поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на реката ...

Охрид подготвен за Водици

Сител - 11.01.2017

Се е подготвено за големиот верски празник Богојавление Водици. Илјадници верници се очекуваат во Балканскиот Ерусалим да присуствуваат на осветувањето на водите на Охридското езеро. И оваа година празникот ќе се одбележи во духот на христијанската ...

Предавање на кумството за Водици во црквата Геракомија

OhridNews - 17.01.2013

Со традиционални обичаи и богослужба во црквата Св. Никола Геракомија, денеска ќе биде извршено примопредавање на кумството за големиот празник Богојавление - Водици.

Денеска се предава кумството за Водици во Охрид

Sky - 17.01.2013

Денеска ќе биде извршено примопредавање на кумството за големиот празник Богојавление - Водици. Според порталот `Охрид Њуз` прмопредавањето ќе се одржи со традиционални обичаи и богослужба во црквата ...

Стартуваат Богојавленските чествувања во Охрид

Press24 - 17.01.2013

Со свечената церемонија на примопредавањето на кумството, во Охрид почнаа последните подготовки за традиционалното осветување на водите на Охридското Езеро и фрлањето на светиот крст по повод ...

Извршено примопредавањето на кумството за Водици

OhridNews - 17.01.2013

Со традиционални обичаи и богослужба во црквата Св. Никола Геракомија, денес беше извршено примопредавање на кумството за големиот празник Богојавление - Водици.

Јубилејно 5. одбележување на Водици во oпштина Илинден

Курир - 17.01.2013

Општина Илинден по повод претстојниот празник Богојавление (Водици) во соработка со свештениците од црквата „Св. Константин и Елена“, по петти пат организира фрлање на крстот во езерото на хотелот ...

173 лица денеска ќе скокнат по крстот

Press24 - 19.01.2013

Православните верници денеска го слават големиот христијански празник Богојавление - Водици Богојавленската литургија ќе почне во 9 часот во црквата „Св.

Православните верници го слават Водици

Курир - 17.01.2013

Православните верници денеска го слават големиот христијански празник Богојавление - Водици, кој се слави уште од вториот век.

За Водици во Русија ќе има 2.600 „мали јордани“

Руска реч - 17.01.2013

Две и пол илјади спасувачи ќе се грижат за безбедноста на верниците овој викенд - за Водици. Исто така, на местата каде што ќе се фрлаат крстовите ќе бидат ангажирани 690 лица, како и 500 автомобили.

Одбележување на Богојавление - Водици во Општина Илинден

Макфакс - 17.01.2013

Општина Илинден по повод претстојниот празник Богојавление (Водици) во соработка со свештениците од црквата „Св. Константин и Елена", по петти пат oрганизира фрлање на крстот во езерото на хотел Бест ...

Предадено кумството за Водици во Охрид на новиот кум Ѓорѓоски

Inpress - 17.01.2013

Охрид, 17. јануари 2013 (ИНПРЕС) Во црквата Свети Никола Геракомија попладнево, со богослужбена церемонија беше предадено кумството на Водици со што во Охрид започнаа богојавленските чествувања.

Во Охрид почнаа последните подготовки за празникот Богојавление-Водици

Денешен - 17.01.2013

Со свечената церемонија на примопредавањето на кумството, во Охрид почнаа последните подготовки за најмасовната верска манифестација – традиционалното осветување на водите на Охридското Езеро и ...

Православните верници го слават Богојавление

Денешен - 17.01.2013

Православните верници денеска го слават големиот христијански празник Богојавление – Водици, кој се слави уште од вториот век.

Kрстот во Ѓорче ќе се фрла во Лепенец и во Вардар

Дневник - 16.01.2013

И оваа година во општината Ѓорче Петров, по повод христијанскиот празник Богојавление- Водици, крстот е предвидено да се фрла на две локации.

Сѐ почнало во Константинопол

Н.Македонија - 16.01.2013

На овој ден уште во минатото се осветувале водите, а верниците ја пиеле водата или, пак, ја користеле за лекување болести Од минатогодишната централна манифестација во Скопје ТРАДИЦИЈА ЗА ПРАЗНУВАЊЕ ...

За Водици крстот ќе се фрла во Лепенец и Вардар

МК News - 16.01.2013

По повод христијанскиот празник Богојавление (Водици) традиционално и оваа година во општината Ѓорче Петров крстот ќе се фрла на две локации.

Во Ѓорче Петров крстот ќе се фрла во Лепенец и Вардар

Локално - 16.01.2013

По повод Богојавление (Водици) традиционално во општина Ѓорче Петров и оваа година крстот ќе се фрла на две локации. Првата локација ќе биде на реката Лепенец во Волково, кај последна автобуска ...

За Водици Пивтијада во Крива Паланка

Локално - 16.01.2013

По повод чествувањето на големиот христијански празник Богојавление - Водици, Општина Крива Паланка по четврти пат ја организира манифестацијата „Пивтијада 2013”.

Започна пријавувањето на капачите за Водици

OhridNews - 16.01.2013

Пријавувањето на капачите кои ќе пливаат по чесниот крст во осветените водина Охридското Езеро за празникот Водици, започна денеска и ќе се одвива до утрото на 19-ти јануари.

Водици во Охрид прераснува во централен настан на Балканот

Р.С.Европа - 15.01.2013

На 19 јануари во езерските води по крстот се очекува да скокнат рекорден број на капачи до сега, повеќе од 1.200. Годинава целата манифестација директно ќе ја пренесуваат и неколку телевизиски куќи ...

Лесен појадок пред влегувањето во Вардар

Н.Македонија - 15.01.2013

Учесниците не треба да пијат алкохол и да не се загреваат со топли пијалаци пред да влезат во водата Интересот расте од година на година.

Крстот во Ѓорче Петров ќе се фрла во Лепенец и Вардар

А1 On - 15.01.2013

Во општина Ѓорче Петров и оваа година по повод празникот Богојавление (Водици) традиционално крстот ќе се фрла на две локации.

Во Ѓорче крстот ќе се фрла во Лепенец и Вардар

Сител - 15.01.2013

По повод Богојавление, Водици традиционално во општина Ѓорче Петров и оваа година крстот ќе се фрла на две локации, соопшти општината.

Во Ѓорче Петров крстот ќе се фрла во Лепенец и Вардар

Канал5 - 15.01.2013

По повод Богојавление (Водици) традиционално во општина Ѓорче Петров и оваа година крстот ќе се фрла на две локации. Првата локација ќе биде на реката Лепенец во Волково, кај последна автобуска ...

Крст за Водици ќе се фрла и во Илинден во езерцето на х.Белви

Локално - 15.01.2013

Општина Илинден по повод претстојниот празник Богојавление (Водици) во соработка со свештениците од црквата „Св. Константин и Елена“, oрганизира фрлање на крстот во езерото на хотел Бест ...

За Водици крстот ќе се фрла во Лепенец и Вардар

Вечер Прес - 15.01.2013

По повод христијанскиот празник Богојавление (Водици) традиционално и оваа година во општината Ѓорче Петров крстот ќе се фрла на две локации.

Крстот во Ѓорче Петров ќе се фрла во Лепенец и Вардар

Sky - 15.01.2013

Во општина Ѓорче Петров и оваа година по повод празникот Богојавление (Водици) традиционално крстот ќе се фрла на две локации.

Годишна претплата на „Нова Македонија“

Н.Македонија - 14.01.2013

Положувањето на крстот ќе биде од мостот кај хотелот „Холидеј Ин“, околу 12.30 часот, но сите учесници ќе мора да дојдат на локацијата најдоцна до 11.30 часот Бесплатна годишна претплата од дневниот ...

Крст ќе се фрла и во Илинден

Вечер Прес - 14.01.2013

Општина Илинден по повод претстојниот празник Богојавление (Водици) во соработка со свештениците од црквата "Св. Константин и Елена" организира фрлање на крстот во езерото на хотелот "Бест Вестерн ...