TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Отворени банките во Египет

Р.С.Европа - 20.02.2011

Банките во Египет се повторно отворени денеска, откако привремено престанаа со работа поради штрајкот на работниците и протестите во земјата.

Банките во Египет повторно отворени

Форум - 20.02.2011

Египетските банки денеска повторно ги отворија своите врати, по неколкунеделниот прекин во нивната работа поради антивладините протести, соопшти државната телевизија Сите банки ја прекинаа својата ...

Повторно отворени банките во Египет

Inpress - 20.02.2011

Каиро, 20. февруари 2011 (ИНПРЕС) Откако долго време не работеа поради несигурноста и немирите поврзани со антивладините протести, египетските банки денеска повторно ги отворија вратите.

Египетска Марија Антоанета

Утрински - 19.02.2011

Сузан Мубарак со децении беше тивка, облечена во свила, сила што стоеше зад подемот на династијата Мубарак, која почна со доаѓањето на власт во Египет, во 1981 година, на нејзиниот сопруг Хосни, а ...

Египетската армија нема да толерира протести

Телма - 19.02.2011

Воениот совет во Египет соопшти дека нема да толерира повеќе протести кои ја загрозуваат економијата во земјата и дека ќе им се спротивстави.

Победнички марш во Египет

Н.Македонија - 19.02.2011

Додека еден милион Египќани славеа на централниот плоштад во Каиро, продолжуваат насилните демонстрации во Јемен, Либија и во Бахреин, на кои се убиени над 50 лица, а десетици демонстранти се ...

Армијата ги отрезни Египќаните

Форум - 19.02.2011

Владејачкиот Висок воен совет во Египет денеска соопшти дека повеќе нема да толерира штрајкови кои го попречуваат функционирањето на националната економија, јавува BBC Државната телевизија го пренесе ...

Египетската армија забрани нови штрајкови

Алфа - 19.02.2011

Владејачкиот Висок воен совет во Египет денеска соопшти дека повеќе нема да толерира штрајкови кои го попречуваат функционирањето на националната економија.

Египет - Армијата нема да толерира продолжување на протестите

Алсат-М - 19.02.2011

Военото раководство на Египет соопшти дека нема да го толерира продолжувањето на протестите кои ја нарушуваат економијата на земјата.

Египетската армија нема повеќе да толерира протести

Курир - 19.02.2011

Врховниот совет на оружените сили предупреди дека одделни групи „организираат протести кои го спречуваат производството и создаваат критични економски услови кои можат да доведат до влошување на ...

Египетската армија повеќе не дозволува протести

Press24 - 19.02.2011

Египетскиот воен совет излезе со став дека нема да дозволи повеќе демонстрации кои ќе и нанесат штета на економијата Воениот совет во Египет соопшти дека нема да толерира повеќе протести кои ја ...

САД ќе донираат 150 милиони долари за обнова на Египет

Р.С.Европа - 18.02.2011

Соединетите американски држави ќе издвојат 150 милиони долари за демократска трансформација и економско закрепнување на Египет, соопшти американскиот државниот секретар Хилари Клинтон.

Марш на победата во Египет

Р.С.Европа - 18.02.2011

Луѓето во Египет планираат да одржат „марш на победата “ денеска во Каиро, со кој ќе го обележат соборувањето на Хосни Мубарак.

"Марш на победата" во Каиро

Р.С.Европа - 18.02.2011

Илјадници египјани се собраа денеска на плоштадот во Каиро за да ја прославуваат првата недела без претседателот Хосни Мубарак, но и за да извршат притисок врз новите власти да спроведат реформи.

Став - Протести и контрапротести

Време - 18.02.2011

Политичка криза во Македонија. Кој ја почна и кој ја провоцира?. Власта со еден став, опозицијата со друг. Власта е на став дека, и покрај се, остварува, а опозицијата е се погласна за лажната ...

Милион луѓе со молитва одбележаа една недела од падот на Мубарак

Телма - 18.02.2011

Повеќе од еден милион луѓе се собраа денеска на традиционалните петочни молитви на централниот плоштад „Тахрир“ во Каиро, со цел да ги повикаат воените власти да ги забрзаат реформите и борбата ...

Притворени тројца поранешни египетски министри

Кајгана - 18.02.2011

Тројца поранешни министри во режимот на египетскиот претседател Хосни Мубарак и еден олигарх близок до некогашната владеачка партија, се уапсени под сомнение за вмешаност во коруптивни активности.

Притворени тројца поранешни египетски министри

Форум - 18.02.2011

Тројца поранешни министри во режимот на египетскиот претседател Хосни Мубарак и еден олигарх близок до некогашната владеачка партија, се уапсени под сомнение за вмешаност во коруптивни активности ...

Уапсени повеќе соработници на Мубарак

Алсат-М - 18.02.2011

Прв петок по повлекувањето на египетскиот претседател Хосни Мубарак од власта. Додека јавното обвинителство апси негови поранешни соработници, илјадници Египќани се собраа денеска повторно во ...

Уапсени високи египетски функционери од поранешната власт

Форум - 18.02.2011

Египетските обвинители наложија да се уапсат еден функционер на поранешната владејачка партија на избрканиот претседател Хосни Мубарак, Национална демократска партија и тројца министри од неговата ...

САД ќе издвои 150 милиони долари за Египет

Сител - 18.02.2011

Американската државна секретарка Хилари Клинтон најавила дека САД ќе издвои 150 милиони долари наменети за политичка транзиција и економски напредок на Египет.

Египет: „Марш на победата“ во Каиро

Канал5 - 18.02.2011

Илјадници Египќани, по утринската молитва се собираат на централниот плоштад во Каиро, Тахрир за да го одржат најавениот „Марш на победата“ во знак на седумте дена без Хосни Мубарак на власт.

Илјадници Египќани се собираат во центарот на Каиро за „Маршот на победата“

МРТ - 18.02.2011

Илјадници Египќани, кои ги вејат националните знамиња се собираат на централниот плоштад „Тахрир“ во Каиро, за да го одбележат со „Маршот на победата“ соборувањето на режимот на Хосни Мубарак.

Египет: уапсени високи функционери на поранешната власт

МРТ - 18.02.2011

Египетските обвинители наложија да се уапсат еден функционер на поранешната владејачка партија на избрканиот претседател Хосни Мубарак, Национална демократска партија и тројца министри од неговата ...

Европскиот парламент бара замрзнување на сметките на египетските лидери

Сител - 18.02.2011

Реагирајќи на политичките промени, кои се случија во Египет, европските пратеници донесоа резолуција во која настојуваат ЕУ да ја преразгледа и подобри својата политичка и финансиска стратегија за ...

САД ќе издвои 150 милиони долари за Египет

Точка - 18.02.2011

Американската државна секретарка Хилари Клинтон најавила дека САД ќе издвои 150 милиони долари наменети за политичка транзиција и економски напредок на Египет.

Во Египет едни слават победа, други жалат по Мубарак

Точка - 18.02.2011

Египќаните денеска го одржуваат „маршот на победата“ со кој го прославуваат крајот на 30-годишното владеење на Хосни Мубарак пред точно една недела, но и ја потсетуваат армијата, која сега владее со ...

Египет: Уапсени високи функционери на поранешната власт

Точка - 18.02.2011

Египетските обвинители наложија да се уапсат еден функционер на поранешната владејачка партија на избрканиот претседател Хосни Мубарак, Национална демократска партија и тројца министри од неговата ...

САД ќе издвои 150 милиони долари за Египет

Нетпрес - 18.02.2011

Американската државна секретарка Хилари Клинтон најавила дека САД ќе издвои 150 милиони долари наменети за политичка транзиција и економски напредок на Египет.

„Марш на победата“ во Египет

Курир - 18.02.2011

Египетските про-демократски лидери ги повикаа нивните следбеници да слават, една недела по падот на Хосни Мубарак, со огромен марш во престолнината.

Се слави падот на Мубарак во Египет

Press24 - 18.02.2011

Илјадници Египќани денеска на плоштадот во Каиро, го слават падот на режимот на Мубарак Илјадници Египќани, кои ги вејат националните знамиња се собираат на централниот плоштад „Тахрир“ во Каиро, за ...

САД ќе издвои 150 милиони долари за развој на Египет

Канал 77 - 18.02.2011

Американската државна секретарка Хилари Клинтон најавила дека САД ќе издвои 150 милиони долари наменети за политичка транзиција и економски напредок на Египет.

Најмалку 365 луѓе загинале до сега во египетските протести

Р.С.Европа - 17.02.2011

Египетското министертво за здравство соопшти дека во 18 дневните антивладини протести загинале најмалку 365 цивили, но бројот на загинати полицајци и затвореници се уште не е познат.

Свет - Ефектот на „Ал Џезира“

Време - 17.02.2011

Да живее „Ал Џезира“ - е слоган што постојано можевте да го слушнете од илјадниците демонстранти на египетскиот плоштад „Тахрир“, кои го урнаа претседателот Хосни Мубарак.

САД ја предвиделе револуцијата?

Оn.net - 17.02.2011

Уште во август 2010-та Обама наредил тајно да се истражи дали постои ризик за избувнување на немири во арапскиот свет а во извештајот што го добил од советниците било посочено дека има потенцијални ...

Хосни Мубарак на смртна постела

Утрински - 17.02.2011

Каиро - Здравствената состојба на поранешниот претседател на Египет, Хосни Мубарак, драстично е влошена, објави вчера египетскиот весник „Ал Ахрам“.

Организаторите на протестите во Египет формираа „Совет на доверители“

Алфа - 17.02.2011

Дел од организаторите на протестите со кои беше симнат од власт египетскиот претседател Хосни Мубарак соопштија дека формирале „Совет на доверители“, кој треба да преговара со Високиот воен совет ...

Економијата и револуцијата

Дневник - 17.02.2011

Големината на египетската економија, мерена според вредноста на БДП, изнесува над 216 милијарди долари и со тоа е 49-та економска сила во светот.

Соопштен трагичниот биланс на протестите во Египет

Алсат-М - 17.02.2011

Во текот на 18 дневните протести против Владата во Египет загинале 365 лица, соопшти Министерството за здравство. Ова беше првиот вкупен број за жртвите од протестите во кои беше соборен Хосни ...

Протестите и штрајковите во Египет продолжуваат

Сител - 17.02.2011

Протестите во Каиро продолжија и денеска, а активисти повикаа да се одбележи една недела од симнувањето од власт на претседателот Хосни Мубарак со „ден на победата“.

Ештон следната недела во посета на Египет

Точка - 17.02.2011

Високиот преставник на Европската унија за надворешна и безбедносна политика, Кетрин Ештон, во вторник ќе го посети Египет, изјави за агенцијата Франс прес еден од нејзините портпароли.

Штрајковите во Египет продолжуваат и покрај предупредувањата од армијата

Точка - 17.02.2011

Демонстрантите во Египет денеска продолжија со штрајковите ширум земјата не обрнувајќи внимание на повиците од воената управа на земјата за прекинување на немирите и враќање на работа, јавуваат ...

Клинтон: 150 милиони долари од САД за Египет

Курир - 17.02.2011

САД ќе издвојат 150 милиони долари за помош на Египет за преминот кон демократија и за економски проекти по симнувањето од власт на претседателот Хосни Мубарак.

Наследството на Хосни Мубарак

BBC - 16.02.2011

По немирите во Египет и смената на власта, какво наследство остави зад себе соборениот египетски претседател Хосни Мубарак? Локацијата на која се наоѓа и здравствената состојба на поранешниот ...

Србија-инспиратор за египетската револуција!

Deutsche Welle - 16.02.2011

Србија на извесен начин стана извозник на демократија. Активностите на движењето „Отпор“ и ненасилното спротивставување на режимот, им послужија како инспирација на многу демократски движења ширум ...

Свет - Српскиот „Отпор“ урнек за Египет

Време - 16.02.2011

Младите Египќани, при организирање на протестите со кои е соборен режимот на претседателот Хосни Мубарак, во својата тактика на ненасилен отпор се потпирале и на искуството на движењето „Отпор“ во ...

Тахрир за малку ко Тиенанмен

Оn.net - 16.02.2011

Мубарак и наредил на третата египетската армија со тенкови да ги згмечи демонстрантите на плоштадот Тахрир, но татковците кои цел живот служеле во армијата, побарале од своите синови да откажат ...

На протестите во Египет загинале 365 луѓе

Р.С.Европа - 16.02.2011

Египетското министерство за здравство соопшти денеска дека најмалку 365 луѓе загинале за време на 18 дневните анти-владини протести во земјата.

Муслиманско братство“ ќе формира партија

Утрински - 16.02.2011

КАИРО - Египетската група „Муслиманско братство“ соопшти дека ќе формира политичка партија откако ќе бидат отстранети ограничувањата што ги спречуваа таа и другите групи да го направат тоа под ...

Во немирите во Египет загинале 365 цивили

Форум - 16.02.2011

Најмалку 365 луѓе загинале во 18. дневните антивладини протести со кои е соборен египетскиот претседател Хосни Мубарак, соопшти денеска Министерството за здравство, што е прв официјален биланс за ...

Во немирите во Египет загинале 365 цивили

Кајгана - 16.02.2011

Најмалку 365 луѓе загинале во 18. дневните антивладини протести со кои е соборен египетскиот претседател Хосни Мубарак, соопшти денеска Министерството за здравство, што е прв официјален биланс за ...

Во протестите во Египет загинале 365 цивили

Сител - 16.02.2011

Египетското Министерство за здравство соопшти денеска дека за време на антивладините протести од 25 јануари до 11 февруари, во земјата загунале најмалку 365 луѓе.

Хосни Мубарак не е веќе жив?!

Вечер Прес - 16.02.2011

Обидувајќи се да купи време за смирување на ситуацијата во земјата, египетската армија го одржува Хосни Мубарак во услови на речиси клиничка смрт пред да објави дека тој веќе не е жив Според ...

Мубарак тешко болен, сакал да умре во Египет

Точка - 16.02.2011

Здравјето на поранешниот египетски претседател Хосни Мубарак е сериозно загрозено и тој сакал да умре во Египет и токму поради тоа одбивал да оди на лекување во странство, пренесува Ројтерс ...

ФОТО: За време на протестите Мубарак уживал во својата раскошна палата

Точка - 16.02.2011

Додека народот протестираше поради сиромаштијата, се проценува дека поранешниот египетски претседател Хосни Мубарак “тежок“ 70 милијарди долари уживал во својата раскошно позлатена вила.

Мубарак тешко болен, сакал да умре во Египет

Нетпрес - 16.02.2011

Здравјето на поранешниот египетски претседател Хосни Мубарак е сериозно загрозено и тој сакал да умре во Египет и токму поради тоа одбивал да оди на лекување во странство, пренесува Ројтерс ...

ФОТО: За време на протестите Мубарак уживал во својата раскошна палата

Нетпрес - 16.02.2011

Додека народот протестираше поради сиромаштијата, се проценува дека поранешниот египетски претседател Хосни Мубарак “тежок“ 70 милијарди долари уживал во својата раскошно позлатена вила.

Израел: Египет има право да распореди војска на Синајсиот полуостров

Курир - 16.02.2011

Израелските власти се согласни со второто по ред ограничено распоредување на египетски војници во северниот дел на Синајскиот полуостров, каде наводна саботажа предизвика прекин на испораките на гас ...

Муслиманското братство ќе формира партија во Египет

Р.С.Европа - 15.02.2011

Египетското муслиманско братство соопшти дека ќе формира политичка партија кога рестрикциите од времето на Хосни Мубарак ќе бидат укинати.

Египет бара помош за економско заздравување на земјата

Р.С.Европа - 15.02.2011

Египетскиот министер за надворешни работи Ахмед Абул Геит ја повика меѓународната заедница да помогне во економското заздравување на земјата, по соборувањето на режимот на Претседателот Хосни Мубарак.

Свет - Неизвесност виси над Египет

Време - 15.02.2011

Илјадници демонстранти вчера го напуштија плоштадот „Тахрир“ во центарот на Каиро, откако новите воени власти на Египет соопштија дека го распуштаат Парламентот и го суспендираат Уставот.

Турција ќе организира меѓународна конференција за Египет

Р.С.Европа - 15.02.2011

Турските власти предложиле да биде одржана меѓународна конференција за Египет, по соборувањето на режимот на Претседателот Хосни Мубарак.

,,Муслимански браќа“ - политичка партија

Телма - 15.02.2011

Египетската исламистичка група „Муслимански браќа“ соопшти дека ќе прерасне во политичка партија откако ќе се укинат ограничувањата, наметнати врз неа и другите групи во земјата, од страна на режимот ...

Стотици полицајци демонстрираа на плоштадот „Тахрир“-

Утрински - 15.02.2011

Стотици униформирани и цивилни полицајци излегоа вчера на плоштадот „Тахрир“ во Каиро, изразувајќи им солидарност на демонстрантите што го соборија од власт претседателот Хосни Мубарак.

Влошена Здравствената состојба на Мубарак

Телма - 15.02.2011

Здравствената состојба на поранешниот претседател на Египет Хосни Мубарак драстично е влошена, објави денеска египетскиот весник „Ал Ахрам“.

Пензиониран судија ќе ја предводи комисијата на уставни промени во Египет

Алфа - 15.02.2011

Почитуваниот пензиониран судија Тарек ал Башри ќе биде претседател на комисијата што ќе ги изготви уставните промени во Египет, одлучија шефовите на египетскатаа армија, а веста ја сооопшти самиот ...

Исчезнаа и Хосни Мубарак и парите

Дневник - 15.02.2011

Невообичаено за овој период од годината, хотелите во Шарм ел Шеик се празни поради препораките на низа земји дека не е безбедно да се патува во Египет Египетски функционери тврдат дека соборениот ...

Полицајците со задоцнување демонстрираа на Тахрир

Дневник - 15.02.2011

Стотици египетски полицајци во униформи и во цивилна облека вчера вмаршираа на централниот плоштад во Каиро за да изразат солидарност до демонстрантите што го соборија претседателот Хосни Мубарак , ...

Арапскиот свет го испитува „земјотресот“

Идивиди - 15.02.2011

Ерусалим, 15 февруари 2011 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека арапскиот свет во моментов го испитува „земјотресот“, пренесоа агенциите.

Каде е Мубарак?

Н.Македонија - 15.02.2011

Некои медиуми шпекулираат дека поранешниот египетски претседател се наоѓа во Обединетите Арапски Емирати, а други дека тој е во Германија, каде што ќе престојува поради тешката здравствена состојба ...

Египет:„Муслимански браќа“ ќе стане партија

Алсат-М - 15.02.2011

Египетската исламистичка група „Муслимански браќа“ соопшти дека ќе прерасне во политичка партија откако ќе се укинат ограничувањата, наметнати врз неа и другите групи во земјата, од страна на режимот ...

Се влошува здравствената состојба на Мубарак

Кајгана - 15.02.2011

Здравствената состојба на поранешниот претседател на Египет, 82. годишниот Хосни Мубарак се влошува, а тој одбива да отпатува во друга земја за да се лекува, пишува саудискиот весник „Ашарк ал-Авсат“.

Уставните амандмани во Египет ќе бидат готови за десет дена

Форум - 15.02.2011

Египетските воени власти денеска соопштија дека работата на амандманите на уставот ќе биде завршена за десет дена Претседателот на Високиот воен совет, Мохамед Хусеин Тантави , денеска се сретна со ...

Нетанјаху: Арапскиот свет го испитува „земјотресот“

Кирилица - 15.02.2011

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека арапскиот свет во моментов го испитува „земјотресот“, пренесоа агенциите.

Египет подготвува уставни измени

Канал5 - 15.02.2011

Почитуван пензиониран судија ќе биде претседател на комисијата што ќе ги изготви уставните промени во Египет, одлучија шефовите на египетската армија.

Пензиониран судија ќе ја предводи комисијата на уставни промени во Египет

МРТ - 15.02.2011

Почитуваниот пензиониран судија Тарек ал Башри ќе биде претседател на комисијата што ќе ги изготви уставните промени во Египет, одлучија шефовите на египетскатаа армија, а веста ја сооопшти самиот ...

Арапскиот свет го испитува „земјотресот“

МРТ - 15.02.2011

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека арапскиот свет во моментов го испитува „земјотресот“, пренесоа агенциите.

Египќаните бараат повисоки плати

МРТ - 15.02.2011

По масовните демонстрации кои беа наменети против режимот на Хосни Мубарак, во Египет започна штрајк на работниците. Откако Мубарак си замина од власта, вработените во јавниот сектор, охрабрени од ...

Египетската армија именува комисија за уставни промени

Сител - 15.02.2011

Египетската армија именува комисија од правници кои ќе предложат промени на Уставот. Комисијата се состана првпат денеска.

Египетската армија именува комисија за уставни промени

Кирилица - 15.02.2011

Египетската армија именува комисија од правници кои ќе предложат промени на Уставот. Комисијата се состана првпат денеска.

Египетската ислaмистичка група „Муслимански браќа“ планира да прерасне во политичка партија

МРТ - 15.02.2011

Египетската исламистичка група „Муслимански браќа“ соопшти дека ќе прерасне во политичка партија откако ќе се укинат ограничувањата, наметнати врз неа и другите групи во земјата, од страна на режимот ...

Египетската армија именува комисија за уставни промени

МРТ - 15.02.2011

Египетската армија именува комисија од правници кои ќе предложат промени на Уставот. Комисијата се состана првпат денеска.

Турција ќе организира меѓународна конференција за Египет

МРТ - 15.02.2011

Турција предложи одржување на меѓународна конференција за Египет со цел да се обезбеди функционирање на демократијата во оваа земја по соборувањето на претседателот Хосни Мубарак.

Влошена здравствената состојба на Мубарак, но тој одбива да го напушти Египет

Сител - 15.02.2011

Здравствената состојба на поранешниот претседател на Египет Хосни Мубарак драстично е влошена, објави денеска египетскиот весник „Ал Ахрам“.

Отпор си е "Отпор"

Вечер Прес - 15.02.2011

Логото на движењето од 6 април е направено според логото на српскиот "Отпор", со бела стисната тупаница на црвена основа, бидејќи некои членови на тоа египетско движење патувале во Србија за да се ...

Министерот за надворешни на Египет бара помош

Точка - 15.02.2011

Египетскиот министер за надворешни работи, Ахмед Абел Геит, ја повика меѓународната заедница да му помогне на египетското стопанство „кое е тешко погодено“ од кризата, која заврши со падот на ...

Египќаните бараат повисоки плати

Точка - 15.02.2011

По масовните демонстрации кои беа наменети против режимот на Хосни Мубарак, во Египет започна штрајк на работниците. Откако Мубарак си замина од власта, вработените во јавниот сектор, охрабрени од ...

Египетската војска основа комисија за уставни промени

Нетпрес - 15.02.2011

Војската во Египет го назначи судијата Тарек ал Бишри на чело на Комисијата која треба да предложи уставни промени. Судијата Тарек ал Бишри, како што јавуваат светските агенции, е голем поборник за ...

Тарек ал Бишри поставен на чело на Комисијата која треба да го промени Уставот во Египет

Канал 77 - 15.02.2011

Војската во Египет го назначи судијата Тарек ал Бишри на чело на Комисијата која треба да предложи уставни промени. Судијата Тарек ал Бишри, како што јавуваат светските агенции, е голем поборник за ...

Заминувањето на тиранинот

Окно - 15.02.2011

Одеднаш сите почнаа да пеат. И да се смеат, и да плачат и да викаат и да се молат, да клечат по улиците и да го бакнуваат валканиот асфалт токму пред мене.

ЕУ ќе го замрзнува имотот на соработниците на Мубарак

Нетпрес - 15.02.2011

Египетското министерство за надворешни работи побарало од Европската унија да ги замрзне имотите на неколку високи функционери од режимот на поранешниот претседател Хосни Мубарак, но не и имотот на ...

Кејбл: Меѓународна акција за откривање на милијардите на Мубарак

Курир - 15.02.2011

Министерот за бизнис на Велика Британија побара меѓународна координирана акција со која би се откриле и лоцирале милијардите на Мубарак за кои се верува дека тајно успеал да ги префрли.

Здравствената состојба на Мубарак се влошува

eReporter - 15.02.2011

Здравствената состојба на поранешниот египетски претседател Хосни Мубарак (82) се влошува, а тој одбил да отпатува на лекување надвор од земјата пишува денеска саудискиот печат.

Демонстрантите заминаа од Тахрир

BBC - 14.02.2011

Илјадниците демонстранти го напуштија каирскиот плоштат Тахрир, откако египетската воена влада соопшти дека ќе го распушти парламентот и ќе го суспендира уставот.

Египет меѓу радоста и неизвесноста

Deutsche Welle - 14.02.2011

Два дена по оставката на Хосни Мубарак, армијата во Египет ги обелодени своите претстави за премин кон демократија. Парламентот е распуштен, а во рок од шест месеци во земјата треба да се одржат ...

Демонстрантите не си одат

Deutsche Welle - 14.02.2011

Два дена по оставката на Мубарак, на плоштадот Тахрир во Каиро се‘ уште има демонстранти. Само неколку часа откако армијата го расчисти плоштадот и се закани со апсења, околу две илјади луѓе повторно ...

Свет - Египет слави без Мубарак

Време - 14.02.2011

Египет веќе трет ден по ред го слави почетокот на новото поглавје од историјата, без претседателот Хосни Мубарак, кој беше на власт три децении.

Мубарак е во Египет, во Германија или во кома?

Оn.net - 14.02.2011

Мубарак паднал во кома само еден ден откако беше објавена неговата оставка, тврди египетски весник а слична информацијa објавија и израелските медиуми, кои пак се убедени дека тој умира од рак во ...

Демонстрантите се вратија на плоштадот Тахрир во Каиро

Р.С.Европа - 14.02.2011

Египетските жители се вратија на плоштадот Тахрир во Каиро, по неколку часа откако војската и полицијата ги растераа последните продемократски активисти од регионот.

Египетската војска повикува да прекинат протестите

Р.С.Европа - 14.02.2011

Египетската војска која е привремено на власт во Египет ги повика денеска работниците да прекинат со протестите. Војската го даде соопштението на националната телевизија, откако демонстрантите ...

ЕУ ќе го замрзне имотот на приврзаниците на Мубарак?

Р.С.Европа - 14.02.2011

Британскиот секретар за надворешни работи Вилијам Хејг изјави денеска дека министрите за финансии на ЕУ ќе разговараат за замрзнување на имотот на членовите на владата на соборениот египетски ...

Израел останува на мировниот договор со Египет

Утрински - 14.02.2011

ЕРУСАЛИМ – Израел и новото воено раководство на Египет ги направија првите контакти, а премиерот Бенјамин Нетанјаху вчера ја поздрави нивната гаранција дека ќе стојат зад мировниот договор на Каиро ...

Војската ги брка демонстрантите од плоштадот во Каиро

Утрински - 14.02.2011

КАИРО – Новото воено раководство на Египет вчера соопшти дека го распушти парламентот, го суспендираше уставот и ќе биде на власт само шест месеци или додека не се одржат избори, по соборувањето на ...

Мубарак побогат од Бил Гејтс

Утрински - 14.02.2011

Иако на листата на најбогатите на „Форбс“ го нема Хосни Мубарак, неспорно е дека бившиот претседател на Египет би требало да се најде на неа.

Мубарак падна во кома

Алфа - 14.02.2011

Последните случувања во Египет сериозно влијаеле врз здравјето на Хосни Мубарак, кој минатата недела се повлече од претседателската функција, по 30 години поминати на власт.

Демонстрантите го напуштија плоштадот „Тахрир“

Идивиди - 14.02.2011

Каиро, 14 февруари 2011 (МИА) - Илјадници демонстранти го напуштија плоштадот „Тахрир“ во центарот на Каиро, откако новите воени власти на Египет соопштија дека го распуштаат Парламентот и го ...

Мубарак е во многу тешка состојба, според арапските медиуми

Алсат-М - 14.02.2011

Последните случувања во Египет сериозно влијаеја врз здравјето на Хосни Мубарак, кој минатата недела се повлече од претседателската функција, по 30 години поминати на власт и тој во моментов е во ...

Илјадници египетски демонстранти го напуштија плоштадот „Тахрир“ во Каиро

Алфа - 14.02.2011

Илјадници демонстранти го напуштија плоштадот „Тахрир“ во центарот на Каиро, откако новите воени власти на Египет соопштија дека го распуштаат Парламентот и го суспендираат Уставот.

Војската мирно го расчисти Тахрир

Дневник - 14.02.2011

Војската, која во петокот официјално го презеде управувањето со државата, побара од граѓаните повеќе да не се собираат на централниот плоштад во Каиро , за да не го блокираат сообраќајот низ градот и ...

Војската го распушти египетскиот парламент

Н.Македонија - 14.02.2011

Високиот воен совет, кој го презеде управувањето со Египет по оставката на претседателот Хосни Мубарак, го суспендира и Уставот, соопштувајќи дека ќе владее само шест месеци или додека не се одржат ...

Мубарак е во многу тешка состојба, според арапските медиуми

Сител - 14.02.2011

Последните случувања во Египет сериозно влијаеја врз здравјето на Хосни Мубарак, кој минатата недела се повлече од претседателската функција, по 30 години поминати на власт и тој во моментов е во ...

Илјадници египетски демонстранти го напуштија плоштадот „Тахрир“ во Багдад

Сител - 14.02.2011

Илјадници демонстранти го напуштија плоштадот „Тахрир“ во центарот на Каиро, откако новите воени власти на Египет соопштија дека го распуштаат Парламентот и го суспендираат Уставот.

Мубарак е во многу тешка состојба

Кирилица - 14.02.2011

Последните случувања во Египет сериозно влијаеја врз здравјето на Хосни Мубарак, кој минатата недела се повлече од претседателската функција, по 30 години поминати на власт и тој во моментов е во ...

Мубарак во кома?

Канал5 - 14.02.2011

Откако новите воени власти на Египет соопштија дека го распуштаат Парламентот и го суспендираат Уставот, илјадници демонстранти го напуштија плоштадот „Тахрир“ во центарот на Каиро.

Нови протести во Египет

Канал5 - 14.02.2011

Египет не мирува. Откако беше постигната главната политичка цел- соборување на Мубарак, стотици граѓани вработени во јавната администрација денеска излегоа на улиците на Каиро со социјални барања- ...

Над 300 загинати и загуби над 6,2 милијарди долари од демонстрациите во Египет

Сител - 14.02.2011

Повеќе од 300 луѓе загинаа во судирите и безредијата во Египет од почетокот на демонстрациите во Египет на 25 јануари. Допрва ќе почне да се утврдува точниот број на загинати.

Во обид да се започне одново

Вечер Прес - 14.02.2011

Илјадници демонстранти го напуштија плоштадот "Тахрир" во центарот на Каиро, откако новите воени власти на Египет соопштија дека го распуштаат Парламентот и го суспендираат Уставот.

Нов бран протести и штрајкови во Египет

Точка - 14.02.2011

Нови протести и штрајкови избувнаа во Египет денеска, а демонстрантите сега бараат подобри плати и услови од новите воени владетели на земјата, пренесува BBC.

Мубарак е тешко болен, но не е во кома

Точка - 14.02.2011

Хосни Мубарак е тешко болен, но е контактибилен и не е во кома, објавија денеска државните медиуми во Египет, по информацијата која ја публикуваше египетскиот дневен весник “Ал-масри Ал-јум“, дека ...

Мубарак во многу тешка здраствена состојба?

Курир - 14.02.2011

Хосни Мубарак, кој минатата недела се повлече од претседателската функција, по 30 години поминати на власт, во моментов е во многу тешка состојба, изгледа дека последните случувања во Египет сериозно ...

Се надевам дека ќе го видам Египет уште еднаш

Окно - 14.02.2011

Се плашам од ова што се случува во Египет. Се плашам за половина од моето семејство, за моите роднини и нивните деца. Не поради тоа што нешто би можело да им се случи за време на демонстрациите – тие ...

Илјадници египетски демонстранти го напуштија плоштадот „Тахрир“ во Каиро

Press24 - 14.02.2011

Илјадници демонстранти го напуштија плоштадот „Тахрир“ во центарот на Каиро, откако новите воени власти на Египет соопштија дека го распуштаат Парламентот и го суспендираат Уставот.

Каде е Хосни Мубарак ?

Нетпрес - 14.02.2011

Поранешниот египетски претседател Хосни Мубарак, кој пред два дена беше симнат од власт, ја напушти земјата, но премиерот Ахмед Шафик ги демантира ваквите информации наведени во медиумите.

Илјадниците демонстранти го напуштија плоштадот „Тахрир“ во Каиро

Курир - 14.02.2011

Илјадниците египетски демонстранти го напуштија плоштадот „Тахрир“ во центарот на Каиро, откако новите воени власти на Египет соопштија дека го распуштаат Парламентот и го суспендираат Уставот.

Мубарак во кома?

Нетпрес - 14.02.2011

Поранешниот египетски лидер Хосни Мубарак е во лоша здравствена состојба и се наоѓа во кома, пренесоа дел од светските медиуми денеска.

Хосни Мубарак е во многу лоша здравствена состојба

Press24 - 14.02.2011

Поранешниот претседател на Египет, Хосни Мубарак се наоѓа во резиденцијата во одморалиштето Шарм ел Шеик и е под постојан надзор на група лекари, кои се загрижени од неговото здравје.

Мубарак е тешко болен, но не е во кома

Нетпрес - 14.02.2011

Хосни Мубарак е тешко болен, но е контактибилен и не е во кома, објавија денеска државните медиуми во Египет, по информацијата која ја публикуваше египетскиот дневен весник “Ал-масри Ал-јум“, дека ...

Јункер го поддржа замрзнувањето на сметките на Мубарак

Курир - 14.02.2011

Поддршка за евентуално замрзнување на сметките на поранешниот египетски претседател, Хосни Мубарак од Европската унија, денеска изрази претседателот на Еврогрупата и премиер на Луксембург, Жан-Клод ...

Египет: Демонстрациите однесоа над 300 животи

Курир - 14.02.2011

Повеќе од 300 луѓе загинаа во судирите и безредијата во Египет од почетокот на демонстрациите во Египет на 25 јануари. Допрва ќе почне да се утврдува точниот број на загинати.

Хосни Мубарак е под постојан лекарски надзор во резиденцијата во Шарм ел Шеик

Inpress - 14.02.2011

Шарм ел Шеик, 14. февруари 2011 (ИНПРЕС) Поранешниот претседател на Египет Хосни Мубарак се наоѓа во резиденцијата во одморалиштето Шарм ел Шеик и е под постојан надзор на група лекари, кои се ...