TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Репрезентацијата на Аргентина на 2 април во Скопје?

Вест - 15.02.2003

Информација која одекна и во Сплит Специјално од Сплит: Тони Зографски Голема е веројатноста на 2 април во Скопје да гостува репрезентација на двократниот светски шампион Аргентина. Оваа информација силно одекна кај нашата фудбалска експедиција во Сплит.

Хајдуковите репрезентативци во СФРЈ добија хрватски дресови

Утрински - 15.02.2003

Хајдук во трофејната соба на "Пољуд" го прослави 92. роденден Во трофејната соба на "Пољуд" во Сплит Хајдук на свечен начин ја прослави 92. годишнината од своето постоење. Во присуство на голем број славни фудбалски имиња од Сплит, меѓу кои и хрватскиот селектор Ото Бариќ, најпрво беше прикажан ...

Марковиќ: Македонија има подобра фудбалска иднина од Хрватска

Дневник - 15.02.2003

ФУДБАЛ Хајдук и Драган Сетинов, неговиот поранешен фудбалер, заедно ги прославија родендените, со таа разлика што сплиќаните се педесетина години постари (Претседателот на Хрватскиот фудбалски сојуз Влатко Марковиќ му призна на неговиот македонскиот колега Харалампие Хаџиристески дека хрватскиот ...

Македонија се надева на освојување на првиот фудбалски турнир

А1 - 14.02.2003

Со евентуална победа над ослабената репрезентација на Полска вечерва во Сплит, но и во случај на реми, Македонија може да го освои „Трофеј Марјан“, првиот турнир во историјата на настапите на македонската репрезентација. Македонија вчера играше 1:1 со Хајдук, а претходно ремизираше и со ...

Шаќири го донесе шестото реми на Џиџи

Вест - 14.02.2003

Нашата фудбалска репрезентација одигра 1: 1 против Хајдук на турнирот "Трофеј Марјан" Специјално од Сплит: Тони Зографски Сплит.- Во рамките на премиерниот меч на турнирот "Трофеј Марјан" во Сплит, македонската фудбалска репрезентација одигра само 1:1 (0:0) против домаќинот, хрватскиот прволигаш ...

Натпреварот со Полска шанса за прв триумф на турнир

Утрински - 14.02.2003

Македонските фудбалери вечерва (20 ч.) го завршуваат учеството на "Трофеј Марјан" Со евентуална победа над репрезентацијата на Полска во последниот меч вечерва во Сплит нашиот национален тим има шанса да го освои турнирот Трофеј Марјан, се разбира доколку во прилог на избраниците на Илиевски оди и ...

Македонија има шанса да го освои првиот турнирски трофеј во историјата

Дневник - 14.02.2003

ФУДБАЛ - МАКЕДОНИЈА ВЕЧЕРВА ПРОТИВ ПОЛСКА НА ТРОФЕЈ МАРЈАН Ако избраниците на Џиџи ја победат Полска, а истовремено Хрватска и Хајдук ремизираат или остварат "послаба" победа од нашата, Македонија ќе го освои Трофејот Евентуална победа над ослабената фудбалска репрезентација на Полска, вечерва, во ...

Полска ќе биде најсилниот противник на нашата фудбалска репрезентација

А1 - 13.02.2003

Ден одмор за македонските фудбалски репрезентативци и средување на впечатоците по среќното реми со Хајдук на турнирот Трофеј Марјан во Сплит. Без повеќето стандардни првотимци Полска сепак ќе ни биде најсилниот противник на далматинската турнеја вели селекторот Никола Илиевски.

Шакири повторно не спаси од пораз

Утрински - 13.02.2003

Слаба игра на фудбалерите на Македонија и на Хајдук на отворањето на турнирот "Трофеј Марјан" Од нашиот известувач Сашко Ѓ. Димовски Сплит - Слаба фудбалска претстава го одбележи стартот на 18-то издание на фудбалскиот турнир "Трофеј Марјан" во Сплит, во натпреварот во кој се сретнаа ...

Шаќири повторно ни донесе реми

Дневник - 13.02.2003

ФУДБАЛ - "ТРОФЕЈ МАРЈАН": ХАЈДУК - МАКЕДОНИЈА 1-1 (0-0) Во слабо издание, македонската репрезентација извлече еден бод од мечот со хрватскиот прволигаш Хајдук, најмногу благодарение на голманот Јане Николоски и на стрелецот Артим Шаќири Артим Шаќири со гол во 84.

Фудбалската репрезентација на Македонија играше 1:1 со Хајдук

А1 - 12.02.2003

Македонската фудбалска репрезентација осанува непоразена и по шестото гостување. 1:1 против Хајдук на првиот натпревар на турнирот трофеј Марјан во Сплит. И покрај инфериорната игра во поголемиот дел од натпреварот Артим Шаќири во финишот успеа да не спаси од пораз.

Илиевски го објави составот

Утрински - 12.02.2003

Прес на Пољуд Во текот на вчерашниот ден на стадионот Пољуд во Сплит, во присуство на повеќе од 40 новинари и ТВ камери од Хрватска и Полска, се одржа прес-конференција пред стартот на фудбалскиот турнир "Трофеј Марјан". Нашиот селектор, ја искористи можноста и на присутните новинари им го објави ...

Прва победа на неофицијален меч?

Дневник - 12.02.2003

ФУДБАЛ - МАКЕДОНИЈА - ХАЈДУК ГО ОТВОРА "ТРОФЕЈ МАРЈАН" Селекторот Илиевски денеска ќе ги одмора Грозданоски, Балдовалиев и Христовски за средбата со Полска, в петок Македонската фудбалска репрезентација денескаод 15 часот, во Сплит, ќе се сретне со хрватскиот прволигаш Хајдук во првиот меч од ...

Хајдук живее вечно, без оглед на премрежињата

Дневник - 12.02.2003

КРАТКА ИСТОРИЈА НА НАШИОТ ПРОТИВНИК Сплит има многу причини да се гордее со својот клуб, не само поради стадионот-убавица "Пољуд" Хрватскиот фудбалски прволигаш Хајдук никогаш во своето постоење не го напуштил прволигашкото друштво, иако во минатото имал многу егзистенцијални проблеми.

Нашите ќе се обидат да им ја расипат прославата на "билите"

Вест - 12.02.2003

Денеска (15 ч.) во рамките на турнирот "Трофеј на Марјан" нашата фудбалска репрезентација се среќава со домаќинот Хајдук Шаќири и се приклучи на екипата. - Грнчаров поради повреда отпадна. - Пандев во комбинација за денешниот меч Специјално од Сплит: Тони Зографски По одличниот резултат 2:2 ...

На "жешкиот" Пољуд против Хајдук и незгодната "торцида"

Утрински - 12.02.2003

Денеска (15 часот) на трофејот Марјан во Сплит, Македонија ќе се сретне со далматинскиот миленик Емил Китановски Денеска со почеток во 15 часот, фудбалската репрезентација на Македонија во рамките на турнирот "Трофеј Марјан" на стадионот Пољуд во Сплит, ќе ги одмери силите со хрватскиот прволигаш и ...

Mакедонските фудбалери утре на меч со „Хајдук“

А1 - 11.02.2003

Mакедонската фудбалска репрезентација ја продолжува далматинската турнеја утре со првиот натпревар на турнирот Tрофеј Mаријан во Сплит против домаќинот „Хајдук“. Артим Шаќири е единственото засилување на нашиот состав во однос на средбата со Хрватска.