TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Албанија не ги исполни условите за визна либерализација

А1 - 19.07.2009

Албанскиот премиер Сали Бериша изјави дека државата објективно не ги исполни условите за да добие либерализација на визите од ...

Груевски: Укинувањето визи ќе отвори шанси за сите

А1 - 19.07.2009

Укинувањето на визите е реалност и нема никакви шанси тоа да биде одложено. Визната либерализација не е компензација за ...

Бериша: Албанија не ги исполнува условите за визна либерализација

Телма - 19.07.2009

Албанскиот премиер Сали Бериша изјави дека државата објективно не ги исполни условите за да добие либерализација на визите од ...

Груевски: Укинувањето на визите ќе отвори шанси за сите

Форум - 19.07.2009

Укинувањето на визите е реалност и нема никакви шанси тоа да биде одложено. Визната либерализација не е компензација за ...

Груевски: Визната либерализација не е компензација за членство во ЕУ

Алсат-М - 19.07.2009

Укинувањето на визите е реалност и нема никакви шанси тоа да биде одложено. Визната либерализација не е компензација за ...

Бериша : Албанија не ги исполни условите за либерализација на визите

Макфакс - 19.07.2009

Албанскиот премиер Сали Бериша изјави дека државата објективно не ги исполни условите за да добие либерализација на визите од ...

Груевски: Укинувањето на визите ќе отвори шанси за сите

Макфакс - 19.07.2009

Укинувањето на визите е реалност и нема никакви шанси тоа да биде одложено. Визната либерализација не е компензација за ...

Не кревајте прав, ве молам

Време - 18.07.2009

Препораката на Европската комисија до Советот на министри на Европската унија за укинување на шенген-визите нашата Влада се ...

Благодарност од спортистите

Вечер - 18.07.2009

Укинувањето на визите е од посебна важност за спортистите, посебно поради фактот што досега многубројни меѓународни спортски ...

Петок, 17 јули

BBC - 17.07.2009

ВРЕМЕ на насловната страница пишува дека „Пасошот ќе добие на цена“ велејќи дека по одлуката на Европската унија, интересот за ...

Учете од Европа како да дојдете до укинување на американските визи

Вест - 17.07.2009

Македонија да учи од искуствата на другите земји од Европа за да дојде до можноста да бидат укинати визите за патување во САД, ...

Проблемот со визите за САД е

Дневник - 17.07.2009

поинаков Укинувањето на американските визи за македонските граѓани е поинаков процес од оној на ЕУ и целосно е контролиран од ...

Словенија ја поздравува одлуката за укинување на визите за Македонија, Србија и Црна Гора

Кирилица - 17.07.2009

Словенечкото Министерство за надворешни работи ја поздрави одлуката на Европската комисија, која предложи визна либерализација ...

Укинувањето на визите и студентите

Канал5 - 17.07.2009

Визната либерализација ќе овозможи дообразување, стекнување на поквалитетни знаења, студирање на врвни високообразовни ...

Се отворија Вратите на Европа за студентите

Сител - 17.07.2009

„Виза нема шанси“ - се оствари желбата на студентите кои пред 5 месеци пропатуваа 2.000 километри до Брисел да го искажат ...

Агенцијата за млади и спорт и спортистите за визната либерализација

Нетпрес - 17.07.2009

Агенцијата за млади и спорт и спортистите денеска на велосипедската патека на кејот на реката Вардар кај хотелот Александар ...

Се отворија вратите

Време - 16.07.2009

Игор Чавески Од почетокот на следната година македонските граѓани без визи ќе патуваат во земјите од ЕУ.

Заслужено морковче

Време - 16.07.2009

Македонските граѓани, конечно, дочекаа добри вести од Брисел. Европската комисија одлучи да не тргне од шенгенскиот ѕид во кој ...

Слободни!

Вест - 16.07.2009

Атрактивната поп - пејачка Тамара Тодевска (24) вчера ги изненади граѓаните на шалтерот на МВР, додека им ги предаваше новите ...

Визите укинати, отворени нови хоризонти

Утрински - 16.07.2009

Од нашиот дописник Брисел – По 17 години изолирани во визно гето македонските граѓани од 1 јануари идната година, конечно, ќе ...

Виза за излез од српскиот пакет

Дневник - 16.07.2009

Комесарите Оли Рен и Жак Баро вчера денот го нарекоа историски. За нас навистина е историски.

Визно ослободување со Европа

Дневник - 16.07.2009

Безвизното патување ќе значи дека нема повеќе чекање во ред пред амбасадите, собирање на придружната документација како што се ...

Црвениот пасош го урна ѕидот

Дневник - 16.07.2009

Европската комисија предложи укинување на визите за граѓаните на Македонија, Србија и Црна Гора од 1 јануари 2010 година, ...

Нема веќе визи: добар ден, Европо!

Н.Македонија - 16.07.2009

Нема веќе редови пред амбасадите и собирање многу документи за добивање визи за граѓаните од Западен Балкан, истакна ...

Рикер ја поздрави визната либерализација

Алсат-М - 16.07.2009

Американскиот амбасадор Филип Рикер одговарајќи на новинарското прашање дали по предлогот за укинување на Шенген визите ќе се ...

Иванов: По укинувањето на визите подготвени сме за ЕУ

Форум - 16.07.2009

По препораката на Европската Комисија да се укинат визите за макеоднските граѓани, Македонија е целосно подготвена за наредните ...

Безвизниот режим не нуди можност за работа и студирање во ЕУ

Алфа - 16.07.2009

Европската унија ни ги отвори вратите за шетање, но не и за работа и студирање.

ЕК даде зелено светло за безвизен режим, за Македонија, Србија и Црна Гора

SETimes - 16.07.2009

ЕК вели дека Македонија ги исполни сите потребни услови, но Србија и Црна Гора мора да ги исполнат „сите преостанати отворени ...

Груевски: Уште една потврда за сработеното

Вечер - 16.07.2009

Оваа Влада си постави за цел да ги исполни сите неопходни услови и критериуми за поставување безвизен режим со Европската унија.

Македонците, конечно, во Европа без визи!

Вечер - 16.07.2009

Граѓаните ќе можат да патуваат без визи во сите земји од ЕУ освен во Велика Британија и Ирска.

Уметниците задоволни од Уривањето на визите

Сител - 16.07.2009

Урната е бариерата, дигната е железната завеса - визите ќе заминат во историјата и за уметноста.

Иванов: Укинување на визите говори дека Македонија е подготвена за следниот чекор

Нетпрес - 16.07.2009

Претседателот Ѓорге Иванов на македонската јавност и честита за препораката за укинување на визите за ЕУ.

Што ќе значи безвизниот режим за економијата?

А1 - 15.07.2009

Дали 2.600 долари бруто-домашен производ по глава на жител ќе биде мотив македонските граѓани помасовно да ја напуштат земјава ...

Препорачана визната либерализација

А1 - 15.07.2009

Историски ден за Македонија и за Европската унија. После 18 години Брисел на земјите членки одлучи конечно да предложи ...

ЕК предложи укинување на визите

BBC - 15.07.2009

Европската Комисија денеска предложи укинување на визите за граѓаните на Македонија, Црна Гора и Србија при патувањето во ...

Се чека предлогот за безвизен режим

Deutsche Welle - 15.07.2009

Европската комисија денеска (15.07.2009) во Брисел треба да достави предлог за безвизен режим за три балкански земји: ...

Оли Рен: важен ден за луѓето од Западен Балкан

Deutsche Welle - 15.07.2009

Еврокомесарите за правда и проширување, Жак Баро и Оли Рен денеска ја соопштија одлуката на Европската комисија да му препорача ...

Предлог-визна либерализација за Македонија

Deutsche Welle - 15.07.2009

Историски миг во односите на ЕУ и Западен Балкан, вака потпретседателот на ЕК и еврокомесар за правда , Жак Баро денеска ...

Се урива шенгенската бариера

Бизнис24 - 15.07.2009

„Задоволен сум што можам да ви соопштам за укинување на краткорочните визи за граѓаните на Македонија, Црна Гора и Србија.

ЕК ќе препорача визна либерализација за Македонија, Србија и Црна Гора

Р.С.Европа - 15.07.2009

Европската Комисија денеска на Советот на министрите на Европската унија треба да му предложи укинување на визите за ...

ЕК препорача укинување на визите за Македонија, Србија и Црна Гора

Р.С.Европа - 15.07.2009

Европската Комисија денеска на Советот на министрите на Европската унија му предложи укинување на визите за Македонија, Србија ...

Догодина без визи во Европа

Р.С.Европа - 15.07.2009

Според познавачите на европските процедури укинувањето на визите за македонските граѓани во пракса може најрано да се случи на ...

Европската комисија препорача укинување на визите

Телма - 15.07.2009

Европската комисија ги усвои денеска препораките за укинување на визите за граѓаните на Македонија, Србија и Црна Гора, од 1 ...

ЕК денеска се очекува да препорача визна либерализација

Алсат-М - 15.07.2009

Еврокомесарите за правда и проширување, Жак Баро и Оли Рен денеска на прес конференција во Брисел треба да ја соопштат одлуката ...

Рен и Баро денеска ќе ја соопштат одлуката за укинување на визите

Тотал - 15.07.2009

Европската Комисија денеска на Советот на министрите на Европската унија ќе му предложи укинување на визите за Македонија, ...

Без визи – конечно!

Форум - 15.07.2009

Македонските граѓани од 1 јануари во државите на Европската унија и Шенген зоната ќе патуваат без визи.

ЕК се очекува да препорача визна либерализација

Алфа - 15.07.2009

Еврокомесарите за правда и проширување, Жак Баро и Оли Рен денеска на прес конференција во Брисел треба да ја соопштат одлуката ...

Предложено укинување на визите за Македонија

Алфа - 15.07.2009

Европската комисија денеска во Брисел предложи на граѓаните на Македонија, Србија и на Црна Гора да им се обезбеди патување во ...

Препорачана визна либерализација за Македонија

Алсат-М - 15.07.2009

Европската Комисија и официјално препорача визна либерализација за Македонија, Србија и црна Гора.

Од следната година македонските граѓани ќе патуваат без визи во ЕУ

Тотал - 15.07.2009

Европската комисија препорача укинување на визите за граѓаните на Македонија, Србија и Црна Гора од 1 јануари 2010 година, ...

ЕК препорача укинување на визите

Алфа - 15.07.2009

Од први јануари, македонските граѓани ќе можат да патуваат во Европа без виза.

Што значи визната либерализација

Алфа - 15.07.2009

Визната либерализација, откако ќе стапи на сила, ќе значи дека македонските граѓани ќе можат да патуваат без визи, само со ...

ЕК препорача безвизен режим за Србија, Црна Гора и Македонија

SETimes - 15.07.2009

БРИСЕЛ, Белгија -- По неколкунеделни шпекулации, Европската Комисија (ЕК) во средата (15-ти јули) препорача укинување на визите ...

Слободата на движењето е основно човеково право!

Вечер - 15.07.2009

Со визната либерализација меѓу другото може да се очекува зајакнување на културните и економските врски со ЕУ, зголемување на ...

Предложено укинување на визите за Македонија, Србија и Црна Гора

Кирилица - 15.07.2009

Колегиумот на Европската комисија денеска во Стразбур едногласно донесе одлука за либерализација на визниот режим со ...

Укинување на визите за Македонија препорача ЕК

Канал5 - 15.07.2009

Европските комесар Оли Рен и Жак Баро и официјално му препорачаа на Советот на министри укинување на визите за Македонија, ...

Македонија на белата шенген листа од 1 јануари 2010

Кирилица - 15.07.2009

Европската комисија препорача укинување на визите за граѓаните на Македонија, Србија и Црна Гора од 1 јануари 2010 година, ...

Над 5 милиони евра граѓаните ќе заштедат од укинувањето на шенген - визите

Канал5 - 15.07.2009

Над 5 милиони евра граѓаните ќе заштедат од укинувањето на шенген - визите. Тоа го покажува математиката на Владата, која ...

Македонските граѓани радосни за веста за укинувањето на визите

Канал5 - 15.07.2009

Во одлуката за носење една ваква препорака, Брисел се водеше од потребата граѓаните од западен Балкан да можат и физички да ...

Збогум визи и чекање пред амбасадите

Канал5 - 15.07.2009

Од 1 ви јануари 2010, биометриските пасоши ќе бидат доволни за слободно патување во земјите членки на Шенген зоната, во која се ...

Ек препорача укинување на визите за граѓаните на Македонија, Црна Гора и Србија

Сител - 15.07.2009

Од 1-ви јануари 2010 да се укинат визите за граѓаните на Македонија, Црна Гора и Србија - ова денеска го препорача Европската ...

Европската комисија препорача укинување на визите

МРТ - 15.07.2009

Европската комисија препорача укинување на визите за граѓаните на Македонија, Србија и Црна Гора од 1 јануари 2010 година, ...

ЕК за укинување на визниот режим за Македонија, Србија и Црна Гора

Нетпрес - 15.07.2009

Европските комесари Жак Баро и Оли Рен се очекува денеска во Брисел, да ја соопштат одлуката на Европската комисија на Советот ...

Македонија доби препорака за визна либерализација

Нетпрес - 15.07.2009

Европската комисија денеска и официјално предложи визна либерализација за Македонија, Србија и Црна Гора.

Баро: Македонија ги исполни сите услови на Европската Унија

Нетпрес - 15.07.2009

На граѓаните на Македонија, Црна Гора и на Србија треба да им биде дозволено да патуваат без виза во земјите на Европската ...

Предложено укинување на визите за Македонија

Макфакс - 15.07.2009

Европската комисија денеска во Брисел предложи на граѓаните на Македонија, Србија и на Црна Гора да им се обезбеди патување во ...

Без визи во ЕУ со новите македонски пасоши

Макфакс - 15.07.2009

Европската комисија денеска во Брисел предложи на граѓаните на Македонија, Србија и на Црна Гора да им се обезбеди патување во ...

Рен и Баро одлуката за визите ќе ја соопштат во среда

Форум - 14.07.2009

Одлуката на Европската комисија на Советот на министрите на Европската Унија да му предложи укинување на визите за Македонија, ...

Одлуката за укинување на визите ќе се донесе утре наместо денеска

Н.Македонија - 14.07.2009

Европската комисија, со задоцнување од еден ден, утре ќе му ја соопшти на Советот на министри на ЕУ својата одлука за укинување ...

Без визи во ЕУ само со биометриски пасоши

Алсат-М - 14.07.2009

Европската комисија во документот што ќе биде објавен утре, препорачува укинување на визите за граѓаните на Македонија, Србија ...

Укинување на визите за Македонија, Србија и Црна Гора

Вечер - 14.07.2009

Еврокомесарите Оли Рен и Жак Баро, според најавите утре во Брисел ќе ја соопштат одлуката на Европската комисија за укинување ...

Кои се придобивките од укинувањето на „шенгенската бариера“?

Канал5 - 14.07.2009

Утре во Брисел еврокомесарите Баро и Рен ќе соопштат дека Македонија, Црна Гора и Србија од 1 јануари 2010 ќе се најдат на ...

Утре решавачкиот збор на Оли Рен за македонската визна либерализација

МК-Фондови - 14.07.2009

Македонија - Економија Европските комесари за проширување и за правда, слобода и безбедност, Оли Рен и Жак Баро в среда во ...

Одлуката за визите во среда наместо утре

А1 - 13.07.2009

Еврокомесарите Жак Баро и Оли Рен во среда во Брисел ќе му ја соопштат на Советот на министри на ЕУ одлуката на Европската ...

Рен и Баро во среда ќе ја соопштат одлуката за укинување на шенгенот за Македонија, Србија и Црна Гора

Бизнис24 - 13.07.2009

Европските комесари, Оли Рен и Жак Баро, во среда во Брисел ќе ја соопштат одлуката на Европската комисија да му предложи на ...

В среда одлуката на еу за либерализација на западен балкан

Телма - 13.07.2009

Европските комесари за проширување и за правда, слобода и безбедност, Оли Рен и Жак Баро в среда во Брисел ќе ја соопштат ...

ЕК во вторник за укинување на визите за Македонија

Алфа - 13.07.2009

Европската комисија во вторник ќе предложи укинување на визите за граѓаните на Македонија, Србија и Црна Гора од први јануари ...

ЕК во вторник за укинување на визите за Македонија

Алсат-М - 13.07.2009

Европската комисија во вторник ќе предложи укинување на визите за граѓаните на Македонија, Србија и Црна Гора од први јануари ...

Рен и Баро в среда ќа ја соопштат одлуката за визната либерализација за Западен Балкан

Канал5 - 13.07.2009

Европските комесари за проширување и за правда, слобода и безбедност, Оли Рен и Жак Баро в среда во Брисел ќе ја соопштат ...

Во среда одлуката за визната либерализација за Западен Балкан

Кирилица - 13.07.2009

Европските комесари за проширување и за правда, слобода и безбедност, Оли Рен и Жак Баро в среда во Брисел ќе ја соопштат ...

Рен и Баро ќе ја соопштат одлуката за визите

МРТ - 15.07.2009

Европската Комисија денеска на Советот на министрите на Европската унија ќе му предложи укинување на визите за Македонија, ...

Препораката за укинување на визите од Европската Комисија наместо утре ќе биде усвоена во среда

Канал5 - 13.07.2009

Препораката за укинување на визите од Европската Комисија наместо утре ќе биде усвоена во среда.

Рен и Баро во среда ќе ја соопштат одлуката за укинување на шенгенот за Македонија, Србија и Црна Гора

Сител - 13.07.2009

Еврокомесарите Оли Рен и Жак Баро, во среда во Брисел ќе ја соопштат одлуката на Европската комисија да му предложи на Советот ...

Рен и Баро во среда ќе ја соопштат одлуката за укинување на шенгенот за Македонија, Србија и Црна Гора

Нетпрес - 13.07.2009

Европските комесари, Оли Рен и Жак Баро, во среда во Брисел ќе ја соопштат одлуката на Европската комисија да му предложи на ...

ЕК во вторник за укинување на визите за Македонија

Макфакс - 13.07.2009

Европската комисија во вторник ќе предложи укинување на визите за граѓаните на Македонија, Србија и Црна Гора од први јануари ...

Рен и Баро ќе ја соопштат одлуката за визите

Макфакс - 15.07.2009

Европската Комисија денеска на Советот на министрите на Европската унија ќе му предложи укинување на визите за Македонија, ...