TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нимиц дојде и си замина, разликите меѓу Скопје и Атина исти

Канал5 - 13.01.2013

Нимиц дојде и си замина, но се чини дека разликите меѓу Скопје и Атина останаа исти. Овој пат прашањата за јазикот и идентитетот не беа воопшто споменати, меѓутоа позицијата на географската одредница ...

Нимиц повторно во Грција со одговорите од Македонија

Дневник - 12.01.2013

Нимиц попладнево замина за Солун каде ќе оствари средби со грчкиот преговарач Адамантиос Василакис за да му ги пренесе информациите од разговорите што ги имал во Македонија.

Грчките медиуми за посетата на Нимиц на Скопје

Вест - 12.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц со заминува охрабрен од посетите на Атина и Скопје затоа што властите на двете земји го увериле дека сакаат да се реши прашањето за името, јавуваат грчките медиуми.

Грчките медиуми за посетата на Нимиц на Скопје

Утрински - 12.01.2013

Грчките медиуми јавуваат дека медијаторот си заминува охрабрен од посетите на Атина и Скопје затоа што властите на двете земји го увериле дека сакаат да се реши прашањето за името Медијаторот Метју ...

Грчките медиуми: старите идеи Нимиц ги стави во нов пакет

Телма - 12.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц со заминува охрабрен од посетите на Атина и Скопје затоа што властите на двете земји го увериле дека сакаат да се реши прашањето за името, јавуваат грчките медиуми.

(Обновено) Нимиц категоричен: Има шанси за решавање на спорот

Дневник - 12.01.2013

Со експлицитно „да“ одговори Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името, Метју Нимиц, на новинарско прашање дали може да сe каже оти по две децении сега има шанса да се реши проблемот.

Посредникот доби ветар во едрата

Дневник - 12.01.2013

Оптимизам за интензивирање на преговарачкиот процес, но не и за скорешно решавање на спорот изразува дел од стручната јавност по посетата на посредникот Метју Нимиц.

Нимиц оптимист, нова рунда преговори во Њујорк

Дневник - 12.01.2013

Со силно уверување од македонската Влада дека решавањето на прашањето за името е највисок приоритет и со чувство за силен интерес за можностите да се постигне решение, посредникот во ...

Нимиц ни даде нова шанса

Утрински - 12.01.2013

Слободанка Јовановска Оптимист со или без покритие - е суштинското прашање по вчерашната посета на медијаторот Метју Нимиц и средбите со државниот врв.

Медијаторот од Скопје се врати во Солун

Утрински - 12.01.2013

По разговорите во Скопје, медијаторот отпатува во Солун, каде што на вечера со преговарачот Василакис требаше да му ги соопшти македонските ставови Од нашиот дописник Атина – На вечера во Солун ...

Грчките медиуми за посетата на Нимиц на Скопје

24 Вести - 12.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц со заминува охрабрен од посетите на Атина и Скопје затоа што властите на двете земји го увериле дека сакаат да се реши прашањето за името, јавуваат грчките медиуми.

Нимиц, по средбите во Македонија, замина кај Василакис во Солун

Канал5 - 12.01.2013

По 20 години директно учество во спорот за името, медијаторот Нимиц е оптимист дека на дведеценискиот јубилеј може да дојде до решение за името.

Со неформална вечера во Солун кај заеднички пријател, Василакис го испратил медијаторот од Грција

Канал5 - 12.01.2013

Нимиц, по средбите во Скопје, се врати повторно на југ бидејќи летот за САД му беше од Солун. Според информациите на Канал 5, средба и разговори имало, во домот на познатиот солунски бизнисмен и ...

Нимиц експлицитен: Има шанси за решавање на спорот

Дневник - 12.01.2013

Со експлицитно „да“ одговори Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името, Метју Нимиц, на новинарско прашање дали може да сe каже оти по две децении сега има шанса да се реши проблемот.

Грчките медиуми пишуваат за посетата на Нимиц во Скопје

Курир - 12.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц со заминува охрабрен од посетите на Атина и Скопје затоа што властите на двете земји го увериле дека сакаат да се реши прашањето за името, јавуваат грчките медиуми.

Грчките медиуми за посетата на Нимиц на Скопје и Атина

Р.С.Европа - 12.01.2013

Етнос“ ја пренесува изјавата на Нимиц дека „двете страни се блиску до сериозен и конструктивен приод кон проблемот за името“ и оти за Њујорк си заминува охрабрен со ветување дека ќе го интензивира ...

Медиумите во Грција за посетата на Нимиц во Скопје

+инфо - 12.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц си заминува охрабрен од посетите на Атина и Скопје затоа што властите на двете земји го увериле дека сакаат да се реши прашањето за името, јавуваат грчките медиуми, објави МИА.

То Вима: Нимиц со стари идеи во нов пакет

Press24 - 12.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц си заминува охрабрен од посетите на Атина и Скопје, бидејќи властите на двете земји го увериле дека сакаат да се реши прашањето за името, јавуваат грчките медиуми.

Грчките весници за посетата на медијаторот: Нимиц со стари идеи во нов пакет

МКД - 12.01.2013

Под наслов „Нимиц со стари идеи во нов пакет“, грчкиот весник „То Вима“ пишува дека идеите на медијаторот Метју Нимиц за кои се разговарало во Атина и Скопје не се нови туку се комбинација на стари ...

Грчките медиуми за посетата на Нимиц на Скопје

МРТ - 12.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц си заминува охрабрен од посетите на Атина и Скопје затоа што властите на двете земји го увериле дека сакаат да се реши прашањето за името, јавуваат грчките медиуми.

Грчки печат: Нимиц верува дека по 20 години има шанси да се најде решение за името

Кирилица - 12.01.2013

Грчки печат: Нимиц верува дека по 20 години има шанси да се најде решение за името Медијаторот Метју Нимиц си заминува охрабрен од посетите на Атина и Скопје затоа што властите на двете земји го ...

Грчките медиуми за посетата на Нимиц на Скопје

Сител - 12.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц со заминува охрабрен од посетите на Атина и Скопје затоа што властите на двете земји го увериле дека сакаат да се реши прашањето за името, јавуваат грчките медиуми.

Грчките медиуми за посетата на Нимиц на Скопје

А1 On - 12.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц со заминува охрабрен од посетите на Атина и Скопје затоа што властите на двете земји го увериле дека сакаат да се реши прашањето за името, јавуваат грчките медиуми.

(Не)доверба во оптимизмот на Нимиц

Алфа - 12.01.2013

Од скептицизам до верба дека има вистинска шанса за договор со Грција – такви, по посетата на Метју Нимиц на Скопје и Атина, се реакциите во кругови во земјава кои со години биле одлично информирани ...

Грчките медиуми со анализи за посетата на Нимиц на Скопје

Алфа - 12.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц со заминува охрабрен од посетите на Атина и Скопје затоа што властите на двете земји го увериле дека сакаат да се реши прашањето за името, јавуваат грчките медиуми.

Оптимизам и од грчките медиуми за посетата на Нимиц на Скопје

Локално - 12.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц со заминува охрабрен од посетите на Атина и Скопје затоа што властите на двете земји го увериле дека сакаат да се реши прашањето за името, јавуваат грчките медиуми.

НЕма одгласи што зборувал НИмиц во Солун по средбите во Скопје

Локално - 12.01.2013

Нимиц, по средбите во Скопје, се врати повторно на југ бидејќи летот за САД му беше букиран од Солун. Но сепак позмато е дека има практика на приватни средби НИмиц со пријатли во Солун.

Грчките медиуми за посетата на Нимиц во Скопје

Денешен - 12.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц си заминува охрабрен од посетите на Атина и Скопје затоа што властите на двете земји го увериле дека сакаат да се реши прашањето за името, јавуваат грчките медиуми.

Посредник во спорот за името и грчкиот бизнисмен Ефтимијадис?!

Либертас - 12.01.2013

Како што објави Канал 5 телевизија, откако Нимиц од Скопје се врати во Солун, пред да замине со авион за САД, бил во домот на познатиот солунски бизнисмен и добар пријател на Нимиц, Никос ...

Нимиц охрабрен по посетите на Атина и Скопје, јавуваат грчките медиуми

Либертас - 12.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц си заминува охрабрен од посетите на Атина и Скопје затоа што властите на двете земји го увериле дека сакаат да се реши прашањето за името, јавуваат грчките медиуми.

Грчките медиуми за посетата на Нимиц на Скопје

Идивиди - 12.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц со заминува охрабрен од посетите на Атина и Скопје затоа што властите на двете земји го увериле дека сакаат да се реши прашањето за името, јавуваат грчките медиуми.

Нуланд: Македонија и Грција да ги искористат напорите на Нимиц да постигнат напредок

24 Вести - 11.01.2013

„Се надеваме дека лидерите на Македонија и на Грција ќе бидат во можност да најдат заемно прифатливо решение за прашањето за името и оти ќе ги искористат напорите на амбасадорот Метју Нимиц да ...

Нимиц дојде со нови идеи базирани на старите предлози

Канал5 - 11.01.2013

Медијаторот во спорот за името со Грција, Метју Нимиц само што го заврши разговорот со министерот за надворешни работи Поповски и влезе на средба со претседателот Ѓорѓе Иванов.

Нуланд: САД сакаат взаемно прифатливо решение за спорот меѓу Грција и Македонија

Канал5 - 11.01.2013

Лидерите на Македонија и на Грција ќе бидат во можност да најдат заемно прифатливо решение за прашањето за името и се надеваме дека ќе ги искористат напорите на амбасадорот Метју Нимиц да постигнат ...

Нуланд: САД му помага на Нимиц да се најде прифатливо решение

Телма - 11.01.2013

Се надеваме дека лидерите на Македонија и на Грција ќе најдат заемно прифатливо решение за прашањето за името и ќе ги искористат напорите на амбасадорот Метју Нимиц да постигнат напредок, изјави ...

Нимиц е Охрабрен од разговорите во скопје и ќе ги забрза преговорите

Телма - 11.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц по денешните средби со министерот за надворешни работи Никола Попоски, премиерот Никола Груевски и претседателот Ѓорге Иванов изјави дека разговарал за ...

Нимиц во Скопје - процесот на преговори оди во вистински правец

Канал5 - 11.01.2013

За прв пат по подолго време Грција и Македонија зборуваат за исти работи и покажуваат сериозна посветеност да се дојде до решение во спорот.

Вашингтон и Брисел чекаат информации од Нимиц дали успеал да ги доближи двете страни

Канал5 - 11.01.2013

Додека Метју Нимиц го протнува својот предлог и кај македонските власти, САД чека информации дека во спорот има непредок.

Нимиц гледа клима за компромис

Утрински - 11.01.2013

Треба многу бела коса за да се реши ова прашање - објасни и се пожали Нимиц пред новинарите во Скопје Медијаторот Метју Нимиц по средбите во Скопје замина за Солун, каде ќе го пречека преговарачот ...

(ФОТО) Нимиц виде клима за компромис

Утрински - 11.01.2013

Медијаторот ќе ги забрза средбите, а наредната рунда преговори ќе биде во Њујорк Медијаторот Метју Нимиц по средбите во Скопје замина во Солун, каде ќе го пречека преговарачот Адамантиос Василакис за ...

Нимиц презентирал нови идеи за напредок во спорот со името

24 Вести - 11.01.2013

По Атина, медијаторот Метју Нимиц и од средбите со државниот врв во Скопје добил позитвни сигнали и желба за напредок во изнаоѓање на решение За името.

Нимиц разговараше со Иванов и со Попоски

Телма - 11.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц денеска во Скопје имаше средби со претседателот Ѓорге Иванов и со шефот на дипломатијата Никола Попоски, а попладнево во Владата се среќава ...

Нимиц на средби со македонскиот врв во Скопје

Deutsche Welle - 11.01.2013

Медијаторот на ОН за изнаоѓање решение за грчко-македонскиот спор околу името Метју Нимиц во Скопје се среќава со македонскиот државен врв, откако во Атина изрази уверување дека може да се постигне ...

Нимиц: Државниот врв посветен на изнаоѓање решение на спорот за името

24 Вести - 11.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц по средбата со премиерот Никола Груевски изјави дека добил силно уверување оти решавањето на проблемот е врвен приоритет на македонскиот ...

Нимиц: Името бара многу труд и бела коса

Deutsche Welle - 11.01.2013

Медијаторот во спорот за името меѓу Македонија и Грција, по средбите во Скопје не соопшти конкретно за какви предлози разговарал со македонскиот државен врв, но изрази уберување дека по 20 години ...

МНР: Македонија бара динамизирање на разговорите за името

Канал5 - 11.01.2013

Македонија бара засилен ангажман на медијаторот Метју Нимиц и динамизирање на разговорите за името. Ова, како што соопшти МНР, му било пренесено на посредникот на ОН во спорот за името на денешните ...

Нимиц на разговори со македонскиот државен врв

24 Вести - 11.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц, денеска во Скопје треба да има средби со македонскиот државен врв на кои се очекува да презентира одредени идеи за надминување на ...

Нуланд - Му помагаме на Нимиц и се надеваме на заемно прифатливо решение

Утрински - 11.01.2013

Се надеваме дека лидерите на Македонија и на Грција ќе најдат заемно прифатливо решение за прашањето за името и ќе ги искористат напорите на амбасадорот Метју Нимиц да постигнат напредок, изјави ...

Нимиц се сретна со Иванов и Попоски, попладнево разговара со Груевски

24 Вести - 11.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц денеска во Скопје имаше средби со претседателот Ѓорге Иванов и со шефот на дипломатијата Никола Попоски, а попладнево во Владата се среќава ...

Атина чека на македонски потег

Утрински - 11.01.2013

Во Атина се коментира дека предлогот на Нимиц ги задоволувал грчките црвени линии и дека прашањето за сложено име е апсолвирано и во двете држави Од нашиот дописник Атина - Грција е во исчекување на ...

Непоправливиот оптимист Метју Нимиц

Утрински - 11.01.2013

Од 1994 година Нимиц никогаш не излезе со изјава дека преговорите не одат, дека не е оптимист, дека некоја од страните не е конструктивна Преговарачот за името Метју Нимц од вчера е во Скопје за ...

Нимиц ќе пренесе какво е расположението на Самарас

Дневник - 11.01.2013

Убаво е да се биде пак во Скопје. Навистина ќе работам напорно за да видиме дали можеме да постигнеме некаков напредок, рече вчера по пристигнувањето во Скопје посредникот Метју Нимиц.

Денеска Нимиц е со македонскиот државен врв

Канал5 - 11.01.2013

Со средбата во Министерствто за надворешни работи медијаторот Нимиц ќе ги почне разговорите за наоѓање прифатливо решение за името.

Нуланд: Му помагаме на Нимиц и се надеваме на заемно прифатливо решение

А1 On - 11.01.2013

Се надеваме дека лидерите на Македонија и на Грција ќе најдат заемно прифатливо решение за прашањето за името и ќе ги искористат напорите на амбасадорот Метју Нимиц да постигнат напредок, изјави ...

Нимиц е оптимист за спорот со името по средбите со државниот врв

МКД - 11.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името, Метју Нимиц по денешната средба со премиерот Никола Груевски изјави дека добил силно уверување оти решавањето на проблемот е врвен приоритет на ...

Нимиц: Државниот врв посветен на изнаоѓање решениe

МРТ - 11.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц по средбата со премиерот Никола Груевски изјави дека добил силно уверување оти решавањето на проблемот е врвен приоритет на македонскиот ...

МНР: Македонија бара динамизирање на разговорите за името

Press24 - 11.01.2013

Македонија бара засилен ангажман на медијаторот Метју Нимиц и динамизирање на разговорите за името Ова, како што соопшти МНР, му било пренесено на посредникот на ОН во спорот за името на денешните ...

МНР: Македонија бара динамизирање на разговорите за името

Курир - 11.01.2013

Македонија бара засилен ангажман на медијаторот Метју Нимиц и динамизирање на разговорите за името. Ова, како што соопшти МНР, му било пренесено на посредникот на ОН во спорот за името на денешните ...

Нимиц во Македонија, средби со државниот врв

Макфакс - 11.01.2013

Медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц, во петок во Скопје ќе има средби со македонскиот државен врв.

Нимиц на средби со државниот врв во Скопје

Р.С.Европа - 11.01.2013

Специјалниот претставник на генералниот секретар на ООН за прашањето за името Метју Нимиц денеска ќе престојува во Скопје на средби со македонскиот државен врв.

Нимиц денеска ќе се сретне со македонскиот државен врв

Press24 - 11.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц денеска во Скопје ќе оствари средби со македонскиот државен врв. Откако тоа го направи во Атина, се очекува денеска Нимиц и во Скопје да презентира одредени идеи за ...

Нимиц денеска на средби со македонскиот државен врв

МКД - 11.01.2013

Откако вчера пристигна од Атина во Скопје, Метју Нимиц , посредникот во спорот за името, денеска ќе се сретне со претставниците на македонскиот државен врв.

Нимиц смета дека има шанси да се реши името

+инфо - 11.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц по денешната средба со премиерот Никола Груевски рече дека добил силно уверување оти решавањето на проблемот е врвен приоритет на ...

Нуланд: му помагаме на Нимиц

Р.С.Европа - 11.01.2013

„Се надеваме дека лидерите на Македонија и на Грција ќе бидат во можност да најдат заемно прифатливо решение за прашањето за името и оти ќе ги искористат напорите на амбасадорот Метју Нимиц да ...

Нимиц на средба со Попоски

+инфо - 11.01.2013

Во МНР започна средбата на Метју Нимиц, посредникот на ОН за спорот со името, со шефот на дипломатијата, Никола Попоски.

Нимиц на средби со Иванов и Попоски

А1 On - 11.01.2013

Специјалниот претставник на генералниот секретар на ОН за прашањето за името Метју Нимиц во посета на Македонија. Најавени се средби со министерот за надворешни работи Никола Попоски и со ...

Нуланд: Му помагаме на Нимиц и се надеваме на заемно прифатливо решение

Сител - 11.01.2013

Се надеваме дека лидерите на Македонија и на Грција ќе најдат заемно прифатливо решение за прашањето за името и ќе ги искористат напорите на амбасадорот Метју Нимиц да постигнат напредок, изјави ...

Груевски и Нимиц ќе се сретнат на пладне

Press24 - 11.01.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со специјалниот претставник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц.

Груевски напладне ќе се сретне со Нимиц

Нетпрес - 11.01.2013

Претседателот на Владата Никола Груевски денеска во 12 часот ќе се сретне со медијаторот во спорот за името Метју Нимиц.

САД посакува Македонија и Грција да најдат решение за името

МКД - 11.01.2013

САД се надева дека Македонија и Грција ќе најдат прифатливо решение за спорот со името. Викторија Нуланд Ова го изјави портпаролката на Стејт Департментот, Викторија Нуланд , на редовен брифинг со ...

Нуланд: САД се надева на конечно решавање на спорот за името

Press24 - 11.01.2013

Викторија Нуланд, портпаролот на американскиот Стејт Департмент, изразила надеж дека лидерите на Грција и Македонија ќе ги искористат напорите на медијаторот Метју Нимиц и конечно ќе дојдат до ...

МНР: Македонија бара динамизирање на разговорите за името

А1 On - 11.01.2013

Македонија бара засилен ангажман на медијаторот Метју Нимиц и динамизирање на разговорите за името. Ова, како што соопшти МНР, му било пренесено на посредникот на ОН во спорот за името на денешните ...

Нимиц замина за Солун

Press24 - 11.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц по денешните средби со државниот врв во Скопје замина во Солун Нимиц ќе оствари средби со грчкиот преговарач Адамантиос Василакис за да му ги пренесе информациите од ...

САД: Ги следиме патувањата на Нимиц, со нетрпение чекаме да чуеме што ќе каже

Капитал - 11.01.2013

Портпаролката на Стејт Департментот, Викторија Нуланд, на редовен брифинг со новинарите во Белата куќа во Вашингтон изјави дека САД се надеваат на решение на спорот меѓу Грција и Македонија.

Нимиц им ги презентира идеите на македонските власти

Р.С.Европа - 11.01.2013

Пред два дена во Грција посредникот имаше средба со премиерот Андонис Самарас и со министерот за надворешни работи Димитрис Аврамопулос.

По средбата со Груевски, Нимиц непланирано замина во Солун на средба со грчкиот преговарач

Кирилица - 11.01.2013

По средбата со Груевски, Нимиц непланирано замина во Солун на средба со грчкиот преговарач Медијаторот Метју Нимиц по денешните средби со државниот врв во Скопје замина во Солун, каде ќе се сретне со ...

Иванов се сретна со Нимиц

+инфо - 11.01.2013

Медијаторот на ОН, Метју Нимиц денеска во Скопје имаше средби со претседателот Ѓорге Иванов и со шефот на дипломатијата Никола Попоски.

ГАЛЕРИЈА: Медијаторот Нимиц во Скопје на средби со македонскиот државен врв

Press24 - 11.01.2013

Средби на Нимиц со Претседателот Иванов, шефот на дипломатијата Попоски и преговарачот ...

Нимиц се сретна со Иванов и Попоски - попладнево оди во Владата

Press24 - 11.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц денеска е сретна со претседателот Ѓорге Иванов и со шефот на дипломатијата Никола Попоски. Попладнево во Владата Нимиц ќе се сретне со премиерот Никола Груевски.

Нимиц смета дека има реални шанси за решавање на спорот со името

Нетпрес - 11.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името, Метју Нимиц, смета дека од целиот период од кога трае процесот за изнаоѓање решение во моментов има реални шанси Македонија и Грција да дојдат до ...

Нимиц: За прв пат гледам шанса да се реши спорот!

Капитал - 11.01.2013

Порака со силен оптимизам дека спорот за името со Грција почнува да се придвижува кон решение испрати медијаторот Метју Нимиц веднаш после средбата со премиерот Никола Груевски во македонската влада.

Нимиц првпат гледа шанса за решение на проблемот со името

Макфакс - 11.01.2013

Медијаторот во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, по средбите со лидерите на двете земји, уверен е дека првпат гледа шанса да се постигне решение.

ФОТО: Нимиц се сретна со премиерот Груевски

Курир - 11.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц во преговорите помеѓу Македонија и Грција околу прашањето за името, по денешната средба со државниот врв изјави дека добил цврсто уверување од претставниците на македонската ...

Нимиц: Државниот врв посветен на изнаоѓање решение на спорот за името

А1 On - 11.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц по средбата со премиерот Никола Груевски изјави дека добил силно уверување оти решавањето на проблемот е врвен приоритет на македонскиот ...

Нимиц неочекувано замина за Солун

А1 On - 11.01.2013

Метју Нимиц замина во Солун, каде ќе се сретне со грчкиот преговарач Адамантиос Василакис за да му ги пренесе информациите од разговорите што ги имал во Македонија со државниот врв.

Нимиц: Државниот врв е посветен на изнаоѓање решение за името (фото)

Курир - 11.01.2013

Медијаторот во преговорите помеѓу Македонија и Грција околу прашањето за името, по денешната средба со државниот врв изјави дека добил цврсто уверување од претставниците на македонската Влада оти ...

МНР: На средбата со Нимиц беше нагласено дека е потребно возбновување на довербата меѓу Македонија и Грција

Нетпрес - 11.01.2013

На средбата меѓу медијаторот Метју Нимиц и државниот врв во Скопје била нагласена потребата од преземање чекори кон возобнување на добербата меѓу Македонија и Грција, соопштува Министерството за ...

Нимиц денес во Македонија на средби со државниот врв

Таратур - 11.01.2013

Денес Метју Нимиц во Скопје ќе оствари средби со највисоките државни претставници на нашата земја. Предвидено е медијаторот да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов, премиерот Никола Груевски и ...

Државниот врв се пофалил пред Нимиц со инцијативите

+инфо - 11.01.2013

На средбите со Нимиц денеска, претседателот Иванов, премиерот и шефот на македонската дипломатија на посредникот од ОН му ги презентирале „бројните билатерални иницијативи покренати од македонска ...

Нимиц се сретна со Иванов и Попоски, попладнево разговара со Груевски

А1 On - 11.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц денеска во Скопје имаше средби со претседателот Ѓорге Иванов и со шефот на дипломатијата Никола Попоски, а попладнево во Владата се среќава ...

Нимиц - Има зголемен интерес за решавање на спорот за името

Р.С.Европа - 11.01.2013

Од моите посети во Атина и Скопје можам да кажам дека забележав зголемен интерес и сериозен пристап кон можностите за изнаоѓање на заедничко прифатливо решение, рече Нимиц по средбите со македонскиот ...

МНР: Македонска поддршка за засилен ангажман на Нимиц

Нетпрес - 11.01.2013

Личниот претставник на Генералниот Секретар на Обединети Нации, Метју Нимиц денеска оствари работна посета на Македонија, во рамки на активностите поврзани со неговиот мандат за надминување на ...

Нимиц го зголемува оптимизмот од Атина: За прв пат гледам шанса да се реши спорот!

Капитал - 11.01.2013

Оптимизмот кој го изрази медијаторот Метју Нимиц од Атина уште повеќе го засили по средбите со македонскиот државен врв.

Македонија бара засилен ангажман на медијаторот Нимиц

Сител - 11.01.2013

Македонија бара засилен ангажман на медијаторот Метју Нимиц и динамизирање на разговорите за името. Ова, како што соопшти МНР, му било пренесено на посредникот на ОН во спорот за името на денешните ...

Нуланд: Се надеваме на заемно прифатливо решение за Грција и Македонија

Алфа - 11.01.2013

Се надеваме дека лидерите на Македонија и на Грција ќе најдат заемно прифатливо решение за прашањето за името и ќе ги искористат напорите на амбасадорот Метју Нимиц да постигнат напредок, изјави ...

Нимиц ќе разговара со македонскиот државен врв

Сител - 11.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц, денеска во Скопје треба да има средби со македонскиот државен врв на кои се очекува да презентира одредени идеи за надминување на ...

Зголемен интерес и сериозен пристап има во решавањето на проблемот со името

Макфакс - 11.01.2013

Медијаторот во спорт за името на Македонија со Грција, Метју Нимиц, по средбите со лидерите на двете земји е охрабрен дека може да се стигне до решение, а вели дека добил и многу креативни реакции од ...

Нимиц ќе разговара со македонскиот државен врв

Алфа - 11.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц, денеска во Скопје треба да има средби со македонскиот државен врв на кои се очекува да презентира одредени идеи за надминување на ...

Нимиц неочекувано замина за Солун да се сретне со грчкиот преговарач

+инфо - 11.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц по денешните средби со државниот врв во Скопје замина во Солун, каде ќе се сретне со грчкиот преговарач Адамантиос Василакис за да му ги пренесе информациите од разговорите ...

Нимиц: Постои шанса за решение за спорот за името

Сител - 11.01.2013

Оптимизмот од Атина медијаторот Нимиц го задржа и по средбите со државниот врв во Скопје. Иако од 94та од кога е вклучен во процесот до денес нема целосно нови идеи, задоволен е што двете страни ...

Нимиц верува дека има шанси за договор

Алфа - 11.01.2013

„Да, да“ - одговори медијаторот на прашањето дали денеска може да кажеме дека за првпат имаме шанса за договор? Така Метју Нимиц за јавноста ја заврши посетата на Скопје на која и претходеше ...

Од Скопје, Нимиц во Солун на средба со Василакис?!

Капитал - 11.01.2013

По денешните средби со државниот врв, медијаторот Метју Нимиц заминува во Солун каде ќе биде пречекан од грчкиот преговарач Адамантиос Василакис, пред кој ќе ги презентира ставовите добиени денеска ...

Нимиц смета дека процесот оди во вистинска насока

Глас на Америка - 11.01.2013

По средбите во Скопје и во Атина, посредникот на ОН гледа „зголемен интерес и сериозно внимание“ за решавање на дведеценискиот спор.

Нимиц се сретна со Иванов и Попоски, попладне ќе разговара со Груевски

Кирилица - 11.01.2013

Нимиц се сретна со Иванов и Попоски, попладне ќе разговара со Груевски Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц денеска во Скопје имаше средби со претседателот Ѓорге Иванов и со ...

Нимиц оствари средба со Иванов и Попоски

Inpress - 11.01.2013

Скопје, 11. јануари 2013 (ИНПРЕС) Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц денеска во Скопје имаше средби со претседателот Ѓорге Иванов и со шефот на дипломатијата Никола Попоски, ...

Нимиц се сретна со Иванов и со Попоски

МКД - 11.01.2013

Медијаторот на ОН, Метју Нимиц денеска во Скопје имаше средби со претседателот Ѓорге Иванов и со шефот на дипломатијата Никола Попоски.

Нуланд: Му помагаме на Нимиц и се надеваме на решение

МРТ - 11.01.2013

Се надеваме дека лидерите на Македонија и на Грција ќе најдат заемно прифатливо решение за прашањето за името и ќе ги искористат напорите на амбасадорот Метју Нимиц да постигнат напредок, изјави ...

Нимиц на средби со македонскиот државен врв

Кајгана - 11.01.2013

Медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц, денес во Скопје ќе има средби со македонскиот државен врв.

Нимиц првпат гледа шанса за решение на проблемот со името

Кајгана - 11.01.2013

Медијаторот во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, по средбите со лидерите на двете земји, уверен е дека првпат гледа шанса да се постигне решение.

Нимиц: Државниот врв посветен на изнаоѓање решение на спорот за името

Press24 - 11.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц по средбата со премиерот Никола Груевски изјави дека добил силно уверување оти решавањето на проблемот е врвен приоритет на македонскиот ...

Нимиц: Има шанса да се реши спорот со името

Р.С.Европа - 11.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц по средбата со премиерот Никола Груевски изјави дека добил силно уверување оти решавањето на проблемот е врвен приоритет на македонскиот ...

Нимиц: Државниот врв посветен на изнаоѓање решение на спорот за името

Сител - 11.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц по средбата со премиерот Никола Груевски изјави дека добил силно уверување оти решавањето на проблемот е врвен приоритет на македонскиот ...

Нуланд: САД се надева на заемно прифатливо решение за прашањето за името

+инфо - 11.01.2013

Се надеваме дека лидерите на Македонија и на Грција ќе бидат во можност да најдат заемно прифатливо решение за прашањето за името и оти ќе ги искористат напорите на амбасадорот Метју Нимиц да ...

Нимиц: Државниот врв посветен на решавањето на спорот за името

Алфа - 11.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц по средбата со премиерот Никола Груевски изјави дека добил силно уверување оти решавањето на проблемот е врвен приоритет на македонскиот ...

Нимиц за првпат гледа шанса за решение на проблемот со името

Inpress - 11.01.2013

Скопје, 11.01.2013 (ИНПРЕС) Медијаторот во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, по средбите со лидерите на двете земји, уверен е дека првпат гледа шанса да се постигне решение, јави ...

Државно-владиниот врв барал од Нимиц помош да се вратела довербата меѓу Македонија и Грција

Бриф - 11.01.2013

Медијаторот Нимиц побарал поинтензивна коминикација и посети на Македонија и Грција, а државно-владиниот врв истакнал потреба од возобновување на довербата помеѓу двете земји за што била побарана ...

Нимиц неочекувано замина за Солун на средба со грчкиот преговарач

Либертас - 11.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц по денешните средби со државниот врв во Скопје замина во Солун, на средба со грчкиот преговарач Адамантиос Василакис за да му ги пренесе информациите од разговорите во ...

Нимиц за првпат гледа шанса да се реши името!

Вечер Прес - 11.01.2013

МЕДИЈАТОРОТ УВЕРЕН - РЕШЕНИЕТО НА ИМЕТО Е ВРВЕН ПРИОРИТЕТ НА МАКЕДОНИЈА Атина цврсто стои зад своето барање за име со географска одредница за севкупна употреба, додека Македонија притиска за двојна ...

Нимиц: Работите се издигнуваат на други нивоа

Бриф - 11.01.2013

Нимиц не кажа со какви предлози дошол, но по средбата со Груевски, откако претходно се сретна и со Иванов и Попоски, изрази оптимизам дека гледа можост за придвижување кон решение.

Груевски напладне ќе се сретне со Нимиц

Точка - 11.01.2013

Претседателот на Владата Никола Груевски денеска во 12 часот ќе се сретне со медијаторот во спорот за името Метју Нимиц.

Нимиц првпат гледа шанса за решение на проблемот со името

Тера - 11.01.2013

Медијаторот во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, по средбите со лидерите на двете земји, уверен е дека првпат гледа шанса да се постигне решение.

Државниот врв се пофалил пред Нимиц

Sky - 11.01.2013

Претседателот, премиерот и шефот на македонската дипломатија на посредникот од ОН, Метју Нимиц му ги презентирале `бројните билатерални иницијативи покренати од македонска страна кои целат кон ...

Средби со државниот врв најави денес Нимиц

Канал 77 - 11.01.2013

Нимиц во Скопје пристигна во четвртокот, по дводневната посета на Атина, каде имаше средба со премиерот Андонис Самарас и министерот за надворешни работи, Димитрис Аврамопулос.

Грција и Македонија се договорија за името !?

Локално - 11.01.2013

Може ли денеска конечно да кажеме дека ја имаме шансата да најдеме решение? ДА! Кратко но убедливо одговори медијаторот Метју Нимиц на новинарското прашање по средбата со македонскиот државен врв.

И САД чекаат убави вести од Меју Нимиц

Локално - 11.01.2013

Се надеваме дека лидерите на Македонија и на Грција ќе бидат во можност да најдат заемно прифатливо решение за прашањето за името и оти ќе ги искористат напорите на амбасадорот Метју Нимиц да ...

Стејт департментот: Да се искористат напорите на Нимиц за напредок

Бриф - 11.01.2013

- Лидерите на Македонија и на Грција ќе бидат во можност да најдат заемно прифатливо решение за прашањето за името и се надеваме дека ќе ги искористат напорите на амбасадорот Метју Нимиц да постигнат ...

Два пати Грција – еднаш Македонија – Нимиц неочекувано замина за Солун

МК News - 11.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц по денешните средби со државниот врв во Скопје замина во Солун, каде ќе се сретне со грчкиот преговарач Адамантиос Василакис за да му ги пренесе информациите од разговорите ...

МНР: Македонија бара динамизирање на преговорите за името

Денешен - 11.01.2013

Македонија бара засилен ангажман на медијаторот Метју Нимиц и динамизирање на разговорите за името. Ова, како што соопшти МНР, му било пренесено на посредникот на ОН во спорот за името на денешните ...

Нуланд: Се надеваме на заемно прифатливо решение за името

Денешен - 11.01.2013

Се надеваме дека лидерите на Македонија и на Грција ќе најдат заемно прифатливо решение за прашањето за името и ќе ги искористат напорите на амбасадорот Метју Нимиц да постигнат напредок, изјави ...

Нимиц во Македонија, средби со државниот врв

Тера - 11.01.2013

Медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц, во петок во Скопје ќе има средби со македонскиот државен врв.

Нимиц ќе се сретне со македонскиот државен врв

Sky - 11.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц во Скопје ќе се сретне со македонскиот државен врв. Очекувањта се дека Нимиц денеска ќе презентира одредени идеи за надминување на долгогодишниот спор, ...

МНР: На средбата со Нимиц беше нагласено дека е потребно возбновување на довербата меѓу Македонија и Грција

Точка - 11.01.2013

На средбата меѓу медијаторот Метју Нимиц и државниот врв во Скопје била нагласена потребата од преземање чекори кон возобнување на добербата меѓу Македонија и Грција, соопштува Министерството за ...

Нимиц во Македонија, средби со државниот врв

Пулс24 - 11.01.2013

Предвидено е медијаторот да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов, премиерот Никола Груевски и министерот за надворешни работи, Никола Попоски.

Вардарска Македонија како можно решение

Локално - 11.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц во Скопје штотуку ги почнува средбите со македонскиот државен врв. Нимиц утрово во 9:30 часот се сретна со шефот на дипломатијата Никола Попоски, а потоа ...

Зголемен интерес и сериозен пристап има во решавањето на проблемот со името

Тера - 11.01.2013

Медијаторот во спорт за името на Македонија со Грција, Метју Нимиц, по средбите со лидерите на двете земји е охрабрен дека може да се стигне до решение, а вели дека добил и многу креативни реакции од ...

Нимиц по средбата со Груевски: За прв пат гледам шанса за решение на спорот

Либертас - 11.01.2013

За разлика од претходните средби кога со државниот врв разговарал генерално за спорот, на денешните средби со претседателот Ѓорге Иванов и со премиерот Никола Груевски, Нимиц разговарал за детали.

Државниот врв посветен на изнаоѓање решение на спорот за името

Вечер Прес - 11.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц по средбата со премиерот Никола Груевски изјави дека добил силно уверување оти решавањето на проблемот е врвен приоритет на македонскиот ...

МНР: Македонска поддршка за засилен ангажман на Нимиц

Точка - 11.01.2013

Личниот претставник на Генералниот Секретар на Обединети Нации, Метју Нимиц денеска оствари работна посета на Македонија, во рамки на активностите поврзани со неговиот мандат за надминување на ...

Нимиц: Државниот врв се залага за наоѓање решение на спорот за името

Денешен - 11.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц по средбата со премиерот Никола Груевски изјави дека добил силно уверување оти решавањето на проблемот е врвен приоритет на македонскиот ...

Постои интерес за решавање на спорот: Нимиц замина за Солун

Sky - 11.01.2013

Неочекувано, медијаторот Метју Нимиц по денешните средби во Скопје замина за Солун. Медијаторот во Солун ќе се сретне со грчкиот преговарач Адамантиос Василакис за да му ги пренесе информациите од ...

Нимиц смета дека има реални шанси за решавање на спорот со името

Точка - 11.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името, Метју Нимиц, смета дека од целиот период од кога трае процесот за изнаоѓање решение во моментов има реални шанси Македонија и Грција да дојдат до ...

Нуланд: САД се надева дека ќе се реши прашањето за името

Sky - 11.01.2013

Портпаролот на американскиот Стејт Департмент, Викторија Нуланд изрази надеж дека лидерите на Македонија и на Грција ќе бидат во можност да најдат заемно прифатливо решение за прашањето за името.

Средба Груевски- Нимиц, точно напладене

Sky - 11.01.2013

Премиерот Груевски во 12 часот ќе се сретне со медијаторот во спорот за името Метју Нимиц. Нимиц изутринава се сретна со шефот на дипломатијата Никола Попоски, а потоа и со претседателот Ѓорге Иванов.

Нимиц и искреноста на Самарас

Н.Македонија - 11.01.2013

Дека Нимиц е оптимист за решавање на проблемот не е нова вест, бидејќи многу често на тоа прашање одговора потврдно. Но посредникот од Грција допатува во Македонија и со други впечатоци.

МНР бара динамизирање на разговорите за името

Н.Македонија - 11.01.2013

Македонија бара засилен ангажман на медијаторот Метју Нимиц и динамизирање на разговорите за името. Ова, како што соопшти МНР, му било пренесено на посредникот на ОН во спорот за името на денешните ...

Скопје и Атина како никогаш порано сакаат да го решат спорот

Н.Македонија - 11.01.2013

Посредникот Метју Нимиц по вчерашните средби со претседателот, премиерот и со министерот за надворешни работи рече дека добил цврсто уверување оти решавањето на ова прашање претставува највисок ...

Метју Нимиц: Охрабрен сум од пристапот за спорот за името

Н.Македонија - 11.01.2013

Посредникот во спорот за разликите за името Метју Нимиц по средбата со премиерот Никола Груевски рече дека добил цврсто уверување од претставниците на македонската влада оти прашањето за името е ...

Нимиц пеш на разговори и ги виде проектите од Скопје 2014

Н.Македонија - 11.01.2013

Специјалниот претставник на генералниот секретар на ОН за прашањето за името Метју Нимиц, кој денеска е во Скопје, тргна пеш на разговорите со министерот за надворешни работи Никола Попоски Тој ...

Нимиц ќе разговара со македонскиот државен врв

Идивиди - 11.01.2013

Скопје, 11 јануари 2013 (МИА) - Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц, денеска во Скопје треба да има средби со македонскиот државен врв на кои се очекува да презентира одредени ...

Државниот врв посветен на изнаоѓање решение

Идивиди - 11.01.2013

на спорот за името Скопје, 11 јануари 2013 (МИА) - Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц по средбата со премиерот Никола Груевски изјави дека добил силно уверување оти ...

Нимиц доаѓа во Скопје со идеи за доближување кон решение

Дневник - 10.01.2013

Не сакам да го употребувам зборот предлог, туку повеќе идеи за кои зборувавме во ноември во Њујорк. Имам некои размислувања кои ги презентирав во Атина.

Вашингтон: Посетата на Нимиц да се искористи за да се најде решение

Канал5 - 10.01.2013

Американскиот Стејт департмент ги повикува Македонија и Грција да ја искористат посетата на посредникот за спорот за името Метју Нимиц на двете земји за да се најде решение.

Грчкиот печат за посетата на Нимиц: конструктивен состанок

Телма - 10.01.2013

Сите грчки медиуми јавуваат за вчерашната средба на медијаторот Метју Нимиц со министерот за надворешни работи Димитрис Аврамопулос, кои „изненадно ги посети“ и премиерот Андонис Самарас.

Состанокот во Атина - корисен и конструктивен

Утрински - 10.01.2013

Грчките медиуми тврдат дека на средбата со медијаторот била потврдена високата доверба и почит на Грција во меѓународната заедница за нејзиниот конструктивен приод и иницијативи Сите грчки медиуми ...

(ФОТО) Нимиц се сретна со Иванов и Попоски, попладнево со Груевски

Утрински - 10.01.2013

На средбите со македонскиот државен врв се очекува да презентира одредени идеи за надминување на долгогодишниот спор, откако тоа завчера го направи во Атина Медијаторот во грчко-македонскиот спор за ...

Нимиц ќе разговара со македонскиот државен врв

Утрински - 10.01.2013

Медијаторот утрово ќе се сретне со шефот на дипломатијата Попоски, а потоа и со претседателот Иванов и со премиерот Груевски Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц, денеска во ...

Нимиц пристигна во Скопје

Утрински - 10.01.2013

Медијаторот утре ќе се сретне со министерот Попоски, а дополнително се очекува да се соопшти и агендата за средби со Иванов и Груевски Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц, ...

Нимиц утре на средби со македонскиот државен врв

Утрински - 10.01.2013

Медијаторот денеска пристигнува во Македонија каде ќе претстави одредени идеи за надминување на спорот со името, откако тоа вчера го направи во Атина Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името ...

Нимиц со ветување дека ќе работи напорно

Deutsche Welle - 10.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц, пристигна во Македонија и најави дека ќе работи „навистина напорно“ за да се види да ли може да се постигне некаков напредок.

Самарас изненадно домаќин на Нимиц

Дневник - 10.01.2013

Kако кус, но интензивен, Метју Нимиц, посредникот за името, го опиша вчерашниот разговор со грчкиот премиер Андонис Самарас и со шефот на грчката дипломатија, Димитрис Аврамопулос.

Нимиц денеска доаѓа во Скопје

Канал5 - 10.01.2013

Посредникот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во Скопје. На средбите со државниот врв се очекува Нимиц да ги пренесе впечатоците по средбите со Аврамопулос и Самарас во Aтина, каде тој ...

Нимиц на средби со државниот врв во Скопје

24 Вести - 10.01.2013

Посредникот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во Скопје. Се очекува дека на средбите со државниот врв Нимиц ќе ги пренесе впечатоците по средбите со Аврамопулос и Самарас во Aтина, каде ...

Нимиц на вистинско место во погрешно време

Deutsche Welle - 10.01.2013

Посетата на медијаторот Нимиц на Македонија нема да ги даде очекуваните ефекти поради институционалната криза и предизборните тензии во земјата, велат аналитичари кои го следат преговарачкиот процес.

Од САД порачуваат: Најдете решение за спорот околу името

Дневник - 10.01.2013

Американскиот Стејт департмент ги повикува Македонија и Грција да ја искористат посетата на посредникот за спорот за името Метју Нимиц на двете земји за да се најде решение .

Нимиц пред нашиот државен врв со идеи за решавање на спорот

Дневник - 10.01.2013

По средбата во Атина, медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц, денеска во Скопје треба да има средби со македонскиот државен врв на кои се очекува да презентира одредени идеи за ...

Нимиц во Скопје: Ќе работам напорно да постигнеме напредок

Дневник - 10.01.2013

Убаво е да се биде пак во Скопје. Јас ќе работам навистина напорно за да видиме дали можеме да постигнеме некаков напредок, изјави медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц, кој ...

Мистерија останува ненајавеното појавување на Самарас на средбата со Нимиц

Канал5 - 10.01.2013

Овој пат беше прекината праксата медијаторот да ја посети премиерската палата бидејќи официјално средба со Самарас немаше најавено.

„Катимерини“: Нимиц презентирал рамка, не и конкретен предлог

Канал5 - 10.01.2013

По посетата на Нимиц во Атина, провладиниот весник „Катимерини“, повикувајќи се на извори од Министерството за надворешни работи, пишува дека тој не донел специфични предлози.

Грчките медиуми за посетата на Нимиц на Атина и изненадната средба со Самарас

24 Вести - 10.01.2013

Сите грчки медиуми јавуваат за вчерашната средба на медијаторот Метју Нимиц со министерот за надворешни работи Димитрис Аврамопулос, кои „изненадно ги посети“ и премиерот Андонис Самарас.

Нимиц утре на средби со македонскиот државен врв

Канал5 - 10.01.2013

Метју Нимиц денес и утре е во посета на Македонија. Медијаторот предвидено е првиот ден да одмора во Скопје, а утре ќе се среќава со македонскиот државен врв.

Нимиц во Македонија

Телма - 10.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц од Грција пристигна во Македонија, но средбите со македонскиот државен врв закажани се за утре, кога на маса ќе бидат истите предлози за решение на спорот со името за кои ...

Новата рунда преговори ќе трае долго

Канал5 - 10.01.2013

Посетата на Нимиц на Атина и Скопје е почетен дел од најновата интензивна иницијатива која треба да заврши во текот на 2013.

Нимиц пристигна во Скопје

Канал5 - 10.01.2013

Убаво е да се биде пак во Скопје. Јас ќе работам навистина напорно за да видиме дали можеме да постигнеме некаков напредок, изјави Нимиц по пристигнувањето.

Нимиц се сретна со Иванов и Поповски

Дневник - 10.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц денеска во Скопје имаше средби со претседателот Ѓорге Иванов и со шефот на дипломатијата Никола Попоски, а попладнево во Владата се среќава ...

Грчките медиуми за изненадната средба на Нимиц со Самарас

Сител - 10.01.2013

Сите грчки медиуми јавуваат за вчерашната средба на медијаторот Метју Нимиц со министерот за надворешни работи Димитрис Аврамопулос, кои „изненадно ги посети“ и премиерот Андонис Самарас.

Нимиц доаѓа во Скопје на средба со македонскиот државен врв

МРТ - 10.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц денеска треба да пристигне во Македонија каде на средби со македонскиот државен врв треба да презентира одредени идеи за негово ...

Медијаторот Нимиц денеска доаѓа во Скопје

Press24 - 10.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц денеска треба да пристигне во Македонија каде на средби со македонскиот државен врв треба да презентира одредени идеи за надминување на македонско-грчкиот спор за името Нимиц ...

Нимиц се сретна со Иванов и Попоски

Нетпрес - 10.01.2013

Медијаторот за спор за името Метју Нимиц денеска во Скопје имаше средби со претседателот Ѓорге Иванов и со шефот на дипломатијата Никола Попоски.

Вашингтон: Македонија и Грција да ја искористат посетата на Нимиц за да се најде решение

Press24 - 10.01.2013

Американскиот Стејт департмент ги повикува Македонија и Грција да ја искористат посетата на Метју Нимиц на двете земји за да се најде решение.

Нимиц денес на средби со државниот врв

Inpress - 10.01.2013

Скопје, 11. јануари 2013 (ИНПРЕС) Метју Нимиц од вчера е во посета на Македонија. Медијаторот пристигна вчера, одбивајќи да даде било каков коментар, а за денес вети средби со македонскиот државен ...

Нимиц пристигна во Скопје

Капитал - 10.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц, попладнево пристигна во Македонија. „Убаво е да се биде пак во Скопје.

Нимиц ќе се сретне со македонскиот државен врв

Курир - 10.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц, денеска во Скопје треба да има средби со македонскиот државен врв на кои се очекува да презентира одредени идеи за надминување на ...

Нимиц утре на средби со државниот врв

Курир - 10.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц, попладнево пристигна во Македонија. Се очекува тој утре на средби со македонскиот државен врв да презентира одредени идеи за надминување ...

Нимиц пристигна во Скопје

Нетпрес - 10.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името, Метју Нимиц, попладнево пристигна во Македонија, објави МИА. “Убаво е да се биде пак во Скопје.

Нимиц се сретна со Иванов и Попоски, попладнево разговара со Груевски

Сител - 10.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц денеска во Скопје имаше средби со претседателот Ѓорге Иванов и со шефот на дипломатијата Никола Попоски, а попладнево во Владата се среќава ...

Нимиц доаѓа во Скопје на средба со македонскиот државен врв

Сител - 10.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц денеска треба да пристигне во Македонија каде на средби со македонскиот државен врв треба да презентира одредени идеи за негово ...

Нимиц ќе разговара со македонскиот државен врв

МРТ - 10.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц, денеска во Скопје треба да има средби со македонскиот државен врв на кои се очекува да презентира одредени идеи за надминување на ...

Нимиц пристигна во Скопје

МРТ - 10.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц, попладнево пристигна во Македонија. - Убаво е да се биде пак во Скопје.

Метју Нимиц: Убаво е да се биде пак во Скопје

МКД - 10.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц попладневно пристигна во Македонија, а се очекува утре да има средби со македонскиот државен врв и да даде идеи за надминување на долгогодишниот спор, откако тоа вчера го ...

Нимиц пристигна во Македонија

Р.С.Европа - 10.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц, попладнево пристигна во Македонија. Се очекува тој утре на средби со македонскиот државен врв да презентира одредени идеи за надминување ...

Нимиц се сретна со Иванов и Попоски

Курир - 10.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц денеска во Скопје имаше средби со претседателот Ѓорге Иванов и со шефот на дипломатијата Никола Попоски, а попладнево во Владата се среќава ...

Нимиц ќе го посети Скопје

Курир - 10.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц денеска треба да пристигне во Македонија. Тој на средби со македонскиот државен врв треба да презентира одредени идеи за негово ...

Нимиц денес ќе разговара со македонскиот државен врв

Кирилица - 10.01.2013

Нимиц денес ќе разговара со македонскиот државен врв Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц, денеска во Скопје треба да има средби со македонскиот државен врв на кои се очекува ...

Нимиц пристигна во Скопје

Алфа - 10.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц, попладнево пристигна во Македонија. „Убаво е да се биде пак во Скопје.

Нимиц на средба со македонскиот државен врв

Нетпрес - 10.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц, денеска во Скопје треба да има средби со македонскиот државен врв на кои се очекува да презентира одредени идеи за надминување на долгогодишниот спор, ...

Вашингтон: Посетата на Нимиц да се искористи за да се најде решение

Сител - 10.01.2013

Американскиот Стејт департмент ги повикува Македонија и Грција да ја искористат посетата на посредникот за спорот за името Метју Нимиц на двете земји за да се најде решение.

По посетата на Атина медијаторот Нимиц денеска пристигнува во Скопје

МКД - 10.01.2013

Метју Нимиц , посредникот во спорот за името со Грција, денеска ќе пристигне во Скопје откако деновиве беше во посета на Атина.

Нимиц со „идеите“ од Атина доаѓа во Скопје

Р.С.Европа - 10.01.2013

Медијаторот на ОН за разликите околу името Метју Нимиц денеска треба од Атина да допатува во Скопје. Се очекува Нимиц на македонскиот државен врв да му презентира идеи за надминување на спорот.

„Катимерини“: Посетата на Нимиц ги поттикна надежите за решавање на името

Алфа - 10.01.2013

Посетата на медијаторот Метју Нимиц на Атина, грчките дипломати ја оценија како одбележување на „многу раната фаза“ од новите напори за решавање на спорот.

Нимиц во Скопје, во Атина презентирана рамка за решение

Макфакс - 10.01.2013

Медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц, во четврток и петок ќе престојува во посета на Скопје, каде се предвидени средби со македонскиот државен врв.

Нимиц вечерва во Скопје, утре на средба со Попоски и Иванов

+инфо - 10.01.2013

Метју Нимиц, посредникот на ОН за спорот со името помеѓу Македонија и Грција, денеска попладне пристигнува од Атина во Скопје.

Катимерини: Посетата на Нимиц ги зголемува надежите за решение во спорот со името

+инфо - 10.01.2013

Вчерашната посета на Атина од страна на Метју Нимиц, медијаторот во спорот меѓу Македонија и Грција околу името, беше оценета од страна на грчките дипломати како означување на „многу рана фаза“ на ...

Вашингтон: Посетата на Нимиц да се искористи за да се најде решение

Капитал - 10.01.2013

Американскиот Стејт департмент ги повикува Македонија и Грција да ја искористат посетата на посредникот за спорот за името Метју Нимиц на двете земји за да се најде решение.

Оптимизам во Грција - посетата на Нимиц поттикна надежи за решавање на името

Press24 - 10.01.2013

Грчките дипломати ја оценија посетата на медијаторот Метју Нимиц како одбележување на „многу раната фаза“ од новите напори за решавање на спорот.

Министерот Попоски утре на средба со Нимиц

Press24 - 10.01.2013

МЕдијаторот за грчко-македонскиот спор за името, Метју Нимиц денеска пристигува во Скопје Од Министерството за надворешни работи информираат дека утре во 9:3 0 часот , министерот за надворешни работи ...

Нимиц задоволен од Грција, а од Македонија?

Р.С.Европа - 10.01.2013

По средбата на медијаторот Метју Нимиц со грчкиот државен врв беа искажани позитивните сигнали. Останува да се види што ќе донесе средбата со македонските власти.

„Катимерини“: Посетата на Нимиц ги поттикна надежите за решавање на името

Кирилица - 10.01.2013

„Катимерини“: Посетата на Нимиц ги поттикна надежите за решавање на името Предлогот што ќе го донесе Нимиц на следниот состанок ќе го задоволи барањето на Грција за решение кои ќе содржи географска ...

ВИДЕО: Нимиц пристигна во Скопје

А1 On - 10.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц пристигна во Македонија. Размислувањата и идеите кои ги презентираше вчера во Атина, Нимиц денеска ќе ги донесе во Скопје.

Нимиц пристигна во Скопје

+инфо - 10.01.2013

Убаво е да се биде пак во Скопје. Јас ќе работам навистина напорно за да видиме дали можеме да постигнеме некаков напредок, изјави медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц, по ...

"Убаво е повторно да се биде во Скопје" - пристигна медијаторот Нимиц

Press24 - 10.01.2013

Попладнево во Македонија пристигна медијаторот во грчко-македонскиот спор за името, Метју Нимиц. - Убаво е да се биде пак во Скопје.

САД: Искористете ја посетата на Нимиц

+инфо - 10.01.2013

Американскиот Стејт Департмент ги повикува Македонија и Грција да ја искористат посетата на посредникот за спорот за името Метју Нимиц на двете земји за да се најде решение.

Нимиц: Ќе работам напорно за можен напредок

Макфакс - 10.01.2013

Медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц, во четвртокот пристигна во Скопје, по дводневната посета на Атина. „Убаво е да се биде повторно во Скопје.

Вашингтон апелира да се искористи посетата на Нимиц за да се најде решение за името

Сител - 10.01.2013

Вашингтон ги повика Македонија и Грција да ја искористат посетата на медијаторот Нимиц за да се најде решение за името. Пораката ја испрати висок дипломат во Стејт Департментот кој за МИА вели: ...

Нимиц замина со оптимизам од Атина

Сител - 10.01.2013

Посетата на медијаторот Метју Нимиц на Атина, грчките дипломати ја оценија како одбележување на „многу раната фаза“ од новите напори за решавање на спорот.

„Катимерини“: Посетата на Нимиц поттикна надежи за решавање на името

Курир - 10.01.2013

Грчките дипломати посетата на медијаторот Метју Нимиц на Атина ја оценија како одбележување на „многу раната фаза“ од новите напори за решавање на спорот.

Нимиц во Скопје уверува дека ќе направи се

Алфа - 10.01.2013

Метју Нимиц уверува дека ќе направи се што може за да ги приближи позициите на Македонија и Грција. Медијаторот, кој денеска попладне пристигна во Скопје - неговата втора станица од посетата на ...

„Катимерини“: Посетата на Нимиц ги поттикна надежите за решавање на името

Капитал - 10.01.2013

Посетата на медијаторот Метју Нимиц на Атина, грчките дипломати ја оценија како одбележување на „многу раната фаза“ од новите напори за решавање на спорот.

„Катимерини“: Нимиц ги поттикна надежите за решавање на името

Р.С.Европа - 10.01.2013

Посетата на медијаторот Метју Нимиц на Атина, грчките дипломати ја оценија како одбележување на „многу раната фаза“ од новите напори за решавање на спорот.

„Катимерини“: Посетата на Нимиц ги поттикна надежите за решавање на името

Сител - 10.01.2013

Посетата на медијаторот Метју Нимиц на Атина, грчките дипломати ја оценија како одбележување на „многу раната фаза“ од новите напори за решавање на спорот.

Вашингтон: Посетата на Нимиц да се искористи за решение

МРТ - 10.01.2013

Американскиот Стејт департмент ги повикува Македонија и Грција да ја искористат посетата на посредникот за спорот за името Метју Нимиц на двете земји за да се најде решение.

Стејт Департмент - Македонија и Грција да ја искористат посетата на Нимиц за да се најде решение

Inpress - 10.01.2013

Вашингтон, 10. јануари 2013 (ИНПРЕС) Американскиот Стејт департмент ги повикува Македонија и Грција да ја искористат посетата на Метју Нимиц на двете земји за да се најде решение.

Нимиц доаѓа во Скопје на средба со македонскиот државен врв

Алфа - 10.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц денеска треба да пристигне во Македонија каде на средби со македонскиот државен врв треба да презентира одредени идеи за негово ...

Вашингтон: Посетата на Нимиц да се искористи за да се најде решение

Алфа - 10.01.2013

Американскиот Стејт департмент ги повикува Македонија и Грција да ја искористат посетата на посредникот за спорот за името Метју Нимиц на двете земји за да се најде решение.

Нимиц денес доаѓа во Скопје

Кајгана - 10.01.2013

Медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц, денес и утре ќе престојува во посета на Скопје, каде се предвидени средби со македонскиот државен врв.

Нимиц доаѓа во Скопје на средба со македонскиот државен врв

А1 On - 10.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц денеска треба да пристигне во Македонија каде на средби со македонскиот државен врв треба да презентира одредени идеи за негово ...

Нимиц со „идеите“ од Атина доаѓа во Скопје

Таратур - 10.01.2013

Медијаторот на ОН за разликите околу името Метју Нимиц денеска треба од Атина да допатува во Скопје. На средбите со државниот врв се очекува Нимиц да ги пренесе впечатоците по средбите со Аврамопулос ...

„Катимерини“: Посетата на Нимиц ги поттикна надежите за решавање на името

А1 On - 10.01.2013

Посетата на медијаторот Метју Нимиц на Атина, грчките дипломати ја оценија како одбележување на „многу раната фаза“ од новите напори за решавање на спорот.

Нимиц доаѓа во Скопје

Нетпрес - 10.01.2013

Медијаторот на Обединетите нации во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, денеска треба да пристигне во Скопје каде што пред македонскиот државен врв треба да ги презентира неговите ...

Грчките медиуми пишуваат за "мистериозниот" состанок Самарас-Нимиц

Press24 - 10.01.2013

Грчките медиуми пишуваат за вчерашната средба на медијаторот Метју Нимиц со министерот за надворешни работи Димитрис Аврамопулос, кои „изненадно ги посети“ и премиерот Андонис Самарас.

Грчките медиуми за посетата на Нимиц на Атина

Курир - 10.01.2013

Сите грчки медиуми јавуваат за вчерашната средба на медијаторот Метју Нимиц со министерот за надворешни работи Димитрис Аврамопулос, кои „изненадно ги посети“ и премиерот Андонис Самарас.

Нимиц се сретна со Иванов и Попоски

МРТ - 10.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц денеска во Скопје имаше средби со претседателот Ѓорге Иванов и со шефот на дипломатијата Никола Попоски, а попладнево во Владата се среќава ...

Вашингтон: Посетата на Нимиц да се искористи за да се најде решение

А1 On - 10.01.2013

Американскиот Стејт департмент ги повикува Македонија и Грција да ја искористат посетата на посредникот за спорот за името Метју Нимиц на двете земји за да се најде решение.

Нимиц дојде – ,,Убаво е да се биде пак во Скопје,,

МК News - 10.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц, попладнево пристигна во Македонија. - Убаво е да се биде пак во Скопје.

Нимиц на средба со македонскиот државен врв во Скопје

Sky - 10.01.2013

Денеска во Македонија треба да пристигне медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц. Нимиц за време на посетата со македонскиот државен врв треба да презентира одредени идеи за ...

Нимиц денес доаѓа во Скопје

Денешен - 10.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц денеска треба да пристигне во Македонија каде на средби со македонскиот државен врв треба да презентира одредени идеи за негово ...

Нимиц ќе се сретне со државниот врв

Денешен - 10.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц, денеска во Скопје треба да има средби со македонскиот државен врв на кои се очекува да презентира одредени идеи за надминување на ...

Медијаторот Нимиц пристигна во Скопје

Денешен - 10.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц, попладнево пристигна во Македонија. - Убаво е да се биде пак во Скопје.

Нимиц: Ќе работам напорно за можен напредок

Тера - 10.01.2013

Медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц, во четвртокот пристигна во Скопје, по дводневната посета на Атина. „Убаво е да се биде повторно во Скопје.

МИА: Вашингтон повикува да се искористи посетата на Нимиц за решение

Бриф - 10.01.2013

Американскиот Стејт департмент ги повикува Македонија и Грција да ја искористат посетата на посредникот за спорот за името Метју Нимиц на двете земји за да се најде решение, пренесува МИА.

Катимерини: Доаѓањето на Нимиц ги зголемува очекувањата за решение во спорот со името

Sky - 10.01.2013

Посетата на Атина од страна на Метју Нимиц грчките дипломати ја оценија како означување на `многу рана фаза` на нов напор за разрешување на проблемот.

Грчките медиуми за посетата на Нимиц

Денешен - 10.01.2013

Сите медиуми во Грција јавуваат за вчерашната средба на медијаторот Метју Нимиц со министерот за надворешни работи Димитрис Аврамопулос, кој „изненадно го посети“ и премиерот Андонис Самарас.

Стејт департментот се надева дека Македонија и Грција ќе ја искористат посетата на Нимиц за да најдат решение

Либертас - 10.01.2013

Американскиот Стејт департмент ги повикува Македонија и Грција да ја искористат посетата на посредникот за спорот за името Метју Нимиц на двете земји за да се најде решение.

Катимерини: Нимиц презентирал рамка за решение

Бриф - 10.01.2013

Провладиниот грчки весник „Катимерини“ повикувајки се на извори од тамошното Министерство за надворешни работи пишува дека Нимиц не донел специфични предлози туку презентирал „рамка“, којашто може да ...

Нимиц во Скопје, во Атина презентирана рамка за решение

Тера - 10.01.2013

Медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц, во четврток и петок ќе престојува во посета на Скопје, каде се предвидени средби со македонскиот државен врв.

Катимерини: Нимиц не донел предлози туку презентирал „рамка“ за евентуално решение

Либертас - 10.01.2013

Посетата на медијаторот Метју Нимиц на Атина, грчките дипломати ја оценија како одбележување на „многу раната фаза“ од новите напори за решавање на спорот.

Средба Попоски- Нимиц утре

Sky - 10.01.2013

Денеска во Скопје пристигнува медијаторот за грчко-македонскиот спор за името, Метју Нимиц кој утре во 9:30 часот, ќе се сретене со министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола ...

Нимиц пристигна во Скопје

Точка - 10.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името, Метју Нимиц, попладнево пристигна во Македонија, објави МИА. “Убаво е да се биде пак во Скопје.

Нимиц пристигна: Убаво е да се биде во Скопје

Sky - 10.01.2013

- Убаво е да се биде пак во Скопје. Јас ќе работам навистина напорно за да видиме дали можеме да постигнеме некаков напредок, изјави медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц, по ...

Нимиц се сретна со Иванов и Попоски

Точка - 10.01.2013

Медијаторот за грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц денеска во Скопје имаше средби со претседателот Ѓорге Иванов и со шефот на дипломатијата Никола Попоски.

Нимиц на средба со македонскиот државен врв

Точка - 10.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц, денеска во Скопје треба да има средби со македонскиот државен врв на кои се очекува да презентира одредени идеи за надминување на долгогодишниот спор, ...

Нимиц стигна во Скопје

Бриф - 10.01.2013

- Убаво е да се биде пак во Скопје. Јас ќе работам навистина напорно за да видиме дали можеме да постигнеме некаков напредок – изјави медијаторот Нимиц, по пристигнањето во Скопје.

Нимиц во Скопје, во Атина презентирана рамка за решение

Пулс24 - 10.01.2013

Медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц, во четврток и петок ќе престојува во посета на Скопје, каде се предвидени средби со македонскиот државен врв.

Нимиц оптимист за името: "Грција покажува спремност!"

Локално - 10.01.2013

Грчката влада искрено сака да се постигне договор во врска со спорот за името на Македонија, изјави посредникот на ОН Метју Нимиц на денешната средба со грчкиот министер за надворешни работи Димитрис ...

Нимиц доаѓа во Скопје

Точка - 10.01.2013

Медијаторот на Обединетите нации во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, денеска треба да пристигне во Скопје каде што пред македонскиот државен врв треба да ги презентира неговите ...

Иванов утре ќе го прими амбасадорот Нимиц

Sky - 10.01.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, утре ќе го прими амбасадорот Метју Нимиц, специјален пратеник на Генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името.

Нимиц се сретна со Иванов и Попоски, не откри какви идеи презентирал

Денешен - 10.01.2013

Денеска во Скопје медијаторот во грчко-македонскиот спор за името, Метју Нимиц имаше средби со претседателот Ѓорге Иванов и со шефот на дипломатијата Никола Попоски, а попладнево во Владата се ...

Грчкиот печат појасен од Нимиц

Локално - 10.01.2013

Конкретни предлози донел Нимиц на вчерашната средба со премиерот и шефот на дипломатијата во Атина. За разлика од вообичаената умереност на медијаторот, грчкиот печат денеска пишува дека Нимиц ...

Вашингтон: Посетата на Нимиц да се искористи за да се најде решение

Бриф - 10.01.2013

Американскиот Стејт департмент ги повикува Македонија и Грција да ја искористат посетата на посредникот за спорот за името Метју Нимиц на двете земји за да се најде решение.

Нимиц се сретна со Иванов и Попоски, попладнево разговара со Груевски

Вечер Прес - 10.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц денеска во Скопје имаше средби со претседателот Ѓорге Иванов и со шефот на дипломатијата Никола Попоски, а попладнево во Владата се среќава ...

Нимиц во Скопје пречекан со кафе, ќе заврши ли со шампањ?!

Вечер Прес - 10.01.2013

МЕДИЈАТОРОТ ДЕНЕСКА НА СРЕДБИ СО МАКЕДОНСКИОТ ДРЖАВЕН ВРВ Повикувајќи се на извори од грчкото МНР, весникот "Катимерини" објави дека Нимиц не донел специфични предлози туку презентирал "рамка", која ...

Нимиц денеска ќе се сретне со македонскиот државен врв

Бриф - 10.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц, денеска во Скопје ќе се сретне со македонскиот државен врв.

Нимиц доаѓа во Скопје на средба со македонскиот државен врв

Вечер Прес - 10.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц денеска треба да пристигне во Македонија каде на средби со македонскиот државен врв треба да презентира одредени идеи за негово ...

Нимиц денес на средби со македонскиот државен врв, ќе презентира идеи за името

Либертас - 10.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц денеска треба да пристигне во Македонија каде на средби со македонскиот државен врв треба да презентира одредени идеи за негово ...

Вашингтон: Посетата на Нимиц да се искористи за наоѓање решение

Денешен - 10.01.2013

Американскиот Стејт департмент ги повикува Македонија и Грција да ја искористат посетата на посредникот за спорот за името Метју Нимиц на двете земји за да се најде решение.

Нимиц пристигна во Скопје

Вечер Прес - 10.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц, попладнево пристигна во Македонија. - Убаво е да се биде пак во Скопје.

Катимерини: Посетата на Нимиц вроди надеж за решавање на спорот

Денешен - 10.01.2013

Грчките дипломати посетата на медијаторот Метју Нимиц на Атина ја оценија како одбележување на „многу раната фаза“ од новите напори за решавање на спорот.

Детални разговори за идеите од Њујорк

Н.Македонија - 10.01.2013

Бараме заемно прифатливо решение за прашањето за името. Сите знаат за што станува збор, спорот постои веќе 20 и повеќе години, ни треба формулација што ќе функционира.

Колкав напредок е доволен за напредок?

Н.Македонија - 10.01.2013

Дали само решен проблем за името ќе ги одблокира македонските интеграции или, пак, доволен е само чекор напред? Решение на проблемот стар речиси дваесет години јасно е дека никој не очекува прекуноќ.

Нимиц се чуствува убаво во Скопје

Н.Македонија - 10.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц, попладнево пристигна во Македонија - Убаво е да се биде пак во Скопје.

Кризата во Македонија како сопка за името

Утрински - 09.01.2013

Грчките медиуми се скептични дека во ваква политичка констелација Метју Нимиц може да постигне нешто околу спорот Од нашиот дописник Атина - Медијаторот Метју Нимиц денес во Атина ја започнува новата ...

Нимиц пак ќе треба да нуди половина полна чаша

Дневник - 09.01.2013

Пред доаѓањето на посредникот за името Метју Нимиц во Атина, грчкиот премиер Андонис Самарас веќе беше пристигнат во Берлин, каде што изјави дека чашата била половина полна: Грција ги испорачувала ...

Нимиц денеска во Атина, утре доаѓа кај нас

Дневник - 09.01.2013

Шефот на грчката дипломатија, Димитрис Аврамопулос, денеска напладне во Атина треба да се сретне со посредникот Метју Нимиц, кој се очекува да донесе предлог за решавање на спорот, соопшти вчера ...

Нимиц уште денеска во Атина, утре во Скопје

Канал5 - 09.01.2013

Андонис Самарас ја продолжи традицијата на грчките премиери да го избегнуваат Нимиц. За време на денешната средба меѓу Нимиц и министерот Аврамопулос, Самарас ќе оди во посета на министерството за ...

Самарас неочекувано се појави на средбата Аврамопулос - Нимиц

Канал5 - 09.01.2013

Во почетниот дијалог пред камерите, Аврамопулос и Нимиц разговараа за времето и за вчерашниот снег во Атина. Нешто пред 12 часот по локално време, започна средбата со медијаторот Нимиц во грчкото ...

Грчкиот премиер Самарас сепак на средба со Нимиц

Дневник - 09.01.2013

На средбата на медијаторот Метју Нимиц во грчко-македонскиот спор за името која денеска се одржува во Атина присуствува и грчкиот премиер Андонис Самарас, заедно со министерот за надворешни работи ...

Нимиц оптимист за решавање на прашањето за името

24 Вести - 09.01.2013

Грчката Влада со голема искреност сака да се постигне договор за прашањето за името, изјави медијаторот Метју Нимиц по денешната средба со грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос, ...

Нимиц донел „размислувања и идеи“ во Атина

24 Вести - 09.01.2013

Посредникот во македонско-грчкиот спор околу името Метју Нимиц се сретна денеска со шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос.

Аврамопулос пред Нимиц предложил потпишување на меморандум

Дневник - 09.01.2013

Грција го поддржува мандатот на Метју Нимиц и напорите да се постигне напредок за решавање на спорот. Ова е наведено во краткото соопштение од грчкото МНР по денешната рунда разговори за името на ...

Нимиц: Да се искористи времето, да не се чека совршен момент

Канал5 - 09.01.2013

Разгледување на презентираните идеи во ноември во Њујорк, барање взаемно прифатливо решение, формула прифатена од двете страни, оптимизам дека можеби двете страни ќе дојдат поблиску, да се искористи ...

(ФОТО) Повторно добра волја место решение

Утрински - 09.01.2013

Идеите на Нимиц не биле нови, туку тие што веќе им ги презентираше на преговарачите во Њујорк лани во декември Од нашиот дописник Атина - Една година по неговата последна посета на грчката ...

Нимиц на средба со Аврамопулос

Deutsche Welle - 09.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор околу името Метју Нимиц денеска во Атина треба да оствари средба со шефот на грчката дипломатија. Утре Нимиц се очекува на разговори во Скопје.

Нимиц со Самарас и Аврамопулос разговара за „драматично нов предлог“?

Телма - 09.01.2013

Во Атина претпладнево, половина час пред најавеното, почна средбата на медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц со премиерот Андонис Самарас и министерот за надворешни работи ...

Нимиц на средба со Самарас и Аврамопулос

Утрински - 09.01.2013

Средбата во Атина на медијаторот со грчкиот премиер и шефот на дипломатијата почна претпладнево половина час пред најавеното Во Атина претпладнево, половина час пред најавеното, почна средбата на ...

Нимиц оптимист, охрабрен е од средбата со Самарас

Телма - 09.01.2013

Грчката Влада со голема искреност сака да се постигне договор за прашањето за името, изјави медијаторот Метју Нимиц по денешната средба со грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос, ...

Нимиц оптимист за решавање на прашањето за името

Вест - 09.01.2013

Грчката Влада со голема искреност сака да се постигне договор за прашањето за името, изјави медијаторот Метју Нимиц по денешната средба со грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос, ...

Нимиц оптимист за решавање на прашањето за името

Deutsche Welle - 09.01.2013

Грчката Влада со голема искреност сака да се постигне договор за прашањето за името, изјави медијаторот Метју Нимиц по денешната (09.01) средба со грчкото раководство во Атина.

Грчките медиуми со најнови шпекулации пред денешната средба Нимиц-Аврамопулос

24 Вести - 09.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц денеска во Атина ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос.

Молк за можните предлози на средбата Нимиц-Аврамопулос во Атина

Дневник - 09.01.2013

Без никакви најави околу можните предлози за решавање на спорот околу името е денешната средба што медијаторот во грчко-македонскиот спор Метју Нимиц ќе ја има во Атина со шефот на грчката ...

Нимиц доби балканско наследство

Утрински - 09.01.2013

Ерол Ризаов Метју Нимиц, медијаторот на ОН, познатиот њујоршки адвокат кој речиси две децении бара решение за најглупавиот спор на земјината топка повторно е кај нашите несакани кумови, па ќе намине ...

Метју Нимиц ќе ги спојува црвените линии

Утрински - 09.01.2013

Медијаторот в петок ќе има одвоени средби со шефот на државата и со премиерот Петок е денот „Д“ за медијаторот Метју Нимиц во Македонија, откако денес ќе оствари средби во Атина, а утре ќе допатува ...

Нимиц оптимист, предложил идеи за кои веќе е разговарано

Макфакс - 09.01.2013

Куса и интензивна дискусија, според неговите зборови, медијаторот Метју Нимиц имал со премиерот Андонис Самарас и шефот на дипломатијата Димитрис Аврамопулос во средата во Атина.

Нимиц во Атина ги презентираше идеите за кои било разговарано во ноември во Њујорк

Нетпрес - 09.01.2013

Заврши средбата на медијаторот Метју Нимиц во Атина со шефот на дипломатијата Димитрис Аврамопулос на која ненајавено дваесетина минути присуствуваше и премиерот Андонис Самарас, јавува дописникот на ...

Нимиц оптимист за решавање на прашањето за името

Сител - 09.01.2013

Грчката Влада со голема искреност сака да се постигне договор за прашањето за името, изјави медијаторот Метју Нимиц по денешната средба со грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос, ...

Нимиц: Владата во Атина е многу искрена по прашањето за спорот со името

А1 On - 09.01.2013

Посредникот во македонско-грчкиот спор околу името Метју Нимиц се сретна денеска со шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос.

Аврамопулос го брифирал Нимиц за предложениот меморандум за разбирање

Макфакс - 09.01.2013

Шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос, на средбата со медијаторот во спорот за името, Метју Нимиц, во средата во Атина, брифирал за предлогот на Атина за потпишување Меморандум за ...

Грчките медиуми шпекулираат пред средбата Нимиц-Аврамопулос

Курир - 09.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц денеска во Атина ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос.

Грчкото МНР за средбата Нимиц-Аврамопулос

Press24 - 09.01.2013

Министерот за надворешни работи Димитрис Аврамопулос на денешната средба со медијаторот Метју Нимиц ја истакна поддршката на Грција за мандатот на Нимиц и напорите да се постигне напредок за ...

Самарас-ненајавен гостин на средбата со Нимиц

Алфа - 09.01.2013

Метју Нимиц, по денешниот состанок во Атина, останува оптимист дека е можен договор меѓу Македонија и Грција. На средбата во кабинетот на шефот на грчката дипломатија Аврамопулос, на која ненајавено ...

Нимиц оптимист за решавање на прашањето за името

Алфа - 09.01.2013

Грчката Влада со голема искреност сака да се постигне договор за прашањето за името, изјави медијаторот Метју Нимиц по денешната средба со грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос, ...

Нимиц по Атина во Скопје доаѓа со оптимизам

МКД - 09.01.2013

Аврамопулос и Нимиц Грчката влада со голема искреност сака да се постигне договор за прашањето за името, изјави медијаторот Метју Нимиц по денешната средба со грчкиот министер за надворешни работи ...

Нимиц оптимист за името

МРТ - 09.01.2013

Грчката Влада со голема искреност сака да се постигне договор за прашањето за името, изјави медијаторот Метју Нимиц по денешната средба со грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос, ...

Нимиц: Грција искрено сака договор за прашањето за името

+инфо - 09.01.2013

Грчката Влада искрено сака да се постигне договор за прашањето за името, изјави медијаторот Метју Нимиц по денешната средба со грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос, на која ...

Нимиц предложил идеи за кои веќе е разговарано

Кајгана - 09.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц имал куса и интензивна дискусија со премиерот Андонис Самарас и шефот на дипломатијата Димитрис Аврамопулос во Атина, а во спорот за името кај грчката страна препознал ...

Нимиц денеска со Аврамопулос, утре во Скопје

+инфо - 09.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц, денеска во Атина ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос.

Грчкото МНР за средбата Нимиц-Аврамопулос

Курир - 09.01.2013

Министерот за надворешни работи Димитрис Аврамопулос на денешната средба со медијаторот Метју Нимиц ја истакна поддршката на Грција за мандатот на Нимиц и напорите да се постигне напредок за ...

Грчкото МНР за средбата Нимиц-Аврамопулос

МРТ - 09.01.2013

Министерот за надворешни работи Димитрис Аврамопулос на денешната средба со медијаторот Метју Нимиц ја истакна поддршката на Грција за мандатот на Нимиц и напорите да се постигне напредок за ...

Нимиц во Атина: Северна, Вардарска или Горна, пред Македонија или пред Република?

Кирилица - 09.01.2013

Нимиц во Атина: Северна, Вардарска или Горна, пред Македонија или пред Република? Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц денеска во Атина ќе се сретне со шефот на грчката ...

Грчките медиуми со најнови шпекулации пред денешната средба Нимиц - Аврамопулос

Алфа - 09.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц денеска во Атина ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос.

Самарас се појави на средбата со Нимиц и Аврамопулос

А1 On - 09.01.2013

Во Атина претпладнево, половина час пред најавеното, почна средбата на медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц со премиерот Андонис Самарас и министерот за надворешни работи ...

Грчките медиуми со најнови шпекулации пред денешната средба Нимиц-Аврамопулос

А1 On - 09.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц денеска во Атина ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос.

Фото: Порака до Нимиц - „Македонија“

OhridNews - 09.01.2013

Перидот кој ни претстои, очигледно ќе биде исполнет со политички актуелности на меѓународно ниво. Во јавноста се повеќе се шират гласините, за тоа со кој предлог ќе истапи актуелниот посредувач на ...

Грчките медиуми со свои сценарија во пресрет на средбата Нимиц - Аврамопулос

Таратур - 09.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц денеска во Атина ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос.

Грчките медиуми со нови шпекулации пред средбата Нимиц-Аврамопулос - еве што предвидуваат

Press24 - 09.01.2013

Денеска медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос.

Нимиц во Атина со старо-нов предлог за името

Р.С.Европа - 09.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц, денеска во Атина ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос.

Самарас сепак на средба со медијаторот Нимиц

Press24 - 09.01.2013

Во Атина, половина час пред најавеното, почна средбата на медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц со премиерот Андонис Самарас и министерот за надворешни работи Димитрис ...

Самарас сепак се среќава со Нимиц

Макфакс - 09.01.2013

Грчкиот премиер Андонис Самарас се приклучил на закажаната средба на медијаторот во македонското-грчкиот спор за името, Метју Нимиц со шефот на дипломатијата Димитрис Аврамопулос, што во среда се ...

Нимиц на средба со Самарас и Аврамопулос

Сител - 09.01.2013

Во Атина претпладнево, половина час пред најавеното, почна средбата на медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц со премиерот Андонис Самарас и министерот за надворешни работи ...

Грчките медиуми со најнови шпекулации пред денешната средба Нимиц-Аврамопулос

Сител - 09.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц денеска во Атина ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос.

То Вима: Вардарска, Северна и Горна Македонија се предлозите на Нимиц

Press24 - 09.01.2013

Денеска медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц е на средба со шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос и премиерот Андонис Самарас.

Нимиц за името разговараше со Самарас и Аврамопулос

МРТ - 09.01.2013

Mедијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц денеска во Атина се сретна со премиерот Андонис Самарас и министерот за надворешни работи Димитрис Аврамопулос.

Средба Нимиц - Аврамопулос во Атина, грчките медиуми одново лицитираат

Макфакс - 09.01.2013

Медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц во среда во Атина ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија, Димитрис Аврамопулос.

Грчките медиуми: Нимиц доаѓа со старите предлози!

Капитал - 09.01.2013

Анализите за можниот предлог на медијаторот Метју Нимиц, кој денес ќе се сретне со грчкиот министер за надворешни работи, Димитрис Аврамопулос, и понатаму остануваат во фокусот на грчките медиуми.

Грчките медиуми со свои сценарија во пресрет на средбата Нимиц - Аврамопулос

Inpress - 09.01.2013

Атина, 9. јануари 2013 (ИНПРЕС) Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц денеска во Атина ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос.

Почна средбата Нимиц- Самарас-Аврамопулос

Капитал - 09.01.2013

Во Атина, пола час порано од предвиденото, започна средбата на медијаторот Метју Нимиц, грчкиот премиерот Андонис Самарас и министерот за надворешни работи, Димитрис Авромопулос.

Нимиц оптимист за решавање на спорот

Курир - 09.01.2013

Нимиц изрази задоволство што на средбата присуствувал и Самарас и истакна дека имале "куса, но интензивна дискусија", јави дописникот на МИА од Атина.

Самарас неочекувано се појави на средбата Аврамопулос - Нимиц

+инфо - 09.01.2013

Нешто пред 12 часот по локално време, започна средбата со медијаторот Нимиц во грчкото министерство за надворешни работи во Атина, јави дописничката на Канал 5.

Нимиц оптимист по средбата со Самарас и Аврамопулос

Кирилица - 09.01.2013

Нимиц оптимист по средбата со Самарас и Аврамопулос Грчката Влада со голема искреност сака да се постигне договор за прашањето за името, изјави медијаторот Метју Нимиц по денешната средба со грчкиот ...

Нимиц оптимист за решавање на прашањето за името

А1 On - 09.01.2013

Грчката Влада со голема искреност сака да се постигне договор за прашањето за името, изјави медијаторот Метју Нимиц по денешната средба со грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос, ...

Нимиц оптимист: Грчката Влада искрено сака да се постигне договор за прашањето за името

Press24 - 09.01.2013

Грчката Влада со голема искреност сака да се постигне договор за прашањето за името, изјавил медијаторот Метју Нимиц по денешната средба со грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос, ...

Нимиц оптимист: постои можност да се постигне “некакво решение“!

Капитал - 09.01.2013

Тонови на оптимизам носи медијаторот Метју Нимиц во Скопје по денешната средба со грчкиот премиер, Андонис Самарас и министерот за надворешни работи, Димитрис Аврамопулос.

Нимиц - Грција искрено сака да се постигне договор за името

Р.С.Европа - 09.01.2013

Грчката Влада со голема искреност сака да се постигне договор за прашањето за името, изјави медијаторот Метју Нимиц по денешната средба со грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос, ...

Нимиц со Самарас и Аврамопулос разговарал за повеќе идеи за името

Либертас - 09.01.2013

Грчката Влада со голема искреност сака да се постигне договор за прашањето за името, изјави медијаторот Метју Нимиц по денешната средба со грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос, ...

Грчките и македонските власти тивки околу Нимиц

Бриф - 09.01.2013

Без најави околу можните предлози за решавање на спорот околу името е денешната средба што медијаторот во грчко-македонскиот спор Метју Нимиц ќе ја има во Атина со шефот на грчката дипломатија ...

Нимиц во Атина ги презентираше идеите за кои било разговарано во ноември во Њујорк

Точка - 09.01.2013

Заврши средбата на медијаторот Метју Нимиц во Атина со шефот на дипломатијата Димитрис Аврамопулос на која ненајавено присуствуваше и премиерот Андонис Самарас.

Наместо само Аврамопулос, како што беше предвидено, и Самарас на средбата со Нимиц

Либертас - 09.01.2013

Во Атина претпладнево, половина час пред најавеното, почна средбата на медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц со премиерот Андонис Самарас и министерот за надворешни работи ...

Грчкото МНР за средбата Нимиц – Аврамопулос

Бриф - 09.01.2013

„Министерот за надворешни работи Димитрис Аврамопулос на денешната средба со медијаторот Метју Нимиц ја истакна поддршката на Грција за мандатот на Нимиц и напорите да се постигне напредок за ...

Денес Нимиц на средба со Аврамопулос

Либертас - 09.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц денеска во Атина ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос.

Самарас сепак се среќава со Нимиц

Тера - 09.01.2013

Грчкиот премиер Андонис Самарас се приклучил на закажаната средба на медијаторот во македонското-грчкиот спор за името, Метју Нимиц со шефот на дипломатијата Димитрис Аврамопулос, што во среда се ...

Самарас неочекувано се појави на средбата Нимиц – Аврамопулос

Бриф - 09.01.2013

Нешто пред 12 часот по локално време во Атина, започна средбата со медијаторот Нимиц во грчкото министерство за надворешни работи.

На средбата Аврамополус- Нимиц неочекувано се појави Самарас

Sky - 09.01.2013

Започна средбата со медијаторот Нимиц во грчкото министерство за надворешни работи во Атина,нешто пред 12 часот по локално време.

Средба Нимиц - Аврамопулос во Атина, грчките медиуми одново лицитираат

Тера - 09.01.2013

Медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц во среда во Атина ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија, Димитрис Аврамопулос.

Нимиц оптимист по средбата со грчкиот врв ?!

Бриф - 09.01.2013

Грчката Влада со голема искреност сака да се постигне договор за прашањето за името, изјавил медијаторот Метју Нимиц по денешната средба со грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос, ...

Нимиц на средба со Самарас и Аврамопулос

Денешен - 09.01.2013

Во Атина претпладнево, половина час пред најавеното, почна средбата на медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц со премиерот Андонис Самарас и министерот за надворешни работи ...

Позитивна клима во Грција за решение за името

Локално - 09.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија. Иако нема официјална најава, Атина и Скопје очекуваат тој да донесе нови идеи за надминување на ...

НИМИЦ: Горна, Северна или Вардарска МАкеднија

Локално - 09.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц, денеска во Атина ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос.

Нимиц оптимист, предложил идеи за кои веќе е разговарано

Пулс24 - 09.01.2013

Куса и интензивна дискусија, според неговите зборови, медијаторот Метју Нимиц имал со премиерот Андонис Самарас и шефот на дипломатијата Димитрис Аврамопулос во средата во Атина.

То Вима: Северна, Вардарска и Горна Македонија се предлозите на Нимиц

Денешен - 09.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц денеска во Атина ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос.

Нимиц оптимист за решавање на прашањето за името

Денешен - 09.01.2013

Грчката Влада со голема искреност сака да се постигне договор за прашањето за името, изјави медијаторот Метју Нимиц по денешната средба со грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос, ...

Средба Нимиц – Аврамопулос во Атина, грчките медиуми одново лицитираат

Пулс24 - 09.01.2013

Медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц во среда во Атина ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија, Димитрис Аврамопулос.

Нимиц оптимист, предложил идеи за кои веќе е разговарано

Тера - 09.01.2013

Куса и интензивна дискусија, според неговите зборови, медијаторот Метју Нимиц имал со премиерот Андонис Самарас и шефот на дипломатијата Димитрис Аврамопулос во средата во Атина.

Нимиц: Грчката Влада искрено сака да се постигне договор за прашањето за името

Sky - 09.01.2013

Грчката Влада со голема искреност сака да се постигне договор за прашањето за името, изјави медијаторот Метју Нимиц по денешната средба со грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос, ...

Шпекулации од страна на грчките медиуми пред средбата Нимиц-Аврамопулос

Sky - 09.01.2013

Метју Нимиц медијатор во грчко-македонскиот спор за името ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос. Медиумите во Грција со различни ставови околку посетата на Нимиц.

То Вима: Вардарска, Северна и Горна Македонија се предлозите на Нимиц

МК News - 09.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц е на средба со шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос и премиерот Андонис Самарас.

Нимиц во Атина препозна волја за решение на името

Вечер Прес - 09.01.2013

МЕДИЈАТОРОТ ДОАЃА ВО СКОПЈЕ ОПТИМИСТИЧКИ РАСПОЛОЖЕН Посредникот во спорот ги презентирал неговите идеи за кои, вели, разговарале во детали, но не сакаше да ги открие пред да ги презентира и во Скопје.

Нимиц задоволен по дваесетминутната средба со Самарас

Н.Македонија - 09.01.2013

Грчката Влада со голема искреност сака да се постигне договор за прашањето за името, изјави медијаторот Метју Нимиц по денешната средба со грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос, ...

Атина не отстапува од ерга омнес и од идентитетските прашања

Н.Македонија - 09.01.2013

Посредникот, кој денес во Атина ќе се сретне со грчките претставници, а во Скопје се очекува да престојува утре и задутре, ќе се обиде да направи напредок во разговорите, но, според аналитичарите, ...

Нимиц од Атина: Грција сака да се постигне договор за името

eReporter - 09.01.2013

Посредникот во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц изјави денеска во Атина по разговорите со грчкото раководство дека актуелната грчка влада „покажува голема искреност кога вели дека ...

Нимиц оптимист за решавање на прашањето за името

Идивиди - 09.01.2013

Атина, 9 јануари 2013 (МИА) - Грчката Влада со голема искреност сака да се постигне договор за прашањето за името, изјави медијаторот Метју Нимиц по денешната средба со грчкиот министер за надворешни ...

Нимиц со Аврамопулос се среќава утре

Канал5 - 08.01.2013

Со шефот на грчката дипломатија пак,средбата е закажана, утре напладне Аврамопулос ќе го прими Нимиц во грчкото МНР. Вечерва се очекува и Нимиц да пристигне во Атина, според информациите на Канал 5, ...

Екпертите скептични за посетата на Нимиц

24 Вести - 08.01.2013

Домашната експертска јавност без некои големи очекувања или оптимизам ја дочекува и оваа посета на медијаторот Нимиц на регионот.

Нимиц денеска во Атина, а потоа и во Скопје

Канал5 - 08.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија. Иако нема официјална најава, Атина и Скопје очекуваат тој да донесе нови идеи за надминување на ...

Метју Нимиц денеска во Атина, потоа во Скопје

Телма - 08.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија. Иако нема официјална најава, Атина и Скопје очекуваат тој да донесе нови идеи за надминување на ...

Нимиц на разговори во Атина

Deutsche Welle - 08.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија. Иако нема официјална најава, Атина и Скопје очекуваат тој да донесе нови идеи за надминување на ...

Нимиц во Атина ќе се сретне само со Аврамопулос

Утрински - 08.01.2013

Средбата е закажана за утре во 12 часот и 30 минути по локално време во кабинетот на грчкиот министер за надворешни работи Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос утре ќе се сретне ...

Нимиц доаѓа во Атина, а потоа и во Скопје

24 Вести - 08.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија. Иако нема официјална најава, Атина и Скопје очекуваат тој да донесе нови идеи за надминување на ...

Грција омекната го чека Нимиц

Дневник - 08.01.2013

Шефот на грчката дипломатија Аврамопулос, кој постојано обвинуваше за фалсификување на историјата и за иредентизам, настапи со посмирена реторика објаснувајќи дека турнејата на Нимиц била развој ...

Скопје и Атина чекаат предлог од Нимиц

Утрински - 08.01.2013

Медијаторот ја почнува својата посета од грчката престолнина, а средбите со грчкиот државен врв се очекува да ги има утре, по што ќе допатува во Скопје Од нашиот дописник Атина - Грција со позитивен ...

Грчкиот државен врв ќе испушти средба со Нимиц

Дневник - 08.01.2013

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос утре ќе се сретне со медијаторот Метју Нимиц. Средбата е закажана во 12 часот и 30 минути по локално време во кабинетот на Аврамопулос, јави ...

Нимиц од денеска активира нова рунда разговори околу името

Дневник - 08.01.2013

Нови идеи за надминување на долгогодишниот спор околу името се очекува да донесе медијаторот на Обединетите нации, Метју Нимиц, кој денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа на неговата агенда е и ...

Нимиц во посета на Атина, а потоа и на Скопје

Макфакс - 08.01.2013

Медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц, во вторник пристигнува во Атина, во рамки на најавената четиридневна посета на Грција и Македонија.

Нимиц денеска пристигнува во Атина

Капитал - 08.01.2013

Иако нема официјална најава, Атина и Скопје очекуваат медијаторот во спорот за името, Метју Нимиц, кој денеска доаѓа во Грција, а потоа и во Македонија, да донесе нови идеи за надминување на ...

Нимиц утре на средба со Аврамопулос

Нетпрес - 08.01.2013

Од денеска до 13-ти јануари медијаторот Метју Нимиц ќе биде во посета на Атина и Скопје, јавува дописникот на Нетпрес од Атина. Посетата на Нимиц доаѓа по ноемвриската рунда разговори во Њујорк.

Нимиц во Атина ќе се сретне само со Аврамопулос

Курир - 08.01.2013

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос утре ќе се сретне со медијаторот Метју Нимиц, јави дописникот на МИА од Атина.

Нимиц утре се среќава со Аврамопулос во Атина

Р.С.Европа - 08.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц утре ќе се сретне со грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос, јави дописникот на МИА од Атина.

Комплетна незаинтересираност на грчките власти за Метју Нимиц

Сител - 08.01.2013

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос утре ќе се сретне со медијаторот Метју Нимиц. Средбата е закажана во 12 часот и 30 минути по локално време во кабинетот на Аврамопулос и ...

Аврамопулос - единствен домаќин на Нимиц?

Макфакс - 08.01.2013

Медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц во среда во 12:30 часот по локално време ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос, информираат од грчкото ...

Нимиц денеска во Атина ќе го отпакува предлогот?

+инфо - 08.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија. Иако нема официјална најава, Атина и Скопје очекуваат тој да донесе нови идеи за надминување на ...

Нимиц доаѓа во Атина, а потоа и во Скопје

Кирилица - 08.01.2013

Нимиц доаѓа во Атина, а потоа и во Скопје Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија.

Нимиц ќе ги премерува црвените линии, но без краен предлог

Алфа - 08.01.2013

Медијаторот од ОН во спорот за името Метју Нимиц утре во Атина, а задутре во Скопје ќе слушне дали и колку Грција и Македонија ги повлекле наназад своите цревени линии во спорот за името, за да се ...

Медијаторот Нимиц доаѓа во Атина

Press24 - 08.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија. Атина и Скопје очекуваат тој да донесе нови идеи за надминување на долгогодишниот спор.

Нимиц доаѓа во Атина, а потоа и во Скопје

Сител - 08.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија. Иако нема официјална најава, Атина и Скопје очекуваат тој да донесе нови идеи за надминување на ...

Нимиц доаѓа во Атина, а потоа и во Скопје

А1 On - 08.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија. Иако нема официјална најава, Атина и Скопје очекуваат тој да донесе нови идеи за надминување на ...

Нимиц денес во Атина, потоа доаѓа во Скопје

Кајгана - 08.01.2013

Медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц, во вторник пристигнува во Атина, во рамки на најавената четиридневна посета на Грција и Македонија.

Нимиц доаѓа на Балканот - лажни олеснувачи, лажни надежи или нов предлог за името

Таратур - 08.01.2013

Специјалниот пратеник на генералниот секретар на Обединетите Нации Метју Нимиц денеска е во посета на Грција каде се очекува да ги претстави новите идеи за надминување на спорот за името меѓу нашата ...

Нимиц во Атина ќе се сретне само со Аврамопулос

Алфа - 08.01.2013

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос утре ќе се сретне со медијаторот Метју Нимиц, јави дописникот на МИА од Атина.

Нимиц доаѓа во Атина, а потоа и во Скопје

Алфа - 08.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија. Иако нема официјална најава, Атина и Скопје очекуваат тој да донесе нови идеи за надминување на ...

Нимиц во Атина ќе се сретне само со Аврамопулос

Кирилица - 08.01.2013

Нимиц во Атина ќе се сретне само со Аврамопулос Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос утре ќе се сретне со медијаторот Метју Нимиц, јави дописникот на МИА од Атина.

Грчкиот премиер Самарас нема време за Нимиц - медијаторот ќе се сретне само со Аврамопулос

Press24 - 08.01.2013

Со оглед на тоа што досега нема никакви други најави, се поизвесно е дека Нимиц во Атина нема да се сретне со други членови на државниот врв.

Нимиц во Атина ќе се сретне само со Аврамопулос

А1 On - 08.01.2013

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос утре ќе се сретне со медијаторот Метју Нимиц, јави дописникот на МИА од Атина.

Нимиц во Атина ќе се сретне само со Аврамопулос

Сител - 08.01.2013

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос утре ќе се сретне со медијаторот Метју Нимиц. Средбата е закажана во 12 часот и 30 минути по локално време во кабинетот на Аврамопулос.

Нимиц во Атина ќе се сретне само со Аврамопулос

МРТ - 08.01.2013

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос утре ќе се сретне со медијаторот Метју Нимиц, јави дописникот на МИА од Атина.

Нимиц доаѓа на Балканот - лажни олеснувачи, лажни надежи или нов предлог за името

Inpress - 08.01.2013

Скопје/Атина, 8 јануари 2013 (ИНПРЕС) Медијаторот Метју Нимиц доаѓа во посета на Скопје и Атина. Го пречекуваме со оптимистичката најава на грчкиот министер за надворешни работи, Димитрис Аврамопулос ...

Нимиц доаѓа во Атина, а потоа и во Скопје

МРТ - 08.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија. Иако нема официјална најава, Атина и Скопје очекуваат тој да донесе нови идеи за надминување на ...

Нимиц ќе ги посети Атина и Скопје

Курир - 08.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија. Иако нема официјална најава, Атина и Скопје очекуваат тој да донесе нови идеи за надминување на ...

Нимиц ги подгреа очекувањата во Атина, но не и во Скопје

МКД - 08.01.2013

Метју Нимиц Грција, преку изјавата на шефот на грчката дипломатија Димитрас Аврамопулос, смета дека денешното доаѓање на посредникот на ОН за името Метју Нимиц ќе донесе развој во решавањето на ...

Нимиц денеска во посета на Атина

Нетпрес - 08.01.2013

Специјалниот пратеник на генералниот секретар на Обединетите Нации Метју Нимиц денеска е во посета на Грција каде се очекува да ги претстави новите идеи за надминување на спорот за името меѓу нашата ...

Нимиц денеска во посета на Атина

Точка - 08.01.2013

Специјалниот пратеник на генералниот секретар на Обединетите Нации Метју Нимиц денеска е во посета на Грција каде се очекува да ги претстави новите идеи за надминување на спорот за името меѓу нашата ...

Нимиц денес во Атина после тоа во Скопје

Sky - 08.01.2013

Денеска медијаторот Метју Нимиц оди во посета на Грција а веднаш потоа доаѓа во Македонија. Иако нема официјални, се очекува Нимиц да предложи нови идеи за надминување на долгогодишниот спор.

Нимиц денес во Грција, потоа и кај нас. Дали носи нов предлог?

Либертас - 08.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија. Иако нема официјална најава, Атина и Скопје очекуваат тој да донесе нови идеи за надминување на ...

Нимиц ја почна новата рунда преговори за името

Вечер Прес - 08.01.2013

МЕДИЈАТОРОТ НИМИЦ ДЕНЕСКА ВО АТИНА , ЌЕ СЕ СРЕТНЕ САМО СО АВРАМОПУЛОС По посетата на Атина, медијаторот утре доаѓа во дводневна посета на Македонија.

Нимиц утре на средба со Аврамопулос

Точка - 08.01.2013

Од денеска до 13-ти јануари медијаторот Метју Нимиц ќе биде во посета на Атина и Скопје. Посетата на Нимиц доаѓа по ноемвриската рунда разговори во Њујорк.

Нимиц во посета на Атина, а потоа и на Скопје

Пулс24 - 08.01.2013

Медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц, во вторник пристигнува во Атина, во рамки на најавената четиридневна посета на Грција и Македонија.

Нимиц во Атина, македонските власти чекаат

Бриф - 08.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска е во посета на Грција, по што доаѓа и во Македонија. Македонските власти се воздржани, а грчките медиуми периодов шпекулираа дека медијаторот ќе ...

Нимиц во посета на Атина, а потоа и на Скопје

Тера - 08.01.2013

Медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц, во вторник пристигнува во Атина, во рамки на најавената четиридневна посета на Грција и Македонија.

Ќе донесе ли Нимиц нови идеи за спорот со името?

Денешен - 08.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија. Иако нема официјална најава, Атина и Скопје очекуваат тој да донесе нови идеи за надминување на ...

Аврамопулос - единствен домаќин на Нимиц?

Тера - 08.01.2013

Медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц во среда во 12:30 часот по локално време ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос, информираат од грчкото ...

Аврамопулос - единствен домаќин на Нимиц?

Пулс24 - 08.01.2013

Медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц во среда во 12:30 часот по локално време ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос, информираат од грчкото ...

Нимиц во Атина ќе се сретне само со Аврамопулос

Бриф - 08.01.2013

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос утре ќе се сретне со медијаторот Метју Нимиц, јави дописникот на МИА од Атина.

Нимиц во Грција, грчките медиуми ни предлагаат име

Н.Македонија - 08.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, а потоа и на Македонија Шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос во пресрет на посетата на Нимиц изјави дека ...

Сѐ се врти околу „Северна Македонија“

Н.Македонија - 08.01.2013

Посредникот во спорот за разликите за името Метју Нимиц во Атина и во Скопје ќе престојува од денеска до 11 јануари. Македонската и грчката власт молчат за очекувањата и позициите, а медиумите ...

Го очекуваме Нимиц со оптимизам

Идивиди - 08.01.2013

Атина, 7 јануари 2013 (МИА) - Грција сака решение кое ќе ги задоволи основните национални позиции, со почитување на историјата и културата на сите и кое ќе ја зајакне регионалната стабилност и ...

Нимиц доаѓа во Атина, а потоа и во Скопје

Идивиди - 08.01.2013

Атина/Скопје, 8 jaнуари 2013 (МИА) - Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија.

Турнејата на Нимиц – можност за создавање предуслови за напредок кон решение

Канал5 - 07.01.2013

Шефот на грчката дипломатија Аврамопулос со оптимизам пред посетата на медијаторот на Атина и на Скопје. Димитрис Аврамопулос, во интервјуто за весникот „Real news“, вели дека Грција сака решение кое ...

Атина шири оптимизам, Скопје воздржано пред посетата на Нимиц

24 Вести - 07.01.2013

Атина шири оптимизам пред посетата на Метју Нимиц на Грција и Македонија. Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос во изјава за грчките медиуми вели: „Турнејата на Нимиц е развој ...

Благ оптимизам во Атина пред посетата на Нимиц

Телма - 07.01.2013

Грција сака решение кое ќе ги задоволи основните национални позиции, со почитување на историјата и културата на сите и кое ќе ја зајакне регионалната стабилност и безбедност, изјави грчкиот министер ...

Аврамопулос - Од посетата на Нимиц може да се очекува напредок!

Утрински - 07.01.2013

Грчкиот министер за надворешни работи пред посетата на медијаторот на Атина и на Скопје Грција сака решение кое ќе ги задоволи основните национални позиции, со почитување на историјата и културата на ...

Аврамопулос: Посетата на Нимиц може да создаде услови за напредок

Deutsche Welle - 07.01.2013

Грчкиот министер за надворешни работи Аврамопулос пред посетата на медијаторот Нимиц на Атина и Скопје порачува дека неговата земја се залага за решение за спорот за името кое ќе ги задоволи ...

Аврамопулос: Турнејата на Нимиц може да создаде услови за напредок за решавање на името

24 Вести - 07.01.2013

Грција сака решение кое ќе ги задоволи основните национални позиции, со почитување на историјата и културата на сите и кое ќе ја зајакне регионалната стабилност и безбедност, изјави грчкиот министер ...

Турнејата на Нимиц може да создаде услови за напредок за решавање на името

МРТ - 07.01.2013

Грција сака решение кое ќе ги задоволи основните национални позиции, со почитување на историјата и културата на сите и кое ќе ја зајакне регионалната стабилност и безбедност, изјави грчкиот министер ...

Аврамопулос: Турнејата на Нимиц може да создаде услови за напредок за решавање на името

Сител - 07.01.2013

Грција сака решение кое ќе ги задоволи основните национални позиции, со почитување на историјата и културата на сите и кое ќе ја зајакне регионалната стабилност и безбедност, изјави грчкиот министер ...

Аврамопулос: Турнејата на Нимиц може да создаде услови за решавање на името

Таратур - 07.01.2013

Турнејата на медијаторот Метју Нимиц може да создаде услови за напредок во однос на прашањето за името. Тоа е резултат на нашата иницијатива за потпишување на меморандумот меѓу двете земји , изјави ...

Аврамопулос: Турнејата на Нимиц може да создаде услови за напредок

Курир - 07.01.2013

Грција сака решение кое ќе ги задоволи основните национални позиции, со почитување на историјата и културата на сите и кое ќе ја зајакне регионалната стабилност и безбедност, изјави грчкиот министер ...

Аврамопулос: Може да се очекува напредок за името

Алфа - 07.01.2013

Грција сака решение кое ќе ги задоволи основните национални позиции, со почитување на историјата и културата на сите и кое ќе ја зајакне регионалната стабилност и безбедност, изјави грчкиот министер ...

Аврамопулос: Посетата на Нимиц може да значи напредок

МКД - 07.01.2013

Димитрас Аврамопулос Грција сака решение кое ќе ги задоволи основните национални позиции, со почитување на историјата и културата на сите и кое ќе ја зајакне регионалната стабилност и безбедност, ...

Аврамопулос: Турнејата на Нимиц - можност за напредок во процесот на решавање на името

Press24 - 07.01.2013

"Грција сака решение кое ќе ги задоволи основните национални позиции, со почитување на историјата и културата на сите и кое ќе ја зајакне регионалната стабилност и безбедност" Ова го изјави грчкиот ...

Аврамопулос - Нимиц може да создаде услови за решавање на името

Inpress - 07.01.2013

Атина, 7. јануари 2013 (ИНПРЕС) Грција сака решение кое ќе ги задоволи основните национални позиции, со почитување на историјата и културата на сите и кое ќе ја зајакне регионалната стабилност и ...

Аврамопулос: Новиот предлог на Нимиц може да создаде услови за напредок за решавање на името

А1 On - 07.01.2013

Грција сака решение кое ќе ги задоволи основните национални позиции, со почитување на историјата и културата на сите и кое ќе ја зајакне регионалната стабилност и безбедност, изјави грчкиот министер ...

Аврамопулос: Нимиц може да донесе напредок во спорот

+инфо - 07.01.2013

Грција сака решение кое ќе ги задоволи основните национални позиции, со почитување на историјата и културата на сите и кое ќе ја зајакне регионалната стабилност и безбедност, изјави грчкиот министер ...

“Катимерини“: Нимиц ќе донесе нов предлог за името

Нетпрес - 07.01.2013

Посредникот на Обединетите нации во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, за време на своите посети на двете земји ќе достави комплетно нов и конкретен предлог за името, пишува ...

Аврамопулос: Турнејата на Нимиц може да создаде напредок во спорот

Макфакс - 07.01.2013

Турнејата на медијаторот Метју Нимиц може да создаде услови за напредок во однос на прашањето за името. Тоа е резултат на нашата иницијатива за потпишување на меморандумот меѓу двете земји , изјави ...

Аврамопулос: Од посетата на Нимиц може да се очекува напредок!

Капитал - 07.01.2013

Грчкиот министер за надворешни работи, Димитрис Аврамопулос оцени дека посетата на медијаторот Метју Нимиц на регионот може да донесе напредок во решавањето на спорот за името.

Скептизицам пред посетата на Нимиц

Р.С.Европа - 07.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц доаѓа во посета на Скопје и Атина. По последните настани во земјава кај аналитичарите расте скептицизмот за можен напредок во преговорите за името.

Аврамопулос: Нимиц може да создаде услови за решавање на името

Р.С.Европа - 07.01.2013

Грција сака решение кое ќе ги задоволи основните национални позиции, со почитување на историјата и културата на сите и кое ќе ја зајакне регионалната стабилност и безбедност, изјави грчкиот министер ...

Аврамопулос: Посетата на нимиц е тоа што го очекувавме

Алфа - 07.01.2013

Атина, како што вели шефот на грчката дипломатија, сака решение кое ќе ги задоволи националните интереси, ќе ја почитува историјата и културата на двете страни и ќе ја зајакне регионалната стабилност.

Катимерини: Нимиц носи нов предлог за името

Капитал - 07.01.2013

Грчки „Катимерини“ пишува дека метијаторот Метју Нимиц кој од утре ќе престојува во официјални посети и на Скопје и на Атина, доаѓа со нов предлог за името.

Аврамопулос: Турнејата на Нимиц создава услови за напредок

Сител - 07.01.2013

Атина сака решение кое ќе ги задоволи основните национални позиции, со почитување на историјата и културата на сите и кое ќе ја зајакне регионалната стабилност и безбедност, изјави грчкиот министер ...

Аврамопулос: Турнејата на Нимиц може да создаде напредок во спорот

Кајгана - 07.01.2013

Турнејата на медијаторот Метју Нимиц може да создаде услови за напредок во однос на прашањето за името. Тоа е резултат на нашата иницијатива за потпишување на меморандумот меѓу двете земји , изјави ...

Катимерини: Нимиц се навраќа на идеи кои претходно не биле прифатливи, но денес можеби се

Либертас - 07.01.2013

Грција сака решение кое ќе ги задоволи основните национални позиции, со почитување на историјата и културата на сите и кое ќе ја зајакне регионалната стабилност и безбедност, изјави грчкиот министер ...

Аврамопулос: Нимиц може да создаде услови за решавање на името

Денешен - 07.01.2013

Грција сака решение кое ќе ги задоволи основните национални позиции, со почитување на историјата и културата на сите и кое ќе ја зајакне регионалната стабилност и безбедност, изјави грчкиот министер ...

Аврамопулос: Очекувајте напредок во спорот со името

Sky - 07.01.2013

Грција сака решение кое ќе ги задоволи основните национални позиции, изјави грчкиот министер Димитрис Аврамопулос пред посетата на медијаторот Метју Нимиц на Атина и на Скопје.

Аврамопулос: Турнејата на Нимиц може да создаде напредок во спорот

Тера - 07.01.2013

Турнејата на медијаторот Метју Нимиц може да создаде услови за напредок во однос на прашањето за името. Тоа е резултат на нашата иницијатива за потпишување на меморандумот меѓу двете земји , изјави ...

На 10 јануари Нимиц доаѓа во Скопје

Sky - 07.01.2013

Метју Нимиц на 10 јануари доаѓа во Скопје. Медијаторот за спорот со името ќе дојде од Атина, каде ќе се сретне со претставници на грчкиот државен врв.

Атина - оптимист, Скопје воздржано

Н.Македонија - 07.01.2013

Атина шири оптимизам пред посетата на Нимиц на Грција и Македонија Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос во изјава за грчките медиуми рече дека турнејата на Нимиц е развој каков ...