TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ: Спрега на ВМРО-ДПМНЕ со „Ла Верита" за лажни вести, фабрикувани случаи и измислици

Канал5 - 26.01.2020

Безидејната ВМРО-ДПМНЕ партијата олицетворение на лаги, измислици и монтирани случаи во недостиг на идеи и програма, продолжува со обидите за манипулација преку конструирани случаи, се наведува во реакцијата на СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ: Царовска и Спасовски признаа дека најуспешните мерки на Владата ги воведе претходната предводена од ...

Канал5 - 26.01.2020

Царовска и Спасовски денес признаа дека најуспешните мерки на Владата на СДСМ се оние кои што ги воведе претходната Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ, се наведува во реакцијата на ВМРО - ДПМНЕ на изјавата на премиерот Спасовски и министерката Царовска.

Маричиќ : Сите пратеници да го поддржат Законот за ЈО кој ја гарантира евроатлантската интеграција на државата

Канал5 - 26.01.2020

Како одговорна партија СДСМ никогаш не заборава дека наша обврска е да им служиме на граѓаните и да работиме за општото добро, рече на прес конференција Бојан Маричиќ од СДСМ. Очекуваме така да се однесуваат и другите политички партии за да покажеме ...

СДСМ за пишувањето на Ла верита: ВМРО-ДПМНЕ преку медиуми блиски до нив конструира непостоечки случаи

МКД - 26.01.2020

Безидејната ВМРО-ДПМНЕ партијата олицетворение на лаги, измислици и монтирани случаи во недостиг на идеи и програма, продолжува со обидите за манипулација преку конструирани случаи, реагира СДСМ на пишувањето на италијанскиот весник „Ла верита”.

Царовска и Спасовски признаа дека најуспешните мерки на Владата ги воведе претходната предводена од ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес - 26.01.2020

Царовска и Спасовски денес признаа дека најуспешните мерки на Владата на СДСМ се оние кои што ги воведе претходната Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ, се наведува во реакцијата на ВМРО – ДПМНЕ на изјавата на премиерот Спасовски и министерката ...

СДСМ: Изборите во 2014 година ги украде Груевски, обвинителството не презело ништо против Заев

Слободен Печат - 26.01.2020

Во партиското соопштение се додава дека објавените „бомби“ покажале како ВМРО-ДПМНЕ правеле изборни кражби, преку, како што се наведува, штанцање лични карти, кражба на изборни материјали, гласање на починати лица.

(ВИДЕО) Маричиќ: Сите пратеници да го поддржат Законот за ЈО кој ја гарантира евроатлантската интеграција на државата

А1 On - 26.01.2020

„Како одговорна партија СДСМ никогаш не заборава дека наша обврска е да им служиме на граѓаните и да работиме за општото добро. Очекуваме така да се однесуваат и другите политички партии за да покажеме дека сите заедно сме посветени на владеење на ...

Маричиќ: Нашите меѓународни сојузници го поддржуваат Законот за ЈО, ВМРО-ДПМНЕ да не ја држи земјата во заложништво

Локално - 26.01.2020

„Ниту еден политички субјект нема право да ја држи земјата во заложништво, како што тоа го прави ВМРО ДПМНЕ со Законот за Јавно обвинителство. Токму овој закон ќе го подобри системот на борба против криминалот и корупцијата и ќе ја гарантира ...

Сите пратеници да го поддржат Законот за ЈО кој ја гарантира евроатлантската интеграција на државата

24Инфо - 26.01.2020

Како одговорна партија СДСМ никогаш не заборава дека наша обврска е да им служиме на граѓаните и да работиме за општото добро. Очекуваме така да се однесуваат и другите политички партии за да покажеме дека сите заедно сме посветени на владеење на ...

СДСМ за објавите на Ла верита: ВМРО-ДПМНЕ преку медиуми блиски до нив конструира непостоечки случаи

Frontline - 26.01.2020

Не само што изборите во 2014 ги украде Никола Груевски, туку и обвинителството под целосна контрола на ВМРО-ДПМНЕ не презело никакви дејствија. Наводите дека Зоран Заев бил вмешан во изборни нерегуларности во 2014 година им паѓаат во вода, затоа што ...

СДСМ: Спрега на ВМРО-ДПМНЕ со Ла Верита за лажни вести, фабрикувани случаи и измислици, изборите во 2014 се симбол на ...

Centar - 26.01.2020

Безидејната ВМРО-ДПМНЕ партијата олицетворение на лаги, измислици и монтирани случаи во недостиг на идеи и програма, продолжува со обидите за манипулација преку конструирани случаи, реагираат од СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Маричиќ: Сите пратеници да го поддржат Законот за ЈО кој ја гарантира евроатлантската интеграција на државата

Centar - 26.01.2020

Интегрален текст прес конференција, Б.Маричиќ Како одговорна партија СДСМ никогаш не заборава дека наша обврска е да им служиме на граѓаните и да работиме за општото добро. Очекуваме така да се однесуваат и другите политички партии за да покажеме ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ блокираат важни закони за граѓаните и за државата, решенијата ќе зависат од изборите

CivilMedia - 26.01.2020

пишува: Многу важни закони за граѓаните и за евроатлантската иднина за земјава ќе висат сѐ до одржување на изборите, а клучен фактор за нивната судбина ќе биде и изборниот резултат. Поточно, партиите веќе ги искажале своите ставови ЗА (СДСМ) и ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ преку медиуми блиски до нив очајно се обидува да конструира непостоечки случаи

Локално - 26.01.2020

„Безидејната ВМРО-ДПМНЕ партијата олицетворение на лаги, измислици и монтирани случаи во недостиг на идеи и програма, продолжува со обидите за манипулација преку конструирани случаи. ВМРО-ДПМНЕ нема ништо освен фабрикувани случаи од времето на ...

СДСМ со реакција на текстовите на „Ла верита“

Република - 26.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ преку медиуми блиски до нив, со силни конекции со кадрите на ВМРО-ДПМНЕ како Андреј Лепавцов и Ѓорге Иванов, очајно се обидува да конструира непостоечки случаи”, реагира СДСМ по написите во италијанскиот „Ла Верита“.

ВМРО-ДПМНЕ: Во СДСМ се буди свеста дека изминативе три години немаат ниту еден проект, ниту пак мерка со која ќе се ...

Опсервер - 26.01.2020

Царовска и Спасовски денес признаа дека најуспешните мерки на Владата на СДСМ се оние кои што ги воведе претходната Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ. На денешната прес конференција тие говореа за оперативниот план за вработување и за намалување на ...

Спрега на ВМРО-ДПМНЕ со Ла Верита за лажни вести, фабрикувани случаи и измислици, изборите во 2014 се симбол на ...

24Инфо - 26.01.2020

Безидејната ВМРО-ДПМНЕ партијата олицетворение на лаги, измислици и монтирани случаи во недостиг на идеи и програма, продолжува со обидите за манипулација преку конструирани случаи. ВМРО-ДПМНЕ нема ништо освен фабрикувани случаи од времето на ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ блокираат важни закони за граѓаните и за државата, решенијата ќе зависат од изборите

Frontline - 26.01.2020

По сѐ изгледа, за повеќето закони ќе се чекаат изборите и одлуката на граѓаните, кои ќе го кажат последниот збор за тоа дали ќе им дадат поддршка на оние кои ги предлагаат и поддржуваат законските решенија од интерес на правдата, граѓаните и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Во СДСМ се буди свеста дека изминативе три години немаат ниту еден проект

MakPress - 26.01.2020

Царовска и Спасовски денес признаа дека најуспешните мерки на Владата на СДСМ се оние кои што ги воведе претходната Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ. На денешната прес конференција тие говореа за оперативниот план за вработување и за намалување на ...

СДСМ по написите на „Ла Верита“: ВМРО-ДПМНЕ преку блиски медиуми конструира случаи

Expres - 26.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ преку медиуми блиски до нив, со силни конекции со кадрите на ВМРО-ДПМНЕ како Андреј Лепавцов и Ѓорге Иванов, очајно се обидува да конструира непостоечки случаи”, реагира СДСМ по написите во италијанскиот „Ла Верита“.

СДСМ: Изборите во 2014 се симбол на изборни кражби на Груевски

MakPress - 26.01.2020

Безидејната ВМРО-ДПМНЕ партијата олицетворение на лаги, измислици и монтирани случаи во недостиг на идеи и програма, продолжува со обидите за манипулација преку конструирани случаи. ВМРО-ДПМНЕ нема ништо освен фабрикувани случаи од времето на ...

Заев: Без ВМРО-ДПМНЕ нема закон за ЈО, Мицкоски: СДСМ спасот од одговорност го бара во овој закон

ТВ21 - 25.01.2020

Проблемите околу донесувањето на законот за Јавно обвинтителство ги слушна и претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел. Заев вели дека Владата конечно треба да го пушти Законот да влезе во Собраниска процедура и додава дека без пратениците на ...

СДСМ : ВМРО-ДПМНЕ прави се да го загрози членството во НАТО

Канал5 - 25.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ во последниот период упорно повикуваше предвремено да го ратификуваме Протоколот за НАТО затоа што наводно биле загрижени за членството во Алијансата, се наведува во соопштението на СДСМ.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ се потонати во очај и безидејност,како ќе се наближува денот на изборите,така продукцијата на лажни ...

Канал5 - 25.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ се потонати во очај и безидејност,како ќе се наближува денот на изборите,така продукцијата на лажни вести ќе ја зголемуваат, се наведува во реакцијата на СДСМ на изјавата на Ружица Николовска од ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ: Нова исчадена петарда на режимските портали кои штанцаат фабрикувани случаи на ВМРО-ДПМНЕ, токму Груевски ги ...

А1 On - 25.01.2020

„Нова исчадена петарда од режимските портали. Безидејната ВМРО-ДПМНЕ партијата олицетворение на лаги, измислици и монтирани случаи нема што да им понуди на граѓаните, па се обидува да манипулира на најнизок начин преку наклонетите на нив портали .

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ со својата деструктивна политика ја оддалечи Република Македонија од евро-атлантските интеграции

Курир - 25.01.2020

СДСМ со својата деструктивна политика ја оддалечи Република Македонија од евро-атлантските интеграции. Со криминал и рекет не се оди напред. ВМРО-ДПМНЕ не може да прифати обезличување на Армијата на Република Македонија, нешто што никој не го бара ...

Муцунски: Правосудниот систем во нашата земја е распаднат, а СДСМ бара решение како да го воскресне СЈО со ново име

Курир - 25.01.2020

Во дневникот на МРТ гостуваше и Тимчо Муцунски, висок функционер од редовите на ВМРО-ДПМНЕ при што посочи дека Социјалдемократскиот сојуз преку новиот закон за јавно обвинителство единствено сака да го воскресне СЈО со друго име кое исто така ќе има ...

Муцунски: Заев за едно деноноќие менува изјава, вчера биле обезбедени предмети на СЈО, а денес дополнително треба да се ...

Курир - 25.01.2020

Тимчо Муцунски во своето интевју во дневникот на МРТ посочи дека сите постапки кои што се водат на еден или друг начин треба да имаат правна разрешница од правосудниот систем, а не од политичарите.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ со деструктивната политика ја оддалечи Република Македонија од евроатлантските интеграции

Сител - 25.01.2020

СДСМ со својата деструктивна политика ја оддалечи Република Македонија од евро-атлантските интеграции. Со криминал и рекет не се оди напред. ВМРО-ДПМНЕ не може да прифати обезличување на Армијата на Република Македонија, нешто што никој не го бара ...

СДСМ: Како ќе се наближува денот на изборите, така ВМРО-ДПМНЕ ќе ја зголемуваат продукцијата на лажни вести

А1 On - 25.01.2020

„ВМРО-ДПМНЕ целосно потона во матрицата на лажни вести, измислици и конструирани случаи. Излегувањето на прес-конференции на кои освен невистини и лажни, непостоечки сценарија нема ништо ново да се слушне, стана секојдневие кај ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ прави се да го загрози членството во НАТО

А1 On - 25.01.2020

„ВМРО-ДПМНЕ во последниот период упорно повикуваше предвремено да го ратификуваме Протоколот за НАТО затоа што наводно биле загрижени за членството во Алијансата. Но, во пракса, очигледно е дека ВМРО ДПМНЕ е против нашето зачленување во НАТО.

СДСМ: Нова исчадена петарда од режимските портали, изборите во 2014. ги украде Груевски, а не Заев

Макфакс - 25.01.2020

Нова исчадена петарда на режимските портали кои штанцаат фабрикувани случаи на ВМРО-ДПМНЕ, токму Груевски ги украде изборите во 2014 година, велат од СДСМ преку соопштение. „Нова исчадена петарда од режимските портали.

СДСМ: Режимските портали штанцаат фабрикувани случаи на ВМРО-ДПМНЕ, изборите во 2014 ги украде Груевски

МКД - 25.01.2020

Нова исчадена петарда на режимските портали кои штанцаат фабрикувани случаи на ВМРО-ДПМНЕ, токму Груевски ги украде изборите во 2014, е реакцијата на СДСМ на пишувањата на Ла верита . „Нова исчадена петарда од режимските портали.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ прави се да го загрози членството во НАТО

Centar - 25.01.2020

-ВМРО-ДПМНЕ во последниот период упорно повикуваше предвремено да го ратификуваме Протоколот за НАТО затоа што наводно биле загрижени за членството во Алијансата. Но, во пракса, очигледно е дека ВМРО ДПМНЕ е против нашето зачленување во НАТО.

СДСМ: Нова исчадена петарда на режимските портали кои штанцаат фабрикувани случаи на ВМРО-ДПМНЕ, токму Груевски ги ...

Бриф - 25.01.2020

Нова исчадена петарда од режимските портали. Безидејната ВМРО-ДПМНЕ партијата олицетворение на лаги, измислици и монтирани случаи нема што да им понуди на граѓаните, па се обидува да манипулира на најнизок начин преку наклонетите на нив портали.

СДСМ: Нова исчадена петарда на режимските портали кои штанцаат фабрикувани случаи на ВМРО-ДПМНЕ, токму Груевски ги ...

24Инфо - 25.01.2020

Нова исчадена петарда од режимските портали. Безидејната ВМРО-ДПМНЕ партијата олицетворение на лаги, измислици и монтирани случаи нема што да им понуди на граѓаните, па се обидува да манипулира на најнизок начин преку наклонетите на нив портали .

ВМРО-ДПМНЕ: Со криминал и рекет не се оди напред

24Инфо - 25.01.2020

СДСМ со својата деструктивна политика ја оддалечи Република Македонија од евро-атлантските интеграции. Со криминал и рекет не се оди напред. ВМРО-ДПМНЕ не може да прифати обезличување на Армијата на Република Македонија, нешто што никој не го бара ...

СДСМ: Нова исчадена петарда од режимските портали, изборите во 2014. ги украде Груевски, а не Заев

Centar - 25.01.2020

Нова исчадена петарда на режимските портали кои штанцаат фабрикувани случаи на ВМРО-ДПМНЕ, токму Груевски ги украде изборите во 2014 година, велат од СДСМ преку соопштение. „Нова исчадена петарда од режимските портали.

ВМРО-ДПМНЕ се потонати во очај и безидејност,како ќе се наближува денот на изборите,така продукцијата на лажни вести ќе ...

24Инфо - 25.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ целосно потона во матрицата на лажни вести, измислици и конструирани случаи. Излегувањето на прес-конференции на кои освен невистини и лажни, непостоечки сценарија нема ништо ново да се слушне, стана секојдневие кај ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ: Како ќе се наближуваат изборите, така исчадените петарди ќе стануваат секојдневие на ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 25.01.2020

„ВМРО-ДПМНЕ целосно потона во матрицата на лажни вести, измислици и конструирани случаи. Излегувањето на прес-конференции на кои освен невистини и лажни, непостоечки сценарија нема ништо ново да се слушне, стана секојдневие кај ВМРО-ДПМНЕ“, ...

Муцунски: ВМРО-ДПМНЕ се консултираше со правни експери за законот за ЈО

Република - 25.01.2020

Во дневникот на МРТ интервју имаше Тимчо Муцунски висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ кој што посочи дека нов закон за јавно обвинителство за да добие Македонија се сто процентни шансите доколку се работи според Уставот и законите.

СДСМ: Кaко ќе се наближуваат изборите, така исчадените петарди ќе стануваат секојдневие на ВМРО ДПМНЕ

Бриф - 25.01.2020

„ВМРО-ДПМНЕ целосно потона во матрицата на лажни вести, измислици и конструирани случаи. Излегувањето на прес-конференции на кои освен невистини и лажни, непостоечки сценарија нема ништо ново да се слушне, стана секојдневие кај ВМРО-ДПМНЕ“, ...

Заев: Без ВМРО-ДПМНЕ нема закон за ЈО, Мицкоски: СДСМ спасот од одговорност го бара во овој закон

4NEWS - 25.01.2020

Проблемите околу донесувањето на законот за Јавно обвинтителство ги слушна и претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел. Заев вели дека Владата конечно треба да го пушти Законот да влезе во Собраниска процедура и додава дека без пратениците на ...

ВМРО-ДПМНЕ прави се да го загрози членството во НАТО

24Инфо - 25.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ во последниот период упорно повикуваше предвремено да го ратификуваме Протоколот за НАТО затоа што наводно биле загрижени за членството во Алијансата. Но, во пракса, очигледно е дека ВМРО ДПМНЕ е против нашето зачленување во НАТО.

ВМРО-ДПМНЕ: Претставници на меѓународната заедница порачаа дека со криминалното раководство на СДСМ, Македонија не оди ...

Денешен - 25.01.2020

СДСМ со својата деструктивна политика ја оддалечи Република Македонија од евро-атлантските интеграции, се вели во денешната реакција од ВМРО-ДПМНЕ. – Со криминал и рекет не се оди напред. ВМРО-ДПМНЕ не може да прифати обезличување на Армијата на ...

СДСМ : ВМРО-ДПМНЕ прави се да го загрози членството во НАТО

Frontline - 25.01.2020

Со ваквото лицемерие ВМРО ДПМНЕ директно наштетува на државата и на интересите на граѓаните, а со одбивањето да го гласа Законот за одбрана го загрозува целиот евроатлански процес. ВМРО-ДПМНЕ во последниот период упорно повикуваше предвремено да го ...

Нова исчадена петарда на режимските портали кои штанцаат фабрикувани случаи на ВМРО-ДПМНЕ

Frontline - 25.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ нема ништо освен фабрикувани случаи од времето на режимот и заробената држава кога Зоран Заев им беше главна мета на измислици и монтирани случаи. Нова исчадена петарда од режимските портали.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ прави се да го загрози членството во НАТО

MakPress - 25.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ во последниот период упорно повикуваше предвремено да го ратификуваме Протоколот за НАТО затоа што наводно биле загрижени за членството во Алијансата. Но, во пракса, очигледно е дека ВМРО ДПМНЕ е против нашето зачленување во НАТО.

ВМРО-ДПМНЕ: Со криминал и рекет не се оди напред

MakPress - 25.01.2020

СДСМ со својата деструктивна политика ја оддалечи Република Македонија од евро-атлантските интеграции. Со криминал и рекет не се оди напред. ВМРО-ДПМНЕ не може да прифати обезличување на Армијата на Република Македонија, нешто што никој не го бара ...

СДСМ: Од помпезно најавуваниот скандал остана само уште една исчадена петарда во рацете на ВМРО-ДПМНЕ и Јанушев

Канал5 - 24.01.2020

Од помпезно најавуваниот скандал остана само уште една исчадена петарда во рацете на ВМРО-ДПМНЕ и Јанушев, граѓаните повторно ќе ги поразат политиките на лажни вести на Мицкоски Без понуда, без програма на помалку од 100 дена пред избори, ВМРО-ДПМНЕ ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ 11 години ги игнорираше стечајците и повторно е против решавање на нивните проблеми

Канал5 - 24.01.2020

​ВМРО-ДПМНЕ и како власт и како опозиција е против решавањето на проблемот со стечајците и го кочи и оспорува секој предлог за подобрување на нивната материјалната состојба. Во текот на 11-годишниот режим, ВМРО-ДПМНЕ ги игнорираше и злоупотребуваше ...

Локвенец бара поддршка од пратниците на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за одбрана

Канал5 - 24.01.2020

Пратеникот Хари Локвенец денеска уште еднаш побара од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да го гласаат Законот за одбрана. Обвини, како што кажа, дека опозициската партија е против членство на земјата во НАТО.

Неизвесно е донесувањето на законот за одбрана, ВМРО-ДПМНЕ не се согласува да се измени името на армијата

Телма - 24.01.2020

Неизвесно е донесувањето и на законот за одбрана. Неколку месеци е во собраниска процедура, но не е ставен на гласање бидејќи нема обезбедено двотретинска поддршка. Законот е значаен бидејќи со него се уредуваат обврските што Македонија треба да ги ...

Мицкоски и Муцунски денеска се сретнаа со Јоханес Реј

Канал5 - 24.01.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со меѓународниот секретар, Тимчо Муцунски денеска (24.01.2020) остварија средба со Јоханес Реј, директор на Фондацијата „Конрад Аденауер“ во Република Македонија.

Локвенец: ВМРО-ДПМНЕ очигледно е против нашето зачленување во НАТО

Канал5 - 24.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со деструктивните политики кои директно наштетуваат на државата и на интересите на граѓаните на Република Македонија. Додека во Шпанија во тек е последната ратификација на Протоколот за нашето зачленување во НАТО, ВМРО-ДПМНЕ со ...

ВМРО-ДПМНЕ ОК Кавадарци: СДСМ се фали со проекти на ВМРО-ДПМНЕ од предизборната програма

Курир - 24.01.2020

Општинската организација на СДСМ Кавадарци ги манипулира вработените во детските градинки, ова денеска преку прес-конференција го истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Кавадарци. -Држејќи прес конференции и фалејќи се со проекти дека владата на СДСМ ги ...

Локвенец: Нема да дозволиме ВМРО ДПМНЕ да го блокира влезот во НАТО

Сител - 24.01.2020

„ВМРО ДПМНЕ продолжува со деструктивните политики кои директно наштетуваат на државата и на интересите на македонските граѓани. Додека во Шпанија во тек е последната ратификација на Протоколот за нашето зачленување во НАТО, ВМРО ДПМНЕ со одбивањето ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не објавува бомби, туку исчадени петарди

Макфакс - 24.01.2020

Од СДСМ велат дека обвинувањата на Игор Јанушев оти власта на свои фирми им поделила 31 лиценца за одгледување канабис се само уште една исчадена петарда во рацете на ВМРО-ДПМНЕ и додаваат дека дека партијата на Христијан Мицкоски е целосно потоната ...

СДСМ: Изјавите на Јанушев за лиценците за одгледување на канабис се исчадена петарда

МКД - 24.01.2020

Од помпезно најавуваниот скандал остана само уште една исчадена петарда во рацете на ВМРО-ДПМНЕ и Јанушев, граѓаните повотрно ќе ги поразат политиките на лажни вести на Мицкоски, се вели во реакцијата на СДСМ на денешната изјава на генералниот ...

Независните од ВМРО-ДПМНЕ бараат увид во предлог-законот за ЈО

Р.С.Европа - 24.01.2020

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение реагира дека за законот за јавно обвинителство во различен контекст биле злоупотребувани. Според осумтемина пратеници „крајно несериозно е една година неколку луѓе, а не Собранието ...

(ВИДЕО) Локвенец: Со блокирањето на законот за одбрана, ВМРО ДПМНЕ го кочи членството во НАТО

А1 On - 24.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ да престанат со деструктивното однесување и ситно партиските политики и да дадат поддршка на законот за одбрана, кој е клучен за членството на земјава во НАТО, порача пратеникот Хари Локвенец, од собранискиот прес центар.

(Видео) Локвенец: Свесното блокирање на законот за одбрана од ВМРО-ДПМНЕ ќе ја врати земјата децении назад

Макфакс - 24.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ да престане со деструктивното однесување и ситнопартиските политики и да дадат поддршка на законот за одбрана, кој е клучен за членството на земјава во НАТО, порача пратеникот Хари Локвенец од собранискиот прес-центар.

ВМРО-ДПМНЕ бара во дебатата за законот за ЈО да се вклучат експерти и меѓународната заедница

Нетпрес - 24.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на попладневниот состанок во Собранието, за Законот за јавно обвнителство. Од партијата инсистираат на јавна расправа во која ке биде вклучена експертската јавност и преставници на меѓународната заедница.

Независните од ВМРО-ДПМНЕ бараат во Собрание, а не во штабови да се разгледува законот за ЈО

360 степени - 24.01.2020

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, сметаат дека законот за јавно обвинителство, кој го предлага Министерството за правда, треба веднаш да се достави до Собранието за да имаат увид во текстот.

Мицкоски- Јоханес Реј: Македонија е на врвот според корупцијата на Балканот, a угледниот „Економист“ ја класифицира ...

Нетпрес - 24.01.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со меѓународниот секретар, Тимчо Муцунски денеска остварија средба со Јоханес Реј, директор на Фондацијата „Конрад Аденауер“ во Република Македонија.

СДСМ се фали со проекти на ВМРО-ДПМНЕ од предизборната програма

Нетпрес - 24.01.2020

Општинската организација на СДСМ Кавадарци ги манипулира вработените во детските градинки, ова денеска преку прес-конференција го истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Кавадарци. -Држејќи прес конференции и фалејќи се со проекти дека владата на СДСМ ги ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на пладневниот состанок во Собранието во врска со Законот за Јавното обвинителство

Курир - 24.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на пладневниот состанок во Собранието на тема „Законот за Јавно обвинителство“. ВМРО-ДПМНЕ инсистира на јавна расправа во која ќе биде вклучена експертската јавност и претставници на меѓународната заедница, дознава КУРИР.

ВМРО-ДПМНЕ ОК Прилеп: Јавната институција детски градинки „Наша иднина“ во Прилеп ја тресат низа скандали

Курир - 24.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ ОК Прилеп денеска преку прес-конференција потенцира дека директорот на детските градинки во Прилеп ја тресат низа скандали. -Согласно Законот за вработени во јавниот сектор, во организација со 300 вработени, директорот смее да вработи ...

СДСМ: Уште една исчадена петарда во рацете на ВМРО-ДПМНЕ и Јанушев

Слободен Печат - 24.01.2020

Без понуда, без програма на помалку од 100 дена пред избори, ВМРО-ДПМНЕ целосно потона во матрицата на лажни вести, измислици и конструирани случаи, велат од Центарот за комуникации со јавноста на СДСМ за прес-конференцијата на генералниот секретар ...

Побрзо ќе стигне на гласање Протоколот за НАТО од законот за одбрана

360 степени - 24.01.2020

Повеќе од два месеца ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ не можат да обезбедат консензус за донесување на законот за одбрана, кој треба да биде усвоен со двотретинско мнозинство, а со кој македонската одбрана се приспособува на стандардите на НАТО.

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид: СДСМ и Заев застанаа на патот на иднината на младите и развојот на образованието во Охрид

Курир - 24.01.2020

СДСМ и Зоран Заев застанаа на патот на иднината на младите и развојот на образованието во Охрид и Македонија, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид.

Прилепската ВМРО ДПМНЕ обвини за незаконски вработувања

Тера - 24.01.2020

Прилепската ВМРО ДПМНЕ денеска обвини за незаконски вработувања во градинки во Прилеп. „Согласно Законот за вработени во јавниот сектор, во организација со 300 вработени, директорот смее да вработи само 3 лица со договор на дело.

Мицкоски и Муцунски остварија средба со Јоханес Реј, директор на Фондацијата „Конрад Аденауер“

Бизнис Вести - 24.01.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со меѓународниот секретар, Тимчо Муцунски денеска (24.01.2020) остварија средба со Јоханес Реј, директор на Фондацијата „Конрад Аденауер“ во Република Македонија.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не објавува бомби, туку исчадени петарди

24Инфо - 24.01.2020

Од СДСМ велат дека обвинувањата на Игор Јанушев оти власта на свои фирми им поделила 31 лиценца за одгледување канабис се само уште една исчадена петарда во рацете на ВМРО-ДПМНЕ и додаваат дека дека партијата на Христијан Мицкоски е целосно потоната ...

Од помпезно најавуваниот скандал остана само исчадена петарда, граѓаните пaк ќе ги поразат политиките на лажни вести на ...

24Инфо - 24.01.2020

Реакција на прес на Игор Јанушев од ВМРО-ДПМНЕ Без понуда, без програма на помалку од 100 дена пред избори, ВМРО-ДПМНЕ целосно потона во матрицата на лажни вести, измислици и конструирани случаи.

Мицкоски – Реј: Вмешаноста на високи државни и партиски функционери на СДСМ во коруптивни афери ја загрозуваат ...

Република - 24.01.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски остварија средба со Јоханес Реј, директор на Фондацијата „Конрад Аденауер“ во Република Македонија. На средбата разговарале за соработката на ВМРО-ДПМНЕ со ...

Јавна расправа за Законот за ЈО со учество на експертската јавност и претставници на меѓународната заедница

Република - 24.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на попладневниот состанок на работните групи за Законот за ЈО во Собранието. Од партијата за „Република“ брифираат дека инсистираат на јавна расправа во која ќе биде вклучена експертската јавност и претставници на ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ 11 години ги игнорираше стечајците и повторно е против решавање на нивните проблеми

Centar - 24.01.2020

Интегрално го пренесуваме соопштението за јавност на СДСМ – реакција на изнесени ставови на Жаклина Пешевска од ВМРО-ДПМНЕ: ВМРО-ДПМНЕ 11 години ги игнорираше стечајците и повторно е против решавање на нивните проблеми ВМРО-ДПМНЕ и како власт и како ...

“Од помпезно најавуваниот скандал остана само уште една исчадена петарда во рацете на ВМРО-ДПМНЕ и Јанушев, граѓаните ...

Centar - 24.01.2020

Од помпезно најавуваниот скандал остана само уште една исчадена петарда во рацете на ВМРО-ДПМНЕ и Јанушев, граѓаните повотрно ќе ги поразат политиките на лажни вести на Мицкоски, реагираат од СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ 11 години ги игнорираше стечајците и повторно е против решавање на нивните проблеми

24Инфо - 24.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ и како власт и како опозиција е против решавањето на проблемот со стечајците и го кочи и оспорува секој предлог за подобрување на нивната материјалната состојба. Во текот на 11-годишниот режим, ВМРО-ДПМНЕ ги игнорираше и злоупотребуваше ...

Локвенец бара поддршка од пратниците на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за одбрана

CivilMedia - 24.01.2020

Пратеникот Хари Локвенец денеска уште еднаш побара од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да го гласаат Законот за одбрана. Обвини, како што кажа, дека опозициската партија е против членство на земјата во НАТО.

Мицкоски и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ со блoкиање на Законот за одбрана го крши Уставот

24Инфо - 24.01.2020

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ ВМРО-ДПМНЕ продолжува со деструктивните политики кои директно наштетуваат на државата и на интересите на граѓаните на Република Северна Македонија.

Мицкоски се сретна со директорот на Фондацијата „Конрад Аденауер“

24Инфо - 24.01.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со меѓународниот секретар Тимчо Муцунски денеска остварија средба со Јоханес Реј, директор на Фондацијата „Конрад Аденауер“ во Република Македонија.

Локвенец: Мицкоски и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ со блокирањето на Законот за одбрана го кршат Уставот и го кочат ...

Centar - 24.01.2020

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ – интегрален текст ВМРО-ДПМНЕ продолжува со деструктивните политики кои директно наштетуваат на државата и на интересите на граѓаните на Република Северна Македонија.

Мицкоски оствари средба со директор на Фондацијата „Конрад Аденауер“, Јоханес Реј

MakPress - 24.01.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со меѓународниот секретар, Тимчо Муцунски денеска (24.01.2020) остварија средба со Јоханес Реј, директор на Фондацијата „Конрад Аденауер“ во Република Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ ги подготви забелешките за Законот за јавното обвинителство

Канал5 - 23.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ ги подготви забелешките за Законот за јавното обвинителство, главните поенти ги соопшти лидерот на партијата Мицкоски на прес-конференција која ја следеше Јулијана Николовска. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски кажа дека ...

Работните групи на власта и опозицијата на средба за законот за ЈО до крајот на неделава, Дескоска очекува поддршка од ...

Frontline - 23.01.2020

За договорената средба до крајот на неделата вчера информираше пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антионио Милошоски на прес-конференција во Собранието, откако завчера средба имаа Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски од ВМРО – ДПМНЕ, на која се разговараше ...

Мицкоски со прес конференција во 13 часот

Република - 23.01.2020

Денеска во 13:00 часот, во просториите на Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, во Палата др. Христо Татарчев (Плоштад ВМРО бр. 1), ќе се одржи прес конференција за медиуми на која што ќе се обрати г.

Нова средба за законот за ЈО до крајот на неделава

Вечер Прес - 23.01.2020

Р аботните групи на власта и на опозицијата за законот за јавно обвинителство ќе имаат средба до крајот на неделава, до кога и стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ треба да ги достават своите предлози и забелешки, а министерката за правда Рената Декоска ...

Манчевски: ВМРО-ДПМНЕ има фатено длабоки корени во судството, ги блокираат процесите

Локално - 23.01.2020

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски на денешната дебата на ТВ Алсат изјави дека ВМРО-ДПМНЕ има пуштено длабоки корени во правосудството и се уште го држи во свои раце.

Партиските ставови за законот за ЈО и натаму непроменети

24 Вести - 22.01.2020

До крајот на неделава стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ треба да достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи средба на работните групи. Оваа произлезе од вчерашната средба меѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и ...

Партиските ставови за законот за ЈО и натаму непроменети

Алсат-М - 22.01.2020

До крајот на неделава стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ треба да достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи средба на работните групи. Оваа произлезе од вчерашната средба меѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и ...

Костадинов: Деновиве ги очекуваме забелешките од ВМРО-ДПМНЕ за законот за ЈО

Канал5 - 22.01.2020

Деновите пред да биде закажана средба на работните групи кои ќе треба да дискутираат за Законот за ЈО, ВМРО-ДПМНЕ ќе достават забелешки кои ќе бидат конкретни за овој закон. Навистина не би сакал да шпекулирам за тоа кога би се одржала таа средба, ...

СДСМ: Димовски гласаше за создавање на Државна видео лотарија, а денес конструира случаи за редовни набавки на ...

Канал5 - 22.01.2020

Илија Димовски гласаше за создавање на Државна видео лотарија, а денес конструира случаи за редовни набавки на компанијата Безидејноста и лицемерието во ВМРО-ДПМНЕ кулминираат како што наближува извесниот изборен пораз на предвремените парламентарни ...

ВМРО-ДПМНЕ ги подготви забелешките, средба на работните групи до крајот на неделата

Канал5 - 22.01.2020

Преговарачките тимови од власта и опозицијата до крајот на неделава ќе седнат повторно на заедничка маса, откако денес ВМРО-ДПМНЕ во Министерството за правда ќе ги достави пакет предлозите за кои треба да дебатираат на средбата.

Власта не ја исклучува опцијата за носење на законот за ЈО и без ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 22.01.2020

Петок евентуално сабота ќе се сретнат работните групи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за Законот за ЈО. Министерката за правда Рената Десковска вели шансите да се донесе законот во голема мера зависи од расположението но и она што ќе го понуди ВМРО-ДПМНЕ, но ...

СДСМ: Токму Илија Димовски гласал за формирање на Државната видеолотарија

24 Вести - 22.01.2020

„Компанијата за која деновиве ВМРО-ДПМНЕ измислува непостоечки скандали е компанија основана во 2014 година, време на владеењето на режимот на ВМРО-ДПМНЕ, а токму Илија Димовски кој деновиве неосновано обвинува гласал За формирање на Државната видео ...

Партиските ставови за законот за ЈО и натаму непроменети

ММС - 22.01.2020

До крајот на неделава стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ треба да достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи средба на работните групи. Оваа произлезе од вчерашната средба меѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и ...

СДСМ: Токму Илија Димовски гласал за формирање на Државната видеолотарија

А1 On - 22.01.2020

„Компанијата за која деновиве ВМРО-ДПМНЕ измислува непостоечки скандали е компанија основана во 2014 година, време на владеењето на режимот на ВМРО-ДПМНЕ, а токму Илија Димовски кој деновиве неосновано обвинува гласал ‘ЗA’ формирање Државната видео ...

Видео: Викендов нови разговори за Законот за обвинителство

Press24 - 22.01.2020

До крајот на неделата, а најверојатно во сабота ќе се состанат работните групи на власта и опозицијата за новата верзија на законот за обвинителство откако вчера претставници на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ го одблокираа дијалогот што беше закочен речиси пет ...

Костадинов: Добрата страна е што предметите на СЈО ќе имаат извесност

Слободен Печат - 22.01.2020

Тој додаде дека досега ВМРО-ДПМНЕ само се обидувало да го спаси криминалот и криминалците од нивните редови. Деновите пред да биде закажана средба на работните групи кои ќе треба да дискутираат за Законот за ЈО, ВМРО-ДПМНЕ ќе достават забелешки кои ...

Се ближи денот на распуштање на Собранието, партиските ставови за Законот за ЈО непроменети

Слободен Печат - 22.01.2020

Додека се ближи денот на распуштање на Собранието, (11-12 февруари) од ВМРО-ДПМНЕ, не даваат позитивен сигнал дека е можно гласање на овој значаен Закон за ЈО. До крајот на неделава стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ треба да достават предлози и ...

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид: СДСМ како за сѐ досега така и сега вети и излажа дека затворениот зелен пазар почнува со работа од ...

Курир - 22.01.2020

Зоран Заев и градоначалникот Константин Георгиески крајно лицемерно и без никаков срам пред еден месец божем го отворија затворениот зелен пазар, ова денеска преку прес-конференција го истакнаа од ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид.

Разговорите за Законот за ЈО се интензивираат, разликите остануваат

Нетпрес - 22.01.2020

Разговорите околу предлог законот за јавно обвинителство се интензивираат, но клучните разлики меѓу власта и опозицијата што треба новата легислатива да содржи се уште опстануваат. Нова средба на преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ треба да ...

Викендов нови разговори за Законот за обвинителство - опозицијата подготвува писмени забелешки

Сител - 22.01.2020

До крајот на неделата, а најверојатно во сабота ќе се состанат работните групи на власта и опозицијата за новата верзија на законот за обвинителство откако вчера претставници на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ го одблокираа дијалогот што беше закочен речиси пет ...

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид: СДСМ сега вети и излажа дека затворениот зелен пазар почнува со работа од 1 јануари

Нетпрес - 22.01.2020

Зоран Заев и градоначалникот Константин Георгиески крајно лицемерно и без никаков срам пред еден месец божем го отворија затворениот зелен пазар, ова денеска преку прес-конференција го истакнаа од ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид.

СДСМ: Токму Илија Димовски гласал за формирање на Државната видеолотарија

Локално - 22.01.2020

Безидејноста и лицемерието во ВМРО-ДПМНЕ кулминираат како што наближува извесниот изборен пораз на предвремените парламентарни избори. Компанијата за која деновиве ВМРО-ДПМНЕ измислува непостоечки скандали е компанија основана во 2014 година, време ...

Законот за ЈО заглавен во партиските окови

Вечер Прес - 22.01.2020

До крајот на неделава стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ треба да достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи средба на работните групи. Оваа произлезе од вчерашната средба меѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и ...

Викендов нови разговори за Законот за обвинителство – опозицијата подготвува писмени забелешки

4NEWS - 22.01.2020

До крајот на неделата, а најверојатно во сабота ќе се состанат работните групи на власта и опозицијата за новата верзија на законот за обвинителство откако вчера претставници на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ го одблокираа дијалогот што беше закочен речиси пет ...

Илија Димовски гласаше за создавање на Државна видео лотарија, а денес конструира случаи за редовни набавки на ...

24Инфо - 22.01.2020

Соопштение за јавност – реакција на изјавата на Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ Безидејноста и лицемерието во ВМРО-ДПМНЕ кулминираат како што наближува извесниот изборен пораз на предвремените парламентарни избори.

СДСМ: Илија Димовски гласаше за создавање на Државна видео лотарија, а денес конструира случаи за редовни набавки на ...

iPortal - 22.01.2020

Безидејноста и лицемерието во ВМРО-ДПМНЕ кулминираат како што наближува извесниот изборен пораз на предвремените парламентарни избори, велат од СДСМ во најновото партиско соопштение. Компанијата за која деновиве ВМРО-ДПМНЕ измислува непостоечки ...

СДСМ: Токму Илија Димовски гласал за формирање на Државната видеолотарија

Либертас - 22.01.2020

22 јануари 2020 Безидејноста и лицемерието во ВМРО-ДПМНЕ кулминираат како што наближува извесниот изборен пораз на предвремените парламентарни избори. Компанијата за која деновиве ВМРО-ДПМНЕ измислува непостоечки скандали е компанија основана во ...

Колку назад му е доволно на Мицкоски за да му се оствари амбицијата за враќање чекор назад?

Бриф - 22.01.2020

Нека каже Мицкоски колку назад му е доволно да ја врати државата назад за да му се оствари амбицијата „чекор назад“. Христијан Мицкоски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ се залагаат за враќање на државата назад во режим, уцени и закани.

Се уште не се усогласени ставовите на партиите за Законот за ЈО

MakPress - 22.01.2020

До крајот на неделава стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ треба да достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи средба на работните групи. Оваа произлезе од вчерашната средба меѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе достави забелешки на законот за ЈО, нова средба со СДСМ до крајот на неделава

Канал5 - 21.01.2020

Стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ до крајот на неделава ќе достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи средба на работните групи. Ова, како што брифираат од двете партии, е договорено на денешната ...

Откриен таткото на големата лага

Deutsche Welle - 21.01.2020

Дали јавноста, ќе се определи за казна на СДСМ и Зоран Заев за Преспанскиот Договор, или ќе ја осознае заканата за Македонија ако се прифати политиката на ВМРО ДПМНЕ и Христијан Мицкоски за раскинување на Договорот.

Ќе продолжат ли преговорите за законот за ЈО?

Телма - 21.01.2020

Најголемата опозициска партија е против новиот закон за јавно обвинителство, владејачкото мнозинство бара 80 гласа за поддршка и без нив. Дали преговорите за законското решение кое е клучно и за евроинтеграцијата на државата, ќе се откочат и со која ...

СДСМ: Штанцањето на лажни вести од страна на ВМРО-ДПМНЕ стана секојдневие

Канал5 - 21.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со деструктивни политики и лажни вести, затоа останува опозиција и по изборите на 12 април. Штанцањето на лажни вести од страна на ВМРО-ДПМНЕ стана секојдневие. Во отсуство на идеи и реални конкретни мерки, ВМРО-ДПМНЕ креира ...

Заврши средбата на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ за законот за ЈО

Телма - 21.01.2020

Заврши средбата на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ за законот за ЈО. На средбата меѓу Бојан Маричиќ од СДСМ, и Тимчо Муцунски од ВМРО ДПМНЕ станало збор за можните решенија и одглавување на дијалогот за законското решение за Јавното обвинителство.

Заврши средбата маричиќ-муцунски

24 Вести - 21.01.2020

ВМРО ДПМНЕ ќе излезат со нови предлози и забелешки кои ги изработуваат стручните тимови , во врска со законот за ЈО . Ова е заклучокот кој произлегол од денешната средба на претставниците на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ Бојан Маричиќ и Тимко Муцунски .

Нема напредок во разговорите за Законот за јавно обвинителство

Канал5 - 21.01.2020

Власта и опозицијата ги обновуваат разговорите за Законот за Јавното обвинителство. Со најава за нови предлози и забелешки на владиниот предло-закон стартува новата серија на средби меѓу власта и опозицијата за Законот за јавно обвинителство.

Закон за Јавно обвинителство – страните се сетија две недели пред распуштање на Собанието

ТВ21 - 21.01.2020

12 дена пред распуштањето на Собранието, работните групи повторно на средби за изнаоѓање заедничко решение за Законот за Јавно обвинителство. Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, се сретнаа за да дебатираат околу ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе достави предлози и забелешки на законот за ЈО – нова средба до крајот на неделава

ТВ21 - 21.01.2020

Стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ до крајот на неделава ќе достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи средба на работните групи. Ова, како што брифираат од двете партии, е договорено на денешната ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе достави забелешки на законот за ЈО, нова средба до крајот на неделава

Фокус - 21.01.2020

Стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ до крајот на неделава ќе достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи средба на работните групи. Ова, како што брифираат од двете партии, е договорено на денешната ...

Законот за ЈО, „билет” за ЕУ, денеска обиди за продолжување на дијалогот

24 Вести - 21.01.2020

Додека се ближи денот на распуштање на Собранието, се поинтензивни се изјавите за и против донесување на Законот за јавното обвинителство. Во текот на денешниот ден е најавена средба помеѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ и ...

СДСМ: Наместо за реформите во судството и напредокот на државата, ВМРО-ДПМНЕ се грижи за имотот на партијата

Канал5 - 21.01.2020

Наместо за реформите во судството и напредокот на државата, ВМРО-ДПМНЕ се грижи за имотот на партијата ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш покажа дека не се грижи за напредокот на државата, туку дека е против правдата, против правната државата и против ...

Маричиќ и Муцунски на средба за законот за ЈО

Алсат-М - 21.01.2020

Претставникот на власта Бојан Маричиќ и претставникот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски, денеска ќе се сретнат за да разговараат за законот за јавно обвинителство. На средбата, како што посочија вчера од партиите, тие треба да ја договорат ...

Заврши средбата Маричиќ – Муцунски, ВМРО-ДПМНЕ ќе дадат нови предлози за законот за ЈО

+инфо - 21.01.2020

Камен на сопнување за ВМРО- ДПМНЕ, продолжува да биде неизбалансираното решение со кое засега не се гарантира независно јавно обвинителство кое е подложно на политички злоупотреби, но на средбата станало збор за можните решенија и одглавување на ...

Без напредок околу Законот за Јавно обвинителство по средбата Маричиќ - Муцунски

Глас на Америка - 21.01.2020

Од опозициската ВМРО - ДПМНЕ најавија дека ќе изготват предлози и забелешки за Законот а потоа може да продолжат со преговори работните групи на двете партии. Засега во Собранието не е обезбедено неопходното двотретинско мнозинство СКОПЈЕ - ...

Нов обид за продолжување на дијалогот за ЈО

Press24 - 21.01.2020

Додека се ближи денот на распуштање на Собранието, се поинтензивни се изјавите за и против донесување на Законот за јавното обвинителство. Во текот на денешниот ден е најавена средба помеѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ и ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе достави забелешки на законот за ЈО, нова средба до крајот на неделава

Press24 - 21.01.2020

Стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ до крајот на неделава ќе достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи средба на работните групи. Ова, како што брифираат од двете партии, е договорено на денешната ...

Дијалог или монолог: Нови обиди на власта и опозицијата за Законот за ЈО

Нова ТВ - 21.01.2020

Како што се ближи денот за распуштање на Собранието, така се интензивираат изјавите за и против донесување на Законот за јавното обвинителство. За денеска е најавена средба помеѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ и разговори за ...

Нова средба за законот за Јавно обвинителство до крајот на неделата

Р.С.Европа - 21.01.2020

Заврши средбата меѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски од ВМРО – ДПМНЕ на која се разговараше за можните решенија и одоглавување на дијалогот за законското решение за Јавното обвинителство.

Заврши средбата Маричиќ-Муцунски, ВМРО-ДПМНЕ ќе даде нови предлози и забелешки

Нетпрес - 21.01.2020

ВМРО – ДПМНЕ ќе излезат со нови предлози и забелешки кои ги изработуваат стручните тимови, во врска со законот за ЈО. Ова е заклучокот кој произлегол од денешната средба на претставниците на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Бојан Маричиќ и Тимко Муцунски.

Освојувањето на власта поважно од преговорите со ЕУ

Слободен Печат - 21.01.2020

Власта ќе се обиде на сите можни начини што ѝ стојат на располагање да го донесе, а опозициската партија да го спречи донесувањето на законот за Јавно обвинителство, што е еден од условите, иако не нужен, за добивање зелено светло за отворање ...

СДСМ: Наместо за реформите во судството и напредокот на државата, ВМРО-ДПМНЕ се грижи за имотот на партијата

А1 On - 21.01.2020

„ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш покажа дека не се грижи за напредокот на државата, туку дека е против правдата, против правната државата и против неселективното владеење на правото. Недвосмислена потврда за тоа е јавно изнесениот став на Христијан Мицкоски ...

Николоски: Ако судот не ја заврши својата работа со случајот „Рекет“, тогаш ВМРО-ДПМНЕ ќе излезе со нови сознанија

Курир - 21.01.2020

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во утринското гостување на Алфа телевизија посочи дека ако судот не ја заврши својата работа околу случајот со СЈО и „Рекет“ тогаш ВМРО-ДПМНЕ објави нови сознанија за тој случај.

Николоски: Ќе работиме на враќање на македонско национално достоинство коe Зоран Заев го уништи

Нетпрес - 21.01.2020

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ во утринската емисија на Алфа телевизија рече дека ВМРО-ДПМНЕ е во постојана дневна комуникација со граѓаните низ цела Македонија каде се дискутира за секојдневните проблеми и овој пристап на ...

СДСМ: За ВМРО-ДПМНЕ поважен е партискиот имот од реформите во судството

МКД - 21.01.2020

Наместо за реформите во судството и напредокот на државата, ВМРО-ДПМНЕ се грижи за имотот на партијата. ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш покажа дека не се грижи за напредокот на државата, туку дека е против правдата, против правната државата и против ...

Маричиќ и Муцунски на средба за законот за ЈО

360 степени - 21.01.2020

Претставникот на власта Бојан Маричиќ и претставникот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски, денеска ќе се сретнат за да разговараат за законот за јавно обвинителство. На средбата, како што посочија вчера од партиите, тие треба да ја договорат ...

Власта и опозицијата се видоа за законот за ЈО и се договорија пак да се видат

Нова ТВ - 21.01.2020

Стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ до крајот на неделава ќе достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи средба на работните групи. Ова, како што брифираат од двете партии, е договорено на денешната ...

Aко нема разрешница за „Рекет“, тогаш ВМРО-ДПМНЕ ќе излезе со нови сознанија

Нетпрес - 21.01.2020

Ако судот не ја заврши својата работа околу случајот со СЈО и „Рекет“ тогаш ВМРО-ДПМНЕ објави нови сознанија за тој случај, изјави Александар Николоски, во своето денешно гостување во утринската програма на Телевизија „Алфа“.

Маричиќ и Муцунски средбата ја одржаа на Правниот факултет

360 степени - 21.01.2020

Средбата на Бојан Маричиќ, како претставник на власта и на Тимчо Муцунски, како претставник на опозицијата, на која се разговарало за законот за јавно обвинителство, завршила. Таа се одржала на Правниот факултет во Скопје.

Ќе заврши ли законот за јавното обвинителство како Преспанскиот договор?

360 степени - 21.01.2020

Воздржаност владее денеска во независната пратеничка група по најавата на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, дека ќе побара логистика од осумтемина пратеници за обезбедување двотретинско мнозинство за законот за јавно обвинителство да биде донесен до ...

Николоски: Ќе работиме на враќање на уништеното македонско национално достоинство кое Заев го уништи

Курир - 21.01.2020

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ во утринската емисија на Алфа телевизија рече дека ВМРО-ДПМНЕ е во постојана дневна комуникација со граѓаните низ цела Македонија каде се дискутира за секојдневните проблеми и овој пристап на ...

Камен на сопнување по средбата Муцунски- Маричиќ останува да биде независноста на ЈО кое е подложно на политички ...

Курир - 21.01.2020

Претставникот од ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски и од СДСМ Бојан Маричиќ денеска се сретнаа и разговараа по повод законот за јавно обвинителство. На средбата како што дознава КУРИР станало збор за можните решенија и одглавувања на дијалогот за законот ...

Законот за ЈО, „билет” за ЕУ, денеска обиди за продолжување на дијалогот

Сител - 21.01.2020

Додека се ближи денот на распуштање на Собранието, се поинтензивни се изјавите за и против донесување на Законот за јавното обвинителство. Во текот на денешниот ден е најавена средба помеѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ и ...

ВМРО-ДПМНЕ подготвува забелешки на законот за ЈО, нова средба до крајот на неделава

МКД - 21.01.2020

Стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ до крајот на неделава ќе подготват и ќе достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи нова средба на работните групи.

Обиди за продолжување на дијалогот за Законот за ЈО, ВМРО-ДПМНЕ бара отстапки од владејачката партија

Слободен Печат - 21.01.2020

Сепак, од ВМРО-ДПМНЕ нагласуваат дека низ разговори би можело да дојде до приближување на ставовите, но доколку има отстапки од владејачката партија. Додека се ближи денот на распуштање на Собранието, се поинтензивни се изјавите за и против ...

ВМРО-ДПМНЕ со забелешки на текстот на законот за ЈО - нова средба до крајот на неделата

Сител - 21.01.2020

Работни групи, а не лидерска средба за законот за обвинителство договориле претставниците на првите луѓе на сдсм и вмро-дпмне Зоран Заев и Христијан Мицкоски. Како што брифираат од опозициската партија на средбата меѓу Бојан Маричиќ, советник на ...

Николоски: Граѓаните не ја гледаат својата иднина во државата токму поради катастрофалните политики на Заев и СДСМ

Опсервер - 21.01.2020

Во утринската емисија на телевизија Алфа „Добро утро ,секое утро“ гостуваше потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ Александар Николоски. Тој кажа дека политичката криза во Македонија трае долго време и дека голем дел од граѓаните не ја гледаат својата ...

Што има ВМРО-ДПМНЕ во „ракавот“ за Рекет, а јавноста не го знае

Фактор - 21.01.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ повторно се заканува дека доколку судот не ја истражи одлучно аферата „Рекет“, тие ќе ги објават во јавноста своите сознанија што ги имаат за овој случај. Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, во утринското ...

ЗАКОН ЗА ОБВИНИТЕЛСТВОТО: Собранието со избројани денови, Заев во последните го турка нивниот предлог што ќе ги штити ...

Денешен - 21.01.2020

Додека се ближи денот на распуштање на Собранието, се поинтензивни се изјавите за и против донесување на Законот за јавното обвинителство. Во текот на денешниот ден е најавена средба помеѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ и ...

Преговорите ќе продолжат: ВМРО-ДПМНЕ ќе достави забелешки за Законот за ЈО, СДСМ се сложи

PressingTV - 21.01.2020

Стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ до крајот на неделава ќе достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи средба на работните групи. Ова, како што брифираат од двете партии, е договорено на денешната ...

Законот за ЈО е важен за зајакнување на правната држава и треба да биде донесен

24Инфо - 21.01.2020

Костадин Костадинов, портпарол и пратеник на СДСМ е оптимист во однос на носењето на Законот за ЈО пред самораспуштање на Собранието. -Секако дека треба да бидеме оптимисти имајќи предвид дека Европската Унија ни укажува на важноста за донесувањето ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе достави забелешки на законот за ЈО, нова средба до крајот на неделава

24Инфо - 21.01.2020

– Стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ до крајот на неделава ќе достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи средба на работните групи. Ова, како што брифираат од двете партии, е договорено на денешната ...

СДСМ потврди дека ВМРО-ДПМНЕ ќе достави конкретни забелешки за Законот за ЈО

Република - 21.01.2020

Стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ до крајот на неделава ќе достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи средба на работните групи. Ова, како што брифираат од двете партии, е договорено на денешната ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе достави забелешки на законот за ЈО, нова средба до крајот на неделава

Вечер Прес - 21.01.2020

Стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ до крајот на неделава ќе достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи средба на работните групи. Ова, како што брифираат од двете партии, е договорено на денешната ...

Николоски: Ако судот не си ја заврши работата со „Рекет“, тогаш ВМРО-ДПМНЕ ќе излезе со нови сознанија

24Инфо - 21.01.2020

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во утринското гостување на Алфа телевизија посочи дека ако судот не ја заврши својата работа околу случајот со СЈО и „Рекет“ тогаш ВМРО-ДПМНЕ објави нови сознанија за тој случај.

ВМРО-ДПМНЕ ќе достави забелешки на законот за ЈО, нова средба до крајот на неделава

Опсервер - 21.01.2020

Стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ до крајот на неделава ќе достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи средба на работните групи. Ова, како што брифираат од двете партии, е договорено на денешната ...

ВМРО-ДПМНЕ да достави писмени забелешки за законот за ЈО

Frontline - 21.01.2020

- ВМРО-ДПМНЕ се обврза да достави конкретни писмени забелешки на текстот на Законот во наредните денови пред да се закаже средба на работните групи која би требало да се случи до крајот на оваа недела – велат извори од партијата за Фронтлајн.мк.

ВМРО-ДПМНЕ ќе подготви своја верзија за Законот за јавно обвинителство

Република - 21.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ ќе изготви своја верзија на Законот за јавно обвинителство, а потоа овој предлог ќе биде дискутиран на ниво на работни групи, дознава „Алфа ТВ“ . Денеска Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ и советникот на Заев, Маричиќ разговараа разликите ...

ЗАВРШИ СРЕДБАТА МАРИЧИЌ - МУЦУНСКИ: Постои камен на сопнување за Законот за ЈО

Фактор - 21.01.2020

Oд ВМРО- ДПМНЕ ќе излезат со нови предлози и забелешки кои ги изработуваат стручните тимови за Законот за ЈО. Вака е договорено по денешната средба на претставниците на СДСМ и ВМРО - ДПМНЕ, Бојан Маричиќ и Тимко Муцунски.

ВМРО-ДПМНЕ ќе достави забелешки на законот за ЈО, нова средба до крајот на неделава

Локално - 21.01.2020

Стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ до крајот на неделава ќе достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи средба на работните групи. Ова, како што брифираат од двете партии, е договорено на денешната ...

СДСМ: Наместо за реформите во судството и напредокот на државата, ВМРО-ДПМНЕ се грижи за имотот на партијата

Опсервер - 21.01.2020

Наместо за реформите во судството и напредокот на државата, ВМРО-ДПМНЕ се грижи за имотот на партијата ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш покажа дека не се грижи за напредокот на државата, туку дека е против правдата, против правната државата и против ...

Законот за ЈО, „билет” за ЕУ, денеска обиди за продолжување на дијалогот

CivilMedia - 21.01.2020

Додека се ближи денот на распуштање на Собранието, се поинтензивни се изјавите за и против донесување на Законот за јавното обвинителство. Во текот на денешниот ден е најавена средба помеѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ и ...

Прва средба на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за Законот за ЈO: Опозицијата ќе достави забелешки, нова средба до крајот на неделава

еМагазин - 21.01.2020

Стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ до крајот на неделава ќе достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи средба на работните групи. Ова, како што брифираат од двете партии, е договорено на денешната ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе достави забелешки на законот за ЈО, нова средба до крајот на неделава

iPortal - 21.01.2020

– Стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ до крајот на неделава ќе достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи средба на работните групи. Ова, како што брифираат од двете партии, е договорено на денешната ...

ВМРО-ДПМНЕ со забелешки на текстот на законот за ЈО – нова средба до крајот на неделата

4NEWS - 21.01.2020

Работни групи, а не лидерска средба за законот за обвинителство договориле претставниците на првите луѓе на сдсм и вмро-дпмне Зоран Заев и Христијан Мицкоски. Како што брифираат од опозициската партија на средбата меѓу Бојан Маричиќ, советник на ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Хумани граѓани ќе помогнат на Јованови, договор за Законот за ЈО уште нема

Фактор - 21.01.2020

Семејството Јованови од Велес кое живее во беда и мизерни услови а за кое пошироката јавноста ја дозна сурвовата реалност преку сторијата на Телевизија24, се приматели на социјална помош која изнесува 11 600 денари.

Законот за ЈО, „билет” за ЕУ, денеска обиди за продолжување на дијалогот

Либертас - 21.01.2020

Додека се ближи денот на распуштање на Собранието, се поинтензивни се изјавите за и против донесување на Законот за јавното обвинителство. Во текот на денешниот ден е најавена средба помеѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ и ...

Откриен таткото на големата лага

Либертас - 21.01.2020

Дали јавноста, ќе се определи за казна на СДСМ и Зоран Заев за Преспанскиот Договор, или ќе ја осознае заканата за Македонија ако се прифати политиката на ВМРО ДПМНЕ и Христијан Мицкоски за раскинување на Договорот.

Кој европски државник го пречека Заев во својот главен град – никој!

Република - 21.01.2020

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во утринското гостување на „Алфа“ посочи дека ако судот не ја заврши својата работа околу случајот со СЈО и „Рекет“ тогаш ВМРО-ДПМНЕ објави нови сознанија за тој случај. нагласи Николоски.

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со деструктивни политики и лажни вести, затоа останува опозиција и по изборите

24Инфо - 21.01.2020

Соопштение за јавност- реакција на прес конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ „Штанцањето на лажни вести од страна на ВМРО-ДПМНЕ стана секојдневие. Во отсуство на идеи и и реални конкретни мерки, ВМРО-ДПМНЕ креира лажни сценарија кои веднаш ...

Денеска стартуваат преговорите помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за законот кој го бара Брисел

Фактор - 21.01.2020

За денеска е закажана првата средба за обнова на разговорите меѓу власта и опозицијата за новиот закон за обвинителство, а разговорите ќе ги водат Бојан Маричиќ, советник на претседателот на СДСМ Зоран Заев и Тимчо Муцунски, советник на лидерот на ...

Законот за ЈО е важен за зајакнување на правната држава и треба да биде донесен

Centar - 21.01.2020

Костадин Костадинов, портпарол и пратеник на СДСМ е оптимист во однос на носењето на Законот за ЈО пред самораспуштање на Собранието. -Секако дека треба да бидеме оптимисти имајќи предвид дека Европската Унија ни укажува на важноста за донесувањето ...

Наместо за реформите во судството и напредокот, ВМРО-ДПМНЕ се грижи за имотот на партијата

24Инфо - 21.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш покажа дека не се грижи за напредокот на државата, туку дека е против правдата, против правната државата и против неселективното владеење на правото. Недвосмислена потврда за тоа е јавно изнесениот став на Христијан Мицковски ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе достави забелешки на законот за ЈО, нова средба до крајот на неделава

CivilMedia - 21.01.2020

Стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ до крајот на неделава ќе достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи средба на работните групи. Ова, како што брифираат од двете партии, е договорено на денешната ...

Законот за ЈО, „билет” за ЕУ, денеска обиди за продолжување на дијалогот

Frontline - 21.01.2020

Во текот на денешниот ден е најавена средба помеѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ и разговори за тоа како да се продолжи со дијалогот. Додека се ближи денот на распуштање на Собранието, се поинтензивни се изјавите за и против ...

Законот за ЈО, „билет” за ЕУ, денеска обиди за продолжување на дијалогот

Локално - 21.01.2020

Додека се ближи денот на распуштање на Собранието, се поинтензивни се изјавите за и против донесување на Законот за јавното обвинителство. Во текот на денешниот ден е најавена средба помеѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ и ...

Нов обид за продолжување на дијалогот за законот за ЈО

Вечер Прес - 21.01.2020

Во текот на денешниот ден е најавена средба помеѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ и разговори за тоа како да се продолжи со дијалогот. Од опозициската партија, иако ја потврдија средбата, нагласуваат дека тоа не значи дека ќе ...

Муцунски и Маричиќ на средба за законот за ЈО

Либертас - 21.01.2020

Претставникот на власта Бојан Маричиќ и претставникот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски, денеска ќе се сретнат за законот за јавно обвинителство, пренесе 360 Степени. На средбата, како што посочија вчера од партиите, тие треба да ја ...

Законот за Јавно обвинителство ќе го дочека и распуштањето на Собранието

Н.Македонија - 21.01.2020

Работните групи на позицијата и опозицијата денеска седнаа на средби повторно за изнаоѓање заедничко решение за Законот за Јавно обвинителство 12 дена пред распуштањето на Собранието. Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски од опозициската ВМРО-ДПМНЕ ...

Николоски: Имаме многу сознанија за „Рекет“ ќе излезат во јавност ако судот не си ја заврши работата

MakPress - 21.01.2020

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во утринското гостување на Алфа телевизија посочи дека ако судот не ја заврши својата работа околу случајот со СЈО и „Рекет“ тогаш ВМРО-ДПМНЕ објави нови сознанија за тој случај.

Николоски: Власта предводена од Заев целосно го уништи македонското национално достоинство

MakPress - 21.01.2020

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ во утринската емисија на Алфа телевизија рече дека ВМРО-ДПМНЕ е во постојана дневна комуникација со граѓаните низ цела Македонија каде се дискутира за секојдневните проблеми и овој пристап на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Факти на денот - Спасовски не го суспендираше командирот, Шкријељ тера партиска агенда

MakPress - 21.01.2020

Факти на денот: 1. Зоран Заев ја најави победа на ВМРО-ДПМНЕ и се обиде да ги исплаши граѓаните, дека доколку ВМРО-ДПМНЕ освои 2/3 ќе го ревидира Преспанскиот договор. Зоран Заев оправдано е во паника, зошто после 12 следува одговорност за ...

СДСМ: Наместо за реформите во судството, ВМРО-ДПМНЕ се грижи за имотот на партијата

MakPress - 21.01.2020

Наместо за реформите во судството и напредокот на државата, ВМРО-ДПМНЕ се грижи за имотот на партијата ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш покажа дека не се грижи за напредокот на државата, туку дека е против правдата, против правната државата и против ...

Двотретинско мнозинство за Законот за ЈО се бара без ВМРО ДПМНЕ

Телма - 20.01.2020

Дали осуммината пратеници од независната пратеничка група ќе ја решаваат и судбината на Законот за ЈО?Заев денеска потврди дека веќе преговара со нив, да помогнат да се обезбедат 80 гласа “за” и без ВМРО ДПМНЕ.

Заев ќе ја убедува осумката да гласа за ЈО, утре ќе се договара темпото на преговори

24 Вести - 20.01.2020

СДСМ и ВМРО – ДПМНЕ утре на средба ќе ги прецизираат деталите за идните преговори и текот на дијалогот во врска со Законот за ЈО. Претставник од СДСМ е Бојан Маричиќ а од ВМРО ДПМНЕ Тимчо Муцунски.

Договорот за Законот за ЈО се уште неизвесен – Заев во потрага по 2/3 мнозинство, ВМРО-ДПМНЕ повторно со забелешки

ТВ21 - 20.01.2020

И додека се уште се калкулира дали опозицијата ќе го прифати новиот предлог од владејачката партија, лидерот на СДСМ Зоран Заев е во обид да обезбеди двотретинско мнозинство и веќе имал контакти со осумте независни пратеници.

СДСМ: Нема крај на конструкциите на ВМРО-ДПМНЕ, се обидуваат дури и пријателска Германија да ја инволвираат во нивните ...

Канал5 - 20.01.2020

Нема крај на лажните паушални обвинувања и конструкции на непостоечки случаи од страна на безидејната ВМРО-ДПМНЕ, реагираат од СДСМ на прес конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО – ДПМНЕ..

ВМРО-ДПМНЕ : Зоран Заев ја најави победата на ВМРО-ДПМНЕ и се обиде да ги исплаши граѓаните

Канал5 - 20.01.2020

ВМРО – ДПМНЕ преку соопштение објави факти на денот. 1. Зоран Заев ја најави победата на ВМРО-ДПМНЕ и се обиде да ги исплаши граѓаните, дека доколку ВМРО-ДПМНЕ освои 2/3 ќе го ревидира Преспанскиот договор.

Законот за ЈО „билет” за ЕУ, денеска обиди за продолжување на дијалогот

Фокус - 20.01.2020

Додека се ближи денот на распуштање на Собранието, се поинтензивни се изјавите за и против донесување на Законот за јавното обвинителство. Во текот на денешниот ден е најавена средба помеѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ и ...

Продолжуваат разговорите за законот за ЈО, договорот неизвесен

Алсат-М - 20.01.2020

Засега нема изгледи дека владејачката СДСМ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ би можеле деновиве да постигнат договор за новиот предлог за законот за јавно обвинителство. За утре се најавува средба помеѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ ...

Законот за ЈО, „билет" за ЕУ, денеска обиди за продолжување на дијалогот

Канал5 - 20.01.2020

Додека се ближи денот на распуштање на Собранието, се поинтензивни се изјавите за и против донесување на Законот за јавното обвинителство. Во текот на денешниот ден е најавена средба помеѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ и ...

Китев: Мицкоски е против правдата, се грижи само за имотот на ВМРО-ДПМНЕ, наместо поддршка за ЈО

Канал5 - 20.01.2020

Во ВМРО- ДПМНЕ ништо не се менува, рече на прес конференција п, Бетиане Китев, пратеник на СДСМ. Христијан Мицкоски е против правдата, против правната државата и против неселективното владеење на правото.

Утре средба Маричиќ - Муцунски да се договорат како ќе се договараат за Законот за ЈО

24 Вести - 20.01.2020

Бојан Маричиќ и Тимчо Мицунски утре на средба за Законот за ЈО, ќе ја договараат динамиката на преговорите, потврдуваат за ТВ 24 од двете партии. Од СДСМ велат дека тие биле подготвени за средба уште денеска, но од ВМРО-ДПМНЕ им кажале дека се уште ...

Утре ќе се сретнат работните групи на СДСМ и на ВМРО ДПМНЕ за Законот за ЈО

Канал5 - 20.01.2020

Неофицијално утре продолжуваат со работа работните групи на СДСМ и на ВМРО ДПМНЕ за Предлог законот за Јавно обвинителство кој од Европската Унија го потенцираа како услов за отворање на пристапните преговори.

По подолга пауза работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе разговараат за Законот за обвинителство

МКД - 20.01.2020

Откако еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји минатата недела во Скопје изјави дека измените во Законот за јавно обвинителство се битни за земјата и нејзините европски аспирации, се размрдаа партиските тимови во однос на можното усогласување ...

Заев во потрага по двотретинско мнозинство, ВМРО-ДПМНЕ бара европски Закон за јавно обвинителство

Алфа - 20.01.2020

Заев почна да работи на двотретинско мнозинство за Законот за јавно обвинителство. Ако не успее да обезбеди 80 пратеници со ВМРО-ДПМНЕ, негов адут слично како и за уставните измени ќе бидат и осуммината независни пратеници.

Пропадна планот за лидерска средба, партиски претставници ќе ги договараат измените на законот за ЈО

Сител - 20.01.2020

Претставници на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, утре ќе имаат средба за обнова на разговорите меѓу власта и опозицијата за новиот закон за обвинителство, потврдија двете партии. Според досегашните информации разговорите ќе ги водат Бојан Маричиќ, советник на ...

Нов обид за договор за законот за ЈО, ќе се гласа ли до 11-ти февруари?

Нетпрес - 20.01.2020

Преговарачките тимови на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ повторно на маса во обид да се постигне договор за Законот за јавно обвинителство. Бојан Маричиќ од владејачката партија и Тимчо Муцунски од опозицијата ќе го разгледуваат последниот четврти предлог за ...

Законот за ЈО, „билет” за ЕУ, денеска обиди за продолжување на дијалогот

А1 On - 20.01.2020

Додека се ближи денот на распуштање на Собранието, се поинтензивни се изјавите за и против донесување на Законот за јавното обвинителство. Во текот на денешниот ден е најавена средба помеѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ и ...

Утре средба на претставници на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за Закон за обвинителство

Сител - 20.01.2020

Претставници на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ - Бојан Маричик, советник на првиот човек на СДСМ Зоран Заев и Тимчо Муцунски, советник на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ утре ќе се сретнат за договорат нова динамика на разговори меѓу власта и опозцијата за новиот закон за ...

Заев прво ќе ги убедува независните за законот за ЈО, утре ќе се договара темпото на разговори со ВМРО-ДПМНЕ

360 степени - 20.01.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, прво ќе се обиде да ги договори осумте независни пратеници исклучени од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, за да гласаат за Законот за јавно обвинителство. Негови и претставници на Христијан Мицкоски, пак, утре ќе се сретнат да ...

Неизвесен договорот за законот за ЈО

+инфо - 20.01.2020

Засега нема изгледи дека владејачката СДСМ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ би можеле деновиве да постигнат договор за новиот предлог за законот за јавно обвинителство. За утре се најавува средба помеѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ ...

Продолжуваат разговорите за законот за ЈО, договорот неизвесен

ММС - 20.01.2020

Засега нема изгледи дека владејачката СДСМ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ би можеле деновиве да постигнат договор за новиот предлог за законот за јавно обвинителство. За утре се најавува средба помеѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ ...

ВМРО-ДПМНЕ гласаше за „Северна“ во Законот за служба во Армијата, но ѝ пречи во Законот за одбрана

360 степени - 20.01.2020

Се согласија за измените на Законот за служба во АРСМ, но не можат да се договорат за Законот за одбрана. СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат со меѓусебни обвинувања кој го блокира носењето на овој закон, клучен за членството во НАТО.

Утре средба на претставници на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за Закон за обвинителство

4NEWS - 20.01.2020

Претставници на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ – Бојан Маричик, советник на првиот човек на СДСМ Зоран Заев и Тимчо Муцунски, советник на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ утре ќе се сретнат за договорат нова динамика на разговори меѓу власта и опозцијата за новиот закон за ...

Пропадна планот за лидерска средба, партиски претставници ќе ги договараат измените на законот за ЈО

4NEWS - 20.01.2020

Претставници на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, утре ќе имаат средба за обнова на разговорите меѓу власта и опозицијата за новиот закон за обвинителство, потврдија двете партии. Според досегашните информации разговорите ќе ги водат Бојан Маричиќ, советник на ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ се обидуваат дури и пријателска Германија да ја инволвираат во нивните лаги

iPortal - 20.01.2020

Нема крај на лажните паушални обвинувања и конструкции на непостоечки случаи од страна на безидејната ВМРО-ДПМНЕ, велат од СДСМ. Нема поголемо лицемерие од тоа ВМРО-ДПМНЕ да обвинува за наводни криминали кога опозициската партија се уште не го ...

СДСМ: На ВМРО-ДПМНЕ му е поважен имотот и одбраната на криминалот, од реформите во судството

Frontline - 20.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски уште еднаш покажаа дека ги ставаат своите партиски интереси и одбраната на криминалот пред доброто на државата и на граѓаните, се вели во соопштението за јавноста од СДСМ.

Мицкоски е против правдата, се грижи само за имотот на ВМРО наместо подршка за ЈО

24Инфо - 20.01.2020

Прес конференција на СДСМ, Бетиане Китев, пратеник на СДСМ Во ВМРО- ДПМНЕ ништо не се менува. Христијан Мицкоски е против правдата, против правната државата и против неселективното владеење на правото.

СДСМ: Нема крај на конструкциите на ВМРО-ДПМНЕ, се обидуваат дури и пријателска Германија да ја инволвираат во нивните ...

Либертас - 20.01.2020

Нема крај на конструкциите на ВМРО-ДПМНЕ, се обидуваат дури и пријателска Германија да ја инволвираат во нивните лаги, по 12 април остануваат во опозиција Нема крај на лажните паушални обвинувања и конструкции на непостоечки случаи од страна на ...

Претставници на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ утре треба да разговараат за законот за ЈО

Frontline - 20.01.2020

Заев очекува и од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да го гласаат законот за ЈО, а не да го блокираат. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев изјави дека е подготвен за лидерска средба со Христијан Мицкоски да седнат да разговараат и да се договорат околу законот за ...

Законот за ЈО, „билет” за ЕУ, денеска обиди за продолжување на дијалогот

24Инфо - 20.01.2020

Додека се ближи денот на распуштање на Собранието, се поинтензивни се изјавите за и против донесување на Законот за јавното обвинителство. Во текот на денешниот ден е најавена средба помеѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ и ...

Продолжуваат разговорите за законот за ЈО, договорот неизвесен

Опсервер - 20.01.2020

– Засега нема изгледи дека владејачката СДСМ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ би можеле деновиве да постигнат договор за новиот предлог за законот за јавно обвинителство. За утре се најавува средба помеѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски од ...

Со претходница ќе се договара законот за Јавно обвинителство

Frontline - 20.01.2020

Заев се обидува да обезбеди двотретинско мнозинство за законот за ЈО; а утре на средба меѓу Маричиќ од СДСМ и Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ, се очекува приближување на ставовите. Но, дали ќе има договор, останува да видиме.

Китев: Мицкоски е против правдата, се грижи само за имотот на ВМРО-ДПМНЕ

iPortal - 20.01.2020

Во ВМРО- ДПМНЕ ништо не се менува. Христијан Мицкоски е против правдата, против правната државата и против неселективното владеење на правото. Недвосмислена потврда за тоа е јавно изнесениот став на Христијан Мицковски во однос на Законот за јавно ...

Работните групи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе разговараат за Законот за обвнителство

Локално - 20.01.2020

Работните групи на владејачката СДСМ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска треба да ги почнат усогласувањата на ставовите поврзани со Законот за Јавно обвинителство. Фото: Борче Поповски По неколкумесечен молк, по ставот на еврокомесарот за проширување, ...

Славната „осумка„ ќе го спасува законот за Јавно обвинителство

Вечер Прес - 20.01.2020

Новата рунда разговори на работната група за законот за Јавно обвинителство не ветува и конечен договор за гласање на последниот предлог. Неизвесно е какво поместување ќе донесе средбата најавена за утре помеѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски ...

Експертски тимови наместо лидерска за законот за ЈО

Република - 20.01.2020

Претставници од експерти на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, утре ќе имаат средба за обнова на разговорите меѓу власта и опозицијата за новиот закон за обвинителство, потврдија двете партии. Разговорите ќе ги водат Бојан Маричиќ, советник на Зоран Заев и Тимчо ...

„На ВМРО-ДПМНЕ му е поважен имотот и одбраната на криминалот, од реформите во судството“

Centar - 20.01.2020

-ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски уште еднаш покажаа дека ги ставаат своите партиски интереси и одбраната на криминалот пред доброто на државата и на граѓаните. ВМРО-ДПМНЕ го поврзува Законот за Јавно обвинителство со имотот на партијата и сака да се ...

20 јануари: Најава за лидерска, болни адвокати и обвинети, законот за ЈО, средби…

CivilMedia - 20.01.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев изјави дека се сериозни и флексибилни во изнајдување на решенија кои се добри за граѓаните. Тој вели дека е спремен на лидерска средба со Христијан Мицкоски, да седнат, да разговараат и да се договорат околу законот за ...

ВМРО-ДПМНЕ ги објави фактите на денот: Криминогената власт ја празни земјава

iPortal - 20.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ ги објави фактите на денот: Зоран Заев ја најави победа на ВМРО-ДПМНЕ и се обиде да ги исплаши граѓаните, дека доколку ВМРО-ДПМНЕ освои 2/3 ќе го ревидира Преспанскиот договор. Зоран Заев оправдано е во паника, зошто после 12 следува ...

Заев: Мицкоски ни се води ни се гони за лидерската средба за законот за ЈО

CivilMedia - 20.01.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев изјави дека се сериозни и флексибилни во изнајдување на решенија кои се добри за граѓаните. Тој вели дека е спремен на лидерска средба со Христијан Мицкоски да седнат да разговараат и да се договорат околу законот за ...

ЕУ притиска за решавање на Законот за ЈО

MakPress - 20.01.2020

Додека се ближи денот на распуштање на Собранието, се поинтензивни се изјавите за и против донесување на Законот за јавното обвинителство. Во текот на денешниот ден е најавена средба помеѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ и ...