TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонските „Тигри“ тргнуваат на помош во Србија

Канал5 - 18.05.2014

Денеска во 10.00 часот од касарна Илинден, со хеликопте за Србија ќе замине една чета од единицата за специјални задачи “Тигар” обучена за спасување и помош во кризни ситуации.

Дел од Тигрите заминуваат на помош во Србија

24 Вести - 18.05.2014

Чета од Единицата за специјални задачи “Тигар” обучена за спасување и помош во кризни ситуации денеска ќе замине во поплавените подрачја во Србија. Покрај единицата, Македонија понуди помош во ...

АРМ испрати помош за Србија и БиХ

Вест - 18.05.2014

Армијата на Република Македонија (АРМ) испрати помош во подрачјата погодени со поплавите во Србија и Босна и Херцеговина, врз основа на одлука на Владата.

Градот Скопје упати помош за жителите на Белград

Вест - 18.05.2014

Град Скопје упати иницијална помош - 50.000 вреќи за песок и еден шлепер со флаширана вода. Како што соопштија од Градот, ќе биде испратена помош во зависност од потребите, а во план е да се испратат ...

Дел од македонските специјалци Тигри заминуваат на помош во Србија

Вест - 18.05.2014

Чета од Единицата за специјални задачи “Тигар” обучена за спасување и помош во кризни ситуации ќе замине во поплавените подрачја во Србија. Покрај единицата, Македонија понуди помош во хеликоптер, ...

„Тигрите“ заминаа на помош во Србија

Утрински - 18.05.2014

Чета на Единицата за специјални задачи „Тигар“ обучена за спасување и помош во кризни ситуации изутрината замина со хеликоптер за Србија, каде треба да се вклучи во активностите за справување со ...

Општина Штип организира хуманитарна акција за помош на Србија и на БиХ

Канал5 - 18.05.2014

Општина Штип организира хуманитарна акција за граѓаните на Србија и Босна и Херцеговина, кои деновиве се погодени од поплави. Портпаролот на Општина Штип, Драган Ристов вели дека општината утре од ...

Петмина загинати во поплавите во Србија

Алсат-М - 18.05.2014

Пет луѓе ги загубиле животите во поплавите во Србија, над 24.000 се евакуирани, изјави денеска шефот на Службата за вонредни ситуации во Србија Предраг Мариќ.

„Тигрите“ заминаа за Србија

Алсат-М - 18.05.2014

Чета на Единицата за специјални задачи „Тигар“ обучена за спасување и помош во кризни ситуации изутрината замина со хеликоптер за Србија, каде треба да се вклучи во активностите за справување со ...

Македонија донира помош за Србија и БиХС

Алсат-М - 18.05.2014

Институции, општини, невладини организации, приватни компании и граѓани во Македонија со различни донации се вклучија во активностите помош на жителите од поплавените подрачја во Србија и во БиХ.

Во општините низ Македонија се собира хуманитарна помош

Телма - 18.05.2014

Во општини се организира помош за настраданите од поплавите. Отворени се пунктови каде граѓаните донираат се што може да им се најде на луѓето во поплавените региони на Србија и БиХ.

Албанија испрати 50 спасувачи во Србија и во Босна и Херцеговина

Канал5 - 18.05.2014

- Албанската Влада, во поплавените подрачја во Србија и во Босна и Херцеговина испрати 50 припадници на специјалната полициска единица за брза интервенција од северниот град Скадар, јави дописникот ...

Низ цела Македонија акции за собирање помош за поплавените

Канал5 - 18.05.2014

Локалните власти, здруженија на граѓаните и повеќе организации во земјава денеска организираат низа хуманитарни акции на кои ќе се собираат донации за настраданите во поплавите во Србија и во БиХ.

Општина Карпош со хуманитарен пункт за помош за Србија и БиХ

Вест - 18.05.2014

Општина Карпош денеска со пунктови за помош за поплавените подрачја во Србија и Босна и Херцеговина. Во сите урбани и месни заедници од 12 до 16 часот жителите ќе може да донираат конзервирана храна ...

Десетици илјади евакуирани од поплавите во БиХ и Србија

Deutsche Welle - 18.05.2014

Најголемите поплави во Југоисточна Европа во последните сто години однесоа најмалку 30 жртви. Повеќе од еден милион луѓе се погодени од поплавите. Штетите се огромни.

„Тигрите“ тргнаа на помош во Србија

Канал5 - 18.05.2014

Предмалку од касарната Илинден со хеликоптер за Србија заминаа 15 специјалци од единицата „тигар” обучени за помош во кризни состојби. Македонија се обедини во помошта за Србија и за Босна и ...

Дивјак за Канал 5: Македонците покажаа исклучителна солидарност

Канал5 - 18.05.2014

Македонија целосно се солидаризира со случувањата во Србија и во Босна и Херцеговина. Специјалци од војската и полиција заминаа за да помогнат во справувањето со поплавите.

Хуманоста на дело: Македонија донира за соседите!

Фокус - 18.05.2014

Македонските граѓани почнаа да донираат за настраданите од поплавите во Србија и во Босна и Херцеговина. Дел од нив со сопствени автомобили… Македонските граѓани почнаа да донираат за настраданите од ...

Дел од „Тигрите“ заминаа на помош во Србија

24 Вести - 18.05.2014

Чета од Единицата за специјални задачи “Тигар” обучена за спасување и помош во кризни ситуации изутринава замина со хеликоптер за Србија, каде треба да се вклучи во активностите за справување со ...

Премиерот Груевски телефонски разговарал со неговиот српски колега Вучиќ

Канал5 - 18.05.2014

Во разговорот биле разменети информации за актуелните состојби со поплавите што ја зафатија Србија и за потребата и можноста за поддршка. Премиерот Груевски рекол дека Република Македонија во секој ...

ФОТО: Хуманост на дело за поплавените соседи

Утрински - 18.05.2014

На скопскиот плоштад се слеваа реки народ кои носеа секаква помош за настраданите во поплавите во Србија и БиХ Македонците ја покажаа хуманоста на дело.

Страв од поплави од нерегулираното корито на Вардар

Телма - 18.05.2014

Опасноста од поплави поради нерегулираното корито на реката Вардар во општина Јегуновце е постојано присутна. Стравот од излевање на реката која речиси секоја година ги поплавува земјоделските ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Милениумска поплава на Балканот

Утрински - 18.05.2014

Поплавите во Србија, Бих и Хрватска, најголеми на Балканот во последните сто години, однесоа најмалку 30 жртви, повеќе од еден милион луѓе се погодени, а штетите се огромни.

Македонија испраќа помош во Србија и БиХ

Deutsche Welle - 18.05.2014

ЗЕЛС, Скопје и голем број други градови во Македонија се мобилизираат во собирање на помош за настраданите од поплавите на столетието што ги зафатија соседна Србија и Босна и Херцеговина.

„Тигрите“ заминаа кон поплавениот регион, помош и од општини

Телма - 18.05.2014

Тим од Единицата за специјални задачи „Тигар“ при МВР утрово замина за Србија каде ќе се вклучи во активностите за справување со поплавите. Со хеликоптер „Ми -17“ тие се упатија за Белград каде ...

Македонија донира помош за Србија и БиХ

Канал5 - 18.05.2014

Институции, општини, невладини организации, приватни компании и граѓани во Македонија со различни донации се вклучија во активностите помош на жителите од поплавените подрачја во Србија и во БиХ.

Фото галерија: Македонија во акција за Србија и БиХ

Фокус - 18.05.2014

Акција за помош на семејствата кои настрадаа во страшните поплави во Србија и во ...

Скопје се сеќава

Вест - 18.05.2014

Илјадници граѓани на Плоштадот Македонија донираа помош за настраданите во поплавите во Србија и во Босна и Херцеговина. Плочникот беше преполн со облека, обувки, ќебиња, вода, конзервирана храна, ...

Страв од нов бран поплави од Сава

Вест - 18.05.2014

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА/СРБИЈА (АП) - Натоварени во автобуси, бродови и хеликоптери, со по само неколку ствари што можеле да ги понесат со себе, десетици илјади луѓе завчера ги напуштија своите домови во ...

Албанија испрати 50 спасувачи во Србија и во Босна и Херцеговина

Алсат-М - 18.05.2014

Албанската Влада, во поплавените подрачја во Србија и во Босна и Херцеговина испрати 50 припадници на специјалната полициска единица за брза интервенција од северниот град Скадар, јави дописникот ...

ФОТО: Ал Џезеира објави карта за тоа како изгледа Балканот под вода

Курир - 18.05.2014

Според последните информации водостојот стагнира меѓутоа се очекува нов бран поплави. „Ал Џезеира Балкан“ објави мапа на која се гледаат вистинските размери на катастрофата која ги погоди Босна и ...

Албанија испрати 50 спасувачи во Србија и во Босна и Херцеговина

Телеграф - 18.05.2014

Единицата спасувачи се од Скадар, каде е свежо е сеќавање за големите поплави во почетокот на 2010 година, кога беше предизвикана материјална штета од околу 70 милиони евра Албанската Влада, во ...

Албанија испрати 50 спасувачи во Србија и во Босна и Херцеговина

Сител - 18.05.2014

Албанската Влада, во поплавените подрачја во Србија и во Босна и Херцеговина испрати 50 припадници на специјалната полициска единица за брза интервенција од северниот град Скадар, јави дописникот на ...

Отворена програма на Канал 5 за помош на Србија и БиХ

А1 On - 18.05.2014

Хуманитарна акција за помош на поплавените подрачја во Србија и Босна и Херцеговина денеска ќе организира ТВ Канал 5. Акцијата е замислена како отворена програма насловена како Канал 5 и Македонија ...

Албанија испрати 50 спасувачи во Србија и во Босна и Херцеговина

Курир - 18.05.2014

Албанската Влада, во поплавените подрачја во Србија и во Босна и Херцеговина испрати 50 припадници на специјалната полициска единица за брза интервенција од северниот град Скадар, јави дописникот на ...

Дел од Тигрите заминуваат на помош во Србија

Inpress - 18.05.2014

Скопје, 18. мај 2014 (ИНПРЕС) Чета од Единицата за специјални задачи „Тигар“ обучена за спасување и помош во кризни ситуации денеска ќе замине во поплавените подрачја во Србија.

„Тигрите“ заминуваат на помош во поплавената Србија

Нетпрес - 18.05.2014

Припадници на Единицата за специјални намени „Тигар“ обучени за спасување и помош во кризни ситуации денеска ќе замине во поплавените подрачја во Србија.

Македонските „Тигри“ на помош во Србија

Телеграф - 18.05.2014

Србија од Македонија во наредните денови ќе добие и електрична енергија во висина од 80 мегавати секој час Чета од Единицата за специјални задачи “Тигар” обучена за спасување и помош во кризни ...

Унијата на жени од општинската ВМРО-ДПМНЕ со хуманитарна акција за настраданите во Србија и БиХ

OhridNews - 18.05.2014

Унијата на жени при општинската ВМРО- ДПМНЕ организира хуманитарна акција за помош на настраданите во поплавите кои ги зафатија Србија и Босна и Херцеговина.

Македонија обединета за помош на Србија и БиХ

Inpress - 18.05.2014

Скопје, 18. мај 2014 (ИНПРЕС) Хуманитарна акција за помош на жртвите во од поплавите во Србија и БиХ ќе се одржи денес напладне на плоштадот „Македонија“ во Скопје, но и низ многу градови ширум ...

ФОТО: Вистинска катаклизма на Балканот!

Сител - 18.05.2014

Ал Џезаира Балканс објави мапа на која се гледа вистинскиот размер на катастрофата што ја погоди Србија и Босна. Мапата е прикажана на социјалните мрежи и покажува кои делови се поплавени.

Дел од Тигрите заминуваат на помош во Србија

Р.С.Европа - 18.05.2014

Чета од Единицата за специјални задачи “Тигар” обучена за спасување и помош во кризни ситуации денеска ќе замине во поплавените подрачја во Србија. Покрај единицата, Македонија понуди помош во ...

„Тигрите“ заминаа за Србија

Сител - 18.05.2014

Чета на Единицата за специјални задачи „Тигар“ обучена за спасување и помош во кризни ситуации изутрината замина со хеликоптер за Србија, каде треба да се вклучи во активностите за справување со ...

Карпош отвора хуманитарни пунктови за Србија и за БиХ

+инфо - 18.05.2014

Општина Карпош денеска ги отвора вратите на четиринаесетте урбани и месни заедници од 12 до 16 часот, каде граѓаните ќеможе да донираат за настраданите од поплавите во Србија и во Босна и Херцеговина.

Општина Карпош отвора пункт за помош на Србија и БиХ

Press24 - 18.05.2014

И Општина Карпош се вклучува во обезбедувањето помош за поплавените подрачја во Србија и Босна и Херцеговина. Денеска ќе бидат отворени пунктови во сите урбани и месни заедници.

Македонија во хуманитарна акција за Србија и Босна

А1 On - 18.05.2014

Македонските локални власти и граѓаните денеска организираат низа хуманитарни акции на кои ќе се собираат донаци кои ќе им бидат испратени на настраданите граѓани на Србија и Босна и Херцеговина.

ФОТО Тигрите заминаа на помош во Србија и во БиХ

+инфо - 18.05.2014

Чета од 15 специјалци, припадници на Единицата за специјални задачи „Тигар” обучена за спасување и помош во кризни ситуации, утрово со хеликоптер полета од касарната Илинден во Скопје, за Србија.

Специјална единица Волци: АРМ Помага во Србија!

Таратур - 18.05.2014

Врз основа на одлуката на Владата на Република Македонија, Армијата на Република Македонија испрати помош во подрачјата погодени со поплавите во Република Србија и Босна и Херцеговина.

Најмалку 30 жртви од поплавите во Босна и Србија

Inpress - 18.05.2014

Белград, 18. мај 2014 (ИНПРЕС) Најмалку 30 лица загинаа како резултат на поплавите во Босна и Србија во текот на последните три дена. Десетици илјади лица беа принудени да ги напуштат своите домови ...

Во Штип утре ќе се собира помош за Србија

Телеграф - 18.05.2014

Пунктот ќе биде сместен во зградата на општината, во салата на Сојузот на борците И општина Штип ќе организира хуманитарна акција за граѓаните на Србија и Босна и Херцеговина, кои деновиве се ...

Поплави и во Полска

Inpress - 18.05.2014

Варшава, 18. мај 2014 (ИНПРЕС) Поплави и` се закануваат јужна Полска, каде нивото на реките нагло се покачи поради поројните дождови. Реката Висла веќе го надмина нивото, после кое се прогласува ...

Десетици илјади луѓе загрозени во поплавите во БиХ, Сава во Хрватска ги пробива бедемите (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 18.05.2014

Речиси половина од територијата на Босна и Херцеговина е погодена од катастрофалните поплави, во Хрватска е прогласена вонредна ситуација на подрачјето на Бродско-посавската жупанија.

„Тигрите“ заминаа за Србија

Алфа - 18.05.2014

Чета на Единицата за специјални задачи „Тигар“ обучена за спасување и помош во кризни ситуации изутрината замина со хеликоптер за Србија, каде треба да се вклучи во активностите за справување со ...

Дел од Тигрите заминуваат на помош во Србија

Сител - 18.05.2014

Чета од Единицата за специјални задачи “Тигар” обучена за спасување и помош во кризни ситуации денеска ќе замине во поплавените подрачја во Србија. Покрај единицата, Македонија понуди помош во ...

Штипјани на нозе, хуманитарна акција за помош на Србија и БиХ

Сител - 18.05.2014

Општина Штип организира хуманитарна акција за граѓаните на Србија и Босна и Херцеговина, кои деновиве се погодени од поплави. Портпаролот на Општина Штип, Драган Ристов вели дека општината утре од ...

Штип и Куманово собираат донации за Србија и БиХ

Press24 - 18.05.2014

Општините Штип и Куманово организираат хуманитарни акции за граѓаните на Србија и Босна и Херцеговина, кои ги загубија своите домови во катастрофалните поплави.

Во поплавите во Србија животот го загубиле пет лица

Нетпрес - 18.05.2014

Во поплавите во Србија животот го загубиле пет лица, а над 24 илјади се евакуирани. Тој нагласи дека официјално е потврдена смртта на пет луѓе, меѓу кои и еден спасувач, а уште еден човек се смета за ...

[Галерија] Македонија покажува солидарност на дело

Радио МОФ - 18.05.2014

Илјадници граѓани на Македонија денеска се одзваа на повиците за собирање помош за настраданите во катастрофалните поплави кои ги зафатија Србија и Босна и Херцеговина.

Петмина загинати во поплавите во Србија

Сител - 18.05.2014

Пет луѓе ги загубиле животите во поплавите во Србија, над 24.000 се евакуирани, изјави денеска шефот на Службата за вонредни ситуации во Србија Предраг Мариќ.

(ФОТО) Градот Скопје испрати дополнителна помош за настраданите во Србија

А1 On - 18.05.2014

Градот Скопје доцна синоќа испрати дополнителна помош за настраданите во поплавите што ја погодија Србија. Помошта од Скопје е веќе пристигната во Белград, а тамошните власти ќе ја распоредат според ...

Индира Радиќ приходот од два концерти го даде во хуманитaрни цели

+инфо - 18.05.2014

Фолк-пејачката Индира Радиќ како и голем борј јавни личности се вклучи во солидарната акција да им се помогне на жртвите од катастрофалните поплави кои ја зафатија Србија и Босна и реши целиот приход ...

Граѓаните на Македонија донираат помош за поплавените соседи

+инфо - 18.05.2014

На плоштадот Македонија во Скопје, голем број граѓани од пладне почнаа да носат донации во вода, храна, облека и средства за лична хигиена, кои ќе им бидат испратени на настраданите граѓани од ...

Петмина загинати во поплавите во Србија

Р.С.Европа - 18.05.2014

Пет луѓе ги загубиле животите во поплавите во Србија, над 24.000 се евакуирани, изјави денеска шефот на Службата за вонредни ситуации во Србија Предраг Мариќ.

Скопје испрати дополнителна помош за настраданите во Србија, се спрема помош за БиХ

Макфакс - 18.05.2014

Во Белград во неделата околу пладне пристигна дополнителната помош којашто власите на Скопје ноќта кон неделата ја испратија за настраданите во поплавите што ја соседна Србија, а тамошните власти ќе ...

ФОТО: Eве како изгледа Балканот деновиве

Press24 - 18.05.2014

Ал Џезира ја објави првата мапа по катастрофалните поплави во Србија и Босна и Херцеговина. Мапата ќе покажува во колкави размери е всушност поплавата која ги снајде Хрватска, Србија и Босна и ...

Помош во луѓе, опрема, вода, лекови за Србија и Босна

Алфа - 18.05.2014

15 припадници на специјалната полициска единица тигар утрово со хеликоптер заминаа за Србија. Обучени се за спасување во вонредни услови. Вчера иста група замина во Босна.

Граѓаните на Македонија во акција за настраданите граѓани на Србија и на БиХ (ФОТО)

МКД - 18.05.2014

Вода, храна, средства за лична хигиена, облека... донираа денеска граѓаните на Скопје на плоштадот Македонија во Скопје за настраданите граѓани од поплавите во Србија и во Босна и Херцеговина.

ФОТО Мапа на поплавениот регион

+инфо - 18.05.2014

Мапа на која се гледа во колкави размери е поплавата која ги зафати Хрватска, Србија и Босна и Херцеговина, објави Ал ...

МАКЕДОНСКИ ДОБРОВОЛЦИ: Цела ноќ градевме насипи

Телеграф - 18.05.2014

Црвениот Крст на Град Скопје се јавува како главен организатор на хуманитарната помош која граѓаните денеска несебично ја донираат, најмногу на плоштадот „Македонија“ Македонските доброволци кои ...

ФОТО: Град Скопје испрати дополнителна помош за настраданите во Србија

Press24 - 18.05.2014

Градот Скопје доцна синоќа испрати дополнителна помош за настраданите во поплавите што ја погодија Република Србија. Помошта од Скопје е веќе пристигната во Белград, а тамошните власти ќе ја ...

Скопје испрати 50.000 вреќи со песок во Србија

+инфо - 18.05.2014

За поплавените места во Србија, Градот Скопје, испрати 50.000 вреќи со песок, како и шлепер со флаширана вода за пиење, а испратено е и едно противпожарно возило опремено со две моќни пумпи за ...

ГАЛЕРИЈА Помош стасува од речиси целата земја

+инфо - 18.05.2014

Македонските граѓани денеска покажаа висока солидарност за поплавените граѓани во Србија и во Босна и Херцеговина. Тие во текот на целиот ден донираа облека, храна, вода, покуќнина и сè што е ...

Градот Скопје испрати дополнителна помош за настраданите во Србија

Сител - 18.05.2014

Градот Скопје доцна синоќа испрати дополнителна помош за настраданите во поплавите што ја погодија Република Србија. Помошта од Скопје е веќе пристигната во Белград, а тамошните власти ќе ја ...

Град Скопје испрати дополнителна помош за Србија

Нетпрес - 18.05.2014

Градот Скопје доцна синоќа испрати дополнителна помош за настраданите во поплавите што ја погодија Република Србија. Помошта од Скопје е веќе пристигната во Белград, а тамошните власти ќе ја ...

ФОТО: Македонските „Тигри“ ќе помагаат во Србија

Press24 - 18.05.2014

Денеска во 10.00 часот во касарната Илинден со хеликоптер за Србија замина една чета од Единицата за специјални задачи “Тигар” обучена за спасување и помош во кризни ситуации.

ВИДЕО: Кумановци покажаа дека може да бидат хумани

А1 On - 18.05.2014

Бројни граѓани утрово на градскиот плоштад во Куманово донираат различни средства, како еден вид поддршка за настраданите во поплавите во Србија и БиХ.

Тигрите заминуваат на помош во Србија

А1 On - 18.05.2014

Чета од Единицата за специјални задачи “Тигар” обучена за спасување и помош во кризни ситуации денеска ќе замине во поплавените подрачја во Србија. Покрај единицата, Македонија понуди помош во ...

Мапа на поплавите

Нова ТВ - 18.05.2014

Ал Џезеира Балкан објави мапа на која се гледаат вистинските размери на катастрофата која ги погодија Србија и Босна. Мапата покажува кои делови се поплавени и како што можете да видите, се работи за ...

ТРАЈАНОВСКИ ЗА ПОПЛАВИТЕ: Сега нам ни е редот да помогнеме

Телеграф - 18.05.2014

Градоначалникот на Скопје потенцира дека е во постојана комуникација со белградскиот градоначалник Синиша Мали Градот Скопје доцна синоќа испрати дополнителна помош за настраданите во поплавите што ...

Албанија испрати 50 спасувачи во Србија и во БиХ

+инфо - 18.05.2014

Албанската Влада, во поплавените подрачја во Србија и во Босна и Херцеговина испрати 50 припадници на специјалната полициска единица за брза интервенција од северниот град Скадар, јави дописникот на ...

Општина Карпош со хуманитарен пункт за помош за Србија и БиХ

Сител - 18.05.2014

Општина Карпош денеска ќе отвори пунктови за помош за поплавените подрачја во Србија и Босна и Херцеговина. Во сите урбани и месни заедници од 12 до 16 часот жителите ќе може да донираат конзервирана ...

Македонија донира помош за Србија и БиХ

Сител - 18.05.2014

Институции, општини, невладини организации, приватни компании и граѓани во Македонија со различни донации се вклучија во активностите помош на жителите од поплавените подрачја во Србија и во БиХ.

Тетовчани сами се организираа и собираа помош за настраданите во поплавите

Нова ТВ - 18.05.2014

Пред Домот на Културата во Тетово се организираше спонтана хуманитарна акција на Иницијативата на граѓани за помош на погодените од поплавите во Србија и Босна.На ова хуманитарна акција и се ...

Македонските „Тигри“ трнуваат за помош во Србија

Република - 18.05.2014

Од касарна Илинден денеска во 10.00 часот со хеликоптер за Србија ќе замине една чета од Единицата за специјални задачи „Тигар” обучена за спасување и помош во кризни ситуации.

Погледнете ја првата мапа на катастрофите во Србија и Босна и Херцеговина

Локално - 18.05.2014

Ал Џезеира ја објави првата мапа која ќе ве шокира во колкави размери е всушност поплавата која ги снајде Хрватска, Србија и Босна и Херцеговина. Евидентно е дека речиси половина од териториите на ...

ФОТО: Македонците масовно донираат за настраданите од поплавите во Србија и БиХ

МК News - 18.05.2014

Донации за настраданите од поплавите во Србија и во Босна и Херцеговина започнаа да собираат македонските граѓани. Дел од нив со сопствени автомобили преполни со храна и вода се упатуваат кон Врање.

ФОТО: Вистинска катаклизма на Балканот – еве каде е се поплавено

МК News - 18.05.2014

Ал Џезаира Балканс објави мапа на која се гледа вистинскиот размер на катастрофата што ја погоди Србија и Босна. Мапата е прикажана на социјалните мрежи и покажува кои делови се поплавени.

Македонските „Тигри“ тргнуваат на помош во Србија

Денешен - 18.05.2014

Од касарна Илинден со хеликоптер за Србија ќе замине една чета од Единицата за специјални задачи “Тигар” обучена за спасување и помош во кризни ситуации.

Фотографии од Србија и Босна кои го потресоа Балканот!

МК News - 18.05.2014

Поплавите во Србија и во Босна и Херцеговина се доказ за постоењето на човечката хуманост, сплотеноста и заедништвото на соседите кога вакви катастрофи се во ...

Пет загинати во поплавите во Србија, бројката може да се зголеми

Либертас - 18.05.2014

„Пет луѓе загинале во поплавите во Србија, а повеќе 24.000 се евакуирани“ – изјави денеска шефот на службата за вонредни ситуации на Србија Предраг Мариќ.

Новак Ѓоковиќ бесен на светските медиуми: Упати апел до сите да и помогнат на Србија

МК News - 18.05.2014

Ова е една од најлошите поплави некогаш видени, многу градови се евакуирани, половина земја може да остане без струја. Тоа мора да му се покаже на светот, изјави Новак.

Хуманитарни акции за поплавените од Србија и Босна се организираат низ цела Македонија

Вечер Прес - 18.05.2014

За поплавените подрачја најпотребни храна, облека и вода Храна, средства за хигиена, нова облека и обувки, ќебиња, бебешка храна и вода за пиење се производите кои се најпотребни во поплавените ...

Ѓоковиќ со критика до BBC и CNN: Зошто не ги покривате поплавите во Србија?

Sky - 18.05.2014

Најдобриот српски тенисер, Новак Ѓоковиќ ги критикуваше Би-би-си, Си-ен-ен и другите големи тв-мрежи, затоа што не ги покриваат медиумски поплавите во Србија во доволна мера.

Македонија помага!

Вечер Прес - 18.05.2014

ПЛОШТАДОТ "МАКЕДОНИЈА" ПРЕПОЛН ОД ДОНАЦИИ Максимата која вели дека тешкотијата ги сплотува луѓето вчера ја потврдија илјадниците Македонци кои натоварени со полни ќеси и торби донираа вода, храна, ...

АНАЛИЗА: Македонија пред ценовен шок?!

Фактор - 18.05.2014

Поплавите што ја зафатија Србија можно е да го нарушат пазарот со пченица, пченка и јачмен во целиот регион и земјите каде што Србија ги извезува овие производи.

Од 7 до 77: илјадници граѓани на Скопје масовно донираат на плоштадот "Mакедонија"

Точка - 18.05.2014

Илјадници граѓани на Македонија од главниот град, но и од другите градови ширум земјава денеска се одзваа на повиците за собирање помош за настраданите во катастрофалните поплави кои ги зафатија ...

“Тигрите“ со хеликоптер заминаа на помош во Србија

Локално - 18.05.2014

Со одлука на Владата на Р. Македонија, Министерството за внатрешни работи утринава испрати една чета составена од 15 припадници на Единицата за специјални задачи „Тигар“, обучени за спасување во ...

Помош од Македонија за Србија

Либертас - 18.05.2014

Чета од Единицата за специјални задачи “Тигар” обучена за спасување и помош во кризни ситуации денеска за Србија каде треба да помогне во поплавените подрачја.

Македонските "Тигри" тргнуваат на помош во Србија

Вечер Прес - 18.05.2014

Утре во 10.00 часот во касарна Илинден со хеликоптер за Србија ќе замине една чета од Единицата за специјални задачи "Тигар" обучена за спасување и помош во кризни ситуации.

Град Скопје испрати дополнителна помош за настраданите во Србија

Република - 18.05.2014

Град Скопје доцна синоќа испрати дополнителна помош за настраданите во поплавите што ја погодија Република Србија. Помошта од Скопје е веќе пристигната во Белград, а тамошните власти ќе ја распоредат ...

СДСМ со сиот свој капацитет и' се стави на располагање на Србија

Sky - 18.05.2014

Соопштение на СДСМ по повод поплавите во Србија: Ве известуваме дека претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во свое лично име и во име на Социјалдемократскиот сојуз упати телеграми до претседателот на ...

Цела Македонија на нозе за да им помогне на соседите

еМагазин - 18.05.2014

Илјадници граѓани на Македонија денеска се одзваа на повиците за собирање помош за настраданите во катастрофалните поплави кои ги зафатија Србија и Босна и Херцеговина, пишува Радиомоф.

Град Скопје и општина Кисела Вода ќе им помагаат на жителите на Белград

Скопје инфо - 18.05.2014

По повод големите поплави кои го зафатија регионот и пред сé Србија, скопскиот градоначалник, Коце Трајановски деновиве е во постојан контакт со градоначалникот на Град Белград, Синиша Мали, шри што ...

Македонските „Тигри“ тргнуваат на помош во Србија

МК News - 18.05.2014

во 10.00 часот во касарна Илинден со хеликоптер за Србија ќе замине една чета од Единицата за специјални задачи “Тигар” обучена за спасување и помош во кризни ситуации.

ФОТО Погледнете ја мапата каде удри големата КАТАСТРОФА!

Sky - 18.05.2014

Ал џезеира Балкан објавила мапа на која се гледаат размерите на катастрофата која ги погоди Србија и Босна. Мапата е прикажана на социјалните мрежи и покажува кои се делови се поплавени.

Г.Скопје испрати 50.000 вреќи со песок,шлепер вода и ПП возило во Србија

Локално - 18.05.2014

За поплавените места во Србија, Градот Скопје, испрати 50.000 вреќи со песок, како и шлепер со флаширана вода за пиење, а испратено е и едно противпожарно возило опремено со две моќни пумпи за ...

Ѓоковиќ со солзи во очите ги критикуваше CNN и BBC дека не известуваат за катастрофата во Србија

еМагазин - 18.05.2014

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ ги критикуваше BBC, CNN и останатите светски медиуми бидејќи, како што кажа, не известуваат за поплавите во Србија и Босна.

Тигрите и хеликоптер тргнаа на помош во Србија

Sky - 18.05.2014

Денеска во 10.00 часот од касарна Илинден со хеликоптер за Србија замина една чета од Единицата за специјални задачи “Тигар” обучена за спасување и помош во кризни ...

„Тигрите“ заминаа за Србија

Либертас - 18.05.2014

Чета на Единицата за специјални задачи „Тигар“ обучена за спасување и помош во кризни ситуации изутрината замина со хеликоптер за Србија, каде треба да се вклучи во активностите за справување со ...

Скопје, Штип и Куманово масовно собираат помош за Србија и БиХ

Тера - 18.05.2014

Храна, средства за хигиена, нова облека и обувки, ќебиња, бебешка храна и вода за пиење се производите кои се најпотребни во поплавените подрачја на Србија и Босна и Херцеговина, информираат од ...

Тигрите заминаа на помош во Србија и во БиХ

Тера - 18.05.2014

Чета од 15 специјалци, припадници на Единицата за специјални задачи „Тигар" обучена за спасување и помош во кризни ситуации, утрово со хеликоптер полета од касарната Илинден во Скопје, за Србија.

Мапа од поплавените подрачја (фото)

Република - 18.05.2014

Ал Џезаира Балканс објави мапа на која се гледаат вистинските размери од катастрофата која ги погодија Србија и Босна. Мапата е споделена и на социјалните мрежи и се гледа кои делови се поплавени.

Ова се вистинските размери на катастрофата: Погледнете ја мапата на поплавените подрачја

Република - 18.05.2014

Според последните информации водостојот стагнира меѓутоа се очекува нов бран поплави. „А Џезеира Балкан“ објави мапа на која се гледаат вистинските размери на катастрофата која ги погоди Босна и ...

Српските медиуми се заблагодаруваат за помошта што пристигнува од Македонија

Тера - 18.05.2014

Спасувачки екипи, чамци, лекови, ќебиња, специјалци, транспортен хеликоптер МИ-17 опремен со целокупен екипаж, 20 агрегати за струја, пумпи за вода, две мултифинкционални дизел пумпи..

Десетици илјади луѓе загрозени во поплавите во БиХ, Сава во Хрватска ги пробива бедемите

Тера - 18.05.2014

Речиси половина од територијата на Босна и Херцеговина е погодена од катастрофалните поплави, во Хрватска е прогласена вонредна ситуација на подрачјето на Бродско-посавската жупанија.

Фото: Илјадници граѓани од целата држава масовно донираат на плоштадот!

Скопје инфо - 18.05.2014

Илјадници граѓани на Македонија од главниот град, но и од другите градови ширум земјава денеска се одзваа на повиците за собирање помош за настраданите во катастрофалните поплави кои ги зафатија ...

Во Босна куче спаси мачка, и животните солидарни во поплавите

еМагазин - 18.05.2014

Деновиве социјаланите мрежи се преплавени со фотографии од големата поплава која ги погоди Србија и Босна и Херцеговина. На дел од нив освен човечка, видовме и голема солидарност помеѓу животните.

Критиката на Ѓоковиќ ги освести странските медиуми,почнаа да известуваат за Србија

еМагазин - 18.05.2014

Критиката од страна на Новак Ѓоковиќ дека светските медиуми не известуваат доволно за поплавите во Србија, вроди со плод. Светските медиуми конечно почнаа да известуваат за поплавите во Србија и ...

Фото: Тигрите заминаа на помош во Србија и во БиХ

Денешен - 18.05.2014

Четата од Единицата за специјални задачи “Тигар” обучена за спасување и помош во кризни ситуации, денеска со хеликоптер од касарната Илинден заминаа за Србија да им помогнат на настраданите во ...

ФОТО: Македонските “Тигри“ ќе помагаат на терен во Србија

Sky - 18.05.2014

Со одлука на Владата на Р. Македонија, Министерството за внатрешни работи утринава испрати една чета составена од 15 припадници на Единицата за специјални задачи „Тигар“, обучени за спасување во ...

Како изгледаше кога Вардар го поплави Скопје

еМагазин - 18.05.2014

На 16 ноември 1962 година поради обилни дождови, реката Вардар го поплави Скопје. Тогаш не било регулирано коритото на реката Вардар и биле поплавени околу 5.000 куќи.

10 милиони долари од шеикот на ОАЕ

Тера - 18.05.2014

Шеикот Мохамед бин Зајед го известил претседателот на Србија Томислав Николиќ дека Обединетите арапски емирати ќе испратат парична помош за Србија во висина од 10 милиони долари за санирање на ...

Петмина загинати во поплавите во Србија

Н.Македонија - 18.05.2014

Пет лица ги загубиле животите во поплавите во Србија, а над 24.000 се евакуирани, изјави денеска Предраг Мариќ, шеф на Службата за вонредни ситуации во Србија Тој нагласи дека официјално е потврдена ...

Мапа на поплавите

Н.Македонија - 18.05.2014

Ал Џезеира објави мапа на која се гледа катастрофата во Србија Босна и Хрватска На мапата се гледаат вистинските размери на поплавите. Таа е постирана на социјалните мрежи и ги покажува деловите од ...

И Тетовци собираа помош за поплавените во Србија и во БиХ

Н.Македонија - 18.05.2014

Со солидарност, хуманост и посветеност каква што трогнува, и граѓаните на Тетово дадоа придонес во собирањето средства за помош на граѓаните засегнати од поплавите во Србија и во Босна и Херцеговина ...

Дел од Тигрите заминуваат на помош во Србија

Н.Македонија - 18.05.2014

Чета од Единицата за специјални задачи „Тигар“ обучена за спасување и помош во кризни ситуации денеска ќе замине во поплавените подрачја во Србија Покрај единицата, Македонија понуди помош во ...

Во Штип утре ќе се донира

Вистина.мк - 18.05.2014

Општина Штип организира хуманитарна акција за граѓаните на Србија и Босна и Херцеговина, кои деновиве се погодени од поплави. Портпаролот на Општина Штип, Драган Ристов вели дека општината утре од ...

Град Скопје испрати дополнителна помош за настраданите во Србија

Вистина.мк - 18.05.2014

Град Скопје доцна синоќа испрати дополнителна помош за настраданите во поплавите што ја погодија Република Србија. Помошта од Скопје е веќе пристигната во Белград, а тамошните власти ќе ја распоредат ...

Скопје се сеќава… поплава од хуман народ

Вистина.мк - 18.05.2014

Скопје се сеќава… ноември 1962 година градот го зафати поплава. Поплавени беа околу 5000 куќи. Поплавата беше предвесник на една поголема трагедија неколку месеци подоцна.

Новак Ѓоковиќ револтиран од BBC и CNN!

Попара - 18.05.2014

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ ги критикуваше BBC, CNN и останатите светски медиуми бидејќи, како што кажа, не известуваат за поплавите во Србија и Босна.

Ова се вистинските размери на катастрофата: Погледнете ја мапата на поплавените подрачја

Вистина.мк - 18.05.2014

Според последните информации водостојот стагнира меѓутоа се очекува нов бран поплави. „А Џезеира Балкан“ објави мапа на која се гледаат вистинските размери на катастрофата која ги погоди Босна и ...

Албанија испрати 50 спасувачи во Србија и во БиХ

Lider - 18.05.2014

Албанската Влада, во поплавените подрачја во Србија и во Босна и Херцеговина испрати 50 припадници на специјалната полициска единица за брза интервенција од северниот град Скадар, јави дописникот на ...

Македонија донира помош за Србија и БиХ

Lider - 18.05.2014

Институции, општини, невладини организации, приватни компании и граѓани во Македонија со различни донации се вклучија во активностите помош на жителите од поплавените подрачја во Србија и во БиХ.

Отворена програма на Канал 5 за помош на Србија и БиХ

Lider - 18.05.2014

Хуманитарна акција за помош на поплавените подрачја во Србија и Босна и Херцеговина денеска ќе организира ТВ Канал 5. Акцијата е замислена како отворена програма насловена како Канал 5 и Македонија ...

ФОТО: Македонските “Тигри“ ќе помагаат на терен во Србија

Вистина.мк - 18.05.2014

Четата од Единицата за специјални задачи “Тигар” обучена за спасување и помош во кризни ситуации, денеска со хеликоптер од касарната Илинден заминаа за Србија да им помогнат на настраданите во ...

И во Тетово се донира за Србија и Босна

Вистина.мк - 18.05.2014

Со солидарност, хуманост и посветеност каква што трогнува, и граѓаните на Тетово дадоа придонес во собирањето средства за помош на граѓаните засегнати од поплавите во Србија и во Босна и Херцеговина ...

Ѓоковиќ: Зошто BBC и CNN не известуваат доволно за поплавите во Србија

Lider - 18.05.2014

Српскиот тенисер, Новак Ѓоковиќ ги критикуваше Би-би-си, Си-ен-ен и другите големи тв-мрежи, затоа што не ги покриваат медиумски поплавите во Србија во доволна мера.

Тигрите заминаа за Србија / Фото

Lider - 18.05.2014

Четата од Единицата за специјални задачи “Тигар” обучена за спасување и помош во кризни ситуации, денеска со хеликоптер од касарната Илинден заминаа за Србија да им помогнат на настраданите во ...

Македонија донира помош за Србија и БиХ

Идивиди - 18.05.2014

Институции, општини, невладини организации, приватни компании и граѓани во Македонија со различни донации се вклучија во активностите помош на жителите од поплавените подрачја во Србија и во БиХ.

Петмина загинати , над 24 илјади евакуирани во поплавите во Србија

Lider - 18.05.2014

Пет луѓе ги загубиле животите во поплавите во Србија, над 24.000 се евакуирани, изјави денеска шефот на Службата за вонредни ситуации во Србија Предраг Мариќ.

Македонија испраќа помош за Србија и БиХ

Алсат-М - 17.05.2014

Чамци, кебиња, лекови, пумпи за испумпување на вода, агрегати , специјалисти за поплави и медицински персонал, е првичната помош што Македонија ја испраќа во Србија и во Босна и Херцеговина за ...

Македонија испраќа помош за Србија и бих

Телма - 17.05.2014

Чамци, кебиња, лекови, пумпи за испумпување на вода, агрегати , специјалисти за поплави и медицински персонал, е првичната помош што Македонија ја испраќа во Србија и во Босна и Херцеговина за ...

Македонија испраќа помош за Србија и БиХ

Утрински - 17.05.2014

Чамци, кебиња, лекови, пумпи за испумпување на вода, агрегати , специјалисти за поплави и медицински персонал, е првичната помош што Македонија ја испраќа во Србија и во Босна и Херцеговина за ...

Македонија им помага на луѓето погодени од поплавите во Србија и Босна

Фокус - 17.05.2014

Во недела во 12 часот, група граѓани на плоштадот Македонија во Скопје организира хуманитарно собирање на облека и постелнина, вода, млеко во прав, пелени, и по тој повод ги замолуваме сите оние кои ...

Македонија испраќа помош за Србија и БиХ

Канал5 - 17.05.2014

Чамци, ќебиња, лекови, пумпи за испумпување на вода, агрегати, специјалисти за поплави и медицински персонал, е првичната помош што Македонија ја испраќа во Србија и во Босна и Херцеговина за ...

На српскиот аграр ќе му требаат пет години да се опорави од поплавите

Бизнис Инфо - 17.05.2014

Поплавите и зададоа голем удар на државата и ќе треба четири до пет години за да се опорави земјоделието, изјави министерот за вонредни ситуации на Србија, Велимир Илиќ и додаде дека акцијата за ...

Граѓани и државата испраќаат помош за Србија и бих

Телма - 17.05.2014

Луѓе од цела Македонија се мобилизираат за да помогнат во настраданите подрачја во поплавите во Србија и Босна и Херцеговина. Од вчера преку Фејсбук страницата „Помош за Србија“ започна организација ...

Хелихоптер и струја од Македонија за поплавена Србија

Фокус - 17.05.2014

Градските јавни претпријатија од Скопје и од останатите општини се во состојба на готовност евентуално да испратат свои тимови Македонија и’ понуди на Србија транспортен хеликоптер со екипаж и со ...

Доброволци од Куманово пристигнаа во Србија за помош на настраданите

Канал5 - 17.05.2014

Преку прибирање на луѓе на социјалната мрежа Фејсбук и отворање на група ”Помош за настраданите во Србија”, група младинци од Куманово вчеравечер се собраа пред зградата на АРМ и се упатија во ...

Македонија испраќа помош за Србија и БиХ

24 Вести - 17.05.2014

Чамци, кебиња, лекови, пумпи за испумпување на вода, агрегати , специјалисти за поплави и медицински персонал, е првичната помош што Македонија ја испраќа во Србија и во Босна и Херцеговина за ...

Најмалку 20 загинати во поплавите во Србија и Босна

Вест - 17.05.2014

Најмалку 20 луѓе ги загубија животите при катастрофалните поплави во Србија и Босна, соопштија властите во двете држави. Во источниот босански град Бијелина денеска беа евакуирани околу 10.000 луѓе ...

АРМ испрати помош за Србија и за БиХ

Канал5 - 17.05.2014

Армијата на Република Македонија (АРМ) денеска испрати помош во подрачјата погодени со поплавите во Србија и Босна и Херцеговина, врз основа на одлука на Владата.

Телеграма од СДСМ до Србија поради состојбата од поплавите

Канал5 - 17.05.2014

СДСМ и лидерот Зоран Заев упатија телеграми до претседателот на Република Србија Томислав Николиќ, претседателката на Народното Собрание на Република Србија, Маја Гојковиќ, премиерот Александар Вучиќ ...

АРМ испрати помош за Србија и БиХ

Утрински - 17.05.2014

Армијата на Република Македонија (АРМ) денеска испрати помош во подрачјата погодени со поплавите во Србија и Босна и Херцеговина, врз основа на одлука на Владата.

Најмалку 20 загинати во поплавите во Србија и БиХ

Утрински - 17.05.2014

Најмалку 20 луѓе ги загубија животите при катастрофалните поплави во Србија и Босна и Херцеговина, соопштија властите во двете држави. Во БиХ во поплавите загинаа 12 луѓе, а во Србија осуммина.

Што пишуваат српските медиуми за помошта од Македонија

Press24 - 17.05.2014

Голема благодарност за сите земји кои испраќаат помош изразуваат српските медиуми. Меѓу нив и Македонија, кој денеска испрати чамци, специјалви, лекови, електрична енергија и транспортен хеликоптер ...

Македонските „Тигри“ тргнуваат на помош во Србија

Курир - 17.05.2014

Утре во 10.00 часот во касарна Илинден со хеликоптер за Србија ќе замине една чета од Единицата за специјални задачи “Тигар” обучена за спасување и помош во кризни ситуации.

Поплавите на Балканот низ фотографии

Факултети - 17.05.2014

Поплавите кои ги зафатија Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска се најлошите во последните 120 години на Балканот. Македонија ја испраќа својата помош и поддршка.

Српските медиуми се заблагодаруваат за помошта што пристигнува од Македонија

МКД - 17.05.2014

Спасувачки екипи, чамци, лекови, ќебиња, специјалци, транспортен хеликоптер МИ-17 опремен со целокупен екипаж, 20 агрегати за струја, пумпи за вода, две мултифинкционални дизел пумпи..

АРМ испрати помош во подрачјата погодени со поплавите во Србија и БиХ

Inpress - 17.05.2014

Скопје, 17. мај 2014 (ИНПРЕС) Врз основа на одлуката на Владата на Република Македонија, Армијата на Република Македонија испрати помош во подрачјата погодени со поплавите во Република Србија и Босна ...

ФОТО: И АРМ испрати помош во Србија и Босна и Херцеговина

Press24 - 17.05.2014

Врз основа на одлуката на Владата на Република Македонија, денеска Армијата на Република Македонија испрати помош во подрачјата погодени со поплавите во Република Србија и Босна и Херцеговина.

Поплавите во БиХ однесоа 5 жртви

Press24 - 17.05.2014

Најмалку пет лица смртно настрадаа во изминатото деноноќие во поплавите што ја зафатија Босна и Херцеговина, потврдија денеска тамошните служби за цивилна заштита.

АРМ и Црвен крст помагаат на терен во Србија и БиХ

Нетпрес - 17.05.2014

Армијата на Република Македонија (АРМ) денеска испрати помош во подрачјата погодени со поплавите во Србија и Босна и Херцеговина, врз основа на одлука на Владата.

Заев: СДСМ е спремeн да ѝ помогне на Србија

+инфо - 17.05.2014

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во свое лично име и во име на Социјалдемократскиот сојуз упати телеграми до претседателот на Република Србија, Томислав Николиќ, до претседателката на Народното ...

АРМ испрати помош за Србија и БиХ

Р.С.Европа - 17.05.2014

Армијата на Република Македонија денеска испрати помош во подрачјата погодени со поплавите во Србија и Босна и Херцеговина, врз основа на одлука на Владата.

Македонија понуди дополнителна помош на Србија, ќе испорачаме и струја

А1 On - 17.05.2014

Македонија понуди на Србија транспортен хеликоптер МИ-17 опремен со екипаж со специјални единици кои го опслужуваат за да се помогне во насока на справување со поплавите, како и исппорачување ...

Македонија праќа помош на Србија и БиХ за справување со поплавите

Inpress - 17.05.2014

Скопје, 17. мај 2014 (ИНПРЕС) Македонија најави дека ќе испрати помош во луѓе и ресурски за Србија и Босна и Херцеговина (БиХ) во справувањето со елеменатарната непогода, која ги погоди двете држави ...

Хуманитарна акција за помош на жртвите од поплавите во Србија и Бих

Окно - 17.05.2014

На 18 мај (недела), во 12.00 часот , група граѓани на плоштадот Македонија во Скопје организира хуманитарно собирање на облека и постелнина, вода, млеко во прав, пелени, наменети за жртвите од ...

Скопската Општина Карпош со помош за поплавените региони во Србија

Макфакс - 17.05.2014

Скопската ппштина Карпош, која е збратимена со три општини од Србија, Сремски Карловци, Нов Белград и Врњачка Бања, се придружува на владиниот конвој за помош за справување со поплавите што деновиве ...

„Б92“: Македонија испраќа помош за Србија

Сител - 17.05.2014

Македонската влада одлучила да испрати 75 специјалци од Министерството за внатрешни работи и одбрана и Дирекцијата за заштита и спасување како помош за БиХ и Србија, пренесува српската телевизија Б92.

Чешка испраќа помош во Србија и во Босна и Херцеговина

Сител - 17.05.2014

Чешка во рамки на хуманитарна помош за Босна и Херцеговина и Србија, кои се соочуваат со тешки поплави ќе одвои 5 милиони круни (околу 180.000 евра) наменети за обнова на инфраструктурата и ...

Македонија ќе испрати дополнителна помош во Србија

+инфо - 17.05.2014

Владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев денеска изјави дека Владата и владините институции направиле анализи за дополнителен корпус на помош која што би можела да биде понудена.

Градот Скопје упати помош за жителите на Белград

Телеграф - 17.05.2014

Во план е да се испратат вреќи за спиење, основен хигиенски и санитетски материјал и друго Град Скопје попладнево упати иницијална помош во вид на 50.000 вреќи за песок и еден шлепер со флаширана ...

Хеликоптер, електрична енергија, специјалци - Македонија испраќа дополнителна помош во Србија

Press24 - 17.05.2014

Македонија понуди на Србија транспортен хеликоптер МИ-17 опремен со екипаж со специјални единици кои го опслужуваат за да се помогне во насока на справување со поплавите, како и исппорачување ...

Македонија испраќа помош за Србија и БиХ

Алфа - 17.05.2014

Чамци, кебиња, лекови, пумпи за испумпување на вода, агрегати , специјалисти за поплави и медицински персонал, е првичната помош што Македонија ја испраќа во Србија и во Босна и Херцеговина за ...

Македонија испраќа помош за Србија и за БиХ

+инфо - 17.05.2014

Чамци, кебиња, лекови, 45 пумпи за испумпување на вода, 35 агрегати и медицински персонал испраќа македонската влада по страшното невреме кое нанесе огромни материјални штети во Србија и Босна и ...

И Чешка испрати помош во Србија и во БиХ

Press24 - 17.05.2014

Чешка во рамки на хуманитарна помош за Босна и Херцеговина и Србија, кои се соочуваат со тешки поплави ќе одвои 5 милиони круни (околу 180.000 евра) наменети за обнова на инфраструктурата и ...

ПОМОШ ОД МАКЕДОНИЈА: Лекови,чамци и кебиња за Србија и за Босна и Херцеговина

Телеграф - 17.05.2014

Од Дирекцијата за заштита и спасување денеска ја подготвија потребната помош која ќе биде испратена во најкритичните делови во овие две земји Чамци, кебиња, лекови, пумпи за испумпување на вода, ...

Општина Карпош ќе прати помош за настраданите во Србија

+инфо - 17.05.2014

Општина Карпош која е збратимена со три општини од Република Србија – Сремски Карловци, Нови Београд и Врњачка Бања, ќе испрати помош за справување со поплавите што ја зафатија соседната земја.

Најмалку пет жртви во поплавите во БиХ

Кајгана - 17.05.2014

Најмалку пет лица смртно настрадаа во изминатото деноноќие во поплавите што ја зафатија Босна и Херцеговина, потврдија денеска тамошните служби за цивилна заштита.

Општина Карпош ќе прати помош за настраданите во Србија

А1 On - 17.05.2014

Општина Карпош која е збратимена со три општини од Република Србија – Сремски Карловци, Нови Београд и Врњачка Бања, ќе испрати помош за справување со поплавите што ја зафатија соседната земја.

Македонија испраќа помош за Србија и БиХ

Таратур - 17.05.2014

Чамци, кебиња, лекови, пумпи за испумпување на вода, агрегати , специјалисти за поплави и медицински персонал, е првичната помош што Македонија ја испраќа во Србија и во Босна и Херцеговина за ...

ФОТО: Македонија испраќа помош на Србија и Босна и Херцеговина

Сител - 17.05.2014

Чамци, кебиња, лекови, 45 пумпи за испумпување на вода, 35 агрегати и медицински персонал испраќа Македонската влада по страшното невреме кое нанесе огромни материјални штети во Србија и Босна и ...

ПОПЛАВИ: 20 жртви во Босна и Херцеговина и Србија

Телеграф - 17.05.2014

Во источниот босански град Бијелина денеска беа евакуирани околу 10.000 луѓе откако се излеа реката Сава Н ајмалку 20 луѓе ги загубија животите при катастрофалните поплави во Србија и Босна, ...

Македонија организира помош за поплавените во Босна и Србија

ЗаЗабава - 17.05.2014

Во недела во 12 часот, група граѓани на плоштадот Македонија во Скопје организира хуманитарно собирање на облека и постелнина, вода, млеко во прав, пелени, и по тој повод ги замолуваме сите оние кои ...

ПОПЛАВИ ВО СРБИЈА: Чешка одвои 180.000 евра помош

Телеграф - 17.05.2014

На барање на српските власти, во поплавените подрачја земјата ќе испрати пумпа со голем капацитет која ќе ја управуваат чешки пожарникари Чешка во рамки на хуманитарна помош за Босна и Херцеговина и ...

ФОТО: Македонија испраќа помош на Србија и Босна и Херцеговина

Курир - 17.05.2014

Чамци, кебиња, лекови, 45 пумпи за испумпување на вода, 35 агрегати и медицински персонал испраќа Македонската влада по страшното невреме кое нанесе огромни материјални штети во Србија и Босна и ...

„Б92“: Македонија испраќа помош за Србија

Курир - 17.05.2014

Македонската влада одлучила да испрати 75 специјалци од Министерството за внатрешни работи и одбрана и Дирекцијата за заштита и спасување како помош за БиХ и Србија, пренесува српската телевизија Б92.

Апел за помош за поплавените подрачја во Србија

+инфо - 17.05.2014

В недела во 12 часот, на плоштадот Македонија во Скопје, група граѓани, организираат хуманитарнa акција за собирање на помош за поплавените подрачја во Србија како и за Босна и Херцеговина.

ФОТО: Македонија им испраќа помош на Србија и Босна и Херцеговина

Press24 - 17.05.2014

Македонската Влада испраќа чамци, кебиња, лекови, 45 пумпи за испумпување на вода, 35 агрегати и медицински персонал во Србија и Босна и Херцеговина, каде страшното невреме нанесе огромни материјални ...

Најмалку пет жртви во поплавите во БиХ

Макфакс - 17.05.2014

Најмалку пет лица смртно настрадаа во изминатото деноноќие во поплавите коишто ја зафатија Босна и Херцеговина, потврдија во саботата тамошните служби за цивилна заштита.

Најмалку 20 загинати во поплавите во Србија и Босна

Р.С.Европа - 17.05.2014

Најмалку 20 луѓе ги загубија животите при катастрофалните поплави во Србија и Босна, соопштија властите во двете држави. Во источниот босански град Бијелина денеска беа евакуирани околу 10.000 луѓе ...

Најмалку 20 лица загинаа во поплавите во Србија и БиХ

Press24 - 17.05.2014

Најмалку 20 луѓе ги загубија животите при катастрофалните поплави во Србија и Босна и Херцеговина, соопштија властите во двете држави. Во БиХ поплавите однесоа 12 животи, а во Србија осуммина.

Денеска сите на плоштад „Македонија“ - да им помогнеме на погодените од катастрофалните поплави!

Press24 - 17.05.2014

Денеска на пладне, на скопскиот плоштад „Македонија“, група граѓани организираат хуманитарнa акција за собирање на помош за Србија и Босна и Херцеговина, каде големите невремиња донесоа катастрофални ...

ФОТО: Веќе се во Белград - погледнете што испрати општина Карпош во Србија

Press24 - 17.05.2014

Општина Карпош, која е збратимена со три општини од Република Србија (Сремски Карловци, Нови Београд и Врњачка Бања), се придружува на владиниот конвој за помош за справување со поплавите што ...

Во Скопје се собира помош за жртвите од поплавите во Србија и БиХ

Радио МОФ - 17.05.2014

Утре (недела, 18 мај) во 12.00 часот, група граѓани на плоштадот Македонија во Скопје организира хуманитарно собирање на облека и постелнина, вода, млеко во прав, пелени, наменети за жртвите од ...

ФОТО: Македонија со помош за поплавените Србија и БиХ

Нетпрес - 17.05.2014

Македонија испраќа помош за Србија и БиХ со оглед на тешката ситуација во која се наоѓаат овие земји кои се зафатени од големи поплави. Првичната помош се состои од чамци, ќебиња, лекови, пумпи за ...

ФОТО: Група кумановчани пристигнаа во Србија за помош на настраданите

Press24 - 17.05.2014

Група кумановчани пристигнаа во Србија за да понудат помош на настраданите во поплавите кои ја зафатија земјата. Групата се собра преку социјалната мрежа Фејсбук, преку групата „Помош за настраданите ...

Најмалку 20 загинати во поплавите во Србија и Босна

+инфо - 17.05.2014

Најмалку 20 луѓе ги загубија животите при катастрофалните поплави во Србија и Босна, соопштија властите во двете држави. Во источниот босански град Бијелина денеска беа евакуирани околу 10.000 луѓе ...

Најмалку 20 загинати во Србија и БиХ

Курир - 17.05.2014

Најмалку 20 луѓе ги загубија животите при катастрофалните поплави во Србија и Босна и Херцеговина, соопштија властите во двете држави. Во БиХ во поплавите загинаа 12 луѓе, а во Србија осуммина.

Најмалку 20 жртви во поплавите во Србија и БиХ

Нетпрес - 17.05.2014

Во поплавите кои ги зафатија Србија и БиХ животот го загубија најмалу 20 лица, соопштија властите во двете држави. Во источниот босански град Бијелина денеска беа евакуирани околу 10.000 луѓе откако ...

ФОТО: Македонската армија помага на терен во Србија

Курир - 17.05.2014

Врз основа на одлуката на Владата на Република Македонија, денес Армијата на Република Македонија испрати помош во подрачјата погодени со поплавите во Република Србија и Босна и Херцеговина.

ГАЛЕРИЈА Хуманитарен контингент на АРМ патува за Србија и БиХ

+инфо - 17.05.2014

Армијата на Република Македонија денеска испрати хуманитарна помош и обучен персонал со материјално-технички средства и опрема наменети за помош во поплавените подрачја во Република Србија, ...

143 400 - Донирајте за настраданите во Србија и БиХ

Inpress - 17.05.2014

Скопје, 17. мај 2014 (ИНПРЕС) Граѓаните и институциите во Република Македонија се мобилизираат за помош на настраданите во поплавите во Србија и БиХ. Покрај помошта на Владата на Република Македонија ...

Заев испарти писмо со сочувство до Николиќ за жртвите во поплавите

А1 On - 17.05.2014

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во свое лично име и во име на Социјалдемократскиот сојуз упати телеграми до претседателот на Република Србија, Томислав Николиќ, до претседателката на Народното ...

ЕЛЕМ: Во секој момент сме подготвени да и помогнеме на Србија

Курир - 17.05.2014

Директорот на ЕЛЕМ, Дејан Бошковски, денеска во своето гостување на Канал 5 телевизија изјави дека се во постојана комуникација со колегите од Србија и спремни се во секој момент да понудат секаква ...

Владата нуди поголема помош: Хеликоптер, стручни тимови и лекови за Србија и БиХ

Курир - 17.05.2014

Владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев истакна дека освен помошта која од Македонија во текот на раните утрински часови им беше испратена на Србија и Босна и Херцеговина, Владата и владините ...

ФОТО Џејмс Блант повикува на помош: Моите мисли се со граѓаните на Србија

+инфо - 17.05.2014

Британскиот пејач Џејмс Блант на својот профил на Фејсбук го објавил бројот на сметката на која ќе може да се уплати помош за луѓето кои се загрозени од поплавите во Србија, и порачал дека неговите ...

ЕЛЕМ: Спремни сме во секој момент да и помогнеме на Србија

+инфо - 17.05.2014

Директорот на ЕЛЕМ, Дејан Бошковски, денеска во своето гостување на Канал 5 телевизија изјави дека се во постојана комуникација со колегите од Србија и спремни се во секој момент да понудат секаква ...

Македонија на секој час ќе испорачува по 80 мегавати електрична енергија на Србија

Press24 - 17.05.2014

На секој час ќе се испорачуваат по 80 мегавати електрична енергија од Македонија во соседна Србија, најави директорот на ЕЛЕМ, Дејан Бошковски. - Анализирајќи ги потенцијалните опасности како за ...

ФОТО: Македонската армија помага на терен во Србија

Сител - 17.05.2014

Врз основа на одлуката на Владата на Република Македонија, денес Армијата на Република Македонија испрати помош во подрачјата погодени со поплавите во Република Србија и Босна и Херцеговина.

Заев испрати телеграма со сочуство до претседателот на Србија

Телеграф - 17.05.2014

Во телеграмата тој изразува искрено и длабоко сочувство за жртвите во катастрофалните поплави од големите и незапамтени досега временски неприлики што ја погодија Србија СДСМ и лидерот Зоран Заев ...

И тетовци и кумановци собираат помош за Србија и БиХ

Радио МОФ - 17.05.2014

По најавата за акција за собирање храна, облека и друга помош за настраданите во поплавите во Србија и Босна и Херцеговина во Скопје, и од Тетово пристигнува најава дека граѓаните се организираат за ...

Град Скопје и општина Кисела Вода ќе им помагаат на жителите на Белград

Макфакс - 17.05.2014

По повод големите поплави кои го зафатија регионот и пред сé Србија, скопскиот градоначалник, Коце Трајановски деновиве е во постојан контакт со градоначалникот на Град Белград, Синиша Мали, шри што ...

Нова помош за Србија и БиХ: хеликоптер на АРМ, 80 мегавати струја на час, лекови

Нова ТВ - 17.05.2014

Македонија ѝ понуди на Србија транспортен хеликоптер МИ-17 опремен со екипаж со специјални единици, кои го опслужуваат, за да се помогне во насока на справување со поплавите, како и исппорачување ...

50.000 вреќи за песок и 1 шлепер вода од Град Скопје тргнуваат за Србија

Press24 - 17.05.2014

По повод големите поплави кои го зафатија регионот и пред се Република Србија, Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски деновиве е во постојан контакт со градоначалникот на Град Белград, ...

Првата пратка - помош од Македонија за Србија и БиХ

МРТ - 17.05.2014

Се помага со се што може да им се најде на граѓаните од поплавените подрачја. „Македонија нуди транспортен хеликоптер - МИ 17, опремен со целокупен екипаж, специјални единици, кои се наменети во ...

Градот Скопје упати помош за жителите на Белград

Сител - 17.05.2014

Град Скопје попладнево упати иницијална помош во вид на 50.000 вреќи за песок и еден шлепер со флаширана вода. Како што соопштија од Градот, ќе биде испратена помош во зависност од потребите, а во ...

Тетово утре ќе собира средства за поплавените од Србија и Босна и Херцеговина

А1 On - 17.05.2014

Утре во Тетово ќе се собираат средства за поплавените од Србија и БиХ, пред центарот за култура „Иљо Антески – Смок“, со почеток во 9 часот, па сè до 11:30.

ФОТО: АРМ испрати помош за Србија и БиХ

А1 On - 17.05.2014

Армијата на Република Македонија (АРМ) денеска испрати помош во подрачјата погодени со поплавите во Србија и Босна и Херцеговина, врз основа на одлука на Владата.

Македонија утре во хуманитарна акција за соседна Србија

+инфо - 17.05.2014

Македонските локални власти и граѓаните утре организираат низа хуманитарни акции на кои ќе се собираат донаци кои ќе им бидат испратени на настраданите граѓани на Србија.

Македонските „Тигри“ од утре на помош на српските колеги

+инфо - 17.05.2014

Утре во девет часот од касарна Илинден со хеликоптер за Србија ќе замине една чета од Единицата за специјални задачи „Тигар“ која е професионална за спасување и помош во кризни ситуации, извести ...

Фотографии од Србија и Босна кои го потресоа Балканот!

Курир - 17.05.2014

Поплавите во Србија и во Босна и Херцеговина се доказ за постоењето на човечката хуманост, сплотеноста и заедништвото на соседите кога вакви катастрофи се во ...

Светските медиуми за поплавите на Балканот (ФОТО)

МКД - 17.05.2014

Големите поплави кои доведоа до басовни евакуации во Србија и Босна и Херцеговина се тема за која известуваат и светските медиуми. Британската мрежа Би-би-си известува дека се стравува дека во Србија ...

Џејмс Блант повикал на пружање помош на Србија

МКД - 17.05.2014

Поддршка и повик за помош на населението погодено од поплавите во Србија на социјалните мрежи упатиле британскиот пејач Џејмс Блант и писателот Тони Парсонс.

Српски медиуми: Македонците праќаат спасувачи и вреќи со песок

Курир - 17.05.2014

Српските медиуми изразуваат благодарност до сите земји кои испраќаат помош до Србија, вклучително и Македонија која денеска покрај чамци, лекови, ќебиња, специјалци, испрати на помош и транспортен ...

Македонија испраќа помош за Србија и за БиХ

Република - 17.05.2014

Чамци, кебиња, лекови, 45 пумпи за испумпување на вода, 35 агрегати и медицински персонал испраќа македонската влада по страшното невреме кое нанесе огромни материјални штети во Србија и Босна и ...

Најмалку 20 жртви во поплавите во Србија и БиХ

Точка - 17.05.2014

Во поплавите кои ги зафатија Србија и БиХ животот го загубија најмалу 20 лица, соопштија властите во двете држави. Во источниот босански град Бијелина денеска беа евакуирани околу 10.000 луѓе откако ...

(ФОТО) АРМ помага на терен во Србија

Локално - 17.05.2014

Врз основа на одлуката на Владата на Република Македонија, денес Армијата на Република Македонија испрати помош во подрачјата погодени со поплавите во Република Србија и Босна и Херцеговина.

Македонската војска помага во Србија – црвен крст отвори броеви за донации

МК News - 17.05.2014

Врз основа на одлуката на Владата на Република Македонија, денес Армијата на Република Македонија испрати помош во подрачјата погодени со поплавите во Република Србија и Босна и Херцеговина.

Хеликоптер МИ-17, лекови и струја како дополнителна помош за Србија и БиХ од Македонија

Република - 17.05.2014

Македонија понуди на Србија транспортен хеликоптер МИ-17 опремен со екипаж со специјални единици кои го опслужуваат за да се помогне во насока на справување со поплавите, како и испорачување ...

Страшни бројки: Во Србија и Босна во поплавите загинаа најмалку 20 лица

еМагазин - 17.05.2014

Најмалку 20 луѓе ги загубија животите при катастрофалните поплави во Србија и Босна, соопштија властите во двете држави. Директорот на Службата за вонредни ситуации во Србија, Предраг Мариќ истакна ...

Македонија и нуди нова помош на Србија и БиХ

Фактор - 17.05.2014

Република Македонија и нуди на Србија транспортен хеликоптер МИ-17 опремен со целокупен екипаж и со специјални единици коишто опслужуваат истиот и којшто е наменет за вакви ситуации за да се помогне ...

Македонија понуди дополнителна помош на Србија, ќе испорача и струја

Денешен - 17.05.2014

Македонија понуди на Србија транспортен хеликоптер МИ-17 опремен со екипаж со специјални единици кои го опслужуваат за да се помогне во насока на справување со поплавите, како и исппорачување ...

Тетово утре ќе собира средства за поплавените од Србија и Босна

Либертас - 17.05.2014

Утре во Тетово ќе се собираат средства за помош на семејствата кои настрадаа во поплавите во Србија и БиХ. Донаторската акција ќе се реализира пред центарот за култура „Иљо Антески – Смок“, во ...

Најмалку пет жртви во поплавите во БиХ

Тера - 17.05.2014

Најмалку пет лица смртно настрадаа во изминатото деноноќие во поплавите коишто ја зафатија Босна и Херцеговина, потврдија во саботата тамошните служби за цивилна заштита.

Македонија испраќа помош за Србија и за БиХ

Денешен - 17.05.2014

Чамци, кебиња, лекови, пумпи за испумпување на вода, агрегати , специјалисти за поплави и медицински персонал, е првичната помош што Македонија ја испраќа во Србија и во Босна и Херцеговина за ...

ВИДЕО: По критиките, BBC му се јави на Новак Ѓоковиќ за поплавите во Србија и БиХ

Либертас - 17.05.2014

Најдобриот српски тенисер, Новак Ѓоковиќ, викендов ги критикуваше Би-би-си, Си-ен-ен и другите големи тв-мрежи, затоа што не ги покриваат медиумски поплавите во Србија во доволна мера.

Новак Ѓоковиќ бесен на CNN i BBC: Зошто не ги покривате поплавите во Србија?

Денешен - 17.05.2014

Новак Ѓоковиќ ги критикуваше BBC, CNN и останатите светски медиуми бидејќи, како што кажа, не известуваат за поплавите во Србија и Босна. „Во Србија поплавата е од библиски размери.

Доброволци од Куманово пристигнаа во Србија за помош на настраданите

Кумановски м. - 17.05.2014

Преку прибирање на луѓе на социјалната мрежа Фејсбук и отварање на група ”Помош за настраданите во Србија”, група младинци од Куманово вчеравечер се собраа пред зградата на АРМ и се упатија во ...

Телеграма од СДСМ до Србија поради состојбата од поплавите

Бриф - 17.05.2014

СДСМ и лидерот Зоран Заев упатија телеграми до претседателот на Република Србија Томислав Николиќ, претседателката на Народното Собрание на Република Србија, Маја Гојковиќ, премиерот Александар Вучиќ ...

НА ПОМОШ: Доброволци од Куманово пристигнаа во Србија

Sky - 17.05.2014

Преку прибирање на луѓе на социјалната мрежа Фејсбук и отварање на група ”Помош за настраданите во Србија”, група младинци од Куманово вчеравечер се собраа пред зградата на АРМ и се упатија во ...

Карпош испраќа помош за збратимените општини во Србија

Фактор - 17.05.2014

Општина Карпош, која е збратимена со три општини од Република Србија, се придружува на државната акција за помош на оваа соседна балканска земја за справување со поплавите што деновиве ја зафатија.

Најмалку 5 лица загинати во поплавите во БиХ, спасувањето продолжува

Точка - 17.05.2014

Најмалку 5 лица загинале изминативе 24 часа во поплавите кои ја погодиле Босна и Херцеговина, потврдиле денес службите за цивилна заштита во оваа земја.

Македонската армија помага на терен во Србија

Република - 17.05.2014

Врз основа на одлуката на Владата на Република Македонија, денес Армијата на Република Македонија испрати помош во подрачјата погодени со поплавите во Република Србија и Босна и Херцеговина.

Македонија со нова помош за Србија која вклучува хеликоптер, лекови, вода, струја

еМагазин - 17.05.2014

Македонија ѝ понуди на Србија транспортен хеликоптер МИ-17 опремен со екипаж со специјални единици, кои го опслужуваат, за да се помогне во насока на справување со поплавите, како и исппорачување ...

И општина Карпош учествува со помош во владиниот конвој за Србија

Либертас - 17.05.2014

Општина Карпош, која е збратимена со три општини од Република Србија – Сремски Карловци, Нови Београд и Врњачка Бања, ќе испрати помош за справување со поплавите што ја зафатија соседната земја.

Нова помош од Македонија-Хеликоптер и струја од ЕЛЕМ за Србија

Локално - 17.05.2014

Македонија и’ понуди на Србија транспортен хеликоптер со екипаж и со специјални единици кои го опслужуваат за да се помогне при справување со поплавите, а државава на северниот сосед ќе му испрача и ...

Македонија на секој час ќе испорачува по 80 мегавати електрична енергија на Србија

МК News - 17.05.2014

По 80 мегавати електрична енергија на секој час ќе испорачува од Македонија во соседна Србија, соопшти директорот на ЕЛЕМ, Дејан Бошковски. - Анализирајќи ги потенцијалните опасности како за нашиот ...

Донирајте за загрозените од поплавите во Србија и Босна!

Скопје инфо - 17.05.2014

Ве молиме донирајте за луѓето погодени од најсилните дождови и поплави во последните 120 години, кои се случија во Босна и Србија. Поплавите предизвикаа илајдници луѓе да ги напуштат домовите, да ...

Пејачот Џејмс Блант со поддршка за Србите

еМагазин - 17.05.2014

Популарниот пејач, Џејмс Блант кој во 90-те години служеше на Косово во рамките на меѓународната заедница им пружи поддршка на Србија во овие моменти.

Српскиот аграр ќе се опоравува најмалку 5 години

Локално - 17.05.2014

Поплавите и зададоа голем удар на државата и ќе треба четири до пет години за да се опорави земјоделието, изјави министерот за вонредни ситуации на Србија, Велимир Илиќ и додаде дека акцијата за ...

И Тетовци ќе собираат донации за поплавените во Србија и БиХ

Локално - 17.05.2014

Утре во Тетово ќе се собираат средства за поплавените од Србија и БиХ, пред центарот за култура „Иљо Антески – Смок“, со почеток во 9 часот, па сè до 11:30.

Кумановци први утрово пристигнаа на помош во Белград

Локално - 17.05.2014

„Браво кумамановци, вие сте спасители и големи хуманитарци“, „Другари кажете кога заминува втората група за Србија, сакам да помогнам. Таму ми е срцето“, „Сакам да се пријавам за да заминам во Србија ...

Граѓаните и институциите едногласни за помош на Србија и БиХ

Фактор - 17.05.2014

Граѓаните и институциите во Република Македонија се мобилизираат за помош на настраданите во поплавите во Србија и БиХ. Црвениот крст на РМ, веднаш по појавата на природната катастрофа која ги зафати ...

Ѓоковиќ со критика до BBC и CNN: Зошто не ги покривате поплавите во Србија?

Локално - 17.05.2014

Најдобриот српски тенисер, Новак Ѓоковиќ ги критикуваше Би-би-си, Си-ен-ен и другите големи тв-мрежи, затоа што не ги покриваат медиумски поплавите во Србија во доволна мера.

Заев испрати телеграми до државниот врв на Србија и понуди помош

Либертас - 17.05.2014

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во свое лично име и во име на Социјалдемократскиот сојуз упати телеграми до претседателот на Република Србија, Томислав Николиќ, до претседателката на Народното ...

Македонија со помош за поплавените Србија и БиХ

Точка - 17.05.2014

Македонија испраќа помош за Србија и БиХ со оглед на тешката ситуација во која се наоѓаат овие земји кои се зафатени од големи поплави. Првичната помош се состои од чамци, ќебиња, лекови, пумпи за ...

Апел за помош за поплавените подрачја во Србија

Локално - 17.05.2014

В недела во 12 часот, на плоштадот Македонија во Скопје, група граѓани, организираат хуманитарнa акција за собирање на помош за поплавените подрачја во Србија како и за Босна и Херцеговина.

Доброволци од Куманово во Србија за помош на настраданите – Македонија праќа помош

МК News - 17.05.2014

Преку прибирање на луѓе на социјалната мрежа Фејсбук и отварање на група ”Помош за настраданите во Србија”, група младинци од Куманово вчеравечер се собраа пред зградата на АРМ и се упатија во ...

ЕЛЕМ: Во секој момент сме подготвени да и помогнеме на Србија

Република - 17.05.2014

Директорот на ЕЛЕМ, Дејан Бошковски, денеска во своето гостување на Канал 5 телевизија изјави дека се во постојана комуникација со колегите од Србија и спремни се во секој момент да понудат секаква ...

Донирај сега: Македонија им помага на луѓето погодени од поплавите во Србија и Босна

Точка - 17.05.2014

Ве молиме донирајте уште сега за луѓето кои се погодени од најсилните дождови и поплави во последните 120 години, кои се случија во Босна и Србија. Поплавите предизвикаа илјадници луѓе да ги напуштат ...

Иван Стоиљковиќ и доброволци од Куманово им помагаат на настраданите од поплавите во Србија

Либертас - 17.05.2014

Преку апел на социјалната мрежа Фејсбук и формирање група ”Помош за настраданите во Србија”, група младинци од Куманово вчеравечер се собраа пред зградата на АРМ и се упатија во Белград, за да ...

Најмалку 20 загинати во поплавите во Србија и Босна

Бриф - 17.05.2014

Најмалку 20 луѓе ги загубија животите при катастрофалните поплави во Србија и Босна, соопштија властите во двете држави. Во источниот босански град Бијелина денеска беа евакуирани околу 10.000 луѓе ...

Заев испрати писмо со сочувство до Николиќ

Локално - 17.05.2014

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во свое лично име и во име на Социјалдемократскиот сојуз упати телеграми до претседателот на Република Србија, Томислав Николиќ, до претседателката на Народното ...

ЕЛЕМ: Подготвени сме во секој момент да и помогнеме на Србија

Локално - 17.05.2014

Директорот на ЕЛЕМ, Дејан Бошковски, денеска во своето гостување на Канал 5 телевизија изјави дека се во постојана комуникација со колегите од Србија и спремни се во секој момент да понудат секаква ...

Фото: Македонската армија помага во Србија и БиХ

Денешен - 17.05.2014

Армијата на Република Македонија (АРМ) денеска испрати помош во подрачјата погодени со поплавите во Србија и Босна и Херцеговина, врз основа на одлука на Владата.

АРМ и Црвен крст помагаат на терен во Србија и БиХ

Точка - 17.05.2014

Армијата на Република Македонија (АРМ) денеска испрати помош во подрачјата погодени со поплавите во Србија и Босна и Херцеговина, врз основа на одлука на Владата.

Општините Центар и Карпош со помош за настраданите во Србија и БиХ

Локално - 17.05.2014

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски, за в понеделник (19.05.2014) свика воннредна седница на Советот на општината.Како што е објавено на сајтот на општината, единствена точка е носење ...

Првични проценки за штетите од поплавите во Србија: аграрот ќе се опоравува најмалку 5 години

еМагазин - 17.05.2014

Поплавите и зададоа голем удар на државата и ќе треба четири до пет години за да се опорави земјоделието, изјави министерот за вонредни ситуации на Србија, Велимир Илиќ и додаде дека акцијата за ...

Најмалку 20 загинати во поплавите во Србија и Босна

Н.Македонија - 17.05.2014

Најмалку 20 луѓе ги загубија животите при катастрофалните поплави во Србија и Босна, соопштија властите во двете држави Во источниот босански град Бијелина денеска беа евакуирани околу 10.000 луѓе ...

ФОТО: Кумановчани отидоа на помош во Србија

Вистина.мк - 17.05.2014

Кумановчани во текот на ноќта преку групата на Facebook „Помош за настраданите во Србија“ се организираа и заминаа на помош на поплавените во Србија. Според последните информации кои се објавени на ...

ФОТО: Македонската армија помага на терен во Србија

Вистина.мк - 17.05.2014

Врз основа на одлуката на Владата на Република Македонија, денес Армијата на Република Македонија испрати помош во подрачјата погодени со поплавите во Република Србија и Босна и Херцеговина.

Македонците праќаат спасувачи и вреќи со песок

Вистина.мк - 17.05.2014

Српските медиуми изразуваат благодарност до сите земји кои испраќаат помош до Србија, вклучително и Македонија која денеска покрај чамци, лекови, ќебиња, специјалци, испрати на помош и транспортен ...

АРМ испрати помош за Србија и БиХ

Lider - 17.05.2014

Армијата на Република Македонија (АРМ) денеска испрати помош во подрачјата погодени со поплавите во Србија и Босна и Херцеговина, врз основа на одлука на Владата.

Владата нуди поголема помош: Хеликоптер, стручни тимови и лекови за Србија и БиХ

Вистина.мк - 17.05.2014

Владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев истакна дека освен помошта која од Македонија во текот на раните утрински часови им беше испратена на Србија и Босна и Херцеговина, Владата и владините ...

Македонија понуди дополнителна помош на Србија, ќе испорачаме и струја

Lider - 17.05.2014

Македонија понуди на Србија транспортен хеликоптер МИ-17 опремен со екипаж со специјални единици кои го опслужуваат за да се помогне во насока на справување со поплавите, како и исппорачување ...

Б92“: Македонија испраќа помош за Србија

Lider - 17.05.2014

Македонската влада одлучила да испрати 75 специјалци од Министерството за внатрешни работи и одбрана и Дирекцијата за заштита и спасување како помош за БиХ и Србија, пренесува српската телевизија Б92.

Драматични сцени, спасување на луѓе И животни, уривање куќи

Телма - 16.05.2014

Додека поплавите носат пред себе, се прават огромни напори да се спаси секој човечки живот. Во критичните региони во Србија и во Босна и Херцеговина од поплавените домови и затрупани куќи во неколку ...

За нашите комшии од Турција, Србија и Босна и Херцеговина

Дневник - 16.05.2014

Влатко ЃОРЧЕВ За жал, моментално најактуелни се трагедиите во три земји, блиску до Македонија. Земји со кои имаме добри односи како народи и држави. Одлични дипломатски односи, но и меѓучовечка ...

Поплавите ги парализираа Србија и БиХ - ЕУ испраќа помош

24 Вести - 16.05.2014

Пет лица во Србија и три лица во Босна ги загубија животите во поплавите кои го зафатија северен Балкан. Српскиот министер за рударство и енергетика Александар Антиќ изјави дека поплавите имаат ...

УХМР: Во Македонија нема опасност од поплави

24 Вести - 16.05.2014

Во Македонија не постои опасност од поплави како во соседна Србија. Ова за 24 Вести го тврди Рада Бојковска од Управата за хидрометеоролошки ...

Рекордни поплави на Балканот

Deutsche Welle - 16.05.2014

Невремето во источна и југоисточна Европа предизвика големи поплави и смрт на најмалку десет луѓе. Најтешко погодени се региони во Србија, Босна и Херцеговина, но и во Полска, Чешка и Словачка.

Поплавите во БиХ уништија повеќе домови

Inpress - 16.05.2014

Сараево, 16. мај 2014 (ИНПРЕС) Поројните дождови во Босна и Херцеговина поплавија повеќе куќи и беа повредени повеќе лица. Од Клиничкиот центар во Сараево било потврдено дека тие повредените лица ...

Во злото, добро: едно момче се избања во една од поплавените улици во Тузла (ВИДЕО)

МКД - 16.05.2014

Ако можеме нешто да научиме од Босанците кои се борат со катастрофалните поплави, тоа е дека во се треба да се бара и добрата страна. На Интернет брзо се рашири снимката каде едно момче одлучило да ...

На српското земјоделство ќе му требаат 4-5 години да се опорави од поплавите

Курир - 16.05.2014

Поплавите кои ја зафатија Србија деновиве и нанесоа силен удар на државата. Првичните проценки се дека на Србија ќе и бидат потребни 4 до 5 години за да заздрави само земјоделството, проценува ...

Поплави во БиХ, оркан во Хрватска, тревога во Словенија (ВИДЕО)

МКД - 16.05.2014

Владата на Федерацијата Босна и Херцеговина прогласила состојба на природна непогода поради силните дождови кои предизвикале излевање на реките и поплавување на голем број објекти и земјоделско ...

ВИДЕО: Над 6.000 лица евакуирани во Србија, свлечишта затрупаа куќи во БиХ

Сител - 16.05.2014

Спасувачките екипи очекуваат подобрување на атмосферските услови, за да можат со хеликоптер да ги евакуираат илјадниците луѓе, кои очекуваат спасување по покривите на поплавените куќи во Србија и ...

Македонија понуди помош за справување со поплавите во Србија и БиХ

Телеграф - 16.05.2014

Во првата интервентна фаза треба да бидат испратени 75 лица кои се специјалисти за вакви намени, 45 пумпи за испумпување вода, 35 агрегати, девет чамци, 3.000 ќебиња и поширока палета на лекови ...

ЕУ им помага на Србија и БиХ во борбата со поплавите

Р.С.Европа - 16.05.2014

Европската унија го активира нејзиниот механизам на цивилна заштита за да им даде помош на Србија и Босна и Херцеговина во борбата против попчавите, соопштено е денеска во Брисел.

На Србија ќе и бидат потребни четири до пет години за опоравување на земјоделството

Макфакс - 16.05.2014

Српскиот министер задолжен за вонредни состојби, Велимир Илиќ во петокот изјавил дека поплавите и нанеле „голем удар" на државата, и дека ќе бидат потребни четири до пет години за опоравување на ...

Над 6.000 лица евакуирани во Србија, во Босна затрупани куќи

Телеграф - 16.05.2014

Во Босна и Херцеговина ситуацијата се усложнува поради над 200 свлечишта, кои затрупаа куќи и повредија луѓе. Засега не се соопштува за жртви Спасувачките екипи очекуваат подобрување на атмосферските ...

Хероите од Србија и БиХ кои не оставија на цедило ниту едно суштество

Окно - 16.05.2014

Човек спасува куче во Ваљево Силните поплави кои ги зафатија Србија и Бих парализираа повеќе делови од двете земји. Засилено се работи на евакуација на граѓаните, се проценуваат материјалните штети и ...

Делови од Србија се целосно поплавени (видео)

ЗаЗабава - 16.05.2014

Србија е поплавена а дел од населените места се целосно под вода! Еве како изгледа тоа снимено од ...

Нови жртви во поплавите што го зафатија регионот

Алфа - 16.05.2014

Во поплавите во Србија, предизвикани од обилните дождови, под вода се над 900 објекти, а досега се евакуирани над 7000 луѓе, соопшти српското Министерство за внатрешни работи.

ФОТО: Еве ја сликата од нашиот северен сосед

Сител - 16.05.2014

По обилните дождови Србија се соочува со поплави. Еве ја сликата од северниот ...

Голема помош од македонската Влада за Србија и БиХ

Курир - 16.05.2014

Владата на Република Македонија во рамки на своите можности ќе им помогне на Србија и Босна и Херцеговина, по страшното невреме кое нанесе огромни материјални штети.

Словенија одобри помош за Србија и БиХ

Макфакс - 16.05.2014

Словенечката влада одобри во петокот техничка помош за Србија и Босна и Херцеговина (БиХ) кои се погодени од катастрофални поплави. Како што објави владината служба за информирање, уште денеска во ...

Македонија понуди помош во ресурси и луѓе за справување со поплавите во Србија и БиХ

Сител - 16.05.2014

Владата на Република Македонија на денешната седница одлучи да испрати 75 специјалисти за поплави од министерствата за внатрешни работи и одбрана и од Дирекцијата за заштита и спасување, 45 пумпи за ...

Во Србија поплавени 936 објекти и евакуирани 7.250 луѓе

Р.С.Европа - 16.05.2014

Во поплавите во Србија, предизвикани од обилните дождови, до под вода биле 936 објекти, а во опасност 1.388 објекти, додека досега се евакуирани 7.250 луѓе, соопшти српското Министерство за внатрешни ...