TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Aлбанскa паралелка во Битола нема да има

А1 - 20.09.2003

„Во Битола гимназиска настава на албански јазик нема да има“, истакна заменикот министер за образование Тале Герамитчиоски, кој денеска во Битола оствари средба со директорите на училиштата и организаторите на протестите. Според него, проектот „албанска гимназиска паралелка“ е затворен и пораката ...

Положани на информативен разговор за потрошените 62.000 евра за дезинсекција

Вест - 20.09.2003

МВР ГО ПОТВРДИ КРИМИНАЛОТ ВО СТУДЕНТСКИОТ ДОМ "НИКОЛА КАРЕВ" ВО ОХРИД Според истрагата на МВР, парите воопшто не биле користени за чистење на студентскиот дом, туку отишле во приватни џебови преку фирмите "Фимак" од Охрид и "Дема импекс" од Скопје Министерството за внатрешни работи потврди дека 62 ...

Владата во понеделник да ја поправи грешката на Положани

Вест - 20.09.2003

БИТОЛСКИТЕ СРЕДНОШКОЛЦИ ВЧЕРА ПОВТОРНО НЕ УЧЕА Околу 3.000 ученици од сите седум средни училишта во Битола и вчера одржаа мирен протест против одлуката на министерот за образование за отворање албанска гимназиска паралелка. Од малиот плоштад Магнолија му порачаа на министерот Положани до понеделник ...

Битолските средношколци се подготвени да ја жртвуваат учебната година

Утрински - 20.09.2003

И вчера околу 3.000 ученици побараа целосно анулирање на одлуката за албанска паралелка ГОЦЕ КАРЕВСКИ БИТОЛА - Околу 2.500-3.000 ученици од сите седум средни училишта во Битола и вчера излегоа на улица и мирно протестираа против формирањето и функционирањето на гимназиска паралелка на албански ...

Втор испит на Битола!

Дневник - 20.09.2003

Некој го наклеветил министерот за образование дека не донел "соодветна одлука" со отворањето на "албанската паралелка" во "Гоце Делчев" во Битола и со "враќањето" на седумте паралелки на албански јазик од Автокоманда, таму каде што припаѓаат-во матичното училиште "Арсени Јовков" во Чаир.

„Битола е македонски град!“ скандираа средношколците

А1 - 19.09.2003

„Битола е македонски град!“. Така денеска скандираа околу 2.000 средношколци собрани на плоштадот Магнолија, на кои им се придружија и група професори и граѓани. Организаторите на протестот побараа оставка на министерот за образование Азис Положани заради негово потценување на битолските состојби, ...

Македонците од „Арсени Јовков“ бараат оставка на Положани

А1 - 19.09.2003

Родителите на учениците Македонци од економското училиште „Арсени Јовков“ во Скопје денеска побараа оставка од министерот за образование Азис Положани. Смената на министерот Положани видливо ќе придонесе за редот и мирот во државава, тврди Одборот на родители на учениците Македонци.

Азис Положани и Ненад Новковски ќе одат на информативен разговор во полиција

Канал5 - 19.09.2003

Министерот за образование Азис Положани по враќањето од службен пат во понеделник, ке биде повикан на информативен разговор во полицијата. Изминативе денови, службеници од МВР ги чешлале документите од министерството за образование и констатирале дека Министерот за образование Азис Положани по ...

Владата в понеделник повторно ќе расправа за "Арсени Јовков"

Вест - 19.09.2003

ПРОДОЛЖУВА БОЈКОТОТ НА НАСТАВАТА ВО ЕКОНОМСКОТО УЧИЛИШТЕ ВО СКОПЈЕ Група од педесетина ученици од наставата на албански јазик, вчераутро и напладне неколку пати се обиде насила да влезе во зградата на училиштето во Чаир Учениците од "Арсени Јовков" и денес нема да одат на настава.

Во Арсени Јовков нема настава

Канал5 - 19.09.2003

Kлупите и понатаму се празни и на двете локации на училиштето Арсени Јовков, се зголемува бројот на изгубени училишни денови , секој си влече на своја страна , а проблемот кој го создаде министерот Положанои е заглавен во тунел каде излезот е на една од Kлупите и понатаму се празни и на двете ...

Положани не се откажува од формирањето албанска паралелка во Битола

Утрински - 19.09.2003

По владината одлука за стопирање на последните решенија на министерот за образование и наука Од нашиот известувач Жаклина Ѓорѓевиќ Берлин- Министерот за образование и наука, Азис Положани, не чувствува вина за последните случувања во неговиот ресор предизвикани од решенијата што ги донесе тој, а ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе пријава за злоупотребите на Положани

Утрински - 19.09.2003

Случај Опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднесе пријава до Државната комисија за спречување корупција со цел да го испита случајот за кој постои сомневање дека е извршена злоупотреба и финансиски малверзации од страна на министерот за образование и наука, Азис Положани.

Денеска нов протест на битолските средношколци

Вест - 19.09.2003

Со исклучок на една помала група ученици кои неорганизирано протестираа по битолските улици, битолските средношколци вчера се вратија на настава, по неколкудневен прекин. Според претставниците на кородинативното тело, тие на ваков чекор се определиле за да им докажат на одговорните во ...

Продолжуваат превирањата во „Арсени Јовков“

А1 - 18.09.2003

Наставата во средното економско училиште „Арсени Јовков“ во Скопје се уште не започнала, но затоа превирањата продолжуваат. Во утринските часови денеска пред портите на училиштето се појавиле родителите Албанци и дел од нивните деца во обид да влезат во објектот.

Владата ги замрзна одлуките на Положани што ги револтираа средношколците

Утрински - 18.09.2003

По интензивни консултации со ресорното министерство повлечени решенијата за "Арсени Јовков" и за паралелката во Битола Даниела Трпчевска Решенијата на министерот за образование, Азис Положани, за повторно сместување на албански паралелки во училиштето "Арсени Јовков" во Скопје и за просторно ...

Само поништено решение ќе ги врати учениците во "Арсени Јовков"

Дневник - 18.09.2003

ПРОТЕСТ ПРЕД ВЛАДАТА Средношколците-Македонци од средното училиште "Арсени Јовков" во Скопје и понатаму нема да одат на настава бидејќи ниту на вчерашната средба на родителите со заменик-министерот за образование Тале Герамитчиоски во Владата не е постигната согласност дали ќе биде поништено ...

Родителите не прифаќаат времено укинување на одлуката на Положани

Вест - 18.09.2003

ПРОТЕСТ НА "АРСЕНИ ЈОВКОВ" ПРЕД ВЛАДАТА По двочасовниот разговор со заменик министерот за образование Тале Герамитчиоски, родителите излегоа незадоволни и изјавија дека нема да се задоволат само со ставање во мирување на одлуката за ...

Битолските средношколци бараат оставка од Положани

Вест - 18.09.2003

Во текот на денешниот ден средношколците ќе почнат да собираат потписи од граѓаните на Битола за оставка на Положани "Министерот Азис Положани има две алтернативи: или да потпише ново решение со кое ќе ја повлече одлуката за формирање гимназиска паралелка на албански јазик во Битола, или да си ...

Битолчани бараат учениците да се вратат на настава

Утрински - 18.09.2003

Средношколците од Битола протестираа и вчера БИТОЛА - И вчера во Битола неколку илјади средношколци од седумте средни училишта во градот уште еднаш излегоа на плоштадот "Магнолија" и почнаа протестен марш против одлуката за отворање албанска паралелка на Центарот за средно насочено образование ...

Родителите на Македонците со став учениците да не посетуваат настава

А1 - 17.09.2003

По двочасовните разговори во владата и протестот пред неа, родителите на учениците Македонци од економското училиште „Арсениј Јовков“ и понатаму со став децата да не посетуваат настава. Овој став се должи на тоа што заменикот министер за образование Тале Герамитчиоски го стави во мирување ...

Битолските средношколци не му веруваат на Положани

Вест - 17.09.2003

МАСОВНИ ПРОТЕСТИ ВО БИТОЛА Средношколците испратија порака до министерот за образование Азис Положани дека со протестите ќе престанат оној момент кога од него ќе добијат написмено документ за повлекување на одлуката за отворање на а Неколку илјади средношколци од сите средни училишта во Битола ...

Владата наседна на провокациите на Положани

Вест - 17.09.2003

НАМЕСТО ДА СЕ РЕШАВА, ПРОБЛЕМОТ СО ОБРАЗОВАНИЕТО СЕ ОДЛОЖУВА Со препорака на Владата, учениците од вчера требаше да се вратат на настава онаму каде што и порано учеле, се додека не се најде решение прифатливо за сите страни, но и средношколците Македонци и средношколците Владата не го реши ...

Битолчани бараат трајно откажување од проектот за албанска гимназија

Утрински - 17.09.2003

Над 1.000 средношколци и вчера протестираа низ битолските улици незадоволни од одлуката на Владата Гоце Каревски БИТОЛА - Околу илјада средношколци од Битола и вчера одбија да се вратат во училишните клупи, иако веќе знаеја за владината одлука за привремено запирање на постапката за отворање ...

Родителите бараат Положани да го повлече решението

Утрински - 17.09.2003

Скопје - Учениците треба да се вратат во училишните клупи како пред 11 септември, а потоа Одборот на родители и официјалните претставници да разговараат за проблемот што настана по одлуката на министерот за образование и наука, Азис Положани, седум албански паралелки од училиштето "8 Септември" да ...

Македонците бараат враќање на старата состојбата во „Арсениј Јовков“

А1 - 16.09.2003

По вчерашната препорака на Владата учениците Македонци и Албанци од економското училиште „Арсени Јовков“ наставата да ја започнат секои во своето училиште, односно едните во Бутел, а другите во Автокоманда, родителите Македонци со ново барање до министерот за образование Азис Положани.

Паралелките не треба да бидат паралелни

Дневник - 16.09.2003

Триесетина ученици не можат да направат толкава беља каква што може да направи еден министер за образование, а во "битолскиот случај" министерот Азис Положани тоа го докажа. Не може никој на тие триесетина ученици-Албанци од Битола да им го оспори правото да учат на албански јазик, но за нивна ...

Средношколска Битола од денеска на бојкот

Дневник - 16.09.2003

ПОРАДИ ОТВОРАЊЕТО АЛБАНСКА ПАРАЛЕЛКА Битолските средношколци вчера донесоа одлука од денеска да ја бојкотираат наставата и да протестираат се додека министерот за образование Азис Положани не ја повлече одлуката за отворање гимназиска паралелка на албански јазик.

СДСМ и ЛДП сметаат дека учениците се злоупотребуваат за политички цели

Утрински - 16.09.2003

Партиите во Битола со спротивни ставови околу албанската паралелка Гоце Каревски БИТОЛА - Над 100 ученици од битолските средни училишта и вчера протестираа низ централните градски улици, овој пат само за да го потсетат министерот за образование, Азис Положани, дека веќе му изминува ултиматумот за ...

Стопирано формирањето на албанска паралелка во Битола

Утрински - 16.09.2003

ВЛАДА Владата вчера го одложи формирањето на истурена албанска паралелка во битолската гимназија поради недостиг од просторни и технички услови за нова паралелка. Ова вчера го потврди и министерот за образование и наука, Азис Положани, кој рече дека дал решение за стопирање на одлуката, која ја ...

ВЛАДАТА ОДОБРИ ПРЕДЛОГ-ЗАКОН ЗА ФОРМИРАЊЕ ДРЖАВЕН УНИВЕРЗИТЕТ ВО ТЕТОВО

Канал5 - 16.09.2003

Владата на вчерашната седница го утврди Предлог-законот за основање државен универзитет во Тетово, информира министерот за образование и наука Азис Положани. По владината седница Положани посочи дека во рамките на новиот универзитет ќе функционираат ч Владата на вчерашната седница го утврди ...

Средношколците во Битола нема да одат на настава

А1 - 15.09.2003

Координационото тело на средните училиштата од Битола реши утре да не посетуваат училишна настава, а протестниот собир да го закажат на плоштадот „Магнолија“ во 10.00 часот. Ова следуваше по денешната одлука на Владата за повлекување на албанската гимназиска паралелка во Битола.

Стопирани проектите за албански паралелки во Битола и во скопското „Арсениј Јовков“

А1 - 15.09.2003

Кабинетот на премиерот Бранко Црвенковски денеска реши да ги стопира проектите за отворање албански паралелки во битолското училиште и во скопското „Арсениј Јовков“. Учениците Албанци ќе ја продолжат наставата во училиштата каде што лани учеле.