TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Папандреу: Нема да има нови кратења на буџетот

Нетпрес - 24.10.2010

Заживувањето на грчката економија нема да наложи нови кратења на буџетот и зголемување на даноците, откако веќе беа воведени исклучително непопуларни мерки и затегање на ременот, ветил премиерот ...

Папандреу: Не се планира ново намалување на државните расходи и зголемување на даноците

Алфа - 24.10.2010

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу денеска вети дека нема да има ново намалување на државните расходи и за ново зголемување на даноците.

Очекувам средбите со Папандреу да бидат посуштински

Вечер Прес - 24.10.2010

Потребни се суштински разговори. Потребна е волја за решавање на проблемот, а проблемот не се решава со половина час разговор од кој половина од времето е протоколарно или несуштинско потрошено.

Груевски очекува посуштински средби со Папандреу

Алсат-М - 23.10.2010

Премиерот Груевски е подготвен да се сретне со својот грчки колега, но очекува средбата да биде посуштинска и продуктивна, а не само протоколарна.

Груевски сака посуштински средби со Папандреу

Deutsche Welle - 23.10.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски изразува подготвеност за нова средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреу во врска со спорот околу името, но очекува средбата да биде посуштинска.

Груевски очекува посуштинска средба со Папандреу

Телма - 23.10.2010

Премиерот Никола Груевски изразува подготвеност за нова средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреу, но очекува средбата да биде посуштинска.

Груевски очекува посуштинска средба со Папандреу

Канал5 - 23.10.2010

Премиерот Никола Груевски изразува подготвеност за нова средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреу, но очекува средбата да биде посуштинска.

Груевски: наредната средба со Папандреу очекувам да е посуштинска

Курир - 23.10.2010

Претседателот на Владата на Република Македонија-Никола Груевски очекува наредната средба со Јоргос Папандреу да биде посуштинска.

Груевски сака суштински, а не формални средби со Папандреу

Р.С.Европа - 23.10.2010

Премиерот Никола Груевски изразува подготвеност за нова средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреу, но очекува средбата да биде посуштинска.

Груевски - Очекувам посуштински средби со Папандреу

Inpress - 23.10.2010

Тетово, 23. октомври 2010 (ИНПРЕС) Премиерот на Република Македонија Никола Груевски е подготвен за нова средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреу, но од идната средба очекува да биде далеку ...

Груевски очекува средбите со Папандреу да се посуштински

Сител - 23.10.2010

И македонскиот премиерот Никола Груевски изрази подготвеност за нова средба со неговиот грчки колега, Јоргос Папандреу, но очекува средбата да не биде само формална туку по суштинска, откако вчера ...

Груевски сака суштински разговори со Папандреу

eReporter - 23.10.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски изрази денеска надеж дека следните средби со неговиот грчки колега Јоргос Папандреу нема да бидат како досега протоколарни, туку на нив ќе водат суштински ...

Папандреу прифаќа средба со Груевски пред Самитот на НАТО

Канал5 - 22.10.2010

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу е подготвен за средба со македонскиот премиер Никола Груевски пред Самитот на НАТО во Лисабон, изјави денеска портпаролот на МНР на Грција Григори Делавекурас.

Папандреу подготвен за средба со Груевски

Алсат-М - 22.10.2010

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу е подготвен за средба со македонскиот премиер Никола Груевски пред Самитот на НАТО во Лисабон, изјави портпаролот на МНР на Грција, Григори Делавекурас.

Делавекурас: Отворени сме за средба Груевски – Папандреу

Форум - 22.10.2010

Атина е подготвена за срдба на премиерите Јоргос Папандреу и Никола Груевски, смета портпаролот на грчкото министерство за надворешни работи, Григорис Делавекурас.

Делавекурас - Бевме разочарани кога премиерот Груевски не дојде во Њујорк

Inpress - 22.10.2010

Атина, 22. октомври 2010 (ИНПРЕС) Грчкиот премиер Јоргос Папандреу е подготвен за средба со македонскиот премиер Никола Груевски пред Самитот на НАТО во Лисабон.

Делавекурас: Папандреу би се сретнал со Груевски пред НАТО Самитот во Лисабон

Курир - 22.10.2010

Портпаролот на грчкото Григори Делавекурас денеска изјави дека грчкиот премиер Јоргос Папандреу е подготвен за средба со македонскиот премиер Никола Груевски пред Самитот на НАТО во Лисабон.

Делавекурас: Отворени сме за средба Груевски – Папандреу

Макфакс - 22.10.2010

Атина е подготвена за средба на премиерите Јоргос Папандреу и Никола Груевски, смета портпаролот на грчкото министерство за надворешни работи, Григорис Делавекурас.

Делавекурас: Отворени сме за средба Груевски – Папандреу

Алфа - 22.10.2010

Атина е подготвена за срдба на премиерите Јоргос Папандреу и Никола Груевски, смета портпаролот на грчкото министерство за надворешни работи, Григорис Делавекурас.

Делавекурас: Папандреу би остварил среба со Груевски пред Самитот на НАТО

Кирилица - 22.10.2010

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу е подготвен за средба со македонскиот премиер Никола Груевски пред Самитот на НАТО во Лисабон, изјави денеска портпаролот на МНР на Грција Григори Делавекурас ...

Атина бара нова средба Груевски - Папандреу

Сител - 22.10.2010

Атина е подготвена, се чека на Скопје. Грчката влада бара нова средба Папандреу –Груевски. Портпаролот на грчкото МНР, Григориос Далавекурас смета дека зачестените средби на премиерите ја подобруваат ...

Папандреу би се сретнал со Груевски пред НАТО самитот

Р.С.Европа - 22.10.2010

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу е подготвен за средба со македонскиот премиер Никола Груевски пред Самитот на НАТО во Лисабон, изјави денеска портпаролот на грчкото министерство за надворешни работи ...

Средба Ердоган - Папандреу во Атина

Р.С.Европа - 22.10.2010

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган, кој денеска во Атина разговараше со неговиот грчки колега Јоргос Папандреу, изрази очекување дека гасоводот од јужниот крак, Турција – Грција – Италија, ќе биде ...

Нема да има дополнително намалување на платите и пензиите во Грција

Канал 77 - 21.10.2010

Премиерот на Грција, Јоргос Папандреу изјави дека неговата социјалистичка влада нема дополнително да ги намали платите и пензиите, ниту ќе ги зголеми даноците, покрај ревизијата на буџетскиот дефицит ...

Грчката Влада нема да превземе дополнителни намалувања на платите и пензиите

Сител - 20.10.2010

Грчкиот премиер изјави дека неговата Влада нема да превземе дополнителни намалувања на пензиите и платите или да ги зголемува даноците и покрај очекуваната ревизија на буџетскиот дефицит.

Папандреу: Нема да се преземаат дополнителни штедни мерки

Курир - 20.10.2010

- Повторувам, што и да се случи нема да има дополнителни намалувања на платите и пензиите. Нема да има дополнително зголемување на даноците, освен оние кои веќе се обврзавме да ги направиме, изјави ...

Нема да има нови намалувања на платите и пензиите во Грција

Нетпрес - 20.10.2010

Премиерот на Грција , Јоргос Папaндрeу изјави денеска дека неговата социјалистичка влада нема дополнително да ги намали платите и пензиите, ниту ќе ги зголеми даноците, покрај ревизијата на ...

Папандреу: Нема да има нови намалувања на платите и пензиите

Макфакс - 20.10.2010

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу рече дека неговата социјалистичка влада нема дополнително да ги намалува платите и пензиите.Тој најави дека нема да се зголемуваат даноците и покрај ревизијата на ...

Груевски очекува реална валоризација на сработеното

Форум - 19.10.2010

Премиерот Никола Груевски во пресрет на средбата со Претседателот на Европскиот Совет, Херман Ван Ромпуј, во понеделникот изрази очекување за валоризација на она што досега го сработила Владата ...

Груевски: Лудилото на Грција мора да престане

Канал5 - 18.10.2010

Лудилото на Грција мора да престане - Груевски ќе се обиде пред самитот на НАТО да има нова средба со Папандреу. Премиерот ќе проба да го убеди земјава да ја добие поканата под референцата ФИРОМ.

Груевски оптимист за извештајот на ЕУ

Алсат-М - 18.10.2010

Премиерот Груевски нема да инсистира на средба со грчкиот колега Папандреу пред самитот на НАТО во Лисабон за да разговара за евентуален влез на земјава под привремената референца иако неговите ...

Премиерот Груевски со изјави за повеќе актуелни случувања

Алсат-М - 18.10.2010

- Очекувам реална валоризација на сработеното, на вложениот труд, за што не е заслужна само Владата, туку и сите државни институции, вклучувајќи ги и граѓаните на Република Македонија.

Груевски не исклучува средба со Папандреу пред самитот на НАТО

Макфакс - 18.10.2010

Премиерот Никола Груевски денеска изјави дека не би одбил средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреу пред одржувањето на самитот на НАТО во Лисабон во ноември.

Не е исклучена средба Груевски - Папандреу пред самитот во НАТО

Форум - 18.10.2010

Премиерот Никола Груевски денеска изјави дека не би одбил средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреу пред одржувањето на самитот на НАТО во Лисабон во ноември „Јас не би одбил каква и да е средба со ...

Груевски очекува валоризација на вложениот труд во извештајот од ЕК

Алфа - 18.10.2010

Очекувам реална валоризација на сработеното, на вложениот труд, за што не е заслужна само Владата, туку и сите државни институции, вклучувајќи ги и граѓаните на Република Македонија.

Груевски бара да запре „грчкото“ лудило

Алфа - 18.10.2010

„Да престане грчкото лудило“ - тоа Груевски би го побарал од Папандреу доколку двајцата успеат да се сретнат до ноемврискиот самит на НАТО.

Груевски: Очекувам валоризација на нашиот труд

Нетпрес - 18.10.2010

Премиерот Никола Груевски изрази надеж дека досега сработеното ќе биде реално валоризирано од страна нa Европската комисија во овогодинешниот извешатај за Македонија, што треба да биде објавен на ...

Груевски очекува валоризација на вложениот труд во извештајот од ЕК

Сител - 18.10.2010

Очекувам реална валоризација на сработеното, на вложениот труд, за што не е заслужна само Владата, туку и сите државни институции, вклучувајќи ги и граѓаните на Република Македонија.

Груевски очекува реална валоризација на сработеното

Макфакс - 18.10.2010

Премиерот Никола Груевски во пресрет на утрешната средба со Претседателот на Европскиот Совет ,Херман Ван Ромпуј, изрази очекување за валоризација на она што досега го сработила Владата.

Груевски очекува реален извештај и не бега од Папандреу

Р.С.Европа - 18.10.2010

Очекувам реална валоризација на сработеното, изјави премиерот Никола Груевски за очекувањата од утрешната посета на претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј и од претстојниот извештај на ...

Груевски за името, ЕУ, лустрацијата, ДУИ, ДПА, Црвенковски...

eReporter - 18.10.2010

Извештајот на ЕК, разликите со Грција околку името, лустрацијата и препукувањата меѓу ДУИ и ДПА, како и разликите меѓу економските политики на актуелната и владите на Бранко Црвенковски беа ...

Очекувам валоризација на вложениот труд

Идивиди - 18.10.2010

Скопје, 18 октомври 2010 (МИА) - Очекувам реална валоризација на сработеното, на вложениот труд, за што не е заслужна само Владата, туку и сите државни институции, вклучувајќи ги и граѓаните на ...