TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владата молчи по изјавите на Трајковски и Димовска

А1 - 12.04.2003

Во Владата денеска молк по вчерашните изјави на претседателот Трајковски и на директорката на Агенцијата за разузнавање дека главната причина за, како што вели Димовска, „ваквото брзање на некои структури за нејзино отстранување е отворањето на архивите на српското МВР и тамошните безбедносни ...

Димовска ја разниша фотелјата на Трајковски

Утрински - 12.04.2003

Не стивнуваат политичките реакции по аболицијата на директорката на Агенцијата за разузнавање И покрај првичните оцени дека постапил согласно со претседателските овластувања и дискреционото право, и по најавата на СДСМ дека нема да бара импичмент, не стивнува жестокиот притисок од стручната јавност ...

Бранко Црвенковски бара јавен отчет за помилувањето на Доста

Дневник - 12.04.2003

АФЕРА "ГОЛЕМО УВО" Владата и Собранието ќе заземат став за помилувањето на Доста Димовска, претседателка на Агенцијата за разузнавање и поранешна министерка за внатрешни работи, обвинета за аферата "Големо уво", откако претседателот Борис Трајковски ќе ја образложи својата одлука пред јавноста.

Димовска ја поврзува кампањата против неа со архивите за земунскиот клан

Утрински - 12.04.2003

ИЗЈАВА Скопје - "Очекувам мног?скор?да продолжа?сценаријат??притисоцит?вр? мене", изјави за Ради?Слободна Европа директорката на Агенцијата за разузнавањ? Дост?Димовска. Според не? главна причин?за ваквот? брзање на неко?структур?за нејзин?отстранување, ?отворањето на архивите на српското ...

Андов бара поддршка од јавноста за да ги "преслуша" Димовска, Црвенковски и Трајковски

Дневник - 12.04.2003

АНКЕТНА КОМИСИЈА Стојан Андов, претседателот на собраниската постојана анкетна комисија, за заштита на слободите и правата на граѓаните ја одложи за вчера закажаната седница, на чиј дневен ред беше и аферата "Прислушување". "Оставив малку простор за да се смират страстите, но не се откажав од ...

Димовска смислува "земунско алиби", Трајковски вели дека Црвенковски се прави "на Тошо"

Дневник - 12.04.2003

СКАНДАЛ-МЕЈКЕРИТЕ ГО ВОЗВРАЌААТ УДАРОТ Доста Димовска вели дека македонските врски на земунскиот клан се причина за притисоците врз неа, а претседателот Трајковски тврди дека му кажал на премиерот за својата намера да ја аболицира директорката на Агенцијата за разузнавање Доста Димовска, ...

Ако Трајковски ја помилува Димовска, тогаш треба да се помилуваат сите престапници

Утрински - 12.04.2003

Ѓорѓи Марјановиќ, професор на Правниот факултет, за аболицијата Претседателот Трајковски го злоупотреби своето овластување. Тој не може да биде кривично гонет за својата постапка, со која ја амнестираше директорката на Агенцијата за разузнавање, Доста Димовска, но може, според Уставот, да одговара ...

Некој му подготвил атентат на претседателот Трајковски!

Дневник - 12.04.2003

Интервју - Ѓорѓи Марјановиѓ, Претседател на лигата за демократија и професор по кривично право Разговорот со професорот Марјановиќ го почнавме со заемната констатација за фрустрацијата од зборувањето, пишувањето и немањето резултат од сето тоа.

Трајковски тврди дека Црвенковски знаел за помилувањето на Димовска

Дневник - 12.04.2003

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИЗЛЕЗЕ ОД ГЛУВЧОВА ДУПКА Шефот на државата го повика премиерот да расчисти со новите сознанија за поврзаноста на организираниот криминал во Србија и Црна Гора со слични структури во Македонија Претседателот Борис Трајковски вчера се огласи со соопштение во кое тврди дека неговата ...

Поврзаноста на личности од Македонија со "земунскиот клан" е причина за мојот отстрел

Дневник - 12.04.2003

ДОСТА ДИМОВСКА ЗА РАДИОТО СЛОБОДНА ЕВРОПА Очекувам многу скоро во континуитет да продолжат сценаријата и притисоците врз мене, изјави за радиото Слободна Европа Доста Димовска, директорката на Агенцијата за разузнавање. Главна причина за ваквото брзање на некои структури за мое отстранување, вели ...

Борис и Доста го враќаат ударот

Вест - 12.04.2003

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ И ВЛАДАТА ВО ВОЈНА Каде е ТАТ, го прашува Трајковски, Бранко Црвенковски. Знам многу за организираниот криминал, затоа сакаат да ме тргнат, тврди Димовска Трајковски: Кај е ТАТ По речиси еднонеделно молчење, претседателот Борис Трајковски вчера се одважи да даде објаснување за ...

Големи уши

Вест - 12.04.2003

САКАМ ДА КАЖАМ - Горан Михајловски Тишина! Доста го слуша Земунскиот клан 1 Кој сака нека си се смее со Борис. Фино ни го смести. Претпладне одобрува прислушување и кршење на елементарните човекови права, а попладне лета за Стразбур и зборува за почитување на човекови права.

Шефот на државата може да биде обвинет за корупција

Дневник - 12.04.2003

ПОРАДИ ОДЛУКАТА ЗА ПОМИЛУВАЊЕ НА ДИМОВСКА Не е исклучена можноста Државната комисија за спречување на корупцијата да испита дали шефот на државата постапил законски и совесно или приватно ја заштитува својата блиска соработничка, вели адвокатот Драган Малиновски Претседателот на државава, Борис ...

Домашни структури поврзани со „Земунците“

А1 - 11.04.2003

„Користам прилика да кажам и за новите сознанија околу поврзаноста на организираниот криминал во Србија и Црна Гора со слични структури во Република Македонија“. Ова, меѓу другото, е наведено во соопштението на Трајковски што како своевиден одговор му го упати на премиерот Црвенковски во врска со ...

Борис во карантин

Вест - 11.04.2003

ПО ЗЛОУПОТРЕБАТА НА ФУНКЦИЈАТА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА "Оставка давам, но сестрата не ја давам", рекол Борис Трајковски Претседателот Борис Трајковски и вчера не даде одговор пред јавноста зошто ја злоупотребил функцијата претседател на државата за да ја помилува Доста Димовска, која во ...

ЗНМ повикува на поведување кривични пријави против Димовска

Утрински - 11.04.2003

Акција Скопје - Здружението на новинари на Македонија ги повика граѓаните да учествуваат во акцијата за поднесување кривични пријави против директорот на Агенцијата за разузнавање и поранешен министер за внатрешни работи, Доста Димовска, поради аферата "Прислушување".

Помилувањето на Димовска незаконско, Трајковски скриен во глувчешка дупка

Дневник - 11.04.2003

СЛУЧАЈОТ "ПРИСЛУШУВАЊЕ" ИЗЛЕГУВА ОД ПРАВНИТЕ ЛАВИРИНТИ Експертите велат дека е повреден Законот за помилување, претседателот ја игнорира јавноста, а социјалдемократите се уште се мислат што да прават Ако не успее да ја одбрани својата постапка, од претседателот Борис Трајковски треба да се побара ...

СДСМ засега не размислува за импичмент на Трајковски

Утрински - 11.04.2003

Макрадули, координатор на пратеничката група, го пренесува партискиот став СДСМ се согласува дека е направен преседан, но нема повреда на Уставот и во овој момент место за импичмент на претседателот Трајковски нема. Останува сега да ги слушнеме сите правници што ќе кажат за ова, изјави ...

Димовска и Цветков направиле стратегија за прислушувањето!

Утрински - 11.04.2003

Што содржеше обвинителниот предлог против двајцата аболирани од страна на Трајковски? Гордана Дувњак Со актот за аболиција, претседателот на државава, Борис Трајковски, со еден потег реши да ја ослободи од натамошно кривично гонење за незаконското прислушување ексминистерката за внатрешни работи ...

ПРАВНИЦИТЕ ЗА ОДЛУКАТА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ТРАЈКОВСКИ

Дневник - 11.04.2003

ПРАВНИЦИТЕ ЗА ОДЛУКАТА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ТРАЈКОВСКИ Повреден е Законот за помилување, бидејќи не може кој како сака да си го толкува, велат експертите, а други додаваат дека техничките дефекти ја прават одлуката неважечка Ако не успее да ја одбрани својата постапка, од претседателот Борис Трајковски ...

Климовски: Само Црвенковски може да ја затвори аферата

Дневник - 11.04.2003

Само од премиерот Бранко Црвенковски, кој како лидер на опозицијата ја отвори аферата "Прислушување" во 2001 година, а сега има доволно политичка моќ и да ја затвори, зависи дали ќе биде покрената постапка за утврдување на одговорноста на претседателот на државата Борис Трајковски поради ...

Ако има правда, ќе има импичмент

Дневник - 11.04.2003

Коментар - Бранко героски Доста Димовска ги откри вистинските причини поради кои претседателот Борис Трајковски ја помилува и ја ослободи од кривичната одговорност за неовластено прислушување на повеќе од 200 јавни личности. Таа јавно призна дека Трајковски имал намера да го пресретне "сценариото" ...

Трајковски и кабинетот се скрија во глувчешка дупка

Дневник - 11.04.2003

молк по скандалот По одлуката на претседателот Борис Трајковски за помилување на Доста Димовска и Александар Цветковски за случајот "Прислушување", вчера не се одржа ниту редовната прес-конференција на портпаролот Борјан Јовановски.

Реакција на ЗНМ по повод аболицијата на Димовска

А1 - 10.04.2003

„Постои можност секој граѓанин да поднесе кривична пријава до службено лице за сторено кривично дело, кое што се гони по службена должност“, вели адвокатот Димитар Дангов. Одлуката на претседателот Борис Трајковски да ја помилува и ослободи од гонење поранешната министерка за внатрешни работи Доста ...

СДСМ: Нема место за импичмент за Трајковски

А1 - 10.04.2003

СДСМ смета дека со одлуката на шефот на државата Борис Трајковски за помилување на Доста Димовска и Александар Цветков, обвинети за вмешаност во случајот „Прислушување“, е направен преседан, но оти со тоа не е повреден Уставот.

За Димовска нови пријави, за Трајковски импичмент?

Дневник - 10.04.2003

РЕАКЦИИ ПО СКАНДАЛОЗНАТА ОДЛУКА НА ШЕФОТ НА ДРЖАВАТА Во некои пратенички кругови се размислува дури и за покренување постапка за преоценување на деловната способност на претседателот Министерството за внатрешни работи би можело да поведе нова кривична постапка против Доста Димовска и Александар ...

Батлер: Одлуката за помилување е внатрешно прашање

Утрински - 10.04.2003

Изјава на американскиот амбасадор во Скопје за аболицијата САД ја сметаат за "внатрешнополитичко и институционално прашање" одлуката на македонскиот претседател Борис Трајковски за помилување на директорката на Агенцијата за разузнавање.

Андов: Кај го крие Црвенковски необјавениот материјал

Вест - 10.04.2003

Одлука на претседателот Борис Трајковски за помилување на Доста Димовска и Александар Цветков правно е издржана, но не и морално смета Стојан Андов, претседател на Постојаната комисија за заштита на човековите права и слободи.

Претседателот треба да ја повлече одлуката за помилување

Утрински - 10.04.2003

Реакции на политичките партии во врска со аболицијата на протагонистите во аферата "Прислушување" Скопје - Претседателот Борис Трајковски треба да ја повлече одлуката за аболиција на поранешната министерка за внатрешни работи Доста Димовска во врска со нејзината евентуална кривична одговорност за ...

Доста Димовска: "Власта сака политички да ме оцрни"

Вест - 10.04.2003

Директорката на Агенцијата за разузнавање и поранешна министерка за внатрешни работи Доста Димовска, во изјава за Макфакс ја обвини актуелната власт оти ја актуализирала аферата "Прислушување", со цел таа да биде "политички оцрнета" и со притисок отстранета од директорското место во Агенцијата.

Оди си!

Вест - 10.04.2003

ЗБОГУМ ДЕМОКРАТИЈО! Единствен начин да се смени претседателот Трајковски е или тој самиот да си поднесе оставка, или да се утврди негова деловна неспособност. СДСМ не знае што да прави, а ВМРО-ДПМНЕ ќе побара претседателот Трајковски...

Како Доста ја фатило паника

Вест - 10.04.2003

ВЕСТ ОТКРИВА ДЕТАЛИ ОД ДРАМАТА ВО КАБИНЕТОТ НА ТРАЈКОВСКИ Одлуката на Трајковски за помилување на Доста е донесена на брзина, во паничен страв да не биде упасена, тврдат извори на "Вест". Во кабинетот на претседателот Трајковски завчера имало вистинска драма, откако се дознало дека е уапсен ...

Власта сака политички да ме оцрни!

Дневник - 10.04.2003

ДОСТА ДИМОВСКА ТВРДИ Актуализирањето на аферата од позиција на власт, со свој обвинител, говори за политичка тенденција и селективен пристап, изјави Димовска Актуелната власт аферата "прислушување" ја актуализира со цел политички да ме оцрни и со притисок да ме отстрани од директорското место во ...

За Доста Димовска "Илјада кривични пријави", за Борис Трајковски импичмент?

Дневник - 10.04.2003

РЕАКЦИИ ПО СКАНДАЛОЗНАТА ОДЛУКА НА ШЕФОТ НА ДРЖАВАТА Неколку политички партии најавуваат покренување постапка за преоценување на деловната способност на претседателот Министерството за внатрешни работи би можело да поведе нова кривична постапка против Доста Димовска и Александар Цветков, за ...

Претседателот не сака да ја коментира одлуката за помилување

Утрински - 10.04.2003

Трајковски во Белград остана нем на новинарските прашања Претседателот Борис Трајковски вчера ги игнорираше сите новинарски обиди да даде објаснување за контроверзниот потег да ја амнестира од одговорност Доста Димовска. Неофицијално се дознава дека Трајковски, Димовска, Љубомир Фрчкоски и Владо ...

Андов сака и Трајковски да го доведе пред Анкетната комисија

Дневник - 10.04.2003

СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ С¦ УШТЕ МОЛЧАТ ЗА ИМПИЧМЕНТОТ Шефот на државава треба да им се придружи на Димовска и на Црвенковски пред собраниската комисија, а ако треба ќе го поканам и Љубчо Георгиевски, смета пратеникот Андов Двете најголеми парламентарни партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се уште не се произнесоа ...

Експертите тврдат дека Трајковски го злоупотребил уставното право

Утрински - 10.04.2003

Аболицијата на Димовска и натаму предизвикува многубројни дилеми во јавноста Гордана Дувњак Одлуката на шефот на државава, Борис Трајковски, да ја помилува екс-министерката за внатрешни работи, Доста Димовска, и да ја ослободи од натамошно кривично гонење за незаконското прислушување, веќе трети ...

Димовска: Власта сака политички да ме оцрни

Утрински - 10.04.2003

Реакција на директорката на Агенцијата за разузнавањ?по аболицијат? Скопје - Директорот на Агенцијата за разузнавањ??поранеше?министер за внатрешн?работи Дост?Димовска ја обвини актуелната влас?дека аферат? "Прислушување" ја актуализирал?со це?та?да биде "политичк?оцрнет? ?со притисок отстранета од ...

На новинарите, сепак, им следува обесштетување

Утрински - 10.04.2003

По амнестијата на Димовска од аферата "Прислушување" "Амнестијата на Доста Димовска нема да ја запре постапката, туку само ќе ни помогне за постапката. Со ова имаме виновници. Тие се помилувани, но индиректно се признава дека биле виновни, што значи МВР било виновно, односно го направило ...

ЕУ и САД воздржани околу помилувањето на Трајковски

А1 - 09.04.2003

Европската унија се надева дека чинот на помилување на екс министерката за внатрешни работи Доста Димовска од страна на претседателот Трајковски нема да ги наруши односите Претседател - Влада. САД одлуката на Трајковски ја сметаат за „внатрешно политичко и институционално прашање“.

Андов ќе оди до крај со прислушкувањето

А1 - 09.04.2003

Постојаната собраниска анкетна комисија за заштита на човековите права ќе продолжи со расчистувањето на аферата „Прислушкување“ и покрај одлуката на претседателот Трајковски да ја ослободи од гонење поранешната министерка за внатрешни работи Доста Димовска, најави претседателот на Комисијата Стојан ...

„Илјадници кривични пријави за Доста Димовска“

А1 - 09.04.2003

„Илјадници кривични пријави за Доста Димовска“. Со ова Здружението на новинарите на Македонија ги повикува граѓаните да учествуваат во акцијата за поднесување нови кривични пријави против поранешната министерка за внатрешни работи за злоупотреба на службената должносто и овластувања, односно за ...

Димовска: „Власта сака политички да ме оцрни“

А1 - 09.04.2003

Директорот на Агенцијата за разузнавање и поранешен министер за внатрешни работи Доста Димовска ја обвини актуелната власт оти аферата „Прислушкување“ ја актуелизирала со цел таа да биде „политички оцрнета“ и со притисок отстранета од директорското место во Агенцијата.

Трајковски: Случајот "Прислушување" инструментализиран за партиско-политички цели

Утрински - 09.04.2003

ОБРАЗЛОЖЕНИЕ Постапката за ослободување од гонење - давање аболиција, како поширок облик на помилување, се вели во соопштението на Кабинетот, претседателот ја покрена затоа што во конкретниот случај постојат причините наведени во член 11 од Законот за помилување, каде што е предвидено дека ...

Никој не смее да се стави над законите

Утрински - 09.04.2003

Реакции на партиите по одлуката на претседателот Трајковски Соња Крамарска Политичките партии вчера различно реагираа за одлуката на Трајковски да ја заштити Димовска во правната постапка за расветлување на случајот со прислушувањето, но главно сите беа изненадени од тој чекор.

Претседателот покажа кој е виновен

Вест - 09.04.2003

ЦРВЕНКОВСКИ: Лидерот на СДСМ вчера за "Дневник" изјави дека со ова решение Трајковски го оневозможува целосното расветлување на еден од најголемите скандали. "Со ваквата одлука тој директно посочува кој е сторителот на кривичното дело и грубото кршење на правата и слободите на стотина граѓани", ...

Доста е невина

Вест - 09.04.2003

АФЕРА "ПРИСЛУШУВАЊЕ" - БОРИС ОДЛУЧИ Борис враќа долг на, како што тој ја нарекува, убавата жена која му овозможи да стане претседател", коментираат судиите. Прв сведок во аферата "Прислушување" беше Борис Трајковски, кој и самиот беше прислушува Претседателот Борис Трајковски завчера во доцните ...

Црвенковски:Трајковски покажа дека е соодговорен за аферата „Прислушување"

Утрински - 09.04.2003

Премиерот за одлуката на претседателот за амнестирање на Димовска и на Цветков ?Изненаден сум од одлуката на претседателот Трајковски. Со ова решение тој го оневозможува решавањето на еден од најголемите скандали во изминатите години и го блокира процесот низ судска постапка да се утврдат фактите и ...

Трајковски: Помилување заради заштита на безбедносниот систем

Вест - 09.04.2003

Претседателот Борис Трајковски одлуката за прекин на постапката против Доста Димовска во случајот прислушување ја донел раководејќи се од тоа дека таа била искористена за партиско-политички цели ... Претседателот Борис Трајковски одлуката за прекин на постапката против Доста Димовска во случајот ...

Трајковски скандалозно ја помилува Димовска за аферата "Прислушување"

Дневник - 09.04.2003

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ГИ ЗЛОУПОТРЕБИ СВОИТЕ ОВЛАСТУВАЊА Премиерот, политичките партии и правните експерти се изненадени и едногласни во оценката дека со својата одлука, претседателот практично признава дека Димовска и тој лично се одговорни за скандалозното прислушување на 190 јавни личности Борис ...

Марјановиќ Борис и се е можно!

Утрински - 09.04.2003

Изјава на професорот по кривично право на Правниот факултет "Да можам, со задоволство би му ја поништил преодната оценка што своевремено му ја дадов на мојот поранешен студент Борис Трајковски. Зашто, за начинот на којшто тој презема некои одлуки, во врска со помилувањето, јас туркам на испит ...

Странците негираат инволвираност во ослободувањето на Димовска

Утрински - 09.04.2003

"Случајот аболиција" и меѓународниот фактор Дел од меѓународниот фактор во земјава вчера ги отфрли неофицијалните информации дека на каков било начин е инволвиран во ослободувањето на директорката на Агенцијата за разузнавање и ексминистерка за внатрешни работи Доста Димовска од кривичното гонење ...

Димовска помилувана, без редовна постапка и без потпис на претседателот

Дневник - 09.04.2003

НОВ СКАНДАЛ ВО ПРОДУКЦИЈА НА БОРИС ТРАЈКОВСКИ Само неколку дена по веста дека против неа е подигнато обвинение, Трајковски ја помилува својата соработничка, а одлуката за тоа ја потпишал шефот на неговиот кабинет Претседателот на Република Македонија, Борис Трајковски, завчера ја помилувал ...

Партиите шокирани од чинот на шефот на државата

Дневник - 09.04.2003

ОТКАКО ТРАЈКОВСКИ ЈА ПОМИЛУВА ДИМОВСКА Демократскиот сојуз и Лигата за демократија бараат вонредна седница на Парламентот за да се утврди одговорноста на претседателот Трајковски Претседателот Борис Трајковски или е во голема паника или направил добар пазар со тоа што ја помилува директорката на ...

Трајковски ги ослободи од гонење Димовска и Цветков

А1 - 08.04.2003

Борис Трајковски ги ослободува од гонење Доста Димовска и Александар Цветков, обвинети како нарачател и извршител на прислушувањето во 2000 година. По обвинителниот предлог, во Основниот суд Скопје 1 наскоро требаше да почне судски процес против екс-министерката за внатрешни работи и началникот на ...

Прислушкувањето се обзнани во 2001-ва

А1 - 08.04.2003

Аферата прислушување ја обелодени лидерот на тогашната опозиција Бранко Црвенковски, на 17-ти јануари 2001-та на прес конференција во седиштето на СДСМ. Тој ја обвини владата на Георгевски дека прислушувала над стотина политичари, видни личности и новинари, и прикажа 150 стенограми од прислушувани ...

Политичка чепкалка за "Големото уво"

Дневник - 08.04.2003

Коментар - Натали Н. Сотировска Министерството за внатрешни работи имало капацитети да прислушува телефонски разговори, а налогот тоа да се изврши потекнал од министерот. На надлежните институции им беа потребни повеќе од две години за да го утврдат тоа што веднаш по избувнувањето на аферата ...

Обвинителството го прифатило вештачењето дека МВР прислушувало

Дневник - 08.04.2003

АФЕРАТА "ГОЛЕМО УВО" ВЛЕЗЕ ВО СУДСКА ПРОЦЕДУРА По обелоденувањето на имињата на Доста Димовска и на Александар Цветков како можни виновници за прислушувањето, повторно ќе се активира постапката на новинарите за обесштетување Скопското обвинителство го прифатило наодот од вештачењето според кој ...

Димовска не сака да коментира ништо околу "прислушувањето"

Утрински - 08.04.2003

СЛУЧАЈ Директорката на Агенцијата за агенција и разузнавање, Доста Димовска вчера одби да ја коментира одлуката на скопското обвинителство да поднесе обвинителен предлог против неа и нејзиниот поранешен соработник, Александар Цветков "поради незаконско прислушување и тонско снимање" .Од нејзиниот ...

Доста Димовска обвинета дека го нарачала прислушувањето

Дневник - 07.04.2003

АФЕРАТА "ГОЛЕМИ УШИ" ИЗЛЕЗЕ ОД ОБВИНИТЕЛСТВОТО Скопското обвинителство ја обвини поранешната министерка за внатрешни работи и актуелна директорка на Агенцијата за разузнавање Доста Димовска дека додека била прв човек во полицијата нарачала прислушување на телефонски разговори на повеќемина ...

Судењето на Димовска и на Цветков ќе биде во мај?

Утрински - 07.04.2003

По поднесувањет?на обвиненијата, аферат?"Големо ув? влегув?во судска разврска Уште во теко?на оваа недела предмето?„Прислушувањ? ќе биде насоче? ?првото појавување во судницат?на обвинетите Дост?Димовска, ек?министерка за внатрешн?работи ?актуелен директор на Агенцијата за разузнавањ? како ?на ...