TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Маневски негира дека одобрил едногодишно помилување на Љупчо Поповски

Дневник - 19.05.2007

Шефот на државата доби предлог усогласен на седницата на Комисијата за помилување на која присуствувал и министерот за правда Михајло Маневски, соопштија од кабинетот на Црвенковски Министерот за правда Михајло Маневски сакал на осудениот поранешен државен секретар во Министерството за одбрана ...

Љупчо Поповски е помилуван по партиска линија

Време - 19.05.2007

РЕАКЦИИ ЗА ОДЛУКАТА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЦРВЕНКОВСКИ Одлуката за делумно помилување на Љубомир Поповски, поранешен државен секретар во Министерството за одбрана, ја донела комисијата за помилување каде речиси сите членови се припадници на СДСМ или лица блиски до партијата.

Груевски и Црвенковски бараат допирни точки за помирување

А1 - 18.05.2007

Ќе се деблокира ли кохабитацијата на релација влада-претседател, можно ли е наскоро Груевски и Црвенковски да седнат на заедничка маса. Советникот на претседателот Стево Пендаровски вчера бил повикан во владата на средба со премиерот, ги примил предлозите на Груевски за излез од ќорсокакот, кој ...

Црвенковски да објасни зошто го помилувал Љубомир Поповски

Време - 18.05.2007

„ТРАНСПАРЕНТНОСТ МАКЕДОНИЈА” „Транспарентност Македонија” побара од претседателот Бранко Црвенковски да објасни зошто во Одлуката за помилување и делумно ослободување од извршување на неиздржаниот дел од казната затвор на осудени лица, се наоѓа и Љубомир Поповски, поранешен државен секретар во ...

Поповски помилуван од Црвенковски, од затвор излегува во октомври

Утрински - 18.05.2007

Одлука за ослободување на Поповски од неиздржаниот дел од казната за една година КАТИЦА ЧАНГОВА Љубомир Поповски, поранешен државен секретар во Министерството за одбрана, осуден на две и пол години затвор поради примање поткуп од 45.000 евра, од Шутка ќе излезе кон крајот на октомври.

Претседателот Црвенковски во работна посета на Општина Чаир

Утрински - 18.05.2007

Според Црвенковски, Чаир има остварено добри резултати во изминатиот период Претседателот на Република Македонија, Бранко Црвенковски, вчера беше гостин на градоначалникот на Општина Чаир, Изет Меџити, со кого разговараше за начинот на кој функционира оваа општина и, генерално, локалната самоуправа ...

Граѓаните ме плаќаат да работам во нивна корист

Време - 18.05.2007

ЦРВЕНКОВСКИ Е ЗА КОХАБИТАЦИЈА Шефот на државата Бранко Црвенковски останува подготвен за соработка со Владата и со премиерот Никола Груевски. - Избран сум од граѓаните на Македонија, платен сум од нив да работам во нивна корист и во рамките на Уставот.

Црвенковски го посети Чаир

Дневник - 18.05.2007

Децентрализацијата во Општина Чаир беше главната тема на вчерашната средба меѓу претседателот Бранко Црвенковски и градоначалникот на Чаир, Изет Меџити. Црвенковски рече дека Општината во последниот период направила подобрувања во однос на соработката со Град Скопје и со државните органи.

Љупчо Поповски на слобода

Вест - 18.05.2007

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЦРВЕНКОВСКИ ГО ПОМИЛУВА ЕКСДРЖАВНИОТ СЕКРЕТАР ЗА ОДБРАНА Црвенковски вели дека тој само го потпишал списокот што му го составиле министерот за правда Маневски и комисијата за помилување при канцеларијата на Претседателот на државата, а на кој список бил и Поповски Поранешниот државен ...

Црвенковски и Маневски го помилуваа Љупчо Поповски

Дневник - 18.05.2007

Намалувањето на казната може да предизвика негативни ефекти во борбата против корупцијата, предупредиТранспарентност Македонија“ Министерството за правда и Комисијата за помилувања, која е помошно тело на шефот на државата, за една година му ја намалија затворската казна на Љупчо Поповски, ...

Црвенковски го помилува Љупчо Поповски

Вечер Прес - 18.05.2007

Со одлука на претседателот Бранко Црвенковски од понеделникот на слобода се наоѓа Љупчо Поповски, поранешен државен секретар во Министертвото за одбрана и висок функционер на СДСМ, кој беше осуден на 2 години и 6 месеци затвор поради корупција.

Агонијата наречена политички дијалог итно да прекине

Вечер Прес - 18.05.2007

Црвенковски признава дека лошата кохабитација со Груевски и носи негативни поени на земјата, но не чувствува одговорност поради таквата состојба. Вината ја лоцираше кај премиерот, бидејќи тој немал проблем ниту со сопствената суета, ниту со некаков ривалитет Премиерот Никола Груевски и ...

Црвенковски: Да престане агонијата наречена политички дијалог

А1 - 17.05.2007

Јалов и килав дијалог, претседателот Црвенковски им порача на премиерот Груевски и лидерот на опозициската ДУИ Али Ахмети да го прекинат дијалогот, да се фатат за работа и наместо парламентарни дискусии за прашања кои предизвикуваат тензии меѓу опозицијата и власта, владата во Собранието да им даде ...

Црвенковски го помилува поранешниот сопартиец Љубомир Поповски

А1 - 17.05.2007

Една година помалку во затвор за поранешниот државен секретар во Министерството за одбрана Љубомир Поповски, одлуката за делумно помилување ја потпишал претседателот Црвенковски, откако и Комисијата во Министерството за правда го прифатила барањето на осудениот политичар.

Односите со Русија на исклучително високо ниво

Дневник - 17.05.2007

Односите меѓу Република Македонија и Руската Федерација се на исклучително високо ниво, особено во соработката на политичко, културно, научно поле , оцени претседателот Бранко Црвенковски во интервју за руската новинска агенција ИТАР-ТАСС.

Претседателот Црвенковски ги повика Груевски и Ахмети да се договорат

Канал5 - 17.05.2007

Претседателот Црвенковски бара од власта и од албанската опозиција да постигнат договор за дијалогот и така да го прекинат заложништвото во кое ја држат Македонија. Претседателот Црвенковски бара од власта и од албанската опозиција да постигнат договор за дијалогот и така да го прекинат ...

Транспарентност Македонија: Зошто му е намалена затворската казна на Поповски осуден заземање мито

Канал5 - 17.05.2007

Транспарентност Македонија бара објаснување од претседателот Црвенковски зошто го помилувал и го ослободил од затвор Љубомир Поповски поранешниот државен секретар во Министерството за одбрана, осуден на 2 години и 6 месеци за примање поткуп од 45 илјади евра.

Црвенковски ги повика руските компании во Македонија

Утрински - 17.05.2007

Претседателот Бранко Црвенковски во интервју за руската новинска агенција Итар-ТАСС изјави дека односите меѓу Република Македонија и Руската Федерација се на исклучително високо ниво, посебно во соработката на политичко, културно, научно поле, но економско-трговските односи, меѓутоа, се' уште се ...

НАТО ќе ги мири претстедателот и премиерот

Вест - 16.05.2007

МЕЃУНАРОДНА ПОМОШ ЗА КОХАБИТАЦИЈАТА Николас Барнс, заменик на државниот секретар на САД, мината недела во Загреб јасно порача дека Америка сака да ја види Македонија во НАТО, но за да се случи тоа земјата треба на направи уште многу реформи.

За ВМРО-ДПМНЕ Црвенковски е најнеуспешен премиер

Дневник - 15.05.2007

ВМРО-ДПМНЕ вчера оцени дека Бранко Црвенковски е најнеуспешниот македонски премиер и го повика шефот на државата да им наведе успешна реформа. Партијата реагираше на „несериозниот однос на претседателот Црвенковски на нивните забелешки во врска со неговото работење“.

Уште еден напад на ВМРО-ДПМНЕ против претседателот

Утрински - 15.05.2007

ВМРО - ДПМНЕ на вчерашната прес - конференција реагира на, како што рече, портпаролот на партијата, Александар Бичиклиски, несериозниот однос на претседателот Бранко Црвенковски на нивните забелешки во врска со неговото работење.

И Бранко Црвенковски во игра за општински лидери

Време - 15.05.2007

ИЗБОРИ ВО СДСМ „Поддржете го Горан Симоновски за претседател на општинската организација на СДСМ во Ѓорче Петров. Тој има најголема поддршка од претседателот Бранко Црвенковски”. Ваков факс, напишан на меморандум на СДСМ, вчера беше испратен до медиумите со барање за поддршка на кандидатурата за ...

Црвенковски е кодош и најнеспособен премиер

Време - 14.05.2007

ВМРО-ДПМНЕ ОБВИНИ Претседателот Бранко Црвенковски е кодош и најнеспособниот премиер во историјата на Македонија, оцени ВМРО-ДПМНЕ, завчера откако Црвенковски од Загреб порача дека сегашнава влада е виновна што државата нема да добие покана за членство во НАТО.

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски ја држи ДУИ надвор од Собранието

Дневник - 14.05.2007

Господин Црвенковски да престане со наводната грижа за политичкиот дијалог во Македонија и на јавноста да и' ги објасни мотивите зошто им сугерирал на ДУИ да не се враќаат во Собранието, обвини вчера портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Бичиклиски.

Потрага по виновници

Утрински - 14.05.2007

Глобалист Пораката на Барнс беше совет до сојузникот, а ВМРО-ДПМНЕ ја претвори во пресметка со Црвенковски ЉУПЧО ПОПОВСКИ Необјасниво е зошто во македонската политика постојано се бараат виновници на некоја друга страна за сопствените погрешни процени, за отсуството на стратегиска концепција или, ...

Се вжештува судирот меѓу Груевски и Црвенковски

Утрински - 14.05.2007

Нова криза во односите меѓу претседателот на државава и премиерот Гордана Дувњак Предупредувачките пораки од американскиот дипломат Николас Барнс дека Хрватска го заслужува членството во НАТО, а Македонија и Албанија треба уште да сработат како да не ја замислија власта, туку само дополнително го ...

ВМРО-ДПМНЕ го обвинува Црвенковски!

Вечер Прес - 14.05.2007

ВМРО-ДПМНЕ два пати во рок од два дена, по американската критика дека треба да работиме уште за во НАТО, упати остри критики до претседателот Бранко Црвенковски, тврдејќи дека тој е виновен за новата состојба околу тоа прашање.