TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Врело петта во Европа

Време - 15.08.2009

Пештерата Врело е петта најдлабока во Европа, а 14. во светот, процени еден од најпознатите светски спелеонуркачи, Италијанецот ...

Врело е петта пештера во Европа по длабочина

Вест - 15.08.2009

Нуркачите се спуштија во пештерата со цел да докажат дека е најдлабока подводна пештера во Европа, а можеби и во светот.

Градот Скопје ќе даде пари за идните експедиции на Матка

Утрински - 15.08.2009

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, се сретна со членовите на Меѓународната спелеонуркачка експедиција што ја ...

Врело истражено до 190 метри - експедицијата се враќа в година

Утрински - 15.08.2009

Експедицијата што ја истражуваше подводната пештера Врело кај Матка, нуркачите Луиџи Касати од Италија и Марк ван дер Мулен од ...

Лошото време го запре истражувањето на Врело

Дневник - 15.08.2009

Поради лошото време и заматената вода, меѓународната спелеолошко нуркачка експедиција која последните петнаесетина дена ја ...

Истражувачката мисија на Врело ќе продолжи в година

Вечер - 15.08.2009

Во моментов, со 190 метри длабочина истражена од човек Врело го држи 5-тото место во Европа и 14-тото во Светот.

Нуркачите задоволни од резултатот од 190 метри

А1 - 14.08.2009

Истражувањето на Врело продолжува догодина. Меѓународната експедиција и домашните нуркачи се задоволни со постигнатите 190 ...

Во Врело ќе се нурка в година

Време - 14.08.2009

Со достигнати 190 метри заврши истражувањето на подводната пештера Врело на Матка.

Матка има се' да стане светска атракција

Утрински - 14.08.2009

„На Матка моментно има се' што треба за да стане светска спелеолошка и туристичка атракција“, вели италијанскиот нуркач Луиџи ...

Врело ќе се доистражи в година

Дневник - 14.08.2009

За в година ќе планираме повеќе пари за туристичка промоција на пештерата и за поддршка на експедицијата, вети министерот ...

Коце Трајановски очекува догодина европски рекорд на Врело

Форум - 14.08.2009

Градоначалникот на град Скопје им додели награди на екипата нуркачи кои ја истражуваа пештерата во Врело на Матка.

Градоначалникот на Скопје Коце Трајановски дозна каква пештера е „Врело“.

Алсат-М - 14.08.2009

По денешната средба со нуркачите од меѓународната експедиција која речиси две недели ја истражуваше подводната ...

Врело е новата македонска туристичка атракција

Вечер - 14.08.2009

Во моментов, од средствата со кои располагаме за промоција на туризмот, за поддршка на овој проект издвоивме 80.000 денари, но ...

Експедицијата Врело - Матка се сретна со Трајановски

МРТ - 14.08.2009

Спелеонуркачката експедиција која изминатиот период вршеше истражувања во пештерата Врело кај Матка денеска се сретна со ...

Спелеолозите оптимисти дека Врело ќе биде најдлабока пештера во светот

Сител - 14.08.2009

По повод завршувањето на годинашното истражување на подводната пештера „Врело“, спелеонуркачкиот клуб „Врело“ денеска упати ...

Пештерата Врело голем потенцијал за развој на туризмот

МК-Фондови - 14.08.2009

Македонија - Економија Министерот Бесими ја посети Матка Министерството за економија додели 80.000 денари субвенции на ...

Трајановски ги прими спелеонуркачите

Нетпрес - 14.08.2009

Скопскиот градоначалник, Коце Трајановски денеска ја прими меѓународната спелеонуркачка експедиција која вршеше истражување на ...

Подводната пештера “Врело“ петта во Европа по длабочина

Нетпрес - 14.08.2009

Подводната пештера “Врело” се наоѓа на петто место во Европа по длабочина, а четиринаесетта е во светот, помеѓу пештерите кои ...

Експедицијата Врело - Матка се сретна со Трајановски

Макфакс - 14.08.2009

Спелеонуркачката експедиција која изминатиот период вршеше истражувања во пештерата Врело кај Матка денеска се сретна со ...

Владата ќе ги финансира нуркачите во Врело

А1 - 13.08.2009

Странската нуркачка експедиција е задоволна од постигнатото - 190 метри е фантастичен резултат.

Нема рипче за крапче

Време - 13.08.2009

Анета Стојковска Подводната пештера Врело можеби не влезе во новите светски чуда, но, најверојатно, ќе го урне европскиот, а ...

За Врело даваат помош со лажичка

Време - 13.08.2009

Кате Антевска По реакциите од спелеонуркачкиот клуб „Врело“ за негрижата на власта за истражувањата на пештерата на Матка ...

Врело ќе го чека рекордот идното лето

Телма - 13.08.2009

Златко Симоновски Мистеријата околу вистинската длабочина на пештерата Врело ќе лебди се до следната година.

Има уште, ама друг пат!

Вечер - 13.08.2009

Експедицијата си заминува утре, закитена со успехот од откриени 190 метри длабочина од пештерата и со констатацијата дека до ...

Подводната пештера „Врело“ голем потенцијал за развој на туризмот

Сител - 13.08.2009

Министерството за економија додели 80.000 денари субвенции на Спеленуркачкиот клуб „Врело“ како поддршка за нивните активности ...

Бесими: Подводната пештера „Врело“ голем потенцијал за развој на туризмот

Кирилица - 13.08.2009

Министерството за економија додели 80.000 денари субвенции на Спеленуркачкиот клуб „Врело“ како поддршка за нивните активности ...

Заврши испитувањето на пештерата “Врело“

Канал5 - 13.08.2009

Лошите временски услови предвреме ја финишираа меѓународната експедиција која ја истражуваше подводната пештера “Врело“.

Подводната пештера „Врело“ голем потенцијал за развој на туризмот

МРТ - 13.08.2009

Министерството за економија додели 80.000 денари субвенции на Спеленуркачкиот клуб „Врело“ како поддршка за нивните активности ...

Ексклузивни снимки од подводните нуркања во „Врело“

Сител - 13.08.2009

Сител е единствената телевизија која има директни подводни снимки од истражувањето на пештерата Врело, а нашиот новинар Борче ...

Нуркаат за рекорд, а молат за чамец

Време - 12.08.2009

Членовите од спелеонуркачкиот клуб „Врело“, кои, заедно со колеги од Италија веќе една недела ја истражуваат пештерата Врело на ...

Пештерата Врело на Матка најдлабока во Европа?!

Вечер - 12.08.2009

Европскиот рекорд во длабочина е соборен, но не и предизвикот да се доистражи една од најпривлечните подводни пештери во светот.

Врело најдлабока во Европа

Време - 11.08.2009

Италијанскиот спелеонуркач Луиџи Касати, кој е дел од меѓународната експедиција која ја истражува длабочината на подводната ...

Нуркачите стигнаа до 190 метри во Врело

Вест - 11.08.2009

Подводната пештера Врело во Кањонот Матка е истражена 190 метри во длабочина, а според италијанскиот спелеонуркач Луиџи Касати, ...

Касати во Врело дојде до 190 метри длабочина

Утрински - 11.08.2009

Италијанскиот спелеонуркач Луиѓи Касати вчера во Врело се нурна во длабочина од фантастични 190 метри.

Европскиот рекорд падна во пештерата Врело

Дневник - 11.08.2009

Луиѓи Касати вчера во Врело се нурна во длабочина од фантастични 190 метри, соопштуваат од спелеонуркачкиот клуб Италијанскиот ...

Нуркачите во Врело стигнаа до длабочина од 190 метри

МРТ - 11.08.2009

Италијанскиот спелеонуркач Луиџи Касати, кој е дел од меѓународната експедија која ја истражува длабочината на подводната ...

Неверојатни 190 метри длабочина во Врело

Вечер - 11.08.2009

Викендов, италијанскиот спелеонуркач Луиџи Касати во Врело се нурна во длабочина од фантастични 190 метри.

Пештерата Врело ги урива европските и светски рекорди

Сител - 11.08.2009

ПЕШТЕРСКОТО НУРКАЊЕ Е ЕДЕН ОД НАЈРИЗИЧНИТЕ СПОРТОВИ ВО СВЕТОТ Меѓународната експедиција составена од Луиџи Касано, Марк Ван Дер ...

Нуркачите во Врело стасаа до импозантни 190 метри

А1 - 10.08.2009

Нуркачите во пештерата Врело на Матка дојдоа денеска до импозантна длабочина од 190 метри, со што пештерата се вбројува меѓу ...

Нуркачите во Врело стигнаа до 159 метри

Време - 10.08.2009

Италијанскиот спелеонуркач Луиџи Касати, кој е дел од меѓународната спелеонуркачка експедиција што ја истражува подводната ...

Врело нема крај

Вест - 10.08.2009

Пештерата Врело, според белгиските и италијанските спелеонуркачи, има елипсовидна форма и има димензии од 30 на 10 метри.

Освоени 159 метри од Врело - крајот не се гледа

Утрински - 10.08.2009

„Врело е импозантна пештера и нема крај“, изјави Луиџи Касати, по нуркањето, во саботата од подводната пештера на Матка, во ...

Нуркачите во Врело стасаа до 190 метри

Алсат-М - 10.08.2009

Нуркачите во пештерата Врело на Матка дојдоа денеска до импозантна длабочина од 190 метри, со што пештерата се вбројува меѓу ...

Колку е длабоко Врело?

Вечер - 10.08.2009

Врело беше номинирана и за изборот на Седумте светски чуда на природата каде што стигна до полуфиналето.

Врело најдлабока подводна пештера ?

Кирилица - 10.08.2009

Италијанските спелеонуркачи ја освоија Врело Меѓународната експедиција која ја истражува длабочината на пештерата Врело на ...

Нуркачите во Врело стигнаа до длабочина од 190 метри

Сител - 10.08.2009

Италијанскиот спелеонуркач Луиѓи Касати, кој е дел од меѓународната експедија која ја истражува длабочината на подводната ...

Нуркачите во Врело стасаа до импозантни 190 метри

Макфакс - 10.08.2009

Нуркачите во пештерата Врело на Матка дојдоа денеска до импозантна длабочина од 190 метри, со што пештерата се вбројува меѓу ...